Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Irten E R ST BINNENLAND. Zuinigheid(!?) bij Crisisinstellingen >35 IWERIJ ERDAM WOENSDAG 17 JULI 1935 50E JAARGANG N°. 4212 HERZIENING TIJDREGELING V'- 10 luU ■timers f 5.40—» Istuks; sla f 1.10 100 krep; peen radijs f 1.80, pos; tuinbcor.era postelein f 3—i fonen f 30, Eer- f 5.50-—7.70* Bonte f 5A0~fi bsen f 10—10.70* hda (zonderdop) ne Ma tot (*z d) haten f 4—4.70„ f 26—28, frain- Is per 100 pond, lil Juli 1-2.15; id 56-57, (65; eendeneieren! I Madame Matöö per 100 pond'J Jen f 6—9.70, petf If 70-75 per 100 lag des v.m. 9.30 Iers en bintjes pandag 15 JuH Ive Zaterdag. jhi UK anghout. 6 tfj van der Wal, llankzegging I Amsterdam I 's avonds Ds psdienst. 6 li ge [er Baart, vatr* SommelsdijK brk. 6 u. Lees- 1st; 's av. Da |Ds Scliaafsm-3 Ds Zeilstra Ds Reendera Nam. Da IRK 1 Ds Lain an ITE T)s de Blois ■Leeedienst l(o. t.) de liecü fENTE esdienst tEENTE 1 van Wcstzaaaf 11005 en 11926 tereen want rming sduur, id en D Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZUNEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverlentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE TAAK DER WETHOUDERS Nu straks de verkiezing der wethouders In onze gemeenteraden aan dc orde komt, willen wij enkele richtlijnen vaststollen. In bijzonderheden zullen wij niet treden, want iedere plaats heeft zijn eigenaardigheden welke wij ten volle willen eerbiedigen. De wethouders worden uit en door den raad gekozen en zijn niet meer of minder dan de uitvoerders van dc besluiten van iden raad. Alleen ten opzichte van de Rijks- en Pro vinciale wetten, welker uitvoering aan Bur gemeester en Wethouders opgedragen is, bandelen zij geheel los van den raad, men noemt het uitvoeren dezer wetten, zelf bestuur. Burgemeester en Wethouders liebhen al leen tot taak de zaken voor don raad goed voor te bereiden, opdat er een weloverwo gen en degelijk besluit genomen kan wor den. Zij zijn geroepen de besluiten van den raad uit te voeren, ook al zijn zij het er persoonlijk niet mee eens. Verantwoordelijk zijn zij daarvoor alleen aan den raad. In den regel worden de wethouders uit de Iwee grootste raadsfracties gekozen. Voor een goede vruchtbare samenwerking is dat leen eerste eisch; zij moeten in hun samen stelling ook een weerspiegeling zijn van het beeld van den raad. Zij dienen er voor te waken, dat zij Keen al te straffe politiek voeren, maar rekening houden met de werkelijke verhoudingen, de bestaande schakeeringen dienen zij te kon- ben en te eerbiedigen; doen ze dat, dan kan er op een zeer .vruchtbare wijze samen gewerkt worden. Alleen als het zaken van principieelen aard gelden, zij men er op bedacht, dat het beginsel boven alles moet gaan, dan geen schipperen of plooien, maar cordaat en Hink aangepakt. Maar daarbij dient men tocli uit te gaan ,Van de meening, dat alleen het bereikbare Cu ook wat leeft in de consciëntie der be volking, voor toepassing rijp is. Wij moeten ons er voor wachten om onze Uioening met geweld aan een zeer belang rijke groep of minderheid op te leggen; dat berokkent aan de doorwerking der beginse len dikwerf moer schade dan voordeel. Met tact en wijs beleid heeft men hier den weg te zoeken, waarlangs het gemeen telijk leven zich ontwikkelen kan. Bij de verkiezing der wethouders kiezo tnen vooral mannen welke voor hun taak berekend zijn, welke aan het gemeentelijk loven die leiding kunnen geven, welke in deze bange dagen dringend noodig is. De taak van wethouder is uiterst