Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhoilandsche en Zeeuwsche Eilanden BlACKBOy IN HOC SIGNO VINCES Installatie M. A. de Fockert PRUIM TABAK WOENSDAG 5 JUNI 1935 50E JAARGANG N°. 4201 MINISTER STEENBERGHE VRAAGT ONTSLAG Piet Pruim Peinst: Deze Courant versctujnt eiken WUUNSUAü en Z A 1 ri IJ A U. ABONNEMENTSERIJS per drie maanden tranco per post I 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENRAND Dij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN U1H.EVER1J v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMEI,SDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen t 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ONZE GEMEENTERADEN Onze gemeenteraden worden straks weer gekozen uit en door de ingezetenen. Bij de verkiezing daarvan moeten ons slceds voor oogen staan, doel en wezen van den ge meenteraad. Velen hebben daar een verkeerde voor stolling van. Zij denken, dat de raad een orgaan is, «aar zij hun vertegenwoordigers heen zouden, om speciaal bun belangen te bepleiten. Bat is mis gezien en in strijd met de op vattingen der wet. Onze partij beeft dat van meet of inge zien; daarom ijverde Groen van Prinsterer reeds \oor een zedelijke band tussclien kie zels en gekozene. Er moot eon band zijn, maar alleen een band der beginselen. Daarom moeten juist de beginselen dool cn richtsnoer zjjn bij de gemeentelijke stem bus Vooral in dezen tijd, nu de raadsleden zich voor talrijke moeilijke kwesties gesteld zien, gaat het niet. aan, dat een partij haat- raadsleden ter verantwoording roept. Als geheel zelfstandige mannen, die zich door de hand der beginselen aan hun partij verbonden welen, moeten zij bandelen, vor men zij het bestuur der gemeente. Zelfs in de kleine gemeenten zijn do vraag stukken, welke aan -de orde komen, groot cn gewichtig; veel studie en ervaring wordt van op/.e laadslpdon gevraagd, liet is dik- vveil' ze'cr moeilijk den juisten weg te be wandelen. Het kost dikwerf moed, om die maatrege len te nemen, welke noodig zijn voor den bloei en ontwikkeling der gemeenten. Terwijl de beginselen, welke bun vorder- felijken invloed trachten uit te oefenen, moe ten worden tegengestaan. Tegenover de be ginselen de.r revolutie moeten onze A.R. be ginselen gesteld worden Vooral in deze moeihjko dagen van kom mer en gebrek, van opstand en revolutie, geeft ons A R. beginsel steun en sterkte, het geeft, zoo het in getrouwheid beleefd en be leden wordt, een vrucht voor bot gemeente lijk leven en verspreidt van zich een kracht welke in staat zal zijn, om een verrijkende en bezielende invloed uit te oefenen. Omdat bet gegrond is op Gods Woord. Chr. Nat. Vakverbond De 17e algemeene vergadering De 17o algemeeno vergadering van hot Chr. Nat. Vakverbond zal Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juni a.s. te Utrecht in bet ge bouw voor K. en W. onder presidium van den heer K. Kruithof aldaar, worden ge houden. Er worden 5 zittingen gehouden, n.l. drie op Donderdag 27 ('s morgens, 's middags en 's avonds) en twee on Vrijdag 2S Juni (des morgens cn dos middags). Aan de orde komt behalve de behandeling van de ver schillende verslagen, de verkiezing van drie leden van bet dag. bestuur, wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Hofman ie Amsterdam en L. Vermeulen te den Haag die beiden herkiesbaar zijn, en de ontslag name wegens bet bereiken van de leef tijdsgrens, van den heer F. Eikerbout te Leiden. Voorts is er een