VOOR VROUW EN KIND „GROOT-EMAUS" MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 11 MEI 1935 GIJ DWAAS Opening der vernieuwde school Pro Rege VOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD VOORDE ZONDAG Gij dwaas! hetgeen gij zaait, wordt niet levend, tenzij dat 'het gestor ven is. 1 Cor. 15 36. Er zijn van die menschen en ze zijn er altijd geweest, die zich rationalist noe men. Wanneer ge spreekt over de op standing der dooden, dan spotten ze, evenals ze dat deden, toen Paulus sprak op den Areopagus. Op z'n mooist genomen zeggen ze, dat ze er nog wel eens met u over praten willen, of ze hebben allerlei vragen. Paulus spreekt ook van deze menschen. Van die menschen, die alles begrijpen willen. Van die menschen die hun belangrijke vragen hebben, hoe de dooden zullen worden opgewekt en met wat voor lichaam ze zullen komen. Paulus zegt tot die menschen: gij dwa zen! De apostel neemt geen blad voor den mond. Hij zegt maar ronduit, hoe hij er over denkt. En dan neemt hij deze eigenwijze men schen mee naar de natuur, naar Gods natuur. Begrijpt ge dit? Doorziet ge 't wonder van 't leven? Kijk nu eens. Wat gij zaait, wordt niet levend, tenzij dat het gestorven is. Dat zaad, dat ge daar in uw hand hebt .is dat levend? Ja. want het le vend zijn der dingen wordt bepaald door de mogelijkheid, dat ze zich kunnen me- dedeelen. Door de mogelijkheid van het vader- en moederschap. Dat zaad kan iets worden. Het bergt leven in zich. De mogelijkheid bestaat. Maar ge moet 't wegbergen in de aarde, in Gods wetten voor de aardas in het verborgene, in Gods geheim. E» daar, daar beneden in het donker, daar gaat 't sterven om le vend te worden. Daar wordt het gebro ken. Daar gaat het er aan. Het wordt in de donkerheid geworpen en alzoo zal 't zijn kleine levensgeheim openbaren. Maar. 't moet eerst sterven, 't Moet uit eenvallen. 't Moet in de duisternis in de verbrijzeling ondergaan. En dan zal het wonder gebeuren, het levenswonder. Gij dwaas! hetgeen gij zaait, wordt niet le vend, tenzij het gestorven is. Wij zijn in de dagen tusschen Paschen en Hemelvaart. En als vanzelf zijn onze gedachten nog bezig met de dingen, die te Jeruzalem geschied zijn. En als we het Woord Gods opendoen hier, dan spreekt dit allereerst en allerduidelijkst van de weg van onzen Heere Jezus Christus. Hij wordt niet levend, tenzij Hij eerst gestorven is. Laat me 't anders zeggen. De Christus moest deze dingen lijden en alzoo in Zijn heerlijkheid ingaan. Laat me 't nog anders zeggen. Hij draagt geen vrucht, zoo Hij niet in de aarde valt en sterft. Zoo is het naar Zijn eigen Woord. Zoo is het groote wonder van Gods liefde geopenbaard in den Christus. Hij is altijd de Verrezene uit de dooden. Hij is Jezus van Nazareth, goed. Hij is de groote Gekruisigde, goed. Maar Hij is meer. Hij is door den dood heengegaan. Dat is Zijn weg over de aarde naar de voorkennis Gods. Door Gods groote ge- handen de donkere tunnel binnen en al zoo in de aarde gebracht, en straks levend geworden. Ik geloof in Jezus Ghristus. die gekruisigd is en gestorven en opgestaan van de dooden! En is nu zoo niet alle waarachtige leven? Laten we elkander goed verstaan. Dit leven van u en mij, dat we hebben uit de geboorte, is niet anders dan een ge stadige dood. Maar het waarachtige leven uit de wedergeboorte, is dat ook niet leven uit den dood? Die Gods zaad is, Gods kind, die is bewust gestorven en bewust levend door z'n eigen dood heen. Och, ge durft dat misschien wel niet hardop te zeggen. Ge mist de volle vrijmoedigheid. Nu, ja dan maar! Toch zult ge diep in uw hart dat wonder weten, dat onzegbare, dat-van- iederen-dag, als ge God weer ontmoet: „Het wordt hier van binnen niet levend, tenzij het gestorven is." Het is afbraak en opbouw. Het is ruïne en paleis. Het is gestorven zijn en leven. Dit is