A 1 MAAS- EN SCHELDEBODE 2ATERDAG 6 APRIL 1935 ZWARE BOETE VOOR AUTO- ONDERNEMER Gemengd Nieuws» TRAGISCHE BRAND TE UTRECHT Schoonmaak FRANKRIJK VERLAAT HET „GOUDKERNSTELSEL" Ingezonden Stukken aar haar meestal „ma- kamp". A Tot 1500,— veroordeeld Omdat hij een buslijn exploiteerde Donderdag zün voor het kantongerecht te Den Haag behandeld twee zaken tegen di recteuren van autobuscndememingen, t.w. de heer N. S., directeur van Sommelings automobielbedrijf, en den heer J. S., direc teur van het reisbureau No var. Beide verdachten was ten laste gelégd, dat zij een autobusdienst tusschen Den Haag en Amsterdam zouden hebben in werking gehouden, zonder dat zij de hiertoe vereischte vergunning bezaten. De heer N. S. heeft een verzoek tot ver gunning bij Ged. Staten ingediend, later heeft hij hieraan toegevoegd, dat hij zijn bus alleen voor steuntrekkenden tor be schikking wilde stollen. Mr. Langemeyer achtte doze feiten zeer ernstige overtredingen. Zoolang de tegen woordige spoorwegpol itiek bestendigd wordt zijn deze eutobusdiensten een groot econo misch nadeel, aldus de ambtenaar. Spr. zei do voorts, dat hot aanvragen van een vergunning, lang 11 adot hij zijn diensten begonnen was, door den verdachte, niet anders is te beschouwen dan als een de monstratie. Bij de vorige zaak tegen den heer N. 5., heeft spr. er bij zijn eisch reke ning mee gehouden, dat de beslissing door de hoogere instantie nog niet was genomen De verdachten hebben evenwel zelf die be slissing vertraagd, zoodat spr. thans geen roden zag, geen hooge boete te vragen. Mr. Langemeyer vorderde een boete van ƒ2000 subs. 100 dagen hechtenis. Mr. van Haeften heeft den heer N. S. ver oordeeld tot 1500 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verdachte J. S., zeide, dat hij onder dwang van den verbalisant hoeft verklaard dat zijn bus naar Amsterdam reed. Volgens proCes-verbaal hebben de inzittenden van den wagen evenwel eenparig verklaard, dat zij a ƒ0.75 per persoon naar Amsterdam werden vervoerd. Mr. Langemeyer achtte het verhaaltje van verd. zeer onwaarschijnlijk en vorderde ook hier een boete van ƒ2000 subs 100 da gen hechtenis. Mr. Van Haeften heeft een boete van ƒ1500 subs. 80 dagen hechtenis opgelegd. Een onderhoud met den veroordeelde In een onderhoud, dat wij naar aanlei ding van deze rechtzaak met den heer Scmi- imeling Donderdag hadden, vernamen wij, dat hij voornemens is de exploitatie op de gewone wijze voort te zetten, teneinde aldus een uitspraak te vea-krijgeu van do Iloogr Raad. Voorts deelde hij ons mede, dat de boete met een sisser zou zijn afgeloopen, indien hij beloofd had gelijk anderen vóór hem hebben gedaan, de exploitatie te zullen sta ken. In die gevallen kregen zij n.l. 10 boete. Waar degenen dio zoo spraken, echter hun belofte schonden door do exploi tatie onder een anderen naam voort te zet ten. meende de heer S. beter te doen, eer lijk voor zijn bedoelingen uit te komen. Hij motiveerde dit door te zeggen, dat Indien de Hooge Raad hem straks in het gelijk stelt, hij zichzelf groote schade zou hebben berokkend, indien hij z'n bedrijf beëindig de. De heer S. betaalt n.L belasting van een kapitaal van 150.000. Bovendien wees de heer S. ons nog op de eigenaardige tegenstelling tusschen hot thans over hem uitgesproken vonnis en uit spraken, die onlangs te Botterdam en Am- sterdam hebben plaats gehad. In Rotterdam werd de firma van Zetten vrijgesproken, ter wijl de heer Sommeling zoJf in Amsterdam tot een boete van 15 werd veroordeeld op grond van het feit, dat hij een strafbaar l'eit had gepleegd in het algomecn belang. Het is alles dus aen eigenaardige wets toepassing. KON DIKWIJLS NIET LOOPEN. Nu van pijn verlost. Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheu- matische pijnen in mijn knieën, dat hel dik wijle voorkwam, dat ik niet kon loopen. Alles wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die, mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik. maar de resultaten hebben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kru schen. Ik neem het iederen morgen in en van rhoumntisohc pijn heb ik nimmer öieer last gehad. Ik zou hot alle menschen willen aan raden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als her leefd nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben." Mej. G. de K. te R. De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oor- zaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voorkomen tevens, dat deze giftige stoffen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo verdwij nen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dut de oorzaak der rheumatische aandoening voorgoed wordt weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers cn drogisten a 0.00 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- trec Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) markten voor goederen mogen onder con trole van den wisseldienst regelmatig haar operaties voortzetten. De Congoleesrhe franc is in de Congo- kolonie on dezelfde basis gedevalueerd als 1 de Belgische franc. Kindermoord door man en vrouw Tc E 1 b u r g zijn terzake van vermoede lijko kindermoord en het onbevoegd begra ven van een lijkje, op last van den Oifi cier van Justitie naar het Huis van Be waring te Zwolle overgebracht de te Ooster woide onder Doornspijk wonende weduwe D., moeder van zes kinderen cn zekere F. H., gehuwd en vader van twee kinderen, met wien de vrouw betrekkingen onder hield. Zij worden ervan verdacht, hun beider kind, dat in September j.l. is geboren en dat na de geboorte vermoedelijk nog heelt geleefd, bij het huis van do vrouw, achter liet kippenhok, ,te hebben begraven. Hun arrestatie is Donderdag j.l. geschied, naar aanleiding van het feit, dat de vrouw de gehoele toedracht van het gebeurde heeft verteld aan een buurvrouw, die toen onmiddellijk de politio heeft gewaarschuwd Moeder en kind levend verbrand Men meldt ons uit Utrecht: Dinsdagochtend vroeg is brand ontstaan in een woning gelegen aan de P. M. Linde straat. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen. De brand is ontstaan op de eerste verdieping, waar in de voorkamer de 39-jarige vrouw T. v. S. en baar 10-jarig zoontje, dat ziek was, sliepen. De brand werd door de buren ontdekt, die echter niet spoedig genoeg in de voor kamer konden binnenkomen, daar voor één der deuren een kast stond, zoodat zij via een andere kamer de voorkamer konden be treden. De brandweer, die inmiddels gealarmeerd was verscheen spoedig ter plaatse. De man van de vrouw en een kind, die op de tweede verdieping sliepen, hadden aanvankelijk niets van de brand gemerkt. Zij konden zich echter via het dak in veiligheid stellen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de eerste verdieping. De vrouw en het kind zijn verbrand. Men kon slechts de verkoolde lijken bergen. Omtrent het ontstaan van den brand is niets bekend. Doodelijk auto-ongeluk Te K r a b b e n d ij k e had in de Wilhel- minastraat de vrachtauto van den lieer Blommaard, van Goes, even stil