Antirevolutionair Orgaan yoor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden DE iNpe pijp IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 3 APRIL 1935 1 it L< 50E JAARGANG N°. 4150 DE N.C.R.V. NAAR UTRECHT? MA Aft n gesel* w! Fijn, coives- c vricn- I Deze Courant verschijnt eiken VVUISNSUAG en ZA1ERUAU. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN IJlU.EVERU v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiëa en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. VRIJHHEID OF DWANG De N.S.B. maakt nogal propaganda voor de a.s. Statenstembus. Ook zij wil in haar propaganda zich op werpen als een beweging of partij, waar de godsdienst veilig zal zijn. Maar dan zoo veilig, dat zij de godsdienst geheel torug wil dringen naar de binnen kamer. Zij zegt te zijn: „Voor godsdienstvrijheid zonder inmenging van den staat in gods dienstige aangelegenheden". Maar zij is „tegen gebruik van godsdienst voor poli tieke doeleinden, dat altijd misbruik is". Juist hier wringt de schoon. Als A.R. willen wij ons beginsel uitdrageD ook op het terrein van den staat. Wij gevoelen dat als een goddelijke roe.- ping. De grootc strijd welke er in ons vader land op politiek terrein gestreden is, is niet .vruchteloos geweest. Dat was de strijd tegen het oud libera lisme, met zijn eenheidsgedachte. In den grond der zaak doet de N.S.B weer een poging om die oude liberale be ginselen te doen herleven. Zij propageert één staat, één kerk, één school, één volk. Maar waar blijft dan de' vrijheid waar men.nu zoo hoog van opgeeft? De godsdienstvrijheid van do N.S.B. loopt uit op groote willekeur en tyrannic, op grooto geestelijke dwang. Want de slaat wordt de god wolke aan gebeden moet worden, waar elke godsdien stige overtuiging voor wijken moet. Zie het in Duitschland, waar hetzelfde beginsel toegepast is. Daar worden de pre dikanten in hechtenis genomen, omdat zij de zelfstandigheid der kerk tegenover den staat durven verdedigen. Het beginsel van do N.S.B. zal een ge Unéehte kerk, welke als propagandamiddel .voor den staat bruikbaar is, brengen. Dat is juist het gevaarlijke. Daarom is de N.S.B. een groot gevaar .voor de geestelijke vrijheid. Komt de studio in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen? Naar wij uit de beste bron ver nemen heeft het bestuur van de N.C.R.V. (Ned. Chr. Radio Ver.) onderhandelingen aangeknoopt met het gemeentebestuur van Utrecht tot aankoop van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats aldaar. De bedoeling is om dit in den lande zeer bekende gebouw te be stemmen voor de studio van onze Chr. Omroep Organisatie. Het Is duidelijk, dat met deze zaak een Utrechtsch belang van de eerste orde ge moeid is, daar het van groote beteekenis geacht moet worden, dat Utrecht, reeds centrum op velerlei gebied, een belang rijke instelling binnen haar muren zou krijgen, welke zoo groote invloed heeft verkregen in het volksleven. Naast dit feit, waardoor dus de betee kenis van Utrecht als centrum-stad zeer groot zal worden, komen nog velerlei materiale belangen. Een omroepbedrijf is zeer omvangrijk en wanneer de studio der N.C.R.V. in Utrecht zou worden geves tigd, zou dit veroorzaken dat tal van per sonen en groepen regelmatig zich in Utrecht zouden ophouden. Dit brengt dus voordeelen mee met name voor den middenstand. Het is de groote vraag of het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op het oogenblik voor de gemeente Utrecht ren dabel is. Als dus over den koopprijs men tot overeenstemming zou kunnen gera ken, zou het naar onze meening voor de gemeente aanbeveling verdienen om tot verkoop van het gebouw voor K. en W. aan de N.C.R.V. over te gaan. Met belangstelling mag worden tege moet gezien hoe de onderhandelingen tus- schen het N.C.R.V.