EN D en pndje 1935 DER U! êfè MAAS- EN SCHELDEcrDU ZATERDAG 16 MAART 1935 DE KON. FAMILIE TERUG !N DE RESIDENTIE NIET NOODZAKELIJKE EXECUTIES VAN LANDELIJK EIGENOOM Gemengd Nieuws. DE ROOFMOORD TE OYEN GROOTE KRAAK TE DEN HAAG ii Tl it een kind zenuwen. van datï jk is, dat; doormaakt,, is met het; Sanatogen- t dat heel inderoogeiB ij in enkele» zien terug- en pit ei# im en de n eens- n duizen- een uit- ;heker en UWERIJ ERDAM 1005 en 11016 !it mondje*] zoo frisch,' albaar be-j >it. En toch 't is Pastol,1 naakt enstelling f leale tand-' en polijst.' [azuur niet die Pastol sasta. n proef en n worden.i 20 en 35 ci wij rdra- een moet ken! kop a os Dat Waar ieem BINNENLAND Hartelijke ontvangst van de zijde van het publiek Dinsdagochtend zijn de Koningin en Prinses Juliana van hun verblijf in Zwitserland weer in Den Haag terug gekeerd. De ontvangst op hot perron en ook buiten op het Stationsplein droeg een buitengewoon hartelijk karakter. Reeds geruimen tijd voor het tijdstip waarop de trein in de residentie zou aankomen stond oen groote menigte op hot plein tc wachten om de vor stelijke personen te verwelkomen. Tot aan het Rijswijkscheplein stond het publiek in dichte rijen geschaard terwijl de politie uitgebreide maatrege len had getroffen om do orde te hand haven en het verkeer zooveel mogelijk voortgang te doen vinden. De'vorstelijko personen hadden de reis gemaakt met den Bazelertrein tot Rotterdam. Daar stond oen extra trein gereed, welke de Koningin en dó Prinses met de dames en heeren van haar gevolg naar Den Haag ver voerde. Om 10.41 uur reed do trein het sta tion binnen en stopte voor het eerste perron, waar de Koninklijke wachtka mer zich bevindt. Hier waren ter begroeting aanwezig de gouverneur van do residentie luitenant generaal Jhr. Röeli, en do waarnemend burgemeester vau Den Haag wethouder Mr. Dr. de Vries. Ook hier stond hot zwart van do menschen. De Koningin en Prinses verlieten, terwijl een luid „hoera" uit de menigte opsteeg den trein en begaven zich iu de wachtkamer. Beiden zagcu cr zeer goed uit. De Koningiu droeg een witten man tel met bontkraag en dito hoed. Do Prinses was in het bruin. Benige oogenblikkcn later verlieten zij 't station en namen plaats in de ge reedstaande hofauto's. Buiten werden zij eveneens hartelijk toegejuicht en zong het publiek het „Wilhelmus". De Koningin en de Prinses begaven zich naar het Paleis Huis ten Bosch. Telegramwisseling met Zwitserschen Bondspresident Na haar terugkeer uit Zwitserland heeft Koningin Wilhelmina de. Zwihwrschen Bondspresident Dr Minger het volgende telegram gezonden: „Zooeven som ik uit "ünterwasser terug en moet U, mijnheer dor Bondspresident, "zeggen, hoezeer mijn dochter en ik weder om van een aangenaam verblijf in Zwitser land verrukt zijn en hoezeer wij ons ver heugen weer oenige weken in Uw land te hebben kunnen doorbrengen. ik zal dit niéuwe bezoeken" het ons ten deel gevallen gastvrij onthaal in do beste herinnering behouden". De Bondspresident, I)r Minger, heeft als volgt op dit telegram geantwoord: „De zeer lieve boodschap, Uwe Majesteit, heeft mij zeer bewogen, en ik stel het op prijs U daarvoor do verzekering to geven van mijn oprechte dankbaarheid. De Bondsraad en het geheele Zwitsei'scbe volk is gelukkig en trotsch over de aanhan kelijkheid, die Uw Majesteit ons land be tuigt, en acht gelukkig, dat het U vergund was in gezelschap van Prinses Juliana bij ons eenige weken rust te genieten". Minister Van Lidth de Jeude beëedigd Be nieuw benoemde Minister van Wa terstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude is hedenochtend door H.M. de Koningin ten Paleize Huis ten Bosch beëedigd. De stand der werkloosheid Tienduizend werkloozen minderl Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 23 Febr. jl. 418.147 werkloozen ingeschreven. Op 9 Febr. be droeg het aantal werkloozen 428.181, zoodat er thans een vermindering van het aantal werkloozen met 10.034 mag worden gecon stateerd. Prov. Staten van Z.