YD I 1935 ORGEL MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 29 JUNI 1935 HEVIGE ONWEDERS BOVEN ONS LAND DE OLDEBROEKSCHE MISDADIGERS NIEUWE INVAL BIJ DE INTERBANK TE DEN HAAG Rechtzaken- vier slachtoffers van verkeersongeval Land- en Tuinbouw. n tAN 72-78 volledige ga- Ol d voor 195. goes I O N li-, mooie geluid, 11 ig gebr. en ie, >0 fr. huis eschrijving ige bij: - delft irumeiiten EN: S PSALMEN FFEN" die mijn bro- .ied" becriti- AN MAZIJK Iroot formaat :nt Ft worden te- oud van den uindol gezan- rereforrn. Be den Boekh. bij: Mazijk's Rotterdam, postreke- IDEN iGEN iden TERDAM ERSOAM *1 GEMENGD NIEUWS Blikseminslag en zware regens Ook windhoos richt schade aan Dinsdagmiddag en -avond heeft in ver schillende streken van het land een lie vig onweer gewoed, waarbij de bliksem bijna geen oogenblik van de lucht was. Het liet zich dan ook aanzien, dat er nogal wat bliksem-inslag zou hebben plaats gehad. Hetgeen de later binnen komende berichten dan ook bevestig den. Te Zelhem is de bliksem geslagen in de boerderij van den heer F.bbers. Het 7- jarig dochtertje werd door het hemelvuur getroffen en gedood. De boerderij is geheel afgebrand. Te Va assen sloeg de bliksem in do groote boerderij „De Runneberg", be woond door de familie Kloeselman. Man en vrouw kwamen daarbij allebei om het leven; do boerderij was één vuurzee. Behalve het bejaarde echtpaar kwa men ook zes varkens in de vlammen om. In Den Duiigtn (NB.) sloeg het he melvuur in de hofstede van den landbou wer R. van der Steen op de Keer. In een minimum van tijd brandde de stalling als een fakkel. Het talrijke gezin kon zich ter nauwernood redden. De brandweer bestreed met eenige stralen de vuurzee. Het achter huis met stalling zijn geheel in de asch ge legd. Het woongedeelte liep groote water schade op. Een aantal kippen is in de vlam men omgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Berlicum (N.-Br.) ging bet onwepr gepaard met zvvaren hagel, waardoor groote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. De bliksem sloeg in het woonhuis van den groentenkweeker v. d. Hevden op den Dijk, zonder evenwel brand te veroorzaken. Het dak van bet woonhuis werd gedeelte lijk vernield. Voorts werd eenig vee in de weide ge dood. Ook de omgeving van Deventer werd door het onweder bezocht. Hier werden vooral de boomen door het hemelvuur ge havend. Twello heeft te lijden gehad van een windhoos, die de takken van de boomen rukte, schoorsteenen en hekken vernielde, en in de korte tijd dat hij voorbij trok, diude lijke sporen achterliet. Gelukkig duurde dit natuurverschijnsel slechts kort, en vielen er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Gisterenavond en gedurende den afgeloo- pen nacht heeft boven West-Friesland een zwaar omveer gewoed .gepaard gaande met ■hevige slagregen, waardoor .veel schade is aangericht Om vijf uur gistermiddag is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de wed. Groot-Karstcn in de Berkmeer bij Obdarn De bewoonster kreeg op het moment, dat de bliksem insloeg, een steen op het hoofd, doch werd niét ernstig gewond. Het geheeie pand stond direct in lichter laaie. Hoegenaamd niets kon worden gered. De schade, die door verzekering wordt 'gedekt wordt op 6 mille geraamd. Tijdens hevig onweer is gistpravond te Ursem de 20-jarige mej. B. Wildeboer. terwijl zij in het land de koeien molk, door tien bliksem getroffen. Het meisje, dat geheel blauw zag, werd bewusteloos weggedragen. Geneesheeren waren spoedig ter plaatse, 'doch hedenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. In Friesland Het korte onweer, dat Maandag en Dins dag boven Friesland losbrak, heeft heel wat schade aangericht. In Noordwolde werd het huis van de weduwe Postma getroffen, dat mee den geheelen inboedel afbrandde. Tal van koeien werden in de weiden gedood. Te Suawoude sloeg de bliksem in een wagen met hooi. De hooier Bergsma werd door den bliksem getroffen en bewusteloos opgenomen. Weer bijgebracht bleek hij ge deeltelijk verlamd te zijn. Een der paarden werd doodgeslagen, wagen en hooi verbrand den. Hier en daar ging het onweer gepaard met hagel- en regenbuien van ongekende hevigheid, die heel wat schade aan ruiten en veldvruchten aanrichtten. Elders werd tijdens het onweer een windhoos opgemerkt, die hoopen hooi meters