-bestuur en de ge meente Utrecht, welke reeds eenigen tijd gaande zijn, zich verder zullen ontwik kelen. S. B. Z. te Herkingen Zevende algemeene vergadering Vrijdagavond werd in het Gemeentelokaal do zevende algemeene vergadering gehouden van de vereeniging S. B. Z. De voorzitter, de lieer A. W. K e ij z e r, zei, dat zijti openingswoord opgewekt noch blijde kon zijn voor zoover het de vereeniging be treft. liet aantal patiënten dat in 1934 klinische en ziek en-huis verpleging behoefden was on rustbarond groot en daaronder, hoewel ge lukkig geen van doodelijken, toch van zeer ernstigen aard. Het bestuur heeft zich dan ook genoodzaakt gezien om reglementswijzi ging voor te stellen, teneinde onze mooie ver eeniging het voortbestaan mogelijk te maken. Met blijdschap constateerde spr. voorts, dat liet ziekenhuis te Dirksiand voor ons eiland en voor onze gemeente een ware uitkomst is. Ook is gebleken, dat de daaraan verbonden chirurg Dr. de Larie, behalve een bekwaam operateur, bovendien een humaan menscb blijkt te zijn tegenover zijn patiënten; zoodat behoud en steun aan deze inrichting een al gemeen belang is. waaraan de S.B.Z.'s op Flakkec in hoog mate kunnen bijdragen. Ook stemt het ons dankbaar, aldus spr., dat een groote groep leden medeleeft met do zorgen v an liet bestuur. De minst sympathie ke zijn die leden, die trouw hun contributie betalen en verder zich nooit laten hooren, noch zelfs op v ergaderingen zich laten zien. Een andere groep met wie beter kan wor- ,den gewerkt zijn die leden welke aandringen op hoogere of lagere uitkeeringen en vv-icn kan worden duidelijk gemaakt, waarom het bestuur dit moet weigeren. En ten slotte is er een groep die liet bestuur er oen verwijt van zou maken dat ze maar altoos iedereeu naar 't ziekenhuis of de kliniek stuurt, of er geen opkomen aan het geld is. Deze leden maken, dat het bestuur actief blijft. Namens het gebeele bestuur hoopt spr. dat de besprekingen een vlot en aangenaam ver loop zullen hebben. Ook vreezen wij geen critiek, mits in opbouwenden zin, die ten goede kan komen aan onze vereeniging. De secretaris leest vervolgens de notulen der vorige algemeene vergadering, welke zon der op of aanmerking worden vastgesteld en geteekend, waarna het jaarverslag volgt, waaruit we aanstippen dat het aantal leden op 1 Jan. 1934 bedroeg 439 en op 1 Dec. 1934 515, alzoo een toename van 76 loden. Er wa ren 30 ziektegevallen, waarvan 8 te Dirks iand werden behandeld, -1 to Rotterdam, 1 te Leiden en 7 kwamen in aanmerking voor kli nische behandeling. Hoewel het jaar niet erg gunstig was, wat het aantal zieken betrof, bleek do toestand der vereen, niet bepaald ongunstig te noe men. De contributie bleef dezelfde, terwijl het bestuur het afgeloopen jaar kon voorstellen gedurenden 10 weken geen contributie te hef fen. De vereen, trad in het afgeloopen jaai toe tot de federatie van S.B.Z. Vereenigingen in Nederland, wat een voordeel is voor leden die verhuizen naar een andere streek waar ook een S.B.Z.-vereen. is aangesloten bij de Federatie, waardoor men bij overschrijving terstond in de nieuw-o woonplaats trekkend is en geen wachttijd behoeft door te maken. Ook trad meu toe lot den Bond van Specialis ten, waaraan ook geldelijk voordeel verbon den is. Met dank aan den secretaris voor zijn mooi en uitvoerig jaarverslag werd ook dit goedgekeurd. De penningmeester brengt vervolgens zijn financieel verslag uit, waaraan we het vol de ontleenen: Inkomsten: saldo 1933 f 64.35, contributies f 957.99, donateurs f 7.50, geleend kasgeld f 660. Totaal f 1689.84. Uitgaven: doktersrekeningen f 424.0S, Di aconessenhuis R'dam f 223.15, Eudokia R'dara f 39.06, verplegen,gskosten „Bethesda" f 589.97. kosten kliniek f 42.30, kosten vervoer f 117.55, bodeloon f 127.13, kosten vergaderingen f 15.35, drukwerk f 7.50, contributie Centrale f 1.05, porto's f2.19, diverse onkosten f 46.65 Totaal f 1635.9S. Batig saldo f 53.86. Op het eind van 't boekjaar bedroeg 't to taal