Hollandsche Mij van Landbouw ZATERDAG 11 MEI 1935 MAAS- EN SCHELDEBODE NEDERL. CHRISTELIJKE LAND- ARBEIDERSBOND Gemengd Nieuws* -O-V. LAND- EN TUINBOUW Algemeene Vergadering Een schier wanhopige toestand a Woensdag wérd' in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam de aleem. ver gadering van de llollandsclte Mij. van Landbouw gehouden. De voorzitter van de Maatschappij, de heer P. Sta'pel Cmi, begroette de aan wezigen en speciaal «teil heer Huizinga, inspecteur voor den Lundbouvv. Zoo somber en schier wanhopig, aldus Logon de heer Stapel zijn openingsredo, als thans, heeft bij menschenheugenis de toe komst v.oor. onze landbouw en vooral voor de veehouderij en de tuinbouw er nog nim nier uitgezien. Vandaag wil ik voor u met de openlijke bekenning komen,, dat de in eenstorting van ons bedrijf op de zwaar Jielastg, punten een aanvang heeft genomen. M aar onze veehouderij en tuinbouw in onze jaren van voorspoed waren aangewezen op export, docli nu zich meer mi meer het binnenland als voornaamste afzetgebied zien toegewezen, beteekent dit, dat zij een structuurverandering zal moeten onder gaan. De akkerbouw echter staat er ook niet -onverdeeld gunstig voor. Het zoo juist per 1 Mei afgesloten boekjaar zal ongetwij feld voor vele akkerbouwers een gunstig .beeld te zien geven. Men hoede zich er echter voor hier te gaan spreken van een gunstige positie dezer bedrijven, want een permanent karakter draagt deze uitzonde ring zeer zeker niet. Het zijn toch de groote oogsten geweest, waaraan dit resultaat is te danken. Bij ge middelde oogsten daarentegen zouden bij •de thans vastgestelde prijzen vele akker bouwers moeite hebben gehad de bedrijfs- rekening sluitend te krijgen. Het is m. i. de taak der landbouworgani saties om te blijven volhouden en te trach ten een zekere onevenwichtigheid in de he sflssingen van den Minister te doen plaats maken voor het inzicht, dat thans omtrent do positie van het landbouwbedrijf bij de landbouworganisaties bestaat. Te lang heeft de Begcering gedraald met het ingrijpen op het gebied der zuivelproducten. Verhooging van den melkprijs is on afwijsbaar direct geboden, en zeer tot ons leedwezen moeten wij hier melding maken van een afwijzend antwoord op een desbetreffend verzoek onzer orga nisatie. Het hoofdbestuur heeft nl. op voorstel van de Crisis Veeteelt, en Zulvel-com- missie aan den Regeeringscommissaris voor de Melkveehouderij verzocht, bl] de inwerkingtreding van de melksteun- bcperking tevens het 10 millioenfonds, ontstaan uit de exportheffingen, te gaan - uitkeeren. De bekende zuivelpot van 10 millioen moet blijven om de uitkeering op peil te houden, torwijl wanneer de 10 millioen in 1935 zou den zijn opgeteerd, de melkprijs dan plot seling zou moeten dalen. Daaruit meent spr. twee dingen te mogen concludeeren, nl. dat dfe regeering zelf bittér weinig v'ertrouvven schijnt te hebben in de beperking en in de hetere positie, welke in 1930 moet intreden als gevolg van een loonenden uitvoer naar Engeland. De werkelijke toestand in de vee houderij beseft de regeering niet. Soms maken de regeeringsmaatregelen den indruk eerst te willen helpen wanneer eindelijk het allerlaatste staat te gebeuren: tie ondergang van den boer als boer. Nadat enkele huishoudelijke agendapun ten waren afgehandeld, en waarbij besloten werd de najaarsvergadering in Alkmaar te houdfih, nam de secretaris van de maat schappij, Ir. T. P. Huisman, het woord, teneinde eey inleiding te houden over den economischen toestand van het landbouwbedrijf ïn zijn ulgélieelen omvang en 't door de orga nisatie in te nemen standpunt tot mogelijke .verbetering daarvan. Spr. begint met er op te wijzen, dat er niet Veel tegenstanders van de Landbouwcrisis- maatregelen meer zijn. Er heerschjt thans een wanverhouding tus- schen Ioonen en prijzen en alleen een ophel- fing dezer wanverhouding zal de grootst mogelijke welvaart van ons volk kunnen brengen, al zal ook deze in de huidige om standigheden beperkt zijn. liet beste middel tegen den druk der vaste lasten is en blijft volgens het bestuur een prijs, welke loonend