d AMP DEN hten* MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 19 JUNI 1935 AFSCHUWELIJKE MOORD TE WILDERVANK AUTO TE PLETTER GEREDEN LAUWEREN EN DOORNEN L gewonden iddernaclit, .stig spoor- vaarbij een iwonden is •ii, 20 K.M. -n gelegen, Newcastle Hoor tot nu en snelgoe- n achteren ingereden. ;ettend. Tal l of gedeel- iiu den goe- locomotief, d, en eeni- ;nd worden .onden hulp iwerk heeft •d. Tot Zon- loden en 00 3 gewonden •n toestand :n vervoerd. bijzonderheden ocrwegongeluk iuinstadje ten ij li personen ;r 00 gewond, «u-trok van hot ten een trein r het Noorden, ei-trok op het. tsman", de be* and, met post laatstgenoem- id men zegt in het station u-trokken trein, ld. De wagens en dwars ovee le vier sporen, versperd wor* idingswerlc ge* ia het ongeval iet doktoren cu inden. Ook do in City werden oepen om aan nen. uit acht perso* *e goederenwa* irsonen, terwijl en voor Schot* ledroeg. jdedecling vaiï tn het ongeluk sr kon na het cén spoor in aten •socialist in Üc vroegers partij, Torgler, Rijksdagproces eds tot dusver s op vrije voc- ïg van Berlijn, aarwei gezegd, n zou hij zelfs de nationaal* rtlDDELHARNIS 14 Juni 1935 2—8.10, kroten -2.10; peterselie .50—11.90; perzi* ïers 5.50; tomaten gen 11.40; drie- osteiein 4 60—7; g.; aardbeien Juni 1935 ïers 7.70; sla 1—4 tuks; stoksnijboo- steleio 3.60—7.70; 100 kg.; bospeen roten 2.80—3.50; aardbeien 13.10 ardappelen. groen* 16, tel. 81431 nu door de uien* voer was j.l Za* partijen gedeelte- rijzen de geheele Ook de buiteii- he en Portugee- gere prijs ver- f 3 per 100 kilo kwaliteit. Heden ■nde prijzen ge- 10 per 100 kilo, tlandsche Muizen Malta-aardap- ■dappelen f 13— igeesche in vaten rder per 70 kilo; Blauwen f 3—4, Bravo f 3—3.50, >rden alle inlich- erbindiiig of kos- üNr 4 (Up de r n- Graanbeurs bfl rü- Viedegeieeld otterdam). Stem ica oude oogst t aangek 7.30 Litausche disp 106108 65-6 69-70 kg stoo- :g Laplata begin disp 104 Ca- 101 per 2000 kg ?T>. 6.70 55 kg 56-37 kg dito Oorsprong per ik disp 86.50, 87.50—88, dito quantine stoo- 2UÜ0 kg. 25 per 100. Aan* GEMENGD NIEUWS Oude man, aan handen en voeten gebonden, verdronken Sedert cenigc dagen was liet den buren van don alleenwononden heer Kroeze, wonende aan het Oistcrdiep te Wildervank opgevallen, dat het huis ge sloten bleef. Bij een Vrijdag in het huis ingestelde onderzoek, bleek alles in de woning overhoop te zijn gehaald, terwijl de brandkast geforceerd was- Van den heer Kroeze ontdekte men evenwel geen spoor. In verband hiermede werd een onderzoek ingesteld en Vrijdagnacht is men overgegaan om in het Oosterdiep voor de woning van den heer Kroeze, te dreggen. Het duurde niet lang of het lijk van den lieer Kroeze werd opgehaald. Het slachtoffer bleek aan handen en voeten gebonden te zijn, terwijl zijn lichaam verzwaard was met een stuk ijzer. Hierdoor is komen vast te staan, dat misdrijf in het spel is. Do politie zet haar onderzoek voort. Alle deuren waren aan den binnenkant gesloten, zoodat niemand begrijpt, hoe in brekers de woning hebben kunnen verlaten. Nergens zijn vingerafdrukken of sporen van een blosdu-e worsteling te bespeuren- Alles Mas overhoop gehaald en doorzocht. Zelfs het kleinste doosje was opengemaakt. De brandkast was van zijn plaats gehaald en aan den voorkant met beitels opengehakt Een pak met droge lioonen lag over den vloer verspreid, zoodat vermoed wordt, dat 'de oude Kroeze bezig was met het doppen yan boonen. Afgrijselijke sluipmoord Woensdag is Kroeze voor het laatst gezien on des avonds omstreeks elf uur hebben de buren een bons gehoord, maar daar de oude man wel eens vaker laat op was en dan allerlei werk deed, heeft dit geen vermoe den bij hen opgewekt. Vermoed wordt, dat de daders er in geslaagd zijn Kroeze, die niets kwaads zal hebben vermoed, te bewe gen de deur te openen. Deze zal toen wel aanstonds zijn gebonden en vermoord, waarna men hem aan een ijzeren staaf aan handen en voeten heeft gebonden cn in het water geworpen. Vermoedelijk zijn de daders dus, nadat alles wat van hun gading was, kon worden meegenomen, door een schuifruim weer naar buiten gekomen- Een