Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. 1935 WOENSDAG 3 JULI 1935 50E JAARGANG N° 4208 DE VERLAGING DER LOODS GELDEN HULDIGING VAN DE MARECHAUSSEE VAN OSS I mesmmtamKmrnm pelf, oeit lui, luin stoeit, ld gloeit'. ROVER. ÏYNISCBB fciger 'deeft (.igg Yasu, oning dei* lien is. Hij J gestorven loiking ge» weet per» lelang van. pelde, kan nd maken, [is Michael an den be. J gehouden, ■evangenen Dehandeld, |an eenigo den tegen» Ju, die een pië (Abes- I naar den li den top porme ves» afgedekt [Een soort kers moge- Dinding te Ligg Yasu krsdiijnlijk laar thans uit dezen Door het delen had |wakt, hoe» onttroon- I zelfs dooi' lAbessynië» keken naar pon, Mene. steun ta JIRCr. lebben vis. Iliijnsel ge- Ten de zee lrm.de zich Iter hoogte aanrolde, I onder wa» |eze water» vier meter firschijnsel, de Oostzea BV. Votzki, dia In Noorwe» btel in het kor. Hij is met naae |it zijn, en te slapen en. Is dat Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA lisKDAG. ABONNEMENTSPKIJS per drie maanden franco per post 1 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE UITSLAG Nu de stemming voor de gemeenteraden zoowat overal achter den rug is, wagen wij het om een korte conclusie te trekken. Over liet algemeen genomen is de positie der partijen welke regeeringsverantwoorde- lijkheid dragen iets verzwakt. De partijen welke hu nog met de meeste beloften kwa men, boekten winst. Het verdeeld en gescheiden optrekken van de belijdende christenen, welke toch in den grond der zaak één zelfde beginsel be lijden, maar welke zich door allerlei oor zaken en bijoogmerken in tal van kleine partijen groepeeren, is ook nu weer oor zaak, dat de tegenpartij met de winst gaat strijken. Tegenover het groote i-oode front, het welk in gesloten colonne oprukt, moeten wij als belijders van de Waarheid, ook een eenheidsfront vormen, alleen daardoor zul len wij grootere gevaren af kunnen wen den. Kunnen wij dat niet, of willen wij dat niet, dan zal straks die verdeeldheid de oorzaak zijn, dat wij telaat beseffen zullen, ernstig gedwaald tc hebben. Hoofdzakelijk als gevolg van daE optre den hebben wij ook het verlies van enkele raadszetels te boeken. Het gewroet in eigen ingewand kan nooit tot zegen van het posi tief christelijk beginsel zijn. De S.D.A.P. gaat mede daardoor met de winst strijken, zij is de partij, welke alles mee had, zij beloofde geluk en welvaart. Op het platteland, maar vooral in de ste den bleken de kiezers niet bestand legen de roodo invloed. Groot is het overwinningsgejuich in de roode pers, met trots wijst men op het aantal veroverde raadszetels; maar als straks de overwinningsroes geweken is, zal men ook daar wel begrijpen, dat men nu verplicht is, om zijn beloften na te ko men. Dat men nu het plan van de welvaart met haast toe moet passen. Ilet is nog in de maak, maar er is reeds zooveel moois van gezegd, dat het natuur lijk straks door de heeren uitgewerkt voor gesteld zal moeten worden. Wij vreezen dat het een hittere teleurstel ling baren zaL Anderzijds zit de S.D.A.P. wel een beetje Verlegen met de overwinning, zij gevoelt dat ze nu in een moeilijk parket gebracht is, alhoewel zij de schuld van de mogelijke mislukking van haar plannen, straks toch wel aan anderen wijten zal. Aan vrijmoedigheid heeft het hun nog nooit ontbroken. IN DE LIJN VAN GROEN Zoo af en toe kan men soms van zekere zijde hooren 'beweren, dat de A.R. Partij de lijn van Groen van Prinsterer verlaten heeft. Dit wordt dan vooral gezegd, om een zekere meening welke men zich tracht te vormen, ingang te doen vinden. Vooral, voor hen die ijveren voor afzonderlijke organisatie der Herv. is dat een geliefkoosd woord. Nu is het wel heel merkwaardig, dat men niets bewijst, het zou ook werkelijk niet meevallen