het wonder van ons wederge boren leven, dat we 't niet begrijpen, dat we 't nooit begrijpen, maar het gaat in ons altijd weer leven, als we afgebroken worden en sterven en ons ik verliezen en 't opgeven en zelf niet meer kunnen. Le vend, tenzij gestorven! En nu staan we bij de groeve. En we hebben onze begraafplaatsen. En we gaan er telkens weer heen. De graven worden geopend en de dooden dalen er. in en de graven worden gesloten. En nu spreekt het geloof. En het zegt, dat be graven zaaien is. En alzoo wordt dit zaad. mijn lichaam .waarin ik gewoond heb en waarin ik door Gods Geest ben wedergeboren, alzoo wordt dit zaad in Gods aarde geworpen of in Gods vuur of Gods water om daar in Gods geheim door de eeuwen heen, als 't allang weg is en van 't gebeente zelfs niets meer over is, om daar levend te worden. Zoo staan we als christenen bij de graven van allen, die in Jezus ontslapen zijn. Zoo zullen ook wij eens gezaaid worden. Dit is het groote wonder van het leven in Gods natuur, van Gods Zoon in en uit het hart der aarde, van Gods Geest in een menschenleven en van Gods geweldige almacht en trouw over onze lichamen. Wij staan uit de dooden op. Als ik zoo de dood bezie en het graf, het sterven, dan zie ik het in het geloof, als christen, heel anders in het licht van de opstanding van Jezus Christus uit de dooden. In tegenwoordigheid van een groot aarital genoodieden, waaronder werden opgemerkt B. en W. der gemeente Ermelo, de Inspecteur van het B.L.O., de Inspecteur van het Tucht- wezen, hoofden van scholen voor B.L.O. en L.O. in Ermelo en daarbuiten, onderwijzend personeel en beambten der Stichting, werd Zaterdag jl. de bijna geheel vernieuwde school voor B.L.O. door den waarn. Voorzitter der1 Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten, enz. Ds. E. E. van Arkel te Utrecht, geopend. Den voorzitter, Prof. Dr. G. Ch. Aalders, die ongesteld is, werd een telegram van medeleven gezonden. Ds. van Arkel memoreerde in zijn openingswoord de aanleiding tot het besluit van verbouwing der school, wees op den ernst der tijden, die de vraag deed rijzen, of deze opening, bezien in het licht der zoo juist ge publiceerde bezuinigingsmaatregelen der Re geering, ook op Onderwfjs, niet moest geschie den met stille trom, alleen beperkt tot „Eigen Kring". Spr. laat uitkomen, dat 't geen hier is tot stand gebracht geheel is gedaan uit „eigen middelen", is bekostigd uit „be spaard geld" dat geheel in eigen kring, door toepassing van allerlei bezuinigings-maatre gelen is verkregen. Om nu onder alle omstan digheden „op peil" te bljjven en ons onderwijs aan te passen aan de gewijzigde „methoden", om niet geheel achter te raken bij andere in richtingen moest men wel tot verbouw van de verouderde school komen, die in het geheel niet meer voldeed aan minimale eischen ten opzichte van de nieuwere werkwijzen en leer methoden, waarin vooral de handenarbeid der leerlingen langzamerhand zulk -een ruime plaats ging innemen. j Van rups tot vlinder Spr. vergeleek de oude school bij een raps, recht en onaanzienlijk, de nieuwe bp een pracljj tige nieuwe vlinder met twee schitterende vleugels, (figuurlijk en letterlijk) en wees er op, hoe juist het onderwijs op onze Stichtin gen steeds aan de spits moet staan.omdat onze Vereeniging is een Vereeniging tot opvoeding en verpleging. Opvoeding, waarvoor het beste niet goed genoeg- is, maar dan opvoeden onder het Licht van Gods Woordopvoeden onder inroeping van den Zegen des Heeren, opvoeden tot alle maal; schappelijk werk ja, maar bovenal tot eeuwi gen zegen. Spr. bracht dank aan den heer Van dei- Stelt, de opzichter van „Groot Emaus", die door dit werk getoond heeft architectengaven te bezitten, aan den opzichter Woudrttra,de Tuinbaas Pijpers, die zorgde voor de plant- soenaanleg, aan aannemers en onderaannemers