MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 20 JUL! 1935 Gemengd Nieuws, HET VERONGELUKKEN VAN DE MARABOE OPNIEUW EEN VLIEGTUIG ONGELUK AFGRIJSELIJK DRAMA IN EEN V0LKSCAFE Land- en Tuinbouw* voor dl bKeUVeïij. hypoUlcl"n van Nieuwe slag voor de K..L.M. Het vliegtuig „Maraboe" van de K.L.M., gezagvoerder Hondong, dat Dinsdag normaal in Boesjir (aan de Perzische Golf) een tusschenlanding had moeten uitvoeren, komende van Jodpoer op weg naar Bagdad, heeft wegens de weersomstandigheden een landing moeten maken tien K.M. ten Zuiden van Boesjir, nabij het plaatsje Risher aan de Perzische Golf, waar geen vliegterrein is. Woensdagochtend is 't vliegtuig in de aanloop bij de start ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor De zeven passagiers en de vier leden van de bemanning zijn ge zond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage werden daarna door brand vernield. Nadere bizonderheden De bemanning van bet vernielde toestel, 'die evenals de passagiers gelukkig in vei ligheid konden komen, voordat het vlieg tuig verbrandde, bestond uit gezagvoerder Hondong, Rupplin von Keffikon, tweede pi loot, Veenendaal, werktuigkundige en Van der Smagt, radio-telegrafist. Het Ügt voor de hand, aan te nemen, dat Hondong getracht heeft, aldus deelt men ons nog mede, Boesjir te bereiken, doch dat dit hem niet meer gelukt is. Het slechte weer noodzaakte den piloot, de machine 10 K.M. ten Zuiden van Boesjir aan de grond te zetten. Woendag zou Hondong starten 0111 zijn reis voort te zetten. Het terrein was echter voor den start minder geschikt en het toestel is daarbij waarschijnlijk over de kop geslagen en vernield. Een telegram Naar wij vernemen heefl de directie van de K.L.M. liet volgende nadere telegram oan den gezagvoerder van do „Maraboe", Hondong, ontvangen: „Boesjir start normaal stop na drie honderd meter oneffenheid terrein, machine opgesprongen stop rechter poot vermoedelijk gedeeltelijk naar binnen geschoten, waarna rechter vleugel in brand geraakt stop toestel 110 graden uit de koers waarna on middellijk brand uitbrak bij rechter motor en snel uitbreidde stop". Uit dit telegram kan men opmaken, dat 'de „Maraboe" niet te Rishar is verongelukt, doch op het vliegveld van Boegjir zelf. Het is een groot geluk, dat de brand bij den rechtermotor uitbrak, daar de uitgang voor de passagiers cn de leden van de beman ning aan de linkerzijde van het vliegtuig zit. Hierdoor was hot dus mogelijk, dat alle inzittenden het toestel konden verlaten, voordat het vuur zijn vernielend werk had Voltooid. De „Maraboe" in een zand- storm De noodlanding van de „Maraboe" is ver tnoedoiijk noodzakelijk geweest wegens con zandstorm, zooals in die streek in dezen tijd van het jaar dikwijls voorkomt. Ze is mislukt door de slechte toestand van hot terrein. Een wiel kan weggezakt zijn of er kan iets anders gebeurd zijn waar door het toestel niet goed weg is kunnen komen cn een vorkeerde stand heeït gekro gen. Het moet vermoedelijk als, een geluk bij een ongeluk worden beschouwd, nat het toestel van metaal was, waardoor de brand, die vlak na de botsing met de grond is ont staan, zich niet zoo snel heeft kunnen uit breiden als bij een toestel van ander mate riaal. De passagiers moesten te Boesjir blijven, daar er geen vliegtuigen beschikbaar waren. Voor ceu oeel moet liet ongeluk worden toegeschreven aan de nog steeds gebrekkige organisatie van den radio-weerberichten- dienst op dit traject. Was er een goede weer- beriohtendionst geweest, dan zou Hondong naar alle waarschijnlijkheid niet bij het slechte weer, waarop hij nu niet kon reke nen, zijn gestart. De „Rietvink" op weg naar de „gestranden" De K.L.M., voor welke het ongeluk met. de s,Maraboe zoo kort na de andere droeve gebeurtenissen, weinig minder