Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden fM BLACKBG! PUROL IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Den Bommel rouwenhanden ZATERDAG 30 MAART 1935 50E. JAARGANG N°. 4149 I bl'i Gemeenteraad van Stellendam Piet Pruim Peinst: PRUI M-TABAKv et Deze Uuuiant verschuilt eiken WOÜNSUAli eft ZA I niillAü. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden tranco per post t 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 UEN'l. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN Ulll.EVEKIJ v.h. W. BOEKHOVEN ii ZONEN. SOMMEUSDIJK lel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Arherlentien worden ingewacht lot Dinsdag en Vrudagmoigen 8 uur. Advertent sen 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. C, A. POTTER De heer Potter, Hoofd der Christelijke School te Dirksland, is in gelijke betrekking benoemd to Hoom. Wij gunnen hem dat succes gaarne. Zijn vertrek zal onze partij voor enkele moeilijkheden plaatsen, want de heer Pot ter was tevens Voorzitter der Hulpcentrale. Hij had zich met bewonderenswaardige spoed in de zaken ingewerkt en was een goed Voorzitter. Als man van beginsel wist hij steeds het beginsel voorop te plaatsen, hij heeft in kor ten tijd betoond te zijn een waardig opvol ger van den heer Wamaer. Het zal moeilijk vallen straks voor hem een geschikt opvolger te vinden. De A.R. Partij mag wel zuinig op haar menschen zijn, want zij die werkelijk lei ding kunnen geven, zijn niet zoo dik gezaaid Wij hopen, dat straks zonder schade, d? plaats van den heer Potter door een ander Herv. A.R. man ingenomen mag worden. Onze partij heeft zulke menschen noodig, Vooral in dezen tijd, waarin de leiders aan allerlei critiek blootstaan, hebben wij be hoefte aan mannen, welke zich door zuivere liefde tot de beginselen gedrongen voelen, om zich te geven aan onze partjj. Omdat de heer Potter zekere kwaliteiten Van leider bezat, zien wij hem noode ver trekken. Met de veerverbetering te Ooltgensplaat schieten we nu aardig op. de dienst zal wel spoedig geopend kunnen worden, naar be rekening zal dat nog voor Paschen plaats hebben. Het wordt nu wel goed aangepakt Voor ons geheele Eiland, maar inzonder heid voor het Oosten, zal deze verbinding een uitkomst geven. De tarieven zullen ongetwijfeld meevallen. Met heel goed materiaal zal er gevaren worden. Er zit echter veel meer aan vast, als Velen wel durven denken. Voor een vaste verbinding is noodig, dat alles, ook de toegangswegen, in prima toe- Stand gemaakt en gehouden worden. Wij gelooven wel dat dit niet aan de aan dacht van de Stichting ontgaan zal, maar of zij alles nu reeds tegelijk aan kunnen pakken, betwijfelen wij. Daarom wachten wij geduldig af, in de stellige hoop, dat het nu goed voor elkander zal komen. Do S.D.A.P. schept nog al hoog op over de roode regaeringen in het hooge Noorden. Wij hebben wel al iets geleerd en zijn gi woon die roode zelfverheerlijking niet al te hoog aan te slaan. Er mogen daar kapitalenvuitgegeven wor den voor woningbouw en volksgezondheid veel hooger dan in Nederland, maar wij ma ken ons sterk, dat als onze arbeiders daai eens konden gaan kijken, zij de handen in een zouden slaan. üe woningbouw en volksgezondheid ver keert daar in een toestand, welke schijn nog schaduw halen kan, van de toestand in Nederland. Het is een bekend feit dat ons land op Verschillend terrein, maar inzonderheid op die twee een vooraanstaande plaats in neemt. Jaren en jaren is er gedaan wat mogelijk was om die zoo goed mogelijk te doen zijn, dat hebben de burgerlijke regeeringen bij ons gedaan. Dat dit werkelijk zoo is, bewijzen de tal rijke deputaties welke uit verschillende lan den hier komen zien, en welke vaak hun volle tevredenheid en bewondering uitspra ken over het bereikte resultaat. Zelfs de sociaal-democraten uit België hebben verleden jaar zulk een studiereis naar Nederland gemaakt. Omdat er echter