en voorts aan allen die op eenigerlei wijze hadden meegewerkt aan het verkrijgen van dit, schoone geheel en verklaarde onder inroeping van den zegen des Heeren. deze school voor geopend. Toespraken Hierna werd het woord gevoerd door den heer W, P. H. van der Wart. de Direc teur van „Groot Emaus", die het Bestuur der Vereeniging, en inzonderheid de heeren Ds. van Arkel en Mr. L. Stadig als Bestuurscom missie voor Groot Emaus hai'telijk dank zeg de voor hun medewerking en initiatief, waar door na herhaalde wijziging eindelijk dit schoone gebouw werd verkregen; door den heer H. Leene, hoofd der school, die thans zijn schoonsten droom in vervulling zag gaan, doch toch ook nog met weemoed terug dacht aan het verdwenen oude waaraan zulke aan gename herinneringen verbonden waren, al moest men zich meer en meer behelpen, roeien met de riemen die men had; door den heer Burgemeester der gemeente Er melo, die de schrille tegenstellingen van dezen tijd in hö: licht stelde, waar hij eenerzijdis ge roepen werd scholen te sluiten en hier aan wezig- om een nieuwe school mede te helpen openen; door den heer Dr. van Voort- huyzen, Inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs, die zich hartelijk verheugde over deze aanwinst op onderwijsgebied van de Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke Kinderen, die steeds haar roeping ten opzichte van het On derwijs op zulk een voortreffelijke wijze heeft verstaan en eindelijk door den heer Schreu der een der voortrekkers op het gebied van het B.L.O., wien het een lust was dezen dag te mogen meemaken en den groei te aanschou wen van het B.L.O., waarna Ds. Timmer van Ermelo jdeze plechtigheid met dankzegging sloot*. Radicale verbetering De oude school dateerde in eensten opzet van 1009; en omdat toen, zoo kort nog na het in' werking treden der Kinderwetten, nog niets zekers kon voorspeld wor den, omtrent, de levensvatbaarheid eener Chr., Inrichting voor zwakzinnigen, niet ■vallende onder de Krankzinnigenwet, droeg dit gebouw alle kenmerken van zekere schuchterheid en gebrek aan durf, wat vooral .uitkwam in de veel te kleine afme tingen der leslokalen en ander ongerief. Reeds eenigo jaren was liet Bestuur er van doordrongen, dat deze toes tand niet be stendigd mocht worden. Door het vooruit brengen van den voorgevel, door combina tie van.lokalen, alsmede door aanbouw van een geheel nieuwen vleugel werd in een dringende behoefte op afdoende wijze voor zien. Het aantal lokalen is vermeerderd, daar twee lokalen voor Handenarbeid wer den bijgebouwd. Verder werd, met het oog op de vorming eener huislioudklas voor meisjes, een keukentje in het bestek opge nomen. De bestaande gymnastiekzaal werd gerestaureerd en voorzien van een vast podium. In alle klasse-lokalen is waterlei ding aangebracht. Voorts is gezorgd voor een doelmatige verlichting en ventilatie. Terwijl tenslotte een kelder word gebouwd De herbouwde school van Groot-Emaus te Ermelo. voor de installatie der centrale verwarming, Architect en aannemer (de heer J. Leeg water, Heer Hugowaard) hebben eer va» liun werk en de Stichting „Groot-Emaus" is in haar „nieuwe" school een gebouw rijker geworden, dat uiterlijk een sieraad is voor het Stichtingsterrein en dat door -zijn inrich ting voldoet aan alle rechtmatige eischen. Jaarvergadering Prov. Verband Zuid-Holland I Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den 2erU voorzitter, den heer E. Jansen, het Provinciaal Verband Zuid-Holland van de Nationale vereeni ging „Pro Rege" zijn jaarvergadering gehouden 'ia het Tehuis voor Militairen in de Heemskerck- straat te 's-Gravenhage, Aanwezig waren afgevaardigden van 7 burger en 2 militaire afdeelingen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. v. R o o ij e n, gewaagde van de moeilijkhelen, die zich ia het afgeloopen jaar hebben voorgedaan. Niettemin gaat het be stuur vol vertrouwen op God de toekomst tege« moet. Het jaarverslag van den penningmeester teeken* de den toestand als niet al te zeer rooskleurig. Met een nadeelig saldo van f 57.38 sloot zijn re kening. Door een verleende subsidie van het hoofdbestuur is inmiddels dit tekort opgeheven. Hierna werden een tweetal voorstellen van het! bestuur behandeld. Het ontwerp huishoudelijk re glement voor het Provinciaal Verband, werd na uitvoerige bespreking vastgesteld. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot hei volgende jaar. Na de pauze sprak het Hoofdbestuurslid, -de heer B Geleijnse over het onderwerp: Rich ting op de kazerne. .Voorwaarts Spr. drukt er zijn spijt over uit, dat menschen,! die gedurende jaren hun krachten cegeven hebben aan de vereeniging, nu uit de gelederen verdwe nen zijn. Er is een fout in Zuid-Holland, n.l. dat men de groote dingen over 't hoofd ziet. Spr. wil kort en goed commandceren aar. Zuid- Holland wat gebeuren moet en wat begrepen is in de woorden van zijn. onderwerp. Bij het oprukken naar den vijand gaan de ge lederen meer en meer uit elkaar. Het contact tus schen de verschillende onderdeel en wordt hier door minder en men is geneigd af te dwalen naai; nevendoelen. De commandant dient dan een bepaald doel aacü te geven, waar allen zich op moeten richten. Dit: hoofddoel is nu voor „Pro Rege" het Evangelie tot gelding brengen in de Nederlandsche weer- macht. Dit groote doel moet op den voorgrond staan. De kazerne is het eenige juiste richtpunt voor „Pro Rege", dat ontstaan is midden uit den troep. Wij blijven den kazerne opeischen voor Christus, omdat Hij heerschappij heeft over al het geschapene. Liefde tot Christus en tot den naaste moet ons tot dit werk dringen. Door verschillende instanties wordt gearbeid iri het leger, doch ieder heeft zijn eigen taak. Het werk gedaan door de militaire tehuizen is een niet te waardeeren arbeid, doch „Pro Rege" moet de voorposten betrekken. Ook burger „Pro Rege" heeft zijn taak, achtet de linies. De militairen kunnen het niet alleen af* de burgers inoete helpen en munitie aanbrengen* Als wij die groote taak van „Pro Rege" ver staan, hebben we niets met allerlei politieke rich- tingen te maken. Het komt op de daden aan. Spr. heeft nu voldoende theorie gegeven. Het is aan den soldaat om eigen moreel te controleeren: en het commando uit te voeren, waartoe Gocf kracht, liefde en moed geve. Na een korte bespreking werd de vergadering met dankgebed door den heer Geleijnse gesloten* ALS DE WINTERKLEEREN WORDEN OPGEBORGEN Ofschoon het weer nog erg veranderlijk en onvast is, zullen toch de meesten van ons haar zomerkleeren al voor den dag hebben gekregen en zelfs lie-bben gedragen, hoewel we soms op koude- dagen nog met een verlangende blik kunnen zien naar de bontkraag van onze wintermantel, die al in de kast hangt om opgeborgen te worden. Dat opbergen echter dient, wanneer het gebeurt, met zorg gedaan te worden. Al onze winterkleeding moet zorgvuldig wor den weggelegd, om te maken, dat ze de volgende winter weer heel en netjes uit de bergplaatsen te voorschijn komt. Want juist de tijd, waarin we onze wol- len kleeren opbergen, is de tijd voor de mot. Het is de plicht van elke huisvrouw, met dit voor onze kleeding en vooral voor kost baar bontwerk zoo gevaarlijk insect de estrijd aan te binden. In de lentetijd: Mei, Juni, vliegt de mot rond, op zoek naar een warm plekje, dikke •wollen kleeding of bont, om daar haar eieren te leggen, die in aantal meestal ya- rieeren tusschen vijftig en honderd vijftig. Het hongerige kroost, de jonge motten, be gint, zoodra het; geboren is, te eten, wat 6iet in zijn onmiddellijke nabijheid vinden kan. Daarom ds het raadzaam niet. te wach ten tot de zomer, om deze schadelijke in secten kwijt