dan een ramp betekent, heeft dadelijk na het bekend worden van het gebeurde oen andere Douglas, de „Rietvink", naar Boesjir gezon den, om de passagiers en de vier leden van de bemanning op te halen en naar Amster dam te brengen. Do „Rietvink", die Woensdagmorgen om half elf onder commando van Parmentier van Schiphol is vertrokken naar Boesjir, is Woensdagavond in Athene aangekomen. Kamerlid Braambeek stelt vragen ove» de ongelukken bij de K.L.M, Het Tweede Kamerlid Van Braam- b eek (S.D.A.P.) heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Hebben de ernsti ge ongelukken, die het laatste half jaar aan vliegtuigen der K.L.M. zijn over' men, den Minisi van Waterstaat overtuiging doen be houden, dat de zorg van de K.L.M. voor de veiligheid op het zelfde hooge peil is gebleven, ook bij het Verlangen om de diensten snel uit te brei den en de vliegtijden te ssrkorten. irko- er de De verongelukte „Maraboe". Heeft de Minister met name genoeg zame zekerheid, dat deze snelle uit breiding heeft plaats gevonden inct vliegtuigen, omtrent wier kwaliteit voldoende gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met. het oog op de verliezen, die zulks onvermijde lijk zal oproepen, de omzetting van den we kelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht verant woord te achten en overeen te brengen met den eiscii eoner maximale veiligheid, zooals de K.L.M. deze in liet verleden steeds liet zien? Is de wijziging in deze dienst geschied met uitschakeling van eiken drang om nog niet geheel verzekerde vluchten te doen uit voeren, mede met vliegtuigen, die hun doel matigheid nog niet afdoende hebben bewe zen? Vindt de Minister in de hierboven bedoelde ongevallen geen aanleiding 0111 een diepgaand onderzoek te doen instellen na* de gestie der K.L.M. voornamelijk met liet oog op de vei ligheid? Indien vorenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de Minis ter dan bereid liet resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leg gen, opdat de zich thans openbarende ongerustheid zoo spoedig mogelijk weer kan plaats maken voor de we tenschap, dat het „safety first" bij do K.L.M. niet heelt geledon? In het Ncdcrlandsch hoot dit: „veilig heid vóór alles". (Red.). Een doode Maandagmorgen 10 min. voor half tien is do Fokkerjager D VU 29 aan de overzijde van het Noorcthollandsfch kanaal tegenover licit vliegkamp De Kooi op ongeveer 100 M. afstand daarvan, neergestort. De officier-vlieger 3e klasse M. Holewijn, die nog in opleiding was, is daarbij. Ver ongelukt. Hij was de ecnige inzittende van het toestel. Het slachtoorfCr is 30 Dec. 1913 geboren cn was 28 Dec. 1934 officieir gewor den. Hij was ongehuwd. Zijn ouders wonen te Botterdam en zijn onmiddellijk ven het gebeurde in kennis gesteld. De verongelukte was voor een oefenvlucht opgestegen en is waarschijnlijk door een vliegfout op 30 a 40 meter hoogte gevallen. Men is onmiddellijk begonnen met do ber ging van het totaal vernielde toestel. Kort na het ongeval spraken wij nog even kolonel Ferworda, commandant van liet vliegveld De Kooi. De kolonel was, zooals te begrijpen, zeer ondeir dien indruk van het gebeurde. Hij gaf als zijn meoning te ken nen, dat het ongeluk aan oen vliegfout te wijten moet zijn geweest. De vlieger heeft met geringe snelheid geprobeerd te wenden om vervolgens op het vliegveld te landen. Terwijl hij nog in de bocht was, heeft hij blijkbaar zelf bemerkt, dut zijn snelheid te gering was. Hij heeft toen onmiddellijk gas gegeven, hetgeen duidelijk te zien was door lie uitgestooten rookkolommen. Hot was eohter reeds te laat. De neus van tot toestel hoorde zich in het grasveld. Zoolang de commandant het bevel over het vliegveld voert cn dat is ruim twee jaar, is een dergelijk ernstig ongeval niet voor gekomen. Een