BINNENLAND. MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 20 JULI 1935 KERK EN SCHOOL fSg%' .«f f f f TWEE EEUWEN SURINAME- ZENDING SURINAME LAUWEREN EN DOORNEN Juli 1935 id 50 kg ruin 59 kg :>er 100 kg. 0—3.85; id 2.90 per NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuw-Amsterdam, T. G. A. van Dijk te Wolphaartsdijk. Te Veld hoven c.a. (toez.) Dr. J. van Bart, cand. te Brussel. Aangenomen: Naar Drixnmeleo» H. J. Kater, cand. te Leiden. B e d a h k t: Voor Oterdum-Heveskes, Wapser veen. Herwen. Aerdt en Pannerden. H. J. Kater, rand. te Leiden. Voor Tjerkgaast c.a., 3. Sleenhuizen te Dinxperlo. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Visvliet, cand. G. Meynen te Baarn. Aangenomen: Naar Wemcldinge, M P van Dijk, cand. en hulppred. aldaar. Naar Winterswijk, F. C. Zwaai Jr. te Borger. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Barendrecht, cand. M. Baan te Maassluis en J. van Doorn te Ede. Beroepen: Te Noordeloos, cand. M. Baan te Maassluis. Te Soestdijk, N. Bijdemast te Boskoop. Te Eindhoven, A. Gruppen te Zwaagwesteinde Te ouderkerk a. d. Am- stel, cand. M. Baan te Maassluis. Te Papendrecht, cand. M. Baan te Maassluis. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen Te Groningen, J. Verboom te Franeker. De Unie-collecte Te houden op 3 Augustus a.s. De tijd van de 57e jaarccdlecte Noor de Scholen met den Bijbel is alweer nabij en het Unie-bestuur kondigt haar aan met het bekende Unieblaadjo het 09e dat eenmaal per jaar streeft naar hetzelfde doel, dat per twee maanden met het propagandablad „De Unie" in 50.000 exemplaren wordt beoogd Het mag overbodig heeten, het 'belang der Unie-collecten in dezen tijd te bepleiten. Het is niet alleen het bijkans uitgeholde woord „crisis", dat achter deze collecto zijn zeer luide stem doet klinken. De ge beurtejiissen in en rond het Chr. onderwijs sedert de vorige Unie-collecte zijn van dien aard, dat opnieuw een tijd gekomen is, Waarin trouw moet b 1 ij k e n. De ge schiedenis der Unie-collecte is een zeer vol doend document om te verwachten dat °P 3 Augustus trouw z a 1 blijken. De Unie-collecte is nog onmisbaar. Rechtskarakter van Kerken Herziening der Reglementen In de algemeene vergadering der Broeder schap van cand.-notarissen zijn in bespreking geweeet prae-adviezen van Prof. Duynstee en Mr C. Punt over het rechtskarakter en de vertegenwoordiging van kerkgenootschap pen en kerkelijke instellingen. Hoewel uit de discussies bleek, dat dit vraagstuk op 't oogenblik niet veel meer dan academische Waarde heeft, lijkt het toch niet zonder belang te vermelden, wat Mr H, de B i e, vice-pre sident van de Rotterdamsche Rechtbank, over dit onderwerp gezegd heeft. Hy wees o.m. op het sterk individualistisch karakter van het protestantisme tegenover het centrale organische karakter van de R.K. kerk. Een algemeene regeling is altijd tegen het karakter van de protestantsche kerken in gegaan. Spr. zou in overweging willen geven, om de prae-adviezen en het stenografisch ver slag van de besprekingen toe te zenden aan de Algemeene Synode en aan de commissie voor het beheer der kerkelijke goederen van de Ned. Herv. Kerk. Hij hoopte, da): t.z.t. de reglementen der protestantsche kerken aan een technisch- luridische herziening zullen worden onderworpen; de toch reeds zoo veelomvatten de arbeid van het notariaat zou daardoor op Welkome wijze kunnen worden vereenvoudigd, Het Zeister Zendingsfeest Minister-president komt spreken Het jaarlijksche Zeister Zendingsfeest dat idi1: jaar door de herdenking van het 20O-jarig jubileum der Suriname-Zending een bijzonder karakter zal dragen, wordt D.V. gehouden op Dinsdag 17 en Woensdag 18 September a.s. in de Kerk der Broedergemeente. De hoofddag is 18 September. Als sprekers voor deze dag hebben o.a. toe gezegd Zijne Exc. Dr H. Colijn en de 4 oud-gouverneurs van Suriname, G. J. Staal, A. J. A. A. van Heemstra, A. A. L. Rutgers er D. Fock, tevens oud-gou verneur van Ned. Oost-Indië. Het traditioneele „Liebesmahl", waartoe het bekende koor der Broedergemeente zijn me, dewerking zal verleenen, zal worden uitge zonden door de N.C.R.V. De Bhohi draagt zorg voor uitzending naar Suriname, waar duizenden in de Grooite Stadskerk te Parama ribo den dienst in Zeist zullen kunnen volgen. Over