Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden De samenstelling van het nieuwe Kabinet IN HOC SIGNO VINCES Ingebruikneming vergroote Chr. Geref. Kerk te Middelharnis ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935 50E JAARGANG N0.4217, DR. COLIJN OVER INTER NATIONALE STABILISATIE HET NIEUWE KABINET-COLIJN l)uz« Courant versciiijnt eiken WUkNSUAU en UAlkkLlAü. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bjj vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 UEN'l. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrgdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Keclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DROEVIG In deze oogsttijd is het een waar genot onze vruchtbare landouwen te aanschou wen, de volheid en rijkdom can weelde die wij daarin zien, moet ons wel aangrij pen. liet is, nu alles zich in \ollc pracht en glorie openhaalt,'een waar genot door onze dreven te dwalen. Wij bewónderen in dat alles de grootheid cn wijsheid van den Schepper, want Hij was net die in vaste natuurwet ons bevoor rechtte niet een zeer vrdehtbare bodem. .Maar inzonderheid strekte Ilij van dag tot dag Zijn bewarende hand over onze gewas sen uit, zoodat die onder Zijn realitstreeksch voorzienig bestuur ons straks hun volle garven kunnen bieden. Oogsttijd is een sehoono tijd, vooral in onze streek. Dc volle weelde van Gods ge nade welke Ilij in de natuur legde spreekt dan zeer sterk tot ons allen. Vooral vroeger was in de oogsttijd alles in de weer om de oogst binnen to halen, cr kwamen dan schier handen to kort. IIoo is dat alles evenwél veranderd. Door de crisis en'dé mechanisatie ecner- zijds, gebrek aan emigratie anderzijds, is er ook nu in do drukke tijd een overcom pleet van arbeidskrachten. Dat is wel juist liet schrijnende dat ons alten aan moet grijpen. Men moet het zich indenken wat het is, altoos werkloos te cn als dan'*nt tic'drukke lijd er nog voor filjên-" géén werk is, moet dat wel in liooge luato moedeloos stemmen. Op verschillende plaatsen is er onder goedkeuring der regeering reeds een rege ling in werking, waardoor arbeiders in het. bedrijf te werk gesteld kunnen worden door z.g. loontoeslag. Wij hoorden er nog niet van dat dit op ons eiland reeds toege past mocht worden. Wel zijn er reeds verschillende pogingen aangewend om daartoe te geraken, doch steeds nog zonder resultaat. Vooral in het drukke seizoen dringt dc wenschelijkhcid daarvan sterk naar voren. Wij hopen dat ook hij ons eerlang door loontoeslag op de een of andere manier liet groote kwaad der werkloosheid bestreden zal kunnen worden. Dat allen aan 't werk gestold zullen kun nen worden, stelten we ons niet voor, maar wel zal daardoor het percentage werkloo- zen verlaagd kunnen worden. Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling aanvaard. Het vorige kabinet-Colijn zal in zijn geheel terugkeeren, met dien verstande, dat er enkele verschuivingen zullen plaats hebben. Het ministerie wordt als volgt samengesteld: Dr. H. COLIJN (a.r.), Koloniën en ad-interim Defensie. Mr. J. A. DE WILDE (a.r.), Binnenlandsche Zaken. Jhr. Mr. A. C. D. DE GRAEFF (partijloos) Buitenl. Zaken. Mr. P. J. OUD (v.d.), Financiën. Mr. J. R. H. VAN SGHAIK (r.k.) Justitie. Jhr. Ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE (v.b.), Waterstaat. Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE (c.h.), Onderwijs. Mr. M. SLINGENBERG (v.d.), Sociale Zaken. Het ministerie van Economische Zaken zal gesplitst worden in een ministerie van handel en nijverheid onder leiding van Prof. Dr. Ir. H. C. j. H. GELISSEN (f.k.) en een ministerie van landbouw en visscherij onder leiding van Mr. Dr. L. N. DECKERS (r.k.), met welker instelling nog ongeveer veertien dagen zullen zijn gemoeid. GESLAAGD Dr. II. Colijn is geslaagd in de opdracht \velke hij van H. M. de Koningin ontving een extra-parlementair kabinet samen te stellen op breede basis. Toen dat bekend Werd ging er bij velen een zucht van ver lichting op, de toestand van ons land liet geen lange tijd van regeeringscrisis toe. Mot de doortastendheid welke Dr Colijn eigen is, vatte hij dadelijk met volle kracht aan, na hard werken was hij in staat bin nen twee dagen H. M. de Koningin te be lichten, dat hij geslaagd was: Do oudo ministers komen allen terug elders in ons blad vinden de lezers een breedere omschrijving enkele wijzigingen werden aangebracht. Zoo wordt het getal ministers met een vermeerderd. Er wordt ingesteld een ministerie van Landbouw en Visscherij. Of het de bedoeling is speciaal onze Landbouw, welke met een heel stel crisis maatregelen omringd is, beter te kunnen behartigen, of om economische zaken to ontlasten, kunnen wij nu nog niet beoor- deelen. Wij gelooven en weten dat Dr Colijn trachten zal het boste voor ons land en volk te zoeken; zijn naam is reeds waarborg dat de zaken stevig aangepakt zuilen worden. De andere ministers zijn ook niet de eer sten de besten, maar het zijn mannen welke ten volle bekwaam, zijn, welke staan voor hun zaak. Bidden wij dat God onze regeering ma steunen met Zijn kracht en wijsheid en ntogen zij hun hulp en sterkte zoeken bij Hem. Mr. M. Slingenberg Mr. Marcus Slingenberg, die in het nieu- wo kabinet zal optreden aan het hoofd van hot Departement van Sociale Zaken, word 21 October 1881 te Beerta (Gr.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Winscho ten waar dr. Bos, de latere leider der Vrijz. democraten, les gaf; reeds daar maakte hij kennis mot do V. D. beginselen en hij is deze zijn goheele leven trouw gebleven. Daarna studeerde hij aan de Universiteit te Groningen in de rechtswetenschap. In 1905 promoveerde hij tot doctor op stel lingen. Ilij vestigde zich vervolgens als advocaat en procureur te Haarlem. Ondertusschen studeerde hij voor candi- daat notaris en was van 1912—1917 voorzit ter van de Broederschap van Candidaat-no- tarissen en werd in 1024 tot notaris be noemd. In 1913 werd mr. Slingenberg gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noord-Hol land en in 1934 nam hij zitting in het col lege van Gedeputeerde Staten dier provincie Van 1919 tot 1934 was hij wethouder van Haarlem, eerst van openbare werken en later van financiën. Voorts maakt mr. Slingenberg sedert 1920 deel uit van de Eerste Kamor. Gedurende do bijna 15 jaren, die luj in onze Senaat zit ting heeft, deed hij zich kennen als een uit nemend en rustig spreker, die de onderwer pen, welke hij pleegt te behandelen, volko men beheerscht. Dr. Colijn deed dan ook een goede keus. Minister Slingenberg beëedigd H. M. de Koningin heeft Woensdagavond te half 7 in het paleis Noordcindo den nieuvvbenoemden Minister van Sociale Za ken, Mr JI. Slingenberg, ter beëediging ontvangen. Het departement van Landbouw Komt begin September tot stand Naar wij vernemen zal Minister Deckers, die zal worden benoemd tot Minister van Landbouw en Visscherijen, deze functie be gin September aan,vaarden. De nieuwe de partementale indeeling betreffende Econo mische .Zaken zal alsdan ingaan. De ambte naren,. tlians werkzaam aan Landbouw cn Visscherijen, zuilen naar hot nieuwe depar tement overgaan, zoodat geen nieuwe pos ten voor uitbreiding van personeel zullen behoeven te worden gemaakt. Mr Dr v. Rhijn secr.