dextrinefabriek in vlammen Alles in de asch gelegd Omstreeks acht uur Dinsdagavond 5s brand uitgebroken in de aardappelmeel-, si roop. en dextrinefabriek van de firma Dam- hoff te Fox hol (Gr.). Het vuur, dat ver moedelijk ontstaan is door ontploffing van een hoeveelheid dextrine welke dicht bij een der ketels was opgeslagen, greep zeer snol om zich heen en in een minimum tijds stond de geheele fabriek in lichter laaie. De brand weer uit Hoogezand, die onmiddellijk ge waarschuwd was, verscheen spoedig ter plaatse cn werd bijgestaan door die uit Fox- hol en Westerbroek. Met al het beschikbare materiaal werd het vur aangetast, doch men bleek niet opgewassen te zijn tegen de ge weldige vuurzee en binnen een half uur was het geheele fabrieksgebouw benevens het kantoor tot den grond toe afgebrand. Een in de nabijheid staande loods heeft men kun nen behouden. Op het moment dat de brand uitbrak was de directeur, de heer Damhoff uit Gronin gen, op het kantoor aanwezig. Hij heeft nog getracht het vuur te stuiten doch reeds spoe dig moest hij deze pogingen opgeven. Aan het personeel dat in de fa'sriek aanwezig was gaf hij opdracht onmiddellijk de stoom uit de ketels te laten ontsnappen, hetgeen nog kon geschieden, zoodat een ontploffing voorkomen kon worden. In de fabriek was een groote voorraad dextrine aanwezig, zoo dat de schade zeer groot is. Deze wordt ech ter door verzekering gedekt. DOOR EEN MOLENWIEK VERPLETTERD Tt Kortgene is het driejarig dochtertje va-n de familie Filus. dat bij de heg langs een molen speelde, door een der wieken zóó ernstig aan het hioofd gewend, dat het kind spoedig overleed. Man schiet zijn vrouw en den caféhouder neer en slaat daarna de liand aan zichzelf In het sousterrain van perceel Kerk straat 37 te Amsterdam, waar de heer A. Mi'fhl een volkscafó drijft, hoeft zich Maandagmiddag omstreeks half zes een drama afgespeeld, dat aan drie mcnschen liet loven heeft gekost. Bij den heer Mühl is in betrekking 'een gehuwde vrouw uit Arnhem. Do man van deze vrouw kwam 's mid dags op bezoek. Er ontstond een woor denwisseling. Plotseling moet do be zoeker een revolver voor don dag ge haald hebben en ermee in het wilde zijn gaan rondschieten. Zijn vrouw en de heer Mühl heeft hij doodgeschoten en daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Een vierde persoon, een bezoeker van het volkskoffiehuis, kreeg een kogel onder aan de rug en is naar het ziekenhuis vervoerd. De toedracht van het drama. Omtrent dit drama wordt nog het volgen de gemeld: In liet sousterrain van hot volkscafó in de Kerkstraat bij dc Leidschestraat was ge vestigd de heer A. Muehl, een man van 41 jaar. Ter assistentie in de zaak hielp hem een juffrouw Jacobs, een vrouw van onge veer zijn leeftijd. Zij had hem verteld ge scheiden te zijn. Voor zij bij hem kwam was zij gehuwd met een zekeren Dekker uit Arnhem. Nu staat het niet vast of de schei ding reeds voltrokken was. In het volks koffiehuis dat bestaat uil een voorkelder en een kleine achterkamer, bestaat geen slaap gelegenheid. Do zaak werd des avonds ge sloten en beiden gingen dan naar een wo ning in de Marnixstraat. Over deze verhouding schijnt een brief wisseling geweest te zijn, waarop de heer Dekker,, naar Amsterdam is gekomen. Toen hij in de Kerkstraat kwam en de heer Muofiï in do deur van liet Volkskoffiehuis zag slaan, heeft hij onmiddellijk twee scho ten op hem gelost. Do heer Muehl is toon na eerst gevallen te zijn, opgestaan, heeft eenige passen naar de toonbank gedaan cn viel dood neer. Een der kogcis was hem dwars door het hart gegaan. De schoten op de binnenplaats. Vervolgons is do dader door de gelag kamer geloopcn naar de vrouw. Deze vluchtte naar het achterkamertje cn zocht beschutting achter een 15-jarigen jongen, die ook in betrekking