ver meenam. In de omgeving van lvoote viel een hagelbui, zooals daar nog nip.t beleefd is. Takken van boomen werden afgerukt, jonge vogels wer den uit hun nesten geslingerd. Zelfs kuikens in de ren werden door de dikke hagelsteenen gedood. De hevige bui duurde ongeveer 20 minuten en aan de veldvruchten is groote schade toegebracht. Boven Heerenveen en omstreken ont lastte zich een onweer, dat van ruim één uur tot half drie 's nachts duurde. In het Meer sloeg de bliksem in de lichtleiding in de woning van G. Kuiper, fabrikant van rieten meubelen, zonder echter brand te veroorzaken- Hier en daar werden ook telefoonleidingen getroffen met de daaraan verbonden storin gen. De herhaalde onweders met hagelbuien werken zeer vertragend op den hooioogst, zoodat er boeren zijn, die nog maar heel weinig hooi ill de schuur hebben kunnen brengen, Boerderij in de asch gelegd. Bij het zware onweer van Woensdagnacht sloeg te ongeveer 2 uur de bliksem in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. H. Koers te Hoogekamp aan den Rijks straatweg. De brandweer kon niets uitrichten zoodat de geheeie boerderij en de inboedel een prooi der vlammen werden. Eenig vee kwam vorts in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. bij het baden verdronken Woensdag is in het Zuider 'Afwaterings kanaal nabij de Proteetantsche Kerk onder Raamsdonks, de 15-jarige M. L., bij het baden verdronken. Het slachtoffer was in het kanaal gaan baden met enkele jongens, waar onder ook zijn broer. L., die zich te ver in het kanaal waagde, Verdween plotseling in de diepte. De andere jongens, die niet konden zwem men, hebben nog getracht hem te redden, het geen echter niet gelukte. Na een half uur dreggen is het lijk opge- naald,- Een groot aantal misdaden gepleegd Beroovinqspiannen Alles wijst er op, dat de Veluwsche die venbende toch ernstiger gevaar voor de samenleving opleverde dan men aanvan kelijk meende. Zoo wees liet voorloopig onderzoek al uit, dat twee der gearres teerden elk 75 groot.? of kleine misdaden pleegden, een ander liad er 31 on zijn ge weten, nog één 21 en de volgende 11. Thans beeft nog een arrestatie plaats gehad, nl. van de veehande laar K. B. W. te Oldebroek, die meer van de koeiendiefstal te Hoogland moet weten. Ook is gebleken, dat de bende meer beroovingsplannen op het programma had staan nl. an den gemeente-ontvanger van Oldebroek, den heer G, J. van den Brink, tevens kassier yan de Boerenleenbank al daar. Men had hem willen overmeesteren en hem van zijn sleutels herooven. Hieuia zou men dan het bankgebouw binnendringen, de kluis openen niet de gestolen sleutels en zich met den buit uit de voeten maken. liet onderzoek wordt nog niet kracht voortgezet. De Ossche misdaden Een brandsilchster garresteerd Steeds gaat de gemeentepolitie te Oss ver der de verdachte branden der laatste jaren tot klaarheid te brengen. Zoo ontstond op 26 Maart 1934 brand in de woning \an mej. R. v .d. F.., aan de Waterstraat te Oss. Door gebrek aai. water gingen huis en inboedel verloren. Hoewel toen reeds brandstichting werd vermoed kon wegens gebrek aan be wijs geen vervolging worden ingesteld, tot dat de politie een dezer dagen voldoende bewijzen meende gekregen te hebben. Gisterenmiddag ging ze over tot arres tatie van de 35-jarige mej. R v. d. E., moeder van zeven kinderen, die door inspecteur van Kempen aan een streng verboor werd onderworpen, maar aan vankelijk bleef ontkennen. Gisterenavond bekende ze den brand ge sticht, te hebben om de verzekering machtig te worden. Ze is naar den Bosoh overge bracht. Diefstal in noodkerk te A Eygelshoven Be kist gevonden, maar de hosties verdwenen In den nacht van 13 op 14 Juni zijn in een R. K. retraite-kapelletje te Eygelshoven (L.) twee cibories met zijden omhulsels, be vattende geconserveerde hosties, een kelk, een pateen en een gouden lepeltje, die In een ijzeren kistje waren geborgen, gestolen. Zooals te begrijjien heeft deze diefstal in Roonisch-Katholieke kringen een gewel dige ontsteltenis teweeg gebracht. Aanstonds zijn alle pogingen in 't werk gesteld de brandkast, welke als tabernakel werd gebruikt en waarin de kostbare voor werpen geborgen waren, terug te vinden. De bewoners van liet mijnvverkersplaatsje, krachtig bijgestaan door padvinders, togen er telkens op uit heel den wijden omtrek af te zoeken. Uit talrijke omliggende plaat sen toog men naar Eygelshoven voor (zoo als de Romschen dat noemen) „een betui ging van eerherstel en aanbidding". Vele hooggeplaatste geestelijken, w.o. Mgr. Dr. G. Lemmens, de Limburgsohe bisschoj), brachten aan 't kapelletje een bezoek; door verschillende instellingen werd een bedrag van f 500 bijeen gebracht tot dekking van de onkosten verbonden aan de pogingen tot opsporing van de brandkast. Toen at 't zoeken tevergeefsch was, be sloot men de diepe bruinkoolvijver, dicht bij het kapelletje gelegen, af te zoeken. Duikers van v. d. Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam zijn Maandag onder groote be langstelling van het publiek begonnen den bodem van den vijver systematisch af te zoeken en Dinsdag ontdekte de duiker Arie Pols de ijzeren kist, die hij om drie uur bo ven bracht. Daarin bleek de gouden deksel van een der cibories aanwezig te zijn, bet lepeltje en de vernielde doos, waar de kelk in verborgen was geweest. Van de hosties was echter niets te vinden. De dieven had den het deksel van de kist open gewron gen; de sloten waren beide onaangetast. DOOR TWEE WINKELRUITEN GEVLOGEN Motorrijder ernstig gewond Te Valkenburg is in de vroegte een jongeman, die op een motor met zijspan de Nieuwe Weg afkwam, door twee vitrines van hotel „Belle Vue" gevlogen. De motorrijder werd erndcig gewond en is naar het zieken huis te Heerlen vervoerd. Zijn motor werd zwaar beschadigd. De verongelukte, die niet direct in levensgevaar verkeert, is ongehuwd en woonachtig in Heerlen. NIET VERDRONKEN MAAR VERDWAALD Te Amsterdam was er groote conster natie op de Egelantiersgracht op, het gerucht, dat een kind in de gracht was gevallen en ver moedelijk reeds verdronken. Al spoedig bega ven zich uit het publiek een paar personen te waker om naar het vermiste kind te duiken. Inmiddels was ook de politie van het bureau Marnixstraat in kennis gesteld van het onge luk. Op dat bureau bevond zich op dat oogen blik een jongetje van ongeveer 7 jaar, die op de Nassaukade huilende was aangetroffen en den weg naar huis kwijt was geraakt. De po litie bracht een en ander met elkaar in ver band en zij had juist gezien, want toen eeni- gen tijd later de vader van hek vermiste kind, dat in de Egelantiersgracht zou zijn gevallen, op het bureau verscheen, kon hij zijn zoontje mee naar huis nemen. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Heerenveen is door onbekende oor zaak de groote boerderij van den heer M. Zwart te Wijkei tot den grond koe afgebrand. De boer en het personeel waren naar liet land, terwijl de vrouw het vee molk. Door het In slaan van de ruiten wist men nog tijdig een kindje van zes maanden in veiligheid te bren gen. Een dertigtal varkens kwam in de vlam men om. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Twee personen door de politie gearresteerd In ons land weinig of geen slachtoffers gemaakt. Men herinnert zich, dat eenige tijd gele den de politie en justitie een inval hebben gedaan bij de N V. Interbank (Bank voor lntermeditaire Crcdieten) aan de Parkstraat te Den Ilaag. De uit buitenlanders be staande directie dezer bank was toen ge vlucht. Naar wij vernemen is een hunner, S B. j.l. Zaterdag te YVeenen gearresteerd Hij zal daar vermoedelijk worden vervolgd wegens bednegejijke handelingen ach tereenvolgens te Straatsburg en te 's-Gra- yenhage gepleegd. Aanvankelijk moet bij te Straatsburg- oplichtingspraktijken hebben uitgeoefend' met nog iemand, welke laatste te Straats burg gearresteerd werd en nog wordt vast gehouden; B. slaagde erin, uit te wijken. Hij en andere leden van de leiding der zaak brachten de bank naar 's Gravenhags over. Toen destijds naar aanleiding van in gekomen klachten een inval werd gedaan, was, zooals gezegd, de leiding er van door. Andere personen hebben hier evenwel de zaak voortgezet, zoogenaamd ter afwikke ling, maar vermoedelijk in werkelijkheid als stroojioppen om de praktijken van op lichting en verduistering te vervolgen. Naar aanleiding van nieuwe klachten hebben politie en justitie gistermiddag opnieuw een huiszoeking gedaan in het perceel, waar de bank is gevestigd. Ge arresteerd werden twee personen, een Duiischer, L., en een Nederlander, in België gevestigd en hier tijdelijk ver blijf houdende. Zij 'ouden