ijs. Doch hoe deze ook door dc Crisismaat regelen benaderd zal worden, hij zal be fangrijk blijven beneden het prijsniveau van eenige jaren geleden. Er >mdet naar de' vaste overtuiging van liet bestuur worden ingegrepen, zoowel bij de pacht ais -'de hypotheek. Een ernstig verschil van inzicht met den Minister is te conslateeren hetretfende de vraag of het in- hel algemeen belang is, dat liet landbouwbedrijf gesteund wordt tot een loonend prijsniveau. De Landbouworganisatie is de. vaste over tuiging toegedaan, dat een verliesgevend landbouwbedrijf aan bet Nederlandsche volk dóór werkloosheid en dalende koopkracht meer zal kosten dan crisismaatregelen, wel lte den prijs tot vooroorlogscli niveau zullen Krengen, Spr. bepleit een zwaardere belasting op den invoer van vetten en van grondstoffen e'ii zoo noodig te contingenteeren. Ook de granen behoeven steun in prijs -door een verhooging van het invoerrecht do'ch hier' dient de groolste voorzichtigheid te worden betracht. Het hoofdbestuur meent, dat aan een verhooging van invoerrechten vooraf 'dient te gaan een zoodanige beperking van varkens, en pluimveestapel, dat in het binnenland een prijs is te berei ken, welke'meer dan tot heden het vóór-oorlogsch niveau nadert. De Nederlandsche, landbouw mag een rendabel bedrijf verlangen, maar zal-de-productie ook bij de-afzetmoge lijkheden moeien aanpassen. Deze af zetmogelijkheden moeten in eigen land zoo groot mogelijk gemaakt worden. Inzake het kleinbedrijf neemt het hoofd bestuur het standpunt in, dat instandhou ding daarvan een nationaal belang verte genwoordigt. Deze instandhouding dient echter niet gedragen te worden door de groo- tere landbouwbedrijven, doch door het Ne derlandsche volk in zijn geheel. Na deze rede werd uit de vergadering de vraag gestéld of ook niet van officieels zijde alle mogelijke moeite moet worden gedaan om vee naar Rusland uitgevoerd te krijgen. Hoe denkt hot hoofdbestuur, zoo vroeg men, over de actie hiervoor van den Bond van Melkveehouders. De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbestuur van meening is, dat als de mogelijkheid daartoe bestaat export naar Ruslan d zeker beter is dan in blikken. De. Nederlandsche Veehouders Cen trale is reeds de vraag voorgelegd hoe het met deze zaait staat. Op liet oogenblik zijn er vier per sonen, waaronder een vertegenwoor diger van deze Centrale, naar Rusland voor het voeren van besprekingen. Nog is vanuit de vergadering de opmer king gemaakt, dat hot wel mogelijk blijkt om betaling te verzekeren bij den verkoop van onze handelsvloot naar Rusland. Men vroeg waarom de uitvoer van vee dan hier op moet afstuiten. Na de pauze werden nog een groot aantal vragen gesteld, in verband niet de land- bouw-crisis-maatregelen, liamverbod, sociale lasten e.d., totdat tenslotte de navolgende door het hoofdbestuur gestelde motie met algemeene stemmen aangenomen werd, waarbij besloten werd deze zoo spoedig mo gelijk aan den Minister van Economische Zaken door te zenden: „De Hollandsche Maatschappij van Landbouw in algemeene vergadering te Amsterdam bijeen gehoord de be- spvekingen .brengt beleefd onder de aandacht van Uwe Excellentie den on- houdbaren toestand, waarin de vee- Uoudersbedrijven verlteeren; is van oordeel, dat directe verbete ring in het belang der bedrijven, in het belang van het platteland en van ons volk, dringend noodzakelijk is; verzoekt Uwe Excellentie de toeslag op de melk direct te verhoogen en zoo de fondsen uitgeput raken, uit andere hoofde geld voor dit doel beschikbaar te stellen; is overtuigd, dat bij niet-inwilliging van dat verzoek door de voortschrij dende armoede, extensiveering en werkloosheid de offers voor het Neder landsche volk belangrijk grooter zul len zijn; verzoekt Uwe Excellentie voorts de afzet, vermeld in eigen land, te veis grooten door verplicht stellen van de bereiding van melkbrood tegen con sumptie melkprijs; de afzet van boter en andere dier lijke vetten door hoogere belasting en contingenteering van vetten, ingevoerd of voortgebracht met ingevoerde grond stoffen". Daarna werd een aanvang gemaakt met