MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 27 JULI 1935 GEMEENTERAAD VAN NIEUWE TONGE Plaatselijk Nieuws. RAPPORT INZAKE N.V.C. Marktberichten* WATER EN STROOM VERKOOPINGEN De raad dezer gemeente kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Sterk. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter gaat' voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vérgade- ring gelezen en onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den Pen sioenraad om den pensioen-grondslag van den veldwachter te brengen op f 1825. Aldus besloten. Ingekomen zijn de goedkeuringen van enkele belasting-verordeningen. Ingekomen is proces-verbaal van kas en boeken *an den gemeente-ontvanger. In lias was 326,21. De boeken en kas werden in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Op advies van den hoofdinspecteur van Volksgezondheid wordt bet maximum-aan tal verloven A vastgesteld op 1. Ingekomen is een verzoek van den dok ter om de boomen voor het huis te roeien, omidat er geen licht in huis komt en bet buis vochtig is. li. on W. stellen voor dit verzoek in tc Williger De he T ij 1 zeel, dat een hoop natuur schoon daardoor wordt weggenomen. Spr. Vindt het niet mooi. De voorzitter: Welke bezwaren wegen bet grootst. Zijn de belangen van hygiëni sche aardi belangrijker, ja dan neen! B. en 1 zijn liet met den dokter eens. Wethouder van A 1 p h e n: 't Is er hooit dag. Om vier uur is liet nacht. Het voorstel wordt aangenomen. Van de afd. Zuiid Holland van de Raad ,Van gemeenteambtenaren kwam een schrij ven over liet salaris van den heer J. v. d. Woude. in het verzoek in dit schrijven is reeds vol an. Ingekomen is van de Flakk. Besturen bond een verzoek om eien crisiscomité in ie stellen. Dit comité is reeds in deze gemeen te, zoodat liet. stuk voor kennisgeving .wordt, aangenomen. v Ingekomen is die gemeenterekening 1933. Ingekomen is een besluit van den Voor zitter van liet Centraal Stembureau, dat C. Dorst tot lid van de raad is benoemd. De heer Dorst heeft geen bericht.gezonden, dat hij zijn benoeming aanneemt. De voor zitter van liet centr. stembureau heeft toen benoemd de heer Abr. v. Heemst. Deze beeft zijn benoeming aangenomen. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen van raadsbesluiten. Ingekomen zijn de processen-verbaal van 'de stembureaus. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken over een wijziging van de Drankwet. Tot de veran dering wordt besloten. besloten wordt een legger te laten maken Van voetpaden en wegen voor een bedrag van I 90. D'e heer Cornelissen zal dit werk Uitvoeren. Ingekomen is den schrijven van de ver- teniging tot bevordering van de zijdeteelt, waarin gevraagd wordt lid te worden van de vereeniging. Aldus wordt besloten. De voorzitter merkt op, dat er hier op Flakkee goede moerbezieboomeii groeien. Men kan liet werk wel steunen. Misschien kan hier pen zijdeteelt ontstaan. Ingekomen is eien adres van de Kamer San Koophandel van Dordrecht aan de Tweede Kamer om adhaesie te betuigen. In dit adres wordt bezwaar gemaakt, tegen de opheffing van de keuringsdienst van waren. B. en W. stellen voor adliaesis te betuigen. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de benoeming van een commissie tot liet nazien van de geloofs brieven. De heeren Itattestaart, van Alphen en Tijl worden benoemd en zien de geloofs brieven na. De heer v an Al pli en zegt dat de stuk ken in orde zijn bevonden en de commissie stelt voor de raadsleden toe te laten. De heer T ij I vraagt hoe het staat met bet onderzoek naar het gymnastieklokaal. Pe voorzitter zegt dat liet onderzoek liog niet. heeft plaats gevonden. De heer T ij 1 vraagt spoed. De voorzitter zegt dat in de volgen- He vergadering een rapport zal worden uit gebracht. De heer T ij 1 vraagt of er al een nieuw terrein is voor de mestput. De voorzitter zegt dat men een ter rein achter de begraafplaats op het oog heeft. De heer T ij 1 vraagt zoo vlug mogelijk de zaak af te handelen en wijst nog een ander terrein aan, waarover onderhandeld zal worden. Daarna gaat de raad over in geheime zitting. JONGEN LEVEND VERBRAND. De doodelijke sigaret Te Nieuwe Tonge was de 16-jarige M. v. Es bezig met. teenverken. Na beëindiging van zijn werkzaamheden wasrhte hij han den en gezicht met benzine. Even daarna stak de jongeman een sigaret op, waardoor zijn kleeien in brand vlogen. Ofschoon liij onmiddellijk in sloot sprong, liep hij zoo danige brandwonden op dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De genees heer achtte overbrenging naar liet zieken huis te Dirskland noodzakelijk, waar de jongen aan de bekomen verwondingen is bezweken. SOMMELSDIJK. De w-eleerw heer Ds. E. van Asch, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep ontvanigen oaar Nieuiwenkerk aan den IJssel. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra-collecte worden gehouden voor de evangelisatie be Tolibert. -De melkveehouder 'H. B had 1.1. Zendag het ongeluk dat een koe met zijn staart in een zijner ooigen sloeg. Dit lichaamsdeel werd dienten gevolge zoodanig verwond, dat hij zich onider ge neeskundige behandeling moest stellen. De echtgenoote van den heer M. K. had het ongeluk zoodanig door een mug te worden gesto ken, dat zij dientengevolge medische hulp moest inroepen. Gedurende het 2e kwartaal 1935 werden in deze gemeente door den Keuringsdienst van Wa ren in het keuringsgetbied Dordrecht de volgende werkzaamheden verricht: aantal inspecties van winkels, pakhuizen, baikkerijen, eniz. 41; aantal genomen monsters melk 22; aantal genomen mon sters van andere waren 13; aantal waarschuwin gen, aan fabrikanten ol verkoopers toegezonden 3; aantal processen-verbaal 1. MIDDELHARNIS. Door den kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. Kerk is tegen Maan dagavond een nadering belegd, tot het berce pen van een tved:kant. Bij publieke vedkoopimg is een huis en smid se, staande aan het Spuiiplein,, van de weduwe v. d_ Roavaart, afgemijnd door den heer L. Buur- vl-'ld voor f 1450. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar verschillende plaatsen verzonden 45000 kisten aardappelen Ds. Bout, predikant te Genemuiden, heeft voor het beroep der Ned. Herv. Kerk alhier be dankt. De bloempjesverkcop ten bate van die ver eleniging „Het Hoogeland" heeft opgebracht bijna 30 gulden. Woensdag j.l. slaagden he Rotterdam de volgende leerlingen der Op. ULO-School voo-- het Mulo-diploma A: de dames A. v. d. Meide en E. Mesrite alhier, en A. Joppe te SomroeLs djjjk en de heeren J. de Waard alhier, H. Hoek te Goedereede,, C. J. Beijer te Ooltgensplaat eu P. de Vogel te Melissant. Afgewezen 4 DEN BOMMEL. Vorige week werden uit deze gemeente 14000 kisten aardappelen vervoerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 10 werkloozen ingeschreven Verschillende werik- loozen zijn bij het vlas plukken te wer'k gesteld. Schipper R. v. Z. alhier had dezer dagen het ongeluk, terwijl hij op de weg Oude Tonge— Den Bommel fietste, zoodanig uil te glijden, dat hij zich' onder ge'neeakundige behandeling moest stellen. Tot buitengewoon dienstplichtige, lichting 1936, zijn bestemd: Leon. Broeders. Jac. Ras, C. van Zanten, J. Donkersloot, Lamb. Broeders, A. J. Boutmacb, Atv:h. Polak, J. E. v. d. Kkmdert. Tot gewoon dienstplichtige, lichting 1936, zijn £>e- stemd: gebr. Winkels, D Fris, N C. Vervüoet, G. L. C. Jacobs, P. Roammelse, A. Zuidijk, Jac. v. d. Bos, Onze dorpsgenoot J Luijendijk is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse der Rijks H.B.S. te Middelharnis, terwijl N. Langhout en M. Lang- hout bevorderd zijn van de 2e naar de 3e 'klasse dier school J.J. Donderdag heeft in de openbare lagere school de reeds eerder in uitzicht gestelde schiet wedstrijd van de Bijz. Vrijw. Landstorm plaats gehad, waarna de uitreiking plaats had in de raad zaal door onzen burgemeester. Verscheidene nuttige prijzen, bestaande uit huis houdel'ijke artikelen, werden op zoowel amicale als prettige wijize door den burgemeester uitge reikt. Door etenïge jongedames werd limonade rond gediend. De burgemeester zei de in zijn openingswoord, dat de kolonel tot zijn spijt verhinderd was deze prijsuitreiking bij te wonen, doch dat deze op de lijst, waarop bijdragen werden ingezameld, bo venaan met een flink bedrag had geteekend, Spr. zeide voorts, dat korten tijd geleden moest worden overgegaan tot schrapping van eenige le den op grond, dat deze zich als S-D.AP.~er had den doen kennen. Uiteraard kan een S.D.A.P.-er geen lardstormer zijn. Al is dus de kwantiteit der afdeeling geslonken, de kwaliteit der afdeeling heeft geen verlies ge leden. De avond verliep zeer geanimeerd en werd be sloten met het zingen van het Wilhelmus. De heer Leimkes dankte aan 'het slot van dien avond den burgemeester voor diens welwillend heid om de prijsuitreiking op zoo prettige wijze te verrichten. Als lid der plaatselijke commissie waren aan wezig de heeren B. Jongeling, L. G. L. Leimkes en C. J. Geluk. OOLTGENSPLAAT. B. en W. dezer ge meente maken bekend dat de rekening van de oci- komsten en uitga ven dezer gemeten te over het dienstjaar 1934 aan de Raad is overgelegd en vanaf heden tot 6 Augustus a.s. voor een' ieder ter inzage ligt, en ttegen betaling der kosten ver- krijicjbaar wordt gesteld. OUDE TONGE. Het hok en dluifkampioen schap van die postd ui ven vereen. „Ons Genoegen" alhier werd gewennen door M. HolJeman, over de serievluchten met oude duiven. Bovengenoemde vereen, hield Zaterdag j.l. een wedvlucht vanuit Vilvoorde, afstand 86.653 K.M. De uitslag luidde: nos 1, 2 en 5 W. Mooijaart, nos. 3, 8, 9 en 10 M. Holleiman» oo. 4 gebrs. Ver wei j., no. 6 G. Groenendijk, no. 7 W. Abresch, nos. 11. 