te raken. Het is aan te bevelen de bergplaatsen Voor kleeren en huishoudgoederen goed te reinigen en te wasschen met carbolzeep. De ■kastplanken moet men beleggen met. kran tenpapier; hierdoor wordt de mot, die de lucht van drukinkt niet verdragen kan, verdreven. Er zijn nog eenige andere geu len, waarvan de mot niets hebben moet, ml. kamfer, naftaline, kruidnagelen en ceder hout. Daarom is bet aan te raden deze middelen, hetzij afzonderlijk, of gecombi neerd, aan te wenden. Sommige huisvrou wen wikkelen elk kleedingstuk in kranten papier, dit is zeer zeker een maatregel die navolging verdient, omdat ze afdoende is. Bovendien zijn er speciale zakken in den handel, waarin bont en andere waardevolle wollen kleedingstukken kunnen worden be waard. In de allereerste plaats moet men zorgen, dat alles, wat wordt opgeborgen, goed ge reinigd is. Vetvlekken en alle andere soor ten van vlekken zijn plaatsen, die door de mot bij uitstek gezocht worden. Wasch daarom alle wasehbare goederen, verwijder zooveel mogelijk de vlekken en reinig de niet wasehbare kleedingstukken imet warme zemelen of rijstepoeder, dat men met een doek in de stof wrijft en met een schoone, zachte borstel er weer uit- horstelt. Eucalyptus-olie is een uitstekend middel voor het verwijderen van vlekken, inzonder heid olievlekken, uit dunne stoffen zooals bv. Georgette. Men doopt, de vlek in de vloeistof, rekt het goed uit en wrijft er met een zachte doek over, van d-e rand der vlek naar het midden, tot het droog is. Laat de vloeistof niet opdrogen zonder te wrijven, ss'gui, daa eatstasa et: kringen» Men moet niet vergeten, dat warme ze melen zoowel bont als andere stoffen rei nigen.. Bevinden zich aan de kraag vet vlekken, dan moeten die met naphta be handeld worden. Dikke kleeden en gestoffeerde meubelen kan men tegen de mot beschermen met de stofzuiger. Aanbeveling verdient het ver der ze te besprenkelen met kamfer of ben zine. Heeft men bezwaar tegen de lucht hiervan, dan zijn bij den drogist in mousse linen zakjes kruiden te verkrijgen, wier lucht de motten niet verdragen kunnen. Deze stopt men tusschen of onder de zittingen der stoelen. Wanneer de wSnterkleederen, haard kleedjes enz. reeds zijn opgeborgen zonder de noodige zorgen, verdient liet aanbeve ling ze op een zonnige dag in de zon te hangen en flink uit te kloppen. Motten zijn vijanden van de zon Eén van onze meest gebruikte volksdranken. In bijna geen enkel gezin, 't zij in Noord of Zuid, 't zij arm of rijk, ontbreekt de ons zoo welbekende thee, die wc zouden kun nen noemen de volksdrank bij uitnemend heid. Al is het waar, dat vooral in het Zuiden van ons land heel veel koffie en bier gedronken wordt, nergen toch ont breekt de thee volkomen. Iedereen drinkt minstens eenmaal per dag thee; in vele ge zinnen wordt deze drank wel drie maal per dag geschonken. Hier geeft men dus de voor keur aan thee boven koffie. Waarschijnlijk komt dit, omdat thee voordeeiiger eii daar door goedkooper in prijs is, en in de twee de plaats, en eigenlijk is dat juist 't, voor naamste: thee werkt minder prikkelend op hart en maag dan koffie. Hierom wordt dik wijls aan zieken het gebruiken van koffie verboden, terwijl dat van thee aan zieken is toegestaan. Wat de geur betreft: wèl prikkelt het aroma van de koffie het orgaan van onze reuk sterker dan het aroma van de thee, maar toch bevat deze even goed aroma tische bestanddeelen. De stof die in de thee zich bevindt, en die de geur en smaak er aan geeft, heet „theiine". Scheikundig is dit hetzelfde als de kaffeine in de koffie. Maar het heeft niet zoo'n prikkelende invloed op de her- sen werkzaamheid als het laatste. Neemt men voor een kop thee een hoe veelheid droge thee-van rond vijf gram, dan bevindt zich daarin slechts 7/100 gram aan theine kaffeine), terwijl zich in een kop koffie