gestaan, 0111 een pakje at te leveren. Dit geschiedde door den knecht, z.ekere L. van de Vreede, wonende te Goes. Vervolgens reed de auto bestuurd door Blommaard, zeer langzaam verder om eenige huizen verder weer te stoppen. Intusschen sprong v. d. Vreede vanaf de treeplank naar de ruimte, gelegen tusschen cabine en aanhangwagen, llij heeft daarbij misgestapt en kwam terecht tus schen cabine en aanhangwagen, met het gevolg, dat hij onder een wiel van de aan hangwagen kwam en werd overreden. Van de V. was op slag dood. Hij laat een vrouw en tweo kinderen achter. Goud stroomt naar België terug! Hausse voor Staatsfondsen verwacht Beperkende deviezen-maatregelen zullen spoedig worden opgeheven Uit Brussel verneemt de Msb., dat de terugkeer van goud en deviezen naar België weer in massa plaats vindt, zelfs van kapi talen, die reeds sedert maanden het land hadden verlaten. Hieronder bevinden zich ook veel buitenlandsche fondsen. Indien deze beweging zich blijft ontwik kelen, zal de Belgische markt binnen af- zienbaren tijd op monetair gebied weer op een vlotte basis staan en men verwacht, dat een markante hausse der staatsfondsen hiervan het gevolg zou kunnen zijn. Op de valutamarkt was de gulden heden sterk aangeboden. In laatste instantie kreeg men bericht, dat belangrijke hoeveelheden goud uit Zwitserland, waar zij in veiligheid werden gebracht, weer op weg zijn naar Brussel. De regeering en de Nationale Bank van België gaan voort de moeilijkheden, veroor zaakt door de wissel-controle, zooveel moge lijk uit den weg te ruimen en deze controle met den dag elastischer te maken. Als de deviezen op zoo groote schaal in het land blijven binnenvloeien, als gister en vandaag het geval was, mag venvacht worden dat de beperkende maatregelen zeer spoedig in zijn ge heel zullen worden opgeheven. Thans blijven nog verboden: 1. De handel in goud, goudstaven en in muntstukken. 2. De operaties, die voortvloeien uit de arbitrage der aandeelen; men mag dus bij voorbeeld geen aandeelen te Parijs knopen om deze te Brussel te verkoopen, uitgezon derd als hier tegenwicht wordt gevormd door een wederkeerige transactie. 3. Het aankoopen van deviezen voor lou ter speculatieve transacties. 4. De dekkingen, welke handeldrijvendon zouden vormen voor transacties, die binnen abnormale tijdsruimte zouden moeten plaats vinden. Overigens zijn, zooals wij gister reeds uit voerig hebben gemeld de meeste andere soorten operaties weer toegelaten. Men mag nu ook als men naar het buitenland op reis gaat, weer zoovepl geld medenemen als men wil tegen slechts frs. 1000 enkele dagen geleden. Men mag eveneens zooveel bank biljetten uitvoeren als men wil. De termijn- Schipper Klaas van Urkt Men schrijft ons: Zondagmorgen overleed zeer plotseling schipper Klaas van Urk, In leven kapitein van de Terschel- li-ngcr reddingboot Brandaris. Met Vao Urk is er één uit duizenden heenge gaan Hij was een man die meer dao 200 men- schenlevens redde vaD een wissen dood in de gol ven. In zijn groote eenvoud zwaaide hl] enkele ja ren geleden, bij zijn afscheid van de N.Z.H.R. Maatschappij, alle lof door den voorzitter hem toegezongen, af. omdat zooals hij zelde: „Een mensch deze dingen niet kon doen tenzij hij van Boven v-erd gesterkt". Meermalen heeft Van Urk de forsche „Brandaris" biddende door de brand:ng gestuurd naar een in nood verkeerend schip Doo- zljo familie en zeer vele vrienden wordt llij diep betreurd. Ook op kerkelijk gebied heeft Van Urk zich on derschelden. Hij was de spil waar