-Holland Dr J. Schokking bedankt Dr 3. S c h o k k i n g, die benoemd was tot lid van de Prov Staten van ZuidHolland heeft voor deze benoeming bedankt. Thans heeft de voorzitter van 't Centraal Comité in deze vacature benoemd verklaard den heer J. van Brugen, thans wonende te Heemstede. Het restant van de „Uiver"-post Niet meer uit te zoeken Nog altijd komen bij deu P.T.T.-diensc in Indië aanvragen binnen omtrent de Uiver-post Daar ïiet vrijwel «mogelijk ts het restant uit te zoeken, zal dit einde dezer maand naar 's-Gravenhage wor den gezonden. Het arbeidskamp van onge- wenschte vreemdelingen f Het concentratiekamp voor ongewenschte vreem delingen, die niet kunnen worden uitgewezen, zal gevestigd worden in het Fort Honswijk onder de gemeente Tuil en 't Waal (provincie Utrecht). Met de leiding van het kamp zal worden belast de heer B. G. A. S m e e t s. directeur vao de tuchtschool te Nijmegen. De heer Smeets zal deze laatste functie blijven vervullen, ielangrijke Regeeringsverklaring De Minister van Economische Zaken, Mr Stccnberghe, hooft Woens dag hij do behandeling, van do begrooting' van het Landbouw- Crisisfonds voor 1935 in de Twee de Kamer een belangrijke verkla ring afgelegd inzake het vraagstuk der vaste lasten en de niet nood zakelijke executies. Deze verkla ring luidt als volgt: „Hot buitengewoon groote verband, dot bestaat tusschen den landbouwsteun en de waarde van hot landeliik eigendom, is voor de Regoering aanleiding geweest maatrege len to treffen tegen niet noodzakelijke executies van landelijk eigendom, terwijl in het reeds aangekondigde alge- meene bezuinigings-outwerp van wet, aan de Staten-Generaal voorstellen zullen wor den gedaan ter vermindering van dc vaste lasten van dat eigendom- Tegen do niet uoodzakelijko executies van landelijk eigendom zijn gisteren afge kondigd twee Koninklijke Besluiten, welke beid» steunen op het Crisis-Organisatie- sluit 1933. Daarbij wordt o. a. bepaald, dat een hypothecaire schuldenaar, wiens landelijk eigendom met executie wordt bedreigd, of wiens faillissement is aangevraagd, zich tot mij kan wenden met verzoek te beslissen, dat de toekomstige gebruikers van dat eigendom niet zullen worden toegelaten als geor- ganiseerden tot Crisisorganisaties, of wanneer zij reeds georganiseer- den zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. Het gevolg hiervan zal zijn, dut wanneer mijnerzijds oen dusdanige beslissing geno men is, het land nagenoeg onverkoopbaar zal zijn, aangezien dazirop geen landbouw producten meer geteeld mogen worden, noch veo mag worden gehouden, terwijl natuurlijk evenmin landbouwsteun voor die bedrijven zal worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat de noodigo waarborgen tegen een minder juiste toepassing van dit ingrij pend middel zijn genomen. Voor ieder geval zal ik mij doen advisee- ren door een Hypotheekcommissie, bestaande uit juristen en landbouwdeskun digen, welke een onderzoek zal instellen en belanghebbenden zal hooren. Tevens is de mogelijkheid ge opend, dat deze Commissie een onderlinge vrijwillige uitstel- ol betalingsregeling tot stand brengt tusschen den hypothecairen schuldenaar en zijn crediteuren. Nadrukkelijk is hierbij echter bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldleeningen in geen geval mogen worden aangetast. Het lid van den Hoogen Raad der Neder landen, do oud-Minister van Justitie Mr. Dr. J. Donner heeft zich beroid verklaard de leiding van deze Commissie op zich te nemen." De werking der regeling. Omtrent de beide door den Minister ver melde Koninklijke Besluiten, welke zijn al- gekondigd, vernemen wij hot volgende: In het eerste Besluit worden de artikelen 5 en 7 van het Crisis-Organisatiebesluif 1933 gewijzigd. Daarbij wordt, gelijk in de Regeeringsverklaring is medegedeeld, aan een hypothecairen schuldenaar, wiens lan delijk eigendom met