de discussie over de des morgens gehouden inleiding van ir. Huisman. Verschillende aanwezigen namen hieraan deel. Bij de beantwoording merkte de heer Huisman op, dat wij in de allereerste plaats rekening hebben te houden met het feit, dat andere landen ons het exploiteeren ver hinderen. Spr. meent, dat het onmogelijk is het prijspeil van voor 'den oorlog te bereiken. Wat het loon betreft, sommige groepen van de bevolking zullen een deel moeten af staan ten behoeve van de algemeene wel vaart,. De Maatschappij van Landbouw staat op het standpunt, dat voor alles het voor- oorlogsche prijspeil opnieuw bereikt moet worden. Indien zal blijken, dat dit onmoge lijk is, dan is dit te wijten aan de hooge Ioo nen van bepaalde bevolkingsgroepen, de vaste lasten enz. Wij moeten streven naar het herstel van het evenwicht. Ook sociale lasten dienen verlaagd to worden, hiervoor zal de Maatschappij op nieuw een actie gaan voeren. Inzake de mar. garine-industrie zei spr., dat de geweldige winst, die deze industrie, dank zij de crisis omstandigheden heeft kunnen maken, eigen lijk voor een deel in hot crisis zuivel-fonds thuis hoort. Spr. kan zich volkomen de mee- ning begrijpen van een der debaters, dat de Crisis-Zuivel-Centrale zal moeten worden „opgedoekt". Wij moeten echter niet op ons gevoel vertrouwen, doch verstandelijk besef fen, dat wij niet anders kunnen en dit stel sel moeten behouden. Tenslotte vroeg spr. of de algemeene ver gadering met den gedachtegang, zooals hij die in zijn inleiding ook namens het hoofd bestuur had uiteengezet, instemde, hetgeen men dan ook deed door een hartelijk applaus. Na de rondvraag werd de bijeenkomst ge sloten. De 13e Algemeene Vergadering te Putten H. B. Hylkema f De bekende oud-ry'kszuivelconsulent, de heer H. B. Hylkema, is in den ouderdom van 74 jaren te Soestduinen, waar hij de laatste jaren woonde, overleden. Met den lieer Hylkema gaat een der be- kendsten van den Zuivelvoorlich'iingsdienst heen. Hij heeft de Nederlandsche veehouders aan zich verplicht door de vete goede en prac- tisch ook uitvoeroare adviezen, die gegeven werden omtrent de boter- en kaasbereiding. Zijn Handboek over de Zuivelbereiding is steeds geweest een goede gids voor hen, die van de zuivelindustrie hun studie maakten. Noemde men in de landbouwkringen de naam Hylkema, dan dacht ieder aan zuivel. Die twee namen waren één geworden. Wel een be wij s van de groote beteekenis van den heer Hylkema voor de Nederlandsche zuivelbereiding. WIJZIGING IN AARDAPPELTEELTRECHT Alleen mogelijk als vóór 1 Augustus vergunning is gevraagd Door de verandering in de aordappelsteunre- geliug is het noodig geworden te bepalen, dat wanneer een landbouwer evenair in 1934 zjjn ultpootvergunnlng voor fabrieksaardappelen in zou Witten leveren, teneinde verder beschouwd te wonden als teler van consumptieaardappelen, (Waard-oor dus het reoht van levering- aan een aardappelmeelfabriek vervalt), dit alleen kan Indien die vergunning vóór 1 jVugustu-j 1935 wordt ingeleverd bil de betreffende Gaudbouw- Crisis-Organisa'tie en de voor de teelt van con sumptieaardappelen verschuldigde teeltheffing van t 3D per H.A. wordt betaald; lu liet vacantieoord van het C.N.V. ie Putton kwam doze week de ledenraad van den Nod. Clir. Landarbeiders bond bijeen. Na de openingsredo van don voorzitter, den heer S i e ni e n s, word voorgelezen een schrijven van den lieer Drevel, die niet aan wezig kon zijn, Besloten werd hem een har telijk .schrijven met woorden van bemoedi ging te zenden. De secretaris, do lieer Oudekerk, deed mededeelingen over de Statuten. Ze moeien voortaan bij wijziging niet alleen gezonden worden aan het Departement van Justitie maar ook moet liet Departement van Soc. Zaken erover gehoord worden. De rekening van den penningmeester, den heer Oud e k e r k, sloot in ontvangst en uitgave over 1933: f 292.172.06 en over 1931 f 287 247.75 Uit de balans bleek, dat het eigen kapitaal van den bond bedraagt de som van f 480.144.92. Uit tiet financieel overzicht der vverkloo- zcnkas bleek, dat van Juni 1933 t.m. 31 Mei 1934 was uitgekeerd 11 