J 1935 N IT JS DSOR OTTi NES AUW MIUN OEST MAAK IUM iriften. MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 27 JULI 1935 KERK EN SCHOOL DE HELDRINGGESTICHTEN TE ZETTEN Gemengd Nieuws* HET VERGAAN VAN DE „GAAI" 1720 108 no del ublement d lkenhout prijs B-37-R'DAMI ekookte GATE" SALUM" E OPENEN arpakking. isdienst EENTE sses, van Den Uitgave Mei. Bo imia e.a. e ons verhlij- lezers waren 3 Chr. bladen, stipend" zijn. eene blad het keerdzoodat :n een derdö allesbehalve of iejier zijn Wie telt met. hprlevin.it ilea liet, de ïen werkelijk, irne, anderen erbeelding goloofd. Laat pdat er geen D, erking. Uit- le genoemde en Haag do okken. 't fs onze aan- tijd nu do ei-meerderen, ie beginselen tijdelijke op- lies. In dezo ons tot een zorgen niet Gods gunst 1ste spijzen, nienscheiij- n deze refe- C D. aan te hei- Rotterdam. rijc lied" is lat herdruk migen seher- wa.s te voor. -zangen heb- ;elfs fel, den i' de bestrij finden in do ins Psalmen niet of deze 'langstelling Het woord ord geweest, ie na lezing nders in te- veranderd, ijn gekomen eoogd, heelt leeron ken- feestdagen" kt. En velen was, ze brochure rd van den kerkbodes loe verstom- C. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nieuwerkerk a. d. l.Jssel, E. van Asch te Sommelsdijk. Te Enschedé (Ver. Christendom), J. Groenewoud te Balk. Te Knollendam (toez.), L. J. van der Kam, cand. te Ooiter'beek. Te Birdaard (l-oez.), cand. H. Enigeluima te Oasterend' (Fr.). Te E'iburgi, J. v. Aanstel te Voorsluizen. Te Neer- bo.sdh-H-ees, A. W. A. Ode te Ko-udeikerik a. d. Rijm. Aangenomen: Naar Raamsdonk, W. Oost te Aalsum. Naar Streefkerk, J. J. Poldervaart te Nigtevecht. Bedankt :Voor Heer Hugowaard (toez.), L. J. v. d Karn, cacd. te Oosteubeek. Voor Middelbar nis, H. Bout te Geneimuiden. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Surhuisterveen, G. J. Hoytema te Twij zeierhei de en A. de Ruiter te Oude- en Nieuwe-Bildtzijl. Te Leek, C. Bas te Oudega (W.) en J. Graven^ein te Ooster zee. Beroepen: Te Mijdrecht, J. Kapteyn te Kiralincpdheivaer. Te Grijiptffcerice (Z.), J. P'.oiro cand. te Rijswijk (Z.-H.). Te Loenen a. d. Vecht, cand. G. H. Schuppert te Eefde. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amersfoort, cand. M. Baan te Maassluis en W. Kremer te Leeuwarden. Tweetal: Te Kornihorn, P. W. Daan te Onst wedde en M Baan., cand. te Maassluis. Beroepen: Te Scedk, M. Baan card, te Maassluis. Te Dradhten en te Opperdoes, cand. M Baan te Maassluis. Te Haarlean- Noord en te Bus-sum-Naarden, cand. M. Baan te Maassluis. EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Deventer, C. Riemers te Naarden-Bussum, V. W. F. B. Schmidt te Schiedam en W. Spliethoff te N.-Pekela. Beroepen: Te Deventer, W. Spliethoff te N.-PekeJa. Bedankt: Voor Deventer, C. F. Nolte te Middelburg. BAPT. GBM. Bedankt: Voor Muntendam, J. W, Wee link te Stadskanaal. Algemcene Synode der Ned. Herv. Kerk V ij f tl e zitting.— Met lezing van Ps. 33 cn gebed, weid deze zitting begonnen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Deze vergadering hield zich bezig met stem mingen. Tot primus-lid van de Syn. Com missie werd gekozen Ds J. W. J. Addinlcs, pred. te Heeze; tot secundus Ds P. v. d. Sluijs, te Dedemsvaart. Tot secundus van 't reeds als zoodanig zittende lid Ds J. v Zwet, Ds J. Punnebaitëker, pred. te Amersfoort. Tot lid-ouderl. als primus I'd mr L. Leytaert Pcerbolte, ouderling te Scheveningen; als diens secundus mr C. de Boon Swaan, ouder ling te Velp. Als lid van liet Algemeen College van Toe zicht op het beheer der Kerkel. goederen en fondsen, ds F. Tammens; als diens secundus <Jr P. Smit. Bij de benoeming van twee leden van den Baad van Beheer voor de predikcintstracte- menten, spreekt de president woorden van dank aan Ds D. Eilers de Haan, voor zijn vele werk voor den Baad van Beheer en niet minder voor hetgeen hij gedaan heeft V'öor de commissie voor diaconale armen zorg. Ilem wordt toegewenscht, dat God hem weer oprichte en nabij zij. In zijn plaats wordt gekozen Ds J. Boonstra, pred. te Gie ten; mr J. II. Bibau wordt herbenoemd. In de commiss'e voor de Diac Armenzorg wordt gekozen Ds F. W. J. van den Kie- boom, pred te Bergen. In den Raad van Beroep worden herkozen Ds A. B. te Winkel en als diens secundus G. H. E. Bergsma. In den pensioenraad wordt herkozen Ds H. A. G. van Hoogenhuijze. In den Schippersraad worden herkozen Ds L. I). Poot te Den Haag, S. Iloft te Amster dam; II. R. I.auu aars te Rotterdam en Ds C. \V. Coolsma te Groningen. Er zal een dankbrief geschreven worden aan Ds D. Eilers de Haan. Zevende zii 11 i n g. De president gaat vcor in gebed. De secretaris leest de notulen, die wor den goedlgekeurd. De contributie voor de Raad der Kerken van f 1500 jaarlijks wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 10 stemmen voor. Negen stemmen waren tegen. Het gevraagde crediet wordt niet toegestaan. 