uitzending naar de Oost worden nog onderhandelingen gevoerd. Siill De Bond van Chr. Oranje-vereenigingen herdacht deze werk zijn 2S-jairig bestaan. Ten Stadliuize van den Haag had een officieele ontvangst ■plaats. De derde van links is Ds I. Voorsteegh, voorzitter van den jubileerenden Bondnaast hem Mr S. J. It. de Monchg, burgemeester van den Haag. Een andere voorstelling van Abessynie's bekeering is deze: In Abeissynië werd het Evangelie gepredikt door twee monniken, Frumentius en Aedisiua van Tyrus, die schipbreuk leden in de Roode Zee, aan land spoelden, aan het Abessynische Hof terecht kwamen en daar het licht, in eigen leven door Christus ontstoken, lieten schij nen. Als de Abessynische kerk een kerk van taaie vormen is, moet men wel bedenken, welk een zware strijd zij, de eeuwen door, heeft moeten voeren tegen den Itilam. Achter en in die harde vormen heeft zij tot op heden dan toch maar den schat van het Evangelie bebaard. Juist door den milden gloed van de groeiende zendingsarbeid hoopte men op een Réveil in de Abessynische kerk. Hebben Roomsche magnaten misschien met leede oogen gezien, dat het der Protestantsche zending in Abessynië niet ongezegend gaat? Zouden zij wellicht ook daarom met te meer vrijmoedigheid den „heiligen Vader" bewogen hebben om zijn allerchristelijksten zegen te leggen op de wapenen tegen dit volk?" 'ederatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk In de deze week te Lunteren gehouden driodaagsche conferentie van bovongenoem de Federatie hield de lieer H. M a n d e r- sloot, van Almelo een referaat over het onderwerp Diaconaal beleid van den hul digen dag Dit onderwerp bepaalt ons bij de huidige diaconale moeilijkheden. Deze moeilijkheden ontstaan doordat thans andere groepen dan voorheen hun financieele onafhankelijkheid verliezen. Met name de middenstand heeft met door de crisis veroorzaakte moeilijk henen te kampen. Ten aanzien van de hulp verleening zijn er in den middenstand twee groepen te onderscheiden: de eenc groep, die voordat de crisis optrad goed gefundeer de bedrijven had en de andere, wier zaken ook voor 1930 op alesbehalve gezonde finan cieele basis was opgebouwd. De eerste groep kon eenige overheidssteun deelachtig wor den; via de Algem. Nederlandsche Midden- standsbank werd door de regecring een cre- diet van een paar millioen beschikbaar ge steld voor volwaardige middenstandsbedrij- ven, welke uitsluitend tengevolge van de crisisomstandigheden in liquidatie moeilijk heden zijn geraakt. Van deze credietverlee- ning is uitgesloten, de andere groep waartoe behooren do bedrijven, die economisch geen bestaansrecht hebben, hieronder vallen de z.g.n. dwergbedrijven. Deze groep richt zich thans, al of niet via de crisisconüté's tot do diaconieën. Bij do behandeling dezer groep komt men voor c.e moeilijkheid van de beoordeeling van het bedrijf. Moeten al deze bedrijfjes maar kunstmatig in stand worden gehou den? Hier zijn zakelijke en persoonlijke be langen. Economisch ware het wellicht beter, door liquidatie mee te werken aan de sa neering van het. bedrijfsleven; deze methode zou voor dc betrokken personen zeer dras tisch zijn, deze zouden dan uiteindelijk bij do, Burgerlijke Armbesturen moeten belan den, want de diaconieën, niet alleen de Ned. Hervormde, zijn overbelast en kunnen evenmin deze groep als de groep der thans in de rijkssteunregeling opgenomen werk- looze arbeiders gaan verzorgen. Op het oogenblik kunnen de kleine zelf standigheden nog bij de crisis-comité's te recht. Het blijkt echter, wanneer men aan de hulpverleening toekomt, dat de financi eele moeilijkheden niet voor 100 aan de economische, malaise moeten worden toege schreven. De meeste bedrijfjes voldeden ook voor 1930 niet aan redelijke zakelijke eischen ook in de eigen kring, de middenstandsver- cenigingen, klaagt men over gebrek aan za kelijk inzicht; men heeft geen boekhouding, en mist eenig inzicht over de ontwikkeling van het bedrijf; men kende zijn eigen inko men niet en betaalde daardoor te veel be lasting en leefde buiten het raam van hot beschikbare bedrag. De gevolgen daarvan komen thans voor den dag, wanneer men zich als crisisslachtoffer komt molden. De te verleenen hulp is dan ook tweeërlei; geld zal noodig zijn voor directe