12 en 13 L. Osseweijer De 16-jarige zoon van den landbouwer D. D. van Es alhier waschte na afloop zijner werk zaatmheden, welke bestonden in he^ teren van een schuur, zij-n armen met benzine. Toen hij daar mede gereed gekomen was wilde hij het gebruikte doekje verbranden,, hetgeen tot gevolg had dat zijn kleeren in brand vlogen. Hevig brandend vluchtte hij het huis binnen, waar zijn moeder trachten wilde de vlammen "te blussdhen. In zijn angst vloog de jongen echter het erf weer op, alwaar hij io een vaart sprong. Het bleek dat de ongelukkige zeer ernstige brandwonden had opgeloopen; medische hulp werd dadelijk ingeroepen en deze achtte over brenging naar het ziekenhuis Bethesda te Dirks- land noodzakelijk. Nog nader vernamen wij, dat die toestand van de jongen zeer ernstig is. In tegenstelling met het reeds gepubliceerde bericht, zal de zitting voor 'het verkrijgen van kostelooze rijwielbelastingmerken op I Augustus a.s. van des n.m. 4—6 uur (o.t.) in de Oude School plaats hebben. „Rijwielplaal'jes bij vrachten, Schenken velen nieuwe levenskrachten". Oude rijwielmerken wor den gaarne in ontvangst genomen door den heer A. v. d. Voorde, kapper alhier. Zooals bekend komt de opbrengst hiervan ten goede aan tJb.c.- bes trijd'ing. De heer Adir Jacobs alhier had het ongeluk met een zijner handen tusschen een boerenkar te komen. Twee zijner vingers werden hierbij ernstig verwond. Geneeskundige hulp van Dc. Parree moest worden ingroepen. Ter kennis vara belanghebbenden wordt ge bracht dat gedurende dit teveringstijdvak goed- koope margarine tegen inlevering van bon 11 verkrijgbaar zal zijn 'bij W. M. de Korte Sr,, aan den Oostdiik alhier. Tengevolge van het zeer gunstige weer zijn vele landbouwers deze wee'k reeds begonnen met het maaien van de tarwe. Door dien Politierechter te Rotterdam werd tegen de arbeiders M. en K alhier, wegens het onrechtmatig steuntrekker!, een gevangenisstraf van een maand geëisdht. De uitspraak voor K. luidde: f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis; terwijl tegen M. nader schriftelijk vonnis zal worden ge wezen. NIEUWE TONGE. De P.V Gevleugelde Bode hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Roosendaal. Afstand 28 K.M. Eerste duif 9.46.59. Laatste duif 10.13-24 Lossing 9 uur. Prijzen als volgt: Th. Melissant 1. 2, B. van Zielst 3, 20, A. Tijl 4. 7. 14, 17. 19 en 22. J. A. v. d. Maat 5, 8 en 12, J. van Alphen 6 10, 11, 11 en 21, A. Hollemasi 9, 13, 16 en 18. RHEUMATISCHE PIJN IN BEIDE BEENEN Alle pijnen nu geheel verdwenen Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de heide beenen; na gebruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende mid delen heb ik geprobeerd, o.a. smeersels, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augus tus veel zonnebaden. Niets heeft eenige ver lichting gegeven. Toen werkelijk ten einde raad, heb ik een potje Kruschen Salts ge kocht en geregeld volgens voorschrift ge- hruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut verdwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook anderen te overtuigen, dat Kruschen Salts, schitterend is.". Mevr. S. te W. Stijfheid, rlieumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opge hoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nie ren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor urinezuur en andere onzui verheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggenomen. Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwe nen zijn en voor goed, want, de „kleine da- gelijksche dosis" Kruschen is het natuurlijk recept voor een volkomen inwendige zuiver heid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt (Adv.) Alhier is opgericht een kinderkoor genaamd De Jonge Stemmen, met aanvankelijk 26 leden. - Evenals vorige jaren wordt door Mej. N. de Wachter alhier, oude rdjwielimerken ingeza meld, welke opbrengst komt te bate van de t.b.c.