Vreeselijke te Oeg autobotsing MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 24 JULI 1935 Plaatselijk Nieuws. VERKOOPINGEN Vier auto's en een motor rijwiel op elkaar gereden Twee dooden, twee zwaar en elf licht gewonden Een verschrikkelijk schouwspel Land- en Tuinbouw. Marktberichten* SOMMELSDIJK. L.l Donderdagavond verga derde de afdeeling Middeliharnis-Sommelsdijk van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding in de bijz. lagere school alhier. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heef J. v. d. Poel, werden de notulen gel'ezen en onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken werden be handeld. Tot secretaris werd herkozen de heer C. Edewaard Lzn., terwijl tot penningmeester in de plaats van den heer M. Knape Azn., die zich wegens drukke werkzaamheden niet meer be schikbaar stelde, werd gekozen de heer Adr. van Zetten J'bzn. Tot afgevaardigde naar de jaarver gadering te Rotterdam werd aangewezen de heer A. van Zetten. Nadat een werkprogram voor de e.s, winter was opgemaakt, werd de vergadering met dankzegging gesloten. A.s. Donderdagavond 7 uur zullen de brand- blu&c-hmiddelen dezer gemeente door het vrijwil lig brandweercorps worden beproefd. Tegen een ingezetene uit Middelharnis is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het zich Biet verwijderen op last van de politie, terwijl te gen een ingezetene dezer gemeente proces-verbaal Werd opgemaakt wegens diefstal. Onze dorpsgenooten de heer en P. Geelhoed en J. v. d. Peel slaagden voor het overgangs examen van de 3e naar de 4e klasse der R.H.B.S. te Middelharnis, terwijl W Boekhoven slaagde voor een dito examen van de 4e naar de 5e klas dier school. De echtgenoote van den heer H. v. d. D. had het ongeluk zich zoodanig te branden, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De oudste ingezetene dezer gemeente, mej. Wed. A. v. d Nieuwendijk, herdacht 1.1. Vrijdag haar 98sten geboortedag. De laatste tijden laat haar gezondheidstoestand wel wat te wenschen ever. De heer E. v. d. Doel heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangeno men, terwijl G. C. Wielaard zijn benoeming niet heeft aangenomen. Zijn opvolger zal zijn F. Koote Tzn. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 81 landarbeiders, 1 opperman, 7 havenarbeiders, 5 metselaars, 4 los se werklieden, 2 landbouwersknecbts, 6 timmer lieden, 2 schilders, 1 chauffeur, 1 typograaf, 1 stof ïeerder, 1 schippersknecht, 1 pakhuisknecht, 1 op zichter en 1 korenmolenaarsknecht. Hiervan wa ren 1.1. Zaterdag 70 personen werkloos. Woensdag 31 Juli a.s., des avonds 7.30 uur zal bij hotel Huijsman keuring van geiten worden gehouden. Ongeknipte lammeren nemen geen deel aan de keuring. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 7 uur zal Sn de Geref. Gemeente optreden Ds. Hofman van Krabbendijke. Vrijdagavond van 79 uur zal in de Chr. Géref. Kerk gelegenheid zijn tot opzegging en in huring van zitplaatsen Vrijdag had mej. Osseweijer het ongeluk van Ben stoel, waarop zij stond, te vallen. Zij be kwam een hersenschudding, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na een vergelijkend examen slaagde voor het toelatingsexamen tot de Chr. Kweekschool „De Klokkenberg" te Nijmegen A. Wagner, leer- Éipg der Chr. Ulo-school. In 'het stamboek der geitenfdkvereeniging fcijn 32 lammeren ingeschreven. Dinsdag 30 Juli, des avonds 7 uur, zal de Verbouwde Chr. Geref. Kerk officieel in gebruik worden genomen Ds. Laman zal dan een rede houden. De leerlingen der Chr. Ulo-school hebben fvanaf 19 Juli tot en met 26 Augustus vacantie. Uitslag van de zwemwedstrijd van F.Z.G.: Schoolslag voor meisjes tot 16 jaar: 1 Lees de Valk 23 sec; 2 Jans Groen 25 sec.; 3 Janny van Es 27—3 sec. Jongens tot 16 jaar: 1 Jillis Wie- Haard 212 sec.; Dick den Hollander 24 sec.; 3 Leen Driendijk 24—3 sec 50 M. schoolslag voor dames: 1 P. de Mooij 48—1 sec.; 2 Addij Arends 48—4 sec. 50 M. vrije slag heeren: 1 Hans Smit 33—4 sec.; 2 G. Campfens 36 sec.; 3 Kees Jongejan 37—2 séc.; 4 J. Roodzant 37—6 sec. 1 K.M. vrije slag dames*. 1 Ma de Valk 22 min. 22 sec.; 2 P. de Mooi 22 min. 24 sec.; 3 Addij Arends 25 min. 13 sec.; 4 Nel Tiemens 26 min. 18 sec.; 5 Lees Driendijk 27 min. 10 sec. Heeren: 1 M van Driel 19 min. 27 sec.; 2 S. Jongejan 20 min. 19 sec.; 4 J. Mackloet 21 min. 21 sec.; J. Nagtegaal 25 min 24 sec.; 5 M. Boomsma 23 min. 17 sec Veteranen hadden 5 min. voorsprong. Uitslag van de wedvlucht van Lier, afstand 74 K.M. der Positduivenver. de Reisduif. De jprijzen waren als volgt: A. Sarelse 1, 4; A. Wiel- houder 2, 6, 21 en 24; G Mooiweer 3 en 11; J. v. Eek 5, 9. 