was bij don heer Muehl. De vrouw nam tenslotte do wijk naar een binnenplaatsje. Daar schoot hij toen ook met twee kogels do vrouw neer. Een der kogels ging haar dwars door den hals en bijna onmiddellijk moet ook zij oen geest hebben gegeven. Zij bleef liggen o]) liet trapje, dat naar het binnenplaatsje voert, Tussclien liet neerschieten van hel eerste cn het tweede slachtoffer moeten maar ccnigo seconden verloopcn zijn, want een achttal bezoekers van het volkskoffie huis, die zich daar onledig hielden mot kaarten of schaken, kwamen pas tot bezin ning toen de vrouw reeds was neergescho ten. Een poging van een der gasten, een chauffeur, om den man de revolver met een stoel uit de hand te slaan, moest hij bekoo- pen met een revolverschot, dat hom in zijn zitvlak trof. Voor anderen tusschenbeiden konden komen, had de moordenaar zichzelf een kogel door liet hoofd gejaagd en viel op een stoel dood neer. Korte oogenblikkcn nadat hot drama zich had voltrokken, was politie tor plaatse. De commissaris van politie, de heer D. Dijkstra heeft verschillende getuigen een voorloopig verhoor afgenomen. Door den heer van Ledden Hulsebosch, politie-scheikundige, werd een deskundig onderzoek ingesteld. Nadat ook de substituut officier van Jus titie, mr. Wassenbergh den toestand ter plaatse had opgenomen, werden de drie lijken in den loop van den avond naar het YVilhelmina Gasthuis vervoerd. Do chauffeur, die in zijn zitvlak werd verwond, kon na in het Binnen Gasthuis tc zijn geholpen, naar huis vervoerd worden. Nog den geheelen avond bleef hot publick in de omgeving van het huis bij elkaar groepen om het yreeselijke drama te be spreken, Doodelijk ongeluk Toen Donderdag cfe 21-jarige boerendochter W. Kleine Deters uit Noord-B ar ge (Dr.) met haar moeder uit het weiland kwam, waar rij de koeien had gemolken, werd zij aangereden door een autobus van den heer K. de Boer uit Etmmer-Compascuum, die arbeiders naar het ter rein der werkverschaffing vervoerde. Het meisje was op slag dood. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld', waartoe dc autobus in beslag is genomen. DE ZIEKTE VAN WEIL Bij een persoon, die in een badinrichting in de Barneveldschebeek te Amersfoort had gezwommen, hebben doktoren de ziekte van Weil geconstateerd. De man is in een der ba rakken van het ziekenhuis De Lichtenberg op genomen. Er zullen maatregelen worden ge nomen, teneinde deze besmettelijke ziekte tot dit eene geval te beperken. Schipbrug te Deventer geramd Schade van eenige duizenden guldens Woensdag is de schipbrug te Deven ter door een Engelsch kustvaartuig zwaar beschadigd en grootendeels op de rivier op drift geraakt. Het verkeer over de brug is totaal ge stremd. liet schip, de „Duoyant", thuisbehoo- rende te I-Iull, voer stroomafwaarts te gen de brug cn nam die totaal mee. Het Engelscho schip scheurde het brugge- dcelte, gedragen op zes brugschepen, mee en voer daarna door. De politie gaf last om den Engelsch- man aan te houden. liet bleek, dat aan de schipbrug een schade was toegebracht van eenige dui zenden guldens. Het verkeer is verlegd over de spoorbrug. Het herstelwerk is onmiddellijk be gonnen en men hoopt het verkeer over de schipbrug vandaag te kunnen her vatten. Doodelijke auto-ongelukken Dinsdagmiddag oan kwart voor vijf reden !n het nauwe gedeelte van de Hoofdstraat tc Sassenheim, vlak bij de brug van de Tcylingerlaan, twee verpleegsters uit het Diaconessen'huis te Den Haag, rechts van den weg. De meest links rijdende, de 24- jarige mej. Lydia dc Geus had een leeren tasch van een fototoestel om. Op een gegeve», moment werd ae riem van deze tasch gegrepen door een uitsteken de haak van een passeerende vrachtauto, met het noodlottig gevolg, dat zij kwam te vallen, eenige tientallen meters werd mee gesleurd