PANTER Moe en Prikkelbaar? SANATOGEN SENORITAS A 500.000.= 4 pCt. Obligatiën zal U spoedig weer nieuwe Gezondheid en Levenslust geven Algemeene Dienstplicht in Duitschland afgekondigd Kerk en School MAAS- EN SCHELDEBODE 'WOENSDAG 20 MAART 1935 Advententien CREDIETEN Eenstemmig Dr.E. Richter' Kruidenthee Zóó mild en licht als een Panter-sigaartje vindt U er geen voor 3 cent. Vele rookers vinden alleen het eerste deel van 'n sigaar het heerlijkst, een Panter- sigaartje blijft tot het laatste trekje zacht van smaak. Probeer eens een doosje Panter-sigaartjes. 30 cents per doos van 10 stuks. De zachtesmaakvandieédele tabakken zal U 'n heerlijk rook-genot schenken. Groot geestdrift bij de bevolking Zaterdagmiddag j.l. heeft de Duitsche minister Goebbels de buitenlandsche journalisten dringend op zijn departe ment genoodigd en hun meegedeeld, dat Uiller zijn verblijf in Beieven had afgebroken voor een gewichtige kabi netsraad. Iu dien kabinetsraad was besloten lot afkondiging van de volgende wet, die slechts uit drie artikelen beslaat; PARAGRAAF 1 De dienst in de weermacht geschiedt of) den grondslag van den algemeenen dienstplicht. PARAGRAAF 2 Het Duitsche vredesleger, met inbegrip van de daarin opge nomen politie, is verdeeld in 12 legercorpsen en 36 divisies. PARAGRAAF 3 De aanvullende wetsontwer pen ter regeling van den alge meenen dienstplicht zullen zoo spoedig mogelijk worden inge diend door den minister van rijksweer De wet is onderteekend door rijkskanse lier Hitier en door alle leden van liet rijks- kabinet. Als toelichting las de minister een uit voerig stuk voor, behelzende een oproep aan het Duitsche volk. Daarin wordt uiteengezet, dat bet Duit sche volk bij het einde van den oorlog, ver trouwende op de veertien punten van Wil son, de wapens had neergelegd, verwachten de, dat een nieuwe regeling, der beirekkin gen, mot afschaffing van de geheime diplomatie en de stichting van den Volken bond, de verschrikkingen dcs_oorlogs zou uitbannen en dat het in dien geest ook de in het verdrag van Versailles voorgeschreven ontwapening, als begin van een internatio nale ontwapening, eerlijk en trouw had uitgevoerd. Na deze nakoming van een verdrag, dat in de geschiedenis zonder voor beeld is, bad het Duitsche volk een recht de vervulling van de aangegane verplichtingen ook rail den anderen kant te verwachten. Deze bleef echter uit. De souvereine contractanten van de gewezen overwinnende staten heb ben zichzelf eenzijdig van de verplich tingen van het verdrag van Versailles ontslagenl Het was nog niet voldoende, dat elke ontwapening, die ook maar eenigszins met de vernietiging van de Duitsche wapening overeenkwam uitbleef, neen, er trad zclts geen stilstand in de wapeningen in, ja, in tegendeel het werd ten slotte do wapening van een lieele rij van slaton. Wat in den oorlog aan nieuwe vernielingswerktuigon uitgevonden was, kreeg nu in den vrede in een stelsclmatigen, weteuscliappéUjkeu ar beid zijn voltooiing. Op 't gebied van de ver vaardiging van machtige pantseringen te land, als van nieuwe geveclits- en bomlrar- deertocstellen geschiedden onophoudelijk af schuwelijke verbeteringen. Er werden nieu wc, reusachtige kanonnen gemaakt, nieuwe ontploffings-, brand- en gasbommen ont wikkeld De wereld weerklonk sindsdien weer van oorlogsgeroep, alsof er nooit een wereldoorlog was geweest en een ver drag van Versailles was gesloten. Temidden van deze sterk gewapende en zich steeds meer van de modernste gemotoriseerde krachten bedienende