om met de stukken aan te too- nen, dat de A.R. partij ontrouw geworden is aan het adagium van Groen. Men bepaalt zich veelal tot een spreken in de ruimte, met veel groote woorden tracht men de A.R. partij verdacht te ma ken. Wij mogen gerust aan de hand van Groen zulk optreden vei-oordeelen, leefde hij nog, dan zou hij de eerste zijn om met zijn scherpe satyre, die dwalende broeders terecht to wijzen. Elk beroep dienaangaande op Groen gaat mank. Hij was veel te ruim van opvatting om zich in con kerkelijke partij op te slui ten. Zijn levenstaak was, de belijders wak eer te schudden, hen om de banier van het "rtiis te verzamelen en hen tot eendrachtig optreden op t0 wekken. Groen gevoelde het heel goed, dat do ge- me e Geref. richting als één man moest o an, om te getuigen tegen de heginsel- loosheul van don tijd. Zijn levensdoel was, alle personen van ,eie levensovertuiging, in één partij, de A.R. partij tc verzamelen, met minder stel de hij zich niet tevreden Hij beschouwde hen allen, als onderdeel van die ééne groote partij, wclko door geen kerkelijke muren, zelfs door geen lands grenzen, zich tot een eng formaat beperken laat. Ernstige bestudeering van Groens go- schriften, brengt ons tot de veroordeeling van kerkelijke partijen, omdat daardoor de kracht van die ééne groote richting, welke wij door Gods genade, nog de A.R. partij mogen noemen, verzwakt zou worden. Eén front, ééiï groot front, wilde hij stel len tegen de beginselen der revolutie. Zijn blik was veel te ruim, zijn geest veel te groot, om zich in een hoek to laten drin gen, hoe dikwijls zijn tegenstanders zulks ook trachtten te doen. Verontwaardigd wees hij af het stand punt, alsof zijn partij slechts onderdeel was van een richting in de Ned. Herv. Kerk; als onderdeel ecner politieke rich ting, welke zelfs niet tot de Proteslantscho gezindheid beperkt bleef, wilde hij de A.R. partij aangemerkt zien. Door het vasthouden aan dat interkerke lijk standpunt is de A.R. partij geheel in do lijn van Groen van Prinsterer. CJir. v. d. Heuvel De noodtoestand van den tuinbouw Chr. Boeren, en Tuindersbond bijeen Ter bespreking van de moeilijkheden in den tuinbouw, heeft Vrijdagmiddag de afd. Holland-Brabant van don Chr. Boeren- en Tuindersbond een buitengewone ver gadering gehou den in gebouw Amicitia te Den Haag, waar liet Tweede Kamerlid en Sde voorzitter van den Bond, de heer Chr. v. d. Heuvel enkele vraagstukken aan een bespreking onderwierp. De vergadering stond onder lei ding van den heer Jac. Biemond uit. Bleiswijk, die in zijn openings woord er op wees, dat men niet bijeen was gekomen om te pro testeeren, doch om de nooden te bespreken. Spr vestigde er de aandacht op dat de moeiijkheden in den tuinbouw voor het grootste gedeelte worden veroorzaakt, dooi de maatregelen, welke het buitenland treft. De heer C h r. v. d. II euvel heeft ver volgens eerst de steunregeling voor den tuinbouw besproken, en de aandacht geves tigd op de noodzakelijkheid tot uitkeering van een richtprijs, waarbij willekeur is uit gesloten. Spr. meende, dat de Regeering deze richting reeds uitgaat, doordat zij zich voor 1935 niet aan een bepaald bedrag heeft ge bonden. In de regeling der Clearing wees spr. ver schillende ongunstige factoren aan voor den tuinbouw, en spr. meende, dat de rêgeering niet volledig aan den tuinbouw het gewicht heeft geschonken, als hij voor de clearing- regeling verdiende. Wat de loontoeslag betreft, was de heer v. d. Heuvel van oordeel, dat deze wellicht voor den landbouw zal voldoen, doch dit is niet het geval voor de tuinders. Het voornaamste is echter dat de regeering haar principe geen loontoeslagen te verstrekken» heeft prijs gegeven. Wat het vraagstuk der vaste lasten en de nieuwe Hypotheekwet