133.813.12 en van 1 Juni tot 31 Dcc. 1934 f 212.4-09 25. De penningmeester doolde mede, dat do verhouding met den Dienst der Werkloos heidsverzekering zeer goed is. De samen werking van liet bondsbestuur en dezen dienst was zeer vlot. Uit de vergadering weid onder applaus dank gebracht aan den penningmeester voor zijn zuinig en accuraat beheer. De rekeningen en de balans werden goed gekeurd, nadat do beer C. v. d. Ree gerap porteerd had namens de commissie tot liet nazien der hoeken en liesolieiden van den penningmeester. De heer v. d. Ree luid bui tengewone lof namens de commissie voor dc wijze, waarop ten bondsbureele de ad ministratie gevoerd wordt. (Applaus). I)e Voorzitter sloot zich gaarne aan bij de woorden namens do kas-commissle over liet beleid van den penningmeester ge sproken. (Applaus). Het bostuurslbeleid word onder applaus goedgekeurd. De heer Krijgsman merkte bij de be spreking van het vakblad op, dat er meer in had moeten worden geschreven tegen de gedachte, welke opkwam om de vrijgestel den uit de vertegenwoordigende lichamen te weren. Er is te weinig contact tusschon de Staten-Generaal en de Chr. vakbeweging en dat kan worden bevorderd dpor over der gelijk dingen in ons vakblad te hande len. De voorzitter heeft gesproken over het importeereti van den Duitschen geest, maar onze vertegenwoordigers in Tweede en Eer ste Kamer moeten weten, dat de leden van onzen bond nooit den arm zullen opheffen om „heil" ie roepen over een mensch, maar dat we allee n God willen dienen. De secretaris, de heer II. Oudekerk zeide, dat in het vakblad geen politiek moet worden behandeld. De politieke vraagstuk ken moeten worden behandeld in de poli tieke partijen. Als de leden zich daar laten hooren dan bereiken ze wat. Noodig is, dat de afdeelingen van don bond aan hun actie voldoende bekendheid geven, zoodat de groote Christelijke bladen geregeld er be richten over kunnen opnemen. Want wel worden allerlei berichten opgenomen over de Chr. boeren, maar men moet er in ons, land aan denken, dat de leden van den Chr. Landarbeidersbond misschien nog wel „zui verder" zijn dan de Chr. boeren, waaronder nog wel eens een N.S.B-geest schijnt tc be staan, maar wij willen, dal de mensch, ge schapen naar Gods beeld, zijn plaats zal hebben en zal kunnen meespreken op elk terrein van het leven. (Luid applaus). De secr.-penn. dc heer H. Oudekerk, deed mededeelingen inzake den iinancieelen en algemeenen toe stand van den bond. liet ledental steeg in 1933 van 25052 tot 27 120 en in 1934 steeg 't eerst van 27.170 tot 27.929 en daarna daalde 't tot 26.898. In 1935 daalde het aantal nog tot met een 1000. Op 1 Maart 1.1. bedroeg liet ledental 26.734. l it het ledenrijfer in de verschillende maan den blijkt, dat een aantal leden slechts lid werd om de werkloozenkas. Het is noodig om deze nienschen meer orgaiiisatichesef hij tc brengen. Noodig is elke weck de con tributie, tc innen; dat maakt hot betalen makkerlijker. De financieele toestand van den hond is zere goed. Maar steeds blijft noodig een zeer krachtig arbeiden voor den hond, opdat do bond steeds meer worden kan een schild voor da zwakken! Dit is noodig, omdat de boeren het wel met elkaar eens zijn. Daar om is een krachtige reservevorming noodig. Een millioen reserve is noodig, want hij conflicten zullen veel grootsere groepen be trokken zijn dan bv. tien, twintig jaar ge leden. Voldaan zijn we nog niet over het overleg. Er zijn plaatsen waar hoeren wel een belangrijk bedrag uit de Rijkskas ont vangen voor hun producten, terwijl ze toch geen redelijk loon geven aan lnin arbeiders. Dc Overheid moet hier ingrijpen om het zwakke te beschermen, dooi- collectieve con tracten te bevorderen. (Applaus). Krachtig moeten alle leden van den hond voor den uitbouw van den N.C.L.B. werken, opdat wc Van dc Overheid kunnen vragen toepassing der Bedrijfsradenwet voor onze bedrijven. (Applaus). Werkloozenkas De heer Oudekerk deed vervolgens mededeelingen over de positie der Werk loozenkas, waaruit bleek, dat de toestand dezer kas zeer goed te noemen is. Spr. zeide dat door den Minister van