12 tegen, 7 voor. 't Verslag wordt voorgelezen van wat venridht Ls door de commissie voor Diaconale Armenzorg. Sedert Augustus 1926, toen deze commissie op gericht werd, heeft Ds. D. Eilers de Haan daarop zijn stempel gezet, ook op aflte verbet, ringen die sedert zijn ingevoerd. Het doet de commissie leed, dat zij hem voortaan zal missen in haar vergade ringen. Allerlei vragen zijn behandeld geworden. Vooral de doodebandsbelasting was een belang rijk punt van behandeling. In vereeniging met de Federatie van Diaconieën is opgericht een Bureau van Advies. Men kan er gratis gebruik van ma ken om te voorkomen dat men het aargiften- biljet voor deze belasting verkeerd invult Met groote belangstelling en waar deer i-ng wordt dit verslag aangehoord en goedgekeurd Die belang stelling geldt ook de bijlagen. Zij worden voor belangstellenden ter 'inzage gelegd Nog wordt verslag uitgebracht over een verga dering die te Leeuwarden gehouden is. Vooial spreekt hij over de verzorging van, zieken en over de doodehandlstoelasting. De commissie wordt overeenkomstig he* regle ment gecontinueerd. Neg wordt 'het versüag van den Schippersraad ïn behandeling genomen. Op de brieven kwamen weinig antwoorden in. Uit registers, die reeds bestonden, werden waar devolle gegevens verzameld. Een volledig over zicht is niet gemakkelijk te geven Prof. Haitjema wijst er op, dat dit administra tief werk de aanleiding is tot zeer veed en door de schippers zeer gewaardeerd werk door vele personen, die zich daarvoor vrijwillig gaven. Ook in Amsterdam, Groningen en andere plaatsen wordt coder de scih-ppers op geestelijk en stoffe lijk gebied gewerkt. Met groote dankbaarheid Wordt van dit werk gewaagd. Nog wordt het verslag over die legerpnedikanten gelezen en bespraken. Op allerlei wijze: bezoek, prediking en lectuur wordt er gearbeid. PROEFPREEK EN GEMEENTE Het „voorstel" in <Ie kerk Zooals men weet, behoort een theol. candidaat na zijn kerkelijk voorbereidend examen zijo „voorstel" of wel zijn „eerste preek" te houden. Dit geschied^ in de Ned. Herv. Kerk ten over staan van een der kerkelijke hoogleeraren, meestal bijgewoond door de familie en kennissen van den toekomstigen predikant De gemeente als zoodanig ■wordt er niet in gekend en weet er dan ook met Van. De theol. candidaat, Mr. P. H. Th. Stevens te Groningen echter meende, dat de gemeente er Dc zomerbijeenkomst De traditie getrouw heeft deze week weer op de Heldriuggestichtcn te Zetten de zomerconferentie plaats getiad. Uit alle oorden des lands waren de cor respondenten en belangstellenden naar Zet ten gekomen, naar deze bijeenkomst, die zoo bij uitstek gelegenheid biedt om elkan der te ontmoeten, spreken over en con er. ander te zien van liet werk. In de morgenuren konden de gasten de verschillende gehouwen bezoeken, do koffie, maaltijd in een der zalen van liet internaat van de Kweekschool bood gelegenheid, el kander te ontmoeten, te spreken en daarna begaven allen zich naar de Vluchtheuvel kerk, waar de kinderen der Ileldringgo- sticlitcn een aantal liederen zongen, de grooteil onder leiding van mej. van den brink, d,e kleinen van „Talitlia Kumi" ondei leiding van mej. Wielings. Nadat de inspecteur van den Centraal Boiul voor Inwendige Zending en C.lir. Pliil. Inrichtingen, Mr A. de Graaf, op bijzonder aardige en toch zoo treffend ernstige wijze de kinderen bedankt had voor hun zang, had in liet gymnastieklokaal de middag bijeenkomst plants, welke geleid werd door den predikant-directeur der Heldring-ge stichten, Dr J. Lamm erts van Bue- r e n. Rede Dr J. Lammerts van Bueren Hij las 1 Potr. 4:7-11 en wees erop, hoe de zomerbijeenkomst bij uitstek de gele genheid biedt, nuchter zich te bezinnen en te onderzoeken, ol' wij nog zijn op dc hoog te van het werk. Want daar kunnen wij alleen zijn „goede uitdeelcrs der meniger lei genade Gods". Er is alle reden zich rekenschap te geven van den stand van het werk en de vraag kan rijzen, of de Heldring-gestichten nog wel noodig zijn. Spr. herinnerde aan het verleden