voorstel van den Chr. Bond in de Kledingindustrie om bij do Regeering aan te dringen op maatrege len waardoor zooveel mogelijk worde tegen gegaan het vervangen van mannelijke ar beidskrachten door vrouwen en meisjes, als mede een referaat van den voorzitter over: „Uitvoering van do Ongevallenwet door Overheidsorganen of Bedrijfsv.ereenigingen" Tijdens do algemeeno vergadering zullen zoowel do film „Opgang" als de jubileum film worden vertoond en het spreekkoor „Zonnedag" worden opgevoerd. Prinses Juliana naar Duitschland? Doopplefh' n- von Wied Naar het Handelsblad verneemt zou de Erfprins Hermann von Wied aan H. K. H. Prinses Juliana de uitnoodiging hebben ge richt tegenwoordig te willen zijn bij de doop plechtigheid van zijn tweeden zoon te Dier- dorf, en daarin meer in het bijzonder te kennen hebben gegeven het op zeer lioogen prijs te zullen stellen wanneer Prinses Juliana het kind ten doop zal willen houden. DE ONGESTELDHEID VAN PRINSES JULIANA De lichte keelaandoening van Prinses Juliana heeft, naar wij vernemen, een be vredigend verloop, zoodat H. K H. vermoe delijk binnen niet te langen tijd zicli weer Haag buiten zal mogen begeven. Oneenigheid over devaluatie Prof. Gelissen als opvolger genoemd De Minister van Economische Zaken Mr. Steenberghe heeft aan H. M de Koningin ontslag uit zijn ambt ver zocht. Naar aanlei ding van dit verzoek wordt het volgende medegedeeld: Het Kabinet was en is een stemmig van oordeel, dat de nood van den tijd verdere aanpassing nood zakelijk maakt, en dat die aan passing moet worden nagestreefd zoowel in het maat schappelijk leven als bij de publieke fi nanciën. Deed zich ten aanzien van het inge diende Bezuinigingsontwerp geen enkel verschil van meening voor, zulk mee- ningsverschil ontstond wel bij de vraag langs welken weg de aanpassing in het maatschappelijk leven moest worden nagestreefd. Terwijl het Kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was, dat beproefd moest worden de aanpassing, en met name de verlaging van vaste lasten, door speciale maatre gelen te verkrijgen, was Minister Steenberghe van oordeel, dat al leen devaluatie hiertoe zou kunnen lei den. Volgens hem kan de aanpassing in het maatschappelijk leven, welke den verderen teruggang van het bedrijfsle ven moet tegengaan, onder de huidige monetaire en economische verhoudin gen alleen langs den monetairen weg verkregen worden. Daar ter zake overeenstemming niet te verkrijgen was, en Minister Steen berghe zich niet kon neerleggen bij het gevoelen van de overige leden van het Kabinet, gevoelde hij zich ver plicht, aan H. M. de Koningin onthef fing uit zijn ambt te verzoeken. De nieuwe Minister Een dezer dagen is de benoeming te verwachten van Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, tot Minister van Economi sche Zaken. Vermoedelijk zal de over dracht van het departement a.s. Don derdag plaats vinden. Prof. Gelissen werd 15 Mei 1895 te Venlo geboren en studeerde aan de H. B. S. te Rolduc, daarna aan de Technische Hoo geschool te Delft, te Charlottenburg en te Londen. Hij deed op 1 Jan. 1917 (met lof) zijn examen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft en promo veerde van uit de practijk, eveneens met lof, aan do .Technische Iloogcschool te Delft op 1 Sept. 1925 tot doctor in de technische wetenschappen. Reeds voor zijn ingenieursexamen was hij hoofdassistent van de chemische tech nologie aan de Technische Hoogeschool te Delft, daarna