executie wordt be dreigd of wiens faillissement is aange vraagd, de bevoegdheid gegeven zich to wenden tot den Minister van Economische Zaken en dezen te verzoeken te beslissen, dat de toekomstige gebruikers van dat lan delijk eigendom als georganiseerden tol crisisorganisaties niet zullen worden toege laten, of wanneer zij ree.ds georganiseerden zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. De Minister zal, alvorens zijn beslissing tc nemen, eerst het advies moeten inwinnen van een in te stellen Hypotheekcommissie. Het tweede Besluit steunt op de hier- vorengenoemde artikelen 5 en 7 van het Crisis-Organisatiebesluit 1933 en bevat de uitvoeringsregelen. Het bevat allereerst de termijnen, waarbinnen het verzoekschrift moet worden ingediend, alsmede de gege vens welke daarbij moeten worden over gelegd. Nadat do Minister do stukken in handen heeft gesteld van de Hypotheek- commissie, worden de daarvoor in aanmer king komende crediteuren hiermede in ken nis gesteld en hun de bevoegdheid gegeven daarop te antwoorden. Deze antwoorder worden den schuldenaar medegedeeld, waar na een mondelinge behandeling voor de Hypotheekcommissie, in tegenwoordigheid van belanghebbenden, volgt. Deze Commis sie kan voorts trachten een betalingsrege ling en/of een uitstelregeling tusschen den hypothecairen schuldenaar en zijn verschil lende schuldeischers tot stand te brengen. Hierbij zijn echter verschillende restricties gemaakt. In de eerste plaats moet de schub denaar aannemelijk maken, dat hij in ver band met de heerschende buitengewoa tijdsomstandigheden niet in staat is aan zijn verplichtingen geheel te voldoen. In de tweede plaats mag de schtildeischer door de tot standkoming van de betalings en/of uitstelregeling in zijn belangen niet méér worden benadeeld, dan do schulde naar bij niet tot standkoming daarvan of mogen er geen andere omstandigheden zijn, die het voorstellen van een betalings- cn/ol uitstel regeling' onredelijk zouden maken- Ten slotte is nadrukkelijk bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldleenin gen in geen geval door de betalingsregeling mogen worden aangetast. Indien een beta ling of uitstelregeling wordt aanvaard, dan is de zaak daarmede afgedaan. Geschiedt dit niet, dan doet do Hypotheek commissie den Minister haar advies in den vorm van een ontwerp-beschiklting toe komen. Bij een gunstig advies kunnen alle mogelijke voorwaarden aun den schulde naar worden opgelegd. Do Minister is niei aan het advies gebon den. Hij is eveneens bevoegd zijn eenmaal genomen beslissing te wijzigen of in to trek ken, alsook in do voorwaarden wijziging te brengen. Dit kan plaats hebben, of wel op grond van zoowel voor den schuldeischor als voor den schuldenaar, gewijzigde omstandigheden, of wel, indien de schuldenaar de hom opge legdo voorwaarden niet nakomt,. Ten slotte is nog bepauld, dat verzoek schriften, welke zullen worden ingediend naar aanleiding van thans aanhangige exe cuties door de Commissie voor allo andere zullen worden behandeld. Naar wij vernemen zal de samenstelling van de Hypotheek commissie als volgt zijn: Voorzitter: Mr. Dr. J. Donner, lid van den Hongen Raad der Nederlanden, Oud-Minis- tcr van Justitie. Onder-Voorzitter: Mr. Th. R. Wyers, Raads heer in het Go- rochtshof to 's-Hertogenbosch. Leden: Mr. Th. L. van Berckel, Raadsheer iu het Gerechtshof to 's-Gravenhage; F. M. Ronants te Tilburg; Prof. Mr Dr S. van Brakel, Hoogleeraar to Utrecht; Prof. Mr f. B. Cohcn, Hoogleeraar tc Groningen, Jhr. Mr. G. W. v. d. Does, advocaat cn pro cureur to 's-Gravenhage; F. E. II. Ebels, Lid der Tweedo Kamer te Nicuvv-Beerta; Mr. B. do Gaay Fortman, Rechter in do Ar- rondissements-Rechthank to Amsterdam; Chr. v. d. Heuvel, Lid der Tweedo Kamer te 's-Gravenhago. Het Secretariaat van do Hypotheekcom missie zal worden waargenomen door hel Landbouvv-Crisisbureau van het Departo ment van Economische Zaken, Lange Voor hout 1 te 