de Terschellin- ger Gereformeerde Kerk orn draaide Vele jaren (1909—1930) heeft hij als diaken en ouderling de dienst geleid, daar op Terschelling geen Geref predikant was Het is dau ook voor een groot dee aan Van Urk te dai ken dat de Geref. gemeente op Terschelling heeft stand gehouden in deze moe: lijke jar— De begrafenis Woensdagmiddag te 2 uur heeft de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gewezen schipper van de reddingboot „Brandaris" IC. van Urk. Er was groote belangstelling; ongeveer 200 per sonen volgden de lijkstoet op weg naar de begraafplaats, voorafgegaan door do beman ning van de reddingboot „Brandaris". Zij droegen vior kransen met zich mee. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den heer Tegelberg, voorzitter van de Noord-Hol landsche Redding Maat schappij te Amsterdam, ds. Van Swichurn, Hervormd predikant, ds. Van Hoek, Geref. predikant, terwijl de beer Kruizinga namens de kapiteins der in de haven van Terschel ling liggende schepen het woord voerde. Een broer van den overledene, ds. Van Urk uit Sexbierum, dankte de sprekers. HET GEVAAR OP DE OVERWEGEN Te Hoofddorp (N.-H.) zijn twee auto mobilisten ternauwernood aan verongeluk ken op den spoorwegovergang aan den Kruis weg ontkomen. Een tweetal auto's naderdo de overgang en daar de boomen niet geslo ten waren wilden zij doorrijden. Plotseling kwam er een trein aan en slechts op één meter afstand van den trein wisten de be stuurders hun auto's tot stilstand te bren gen. De ovenvegwachter had verzuimd de boomen neer te laten. Bij de politie werd aangifte gedaan. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De 69-jarige landbouwer W. van Besoyen, die op den weg te Lexmond liep, werd aangereden door een personenauto, bestuurd door A. W. uit Sleeuwijk. Van B. werd op slag gedood. Zoowel het stoffelijk overschot als de auto zijn door do politie in beslag „nomen ONEERLIJK AMBTENAAR GESNAPT De politiè te Naaldwijk heeft gearresteerd een ambtenaar van het Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf, terzake van diefstal van pl.rn. f 509, ten nadsele van de gemeente. Het is gebleken, dat de man, die de kwitanties voor het bedrijf inde pl.m een jaar geleden begon met diefstal van f 100. EEN KRASSE BAAS. Te Maasniel (L.) is de landbouwer Joekems 100 jaar geworden. De heer Jochems, Lim- burg's oudste inwoner, is nog zeer kras. Zijn eetlust is nog buitengewoon en zfjn pruimpje tabak zou hij niet graag missen. Hij leest ,de krant nog zonder bril; ook zijn gehoor is luog geheel in orde. Vel plaatsen van een schutting om het, terrein op de Itottcrdomsehe veemarkt in den hoek Goudsche RijwegBoezemsingel. Wijl hier een arbeidsconflict heerscht, geschiedt het werk onder politiebewaking. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Verzoekschrift aan de Koningin Wordt persoonlijk overhandigd Toen H.M. do Koningin en H.K.H. Prinses Juliana van rle tentoonstelling Flora te Heemstede vertrokken, liep een mau een eindweegs naast de rijdende auto mee, waar van de leap was neergelaten, en verzocht aan de Koningin of hij een verzoekschrift mocht overhandigen. De Koningin knikte toestemmend, waarna de man Haar een brief overreikte en zich daarna verwijderde. Do man is later door de politie gehoord. Het bleek, dat llij slechts een onschuldig ver zoek aan de Koningin had gedaan. Auto- en motor-ongelukken Te Almkork was een zoontje vau den heer Vuil Breugel aohtor op den auto ran den hoor Buizer geklommen. De eigenaar, die ziju klanten bediende, had