moeilijkheden, belangrijker en veeiomvattender is echter de hulp, die verleend moet worden om deze menschen een zakelijk inzicht en verant woordelij kheid ten aanzien van hun beheer bij te brengen. Dit laatste is met de ziels zorg echt diaconaal werk, dat om ons vra gen blijft, ook als er geldelijken steun van overheidswege voor deze categorie zal ko men. Daar blijft dus een taak, want het gaat hier om menschen, die door geldelijke zorgen ook geestelijk uit hun evenwicht zijn geslagen, weer het oude vertrouwen bij te brengen. Aan het eind van zijn referaat gaf de heer Mandersloot een overzicht van de antwoor den, ingekomen op een tusschen Januari en Maart gehouden enquête der Federatie naar de verschuiving van de steunverleening naar de kleine zelfstandigen. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk Eerste zitting. De Synode werd ditmaal geopend door den president van jaren Ds. P. Bokma. die na gebed en 'het voorlezen van Matth. 14 22—36 een rede uitsprak, waarin hij gedacht aan den president Ds. Weyland, die tal van jaren de Synode op zoo uitnemende wijze presideerde (paar rou docr krankheid afwezig was. Aan de beide praeadviseurs Prof. Haitjema en Prof. Seven ster werd een woord van welkom en waardeering toegeroepen. Hij sprak ook zijn waardeering uit voor den arbeid van den secretaris. In het ernstige woord wenschte hij der Synode toe de huitp en invloeden des H. Geestes, opdat wat verricht werd moge zijn tot heil der kerk. Nog werden herdacht de overleden leden Ds. K. den Hollander en de heer Jacobs, ouderl. te Meppel. Hierna werden de berichten der Prov. Kerkbe sturen over de benoeming van de leden der Sy node voorgelezen als ook de samenstelling der Synode. De stemming wees Dr. P. Smit van Hemmen aan als president, Ds. P. Bokma te Schiedam als vice-president en Ds. J. Boonstra te Gieten als diens secundus. Ds. Bokma wenscht den nieuwen president ge- luk met zijn benoeming en wenscht hem Gods hulp en zegen toe bij zijn werk. Het reglement van orde wordt vastgesteld en dc agenda nog met enkele punten aangevuld. Aan leden van de Synode wordt morgen nog gelegenheid gegeven voorstellen ter behandeling in te dienen. Voor niet-leden is daartoe geen ge legenheid meer Voorgesteld wordt de quaestor- generaal te dechargeeren van zijn beheer over 1934 en hem te verzoeken a.s. Vrijdag ter verga dering te komen. Hem en zijn secundus zal ook verzocht worden hun werk te blijven voortzetten Zij, die de vertegenwoordigers der Synode ge weest zijn bij allerlei gelegenheden wordt daar voor dank gebracht. De schriftelijke kerkvisitatie zal door het late binnenkomen der verslagen eerst behandeld kunnen worden op een volgende sy node. Abessynië, de Zending en Rome De Paus zegent wapenen Het feit, dat de Paus dezer dagen zich in zyn draagstoel voor he»: front der naar het aanstaand oorlogsterrein vertrekkende troepen liet dragen om hun wapenen te zegenen, geeft de Ned. aanleiding tot de volgende ontboeze ming: „De Heilige Stoel zegent, wat op verove ring uittrekt voor het „heilig" (vader-) land. Een kruisvaardersstoet? Gaaf: het om de zielen der Abessyniërs? Waarschijnlijk meer, om wat er aan mineralen in den Abessynischen bodem zit! Hoe is het mogelijk, dat de paus, die zoo gaarne zich presenteert als de Vredevorst de zer wereld, den oorlog, dezen oorlog ze gent tegen een volk, over welks Christendom hij zich moest verheugen! Men weet, dat de Abessynische kerk in „vormendienst" verstard is. Den Bijbel kent men er alleen in het EUiiopisch, d.w.z. men kent hem dus eigenlijk niet. Nu is het juist zoo hoopvol, dat de tegen woordige keizer, Ras Tafari, zich zoo vrien delijk en belangstellend toont tegenover de Zending. Hij steunt krachtig het werk in zie kenhuizen en scholen en ook allerlei Christe lijk-sociaal werk. Er rust werkelijk zegen op den zendingsarbeid, gedurende de laatste jaren daar ondernomen door de Engelsche Presbyterianen en de Hamburger Zending niet minder ook op het werk der vele tiental len Amerikaansche zendelingen, die er al jaren werken". Over den oonsprong der zending in Abes synië schrijft he»: blad: „De Abessynische kerk leidt haar bestaan af van den pioniersarbeid van den Kamerheer van de koningin Candacé, die zelf Jezus Chris tus leerde kennen.door het onderwijs van den Evangelist Philippus (Handelingen VIII) en die in zijn vaderland, Ethiopië doorgaf, wat hij van Philippus ontvang-en had. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der Suriname-Zending wordt op initiatief van het in Paramaribo opgerichte Uitvoerend Comité Zen dingsjubileum" met medewerking van de hoogste koloniale autoriteiten, in Suriname een speciale serie Herdenkingspostzegels uitgegeven. Z. Exc. de Gouverneur van Suriname Prof. Dr. J. C. Kiel- stra, aanvaardde het beschermheerschap van dit Comité. De zegels, welke voor het gebruik gelijk gesteld zijn met de gewone Surinaamsche frankeerzegels, zullen vanaf 1 Augustus a.s. tot 1 Februari 1936 in Suriname verkrijg baar worden gesteld, en tegelijkertijd op de 32 postkantoren hier te lande, waar philatelistenloketten gevestigd zijn. Het »s niet alleen voor de Suriname-Zending van groote beteekenis, dat voor het eerst in haar zendingsarbeid 1735—1935 een jubileum op deze wijze werdt onderscheiden,» doch ook voor philati listen is dit een veelbeteekenend feit, aangezien voor zoover bekend, ter gelegenheid van een Zen dingsjubileum nog nimmer postzegels werden uit gegeven. Deze zegels, bestaande uit twee modellen, door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem in rotogravure uitgvoerd en zijn vervaardigd naar ontwerpen van mej. Eva Schütz te Zeist. SURiN^H fc-ZEHpi NC5|? 3b en bij-acten van beginnende ondecwijzers. Het hoofdbestuur vreest, dat het uitlichten van de onderwijsuitgaven uit het groote bezuinigingsplan riet veel zal baten. Het salarispeil der beginnende onderwijzers daalt z.i. tot beneden het algemeen aanvangspeil van 1907, dat reeds door vrij wel iedereen onvoldoende werd geacht. „Deze en andere maatregelen zullen veroorza ken, dat in de toekomst het salarispeil van d^ meeste onderwijzers belangrijk zal zinken beneden het niveau van een behoorlijke bestaansmogelijk heid in overeenstemming met de beteekenis van hum maatschappelijke waarde". Om deze redenen verzoekt adressant de Kamer met den grootst mogelijiken aandrang nu reeds uit te spreken, dat de onderwijzers net verder ten opzichte van de ambtenaren in een uitzonderings positie geplaatst mogen worden; en dat van hen niet, boven het offer, dat aan alle ambtenaren eventueel zal worden opgelegd, een extra last van meer dan 8 millioen mag worden geëischt. Het Jercte adres, van het Ned. Onderw. Genootschap richt zich in 't bijzonder op het uitstel der ver plichte pensionneering van boven 60-jargen. Het hoofdbestuur voorziet daarvan schade voor dc wachtgelders en vraagt afzonderlijke behandeling van de desbetreffende paragraaf (27), opdat nog met 1 September a.s. de pensionneering kan in gaan. PROF. DR G. CH. AALDERS De toestand van Prof. Dr G. Ch. Aalden?, is den laatsten tijd weer vooruitgaande. Hij behoeft het bed niet meer te houden en mag daags korte wandelingen maken. Na de groote vacantie hoopt de hoogleeraar zijn werkzaam heden aan de V.U. te hervaLten. ROOMSOHE BIJBEL. In het najaar zal verschijnen een nieuwe vertaling van den Bijbel door de paters Franciscanen. De bedoeling van deze Bijbelvertaling (volledige boeken van het Oude en Nieuwe Testament) is, den ontwikkelden R.-K. een leesbare H. Schrift te geven, die tevens voor geestelijken en studeerenden nuttig zal zijn tot betere kennis en begrijpen van Gods Woord. Wij herinneren aan de onlangs vermelde verbreeding van den R.-K. lezerskring voor en de uitbreiding van den omvang van den R.-K. Bijbel, ook in andere landen. iVC j De complete serie bestaat uit de volgende zes waarden, teekeningen en kleuren: 1 cent (tot ge bed gevouwen handen) bruin; 2 cent idem blauw; 3 cent (de helpende hand) groei# 4 cent idem oranje; 5 cent idem zwart; 10 (tot gebed gevou wen handen) rood, samen 25 cent per serie met een toeslag van 50 pet. boven de frankeerwaarde ten bate van de Suriname-Zending, samen dus f 0 37 Is <?r in de plaats uwer inwoning geen philate- listenloket, dan wende men zich tot den heer W H. Ha se winkel, le Dorpsstraat 16, Zeis (postgro 245026). Bij een schriftelijke bestelling is per serie f 0.45 verschuldigd, porto voor toe zending en enveloppe inbegrepen. Wenscht men de zegels gebruikt te ontvangen, dan zendc men aan genoemd adres eveneens f 0.45; men ontvangt dan een aangcteckenden