bedrijfsingenieur aan de Von- delingenplaat te Schiedam en later onder directeur vau de (irma Koenen en Schoe- makers te Uden Vechcl. Van 1920—1926 was hij ais hoofdingenieur zoowel in Nederland als in het buitenland werkzaam. Van 19281930 was hij directeur der N.V. Electro-cbemische industrie te Roermond. Sedert Augustus 1034 is hij directeur der N'.V. Provinciale Limburgsche Eloctriciteit* Mij. en tevens buitengewoon hoogleeraar in de Industrieleer aan de R.K. Handelshooge- school te Tilburg. Hij nam, hetzij alleen, hetzij in samenwer king niet anderen, het initiatief voor do op riichting van de volgende instellingen: 1. Laboratorium voor de bereiding van machinekleurstoffsn. 2. Cbemisch-tecbnische raad voor de was- sclierij-industric. 3. Nijverheiriseommissip te Roermond en tal van andere instellingen. Dr. Gelissen schreef over coördinatie zoo wel in liet personen- en goederenverkeer als in liet energicverkeer en bepleitte de in stelling van een Energieraad. Hij is tevens een warm voorstander van een goede en innige samenwerking met België, waar hij menigmaal in zijn publi caties aandrong. De lieer Gelissen heeft zich vooraf bewo gen op economisch technisch gebied. Hij is lid van talrijke economische en teehnische commissies. In woord en geschrift heeft hij zijn systeem (gedecentraliseerd maar cen traal georiënteerd systeem voor de mobili satie van kapitaal cn arbeid) verdedigd. Nationaal Koningin-Moeder- Monument Fonds krijgt schilderij ten geschenke Het uitvoerend comité voor de oprichting van een nationaal monument ter eere vail de nagedachtenis van II.M. de Koningin- Moeder, aan welk monument de vorm zal worden gegeven van liet Nationaal Koningin Moeder-Herdenkingsfonds, Stichting tot steun bij verpleging van on- en minvermo gende tuberculose-lijdei's, als zijnde liet meest in Haren geest cn Harer waardig, werd aangenaam verrast door de toezending van een fraai schilderij, welwillend afge staan door den schilder J. P. Tervyey, ver blijf houdende in Lcubringen (Zwitserland), ten einde do opbrengst daarvan toe te voe gen aan het te vormen fonds. In afwachting of misschien meer van deze schenkingen zullen worden gedaan, zal na der worden overwogen op welke wijze het schilderij aan een gegadigde zal worden af gestaan. Het zal vooraf voor het publiek ter bezich tiging worden gesteld. Oud-Minister Cohen Stuart overleden Zondagmiddag is ie Den Haag, tengevolge van hartverlamming, plotseling overleden de lieer W. J. Cohen Stuart, Minister van Marine in liet Kabinet-De Meester (1905- 1907). De ontslapene, die den leeftijd van 78 jaar bereikte, trad als jong adelborst in marine- dienst, cn werd na zijn aftreden als minister belast met het commando van Hr. Ms. „Friesland". Hij maakte daarmede een toclit naar West Indië cn maakte ook deel uit van het es kader, dat in dien tijd naar Venezuela ge zonden was, ter bescherming van onze be langen. Na deze tocht maakte hij nog ver schillende studiereizen met de „Friesland" en verliet den zeedienst in 1909. In latere jaren wijdde hij zich in hoofdzaak aan maat schappelijk werk cn was een bekende per soonlijkheid in de kringen van tal van ver- ccnigingen als het „Zeemansfonds", het „T.I.B.O.", de Burgerwacht en de Padvin dersbeweging. De thans ontslapene was ridder in den Nederlandschen Leeuw en ridder in de Oranje Nassau Orde. TWAALF MENSCHEN IN DE WOLGA VERDRONKEN. Uit Jaroslaff Op de Wolga is Zondag een ongeluk gebeurd, waarbij twaalf menscheu om het leven zijn gekomen. In de nabijheid van een spoorbrug is een motorboot, waarmede 28 personen werden overgezet, omgeslagen. Slechts zestien der opvarenden gelukte het zich te redden; 12 personen verdronken. Tot dusverre heeft men nog slechts van één hunner liet lijk kunnen bergen. 