heden voor den rechter-commissaris worden geleid. In ons eigen land zijn door de praktij ken dezer hoeren weinig of geen slacht offers gemaakt. De bank hier gevestigd, werkte in geheel Frankrijk en Luxemburg en heeft daay ve len door baar praktijken gedupeerd. De laatste klacht, welke inkwam en die aan leiding werd tot de huiszoeking van gister middag. kwam uit Luxemburg. Er bestaat ook thans vermoeden van op lichting en verduistering. De administratis is in beslag genomen. De kas was echter niet aanwezig. „De Gulden" in beslag genomen Geen sensatie-lectunr op financieel gebied s.v.p.I Men meldt ons uit Amsterdam: Naar w ij vernemen, heeft de Officier van Justitie, Mr de Blécourt, de geheeie oplage van het Zondag a.s. te verschijnen numme: van „De Guldon" in beslag laten nemen. Dit was het eerste nummer van „De Gul den", een weekblad, dat zich- ten doel stelt het publiek in te lichten omtrent uitwassen op financieel gebied. De inbeslagname hield verband met een artikel over het provoceercn van een straf baar feit door een commissionnair hier ter stede inzake de vervalschte Il.V.A.-aandoe- len, in welk artikel de Officier van Justitie belee.digende uitdrukkingen meende ta vin den omtrent deze provocateur. Bij het zwemmen verdronken Een dezer dagen is een 37-jarige man, genaamd M. Diets traten, te Goirle woonachtig, aldaar bij liet zwemmen om het leven gekomen. Hij laat een weduwe achter en twee kinderen. Voor de haven van Harderwijk was des middags de 12-jarige jongen van den heer Van Wely aan het baden. Hij is daarbij in de vaargeul terecht gekomen en ver dronken. Als tragische Inzonderheid kan hierbij worden vermeld, dat twee jaar geleden een andere b.oer van dezen knaap eveneens bij het baden verongelukte. Woensdagavond was de 27-jarige gehuwde fabrieksarbeider P. van G. uit Eindhoven in bet Nieuwe Kanaal aldaar aan het zwemmen. Hij heeft vermoedelijk kramp gekregen en Ls in de diepte verdwenen en verdronken. Ir. F. J. Philips maakt een noodlanding Vliegtuig zwaai beschadigd, bestuurder ongedeerd Te Ierseke moesl Dinsdagmiddag om streeks half zes het sportvliegtuig P. H. L P.S., dat van Brussel kwam en be stuurd werd door ir F. J. Philips, ten gevolge van een defect aan de motor een noodlanding maken, op een weiland nabij ierseke, waarbij het over de kop bloeg. Het toestel werd zwaar beschadigd, doch de heer Philips had slechts liohte schrammetjes opgeloopen. Hij is later per trein naar Eindhoven vertrokken. GEARRESTEERDE MORPHINIST IS DUITSCH VLUCHTELING Men zal zich herinneren, dat een paar weken geleden een vreemdeling bij een apotheker te Amsterdam op een recept var» een geneesheer heeft getracht morphine te krijgen. De apotheker, die de zaak niet vertrouwde, kwam te weten, dat het recept valsch was en de vreemdeling viel in handen der politie. De arrestant was ziek en werd opgenomen io een ziekenhuis. Uit een nader on derzoek is gebleken, dat men te doen had met een apotheker uit Berlijn, Schirokauer genaamd, Deze man was na den oorlog morphinist gewor den. Hij is zijn Duitsche vaderland ontvlucht we gens het uitgeveo van geschriften en omdat hij zich ook aan oplichting heeft schuldig gemaakt. De man is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie. Over zijn uitW^-g zal la ter worden beslist, Door auto overreden en gedood Wraakgierige zigeuner valt onschuldige motorrijder aan Nabij Hoorn heeft Woensdagmiddag om streeks vijf uur op de Jaagweg, onder de gemeente Avenhorn, een doodelijk ongeval plaats gehad. Een personen-auto, waarmee couranten werden Vervoerd en die bestuurd werd door den heer C. Keyzer, uit Hoorn, kwam met groote snelheid de Jaagweg afrijden in de richting Hoorn. Bij bet passeeren van liet woonwagenkamp kwam een bewoner van een der wagens waarschijnlijk om naar zijn spelende kinderen uit te zien, juist de weg ojigeloopen De man werd door de auto ge grepen en met zulk een kracht tegen de voorruit geslingerd, dat deze geheel ver splinterd werd. De ongelukkige werd een honderd meier ver meegesleurd en op slag gedood. Hij was vader van 12 kinderen. Een andere wagenbewoner ontstak over dit ongeval zoo in woede, dat bij een motorrijder, die hij abusievelijk voor don dader hield, te lijf ging on met een steen lievig tegen het hoofd sloeg. Hij werd echter dadelijk vastgegrepen