ag 3 E R ;en T- ierland De filmbrand te Hilversum BINNENLAND. BUITENLAND. 1935 werij :rdam MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 20 APRIL 193E iur 30% DE DEBACLE VAN HET NOTARISKANTOOR MOLENAAR LEUGENCAMPAGNE OVER ONZE GULDEN 005 en 11346 IAGE (GEN A k aars- elang- en wij U dus ssante ar i GEMENGD NIEUWS Tegenspraak van tendentieuse berichten Rotterdam, IS April De publicatie vau allerlei tendentieuse be richten in de sensatie-pers heeft den com missaris van politie in de Eerste politie- afdeeling aanleiding gegeven enkclo mede- deelingen te doen omtrent do debacle bij het notariskantoor Molenaar alhier. Gelijk bekend is notaris J. A. Molenaar in staat van faillissement verklaard, terwijl ook zijn procuratiehonder, de lieer J. W. Bruggeman, directeur van do N.V. Mij. voor Grondcrediet te Rotterdam dit lot deelde. Men heeft het nu voorgesteld of de nota ris en zijn procuratiehouder do cliëntèlo op zettelijk voor tonnen zou hebben benadeeld door fraudes, dat de notaris naar Zwitser land zou zijn govlucht, waar hem door de justitie een brief was toegozonden met be vel onmiddellijk terug te komen, terwijl de procuratiehouder onmiddellijk werd ge- firrest 6 cl Inderdaad verblijft notaris M. in Zwitser land, waar hij als gevolg van een ernstige psychische depressie in een inrichting ter verpleging is opgenomen. Van oen vlucht in den eigenlijken zin des woords is echter geen sprake geweest. Dat do justitie een brief met bevel tot terugkomst zou hebben gezonden is een verzinsel, dat door den commissaris als baarlijke nonsens werd betiteld. Hoogstens zou men langs den di- plomatieken weg van de Zwitsersche auto riteiten uitlevering kunnen verzoeken, doch daarvan is geen sprake. De procuratiehouder is inderdaad op last van de justitie aangehouden, omdat hij mo menteel de eenige is, dio opheldering kan geven over den stand van zaken hij liet no tariskantoor. De debacle Indien de procuratiehouder B. zich zelf had verrijkt door transacties, die niet door den beugel konden zou hij alle gelegenheid hebben gehad om zich uit de voeten te maken. In feite immers had zich de debacle bij het notariskantoor M. reeds voltrokken toen in Januari op last van de broederschap van notarissen een bewindvoerder bij het kantoor was aangesteld, in de plaats van den notaris M., die in Zwitserland verblijf hield. Eind Januari drongen tot do politie ge ruchten door, dat er bij het notariskantoor M. iets niet in orde zou zijn. Een recht- streoksche klacht is echter bii de politie niet ingediend, noch door de clientèle noch door den bewind voerder. De politie heeft, om geen financieels be langen van derden te schaden, voorzichtig onderzocht of strafbare feiten waren ge pleegd, maar hiervan is niets kunnen blij ken. Men wist wel, dat ten gevolge van de waardedaling van het huizenbezit, waarop notaris M. groote hypotheken had afgeslo ten, het kantoor financieel niet zoo sterk meer stond als voorheen, maar ieder dacht, dat door voorzichtige afwikkeling der moei lijkheden alles nog terecht zou komen. Begin Maart zijn er enkele klachten bij de justitie ingediend en toen kreeg de politie last opnieuw op zeer voorzichtige wijze een hernieuwd onderzoek in te stellen. Voorko men moest echter worden, dat door ruw in grijpen groote belangen werden geschaad. Bij het onderzoek is gebleken, dat er wel enkele handeling enwaren gepleegd, die niet strikt in orde waren, maar dat er aan ge- heele zaak een civiel tint was. De hoofdfout in het beheer van het no tariskantoor Molenaar lag in het verleden. Notaris Molenaar had bij de Twentsche Bank slechts één rekening loopen, die op eigen naam, waarover allo zaken, ook die welke de klanten betrof, werden afgewik keld. In vroeger jaren zat daaraan voor do klanten niet het minste gevaar, want het persoonlijk bezit van den no taris liep tegen het millioen. Gaandeweg is het de gewoonte geworden, dat de effecten van den notaris en van de clientèle door elkaar werden gebruikt voor dekking van de rekening Molenaar. Dit nu is natuurlijk een groote fout ge weest. Tal van klanten waren echter hiervan op de hoogte en hebben er ook nooit be zwaar tegen gemaakt, omdat zij