bijna vier maal zooveel be vindt. Desondanks is- toch matigheid en voor zichtigheid geboden bij liet theegebruik, laat in de avond, speciaal wanneer het ner- veuse m/mschen betreft, die een lichte slaap liebhen. Bovendien werkt het groote gehalte aan looizuur, dat thee bezit (10 a 15 pet.) ver stoppend. Zoodat voldoende blijkt, dat ook hier overdaad schaadt. Naar de w ij z e, waarop de bladeren b e- handeld worden, verdeelt men de tliee in zwarte en groene thee, die dus niet, zooals men vaak denkt, van twee .jiÊfschilloade ul&nto» afkomstig zijn, maar altijd van dezelfde struik. Bij de bereiding van de groene thee wor den de ingezamelde bladeren onmiddellijk gerold, in de zon gedroogd en op een zwak vuur geroosterd, waarbij de groene verfstof der bladeren behouden blijft. Bij zwarte thee is dat niet het geval Om deze te verkrijgen, laat men de bladeren tot den tijd, dat ze gaan verwelken, liggen. Eerst dan rolt men ze op, en wacht men af tot ze zonder eenig hulpmiddel een gistingsproces hebben door gemaakt, dat ongeveer twee tot drie uren duurt. In deze tijd ontwikkelt zich in do bladeren het eigenaardige aroma en ver dwijnt een groot deel der looizuren. De al dus verkregen zwarte thee werkt dus min der verstoppend dan de groene. Tenslotte rolt men de bladeren nogmaals, en laat ze in de zon drogen. Bijzondere fijne aromatische soorten zijn de Peko- en de Souclion-thee, WAT NIET IEDEREEN WEET Vlekken op ivoren toiletartikelen kan men het best verwijderen, door ze af te wrijven met een zachte, schoone doek voorzien van een weinig witte meubelwas, en ze na te wrijven met een schoone doek. Wanneer men borstels met ivoren rug wil uitwas- schen, gebruike men steeds koude zeepsop, liefst met wat borax er in opgelost, droge men ze op een doek, het haar naar hene den, en vooral niet ilic-ht bij het vuur, daar dan het ivoor gaat kraken. Houtworm in eikenhout bestrijdt men, door het hout in te wrijven met een meng sel van 3 doelen terpentijn en t deel paraf fine. Wanneer- alleen de pooten van een meubelstuk zijn aangetast, of liet voorwerp niet al te groot is, kan men do aangetaste deelen geheel in het mengsel leggen, wat liet meest afdoende middel is. Tranende oogen bij uienschillen kan men voorkomen, door op de punt van het mes, dat men gebruikt, een stukje oud brood te steken, of als men deze bezit dooa' even een stofbril op te zetten. Beste Nichtjes en Neefjes, Vandaag komt dan allereerst de reeds be loofde uitslag van de Vaeantie-wedstrijd. Eerlijk gezegd is het resultaat daarvan me een beetje tegengevallen, 'k Begreep niet goed, waar mijn ijverige werkers cn wei'k- stertjes bleven. Maar gelukkig heb ik nu inmiddels van alle nichtjes en neefjes, die niet meegedaan hebben, de reden daarvan al vernomen. En zoo heb ik ook gehoord, dat 't heusoh niet was, omdat jullie er geen ■zin in had omdat je 't werk niet leuk vond, maar dat er andere oorzaken waren, waardoor er niets van gekomen is, om mee te doen. Dus vind ik het ook heelemaal niets erg: 't was mij alleen te doen om hen, die soms met hun leegé tijd geen raad zou den weten in de vacaintde, een gezellig werk je te geven, waarmee ze prettig bezig kon den zijn. Maar nu ik hoor, dat jullie op zooveel andere manieren je tijd goed be steed tobt, ïind ik dat echt Lijn! Zelfs zijn enkelen uit geweest! Natuurlijk kom Je er dan niet toe, om aan zoo'n tijdroovende wedstrijd mee te doen. Hindert niets hoor! Een andere keer maar weer eens, zullen we hopen. Zooals jullie nu echter al wel begrepen zult hebben, geef ik nu geen twee prijzen, maar één. En die is voorC. Rober te Nieuwe Tonge. Die had lust meeste werk er vaal gemaakt. Fijn hoor! Welgefelieite-elrd! Wat heb je moeten penmen, om ail die woorden op te scii rij ven. Ja, lezea-s en lezeressen., die Cor had mie daar .eventjes 552, zegge vijf