hier niets var. bemerkt. Onder het rijden viel de jongen van den auto. In ernstigen toestand werd hij opgenomen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Bij Buur 111 alsen (Gld.) reed op den rijksstraatweg bij den tol een auto met zeer groote snelheid in een bocht legen een uit tegenovergestelde richting komenden auto. Dc laatste werd totaal vernield. De passa giers kregen verwondingen aan het hoofd en kneuzingen. Zij zijn na verbonden to zijn naar Amsterdam vervoord. HET AUTO-ONGELUK TE ST. MICHIELS GESTEL Onder overwoldigende belangstelling, zoo wel uit Vught als ver uit den omtrek, heeft Woensdagmorgen te Vught de teraardebe stelling plaats gehad van de vijf jongeman nen, die Zondag j.l. op zoo tragische wijze bij een auto-ongeluk te St. Michielsgestel om het leven zijn gekomen. Om half tien formeerde zich voor het zie kenhuis, waarheen het stoffelijk overschot der slachtoffers was vervoerd, een groote stoet van autoriteiten, vereenigingen en ver kenners, die de overledene teil grave wilden dragen. De baren werden gedragen door verkenners en gildebroeders en oud-leden van liet Brabantsclie Studentcngilde. Na de plechtigheid in de kerk, vertrok de stoet naar het kerkhof, waar de vijf slachtoffers in oen gemeenschappelijk graf werden neer gelaten. Aan het graf werd gesproken door burgemeester H. Loeft, burgemeester A. P- Scheltus van St. Michielsgestel, luitenant Beaumont en door den hoofdkwartier-com mandant der katholieke verkenners. Namens de familie dankte de heer A. v. d. GriendL INVAL IN EEN SMOKKELHUIS Men meldt, ons uit Den Helder: Het is den dienst der belastingen gelukt op een groote partij gesmokkeld sigaretten papier alhier beslag te leggen. Hot was be kend, dat er hier veel gesmokkeld papier in omloop was. Een doosje was voor 10 cent te koop, waarvan door de Marine, door wie heel veel zelfgedraaide sigaretten gerookt worden, zeer veel gebruik gemaakt werd. Thans werd een inval gedaan in een perceel van den heer K. in de Sluisdijk straat. Een aantal van 12400 boekjes werd aangetroffen en in beslag genomen. De heer K. werd naar het politiebureau overge bracht, waar proces-verbaal werd opge maakt. Het ontdoken bedrag zal pl.m. 1000 bodragen. BERUCHT SMOKKELAAR GESNAPT De marechaussee en de rijksveldwacht te Valkenburg zijn er in geslaagd, den be- ruchten Limburgschen smokkelaar Andreas Eggen te arresteeren. Men vvas er van op do hoogte gesteld, dat hij verbleef in een café, en door twee wachtmeesters der ma rechaussee, geassisteerd door een rijksveld wachter, is de man in hef café verrast, waar na hij werd overgebracht naar de mare chaussee-kazerne hier ter plaatse. Eggen is voor den Officier van Justitie te Maastricht geleid. Hij heeft nog verscheidene jaren ge vangenisstraf tegoed. EEN HOLLANDSCHE ZEEROOVER Uit de haven van Helgoland (Duitsch- land) is op klaarlichten dag, naar het Hbl. aan een Deensch blad ontleent, de te Ebs- jerg thuishoorende Deensche vischkotter E 281 „Annv" gestolen door een der opvaren den. een Nederlander. De schipper was met het andere lid der bemanning, eveneens een Nederlander, gaaD proviandeeren. Toen zij in de haven terugkeerden, was de kot ter verdwenen. Andere vischers vertelden dat de aan boord gebleven man den motor had aangezet en zee had gekozen. DOODELIJKE VAL. Te Schijndel (N'.