oorlogsstaten was Duitschland in machtsopzicht een luchtledig, aan elk dreigement en elke bedreiging van elk op zichzelf weerloos overgeleverd. Geen wonder dat Duitschland luide op ver vulling van de belofte der ontwapening van de andere staten begon aan te dringen. Alle pogingen der ontwapeningsconferen ties leden echter schipbreuk en tenslotte zag de nieuwe Duitsche rijksregeering als be hoedster van de eer en de bestaansrechten van het Duitsche volk zich niet langer in maat aan zulke conferenties deel te nemen of lot den'Volkenbond te blijven behooren. Intusselien bleef de Duitsche rogee- ring ook na het verlaten van Genève bereid voorstellen aan andere stalen te doen. Zij nam daarbij bet standpunt in door de andere staten zelf geijkt, dat liet scheppen van legers van korten diensttijd, ongeschikt ls voor aanva|sdoeleinden en daarom voor do vreedzame verdediging is aan te bevelen. Zij was daarom bereid de rijksweer met lan gen diensttijd volgens den vvensch der en- liero staten te veranderen in een leger met korten diensttijd. Haar voorstellen uit den winter 1933'34 waren practisch en uitvoer baar. Ilun verwerping, zoowel als de defini tieve verwerping van de op dezelfde grond slagen berustende lialiaansche en Engel- sche ontwerpen leidden echter tot de gevolg trekking,.dat de neiging tul 'n redelijke na koming van de ontwapeningsvoorwaarden aan den anderen kant niet meer bestond. Onder die omstandigheden zag de Duitsche regeering zich verplicht uit zichzelf de noodige maatregelen, te treffen, welke een einde zouden waarborgen \au den eveii ouwaardigon als ten slotte dreigenden toe stand van onmachtige weerloosheid van een groot volk en rijk. Zij ging daarbij uit van dezelfde over wegingen, waaraan Baldwin in zijn laatsie rede zoo '11 groolo uitdrukking gaf; „Een land, dat niet bereid is, de tioodige voorzorgsmaatregelen to treffen tot zijn eigen verdediging zal nooit op deze wereld over macht beschikken, zoomin morecie als niateriecle macht." De regeering van het huidige Duitsche Rijk wenscht echter slechts een moreele eu materieele macht, de macht om voor het Rijk en daarmee voor heel Europa den vrede te kunnen waarborgen. Zij heeft daarom ook verder gedaan wat In haar macht stond en tot bevordering vau don vrede dienen kan: le. heeft zij al haar buurstaten reeds lang geleden het sluiten van jiiet-aan- va Isverdragen voorgesteid 2e. liceft zij met haar Oostelijken buurstaat een regeling gezocht en ge vonden, die dank zij het groote, tegemoetkomende begrip, naar zij hoopt, voor altijd de dreigende atmos- VEREENIGING 'sHEERENLOO HET BESTUUR DER VEREEMGIXG TOT OPVOEDING EX VERPLEGING VAN IDIOTEN EN ACHTERLIJKE KINDEREN, bericht dat alle nog uitslaande: Obligation der 11e, 12e, T3e, 14e en 19e Geldleeningen en 4% l"e en ISe Geldleeningen, voorzien van dp coupons per 1 Augustus 1935, a pari aflosbaar zijn gesteld, met bijrekening van drie maanden rente, op 1 Mei 1935, betaalbaar bij de Firma Ingwersen Co. te Amsterdam en de Utrechtsche Bankvereeniging N.V. te Utrecht. Blijken* onderstaande advertentie bestaat voor de houders van bovenbedoelde obligation tot een minimum bedrag van 500. recht van voorkeur in de nieuwe leening. AMERSFOORT, IS Maart 1935. Vereeniging tot opvoeding en verpleging van Idioten en Achterlijke Kinderen GEVESTIGD TE UTRECHT UITGIFTE van CONVERSIE LEEN ING 1935, in stukken van 1000.en 500aan toonder, Ondergeteekenden berichten, dat de inschrijving op bovengenoem de obligatiën, met recht van voorkeur voor houders van