jaar te Boedapest gehouden inter nationaal congres voor sociale moraal en de stemmen die daar gehoord zijn. Zij die de Heldring-gestichten gesticht hebben, hebben daarom en daardoor den moed ge luid tc zeggen, dat do prostitutie een kwaad is, dat niet alleen liet persoonlijk leven en liet huisgezin bedreigt, doch ook de kracht van het volksleven. Spr. besprak vervolgens de vraag of dez" particuliere arbeid nu nr-s wel noodig is en of de Staat dit werk niet kan verrich ten, zulks mede naar aanleiding van een onlangs uitgekomen rapport van de Rijks opvoedingsgestichten voor vrouwen en meis jes, Spr. meent dat de verhouding tusschen den arbeid van liet Rijk en die der particu lieren beter geregeld moet worden. Voorts wees spr. erop, hoe noodzakelijk bet is, dat zij, die in dezen arbeid werken, gedragen worden door liet gebed der ge meente. Verder wees spr. op den arbeid der scho len en internaten te Zetten, die al is er vel onzekerheid, vcelzins reden geeft tot groote dankbaarheid. Laat ons, aldus besloot spr., alzoo nuchter zijn cn vastberaden, wachtende op den Hcere, „opdat God in alles geprezen wor- du". Op deze rede v an Dr Lammerts van Bue ren volgde eenige gedachtenvvisseling. Dc lieer van Munster (Arnhem) ves tigde de aandacht op de sterke propaganda, dm in dezen tijd door het Noo-Malthusia- nisme door middel van de Rutgers-kringen wordt gevoerd, een actie, die krachtig be streden moet worden. Mr A. dc Graaf (Utrecht) dankte Dr Lammerts van Bueren voor zijn rede en verhaalt daarna, hoe iemand, die midden in de practijk staat, hem gezegd heeft „Ons volk gaat zedelijk te gronde". Dit heeft spr. diep getroffen en al is spr. liet niet geheel met die uitspraak eens, spr. vreest wel, dat indien het Clir. volk niet nog krachtiger de actie tegen liet kwaad voert, het gauw komen zal. Voorts is spr. van mecning, dat het tot een betere samenwerking tusschen den par ticulieren- cn den Rijksarbeid moet komen. Nadat Dr Lammerts van Bueren de sprekers nog kort had beantwoord, werd de bijeenkomst door Ds Voors met dankge bed gesloten, waarna gemeenschappelijk de thee werd gebruikt, waarbij er nog ruim schoots gelegenheid was voor onderlinge bespreking cn gedachtenvvisseling. Conferentie van Predikants vrouwen In aansluiting op de door ons reeds aan gekondigde Practisohc Theologen Confe rentie, georganiseerd door de N.C.S.V. in samenwerking met de Federatie van Chr. Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes, op VVoudsolioten van 25 September, vergade ren de predikantsvrouwen en a.s. predi kantsvrouwen Dinsdagmorgen apart. Er zal een inleiding worden gehouden over: „De vorming van de jonge getrouwde vrouw voor gezin en kerk". Dinsdagmiddag: „Mogelijkheden voor moeilijke gevallen". Vooral op hot platte land koant liet zoo dikwijls voor, dat men in aanraking komt met moeilijke en on maatschappelijke elementen. Het. is noodiig dat allen w®ten hoe deze menschen te hel pen zijn. De besproking hiervan wordt in geleid door Mej. C. Slotemaker de Bruine, ass. ambtenaar kinderwetten. Woensdagmiddag: „Federatiebelangen". Het is nu de dorde keer dat een dergelijke gecombineerdie conferentie zal worden ge houden. Het blijkt telkens hoe vruchtbaar liet is op deze Practische Theologenconfe rentie, dat vrouwen elkaar uit de pastorie praktijk vertellen; en dat a.s. predikants vrouwen eenig idee krijgen van de veelzij digheid, de omvang, die eigensoortigheid, de zwaarte cn de rijkdom van de taak die haar wacht. Er is mogelijkheid om zich voor deze taak te bekwamen door in een pastorie enkele maanden te gaan werken. In ver schillende provincies zijn adressen waar men enkele maanden door de dominéés- vrouw in allerlei werk kan worden ingeleid Het adres waar men alle inlichtingen kan krijgen is: Mevr. H. Dozyde Stoppelaar, Vaïeriusetraat 6, Amsterdam Zuid. kennis van behoort te dragen en in de gelegen heid behoort te zijn er bij tegenwoordig te wezen. In overleg met den kerkdijken hoogleeraar Prof. Dr A M. Brouwer, werd besloten, het voorstel te doen plaats vinden in een der kerken, na de Godsdienstoefeningen. Alzoo is geschied. De heer C. Witte, die in „Nieuw Kerkelijk Beven" van dit geval melding maakt, vraagt, of het geen navolging verdient. Telegram van Prinses Juliana Mededeelingen van het Zwitser sche departement van Luchtvaart De directie van de K.L.M. heeft in ver band met liet vergaan van de „Gaai" van Prinses Juliana liet volgend telegram ont vangen: „Hare