en de motorrijder kwam er betrekkelijk goed af De bestuurder van de. auto tegen wicn proces-verbaal is opgemaakt, kwam er met lichte snijwonden af. T Groot aantal schapen gedood Honden richten een slachting aan in een kudde van 118 stuks; slechts 20 dieren ongedeerd. Toen Dinsdagmorgen tegen een uur of 7 de opzichter en eenige arbeiders, die het egaliseeringswerk uitvoeren op het terrein van den Bond voor Lichamelijke Oefening aan den Abr. v. Stolkwog te Overschie ter plaatse ar riveerden, kwamen zij tot de ontdekking, dat in den loop van den nacht hopden een ware slachting hadden aangericht onder de daar grazende schapen, toebehoorend aan den heer W. Esbeukman te Overschie. Zooals ook op Waalhaven geschiedt, had de bond toegestaan, dat 148 schapen daar moch ten grazen om het terrein gelijk te houden. Den vorigen nacht zijn een vijftal honden, waarvan er drie toebehooren aan den heer J. H. Brieër, wonend op het aangrenzende sportterrein van R.F.C. en één aan den heer Blazer bij de schapen gekomen, hebben deze over het terrein nagejaagd, waarbij de dieren door prikeldraad een goed heenkomen heb ben gezocht. Nadat verscheidene dieren duch tig door beten toegetakeld waren, zijn zij te rechtgekomen in een inham op het terrein, waar een aantal in de verdrukking kwam. waar vanmorgen niet minder dan 41 schapen levenloos gevonden werden, terwijl de overigen beten, gebroken pooten of andere kwetsuren bekomen hadden. Slechts 20 schapen zijn er onbeschadigd af gekomen on naar men verzekerde zijn ook zij geheel waardeloos ge worden, omdat zij door de achtervolging blij vend in hun groei zullen worden belemmerd. Dit beteekent voor den heer Esbeukman, die op Overschie een kleine boerderij drijft, wel haast een volkomen ruïne, daar hij het geld voor het aanschaffen van deze schapen onder de gunstige onhandigheden, dat 't land gratis ter beschikking werd gesteld, geleend had. Naar hij vertelde, bedraagt de schade onge veer f 900 en de kan»* op verhaal op de eige naars van de honden is zeer gering. Omstreeks half twee schijnt een chauffeur van een passeerende auto op het terrein hon dengeblaf en schapengeblaat gehoord te heb ben, doch hoewel hij met zyn lampen nog ge zocht heeft, was er niets te ontdekken. Het zal dus vermoedelijk omstreeks dien tijd ge weest zijn, dat de slachting onder de schapen heeft plaats gehad. De cadavers zijn Dinsdag van het ter rein weggehaald. Vier van de honden waren in middels reed3 overgebracht naar de politie post te Overschie, waar, nadat braakmiddelen waren ingegeven, geconstateerd werd, dat drie van hen bloed braakten. Deze drie zijn ter stond afgemaakt. Ook de hond van den heer Esbeukman bevindt zich ter observatie in de politiepost en gisteravond zou nog een andere j hond, die mede van deze jacht verdacht wordt, daar worden onderzocht. Hrf: onderzoek naar deze zaak duurt nog voort. Zonnebrand Doorzitten PUROL bij Wietrijden J Fietsers door auto aangereden Een eter slachtoffers overleden Op de straatweg van Leeuwarden naar Harlingen had ter hoogte van M i d 1 u m een verkeersongeval plaats, dat een dood» eis oh te. Te ongeveer 9 uur kwamen de boerenar beiders Sikkema en v. d. Valk vanuit de richting Achlun en wilden de hoofdver- keersweg oversteken. Niet voldoende moet hierbij op het verkeer zijn gelet, wat tot gevolg had. dat de fietsers werden aangere den door een auto, komende uit de richting Franeker. De heer v. d. Valk overleed kort na het onge val. Zijn lijk werd naar het Algemeen Zieken- huis te Harlingen vervoerd De heer Sikkema werd bewusteloos bij omwonenden binnengedra gen. Volgens ooggetuigen treft den autobestuur der geen schuld, daar voldoende signalen zijn ge geven Van de auto waren koplampen en dc voorruit stuk geslagen. Het ongeval bracht in het dorp Midlum zeer veel verslagenheid teweeg. Te Wijk Hoorn onder Alfen a. d. Rijn In de wij-k Hoorn onder de gemeente Alfen a. d. R ij n heeft Woensdagavond omstreeks 6 uur een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij vier personen ernstig gewond werden. Op geroemd tijdstip reed een bestelauto, waar in vijf personen gezeten waren en die van een vischpartij uit Wilnis kwamen, in de richting van Leiden. Ter hoogte van de dakpannenfabriek van de firma H. van Leeuwen moest de wagen een links van den weg geparkeerd staande