niet uitgelote 5 en obligatiën der 11e, 12e 13e, 14e, 17e, 18e en 19e leeningen, aflosbaar op 1 Mei 1935, tot een minimum bedrag van 500.bij hunne kantoren zal zijn opengesteld: Voor conversie: van heden af tot Maandag 25 Maart 1935, 's namiddags 4 uur; Voor vrije inschrijvingen: van heden af totdat de leening' zal zijn volteekend, tot den koers van 10O op de voorwaarden van bet prospectus d.d. IS dezer, waarvan exemplaren, benevens inschrijvingsbiljetten, eveneens aan hunne kantoren verkrijgbaar zijn. Amsterdam: Ingwersen Co. 's-Gravenhage: N.V. Het Amsterdamsche Effectenkantoor. Groningen: Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz". Leeuwarden: N.V. Noord-Friesche Middenstands!]ank. Utrecht: Utrechtsche Bankvereeniging N.V. Zwolle: N.V. Nederlandsche Middenstandsbank. IS Maart 1935. DAMESHQEDENZAAK en COSTUMlèRE biedt haar goed rendeerende zaak ie Schcveningen gevestigd, ter overname aan, togen billijke prijs. Inl.: Makelaar WELMAN, Torenstraat 91. Den Haag. Het merk dat hierneven staat Waarborgt Neerland»' Fabrikaat tounailfitev Zij ziet in de forceering van derge lijke maatregelen in do andere staten verdere bewijzen van do afwijzing van liet ontwapeningsdenkbeeld, dat inder tijd geproclameerd is. Het is verre van de Duitsche regee ring tegen welken staat ook een ver wijt te willen richten. Maar zij moet thans constateeren, dat door de, nu besloten invoering van den twee jarigen diensttijd in Frankrijk de ideëele grondslagen voor iiet scheppen van legers van een korten diensttijd opgegeven zijn ten bate van organisa ties met langen diensttijd. Dit was echter mede een argument voor liet indertijd van Duitschland geëischte prijsgeven van zijn rijksweer. De Duitsche regeering beschouwt het onder deze omstandigheden als een onmogelijkheid de noodzakelijke maatregelen voor de vei ligheid des rijks nog langer uit te stellen of zelfs maar voor de kennis van do overige wereld ie verbergen. Als zij daarom thans gevolg geeft' aan den wcnsch, 28 Nov. 1934 in een rede van den Engelschc minister Bald win uitgesproken, naar opheldering nopens de Duitsche bedoelingen, dan geschiedt zulks: le. om liet Duitsche volk de overtui ging en de andere staten de kennis bij te brengen, dat „het behoeden vau de eer en de veiligheid van het Duit sche volk van nu af weer aan de eigen kracht van de Duitsche natie wordt toevertrouwd; 2c. echter tevens om rloor liet vast stellen van den omving van de Duitsche maatregelen de Kracht te ont nemen aan elke bewering, die liet Duitsche volk het streven naar een positie van militaire hegemonie in Europa in de schoenen zou willen schuiven. Wat de Duitsche regeering als behoedster van de eer en de belangen van de Duitsche natie wenscht is de mate van die rnach's middelen te waarborgen, die niet alleen voor hel behoud van de integriteit van liet Duitsche Rijk, maar ook voor de 'internatio nale eerbiediging en waardeering van Duilscliland als een van de medeborgen van den algemeene vrede rereischt is. Want op dit oogenblik hernieuwt de Duitsche regeering tegenover het Duitsche volk en de lieele wereld dn verzekering van haar besluit nooit verder te gaan dan liet behoeden van de Duitsche oer en de vrij heid dos rijks en met name in de nationale Duitsche wapening geen werktuig van oorlogszuchtigen aanval, doch veeleer uit sluitend van verdediging en behoud van den vrede te willen vormen. De Duitsche rijksregeering drukt daarbij do stellige hoop uit, dat liet aan het Duit sche volk, dat daarmee zijn eer herwonnen