Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden H. K. H. Prinses Juliana D-E fN DE PIJP IN HOC SIGNO VINCES 1909 30 April 1935 D0UWE EGBERTS WOENSDAG 1 MEI 1935 50E JAARGANG N°. 4091 HET CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF MAAR.... Deze Courant verschijnt eiken WUKNSUAü en ZATiurtDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post t 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN At ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverienlien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmorgen uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Vlak achter de statenstembus volgt de stemming voor de gemeenteraden. Van hoe ongemeene beteekenis die, voor al in deze dagen, is, behoeven wij hier nu niet uiteen te zetten. Wij vertrouwen dat allen dat wel in zul len zien. Dezelfde degenereerende invloed welke sich bij de statenstembus openbaarde, zal straks de stemming voor de gemeenteraden "trachten te vergiftigen. Doch daar komen wij later wel op terug. Onze bedoeling was nu alleen de aan dacht te vestigen op de candidaatstelling, welke op de meeste- plaatsen gelukkig zeer normaal verloopt. Enkele plaatsen zijn er echter, waar het moeilijkheden schijnt op te leveren, om naar de meening der Kiesvereen. de juiste man nen te vinden. Wij kunnen dat zoo niet booordeelen, we! weten wij, dat er naast principieele vasv lieid, een groote mate van practisehe kennis yan onze raadsleden geëischt wordt. De tijd waarin wij leven, stelt do raad voor groote en moeilijke problemen, het is niet zooals vroeger, dat het lidmaatschap van den raad als een eerebaantje be schouwd werd. Neen veeleer en veelmeer moeten het nu mannen van durf en initiatief zijn, opdat zij de leiding kunnen nemen bij de behan deling der verschillende vraagstukken. Vooral stelle men den eisch, dat de can 'didaten zoo goed mogelijk principieel onder legd zijn, opdat zij de geesten kunnen on derkennen en als het noodig is, ons A.R. beginsel kunnen verdedigen. Wel weten wij dat er nu zoo heel veel principieele zaken niet aan de orde komen, maar een goed A.R. tracht zijn beginsel uit te dragen bij de behandeling van de mees' gewone onderwerpen. Een goed zuinig beheer, zonder verwaar lozing der hoogste belangen der gemeente, is reeds een goed A.R. beginsel. Heeft men de keus uit mannen welke reeds een staat van dienst achter zich heb ben, des te beter, die verwaarlooze men niet, want men diene te bedenken, dat als Iemand zich reeds gegeven heeft, hij een zekere routine of vakkennis bezit, welke een nieuweling nog leeren moet. Het niet meer candidateeren van zittende leden brengt ook voor onze politiek ernstige bezwaren mee, want niet allen bezitten de eenvoud en liefde voor onze partij, dat zij zich zulk een handeling laten welgevallen en dan wordt het een kwaad, dat meer schade oplevert, dan oppervlakkigen wel durven denken. Er moeten wel zeer gewichtige redenen zijn, om een zittend lid niet meer candidaat te stellen. Wij zouden van zulk een stap huiveren. Moet het toch gebeuren, dan zou den wij eerst met de persoon in kwestie de bezwaren bespreken en trachten die te overbruggen; was dit onmogelijk, dan pas zouden wij hem aanraden zich vrijwillig terug te trekken. Maar om een broeder, welke naar zijn beste weten zich gegeven heeft aan de pu blieke zaak, zoo maar aaan den kant te zet ten, achten wij een door en door verkeerde daad, welke hen die hem plegen, geheel Voor hun rekening moeten nemen. Maar het is een daad welke groote schade kan berokkenen aan onze politieke actie. De Koningin op de Flora Vrijdagmiddag heeft de Koningin on verwachts een bezoek aan de „Flora" te Heem Stede gebracht. Zij arriveerde met klein gevolg in twee auto s aan het tentoonstellingsterrein, waar zij werd rondgeleid door de heeren H. J Voors en T. van Waveren, leden van het Uit- oerend Comité, die een half uur tevoren van t"2s' van. H.M. op de hoogte waren ge- W koningin maakte een rondgang over j. nbgeetrekte terrein, waar in tegenstel- mg met haar vorig bezoek, vrijwel alles in '°ei stnat, en bezocht ook het Bloemenpaleis, aar de juist geopende vierde tijdelijke ten- oonstelling yan de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Werd bezichtigd. Het talrijke publiek, dat aanvankelijk on- uü? rL.