betreft, was spr. van oordeel, dat u-anneer het ontwerp van enkele bezwaren werd ontdaan, het voor drie jaren wel rust zou brengen aan sommige tuinders. Op de rede van den heer v. d. Heuvel werd een groot aantal vragen gesteld, en door den spreker beantwoord. De vergadering besloot een schrijven te zenden aan den Minister-president en den Minister van Econ. Zaken, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de steeds ongun stiger wordende toestand van de tuinders, en dat voor velen de ondergang onvermijdelijk is. Met erkenning van het vele goede dat eeds geschiedt, en afwijzende de onbillijke critiek, welke de regeering vaak treft, wordt toch de aandacht gevestigd op den naderen den ondergang van veie bedrijven. Daarom wordt gevraagd verlichting te brengen door beschikbaar stellen van meer deviezen voor den tuinbouw; invoeren van richtprijzen voor do steunuitlteer;"-f>n; en een andere toe passing de'- 'ing voor bijslag op het loon. Gev wordt de Crisis-hypo- theekwet -/ poedig mogelijk in wer king te doen treden. Tweede Kamer dringt aan op verdere maatregelen De Tweede Kamer heeft er blijkens het desbetreffende Voorloopig Verslag, haar voldoening over uitgesproken, dat de regeering voornemens is, de loods gelden tot een lager peil terug te bren gen. Sommige leden betreurden het evenwel, dat de regeering eerst nu dezen voor de hand liggende maatre gel voorstelt. Daarbij brachten zij in herinnering, dat reeds in het begin van de maand April algemeen gewezen vvertl op de groote gevaren, welke de depreciatie van den Belga voor de Ne- dcrlandsche havens met zich had ge- bracht. Vele leden sprnken de hoop uit, dat de regeering zich niet tot verlaging der loods geiden zou beperken om verbetering te brei gen in den toestand van de Nederlandsen!' havens. De Nedeclan,dsche regeering zal ook verder hij voortduring haar aandacht moeten schenken aan de belangen der ha vensteden, c|ie een zoo uitermate moeilijken concurrentiestrijd met buitcnlandsclie ha vens moeten voeren. Zij zal maatregelen dienen te treffen, welke er toe zullen bijdragen, dat de voor waarden, waaronder onze havens dezen strijd hebben te voeren, weder meer ge bracht worden op liet peil, waarmede de buitcnlandsclie concurrenten to rekene.n hebben. Gezien de omstandigheid, dat de havens in het gebied van de monden van Rijn en Maas elkander een hevige concur rentie aandoen, zal de regecring ook in dat opzicht ordenend en regelend optreden. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de door België verleende Rijnvaart- premies. Mede ais gevolg van dien maat regel heeft een verschuiving in het vracht verkeer van Rotterdam naai' Antwerpen plaats gehad. De voorsprong welken Hot» terdam aan zijn natuurlijke ligging dankte, wordt door kunstmatige middelen teniet gedaan. Nu zich een zeer ernstige vracht verplaatsing heeft ontwikkeld, is zelfs een klein vrachtverschil dat zich blijvend doet gevoelen, voldoende om e'eze verplaatsing verder voortgang te doen vinden. De hier aan het woord zijnde leden achtten de volgende twee maatregelen dringend noodzakelijk tot herstel van het natuurlijke evenwicht: a. tijdelijke invoering van Rijnvaart premies voor over Nederlandsche ha vens te transporteeren goederen, waar bij de bereidheid wordt uitgesproken tot intrekking van dien maatregel, zoodra blijkt, dat op dit gebied overeenstem ming met België kan worden bereikt; b. het beschikbaar stellen van midde len aan Nederlandsche zeehavens, waar door deze in staat zullen worden gesteld tot het aanbrengen van verdere verla gingen van de door haar geheven ha ven- en kadcgelden, huur voor kade terreinen, en andere tarieven van dien aard. Naar de meening van deze leden mogen tegenover de gelden, welke voor de vervul ling van