verant woordelijk, vooral nu is het een post welke Jiiet te benijden is. Alleen liij die als man V an beginsel buigt voor bet Woord Gods, zal daaruit de kracht putten voor do .ver- Vulling zijner taak. Mr. P. W. A. Cort van der Linden overleden In den ouderdom van 89 jaar is Maandagochtend half vijf te Den Haag overleden de Minister van Staat, Mr. P. W. A. Cort van der Linden. Een Nationale Figuur Mr Cort van der Linden behoorde tot de hartstochtlooze figuren. Nooit beeft hij de felle politieke kamp gezocht. Veeleer ont week hij de politiek. Ilij was meer de ge leerde van dc katheder, maar gaf toch 8*ame van de vruchten zijner studie aan het openbare leven. Zijn groote bekwaam heid is wel gebleken tijdens de oorlogsja ren, toen liij als leider van het Ministerie dat zijn naam droeg met zoo groote beslist heid optrad. Nog slechts kort aan hot bewind in 1913 verloor hij bij de spoorwegramp bij Hoog halen een zoon, maar openlijk getuigde hij, dat hij de levenstaak op zich zou nemen en vervullen. Van de Carnegiestichting was hij lid en voorzitter van het bestuur. Een aardige attentie was het toen in Mei 1929 in een besloten vergadering van do atdceling van geschillen voor bestuur van den Raad van State, Prof. Mr D. P. D. Fa- bius er aan herinnerde, dat het GO jaar ge leden was dat het lid Prof. Mr. Cort van der Linden te Leiden promoveerde. Op 15 September 1934 werd hem door het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Li beralen ter herdenking van de aanvang der mobilisatie in 1914, hulde gebracht, voor hetgeen hij in die dagen gedaan heeft. In December 1934 heeft -Mr. Cort van der Linden, hij was toen SS jaar, afscheid ga- nomen van de Raad van State, wegens het eervol ontslag dat hem tegen 1 Januari 1935 verleend was. Bij elkaar heeft hij ruim 27 jaar deel van dit college uitgemaakt. Waardeerende woorden waren toen dooi den vice-president tot hem gesproken Mr. Cort van der Linden antwoordde, dat het hem een bijzonder groote voldoening was dat mot zooveel waardeering van zijn arbeid in de Raad is gewag gemaakt go worden. Na nog verschillende dingen te hebben gememoreerd besloot hij zijn toespraak, dal nu 's levens loop hem eenmaal dwong om heen te gaan, hij zich zou voegen naar Gods ordinantiën met dankbaarheid in het hart. De hoogste onderscheidingen werden hein verleend. Hij was drager van het grootkruis van de Nederlandsche Leeuw, VVerkkamp voor jonge werkloozen te Oostvoorne Groote toeloop van deelnemers Men meldt ons het volgende: De aanmelding- van jonge werkloozen voor het werkkamp, dat de Centrale voor Werk- loozenzoi^ te Oostvoorne heeft ingericht, is buitengewoon vlot verloopen. Reeds gaven zich meer dan 800 jongeren op, om een acht-week- sche periode in he'c werkkamp door te brengen en de aangifte gaat nog dagelijks door. Waar er evenwel slechts voor 84 jongens plaats is per keer, beteekent dat, dat een groot aantal van hen, die zich opgaven, een poosje geduld zullen moeten hebben, aleer de beurt aan hen is. De „Centrale" past daarbij in het algemeen het systeem toe, dat zij, die reeds lang werk loos zijn, het eersi voor uitzending in aan merking komen. De opbouw en installatie van het kampe ment te Oostvoorne maakt goede voortgang, zoodat aan het eind van deze maand alles ge reed zal zyn de jongens te ontvangen. Van particuliere zijde wordt daarbij veel medewerking ondervonden. Er zijn echter nog enkele dingen, die het Comité gaarne van welwillende belangstellen den zal willen ontvangen, als een