1-Iet agentschap Tass meldt, dat de bestuur der van de motorboot, die eerst een maand dienst deed, niet liet geringste begrip had van het besturen van een boot. De geredden hebben medegedeeld, dat door de opvaren den van het passeerende schip „Birjoesa" geen pogingen zijn gedaan om de drenke lingen to redden. Kapitein en bootsman van dit schip zijn in arrest gesteld. Het nieuwbenoemde hoofd der Chr. Uloschool Vrijdagmiddag om 4 uur vond in het gymnastieklokaal van de openbare school te Middeljiarnis de installatie plaats van het nieuwe hoofd der Chr. Ulo-school, den heer M. A. de Fockert. Uit alle plaatsen van het eiland waren genoodigden aanwezig, o.a. burgemeester den Hollander, inspecteur Brandsma, Ds. Laman en l)s. de Graaf en vele hoofden van scholen. Ook de leerlingen van de Mulo-school waren er bij l)s. C. v. d. a 1 van Dirksland, de voor zitter van liet schoolbestuur, opende de samenkomst met het laten zingen van Ps 68 het laatste vers, waarna hij uit de II. S. las 2 Tim. 2. Nadat de voorzitter gebeden had sprak hij een welkomstwoord. Spr. heette in liet bijzonder welkom burgemeester den Hol lander en inspecteur Brandsma om zich vervolgens te richten tot den heer de Koe- ke t, die de ledige plaats van den heer v. d. Vecre zon vervullen. Dat de heer v. d. Veerc heenging vernamen wij met groote spijt, want het is niet zoo gemakkelijk om een nieuw hoofd to krijgen. Immers het hoofd moest zijn Hervormd en van Goref beginselen. Wie is Gereformeerd en wat is gereformeerdVelen zullen zich gedefor meerd noemen Wie kan dat beoordeel en? Er zou hier niaar één deskundige in het bestuur zitten en dat is de hoer Ilogeweg, want die is hij de heer de Fockert in Hil versum geweest (vroolijkheid). En wanneer men dan iemand van gereformeerde begin selen gevonden heeft, dan is het nog de vraag: wil hij naar Middeihnrnis komen. De heer de Fockert is toch gekomen! En er is nu blijdschap, dat we don heer cte Fockert mogen installoeren Hij is iemand van wie men redelijkerwijs verwachten mag, dat hij voldoet aan de eischcn in de oproep vermeld. Hij is van Hilversum naar Middelharnis gekomen, dus van boven naar heneden, maar in Hilversum was hij onderwijzer en hier wordt hij Hoofd, dus van beneden naar hoven. Dat is een folie,i- taie waard. De heer de Fockert ziet ©r niet naar uit een „Streber" te zijn, maar hot normale leven maakt promotie noodzake lijk. Elke promotie is echter verzwaring van verantwoordelijkheid. De heer Bever sluis, dien wij hierbij dankzeggen voor het geen hij als tijdelijk hoofd heeft willen doen voor tic school, zal liet ons toestem men dat do waarnemende functie van hoofd verzwaring van verantwoordelijkheid bcteekent! Geestelijk staat elk niensch naar verantwoordelijkheid. W ie dat niet gcvocli leeft een dood leven! Daarom zal het den lieer de Fockert be vrediging geven, dat hij hoofd wordt. Verantwoordelijkheid is schoon wanneer er evenwicht is tussclien taak en kracht. Wanneer wij onze arbeid stellen onder het Woord Gods is ze schier onmogelijk! De brief van Tiniotheus zegt ons dat het Woord Gods uitnemend is tot leering, over legging, verbetering, tot alles wat wel