bezit f 3357.73, op 31 Dec. nog f 2702.32, zoodat de beschikbare gelden werden vermin derd met f 655.41. Desniettemin mag de ver eeniging met dank op bet afgeloopen jaar terugzien. De commissie tot nazien der rekening, be staande uit de heeren L. Huizer en J. C. Wis se, rapporteerde bij monde van eerstgenoem de dat de boeken en bescheiden beide in overeenstemming waren en adviseerde tot vaststelling der rekening, waartoe met alge meene stemmen werd besloten. De penning meester wordt dank gebracht voor zijn accu raat beheer en ten volle gedechargeerd. Naar aanleiding van deze rekening werden door enkele personen vragen gesteld, waar over breedvoerig werd gesproken en toege licht. Dan volgt stemming voor twee bestuursle den, vacature wegens periodieke aftreding van de heeren A. W. Keijzer en M. van der Vliet. De uitslag dezer stemming was: A. W. Keijzer 36, M. v. d. Vliet 49, C. J. Geluk 14, P. Stout 2, A. Wolfert 1 en Dorst 1 stem, be nevens 1 van an waarde en 1 blanco. De beide aftredenden nemen onder dank aan de leden voor hot vertrouwen, dat ze bij vernieuwing in hen stelden, hun herbenoeming aan. Dan stelt het bestuur voor om voor bona fide leden een wachttijd te laten gelden van S weken, en voor anderen, die reeds lang in de gelegenheid waren geweest lid te wor d«n. jaar- Zulks om te voorkomen dat Iemand die geen lid is en vermoedt binnen kort naar een ziekenhuis te zullen moeten man, zich op 't laatste moment aanmeldt als lid. Wordt goedgevonden. De heer Munters stelt vervolgens voor welk voorstel inmiddels door het bestuui wordt overgenomen, om aan liet bestuur een blanco crcdiet te verleenen van ten hoogste f 50. Ook dat wordt na eonige bespreking en toelichting aangenomen, met dien ver stande, dat dit blanco crediet komt te ver vallen indien de kas minder aangeeft dan f 2000. Ook de aansluiting bij de Federatie van S.B.Z. Vereenigingen en den Bond van Specialisten wordt goedgevonden. Vorder stelt het bestuur voor een begin te maken met de vorming van een reservekas. Ze stelt voor daartoe te beginnen met een be drag ad f 500 en vervolgens telkenjare daar aan toe te voegen f 50. Na ampele bespreking en toelichting wordt ook hiertoe besloten. Vervolgens was aan de beurt wijziging re glement. Artikelsgewijeze werd het nieuwe concept-reglement voorgelezen. Vooral het gedeelte, betr. liet nemen van Röntgen-foto's en de vergoeding daarvan oqtloktc een gewel dige bespreking. Van verschillend standpunt werd dit bezien. Tenslotte werd het bestuur gemachtigd, rekening houdend met de vel schillende wonschen en raadgevingen uit do vergadering voor dit artikel een juistere en betere redactie te kiezen en flit dan de le ien ter kennis te brengen. Voor liet overige werd alles zooals omschreven en voorgelc- zon, aanvaard De Voorzitter dankte vervol gens de aanwezigen voor hun opkomst en roept allen een tot weerziens toe. Nadat enkelen reeds het lokaal hadden verlaten, werden ze teruggeroepen voor een mededeeling, die liet Bestuur verzuimd had te doen. Er was. aldus de Voorzitter, sprake geweest om de secretaris voor zijn vele be moeiing een kloino gratificatie te geven. Spr. vraagt daartoe machtiging aan de ver gadering. Deze gratificatie zal meer dan ge makkelijk kunnen bestreden worden uit bot blanco e.rediet. Wordt goedgevonden. Alsnog werd besloten om voor een gezin, dat een bijzonder geval trof door bet ver blijf van den echtgenoot gedurende bijna 5 maanden in hel ziekenhuis, die in die tijd reeds viermaal operatief is behandeld, en totaal zonder eenig middel van bestaan is, die maatregelen te treffen, dat de grootste financieele nood gelenigd kan worden. Op voorstel van den heer Geluk zal een Coin missie benoemd worden, die deze zaak ten spoedigste zal aanpakken. Nogmaals dankt de Voorzitter de aanwezigen voor hun me dewerking, waardoor deze vergadering uil nemend slaagde, waarna allen