heeft in onafhankelijke gelijkgercchtigheid zal vergund mogen zijn, zijn bijdrage te De indruk in het kabinet D.N.B. meldt: De indruk dien de proclomalie „Aan het Duitsche Volk'' op de gemoederen der mi nisters maakte, nadat Hitier haar voorge lezen had was overweldigend. De leden van liet kabinet verhieven zich spontaan van hun zetels en generaal von Blomberg bracht een driewerf ,,1-Ieil!" op den Leider uit, verbonden met een belorte van verdere onverbreekbare trouw. Eenzelfde geestdrift heeft ook het Duitsche volk over meesterd, mot een gevoel van vreugde over de nieuwe waarborgen voor de Duitsche veiligheid. Het Duitsche volk is nu één met zijn leider iu een duidelijke bekentenis tot het vredesideaal. De proclamatie cn do daarbij belioorcnde wet zijn een mijlpaal in de Duitsche geschie denis want deeersteliquidati em a a t regel van bet verdrag van Ver sa i 11 e s is nu genomen waardoor tenminste de ergste schande in dit verdrag is uitge- Wischt. Mededeeling aan de gezanten De leider en rijkskanselier heeft Zaler- middag in bijzijn van den rijksminister van buitenlandsche zaken de gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië en Polen ont vangen om ben op de hoogte te stellen van het besluit van de rijksregeering tot invoe ring van den algemeenen dienstplicht. Vreugde te Berlijn De bekendmaking van de rijksregeering nopens iiet herstel van den algemeenen dienstplicht in Duitschland werd te Berlijn omstreeks half zeven door bulletins van de groote dagbladen verspreid. Toen de eerste extra-edities van de bladen op straat ver schenen ontstonden er dadelijk groote op- loopen otn de dagbladventers, die hun het bericht als het ware uit de handen reten. Onder liet licht van de lantarens of van de étalages en zelfs in het haastige doorloopen zag men jong en oud, man cn vrouw het bericht Jezen. Als men, zoo zegt het Duitsche nieuws bureau. hoorde naar de gesprekken, wist men meteen hoe 'n geestdriftigon weerklank de bekendmaking onder de bevolking bad gevonden. Er zal wol ternauwernood een Duilscher te vinden zijn geweest, zegt liet bureau, die het besluit vuu de rijksregeering niet met inwendige blijdschap lieuft goed gekeurd. Alle bladen uiten in bun extra-edities hun geestdrift en voldoening over bet herstel van het Duitsche leger. In het Sportpaleis werd des avonds een betooging gehouden in verband met de heldenhcrdenking van Zondag. Toen minister Goebbels binnentrad, werd hem een groote ovatie gebracht. Men hoorde allerwegen kreten als: „Wij hebben weer een leger." „Wij zijn weer vrij en groot." De geestdrift bereikte haar hooglepunt toen Goebbels met duidelijke sleib, die in de in ademlooze stilte luisterende zaal tot in uiterste boeken te hooren was de procla matie van de rijksregeering voorlas. Wat toen volgde noemt het D.N.B. „een voudig onbeschrijfelijk." Men joelde en juich te, men weende en viel elkaar om dmi bals maar al deze gemoedsuitingen dienden slechts om den algemeenen jubel tot uit drukking te brengen dat Duitschlands eer hersteld was en dat het weer een leger bezit om zijn landskinderen te verdedigen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Jutrijp-Hoinmects, W. Oost te Aal-sum en Wetsens. Te Wormerir.eer. T. de Beer te Odooro' Te Benschop. H. H. van AAmeide te Groot-Animers. Te Oidé'holtwolde (toez.). D. Oosten, cand. te Sneek Te Gendt (Geld.), W. G. v. Vliet te Hcatenisse. Bedankt: Voor Harderwijk," W. Vroegicide- wey te Zegveld. GEËEF. KERKEN Tweetal: Te Den Haag-Oost, P. X. Kruyswijk te Hilversum en F. de Vries te Mijdrecht. Beroepen: Te Anna Paulownapolder, cand. E. Jansen te Wierden. Aangenomen: Naar Zutphen, J< W. de Jager te Diever (Dr.) - Naar Doornspijk, H. Velt- man te Bruchterveld. Bedankt: Voor 2e Ex loer mond, H. Veltman te Bruchterveld. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Eindhoven. J. Jongeleen le Apeldoorn-en S. v. d. Molen te Rotterdam-C Tweetal: Te Naarden-BussurnW. Heer- ma te Aalsmeer en S. van der Molen te Rot terdam-G. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Giessendam, J. D. Barth te Borsselen. VRIJE EVANGEL. GEM. Beroépen: Te Zeist, J. F. van Strien te Groningen. OUD-GEREF. GEM. Beroepen: Te Bruiinis.se, P. Koiijn, cand. te Papendrecht. EV. r.UTH. KERK Beroepen: Te Haarlem (vac. Drijver) C. H. Brandt te Edam. WAALSCHE KERK Aangenomen: Naar Den Haag, G IJ. P. A. B. Forget te Rotterdam. FOTOGRAFEEREN TIJDENS TROUWDIENSTEN Ds. F. C. M cyst er schrijft in de G'eref. Kerkbode van Botterdam: „Dat bij kerkelijke huwelijksbevestigingen foto's van het bruidspaar en de familie ge maakt worden builen het kerkgebouw, bij komen en gaan, kan niemand verhinderen. Daar zal ook wel niemand zich aan stootcn. „Maar deii laatst on lijd beginnen dc camera cn de kodak reeds binnen de kerk muren bun intocht, le doen. Al geschiedt dit op eenigszins clandestiene wijze, zonder voorkennnis en medeweten van "het bruids paar en meest door vrienden of familie-leden die van liet respcet, en de stille rust die kerkelijke diensten noodig hebben, zich blijkbaar geen begrip kunnen vormen, het gebeurt dan 'toch maar. Op de plechtigs te oogenblikken duikt soms een fotograaf op, cn hoort, ge liet geklikklak van een toestel. Dat nu is niet toelaatbaar. liet stoort de stemming, leidt de aandacht af cn richt dc gedachten meer op de zienlijke dan op de 011- zieulijke dingen, die bij de kerkelijke huwe lijkssluiting, waarin liet Woord Gods ge predikt en dezegen des ITeeren wordt afge smeekt, hun eêuwigheidsbeteekenis moeten toonen. „Een christelijk bruidspaar zal meer ver langen hebben eèri gezegende heriru ei ing uit dc Kerk mee te nemen, dan op een film pje of kiekje te zien hoe ze daar zalen, stonden, of geknield lagen. „De Kerkeraad, die de leiding cn orde in de-diensten moet handhaven, kan dan ook geen gefotografeer in den dienst meer toe laten. Waar zou het einde zijn, als men be gon met dergelijke 'dingen te dulden?" DE KERK EN DE ADVERTENTIE Een Anglikaansch geestelijke, Canon Ilau- nav, heeft, op een vergadering van de „Royal United Service Institution" naar aanleiding van oen bespreking over liet ad verteeren van kerkdiensten gezegd, dal dc Amerika nen den Engelsehen daarin vooruit zijn. Spr. citeerde' dc volgende advertentie uit oen courant in Texas: „Neem een proef met dc tweede Presbyte- riaauschc kerk, East Twenty liftli street. Gij wordt daar verwelkomd alsof gij hun rijke oom waart, en zij uw eenige erfgenaam Taxi Xo. 15 rijdt u twee straten ver voor 10 ets. Ds. Clements, predikant' dezer kerk houdt des Zondags steeds een -indrukwek kende toespraak. Al zijt gij geen kcrkscb monsch, ge zult hem kunnen waar.deéren" UIT DEN MOND DER KINDEREN 'n Klein seuntjie, die enigste in die fami lie, wat sy pappie deur die dood verloor, het en wat self maar baie deklik was, het een dag voor die bed van sy moedor in die grootste verleentlmid gestaan. Sy moeder moes onder 'n baie ernstige opcrasie gaan, en die öókt.er bet nie baie hoop uitgchou w haar horstel nie. Ily het by die bed van sy moeder gekniel vir