luidt. „Opdat de mensch Gods volmaakt zij, tot alle goed werk volniaaktelijk toe gerust". Wanneer wij dit hooren is dat zoo over weldigend, dat wij geneigd zijn de handen slap te laten hangen. Deze woorden uit de Schrift zijn zoo gemakkelijk gezegd. Er zijn heel veel teksten de we te mooi vin den, inplaats dat ze ons neerslaan, want hun inhoud is ontzaglijk. Het opvoeden tot „niensch" is reeds ont zaglijk. Opvoeden tot niensch, opdat hel geen droomcr, geen nummer worde. Er zijn mensehen die geen mensch Gods in dien zin genoemd kunnen worden, en toch mensch zijn! God kan heidenen gebruiken om Zijn wil te volbrengen! Doch dat is het doel van de opvoeding niet. „Opdat het zij ec-n mensch Go cis". Hier zwijgen we en naarmate wij het tot. ons door laten dringen, beven we over de taak waartoe God menschcnkinderen roept De Christen moet bezwijken oncler deze last, opdat hij het evenwicht zoeke bij Israels God, ciic krachten geeft! Wij bidden den heer de F. toe, dat Hij hem leidde, dat hij zijn taak moge aanvaar den niet in eigen kracht maar in Gods kracht, opdat de Heere hem werkzaam doe zijn tot eere van Zijn Naam en tor heil van de jongens cn meisjes. Moge de Heere hom daarbij ook in zijn persoonlijk leven zegenen, aldus besloot spr. De voorzitter deelde vervolgens mede dat bericht van verhindering was ingekomen van Ds. de Blois van Dirksland. Ds. de Blois hoopte in zijn schrijven, dat de heer de F. Gods zegen moge ervaren! Vervolgens werd het woord gevoerd dooi den heer Brandsma, die begon met op te merken, dat dit schoolbestuur het lastigste was in zijn rayon. Woensdagnacht werd hij warempel om twee uur uit zijn bed ge haald; de secretaris van het schoolbestuur had hem per expresse een uitnoodiging ge zonden! (groote vroolijkheid). Spr. hoopte van harte dat deze benoe ming geen vergissing zou zijn. Het zou heel erg zijn voor de school en liet zou erg zijn voor spr. want hij had op deze benoeming aangedrongen. Ik heb echter de vaste over tuiging, aldus spr., dat het goed zal zijn en met vol vertrouwen kan ik hier dan ook spreken. Spr. raadt den heer de F. aan: ga eens informeeren wie uw voorganger is geweest. De heer v. d. Ycere was een hui t enge woon ijverig en eerlijk man. Nooit heb ik oenige knoeierijen ontdekt; hij ging recht door zee. Begin met 111 goede har monie met het Bestuur samen te werken! Het bestaat uit hoogstaande eerlijke men schen. Zoek contact met het personeel. I was onderwijzer en wordt hoofd. Het hoofd en het personeel moeten samenwerken. Spr stelregel was altijd: „Wat denken jullie ervan?" Waarom zou het hoofd alle wijs heid in pacht hebben. Het zijn menscheu, waarmee u pieftig samen kunt werken! Gij -wordt hoofd van een Chr. Mulo- school, waar Christus in het middelpunt behoort te staan! Ik hoop dat ge in de eerste plaats werkzaam zult zijn lot ver heerlijking van Christus, van wren wij pas gevierd hebben, dat Hij opgevaren is ten hemel! Er is een groot gevaar voor de Mulo- school, in het steeds meer opvoeren van kenms, terwijl men de hoofdzaken voorbij ziet. Spr. hoopt dat de heer de F. het met de kinderen kan vintien. Van de heer v. d. Vcere hebben zij gehou den. Spr. zou zich buitengewoon vergissen, wanneer ze ook niet van deze mijnheer zouden houden! Werk er alsjeblieft aan mee, aldus wend de de heer Brandsma zich tol het nieuwe hoofd, dat de kinderen niet te veel huis werk krijgen (gioo'o instemming van dd zijde der leerlingen)! Het zal voor deze