huiswaarts keerden. Hoewel de vergadering oenerzijds door de belangstelling en de prettige besprekingen slaagde, was hot buitengewone rooken voor vele bezoekers een ware kweling. Moge in de toekomst, die maatregelen getroffen kun nen worden, waardoor dit voorkomen wordt en velen die niet tegen rooken kunnen, ook in staat worden gesteld do ver~"Horiug van S B.Z. te bezoeken. Ledenvergadering „Groene Kruis" te Oude-Tonge Donderdagavond kwamen do afd Oude- Tonge van liet „Groene ICruis" en onderaf- deeling „Wijkverpleging" onder voorzitter schap van den heer. A. de Haas van Dorsscr in de oude school, in algemeene ledenvergadering bijeen. De vergadering was druk bezocht. De Voorzitter heette do aan wezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat de financiën er minder goed voor ston den dan het vorig jaar. In verband daar mede had het bestuur met moeite de begroo ting sluitend weten te krijgen. Een en an der vindt in hoofdzaak ziju oorzaak in het niet ontvangen van een verwachte subsidie inzake t.b.c-bestrijding. Spr. hoopte echter, dat deze subsidie dit jaar wel moge binnen komen. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en ongewijzigd aldus vastge steld. De Voorzitter dankte den Secretaris voor de redactie. Uit het jaarverslag „Groene Kruis" bleek o.m., dat in het bestuur geen mutaties zijn voorgekomen: 1 ledenvergadering werd ge houden, terwijl het bestuur drie maal ver gaderde. Het ledental was teruggeloopen van 359 tot 326. Zuigelingenzorg' werd ge houden in samenwerking met het „Wit-Gele Kruis". Uit het. verslag van de „Wijkver pleging" bleek, dat liet ledental gelijk was aan dat van bet „Groene Kruis". De wijk verpleegster bezocht 86 gezinnen met een bezerkenaantal van 4270. In verband met kleuterzorg en-t.b.c-bestrijding legde zij 307 bezoeken af; in totaal dus 4577. Uitgeleend werd 170 artikelen. De Voorzitter bracht zuster Vorvvoert een woord van dank voor de wijze, waarop zij haar taak vervulde. De rekening van het „Groene Kruis" sloot in ontvangst en uitgaaf met f 1721.871/2, met als batig saldo f 43Ï.351/A; die van de Wijk verpleging in ontvang op f 1867 en in uit gaaf op f 1864 91, alzoo een batig saldo van f2.09. Bij monde-van do heeren C. Broure en 51. P. J. Vlaandcr, werd de vergadering in kennis gesteld, dat beide rekeningen waren onderzocht "en in orde bevonden. De heer G. Verweij vond het. borderel een zeer beknopt uittrekseltje-op do rekening en zag gaarne een meer gespecificeerd over zicht, ook van de wijkverpleging, hetgeen de Voorzitter toezegde. De lieer Verweij vroeg nog eenige inlich tingen iuzako eeuige uitgaafposten alsmede over de vervanging \au do zuster tijdeus haar ziekte. Over deze kwestie voerden nog eenige personen liet woord wat meer in hoofdzaak neerkwam over liet al- dan niet verzekerd zijn der zuster tijdens haar ziekte l it de gehouden discussies bleek, dat dit bij den Raad van Arbeid een Iwistappêltje Ls geweest of een afd. van bei „Groent- Kruis" ceii vereekeringsplichtig bedrijf is of althans daarmede gelijk gesteld moet wor den of niet. Voorts bleei:, dut de zuster thans tegen ziek'e is verzekerd. De huer Beijer lichtte 't antwoord van den Voorzitter aan cien heer Verweij inzake de vervanging van de zuster breedvoerig toe. De bégrooting voo»- het iaar 1035 sluit in ontvung en uitgaaf op t 2361.35(A. Tot leden van de controlecommissie 1935 werden be noemd do heeren D. Fluit, G. Jonker en M. P. .1. Vlaander; toi plaatsven angers de heeren G. Verweij, Ar. Fluit en Ar. Ilage. Mei bijna algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden do heeren Dr. II. W. Parree, U. Kardux en Joh. van den Tol herkozen. De Voorzitter feliciteerde heil en bond bij vernieuwing de belangen der ver eeniging op bet hart. Dr. Parree' bracht voorts verslag uit van de laatst gehouden algemeene vergadering der Z.