MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 5 JUNI 1935 Plaatselijk Nieuws* DE TOEPASSING DER KIESWET Marktberichten» 1 LAUWEREN EN DOORNEN zaaier. „Moge gij ook vracht zien op uw arbeid", aldus besloot spr. De vergadering zong Ps. GS liet laatste vers, waarna Ds. de Graaf voorging in dankgebed Na afloop kwamen vele aanwezigen kennis maken met het nieuwe hoofd en zijn echtgc- aioole, Schietwedstrijden B.V.L. Op veler verzoek plaatsen wij do officioolo •uitslagen van do gehouden schietwedstrij den van de B.V.L. Sommelsdijk 465, Ooltgonsplaat 401, Briel le 456, Den Bonnnol 449, Nieuwe Ton ge 424, Herkingen 40?, Oncle Tonge 440, Melissant 410, Achthuizen 432» Nieuw-Helvoet 437, Stel lendam 44 i, Dirksland 436, Stad aan 't Ha ringvliet 439, Goedereede 438, Ouddorp 449, Zuidland 437, Rockanje 376, Spijkenisse 379, Oostvoorne 395, Zn artewaal 409, Simons haven 431, Personeele baan S c h e r p s oh u 11 ors: le pr.: A. Bier- hoom, Oude Tonge, 50; 2e pr.: L. Jansens, Zuidland, 49: 3e pr.: D. Jansen, Stellendam, 49; 5e pr.* J. C. Roost, Nieuw-Helvoet 49: 49; 4de prijs D. Langestraat, Simonshaven, 6e pr.: A. van der W'elb, Den Bommel 48; 7e pr.: P. Boelaars, Ouddorp, 48; 8ste pr.: "NV. Koppenaal, Nieuwe Tonge 48; 9de pr.: C. Jongejan, Dirksland, 48; 10de pr.: A. C. van Dijk, Den Bommel, 48; lie pr.": L. Mas tenbroek, Somnielsdijk, 48; 12e pr.: M. Borkent, Brie 11e 48; 13e pr.: M. van der Steenhoven, Stad aan 't H. 47; 14e pr.: J. Both, Ouddorp, 47; 15e pr.: L. Aan Kempen, .Ooltgeiiöplaat 47; 16e pr.: J. Gtbuys, Acht huizen. 47; 17e pr. P. Stolk, Brielle; 18e pr.: tC. Snee]», Nieuwe Tonge 47. le klasse: le prijs: M. Aleman, Oud- dorp, 49; 2o pr.: C. Yersavel, Achthuizen, 48: 3e pr.: P. Westhoeve, Ouddorp, 48; 4e pr.; L. van Bij, Zuidland 48; 5c pr.: G. Kappeteyn, Simonshaven 47; 6e pr.: L. Ver- maat, Ooltgenspla,at, 47; 7e pr.: J. Malie paard, Stad aan 't II. 46; 8e pr.; H. Sandi- "Jort, Goederee.de 46; 9e pT.: II. van der Doel Somnielsdijk 46; 10e pr.: J. Grooteboer, Mid delbands 46; 11c pr.: J. Waling, Zuidland 46; 12e pr.: -V. Troost, Melissant 45; 13e pr.: L. Tanis, Somnielsdijk 45; 14e pr.: C. van Prooiion. Nieuwe Tonge 45; 15e pr. L. Goo- degebuur, Melissant 45; 16c pr.; K. J. van Splunter, Middelharnis 45; 17e pr: C. Rlui, Somnielsdijk 45. 2e klasse: le pr.: D. Breen, Ouddorp 47: 2c pr.: W. Drooger, Nieuwe Tonge 47; 3e pr.: M. van Galen, Spijkenisse 46; 4e pr.: C. J. Geluk, Herkingen 46; 5e pr.: C. Krij ger, Goedereede 45; 6e pr.: M. C. Dingeman, Oostvoorne, 45; 7e pr.: M. van der Doel, 'jSommels dijk, 43; 8e pr.: .1. de Wild, Zwartc- vvaal, 43; 9e pr.: .J. Iiisseeuw, Nieuw-Hel voet, 43: 10c pr.: J. Berkhof, Ooltgonsplaat 43; lie pr.: C. Ilokke, Zwartewaal 43; 12e pr,; H. Langendans, Rockanje, 42; 13e pr.: J). Soeteman, Herkingen, 42; 14e pr.: M Schoordijk Zwartewaal, 42; 15e pr: J. Ruig- Jiaver, Simonshaven 42; löe pr.: J. Winkels, Oude Tonge, 42; 17e pr.: D. Kruik, Ro ckanje 42. Vrije Baan 'le prijs: M. Aan der Steenhoven, Stad ban 't Haringvliet, 50 st. serie 50; 2c pr.: J. van NieuAvenhuijsen, Sommelsclijk, 50 st. serie 49: 3e pr.: L. Mastenbroek, Sommels dijk, 50 st. serie 49; 4e pr.: A Popma, Som melsclijk, 50 st. serie 49; 5e pr.: A. Groenen dijk, Sommelsclijk, 50 st. serie 49; Ge pr.: IA. van den Meeberg, Stad aan 't II. 50 st. eerie >49; 7e py.: B, van Dijk, Somnielsdijk, 50 st serie 46; 8e pr.: J. de Jong, Oude Ton ge, oÖ' st. zonder serie. Voorts wérd geschoten door: L. van Kem pen. Oo'tgcnsplaat, 49 st. serie 49; J. Groo teboer, Sommelsclijk, 49 st. serie 49; D. Hoornweg, Brielle, 49 st. serie 49; L. Spoor, Briclie, 4!) st. serie 48; J. L. Roost, Nieuw- ÏIelvoet, 49 st. serie 48; G. van Driel, Som melsclijk, 49 st. serie 48; P. Nagtegaal, Den Bommel, 19 st serie 47; W. van der Put, Somnielsdijk, 19 st. serie 47; A. A. Hoge weg, Stad aan 't Haringvliet 49 st. serie 47; Sneep, Nieuwe Tonge, 49 st. serie 47; J. Hol laar, Somnielsdijk, 49 st. serie 46; J. van ISliedreoht, Sommelsclijk, 49 st. serie 46; A. J. Vreeswijk, NieuAve Tonge, 49 st. serie 46; L. A. Snijder, Goejlereecle 49 zonder st. serie; i\V. van Veen, Melissant, 48 st. serie 48; T. Stolp, Brielle, 48 st. serie 48; Jacob Kieviet, Somnielsdijk, 48 st. serie' 48; F. van der Boogert, 48 st. serie 48; G. Tiemens, Mid- idelharnis, 48 st. serie 48; L. Tanis, Sommels dijk, 38 st. serie 48; J. Doornbos, Sommels dijk, 48 st. serie 48; W. Drooger, NieuAve 'Tonge', 48 st. serie 47; J. van Bergen, Brielle 48 st. serie 47; P. Boelaars, Ouddorp, 48 st. serie 47; IT Fris, Middelharnis, 48 st. serie 47; H. van der Doel, Somnielsdijk 48 st. serie 