cn daarna de wielen- van den wagen over het hoofd kreeg Het meisje was op sizg dood. Het lijk is overgebracht naar het Sint Bernardus Gesticht te Sas senheim. De andere verpleegster was door het gebeurde zeer overstuur en is bij een dokter binnengebracht. Dc vrachtauto is in beslag genomen. Ernstige botsing tussclien motorfiets en auto Een zwaar gewonde; een verzet-plegend automobilist Op don weg DoesburgDieren had een ernstige aanrijding plaats. De chauffeur B. Vervoort uit Doesburg wilde met een per- sonenauto een hooiwagen passeeren, doch bemerkte daarbij te laat dat van den tegen- overgesteldcn kant een motorrijwiel, be stuurd door den heer H. Fiets uit Dieren, naderde. Met volle vaart botsten die beide' voertuigen tegen elkaar. Ernstig gewond bleef de motorrijder liggen. Nadat door dok ter Kuiper de eerste hulp was verleend, werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd, Zijn toestand is zorgwekkend. De bestuur der van do auto reed na het ongeval, waar schijnlijk op last van den eigenaar van den wagen, den lieer Ligtenvoort Cats, door. Hij kon echter door een anderen motorrijder, die juist passeerde, achterhaald worden, waarop hij terugkeerde. De politie was spoedig ter plaatse, maakte proces-verbaal op cn wilde don wagen in beslag nemen. Dit was echter niet naar den zin van den eigenaar en deze verzette zich hevig hiertegen. Het kon ten slotte echter geschieden. Personenauto door trein gegrepen Een doode en een ernstig gewonde Maandagmiddag heeft op do onbewaakte overweg te Rilland Batli een ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks zes uur is een personenauto, bestuurd door den 46-jarigen W. Zwier uit Velzen, cn waarin voorts nog een dame ge zeten was, voor wachtpost 20 door een goe derentrein, welke in de richting Bergen op Zoom reed, gegrepen. Dc wagen werd tien tallen meters meegesleurd. De dame, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd uit de auto geslingerd en zeer ernstig gewond naar het Groene-Kruisgebouw te Ril land Bath vervoerd, alwaar zij enkele uren na aankomst is overleden. De heer Zwier, die zich eigener be weging uit dc auto wist te bevrijden, zakte, toen hij op den beganen grond stond, in elkaar, waarna hij ernstig gewond aan het hoofd en met inwen dige kneuzingen, naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Door trein overreden en gedood Dinsdagmiddag is op den onbewaakten overweg nabij het vliegkamp De Kooy door de trein, welke om 16 uur te Den Helder arriveert, het negenjarige jongetje P. H. Bruins, wonende aan de Doggersvaart te Don Helder, overreden en gedood. Het on geluk werd in de trein niet opgemerkt, zoo dat deze is doorgereden. De tarwefraude te Eist Verdachten op vrije voeten Naar wij vernemen, zijn de heeren Ir Verheyen te Arnhem, G Witjes en J. H. Jansen, te Eist gearresteerd in verhand met de opzienbarende tarwefraude, op vrije voeten gesteld. De taxateur-pakhuishouder A'. J. F. blijft nog in voorloopige hechtenis. De Wormerveersche bankfraude Volledige bekentenis Te weinig kapitaal in de zaak Het resultaat van de verhooren, waaraan de gearresteerde bankdirecteur L. Schaap Jz. is onderworpen geweest is.een volledige Be kentenis geweest cn volle medewerking bij het onderzoek naar de verdwenen effecten en naar dén staat van zaken, zoodat de waarde, der gestolen en verduisterde stuk ken vastgesteld kan worden. De saf©houders behoeven volgens de gang. bare juridische opvatting thans niet erg on gerust te zijn, aaar hun eigendommen door diefstal waren ontvreemd en zonder kosten na liet proces hun weer ter hand zullen worden gesteld. Voor zoover stukken- en geiden verduisterd zijn, wat liet geval was bij. open bewaarge ving, zullen deze door de oorspronkelijke eigenaars moeten .worden teruggekocht tegen oe