-Il. Vereeniging. Daaruit noteerden wij als eenige vermeldingswaardige punten, dat door 'den A'oorzitter, dr. Elias, een al- keurend woord nas gesproken over het in houden van gemeentestibsiclics, daar dit funeste gevolgen voor de afdeelingcu tot ge volg moest hebben, alsmede dat het kinder sterftecijfer was teruggebracht van 2.9 tot 2.5 De Voorzitter dankte den geachle af gevaardigde voor zijn duidelijk verslag. De lieer Verweij stelde dr. Parree nog een vraag, welke deze bevredigend beantwoord de. De bespreking eventueele voorstellen voor de beschrijvingsbrief der algemeene vergadering der Z.-H. vereeniging leverde weinig op. Na een bespreking over dit punt, uitgelokt door den heer De Vin, werd be sloten dat indien de beschrijvingsbrief pun ten bevat welke voor deze afdecling van be lang kunnen zijnnen, in de maand Scptem- bei of October een lejer.vergadering zal wor den gehouden tot eventueele indiening van amendementen. Tot afgevaardigde naar meergenoemde vergadering werd z.h.s. be noemd dr. Parree er. tot plaatsvervanger de heer J. A. Vreeswijk. De rondvraag leverde weinig op. Dan sluiting onder dank voor op komst en aangename discussies. „I Iet Groene Kruis" te Herkingen Algemeene vergadering. Donderdag 2R Maart vergaderde de af Herkingen van de Zuid-Holl. vereen. Het Groene Kruis in het Gemeentelokaal, onder presidium \an den lieer D. D. Kastelein. De voorzitter opent op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering voorleest, welke zon der op- of aanmerkingen worden vastge steld en geteekend. Volgt nu het Jaarver «lag over 1934, wat. rmder dank aan den secretaris wordt goedgekeurd. De penningmeester verkrijgt nu het w.pprd.voor zijn financieel overzicht, waar aan we het volgende ontleoijcn. Ontvang sten over 1934 f 240, uitgaven aan Maga zijnhouder, aankoop vorplegingsar'ikelen bodeloon, porto's e.d. totaal i 200.69. Batig saldo over dal jaar f 39.31. De penning meester wordt dank gezegd voor zijn go-C beheer en de rekening aldus goedgekeurd. De begrooting over 1935 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld met een bedrag in totaal van i 295.72. Dan volgt bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van D. D. Kastelein en J. L. Cocnradie. Uitgebracht werden 30 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer Kastelein hij afzonderlijke stemmir»" 27 stemmen, Cocn radie 1 stem, van Kempen 1 stem en 1 blanco. Bij de tweede stemmng,- vac.-Coenradie verkreeg deze 22, Job van Dijk 3, C. J. Ge luk 2, P. SUuit 1, en A. de Geus 1 stein en 1 blanco. Beide, heeren nemen onder dank voor hef in hen gestelde vertrouwen, hun benoeming aan. Vervolgens was aan liet woord Dr. Huis man, gemeente-arts, die inmiddels ter ver gadering kwam, die een korte causerie zou houden. Spreker zou iets mededeeten over de zoo zeer gevreesde ziekte, nl. de T.B.C. Spreker behandelde de ziekte zei', de kans voor besmetting en de maatregel.-n om besmetting zooveel mogelijk tegen .te gaan. Na afloop werden t.oor verschillende per sonen over dit onderwerp verschillende vragen gesteld, die ailcn door den spr. tot tevredenheid werden beantwoord. Aan het eind der vergadering heeft de voorzitter namens de aanwezigen Dr. Huis man dank gezegd voor hetgeen hij op deze vergadering 1 oef» willen zeggen. Van de gebruikelijke rondvraag word door niemand gebruik iremaekt waarna d» #»rzilter de vergadering sloot, die een ""'taani en gczeltitr karakter droeg. Jammer is liet, dat zoo weinigen aai den oproep van he* bestuur gehoor gever» de iaarlijksche algemeene vergadering v te wonen. We hopen dat het een volgend maal heter is. Openbare les ontwikkelingscursus der werkloozen te Oude-Tonge Onder leiding van bun leeraar. den heci V a 11 T i b u 1 g, we' d doer de cursisten van de ontwikkelingscursus voor jeugdige wiirkloozen, in bet gymnastieklokaal dei O.I.. School een openbare les gegeven, waarbij tegenwoordig waren: burgemeester Vooys, leden van den Raad, ouders der cursisten en tal van genoodipden. Alvorens tot de les over te gaan gat de burgemeester ecu korte inleiding. In overleg met leeraar en cursis ten 1931 '15 is deze avond belegd. Het ver diende aanbeveling allereer-t te vermelden dat de cursus feitelijk is opgericht toot- het jaar 1933-'34 door de commissie voor ontwik keling van jeugdige werkloozen. waarin zit ting hadden de burgemeester »-n de raads leden Piincc. Pollemans en Gebraad. I11 hei begin was \oor deze cursus voel enthousias me. Er werd onderwijs gegeven in voortge zet L.O., verbandsleer figuurzagen enz. Met aantal cursisten bedroeg meer dan honderd, doch reeds in het begin begon de afval. He. was een wonderboom en zooals het niet meer van die hoornen gaat, zon ging het ook met de cursus. Di( heeft de Commissie ten zeerste gespeten. Zij had de ontwikkeling van de jeugdige werkloozen op het oog en dat liet zoo is. gegaan is des 10 meer jam mer, omda! we leven in een zware tijd. De Commissie had echter gemend voor 1934-'3ö weer een cursus 111 het loven te moeten roepen, meer in hoofdzaak voor hu'isvliit onder leiding vuti leeraar Van Tilburg, liet geen ook is geschied. Spr. wilde dan niet in hoofdzaak wijzen op het houtsnijwerk, li- guurzaagwerk enz. doch meer in hoofdzaak op de andere vakken, waarin de leeraar zijn cursisten heeft onderwezen en die voor he» verdere leven van dez»- jongens nuttig >-n noodig zijn. Want in de toekomst zullen worden gevraagd geschoolde arbeiders en daarom is het zoo gelukkig, dat ze daarin zijn onderwezen. De openbare les zou een en ander nader belichten. De commissie is den leeraar zeer dankbaar en heeft voor zijn werk de meeste waardeering. Spr. riep allen een welkom toe, daaraan toevoegende, dat het hem verheugde, dat zou velen waren opgekomen, waarna hij de verdere leiding overdroeg aan den leeraar. Leeraar Van Tilburg toonde aan. dat hem geen gemakkelijke taak was bescho ren, daar <le meeste jongens reeds langen tijd .1" schooljaren achter den rug hadden. Met deze openbare les wilde hij aantoonen, vvut met herhaüngsnmiervvijs valt te bcrei ken. Voordat hij met de lessen begon, had Lij eerst een programma samengesteld. Ilij had voor alle vakken zeer groote ambitie bij de leerlingen opgemerkt. Hierna werd overgegaan tot de les. De leerlingen toonden hun kennis in metriek stelsel, liendeelige breuken, vlakke meet kunde, bv. oppervlakte berekening verschil 'lende driehoeken, inhoudsberekening van prisma, pvraniide, parallelogram, kegel, ku bus, alsmede meetkundige constructies. Een der leerlingen construeerde op prachtige wijze een vijfhóek in een cirkel. Alle ge stelde vragen werden vlot beantwoord en Op het hord met bewijzen gestaafd. Ook in liet tweed? en derde machtsworteltrekken waren rursisten bedreven. Wat gegeven werd is te veel om te vermelden, doch hel mag gezegd worden, dat hot op een hoog peil stond. Met een kort woord sloot burgemeester Vooys deze les. Hij braeht nog dank aan de dames Muller en Van Loon, voor het op schikken van eenige werkstukjes. Na de les werd door allen het, werk be zichtigd, bestaande uit tal van werkstukken houtsnijwerk, figuurzagen en vele schitle rende teekeningen w.o. zeldzaam prachtige exetnpluren aan schilderstukken gelijk. De Commissie, leeraar en cursisten mo gen op een geslaagde winter en een zeer ge slaagde openbare les terugzien. pe L€NT£ INGIET LAND./^ Flakkeesche koepeen en Tuinbouwteeltvergunning In het algemeen geldt in 011s land hei gezegde, dat iedere Nederlander wordt ge acht de Wet te kennen. Hiermede is even wel niet gezegd dat iedere Nederlander de Wet inderdaad kent. Ik ken ze tenminste niet en ik troost mij met de gedachte, dat dit ook wel het geval zal zijn met de mees te Flakkeesche Landbouwers en wel speci aal, wat de Crisis-Wetten betreft.. Ter voorkoming van moeilijkheden en eventueele