familielid uit Stadskanaal verklaarde, dat Kroeze nimmer, aan wien ook, iets heeft medegedeeld omtrent zijn financieelen toe stand, waarover de familie ook nimmer schattingen heeft durven maken. Een politiehond werd lucht gegeven, maar 'dit gaf geen resultaat, waarom men begon fp dreggen, met bovengenoemd gevolg. Het lijk vertoonde geen onkel uiterlijk toeken van geweld; de sectie kan misschien meer licht brengen. Autobotsing te Hilversum Ben doode, twee gewonden Zondag vond op den hoek van den Eikbosscherweg en de Paulus Potter- laan te Hilversum een hevige bot sing tusschcn twee auto's plaats, waarbij een der wagens over den kop sloeg. Bij dit ongeluk werd één persoon gedood, terwijl twee anderen licht werden gewond. Een uit de richting Utrecht komende auto, bestuurd door J. van G. uit Utrecht, reed volgens ooggetuigen met groote snel heid op den Eikbosscherweg en verzuimde Voorrang te verleenen aan een auto, die uit do Paulus Potterlaan kwam. Do be stuurder van don eersten wagen gooide om een botsing te vermijden, snel het stuur naar links om. De wagens raakten eikaar echter, waarna do Utrechtsche auto over den kop sloeg. De drie inzittende liee- ren werden op den weg geslingerd. P. van Diessen uit Utrecht kwam daarbij zoo on gelukkig op het hoofd terecht, dat hij op slag werd gedood. Do bestuurder, de neer Van G., werd slechts licht gewond. Na ter plaatse te zijn behandeld, kon hij zijns weegs gaan. De derde persoon, die even eens enkele lichte kwetsuren had bekomen, is evenwel ter observatie naar de R.-K. Ziekenverpleging gebracht. Van Diessen was 25 jaar oud en ongehuwd. De andere auto werd beschadigd. De inzittenden, kw a men met den schrik vrij. DOOR DORSCHMACHINE GEGREPEN Bij Gennep (L.) is bij het dorschen de 20-jarige landbouwerszoon V., met de dorsch- machine in aanraking gekomen. Het been van de ongelukkige werd totaal verbrijzeld en moest worden geamputeerd. Hij werd naar het ziekenhuis te Gennep gebracht. Twee dooden, twee gewonden De gevolgen van sterke drank In den vroegen ochtend van Zondag heelt onder Haren nabij Groningen een door eigen schuld het misbruik ma ken van sterken drank veroorzaakt auto-ongeval plaats gehad, waarbij twee personen het loven verloren cn twee andere passagiers ernstig gewond werden. Zaterdagavond waren zes inwoners uit Haren allen ongehuwde jongemannen er per auto op uit getrokken. Omstreeks half elf bad do expediteur G. II. uit Haren hiervoor bij den garagehouder F. Venema, eveneens te Haren, een vierpersoons auto gehuurd, een dichte Ford. De nachtelijke drinkpartij. Gedurende den nacht hebben de zes vrien den, die er met den wagen op uittrokken te weten genoemde expediteur, die do auto bestuurde, de 24-jarige J. van der P., de 25-jarige Jan B., kapper te Haren, docli wonende te Zuidlaren, do 30-jarige Anton P. en tie gebroeders Jan en Jacob K. in Patersvvolde, l'cize en Eolde verscheideno caféhouders uit hun bed gehaald en zich sterken drank laten verschaften. Om vijf uur in den ochtend nog haalden zij te Eei- de een caféhouder uit zijn lied cn dronk o. a. do bestuurder van de auto G. II. nog twee borrels. Do gevolgen van deze nachtelijke drink partij zijn niet uitgebleven. In groote vaart tusschen SO en 90 K.M. per uur werd van Eelde terug naar Haren gereden. Op den Meerweg nabij liet Tolhuis, waar de weg een vrij scherpe boclit maakt, reed de auto in deze vaart tegen een boom. Do auto sloeg geheel te pletter. Vonder boven won der bleven de bestuurder li. cn do naast hem zittende van der P. ongedeerd. De 23- jarige Jan B. en de 30-jarige Anton I'. ech ter werden op slag gedood. De heide an dere inzittenden, de gebroeders K. werden ernstig gewond. De bestuurder van de auto begaf zicli to voet naai' den garagehouder Venema, wien hij mcdedoeling van het gebeurde deed. Onmiddellijk werden politie en dokter Kruizinga gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. De heer Kruizinga kon bij B. en P. slechts den dood constateeren. Na aan de twee gewonden eerste hulp te heb ben verleend, zijn zij naar liet Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Van