prijzen, door de koopers besteed of door banken daarop, geleend. De bankier iieeft voor.ts nog bekend dat hij tot zijn fraude is gekomen omdat hij geen contanten genoeg, had om zijn zaak te drijven. Zooa(s bekend, was de kassier be gonnen met een kapitaal van 24.000 wat bij de afmetingen, welke de affaires allengs namen, veej te gering was. Daarbij werden in groole gemoedelijkheid credieten ver leend, welke niet in verhouding stonden met de betreffende onderpanden. Hij nam credieten van f 80.000 Bij een dekking van nog geen f 10.000. Bankier Schaap gaf ook altijd y2 pet. hooger prolongatie-rente dan andere bankiers om zoodoende aan contan ten te kunnen komen. Om zich de verder henoodigde contanten te financieren, nam de kassier dan de waarde, stukken uit de open bewaargeving en be leende ze. Werden ze aoor de cliënten op gevraagd, dan nam hij weer andere stukken om ten slotte zijn toevlucht te nemen tot de safeloketten zijner cliënten, waar bij voor raad te over vond om diverse gaten te stop pen. Do verklaringen, welke de bankier aflegde tor zake, dat hij het gestolen papier niet ten eigen bate maar voor zijn zakelijke verplich tingen gebruikte, komt overeen met deze handelwijzen. Ook de wijze waarop ó'e bankier zich toe gang wist te verschaffen tot d-e safe-loketten strookt met hetgeen wij eerder hieromtrent mededeelden. De uitvoerige inlichtingen over zijn sleutel-manipulaties komen overeen met de veronderstellingen, welke werden ge maakt na zijn vlucht. Met een breekijzer is de bankier nimmer aan het werk geweest, aldus verklaarde hij. Dat was ook niet noodig, omdat hij met zijn duplicaat-sleutels alle safes wist te openen. Misdadig Oss Opheldering van een brand in 1926, waarbij vier mcnschen omkwamen In Augustus 1926 woedde in een dubbe-i woonhuis te een felle brand, die midden m do nacht uitgebroken was. In een der woningen woonde do familie v. Z., man, vrouw en drie kinderen van 3, 2 cn 1 jaar. Van Z. was met thuis. Zijn 24-jarige vrouw en drie kinderen konden zich niet uit het snel om zich hoon grijpende vuur redden en vonden een vreeselijke dood. Van een in een schuurtje overnachtende marskramer ge raakten do kleeren in brand. Hij snelde bran dend naar buiten, waar hem drie onbekende mannen behulpzaam waren bij liet dooven van zijn brandende kleeren. Toen d-e man, die deerlijk met brandwonden was overdekt, eenigermate was bekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn portefeuille met geld, die hij altijd bij zich droeg, weg was. Alles wees er op, dat de hulpvaardige mannen hem die hadden ontstolen. De politie stelde destijds onmiddellijk een onderzoek in, maar slaagde er niet in aan wijzingen te vinden, die op misdrijf wezen. Thans is door het praten dor gearresteer den licht gekomen in deze 9 jaar oude zaak. Volledige opheldering van het gebeurde is spoedig te wachten. Zekere v. G. is in ver band met deze brand reeds garrestcerd, Steeds meer arrestaties. Woensdagnacht zijn door dc Kon. Mare chaussee te Oss weer twee arrestaties ver richt. Thans zijn in arrest gesteld een zekere W. Bloemers en F. de Reuver, die ervan worden verdacht medeplichtig te zijn aan den in den ochtend van 2 November 103C in liet gehucht Zevenbergen naliij Oss ge- pleegden roofoverval bij de familie Kuipers Vijf gemaskerde personen waren dien och tend in de woning van de familie Kuipers binnengedrongen toen de man afwezig was De vrouw werd overvallen en de misdadi gers konden mot een buit van f 1000 ont snappen. B. is en broer van den man die gisteren reeds werd gearresteerd. Zooals gemeld, zijn door de brigades van do Kon. Marechaussee te Hoensbroek ie Oss aangehouden de arbeiders Desouw en Bloemers en naar Hoensbroek overgebracht. Naar wij vernemen zou deze aanhouding in verband staan met den moord