-generaal. De secretaris-generaal van hot nieuwe departement, mr dr A. A. v. Rhijn, zal te vens waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Handel en Nijverheid worden om de onderlinge samenwerking tusschen beide Departementen te bevorde ren. De vorming van het kabinet-Colijn De communisten willen bijeenrocping der Tweede Kamer Hot Tweede Kamerlid, do heer I,. do Vis ser, voorzitter van de Communistische Ka merfractie, heeft zich, in verband met dc door het vormen van het kabinet-Colijn go- schapen situatie, tot den secretaris van do Sociaal-Democratische Kamerfractie, het Kamerlid IJzerman gewend. De lieer de Visser stelt voor, dat vanuit beide Kamerfracties onmiddellijke bijeenroo ping van de Tweede Kamer zai worden ver zocht. Dit kan geschieden, indien tien Ka merleden een verzoek daartoe indienen. Do heer de Visser is van meening, dat hot vormen van een kabinet-Colijn zoodanig in tegenspraak is met len uitslag der jong ste Raadsverkiezing, dat de Kamer, na alles wat sindsdien gebeurd is, onmiddellijk in staat moet zijn, hierover stelling to nemen. Het monetaire beleid De Minister-president, Dr II. Col ij n. heeft Woensdag tegenover den correspondent voor Nederland van de Agonco econimique et financiero do volgende verklaring afge legd: Do politieke crisis is in weinig dagen op gelost. Dank zij de snelle wijze van oplos sing dezer crisis is Nederland bewaard ge bleven voor een geforceerde devaluatie van den gulden, die, ingeval van een langdurig tijdperk van politieke onzekerheid, het eco nomisch leven had kunnen ontwrichten. De aanvallen tegen den gulden zijn vol komen mislukt en het nieuwe kabinet is vastbesloten het tot dusver gevoerde mone taire beleid voort te zetten. Wat de internationale economische en financieele vraagstukken betreft, ben ik meer dan ooit de overtuiging toegedaan, waarvan ik herhaalde ma len blijk heb gegeven, o. a. op de Eco nomische en monetaire conferentie te Londen, dat het eenerzijds absoluut noodzakelijk is ten spoedigste te ko men tot herstel van gezonde inter nationale handels-politieke verhou dingen en anderzijds to komen tot internationale munt-stabi lisatie. De landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe, dat Nederland niet zal aarzelen zijn medewerking te verleenen aan elke ernstige poging op dit gebied, in het bijzonder aan een internationale goed-voorbereide stabi lisatie-conferentie. Dr H. Colijn, Mr J. A. de Wilde, Mr Dr L. N. Deckers, minister-president. Koloniën eil Mr J. R. H. van Schaik, Mr P. J. Oud, Binnenlandsche Zaken. Landbouw Defensie a.i. Justitie. Financiën. Jhr Mr A. C. D. de Graell, Buitenlandsche Zaken. Prof. Dr J. R. Slotcmakrr dc Bruine, Onderwijs. Mr M. SUnqcnberq, Sociale Zaken Jhr Ir O. C. A. van Lidth de Jeude, Waterstaat. Prof. Dr Ir II. C. J. II. Gelissen. Handel en Nijverheid, Dinsdagavond vond de ingebruikneming plaats van de vergroote Chr. Gercf. Kerk aan de Iloflaau Ie Mhidclliarnis, welke plechtigheid werd bijgewoond o.u. door bur gemeester L. J. den Hollander, dc wethou ders J. Struik en Slis, de heer Slis, voor zitter \nn het polderbestuur; Ds. Dubois, Chr. Geref. pred. te Oud-Beyerland, consu lent van de Chr. Geref. Kerk te Middelhar nis cn don lieer Nederlof, vertegenwoordi ger san de classis Rotterdam. Ds Lam ali sprak een rede uit naar aan leiding van I's. 27 4. Spr. verwelkomde in liet bijzonder dc bo vengenoemde aanwezigen, waarna hij zicli tot do Gemeente richtte. Er moet blijdschap tintelen in het hart der gemeenteleden, aldus spr., als God ons vergunt hedenavond