een der broers is de toestand zeer ernstig. De bestuurder gearresteerd- De gemccntc-politie van Haren hoeft nog in den vroegen ochtend den be stuurder H. uit zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Hij en de anderen ver keerden, toen liet ongeval gebeurde, onder den invloed van sterkon drank. De Koninklijke Marechaussee te Gro ningen heeft Je leiding van het onder zoek in handen. De totaal vernielde auto werd in beslag genomen. Bij on derzoek bleek, dat deze geheel in orde moet zijn geweest, zoodat het voertuig daarna werd vrijgegeven. Ook de lijken der slachtoffers werden in beslag genomen. Zondagmiddag kon de 32-jarige Jacob K., na in liet Academisch Ziekenhuis te Gro ningen geholpen te zijn, naar huis worden vervoerd. Zijn broeder blijft opgenomen. Door het hemelvuur in vlammen Huizen en werkplaatsen in de asch gelegd Men meldt ons uit Dreumel (Gld.): In den nacht van Zondag om twaalf uur sloeg- tijdens oen lievig onweer de bliksem in liet pand aan den Maasdijk, bewoond dooi de familie J. Klisters. Dit huis, welks dok met riet was bedekt, stond spoedig geheel in vlammen cn woldra was ook liet aangrenzen de pand, oen mandenmaker-ij en woonhuis, bewoond door de familie Luytcn, door hot vuur aangetast. Aan blusschen viel niet te denken. Ook oen derde pand, waarin gevestigd waren een schilderswerkplaats, con bakkerij cn een café, bawroond door do familiio W. Buter, kon niet voor liet. vuur gespaard blij ven. Do plaatselijke brandweer, onder lei ding van den burgemeester, den heer Van lirp, bestreed liet vuur met alle kracht, doch moest zich beperken tot liet nathouden van de omliggende panden. Eerst om twee uur was men mode door den hevigen regenval lief vuur meester. Van de inboedels kon slechts weinig wor den gered, terwijl die schade slechts gedeelte lijk dioor verzekering wordt gedekt. Moordaanslag te Alblasserdam Ben scnsationeele vlucf. Men meldt ons uit Alblasse~dam: Een zekere W. II. D., alhier woonachtig, krecni nirit P. G. V., veekoopman, woonachtig to WiIiige-Langerakin zijn woning twist. Eerstgenoemde had zijn deur in liet slot ge daan, waarna zij samen handgemeen wer den. D. trok zijn revolver en tirof V. in den schouder. Na een worsteling wist V. de re volver van D. te bemachtigen en vluchtte door liet raam naar buiten. Gekomen op den vug, rende V. in de richting Dein. \V. G., die V. kendn, ziende zijn bebloed gelaat en de revolver in zijn hand, greep hem vast en wist hem, geholpen door J., staande te hou den. Vlak bij liet gemeentehuis zou hij waar schijnlijk neergevallen zijn, meer docr over spanning dan we! door liet schot. Men bracht hem in lint gemeentehuis, alwaar Dr de Haan werd opgebeld, die onmiddellijk kwam, den getroffene onderzocht en voorloopig heeft verbonden. Naar we vernemen, waren geen edele dooien geraakt, zoodat levensgevaar buitengesloten is. V. had bij zijn vlucht door hot raam schaafwonden aan het hoofd be komen. De revolver, waarop nog meer patronen worden gevonden, is in beslag genomen. Dr politie arresteerde den doder in zijn woning. Hij werd v oor een voorloopig onderzoek over gebracht naar bet gemeentehuis. Het eerste verhoor w erd afgenomen door den burge meester, tevens liulp-offici-.-ir van justitio, waarna liet verdere onderzoek werd geloid door den gemeenteveldwachter J. P. de Schutter en den rijksveidwaohteu- J. van Antwerpen. De oorzaak van <fe twist is een geldkwestie. Het slachtoffer is naar zijn woning ver voerd. De dader is ter besohikking van de jus titie gesteld. Motorboot gezonken Einde van een pleziervaart Men meldt ons uit Lage Z wal uwe: Op het Holl. Diep alhier is Zondagmiddag schipper P. van der Elshout, wonende Beurs straat te Rotterdam, met zijn motorboot, ge laden met scheepsmaterialen, op weg naar Waspik, op een strekdam gevaren, tengevolge waarvan een lek in den bodem ontstond en het vaartuig begon te zinken. Met veel moeite wist men nog de haven van Lage Zwaluwe in te varen alwaar de goederen op de motorboot „Avontuur" werden overgeladen. Vier Rotter- damsehe jongens, die de reis voor plezier mede maakten, konden nog bijtijds het