deze desiderata noodig zullen zijn worden gesteld de baten, weike het behoud en het gehoopte herstel van het Neder landsche havenverkeer veor de Overheids kassen zullen afwerpen. De aanvankelijke uitgaven zullen echter in ieder geval ge ringer zijn dan de verliezen, welke de overheidskassen zullen lijden, indien d" regeering zich beperkt tot verlaging der loodsgelden, welke maatregel, hoe noodza kelijk ook. niet voldoende is ter verdediging van het nationale belang, dat met de be scherming van het havenbedrijf gediend is. Vereeniging „Groen van Prinsterer" Anti-Revolutionaire gemeentebestuurders Vorige week werd te Noordwijk een huis houdelijke vergadering gehouden van de vereeniging van anti-revolutionaire burge meesters, secretarissen en wethouders „Groen van Prinsterer", onder voorzitterschap van den heer Dommisse. Na het openingswoord van den voorzitter ontspon zich een breede discussie over aan sluiting bij het federatief verbond van anti- rev. gemeentebestuurders: burgemeesters, secretarissen en raadsleden. Ten slotte sprak de vergadering als haar meening uit, dat samenwerking hoogst ge- wenscht is en dat het daartoe zoo spoedig mogelijk moet komen. Geschiedt dat, dan kan men ook een gemeenschappelijk orgaan uitgeven ter voorlichting en onderlinge sa menbinding. Het bestuur werd gemachtigd in deze rich ting stappen te doen, waarbij sterk gestreefd zal worden naar behoud van het tegenwoor dige maandblad „De Magistratuur". H. M. de Koningin spreekt hen toe Dezer dagen heeft op het terrein der Kon. Marechausseekazerne te Apeldoorn de plechtige huldigng plaats gehad van de man schappen van genoemd wapen uit Oss. Kort voor 12 uur hadden zich op het terrein opgesteld de manschappen van de Koninklijke Marechaussee uit Oss en de tijdelijk daar en op de hoeve de Eisenberg en te Litoyen gedetacheerde manschap pen benevens die van het depót der Kon. Mare chaussee te Apeldoorn. In het geheel stonden opgesteld 125 man vao wie 22 uit Oss afkomstig waren. Precies twaalf uur arriveerde^ H.M. de Konin gin en Prinses luliana met klein gevolg per auto van het Paleis Het Loo. In het gevolg bevonden zich kapitein Phaff. luitenant Romer en freule Schimmelpenoinck van der Oyen. De manschappen van het depót stonden in de lengte op het terrein, de brigade uit Oss naar links in de breedte. Generaal-majoor J H G. Kappelhof, inspec teur van het wapen der Kon Marechaussee pre senteerde de troepen aan H.M. de Koningin en geleidde H.M. naar de manschappen uit Oss. Deze werden daarop door den districtscomman dant der Kon. Marechaussee. Jhr. G. A. Bowir aan H.M. de Koningin voorgesteld. Nadat de Komngfn zich korten tijd met de manschappen had onderhouden begaf zij zich naar het midden van het terrein, waar zij een toe spraak hield tot de opgestelde manschappen. Toespraak van H-M. de Koningin Officieren, ond<*r-off; deren en manschappen der Kon. Marechaussee. Het was mijn wensch om degenen, die te Oss en omliggende plaatsen zich onder de bevelen van hun wakkeren en energieken kapitein-districts commandant bijzonder onderscheiden hebben door groote plichtsbetrachting, voortvarendheid beleid, persoonlijk mijn 'evredenheid te betuigen Een zeldzaam moeilijke taak is u opgedragen. Gij hebt de voldoening gsmaakt, dat gij een ge- heele streek van Nederland hebt bevrijd van een zware druk. die een troep misdadigers daarop van jaar tot jaar bad gelegd. Ik wensch uw kapitein en u oprecht geluk met dit succes. Met voldoening kan ik hier getuigen, dat niet tevergeefs een beroep op uwe offervaardigheid is gedaan. Bij deze gelegenheid is opnieuw gebleken, dat Ijzeren wilskracht en stelselmatig doorzetten on herroepelijk tot het gestelde doel leidt. Moge het u gegeven zijn even voorspoedig te zijn bij de