Koninklijke Hoogheid heeft mei groot leedwezen kennis genomen van noodlottige ramp aan vliegtuig de Gaai overkomen en draagt mij op U de verzekering te geven van Haar medeleven met deze nieuwe en zware beproeving voor Uw Maatschappij". Baud, Kamerheer. Resultaten van het onderzoek Het Zwitsersche departement van Lucht vaart deelt nog niede: liet onderzoek is thans in zooverre afge sloten, dat een overzicht over de tot 't on geluk leidende omstandigheden verkregen kon worden. Hot onderzoek naar détails, die eerst bij het opruimen van de overblijf selen toegankelijk worden en nasporingen inzake de radio- en meteorologische dienst, zijn nog aan de gang. Onder voorbehoud van dc resultaten van deze détail-nasporin- gen kan over het waarschijnlijke verloop liet volgende worden gezegd: Volgens de waarnemingen en de me teorologische omstandigheden kan aan genomen worden, dal de piloot in den loop van een hevig onweer, dat vooral in liet nabij de plaats des onlieils ge legen Mesocco, aanzienlijke verwoestin gen heeft aangericht (wegspoelen van bruggen cn gebouwen), traditie in liet gebied van den Sint Bernhardt uitzicht op den grond te krijgen en over den pas naar het Noorden te vliegen. Daarbij werd het vliegtuig door wolken ingesloten in de dalketels ten Zuiden van San Bernardino, zoodat liet eerst geruimen tijd in een kleinen kring moest vliegen, ten einde dan een uitweg naar beneden in den aanzienlijk grooteren dalketel van den Pian San Giacomo te vinden. Na een oriënteeringsrondvluclit was do piloot klaarblijkelijii voornemens daar een noodlanding tc verrichten met ingetrokken landingsgestel op een langzaam stijgende Alpenweide, die wel had kunnen gelukken zonder persoonlijke ongelukken. Door de ongewone omgeving van Jen nauwen dalketel, liet hige wolkendek en den zwaron regen werd deze noodlanding ten zeerste bemoeilijkt. Mogelijk hebben daarbij ook nog de kabels en masten van een draadbaan voor houttransporten een rol gespeeld, zoodat liet vliegtuig tenslotte in de curve voor het begin van de nood landing op ongeveer 50 M. hoogte snelheid verloor, voorwaarts tusschen de dennen viel cn bij liet neerslaan verpletterd werd. Er zijn geen aanwijzingen voorhan den, waarom de piloot de van ouds be proefde methode van het passeeren der Alpen op groote hoogte niet heeft ge volgd. Volgens de bom toegezonden weer- adviezen zou de mogelijkheid hebben beslaan op groote hoogte er door heen te komen, zonder door wolken of on weer gestoord te worden. Eenigerlei technische gebreken aan hel Douglas-toestel ot zijn motoren konden tot dusverre niet worden geconstateerd. Jongen verdronken Bij het kanovaren in het Merwedokanaal Dinsdagmorgen waren twee jongens van li jaar, wonende aan de Verlengde Hoograven- scheweg te Jutfaas, in liet Mervvcdekanaal nabij het Licsbosch aan liet kanovaren. Toen er een motorboot passeerde grepen dc beide jongens het daarachter hangende roeibootje beet met de bedoeling zich in de kano te laten voortslepen. Deze manoeuvre mislukte jammerlijk. Het ranke vaartuigje, waarin de jongens zaten, werd overdwars getrok ken en heeft water gemaakt. De kano sloeg om en de beide inzittenden geraakten te water. Zij bielden zich aan elkander vast, doch een van hen, H. van W„ wist zich los tc rukken en zwemmende den wal te be reiken. De andere, de 14-jarige M. Haver kamp, kon echter niet zwemmen en ver dween in de diepte. Eerst na twee uur dreggen slaagde de politie er in den dren keling op te halen. De levensgeesten waren toen echter al geweken. Per auto van den Geneesk. Dienst is liet stoffelijk overschot naar bet politiebureau van de tweede af- deeling aan dc Tolsteegbrug overgebracht. Een gifmengster gesnapt Te Veendam is de 45-jarige huisvrouw van den arbeider K. v. d. W. gearresteerd, ver dacht van vergiftigingspogingen. Zij heeft thans aan de politiie bekend, in de koffie en het eten, voor haar man be stemd, fosforus te hebben gedaan, met de bedoeling hem van liet leven te berooven. De man had geroken, dat dit vergif in de koffie was gedaan cn hij is daarom met wen kan koffie naar de politie gegaan. De in beslag genomen koffie cn spijzen zijn te Groningen scheikundig onderzocht. De vrouw is ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld. Branden Te Bergen op Zoom is brand uit gebroken in de groote landibouwschuur van den landbouwer C. Erik, staande op do zgn. Duinen aan de Moerstraatschie Baan. De Bergen-op-Zoomsohe brandweer kon sleohts enkele