17 en 29; Chr F. Hossen 7. 10, 22, 28, 30 en 34; J. Luik 8, 12 en 25; P. Schuurman 13 16 en 20; N. v. d. Houten 14 en 15; H. Visser 18, 19 en 27; Joh. Kievit 23; J. v. d. Hoek 26; C. Bruggeman 31 en 32 en Joh. Kamp 33.^ STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week 2800 kisten aardappelen vervoerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 32 werkloozen ingeschreven. G. M. had het ongeluk bfj he-t grassnijden een top van zijn vinger af te snijden Geneeskun dige hulp was noodzakelijk. De maandelijksche collecte ten bate van de kerk heeft opgebracht de som van f 19.30, De voor de competitie gespeelde voetbal wedstrijd V.V.S. I van hier en VIOS II uit den Bommel eindigde in een gelijk spel 11. Voor het verkrijgen van kostelooze rijwiel- merken houdt de betrokken ambtenaar der belas tingen zitting io de o. L school den 24 Juli en 7 Augustus e.k., telkens des avonds van 6—8 uur. De Knapenvereen. „Jong Holland" maakte Donderdag j.l. een reisje naar Rotterdam. O.a. werden bezocht de dierentuin en het vliegveld Waalhaven. Zeer voldaan keerden ze 's avonds huiswaarts^. OOLTTGENSPLAAT. Uitslag schieten B.V.L.: A. C de Bruin 91, L. van Kempen Dz 90, J. J. van Ree 89, L. Vermaat 87, A. van Dam 86, H. van Kempen 85, J. W. Korteweg 84, H. van Ros- sum P-Zi 84, M van Binsbergen 83, Joh. v. d. Tol 82, P. Hobbel 78, P. van Kempen Jz. 78, S. v. d. Mast 72, Jac. van Ree 68, A. v. d Griend 52, J. Verkerk 47, Joh. v. Kempen 30 en P. Beyer 5 punten. Tegen v. B. is proces-verbaal opgemaakt Wegens het ontduiken van d'e Rijwielbelastingwet; he,t riiwiel is in beslag genomen Mei. van Henten, onderwijzeres aan de bijz. school, slaagde te Rotterdam voor de acte nut tige handwerken. Tegen een 'owener is proces-verbaal opge maakt wegens onrechtmatig gas betrekken van de gasfabriek Oost-Flakkee, OUDE TONGE. In de afgeloopen week meld den zioh bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 66 landarbeiders, 2 landbouw- knechts, 1 chauffeur en 2 transportarbeiders. De gasfitter C. v. d. Nieuwendijk alhier had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden met zijn linkerhand tusschen een boor te geraken. Hij liep hierbij aan twee vingers dusdanige verwondingen op dat de geneeskundige hulp van Dr. Eschau- eier moest worden 'ngeroepen. Onderstaande leerlingen der R.H.B.S. te Mid delharnis, wonende alhier, werden bevorderd: mej. J. van Nieuwenhuijzen van klasse III flaar IV, mej, J. Holleman van klasse IV naar V. Op Woensdag 24 Juli a.s. des nam. 4 uur zal ten huize van den gemeentegeneesheer gele genheid bestaan tot kostelooze in- of herinenting. Veczocht wordt trouwboekje mede te brengen. Het lachnummer dat zou worden gegeven bij de opening van het zwemseizoen, doch dat toen wegens de slechte weersgesteldheid moest worden uitgesteld, zal, naar wij verrnemen, Dins dagavond a.s. plaats vinden. Donderdag j.l. maakten de kinderen der o. 1. school alhier, onder leiding van het onderwijzend personeel en oudercommissie, een uitstapje naar Breda. Per motorschip „Tijd zal 't leeren", schip per A. C van der Vliet, werd naar Dintelsas ge varen, alwaar eenige omnibussen van de garage Vissenberg te Stampersgat, voor het verdere ver voer zorgden. In Breda aangekomen werden achtereenvolgens bezocht: het paviljoen „Valkenberg", het stand beeld van Willem III, terwijl ook een bezoek aan het Mastbosch op het programma stond, alwaar in de speeltuinen genoeg vermaak aanwezig is. Voor de inwendige mensch werd natuurlijk ook voldoende zorg gedragen. Te ruim 7 uur keerde een opgewekt gezelschap alhier terug en werd onder leiding van de muziekvereen „Vooruit" alhier naar het schoolplein gemarcheerd, waar vandaan een ieder zijns weegs kon gaan. Het weer, dat den geheeien dag mooi was ge weest, heeft in niet geringe mate bijgedragen tot het welslagen van dezen dag. NIEUWE TONGE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden geen werkloozen ingeschreven. A,s. Zondagmorgen zal m de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden terwijl des avonds -hoopt °P te treden de heer Vroom, gods dienstonderwijzer te Tolbert. Alsdan zal er een collecte gehouden worden ter bestrijding der on kosten. De P.V. Gevleugelde Bode hield een wed vlucht uit Bordeaux. Afstand 841 K.M. Lossing 3 uur. Eerste duif 6.10.02. Laatste duif 10.10.24. Prijzen zijn al volgt: Th. Melissant 1; J. A. v. d. Maas 2; A. Tijl 3; kampioen oude vluchten de heer A. Tiji. Het zoontje van W. D had het ongeluk in de sloot te vallen. Mej. B. K. had het genoegen de kleine te redden en kon het met de schrik en een nat pak huiswaarts keeren. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Th. Roter slaagde te Rotterdam voor het theoretisch l'uchtvaardiploma. De vorige week werden van hier vervoerd: 8500 kisten aardappelen. De heer B. had het ongeluk met hit en kar te Battenoord in een sloot te rijden. Met ver eende krachten werd hit en kar aan den kant gebracht en liep dit ongeluk met eenige materieele schade af. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den 20 Juli 131 personen als werkloos ingeschre ven. waarvan 13 zeevisschers, 1 slager, 1 borstel maker, 1 chauffeur, 1 kabelmonteur, 4 timmerlie den, 1 betonwerker, 2 metselaars, 21 transport arbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 45 landarbei ders, 2 broodbakkers, 7 boekbinders, 8 letter zetters, 2 monetypezetters, 2 loodgieters en 1 schoenmaker. DIRKSLAND. Deze week zal de distributie- margarine verkrijgbaar zijn bij den winkelier J, v. Prooyen aan den Straatdijk. G. van Gangelen alhier slaagde voor het overgangsexamen van de 2e naar de 3e klasse van de H.B.S. te Middelharnis. De leerlingen van de o. 1 school hebben Zaterdag een schoolreisje naar Antwerpen ge maakt. Des avonds werden de kinderenafgehaald door de muziekvereen. De kinderen hebben onder begunstiging van prachtig weer een mooie reis gemaakt. Met de verscheping van de aardappelen aan de haven is het hier nogal druk. Enkele dagen moesten zelfs werkkrachten van elders hier te werk worden gesteld. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat behou dens onvoorziene omstandigheden op 1 October de gewone dienstplichtigen der landmacht, behoo- rende tot de lichting 1920, naar de aanvullirigs- reserve zullen overgaan, met uitzondering van hen, die de eerste oefeningen met een andere lichting hebben beëindigd. De rijksgoederen, ver strekt aan de dienstplichtigen, die op genoemden datum naar bedoelde reserve overgaan, zullen in de tweede helft van September of in October a.s. moeten worden ingeleverd. Nader zal aan belang hebbenden worden bekend gemaakt, wanneer en waar de inlevering moet plaats hebben. HERK1NGEN. In tegenwoordigheid van enkele autoriteiten had vorige week de 'beproeving der motorbrandspuit plaats. Een en ander beantwoord de aan de gestelde eischen. Door B. en W is aan P. Snijder vergunning verleend tot het verbouwen van een blokje wo ningen, gelegen aan d*en Scharloodijk, Donderdagavond van 7 uur tot half 8 zal de B.V.L. op het plein der bijz. school schiet oefening houden. Deze week zal op de bekende uren en plaats de uitbetaling der ouderdomsrente plaats hebben. J.l. Maandag is bij den landbouwer J vart Rossum een begin gemaakt met korenmaaien. GOEDEREEDE. De heer A. J. Hoek alhier is door de Zuivelcentrale te 's-Gravenhage be noemd tot controleur voor het district Brielle. Door den gemeenteveldwachter C. A. de Vogel is proces-verbaal opgemaakt tegen J. Troost, omdat aan zijn fiets een rijwielbelasting- plaatje ontbrak en voor het zelfde feit heeft de ambtenaar der belastingen, de heer K. Mierop, M. Jansen van Stellendam verbaliseerd. Door de Noordzeevisschers werd de vorige week aan de vischmarkt te Rotterdam besomd van f 100*180 per vaartuig. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der ar beidsbemiddeling ais werkloos ingeschreven: 29 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 schilder en 1 tim merman. Donderdag werd door de Meisjesvereen, van het Havenhoofd een bezoek gebracht aan Nooid- Brabant. Veel werd door hen bezocht, v.n.l. de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch had de belangstel Heng. Dit reisje werd begunstigd door prachtig zomerweer. Door de hoogste klassen der o. I. school werd Vrijdag het jaarlijksch schoolreisje gemaakt. Deze keer was het voornamelijk Hoek van Hol land dat werd bezocht. Daarna werd met tou ringcars het Westland doorgereden; verder Den Haag, waar het Mauritshuis werd bezocht, en ook kreeg Scheveningen een beurt, 's Avonds wer den ze door „Apollo" van de tram gehaald en op het Marktplein opgesteld, waar door de muziek een reeks vaderlandsche en schoolliederen werd gespeeld. Het was den geheeien dag prachtig weer OUDDORP. De Meisjesvereen Thabita is dezer dagen met haar jaarlijksche rond gang door de gemeente geëindigd. In to- tala is f 209,05 bijeen gezameld, wat een mooi bedrag genoemd kan worden. Tot penningmeesteresse werd benoemd mej. .Tans