vervulling van uw verdere taak, die u te Oss en omgeving nog wacht Ik spreek den wensch uit dat het voorbeeld door het personeel der brigade te Oss gegeven, het geheele corps marechaussee moge bezielen bij de vervulling van zijn steeds wisselenden en zwaren. uiteenloopenden dienst. In de overtuiging dat 0Ü allen overeenkomstig de goede traditiën van het wapen voort zuit gaan uw beste krachten te wijden aan den dienst van het Vaderland, besluit ik met: „Leve het Vaderland'" Hierop volgde van allen die de rede met groote aandacht hadden aangehoord spontaan een driewerf ..Hoezee!" Vervolgens nam kapitein Phaff het woord en deelde mede. dat het H.M. de Koningin behaagd had den opperwachtmeester der marechaussee Mintjes en den wachtmeester der marechaussee de Gier uit Oss de gouden eeremedaille der orde van Oranie-Nassau met de zwaarden toe te kennen. Spr. overhandigde aan de beide leden der marechaussee, die deze enderscheiding was ten deel gevallen, de versierselen der orde. Generaal-majoor Kappelhof betuigde vervol gens H.M. de dank voor de groote eer aan het wapen bewezen. Hij noemde deze dag de schoonste dag in de Jarenlange geschiedenis van het wapen en besloot met een opwekking aan de manschappen tot trouw en toewijding aan het Vaderland „Leve de Koningin en de Prinses" welke uitroep door alle manschappen werd overgenomen. H.M. de Koningin en H.K H. Prinses Juliana stelden zich daarna op achter het hoofdgebouw van de kazeme, waama alle manschappen voor de be ce Vorstinnen defileerden. De Koning'n en de Prinses vertrokken daarna om naar het Loo terug te keeren. Voor het hek van de kazerne had zich een groote schare belangstellenden opgesteld die de Kcoit-gin en ce Prinses bij hun vertrek hartelijk tcx-jirchten. N»;dat de majoor Kappelhof nog een korte toespraak tot de manschappen had gehouden konden allen inrukken. De plechtigheid was hiermede geëindigd. DE HAGELRAMP OP TWEEDEN PINKSTERDAG Het beslyit van den gemeenteraad van Oostvoorne, om garant te blijven voor f5000 voor den aankoop van glas 'ten dienste van de slachtoffers van de hagelramp op Twee den Pinksterdag,- een en ander in afwach ting van de opbrengst van de te houden in zameling, is niet goedgekeurd door Gede puteerde Staten yan Zuid-Holland, Gezinsleden van werkloozen Verplichte inschrijving bij arbeids bemiddeling. De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de ondersteunde en de bij een gesubsidieerde werkverschaffing geplaatste kostwinners voortaan verplicht zijn er voor (e zorgen, dat van het gezin, waarvoui zij kostwinner zijn, alle tot werken in staat zijnde niet-verdienende inwonend" leden van 15 jaar of ouder zich als werk zoekende hij het. orgaan der openbare ar beidsbemiddeling laten inschrijven en daar bij ingeschreven blijven. Ten aanzien van do echtgenoote van den ondersteunde of den tewerkgesteldeo geldt de verplichting alleen dan, als de echtgenoote tijdens haai huwelijk reeds in loondienst werkzaam tr geweest, voordat haar man in de steun regeling opgenomen of hij de werkverschaf fing geplaatst was, en bovendien het gezin kinderloos is. of de kinderen de voortduren de zorg der moeder niet behoeven. liet gemeentebestuur of het orgaan, be last met de uitvoering der steunregeling kan van de genoemde verplichting v, een lid van het gezin ontheffing verleenen indien het bijzondere omstandigheden aan wezig acht Wordt aan een lid van een gezin, waarvan de kostwinner steun trekt of bij de werkverschaffing is geplaatst, voor hem of haar passende arbeid te gen een behoorlijk loon aangeboden, dan dient die arbeid te worden aan vaard. Wordt passende arbeid voor een be hoorlijk loon zonder grondige reden geweigerd, dan moet rnet betrekking tot de hulp, die wordt verleend, worden