oogenblikken water geven, daar het weinige, dat zich in de brandput bevond, spoedig was verbruikt. Men moest dan ook m,et leede oogen aanzien, dat de geheele landbomvsohuur in vlammen opging. De overkapping van het aangrenzende huis, werd eveneens aangetast. Men heeft met veel moeite een gedeelte van den inboedel kunnen redden. De brand is vermoedelijk in den schoorsteen van de beuken ont staan. Het gebouw was sleohts laag ver zekerd-. De Ossche misdaden t De gruwelen van een geldwolf De Ossclic huisjesmelker Orick van Erp, door wiens geldzucht negen jaar geleden 4 menschen in do vlammen omkwamen, zou Maandag in ondertrouw gaan. Zijn tweede huwelijk zal nu wel eemgen tijd moeten worden uitgesteld, daar liij voorloopig wel niet meer in üss zal terugkeeren. Do ver dachte, die verschillende ruim verzekerde huizen bezat, welke alle successievelijk zijn afgebrand, had de laatste jaren zijn Schaap jes op liet droge. Het staat thans wel vast, oat liij nog danig aan den tand zal worden gevoeld betreffende deze branden, welke 't mogelijk hebben gemaakt, dat zijn geheele liuizenbezit op fraaie wijze kon worden ver nieuwd. Een brand, waarbij een zijnor huizen, be woond door liet gezin M., aan den Bcrghep- sclicn weg te Oss, ook door zijn toedoen, ge heel werd vernield, heelt weliswaar geen menschenlevcns geëiseht, doch de bewoners werden hierdoor volkomen geruïneerd. Een partij varkens, ter waarde van meer dan f 1000, kon niet meer gered worden. De dieren kwamen jammerlijk in de vuurzee om. Ifet vee, dat juist den volgenden dag door M. aan een koopman zou worden ai- geleverd, was niet verzekerd en de brand beteekende voor hem dan ook een ware ramp. De huisbaas is er echter wel bij ge varen. Het onderzoek der politie naar de oor zaak van de vele geheimzinnige branden, waarbij maar al te \aak 't hoog verzekerde vee in de vlammen omkwam, is nog nlei ten einde. Denkelijk is Driek bij al deze branden betrokken. Het geeft te denken, da) liet verschillende keeren is voorgekomen, dat bij een brand, welke tijdens afwezig heid van de bewoners uitbrak, de buren alles in liet werk hebben gesteld om liet loeiende vee uit de brandende stallen te drijven, doch dat de reddingspogingen niet lukten, omdat de staldeuren van binnen stevig afgesloten waren. In dergelijke ge vallen dekte verzekering steeds de schade. De inbraak in den Octobernacht Door de gemeentepolitic van Oss zijn in den afgcloopen nacht gearresteerd P. van Geencn en F. van Galen, die ervan worden verdacht, met Dotje van Bcrne 'n inbraak te hebben gepleegd in den nacht van 15 October 1933 bij den landbouwer Timmer mans op Ussen te Oss. Na een langdurig verhoor bekenden zij aan inspecteur Kempen aan deze inbraak te hebben deelgenomen. Van Berne had reeds de vorige week bekend, tegelijk met zijn bekentenis inzake de brandstichting in Augustus 1925. Zij zijn dien nacht bij Tim merman door een openstaand raampje bin nengedrongen, hebben alle laden en kasten geforceerd en ten slotte een bedrag van f 400 ontvreemd, welk bedrag onder een bodstede van Timmermans werd gevonden. De gearresteerden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Nieuwe arrestatie Dc gemeentepolitie te Oss arresteerde 's nachts zekeren H. R., die ervan wordt verdacht op 4 Februari 1934 betrekken te zijn geweest bij de inbraak bij den slager Janssen in de Slaghock waar 600 pond vleesch en speik werden ont vreemd. Vorige week legde van B. een volledige bekentenis af. Hij bekende ook dit misdrijf en wees daarbij als zijn medeplichtigen aan zijn broer J. van B., die reeds voor andere misdrij ven in arrest is, Th. W„ die destijds voor dit feit door de rechtbank werd vrijgesproken en H. R.. die destijds ook ais verdachte was gearres teerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is ter beschikking van dc Justitie gesteld. Nog meer arrestaties worden verwacht. Berechting voor de Bossche rechtbank Door de Arrondisscmcnts Rechtbank te 's-Hertogcnbosch zal in October a.s. een aanvang worden gemaakt met de berechting van dc verschillende Ossche misdrijven. Te Oss zijn de 38-jarige P. van G., bijge naamd de Blauwe, en de 33-jarige P. van G„ van hun bed gelicht en op liet politiebureau opgesloten. De arrestatie geschiedde op grond vau uitlatingen van T. van B., die nadat hij zijn medeplichtigheid aan de af schuwelijke brandstichting op het gehucht Spitsbergen had bekend, ook over andere zaken aan liet praten is gegaan. De Van G.'s (geen