en BINNENLAND. Gemengd Nieuws* Van fiotterdamsche jongens uit den Spaanschen tijd i. MAAS- EN SCHELDEBODE 2ATERDAG 30 MAART 1935 DE NIEUWE NEDERL. IND. CONVERSIELEENING Ingen lid-Holland I Stadhuis to lug van het jimering dee |laud plaats bis volgt: ir werk" fcuzorg, ge ld van Ned. om, secreta- It, heeft een |i, naar een daarop da I klein offer Illand snakt ld, want dit T. De cubis- hiddenpartij Izooals trou- lg wel een ■en zou zijn. 1 affiche do |hiek initia- April a.s., eens extra Idsche jlustrie or een be- lor Arbeids- peiüjkheden een aantal oor de ver- fehn film in aanleiding Itot den Ne- Ike ons bo- |gde. Door is telegra- fed met den limina d v. pnna Hoger- I j.ra. 37 cn p 29 j. 56 j., echt- Aart WiT- |a Dorst j-d'. let j.ra. 26 j. I 28 j, alhfor; j 28 j. alhier (land. I A. W. Soe- lier. T Langhout. i der Wal de heer te Alphen ïr. Zenuw- 1 Ovwrv. :el Opltgene- de heer 6 u. Ds ïara. I.s 6 u. Lees- an Asch ehaaf-vma li 1st ra Heenders Blote ■eesdienrt ie nst n Nieuw- it nsi rn 1 Inschrijving wordt op 9 April opengesteld Koers van uitgifte ggV<t pet. BATAVIA, 28 Maart. (Aneta). Op 9 April 1935 wordt de inschrijving openge steld op de Ned. Indische leening. nomi naal groot f 50 millioen, waarvan reeds een bedrag van f 20.705,500 tegen de koers van 98]/2 en hooger bij openbare instellingen is geplaatst. De opbrengst is bestemd ter conversie van de Ned. Indi sche leening 1923 E en voor de aflossing van vlottende schulden. De rente is be paald op 33^2 De looptijd is 35 jaar. De koers van uitgifte is bepaald op 99!4. Rente en aflossing worden door het Rijk gegarandeerd. Deze leening is vrij gesteld van couponbelasting. Colijn gekenschetst Door een Z.-Afrlkaansch blad Het Zuid-Afrikaansche weekblad „Die Huisgenoot" publiceerde onlangs een uitvoe rige levensschets van Dr. Hendrik C 01 ij n. „Als daar een prysvraag uitgeskryf sou word om 'n lys op to stel van die grootste staatsmanne van vandag, aldus dit blad dan sou 'n groot gedeelte van die mede dingers seker 'n ereplek toeken aan dr. H. Colijn, Eerste Minister van Nedorland. Hier die staatsman het hom immers nie alleen in Nederland en Nederlands-Indië verdien stelik gemaak nie, maar ook roem verweid deur sy optrede op die vergaderings van die Volkebond en tydens die Ekonomiese Wêreldkonferensie in Londen." Over Colijn's optreden in Genève lezen wij: „Het is gekenmerk deur beslistheid, helderheid van insig en 'n gavve om nete lige vraagstukke op die mees taktvolle wyse aan te durf en op te los. Soms het sy op trede as voorzitter baie na aan die outokra- tiese gegrens; maar dan het hy met sy mooi glimlag en sy fyn sin vir humor die obstruksie teen sy leiding oorwin. Colijn is algemeen bekend daarvoor dat hy met die deftigste gesig ter wêreld die geestigste dinge kan se. Sy Engels is sui- wer, hoewel hy die taal langsaam en ietwat styf spreek. Als hy staan, begin sy gesti- kulasies by sy enkels. Hy buig sy kniëe en swaai dan van die een kant na die ander om sy opmerkinge krag by te sit en be klemtoon sy argumente deur gedurig die lug met sy potlood te deurboor. 'n Mens moet hom hoor en sien om die krag te kan besef wat daar van sy dina- miese persoonlikheid uitstraal. Hy staan dan ook soos 'n rots teen die aanslae van die rewolusionere elemente in Europa, wat die ondergang van die ou vyèretdorde probeer heworkstellig. Mag hy, zoo besluit dit zeer waardeeren- do artikel, nog lange jare onwrikbaar bly staan, ;;kalm te midde van die woedende bare". Raad van Arbeid Wij kwamen in het bezit van de jaarver slagen 193-1 van de Itaad van Arbeid te Dordrecht en van de voormalige Raad van Arbeid te Brielle, welke beide Raden 1 Jan. 1.L werden samengevoegd. Aan de verslagen ontleenen wij de volgen de voor beide Raden samengetelde cijfers. Invaliditeitswet. Tot de Invaliditeitswet meldden zich in 1931 aan 4737 personen, zoo dat er op 31 Dec. 1934 in totaal 114486 loo- pende verzekeringen waren. Op 10491 rente- kaarten moest worden nagevorderd tot een totaal bedrag van f79409.45. Op 31 December 1934 liepen er: 4921 ouderdomsrenten, bedrag f 748088.12; I860 invaliditeitsrenten, bedrag f273165,69; 1325 weduwenrenten, bedrag f221390.