piano, boe hen voor onze bibliotheek, aschbakken, eenige kleedjes om de tafels wat op te sieren, enz. Wie helpt er ons aan? Men berichte het aan het adres: Mathenes- fcerlaan 474, Rotterdam-W., tel. 31285. Derde overspanning Moerdijkbrug Zal 19 Juli geplaatst worden Het overbrengen van cle 930 ton wegende overspanning van de nieuwe Mocrdijkbnig van Dordrecht naar hot Hollandsch Diep zal geschieden op Vrijdag 19 Juli a.s. Des morgens om 4 uur zal van Dordrecht wor den weggevaren Jn anderhalf uur hoopt men het Hollandsch Diep te bereiken. Al daar is het waalden op hoog water, maar vóór 12 uur, aldus is de berekening moet dc overspanning ter bestemder plaatse zijn gebracht. Deze derde overspanning komt tusschen het landhoofd en den ffsrsten pijler, zoodat dit bruggedeclte dan met de andere twee één geheel zal vormen. Musserts audiëntie bij den Gouverneur-Generaal Te den Haag is er niets van bekend Naar het Alg. Handelsblad ter bevoeg- der plaatse te Den Haag verneemt is daar niets bekend van een audiëntie bij den gou verneur-generaal van Ned. Indië, welke aan ir. Mussert, den leider der N. S. B., die binnenkort daarheen vertrekt, zou zijn toe gezegd. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Eenheid is gewenscht De Eerste. Kamer had in bet. voorlnnnic verslag uitgebracht over liet wetsontwerp tot herziening van den wetteiijken tijd, do aan merking gemaakt, dat de verandering van den voorgestelden West-Europeeschen tijd met zomertijd]egeling in Midden-Europee schen tijd gedurende liet geheole jaar, liet wetsontwerp eigenlijk tot een nieuw heeft gemaakt, zonder dat over dit nieuwe de ilaad van State is gehoord en dat door deze handelwijze en den spoed, waermedo hef wetsontwerp in dc Tweede Kamer is afge daan, dc belanghebbenden hun meening niet tijdig konden uiten. Hierop antwoordde min. de Wilde, dat hij niet verantwoordelijk is voor do wijze waarop de Tweede Kamer deze zaak be handelde, en da* wat do Raad van State betreft, liet ter beoordeeling staande punt er een was van louter practijk, waarbij liet oordeel der volksvertegenwoordiging, voor zooveel de Tweede Kamer betreft, ondub belzinnig uitgesproken, een veilig richtsnoer mag worden geacht D& wetstecliinsche zijde vormt daarnaast een olemeent van geheel ondergeschikte beteekenis. Met het oog op het internationaal ver keer is aansluiting gezocht aan de we- reld-tijdsindeeling, onder inachineming van den vvensch van eenheid in tijd ge durende liet gehceio jaar. Dit voert tot aansluiting hij den Midden-Europee schen tijd, met overeenstemming te vens ten opzichte van België, Frankrijk en Engeland in de periode van zomer tijd in die landen. Aangenomen liet ver langen naar eenheid van tijd geduren do het gehecle jaar, was alleen aanslui ting naar liet Oosten mogelijk, aangezien men bij meer Westelijken tijd op den loop der zon ten achter raakt, hetgeen de beschikbare ruimte aan daglioht aan merkelijk zou bekorten. De minister acht het niet noodig voeling te houden met landbouw, en bedrijfsverec- nigingen en veronderstelde dat de duidelijke taal in do Tweede Kamer, waarvan tal van agrarische bedriifs-speciaiiteiten deel uit maken, niet zou zijn gesproken, wanneer liet landbouw- of bedrijfsbelang zich tegen de aanvaarding van den Midden-Europee schen tijd zou verzetten. Z.i. kan men in oen materie als deze niet wachten op eenstemmigheid van de onder scheidene kringen der bevolking. De minister meent de verwachting te mo gen uitspreken, dat de voorgestelde regeling in de