reeds zin kende vaartuig verlaten VROUW IN VLAMMEN DOOR WASCHBENZINE Te Enschedé was de echtgenoote van den grossier in visch, Kroes, in haar woning aan den Hengeloscheweg bezig, kleeren te wasschen met benzine. Hierbij vatten haar kleeren vlam, waardoor zij zeer ernstige brand wonden opliep. De vrouw snelde naar buiten. Het vuur werd door voorbijgangers gedoofd. In zeer zorgwekkenden toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd. De keuken en de daar boven gelegen slaapkamer brand' den uit. GEVAARLIJKE KINDERTWIST. Toen een familie te Alblasserdam zich aan tafel had gezet ontstond er tusschen het 8-jarig dochtertje en den 15-jjarigen zoon twist. Plotseling pakte het meisje een vork van tafel en gooide die in de richting van haar broer. Deze kwam terecht in het rechter oog van haar broer cn bleef daar in zitten Opneming in het ziekenhuis bleek noodzakelijk Vermoedelijk zai het oog niet behouden kunnen worden. VOSSEN IN FRIESLAND lil do Bakkeveensche bossolien bij Drach ten heeft een jachtopziener een wijfjesvos, verzorgster van eenige jongen, geschoten. In drie bossclien komen nog vossen voor, die er genoeg wild vinden, want van kippcndievc- rijen hoort men weinig. Bananen-auto botst tegen boom en wordt vernield Een doode twee ernstig gewonden De chauffeur was ingeslapen Zaterdagmorgen omstreeks 5 u. is op de Korte Kade te Rotterdam nabij de molen De Hoop, een zwaarbeladen ba- nanenauto uit Utrecht, waarvan de be stuurder in slaap was gevallen, in botsing gekomen met oen lantaarn paal cn een boom cn geheel vernield. De drie inzittenden geraakten in de cabine bekneld en zijn ernstig ge wond naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Een daarvan, de 14-jarige J. Over- beek uit Utrecht, bleek reeds te zijn overleden, terwijl de toestand van den 17 jarigen C. Diks, eveneens uit Utrecht, weinig hoop geeft. De auto is door de politie in beslag genomen. Ben ontzettende botsing De auto, een zware vrachtwagen, kwam uit Utrecht en vervoerde 330 kisten bana nen, te zamen wegende ongeveer 3300 K.G. Zij werd bestuurd door den 23-jarigen II. Diks, wonende J. F. do Rijkstraat te Utrecht. Naast hein zat de 14-jarige J. Over beek, wonende Kromme Rijn 14, Utrecht, en daarnaast de 17-jarige C, Diks, een broer van den chauffeur. De bestuurder, die in dit vroege morgen uur den weg vrij voor zich had, moet tame lijk snel hebben gereden. Zooals helaas meer gebeurt, schijnt hij op liet lange rechte stuk weg plotseling te zijn ingedommeld. Het gevolg was, dat de auto den trottoirband raakte en ging zwaaien. De chauffeur is tengevolge van den schok wakker gewor den en wilde do voetrem indrukken, maar waarschijnlijk heeft hij bij vergissing op liet gaspedaal getrapt. Do gevolgen waren ont zettend. De auto reed eerst tegen een lan taarnpaal op, welke afknapte en vervolgens tegen een zware kastanjeboom, die geheel werd ontworteld. Nog reed de zware racht- wagen door tot ze met een schok togen den molen tot stilstand kwam. De voorwielen waren over den kastanje- ftaui hcengeklommen cn de achterwielen botsten in den kuil van den ontwortelden boom. liet gevolg was, dat de zware last der bananen is gaan verschuiven. Een deel van do zware kisten viei van den wagen maar een ander deel drukte de cabine fi naal in elkaar, terwijl op hetzelfde oogen- blik de radiatcur ion gevolge van de botsing totaal werd vernield. Ondanks liet vroege uur waren cr j'uist eenige voorbijgangers, toen lint ongeluk ge beurde. Zij snelden te hulp en trachtten de inzittenden uit de wrakstukken van de auto te bevrijden. Van twee gelukte dat, doch de middelste inzittende, de 14-jarige Overkeek, kon niet direct worden verlost, om dat hij geheel beklemd zat. Direct werd de politie en de Gcneeskun dige Dienst gewaarschuwd, welke laatste met twee ziekenauto's naar de plaats van do ramp uitrukte. Omwonenden hadden reeds zoo voet mogelijk hulp verleend, maar het was wel te zien, dat de drie gewon den er ernstig aan toe waren. Direct na aankomst der ziekenauto's zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel v ervoerd Daar bleek do 14-jarige .1. Overbeek reeds aan inwendige verbloeding te zijn overle den. De toestand van den 17-jarigen C- Diks, die zware inwendige kneuzingen had opge- loopen, was zorgwekkend. Het best was er nog aan toe do chauffeur, de 23-jarige C. Diks, die verschillende hoofdwonden had opgeloopen. Do ruine, door de hotsing veroorzaakt, was groot. liet is schier onbegrijpelijk hoe de auto den zvvaren kastanjeboom, die een stam bad van een halve Meter middellijn, liceft kunnen ontwortelen. Do vernielde auto is door de politie in beslag genomen; de weg is tijdelijk afge zet om de overal verspreide kisten bananen te doen opruimen- De Ossche misdaden De bekentenissen van P. de Bie P. d-o Bie heeft thans bekend zijn neef Gerrit de Bie te hebben vermoord, waarbij hij geen medeplichtigen hoeft gehad. De Bie hoeft ook bekend met andere bandieten dien landbouwer v. d. Elzen in zijn boerderij te hebben overvallen. Daartoe werd de boerderij van Do Groot door de schurken in brand gestoken, om zoodoende gele genheid te krijgen liet huis van v. d. Elzen te plunderen, wat echter volle dig mislukte, daar niet alle leden van de familie v. d. Elzen hun woning verlieten cn de omgeving zóó-hei ver licht was, dat men met ongemerkt het huis kon binnensluipen. Bovendien verscheen de marechaussee ter plaat se. Ook moet aan P. die Bie door den bakker B. te Mogen die opdracht zijn gegeven in zijn bakkerij brand te slich ten. B. ontkent wel, docli hij stond de- dezer ciagen gereed naar elders do wijk te nomen. Opnieuw gearresteerd Omtrent den brand in liet paviljoen van liet gemeentelijk sportpark tti Oss wordt nader bericht, dat de gemeentepolitie op nieuw heeft aangehouden N. S., die eenige dagen geleden ook was gearresteerd, maar, na voorleiding voor den officier van justitie, was vrijgelaten. Door de bekentenis van A. II., bijgenaamd „Dikke Toon de Soep is nl. komen vast tie staan, dat S. een werkzaam aandeed heeft gehad in bot bijeensleepen van liet meubilair en liet overgieten daarvan niet benzine. De exploitant van liet paviljoen, J. V., moet niet alleen aan elk der brandstichters een belooning van ƒ25 hebben betaald, maar hen ook behulpzaam zijn geweest inet liet opstapelen der houten meubelen en liet over gieten daarvan met benzine. H ouel A. en S. nog van meer branden worden ver dacht, blijven zij beiden zulks tot heden hardnekkig ontkennen. Hoe de marechaussee „jaagt" Aan de mcdedeelingen van wachtmeester Kool is ie g hot volgende ontleend: Soms gaan wij er als landloopers ver niomd op uit, soms als ordelievende burgers in een gewoon colbertje. Üoli ondernemen wij wel zoogenaamde sluippatrouilles om at te luisteren wat er in de buizen wordt be sproken, zonder dat ze ons in do gaten hel. ben. Na het invallen van de duisternis wordt in verdachte wijken en op buiten wegen iedereen, zonder uitzondering, gevi siteerd. Bij tientallen hebben wij er be keurd voor zware jachtdolirten; kruiwagens vol geweren, revolvers cn patronen hebben wij in beslag gcnn'nun. Ook hebben wij en: groote hoeveelheid messen onteigend, er bestaat hier een gemeentelijke verorde ning, dat men geen knipmessen mag dra gen, die langej- zijn dan 5 c.M. Uiteraard trachten de hoeren bier weer wat op te vin den en steken zij schoenmakersmessen, gi- lettemcssen en scherp geslepen scharen in hun zak. Vannacht nog heb ik een mes in beslag genomen, dat „op maat'' was hijg" slepen, lil liet Schayksche veld wemelde liet vroeger van stroopers, vogelvangers, enz. Nu zie jc ze er sporadisch meer. Te genwoordig huppelen er konijnen en hazen rond; verleden jaar zag je er niet écn. In Oss is alles mogelijk Sinds de belangrijke versterking van de maivcliaussee zijn er geen moorden en over vallen meer gebeurd. En als er wat anders gebeurde: diefstallen, inbraken, brandstich tingen, zaten ze gewoonlijk binnen 24 uur in de doos. Het werk is met een verrassend* snelheid gegaan, dank zij ook de medewer king van djc- bevoegde autoriteiten. Wij zijn echter nog lang niet klaar; wij moeten zéér op onze qui vive blijven. Want werkelijk, meneer, hier is alles mogelijk; ik geloof, dat er geen artikel in