—; 541 weezenrenten, bedrag f 87109.94. Aantal aan vragen om geneeskundige behandeling 425. Ouderdomswet. Het aantal op 31 Decem ber 1934 loopende vrijwillige ouderdomsver- zekeringen bedroeg 3346. Ongevallenwet. Het aantal werkgevers voor deze wet bedroeg 7866, waarvan er 1141 hun risico bij een particulier verzekeringsorgaan hadden ondergebracht. Land- en Tuinbouwongevallenwct. Het aan tal voor deze wet door den Raad van Arbeid behandelde werkgevers was 1165. Het verslag voor de Ziektewet wordt later uitgebracht. De gegevens voor dit verslag zijn eerst na afloop van le halfjaar 1935 bekend. Ten laste van 1934 behooren n.l. nog te worden gebracht de ziekengelden van 1935 betaald voor in 1934 aangevangen ziektegeval ien. Waar een ziektegeval 6 maanden uit- keering kan vragen is het duidelijk, dat voor een b.v. op 31 December 1934 aangevangen ziekte uitkeering kan blijven loopen tot ein de Juni 1935. Voor de Ziektewet wordt daar om een afzonderlijk verslag uitgebracht. De Staten-verkiezing Een onderqeschoven candidaat In Zuid-Holland. Enkele dissidente groepen in de provincie Zuid-Holland meenden de Ned. He'rv. Kerk een dienst te bewijzen door naast da offi cieel gestelde A.-R. candidaten, van wie cr velen tot de Ned. Herv Kerk behooren, een protesi-candidaat te stellen in de kringen Rotterdam, Gouda en Leiden. De begeerde candidaat heet C. Costerus en woont te Bodegraven. Gezien de samenstelling der candidaten- lijsten was het absoluut overbodig om de verdeeldheid te vergrooten en eenige of vele stemmen te verspillen. Maar daar komt bij, dat men ons van ab soluut betrouwbare zijden opmerkzaam maakt op het feit, dat in Bodegraven in de Ned. Herv. Kerk de Gereformeerde leer ver kondigd wordt, doch dat de „candidaat voor de Ned. Herv. Kerk" de godsdienstoefening nooit bijwoont; waarschijnlijk zooals men ons schrijft, een gevolg van het feit, dat hij geruimen tijd geleden met predikant en kerktraad ter plaatse ruzie kreeg wegens zijn onbehoorlijk geschrijf in 't blaadje, dat zich siert mei de voortreffelijke naam: „Der waarheid gel1 '„nis geven". Noch op po ek, noch op kerkelijk ter rein oefent de candidaat eenige invloed ujt en daarom zij ieder gewaarschuwd een stem aan dezen candidaat te verspillen. De stand der werkloosheid Vermindering met 7904 De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder da 557,600 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen in de week 4 t/m 9 Maart heeft bedra gen 30.6 pet., dat is 2 pet. minder dan in de vorige verslagweek (18 t/m 25 Februarij, toen de werkloosheid 32.6 pet. bedroeg. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar was de werkloosheid 25.4 pet Bij 1063 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Maart in totaal 428,642 (op 10 Maart 1934 371,047) werkzoe kenden ingeschreven, onder wie 407,759 mannen. Van dezen waren werkloos 410.24? personen, onder wie 394,401 mannen. Op 23 Februari 1934 bedroeg het totaal aantal in geschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 436,795, onder wie 418.147 werk- loozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 23 Februari 1935 verminderd mei 8153, het aantal werkloozen met 7904. Moordaanslag Te Bussiim heeft de 30-jarige v. d. L., den eveneens 30-jarigen H. bij een woorden wisseling een messteek toegebracht. Daar v. d. L. linkshandig is, kwam de steek in de rechterborst van II. terecht. Hij kon het politiebureau op den Huizerweg nog berei ken, waar hij ineen zeeg. Hij si naar de Ma- jella-stichting vervoerd. De dader werd kort na den aanslag ge arresteerd. Hij bekende de daad te hebben gepleegd, omdat de ongehuwde H. met zijn vrouw betrekkingen zou hebben onder houden. De roofmoord te Oyen Do Bossche rechtbank deed uitspraak 111 de zaak van een roofmoord te Oyen, waar bij de 67-jarige P. Verhoeven 's nachts in zijn slaapkamer werd doodgeslagen en zijn broer zwaar werd gewond. De movers ver dwenen met medeneming van ƒ70. De offi cier van justitie had voor heide verdachten uit Oss, de 24-jarige