- bent rijding. De prijs der zwarte bessen is alhier f 0.11 de K.G. Tot brandmeester bij de Motorbrandspuit alhier is aangesteld de heer J. J. Boeier. Donderdagmiddag had onder deze gemeente een ernstig ongeluk plaats. De 17-jarige Adri van Es D.Dz. die de schuur geteerd had wilde met benzine het vuil van zijn gezicht en handen verwijderen. Ongelukkigerwijze kwaan hij daarbij in aanraking met vuiur waarop hij geheel in brand vloog. Hij sprong daarop in het water, maar was geheel met brandwonden overdekt, zcodat de inmiddels ontibod'en geneesheer Dr. P. J. de Man overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk achtte. Zijn toestand is ernstig. DIRKSLAND. Tot en met volgende week Donderdag zal het distribubievlteesdh in blik en het gehakt in blik op boo No. 86 verkrijgbaar zijn bij den slager P. J. Grootenboeir aan den Straatdijik. Maandag bad alfher de jaarlijksche beproe ving van die brandspuiten plaats, «waarbij alles m orde werd bevonden. Verleden week werden varuuit deze ge meente ruim 4500 H.L. aardappelen vervoerd. HERKINGEN. De arbeider J. de Geus had tijdens het vlasplukken het onigeiuk zijn arm zoo danig te bezeeren, dat medische hulp noodzake lijk bleek en hij gedwongen werd zijn werk te staken. Bij verschillende landbouwers is men thans druk bezig met koren maaien. Mej. D. den Boer A.Jd alhier slaagde aan de Rijkskiweeks'cihool voor onderwijzers (essen) te Hellevoetsluis voor het overgangsexamen van de 2e naar die 3e klasse. Jonge werkloozen die lust gevoelen voor een bepaalden tdjd in en werikkamip te worden ge plaatst. kunnen zich aanmelden bij den comité- secr. J. W. Witvliet, alhier. Het goedkoope vleesdh in blik is op bon no. 2 verkrijgbaar gesteld bij den slager Joh. Huizer. GOEDEREEDE. De arbeider C. v. S. sneed bij het gerst snijden de geheele top van een vinger. Hij was genoodzaakt zich onder genees kundige behandeling te stellen. De jongeheer Joh, Hoek slaagde deze week voor het diploma M.U.L.O. OUDDORP. Uitslag van die «estedkeuring van de konijnen- en pluimveevereeraiging. Haaskleur nesten: T. Tanis 2e prijs. C. v Koppen 2e prijs. Haaskleur rammen: J Visser 2 pr.; C. v. Koppen le en 3e pr., J. Visser le pr., M. Taais 2e pr., J. Visser 2e pr., P. Hanson 3e pr. Vlaamsche reu zen wit: Joh. Koek le era 2e pr., Jöh Vinlk 3e pr. Wit voedster: Joh. Koek le, 2e en 3e pr. Geel VI. Reuzen rammen: M. Tanis 1 pr.. KI. Mierop le en 2e pr., Job Westhoeve 3e pr. Voedster geel: Job Wes'hoeve le pr.; K, de Mooij le en 2e pr. VI. Reuzen (-blauwe rammen): P. v. d. Bok le pr., Joh. Bok le pr. Blauwe voedsters: Joh. Bok le pr., P. Voogd 2e pr., P. Tanis 3e pr. Vlaam sche Reuzen (staal grauw): E. Akenhoek le en 2e pr. VI. Reuzen (ijzer grauwe rammen)J. Both le pr., C. v. Koppen 2e pr. Dito voedster: J. Both le pr., P. Tanis 2e en 3e pr. VI. Reuzen (zwart): J. v. Koppen le pr. Lotharinger-rammen: L. van Koppen le pr., J. Both 2e pr. Lotharingcrciesten: L. v. Koppen le pr. Voedster: J. Both 2e pr. Frarasdhe hangoorranv. J. Besthoeve le pr. Idem voedster: J. Westlhoeve le pr. Belgische Haren- nesten: C. Pape le, 2e en 3e pr. Castor rex: A. Gurant le, 2e en 3c pr, Zijniarader: P. Voogd 2e pr. Zilvervosrara: P. Voogd 2e pr. Zilvervos nest: le pr. Japansohe driekleur: P. Voogd 2e pr. Chin- chellen: W. Mierop le en 2e pr., P. Voogd le en 2e pr. Haivancia-namimen: P. Voogd le, 2e en 3e pr. Idem voedster: P. Voogd le, 2e en 3e pr. Hollander zwart: P. Soeteman le en 2c pr, M. Tanis 2e pr., Joh. Koek le pr. Havanna: Koek 2 x le pr. Geel: Koek le pr. Blorand: P. Voogd le pr. Paleim: P. Voogd le, 2e en 3e pr. Vervol gens waren nog zes eereprijzieni beschikbaar en werden gewonnen door Joh Koek 1„ Joh. West- hoeve 3, P. Voogd 2. Ér waren ongeveer 160 dieren. Ongelukken Een dochtertje van C. Tarais, wonende Oostdijlk, had 'het ongeluk in een scherp voorwerp te vallen. Zij moest maar het zieken huis worden vervoerd. E'en dochtertje van P. Voogd had het ongeluk met haar fiets tegen een andere fietsrijder te rij den, waardoor zij haar been verwondde en ge neeskundige hulp noodig was A. Bosla-nd had het ongeluk met een sikkel in een zijner vingers zoodanig te snijden, dat ge neeskundige hulp noodig was. W. Witte is aangesteld als controleur van de gerst. Tot kerkmeester der Ned. Herv. Kerk is be noemd de heer E. Gciniwis Ez. De heer W. Bosland alhier is gekozen tot heemraad van den polder Nieuw-Stellendam. Ia deze gemeente heeft ziclh gevestigd als arts Dr. Ruizeveld. Onder de gevonden voorwerpen behooren 2 ceintuurs, e'en cl'ips, een rijwielbelastingplaatje en een gummirioig. Inlichtingen bij Flohii, strand paviljoen. alhier. Door tusschenkomst van de arbeidsbemidde ling zijn 6 werklooze landarbeiders naar Rozen burg vertrekken. LAND- EN TUINBOUW Verschillende ernstige klachten Verschenen Is het rapport inzake die gestie van de Ned. Varkenscentrale (N.V.C.) Volgens de rapportcommissie heeft de N.V.C zich niet gehouden aan den eisoh, om den handel voor de binnenlandsche markt zooveel mogelijk vrij te laten, welk oordeel rust o.m oj) de uitkomst van het onderzoek naar de betrekkingen, die tusschen de N.V.C. en de N.V Engrosslachteirij „Welling" te Borculo hebben bestaan, welke voortvloeiden uit bet tusschen de N.V.C. en den aartsdiocesanen R.K. Boeren- en Tuinders-honds gesloten con tract. De Commissie heeft nagegaan, welke de be weegredenen waren, welke de Nederlandsche Varkenscentrale er toe hebben gebracht be doeld