Sociale Zaken tegemoet gekomen was aan liet bezwaar, dat dc leden na drie jaar zouden uitgetrok keil zijn. Dit is vijf jaar gebleven, in dit ver band merkte spr. op, dat de Minister van Sociaie Zaken steeds een open oog toont te hebben voor de positie der vakorganisatie. De financieele toestand der Werkloozenkas is zoodanig, dat vol vertrouwen de toe komst kan worden tegengegaan; de kas kan elke concurrentie met andere werlcloozen- kassen ten volle doorstaan. (Applaus). Avondvergadering De avondzitting werd aangevangen met het zingen van „Een Vaste Burcht is onze God". De Voorzitter heette hartelijk wel kom den afgevaardigde van liet Chr. Nat. Vakverbond, den heer De Jong en sprak ver volgens woorden van w aardeering voor het geen liet oud-hoofdbestuurslid, de heer Dre- vbl voor den ,N C.L.B. heeft gedaan en voor wat de lieer v. d. Ree van liet begin af voor den bond heeft gedaan, de pionier in N. Brabant. Aan 't werken van beiden, vriend Drevel in liet Noorden en vriend v. d. Ree in liet Zuiden, is het te danken geweest, dat de N.C.L.B. tot stand kwam. Onder applaus besloot de vergadering aan heide heeren liet eere-lidmaatschap van den bond aan te bieden. De heer v. d. Ree sprak woorden van dank .voor de aan hem verleende onder NIEUW STOOTKUSSEN AAN REDDINGSBOOT. Aan de reddingsboot „Zeemanshoop" te Scheveningen is een nieuw stootkussen aangebracht. De vroegere touwstootband is vervangen door een nieuw procédé van de fabriek „Vredesteyn" te Loosduinen en wordt aan de „Zeemanshoop" voor het eerst toegepast. Het is een rubberband, welke 600 K.G. weegt met een maal van 16 X 14 c.M. De bemanning is van oordeel, dat hiermee de zeewaardig heid van de boot verhoogd is. scheiding en herinnerde aan de moeilijk heden, die vijf-en-twintig jaar geleden onder vonden weiden hij de actie, toen geen ver gaderlokalen beschikbaar waren en men moest bijeenkomen in een landbouwschuur hij het licht van een carbidluntanrn of in de open lucht Wie had kunnen denken, al dus spr., dat toon ik vijf-on-twintig jaar ge leden opdracht kreeg van den toenmaligen voorzitter van het C.N.V.den heer Dienier, om een reglement voor den Ned. Chr. Land- arbeidersbond samen te stellen, dat na 25 jaar die organisatie 27.000 leden zou tellen en ik de eer zou genieten, om tot eere-lid tc worden benoemd? Noode gaat spr. den bond verlaten, maar er is blijdschap in zijn hart, dat de hond zoo krachtig is uitgegroeid en uit zijn midden mannen, naar voren treilen, in staut om met het hoofdbestuur leiding aan de organisatie tc geven. Na deze toespraken kwamen verschillen de voorstellen aan dc orde. Politiemotor te water Sensatie op de Loosduinschekade te Den Haag Men meldt uit Den Haag: Op do Loosduinschekade, ter hoogte van de Kamperfoeliestraat, hebben Dinsdagavond om een uur of acht voor bijgangers eenigo sensationcele oogen-, blikken beleefd. Daar genoot namelijk cén vrachtauto, -rijdende m de richting Loosduinen, de" be langstelling van twee motoiagerten van het bureau d. Vninestraat, d e er aan twijfelden of de remmen wel in mdc waren. De auio werd aangehouden, een agent plaaisto zich naast den chauffeur en toen begon do controle. De auto kreeg een vaartie, om dan plotseling te worden ge remd. Hierop was echter de anderp agent de 39-Jarige tl. G. B., die met z'n mo or de auto volgde, niet berekend. Gevolg was. dat hij even plotseling kiezen moest tusschon een botsing of een bliksemsnel ontwijken. Aan liet laatste gaf hij de voorkeur, maar waar ook hij krachtig remmen moest, bleef een slippertje niet uit Eu wel zoo. dat h het water inschoot Groote ontsteltenis bij hen, dia de con trole hadden gadegeslagen. Maar golukkig waren er ook onder deze, die hun tegei woordigheid van geest behielden cn den agent oogenblikkelijk nasprongen. Hot mocht de 29-jarige mevrouw Schip per, wonende aan de Troelstraki.de, geluk ken de motoragent op liet droge te brengen waarna Hij dom- den G.G.D. ter observatie in liet ziekenhuis aan den Zui Iwal Is op genomen. De motor is niet den kraanwagcu opgehaald. We kunnen hieraan nog toovoegen dat mevrouw Schipper juist j