47; A. hupteijn, Sommelsclijk, 48 st. serie 47; G. Mol, Spijkenisse, 48 st. serie 46; P. Mast, Den Bommel, 48 st. serie 40: D. Prin sen, NieuAve Tonge, 48 zonder st. serie; J. Koesc, Stellendam, 48 id.; C, Koenraad, id., 48 id.: D Brecn, Ouddorp 48 id: A. C. van Dijk, Den Bommel 48 id.: A. Quak, Zuid rand, 48 id.; G. Poorten, Nieuw-Helvoet 4S aontler st. serie, SOMMELSDIJK. De uitslag van de 1.1. Za terdag gehouden nummering van de inge leverde lijsten van canclidaten voor de ver kiezing van de leden Aan den Baad, is als volgt: 1 J Blok Mzn., (SD.A.P.); 2 II van der Velde Wzn. (Gemeenschapsbelang); 3 A A. Mijs (V.B.); 4. J. le Comte (S.G.P.); 5. J. TI. Dijkers (A.R.); 6. L. J. Buth (Herv.). Dc lijsten van canidaten liggen voor een ieder op de secretarie ter inzage. Gedurende de maand Mei 1.1. werd de Wiihelminabrug dezer gemeente gepasseerd door 9 schepen. Hieronder zijn niet begrepen schenen, met abonnement en beurtschepen. Gevonden voorwerpen: een electro-mo tor, (klein model) en een bril in etui Inlich tingen te bekomen bij den gcmeente-velcl- wacliter Gedurende de maand Mei 11 vestigden zich in deze gemeente 19 personen; 13 in gezetenen werden afgescheven; 7 kinderen werden geboren; 4 personen stierven, terwijl 5 huwelijken weiden voltrokken. Door B. en W. is bekend gemaakt, dat ter gemeente-secretarie ter inzage zijn ge legd en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar zijn gesteld opgaven be doeld in artikelen 35 en 51 der Drankwet. MIDDELHARNIS. De collecte, gehouden op den Zendingslanddag in de Ned. Herv. Kerk, op Hemelvaartsdag, heeft opgebracht f 215. Mej A. Tiemens heeft om gezondheidsrede nen bedankt als presidente van de Geref. Meisjes- vereeniging .Onderzoekt de Schriften In haar plaats is benoemd mej. G. Wenting, die haar b noeming heeft aangenomen. In de Chr. Geref. Kerk zal Zondag in beide diensten Pinkstercollecte worden gehouden, terwijl deze collecte eveneens zal worden gehouden in de Gerei. Kerk. Bij den agent der arbeidsbemiddeling zijn 1 Juni als werkloos ingeschreven 93 personen, nl. 15 zeevissc'hers, 1 slager, 1 borstelmaker, 1 chauf feur, 1 kabelmonteur, 5 timmerlieden, 3 opperlie den, 4 metelaars, 10 transportarbeiders, 1 zeeman groote vaart, 38 landlarbeiders, 2 broodbakkers, 5 letterzetters, 1 smid-bankwerker. Op 2e Pinksterdag vindt op het sportterrein Concordia een paarden- een wielerwedstrijd plaats De paardenwedstrijd gaat uit van de Landelijke Rij'vereeniging „De Overmaasche Ruiters". Aan vang 2 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Evenals an dere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollec teerd voor de 150 blinden. tewerkg:steld in de bekende inrichting, Plantage Middenlaan 46 te Am sterdam. De Vereeniging streeft er naar den blin den in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun g mis zoo weinig mogelijk zullen gevoe- en. Om dit doet te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt tevens over een Internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op H wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat de inwo ners van Stad aan 't Haringvliet met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De collecte wordt gehouden in de week van 3 tot 8 Juni. r-' Vanuit deze gemeente werden de vorig^ week 2200 H.L. aardappelen vervoerd. De prijs bedraagt momenteel f 3.50 per H.L, Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 28 werkloozen ingeschreven. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. een collecte voor de Zending worden gehouden. - Loop der "bevolking in de maand April. Inge komen: A. Oosterling van Rotterdam, J. Kreft van Zevenhuizen. Jac. van Biert van Schiebroek. Vertrokken- J. Mulder naar Somnielsdijk, P. Knops naar Middelharnis. De voetbalver :en. V.V.S. van hier speelde Zaterdagavond j 1. voor de competitie tegen VIOS II van den Bommel. Uitslag 2—2. OUDE TONGE. Sport. Voetbal: Grijsoord I— VIOS I (den Bommel) 5—2; Grijsoord II—Hercu les II (Achthuizeo) 1 1; Grijsoord (Jun.)—D.J.S. (Jun.) 2—0. Korfbal: Excelsior IWeest Kwiek 1 (M'harnis) 4—1. De postduivenvereen „Ons Genoegen" hield een wedvlucht vanuit St Dvnis (Fr.), afstand 335 K.M. De uitslag luidde: no. 1 M. Holleman, no, 2 Joh. Hagens, nos, 3 en 5 G. Groenendijk, no. 4 gebr. Verweij, In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 105 landarbeiders, 4 transportarbeiders, 2 land- bouwknechts en 1 smid. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier .ren collecte worden gehouden ten bate yan den Geref. Zendingsbond. —Bij de gehouden verkiezing zijn tot gezwore nen van den polder Oudeland herkozen de heeren D. G. van Es en G. Mijs4 NIEUWE TONGE. Ingekomen personen: Lien- tje v. d. Valk van Middelharnis; Pieter Arie van Dongen van Willemstad; Johanna du Pree van Den Bommel; Gerritje Jannetje Verolme van Som- me lsdijk. Vertrokken personen: Jilles Zoen naar Rotter dam; Leerdert Drooger naar Hellevoetsluis; Adriana Visser naar Hellevoetsluis; Leendert v. d. Werf naa c 's-Gravenzande; Govert Breen naar Middelharnis; Bastiaaotje v. d. Doel naar Som nielsdijk; Neeltje Sara Kornet naar Sommelsdijk; Adrioantje Dorst naar Herkingen. De P.V. .Gevleugeld; Bode" hield een wed vlucht van Pont St. Maxence, afstand 289 K M. Lossing 8.50 uur. Eerste duif 1.3.25. Laatste duif 2.14.53. Prijzen zijn als volgt: P de Weerd 1, 8. 10; A. Holleman 2; A. Tijl 3, 6; Th Melissant 4, 7; J. A. v. d. Maas 5, 11; B. v. Zielst 9 Door B. Visser alhier is een duif opgevan gen welk- een ring aan had waar op stond: Belg 34 6843044, met stempel op de linkervleugel: Luchtreizigers Arendonck, A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond van 7—8 uur in d- consistoriekamer. A.s. Zondag morgen hoopt voor deze gemeente op te treden Ds. van Asch van Sommelsdijk. terwijl des avonds leesdienst zal worden gehouden. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 81 werkloozen ingeschreven, waarvan 35 in de w.rk verschaffing. De candidatenlijsten voor den gemeenteraad zijn als volgt genummerd: 1 A R Partij, 2 Werk- mansbelang, 3 S.G.P., 4 Lib. partij. MELISSANT. De stemming voor den gemeente raad zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 12 Juni a.si Bij publicatie is bekend gemaakt dat de her zien? lijst van inkwartiering gedurende 14 dagen ter inzage ligt op het gemeentesecretarie. De vorige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandeliijksche collecte heeft f 54 opgebracht. -— Zaterdagavond gaf de muziek vereen. „Tot Nut en Genoegen" een welgeslaagd concert op het plein voor het gemeentehuis. HERKINGEN. Boor don Gem. Veldwachter A. Wolf er t Averden de vorige A\*eek de Ge'br. L. geverbaliseerd \A-egens stroopcrij van viscii onder deze gemeente. Van een in den polde'r Oud-Herkingen staande loods van mej. de Aved. Coenradi, werd vorige week wederom, voor de zooveel ste maal, een nieuw zwaar slot verbroken en medegenomen of weggOAVorpen. Het wordt meer dan tijd, dat op de een of andere manier aan dit vandalisme een eind wordt gemaakt. GOEDEREEDE. Zaterdag stonden bij den agent der Arbeidsbemiddeling asl werkloos ingeschreven: 31 landarbeiders, 1 wagenma ker, 1 timmerman en 2 garnalenvisschers. De garnalenvisscher C. Lokker Mzn., viel met zijn pols in een stuk blik en ver wondde zie li zoodanig dat heelkundige liulp moest, worden ingeroepen. Boor den tuinman K. Troost werden de vorige week al nieuwe aardappelen ge rooid van den konden^grond. Zaterdag a.s. zal het muziekgezelschap „Apolio" een concert geven op het Markt plein. Be Noordzee-vïsschers besomden de vo rige week van f 30 tot f 100 per vaartuig. De vangst was buitengewoon groot, doch de prijzen zeer laag. De garnalen vrsscbers vingèn per dag en per vaartuig van 80 tot 100 kilo. De muziek- en zangvereenigingon ho pen op 18 Juli e.k. deel te nemen aan het concours te Naaldwijk. Door hot Diaconie-Armbestuur der Ned. ITerv. Kerk werd de vorige week een perceel land verhuurd groot 202,60 H.A. gelegen in de Rook laas-plaatpol der. Er werden niet min der dan 15 biljetten ingeleverd. De laagste inschrijver was A. Breen voor f 23 en de hoogste J. de Vogel voor f58.25 per 45 Aren 92 centiaren of Voomsch gemet. Aan den hoogsten inschrijver werd liet ge gund. OUDDORP. Door het bestuur der clchorei- drogrij de Onverwacht is 150 ton cichorei ver kocht, met bestemming naar elders. Naar men verneemt is bij wijze van proef goedgevonden dat voor het eiland Flakkee bij de uitvoering van de melksteunregeling, die vanaf 1 Juni in werking treedt, een afwijkende regeling zal toegepast worden. Voor het boven een zeker aan tal gehouden stuks melkvee zal de veehouder een bepaald-I afdracht verschuldigd zijn. De garnalenvisschers hebben de afgeloopen week 2 en 3 dagen gevischt. Met de zeilscheepjes werd gemiddeld 50 Kg garnalen per dag gevan gen, de motorschuiten hebben het dubbele givan- gen; alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 15 cent per kilo. In de weervisscherijen werden 4 zal men gevangen, een van 25 pond en drie die samen 34 pond wogen. 