practijk minder moeilijkheden zal me debrengen dan thans wordt gevreesd. Werkloosheid iets teruggeloopen De Directeur van den Rijksdienst der Werk looslieidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in dc week 24 t.e.ni. 29 Juni 1935 't aantal leden van ingevolge 't Werkloos beidsbesluit 1917 gesubsidieerde vcrcenigin gen bedroeg 552.900, waarvan 79.000 land arbeiders. In de maanden Mei t.e.tu. Novem ber worden geen gegevens aangaande do werkloosheid van de vereenigingen van land arbeiders ontvangen. Do werkloosheid onder do, overige 473.900 verzekerden bedroeg 29.2 In de vorige verslagperiode (3 t.e.m. 8 Juni) bedroeg dc werkloosheid 29.4 In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was do werkloosheid onder scheidenlijk 24.9 on 24.1 Bij 1000 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 29 Juni 1935 in totaal 351233 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 334815 mannen. Hiervan waren werkloos 332.880 personen, onder wie 320985 mannen. Op 8 Juni 1935 bedroeg liet totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aa.ntal organen 3670(12, onder w ie 349473 werkloozen. Hot aantal werkzoekenden is sedert 8 Juni 1935 verminderd mot 16429, het aantal werkloozen daaronder met 16593. De Tarwefraude Het accountantsonderzoek, dat verricht wordt door vier RijksaccountanLs, bij de boekhoudin gen van de A.B.T.B. te Arnhem, zal nog wel geruimen tijd aanhouden, daar de boekhouding zeer ingewikkeld, en uitgebreid is; wat zich eenigermate illustreert is het feit, dat er in het kantoor van de A.B.T.B. te Arnhem 140 man personeel werkzaam is. OPNEMEN VAN ARBEIDERS IN HET LANDBOUWBEDRIJF De minister van Sociale Zaken heeft thans besloten ook voor de gemeenten in de provincies Noord-Brabant en Limburg, nadat hein door de werkgevers- en werknemersorganisaties una niem geadviseerd was hiertoe over te gaan: de regeling, welke beoogt niet bijslag van Over heidswege het opnemen van arbeiders in het landbouwbedrijf mogelijk te maken, te doen gelden. De regeling, welke voor g1 noemde pro vincies is getroffen, komt overeen met die. wel ke geldt in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland en Utrecht. Deze regeling geldt voorloopig tot 31 Dec, 1935. De Varkens-Centrale gebruikt 35000 gulden voor „propaganda" doch weigert verantwoording Wat de Rekenkamer ons ontvouwt Het verslag van cle Algemeene Reken kamer over 1934 geeft eenige stof tof over denking. Er is wel eens geklaagd over de gestes van do Varkensccntralo en de Commissie Beumer is in bet loven geroepen, om zooals bij cle installatie door den Minister gezegd werd onver w ij 1 d rapport uit te brengen. Dat was op 8 Fobr. 1934 (begin Nov. 1933 was deze commissie al beloofd). Eind Juli kwam het „voorloopig" rapport waaruit de bladen een simpel uittreksel kregen, begin Occober wei d't gepubliceerd. Thans is, mid den Maart, bet eindverslag uitgebracht, waarvan alleen een zeer verkort berichtjo is gepubliceerd. Wanneer het rapport zelf ver schijnen zal, durven wc niet te zeggen. Maar ondertusschen heeft bovenbedoeld verslag van da Rekenkamer wel cenig licht gegeven over de vraag, die wel eens in ge- moede gedaan wordt: of alles wel zoo zui nig toegaat aan do crisisinstellingen, als in crisistijd verwacht mag worden. Hof blijkt dat bij sommige crisisinstollin- gen een bedenkelijk gebrek aan zuinigheid valt op te merken. Zoo moest ernstig gewezen worden op de tarieven voor reis- en verblijfkosten cn ver goeding van het gebruik van eigen rijwiel