F. J. van O., en den 16-jarigen W. M. de B., 15 jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank veroordeelde Van O tot 15 jaar gevangenisstraf. Wat verd. De B. betreft, beval de rechtbank, dat hij ter beschikking van de regeering zöl wor den gesteld, en veroordeelde hem tevens tot een gevangenisstraf van 7 jaar en 6 maan den, beiden zonder aftrek van voorarrest. Felle boerderijbrand te Hooge Zwaluwe Veel vee in de vlammen omgekomen Men meldt ons uit Ilooge Zwaluwc: Maandagmiddag te ongeveer vijf uur brak brand uit in de groote boerderij van den heer A. Reniers, in den Heikant. In minder dan geen tijd stond het met riet gedokto woonhuis in lichterlaaie, waarna het vuur oversloeg naar de stallen en schuren. Do brandweer, die, door de afgelegen ligging der boerderij, eerst na geruimen tijd ter plaatse kon zijn, stond voor een hopelooze taak, want het vernielende vuur was niet te stuiten. Boerderij en woonhuis gingen geheel ver loren. Tevergeefs had men nog getracht een deel van lief vee, dat groot gevaar liep, te redden. Niet minder dan twintig stuks hoornvee, twee paarden en een varken kwa men in de vlammen om. Mede verbrandden hooi, si 100 en landbouwwerktuigen. De schade, die aanzienlijk is, wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Het is niet bekend, hoe het vuur ontstaan is. Onder ijzeren staven verpletterd Dinsdagmiddag is de 62-jarige arbeider J. Geerlink bij de werf Wilton-Feyenoord aan den Vlaardingerdijk te Schiedam, onder een stapel ijzeren staven gekomen, die vermoede lijk aan het glijden waren geraakt. Met zwa re inwendige kneuzingen is de man naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Boefjes op reis Rotterdam—Dover—Londen—Vlissingen Dordrecht—Rotterdam—Roermond Rotterdam Eindstation het Tuchthuis Door do oplettendheid van een seinhuis wachter in Limburg is het gelukt een drietal 'jeugdige boefjes te vatten, die na een reisje van Rotterdam naar Engeland en terug op tournee waren naar Duitschland. Deze wachter zag, dat een drietal jongelui zich in eon remmershuisje van een kolen- trein ophield en daar hij ongelukken vrees de belde hij het station Roermond op. De Roermondsche politie zorgde, dat voor do drie niet betalende reizigers een commissie van ontvangst gereed stond en de trein was nog niet goed en wel afgeremd of men had le jeugdige reizigers te pakken. Het bleek, dat de jongelui, jongens van 15, 16 en 17 jaar, uit Rotterdam afkomsig waren. Daar hadden Zij zich in een rem mershuisje verstopt. Er kwam nog meer uit, want de jongens bleken in het bezit te zijn van een hoeveelheid kaas, chocolade en rookgerei, omtrent de herkomst waarvan zij geen aannemelijke reden wisten op te geven. De jeugdige boefjes zijn op transport ge steld naar Rotterdam, waar bet volgende aan het licht kwam: Naar Londen De drie Jongelui, de 15-jarige L. K .C. van V., de 16-jarige C. W. D. en de 17-jarige L. C. Z., hebben zich Vrijdag 15 Maart ver stopt aan boord van het voor Manchester voor den kapitein gebracht. De boot deed eerst Dover aan en zooals begrijpelijk was besloot de kapitein zijn nieuwe kostgan gers daar maar vast aan land te zetten. De politie aldaar zette ze op den trein naar Londen en uit de Engelsche metropool ging het weer verder naar Harwich. Door bemiddeling van het consulaat Ure gen de jongens meteen een ticket voor boot bestemde s.s. „Ealegarth Forth", liggende in do Maashaven. Nauwelijks was de boot in volle zee of de jongens werden ontdekt en en trein naar Rotterdam. Donderdagmorgen werd de reis naar Vlissingen aangevangen. Gebruik is, dat do kapitein van de boot in zulk een geval het toezicht krijgt op min derjarige vluchtelingen, maar ditmaal werd dit verzuimd. Het gevolg was, dat de jon gens te Vlissingen rustig konden overwegen hoe ze hun reisplan het best konden inpik ken zonder met de politie in aanraking te komen. Zij reisden eerst per sneltrein naar Dor drecht en vandaar per hoemei naar Rottcr- dam-Feijenoord en per beenenwagen weer naar Katendrecht terug. Volgens hun zeggen durfden zij niet thuis te komen en stelden zich daarom in ver binding