21e zijn vervoerd naar de afslag te Rotterdam. Ook werden nog ruim 400 haringen gevangen. Bij verschillende kippenhouders zijn kippen ontvreemd. De collecte voor den gewapenden dienst zal in d'ze gemeente dezer dagen worden gehouden. Alhier staan 85 werkloozen ingeschreven. Er wordt aan herinnerd dat degenen die hun klavergewassen te velde wenschen te verkoopen. daarvan vóór of op 5 Juni aangifte behooren te doen bij Notaris v. d. Berg te Goedereede. In deze omgeving zijn een paar visschers be gonnen met de Ansjovisvangst Reeds is al een hoeveelheid gevangen. Het is te hopen dat de prijs het goed moge maken, daar er met de z-.e- en gar- nalenvisscherij weinig te verdienen valt. In deze omgeving worden nu reeds Westland- sche uien en sjalotten in voorkoop gekocht. Naar wij vernemen zal voor rekening van di wed. J. Kaptijn een woonhuis worden gebouwd. Het werk zal uitgevoerd worden door gebr. Boe laar sen P. Kaptijn. Het inschrijvings- en alphabetisch register betreffende in deze gemeente voor den dienstplicht ingeschreven personen der lichting 1935, ligt tot 7 Juni op het secretarie voor b-langhebbenden. ter inzage. Vanaf heden zijn op het gemeente-secretarie de vischakten voor het seizoen 1935/36 verkrijg baar gesteld. A. v. d. Heuvel was laagste inschrijver voor het vervoeren van 150 ton gedroogde cichorei wortelen uit de fabriek Onverwacht naar de ha ven. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Jao, 9. v. Joost Abresch en Annetje Les; Hendrik, z. v. Simarinus Cornells Kramer en Huibertina van Prooijen Gehuwd; Leendert Teunis v. Nimwegen, 26 j., en Jannetje Slui, 19 j.; Willem Polder, 20 j. en Marina Hollaar. STAD AAN T HARINGVLIET. Geboren: Huibrecht, z. v Pieter Joost v. d. Valk en Jacoba Huizer; levenloos kind van E. L. Trommel en W. Berkhout. Gehuwd: J. Klink, 31 j. (M'harnis) en P. Knops, 23 j„ alhier; M. C. W. van Bijlevelt, 50 j. (S'dijk) en Joh. Mulder, 31 j„ alhier. NIEUWE TONGE. Geboren: Adriana Elizabeth, d. v. J. C. Noteboom en C. L. de Vos; Arv, 2. v. W Drooger en K. van Alphen. Getrou w d: I. Kievit, 26 j. te Sommelsdijk en N. S. Kornet, 26 j., alhier; L. Drooger, 21 j. en A. Visser, C j. Overleden: Gijsbert Jan, 22 z. v. J. P. de Wilde en A. T. v. Schouwen; Dirk Breesnee, jm. 71 j.; Dina Jannetje Holleman, 8 j., d. v. A. Holleman en A. S. Keijzer OUDDORP. Geboren: Abram, z. v. Jan Re- dert en Lientje G. Mierop; Martijntje, d. v. Wil lem Witte en Grietje Zeedijk; Adriaantje, d. v. Cornelis Erkelens en Elizabeth Verduin; Leunis Kommer, z. v. Jacob Tanis en Anna Padmos. Ondertrouwd: Hubert Westhoeve, 22 j. en Cornelia Duivaloois, 23 j.; Marinus Moerkerke, 24 j. en Leentje Witte, 22 j.; Cornelis Ardon, 22 j. te Dirksland en Dimmetje Witte, 20 jJacob H er schap, 43 j. en Wilhelmioa v. d. Klooster, 28 j. Getrouwd: Hubert Westhoeve, 22 j. en Cor nelia Duvaloois, 23 j.; Marinus Moerkerke. 24 j. en Leentje Witte, 22 j,; Cornelis Ardon, 22 j. en en Leentje Witte, 22 j.; Cornelis Ardon, 22 j. te Dirksland en Dimmetje Witte 20 j. Overleden: Cornelis Witte, jm. 75 j„ Cor nelis Tanis, 91 wedn. van Maria P. de Mooij; Grietje Nuij, jd. 1 j.; Hubert Boslooper, 60 j., echt genoot van Pieternella J. Visser. Nederlandsche Chr. Padvinders Vereeniging Op den onlangs achter den Schevening- schcn watertoren gehouden Landdag der Ne derlandsche Chr. Padvinders Vereeniging, heeft de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Stolk, alle aanwezige troepen welkom geheeten, in het bijzonder de Rot- terdamsehe, die voor het eerst aanwezig was. In zijn toespraak memoreerde spreker verder doel en waarde van het Christelijk padvinderschap. Bat is in de eerste plaats ernstig te trachten zijn plicht, te. doen tegen over God, Koningin en Vaderland. Als we clat doen. spreekt het vanzelf dat we ook ons uiterste best doen het verdere deel van onze belofte na te komen: te trachten ieder een te helpen, waar we kunnen, en de pad- vinderswet te gehoorzamen, niet in onze eigen kracht., maar met het gebed in ons hart of de Heere ons de weg wil wijzen om het te kunnen. Dan zullen we echt Chris telijke padvinders zijn, die door ernstig werken en vroolijk spelen probeeren te wor den mannen en vrouwen die met een ge oefende geest en een geoefend lichaam kunnen staan op de plaats die God ons zal aanwijzen. Nadat de heer Stolte nog zijn verheuging over de bloei der vereeniging had uitge sproken werd overgegaan tot het andere deel van het programma. De verkenners hielden verschillende wed strijden, waarbij vooral Rotterdam kranige hoog- en verspringers bleek te bezitten, ter wijl' Scheveningen en Leiden zich onder scheidden door hun vaardigheid in hot seinen. De Loosduinsche zee-verkenners bouwden met hun schipper een seintoren. Zonder dat er een druppel regen gevallen was ging het om half vier weer op Sche veningen aan. Hier werd, met een gezellige bijeenkomst in Hotel „Van Abeelen", waar in toespraken, liedjes en voordrachten elkan der afwisselden, deze zeer geslaagde dag be sloten. Een uiteenzetting van de wijze waarop nu de zetels worden verdeeld Hoe het nieuwe stelsel voor de Gemeenteraadsverkiezingen zal werken De belangrijkste wijziging in de Kieswet van 1933 betreft artikel 100. Daarvan is alleen het eerste lid gebleven, nl.: Even zoovele malen als de kiesdeeler is begrepen in het stemcijfer eener lijst, wordt aan die lijst een der te vervullen plaatsen toegekend Voor de uitslagberekening begint men dus vast, te stellen de kiesdeeler, d.i. het aantal uitgebrachte geldige stemmen ge deeld door het. aantal te verdeelen plaat sen. Deze kiesdeeler gaat men daarna deelcn op het totaal der op een bepaalde lijst uit gebrachte stemmen, waarna er een over schot blijft. Dit is de z.g. eerste v e rd e e li n g. Bij de nu volgende verdeeling onder de overschotten is van invloed de wijziging van 1933, want de wet maakt nu onder scheid en zegt: wanneer 19 of meer plaat sen te vervullen zijn (in gemeenten, welke in 1930 meer dan 20.000 inwoners hadden) gebruiken we artikel 100b en indien het aantal te- vervullen plaatsen minder dan 19 bedraagt art. 100c. De wijziging bestaat voor de groote gemeenten hierin, dat de verdeeling, naar de grootste overschotten vervallen is. De vroegere derde verdeeling (stelsel van de grootste gemiddelden) die slechts enkele ma Ion toepassing vond, is nregel ge worden. Wat wordt dus nu gedaan? Het aantal reeds bij eerste verdeeling toegekende zetels wordt voorloopig met één verhoogd. Dit aanlal wordt dan gedeeld op het totaal der op die lijst, uitgebrachte stemmen. Die lijst, welke dan het grootste gemiddelde geeft, krijgt de eerste overschot-zetel. Zijn er méér overschot-zetels, dan wordt dezelfde methode gevolgd. Zelfs kan dus nu een lijst welke reeds één overschotzetel ge kregen heeft, er nog één krijgen. Ook kan het voorkomen, dat een lijst, welke vroe ger geen overschot-zetel zou krijgen, om dat toen de bepaling gold, dat na toeken- i nng eener plaats een gemiddeld aantal stemmen van minstens 75 pet. van den kies deeler per toegekende plaats vereischt was, n wèl een zetel toegewezen krijgt. Voor kleinere gemeenteraden geldt art. 100c. Hierin wordt de oude metho de toegepast, waarbij echter een kleine wij ziging opvalt. Vroeger kwamen bij de ver deeling naar de grootste overschotten niet. in aanmerking lijsten, die per toegeken de plaats minder dan 75 pet. van den kiesdeeler hadden behaald. Nu zijn van die verdeeling uitgesloten de lijsten met een stemcijfer, dat lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler. De methode hij de tweede verdeeling toe gepast, wordt genoemd die der grootste overschotten. Zijn er daarna nog zetels te verdeelen dan wordt voor de nog overblij vende gerekend met het stelsel der grootste gemiddelden. Bij deze derde verdeeling ko men 'ijsten met een stemmenaantal minder dan 75 pet. van den kiesdeeler wèl in aan merking. Was het vroeger zóó, dat bij een tweede verdeeling voor bv. twee zetels vereischt was 150 pet. van den kiesdeeler te hebben (75 pet. per zetel) nu is dat niet meer ver eischt. Wij meenden goed te doen op deze wijzi gingen nog even de aandacht te vestigen. Voorbeeld van een kleine gemeente De berekening voor een groote gemeente is eenvoudig. Na de eerste v e r d e e 1 i n g werkt men daar direct met het grootste gemiddelde. Voor een kleine gemeente geschiedt dat niet., omdat in kleine en vooral in zeer kleine gemeenten eer, partij, welke bijna an- derhale kiesdeeler behaalt (bij 7 zetels bijv. 20 pet. der stemmen) geen kleine partij ge noemd kan worden. Voor de grens van 21/i kiesdeeler geldt dit in nog sterkere mate. Hierbij komt, dat het wegvallen vandeze resten in een aantal gevallen ten gevolge had, dat een partij, die niet meer (of niet veel meer) dan 40 pet. der stemmen had verkregen, de volstrekte meerderheid in de raad verwierf. In 's Gravenzande was do uitslag nu ais volgt: Lijst 1 S.D.A.P. 58S stemmen. Lijst 2 Gemeentebelang 212. Lijst 3 A.R. 770. Lijst 4- S.G.P. 177. Lijst 5 C.H. 937. Lijst 0 R.K. 104. Lijst 7 V.B. 457. Totaal 3305 stemmen. Er waren uitgebracht 3305 stemmen. De kiesdeeler werd dus 3305 13 is 254 3/13. Bij de eerste verdeeling werden dus toe gewezen aan de S.D.A.P. 2 zetels, rest 79 7/13; A.R. 3 zetels, rest 7 4/13; C.H. 3 zetels, rest 174 4/13; V.B. 1 zetel, rest 202 10/13. Dus nu nog te verdeelen vier restzetels. De partijen die in eerste instantie niet hadden meegedaan, konden ook nu meedingen, in dien men 3/4 van de kiesdeeler had behaald. Dit bedroeg 190 35/52, Dientengevolge