vracht auto en even daarna een rechts van den weg staande personenauto passeeren. Toen deze twee de wagen gepasseerd moest worden, geraakte de autobestuurder, de heer B. Tetro uit Den Haag, de macht ovcr ^ct stuur kwijt en in volle vaart botste dc bestelauto eerst tegen de personenauto aan, die hoewel op de handrem staande, ongeveer 20 meter voort ge schoven werd en kwam daarna via een houten hek in een droogschuur van de pannenfabriek tot stilstand. Door de hevige schok vloog de bestuur der tegen de voorruit en werd hij ernstig aan het hoofd gewond. De naast hem zit tende mej. A. van Nieuwkerk, die eveneens met haar hoofd tegen de voorruit geslin gerd was. kreeg diepe snijwonden aan den hals en was er het ergst aan toe. Van de drie achter in den wagen zittende heeren, eveneens allen uit Den Haag af komstig. kreeg de heer T. Kreek, de eige naar van den wagen, verschillende hoofd wonden en een blessure aan het oog. terwijl de heer J. P. Snijder een hersenschudding opliep. Nadat door twee doktoren de eerste hulp ver leend was, zijn allen per ziekenauto naar Den Haag vervoerd. Dc beide wagens werden vrijwel geheel ver nield, terwijl in de schuur van de dakpannenfa briek groote schade werd aangericht DE FRAUDE TE WORMERVEER Sedert verleden Zaterdag is er geen nieuw licht in de fraudezaak te Wormerveer gekomen. Alle nasporingen naar de verblijf plaats van den gevluchten bankier zijn vruch teloos gebleven. De bijeenkomst van gedupeer den, die onder voorzitterschap van burge meester Draayer in het gemeentehuis is ge houden en waar twintig safe-houdem aanwe zig waren, leverde geen bijzonderheden op". De doodslag te Hoofddorp De'electro-technicus W. K. ook in hooger beroep vrijgesproken Het Amsterrlamsche Gerechtshof iieeft ar i rest gewezen in de strafzaak van den 24- jarigen electro-technicus \V. K. te Hoofd j dorp, die ervan verdacht wordt, zijn jileeg vader van Brussel om liet leven te hebben gebracht. Voor de rechtbank te Haarlem liarl de officier tien jaren gevangenisstraf geéischt; dp roohtbank, niet overtuigd van' verd's schuld, had hem vrijgesproken. Het Hof heeft thans, met bevestiging van liet vonnis der Haarlemsche recht bank, K eveneens vr ij gespro ken. Hel overwoog daarbij, dat de bijge brachte bewijsmiddelen niet uitsluiten, dat een ander 't misdrijf heeft gepleegd, zoodat het Hof niet de overtuiging heelt bekomen, dat K. de schuldige is. i K. hoorde hPt arrest aan zonder dat een spier van zijn gezicht vertrok en verliet ver volgens, niet ren korte buiging voor liet college, de rechtzaal. Dc moord op de Schicdamsche Politie-Commissaris Veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf Het Haagsch Gerechtshof behan delde Woensdag de zaak van den gewezen hoofdagent van der K. te Schiedam, die op 1 December 1934 commissaris Ellenbcrger te Schiedam heeft vermoord. De Rotterdamsche rechtbank had 12 jaar gevangenisstraf gcëischt. In hooger beroep heeft de advo caat-generaal een gevangenisstraf van 20 jaar geëischt Het Hof heeft van der K. veroor deeld tot vijftien jaar gevangenis straf. ARBEIDSGESCHILLEN IN HET LANDBOUWBEDRIJF Uitspraken van arbiters Prof. Dr G. Minderhoud heeft uitspraak ge daan in de arbeidsgeschillen In Oost-Zeeuwx h Vlaanderen en West-Zeeuwseh-Vlaanderen. In deze gedingen werd de eene partij gevormd door de landtbouw-werkgevers individueel en de andere door de moderne, Chr. en R.. land- ar b e i cie r f or ga n is a tl es Prof. Minderhoud aoht het tijdstip voor In voering van een uniforme regeling voor heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen thans gekomen en meent voorts, dat de billijkheid eischt. dat voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen dezelfde loonen worden bepaald. Bij deze loonregeling zullen de loonen, dooreengenomen en over een geheel jaar gerekend, niet belangrijk dienen te verschillen van die, welke voor 1934'35 gol den. De arbiter acht het voorts wenschelijk, de winterloonen iets te vetrlagvn, niet alleen omdat in den winter aanmerkelijk kotter wordt gewerkt dan in don zomer, maar ook omdat relatief hooge winterloonen de werkloosheid in den tüd van het jaar dat de boeren slechts enkele arbeiders bepaald noodig hebben, sterk bevorderen. Zijn beslissing ten aanzien van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen wordt