een onbe perkt vertrouwen hadden in den notaris. Tengevolge van het feit, dat plotseling vele hypotheken moesten worden gereali seerd kwam de rekening-Molenaar in moei lijkheden. Het saldo liep in korten tijd te rug van 550.000 tot 80.000 en aangezien dekking moest worden gezocht is dat, vol gens het oude gebruik geschied met effec ten van den notaris en van de klanten. Velen der klanten hebben dit geweten en fer ook geen bezwaar tegen gemaakt, omdat zij in goede tijden altijd geholpen zijn door den notaris. Deze heeft altijd op zeer royale wijze crediet gegeven, soms tot bedragen Van 100.000 zonder onderpand. Heel de gestie van het notariskantoor Mo lenaar en ook van de Mij. Grondcrediet was gebaseerd op goed vertrouwen in het hui zenbezit. Men heeft het do laatste dagen voorge steld, of de laatste Mij. was opgericht om de fraudes van het notariskantoor te be dekken of om den notaris in staat te stellen handelingen te verrichten, welke hem krachtens de notariswet verboden waren. Dit laatste kan niet de opzet zijn geweest, omdat de Mij. Grondcrediet in 1920 en de nieuwe notariswet van 1932 dateert. De Mij. Grondcrediet heeft massa's bou wers en anderen geholpen en de fout was hierbij, dat veel te hooge hypotheken wer den gegeven. Nu de waarde der onderpan den met 50 pet. en meer is gedaald, werd allereerst de notaris financieel geruineerd en kan men zeggen, dat hij zoo arm als een kerkrat is geworden. De procuratiehouder B. die in denzelfden S; ude notaris credieten verschafte hatzelfde lot en zlet zijn uit salaris verdiende vermogen versmelten in den on- tlergang van het kantoor. Commissaris Rosbach kwam er tegen op, en n.mrfn et*- ™or?te'dg, of de notaris n de procuratiehouder als boeven er op uit waren geweest het publiek uit te kleeden. Er zijn fouten gemaakt en het dekken van wAmet, ^fecten van derden is een straf" htbbenan^lWg' doch de -ïustitio zal nog snel i= Ult te f1^11» of hier opzet in het spBl is geweest. De fraudes rJfeJ?w?frtiifï is' dat ve,e klanten weige- nmriZtn .^lacht ln 'e dienen bij de politie, SSuot Zt3 over'"'£d zijn» dat de notaris te goeder trouw hoert gehandeld. mi rtl"?11'.®-?! Zlj" slechts enkele klachten totaal heel™0 aanhanS'S gemaakt tot een totaal bediag yan niet meet dan 50.000, terwijl ook bij deze klachten niet de opzet voorzit om den notaris en zijn procuratie houder als fraudeurs te doen gevangenne men, maar om zoo mogelijk eigen bezit terug te krijgen. Van een run op do politie is zeker geen sprake geweest en er behoeft ook geen vrees to bestaan dat door do de bacle-Molenaar andere notariaten zoudep worden meegesleept. Was de zaak te tedden geweest? Van andero zijde vernamen wij in aanslui fing met het bovenstaande nog, dat er on der de clientèle van het kantoor-Molenaar eenige verbittering heerscht, dat men de moeilijkheden van het kantoor „op straat" heeft gebracht. Door een voorzichtige afwik keling en in onderling overleg zou nog veel te redden zijn geweest, terwijl nu do cliën tèlo mede de dupe wordt van het doorge dreven faillissement. Een onopgelost raadsel 400 stembiljetten verdwenen. Toen Woensdagmorgen om ongeveer half 8 de leden van het stembureau in het school gebouw aan het Weltevredenplein te Haarlem de pakken met stembiljetten openmaakten, bleek, dat een pak met 400 stembiljetten verdwenen was. De beide andere in het stem bureau gedeponeerde pakken met resp. 1280 en S00 biljetten waren wel aanwezig. Onmid dellijk werd de politie van een en ander op de hoogte gesteld. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het verdwenen pak Dins dagavond door den ambtenaar van de afd. Verkiezingen der gemeente-seretarie aan het schoolgebouw was afgeleverd en ook door het hoofd van de school in ontvangst genomen was. Om G uur des avonds was het nog in het stembureau aanwezig, gistermorgen was het weg. Het stond niet vast dat het pak gestolen moest zijn. Het kon b.v. ook wel te goed opgeborgen zijn geweest! De mogelijk heid, dat iemand door een raam het bureau zou binnengedrongen zijn en vervolgens het pak ontvreemd zou hebben, wijst de politie af. Ook gisterenavond was het nog niet zeker dat diefstal in het spel is. Voor