liet verruimde kerk gebouw in gebruik Ie nemen. Wij zien dui delijk de hand Gods in de geschiedenis van onze Gemeente. Spr. bracht in herinnering 9 Maart 1931, de datum waarop de Gemeen te officieel geïnstitueerd werd; 10 Sept. 1931 den dag waarop een eigen bedehuis betrok ken werd cn met weedom, aldus spr., den ken wij aan Ds van Ree, onze consulent, van die dagen, die toen een toespraak hield waarbij hij ons d» heerlijkheid \aii 't Huis des Ileeren voorstelde. En thans 30 Juli 1935. Het oorspronkelijk bedehuis werd rijkelijk klein. Niet alleen voor den voorganger, maar ook voor de kerkgangers was er vaak een spannende cn drukkende temperatuur. Thans biedt 't gebouw ruimte voor 500 menscben, en er is nog een ruimte over voor 150 plaatsen, zoodat er een gelegenheid is voor 050 men- schen, om te luisteren. Er is een groot ge vaar, aldus spr., en dat is, dat wij gaan zeggen: des Ileeren tempel, des Ileeren tempel zijn wij! Laat ons niet in het uit wendige opgaan, want dan wordt de inner lijke pit en merg verloren. Wij zijn niet klaar met een ruim Gods huis. Neen, dan begint liet pas. Laten wij aanvangen met. het gebed: Hcere, laten al deze dingen niet tegen ons getuigen! Gemeente, uw taak is vanavond verzwaard want die GocL Die Zijn weldadigheden toont legt op u de last des gobeds. opdat de ruim te gevuld worde met menschen, die door don Heiligen Geest verlicht zijn. „Een ding heb ik van oen Heere begeerd, dat zal ik zoeken: dat ik alle de dagen mijns levens mocht wonen in liet Huis des Hoeren, om dc lieflijkheid des Ileeren te aanschouwen in Zijn tempel". Spr. boliandelde deze tekst, waarhij hij wees: le. op het heilrijke van deze begeerte en 2e. op het Godzalige van deze begeerte. De lieflijkheid des Ileeren is, aldus spr., hot mysterie, dat God in menschen een welbehagen heeft. Ook dat gevoelde David, als hij in bot Huis des Ileeren kwam. Zoek uw zaligheid, aldus richtte spr. zich tot zijn Gemeente, niet in zuchten, maar in 't. Lam Gods. Laat het Woord Gods in u werken in dit gebouw, dan zal deze begeerte naar verlossing onder ae hulp van den Heiligen Geest heilrijk zijn. Deze begeerte is ook Godzalig. De Psal mist begeert hier slechts één ding. Wij he geeren elke dag velerlei dingen. Paulus spreekt van: „de werken des vleesches" in liet meervoud, maar van „de vrucht des gresles" in lint enkelvoud. Wij hebben zoo vaak bet idee, dat 't voor bet kerkelijk leven in ons land vrede en rust is; men roept: vrede, vrede en geen gevaar! Maar wanneer de oordeelcn Gods komen, dan is de rust weg. Gemeente, bui ten Christus is er geen rust! Nadat de aanwezigen Ps. 841 en 5 go- zongen hadden, beklom Ds Du Ito is, de consuleni, bet spreekgestoelte. Spr. lichtte zich allereerst niet zijn gelukwenschcn lot Di Lanian, wiens jarenlange vriend bij reeds was. Samen hadden zij gestudeerd in Apeldoorn en beiden hadden als predikant in dezelfde classis hun standplaats gevon den. De Ilecre heeft ons weer hij elkander gebracht, aldus spr. Vervolgens wenschlo spr. den kerkeraad geluk. Mijn eerste indruk was. dat er in Middelharnis zulke stille menschen wonen, maar ik heb u loeren kennen als mannén van beginsel. Gij, als kerkeraad, hebt in deze plaats bet Chr. Gereformeerde begin sel willen bewaren. Spr. richtte zich tenslotte tot de Gemeen Ie, met er aan te herinneren, dal op hel zelfde moment, dat hier een verruimd kerk gebouw in gebruik wordt genomen, in het verre Oosten dc Kerk slechts bijeen kan komen als ten tijde van de- catacomben. Spr. verwees naar liet boek van den Rus- sischcn predikant Ds Kern „Mijn lijdensweg in Rusland". Hierin