I. Zaterdag haar diploma-redden van drenkelingen had be haald en dat zij zelf met een agent van het Haagscho korps is gehuwd. Ernstig geval van aanranding Dinsdagmorgen in de vroegte werden de lm woners van de gemeente Midden-Boemster opgeschrikt dour een geval van ernstige' aanranding. Een kruideniersbediende vervoegde zicli ten huize van den veehouder S. aan de Purmerendscheweg aldaar, en kreeg aan de deur geen gehoor. Toen hij nader op onder zoek uitging, trof hij tot zijn ontsteltenis op de Koepang de 34-jarige echtgenoote van S. in bewusteloozen toestand aan. De omstan digheden waaronder de jonge vrouw wer.l aangetroffen, gaven duidelijk sporen aan van geweldpleging. Nader bleek, dat men hier te doen bad mot een ernstige aanranding waarbij dc vrouw, doordat haar de hals was dichtge knepen in bowusteloozo toestand was ge raakt. Dc vermoedelijke dader, een inwonende knecht, is voortvluchtig. DE MAZELEN-EPIDEMIE TE UDEN De geneeskundig inspecteur van de Volks gezondheid voor Noord-Brabatt; en Zeeland te Nijmegen, Dl- J. C. Bantjes, heeft in samen werking met den burgemeester en de plaat selijke artsen uitgebreide maatregelen geno men ter bestrijding van de mazelen-epidemie die te Uden heerscht. Bij het onderzoek dat Dr Bantjes ter plaatse inskelde, bleek, dat ruim 250 kinderen lijdende waren aan de be smettelyke ziekte. Hiervan zyn er negen over 4;den, terwijl nog twee in levensgevaar ver- keeren. De laatste dagen hebben zich nog slechts enkele nieuwe gevallen voorgedaan en men hoopt verdere uitbreiding te kunnen voorkomen. De snelle uitbreiding van de ziekte ie een gevolg van de ze-r onhygiënische toestanden, die in bepaalde wijken van hei; dorp heerschen en het veelal te iaat inroepen van genees kundige hulp. De scholen zyn gesloten en het gemeente bestuur heeft de bevolking voorgelicht om trent de wijze, waarop de ziekte moet worden bestreden en l.etgeen noodig is om uitbreiding te voorkomen. Oneenigheid met noodlottige afloop Zijn broer geslagen, hetgeen do dood ten gevolge had Woensdagmiddag ongeveer Half een kreeg zekere T. v. d- Z. uit Zeven bergen, tijdens die werkzaamheden op het land, een kleine oneenigheid met zijn haTToroer E. do I). Eerstge noemde maakte zich zoo driftig, dat Hij met een schrepel zijn broer op het hoofd steg. Hevig bloedend stortte de jongen neer. Spoedig werd hulp ont boden, en in zeor zorgwekkenden toe stand werd het slactiloffer naar Breda naar het ziekenhuis vervoerd. Van de V. was geheel versuft, en is zich direct hij de politie gaan aanmelden. De bur gemeester der gemeente hooft liet onderzoek in handen. We vernomen nog nader, dat het slachtoffer inmiddels is overleden. Van dio V. heeft zeer veel berouw van zijn zoo bijzonder noodlottig afgeloo- pen daad. Politieke huwelijkswensch „In de staart zit venijn" Als 't niet heitsch, historisch gebeurd was, zou ik 't niet oververtellen, want dan zoekt men er weer wat achter; voor het minst ongeoorloofdo scherts of politieke schimp. Noch het oen, noch het ander is het geval. Ziehier het ieit, zonder eenig commentaar. Een meelevend, om niet te zeggen voor aanstaand lid van de N.S.B., trad voor de viprde maal in 't huwelijk- Zijn vrienden lieten zich niet onbetuigd en brachten geld bijeen voor een mooi huwe lijkscadeau (iels minder kostbaar natuur lijk dan van Göring!) en lieten dat, met oen begeleidend schrijven, vermeldendo de namen der gevers en bevattende eon hoog gcste.mdo heilwensch, bezorgen. Maar, in de staart zat iets dat prikkelde De brief sloot behoorlijk met de partij schreeuw: „Hou zee!", doch bij de correctie was de laatste e doorgestreept. Gevangenen ontvlucht Uit een Duitsch concentratiekamp Op eenige honderdon meiers afstanil van Je Groningsche grens zijn uit een concen tratiekamp van 5500 gevaarlijke misdadi gers (geen politieke gevangenen) in Duitsch land er achttien mannen na een muiterij en na drie wachtposten te hebben neerge slagen vandoor gegaan. T)e Tol. weet mee te doelen, dat direct op de ontsnapten mitrailleurvuur word ge opend, dat voor een deel op Nederlandsch grondgebied belandde. Het gelukte de toe