met een paar kameraadjes om hun honger te stillen. Deze wisten er echter ook weinig raad op en gaven het advies maar eens aan boord van een parlevinker in te breken. In het proviandbootje van J. P. J. K., van den Wolphaertsbocht, vonden zij wat zij zochten. De achterkajuit van dit bootje, lig gende nabij de Brielschelaan werd met een vaarhaak opengewerkt en de jeugdige boef jes konden zich in het bezit stellen van een groote hoeveelheid rookgerei, kaas en cho colade. De zakken vol gepropt met al deze van diefstal verkregen artikelen zochten ztJ zich voorzichtig een weg naar hot spoor- weg-cmplacemcnt aan den West-Varkcn- oordschenweg, waar ze zich op een kolen- trein verborgen. Donderdagnacht om twaalf uur ging deze trein rijden cn 's morgens om half acht zaten do hoeren in Roermond, waar ze zooals gezegd, worden opgepikt. Bij hun aankomst te Rotterdam zouden ze ook nog bijna den dans ontsprongen zijn, maar het eind van het lied was toch, dat ze op het bureau van de Rivierpolitie onderdak verkregen in afwachting van hun veroordee ling door den kinderrechter. Twee van de drie boefjes waren trouwens met dit bureau reeds bekend, omdat ze als verstekeling de reis van de Sarassani-expertitie naar Zuid- Amerika hadden meegemaakt een toertje van een jaar en reeds drie maal naar En geland war engevaren als blinde passagier. Vermoedelijk is hun reis van nu voorloopig wei de laatste geweest. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING De politie zet haar nasporingen naar don heer van S. uit U d e n, die op 4 Maart op ge heimzinnige wijze is verdwenen, met kracht voort. Uit het. onderzoek is thans gebleken, dat v. S., die den dag te Oss had doorge bracht, des avonds per taxi naar Uden is te ruggekeerd, waar hij circa 9 uur aankwam. Nadien is hij te voet naar Veghel gegaan, waar hij circa elf uur in een café is gesigna leerd. Daar heeft hij een glas bier gedronken en met eenige personen een gesprek gevoerd. Daarna is men het spoor bijster geraakt en heeft men niets meer van hem vernomen. In verband met deze aanwijzingen acht de poli tie het vrijwel uitgesloten dat van S. te Oss zou zijn verdwenen. Men tast evenwel volko men in het duister waar hjj zou zijn geble ven. Dinsdaqmoraen liod. te Berkel een treinontsporing ploot!:, welke wonder hoven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopcn. De materieelc schade -is echter aanzien lijk. Hen foto van dc situatie Ier plaatse. De moord te Schiedam Hoofdagent staat 4 April terecht Men zal zich herinneren, dat op 1 Decem ber van het vorige jaar de 51-jarige C. C. v. d. K„ gewezen titulair-hoofdagent van poli tic te -Schiedam zijn chef den Commissaris van politie Ellenberger doodschoot, omdat hij wegens drankmisbruik was gedegradeerd Deze zaak zal op 4 April as. in een open bare zitting van de Arrondissementsrecht bank te Rotterdam worden behandeld. Als verdediger van verdachte zal optreden Mr. K. W. Zieleman. Het onderzoek naar de geestvermoge.ns van v. d. K. heeft uitgewezen dat hij volko men toerekenbaar is. MEISJE LEVEND VERBRAND Men meldt ons uit Niou wend ijk (N. Br.): Zaterdagavond had het 5-jarig docli- tetie van den heer G. van Bruggen in den Buitendijk, hot ongeluk een ketel kokend water over het lichaam te krijgen. Zij liep hierdoor ernstige brandwonden op. Dr. Schripsema, van Almkerk, was spoedig ter plaatse Zondagavond is de kleine aan de gevolgen overleden. VIJF KINDEREN VERGIFTIGD Te Herten bij Roermond deed zich in het gezin van den arbeider Peters een vergif- tigingsgeval voor bij vijf kinderen van 2 tot 12 jaar. Des morgens hadden allen nog goed gegeten. Tegen een uur of elf werd een van de kinderen ongesteld en begon te. braken Toen kort daarna ook de anderen zich onwel begonnen te voelen en begonnen te braken, maakte men zich ongerust en waarschuwde den dokter, die direct de noodige maatregelen nam. De kinderen moesten het bed houden. D« politie nam verschillende eetwaren, waar. wui de kinderen des morgens gegeten hadden in beslag. EEN RAADSLID GEBOYCOT. In den gemeenteraad van Maassluis had het raadslid Van Gendt, een