en eigen automobiel hij reizen van perso neel der crisis-instellingen, hetgeen anders en kostbaarder geregeld bleek dan bij den gewonen rijksdienst. Alleen liet feit. dat cle rijwiel-vergoeding beperkt is tot 150 gulden 's jaars in plaats van 2V2 ct per K.M tot onbeperkt be drag, zooals eerst hel geval was geeft een besparing van ca f7500 per jaar. Uit het onderzoek, dat de Kamer instelde bij een der oudere zg. centrales (dat zal de Meelcentrale geweest zijn. Red.) kreeg men den indruk, dat de directeur dier in stelling tekortschoot in liet betrachten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het al gemeen als wat betreft cle uitgaven, waarbij zijn persoon betrokken was. Ilij genoot als directeur een salaris van f 4000, doch daaraan werd toege voegd een traktement van f 5000 als hoofdcontroleur. Daarenboven bracht hij f 9.G0 per etmaal in rekening zonder daartoe gemachtigd te zijn voor ver blijf in de plaats, waar de centrale ge vestigd' was zijn woonplaats was el ders. Ook de kosten van een spoorweg abonnement le klasse, dat blijkbaar uitsluitend diende voor heen cn weer reizen tusschen woon- cn standplaats, waren ten laste van cle crisis-instelling gebracht, evenals dia voor bagagever zekering. De vergoedingen voor eenige dienstreizen naar andere plaatsen in Nederland en naar 't buitenland waren buitengewoon hocg berekend, terwijl alle kostennota's vcthoogd waren met posten voor representatiekosten, taxi's en sigaren, welke extra's over ruim vier maanden circa f 200 bedroegen. Het algemeen beheer was op dezelfde leest geschoeid. Het personeel genoot verscl*Ilcndc ongebruikelijke voorrechten, tervwjl voor het administratief personeel in plaats van de algemeene salarisverlaging, een bijna algemeene salarisverhooging was toegepast. De Rekenkamer bracht de belangrijkste barer opmerkingen te dezer zake onder de aandacht van den minister van Economi sche Zaken, -daarbij als haar gevoelen te kennen gevend, dat het niet aanging, den druk der crisis op dc bevolking nog te ver zwaren door de gelden, die voor steun aan den landbouw werden opgebracht, te ge bruiken op een wijze als bij deze centrale geschiedde. Directeur schiet in zijn taak tekort U'it besprekingen met den crisisaccoun- tantsrlienst bleek, dat deze reeds vroeger op verbetering van misstanden had aange drongen, evenwel zonder noemenswaardig resultaat. De toenmalige minister van Eco nomische Zaken was ook van oordeel, dat de directeur dezer crisisinstelling in zijn taak tekort geschoten was en verklaarde, niet te zullen nalaten, den directeur en ook het bestuur der centrale, van zijn gevoelen ten opzichte van liet gevoerde beheer te doen blijken. Verschillende maatregelen tot bezui niging werden daarna ingevoerd, welke behalve de verminderde reis- en ver blijfkosten een besparing van ten min ste f 5000 per jaar beteekenen. Besparing van duizenden guldens aan koffie, thee, sigaren. Bij verschillende crisis-instellingen liepen uitgaven voor verstrekking van koffie, thee cn sigaren aan bestuursleden cn ook wet aan ambtenaren tot hooge bedragen op. Be sparing van verscheiden duizenden guldens per jaar is het gevolg van de aanmerkingen welke du Kamer hieromtrent ter kennis van do betrokken organisaties en voor zooveel noodig van den minister van Economische Zaken bracht. „Propagandakosten" Tegen het einde van 1933 bleek aan de Kamer, dat sedert de oprichting van do Nederlendsclie Varkenscentrale meer clan f 25.000 was besteed voor „propa ganda". Inzage van de