da'; de verkiezing begon zijn de voor zitters van alle stembureaus in Haarlem en omstreken van het gebeurde op de hoogte gesteld met het verzoek zeer scherp toe te zien, dat een kiezer geen twee stembiljetten in de bus wierp. Bovendien was het politie toezicht verscherpt. Gistermiddag om 5 uur, dus toen de stembureaus werden gesloten, was er geen politiehulp ingeroepen. De verdwenen biljetten konden onmiddellijk vervangen worden uit de reserve-voorraad, welke bij iedere verkiezing aanwezig is. In het werk van het betrokken stembureau is geen stagnatie ontstaan. Het drama op Schiermonnikoog De 20-jarige R. uit Utrecht, de verdachte van den moord op den heer H. J. Kerstholt, gepleegd op Schiermonnikoog, heeft tijdens het verhoor, dat hem te Leeuwarden werd afgenomen, toegegeven, dat hij op het eiland is geweest. Vervolgens bekende hy, dat hij het lijk van het slachtoffer in den put bij diens huis heeft verborgen. Hij weigerde echter te zeggen, hoe de dood is ingetreden en wie de moordenaar is. Hij ontkende zelf schuldig aan den moord te zijn. Woensdagmorgen zijn in de R.-K. kerk aan den Badweg te Schiermonnikoog de plechtige uitvaartdiensten gehouden voor den heer Kerstholt. De diensten werden geleid door den rector van het R.-K. Vacantiehuis te Schiermonnikoog. Hierna heeft op de open bare begraafplaats de teraardebestelling plaats gehad. Vrijwel iedereen was naar de begraaf plaats gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester van Schiermonnikoog, den heer H. W. van den Berg. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Te Tilburg is op de brug over het Wilhel- minakanaal een doodelijk ongeluk gebeurd. De 43-jarige schilder G. Polak uit Lage Zwaluwe, die schilderswerkzaamheden ver richtte aan die brug, is bij het oversteken van de lyn door een ui'z Den Bosch komenden sneltrein gegrepen en vermorzeld. Het deerlijk verminkte lijk is door den Geneeskundige Dienst naar het lijkenhuisje van het St Eli sabeth Ziekenhuis overgebracht. Het slacht offer wae gehuwd en vader van twee kinderen. DE DOODELIJKE DAMP Oude man dood in bed gevonden Te Tilburg werd in een perceel in de Ste- venzandschestraat een sterke gaslucht waar genomen. De politie drong de woning binnen en vond in de bedstede het lijk van den be woner, den S5-jarigen C. V., die door gas- verstikking om het leven was gekomen. IKINDJE LEVEND VERBRAND Te Koudekerke (Z.) heeft een VA jarig meisje een pan kokende melk over 't lichaamp je gekregen. Het kmd werd in zeer emstfge toestand naar het gasthuis te Middelburg overgebracht, waar het aan de gevolgen is overleden., BRAND DOOR KINDERHAND Te Eindhoven werd brand ontdekt ln de St. Petrusstraat in de woning van zekeren Quint. Op de bovenverdieping van het perceel was de brand ontstaan tengevolge van het spelen met lucifers door een 5-jarig jonge tje. Een bedje was in brand geraakt. Het jongetje kreeg brandwonden aan het gezicht. Deze zijn evenwel niet van emstigen aard. Het jongetje is naar een ziekenhuis vervoerd. Een 6-jarig meisje, dat eveneens op deze verdieping sliep, kreeg lichte brandwonden aan de armen. De brandweer bluschte het vuur met de motorspuit. De bovenverdieping is uit gebrand. De benedenverdieping kreeg nogal waterschade. TRAGIEK OP EEN STEMBUREAU Gedurende de zitting van stembureau Hl in de Prinses Julianastraat te Ginneken werd de heer V. lid van dat bureau even voor vier uur gisterenmiddag door een beroerte getroffen. Onder groote ontsteltenis werd hij per bran card naar zijn woning overgebracht. RUMOER BIJ EEN STEMLOKAAL Voor een stembureau in de Roelof Hart- straat te Amst er da m, is 's morgens eenig rumoer^ ontstaan, doordat politieke tegenstan ders, die met elkander in debat waren getre den, hun verschil van politiek inzicht met de vuist wilden beslechten. De politie heeft hen bij het stemlokaal verwijderd, De eisch tegen beide verdachten De eisch tegen de beide verdachten Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand, tengevolge waarvan 46 kinderen werden gewond. Drie meisjes overleden enkele dagen na liet ongeluk. Op genoemden dag, in den vooravond brak brand uit in 't gebouwtje van de R.K. Werkliedenvereeniging aan