caféhouder, den burgemeester belcedigd. De gehoelo raad, niemand uitgezonderd, adviseerde den heer Van Gendt zijn beleedigcnde woorden in te trekken, waaraan hij echter niet wen$chte te voldoen. Thans heeft de raad besloten niet meer met den hoer Van Gendt samen te werken en niet meer met hem m discussie te treden. Een der raadsleden ad viseerde nog een eereraad samen te stellen, uit raadsleden, om een en ander te onder zoeken. Het verzoek hiertoe zal dan van den heer Van Gendt moeten uitgaan. EEN MENSCHENREDDER Op 1 April a.s. gaat de schipper van de reddingboot op het eiland Ameland, de heer H. A. Visser, den dienst verlaten. Meer dan honderd menschen zijn door hem in gevaar volle tochten gered. Bijna veehtig jaar is de heer Visser op zijn post geweest. MEMENTO MORI Men meldt ons uit Rotterdam: De 64-jarige portier F. Deppe, wonende Lange Geer, heeft zich Dinsdagavond naar zijn werk aan de Maashaven begeven. In den loop van den avond heeft men den man in zijn portiershuisje in bewusteloozen toe stand aangetroffen. Per auto van den Ge neeskundigen Dienst werd hij naar zijn wo ning vervoerd, waar hij bij aankomst reeds aan een hartverlamming overleden bleek to zijn. Op den veldwachter van Goedereede ingereden Voor de rechtbank heeft zich te verantwoor> den gohad de 24-jarige chauffeur D v. d. M.. uit SommeLsdijk, die op Nieuwjaarsdag te Goe. dereede op den Oudedljk op den veldwachter C. A. de Vogel had ingereden met de door hem bestuurde auto. De veldwachter had met opgeheven hand tnld den op den weg gestaan, teneinde verdachte te doen stoppen Hij wltóle namelijk diens papie ren. rij- en nummerbe»wijs en wegenkaart con- troleeren. Verdachte wns met onverminderde vaart blijven doo-rrijden en zou zeker den veld wachter hebben aangereden. Indien deze niet op liet allerlaatste oogenbllk op zij gesprongen was. Verdachte zeidc den veldwachter niet to heb ben zien staan. I>e President merkte op, dat verdachte in het vooronderzoek heeft toegegeven, dat hij den veldwachter had zien staan. Verdachte bleef er bij, dat hij niet op den veldwachter ingereden was. Hij zou in elk ge vai gestopt hebben of andere uitgeweken, daar bij het risico nemend, dat hij van den dijk zou rijden. De president wees verdachte er op, dat zich des avonds een dergelijk geval had voorgedaan. Het bleek, dat verdachte na drie menschen uit Stellendam te hebben weggebracht, ni t zijn meisje in een café te Goedereede was geweest. Zijn auto had hij buiten geparkeerd. De veld wachter. die bijna door verdachte aangereden was, had die auto, waarvan hij het nummer ge noteerd had, op die parkeerplaats zien staan. Hij was het café binnengegaan, doch daar was niet duidelijk geworden van wlen de auto was. Daarom had de veldwachter een wacht bij de geparkeerde auto gezet. Verdachte, die wat wel wist. was met een ander eauto naar Oudidorp gereden om zijn meisje weg te bren gen on was des avonds laat naar zijn auto komen zien. De wacht stond er nog en deze had ook al op zij moeten springen, anders was hij door de auto, die verdachte toen bestuurde, overreden. De veldwachter, als getuige gehoord, zeide. dat verdachte zeker met een snelheid van 50 K M. had gereden. De gemeentewerkman J. Non. aan wien de veldwachter gevraagd had een oogje in het zeil te houden, bij de auto, waar van de bestuurder toen nog onbeknnd was, ver klaarde, dat veirda.chte dien avond op hem in gereden bod en dat hij evenals de veldwachter op zij ha,d moeten springen om te voorkomen, dat hij zou worden overreden. Het O.M. achtte poging tot doodslag niet be wezen wel echter de bedreiging met zwaar lichamelijk letsel. Bet 04M. eischte 1 jaar ge' vangenisstra.f. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 3 April. „MAAS"-NYMPHEN. SAFETY FIRST Steeds weer krijg ik van Meneersche Een soort groote-stads-idee Speciaal toen 'lc onlangs hoorde Van een zeek're P. N. V. Een genootschap, dat wiil waken Voor een veil'ge veiligheid Voor een luttel aantal centen Is het tot uw dienst bereid. 