's-Gravenhage. Mr. Dr. J. Donner TE LAAT MET DE CANDIDAAT- STELLING! De Communistische Partij diende VVoens- dagmorgen in Zeeland de lijsten in, ter deelname aan de Statenverkiezingen. Dam men hiermede een dag te laat was zal men nog 4 jaartjes met zijn canclidaten geduld moeten hebben! TUSENIUS UIT DE N.S.B. Werd hij bedreigd? Een der oprichters van de N.S.B. Kring- IJmuiden, de heer K. II. Tutten lus, heeft bedankt als lid van deze beweging. Zooals bekend was de heer Tusenius tot voor kort gewestelijk commissaris voo- Noord-Holland De heer Tusenius- die de Woensdag inge diende lijst van candidaten der N.S.B. voor de Statenverkiezingen nog heeft gctee.kend, Eisch vijftien jaar gevangenisstraf üc rechtbank te 's-Hcrtogcnbosch behan delde op oen buitengewone zitting de gru welijke roofmoord, die iu den nacht van 13 op ill Mei 1934 in het dorpje Oyuu aan de Maas hij Oss werd gepleegd. Twee broers, de bejaarde Toon en Piet Verhoeven, werden in hun slaap overvallen door twee mannen, die met oen stuk ijzer den 67-jarigen Toon Verhoeven den schedel insloegen on zijn 60-jarigen broer zoo lievig op het hoofd stoegen, dat hij zwaar en bloe dend verwond neerzonk. Onmiddellijk, toen do bandieten de slaap kamer der broers betraden cn het licht van een zaklantaarn lieten schijnen, waren, de Verhoevens wakker geworden, en begrepen zij, dat liet don indringers om hun ge.ld te doen was. Zij stelden zich legen de aanval lers hevig te weer. Vroezend, dat dc oude mannen hulp zouden roepen, grepen de roovers een vijl, cn sloegen daarna Toon eerst in het gezicht en daarna op het hooit! Do laatsto slag verbrijzelde den schedel van den ouden man die onmiddellijk stierf. Ook Piet Verhoeven kreeg lievige slagen mot dc vijl op het hoofd. De indringers bonden toen do beide beweginglooze slacht offers uun handen en voetou aan elkaar vast en gingen met ongeveer zeventig gul den er van door. Piot Verhoeven, die zich zoo stil mogelijk had gehouden om den schijn te wokken, dat hij dood was, wist ondanks zijn verwondingen, do touwen door te bijten, waarmee hij was geboeid en liep in zijn bebloed nachtgewaad naar zijn buurman, K. van "Ojrsouw, die direct den veldwachter waarschuwde, die zich in ver binding stelde met de marechaussee tc Oss. De mareehousseu wist spoedig do ver dachten op te sporen, n.l. de 23-jarige F. van O. en de 16-jarige W. do B., een broer v an den wegens den moord te Berghera ver oordeelden P. rle R. De beide verdachten ontkenden. Getuigen brachten verschillen de bezwarende verklaringen naar voren als bebloede kleeding, druipnatte schoenen emmers, waarin kleedingstukken enz. Een afgeluisterd gesprek Na deskundigen-verklaringen, zeido tic hoofdbevvaarder in de govangonis te 's-Hcr- togenbosch op 19 Juni in het Huis van Be waring een gesprek to hebben afgeluisterd tusschen een zekeren K. uit Eindhoven en zijn buurman van O., mot wien hij langs do verwarmingsbuis een gesprek voerde. Var O. verklaarde daarop, dat hij hoopte, dat Dc B. zijn mond zou houden. „Alh je eens naar Oss gaat", sprak hij tot K., „zeg dim tegen mijn kostbaas en zijn vrouw dat zij voor do rechtbank moeten verklaren, dat ik om lfalf twaalf ben thuis gekomen. Ik zeg tegen niemand, dat ik het heb gedaan, zelfs niet tegen mijn beste vrienden. He: zal ook niet uitkomen, want er is geen bewijs". Van O. verklaardo bij dezo ge legenheid ook, dat het een heel gevecht was geweest met tie slachtoffers. Zij hadden liet geld onder de planken zitten. „Als De B. zou bekennen, en wij komen voor de rechtbank", had hij verklaard, „dan sla B hem daar dood". De officier van justitie kwam in zijn re tpiisifoir toi de conclusie, dat het bewijs geleverd is. De verdachten staan ongunstig bekend. Do oudste is enkele malen veroor decld, zij het niet voor zware misdrijven Zijn houding is brutaal en schaamteloos. Do officier eischte tegen ieder dei- verdachten wegens diefstal, gepleegd en in vereeniging door