-Br.) is de 53-jarige M. van den Brand, die ten huize van de dames L. vertoefde, na het openen van een verkeerde deur, in den kelder gevallen. De man viel mot het hoold naar omlaag cn kwam op de steenen vloer terecht. Met een schedelbreuk en hevig bloedend ran het hoofd werd hij bewusteloos opge- nomen. Geneeskundige hulp mocht niet inteer baten. Dc man overleed spoedig. Ilct interneeringskamp Fort Honswijk Voorloopig 36 geïnterneerden Hét intcroceringskamp Fort Heoswijk zal voor loopig een maximum van 36 geïnterneerden kunnen opnemen. Het transport daarheen zal geleidelijk in kleine groepen geschieden. 5 April worden de eerste geïnterneerden op Honswijk verwacht. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN Rijksambtenaren en de Schiedamscbo recherche hebben ec uinval godnan bij den broodbezorger II. P. aan de Schietbaan- straal te K e t h e 1. De man werd op lieéter- daad betrapt bij een volledig in working zijnd distilleertoestel. Toestel benevens di verse flesschcn brandspiritus en jenever zijn in beslag genomen cn tegen P. is pro ces verbaal opgemaakt. De rijkspolitie en kommiczon te Leek (Gr.) hebben plotseling een inval gedaan bij J. W. aan den Diopswal. Een dis tilleerketel, die juist iu werking was, werd in beslag genomen. Proces-verbaal is opge maakt. AANVARING VOOR VLISSINGEN. Men meldt 011s uit Vlissingen: Des nachts is hot. Duitsclic s.s. Mclilla, komende, van Antwerpen, terwijl het op de roede van Vlissingen voor anker lag, aan gevaren door liet eveneens van Antwerpen komende Engelsche s.s. Hnmonides. De Hamonjdos ne.kwam een ingedrukte voor steven, terwijl dc Melilla aan bakboordzij de ernstig werd beschadigd. Beide schepen zijn naar Antwerpen terug gekeerd. GRUWELIJKE MISDADEN IN DUITSCHLAND. Woensdag ontdekte men in Daberg in de nabijheid van l-'urth im Wald in oe hof stede van Frau Weber, welke eenzaam te midden van de weilanden is gelegen, een gruwelijke misdaad. De ongeveer 80-jarige vrouw, haar 44-jarige dochter en het 10-ja- rlg zoontje der dochter werden vermoord aangetroffen. Ilct huis zelf was leeggeroofd cn het vee weggedreven. De mogelijkheid bestaat, dat de misdaad reeds Zondag is gepleegd. Maandagavond werd in een ponsion te Garmisch een 52-jarige vrouw dood op haar kamer gevonden. Bij onderzoek is geblekeu, dat zij in het bezit was van eenige zeer kostbare juweelon, die zijn verdwenen, zoo dat men met een roofmoord te doen blijkt te hebben. Verdacht van de daad wordt een 18-jari- ge Poolsche jongen, Jesko von Spingler, voor wiens opsporing een belooning van 200 mark is uitgeloofd. DE STORM OP DE ADRIATISCHE ZEE Dertig visscbers verdronken Uit Ancona: De storm, welke in den nacht van 29 op 30 Maart op do Adriatisrhe zee gewoed heeft, heeft, naar thans blijkt, in totaal aan 30 visschers het leven gekost, terwijl 150 van motoren voorziene visschers- booten min of meer ernstig beschadigd zijn. De regeering, bezorgd over het lot van 600 anderen, wcike tot werkloosheid ge doemd zijn, heeft verplicht gesteld, dat het Adriatisch Consortium van motor-zeilsche pen de reparaties zoo snel mogelijk zal ver richten, opdat de vloot binnen een maand weer zee kan kiezen. ERNSTIGE VECHTPARTIJ 1 Zaterdagavond is fo Den Bosch een hevige vechtpartij onlstaan in het café „Het Cen trum" in de Korenstraat. Aldaar kregen een zekere Van E. en zijn stiefvader P. K oneenigheid over de vrouw van Van E. Zij zotten de vechtpartij buiten voort en plotse ling zakte P. K. ineen. Juist op dat oogen- blik naderde de politio, die v. E. onmiddellijk arresteerde. P. K. werd hevg bloedende naar het ziekenhuis overgebracht, waar geconsta teerd werd, dat hij op twee plaatsen, in de borst cn in den buik, gestoken was. Hij ver