de Boschdrift. In het lokaal werd een missiefilm voor kin deren, getiteld „Ria Rago" vertoond. Er Be vonden zich ongeveer tweehonderd kindu ren van 8—12 jaar in het gebouw, toen plot seling de film in brand vloog. Bijna dol van angst drongen de kinderen naar deuren cn ramen. Voor de hoofddeur stond liet filmtoestel opgesteld, zoodat slechts de beide zijdeuren overbleven. Dooi de krachtige hulp van politie en voorbij gangers waren ten slotte do kinderen bui ten liet gebouw gebracht, dat als een fak kel brandde. Veertig Kinderen en de pater missionaris B., die met kracht aan het red dingswerk had deelgenomen, hadden brand wonden opgeloopen. Een aantal patiënten, w.o. pater B-, onder wiens leiding de film werd vertoond, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen pater B. en den operateur, broeder E. J. D., beiden woonachtig te Teteringen, werd rechtsingang verleend, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Gister kwam dezo zaak voor dc Amster- damschc rechtbank. Grove schuld. Bcido verdachten staan terecht, omdat het aan hun heider grove schuld, of althans aan den schuld van één hunner te wijten is, dat Barbera Hilhorst cn Adriana Reyn- ders bij een door de verdachten gegeven filmvertooning zoodanige brandwonden heb ben opgeloopen, dat zij na korten tijd zijn overleden. Subsidiair is de schuld aau zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Bij deze filmvertooning in een daarvoor niet ingerichte zaal, zoo vervolgt de dagvaar ding, hadden de verdachten in gezamenlijk overleg twee film-projectie-toestellen op zeer ondoordachto wijze opgesteld tusschen een houten buffet en den voorwand van de zaal op een brandbaar onderstuk, dat bovendien was bekleed met zeer brandbare stoffen. Do deuren waren op slot. Verdachten hadden zich daarvan tevoren geen rekenschap ge geven. Voorzorgsmaatregelen volgens de ge meente-verordening (een emmer water en een dweil) waren niet genomen. De film rollen waren open cn bloot neergelegd cp het buffet bij de werkende toestellen. Op "9 Sept. is nog een 7-jarig meisje gestorven. Het getuigenverhoor. Dr Hulst als deskundige geeft een ver klaring van de doodsoorzaak der beide mets jes. Het lichaam van het eene meisje was op 17 plaatsen verbrand; bij het andere kind was de huid over een groot deel ver brand. De commandant van dc Amsterdam- schc brandweer geeft vervolgens een demon stratie van de werking van bioscoopinstal laties. Getuige mej. van Os en de heer Welling, die de voorstelling bijwoonden, zette uiteen wat zij -zagen vóór de ramp plaats had. Nadat nog drie getuigen zijn gehoord ver klaart do politieklcrk Huijsing, dat hij zich herinnert, dat er vergunning is gevraagd voor deze filmvertooning. Do aanvrage was geschied door den heer Bergen Henegouwen bestuurslid. Getuige had het stuk terugge kregen met de bemerking „Goed, J. M.". Getuige had toen de vergunning afgegeven. De gebruikelijke voorwaarden waren in de vergunning gemeld. Dc vergunning was gesteld op naam van het missiehuis. Pater B. zegt, dat hij aan do vergunnings voorwaarden heeft voldaan. De waterkraan was vlak bij het filmtoestel; ook had hij een lap bij zich om eventueel brand te dooven. Vandaar, aldus pater B., dat ik vier minu ten stand kon houden; ik had do kraan opengedraaid. P r e s.: „Maar een natte dock had U niet"! V crd.: „Daar zou ik ook niets aan heb ben gehad." Getuige C. Iluijger, agent van politie, was in dc nabijheid van het gebouw toen de brand uitbrak. Hij verklaart, dat do achterdeur gesloten was. Uitvoerig beschrijft getuige het verloop van don brand. Pater B. deed zijn uiterste best zoo vlug en zooveel mogelijk kinderen naar buiten te brengen. De agent Borgen Henegouwen heeft voor het bestuur de aanvrage ingediend, na ont vangen toestemming had hij deze aan het missiehuis te Soestcrberg gezonden. Over een rapport naaf aanleiding van do aan vrage wist getuige niets. Een der bestuursleden van de propagan- daclub geeft enkele verklaringen. Aan do hand van tcckcningcn zet getuige uiteen waar precies de stoelen en do toestellen stonden. Pater B. vestigt er nog eens de aandacht op, dat do installatie zoo dicht mogelijk bij de waterkraan