't Was er, hoor ik, sedert maanden Met die veiligheid niet pluis Menigeen, die wat bezit had, Durfde 's avonds niet van huis. Laatst nog, was men van een hofstee 'n Avondje naar 't dorp gegaan Toen men, omstreeks elf uur, 'thuis kwa.% Vond men 't dakraam open staan. Door dat dakraam was een kerel In het schuurhuis neergedaald Met een stel ongure plannen Maar hij trof het niet bepaald: Toen hij neerkwam op de tafel, Juist op 't randje, viel die. om En de linke, sluwe gauwdief Schrok zich een momentje krom Op die tafel stond een emmer Met een voorraad varkensvoer Die zijn inhoud mededeelde Aan den stakker op den vloer. IJüngs nam hij toen de beenen 'n Hart vol wroeging en berouw Thuis kreeg hij een reit zenstandje Van z'n zindelijke, 'vrouw. Maar, ter zake, het genootschap „Safety first'' De „P. N. V." Maakte, in zijn kinderschoenen, Ook een moppig stropje mee. 't Schijnt dat z'n kordate dienaar 's Nachts per fiets de ronde doet Zonder een rood achterlichtje Wat, volgens de wet, toch moet. Door een rijksveldwachter is hij Naar 't kantongerecht geleid: ,,'n Tientje, boete of acht dagen! „U bedreigt dc veiligheid Autobotsing in de mist Een doode. Men meldt ons uit Rotterdam: In de zware mist, die Donderdagmorgen Boven de stad en omgeving hing, heeft 'n ern sfige autohotsing plaats gehad. Op de Abrn ham van Stolkweg nabij de Blijderdorpsehe brug reed een vrachtauto, bestuurd door II. Nederveen, heier uit de Heerenstraat, waar op onder dc zeildoekoverkapping een acht tal werklieden naar een bouwwerk wer don vervoerd. Van de tegenovergestelde zijde, uit de richting Overschie, kwam een zes- wielige tractor met oplegger, van de fa. Krijger uit Haarlem met groote snel- heid de bocht doorzetten. De bestuurder, C. Treffer uit de Saenredamstraat al hier, zag den tegenligger te laat en reed op de vrachtauto met heiers in. Tengevolge van de botsing is de 27- jarige M. Nederveen, een broer van den bestuurder, die achter in dc auto zat op slag gedood. De beide auto's waren beschadigd: van de heiersauto werd het zeildoek afgerukt en de ach- (Slot). (3'2 Zij hadden nu het hoekhuis in het Hang bereikt en stapten den winkel binnen. „Het zal het beste zijn," zeide Hendrii. „dat u met Huib hier in den winkel wacht, ik zal eerst de blijde tijding in den kelder gaan brengen, men verwacht mij daar met spanning!" Hendrik tilde nu het luik op en stormde de trap af. „Vader, moeder!" schreeuwde hij „God zij gedankt wij zijn allen gered, Rot- terdam is verlost van de Spaansche moor- denaars!" Er stegen kreten van blijde verrukking op uit den half-donkeren kelder en Hendrik meest zijn verhaat doen. Hij vertelde aan deze menschen, hoe hij zelf dc Spanjaarden de Schiedamsclip poort uit had zien mar- cheeren. Er waren nog wel oen aantal wach ten achtergebleven, doch daarvan had men geen kwaad' te duchten en hun aantal was ook te gering, om het werk van hun kame raden vandaag te gaan voortzetten. „Hebben de Spanjaarden ons huis ook met rustgelaten, Hendrik?" vroeg Sybrands ..Ales is in de beste orde, vader!" ant woordde de jongeman, ,dat, Spaansche op schrift met onbeholpen letters geschreven, heeft goed geholpen." „Èn Hendrik, weet je ook iets van Huib?" Aarzelend deed moeder Sybrands deze vraag. Ach, zij vreesde weer een ontkennend ant- woord te zullen ontvangen, doch zij kon het niet nalaten weer naar haar verloren jon gen te vragen. Haar huis was niet geplun derd en verwoest, o, het was heerlijk, de Heere was hen genadig geweest, allen be houden, alleen Huib i.Heb over Huib geen zorg, moeder," sprak Hendrik op vroolijken toon; „de jon gen heeft onder goede bescherming gestaan, niemand minder dan de oude pater Frenius heeft zich over hem ontfermd en zijn leven gered. Naast God heeft Huib het aan den goeden geestelijke te danken, dat dc Span jaarden hem niet hebben gedood." „En waar is hij nu, Hendrik?" vroeg vrouw Sybrands, die haar ongeduld niet langer kon bedwingen en de goede tijding niet kon gelooven vóór zij haar jongen zelf liad gezien. „Boven in den winkel, moeder, pater Fre nius is bij hem." Maar nu was de goede vrouw niet meer te houden. Zij stormde de trap op en den kelder uit, waarin zij zooveel angst had uit