in het hooge Noorden nu nog zoo'n groote achterstand is, moet men niet zoo hoog van den toren blazen. Ons land trekt ook niet die voordeelen uit de oorlogsindustrie zooals daar. Voor vergelijking met het Noorden moe ien andere maatsta-see en motieven naar voren gebracht worden, de oppervlakkige bewijzen van de sociaal-democraten zijn niet vrij van zekcro verkiezingstendenzen. S. B. Z. te Ooltgensplaat Algemeene Vergadering Do Vereeniging Steun bij Ziokenhuisver- pleging te Ooltgensplaat, hield onder lei ding van den heer W. J. Donkersloot, haar algemeene vergadering. Present waren 121 leden. Na een woord van welkom spreekt de oorzitter zijn blijdschap uit over heit groot getal aanwezigen. Spr. herdenkt de heer llobbel, welke vanaf de oprichting tweede voorzitter was; 17 leden werden door den dood ontrukt; hot ledental ging vooruit, wat straks zal blijken. Financieel was dit jaar zeer ongunstig. 1935 zet nog ongunsti- gvir in, reeds 20 patiënten werden behan deld. Met de medodeeling dat aanstonds meer gegevens zullen volgen, en de verze kering dat ieder het vrije woord zal krij gen bij do te nemen beslissingen, eindigt spreker. Hierna worden de notulen gelezen door den secretaris, Korteweg, en onder dank vastgesteld. Uit zijn jaarverslag blijkt, dat ■16 patiënten werden verpleegd. Het leden tal steeg van 2605 tot 2706. Dus 4/5 der be volking. Volgen nog mededeelingen van moeilijkheden, welke al of niet uit den weg geruimd konden worden. De heer J. Overbeeke brengt verslag uit over de rekening en adviseert tot vaststel ling. Uit het verslag van den penningmees ter, Voogd, blijkt, dat de ontvangsten be droegen f 10.205.26 en de uitgaven f7,361.20. Batig saldo f 2.844.06. De vereeniging ging f 1200 achteruit ddt jaar. Nadat verschillende sprekers inlichtingen hadden gevraagd, wordt d'e<ze rekening on der dank vastgesteld. De verplegingskosten, dioktets en vervoer kosten bedroegen f 6367. Gemiddeld f 138 per patiënt. Of f 7 per diag. De kosten per patiënt waren lager dan in 1933 omdat van de Stichting te Dirksland meer gebruik werd gemaakt. De zieken werden verpleegd als volgt: St. Franciscusgestdcht 12, Eudokia 6, Diaco- nessenhuis 4, Boerhavekliniek 1, Ziekenhuis alhier 2, Dirksland 16, Adriaanstichting 1, Ocglijdersgesticht 1, Anna Kliniek 2, Ber gen op Zoom 1. Do aftredende bestuursleden: K. Koite- weg, P. van den Heuvel en J. C. Vermaas, wei-den met grooto meerderheid herkozen. In <lie vacature-L. A. Hobbel werd gekozen de heer J. Overbeeke Jzn. Bij punt 6 over verhooging der contribu tie met 1 cent per week, houd de voorzitter een krachtig pleidooi; voor onmachtigen wordt wel een uitweg gevonden. Verschillende maatregelen, welke voor do financiën der kas voordeel-ig zouden zijn, worden besproken; o.a. verplichting om in Leiden verpleegd te worden, alleen ver goeding voor operaties, en met ziekenver pleging in andere ge-vallen, doeh deze wor den niet aannemelijk geacht en mede door den voorzitter, ook sterk bestreden. P. den Braber Lzn. desft mede, dat ver moedelijk de kosten voor het Ziekenhuis te Dirksland verlaagd zullen worden, voorts zou hij een beroep op de Armbesturen wil len doen en de gegoede ingezetenen. D. Korteweg Lzn. wil eveneens een beroep op de A-mobesturen doen indien noodig. S. Beyer stelt zich ook beschikbaar om gelden in te zamelen. De voorzitter vindt deze voorstellen zeer goed, cn is ook overtuigd van de groote moeilijkheden om de contributie t-a verlioo- gen doch het bestuur wil toch machtiging vragen om de contributie te verhoopten, want indien dit jaar zoo ongunstig door gaat, als het is begonnen, zouden we aan het eind van 1935 voor een tekort staan van f 6.000. We hopen echter dat het een goede wending moge nemen. Het voorstel tot vertiooging van contribu tie wordt verworpen met 68 tegen 52 stem men. Machtiging werd verleend om zoo noo noodig een buitengewone vergadering op te