brief uit Suriname, gefrankeerd met deze complete serie postzegels. Het onderwijs en de Rijkskas Een drietal adressen, door belanghebbende cor poraties gericht aan den Minister van Onderwijs a.i. en (of) aan de Tweede Kamer, hebben wij ontvangen. Dat van de Algem. Vereen, van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs luidt aldus: ,,Het hoofdbestuur van de Algemeene Vcreeni ging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, het toejuichende, dat de paragraaf uit het Bezui- r.igingsontwerp betreffende de onthoofding va hoogcre burgerscholen en gymnasia, is terugge nomen, protesteert ten sterkste tegen het feit, dat, dat die onthoofding toch voor Rijks-hoogen burgerscholen zal worden toegepast en sluit zie, aan bij het desbetreffende adres met toelichting, aan Llwe Excellentie gezonden op 8 Juli 1935 door het Hoofdbestuur van de Vereeniging vun Leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen He tweede adres is afkomstig van de Unie van Chr. Onderwijzers en betreft voornamelijk de verslechtering der sa larieering in verband met volledige bevoegdheid Het debat over het Bezuinigings ontwerp Een betere methode? Wie zou meenen in de Kamer een weer klank to zullen vinden van de felheid, die daarbuiten soms viel op te merken, vergist zich. De roode soep b.v. bleek aanmerkelijk af gekoeld. Zonder opvallende extreme uitin gen heeft de heer Albarda zijn rede gehou den. Zakelijk trachtte hij zijn betoog op te houwen; het verschil tusschen de Regeering en hem schetste hij als een verschil in me thode. Die van de Regecring had gefaald, maar de heer Albarda wist een betere. Wat was die betere methode? Zij begon allereerst met bezuinigingen Hie zouden ook bij de constructieve wel vaartspolitiek niet kunnen worden gemist Afbraak dus. Maar daarna kwam het ver schil. De economische inzinking zou worden aangetast en de achteruitgang der staats inkomsten worden geremd. En toen volgde het rijtje: vermindering van het aantal ge meenten, vervanging onzer zilveren munt door nikkel, belastingverhooging, opheffing bankgeheim, heffing in eens en nog een paar punten. Neemt men daar do „fopspenen" waar van later de heer de Geer sprak uit, n.l, ontzilvering en heffing in eens, dan blijft er een mager beetje over. Vooral als men in aanmerking neemt, dat belastingverhoo ging practisch uitgesloten is. Wat er out breekt moet eenvoudig worden geleend. En dan gaan we groote werken uitvoeren, in dustrialiseeren, binnenlandsche markt en export vergrooten in d"zcn tijd een soort quadratuur van den cirkel fabrieken en schepen moderniseeren en veel huizen hou wen. Daarmee vergrooten we de koopkracht en dus de welvaart. Is 't niet eenvoudig? Vee! eenvoudiger dan de economische werkelijkheid zou doen vermoeden? Inderdaad, het is kinderlijk eenvoudig Even eenvoudig als de welvaartspolitiek van het Hitler-regime, dat niet millioenen maar milliarden besteed heeft aan de sooi constructieve welvaartspolitiek van den heer Albarda en binnen twee jaar Duitsch land aan den financieelen afgrond gebracht heeft. En dat bewind was daarbij nog in het voordeel, doordat te rekenen viel met veel lager loonen dan bij ons. De armoede in Duitschland was nooit grooter dan nu en liet gebrek aan geld ondanks wisselrui terij-methoden is van ongekenden om vang geworden. Dat is de manier niet. Althans naar onze smaak. Wie even over deze dingen nadenkt moet inzien, dat ze in werkelijkheid niet uit te voeren zijn. Ot is het b.v. niet een dwaasheid te meenen dat het buitenland onzen vergroeien export met open armen zal ontvangen? Ileeft de heer Albarda werk voor onze ge moderniseerde fabrieken en schepen? Neen. Maar als de honderden millioenen zuilen zijn uitgegeven, zitten we met tientallen millioenen verhoogde vaste lasten en hij een niet veranderden wereldtoestand met een niet stijgende economische conjunctuur en met belastingen, die niet toenemen. De verhoogde welvaart blijft dan uit en eer liet tegendeel is te wachten. De voorstellingen van den heer Albarda schijnen mooi, maar hij de uitvoering zou het gaan zooals het zijn vrienden in België wedervaart, zoodat de soc.