was opgesteld. Do commandant van do Amstcrdamsche brandweer Gordijn had een onderzoek inge steld. Van een vuurvrije cabine was geen sprake geweest. De stoelen stonden los in de zaal. Hij had een groot aantal half ver brande onderdeelen in beslag genomen. Op het bureau van de brandweer is de toestand zooveel mogelijk gereconstrueerd. Aan de hand hiervan is deskundige nagegaan waar aan do brand te wijten was. Verdachten misten de kennis. Pater B. cn broeder D. misten de meest elementaire kennis omtrent dc gevaren bij de vertooning van een dergelijke brandbare film. Er was niet precies na te gaan of de ver schillende voorschriften betreffende het toe stel wel waren nagekomen. Zeker is echter, dat het gebouw in kwestie niet geschikt was voor oen filmvertooning. Uitvoerig bespreekt desk. de brandbaar heidsmogelij kheid van films in diverse soorten. Deskundige vertelt van een gevat van brand in een kofferfilmapparaat, dat hijzelf heeft meegemaakt. Toen werd de koffer direct in den tuin gebracht, zoodat alles goed afliep. Deskundige acht het dan ook een fout dat dc installatie hier zoodanig was, dat de koffer niet onmiddellijk naar buiten kon worden gebracht, doch vast zat op een draaitafel. Pater B.; „Ik moet er nog eens de aan dacht op vestigen, dat alle normaalfilms die in kofferapparatcn worden vertoond, brandbaar zijn, niet één procent is on brandbaar. Verdachte toont dan een film, waarmee hij proeven heeft genomen. Zeven en dertig maal heeft hij een klein gedeelte van de film zoodanig verwarmd bij het vertoonen dat die plok verbrandde. Het vuur plantte zich echter niet voort." Deskundige Gordijn is het hier niet mee eens; legio is het aantal malen, dat het vuur wèl verder gaat. Get. toont eveneens oen stukje film, om dit te bewijzen. Ook heeft desk. proeven genomen met een toe stel, zooals dat in Hilversum werd gebruikt. De film brandde hij die proeven w e 1 door. Do techniek houdt daar dan ook rekening mee. In het onderhavige geval is waar schijnlijk dc film voor het „venstertje'' in brand geraakt door het breken van de film. De omstandigheden waren blijkbaar on gunstig cn dc film brandde door. Het requisitoir. Nadat verdachten nog zijn gehoord, neemt do officier van justitie het woord, die de feiten, in de dagvaarding naar voren ge bracht, releveert cn de mocning deelt, dat er een causaal verband bestaat tusschen deze feiten en de schuld van de verdachten en de gevolgen van die feiten. De verdach ten hebben onachtzaam en onoordeelkundig gehandeld cn de officier van justitie refe reert zich in dit opzicht in hoofdzaak aan het rapport van commandant Gordijn. Hier in wordt- o. m. gezegd, dat de toestellen niet hadden mogen worden opgesteld hij trap en deur cn in een zoo brandbare cabine. Maat regelen bij brand zijn door de verdachten onderling nooit besproken. Pater B. noemt zich deskundige, dus de maatstaf tegenover hem zal wat strenger moeten zijn dan bij een gewonen particulier. Ook broeder D. is medeschuldig, daar hij do cabine cn de toestellen opstelde cn mede werkte aan de vertooning. Vóór vergunning werd verleend had dc brandweer een onderzoek in moeten stellen Dezo feiten ontlasten de verdachten echter niet. Wegens veroorzaken van dood door schuld requireerde de officier tegen Pa ter B. f 500 boete, subs, twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Tegen broe der D. requireerde spr. f 100 boete subs, een maand hechtenis, benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Voorts wordt geëischt ten aanzien van beide verdachten een verbod tot verdere vertooning van films. De verdediger merkt op, dat verdachten volkomen overtuigd waren van de gevaar- loosheid van do voorstelling. De eigenaren van het gebouw hadden betere inlichtingen moeten geven. De films lagen niet open op het buffet. De plaatselijke overheid had de verantwoordelijkheid. De verdediger conclu deert tot vrijspraak van heido verdachten. Uitspraak 29 April. Dc roodc vlag van de straat Verbod van de Amsterdamsche politie Op grond van een desbetreffende uit spraak van de Amstcrdamsche recht bank heeft do politie in de hoofdstad liet meevoeren van roode vlaggen in op tochten verboden. De