geacht te zijn ingegaan op 1 April 1035. Zij zal voor alle gemeenten en voor alle arbeiders, dus ook voor de Belgische, gelden en wel tot en met 31 Maart 1936. De regeling voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen dient in te gaan op het tijdstip, waarop de door den heer J. Schouten getroffen regelingen zijn geëindigd. Voots is door Prof. Mr S. Gerbrandy tilt- spraak gedaan in de arbeidsgeschillen ln het landbouwbedrijf te Jelsum, Cornjum en Fer- werderadeel. ELFDE ZEEUWSCHE FRUIT- TENTOONSTELLING De Zceuwsche fruittentoonstelling. welke op belooft een zeer belangrijke te worden. Van 3, 4 en 5 Oct. a.s. te Goes zal worden gehouden, alle zijden wordt medewerking toegezegd. De volgende groepen zullen worden ingericht: Groep 1: Eigen stands van fruittelers: 2. Ver pakte fruit: 3. Stukvruchter4. Boomopbrengst en 5. Nieuwe variëteiten. Daarnaast komt een inzending van het pakstation. Het ligt nl. in de bedoeling een demonstratie te geven van een goed functionneerenrd pakstation en hierbij aansluitend de verwerking van de mindere kwaliteiten tot zoete most. AARDAPPELDENATURATIE DOOR HANDELAREN De Ned. Staatse, van 17 Juni 1935 bevat de beschikking van den minister van Econ. Za ken, waarbij de termijn voor denaturatie van aardappelen^ door handelaren is verlengd tot 15 Juli 1 935. Zij die van deze gelegenheid tot denaturatie gebruik willen maken, moeten zor gen dat daarvan tijdig d.i. ton minste 3 volle dagen voordat zij tot de denaturatie willen overgaan, dus uiterlijk op 12 Juli a.s. mede- deeling is ingekomen bii de Gandbouw-Crisis- Organisatie van het gewest, waarin de aard appelen zijn opgeslagen. Een zelfde regeling zal binnenkort worden getroffen ten aanzien van de denaturatie van aardappelen door telers. SPEKPR1JZEN De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende de week van 24 tot 29 Juni a.s. de inneming van versc.h spek za.l ge schieden tegen dezelfde voorwaarden en prij zen als die, welke gegolden hebben in de week Wn 17 tot 22 7uni -jT. Mellcveiling „Zuid-IIoIl. Eilanden" Vergadering in het Verkooplokaal te Rotterdam De niet druk bezochte vergadering werd door den voorz. de heer C. D e k k e r te Ba- rendrecht g^ojjend. Hij heette de aanwezigen welkom. Veel bezoek had spr. niet ver wacht. omdat de toesiand bij de veehande laren zoo slecht is, dat de reiskosten er niet al kunnen. Spr. schetste de treurige toestand in de melkveehouderij, die nog slechter is dan hij de vorige vergadering. Hij ziet de toekomst nog donkerder in, doch wil daarop niet na der ingaan. Ook wil hij geen weg wijzen naar mogelijke hetere toestanden. Dat ligt op de weg van andere organisaties, die daar voor al hun krachten inspannen. Van de C.Z.C. kwam de heer Boele van Heiisbroek ter vergadering. Na lezing der notulen ging men over tot bestuursverkiezing. De lieer v. d. Berg steit zich niet meer herkiesbaar wegens groote drukte in andere functies. Hem wordt dank gein-acht voor alles, wat hij voor de veiling deed. Herkozen werd de heer F. J. Parlevliet te Nieuwenhoorn en gekozen de heer Schey- grond Az. te Vierpolders. Tot lid van de Comm. van Toezicht werd benoemd de heer v. Dintel. De balans en de winst- en verliesrekening wordt na eenige bespreking, o.m. over de z.g. contactpunten en de vergoeding daar voor gegeven, goedg-ekeurd. De winst- en ver liesrekening sluit met een eindcijfer van f 25.672,9b, met een batig saldo van f 4.983,35. De directeur van de veiling, de heer D. Koy k gaf een verslag over de omzetten aan de veiling. Geleverd werd in het afgeloopen boekjaar 21.905.07 L., waarvan 3.382.727 L. voor de consumptie. Hiervan was 827.029 L. 2e klas en 449.550 L. 3e klas. In de industrie ging 18.522.345 L. Aan halve centen werd afge dragen f 16.892,62. De leden ontvingen voor de geleverde melk f 833.983,58. Alzoo een gemiddelde prijs van f 3.807 per 100 L. Op een vraag wordt medegedeeld, dat nog niet uit den Haag hekend is hoeveel melk de boeren voortaan mogen leveren in verband met de melkbeperking. Medegedeeld wordt, dat door de melkvei- ling een contract werd afgesloten met de ziekenhuizen Coolsingel en Bergweg voor liet leveren van 2000 liter gekoelde melk per dag. Door de directie der ziekenhuizen is 'bijzon dere waardeering over de kwaliteit dezer melk uitgesproken. Ook zou aan slijters