teHoens broek op een vrouw, aldaar gepleegd eenige jaren geleden. Het onderzoek wordt .voortgezet. ren moesten het ontgelden. Er werd doo-r defl stier veel schade aangericht. Het'woeste dier werd afgemaakt. \Veer een roekelooze bader Bewusteloos op den kant gehaald, Wederom is Dinsdag bijna een bader aan het Scheveningsche strand het slachtoffer geworden van roekeloosheid. Het was ds 38-jarige G. de B. uit de Appeistraat, die zich te ver in zee had gewaagd en door den stroom werd meegesleurd. Met behulp van enkele burgers mocht het een politieagent gelukken den waaghals behouden aan den kant te brengen. De man was reods bewus teloos, waarom onmiddellijk kunstmatige ademhaling werd toegepast. Daarna heeft de G.G.D. hem ter observatie naar den Centralen Post vervoerd,, vanwaar hij later op eigen gelegenheid huiswaarts keeren kon. Laat men toch de grootste voorzichtigheid Bij het baden betrachten! EEN DOLLE STIER Een door den slager K. aangekochte stier to W a a 1 w ij k werd door dolheid aange tast, waardoor zekere S. een ontwrichte schouder opliep. Ook de tuinen van de bu Reorganisatie bij Tarwesteun Stichtingen inplaats van Gewestelijks organisaties Naar ons van bevoegde zijde wordt mede» gedeeld, kan een dezer dagen de oprichting van de nieuwe Gewestelijke Tanveorganisa- ties tegemoet gezien worden, welke in dal plaats zullen treden van de thans bestaan» de Vereenigingen Gewestelijke Tarweorga» nisaties. Er zullen 7 Gewestelijke Organisatie iiï liet leven worden geroepen, n.l. 1 voor Gro» ningen en Drenthe, gevestigd te Groningen, 1 voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, 1 voor Overijssel, Gelderland en Utrecht, ge-, vestigd te Arnhem, 1 voor Noord- en Zuid-, Holland, gevestigd te 's-Gravenhage, 1 voor! Zeeland, gevestigd te Goes, 1 voor Noord» Brabant, gevestigd te Tilburg en 1 voor Lirn» burg, gevestigd te Roermond. Deze nieuwe Organisaties, welke ïn' Stichtingsvorm zullen worden opgericht en welker statuten door den Minister v. Economische Zaken zijn goedgekeurd, zullen als crisisorganisatie worden aan gewezen, waardoor zij, anders dan tot dusverre de Vereenigingen Gewestelijke Tarwecrganisaties, rechtstreeks onder genoemden Minister komen te staan, aan wien in de statuten dezelfde verstrekken de bevoegdheden zijn toegekend als de Minister ten aanzien van do reeds be staande crisisorganisaties bezit. De oprichting dezer Nieuwe organisatie^ houdt verband met do reorganisatie van de tanveregeling welke tegen 1 Augus» tu.s a.s. haar beslag zal krijgen. De reorganisatie houdt in, dat de aTrwe» wet 1931 wordt ingetrokken en alle voor» schriften betreffende de teelt, aflevering, prijsregeling, verwerking etc. der tarwe ge» bascerd worden op de Landbouw-Crisis» wet 1933, Suikerbietensteurï f 10 per 1000 k.g. Hoogstens 1640 mill. kg. garantie-bieten j In de Stcrt. van Maandag is opgeno» men de „Crisis-Steunbeschikking 1933 Sui» kerbieten 1". In deze beschikking heeft de Minister 15e» paald, dat uit liet Landbouw-Cvisisfoncba aan de erkende telers van suikerbieten op een hoeveelheid suikerbieten van den oogst 1933 van ten hoogste 1340 mill, kilogram, steun (garantie) zal worden verleend, tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken aan de telers f 10 per 1000 kg. netto zal kunnen worden uitbetaald. Bij deze beschikking is gevoegd een regie» ment voer den suikerhietenstcun 1033, wa^r» in de regelen voor deze steunvorlecning zijtf gegeven. DENATURATIE VAN ROGGE Denaturatietceslag in de eerste plaats voor verbouwers Nief gewenscht de kosten te fixeerert Naar ons werd modf-credeekl, heeft de Alg. Ned, Molenaarsbond den Minister van Econ. Zaken, verzocht maatregelen te bevorderen, welke er toe strekken liet verb enen van het recht om rogge te denatureeren te beperken tot diegenen, d>ia gewoon waren in rogge tc handelen, zoodat anderen die na d-e invoering der Landbouw* Crieiswotgeving aan den roggehundel /.