school heel moeilijk wor den in verband met de nieuwe bezuinigings bepalingen Een goede samenwerking tu.s- Kchen rijksinspectie en school is dan ook zeer belangrijk. Ik hen hier gekomen üvu de grootst mogelijke svnipathie voor u. U kunt op mijn volle medewerking rekenen Nooit zult ge tevergeefs pen beroep behoe ven te doen op uw inspecteur. Vervolgens sprak de heer Beversluis de heer de Fockert toe met deze woorden: Geachte heer de Fockert. Op mij rust de taak in deze samenkomst namens mijn collega's en mede uit naam van de leerlingen van onze school enkele welkomstwoorden tot u te richten bij de aanvaarding van uw ambt. Voor u als hoofd der school en voor ons, als onder wijzers, wordt met uwe installatie oen nieuwe periode ingeluid, waarin wij samen zullen arbeiden aan de opvoeding en het onderwijs van de rijpere jeugd, die op ons eiland Chr. voortgezet onderwijs ontvangt Door onzen vnrigen patroon zijn de funda menten gelegd, en de richtlijnen aangege ven, waarlangs zich de ontwikkeling van onze school in haar eerste levensjaren heeft bewogen en aan die. grondslagen heb ben wij mogen medewerken. In die eerste levensperiode der school hebben wij ook a eerste resultaten mogen aanschouwen, die ong de overtuiging hebben geschonken, dat wij in de juiste ri< hling en op de juiste wijze onze leerlingen hadden voor bereid. Thans wordt onder uw leiding die arbeid voortgezet om te consolideeren. wat verkre gen is, om voort te bouwen op wat reeds opgetrokken is, zoo mogelijk om uit u"4 breiden wat nog niet tot volle ontplooiing is gekomen. Om dit dool te bereiken willen wij gaar no uw medearbeiders zijn en wij zullen het ten zeerste waarde eren. dat u als onze pa troon, ons binnen de grenzen der onmis bare samenwerking, in staat zuil stellen, zelfstandig te arbeiden in het besef vau onze verantwoordelijkheid voor de resulta ten, die wij na streven in de ons toever trouwde leervakken. Wij doen een beroep op uw bereidwilligheid, ons in de gelegen heid te stellen voor het onderwijs in de leervakken die wij hebben te behartigen, steeds liet beste te zoeken en wij twijfelen er niet aan, of u, die het U.L.O en -Ie exameneischen al zooveel jaren uit erva ring kent, zult ons daartoe de hulpmidde len wel willen verschaffen. Vooral in deze tijden, nu zich donkere wolken samenpakken boven de FLO-scho- lon, bid ik u van harte toe, dat God u wijs beid en kracht moge schenken," opdat onder uw leiding deze school niet alleen haar plaats zal behouden die zij na 5 jaren van gestagen arbeid heeft veroverd, maar op dat onderwijs en opvoeding aan deze Chr. ULO-sehool de reputatie dezer bestendigen zullen. Het is mijn oprechte wensch, dnt u in onze gemeente, met uw vrouw en kinderen in n\v huisgezinmaar ook in uw persoonlijk leven en in uw dagelijksche schoolarbcid Gods rijke zegen mag ervaren en dat de Heere u voor de rijpende jeugd van liet Chr. volksdeel van ons eiland tot een rijke zegen moge stellen. Burgemeester Den Hollander heet te vervolgens namens het gemocntcbestum den heer de F. hartelijk welkom in zijn nieuwe functie. Spr hoopte dat er goede samenwerking zal* n\oge zijn tussclien school en gemeente-secretarie. In de eerste plaats moet liet principe voorop gaan. waarvan de schooi uitgaat, aldus spr., maar voorts wordt er hijzonder gelet op de resultaten van hef onderwijs. Wij twijfelen niet of u zult vinden wat u hier zoekt. Spr. hoopte dat Gods zegen den lieer de V. en zijn gezin hier