tuchtrechtelijke straffen, gevoel ik behoefte, de Flakkeesche Landbouwers van voorlichting te dienen, van hetgeen ik wel weet. In het Crisis-Tuinbouwhesluit 1925 1 art. 1 sub. 2 lees ik n.l. dat tot de wannoezerij- gewassen o.a. behooren: alle bos-, breek- en béwaarpeen. Naa aanleiding hiervan werd door den lieer S. de Boer op de vergade ring van het Centraal Bureau voor de Veilingen, gehouden op 22 Maart te Utrecht, de vraag gesteld, of er geen werk van gemaakt te worden om de Flakkeesche koe- peen weer onder de Landbouwproducten te rangschikken. Hierop werd door den Direc teur van de Nederlandsche Groenten en Fruit Centrale geantwoord, dat deze aange legenheid in volle behandeling is, doch dat er groote bezwaren zijn, dit product buiten de tuinbouw te houden en dat bet aan de hand van bovengenoemd besluit niet moge lijk is de Flakkeesche koopeen uit te scha kelen uit de teeltregeling. Of er te dien Douwt Egberts Echte friesche Hoeren Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. aanzien no# andere regelingen zullen of kunnen worden getroffen iy niet te zeggen en durf ik niet voor mijn verantwoording tc nemen. Momenteel staar voor mij vast. dat de koepeen tot de tuinbouwproducten be hooren en in de teelt regeling zijn opgenomen. Hij die dus in 1035 koepeen wil telen, zal verstandig doen dat hij in de eer^e plaats rekening houdt met het voorgeschreven be- perkingspercentage, dat varieert naar ge lang van de totale groote van bet bedrijf en ten tweede, dat hij zich in het bezit stelt van een tuinbouw-teeltvergunning. Op een vergunning kan men aanspraak maken, in dien men behoorlijk kan bewijzen, dat men in 1933 koepee.n of andere tuinbouw-gewas- sen heeft geteeld. Aanvraagformulieren kan men bekomen bij het Kring-Secretariaat der L. C. O., onder opga\e van de in 1933 met tuinbouw gewassen beteelde oppervlakte en de totale grootte van bot bedrijf. Waar de warmoezerijgewasscn mogen worden omgewisseld, kan men. in het be zit zijnde van een tuinbouw loeit vergunning, ieder product telen, dat tot de wannoezerij- gewassen behoort. ITeeft men b.v. in 1933 witlof geteeld, dan kan men dit in 1935 vervangen door koppeen, kool ,boonen enz. Voorts meen ik nog onder de aandacht van belanghebbenden to moet enbrengen, dat bij de uitreiking van de tuinbouwteeltver gunningen, die eenige dagen geleden heeft plaats gehad. i« gebleken, dat er eenige in handen van telers zijn gesteld, die daarop geen rechten kunnen doen gelden. Ook hen wil ik ernstig waarschuwen, daarvan geen gebruik te maken, doch deze ten onrechte ontvangen vergunningen ten spoedigste in te leveren bij den Kring-secretaris der L. C. O. Dc oudste inwoner van Flakkec overleden Te O u d e-T onge is de oudste inwoner van Goeree en Overflakkee de heer J. de Kon in pt, die op 24 Febr. jl. 102 jaar werd, overleden. In ons blad van 27 Febr. 1.1. traven we nog een onderhoud met den ouden De Koning weer en vertelden daarin verschillende bij zonderheden uit dit lange leven. De heer A. Zijlstra treedt af Als Voorz. van den Gerei. Jongelingsbond In do laatst gehouden Bondsbo&tuursver- gadering van den Ned. Bond van Jongelvereen. op Ger. grondslag, deel de du Bondsvoorzitter, de heer A. Z Ij I s t r a die dit jaar als Bomls- bestuurslid periodiek ai treedt mede zich niet meer herkiesbaar te stellen. Nu het Bondsleven aMus motiveerde de heer Zijlstra deze be slissing door geen enkele belangrijke kwos tie wordt beroerd, als gevolg waarvan een A. Zijlstra wisseling \an Bonds- \oorzittcr moeilijkheden zou kunnen ge ven, acht hij den tijd gekomen uit Let Bondshestuur ie treden. I)e tweede Bondsvoorzitter D r. K. Dijk herinnerde aan de groote verdiensten van den heer Zijlstra. niet het minst toen na het aftreden van Ds J. F.. Vonkcnhera het voorzitterschap van den Bond in zijn han den werd gelegd. V

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1