contract af te sluiten. Zij komt daarbij tot de conclusie, dat aan de haar door de N V.C. opgegeven beweegredenen welke o.m. waren gelegen in moeilijkheden met den afzet van Incourante varkens weinig waar de kan worden toegekend. De N.V.C, is bij het aangaan der overeenkomst op te luchthartige wijze heengestapt over het bezwaar, dat bij haar zwaar had moeten wegen, ru. dat zij door deze overeenkomst aan te gaan, zonder dringende noodzaak ging gros sieren voor de Nederlandsche markt, waardoor zij dus een daadwerkelijk aandeel nam in de vezorging van de binnenlandsche markt, hetgeen geens zins tot de doelstellingen behoorde voor welker verwezenlijking zij in het Leven geroepen was. De Commissie is voorts van oordeel, dat de N.V.C, openbaarheid had behooren te geven aan de door haar met „Welling" afgesloten overeenkomst, hetgeen niet is geschied. Eet Baconcontract Voorts heeft de Commissie het z.g. Bacon contract in haar onderzoek betrokken. De conclusies, waartoe de Commissie te dezer zake is gekomen, zijn de volgende: Vast is komen te staan, dat aan de exportsJachterijen over het eerste con tractjaar als gevolg van de te gunstige bepalingen van het contract en mede als gevolg van het bijzondere groote aantal slachtingen, uitgekeerde vergoedingen al te ruim zijn geweest. Door de eerste wijziging van het Bacon- contract zijn de voorwaarden voor de export slachterijen in vele opzichten minder gunstig geworden, waardoor op de vergoedingen voor vaste en variabele kosten voor de N.V.C een aanzienlijke besparing werd verkregen. Ook de vergoeding voor winstderving werd be langrijk verminderd. De bepalingen van dit gewijzigde contract werden op 15 April 1934 buiten werking ge steld en op 27 November 1934 vervangen door een nieuw contract met terugwerkende kracht tot 15 April 1934. De belangrijkste wijziging van het laatste Baconcontract is gelegen in de geheel nieuwe wijze van ver goeding der vaste kosten, welke nu wordt betaald in den vorm van een uitkeering per 100 Kg. geslacht gewicht. De Commissie is van oordeel, dat het Baconcontract thans geen aanstoot meer kan geven uit hoofde van te ruime belooningen van de door de bedrijven te presteer ein diensten. Zü is echter van meening. dat niettemin met het huidige Baconcontract niet wordt bereikt, dat de exportslachterijen op de meest economische wijze voor de ge meenschap worden verricht en meent, dat bij grootere concentratie van de slachtingen in de het goedkoopst wer kende bedrijven stellig nog een om vangrijke besparing zou kunnen wor den verkreg,ent Deze aangelegenheid betreft evenwel, naar het oordeel der Commissie een vraag van Regeerings- beleid, welke buiten het terrein der be voegdheid van de Commissie ligt. De prijzen-politiek van fie N.V.C. De Commissie heeft haar onderzoek voorts uitgestrekt tot een tweetal, herhaaldelijk in verband met het Bacon-contract genoemde punten, te weten: a de prijs, waarvoor do af vallen aan de bedrijven, welke met de Neder landsche Varkenseentrale hebben gecontrac teerd, worden verkocht en b. de prijs, waar voor de z.g. binnenlandsche varkens aan deze bedrijven worden geleverd. Het is de Commissie niet mogen gelukken, zich een oordeel te vormen over het sub a. genoemde punt. Het door den Crisis-Accoun tantsdienst bij eenige bedrijven ingestelde onderzoek naar de eventueele op den aankoop van afvalproducten gemaakte winst leverde geen voldoend sprekende uitkomsten op. De prijsbepaling geschiedde aanvankelijk door mededeeling van drie baconfabrikanten aan de Nederlandsche Varkenscentrale van de door hen voor de afvalproducten gemaakte prijzen Aan de hand van deze opgave werden dan door de Nederlandsche Varkenseentrale de prijzen vastgesteld. Deze wijze van prijs vaststelling beantwoordde naar het oordeel der Commissie, niet aan billijke voorwaarden van onpartijdigheid. Sinds 21 December 1933 is de prijsbepaling eenter opgedragen aan een Commissie, bestaande uit een onpartijdigen voorzitter, twee koopers en twee concurren ten. Ten aanzien van he sub b. genoemde punt deelt de Commissie mede, dat het door de Ne derlandsche Varkenseentrale geleden verlies op de door haar verkochte binnenlandsche varkens in 1933 bijna 3 cent per Kg. heeft bedragen. Een zoodanig verlies vraagt zeker de aandacht. De Commisie heeft herhaaldelijk het vermoeden hooron uiten, dat de varkens voor een te lagen prijs aan de bedrijven wer den verkocht, waartegenover als verklaring werd aangevoerd, da>. de Centrale doorgaans een te hoogen prijs aan den boer betaalde om de markt te steunen. Gebleken is, dat In het algemeen de be schutte bedrijven en in het bijzonder de N.V. Uithoornsche Baconfabrieken, hun varkens tegen lageren prijs van de N.V.C. betrokken, dan waartegen de vrije bedrijven de varkens