gehandeld, alsof het loon van den aan geboden arbeid in het gezin inkwam. Duinbebossching in Zuid-Holland Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen aan Prov. Staten voor hen te mach tigen stappen tc doen om tot bebosscliing der duinen over te gaan, niet vanwege de provincie, dooh omdat de werkverschaf fing erdoor bevorderd wordt, zouden. Ged. Staten bereid zijn, een bijdrage tc verleenen uil de provinciale geldmiddelen aan de loraliteit, indien deze lot zulke werken zou willen overgaan in liet belang van de bestrij ding der werkloosheid. Gedeputeerden zou den daartoe liet initiatief aan de iocalifeit willen laten en desbetreffende aanvragen om provinciaal subsidie afwachten, waarbij elk geval op ziclizclf kan worden over wogen. Stemmen Provinciale Staten in beginsel met dit standpunt in, dan ligt het in de be doeling van Gedeputeerden, de aandacht van de binnenkort in het leven te roepen Rijks commissie voor werkverschaffing en werk verruiming voor Zuid-Holland te vestigen op de mogelijkheden lot werkverschaffing, in dit opzicht aanwezig, en haar bemiddeling in te roepen 0111 een inzicht te krijgen in het antwoord op de vraag, of Rijk en gemeenten bereid zijn, de bebosscliing van nader aan te wijzen duinterreinen aan te vatten. Gedep. Staten stellen zich voor, omtrent aanvragen om provinciaal subsidie in de kosten van be bosscliing van ouingronden als werkverschaf fingsobjcct het advies van die commissie in te winnen. G. v. d. Putte Verlaat het college van Gedep. Staten van Zeeland Wegens hot bereiken van den 75-jarigen leeftijd zal de heer G. v. d. Putte te Vlissingen met ingang van heden aftreden als lid van liet college van Ged. Staten van Zeeland. Met den lieer v. d. Putte treedt een voor aanstaand figuur in Zeeland op onderschei den gebied uit den actieven dienst. Tal van jaren nam hij aan het leven der Anti-Rev. partij in zijn woonplaats een warm aandeel. De partij bracht hem in den Gemeenteraad van Vlissingen en vaaraigde liem af naar de Prov. Staten van Zeeland. Met Mr. P. Dieleman heeft hij tal van jaren als A.R. deel uitgemaakt van het college van Ged. Staten dezer provincie. De heer v. d- Putte maakt ook deel uit van het Prov. Comité der A.R. Partij in Zeeland. Daarnaast nam hij in het Geref. kerkelijk leven een vooraanstaande plaats in. De Geref. Kerk van Vlissingen diende hij als ouderling en de classis Middelburg vaardig de liem bij herhaling af naar de Part. Sy node van Zeeland, die hem meerdere malen afvaardigde naar de Geil. Synode der Geref. Kerken, o.a. die van Assen. In zijn woonplaats is de heer v. d. Putte voorzitter van de Ver. voor Ger. L.O. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De nieuwe Ziektewet Wie verzekerd zijn "De ziektewet heeft een aantal wijzigingen, ondergaa.r?, dre met 1 Juli in werking zullen treden. Zoo zal vanaf dien datum verzekerd, zijn, die het vroeger niet was: De arbeider, die krachtens art. 7, 2e lid Z.W, als werkgever wordt beschouwd; de arbeider, in dienst van een rechtspersoon, optredende als hoofd of bestuurder der onderneming; d» arbeider in dienst van een publiekrechteli.ilc lichaam, belast met de onmiddellijke leiding van een tak van dienst, de arbeider in dienst van een buitenslands gevestigde onderneming, belast met de leiding der hier te lande ver richte werkzaamheden. Hij. die persoonlijk arbeid in aangenomen werk verricht, die ver- band houdt met den in een onderneming uit- Beoefenden arbeid en die geen verzekerings- püchtig bedrijf ingevolge de Ongevallenwet uitoefent. Vaste provisiereizigers voor één firma (geen bijbetrekking). Thuiswerkers met niet meer dan 2 hulpen, werkende voor één of ten hoogste twee werkgevers in bij Algemee- nen Maatregel van Bestuur te noemen bedrij ven. Ambtenaren