vielen de S.G.P. en de R.K. partij er af. Maar Gemeentebelang als heb bende 212 stemmen, dong mee. Zij verkreeg als de hoogste restbezittende de eerste zetel. Daarna V.B., toen de C.H. en eindelijk de S.D.A.P. de laatste restzetel. Bij een verdeeling volgens het grootste gemiddelde zou zoolang ook partijen met minder dan de kiesdeeler mee mogen doen de uitslag niet anders zijn geweest. Het ge volg ware dan, dat A. R. zijn zetel zeer duur moest betalen: nl. A.R. per zetel 256, C.H. 234, V.B. 228, G.B. 212 en S.D.A.P. 196 Viel G.B. af, dan zou de zetel voor A.R. zijn, die dan per zetel 192 stemmen zou be talen. MUSSERT MAAKT INDISCHE STUDIEREIS Volgens „Volk en Vaderland" zal Ir Mussert omstreeks half Juli een reis maken naar Ned. Indië, om den toestand aldaar te bestudeeren. De heer Mussert zal ongeveer een maand in Indië blijven; hij keert in het begin van September terug. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 31 Mei Kippenei- ren 57—59 kilo f 1.85—1.90, idem. 49—50 kilo f 1.60—1.70, idem bruin 60 kilo f 2.10 sla f 1.10—1.50, bloemkool f 2.70—11.50, komkom mers f 9.10—10.80 per 100 stuks, spinazie f 2— 2.70, postelein f 10—11 per 100 kilo, peen f 10.10 10.70, rhabarber f 3.80—5.70, radijs f 1.80 per 100 bos, aardbeien f 20—21 per 100 pond. Veiling van Maandag 3 Juni Sla f 1 1.20, bloemkool f 4.40—13.50. perziken f 11 per 100 stuks, postelein f 8.90—10.80, spina zie f 2.20—5.40 per 100 kilo, rhabarber f 3.70, peen f 8—9.70 per 100 bos, aardbeien f 27 per 100 pond. MARKTBERICHT van Makelaar Jac. Knoop, in aardappelen, groen ten en fruit, Da Costastraat 16 A'dam, tel. 81431. De prijzen van verschillende soorten aardappe len zijn de vorige week sterk opg.loopen, zelfs Z. Bevelanders, anders lager in prijs, thans veel hoo- gere prijs. Het koudi weder is hiervan de oorzaak en de voorraad" is niet groot meer. Groote aanvoer van nieuwe Malta-aardapp. is niet te verwachten. De Amsterdamsche bevolking zal na 15 Juni, als de crisisheffing van aardappelen is opgeheven, nog minstens 14 dagen oude piepers moeten eten, daar d oogst van de nieuwe Muizen er niet te mooi voor staat. Heden 3 Juni 1935 werden de volgende prijzen g maakt: Zeeuwsche Bonten f 4.50-5, Z. Blau wen f 4.50—5, Roodstar f 4—4.20, Friesche Rood- star f 4—4 20, Z. Bevelanders f 3.504, Ypolder en Haarlemmermeer Bevelanders f 2.603, per 70 kilo Verder per 100 kilo: Westlandsche Muizen f 25—30, idem klein»? f 2725, idem kriel f 20—i 23. nieuwe Malta f 16.50—17.50. ROTTERDAM, 3 Juni. Vee. Aanvoer 2229 dieren, t.w.: 781 vete runderen, 47'J vette kal veren, 10 nucht. kalveren, 348 schapn of lam meren, Ü20 varkens. Prijzen per kilo: Veitte koeien le kw. tot 52 c, 2e kw tot 47 c., 3e kw 3035 e.. vette os sen tot 46 c„ 2e kw tot 42 c„ 3e kw 3337 c.< vetite kalveren le kw. tot 68 c., 2e kw ot 58 c., 3e kw 3540 c., varkens (levend gewicht) 313233 c., schapn 283135 c.f Jammeren 373228 c. Schapen f 81115, lammeren f 7912 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer groot, han del traag' en de prijzen als op Dinsdag jl. Een prima koe ging tot 55 en een os tot 48 c. Veitte kalveren: aanvoer zeer ruim handel zeer kalm en de prijzen als op Dinsdag' jl., een prima kalf tot 75 c. Schapen en lammeren: aanvoer al3 vor. week, handel lui en lagere prijzen. Varkens: aanvoer kort. handel stroef, iets lager in prijs. Enkele prima ex. gingen nog tob 34 c. Enkele partijen lammeren werden voor export gekocht. Aanvoer op de veemarkt gedurende de maand Mei 1935: 9322 runderen, 1022 paarden, 11 veu lens, 2249 vette kalveren, 4903 nucht. kalveren, 2282 schapen en Jammeren, 130 tokken, 2493 varkens, 729 grakalveren. ROTTERDAM, 3 Juni. Aardappelen. Eigen heimers f 2.753.25, Zw. blauwe f 3.504.50, Zw. bonte f 3.504.50, Bevelanders f 3-504.25 bravo's f 3.50—4.25: redstar f 4—5, Maltha's Springs 1617 ct per kg. Tamelijke aanvoer, willige vraag. TIED ,3 Juni. Eieren 2.0,52.20 per 100 t>6 Aanvoer 85.000 stuks. ROTTERDAM, 3 JUXI 'OVVKVI \n 'Veekherirht.) GERST Chevalier 5—5.50. HAVER 6.75—7. ERWTEN: Kleine groene 8—10.80 Schok kers 1012.80. BRUINE BOONEN: 11.50—13.50. Alles per 100 kg. BUITENLANDSCHE GRANEN (Op de n- ditiën van de Rotterdamsche Graanbeurs bil minstens 5 last gezond boordvrij. Viedegedeeld door A. Makkreel, Makelaar. Rotterdam). Stem ming kalm. ROGGE. 74-5 kg Bahia Blanca disp. 7.50, 74-5 kg Bahia Blanca aangek 7.40 72-73 kg Litausche disp 7.55 per 100 kg. GERST 65-66 kg" Laplata gerst disp 102, 08-69 kg Laplata dito 103. 65-66 kg gel.- gest. 10, Marokko disp 101 per 200G kg. HAVER 51 kg Laplata disp 6.70, 52-3 kg. Clipped lad-gel. 6.70. 