liet wetboek van strafrecht staat, dat hier niet geschonden is! Kenmer kend is ook hoe de jeugd. kinderen van tien tot veertien jaar, er behagen in schept om vogels te mishandelen; de dieren bijvoor beeld de pootjes af te nsijden. Verleden week' lieb ik nog een paar van die apen hier in Int hondenhok gestopt, bij gebrek aan ecu ce.l. Vóór de versterking was de bevolking hier in de buurt als de dood voor overvallen. Ze bleven op de boerderijen den lieeien nacht do wacht houden. De mensehen zijn dankbaaij dat zij nu tenminste weer rustig kunnee slapen. Den kogel in den loop De uitrusting van de marechaussee bestaat uit speciale gummistokken, een stuk langer dan de gewone; scherpe zoeklantaarns, die een heel eind het veld inschijnen. Bij bet uit rukken wordt liior altijd, dag en nacht, de revolver geladen met den kogel in den loop. Gewoonte is, dat de kogel in den houder zit. (lp liet Gement kwam een man aangeslcn- terd in gezelschap van een vrouw en een kleinen jongen. Hij mocht daar eigenlijk nic loopen. Wachtmeester Kool wandelde op hem af en bracht ham gemoedelijk aan het versland, dat hij hier niet hoorde. Er volgde een fouilleering en dc man kon verder gaan, „Denk er aan, dat ik je hier niet weer zie". „Ja, ja", zei de wachtmeester bij de plek waar Gerrit de Bie gevallen is, „als die populier eens spreken kon! Want dat Piet liet alleen gedaan iieeft, dat geloof ik toch niet". Het treft, dat er te Oss zoo ontzaglijk veel nieuw gebouwde huizen staan. De oorzaak hiervan is, dut men geruimen tijd de over weging heeft lalen geld „Wij hebben altijd aan de verzekering betaald cn mogen nu oók wol c-cns wat li ebben!" Een misdadigersgesiacht In den nacht van 26 op 27 Maart 1893 is te Oss wachtmeester Hoekman vermoord. Op 7 cn S Nov. van dat jaar hebben vier mannen te de-zer zake voor de rechtbank in Den Bosch terechtgestaan. Zij werden allen veroordeeld. Onder hen waren twee De B. s. liet is verbijsterend, de rol die de familie De B. in liet Ossche misdadigersleven licaft gespeeld. Wat er van de auto overbleef. Doodelijk auto-ongeluk Onder Berkel-Enscliot (N.-Br.) had een era stig ongeluk plaats. Doordat de 18-jarige wiel rijder W. Dankers, zonder op te lerten, plotse ling ter hoogte van café De Druivetros den Rijksstraatweg overstak, werd deze door een aut" gegrepen en bijna op slag gedood. Het «loffelijk overschot werd naar het R.-K. Zie kenhuis te Tilhurg overgebracht. De auto boc- ste na de aanrijding tegen een boom en werd licht beschadigd. De bestuurder bekwam daar bij geen letsel. Voor zoover is komen vast te staan, treft den chauffeur geen schuld. Felle brand te Rosmalen Kinderen met moeite gered Te Rosmalen brak door onbekende oor zaak brand uit in de boerderij van den land bouwer van Pinkste-en. De bewoners, die reeds te bed lagen, moesten in allerijl de straat op vluchten. De vijfkinderen, waarvan he. oudste vijf jaar, konden met moeite worden gered. Bijna de geheele inboedel en venschillende landbouwwerktuigen, gingen in de vlammen op. De vrouw was zoo hevig geschrokken, dat zij bewusteloos ineenzakte. Een medicus con stateerde een ernstige zenuwtoeval. De brand weer kon, wegen-, gebrek aan water, weinig uitrichten. Verzekering dekt slechts gedeelte lijk de schade. EEN WALGELIJKE WEDDENSCHAP Te Amsterdam gingen eenige personen in een kroeg aan de Vespuciusstraat een wed denschap aan in het drinken van jenever. Vol gens de Tel. beweerde een der mannen, dat hij binnen zes minuten veertien borrels naar bin nen kon werken, hetgeen geschiedde. Toen de man zijn veertien borrels op had, zakte hij plotseling to"; groote ontsteltenis der toeschouwers, ineen en bleef bewusteloos liggen. Alle pogingen om den man tot bewust zijn te brengen mislukten. Direct waarschuw de men de geneeskundige dienst, die het slachtoffer per ziekenauto naar het Wilhelmi- na Gasthuis bracht. Daar is hij 'eer verpleging opgenomen. De man heeft vermoedelijk een acute alcoholvergiftiging gekregen, die ern stige gevolgen voor hem zal kunnen hebben. .