geschoten Duitsclie politiemannen zich van dertien der ontvluchten meester te maken. Een is daarbij door een schot in de. buik getroffen en in liet ziekenhuis to Papcu- burg overleden. Vier anderen zijn in Ne derland terechtgekomen en door de mare- chaussp.ebrigade te Ter A pel gearresteerd en opgesloten. Daar Het zeer zware misda digers zijn, zullen zij naar Duitschland worden uitgeleverd. iieeds vooral hadden do boeven het ont- vluchtingsplan klaar gemaakt. Op een ze ker oogenblik klonk een fluitje, achttien man maakten zich uit de troep los, en wier pen zieli op de bewakers, dio zij neersloe gen. Meteen daarna verspreidden zij ziclt in verschillende richtingen. Zoo hard zij konden holden zij naar alle kanten weg. Andere bewakers maakten alarm. Zij schoten op de vluchtelingen, zoodat de uit- kijkjfost gewaarschuwd werd, cn onmiddel lijk word mitrailleurvuur geopend. De ko gels stoven tot o\er ecu aistand van 200U Meter. Korte, droge knallen weerklonken in den vroegen morgen. De naburige Nederlandsche plaatsjes wer den opgeschrikt door het heftig geknetter van do mitrailleurs. Een arbeider, die zich op liet land bevond, moest zich voorover in een sloot worpen om met getroffen te wor den. Vier vluchtelingen renden het land in en achter hen aan twee Duitsclie bewakers. Z'j hadden ziel» in geen geval op Nedcrlandsch grondgebied mogen Ijegevcn, en dun neg wel gewapend, in hun drift dc ontsnapten terug Ie krijgen vergaten zij dc grensschei ding. Een der gevangenen sprong op het erf van een boor, Terborg genaamd. De Duitsclie bewaker zetto hem hier na met do revolver 111 de hand en wist den gevan genis op dit erf tc pakken. Hij stuurde zijn collega naar den Ncderlandschen veld- vvachtor om dezen tc waarschuwen. Plotse ling verscheen echter iemand anders op het erf Ook hierop richtte dc bewaker zijn wapen, doch toen klonk een stem: „Ik bon boer Terborg zelf, doe dat jiistool weg". Onmiddellijk liet dc bewaker zijn wajrcii zakken, doch verklaarde, met het oog op do veiligheid van Terborg, bij zijn gevan- geno te blijven. Hij heeft dit dan ook gc- naan tot de dorpsveldwachter kwam i den man in verzekerde bewaring stelde. Over de ontsnapping van Duitsche gevan genen en het; nazetten van deze over de grens bjj Vlagtwedae, wordt nog gemeld, dat ae politie te Ter Apel, gewaarschuwd door do Duitsche autoriteiten, al spoedig twee dei- ontvluchten in de hoornen verborgen vond, 'n Derde stondte midden van de arbeiders in de werkverschaffing, met een schop in de hand alsof hy een der hunnen was. Op een vraag van den marechaussee of zij een vreem deling hadden gezien, werd unaniem „neen" geantwoord. De man had zich namelijk voor een politieken vluchteling uitgegeven. Als de marechaussee niet uitgekeken had, zou ongetwijfeld dtze gevaarlijke misdadiger zyn weg naar Nederland hebben gevonden. De „Tel." heeft een onderhoud gehad met den directeur van de zes gevangeniskampen over de grens, den lieer Schafer. „Ik betreur het zeer", zeide de heer Scha fer, „dat twee van mijn menschen zoover ge. gaan z(jn met het pistool in de hand op Ne- derlandsch grondgebied te komen. Ik zelf ben naar den burgemeester van Vlagtwedde ge gaan om hem daarvoor mijn excuus aan te bieden. Ook heb ik een bezoek aan den boer Terborg gebracht met hetzelfde doel. Als excuus voerden mijn mannen aan, dat zij de veiligheid van den boer bedreigd acht ten door de aanwezigheid van een zoo gevaar lijken misdadiger op zyn erf, doch dit had geen reden mo-en zyn om op Nederlandsch grondgebied op dtze wyze op te treden. My'n mannen worden daarvoor dan ook zwaar ge straft". FELLE BOERDERIJBRAND By Uden (N.