loor zooveel bloed, dat de aanwezige genees' 1 lieer onmiddellijk operatief ingrijpen nood zakelijk achtte. De operatie slaagde en sindsdien heeft zich eenigo verbetering in don toestand van P. K. getoond, v. F., is ter beschikking gesteld van den officier van justitie, BINNENLAND Er zal weer gouden munt circulceren Goudzendingen naar Parijs en de Vereen. Staten De Fransohc Minister-President Flandin hoeft in du Kamer verklaard, dat de Regeering er niet aan denkt den gouden standaard in Frankrijk te verlaten. Als bewijs daarvoor deelde hij mede, dat de Regeering voorne mens is zoo spoedig mogelijk den gou den standaard in zijn meest vollodigen vorm in eere te herstellen, d.w.z. dat het zgn. „goudkernstelsel" za! worden verlaten en dut weer gouden munt in omloop zal worden gebracht. Deze verklaring heeft ni.t nagelaten een psychologisch gunstig effect uit te oefenen. Het Fransche ruilmiddel trok gister op de internationale valutamarkten sterk aan en steeg te Amsterdam v an 9.771/4 tot 9.79 k 9.80, waarmede het gouduitvoorpunt weed over schreden. Dientengcvolgo werden maatrege len getroffen voor verzending van goud naar Parijs. Berichten maken melding van een partij van ongeveer 900 Kg., of ongeveer V/2 n-.illioen, hetgeen onder de huidige omstan digheden een zeer bescheiden bedrag mag worden genoemd. Het Amerikaansohe devies was eveneens funk gevraagd en verbeterde van 1.47% tot ƒ1.181.48%. Vermoedelijk zal deze week ook een hoeveelheid goud bij de Ne- derlandsch; Bank worden opgevraagd voor verzending naar dc V. S. Het is overigens wel overbodig nog eens nadrukkelijk te constatecrcn, dat onze Centrale Bank over een dusda nige goudvoorraad beschikt, dat er geen enkele reden tot ongerustheid voor den gulden beltoaft te bestaan. Do Ned. Bank kan bogen op een krachtige positie, welke het haar mo gelijk maakt iederen aanval op den gulden af te slaan, mits men in Ne derland zelve zijn kalmte bewaart. De goudvorschepingen zijn eien nor maal gevolg van de werking van den gouden standaard en dienen juist om een eventueel wantrouwen in den gulden onmiddellijk den kop in to drukken. Het ropatrieerende kapitaal naar België was oorzaak, dat da Belga de nieuwe pari teit nog belangrijk overschreed en ƒ25.1; ƒ25.25 noteerde. De speculatieve druk op de Zwitscrsche franc was ook gister nog merkbaar, doch niet meer zoo hevig Us j' Dinsdag. Het pond sterling was gevraagd cn trok in don loop van den dab aan van 7.09— ƒ7.10 tot ƒ7.14 a ƒ7.15. De koersen hedenmorgen Op de wisselmarkt te Amsterdam was de stemming was Donderdag voor het pond ster ling zeer vast. Da koers liep oj van 7.16%— 7.17%. Fransche francs noteerden 9.79% De dollar verbeterde tot 4 1.48 5/16. De BeJga trok aan tot 25.18%. Het komende bezuinigingsontwerp Twintig millloen minder voor onderwijs! Totale bezuiniging 70 millioen! Naar de „Standaard" verneemt is te ver wachten, dat het bezuinigingsontwerp, dat thans nog bij den Raad van State in be handeling is, weldra ter r.adere voorberei ding zal worden teruggezonden naar den Ministerraad. Daarna is een spoedige indiening te ver wachten. omdat het in de bedoeling van de Regeering ligt in elk geval dit bezuini gingsontwerp voor het Zomerréccs door de beide Kamers te laten afhandelen. Het plan beoogt toepassing van een bo zuiniging op den Staatsdienst van in totaal plus minus f70.000.000, waarvan f20.000.000 gevonden moet worden op „Onderwijs" en plm. f 20.000.000 betrekking heeft op stor tingen in verschillende fondsen. Is het blad wel