te Botterdam consumptiemelk geleverd worden en daarom is een fabriek te Spijkenisse aan gekocht. Doch de lev erantie aan slijters vol deed niet. daarom is men tot fabriceeren van kaas aan deze fabriek overgegaan Over de wijze, waarop de melk behandeld wordt en ook over de controle worden ver schillende opmerkingen gemaakt. Dr. Kramer, directeur van liet controlesta tion. beantwoordt de geuite klachten, 't Is moeilijk het de hoeren naar de zin te maken. Ook de ochtendmelk moet gecontroleerd wor den. doch de boeren weten vaak kunstjesom te voorkomen, dat oohtendmelk onderzocht wordt (deze is lager in vetgehalte). Het koe len geeft voor de boeren vaak bezwamn, doch het controlestation doet zooveel moge lijk om dit bezwaar hij de controle te onder vangen. Bedoeling is zooveel mogelijk la klas melk te krijgen. De bussen zijn steeds nog een groot gevaar voor het bacterie gehalte van de melk. De beste ma nier is om ze met chloorbleek* loog t e r e i n i g e n. Dat doodt de bacte riën. Die het gebruiken hebben de beste ra. sultaten. Over de controle van het bureau, waarbij men aangesloten >s, worden nog al bezwaren ingebracht. Men meent, dat deze zwaarder u dan bii andere bureaux en haalt daarvoor verschillende feiten aan. hij verandering van controlebureau tot openbaring gekomen. Door Dr. Kramer wordt een en ander ver duidelijkt en beantwoord. Het percentage 2e en 3e klas bij zijn bureau wijkt niet noe menswaard af van dat van andere bureaux. Hij verklaart de verschillende opmerkingen en aanmerkingen die gemaakt werden. Nadat nog verschillende zaken besproken en vragen gesteld werden wijst de voor», nog op de beperking van de melk en raadt aan, hoewel nog niets bekend, hoeveel melk ieder mag leveren, er rekening mee te hou den dat deze beperking wel door zal gaai* en dus nu reeds maatregelen te nemen om nu minder melk te leveren, opdat in het? laatst van dit jaar men niet met de melk verlegen zal zitten. Op een vraag van de heer Parlevliet deelt de heer Boele van ITeusbroek een en an de» mede over bet invullen van de toegezonden .boeken van de C.Z.C. Moeilijkheden in den tuinbouw Bespreking met Minister Colijn Op de vergadering van de Kring Rotter dam Berkel, Pijnacker, Loosnuinen en/,, van veilingen is door de lieer C. van Spronsen. mededeeling gedaan over een bespreking, die een commissie met den minister-presi dent Dr. II. Colijn boeit gehad over de moei lijkheden in den tuinbouw. Hierbij is de aandacht gevestigd op de on gelijke verdeeling van de belangen hij de Duitsche clearing, waarbij Indië en de ren ten een deel krijgen, die den tuinbouwexport ten ondergang brengt. De aandacht is ge vestigd op de noodzakelijkheid van een geld-uitvoerverbod, alsmede de. noodzaak om renten, huren, loonen, enz. aan Duitsch- land verschuldigd, over de clearing te leiden. Voorts werd besproken de noodzaak om te genover minder vraag naar Hollandsche groenten, een juiste teeltregeling te stellen, waarbij de oude tuinbouw zooveel mogelijk zijn rechten zal behouden. Voorts werd be sproken de regeling der clearinggelden. Dr. Colijn hoeft na de besprekingen toege zegd in den Ministerraad een en ander na der te overleggen. Chr. Boeren- en Tuindersbond En het lidmaatschap van de N.S.B. Onder presidium van zijn voorzitter, het Eerste Kamerlid Prof. Mr. P. A. Diepenhorst* heeft het moderamen vari den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, zich in zijn jongste vergadering bezig gehouden met een vraag van de Prov. afd. Overijssel van den Bond of het lidmaatschap van de N.S.B. vereenigbaar is met dat van den 'Chr. Boeren- en Tuindersbond. Het moderamen sprak uit, dat zij die den grondslag van den Bond, uit gesproken in art. 3 der statuten, onderschrij ven lid kunnen zijn van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De bond moge de begin selen van de N.S.B. als in strijd met Gods Voord achten en haar aanhangers mogen in den Bond niet thuis hooren, het leek het Dag. bestuur toch niet juist om tot royement van leden die ook lid zijn van de N.S.B., te advi- seeren. Het moderamen oordeelde dat hier overigens een taak ligt voor de besturen \an de provinciale en plaatselijke afdeelingen om er voor te waken, dat de invloed van de binnen de organisatie veld winnen zou.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5