twee personen en vergezeld gaande van geweld, den dood ten gevolge hebbende, met het oogmerk om den diefstal voor te be reiden en om bij betrapping te kun nen vluchten, vijftien jaar gevange nisstraf zonder aftrek van voorarrest De raadsman van verd. Van O. verzocht rekening te houden met de twijfel, welke in deze zaak is. De raadsman van verd. Dc B. concludeer de tot vrijsraak. Uitsraak 25 Maart a.s. Voor 3000 aan bont ontvreemd Men meldt ons uit Den Haag: Naar wij vernemen heeft er een nacht vau Vrijdag op Zaterdag een rake inbraak plaats gehad in de zaak van de N.V. Pelterijenhandel „Splitter Fréres", Lange Houtstraat 3, alwaar tot dusver onbekenden een aantal bont mantels hebben ontvreemd, met eert gezamenlijke waarde van circa f 3000, Door dc wijze, waarop dc da,dcrs zijn to werk gegaan, rijst het vermoeden, dat het Uier lieden betreft, die met de situatio van de zaak op de hoogte waren. Muur ingestort Twee dooden, een zwaar gewonde Te Dommelen (N.Br.) is een ernstig ongeluk gebeurd op het terrein van de N.V. Dommelsche Bierbrouwerij „d'Omnjebocxn" vh. W. C. Snieders, gelegen aan den Rijksstraatweg Berg- eyk—Valkensvvaard. Op het oogenblik wordt deze brouwerij verbouwd. O.a. was men bezig met het sloopen van een ketel, die met een balk verbon den was met een oude. vrij hooge muur. Doordat op een gegeven oogen blik deze balk bezweek, is de muur, die toen niei meer gestut werd, om gevallen. Drie werklieden werden door het neerstortende puin bedolven. Twee hunner, do 4S-jarige H. B. Wesseling uit Vaikenswaard en do S4-jarige P. Kivits uit Eindhoven wa ren vrijwel op slag aood. De derde, zekere Zegveld uit Someren, bekwam een zeer ernstige schedelbreuk en an dere verwondingen. Hij is per zieken auto naar het St Joseph Ziekenhuis te Eindhoven vervoord, v aar chrirurgiscli ingrijpen noodzakelijk bleek. De beide overleden arbeiders waren ge huwd; \V. was vader van elf kinderen en K. van twee kinderen. Het stoffelijk over schot van den laatste is eveneens naar het Si Joseph Ziekenhuis to Eindhoven over gebracht. Doktor Dagevos uit Vaikenswaard was spoedig na het gebeurde ter plaatse. Een ziekenauto uit Eindhoven en een handbran- card uit Vaikenswaard waren weldra aan wezig. Eenige zusters van het Gasthuis der Carolusstichting te Dommelen verleenden eveneens assistentie. Het ongeluk verwekte, zooals to begrij pen Is, groote consternatie. Het onderzoek wordt geleid door den chef-veldwachter Van der Hurk te Vaikens waard. OP EEN STREKDAM GEVAREN Het motorschip „Spes Salutis" geladen met zand, is le Wemeldinge tijdens storm op den strekdam gevaren. Later is het schip door hel bergingsvaartuig „Dorus Rijkers" vlot gebracht en te Wemeldinge binnenge bracht. Visschersvaartuig in het drijfijs bekneld en gezonken De bemanning nauwelijks gered Men meldt ons uit Harderwijk: Maandagmorgen te ongeveer half zeven was de visscher Jacob Mannessen en zijn 19-jarige zoon ter vischvangst gegaan met de HK 90, eigenaar B. v. Moer, ondanks het ruwe weer. Eenige kilometers uit de kust ging hel kuilnet overboord en gingen do visschers sleependo weer op de haven aan. Plotseling kwamen groote schollen drijfijs opzetten, zoo scherp, dat in het boulen vaartuig een diepe snede werd gemaakt. Het begon on- middelijk te zinken. Ze waren toen onge veer 300 meter van den havenmond. De vis schers heschen in allerijl de fouragemand waaraan ze roode zakdoeken hadden gebon den. in den mast, hetgeen gelukkig in de haven werd opgemerkt. Voor echter hulp kwam opdagen maakten de visschers ang stige oogenblikken door. Het schip zonk steeds dieper en ten slotte was er nog maar een klein stukje van den steven boven wa ter, waarop beide mannen zaten. Het ge lukte de H.K. 17 van de gebroeders Peter sen, die in- de buurt vischten, de schipbreu kelingen te redden. Nauwelijks waren de menschen van hel vaartuig af, of het verdween geheel in de diepte, waarna nog slechts de mast boven water