53-54 kg Noord-Rus sische 1ste h. Juni afl. f 6.75, 56-57 kg Noord Russ. dito 6.85 per 1000 kg. MAIS. Gele Laplata oude oogst disp. 87, dito aangek 85Vs, dito nieuwe oogst aangek 87, dito stoomend 87Js. Laplata Cinquan- tine gel.-gestoomd f 95 per 2000 kg. (0 liet was Voor den jongen dokter oen pijn- lijke Tijd eri. hij gevoelde al den invloed van zijn teleurstelling, totdat hij een kloeke po ging op zichzelf doende, zijn gedachten zocht to bepalen bij den werkkring dien hij kiezen zou. In 'ge,moede werd het dan ook hoog tijd 'te' antwoorden op de schitterende aan biedingen, hom gedaan, en hij nam zich dan ook ernstig voor. daarover bij de eer ste do beste gelegenheid met mevrouw Dor- for te spreken. Deze tiet zich niet lang wachten. Op ze keren namiddag had hij Agnes, die haar zieken ging bezoeken, begeleid en bij zijn thuiskomst vond hij de oude weduwe zoo opgewekt, dat hij besloot haar aandacht in beslag te nemen. „Ik zou liiiyihaast al te lui worden, tante zei hij. ,,'t wordt hoog tijd voor mij, weer aan den arbeid te gaan". „Aan don arbeid'?" vro'< ze verbaasd, „maar heb je dan al arbeid, Krederik? Is je al de een ot' andere plaats aangeboden?" „Ia, ik heb u daarover nog niet willen spreken, tante, wijl ik mijzelf nog beraden moest, doch ik dien tot een beslissing ie geraken, er. toch, 't is niet zoo gemakkelijk. Zie, deze brieven ontving ik reeds, voor ik naar hier kwam!" Met. een blik vol belangstelling las zij, zóó snel als haar reeds verzwakkende oogen haar dit toelieten, den inhoud der drie 'brieven, welke hij haar overgegeven had. i „Maai: FrcclcriM" riep zij uit, nadat zij de lezing voltooid had, „hoe liob je dit zóó lang kunnen zwijgen! 't Eén is nog schoo ner dan liet andere en met één van de drie zou een ander jongmensch al den koning te rijk af zijn." „Een ander jongmensch?" vroeg hij. „hoe meent, u? Een uitzondering op den algemeenen regel of iedereen?" „Maar hoe heb ik het nu met je? Neen. neen, elk jongmensch dat vooruitkomen wil in de wereld en zich een schitterende loop haan geopend ziet, zou waarlijk niet heb ben kunnen zwijgen hij zulk een getukt Jij alleen zijt een uitzondering!" zei zij glim lachend. „Dank u, tante! Als het dan waar is, clat zoovclen te vinden zijn voor betrekkingen als die, welke mij aangeboden worden", antwoordde hij, dan heb ik mij geen verwijt tc maken, indien ik ze afwijs." „Afwijzen! En dat waarom?" vroeg de oii de weduwe op verbaasden toon. „Omdat ik meen, dat daar mijn bestem ming niet ligt, tante!" zei hij schoorvoeten de, doch al zijn moed verzamelende, voegde hij er aan toe, „als uzelf eens kiezen moest, tusschen zulke plaatsen,- waar buiten u genoeg en talentvoller krachten te vinden zijn en oen andere, waarover niemand zich onUermt, waar gansch geen liulo is en ze toch zóó vereischt wordt, wat zoudt u mee-, nen te moeten doen?" „Welke plaats meen je, Fnvterik? Is je nog enn plaats aangeboden cn zulk een?" vroeg do weduwe. „Üw antwoord eerst, tante", zei hij, glim- lachend, „Ja, die plaats is voor mij niet alleen aangeboden, maar zo dringt zich aan mij op en de gedachte daaraan laat mij niet met rust!" „Wel, ik zou het voorbeeld van onzen giooten en goeden Medicijnmeester trach ten te volgen, Die het verlatene en verlo rene zocht, doch ik zou wèl overwegen ot liet inderdaad Zijn stem was die mij riep". „Dat is vaak moeilijk te onderkennen", zei bij. „Toch niet, mijii jongen!" anfivoordde zij, „indien daar een innerlijke drang des Gees tes is, om niet zichzelf maar den Heere te dienen, indien daar nocli eer noch voor deel voor ons zelf te behalen is,, maar er integendeel offers van zelfverloochening moeten gebracht worden, als liet, eigen vleesch moet gekruist en eigen verwach tingen liet zwijgen -opgelegd moot worden, als de oude mensch onwillig is, maar de nieuwe drijft, dan behoef je er niet aan to twijfelen. Doch er is soms gevaar: onze traagheid en gemakzucht doen ons wel eens opzien tegen plichten in liet groot en tegen veeiomvattenden arbeid, onze zucht om den strijd te ontwijken doet ons wel eens stille verborgen plekjes zoeken. In den regel is het zóó, dat eigen wenschen en eigen ver langen alleen onszelf zoeken en de roeping welke God wil, dat we volgen, zóó tegen ons geheele zijn indruischt, dat we er door Hem als voor gevangen genomen moeten wor den. Hij maakt ons dan echter wel eens- willend met Zijn weg en we leizen dien straks met blijdschap." „Dank u, tante!" sprak de jonge dokter. „In dat, geval is mijn besluit genomen." „En wat is dat, Frederik?" vroeg zij op ernstigen toon. „Tk denk mij hier als dokter to ves tigen." Een traan van louter geluk vloeide langs den wang