Breen Pd algem. adjunct mej, M. van Koppen, secretaresse mej. van Im merzeel De uitslag van de Geitenkeuring, welke gehouden werd op 't erf van de fabriek de Vooruitgang is als volgt: Aangebracht 19 oude geiten. Ie prijs L. A. Akershoek T.z., 2e pr. C Tunis T.z., 3e pr. L Akershoek T.z. Aangebracht 11 één-jarige geiten. Medaille Joh. Klepper, le prijs T. Tanis Kz., 2e pr. Gebr Klepper, 3e pr. Korn. Tanis Gz, Aangebracht 21 lammetjes, le prijs Kr. Meijer Fz., 2e pr. Job Grinwis Lz., 3e pr Joh. Klepper. Aangebracht 1 geit met afstamming, le prijs Jac. Tanis. Diploma's: Jacob Mierop. .Toh Hoek, Jac Tanis, Cor Tanis Gz., wed. T. Tanis. Sedert hier een geitenvereeniging is op gericht is het geitenras hier zeer goed ver beterd, wat wel een uitkomst is, want gei tenmelk is gezond. Uitslag der Openbare Verkooping van Veldvruchten, door notaris van den Berg, van Goedereede. No. 1 voor A. Hoek Dz .Scheerhoek. Een perceel rogge op de Kleistee op land van Jan van Dam, groot 200 Roeden, D. Vliet- land f 40; No 2. voor Jacob de Jong Dzn, Een per ceel tarwe bij de Oude Stee groot 130 Roe den, Jb. Akershoek f 50; Nö. 3. Een perceel Haver bij de Oude Stee groot 120 Roeden, KI Meijer Wz.. f37; No. 4. Een perceel Gerst bij de Oude Stee groot 100 Roeden, Jb. Akershoek f 32, voor de Erven Jacob Verduin; No. 5. Een halve meed tarwe onder de Slopersdijk groot 130 Roeden, Jb. Akers hock f 90; No. 6. Een perceel gerst op de zes Geme ten, groot 95 Roeden, Jb Akershoek f 34; voor Willem Witte Mz.; No. 7. 1 Meed tarwe op de Rooklaa3- plantpoider groot 180 Roeden, J. Hoek f 60; No. 8. Voor de Wed. Hendrik Tanis 1 Meed Gerst aan den' Noordweg, groot 170 Roeden, P. Westhoeve f 76; No. 9. 1 Meed tarwe, daarnaast groot 160 Roeden, P. Westhoeve f 66 OUDDORP. Door den correspondent der ar beidsbemiddeling zijn weer twee ongehuwde land arbeider s in de Wieringermeerpolder geplaatst. De sjalottenoogst is reeds enkele dagen in vollen gang. Ook met het plukken van zwarte bessen is men sinds eenige dagen druk bezig, lammer dat de prijzen van beide artikelen zoo laag zijn, waardoor de vele werkzaamheden er aaD verbonden niet loonend zijn. Ook de cichorei- markt wordt steeds lager, wat voor de verbou- wes een groote schade is; de oude voorraad is nog niet op. Naar wij uit goede bron vernemen, is de heer J. Pik, entvanger der directe belastingen, overgeplaatst naar Vreeswijk. - Door vertrek van den heer J. Brussaard Is de Zondagsschool opgeheven. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Maandag 75 werkloozen ingeschreven. 'De afgeloopen week- hebben de gatnalen- visschers met de zeilscheepjes twee dagen ruim 12 kilo garnalen per dag gevangen: de overige twee dagen werd gemiddeld 40 kilo gevangen; de motorschuiten hadden het dubbele. Alles afge leverd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. HERRINGEN. Overleden; Lena Kalle, echtgenoote van L van Dijk 75 jaar. Donderdag 18 Juli bij Inzet, en Donderdag 25 Juli bij afslag, telkens des nam. 4 uur (zomertijd) te Melissant, in de herberg van M. van der Werf, van: Koop I. Een huis staande op- en het eeuwigdu rend recht van erfpacht aan een perceel grond te Melissant, aan den Molendijk, kadaster Sectie A no 1122, groot 1 are 40 centiaren. Koop II. Een bergplaats en kippenhokken, staan de de op- en het eeuwigdurend recht van erf pacht, aan een perceel grond te Melissant, aar den Nolleweg, kadaster Sectie A no. 1156, groot 23 aren 30 centiaren of 152 R.V.M., te aanvaar den 15 September 1935, eigendom van Izaak Nees Wz. te Melissant. Notaris VAN DEN BERG Op Woensdagen 31 Juli en 7 Augustus 1935. telkens 's avonds 7.30 uur (zomertijd) te Dirks- land resp. in de zaal Odeon veiling en ter her- berge va-n J Vermeulen afslag van: A. een huis ingericht als café en woonhuis te Dirksland aan den Straatdijk en uitkomend aan het Schelpenpad, kad. Sectie B no. 51, groot 87 c.A., toeberoorend aan den heer J. van Bode- gom Pz.; B. Een huis met bergschuur, tuin en erf en grond te Dirksland aan de Burgem. C Zaaijer- Iaan, kad. Sectie B nr. 2360. groot 3 A. 85 c.A., toebehoorend aan den heer L. Koole; C. een huis met tuin, eeuwigdurend erfpacht te Dirksland aan de Oude Weiweg, kad. Sectie B nr. 2389, groot 10 A. 30 c.A., toebehoorend aan den heer M. P. Ast, Notaris COSTERMANS. Veiling op Vrijdag 26 Juli 1935. Afslag op Vrijdag 2 Augustus d.a.v., telkens 's avonds 8 uur (n.t.) in het Logement van L. Osseweyer te Nieuwe Tonge, ten verzoeke van de Erven den heer D. Breesnee van: Een Heerenhuis pl.nr. A. 89. met