(jn gaan deelnomen Sa3 zood&ntg worden in hot bijzon der de landbouw-coöperaties genoemd daar van uitgesloten worden. Voorts heeft genoemd® Bond erop aangedrongen de denaturatiekosten voor rogge te fixeeren, dan wol 4aarvöor een, minimumbedag tc doen vaststeli-cn. De Milliliter heeft eenigen tijd geleden geant woord, dat de d en a turatie-toeslag" in <ie eerst® plaats is bedoeld als .steun aan de verbouwer.? van rogge. Weliswaar hebben de handelaren daarvan mede voordeel omdat de steun niet rechtstreeks aan de boeren wordt uitgekeerd, maar aan dc handelaren, bij wie de denatumtie plaats vindt, zoodnt thans groote hoeveelheden, rogge, welke vroeger als voerroggo op de boer derijen bleven, den handel passeeren doch het moet begrijpelijk worden geacht. dat boeren, vereenigd in hun coöperaties, zooveel mogelijk trachten de voordoelen van deze ste-unverlcenjiig aan zieh te hond-en. In bedoeld schrijven deelt de Minister voorts- mede, dat het hem onnoodig en ongewenschb voorkomt, de denaturatiekosten tc fixeeren, dan wel daarvoor een minimumbedrag vast te stel len, omdat juist van de vrije concurrentie een nivclleercnde werking uitgaat, waardoor bere kening van buitensporige kosten wordt voorko men Het is d.on Minister derhalve niet mogelijk aan 'het verzoek van den Bond gevolg te geven, SIERTEELTGEWASSEN De sierteeltcommissie van de Holl.-Brab. afd, C.B.T.B. bijeen In een vergadering van de Si e r t e el te omm isefi o werd besproken het saneeringsplan 1933, inzon derheid punt 7, waar geregeld wordt do betaling van liet surplus der bollen. Dat artikel geeft, aan. dat ten hoogste 85 voor de le kwal leverbare bollen en GO voor de 2e kwal. bollen^ van de vastgestelde minimumprijs, zal wordep betaald. Dit verwekt zeer vee! onrust bij de bol- lenkweekers. omdat er wel bekend gemaakt is wat de maximumprijs zal zijn voor het surplus der bollen, maar niet wat de minimumprijs zal zijn. Besloten werd een schrijven te richten tot de Xed. Sierteeltcentralc cm een zoo hoog mo gelijke minimumprijs bekend te maken, zonder betaling aan het. surplus, niet handhaving van de gestelde maximumprijs van 85 en 60 Dan weten de kweekers, indfen hun bollen niet' ver kocht kunnen worden, wat de minimumprijs zal zijn, waardoor een lager verkoopen beneden minimumprijs, wordt tegengegaan. Men zal verder verzoeken om de heffing op de verschillende producten ook afzonderlijk vast te stellen, indien blijkt, dat voor alle soor ten heffing noodzakelijk is. Hierdoor wordt voorkomen, dat niet het eene product voor het andere zal moeten betalen. Verder werd besloten een schrijven te zenden aan het hoofdbestuur, met verzoek mede te wil len werken, dat voor de Sierteelt een verruiming van het contingent clearings-deviezen voor DiMtschland wordt vrkregen. Besproken werd de uitbreiding "bloemisterij, wat niet ongelimiteerd mag plaats hebben: even eens dc onwettige uitbreiding sierteelt in dei gemengde bedrijven: ook daartegen zal opgetre den moeten worden Besloten werd de aandacht van de SierteeJtcentrole daarop te vestigen. De commissie achtte het nieuwe wetsontwerp IDENTITEITSLOOZE RESERVE KALVEREN Door de Nedeidandsche Veehouderij conti a- le wordt medegedeeld, da.f het. m de bedoe» Jrng hgt t.g.t. maatregelen te treffen, welke voorkomen, dat kalveren, welke voorshands als z.g. reserve-kalf zonder identiteitsbewijs kunnen worden gehouden, tengevolge van een voorspoedige ontwikkeling aan de teelt regeling 1935 onttrokken zullen worden. Een nader bericht, een omschrijving van dc tc nomen maatregelen inhoudende, zat Binnenkort worden gepubliceerd,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5