sy aandgebedjie. Toe by klaar was, biy by op sy knieljies cn ouder n stortvloed van trano bid hy, „Assebiiof, liewe Jesiis, spaar tog my Mammie. Sy is so baie siek. Liewe Jesus, het so baie mam mies in die hemel, en ek het net een." Geen wonder dat die liewe Heer sy gebedjie ge hoor het cn sy Mammie gespaar het. (Die Kerkbode). DE CENTRALE PROEFTUIN voor GOEREE en OVER FLAKKEE te Mifldelharnis, (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewensclit geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd vanaf 509.— 5 pCt.. Duizenden personen een crediet, zonder bor gen, zwart op wit Weigering uitgesloten. Br. p. antw. Creil.- verz. „VOLHARDING" Schiedam. is liet gunstig oordeel, zoowel der I-I.H. Medici als der patiën ten, over de -nooit falende wer king van Aambeienzalf van Broeder Benedictus. Prijs per pot f I.Verkrijgbaar bij: Apothekers en Drogisten. FIRMA H. J. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL Heusch probeer Sanatogen eens. Meer dan 25-000 doktoren hebben schriftelijk een goedkeurend oor deel over Sanatogen gegeven. Her is dus wel zeer zeker betrouwbaar. Velen van Uw kennissen - meer dan gij denkt - hebben aan Sana togen hun onbezorgde gezondheid te danken. Ga nog vandaag naar Uw apotheker of drogist en begin met Sanatogen. Dan zult gij ook spoedig weer genieten van dat gevoel van jeug dige kracht en weer verlost zijn van die slapheid en prikkelbaarheid. feci-, die zij aangetroffen had toen zij aan de macht kwam, heelt gezuiverd en zal leiden lot een blijvende verzoe ning en vriendschap van beide-volken; 3e. beeft zij ten slotte Frankrijk dc plechtige verzekering gegeven, dat Duitse' land na dc geslaagde oplossing van do Saarkwestio geen territoriale ciselicn moer aan Frankrijk zou stellen oï opwerpen. Zij meent daarmee in een geschiedkundig zeldzamen vorm de voorwaarden geschapen te hebben voor liet eindigen van een eeuwen- langen strijd tussehen twee groote naties door een groot politiek en zakelijk offer. De Duitsche regeering moet echter tot haar leedwezen zien, dat sinds maanden een steeds grooter wordende wapening in de wereld gaande is. Zij ziet in de schepping vau een sowjetleger van 101 divisies, d.w.z. 9(50.000 man vredessterltte een element, waar aan bij de opstelling van het verdrag van Versailles niet gedacht kon worden. leveren tot het scheppen van vrede in de iu een vrije en "openlijke samenwer king met de andere naties en haar regee- ringen. In dezen geest heeft dc regeering besloten tot do wet op den dienstplicht, die hiermee wordt afgekondigd. De wét is geteekeud door den leider en alle ministers van liet rijkskabinet. Ook U gevoelt zich wel eens lusteloos en vervelend. De oorzaak schuilt in de traagheid der darmfunctie en een opeen hoping van schadelijke sub stanties In Uw lichaam. Neemt U daarom meerdere malen per jaar een kuur met de alom aanbevolen Dr. E. RICHTER S KRUIDENTHEE, die Uw bloed en inwendige organen ver- frischt! Hebt U aanleg tot corpulentie, gebruikt U dan dagelijks een kop Richterthee. Zonder dieet, zonder vermoei- ■ende lichaamsbeweging zorgt ze voor een natuurlijke, ge zonde gewichtsvermindering. Nu ook in De eerepromolie van. Prof. Dr II. II. Kuyper en Prof. Dr V. II. Rutgers man de Theologisch/' Faculteit te Parijs. Bovenstaande, foto werd na de promotie genomen. In 't ///iddr/i de professooren Kuyper-en Rutgers; links Prof. Mannier, deken der faculteit; rechts Prof. Goguèl. raadj Een goedgemeende i

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 4