vertelt hij, dat de Kerk die met dc spaarcentjes van de armen 'ge bouwd \t v, door de Bond van Godloozen in gebruik werd genomen als clublokaal. $5® iïSi|p iSsreq&tï-ïSSBBKRÖK £tS (j" #|p De vergroote Chr. Geref. kerk te Mid. delharnis, welke Dinsdagavond j.l. on der groote belangstelling in gebruik is genomen. Nooit had de Gemeente in haar nieuwe kerkgebouw mogen vergaderen. Iloe bevoorrecht xijt gij dan, Gemeente, dat. gij dit prachtig gebouw moogl betrek ken. Wat leeft gij dan in een gelukkig land. Hoe weldadig moet bet u dan aan doen, dat de Overheid bij deze plechtigheid baar belangstelling toont en de godsdienst in deze landen willen beschermen. Vervolgens sprak do lieer Xe derlof, na mens de classis Rotterdam. Spr. hoopte, dat vele zondaren zich in dit gebouw zullen mogen bekeeren en wenschte de Gemeente toe, dat zij steeds predikan ten mocht hebben, die niet keken naar do stal, maar naar de schapen. God zegene U; met dit schoone kerkgebouw. Met blijd schap vernam de classis in 1931, dat er een kleine bijgekomen was en nog grooter was de blijdschap, dat de dochter zoo groeien mocht, dat zc een eigen huis kon betrek ken; boe dankbaar zijn we nu, nu blijkt, dat haar huis te klein geworden. Gods zegen is u kennelijk nabij. Daarna beklom Ds Lam an weer het spreekgestoelte. Spr. dankte den burgemees ter en dc wethouders voor hun belangstel ling. Bij de behandeling van de verbou- wingsannvraag in de gemeenteraad zei één der wethouders: Wat hebben we er aan?. Thans zal hij dit niet meer zeggen. Het kerkgebouw haalt de geheele omgeving in aesthetiscih opzicht op, maar bovenal Mid delharnis heeft een zichtbaar toeken gekre gen, dat do inwoners toeroept, dat ze 't niet moeten zoeken binnen de cirkels van dezen tijd, maar dat hun eeuwig heil hooger ge zocht moet worden. Dc Heere zei de Overheid goed en nabij!! Spr. dankte in den persoon van den heer Slis het polderbestuur voor hun bereidwil lige medewerking. Ook den heer Roden burg, (iie dc schets van de verbouwing zoo belangeloos geteekend beeft, hartelijk dank aldus spr. Gij hebt met deze belangelooze daad getoond, dat gij liefde tot God en Zijn dienst hebt. Spr. dankte vervolgens de hecren A. Mans (voor liet metselwerk), X. Langbroek en D. Mans (voor het timmerwerk), A. Knape (voor liet schilderwerk), S. Wesdijk (voor het smidswerk en hot. aanbrengen van de torenspits). Lee.flang (voor de front wijziging en de uitbreiding van liet orgel), Witvliet." (voor de goedkoope levering van de onder deden der electriciteitsinstallatie), v Wezef en Lijffijt (voor het aanbrengen van do electrische lampen) en Visser en v. d. Gic- son (voor het aanbrengen van dc centraio verwarming). Allen nogmaals hartelijk dank voor hult correct en keurig werk. Spr. bracht in her innering, dat eerst op 23 April de voorbe reidende. werkzaamheden zijn begonnen. 30 April werd de eerste spade in de grond gezet. Het werk is in drie maanden tijda verricht. Uit alles blijkt, dat de arbeiders hun werk serieus hebben opgevat. Spr. hoopte, dat allen, die aan dc verbouwing hadden meegeholpen, ook levende stecnen mogen worden in dc tempel van God, om Hem te verheerlijken. Xiemand werd tijdens den bouw door den dood weggenomen. Gelukkig gaat het met v. d. Welle, die van bet dak gevallen is, weer goed! Spr. dankte de jeugd, die de consistorie gemeubileerd bad. Ook de kleine catechi santen, die het uurwerk geschonken had den, vergat spr. niet Xadat spr. het dankgebed uitgesproken had werd deze plechtigheid besloten met [het zingen van Ps. 273.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1