schuur en erf aan den Ring te Nieuwe Tcnge. Bewoond geweest door wijlen den heer D Breesnee. Notaris VAN ISPELEN PEULVRUCHTENMISèRE Exporteursbe voorrechting Omtrent de oogst 1934 van peulvruchten heeft het Kamerlid Boon aan den minister gevraagd of het juist is dat van deze oogst ongeveer drievierde deel onverkocht bleef én voor Regeeringsrekening is opgeslagen. Ook werd gevraagd of het juist is dat een regeling is gemaakt, waardoor de eene groep van exporteurs van peulvruchten wordt bevoorrecht boven een andere groep al naar gelang van het quantum, dat door iederen exporteur werd verzonden. In dit geval wordt gewezen op de grooie onbillijkheid, dat de eene groep de relaties kan blijven onderhouden met haar buiten- landsche verbindingen, terwijl de andere groep die verbindingen, waarvoor zij veelal jaren heeft gewerkt, moet opgeven, waarom gevraagd wordt of de minister bereid is bij deze regeling alsnog alle door de Regeering erkende peulvruchten-exporteurs in te scha kelen, waardoor geen bevoorrechting plnuU zal vinden. Leiden, 22 Juli. Hedenmiddag heeft te Oegst- geest op den nieuwen Rijksstraat weg nabij het Groene Kerkje een vreeselijk auto-ongeluk plaats ge had, waarbij vier auto's en een mo torrijwiel op elkaar zijn gebotst, tengevolge waarvan dertien perso nen werden gewond, waarvan drie ernstig, terwijl een persoon reeds is overleden. Uit de nog min of meer verwarde gege vens die ons momenteel ten dienste staan maken wij op dat het ongeluk zich als volgt heeft toegedragen: Hoe het gebeurde. Op den weg, ter plaatse waar het onge luk gebeurde, stond, vanaf Haarlem gere kend aan de rechterzijde, een vrachtauto. Uit de richting Haarlem naderden achter elkaar drie personenauto's, een Ford, een Graham Page en nog een Ford, alsmede een motorrijwiel, een Harley Davidson. Van de andere zijde kwam eveneens een personen auto, een Chevrolet. Op het moment, dat de eerste Ford de vrachtauto passeerde, wilde de achter hem rijdende Graham Page de eerste Ford voorbij rijden, zoidat op een gegeven moment drie auto's naast of al thans gedeeltelijk naast elkaar op den weg waren, met daarachter nog de tweede Ford en de motorfiets, terwijl van de andere zijde de Chevrolet naderde. VVannecr deze Che vrolet uiterst rechts op don weg was geble ven, was er waarschijnlijk niets gebeurd, want de nieuwe rijksweg heeft een breedte die gemakkelijk vier auto's naast elkaar kan bevatten. De Chevrolet maakte echter plotseling een scherpe zwenking naar links met het ge volg dat hij de eerste Ford aanreed, maar er nog langs afschampte en met. groote groote vaart terecht kwam op de Graham Page. Beide auto's kwamen met een hevige schok tot stilstand. De tweede Ford vloog op de Graham Page en het motorrijwiel stortte zich eveneens in het auto-kluwen dat zich plotseling op den weg had ge vormd. Een vreeselijke aanblik. De uitwerking van deze vijfvoudige bot sing was verschrikkelijk. Uit de warwinkel van auto's en auto-deelen sloegen of vielen ol kropen niet minder dan dertien perso nen naar buiten, die op de straat vielen en een vreeselijke aanblik boden. Er was een hevig gekerm en geschreeuw. De slacht offers bloedden uit vele wonden. Onder den zonnigen Julihemel was deze plaats plotse ling in een slagveld verkeerd. Iemand die het ongeluk gezien had viel flauw en kreeg toen hij weer bijkwam een zenuwcrisis. De straat werd door bloed rood gekleurd. Een baby van drie maanden die een moeder op veis had meegenomen lag deerlijk gewond tusschen de autoresten, een zeer tragische aanblik, en tot overmaat van ramp vloog een der auto's, de Chevrolet, die het onge luk veroorzaakte, in brand, zoodat men zich wel kan voorstellen welk een onbe schrijfelijk trieste en angstige aanblik dit verschrikkelijk tafereel gedurende eenige oogenblikken opleverde. Hoe hevig de bot sing geweest is, blijkt wel uit het feit dqt portieren en zelfs bodemplanken van de auto's meters ver werden weggeslingerd. Het reddingswerk. Met groote activiteit werd inmiddels aan het reddingswerk begonnen. Zeer spoedig was de burgemeester van Oegstgeest, dè heer van Gerrevinck ter plaatse, die zelf bij het reddingswerk de leiding nam. Met hem kwam mee de chef-veldwachter, de heer Krijger, terwijl ook spoedig verschil lende doctoren uit Oegstgeest en Sasscn- heim ter plaatse verschenen otii de eerste hulp te verleenen. Het bleek reeds spoedig dat zich onder de gewonden drie personen bevonden en de baby, die er ernstig aan toe waren. Deze werden het eerst naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het