gestaan, en ja, waarlijk, daar stond de jongen. „Huib! jongen!" En moeder Sybrands omarmde haar jon gen en zoende hem. Huib kon geen woord zeggen, maar de tranen liepen hem over de wangen. Sybrands drukte den pater de hand. „Ik dank u wel, mijnheer," zeide hij een voudig, „dat gij mijn jongen hebt gered, moge de Heere het u vergelden." „Geen dank, goede man," zeide de pater vriendelijk, „ik heb het met liefde gedaan, want je moet weten, dat wij elkander reeds van vroeger kenden." Huib kreeg een kleur tot achter de ooren. Die pater Frenius ook, om nu dadelijk, alles te gaan vertellen. Maar de pa-er lette niet op den angst van zijn bescher meling. ■,Zijt u dan misschien de geestelijke, die door Huib en zijn vriend zijt lastig gevallen op den Oostzeedijk?" „Ja, ja, Sybrands, die ben iik en daarom zeide ik al, dat wij oude kennissen waren.'1 Sybrands keerde zich met een toornig gelaat naar zijn iongen, doch vóór hij met zijn bestraffing kon beginnen, zeide pa'er Frenius; „Wacht nog even, Sybrands, wat go te zeggen hebt, kunt ge straks nog wel zeggen, kijk de menschen komen den kei- der uit, ze verlangen allen naar huis." Inderdaad verlieten de menschen nu van lieverlede den kelder en velen hunner deuk ten den pater hartelijk de hand, omdat hij hen den vorigen dag had gewaarschuwd. Ook Huib kreeg menige handdruk, want ook hij had verschillende menschen ge waarschuwd. Het geleek wel een groote verhuizing, do menschen sleepten hun hebben en houden mee den kelder uit en trokken weer na-ar hun woningen. En beneden in den kelder bleef dc donde Geurt eenzaam achter... Toen de meeste menschen vertrokken waren, noodigde moeder Dominicus don pater met de familie Sybrands in haar woonvertrek. Daar kon Sybrands spreken wat hij te zeggen had. Doch veel kwam er van zijn toespraak niet terecht. De pater vertelde, dat hij Iluib zijn verkeerdheid) al had ver géven en dat Huib beloofd had voortaan gehoorzaam te zullen zijn. Onder tranen herhaalde Huib zijn belofte nog cons. Hendrik vertelde zijn ervaringen, die hij opgedaan had ais kapitano en de oude pater moest smakelijk lachen, toen hij hoorde hoe Hendrik de Spanjaarden had beet. gehad. Maar men mocht niet langer gebruik ma ken van de gastvrijheid van moeder Domi nicus. Daarom vertrok Sybrands met zijn gezin naar zijn huis, nadat hij vooraf vr-iuw Dominicus en haar dochter hartelijk had bedankt voor al haar goedheid. Ach, deze! beide vrouwen bleven treurend achter in het nu ledige hoekhuis, waarin zooveel mensehen redding hadden gevonden Haar goede man immers was gesneuveld gevallen in den strijd voor vrijheid en recht. l En altijd door zou in Rotterdam dc heu genis levendig blijven aan dezen trouwei burger cn aan zijn kloeken kameraad. Zwarte Jan. Op hot hoekhuis liet vrouw Dominicus later een opschrift aanbrengen ter herin nering aan de vreeselijke uren in den kelder doorgebracht. Zij noemde haar huis „de duysent vres- son" cn dien naam heeft het huis gehou den tot op dezen dag, ook toen het later werd verbouwd. In de Valkensteeg zat. de familie Sy brands bij elkaar. Vader Sybrands had don Liesveldschen Bijbel genomen en las lang zaam en plechtig aan zijn gezin den hon derd vier en twintigsten p:,lm voor: „Een lied Hamaaloth, van David. Ten ware de Heere, die bij ons geweest is, zegge nu Israël; Ten ware de Heere, die bij ons geweest is, als de menschen tegen ons opstonden: Toen zouden zij ons levend verslonden hebben, als hun toorn tegen ons ontstak Toen zouden ons de wateren overloopen hebben; een stroom zoude over onze Z'el gegaan zijn. Toen zouden de stoute wateren over ouzo ziel gegaan zijn. De Heere zij geloofd, die ons in hur-ne tanden niet heeft overgegeven tot eencn roof. Onze ziel is ontkomen, als een vogel uit de strik des vogelvangers; de strik is ge broken en wij zijn ontkomen. Onze hulpe is in den Naam des Heeren, die heme! en aarde gemaakt heeft." Daarna knielde het ganseiie gezin neder en vader Sybrands dankte overluid den Heere, voor Zijn trouw en Zijn genade, die Hij aan zijn gezin had bewezen, door hen allen in het leven te behouden en hen