politie meende ondanks de be palingen in verband met het uniform verbod, door de Gemeenteraad ongeveer een jaar geleden genomen dat hier omtrent geen volkomen zekerheid be stond cn heeft het op een proefproces ter zake laten aankomen Deze uit spraak heeft het verbod van de roode vlag op straat buiten allen twijfel ge steld. Op 1 Mei dus geen ergernis van een groot deel der burgerij ter Dorzake van de roode vlag, althaSs in optochten. Een besluit dat slechts kan worden toegejuicht. Is de N.S.B. bewapend? Een verklaring van Ir. Mnssert Ir. A. A. Mussert, algemeen leider van de N.S.B., heeft in antwoord op een tot hem gerichte vraag van de redactie van hot „Utr. Nvvsbl." naar aanleiding van de vragen van den heer Wijnkoop aan don Minister van Justitie omtrent bewapening door do Nat. Soc. Beweging cn smokkelhandel in wapens medegedeeld dat deze verdachtmaking en poging tot ophitsing van eiken grond ont bloot is. Do heer Mussert is bereid den lieer Wijn koop onmiddellijk in do gelegenheid te stel len om, vergezeld door tweo onpartijdige derden, het hoofdkwartier en alle kringhui zen der N.S.B. te betreden teneinde aldaar elk door hem gewenschf onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van wapens, munitie cn dergelijke cn daartoe door den heer Wijnkoop aan te wijzen kasten te ope nen en vloeren enz. open te breken. Indien bij dit onderzoek de beschuldiging van den heer Wijnkoop ook slechts de ge ringste bevestiging ondervindt, is de Nat. Soc. Beweging bereid allo kosten van dit onderzoek te dragen. Brugplannen op Noord-Beveland Vereeniging van Noord- cn Zuid-Bevcland Kosten: ruim één millioen. Te Ivortgene heeft een commissie van eenige leden van de Ged. Staten vergaderd, onder presidium van den Commissaris dei- Koningin, met afgevaardigden van verschil lende polderbesturen, ter bespreking van een brugverbinding van Noord- en Zuid- Beveland. De Voorzitter noemde een brugverbin ding o.m. een groot landbouwbelang voor de streek. De kosten zijn geraamd op f 1.100.009 In het midden van de brug zal een beweegbaar gedeelte gemaakt worden. De afsland van de onderzijde van de brug en het koogwaterpeil zal pl.m, 1 Uit Engeland gelanceerd door Mr. Trip geheel onwaar genoemd De „Financial News" van hedicn bevat de volgende passage in het overzicht van de wisselmarkt van Maandag: „Ofschoon de rust op de buitenland- sche wisselmarkt voortduurt, zou hot een vergissing zijn, te gelooven, dat de verkoopdruk op dc betaalmiddelen ven het goudblok ïvetls afgeloopon zou zijn. De aanval op den gulden zou op ieder oogenblik kunnen worden her vat en intusschen is er geen spoor van eenige repatrieering van de gel den die een toevlucht in het buiten land hebben gezocht. Het is begrijpelijk, dat niets zal ge beuren tot na Paschen, maar het zou geen verwondering behoeven te baren indien de invloed van de vacamtio- dagen ten spijt, de aanval reeds deze week zooi worden hernieuwd. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen wordt geloofd, dat de Ned-erland- sohe regeering inderdaad een zorg vuldig plan heeft opgesteld voor een devaluatie van den gulden met 20 en dat dit zal worden toegepast zoo dra de hangende verkiezingen achter de rug zijn. Er kan geen twijfel bestaan dat on der deze omstandigheden de rogec- ring het vraagstuk der devaluatie ern stig overweegt. Zelfs indien hot uiterste wordt ge daan, om niet te devaluoeren, dan is het alleen een voorzichtighcidsmaat- rogel teneinde de noodzakelijke maat regelen voor te bereiden, ingeval oen onweerstaanbare druk de autoriteiten zou dwingen. Daar tot voor kort een cijfer van 25 de meest geuite voorspelling was, schijnt de keuze van 20 waar schijnlijk genoeg". In verband met dezo passage heefL hot Persbureau Vaz Dias zi h in verbinding ge stold met do President van do Noderland- sohe Bank, die dit bericht van a tot z onjuist noemde en verklaarde, dat bet behoor de tot de categorie tendentieuse en on ware berichten, die den laatsten tijd in de „Financial News" voorkomen. M. bedragen; de' brug zelf zal 5 M. breed worden, zoodat twee voertuigen elkander kunnen passecrcn. Aan beide zijden van de brug zal een pad loopen van 1.25 