kind is spoedig na aankomst over leden. Van de andere gewonden werden acht eveneens naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, terwijl een van hen naar het St. Bernardusgesticht te Sassenheim werd gebracht, tezamen met de ooggetuige die in overspannen totstand was geraakt. Bij het onderzoek naar de wijze waarop het ongeluk had plaats gevonden en naar de identiteit der slachtoffers stond de po litie intusschen voor groote moeilijkheden. Een der auto's, de Graham Page, was van de auto-verhuurinrichting van Zetten uit Rotterdam, een der auto's van de zgn. wil de dienst, zoodat de inzittenden (en deze auto zat zeer vol) niets van elkander af wisten. Bovendfen waren verschillende der slachtoffers bewusteloos of geheel versuft, zoodat ze geen enkele inlichting konden geven en de politie dus ook niet in staat was de familie te doen waarschuwen. Een eigenaardige omstandigheid is, dat het ongeluk betrekkelijk weinig opschud ding heeft veroorzaakt. De politie nam oogenblikkelijk maatregelen, dat het ver keer over de oude weg werd geleid, met het. gevolg, dat het drukke auto-verkeer ter plaatse op énkele tientallen meters afstand de plek des onhejJ,s passeerde en toch :n onwetendheid bleven omtrent hetgeen daar gebeurd was. De vernielde en beschadigde auto's, als mede het motorrijwiel werden weggesleept door de garage v. d. Ameele en Kamsteeg, uit Ocgstgecsi De Graham Page, die de fa v. d. Ameele voor haar rekening had geno men, vloog, juist toen men haar in de ga rage wilde brengen in brand. Waarschijn lijk had het vuur er al een poosje in ge smeuld. De wagen brandde geheel uit. De Chevrolet en de Graham Page zijn dus uit gebrand. De eerste Ford was vrij ernstig en de tweede Ford zwaar beschadigd. Van het motorrijwiel was het Voorwiel in elkaar ge reden. De burgemeester vertelt Wij hadden kort na het ongeluk een on derhoud met burgemeester Van Gerrevinck, die zeer spoedig na het gebeurde ter plaatse verscheen. Ik heb hier al verschillende ongelukken meegemaakt, aldus de burgemeester, maar zoo iets verschrikkelijks heb ik totnogtoe gelukkig nooit gezien. Het was een bloed plas al bloedplas en het gekerm en ge schreeuw was vreeselijk om aan te hoo-ren. Men kan zich er geen denkbeeld van vor men, als men de ruïne zag, op welk een wijze zulk een ongeluk zich toe had kun nen dragen. De fragmenten van de auto's lagen overal verspreid. Een der auto's .was zoo toegetakeld, dat m«n er nauwelijks een auto meer in herkennen kon. Sommigen der gewonden bloedden hevig en boden een afschuwelijke aanblik. De meesten waren bewusteloos. Nee, zoo iets ontzettends heb ik gelukkig nog nooit gezien. De burgemeester was merkbaar onder de indruk. Nadere bijzon,i ..eden Nader kunnen wij over het auto-ongeluk nog melden: Om over negenen was de chef-veldwach ter van Oegstgeest, de heer Krijger, die het ingewikkelde onderzoek in deze droevige aangelegenhe'd had, zoover, dat hij ons de namen der gewonden kon mededeelen. Hei vijftien wetten oude kindje van het echtpaar Brouwer—Boer is kort na aan komst in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden. Het aantal gewonden, dat aanvankelijk als dertien gemeld werd, blijk thans vijftien te bedragen. Naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werden veertien van de vijftien ge wonden heengebracht. Thans zijn daar nog zes van deze gewonden opgenomen bij het inmiddels overleden kind. Van de overigen waren de verwondingen van dien aard, dat zij naar hun woningen vervoerd konden worden. De namen der gewonden zijn: P. Brouwer schipper van het schip Marito, uit Rotter dam (gedomicilieerd te Amsterdam); diens vrouw M. BrouwerBoer;-hun kind; mevr. Henneikampv. Reewijk, uit Amsterdam; de heeren J. J. Vcth en H. Broers, uit Am sterdam: de heeren A. Espinosa, koopman en Joh. Groerendaal, uit Amsterdam; de heer W. J. Lobenstein en diens echtgenoote N. LobensteinSchenk, uit Rotterdam; de -chauffeur van de auto van' Van Zetten, dé heer K. J. Petersen, uit Rotterdam; en de heeren Mathlbfief, Deurloo éff'Rijksrilit Ané sterdam. De naar van de gewonde, die in het Bernardus-gesticht te Sassenheim ver pleegd wordt en die een schedelfractuur kreeg, is nog onbekend, ook de naam van den ooggetuige, die zijn bezinning verioor en ook in hel Bemardus-ziekenhuis werd opgenomen. Het ernstigst waren de heeren Mathlener, Deurloo en Rijks er aan toe. Zij hebben waarschijnlijk allen in de Chevrolet gezeten die op de andere auto's inreed. De inzitten den van de het eerst aangereden