uitstak. De visschersvloot is met behulp van tjalkschepen bezig de IIK 90 te lichten. Doodelijk ongeluk te Rotterdam Wielrijder geslipt en onder d-wielige vrachtauto geraakt Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vijf heeft op den Bergweg te llotterdam-Noord een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 16-jarige A. Noordzy uit Schiedam is met zijn rywiel geslipt en kwam terecht onder een juist passeerende zeswielige vracht auto. bestuurd door J. II. uit de MarnLxstraat. De jongen geraakte onder één der achter wielen, welke hem over net lichaam heen ging. Met zware inwendige kneuzingen en een hersenschudding is hij per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Woensdag is de ongelukkige tengevolge der bekomen verwondingen overleden. Door een stier op de horens genomen liet onderlijf opengereten Op het terrein dei' groentenveilingte Wa- leringen was Woensdag de vrachtrijder Git den Willige, uit Voorburg, bezig met een stier, die hij bij een landbouwer had ge haald. van ziju vrachtauto af te laden. De zoon van den vrachtrijder was daar toe in den wagen geklommen, en stond aan den kop van het dier. Op een gegeven mo ment deed de stier een aanval op den jongeman, die niet spoedig meer weg kon en door liet dier op dc horens werd genomen. Hierbij drong een hoorn het slachtoffer in het onderlijf, waardoor een ernstige verbloe ding ontstond. De stier wierp Uit den Willige over liet hek van do vrachtauto, waarna de jonge man op den grond viel. Behalve de verwondingen aan liet onder lijf, had hij ook aan het gelaat verschillen de wonden bekomen en waren hem eenige tanden uit den mond geslagen bij liet ge vecht met het woedende dier. Nadat Dr. Hoogkamer de eerste liulp liad verleend, is het slachtoffer naar het It.K. Ziekenhuis te Voorburg vervoerd. De ziekte van Weil Te Z u i d-B e ij e r 1 a n d heeft zich weder om een geval voorgedaan van de ziekte van Weil, met doodelijken afloop. Het slacht offer, een 3S-jarige landarbeider, was werk zaam geweest bij het uitdiepen van polder- slooien en had daarbij een kleine verwon ding aan de hand opgeloopen. Incidenten in N.S.B.-vergadering Stikgas in de zaal Te Den Losch heeft tijdens oen vor dering, waai'in do heer .Mussert, leidei' van de N. S. B„ in het Casino een spreekbeurt vervulde zich een ernstig incident voorge daan. Nauwelijks was dc hoe.' Mussert aan liei woord -f cr verspreidde zich door de zaal een benauwende, prikkelende lucht, die de aanwezigen deed hoesten. De vergadering werd geschorst cn dc politie stelde een on derzoo.k In. Onder een stoel vond men een fleschje, waaruit de kwade dampen stroom den. Hot llnschje weid terstond uit de zaal verwijderd .waarna de heer Mussert zijn redo voortzette. Iu den aanvang dacht men, dat hot fleschje broomkali bevatte, doch volgens verklaringen van den direc teur van den keuringsdienst voor waren be stond de inhoud uit stikgas, dat o.a. in deu wereldoorlog gebruikt werd en voor hen, die het inademen longontsteking en andere ziekten en zelfs den dood tengevolge kan hebben. De recherche zoekt naar dengene, die liet fleschje 111 de zaal heeft gedeponeerd doch het zal moeilijk zijn den schuldige op te sporen. Wel is het opgevallen, dat bij den aanvang dor vergadering een aantal perso nen zich verwijderden, doch dit vertrek wek te .geen aandacht, daar toen nog van het aanwezige gas niets was bemerkt. Ernstige relletjes te Bussum Te Bussum is het 's avonds tot ernstige relletjes gekomen tusschen N.S.B.'ers en communisten. Keeds verschillende malen zijn door de N.S.B.'ers verkiezingsmanifesten verspreid, waarbij de verschillende deelen der gemeente door verschillende ploegen worden bewerkt. In de Spijkerstraat zag een politie-agent een auto van een ploeg N.S.B.'ers bestaande uit acht man. Op dat moment kwam één dei- bewoners van deze arbeidersstraat naar bui ten en waarschuwde de bewoners, dat er „fascisten bezig waren". In