M. breed. Het beweegbare ge deelte zal nacht cn dag bediend kun nen worden. Het Rijk is bereid om voor een gedeelte ln do kosten van den houw tegemoet te komen, door den aanleg van den oprit aan den Zuid-Bcvelandschen oever voor zijn re kening te nemen. De tegenwoordige veergelden brengen jaar Ijjks bruto f48.000 op. Het eer-sta jaar dat do brug er ligt, denkt men met behoud van 1o tegenwoordige tarieven reeds f50.000 tol geld te kunnen innen; het tweoia jaar f51000. Na het zesde jaar hoopt men. dat het tolgeld met 10 pet. verlaagd zal kun nen worden. De rekening sluit echter met een naden- lig slot van f 10.000. Dit zal door de streek en do provincie moeten worden opgebracht. De voorzitter deelt mede, dat de commis sie aan Gedcp. Staten zal voorstellen aldus te handelen; le. handhaving van het vesr Kamperland Vecre; 2. afstand n or de Provincie van de vol ledige winst (pl.m. f12000) op de veergel den Knrtgenc—Wolphaartsdijk, en wel van 1936 af; 3e. de Provincie zal gedurende 20 jaren jaarlijks f5000 bijdragen. De vier gemeenten van Noord-Bevoland zouden gedurende 20 jaren f 6.35 per inwo ner moeten bijdragen, hetgeen neerkomt op f2500 per jaar. De polders worden in vier klassen ver deeld. De meest nabijgelegen polders vor men de le klasse. Deze zouden een bij drage moeten geven van f0.45 per HA., de 2e klasse betaalt f 0.40, de 3e kl. f 0.35 en de 4e kl. f 0.30 per H_A. Gezamenlijk zou er dan gedurende 20 jaar f2500 per jaar bij gedragen worden. ZIEKENVERPLEGING OP N.- EN Z.-BEVELAND De Vereenigi-nig voor Ziakanhuisverplc- ging op Z- en N.-Beveland heeft Zaterdag haar jaarvergadering gehouden in Qicl Schuttershof te Goes. De aftredende bestuursleden de heeren A. J. van Liere te Kapelle, mr. dr. Mes te Hein- kenszand en A. Tollenaar te KrabbendijKe werden herkozen, terwijl in de controle commissie (vacature A. de Roo) werd ge kozen de heer H. C. Rutgers te Borssele. Met alg. stemmen werd besloten voor pa tienten uit Noord-Beveland de veerkosten extra te vergoeden buiten de gewone zieken huiskosten. Ook werd met alg. stemmen besloten de zelfde uitkeering te geven als in 1934 (voor liggingskosten maximum f 137.50 en voor rij komende ziekenhuiskosten maximum f40) Na bespreking werd een bestuursvoorstel aangenomen om vanaf 1 Oct. a.s. geen per sonen ouder dan 55 jaar meer als lid aan te nemen, uitgezonderd personen die var. elders komen waar geen dergelijke ver eeniging was. Besloten werd met ingang van 1 Juni a.s. den wachttijd van drie maanden alleen te handhaven voor hen die zich 'hier komen vestigen e- binnen een half jaar lid worden en den wachttijd voor anderen te brengen op ecu half jaar. Ook werd besloten tot in- voering van accountantscontrole op de ad ministratie ©n van medische controle op do opnamen. DE LONDSDAG DER GEREF. MEISJES Naar we vernemen zal de jaarlijksche bondsdag van den Bond van Meisjesvereeni- gingen op Geref. Grondslag dit jaar te Arn hem worden gehouden op Woensdag 12 Juni a.s. Ernstig mijnongeluk in Nieuw Schotland Zeven arbeiders om het leven gel omen Uit Stellarton (Nieuw-Schotland): Alhier heeft, op een diepte van 500 meier, een mijninstorting plaats gehad, welke aan ze ven mijnwerkers het leven heeft gekost. Den overigen 189 mijnwerkers, die in de Albion-mijn, waar het ongeluk plaats vond, aan het werk waren, is het gelukt door de puinen heen to dringen en de oppervlakte te hereiken. Naar de „Un. Press" verneemt, ;s de in storting toe te schrijven aan het feit, dat enkele steunbalken doormidden zijn gebro ken, tengevolge waarvan honderden tonnen kolen naar omlaag stortten en den uitgang naar de hoofdschacht versperden. Met de grootste moeite is het den mijn werkers gelukt tusschen de kolen door, naar hoven te komen. De zeven slachtoffers zui len waarschijnlijk op slag zijn gedood. Een reddingsexpeditie, welke de mijn is afge daald. heeft weinig kans hun lijken nog ta kunnen bergen. Het wapen- en munitie-onderzoek in Amerika Britsche bezwaren WASHINTOXG 18 April. Staatsecretaris Cordell Huil heeft president Roosevelt mede- deeling gedaan, dat de Britsche regeering bezwaren tegen publicatie van de correspon dentie, die de Britsche regeering