honderd fwee en vijftig woorden gemaakt met behulp van de letters uit het woord: „tentoonstellingsgebouwen" Nu is het waar, dat daarin ook heel wat fritters voorkomen, zoodat je er erg veel woorden uit maken kunt, maar 552 is toch ook geen kleinigheid hè'? Daarom: Cor heeft de prijs wèl verdiend, daarover zijn we 't, denk ik, allemaal eens. Ook flink heeft gewerkt Lena Bosland te Oudidorp. .Jij bent. een trouwe mededingster hoor! Maar de bedoeling was wel, dat je mij dl? gevonden namen precies stuurde. Enfin, een volgende keelr doe je 't heele maal goed., wat jij? Nu de oplossing vmi die raadsels van 30 Maart: 1. De schoenzool. 2. Twee; een binnen- en een buitenkant. 3. De ééne i-s die oom, de andiere de vacfar 4. Voor do Jeugd. Bakker, Postbode, Smid, Schilder, Metselaar. De prijs hiervoor viel ten deel aan Lena Bosland te Ouddorp. Fijn hoor! Jij hicbt het ook èclit verdiend; altijd fijne lange brie ven, keurig netjes, en dian ook nog zulke goede oplossingen! Ga zoo maar door! Een eervolle vermelding' staat in ons boek voor Jaap Wagner, die nog heel jong is en toch al zoo fijn mee'doet. Toe maar, Jaa.p, 't gaat best zoo! Wie weet, krijg jij óók nog eens een prijs! Nu voiigt het nieuwe wertk. Inzendingen uiterlijk tot en anet Vrijdag' 24 Mei. Flink mee doen hoor; a He-ma al! 1. Mijn geheel: 1, 2, 2, 3, 4-, 5, 3, 6, 5, 6, 1, 7 is een provincie 1, 2, 2, 3, 4 een windrichting 1, 6 7 niet droog 3, 6, 7 klein knaagdilw 3, 6, 1, 4- uitgebreid vuurt 3, 2,. 2, 4 naam van een kleur. 2. Ik ben een plaint en ge vindt mij heel dicht bij het watert Rangschik mijn letters anxliers, cn ik zit om sommige vruchten heen. 3. Mijn geheel: 1, 2, 3, 4, 5, 3,-6; 7, 8, 5, 9, 10, 5 is dó naami van een bekend sprokje 10, 2 bevestiging 1, 5, 3 een ander woord voor kip 7, 5, 3 een andervvoord voc-r kippenhok 9, 8, 5, 3 getal 6,2,3 4 zwieimivogel. 4, Ingezonden door Jamniie v. Dlrdei: Wie branden dag en naclit en Wilbran den toch nooit? 5. Mijn eerste is een dleei van je hand Mijn tweede draag je in je hand Mijn geheel wordt gebruikt om te nie ten. Wie ben ik? En nu, voor ik aan de afzonderlijke brief jes begin, nog' even iets tot allemaal. Som migen vragen wel wens, of ilk aan deze of gene de groeten wil dtoen. Maar als jullie wist, w-aar ik wonde, zouden diegenen, die het gevraagd hebben er vast niet over ge dacht hebben om dlat te doen. Dus daar moet Je maar nooit' op rekenen. VerdVr wegen velen van jullie naar mijn verjaardag. Volgende keer zal ik jullie die vertellen, maar dan in raadselvorm, want 'k verklap het alleen stilletjes aan jullie; niet aan andere menschen, di.e ons hoekje misschien ook wel eens lezen. Van dóf raadsel komt de oplossing na tuurlijk niet in d'e krant. Maar als je 't goed opgelost hebt, zal ik de eerste die beste kif er da:t ik weer een briefje aan je schrijf, zet ten: je liad het raadsel over mijn verjaar dag goed. En als t fiaut was, vertel ik je dlat oiök, maar diam moet je 't nog maar eens over doen en het de volgende keet- wee? schrijven. Afgesproken1? Dat laaadsel staat er dus die volgende keer in (dus niet bij de gewone raadbllsü) Let maar op! Ziezoo, nu kan ik weer verder gaan. Dus zijn die briefjes aan die beurt. Corn. R. te Nieuwe Tonge. Fijn, dat je over bent. Nu is dus je laatste schooljaar gekomen. Maak er maar wat goeds van, hcior! 