op de vrjje markt inkochten. Van bevoor- deellng dei beschutte bedirijven kan echter, naar het oordeel der Commissie, met eenige zekerheid niet worden gesproken Het trekken van conclusies in deze is ten eenenmale on mogelijk. daar uit het ingestelde onderzoek tevens de geringe waarde der daarbij verkre gen gegevens ls gebleken. De omstandigheid, dat de beschutte bedrijven varkens van alle kwaliteiten moesten accepteeven, terwijl de vrije bedrijven selectie konden toepassen, moest volkomen normaal naar een lageren gemiddelden inkoopsprijs voor de beschutte bedrijven leiden. Juiste klachten Vervolgens is door de Commissie onder zocht een bij haar ingediende klacht van de i firma P van der Eijken te Roosendaal, over de behandeling, welke zij heeft ondervonden van de N.V.C. t.a.v. het tusschen haar en de N.V.C. op 17 Augustus 1932 gesloten contract waarvan op 3 November 1933 de Minister, na desbetreffend advies der Centrale, verklaard heeft het voortduren niet wensohelijk te achten< Als motleven hiervoor werden door de N.V.C. aangevoerd. da«- in het bedrijf der firma ver schillende onregelmatigheden wanen (geconsta teerd en dat de firma een vorderiog van ca. f 9009.wellta de N.V.C. op haar had uit hoofde van vark-ensleveranties, niet erkend had Na onderzoek van deze motieven, komt de Com missie tot de conclusie, dat de klacht van de firma P. van der Eijken, dat de N.V.C. op on voldoende gronden het bedrijf van de firma heeft stilgelegd en vervolgens den Minister ge adviseerd heeft het contract te beëindigen, als juist is aai te merken. Voorts heeft het door de Comniissie ingstelde onderzoek, t.a.v. de klacht van deze firma, dat haar een te gering aantal slachtingen door de Nederlandsche Var kenseentrale werds»n opgedragen, uitgewezen, dat door de N.V.C, geen voldoende rekening is gehouden met de omstandigheid, dat de firma voorheen in hare slachtingen niet alleen voor til'gen rekening doch ook voor rekening van anders exporteurs, die geen eigen slachterij hadden, slachtingen verrichtte. De Commissie is van oordeel, dat aan de firma P. van. der Eijken redres behoort te worden gegeven. De politieke moraliteit De Commissis heeft bö do vervulling van haar taak aan haar opdracht een ruime inter pretatie gegeven. Klachten, welke zelfs bij een zeer ruime uitlegging van het begrip „politie ke .moraliteit" niet vielen binnen het terrein, door dat begrip bestreken, heeft de Commissie echter uiteraard niet in behandeling kunnen nemen. Plet is de Commissie een voldoening he kunnen verklaren, dat afgezien van .misdragin gen van enkele personen van lageren rang, tegen wie of de Justitie óf de leiding der N.V.C. öf beide, zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet is gebleken dat door of vanwege de N.V.C handelingen zijn ge pleegd, welke uit e.en oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdienen. Naar aanleiding van het bovenstaands kun nen wij nog mededeelen, dat bij den Minister in overweging is öf, en zoo ja, welke maatregelen in verband met de door de Commissie in haar rapport neergelegde conclusies geboden zijn. Tenslotte heeft de commissie nog een afzon derlijk rapport uitgebracht omtrent een klacht van den heer M. Oppsnheim, welke o.m. betrof dat zijn pogingen om den export van rundvee naar Rusland en andere landen te bevorderen, mislukt zijn door gebrek aai medewerking van de heeren S. van Zwanenberg en L. Bück mann. Aan de Commissie is na onderzoek gebleken, dat de heer Oppenheim in het begin van 1933 te Berlijn besprekingen heeft gevoerd met den heer Laschakow van de Handelsvertegenwoor- digin-g van Sovjet Rusland, welles besprekin g-en naar het oordeel der Commissie tot g-een enkel tastbaar of zelfg .maar voorloopig resul taat hebben gevoerd. Desondanks heeft hij ge tracht de betrokkei Nederlandsche instanties voor zijn plannen te winnen. Volkomen terecht is dal ook aan den heer Oppenheim door de officieels instanties een verklaring, welke hh bij de onderhandelingen zou kun-ien gebruiken onthouden. De conclusie der Commissie luidt, dat het onderzoek val adressant's klacht niets heeft opgeleverd, dat zou kunn-en worden aan gevoerd ten nadeele van dei heer L. JBüchman-n of den h.eer S. van Zwanenberg, of dat zou kun-nen strekken als reden om hemzelf in eeni- gen vorm een tegemoekoming of schade vergoeding te verleenen. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw In Hotel de Beurs te Zevenbergen had de Al- gemeene Vergadering plaats der Noord-Brabant sche Maatschappij van Landbouw. Benevens de Voorzitter Sneep uit Dinteiloord en de Secretaris De Jongh uit Almkerk waren tegenwoordig: Irag. Roebroeck, Directeur-Generaal van den Landbouw: Dr. Molhuyzen, Secretaris van het Kon Ned. Comité van Landbouw; lag. Smeding, Directeur Wieringermeer; Jhr. Parahuis, Dir. Rijksbureau voor Ontwatering; De Burge meesters van Zevenbergen en Hoeven; de Heeren Staf, vertegenw. der Ned. Heide Mij.; A. Nele mans, oud-voorzitter Mij. van Landbouw; de heeren Ariens en van Goch, laradbouwconsulen- ten en eenige anderen. Bij het jaaroverzicht van den voorzitter herin nerde deze er aan, dat Zevenbergen is het cen trum op landbouwgebied. Hij deelde mede, dat in gecontroleerde 48 bedrijven vara de Mij. van Landbouw f 50 netto winst Per H.A. is gemaakt. Hij maakte enkele opmerkingen op regeeriogs- maatregel'en en wees erop, dat geen algemeene welvaart mogelijk is met een kwijnenden land bouw. Vervolgens hield Ing. S. Smeding, directeur Wieringermeer te Alkmaar een rede over: De uit gifte van de We ringer meergronden en de andere maatregp'cn genomen ter bevordering van de ko lonisatie van dit nieuwe gebied. Vao de gelegenheid om schriftelijke vragen, te stellen werd door de afdeelingen geen gebruik gemaakt Vervolgens gaf de heer Jaasen burge meester vara Hoeven, een korte uiteenzetting over de ontwatering en ontg'raniog der Hoevensche Bepmden_ Hij wees er op, dat hier door samen werking bereikt is, dat een gebed, dat niet in cultuur kon word'en gebracht, thans als 'tware onfrieten is voor een goede bodemcultuur. Hierna werd een lunch gebruikt, waarna het gezelschap zich opmaakte tot het houden vain een -excursie "naar de Hoevensche Beemden. DE TOMATEN TIM HET LANDBOUWBEDRIJF De heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, heeft als arbiter ia het arbeidsgeschil tusschen de landbouwers op het eiland Tholen en de „•moderne", chr. en r.k. landarbeidersbonden, de volgende uitspraak gedaan: 1. het uurlooa voor gewone werkzaamheden zal voor volwaardige nrbciders 22 ct bedragen: 2. het uurloon voor grassnijden, slootgraven, oogstwerkzaamheden, werkon bö de do'schmachines, werkzaam bedel bü den zelfbinder, nardappelsteken *>n mest- laden bedraagt ct meer dan dat voo- gewone werkzaamheden; 3. voor kunstmestst.rooien 5 c. per 109 -kg. bovon het uurloon voor gewone werkzaamheden4. het loon voor vrouwen be draagt ten minste 2/3 van het loon der mannen 5. voor aangenomen werk en stukloon moeten de tarieven zoodanig zijn. dat ten minste het uurloon, voor die werkzaamheden bepaald, wordt bereikt; 6. de beslissing zal gelden van 15 Juli 1935 af tot en met 30 April 1936, Par tijen zullen gebonden zijn. het overleg over de vaststelling der arbeidsvoorwaarden, welke na 30 April 1936 zullen gelde».i, te openen uitarlijk op 1 Febr. 1936. SELECTIEMESTEKIJ VAN VARKENS Het beduur van de Geld.-Overijsseisclie Landbouw Mij. heeft met het Geldersch Var kensstamboek een regeling- getroffen, waar door het mogetijk wordt, aan selectiemestertj van varkens op de proefboerderij te Haarlo een aanzienlijke uitbreiding te geven. GELE EN WITTE KOOL f 160.000 steun. De Minister van Economische Zaken heelt bepaald dat uit het Landbouw-Crisisfonds steun verleend zal worden aan de telers van gewassen van den tuinbouw, die hun na te noemen producten over de erkende veilingen hebben geveild, tot een totaal bedrag van ten hoogiste f 160.000. Deze sbeun zal worden ver- leend over de hoeveelheden van de hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van 1935 zjjn ver handeld en zal bedragen: gele kool 1 Jan.— 17 Febr. f 0.45 per 100 K.g. Deensche witte kool 1 JJan17 Febr. f0.35 per 100 K.g. 1 April—28 April f 0.45 per 100 K.g. VERVROEGDE STEUNUITKEERING VOOR DEN LANDBOUW De Minister van Economische Zaken heeft aan den Vierbond van Veilingvereenigingen in Noord-Holland medegedeeld, dat het in het voornemen van den Minister ligt zeer binnenkort een vervroegde steunuitkeering te doen plaats vinden'op enkele producten, waarvan de opbrengsten zeer laag zijn ge weest. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiliflgbericht van Woensdag 24 Juli 1935 Komkommers 2.70—4, bloemkool 5.50—13.50, roode kool 6.50— 6.60, andijvie 1.10, savoye kool 5.50—8.50 per 100 st.peen 4.50, kroten 80—1.10 rabarber 3.20 per 100 bos; dubbele priticessen 6.70—7.10, snijboonen 13.50—15, tuinboonen 4.70, appelen 6.50— 8.50, postelein 5—7.50. blauwputten 4.70, Wagenaars 2, Zwarte bessen 11—33 per 100 kg; draven 14—15, tomaten 3-503.80, frambozen 1420, roode bessen 6 8.50 per 100 pond. Velling van Donderdag 25 Juli 1935 Kippeneieren 58-59 kg 2.90—3, id 57 kg 2.75— 2.85, id 48-49 2—2.15, eendeneieren 2.803. Aanvoer 10.700 eieren. >rMAAS"-NYMPHEN De waterleiding dreigtBedenk Dat wie niet zuinig omgaat Met 't kostelijke Oostduinvocht Straks vierkant op de bon staat! Een watermeter krijgt voor straj Hij, die door schrobben, sproeien Of and're buitensporigheid Het water gaat verknoeien. Ik geef den Heeren schoon gelijk Dat ze,nu eens probeeren