broers) werden aan een streng verhoor onderworpen en ten slotte vielen ook zij door de mand en legden een volle dige bekentenis af. Zij erkenden in den nacht van 15 op 16 October van 1933 een overval met berooving te hebben gepleegd op den aileenwonenden 70-jarigen Timmer mans in de Usohcnschestraat te Oss. Zij wa ren ervan op de hoogte, dat de oude man een geldsom niet je, dat hij voor een on be- zorgden ouden dag had gespaard, in huis bewaarde. Ook de gelegenheid om Timmer mans te berooven leek bijzonder gunstig, omdat de oude man stokdoof was. Door verbreking van een ruit verschaften de in dringers zich toegang tot het huis. Terwijl een van hen den grijsaard in bedwang hield, heeft de ander een doosje weten te bemachtigen, dat dc bewoner onder zijn bedstede benaarde. In het doosje bevonden zich de spaarduiten tot een bedrag van f 400 aan bankpapier. Met deze buit maak ten zij zich uit de voeten zonder een spoor achter te laten. Het onderzoek dat destijds werd ingesteld, leverde niet het minste re sultaat op en de overval bleef tot nu toe onopgehelderd. Beide Van G.'s zijn goede bekenden van de politie en het is niet onwaarschijnlijk dat zij nog meer op hun kerfstok hebben. Inmiddels heeft Van B. nog een inbnaak bekend, die eveneens onopgehelderd was gebleven. In den avond van 7 November 1934 heeft hij van de gelegenheid dat te Oss een missie werd gepreekt en dientengevolge een groot deel van de bevolking zich in de kerk bevond, gebruik gemaakt om in te breken in de woning van den molenaar v. d. Zwaluw in de dichtbevolkte Kruisstraat te Oss. Als medeplichtige fungeerde bij deze zaak zijn broer, de beruchte inbreker K. van B., die eich wegens medeplichtigheid aan den overval met roof op den kassier van de Boerenleenbank te Maren reeds ge- ruimen tijd in arrest bevindt. De beide man nen hebben een rolluik opengemaakt, waar na zij hun rooftocht door het huis hebben ondernomen. Alles wat van hun gading was, waaronder een bedrag aan geld, gouden voor werpen en gouden sieraden, werd buit ge maakt. K. van G., een broer van bovengenoemden 38 jarigen P. van G., die tot nu toe hard nekkig was blijven ontkennen, dat hij iets uitstaande zou hebben gehad met den nood- lottigen brand, waarbij 'n moeder met haar drie kinderen omkwam, heeft ten slotte zijn onschuld niet langer kunnen volhouden. Hij heeft bekend dat hij Van B en G. van G. tot dit fatale plan heeft overgehaald en zijn aandeel in de belooning heeft opgestreken. Thans hebben alle verdachten in die afschu iWelijke brandstiehtersaffaire bekend. Twee der oudste deelnemers aan de vierdaaq- sclie afstandsmarschen. Links: de 66-jarige A. van Osselen uit Delft: rechts.- de 75-jarige J. Held uit Beemster. Dc tarwefraudes in Gelderland D'e Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de eerste zaak, betreffende de tarwefraudes in Gelderland. Zij veroordeel do den 31-jarigen bakker II. J. J. uit Eist tot één jaar gevangenisstraf met aftrek dei preventieve hechtenis, wegens oplichting meermalen gepleegd. Zooals men weel had do verdachte de Nederlandscho Meelcentrale benadeeld vooi een bedrag van ruim 900 gulden, door het overleggen van valsclielijk ingevulde sta ten, waarop liet door liem tot beschuit vei werkte tarwebloem voor een liooger gewicht was aangegeven dan in werkelijkheid door hem uas gebruikt. Door den bliksem getroffen Op Tholen is tijdens een hevig onueder de bliksem ingeslagen in den graanmolen van H. Dorst, gelegen in de Tlioolsohe Wan deling. Een der wieken werd totaal versplin terd, terwijl de snikken op sommige plaat sen meer (tan 100 M. verspreid lagen. Brand ontstond niet. Bij Gravion (N.Br.) sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer G. v. d. W In een oogwenk stand do boerderij in lichter laaie. De vrouw van v. d. W., die te bed lag kon slechts niet de grootste moeite worden gered. Boi rderij, stalling en schuren brand den tot den grond af. Landbouwimentaris en inboedel gingen mede verloren. Eenige var kens en ander vee kw am in de vlammen om Een juist paeseerendc vrachtrijder werd even eens getroffen. Hij werd licht verwond. Het paard sloeg op hol cn w erd nen eind verder gegrepen. Dc wagen werd zwaar beschadigd. Te Nijmegen is de bliksem ingeslagen in de gebouwen van de Nederlandschc Vcr- bandwattenfabriek. Spoedige ontstond brand in de bleekerij en kaarderij. De brandw er had spoedig den brand onder de knie. Dat de brand geen grootcr omvang heeft aangeno men, mag wel een