ïras,vaa de aanwezigheid der hooge jn ht r er hartelijk toege Vergadering Boerenleenbank Donderdagavond kwarn de Coöp. Boeren leenbank te Oude-Tonge, onder Voorzitter schap van den heer L. Slis in algemeene vergadering bijeen in café A. J. van der Vliet. De Voorzitter heette de aanw ezigen allen hartelijk welkom. Spr. herdacht liet ver scheiden van den Oud-Voorzitter, den heer P. va.il Schouwen. Voorts herdacht hij liet feit dat de Kassier, de lieer G. C. van Schouwen, 30 jaren deze functie vervult, waarmede hij functionaris feliciteerde. Eohter was nog een jubilaris aanwezig, t.w de lieer K. Mijs, welke zijn 25-jarig jubi leum als Bestuurslid herdacht. Ook de heer Mijs had felicitaties in ontvangst te nomen terwijl hem bovendien een zakportefciuillo en vulpen werd aangeboden, waarvoor deze dank betuigde. De Voorzitter gaf nog oen overzicht van den groei en bloed der bank gedurende liet 30-jarig bestaan. De notulen werden na een opmerking van den heer G. Venvcij vastgestofld. De lieer Venveij moaktc aanmerkingen op de voordracht van Bestuursleden, daar steeds dezelfde personen werden voorgedragen. De rekening werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 782.302.67 en de balans in actief en passief op ƒ663.763.52. Uit de reke ning noteerden we o.m.: Ontvang: Leden in loopende rekening ƒ116.915.38; van Crisis- Organisaties ƒ163.709.87; rente van voor schotten ƒ5.904.73; repte in loopende reke ning ƒ7.667.53. Uitgaaf: verstrekte voor schotten ƒ26.195.50; leden in loopende reke ning 89.351.38; aan tarwe, aardappelen en gerst i/z crisismaatregelen 162.865.62; op do reserve gebrachte winst ƒ2.730.97; saldo in kas per 31 Dec. 17.221.79. Uit de Ba lans: Actief: uitstaande voorschotten ƒ259.508.20'; tegoed van leden in loopende rekening 149.778.68; nog te vorderen rente van voorschotten ƒ10.569.26. Passdetf; schul dig aan spaarbankinleggers 607.873.29; schuldig aan leden in loopende rekening 16.805.95; aan het reservefonds schuldig ƒ37.126.25; winst 193-4 ƒ1.958.03. De heer Ja-c. de Berg vroeg inlichtingen over de nog te vorderen rente van voorschotten, daar dit z.i. zoo'n hoog bedrag was. Uit het antwoord bleek dat dit verband hield met de afsluiting der hoeken op 31 Decem ber. Na de afsluiting wordt veelal neg rente voldaan. Do hear J. II. de Leeuw zag gaarne dat het W/o veitengi-ngsprovisie kwam te vervallen. Dit is echter niet i-n to willigen, d-aar deze maatregel zoowel bij goeden als minder goeden moet worden toegepast. Uit het verslag van den Raad van Toe zicht, uitgebracht door den heer C. de Haas va-n Dorsser, bleek o.m. dat. per eind Dec. 173 voorschotten en 35 Rekening-courant- houders geboekt stonden. Met bijna alge- meene stemmen warden de aftredende le den van het Bestuur en Raad van Toe zicht, de hoeren K. Mijs en D. van Es Nz. herkozen. De Voorzitter bond hen opnieuw de belangen vain d-e Bank op het hart. Het Bestuur deed meidedeeliug, dat het rente percentage van voorschotten was bepaald op 4.25 en de spaarbankrente op 3.36. Het Bestuur wand gemachtigd tot afschrijving van eenige overleden en vertrokken leden. Bij de rondvraag merkte die heer G. Ver- wedj op, dat het ham bij de aflezing der presentielijst was opgevallen, dat cenige personen lid waren, die volgens de Statu ten dit feitelijk niet mogen zijn, daar zij