een minimum van tijd was een twintigtal revolutionairen naar buiten gestoven; van een bouwwerk werden steenen gegrepen en het regende projectielen op de N.S.B.'ers en hun auto. Deze laatste werd danig vernield. De agent, die alleen tegen de overmacht stond, sprong tusschen de groep communisten in en gal' last tot verspreiden. Toen dit niet spoedig geschiedde, trok hij zijn revolver en waar schuwde te zullen schieten. Hierop vlogen de revolutionairen angstig heen. Een ervan, zekere van V,. dien de agent op heeterdaad betrapte met het steenen gooien, wc-rd door hem gegrepen en naar het bureau van politie 1 gebracht. Omstreeks half elf werd de politie j weer gewaarschuwd, dat in de Burgemeester s'Jaeoblaan een ernstige vechtpartij plaats 'vond tusschen N.S.B.'ers en communisten. Onmiddellijk trok de politie daarheen na rijksveldwachters en marechaussees gewaar schuwd te hebben. Bij aankomst bleek, dal; oen 10 a 50-tal communisten een kleine groey» N.S.B.'ers had besprongen en deze „bewerk- ten'' met ploertendooders, slangen met lood en soortgelijke wapens. t De politie greep krachtig in en deelde fik- sche slagen uit. De communisten gaven den i strijd niet dadelijk op en een hunner, zekere S., gaf den inspecteur Langeveld een slag met een wagensleutel boven het oog, dat bloedend verwond werd. S. werd met eenige andere re- bellen gearresteerd. Nog meer arrestaties zijn te verwachten. Eenige N.S.B.-ers moesten door doktoren verbonden worden voor bloedende wonden. I Duitsche communisten veroordeeld Op 4 Februari beeft de vreemdelingendienst te Amsterdam tijdens een inval in een cafe te Amsterdam een twaalftal vreemdelingen ge arresteerd, die naai- de justitie vernr-edde, deel uitmaakten van een groote groep uitge weken Duitselie communisten. Op grond van oen wet, gemaakt toen er na den oorlog vele vreemdelingen ons land bin- i nenkwamen, werd een vervolging ingesteld. - Acht verdachten stonden voor den Amster- damschen kantonrechter te recht, omdat zij de politie niet hebben willen inlichten om trent hun woon- en verblijfplaats hier te lan de. Voor den kantonrechter bleven ze bij hun standpunt; volgens hen wilden ze de men schen, waarbij ze onderdak vonden, niet in moeilijkheden brengen. De kantonrechter kon daardoor geen ver zachtende omstandigheden laten gelden. Na vijl' minuten bedenktijd handhaafden de ver dachten hun houding. He* blijkt, dat de politie naar de illegale adressen in Duitschland, België en Nederland heeft gevraagd. Na het verhoor vqn de getuigen a charge werd de communist David "Wijnkoop gehoord, die zijn standpunt over het asylrecht uiteen zette, waarna het oud-lid van den Duitschen rijksdag, Creutzberg, aan de tand werd ge voeld. Het O.M. eischte tegen ieder der verdach ten 6 weken hechtenisstraf. Volgens den verdediger is de vreemdelin gendienst niet juist toegepast en zijn de ar- rpstaties het gevolg van spionnage van Duit sche ziide. De verded'ger drong aan op even- tueele schuldig verklaring zonder oplegging van straf. De kantonrechter veroordeelde ieder der verdachten tot een hechtenisstraf van vier weken. De doodelijke dronk Een kind overleden, een ander zorgwekkend Te Pijnakker zagen Woensdagavond omstreeks zeven uur een tweetal kinderen, het zoontje van zes jaar en het dochtertje van acht jaar van den landbouwer v. d. E. kans een flesch met nicotinezeep (eer vloeistof, welke gebruikt wordt om planten te bespuiten) te bemachtigen. Do kinderen dronken eenige teugen van deze vloeistof. Na eenigen tijd is het knaapjo overleden Het meisje is met nevigo pijnen naar tiet ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toe stand is zorgwekkend. Auto tegen Iichtpaal gereden VIJF MILITAIREN GEWOND Maandagmiddag- omstreeks half drie heeft op den Rijksstraatweg te Ermelo een auto ongeluk plaats gehad, waarbij vijf militairen werden gewond. Door het springen van een der banden van een personenauto, waarin vy'f militairen