wonder lieetcn, gezien d« reusachtige hoeveelheden brandbaar mate riaal als watten cu diergelijke dingen, diie waren opgeslagen. Nederlandsch vrachtschip in beslag genomen Men meldt uit W- enen: Verdacht van liet smokkelen van tabak is op dis Donau in de nabijheid van Linz een Nederiandisoh vracht schip, eigendom van de Comos (Continentale Motorschifffahrt) door douaneambtenaren in beslag genomen. Hot schip was van Bul garije stroomopwaarts gevaren cn bad in Weencn belangrijke hoeveelheden Bulgaar- sclic tabak gelost, zonder dc verschuldigde rechten te betalen. Groote boschbrand bij Venlo Na enkele uren gebluscht Vlakbij het station Lottum aan de spoorlijn NijmegenVenlo is Woensdag middag omsireeks drie uur een groote boschbrand uitgebroken. Onmiddellijk is een aanvang gemaakt met de blusscliings werkzaamheden, waaraan door zeer velen wordt deelgenomen. Men hoopte het vuur te kunnen stuiten, daar anders vele hec taren 15 a 20-jarige dennen een prooi der vlammen zullen worden. De brand ging met een lievige rookontwikkeling gepaard, zoodat hij tot ver in den omtrek waarneem baar was. Dank zij het krachtdadig ingrijpen van do bewoners van de streek kon de bosch brand na enkele 'uren worden bedwongen. Een drietal woningen, welke gevaar liepen door liet vuur te worden aangetast, konden behouden wordien. In liet geheel zijn onge veer zes H.A. dennen en heide in vlammen opgegaan. Een partij dwarsliggers, welke op bet stationsempiacement was opgesla gen, is door de hitte, welke de brand ver oorzaakte, aan bet branden gegaan. Door middel van zand slaagde men er ook hier in liet vuur te dooven. Aan liet blusschingswerk werd door een honderdtal personen deelgenomen, onder toezicht van gemeente- en rijkspolitie. He brand is vermoedelijk ontstaan door het vuur van sigaar, sigaret ol pijp. ONDER HET MES VAN EEN MAAIMACHINE Tijdens het maaien had de landbouwer H. R„ uit Bergen (L.) het ongeluk van den stoel van de maaimachine te vallen. Hij kwam voor het mee van de machine terecht en iiëp ernstige verwondingen op. Hij werd naar he'i Zieken huis te Venio gebracht. NEDERLANDSCH SCHIP IN JAPAN AANGEHOUDEN Het 5792 ton melende Nederlandsche tank schip „Semiramis", van de Ned. Indische Tank Stoomboot Maatschappij, is bij liet ver trek uit Yokohama op weg naar Kobe door het volgen van een verkeerden koers ter hoogte van Yokosoeka aan den grond ge- loopen. Het schip kon na korten tijd op eigen kracht weer vlot kmen. Het kreeg echter van de J^tpansche militaire autori teiten order naar Yokohama terug te kee ren, waar de militaire overheid een onder zoek wil instellen, vermoedelijk naar de even tueele motieven waarom het schip niet di rect den juisteu koers heeft gestuurd. Door hollend paard gedood Te Klein-Doenrade, gemeente Oirs- beek (L.), begaf zich de 18-jarige landbou werszoon W. Vleugels niet paard en kar van liet land naar liuis. Nabij de boerderij sloeg liet paard op hol. V. sprong van de kar af om liet jiaard bij den kop te grij pen. Bij deze handeling kreeg de jonge man de boom van den wagen zoo ongeluk kig tegen liet lichaam, dat hij vrijwel op slag werd gedood. He borstkas van hot slachtoffer was ingedrukt. liet paard is nog een eind doorgeloopen en bij een lieg blijven staan, na een betonnen paal te heb ben omver gereden. Hen vriend \an V., dio op den bok was blijven zitten, bekwam geen letsel. Groote boerderij in vlammen Brandstichting? Onder dc buurtschap Groot-A^elo bij OoL marsum (Ov.) brandde dc kapitale boerderij af van den fabrikant Gavel uit Nordihorn, in huur bij dien beer J. Kroeze op Tidlhof, Hoewel de brandweer van Ootmarsum spoedig ter plaatse was, kon zij toch niet voorkomen, dat de gelieele boerderij af-» brandde. Een deel van de inboedel e Ismedie do hooi-oogst is verloren gegaan. I)e levende have kon worden gered. De boerderij was verzekerd. llaawel de oorzaak van de brand onbekend is, wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Opmerkelijk is het, dat binnen een tijds verloop van enkele jaren dit reeds de derde keer is dat de boerderij afbrandt. De laatste keer was Mei het vorig jaar. MAN EN VROUW IN VLAMMEN De schipper van de vrachtboot „Bergen op Zoom V was te Tholen bezig zijn mo tor op gang te brengen, toen plotseling een vlam uitsloeg, die een benzinebifs deed ontbranden. Met moeite heeft de schip per zich biandcnde op het dek kunnen ber gen, waar bleek dat hij ernstige brandwon den aan gelaat en horst had opgeloopen. Do