der weduwe, doch zij herstelde zich en zei: „Ik behoef je wel niet. te zeg gen, Frederik, hoe gelukkig ik mij zou gevoe len, indien dit werkelijk geschiedde. Docli meer dan iemand meen ik in siaat en ver plicht. te zijn, je te waarschuwen. Je neemt een taak op je, waarbij je geheel aan eer bij mcnschcn en stoffelijk voordeel gespeend moet zijn, waarbij je zelfs niet op dank baarheid kunt rekenen van hen, aan wie je je wijdt en waarmede je je, om zóó te spreken, levend begraaft, terwijl er veel, zeer veel van je krachten gevergd wordt, vooral wanneer je hier als dienstknecht des Hoe ren je plicht wenscht tc doen". Daar ging do kamerdeur open en Agncs trad binnen. Toen zij zag, dat haar komst haar moeder deed zwijgen, wilde zij zich verwijderen., doch de jonge dokter voor kwam haar en zei: „Ik heb geen geheimen met tante, Agnes. Wij spraken reeds over dit, onderwerp". „Frederik vertelt mij, dat hij plan heeft zich hier te vestigen, en hoezeer ik mij ook over zijn voornemen verblijd, ik zei hem daar juist; dat deze keuze hem niets te wachten geeft dan zelfverloochening en zelfovergave." „Niels! Maar moeder, dat is zóó geheel niets! Daar is toch loon voor ons verbor gen in liet kinderlijk volgen van den Heere cn, moge de weg donker en ioornig zijn, al bloeide er geen enkele bloem langs ons pad, aan liet einde staat toch in het, blauw van den eeuwigen morgen onze Heiland en Hij spreekt tol ons: „Wel, gij goede en getrouwe dienstknecht! Over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten' Ga in in de vreugde uvvs Heeren!" Rekent u dat dan niets?" „Dat is veel, mijn kind, vee lte veel, dat is alles genade en geen loon en juist daar om mag liet onze drangreden niet zijn. Neen, niet aan liet einde van dezen onzen weg den verhoogden Heiland gezien met Zijn schatten van liet Hemelscli loon, al val ons dat zeker niet ontbreiicn" niet langs den weg de bloemen gezocht van genade, vrede en rust, die er toch zeker bloeien zullen en ons niet kunnen ontgaan; maar aan het begin van onzen srbeid. aan den ingang van ons pad don gekruisten Heiland, die ons liefhad met een liefde, tot den dood en nu door den drang der liefde alleen ons kruis opgenomen eri Hem ge- gevolgd, niet opdat Hij ons loonen zou maar omdat wij niet anders kunnen dan llem dienen, di.e ons zóó liefhad, dat Hij zich voor ons ge,heel gaf en wijl Zijn liefde tot ons het hart ons dringt." .„Maar, moederke, wanneer zal ik dat leeren? zei Agnes, en, den arm om moeders hals slaande, zag zij de weduwe met een blik van bewondering aan. „Zoodra God wil, kind, en ik zou zoggen: je zijt niet ver van liet. koninkrijk Gods; omdat je de noodzakelijkheid inziet., alles genade te rekenen, ook het voorrecht, dat je voor den Heere arbeiden moogt." „Zie, tante, dan blijft er voor mij ganscli geen keus over. Een leven van oewijdlng is niet voldoende 0111 Christus' enade jegens mij ook maar voor een gering deel t.o vergelden en Hem liet te hebben in al wat ik kan. Hoe kunt u zich dan nog tegen mijn besluit stellen?" „Maar daar deuk ik niet over, Frcdarik. Indien je besluit hier Zijn werk te doen, alleen gedrongen door de liefde, dio Hij je bewezen heeft, dan zal ik .gelukkig zijn. Doch ik achtte het mijn plicht, ic de zaken recht te doen beschouwen; immers moet je mij straks, wanneer je illusion in teleur stelling zouden overgegaan zijn, niet kun nen lenyijten, dat je mij 0111 raad vroeg en ik je misleidde. Gevoel je werkelijk de roeping, hier den arbeid van mijn er- leden echtgenoot op te nemen, dan moge onze God je sterken en je zegenen, mijn jongen!" „Ook mijn hartelijke geiukwenschen voor jezelf en niet het minst voor onze mensrhen bier", zei Agnes en, terwijl zij den jon geling de hand reikte, rustte haar blik met vreugde en bewondering op hem. ,,'t Kan niet anders ot God zal met je zijn in dezen weg!" i „Dank je, Agnes!" zei Frederik, ,,'t wordt dus nu tijd deze brieven te beantwoorden en clan naar een voor mij geschikt verb ijf 0111 te zien." „Een verblijf!" herhaalde de weduwe ver baasd, doch zij kon haar zin niet voleinden De oude dienstbode trad binnen en bracht een pakket brieven cn bladen, waarvan eenige voor haarzelf, andere voor Frederik ■bestemd waren, 't Bevreemdde haar, dat er een afzonderlijk schrijven van Anna aan Frederik bij was, doch zij was verstandig genne.g, zicli daarover niets te 'aten ont vallen. De jonge dokter gevoelde zich gelukkig. Hij had zijn besluit genomen n "»n ware last was van zijn hart gewenteld. Daarbij had hij een schrijven van Anna en - met 'Zijn geluk slout hij zich in zijn kamer ou,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2