-dem. minister Spaak moest verklaren, dat de problemen niet zoo eenvoudig zijn en hij uitgezonden werd om hij de zich bedrogen voelende en in hun uitkeeringen aangetaste arbeiders uitstel te bepleiten. Een verwijzing naar de Skandinavischa landen ontbrak bij den heer Albarda niet. Indruk kon dat niet maken op wie de din gen juist ziet. En zoo mooi is het daar ook niet. De soc.-dem. regeering in Denemarken verbood zelfs een optocht van hoeren naar den Koning om dezen hun hoog gestegen nooden bekend te maken. Wat Zweden be treft stofte de heer Albarda zelfs op een tekort aan werkkrachten in den landbouw. Hij vergiste zich. Dat tekort is er niet, maai de werklooze landarbeiders hebben gewei gerd naar het land terug te gaan, omdat -/.e het in de werkverschaffing iets beter had den dan in den laag betaalden landarbeid. Ze zijn daarom later gedwongen hun vroe- geron arbeid te hervatten door hun steun in te houden. Neen, sterk en krachtig was de rede van den soc.-dem. leider niet, ondanks het over vloedige braafheidsbetoon. De heeren Lingbeek, Westerman, Kersten en Vervoorn hebben eveneens hun stem doen hooren. Ten slotte heeft de heer de Geer zijn steun aan de Regeering toegezegd, na het wetsontwerp tot zijn ware beteekenis te hebben teruggebracht. Kindcrherstellingsfonds Chr. Nat. Werkmansbond Opening tehuis te Bloemendaal Het Bestuur van het Kinclerh er stellings fonds van de Chr. Nat. Werkmansbond Am sterdam is zoo gelukkig geweest, dat het van Regenten en Regentessen van „Eben Haözer' uit gebouw, staande aan de Bosch en Duinlaan te Bloemendaal, in bruikleen heeft mogen ontvangen. Het gebouw heelt, een verbouwing ondergaan en is van cen traio verwarming voorzien. Het is de bedoe ling hot zoowel voor zomer- als wintcrverple- ging te gebruiken. Als directrice wordt er werkzaam gesteld Zr. H u y k m a n die door eenige helpsters zal worden bijgestaan. Zaterdag bad de officieele opening plaats Onder de aanwezigen werden opgemerkt leden van hel Hoofdbestuur en \an de be sturen van het Provinciaal Comité Noord- Holland en van de afd. Amsterdam en Bloe mendaal van go Chr. Nat. Werkmansbond met bestuurders van hot Fonds en Regenten en Regentessen van „Eben Haözer". Na een kort woord van welkom van den heer J. C. He er land, den voorzitter van het Bestuur van het Fonds werd het ge bouw aan het Fonds overgedragen door Ds. J. C. van Dijk, regentvoorzitter van „Eben Haözer". Moge, zoo richtte spr. zich tot het Bestuur van het Fonds, uwe verwachtingen hier ver- vuIg worden, de kinderen hier een goed Huis vinden en de geest van Christus mid den in het Huis wonen. Gods zegen moge op het werk en het Huis rusten. De heer Heerland, deze toespraak be antwoordende, dankte voor het zeldzaam mooie geschenk en stelde in het licht hoe God het werk, nat do Chr. Nat. Werkmans bond in dezen heeft begonnen rijkelijk heeft gezegend. De directie en allen diie zich aan het werk zullen geven wenschte spr. Gotls zegen rijkelijk toe, Gods oogen mogen besloot spr. dag en nacht over dit Huis open zijn. Vervolgens is het woord gevoerd door ï)s. J. C. Koningberger uit Amsteraam, de eeré-voorzitter van de afd. Amsterdam, die, mede namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk van Amsterdam woorden van geluk- wensch met de opening van hot gebouw uit sprak. Nadat de heer H e e r 1 a n d har. medege deeld dat eenige gelukwenschen waren in gekomen, waaronder van de Koningin II.M. had haar gelukwensch van een belang rijke gift doen vergezeld gaan overhan digde de heer M. A. Schmidt daarbij in het licht stellende hoe de heer Heerland de groote stuwkracht is geweest om de be schikking over het gebouw te krijgen, dezen een som gelds door do leden bijeengebracht, Ds. Koningsberger sloot de plechtigheid met dankgebed. Bij de bezichtiging van het gebouw bleek dat alles keurig netjes is ingericht. (19 „Maarga naar bed! Ik ben frisch en Zal voor u waken! Kom, doe dat nu", ver volgde zij, toen zij op Anna's gelaat een vriendelijke weigering meende te bespeuren „U zult er mij inderdaad een genoegen mee doen. Als straks eens de beurt var, vermoeienis aan mij komt, dan neemt liet voor mij op!" Zoo liet Anna zich met zachten drang door zuster Augusta naar haar kamer troonen. Zij wilde niet langer denken, zij Jiield zich met niet® bezig; een drukkend gevoel van teleurstelling maakte haar on verschillig voor alles en na weinige oogen blikken legde zij het moede hoofd ter ruste