woonachtig zijn nooh te Oude-Tonge, noch te Kranendjjk. De Voorzitter antwoordde dat genoemde personen wel niet hier wonen doch veelal hun zaken op de Beurs afhan delen. Verwedj vond het geen bezwaar, dat zij lid bleven. Hierna werd die vergadering gesloten. De Prinses te Arnhem Prinses Juliana heeft met de familie Van Heemstra 's middags een tocht gemaakt naar de bosschen op hds landgoed De Duno onder Oosterbeek, waar in de bosschen de lunch werd gebruikt. Later op den middag werd een bezoek ge bracht aan mr. A. J. A. A. baron van Heem stra, oud-gouverneur van Suriname, waar de thee werd gebruikt. Tegen zes uur keerde de Prinses met haar gezelschap in Arnhem terug, waar bij de fa milie Van Heemstra een maaltijd plaats had. DE DUITSCHE COMMUNISTEN OP HONSWIJK De vijf Duitsche communisten, die Dins dag van Amsterdam naar Honswijk zijn overgebracht, zullen, naar de „Tel." ver neemt, daar vermoedelijk maar kort blij ven, daar ook zij liever zich over de grens zullen begeven. Er is zelfs sprake van, dat zij reeds dezer dagen op vrije voeten zullen worden gesteld EEN VLIEGVELD IN MIDDEN-LIMBURG De K.L.M. heeft naar het schijnt plannen tot stichting van een vliegveld Midden-Lim burg Vermoedelijk zal men daartoe uit kiezen een terrein na het station te Her- kenbosch. Staking op 6 Mei a.s. Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den Rijksbemiddelaar, Prof. Mr. P. J; M. Aalberse, een bespreking plaats gevonden tusschen partijen, be trokken bij het dreigende conflict in de mijnen. De regeering bleek bereid onder bepaalde voor waarden gedurende twee jaren f 800.000 te storten in het Algemeen Mijnwerkersfonds, waardoor de bijdragen van alle deeoemers in dat fonds met een zeker percentage zouden kunnen worden verlaagd. Ook na deze toezegging was geen overeenstem ming te bereiken. Ten slotte verklaarden dc mijn- ddrecties, dat zij haar aanvankelijke voorstellen wilden verlagen tot: met ingang van I Mei een loonsverlaging bij vijf of zes dagen van vijf percent van de bestaande loonen; vermindering van den kindertoeslag met vijfentwintig percent, en met ingang van 1 Januari verlaging van dc kos ten der vacantieregeling met vijftig percent. Ten vierde verklaarden zij, tegen 1 Juli .de individueele arbeidsovereenkomsten op te zeggen, ten ednde vrij te komen van de verplichte toetreding tot het mijnwerkersfonds. Van arbeiderszijde verklaarde men eenstemmig, dat men niet bereid was deze voorwaarden te aanvaarden. Dc besturen der vier mijnwerkersbonden hebben vervolgens besloten, behoudens goed keuring der bandsinstanties, de staking op 6 Mei op de particuliere mijnen te doen ingaan- Hedenmorgen vergaderen dc besturen der vier mijnwerkersbonden om hun maatrege len te nemen. De instelling van een betniddehngsraad of van een scheidsgeredht vond bij beide partijen geen instemming^ De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij Het Tweede Kamerlid Van Braam beek heeft aan den minister van Water staat gevraagd, of deze niet van meening is, dat het publiek belang het wenschelijli maakt nauwkeurig na te gaan, of do hotter damschc Tramweg-Mij, die een zeer groot renteloos voorschot heeft van liet Rijk, zoo wel als van de Provincie Zuid-Holland, en in den loop van den tijd regelmatig subsidie van het Rijk heeft ontvangen, met haar ver bindingen tegenover andere bedrijven altijd in voldoende mate de grenzen heeft in acht genomen, die met het oog op de bestemming der subsid-iën geboden waren en hiertoe ge bruik te maken van zijn bevoegdheid, neer gelegd in de Overeenkomst tusschen den Staat dor Nederlanden en de R.T.M. van 1 Oct. 1917, Hoofdstuk VI Art. 43 lid 1 en luidende: „De Maatschappij is verplioht aan den Minister van Waterstaat, aan door dezen aan te wijzen ambtenaren en aan de in deze overeenkomst bedoelde