roepen. Om de rekening van 1934 na t ezien wor den benoemd: B. W. de Vos, C. Kamp en C. Korteweg Lzn. Reserve: P. van Es, C. Leydens en C. van Nimwegen, Bij de rondvraag worden nog vele vragen gesteld en wenschen geuit, waafraan zoo mogelijk zal worden voldaan. Hierna wordt ellen dank gezegd voor het aangename samenzijn. Met de wensch el kander een volgended maal in gezondheid te ontmoeten, sluit de voorzitter de vergade ring. olijven ondanks alle huishoudeliike arbeid gaaf, zacht en blank door Firma Kraak vraagt een vaste ligplaats Invoering stoombootdienst Den BommelNumansdorp t Woensdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Donkersloot. De VOOHZti iLK gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd vvorucu goedge keurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Bed. Staten enkele goedkeuringen van raadsbesluiten en bericht van verdaging van dc beslissing over onhete raadsbesluiten. Ingekomen is bericht van Ged. Staten, dat de vergoeding voor het bijwonen van de ■audsvergaderingen bepaald is op f 2 per lid per vergadering. Do rekening 1931 is goedgekeurd volgens schrijven van Ged. Slaton. Ingekomen is een schrijven van II. van Gent te Den Bommel, waarin verzocht wordt de havenmond uit te diepen. Eenzelfde schrij ven is ingekomen van de firma Kraak, die een stoombootdienst wil openen vanaf don Bommel. De VOORZITTER zegt dat B. en W. de ge- meentefinanciën zorgelijk achten. Echter vra gen B. en W. toch machtiging om plannen te maken tot het uitdiepen van de haven. De heer MAST wil graag het verzoek van de firma Kraak om een vaste ligplaats te gelijk mei deze zaak behandelen. De VOORZITTER: Dan raad k do lin aan om niet veel geld uit te geven. Ik hel> ervaring met deze maatschappij opgv...; Spr. leest het verzoek van de firma Kraak voor. Het college is er voor verkcersverbererin- gen aan te brengen. Wie dat doet, is oen tweede! Om nu geld uit te geven om de hcelo haven voor een stoombootdienst uit te die pen, daar gevoelen B. en W. niet voor. Spr. wil do gemeente Den Bommel v rijvvaren voor een strop. De heer Mast, de deskundige uit de gemeenteraad, zegt dat het voor de scheep vaart nog niet zoo erg noodig is. B. en W. zijn er voor op grond van het ver zoek van Van Gent en wethouder Jongelings advies. De heer MAST zegt, dat als er een stoom bootdienst zou l>omcn, hot noodig is dat de haven uitgebaggerd werd. Voor de schip pers acht ik een dergelijke uitgave niet ur gent, aldus spr. De VOORZU'TER: Ja, dan weet ik het niet meer. üe heer Jongeling zegt dat het noodig is, de heer Mast nicL Die hecren moeten dus eerst met elkaar praten. Wethouder JONGELING zegt, dat het noo dig is. Er is nog maar een klein geultje. Spr. ziet deze zaak los van de fa. Kraak. Laat die man het probeeren. Ben vaste ligjdaats wil len wij niet geven, want in Ooltgensplaat heeft hij er zelfs een proces van gemaakt. De -lieer MAST vindt liet jammer, dat de firma Kraak alles tegenloopt. Hij heeft go- maakt dat de prijs van do verkeersverbin ding Middelharnis-Ilotterdiam voor do min dere man op een gulden is gebracht. In Oolt gensplaat heeft hij het veer tot stand ge bracht. Spr. zou toch een vaste ligplaats wil len geven. De VOORZITTER raadt het af. De gemeen te Den Bommel moet niet in de ellende ko men. Wanneer de heer Mast -het zou doen, zou ik er anders over donken. Do haven is niet goed, aldus spr. Wethouder JONGELING: Dan moet zo uit gebaggerd worden. De heer HOKKE zegt, dat belanghebben den in de gemeente een verzoek dienaan gaande indienen. Voor die menschen moeten we zorgen. Spr. voelt niets voor do firma Kraak. Er wordt besloten plannen te maken om de haven uit te diepen. Do VOORZITTER merkt vervolgeus op, dat B. en W. de invoering van een stoomboot dienst op alle mogelijke manieren willen be vorderen. We willen ons echter niet schrif telijk binden. Wil dc hoer Kraak eon stoom bootdienst, dan moet hij eerst