nabij zij en hoopte dat hij in Middelharnis een prettige en aange name werkkring moge hebben. Ds. Laman richtte zich daarop tot den Laat de wereld kraken, kreunen, Ik blijf steeds op mijn gemak; Ik vind kracht en troost en kalmte Bij mijn BLACK-BOY Pruimtabak. GESAUSDE ZWARE PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK lieer de F. niet erop Ie wijzen, dat indien hij van Hem, die aan Gods rechterhand, gezeten is, de kracht voor zijn arbeid ver wacht, hem geen wijsheid ontbreken zal. Wanneer ge bij Hem schuilt zult ge de kracht ontvangen voor uw heerlijke taak. Moge Hij u voor gaan tot de grazige weide van Zijn getuigenis. De heer .T. v. d. Poel van Sommolsdijk sprak den heer F. toe namens de hoofden der scholen op liet eiland. Namens hen sprak hij de belofte uil; de volle medewer king te verleonen om de leerlingen naar de Chr. Mulo-school te brengen, iets dat gezien de nieuwe bepalingen erg noodig zal blijken te zijn. Spr. hoopte dat God hein zal bekrachtigen tut fciju taak. Do lieer S i e 1 i n g van Melissant sprak namens do ouders der kinderen en hoopt 1 dat dc heer de F. de voetsporen van den heer d. Yeere zal drukken. Vervolgens kreeg de heer d e F o c k e r t gelegenheid tot het danken van de verschil lende sprekers. Spr. begon mot op te merken, dat hij heel veel goede woorden gehoord had. Zijn eerste reflex is dank aan den Heere, dat flij het tot hiertoe zoo gemaakt heeft. Ten tweede dank aan hei Bestuur dat mij zoo veel vertrouwen wilde schenken dat het mij heeft durven benoemen. Eerlijk gezegd is spr. een beetje huiverig geweest deze be noeming aan te nemen, juist omdat zijn voorganger zoon groote kracht was. Spr. hoopt dat het Bestuui geen spijt zal heb ben van deze benoeming! Voorts bracht spr. dank aan het school bestuur van Hilversum en de twee inspec teurs die als 't ware gewedijverd hebben om mij te benoemen. Spr. hoopte dat do samenwerking met het bestuur en het personeel goed zal zijn. leder iioeft op een Ulo-school, waar liet on derwijs door de bijzondere bevoegdheden aan tcidind geeft, zijn eigen taak en moet zooveel mogelijk zelfstandig werken. De leiding van het hoofd geldt de alg. zaken en de admini stratie. Er gaan goede geruchten over de onderwijzers. Dat mag hij een gelegenheid als deze wel eens gezegd worden. Spr. dankt alle sprekers voor hun goede woorden tot hem gesproken. Spr. wees erop, dat hot lio-ondervvijs hot gevaar loopt te in tellectualistisch te worden. Hoewel spr. den beer Brandsma ook al in Hilversum gezegd heeft, dat het verkeerd was te zeggen dat de kinderen te veel huiswerk maken, zegt hij het ook nu weer waar ze bij zijn (Vroo lijkheid). De heer Brandsma: En tocli is het zoo! De heer de Fockert vervolgt en zegt dat eischen, aan het onderwijs gesteld, steeds zwaarder worden, waardoor de hoodzaken in t gedrang komen. Daarvoor zullen we moe ien waken. Spr. hoopt dat de Heere hem ster ken zal bij dit werk. Om den weg te wijzen, ten eeuwigen leven is allereerst eigen zielser varing noodig. Hoe zullen we den weg kun nen wijzen, indien we zelf den Heere niet kennen, die de weg, de waarheid en het le ven is. Moge Hij ons wijsheid geven! Moge Hij ons loeren liet evenwicht te bewaren tus sclien het geestelijke cn het tijdelijke!, aldus besloot spr. De V oor zitter sprak een kort slotwoord waarbij hij herinnerde aan de proefles van den lieer de F. over de gelijkenis, vau don

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1