Ford-auto (lie bestuurd werd door den heer Ph. T. Groenendijk, van Den Haag, zijn er zonder verwondingen afgekomen. In de auto van Van Zetten zaten: Brouwer, diens vrouw en kind, bet eentpaar Lobenstein en de chauffeur Petersen. Nog in het ziekenhu's te Leiden liggen thans: Mathlener Deurloo, Rijks, de echt genoote van Brouwer, het echtpaar Loben stein en Petersen. Vetli zat op het motorrijtuig met achter zich als duopassagier Broers. Zij werden van het rijwiel geslingerd, doch kregen niet zeer ernstige verwondingen. Van een der drie emat'gst gewonden is de toestand vrijwel hopéiios, zoo erg, dat het de vraag is of hij de nacht zal halen. Blijkbaar hebhen onverlaten nog van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den mo torrijder Veth van zijn portefeuille te be- rooven. Vlak na het ongeluk werd door de Oegst- geestsohe politie, die gezamenlijk met de uit Sassenheim gekomen assistenten 't ver keer regelde, (onmiddellijk was op de druk ke weg een opstopp'ng van tadooze auto's ontstaan) dit auto-verkeer tijdelijk omge legd over den ouden rijksweg. De Oepst - geester politie heeft de 4 gehavende auto'3 in beslag genomen in afwachting van de beschikkingen van de justitie. Nader vernemen wij nog, dat de heer Mahtlener inmiddels is overleden. De ge wonde, die naar het Sint Bernardusgesticht in Sassenheim is overgebracht, is de heer Guermonprez, die inmiddels naar zijn wo ning in Amsterdam is overgebracht. Hij heeft een niet ernstige hersenschudding. Najaarsorchideeën-tentoonstelling SE VIJFDE „PRIMAVERA" TE ROTTERDAM Van 6 tot en met 10 November a.s. Het was voor velen een teleurstelling, dal dit voorjaar geen „rTirnavera" gehouden werd. De Flora te Heemstede had alle in zenders voor haar exposities noodig, van daar dat besloten werd om eens een voor jaar over te slaan. Reeds lang echter bestond het plan in de mooie zalen van de Rottcrdamsche Dier gaarde een Orchideeëntentoonstelling te or- ganiseeren. Het Bestuur der „Prlmavera" meende de leiding daartoe in handen te moeten nemen en besloot, in samenwerking met de Nederlandsche Orchideeën Vereeni ging en de Najaarskeuring van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, dit grootsch ge beuren in November te doen plaats hebben. De zalen der Diergaarde leenen zich bijzon der goed voor een naiaars-orchideeëntcn- toonstelling, daar deze planten ten opzichte van een tijdelijke standplaats moeilijk te vreden zijn te stellen. Juist begin November zijn een groot aantal orchideeën in hun volle pracht terwijl de bedoeling is deze planten zoodanig te plaatsen als het meest overeenkomt met hun natuurlijke groeiplaats. Juist die opstelling, waar door iedere plant en bloem geheel tot haar recht komt, is in Primavera- handen zoo veilig. De kweek van deze orchi deeën is een cultuur van onzen eigen Nederland- schen bodem en zal een uni cum zijn van de tentoonstel lingen der laatste Jaren. Naast de orchideeën zullen wij grootq groepen chrysanthemums zien, zoowel in pot gekweekt als afgesneden bloemen, cy clamen, begonia's, kortom al wat het na jaar aan bloemen biedt. Wij krijgen dii3 eens wat anders te zien dan wij gewoonlijk in 't voorjaar op de „Primavera" steeds za gen en inmiddels is het bestuur, reeds bezig, voor het voorjaar 1936 de plannen voor een tentoonstelling in de Nenijtohal te bestüi deeren. 't Is te hopen, dat deze Najaiarsprimavera mag slagen. PRIJSVERSCHILLEN VAN VEEVOEDER,"3 De stichting Nederlandsche Meelcentrale deelt mede, dat de prijsverschillen by invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt zijn vast gesteld: Inklaring van 22 Juli af t/ni. 31 Aug. '35 en Inklaring van 1 Sept. af t/m. 31 Dec. '35 voor lijnkoeken f 0.60f 0.75, voor soya- schroot f 0.40f 0.50, voor grondnootkoeken f 0.25f 0.35, voor grondnootschitfers f 0.50f 0.60, voor cocoskoeken f 1.10fl.10, voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken f 0.75 f 0.85, voor sesamkoeken f 0.55f 0.65, voor tot andere soorten veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten f 0.50f 0.50. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot boven- genoe ide prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Ned. Meelcentrale te 's-Gra venhage in verbinding te stellen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingbericht van Vrijdag 19 Juli 1935 Bloemkool 3.50'-'8.80; Komkommers 1^4.70j perziken 2.50—-9 per 100 stuks, sla 50*—1.60; andijvie 75—1 per 100 krop* kroten 90—LIOj peen 5.20—6; rabarber 2.50—2.80 per 100 bos; Wagenaars 4.5011; Du'bb. princess. 