ingelicht, dan za! ten aanzien van het Bijzonder Lager- en Ulo- enderwijs de eisch van het leerlingenfai zoodanig worden doorgevoerd, dat dit prac- tisch leidt tot verplichte concentratie van scholen. Ook moet het in het voornemen liggen da leerlingonschaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt van zelf. dat oen aantal overgangsmaatregelen in bot ontwerp zijn opgenomen. ,,MAAS"-NYMPHEN. DE BOEKENWEEK Een verstandige gedachte Zulk een boek-reclame-week Z' inspireert je tot inspectie Der bescheiden bibliotheek. En dan zie je dat je werk'lijk Veel te lang al hebt gewacht Met 't verzamelen der schatten Door de schrijvers voortgebracht. Dat we onzen plicht verzaakten Weinig deden voor de kunst En we de cultuur onthielden De noodzakelijke gunst. Overigens is die reclame Toch wel handig aangelegd Dat men in ons gansche landje Tegtlijl; hetzelfde zegt: Is het straks je vrouws verjaardag Gaat hel naar Sint-Nicolaas? Deed je zoon een goed examen? Jubileert morgen je baas? Heb je soms een goeie kennis Die je eens verrassen wil....? In geschenken en geschenken Is er altijd nog verschil! Dikivijls is 't verbazend lastig Heel vaak loop je er mee vast Om precies 't cadeau te kiezen Dut hem, die 't ontvangt, juist past. Daarom zegt de boek-reclame: ..Staak dat eindeloos gezoek! Schenk wat het gemoed veredelt „Kies een kunstwerk! Geef een b oek!" (Nadruk verboden.) HAKATE. De toestand van Dr. Colijn Naar wij vernemen is de toestand van Dr. Colijn zeer bevredigend, zoodat ver wacht wordt, dat hij binnen niet langen tijd „Bronovo" weer mag verlaten. Ook de patiënt zelf gevoelt zich goed. SIR MAC PHERSON ROBERTSON NAAR NEDERLAND Hij komt hier een week doorbrengen Sir Mac-Pherson Robertson, uitlover van de MacRobertsou-prijs in de iuchtrace Lon den—M-lbourne, komt over een dag of tien naar Nederland vliegen, vergezeld van Lady Robertson en zijn Oosten rij kschen secreta ris. zoo meldt de „Tel.". Dit is een invitatie vlucht van de K.L.M., welke door liet Aus tralische echtpaar gaarne is aanvaard. Waar MacRobertson zal logeeren, welke steden bij zal bezoeken, is nog niet vastge steld. We! was het hem mogelijk ons mede te deelon. dat hij een week in Nederland zal doorbrengen, en dat hij gaarne de „Uiver - piinten Parmentier en Moll zou willen ont moeten. (Buiten verantwoordelijkheid der i^dactle) „De Ezel", Iu een dor gemeenteraden Van ons eilandje Elakkoe, Was men druk al aan liet praten En een ieder praatte mee. D' oorzaak echter viel bij velen Nu niet bijster in de smaak. Daarom kon hot hun wel schelen Want het liep al over Kraak. Ook de leider der vergaad ring Sprak een hartig woordje mee 't Gesprek kwam toen op een dor dieren (E11 dit bracht de Raad aan 't gieren) Die zich, zooals wel een ieder weet, Maar cenmaa.1 stoot, zonals het heet. Toen kwam van des leiders lippen Een bekent'nis, die welhaast Niemand aan zou duiven stippen, En ook ik, ik was verbaasd. Want daar klonk het, zou 'k het zeggen? „Zie mijn leden", en o schrik, 'k Zal het nu maar even zeggen, „Zie die ezel, dat ben ik". Even was er vroolijk gieren, Maar men ging weer spoedig voort 't Gelaat was nu weer strak van spieren, 't Was als had men niets gehoord. Even moest ook ik toch lachen Om doos onverwachte zot. Maar toon kwam hij mij een and're Ernstiger gedacht' in pet. 'k Dacht loon, ezels als nu jullie allen Zoo eens konden als hem zijn, Wil ik 't in de courant doon schallen: Laat mij dan ook zoo'n ezel zijn! O. C, II,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3