(12 Echter betwijfel ik en ik mag je da uiting van mijn overtuiging in dezen niet onthouden, of onze Heiland dit oiier van je eischt, ja, of Hij het zelfs goed acht dat je liet je oplegt. Het vvil mij voorkomen, dat Hij je plichten hier aangewezen had, om ze met en naast mij te vervullen, doelt ik kan niet beoordee- len, of Zijn aandrang, gespeend van alle zucht naar verdienste cn eer, ie besluiten doet, in do wijde wereld de tioost cn dc hulp te brengen, die hier zoozeer ge- eischt wordt. Zoo ik mij niet vergis, zal Hij je weer tot ons en tot mij voeren indien het dan maar niet langs zware Wegen zij. En zoo je vroeg ol laat tot ons terugkeeren mocht, wees er ver zekerd van, dat ik de plaats, die jou cn jou alleen toekomt, open hield in mijn hart en mijn liuis: ik mag, ik kan niet anders. Bedenkingen van anderen aard tegen je besluit om met de ambulance van Dv. T. ntee to trekken, deel ik je liever mon deling mee. Laat mij je vooruit verzeke ren, dat ik van mijn zijde je niet aan vroegere verhoudingen herinneren zal, waardoor het je eenigszins moeilijk zou kunnen worden. Uw U liefhebbende FREDERIK. Moede en geschokt begaf hij zich ander maal naar de woonkamer. Natuurlijk liepen de gesprekken den ganschen dag over den oorlog en over Anna's vertrek. Mevrouw Dorter schroomde niet openlijk den stap af te keuren, welken Anna nam en dat om redenen, die men èn uit haar ge sprekken èn uit dc overwegingen van don jongen dokter genoegzaam bevroeden kon. Agnes, ofschoon zij niet veel sprak, voegde zich kennelijk pan moeders zijde. Voor Fredorik was liet zeer pijnlijk en hij gevoel de zich verlicht, toen eindelijk hot uur sloeg waarop de familie zicli ter ruste begaf. Het was Mevrouw Dorter uict ontgaan, dat Fredorik zicli stelselmatig puiten het gesprek hield, als liet Anna gold en, daar zij niets wist van lictgeen tusschcn hen voorgevallen was, vermoedde zij, dat Fre dorik aanzoek bij Anna gedaan cn door haar afgewezen was. Dat smartte haar, doch zij begreep, dat zij zich hierin niet mengen kon dan wanneer een der jonge lieden haar in de zaak betrok. Overigens troostte zij zich met de gedachte, dat ook tieze droeve ervaring door den ticore ge bruikt werd om beider hart nader lot Hem te brengen cn in gemoedo tic ernst, waar mee Frederik zich aan den arbeid voor do zieken in de streek begaf, bevestigde haar in de overtuiging, dat de beproeving, die zijn hart geleden had, een viecdzame vrucht voor hom uitwerkte. Zij verheugde zich, dat de jonge dokter bij zijn besluit bleef om zich te Doornvlei te vestigen. Eenige dagen later berichtte Anna, dat zij aan het einde der week thuis dacht te komen en een week door te brengen vóór haar .vertrek. Agnes deelde het Frederik mee en deze had terstond zijn besluit ge nomen. Den volgenden dag gal hij zijn voornemen te kennen naar de hoofdstad terug te koeren om er zijn zaken te regelen en toen Agnes haar bevreemding ie kennen gaf, dat hij nu juist vertrekken wilde, ant woordde hij, dat hij het zich reeds lang voorgenomen had, doch in ieder geval tijdig genoeg terug zou zijn om van Anna af scheid te nemen. „Dan zullen we in dien tijd naar een woning moeten omzien, niet waar?" vroeg Amies schalks lachende. Verbaasd, half bestraffend, zag mevrouw Dorfer tot haar op Frederik had moeite zijn verlegenheid te verbergen,, doch Agnes' schertsende toon opnemende, zei hij: „Dat zal waarlijk noo- dig zijn, beste Agnes, ofschoon je wel ziet, dat ik niet van verhuizen houd. Als er niets anders opzit, dan moet ik mij wel aan je goede zorg aanbevelen." „Wat bedoel je, Frederik?" zei mevrouw Dorfer, „we kennen elkander lang genoeg om zonder omwegen te spreken." „Zou ik niet, op welke voorwaarden dan ook, hier kunnen blijven tantelief?" vroeg de jonge dokter, ,,'k Beloof u, ik zal mij, als uw commensaal, netter en behoorlijker gedragen dan als gast en wat rle bezwaren van een dokterspractijk aangaat, men kent ze hier. Waarlijk, ik zou het liefst van alles hier blijven." „Als Agnes er geen bezwaar in heeft, dat ons huishouden met één man vermeerderd wordt, zou het nu vooral geschikt kunnen, daar Anna voorloopig wel afwezig zei zijn. Ik wil niet ontkennen, dat je je als gast een goeden