echlgenoote van den schipper schrok zoo danig van het ongeluk, dat zij een pan met kokende melk over beide voeten goot, zoo dat ook zij hevige brandwonden heeft op geloopen. Beioen werden naar het zieken huis vervoord. Het begin van brand was spoedig gebluscht. DE ZIEKTE VAN WEIL Nadat Donderdag een geneesheer bij den 20-jarigen II. Bos, die had gezwommen in open vaarwater nabij Mijdrecht, de ziekto van Weil had geconstateerd, werd Vrijdag middag door een anderen geneesheer dezelf de ziekte waargenomen hij den 27-ja rijgen! P. Plooij, die zich in de polder ton Westen van Amsterdam te water had begeven. Naar omstandigheden maken beide pa tiënten het goed. Het vaarwater rond Mij drecht verkeert voor zwemmen in zeer slee li te toestand en levert groot gevaar voor dQ gezondheid op. De vorige week werd te Tiel iemand in het ziekenhuis opgenomen, die bleek tc lij don aan de ziekte van Weil. Hij had in de Linge gezwommen. Thans doet zich dezelfde ziekte bij drie andere pensoncn voor, die in dc Waal gezwommen hadden. „MET MET DE WAAP'NEN DER BARBAREN". Een achttal werklooze stucadoors heeft? getracht de werkzaamheden op een bouw werk aan den Kometensingel in Tuindorp Oostzaan te Amsterdam in de war te sturen. Zij vielen den opperman lastig en trapten eenige emmers met specie om, waarna een der belhamels den opperman met een ïat bedreigde. Op het lawaai kwam een stuca- aoorsbaas, die een hamer droeg, toegeloopen* Ziende wat er aan de hand was, sprong hij midden tusschen de ordeverstoorders en diende een van hen een klap met den hamer op het hoofd toe, zonder hem ernstig te verwonden. De stucadoors namen daarop dq vlucht. KERMISGENEUGTEN Te Aalsmeer kregen twee personen aait den Stationswee: twist, voortvloeiende uit een oude veete. Zekere V., die daar met een ker misten": staat in het Lunapark, kreeg daarbij eenige steken met een mes in zijde en hoofd. De verwonde werd bij dr. W. binnengebracht, die hem verbond, waarna hij ter verdere ver pleging naar zijn woonschuit is vervoerd. De dader, iemand uit Dordrecht, werd gearres teerd en is in verzekerde bewaring gesteld. De vliegdiensten der K.L.M. Gewijzigde regeling van binnenlandsch luchtverkeer Met ingang van Maandag den 29 sten Juli wordt, zooals aangekondigd, op de binnenland- sche luchtlijnen een gewijzigde dienstregeling van kracht. Op de lijnen GroningenAmsterdam en TwenteAmsterdam zal de dubbeldaagscha dienst vervangen worden door een dienst één maal per dag m beide richtingen. Uit Twente en Groningen vertrekken de vliegtuigen des och'iends, in de omgekeerde richting vertrek ken de vliegtuigen 111 den middag uit Amster dam. Te Eelde vindt het vertrek 0111 8 u. 15 plaats (Zaterdags 13.30j, te Twente om 8 u. 20 (Za terdags 13 u. 35). Zoowei het vliegtuig naar Ttvente ais dat naar Groningen vertrekt om 17 u. uit Amsterdam, aankomt te Twente 17 u. 55, te Eelde 18 u. De lijnen naar Gro ningen en Twente worden beide gevlogen met Fokkers met twee motoren van het type F 8. De lijnen naar Twente en Groningen blijven aanfluiting geven in beide richtingen op de luchtverbinding met Zeeland en Knocke. Om dit te bereiken was het echter noodzakelijk om de dienstregeling op de lijn naar Zeeland eenigszins te wijzigen. Het vertrek van den ochtendienst in de richting A'damKnocke wordt verlaat van 8 50 tot 9.30, terwijl het ver trek van den middagdienst in omgekeerde rich ting wordt vervroegd van 15.50 tot 14.45. Het aantal diensten op deze luchtlijn blijf; dezelf de, ook in de weekend-diensten komt geen verandering; als materieel worden Fokkers met drie motoren van het type F 12 voor deze verbinding gebruikt. Op de lijn naar Eindhoven blijft het aantal diensten eveneens onveranderd, ook de lijn Eindhoven—Brussel blijft gehandhaafd. Ten einde de aansiuiting naar en van Rotterdam ';e behouden komt er een kleine verandering in de dienstregeling. Het vertrek van het och- twidvliegtuig uit Eindhoven wordt van 7.35 op 7.45 gebracht en dat van den ochtenddienst in de richting RotterdamEindhoven van 9.20 op 8.50. De dienst wordt uitgevoerd met Fokkens F 7b me; drie motoren. Dagpassen voor Duitschland Naar wij van officieele Duitsche zijde ver nemen is het plan om met ingang van 1 Augustus de uitgifte van dagpassen van Nederland naar Duitschland op to heffen, niet uitgevoerd. De dagpassen zullen nog tot en met 15 September door de Duitsche douanen aan Nederland worrVn uitepre^kt.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5