Duizend gedachten bestormden haar ziel, doch zij ging nu niet daarop in en als wil loos zonk zij spoedig in een onrustigen 6laap. Den volgenden morgen bij het ontwaken geveelde zij zich verfrischt en versterkt en. nauwelijks had zij zich gekleed, of daar werd aan de deur geklopt. „Wel hoe is het? Gevoelt u zich wat be ter?" zei een innemende stem en met een vriendelijken glimlach trad zuster Augusta binnen. „Ik hoop toch niet, dat het iets an ders was?". „Neen, dank u zuster Augusta. Ik ben ge heel verkwikt en de oude weer, doch u? U hebt toch niet den geheelen nacht gewaakt? Zeg mij „Wel, neen, kind', ik heb van twee uur af heerlijk geslapen. Maar laat mij u nu niet ophouden! Daar zijn brieven voor ui Lees ze maat: op uw gemak: alles is ia orde hene den!". Met een blik vol dankbaarheid staarde Anna haar en-gei van vertroosting na. Daarna nam zij dc brieven ter hand. Brie ven van huis, van Doornvlei: één van moe der, één van Agnes en één van Jacob. Geen van Frederik! Hij had haar nog niet ge schreven en tochzij kon het zich niet ontveinzen, zij verlangde naar eenig schrift van zijn hand. „Frederik verzoekt mij, u vriendelijk van hem te groeten. Hij geeft zich geheel aan de practijk en heeft geen oogenblik om te ver liezen", zoo schreef de oude weduwe en Ag nes, de ondeugende Agnes, meldde: „wat Frederik scheelt, weet ik niet. Ik heb hem ai wel tien-maai gedrongen, om je te schrij ven, docli hij schijnt niet aan den gang te kunnen komen. Toch stelt hij veel belang in je, getuige de opmerkzaamheid, waarmee liii al je berichten volgt. Ik vrees, dat je de orde zult moeten omkeeren en regelrecht aan hem schrijven moet, dan is hij wei gedwongen". Ja, maar zij had immers het -recht niet meer om hem te dwingen; zij kon geen schrijven van hem wachten! 't Was immers natuurlijk, dat hij -niet schreef en nobet ook Hij wilde haar de opvatting van haar taak, zooals zij die verstond, niet moeilijk maken en ze had dit immers zelf verzocht. Dat hij haar liefhad, wist zij, maar die liefde wat sterk, sterk genoeg om zichzelf te offeren aan haar verlangen. Onwillekeurig dacht zij aan Dr. T. Hoe gansch anders was deze! En weder peinsde zij over hetgeen gister in het veld gebeurd was. Maarverdacht zij hem niet ten on rechte? Had zij zich niet verbeeld, dat hij naar haar zag, onophoudelijk naar haar staarde? Zij kon zich toch op zulk een af stand licht vergist hebben. Misschien was er zweem noch schaduw van eenige verkeerd heid bij hem en was het alleen misplaatst wantrouwen, door anderer mededeeling in haar gewekt. Hij was ijdel en eerzuchtig, maar overigens, zij had geen recht, hem te verdenken. Ja, de gesprekken \«an die man nen hadden haar beleedigd, maar hoe ge makkelijk werd men de prooi van den laster van zulke lieden'! Daar zijn er toch, wier eigen hart niet rein is en die daarom ter stond bij anderen meenen te vinden, wat in de eigen ziel schuilt! Maar de waarschuwing van zuster Augus ta dan? Nu ja, doch zuster Augusta en dc dokter schonen nu eenmaal altijd op gewa- penden voet tegenover elkaar tc slaan, 't Was verkeerd, om daarop at te gaan! En haar eigen gevoel van schuwheid en afkeer in de tegenwoordigheid van Dr. T.? Neen, dat was niet weg te redeneeren. Maar was dat ontstaan uit gegronde redenen en hadden andere gesprekken en de waarschu wingen van zuster Augusta -het alleen ver sterkt, of haddon juist de gesprekken van anderen en de waarschuwingen der zuster het doen ontstaan? Ze wist het niet, doch het scheen haar toe, dat ze onbillijk tegenover Dr. T. ge weest was. Neen, hij was niet met den ide alist. van Doornvlei te vergelijken; hij kolt in diens schaduw niet staan, doch daarom was hij nog niet slecht! Zie, zij was hard en onrechtvaardig tegenover hem geweest en zij zou het goed maken! Met, zulke gedachten begaf zij zich naar beneden en was weldra zóó in de zorg voor haar arme verpleegden verdiept, dat zij Dr. T. geheel vergeten scheen le hebben. Laat in den middag keerde Dr. T. terug en de ijver, waarmee hij zich terstond aan de zorg voor de gewonden en zieken wijdde, de volhar ding, welke hij aan den dag legde, totdat laat in don avond allen behandeld waren, namen Anna opnieuw voor hem in. Het scheen hem niet ontgaan te zij'n en mot een open en vriendelijk gelaat, terwijl een