aanbevelingsbrief ten minste voor mij bezorgd hebt." „En wat denkt mejuffrouw Agnes over de zaak?" vroeg de dokter, in scherts voort gaande. „Ik beloof je, temeer daar Je gast zich nog al handelbaar getoond heelt, en ik vermoed, dat hij onder onze voortdurende leiding al geschikter en beter worden zai, de zaak in ernstige overweging te zullen nemen. Dat mevrouw Dorfer u genogen is" vervolgde zij met een gullen lach, „heeft al zeer veel voor". „In dat geval beveel ik mij aan de cle mentie van de dames!" zei Frederik schert send en verliet de kamer met een hoffelijke buiging. „Daar is iets tusschcn Frederik cn Anna voorgevallen, moeder!" zei Agnes, toen zij zich alleen bevonden. „Merkte u wel, hoe geheel anders zijn toon was, toen hij sprak over het zoeken van een verblijf? De eerste maal meende hij het, thans blijft, hij liever hier. Ook trekt hij zich uithet gesprek terug, zoodra liet Anna geldt en spreekt in het geheel niet over haar. Daar moet iets zijn: ook zijn besluit om nu te gaan met het plan eerst weer te komen om van haar afscheid te nemen,, 't is zoo geheel in strijd met de houding, die hij gewoon was tegen over haar in te nemen." „Je hebt goed gezien, kind", hernam mevrouw Dorfer, „al weet ik precies zooveel als jij, toch Vermoed ik hetzelfde. Ik betreur het voor hen beiden, doch de II-ere zal het wel goed met hen maken en ook uit deze teleurstelling vrucht voor hart en levan weten te wekken." Met een ernstige blik, vol eerbiedige he- wondering, staarde Agnes op liet gelaat der oude weduwe. Op eenmaal werd haar vermoeden tot zekerheid en tevens had zij begrepen, hoezeer de weduwe een nauwere veieeniging tusschen Anna en Frederik gewenscht had. Ze was nu eenmaal te weinig zelfzuchtig, zij dacht te weinig aan zichzelf oiu over twee mogelijke gevallen te zinnen; en bovendien, hoezeer ze Frederik ook genogen was, hoe groot haar achting voor hem ook ware, liet gevoel, Jat Anna's hart aangegrepen had tegenover den sjjeel- genoot harer jeugd, was haar zuster vreemd gebleven en nimmer had Frederik liet gewekt. Zij hadden elkander lief als broeder en ziister. Daarom bewonderde zij nu temeer de kalme onderworpenheid harer moeder waar deze een van luiar liefste wenschen in rook zag opgaan. Aan wien zou het liggen? Zij twijfelde er niet aan: Anna moest bezwaar gemaakt liehben cn welk bezwaar kon het anders zijn, dan dat de bestemming, die Frederik zich gekozen had, niet met Anna's illusion strookte. Hoc dwaas van Anna en hoe sleeg haar achting voor Frederik en haar waardeering voor zijn besluit nu liet. haar op eenmaal duidelijk werd, dat hij om de roeping, wel ke hij zich van God aangewezen emoelde do liefde zijns harten offerde! Waarlijk, Anna deed roekeloos en dwaas, zulk een man terug te stgoten. Doch moeder 'ou wel gelijk hebben, waar zij meende, deze zaak gelieel in de hand des Heeren te moeten geven. Zoo zou zij dan ook doen en er niet over spreken tegen Anna, wanneer deze althans zich daarover niet uitliet. Als een moedig strijder, eti mc-t, Gods hulp, als overwinnaar verliet do jonge doktor den volgenden dag do woning, ja, maar met de wonden uit dien strijd nog in dc ziel en hoelang zouden zij open blijven, hoe lang nog schrijnen? Als een, die zich beroemt op do overwinning, terwijl zij zich nog aangordde tot den kamp, zoo trad Anna den volgenden ddg de ouJetlijko woning 1 .nncn. HOOFDSTUK V Het vertrek Een week was voorbij gegaan en nog zat de .-u.ge dokter op zijn kamer, /jin zaken in orde te brengen, dat had hem nauwelijks meer dan een halven dag gekost on het eenige wat hem nu nog overbleef te doen, was zijn rekening tot op dato met zijn hospita te vereffenen en een spoorkaartje te nemen. En waarop wachtte hij dan? Ja, dat was het juist. Hij wachtte op eenig bericht van Doornvlei en dat wilde nog maar niet komen, al keek hij ook tienmaal door de ruiten om den aankomenden postbode met zijn bestelbrieven van deur tot deur te inleen, totdat hij de deur zijner woning ilthans voorbij was. Dat was het nu en dat bericht wilde niet komen. (Wurdl vervolgd) U'

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3