te redden uit duizend vreezen. Huib huilde onder vaders gebed. (Nadruk verboden.) HAKATE. terzijde ingedeukt, van den tractor was do voorzijde geheel vernield. Na de botsing dreigde een hevige' vecht partij te ontstaan tusschen de chauffeurs van de beide auto's, waarin zich ook de andere inz.ttenden mengden. T. heeft daar bij een bloedneus opgeloopen. De politie was echter spoedig gewaar schuwd en ter plaatse, nam de auto's in beslag en stelde een onderzoek in. terwijl later ook hot parket verscheen. Vast is ko men staan, dat de traetor met veel te groo te snelheid de bocht heeft willen nemen en bovendien niet voldoende reohts van de weg heeft gehouden. Proces-verbaal is opge maakt. Het lijk van den gedooden man is door de justitie in beslag genomen en evenals de beide auto's naar Overschie overge bracht. - -. - - Hoe kinderen denken Een enquête vol verrassingen. De Parijsche courant „Marianne" heeft een 'enquête ingesteld naar het „oordeel" van Fransciie schoolkinderen van 1115 jaar lover een vijftiental onderwerpen, variëeren- de tusschen „wat is je levensideaal" en „wat denk je van den Volkenbond". De resultaten zijn vertaald in het blad „Het Kind" en lok ken uit tot breede vermelding, waartoe ons echter de ruimte ontbreekt. Daarom enkele indrukken. Over den Volkenbond. Opmerkelijk is allereerst, dat juist de Fransche jeugd over het aigemeen zoo on gunstig denkt over den Volkenbond. Wat zit er een verachting in dit antwoord van een li-jarigen knaap: „Een vereeniging van oude heeren, die tot doel heeft om den oorlog te verhinderen". „Dwaasheden", is het eenige woord, dat een 15-jarige er aan wijdt. En met nog minder kan de 12-jarige jongedochter toe, die antwoordde: De 14-jarige zoon van een venter, volkomen in stijl, schreef: „Daar spuug ik op". En striemend klinkt het oordeel van een 13-jarigen machinisten- zoon: „Ze weten zelf niet wat ze doen". Eeni- germate ernaast, maar niet zonder de be roemde kern van waarheid, taxeert de II- jarige dochter van een chirurg: „Een inrieh- Iting die zich bezig houdt met weldadigheid voor dc armen en werkloozen". Van Gods bestaan. Dat de antwoorden op de vierde vraag: „Wat w eet je van God, geloof je in Hem en hoe stel je Hem voor?" in een land als Frankrijk den geest van het „ni Dieu nl maitre" zouden openbaren, was te voorzien. Welk een troosteloosheid treedt ons tegen uit: „Ik weet, dat Hij bestaat ik weet niet waarom". Herhaaldelijk ontmoeten we de loochening: „Ik geloof niet". Of: „Ik ken hem niet". Of: „Hij bestaat niet". Kipder- lijli-armoedig: „Hij is onzichtbaar, misschien jis hij al wel dood". „Wat is je levensideaal?" Dat in het jonge Frankrijk de idealen niet jzoo hee! hoog liggen ai moeten we hier [rekening houden met de kinderziel blijkt we! uit de antwoorden op de vraag naar ihet levensideaal. Simpel: „Een fiets". Iets meer: „Admiraal". Avontuurlijk: „Een bui- tenlandsche reis". De blinkende toekomst: „Rijk worden". (Met. de mooie bijvoeging' van een 13-jarige: „om goed te doen".) Van een 11-jarige, die graag „aan de sonsij sit": „Een sprookjesboek, van Andersen, maar' geen treurige". Een enkele mikt wat hooger: „Dat alle menschen één worden". En hier is de philantroop-chauffeur: „Voor mijn ouders een flinke lijfrente koopen en als eri dan nog geld overblijft, een auto". Waar men het land aan heeft. Tenslotte een kleine bloemlezing uit de' antwoorden op de vraag: „Waar heb je het! 'meest van alles het land aan?" Zoo zegt de 15-jarige: „Aan degenen, die een oorlog wenschen". Natuurlijk komt hier ook de school in het gedrang: „Mijn onderwij zers". Op dezelfde lijn ligt: „Leeren", „Huis werk", „De lineaal van mijn onderwijzer", „Latijn". Een gevoelig meisje moet het zijn. dat schreef: „vorst". Voor ditmaal genoeg. Dezelfde 15 vragen zijn ook gericht aan Russische kinderen. Ook hun antwoorden zijn buitengewoon interes sant. Wij hopen binnenkort ook hiervan iets weer te geven. En wij „volwassenen" kun nen alvast beginnen, onze lessen te trekken, rut de inzichten der Fransche jeugd i 4 =^7=3

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3