scheidsmannen en deskundigen alle inlichtingen te verstrek ken. zoomede inzage te verleenen van al hare boeken en van haa/r archief". De „Juno" verbeurd verklaard Japan neemt scherpe maatregelen! De gezagvoerder van het Nederlandsche petroleumtankschip „Juno", dat eenigen tijd geleden door de Japansche autoriteiten is aangehouden en opgebracht, omdat het zich in venboden wateren bevond, is door het gerechtshof te Takao op For mosa veroordeeld tot een boete van twee duizend yen, wegens het overtreden van de scheepvaartwet. Het schip zelf, dat 2345 ton groot is, is verbeurd verklaard. De openibare aanklager had slechts een boete van 2000 yen geëischt en stond op het standpunt, dat verbeurdverklaring niet noodzakelijk was. Het vonnis is dus strenger dan de eisch. Zooals bekend is het schip, dat onder Ne derlandsche vlag voer en eigendom was van de Anglo-Saxon Petroleum Cy„ op 9 April de versterkte zone van Mako op Formosa binnengevaren. De kapitein verklaarde, dai hij door slecht weer daartoe was ge dwongen. Goedkoope binnenlandsche reizen De Ned. Spoorwegen zullen dit jaar voor gezelschappen volwassenen reizen organisee ren naar de mooiste streken van ons land. Deze redzen omvatten een volledig pro gram, b.v. spoorreis, sight-seeing, autotocht, koffietafel, enz. Het station van vertrek regelt de geheele reis, zoodat het gezelschap zich onderweg om niets behoeft te bekommeren. Een keus uit 35 verschillende tochten kan gemaakt worden, welke opgenomen zijn in een boekje, dat kosteloos aan de stations verkrijgbaar is Wie onze Prinses is? Wel, allereerst: een Oranjespruit, een Nassau! Hoe ontzaglijk veel zeggen ons die weinige woorden! Welk een allergewichtigst stuk wereldgeschiedenis ligt daarachter! Waar is een Vorstenhuis, welks geschiedenis zoo eng met die van zijn volk is saamgevlochten? Maar niet alleen om de titels en zelfs niet alleen om de afkomst, maar omdat zij zoo door en door Nederlandsch is, is zij geheel de onze. Wanneer wij als hoofdtrekken van het Nederlandsche volkskarakter mogen noemen: grooten, allen ophef en snoeverij hartgrondig ver- afschuwenden, eenvoud en natuurlijkheid, oprechtheid, plichtsbesef en degelijkheid, en een gezond nuchteren kijk op de wereldsche dingen, die waarachtige toewijding en geestdrift geenszins uitsluit, dan mogen wij met blijdschap constateeren: onze Prinses is een typisch Nederlandsche vrouw. Waarbij vooral in het oog springt de ongekunstelde natuurli e en frissche spontaneïteit, die allen, die met Haar in aanraking komen, in Haar opmerken en die dan ook door allen, die over Haar geschreven hebben, op den voorgrond wordt gesteld. Die eenvoud en natuurlijkheid maken ook, dat de Prinses en het Nederlandsche volk mekaar o zoo goed begrijpen en waardeeren. Uit Trouw aan Oranje". Prof. Dr. J. H. GUNNING Wzn. Rumor in Bodegraven Straks een raad zonder anti-revolutionairen? De gemeente Bodegraven heeft een anti rev. burgemeester en vier anti-rev. raads leden onder wie één wethouder. Het lijkt ei e e n i g s z i n s op, dat na de komende verkiezingen alleen de anti-rev. burge meester zal overblijven, want de vier raads leden habben geweigerd een nieuwe candi- datuur te aanvaarden en andere liefheb bers hebben zich ook niet gemeld In het college waren eenige moeilijk heden gerezen. Do Burgemeester had kwes tie gekregen met wethouder Huvlkar. We hebben er iets over meegedeeld. We weten niet, wie vrij uitgaat en waar dc schuld ligt. En hoeveel misverstand er bij geko men is. Wij meenden ook, dat de kwestie opgelost was. Maar 't blijkt nóg niet in orde te zijn Ter vergadering van de anti-rev. kiesver- eeniging weigerde ieder aanwezige vol standig om zich te laten candideeren. Dat kan toch zoo niet blijven. Och. een beetje cneenigheid, vermengd met wat misverstand, gegarneerd met een