glimlach om zijn lippen speelde, zei hij tot haar bij liet heengaan; „Zuster, nu zal het te bezien staan, of er nog anderen zijn. die deze twee dagen harder arbeidden dan u en ik, doch met uw verlof, nu laat ik het u nog een uurtje over!". „Ot ik mij juist zóó boven anderen onder scheidde, weet ik niet, doch n, dokier, hebt uw rust althans dubbel en dwars verdiend!" antwoordc Anna, terwijl ook haar trokken door waardeering verhelderd werden. „Dank u, maarhoe is 't mogelijk? Ik heb nog een brief van den commandant voor u in mijn portefeuille; dien zou ik zoo waar vergeten!" en zijn portefeuille openende, reik te sij haar een officieel schrijven over met 't verzoek, den inhoud vooralsnog voor haar zelf te bewaren. En weer maakte zich dat vreemd gevoel van haar meester, waarvan zij tot zuster Augusta gesproken had, een gevoel, als dreigde haar eenig onbestemd gevaar. Een lichte blos bedekte haar wangen, doch zij drong die lastige schuwheid terug en, den brief aannemende, groette zij den dokter vriendelijk. Was liet bijgeval, dat bij zich nog eenmaal omwendde, toen hij de zaal verliet en zag. hóe zij het schrijven op een waschtafel naast zich legde? Om het even, zij zou het toch le zen on danDr. T. „kende zijn Zwitsers!" Inderdaad, tot op zekere hoogte kende hij haar goed. Ginds lag een stervende. Men had om den lceraar gezonden, doch deze was afwezig. „Zuster Anna! Kunt u niet een weinig met dien man spreken?" vroeg zuster Marie, tot wier patiënten hij behoorde. „U is eenmaal voor zulke dingen in de wieg gelegd!" ver volgde zij, terwijl zij een spotachtigen blik met een patiënt wisselde. Zonder zich daaraan te storen, wendde Anna zich tot het leger van den stervende. „Hoe gaat het u nu?" zei zij vriendelijk, do hand van den gewonde in de hare druk kende. „Slecht, zuster!" stamelde hij, „het loopt af met mij". „En ben je gereed om te gaan, vriend?" vroeg zij. „Indien God je dezen nacht eens tot Zich roepen mocht, heb je geen vrees om voor Hem te verschijnen?". „Och zusier!" zei de kranke en met be vreemding zag hij tot haar op, „ik heb 0111 een predikant gevraagd, maar ze zeggen, dat hij niet komen kan. Doch als u met mij spreken wilt, dat is ook goed. Ach, mijn zonden, mijn zonden!". „En je Heiland dan", hernam zij, „onzp Heiland, Die onze zonden op Zich genomen heeft en daarvoor den dood des kruises stierf, denk je niet aan Hem?". ..Uw zonden! Die zullen niet: veel zijn, maar do mijne! Ik ben een slecht mensch geweest, zuster!". „En voor zulke slechten stierf Hij, voor een moordenaar, die naast Hem aan het kruis hing en ter elfder ure zich tot Hem wendde. Hij wierp nooit iemand uit, 'die tot Hem kwam: Hij veroordeelde den schuldige niet, ook al werd deze door de menschen uit geworpen. De armen Zijner liefde staan ook voor jou open. Waag liet met hem! Geloof, dat Ilij je niet afwijzen zal en wees niet te trotsch 0111 op genade of ongenade tot Hem te gaan. Hij zal je vrede en rust schenken!". „Ach, ik wil, maar ik kan niet. Ik heli be proefd 0111 te bidden, ik wil het ook nu, 'doch 't is, of ik tegengehouden word". „Dat is de booze vijand der zielen, die je weerhoudt, omdat hij je redding niet wil. Je hebt zóó dapper tegen menschelijke vij anden gestreden, en zou je je nu voor eeuwig krijgsgevangen geven aan dien vijand van je ziel, die je zoo vaak reeds dreef tot din gen, welke je nu reeds met wroeging en ver wijt betreurt?". „Ja, ja!" riep de kranke uit en, als brand de daerbinncn 'n vuur zoo greep hij in zijn horst, „niets dan wroeging, niets dan verwijt. En ik zou dat eeuwig moeten lijden? Och, bid u toch voor mij!". „Zul .je meebidden?" vroeg zij. „Ja zuster! Doe het en ik zal u dankbaar zijn, zoolang ik nog kan!". Zij knielde neer en vurig en feeder, ais bracht zij den amien stervende, die daar voor haar lag, zelf in haar armen tot den Heiland, als zag zij Hem en als slóeg zij de blikken vertrouwend tot Hem op. zóó pleitte zij op Jezus' beloften als wilde zij Hem vrede en eeuwige zaligheid afdwingen voor den man, zoo vloten haar smeekgebeden tot den troon der genade, ais wilde zij haar Heiland niet loslaten, vóór zij deze prooi door Hem aan den vorst der duisternis ont nomen en veilig in Zijn armen zag. (Wordt vervolgd)]

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3