4.5011.50; enkele princess. 11.50; stoksnijboonen 16—22; stamsnijbeonen 12—13.50; spinazie 5; postelein 3.80—5.70; doppers 7; blauwputten 4.10—4.70; idem Driel 1.60—1.65; Vroege Bonte 3.653.95; West Fr. peren 4.70—9.50; kruisbessen 3.60—. 8.50 per 100 kg.; roode bessen 4.50—10; druiven 17—19; tomaten 3.50—6.10; framboos 17—18.60 per 100 pond. Aardappelenveiling. Eigenheimers 3.50—3.70 id. Grof 33.20; id. Driel 1.602.75; Blauwput- eten 4.30—4.75; id Drieling 2.65 per 100 kg. Aanvóer 300.000 kg. y Veilingbericht va® Maandag 22 Juti 1935 Bloemkool 3—9.50; roode kool 6—7:50; savoye kool 7.50; komkommers 1.50—4.50; perziken 14.50 per 100 stuks; 50—95; andijvie 70—2 per 100 krop; kroten 1.30; peen 5—6.60 per 100 bos; doppers 5.50; dubbele princessen 5.40—6.50; enkele princ. 5.70—6.80; stoksnijboonen 13.50—i 17.50; stamsnijboonen 6.50—10: wagenaars 2— 2.50; postelein 5.20—7; spinazie 4; blauwputten 5.80; zwarte bessen 10.50—13.50; kruisbessen 4.70—5.50; West Friesche peren 6.50—9 per 100 kg.; druiven 15.50—17; tomaten 1.70—4.30; roode besen 4.50—8.50; framboos 17.50—21 per 100 pond. Aardappelenveiling. Eigenheimers 3.50—3.65; id grof 3—3.20; id drieling 2.25—2.50 per 100 kg. Aanvoer 375.000 kg. AMSTERDAM, 22 Juli. Vee. Aanvoeren en prijzen; 435 vette koeien le kw. 55—58, 2e kw 42—53 c., 3e kw 30—40 c. p kg. slachtgew.; 14 stieren f 3639, 86 melk- en kalfkoelen f 120160 per stuk. 175 vette kalveren le kw 3844 c, 2e kw. 3438 c, 3e kw 2833 c. per g. levend gewicht; 99 nucht. kalveren f 36.50, 44 schapen f 1216, 56 lammeren f 8—10, per stuk; 265 varkens vleesclivarkens (90-110 kg.) 4243 c, idem zwaardere 4142 c, vette var kens 3040 eper kg. slachtgewicht; 41 paar den f 60110 per stuk. Aan het abattoir wer* den heden 3 wagons geslachte runderen aan gevoerd afkomstig uit Denemarken. Runderen: Flinke aanvoer, handel stug ruim prijshoudend. Vette kalveren; Flinke aanvoer, willige han del, iets hoogere prijzen. Varkens: Weinig aanvoer, handel stug. prij zen hoger. AMSTERDAM, 22 Juli. (Aardappelen) De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 248100 kg. ROTTERDAM, 22 Juli. Vee. Aangevoerd in totaal 72 vette runderen. 385 vette kalveren, 2 nucht. kalveren 506 schapen of lammeren, 468 varkens. Prijzen per kilo: Vette koeien le kw 49 c., 2e kw 45 c, 3e kw 3034 c„ vette ossen le kw 45 c„ 2e kw 42 c. 3e kw 323b c., vette kal veren le kw 70 c 2e kw. 60 c, 3e kw 3545 c, varkens (levend gewicht) 363534 c., scha pen 353128 c, lammeren 363228 c. Schapen f 15118, lammeren f 1086. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, han del lui en prijzen als op Dinsdag 16 Juli jl. Een bete koe ging nog tot 64 en een ons tot 47 cent. Vette kalveren: aanvoer kort. handel traag, onveranderde prijzen. Een best kalf tot 75 c. Schapen en lammeren: aanvoer iets minder, handel matig, prijzen als vor. week. Varkens: ruim ter markt, handel willig, iets hoogere prijzen. Enkele partijen schapen werden voor export gekocht. ROTTERDAM, 22 Juli. Aardappel-sDe prijzen waren: Eigenheimer 4%5 et; kleine dito 3%4 ct; Geld. blauwpitters 6Vz7%. ct; Geld. ronde 5Vz6 ct Westlandsche ronde-nieu we zand 6%—8 ct: idem nieuwe kleMe 3%—4 ct; Idem nieuwe 4%5% ct alels per kg. Met tamelijke aanvoer, kalme vraag TIE!*, 22 Juli. Eieren 2.503 per 100 st. Aanvoer 45.000 stuks. ROTTERDAM, 22 JULI BUTTENLANDSCHE GRANEN GJp de u- ditlën van de Rotterdamsclie Graanbeurs bil minstens 5 last gezond boordvrij Vïedegeieeld «door A Makkreel, Makelaar. Rotterdam) stem mirtg vast. j ROGGE. 74-5 kg. Bnhia Blanca oude pogst öisp. 7.30, 74-5 kg Bahia Blanca nieuwe, pogst disp 7.10 74-5 kg Bahia. Blanca gpden disp. 4.20, TT?-4 kg Litausche disp gedenaL1, 4.2-0 per 100 kg. v- GERST Canada No 3 disp 9798,_J>8-9. kg Laplata disp. 100, 65-6 kg -Laplatar stOPtnend n aank. 91—92, 65-6 kg Laplata ladVgOladen 89, 69-70 kg. dito stoomend 93 69-70* kg laid- geladen 90 per 200Ó kg. HAVER. 52-3 kg Laplata disp. 6 40, 59 kgf Noord-Russische disp. 6.85, 55.21 kg. Noord Ru SS disp. 6.55, 53.37 kg dito G 50 p 100 kg MAIS. Gele Laplata oude oogst disp. 85.% dito nieuwe oogst aangek 86%87, dito deze' week gewacht 86% dito begin Aug. gewacht 86. Laplata Cinqu^ntine disp 92, deze week gew. 88% per 2000 kg. i KORTRIJK, 20 JULI CICHOREI P-* narlct is steeds even v- A i aoteering ,voor disponibele koopwaar is ge drukt op 54 fr. De r oogst wcwdt h» ig>?» boden tegen 59 fr. z koopers. Daar er geen vraag is, schijnt wa niuw prijsdaling üiet uitgeslotea.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2