en personen in dienst van een publiekrechtelijk lichaam zijn alleen vrij gesteld van den verzaken hgsplicht, ten op zichte van hun dienstverhouding tegenover deze lichamen; in andere dienstverhouddngen zijn zij verzekerd volgens de Z.W. Wie niet verzekerd zijn Daartegenover staat dat niet verzekerd is bij. die ten vast loon heeft van 3000, waar bij het onverschillig is of hij dit loon in één of meer betrekkingen verdient, vroeger moest de 3000 beslist in één betrekking worden verdiend. Op verzoek kan van de verzekering worden vrijgesteld: de zeventigjarige; hij, die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot wer ken is (voor niet langer dan 3 maanden); zij, die bij den aanvang van de verzekering zwan ger is (voor den duur der zwangerschap). Vervallen is de vrijstelling bij een loon van minder dan ƒ0.40 per dag. Wettelijk vastesteld is thans de verplichting om in ieder geval zie hte melden binnen 24 uur en de bevoegdheid der Raden van Arbeid om bij te late ziekmelding ziekengeld te wei geren over de dagen voorafgaande aan den derden dag na do ziekmelding. Als eerste wachtdag geldt de dag. waarop wegens ziekte niet gewerkt is, of de dag, waarop wegens ziekte het w -k gestaakt is. Bli herhaalde ongeschiktheid tot werken uit eenzelfde ziekte-oorzaak is het aantal uitkee- ringsdagen tijdens het eerste jaar in het ver volg onbeperkt, tenzij c'e herhaling intreedt binnen 4 weken na bet eind van het eerste ziektegeval, in welk geval de maximum duur van 26 weken blijft gelden. Het recht op ziekengeld Aan de verzekerde gehuwde vrouw (waar mee oen weduwe gedurende 300 dagen na het overlijden van haar man wordt gelijk gesteld) moet thans verloskundige hulp voor rekening* van de ziekenkas worden verstrekt. Ziekengeld mag geweigerd worden aan een 70-jarige, die in het laatste halfjaar voor zijn ziekte geen 60 dagen in dienstbetrekking is geweest. Recht op ziekengeld na beëindiging- der verzekering bestaat: bij ziek woid-en bin nen één maand, wanneer men voor het einde der verzekering 2 maanden onafgebroken heeft gewerkt; bü ziek worden binnen S da gen, wanneer men in de twee maanden voor het eind der verzekering 16 dagen heeft ge werkt. De verzekering wordt geacht voort te du ren tijdens de periode, dat uitkeering wordt genoten krachtens de Ziektewet of Ongevallen wet, tijdens de wachtdagen en tijdens nood gedwongen werkonderbreking. In de met redenen omkieede beslissingen moet de beroepstermijn en bij wien men in beroep moet komen vermeld worden. Hooger beroep tegen uitspraken van een scheidsgerecht of Raad van Beroep is voor taan altijd mogelijk, behalve over de vraag of men wegens ziekte al of niet geschikt is voor ztfn arbeid. De vrijwillige verzekering Statuten der bedrijfsverenigingen moeten tenminste éénmaal per boekjaar de gelegen» beid geven om met in achtneming van een opzeggingstermijn van ten hoogste drie maa.n den uit de bedrijfsvereniging te treden. Ri sico-overdracht kan alleen geschieden met ingang van de le van een maand. Iedere werkgever moet een kaart ophangen waarop moet vermeld staan: le. naam en adres van het uitvoeringsorgaan, waarbij hij ï-s aangesloten: 2e. welk percentage de werk gever eventueel van het loon afhoudt; 3e. de termijn binnen welken de ziekmelding moet geschieden. m De uitvoeringsorganen zijn verplicht na het einde der verplichte verzekering in de vrij willige vezekering op ts nemen de personen die weer in loondienst willen gaan treden of een zelfstandig bedrijf of beroep gaan uit oefenen; 65-jarigen kunnen uitgesloten wor den. Men moet zich aanmelden binnen één maand na het einde der verzekering of binnen s dagen na herstel eener ziekte, waarvoor uit* keering is genoten.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1