't Rapport was dus weer mooi! Flink zoo! Je hebt.goed begrepen wat een cirkel is, cn j.e had heelemaal gelijk. Maar zooals 't in d'e oplossingen staat is het toch ook waar, hè? Nu bet beste met jullie allemaal hoor! De hartelijke groeten! Fijn, dat je in Middelharnis bent geweest. Da,ag! Lena B. te Ouddorp. Nu ik toch met een prijswinmiares bezig was, zal ik jou ook nnet een 'maar nemen. Ben je niet in je schik? Ja, meisja, ilk vinid' óók dlat je veel te licht bent. Flink eten hoor, ander word ja nooit een gezonde, sterke Lena, 'k Geloof dat a.lle Lena's '20 Med jarig- zijn. Tenminste, ik ken er nog een, die 20 Mei jarig is. Grappig, hè? Ouidictonp is heusah niet zoo vlak bij de plaats waar ik woon, 'dus 'k zal niet kun- nen komen. Maar 'k zal wel aan je denken,' hoor! Nee, i'k ben gelukkig nog niet zibk ge weest. Fijn, dat je over ben f! Die 10 is prachtig, zeg! Nou, nu houd ik gauw op. Kijk eens, wat een eind! Dag, hoor! Tot over 2 weken! I Jannie v. D. te Beverwijk. Mets erg, dat je niet mee kon doen, holclï"! Wenk maar fliiik voor school; 't examen is nu toch het voorna-aimstlei Naar dat patroontje zal ilk tens zoeken. Jammer van die kanaal es! Ge zellig, dat je zuster geweest ie. Woont zij in een andere plaats dan Beverwijk? Nu, flirt schrijf je weil weer eens, als je tijd 'hebt Mijn groeten aan jullie alten. Daag! Ida J. te Stellendam. Och ,ooh, wat een zieken! Gelukkig, dat alles met de Faosoh-, vaoantie weer heter n as. Jullie zijn zekert wel fijn uitgeweest! Wel toevallig hè, dat we net gelijk reisden! Wat was grootmoeder well blij! Je hebt me nu goed ingelicht boert over jullie allemaal! Dank je wel. Ziezoo, v oigende keer weer meer hoor. Doe allen .dg groeten maar van ine. Dag, Ida! Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wafi een fijne lange brieven! De eerste zal ilk vandaag beantwoorden, de tweede kooit volgende keer aan de beun, hoor! Wat eelt keurig Franscili, zeg. Dat eetie woord is: remteroiie. Meestal zeggen de Fransehen dan: „je vous reiruorcie bcaucoup!" Nee, duw ven kun jullie op dalei manier niet houdeiu Dat is wel jammer, hè? Je hebt gelijk, dat je meert planten hebt dan dlieren. Die zijn beslist gemakkelijker icsn te verzorgen.. Een mooi rapport liad je, hoor! Dat raadsel overt de vacantie i-s nu wat laat, hè? Een vol gend jaar misschien eens. Leuk, dat je het boek mooi vond. Verstandig' dat je je Plant kunde leert met de levende bloemen er hij; dan onthoud je 't veel betfctr! Nu, tot overt veertien diaigen, hoar! Bonjour, man cherl Jan W. le Stad aan 't Haringvliet. Wa.fi kun jij keurig schrijven zeg! Fijn, hoor! Nee, je kunt niet. .altijd wimnen, dat vind ik ook! Dan houden die andaren op 't laatst niets meer over. Schrijf maar weer eens gauw, hoor! Nog welgefelicitteard me.t hees je's verjaardag, feliciteer de anderen ook maat- van mij. Gaat 't weer good op school?. Schrijf me nraar eens, wanneer jij jarig bent, dat schrijf ik dan in mijn familieboek en zoo kan ik er om denken, als 't zoo ver is. Het karnt dan in het briefje' dat ik on geveer in die tijd aan je schrijf. Afgespro- ken? Tot de volgende brief dan maarweert Dag, Jan! Jaap W. te Stad aan 't Haringvliet. Ben je niet in je sciiik niet zoo'n eervolle ver melding? Echt knap, hoor! Je was zekrtrt wel blij, toen Arte weer terug was uit Oolt- gemsplaat. Heb je fijn bloemen geplukt? Een prettig werkje, hè? Een mood raadsel is dat! Als er plaats is, zal ik het eens in die krant zetten, hoor! Wat een fijne speel tuin heb jullieL Je verveelt je zeker nooit! Is Keesje's verkoudheid weer over? Schrijf dat maar eens gauw wear. Zeg je Moeder en Vader en de zusjes maar gedag van mij, Daaagü! Hiermee is ons Waekje weer trol, nwfcjes en jongens. Dus maar weer tot een volgende keer. Schrijf jullie allemaal, wanneer je jarig bent, dia.ii komt het in onze familie berichten te staan. Hiermee eindig ik nu meteen. Allemaal dja hartelijke giroeten van jullie TANTE TINE, DE PAUS VEROORDEELT HET NAZ1- HEIDENDOM. Tijdens de audiëntie van een 130-tal Duit- sche pelgrims ten Vaticane heeft, de Paus een krachtige veroordeeling uitgesproken van het moderne heidendom in DuitsciiJand en van de slechte ontvangst, kort geleden aan jeugdige Rome-pelgrims ia hun Duib scliÊ jLadeïlaail torhicl,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 6