waren gezeten, is de wagen tegen een iichtpaal aangereden. Het ongeluk vond plaats even buiten de kom van Ermelo. Bij de botsing werden de inzittenden allen aan het gelaat gewond. Nadat zjj door Dr Holtrop ter pl-.atse verbonden waren, zijn zij met een militaire ziekenwagen naar Amers foort overgebracht De auto is totaal vernield. Dc moord te Rumpt Omtrent den moord op een oude vrouw tc Rumpt bij Geldermalsen weet de N. R. C. te mel den. dat de vrouw, de 74-jarige Van Wijk, uit de kerk als gewoonlijk de woning van den landbouwer H .B. passeerde, die aan de koffie zat. B. die. naar hij later verklaarde, „al drie jaar lang op cie vrouw had geloerd", liep met een bijl naar buiten, viel de vrouw van achteren aan en sloeg haar neer. De vrouw moet zeer spoedig overleden zijn. B. heeft daarop dc bijl m de Litige geworpen, waaruit zij later is opgehaaid_ Vervolgens heeft de mao z'ch hij den rijksveldwachter aangemeld. Hij uerd op hot gemeentehuis opgesloten en met het li)k \an de verslagene geconfronteerd. Daarna is hij naar Utrecht overgebracht. B. woonde alleen. Hij vervulde in de gemeente ook de functie san schoolschoonmaker en hij leef de heel rustig. Men had nooit gemerkt, dat hij een veete tegen vrouw van Wijk had, en men staal wat de aanleiding tot den moord betreft dan ook voor een raadsel. Men heeft hem voorgehouden, dat de vrouw bijna dagelijks naar de kerk ging en langs zijn huis kwam. maar B. heeft daarop geant woord, dat zij altijd vroeger ging en dat hij haar daardoor niet zag. Van een woordenwisseling schijnt geen sprake ie zijn geweest: dc man moet. zooals gezegd, gewa pend met de bijl de vrouw achterna zijn geloopen en haar pardoes hebben neergeslagen. EEN „PRETTIGE" PENSIONGAST. De politie te Naaldwijk waarschuwt tegen een jongen man, die in den laatste» tijd hij verschillende inwoners van het West land kamers komt huren. Wanneer de jon geman, die omstreeks 25 jaar oud is, tot de woning is toegelaten, vertelt hij een uitste kende betrekking hij Philips te bezitten, er. zich nn in het Westiand te moeten vestigen. Voorioopig vertoeft hij nog in een Hotel te Hoek van Holland. De man is zeer welwillend. Voor de ka mers zal hij gaarne een goeden prijs batalen; alleen kwam van de inlossing dezer belofte tot nog toe weinig terecht. Want, na het huren der kamer, waarbij hij i*i sommige gevallen nog eerst bepaalde wenschen om trent inrichting enz. kenbaar maakte, komt. hei jongmonsch niet meer opdagen. En, bij onderzoek door de politie bleek hij ook in Hoek van Holiand onbekend te zijn. MET FEN BROODMES BEDREIGD Een 2"3 jarige Pool, die uit zijn betrekking hij een kleine, in de Korte Leidschedwars- straat te Amsterdam gevestigde petten- fabriek was ontslagen, heeft in deze onder neming zijn patroon met een broodmes, dat hij bij zich droeg, aangevallen. De patroon, die het mes wilde ontwijken, kwam le val len en liep een wond aan zijn voet op. De aanvaller, die zijn slachtoffer gedreigd had, dat hij hem zou neersteken, gaf hieraan gelukkig geen gevolg en wierp het mes weg. Personeel van de zaak had inmiddels de polilie van liet nabije bureau Leidscheplein gewaarschuwd. Deze was in een oogwenk ter plaatse en arresteerde den Pool, die in zeer overspannen toestand verkeerde. Hij i-, in het bureau in bewaring gesteld. NA WOORDENWISSELING DOOD GESLAGEN Te Rumpt in de nabijheid van Gelder- malsum is de ongeveer 70-jarige weduwe \V. van Wijk na een woordenwisseling dood geslagen. De weduwe, die de R.-K. Kerk had bezocht, begaf zich huiswaarts. Geko men op den Middenweg kreeg zij ruzie me', haar 60-jarigen buurman, Buunders, welke zóó hoog liep. dat rle man de vrouw dood sloeg. Wat de aanleiding van dezo woorden wisseling is geweest, is niet bekend. Buun- dors heeft zich, toen hij zijn daad had be- dreven, zelf Lui de politie aangemeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. M

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5