Dien misbruikers van 't leidingnat Hun spilzucht af te leeren. De EMGO dringt: Gebruik meer stroom! Het geeft gemak en voordeel! Laat varen 't ouderwetsch systeem En ingeroest vooroordeel! Kook in den spertijd haast voor niets Wij komen demonstreeren Hoe tegen kolen, olie, turf We kunnen concurreeren! Als je per maand vast-recht betaalt Naar 't kamertal berekend Dan wordt de stroom zoo spotgoedkoop Dat het haast niets beteekent Al is 't dat je wat meer afneemt Laat vrij den meter loopen! Het liefste wat de EMGO wil Dat is: veel stroom verkoopen. Je zit zoo wel eens in de tram Met waterleidingheeren Die tevens, in hun vrijen tijd, De EMGO mee beheeren. Praat j' over stroom: dan spoort men Om toch maar veel te koopen jaan Praat j' over water: „Laat de kraan „Toch niet doorloopend loopen Zow het nu niet verstandig zijn Als onze waterleiding In élk perceel een meier bracht Dan was niet de bestrijding Der morszucht enkel van de baan Maar hoard' en las men later In tram en bus, in elke krant De slagzin: „DRINK MEER WATER!" (Nadruk verboden.) HAK ATE. Op Woensdagen 31 Juli en 7 Augustus 1935, telkens 's avonds 7.30 uur (zomertijd) te Dirks- land res<p. in de zaal Odeon veiling en ter her- berge van J Vermeulen afslag van: A. een huls ingericht als café en woonhuis tc Dirksland aan den Straatdijk en uitkomend aara het Schelpenpad, kad. Sectie B no. 51, groot 87 c.A., toeberoorend aan den heer J. van Bode- gom Pz.; B. Een huis met bergschuur, tuin en erf en grond te Dirksland aan de Burgem. C Zaaijer- laan, kad. Sectie B nr. 2360. groot 3 A. 85 c.A* toebehoorend aan den heer L. Koole; C. een huis met tuin, eeuwigdurend erfpacht te Dirksland aan de Oude Weiweg, kad. Sectie B nr. 2389, grcot 10 A. 30 c.A., toebehcorend aan den heer M. P. Ast Notaris COSTERMANS. Veiling op Vrijdag 26 Juli 1935. Afslag op Vrijdag 2 Augustus d.a.v., telkens 's avonds 8 uur (n.t.) in het Logement van L. Osscweyer te Nieuwe Tonge, ten verzoeke van de Erven den heer D. Breesnee van: Een Heerenhuis pl.nr. A. 89. met schuur en erf aan den Ring te Nieuwe Tonge. Bewoond geweest door wijlen den heer D. Breesnee, Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 8 Augustus 1935 bij Afslag, tel kens des avonds 7 uur (zomertijd) in het hotel Meijer te Middelharnis: het burgerwoonihuis met schuur aan den Oostdij'k te Middelharnis, Sectie B nrs 3371 en 3368. Ten verzoeke van den heer Ls. van der Baan, aldaar. Notaris VAN BHUREN. Op Donderdag 8 Augustus 1935 bij Iozet Op Donderdag 15 Augustus 1935 bij Afslag, telkens des avonds 7.30 uur (zomertijd) in. het hotel Meijer te Middelharnis: a. Het woon- en winkelhuis aan den Westdijk te M:ddelharnis, Sectie B cics. 2012 en 2013. b. Het woonbu:s met erf aan de Nieuwstraat be Middelharnis .Sectie B or. 3358. Ten verzoeke van den heer Baiten van der Weide, aldaar Notaris VAN BUUREN Op Donderdagen 8 en 15 Augs. 1935, beide da- qten in hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat des mid dags 3 uur (zomertijd), respectievelijk veiling en afslag van een huis met erf aan de Haven te OoJt- pensiplaat, kadaster Sectie A nr. 1933 groot 2.20 Aren, behoorende aan H. van Gent Hz. Aanvaar ding bij de betaling der koopsom vóór of op 16 Sept. 1935, met bijbetaling van 5 pet. vanaf de gunning. Notaris COSTERMANS Wijziging Consumptie-Garnalen- Beschikking De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden: Artikel 5 van de Consumptie-Garnalen- be.schikking 1935 I te lezen als volgt- De minimum-prijzen, genoemd in artikel 4, lid 1. onder a van het besluit, zijn -te volgende: a. 1. voor ongekookte garnalen, aange voerd te IJmuiden, Don Helder, Katwijk, Zandvoort en Scheveningen, tot Septem ber 1935, per kg. 0.09; verhandeld in lif ten van 15 kg. 1,25 per lit: na 1 Septem ber 1935 per kg. 0.12; verhandeld in litten van 15 kg. f 1.75 per lit, alles franco wal of franco afslag op aanvoerplaafs; 2. voor ongekookte garnalen, aangevoerd in de andere daarvoor aangewezen aanvoer- plaatsen, tot 1 September 1935 0.10 per kg.; na 1 September 1935 .f 0.12 per kg.; al les franco wal ol franco afslag op aanvoer plaafs; b. voor gekookte garnalen, bestemd voor pellerijen, f 0.12 per kg. franco pellerij, met dien verstande, dat, wanneer de pellerij niet gevestigd is op de aanvoerplaafs, de vracht van de aanvoerplaals naar do pellerij slechts dan voor rekening van de visschers komt, indien door de Centrale daarvoo^ toe stemming is verleend, waarbij de Centrale ttvens voorschrijft, hoeveel de maximum vracht Per kg. bedraagt, welke ten laste van de visschers mag worden gebracht; c. voor gekookte garnalen, met andere be stemming dan voor pellerijen 0.14 p. kg., franco wal of franco afslag op aanvoer plaafs.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2