-Br.) brak door onbekende oor zaak brand uit in de boerdery van den land bouwer Nooyen. In koi«;en tijd stond de ge- heele hofstede in lichter laaie. Aan blussehen viel niet te denken. Weldra sloegen de vlam men over op de landbouwschuur. Boerderij, schuur en stalling brandden tot den grond toe af, landbouwinventaris en inboedel gingen verloren, alsmede een groot aantal kippen en een koe. Dank zij ae gunstige windrichting konden de naburige boerderijen behouden blij ven. Verzekering dekt de schade. EEN KIND STEEKT ZICHZELF IN BRAND 'le Maurik (OKI.) zag op de boerderij van do weduwe S.. terwijl de moeder in 't benedenhuis werkzaamheden verrichtte, het vier-jarig zoontje, dat boven was, kans, een doosje lucifers te bemachtigen. Hiermede spelende beeft het kind zichzelf en ook een wiegje, waarin een klein meisje sliep, in brand gestoken, aldus meldt de Tel. Op het gekerm van het jongetje rende de moeder nujir boven, waar hot ventje in vlammen gehuld over don zolder liep. Hot jongetje liep zulke ernstige brandwonden op, dat 't 's nachts is overleden. Het meisje kreeg ook enkele verwondingen, doch lieze zijn van minder ernstigen aard. DOOR HOLLEND HAARD GEDOOD Te Woudenberg heeft nabij het kruispunt De Poort een ernstig ongeluk plaats gehad. Op genoemd kruispunt reed de 73-jarige G. de Bree in een mvalidewagentje en naast hem liep de 69-jarige landbouwer G. Rol, die met manden eieren naar de markt ging. Een op hol geslagen paard met wagen van den landbouwer Legemaat uit Maarsbergen reed in woeste vaart de beide oude mannen on- demtboven. De heer De Bree kreeg zoo'n ern stige schedelbreuk en andere verwondingen, dat hy kort daarop aan de gevolgen is over leden. De heer Kol kreeg een schedelbreuk en brak een pols. Hy is in ernstige toestand naar heï Diaconessenhuis te Utrecht overge bracht. ZES KINDEREN MET MOEITE GERED Bij II o 1 m o n d ontstond brand in 't woon huis van den vrachtrijder P. A. Toen dc be woners wakker worden om het geschrei van een kind, stond een groot deel van liet woon huis reeds in lichte laaie. De zes kinderen konden met moeite wor den gered. Huis cn inboedel gingen geheet verloren De schade wordt gedeeltelijk dooi verzekering gedekt. HET UITVAREN DER HARINGLOGGERS Ook dit jaar zul Het uitvaren der haring- loggers weer in vier etappen geschieden. De eersle datum waarop de schepen dit jaar vertrekken is volgende week Maandag 13 Mei. terwijl de andere data zijn Zater dag 8 Juni, Vrijdag 28 Juni on Maandag 22 Juli. Op eeretgenoemdc datum zullen van Vlaar dingen 18 haringschepen mogen uitvaren en \an Maassluis 1. Hel aantal dat op de volgende data mag uitvaren cn de kwantiteit der vangsten zuilen nader worden bekend gemaakt. ZE ..ZEIDEN" HET MET HAMER EN BIJL Onder Jou re (Fr.) had een vechtpartij plaats tusschon liet echtpaar Z Er was ai lang ruzie en de vrouw had de woning ver laten en was puan inwonen bij de bewoners van een woonschip De man wilde liaardaac spreken over hun dochter, maar tijdens dit gesprek ontstond een liooggaunde ruzie. Do man ontzag zich toen niet, de vrouw met oen sti-aatmakershamer neer te slaan. Deze greep een bijl en sloeg haar man daarmee op het hoofd. Z. nam daarop do vlucht oil toen hij op de loopplank was, wist „vrouw lief' die onder hem weg tc trekken,, waar door Hij tusschen wal en woonschip in het water terecht kwam. Do mun is later door do politie gearres teerd. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP i'e Heemtsede reeds des avonds omstreeks half 8 de 18-jarige mej. M. Loog man per rij wiel in d-e richting Ben neb roek. Komende uit de Ki irklaan, reed zij, inplaals van om dan vluchtheuvel heen, direct links den Heerenvveg op. Daar hot uitzicht daar ter plaatse zeer belemmerd wordt door een café, heeft de bestuurder van een uit Benne- broek komende personenauto, do lieer Bun- ter uit Santpoort, deze manoeuvre van hot meisje niet gezien, waardoor zy door het iinkervoerspatbord gegrepen werd en tegen een portier geslingerd word. Zij was bijna op slag dood. DE ECHOPUT Naar wy uit goede bron vernemen blijft; de Echoput voorloo; ig afgesloten. Definitieve buiten dienststellim; zou niet in het voorne men liggen. Vcor de ongerustheid welke in verschillende berichten is tot uit'ng gekomen bestaat geenerlei motief, /a- nomen mag worden dat met het voorne: n bestaat de Echoput, welke gerekend mag worden te be- hooren tot de Natuurmonumenten, te doen verdwijnen. Het gaat er om de verkeerstoe. ••tand, welke aldaar alles te wenschen over- laat, te verbeteren.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5