f 250 storten volgens de vordering. Spr. heeft gehoord, dat hij naar Numansdorp wil varen. Spr. voelt daar veel voor. Er moeten zooveel mogelijk verkeersverbindingen gemaakt worden. Om aan deze firma een vaste ligplaats te geven, daartegen heeft spr. bezwaar. De heer HOKKE zegt, dat deze ligplaats door de scheepvaart ook niet gemist kan worden. De heer MAST zegt, dat als Kraak auto's wil vervoeren, dan heeft hij aan die vaste lig plaats niets! Het is van Kraak half werk De VOORZITTER: Een ezel stoot zich ia 't gemeen maar één keer. Ik ben die ezel. (VrooKjkheid). Maar voor de tweede keer stoot die ezel zich niet aan dezelfde steen! S-pr. raadt daarom nogmaals ten sterkste in williging van het verzoek van de firma Kraak af. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Besloten wordt op ven-zoek van Ge-dep. Staten een we-gewlegger te laten maken. Daarvoor zal noodig zijn f 150. Er zal samen werking zijn met alle gemeenten van -het eiland. De heer Cornelisso zal die legger maken. De ve-rorclening bctr. de Vleoschkeurings- dionst is teruggekomen van Gedep. Staten met. enkele bemerkingen en voorstellen. B. on W. hebben bezwaar tegen dc bepa ling dat vleesch buiten de vlceschkeurings- dienst (Oude Tonge, Ool-tgonsplaat en Den Bommel), ook uit dc andere dorpen van het eiland, weer herkeurd zou moeten worden, speciaal tegen dc laatste bepaling. Vleesch in Muldelharnis gekeurd moet hier niet weer gekeurd behoeven te worden, aldus B. en Aan Gedep, Staten zul dit gemeld wor den. Voorts willen Gedep. Staten centralisa tie van keuringsdiensten. B. en W. hebben hiertegen momenteel bezwaar omdat de kosten hooger zullen zijn. Aldus zal aan Gedep. Staten worden bericht. Voorts zijn enkele verzoeken van drank- ueerconiite's om de verloven zooveel moge lijk te verminderen, ingekomen. De bierbrouwerijen hebben daartegen weer hun bezwaren ingediend. De v o,o r z i 11 c r zegt dal er twee verlo ven zijn. \oigcns de drankwet mag dat in 16 jaren niet veranderd worden. Dut is het minimum. B. en W. willen daarvan niet ulvvijkru. Er is geen behoefte aan kroegen. B. cn W. stellen voor iiet maximum te bren gen op .tvvee. Do lieer Mast: Dan maken we het voor het café hier onmogelijk. Du voorzitter: Neen, in '31 wanen er twee! Op 't oogenblik is er één „in porte- fcui-lle". Hel voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Ingekomen is een verzoek om afsehrij- -vuig van hondenbeteslmg van I. Buys. Hierioe wordt besloten. Dan worden enkele pensioengrondslagen vastgesteld. Ilct kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op f 342. Dan wordt de verordening lietr. de wet op dc winkelsluiting vastgesteld. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. on W. om de woning Bil te verkoo- pen aan mej. Eemlnk tegen f 3000 (f 2045 direct betaald). Dc lieer Mast zegt dat het bedrag in zijn lijn was. De heer II o k k e had het ook gedacht. Ilct vooretel van B. en W. wordt aangeno men (De hypotheek van 1 3700 wordt geroyeerd). Dan wordt de bouwverordening vastge stcld. De verordening op dc gemeentefondsbe- lasting wordt op 75 opcenten gesteld. De sohoolgcldverordening wordt eveneens opnieuw vastgesteld. Ten slotte worden enkele wijzigingen van de gemeen-tebegrooting goedgekeurd. Daarna volgt sluiting. DE STRIJD TEGEN DE „WILDE" AUTOBUSSEN De Rijksinspectie van de Spoorwegen heeft opnieuw vier bussen aan de ketting doen leggen welke van het Beursplein te Amster dam passagiers zouden vervoeren in dc rich ting Den Haag. Dooderdgmiddag kwam de Raad dezer ge nreen.c bijeen, onder voorzitterschap van Burge meester Charboo. Afwezig met kennisgeving de heer Riemens, De Voorzit ter gaat voor iin gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering gelezen worden en onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een proces-verbaal van kas en boe ken van den gemeente-ontvanger. In. kas was f 1743.90. Ged. S.aten schrijven dat de vergoeding van het bijwonen van de gemeenteraadsvergadering zal blijven zooals zij thans is. De Minister var» Soc Zaken schrijft dat aan de bouwvakarbeiders te dezer plaatse geen hoogere uitkeering kan worden gegeven. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Het bestuur van de drinkwaterleiding schrijft, dat cp verzoek van Ged. Staten enkele wijzig-n- geon in de begrooting moeten worden aangebracht. De Raad gaat met deze wijziging accoord. Ged. Sta en zenden enkele raadsbesluiten goedge keurd terug. De heer van Seters schrijft over zijn benoeming tot lid in.de commissie tot wering van schoolver zuim .Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Commissaris van de Kon.ng.n zendt de ver ordening op de besmettelijke ziektewet goedgekeurd terug. Zij zal in werking treden 1 Jan 1935 Van dezelfde de goedgekeurde verorden.ng be treffende'de bezoldiging van de gemeenteveldwach ters. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ged. S.aten zenden de begrooting 1935 terug. Enkele kleine wijzigingen moeten worden aange bracht. De Raad gaat hiermee accocrd. Ged. Staten berichten, dat pensioensgrondslagen nog vastgesteld moe-oen worden. De door de Raad vastgestelde jaarwedden worden goedgekeurd. De pensioensgrondslagen worden vastgesteld Vervolgens wordt het kohier van de hondenbe lasting vastgesteld op f 322 Ingekomen is een verzoek om de rooilijn lang de dreef van de Zuid-Oostelijke Achterweg vast te stel'l en. De Raad zal hierover in geheime vergadering SaaJ1* Bij dc rondvraag vraagt de heer VAN OOS- TENBRUGGE of bij de a.s. verkiezingen erop ge let kan worden, dat niet geplakt en gekalkt wordt. De VOORZITTER zegt toe. dat er tegen ge waakt zal worden. Pruimen is niet ieders werk hoor* 't Is een kunst, bijna een vak; Wie een goede vakman zijn wil Die pruimt BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE/*fl> Een luchthaven bij Middclharnis Ten raadhuize van de gemeente Middel- harnis is een vergadering gehouden ter be spreking van de mogelijkheid van den aan leg ecner luchthaven op Gocree en Over- flakkce. Met de burgemeesters van het eiland waren enkele vooraanstaande perso nen op luchtvaartgebied aanwezig. Gemeld wordt, dat do plannen vasten vorm hebben aangenomen. Er zal een ter rein worden aangelegd nabij de gemeente Middelharnis. Patrimonium in Zeeland De gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium heeft Dinsdag te Middelburg vergaderd. De secretaris, de heer A. dc Lange, wees er in zijn verslag op, dat het aantal afdeeüngen stationair bleef, doch dat het ledental iets terug liep. De penning meester, de heer J. W. Louwersc, meldde een batig saldo van 72,81. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. de Bruyn te Vlissingèn, VV. do Buck te Mcliskerkc en A. de Lange te Goes, werden herkozen, terwijl in een bestaande vacature werd gekozen dc heer A. Schout te Seroos- kerkc. Hierna hield de heer R. llagoort te Utrecht, lid van het Yerbondsbestuur, een rede. over; „Hoe s.aan we tegenover het or- aeningsvraagsiuk-.'" Spr. wees -r op, dat mannen als Groen van Prinsterer, Kuyper e. a. steeds de ordening hebben voorgestaan. liet Christelijk beginsel wijst af de staatsslavernij, maar ook do chaos. Het wil de harmonie tusschen indivi dualisme en collectivisme. Wat uit het maatschappelijk leven van oiideren op is gegroeid, heeft recht op be scherming van den Staat. Wij willen geen ordening als in Italië en Dnitschland, waai de levende organisaties zijn stuk geslagen en van hun .wortel los gesneden. Wij moeten rekenen met wat uit het. maatschappelijk leven is opgekomen. Aan den gezonden groei der ordoningsgedachte willen wij voort- werken. Op een school te Newcastle wordt den kinderen les gegeven in de regels van het ver .en de speelplaats wordt een druk kmispunt. keer. Ze brengen zelf hun voertuigen mee

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1