randje onbuigzaamheid; dat komt ock buiten Bodegraven en in de beste politieke fami lies voor. Maar... geen politieke honger staking! Geen wegcijfering van eigen in vloed. Dan schaadt men de eigen partij en het algemeen belang. Dan sticht men kwaad. Dan graaft men in Bodegraven zijn eigen graf. Met de huidige situatie mag niemand vrede hebben. Wij hopen, dat er spoedig betere berichten komen. De filmbrand te Hilversum De rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in de strafzaak tegen Pater B. er. broeder U., verdacht van dood door schuld can twee kinderen, omgekomen bij den filmbrand op 24 September j.l. te Hilver sum. Beide verdachten werden van het hun hen laste gelegd- vrijgesproken, aangezien de rechtbank het wettig en overtuigend be wijs niet gefe-'-rrd achtte. Beide verdachten waren hij de uitspraak niet aanwezig. HEEREN-BAAI A 15 ct per 'k ons HEEREN-BAAI Paars 10 ct. per 'k ons ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK Geref. Jeugdhuis te Treebeek Feestelijk geopend De Geref. Jeugdorganisaties te Treebeek (L.), welke door het afbreken van de oude houten school, waar de bijeenkomsten werden gehouden, dakloos waren geworden, zijn er in geslaagd, dank zij velerlei medewerking, een eigen Geref. Jeugdhuis te stichten, dat dezer dagen feestelyk is geopend. Een schare van 300 a 400 belangstellenden vulde het met palmen en bloemen gesierde gebouw, toen de voorzitter van de bouwcom missie, de heer W. Stoffer, het samenzijn opende en met een kort inleidend woord allen welkom heette. Door den secretaris, den heer H. S c h r a a, werd dankbaar gememoreerd, van hoe vele zijden bij den bouw van dit tehuis der Geref, Jeugdvereenigingen steun en hulp is onder vonden, waarbij hij o.a. in herinnering bracht de giften van H.M. de Koningin, van de di rectie der Staatsmijnen en uit den kring der jeugdvereeniuingon zelf. De voorzitter droeg daarna het gebouw over aan den Kerkeraad der Geref. Kerk, na mens welke het door Ds. H. B o u m a werd aanvaard. Deze sprak daarbij den wensch uit, dat d:1: Jeugdhuis aan zijn doel zou mogen beantwoorden, en een krachtig steunpunt zou mogen blijken voer de Geref. Jeugdactie. Namens de directie der Staatsmijnen werd het woord gevoerd door den heer Selders. De heer H. te S 1 i g t e, die aan de ver eerd gingen zoo lang gastvrijheid heeft ver leend, ontving als bewijs van waardeering daarvoor een boekenkast. Een eiken meubi lair, begaande uit tafel en stoelen, geschenk van de oud -leden der jeugd vereend eingen, werd aangeboden ten behoeve der nieuwe be stuurskamer. Muziek en zang wisselden de bijeenkomst op aangename manier af. Door Ds. H. B o u m a werd deze met dankgebed gesloten, Chr. Harm.- en Fanfare-corpsen Op uitnoodiging van de Groninger Bond, werd in Utrecht de vergadering gehouden van Chr. Muziekbonden in Nederland. De vergadering stond onder leiding van den heer Van der Wal, die bij de ope ning memoreerde, dat het doel dezer bijeen komst was, te geraken tot oprichting van een Chr. Federatie. De discussies dienaangaande namen ruim drie uur in beslag, hetwelk wel hoofdzake lijk zijn oorzaak vond in het huidige con cours-stelsel. Enkele bonden in het Noorden wenschten te komen tot ee.n stelsel van Federatie-diploma's. Noord-Holland, Zuid-Holland en Gelder land daarentegen betoogden, dat hun con cours-stelsel in alle opzichten voldeed. Een beslissing werd te dezer zake nog niet genomen. Aangaande het afsluiten van een con tract met B.U.M.A. .werd besloten dit nog een paar jaar te laten rusten, daar de mees te bonden reeds een contract hebben. Getrarh" 'al worden zooveel mogelijk, tegen te gaan het uitschrijven van concour sen door de corpsen, zonder goedvinden vail den hond Ds. Oosterzee sloot met dankgebed.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1