tijdens den wereldoorlog met het bankiershuis Morgan en andere Amerikaansche financieele instel lingen beeft gevoerd. De Staatscommissie zou namelijk een on derzoek hebben geëischt van de documenten beltreffende de bankiersfirma A. P. Morgan, in verband met het onderzoek naar de wapen en munitiehandel en -fabricage. Ierland bedreigd door een communistencomplot? Scotland Yard heeft den IersoJien Vrij staat gerapporteerd over een communistisch complot ten doel hebbend ernstigs onlusten tc- verwekken gedurende de Paaschweck en een welbekende persoonlijkheid te Dublin te vermoorden. Uit de bij huiszoekingen go- vonden documenten zou voorts gebleken zijn, dat er nauw contact, bestaat tusschen de communisten met dc organisatie van het Iersche Republikeinsche leger in vele dee- len van Zuid-Ierland. De Valei-a heeft alle verloven voor leger en politic gedurende do Paascliwoek inge trokken. Zal Ierland zich afscheiden? Plannen voor een referendum Uit Dublin: Minister-president de Valera heeft aangekondigd, dat een referendum zal worden gehouden in den Ierschen vrijstaat ter beantwoording van de vraag, of do vrijstaat deel zal blijven uitmaken van het Britsche rijk, of zich zal afscheiden cn een onafhankelijke republiek zal vormen. Ontzettende onploffing in Tennessee Uit New-York: In Helenwood (Tenessee)' heeft een ontzettende ontploffing plaats gehad. Een brand, die uitgebroken was in een particulier huis, breidde zich uit tot eea spoonvegloods, waar twintig kisten dyna miet en tweehonderd kisten met kruit wa ren opgeslagen. Do gehcele voorraad ont plofte Behalve het plaatselijke spoorwegstation werden 36 gehouwen vernield, respectieve lijk zwaar beschadigd. Honderd personen werden min of meer ernstig gewond. Tweehonderd personen zijn. dakloos geworden. Een aantal personen had zich kort voor de ontploffing nog !n veiligheid kunnen brengen, daar de stationschef de inwoneis van het plaatsje nog tijdig ad gunnen waarschuwen. Dokters cn eerste hulpbrigades zijn naaf do plaats van de ram» gezonden. Honderd vier en tachtig paarlvisschers omgekomen Verdronken of door haaien verscheurd Aan de Westkust van Australië, ten Wes ten van Broom, zijn paralvisschers met hun booten in een zwaren storm geraakt. De booten sloegen om en de opvarenden geraakten te water. Als gevolg hiervan zijn 184 parelvisschers, waaronder 61 Japanners, verdronken of door de haaien verslonden. HITLER ONTWERPT ZIJN 1IGEN STANDAARD. Hitier heeft, naar de ,Dailv Telegraph" uit Berlijn verneemt, voo, zichzelf een per soonlijken standaard ontworpen. Deze stan daard zal in de plaats komen van Je vlag, welke in de dagen van von Hindenburg boven hot paleis van den rijkspresident wapperde. Dc nieuwe standaard is een vierkante roode vlag met een rand van zwart-wit- zwart. In het midden bevindt zich een witto cirkel, waarin een zwart hakenkruis met zwarten en witten rand, omringd door eea krans van gouden eikeiblaren. In de vier hoeken van de vlag zijn beur telings een arend op een hakenkruis, om» kranst met eikelblaren en de adelaar van het rijksleger in goud, aangebracht. LAWINE-ONGELUKKEN BERN 18 April. In de Alpen van het kan ton Wallis 'ten Zuiden van het dorp Saas Fee, zyn gisteren drie personen bij een lawine- ongeluk omgekomen. Een Duitsche groep toeristen van vijftien personen uit Baden, werd b(j een klimtocht naar het plateau, die men ondanks den sneeuwval in den loop van de ochtend en on danks waarschuwingen die men tevens had gekregen, had ondernomen, door een van de Mittaghorn omlaag komende lawine verrast. Van de bedolvenen, die ten deele werden ge wond, konden een» gen levend worden gebor gen. Drie personen zijn omgekomen. 1525 PROCESSEN VOOR DEN SPAANSCHEN KRIJGSRAAD. Uit Madrid: De krijgsraad van Baeelona maakt thans naar aanleiding van de ophef fing van den staat van beleg in geheel Spanje en van de overdracht van de rerht- sr raak van de militaire overheid op de ei- .viele hot aantal processen bekend, dat voor den krijgsraad is gehouden. In zes maanden en zeven dagen hebben in totaal 1525 pro cessen plaats gevonden, waarvan 450 ïu 1935 en 1075 in 1934.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5