stukken, waaruit kon blijken, op welkt wijze deze gelden waren aangewend, werd aan de ambte naren der Rekenkamer geweigerd. De Kamer deed te dien aanzien den mi nister van Econ Zaken opmerken, dat slechts met machtiging van den wetgever zg. geheime uitgaven aan haar kennis neming mochten worden onttrokken. Het O)) 5 April 1934 door don minister toegezegde accountantsrapport is 9 April 1935 aan de Rekenkamer toegezonden. Duur ijs Ten slotte deelcn we nog oen sterk staal tje van eigenaardig optieden mede. De Rekenkamer schrijft in liet verslag: Het bleek der Kamer, dat de prijzen, die do Ned. Varkensccntrale besteedde voor ijs ten behoeve van baconkocling sterk uiteenliepen; van fS tot f 14 per 100 kg. Dit ijs werd niet door de Cen trale ingekocht, doch de fabrikanten van bacon en exploitanten van koelhuizen brachten het haar in rekening. „De minister van Econ. Zaken ant woordde op een verzoek om inlichting, dat de prijzen, in rekening gebracht door de baconbedrijven, welke zelf een ijsfabriek exploiteerden, als voorloopig zouden worden beschouwd en dat na rekening zou geschieden. „Dientengevolge hebben de fabrikan ten ruim f 52.000 teruggestort." Dat was geen kleinigheid, evenmin als 't prijsverschil 8 a 14 gulden klein te noemen is. liet „verzoek om inlichtingen" van den Minister moet wel 00 een gevoelige plek aangekomen zijn. Het schijnt, dat eenige schoonmaak bij de Crisisinstellingen wel noodig is. Er zou misschien nog wel wat meer voor de dag komen, dat opgeruimd kon worden. Gcdenkteeken te Den Briel Van oude en nieuwe tijden Zaterdagmiddag had in Den Briel een plechtig heid plaats, die bij velen weer oude herinneringen opriep. Eenige groote stoombooten uit Rotterdam brachten oud-gemobliseerden naar hun oude ves ting terug, waar zij op 2 Augustus 1914 aan wal stapten, toen zij van hier de stelling introkken. Op het Maarland werd het gezelschap ontvan gen door het bestuur van de V.V.V Te midden van een beschermafdeeling van de burgerwacht te Rotterdam, een gevolg van tam boers en pijpers, een afdeehng Oranje-garde en een harmoniegezdschap stapten de leden van den bond ..Het Mobilisatiekruis" in gesloten colonnes naar het 1 April-mcoument. Op het Asylplein werd een carré gevormd rond het monument. Allereerst gaf de burgemeester van Den Briel, Mr. F. Egter van Wissekerke. een uit eenzetting van de gebeurtenissen, welke op deze historische plek hebben plaats gehad. Mr. W. A. C. van Dam dankte voor deze woorden. Onder de tonen van verschillende muziekcorp sen ging het nu naar het Oude of Maerlantsche Kerkhof, waar een groote menscheramenigte wachtte. Nadat de troepen op het plein waren gearri veerd, had een défilé plaats voor den gepension- neerden kolonel W. G. van Hoogenhuize. adju dant van H. M. de Koningin, waarna Mr. Dr. H. P. Schaap, als voorzitter van de V.V.V., een rede hield. Hij sprak een woord van welkom in het bijzon der tot de vertegenwoordigers van de regeering, tot reserve-luitenant ter zee eerste klasse J. M. Sterken'burg. kol. W. G. van Hoogenhuize, com mandant van het gewestelijk Landstormcorps ..Monden der Maas", reserve-kapitein J. van der Wal, reserve-luitenant van de generale staf Mr Dr. W. J. C. A Nijgh, Burgemeester en Wethou ders van Den Briel en dc leden van den gemeen teraad. „Hier op deze plek, waar gij thans staat", riep „MAAS"-NYMPHEN. OPVORDERBAAR Het zangkoor zou een boottocht maken. Dat was een feest voor Kees en Ant Zij had een allerliefste altstem En hij stond aan de bassenkant. Was was het heerlijk op het water Het zangersgild genoot terdeeg En Kees vooral, wijl h'j voortdurend Een knipoogje van Antje kreeg. Hij zorgde trouw voor chocolade Een glaasje ranja, enzoovoort Betaalde in de stad het eten En al wat bij zoo'n reisje hoort. Op den terugtocht wist-ie 't zeker: Geen meisje was er zoo als Ant! En Ant wist haar ontvank'lijk hartje Geheel aan dal van Kees verpand. Ze spraken af: de zaak moest doorgaan Wanneer het Zaterdag zou zijn Dan zouden ze als twee gelieven Gaan wand'len in de maneschijn. En op dien avond volgden meerd're Dat hij haar in z'n armen nam Kees voelde zich volmaakt gelukkig Tot.Ant op zeek'ren keer niet kwam Haar moeder wilde 't niet meer hebben En vader vond het ook niet goed.... Kees droeg dit blauwtje als een kerel En bande Antje uit z'n gemoed. Maar niet geheel uit z'n gedachten Dat kwam al spoedig voor den dag Toen hij, bij naad'ring van een feestje Z'n beurs een tikje „ziek'lijk" zag. Hij schreef een koel en vormlijk briefje: „Het is gedaan met m'n geduld „Je hebt, vanwege onze boottocht „Bij mij nog steeds drie gulden schuld!" Ant las dat schrijven met verbazing Haar moeder vond het zelfs brutaal Maar vader zei: „Je maakte 't af, dus „Ik weet maar eene raad: Betaal!" (Nadruk verboden.) HAKATE. 9pr. uit, „is een volk als vollk geboren, omdat in de 13e eeuw een taal is geconcipieerd als latere kunsttaal. Hier heeft een man geleefd die de taal als voertuig voor hooger aangelegenheden des geestes, een voor het volk genietbaren vorm wist te geven. Die man was Jacob van Maerlant, „de vader der Dietsche dichteren algader". Maar thans wapperen ook de vlaggen om een anderen Brielcnaar. die deze stad beroemd heeft ge maakt, nl. Maarten Harpertsoon Tromp, die door zijn roemruchte overwinningen ter zee, door de slag bij Duins in 1639 een einde heeft gemaakt aan de moeilijke krijg tusschen Hollanders en Duinkerkenaren. Spr eindigde zijn rede met een woord van den Dietschen bard René de Clerq: Hollandsch, Vlaamsch, Zuid-Afrikaansch, slechts de naam is anders". Vervolgens sprak wederom de burgemeester, die het leven schetste van M. H Tromp, waarna de gedenksteen te zijner eerc onthuld werd. Daarna betrad Prof. Dr. W. Vreese het po dium, die een toespraak hield over het leven van Jacob van Maerlant. Hiema vond de onthulling plaats van de her inneringsplaquette. Schoolkinderen zongen vervolgens een hymne van Jacob van Maerlant, waarna tot slot sprak de heer P. J. Nienaber namens Zuid-Afrika in het Zuid-Afrikaansch over de nauwe verwantschap fcusschen Zuid-Afrika en Nederland. Met het „Sarie Marijs", een marsch en carillon- muziek werd de plechtigheid gestoten^ Koolzaadsteunregeling Het ligt in de bedoeling ran de Re geering om koolzaad van don oogst 1936 voor steun in aanmerking te doen ko men. Do oppervlakte welke in de Steun regeling zal worden opgenomen, be draagt maximaal 3090 H.A. Getracht zal worden een prijs van f 12.per 100 kg. te bereiken. De maximum steun zal f 5.— per 100 kg. bedragen, Uoor do P.L.C.O.S zullen binnenkort formulieren aan de bekende telers wor den gezonden, waarop de telers aan vraag kunnen doen om voor een bepaal-, de met koolzaad te bebouwen opper vlakte voor steun in aanmerking te ko men. Telers die op 20 Juli geen formulier ontvangen hebben en voor steun in aanmerking wenschen te komen, kun nen tot 23 Juli bij de Provinciale Land- bouw-Crisis-Organisatie, waarbij zij ge organiseerd zijn, een formulier aan vragen.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1