Van Rotterdamsehe jongens uit den Snaarischsn tiid Kerk en School MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 16 MAART 1935 HET EINDE VAN DE GRIEKSCHE REVOLUTIE Gemengd Nieuws BUITEN LANh De opstandelingen geven zich over Venizelos op 't eiland Kasos In ons vorig' nummer konddeu we nog melding malwn van het oprukken der Griek- sche regeeringstroepen en van het feit, dat dc opstandelingen steeds meer terrein ver loren. Heel spoedig daarna volgde de overgave van de geheeie opstandelingonvloot, gelijk uit onderstaande telegram blijkt: ATHENE, 12 Maart. Tie torpedojagers Loon en Pesara en do duikboot Ne- reus, die zich tot nog toe bij de op standelingen hadden aangesloten, hob- beu zich ter beschikking van de regce- ring gesteld. Men actit het waarschijnlijk, dat ook de kruiser Averof hun voorbeeld zal volgen, nadat de opstandige officieren naar veiliger plaatsen zullen zijn ge bracht. Te Athene heerscht over deze sue- eessen groote vreugde. Vanmiddag zal voor hot huis van minister-president Tsaldaris een groo te betooging plaats vinden. Venizelos op het eiland Kasos De kruiser Averoff heeft Venizelos cn de overige opstandelingenleiders, die zich aan boord bevonden, op het eiland der üodekanesos, Kasos. aan land ezet. De gevluchte revolutionai ren bevinden zich dus op Italiaansch territoir. Voor hun vertrek van Kreta hebben de opstandelingenleiders de staatskassen, ban ken en douanebureaux geplunderd Van officieele Italiaansche zijde wordt bevestigd, dat Venizelos op Ka sos is geïnterneerd. Hij wordt be schouwd ais politiek vluchteling en zal dus niet worden uitgeleverd. Een Grieksche onderzeeër, die zich aan gesloten had bij dc beweging der opstan- delilngen heeft, volgens een mededeeitcg van welingelichte Italiaansche zijde het toi de Dodekanesos behoorende eiland Pathnos aangeioopen. De bemanning, beslaande uit acht officieren. 1 burger en ongeveer dert g manschappen, zijn onmiddellijk op 'teiland geïnterneerd. De Averoff stelt zich ter beschik king van de regeering. De kruiser Averoff zal naar het arsenaai van Salamis terugkeeren en zich ter be schikking stellen van de regeering Tsaldaris Oproep van Zalmis President Zaïmis heeft in een oproep aan zfjn Hellenen de dankbaarheid der natie voor de krachtige houding der regeering en het leger uitgesproken, welke; het. ver gieten van broederbloed heeft verhoed en Griekenland bewaard heeft voor de natio nale versplintering, die met zooveel verme telheid nagestreefd is. Zaïmis roept het volk ook verder op de orde de, bewaren en het vertrouwen op het vaderland en zijn toekomst Rust in Griekenland hersteld Volgens officieele mededeelingen is de rust in. Griekenland volledig hersteld. In alle Grieksche kerken zijn Woensdag dankdiensten voor liet neerslaan van den opsiand gehouden. In de Kathedraal van Athene woonde een reusachtige menschenmenigte den dienst bij en worden de leden der regeering hij hun verschijnen geestdriftig gehuldigd. De kruiser „Averof" is Woensdag middag te Salamis teruggekeerd. In politieke kringen verwacht men, dat generaal Metaxas waarschijnlijk weer uit de regeering zal treden, nu de opstand on derdrukt is en zijn taak in de regeering dus ten einde is. De vroegere minister-president Sokulos. die onder Venizelos jarenlang president van de Kamer is geweest, werd gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn geweest hij de revolutie. Per torpedojager zal hij naar Athene wor den overgebracht. De Grieksche regeering heeft verlof ge vraagd een torpedoboot naar het eiland P.atmos (Dodekanesos) te mogen zenden om een door de opstandelingen verlaten duikboot te mogen ophalen. De minister van oorlog, generaal Kondylis, heeft verklaard, dat de se naat door middel van een plebisciet zal worden afgeschaft. (30 Huib'S gertachtongang werd afgebroken. Er was een oude monnik op hem komen toeloopen. De man knikte hem vriendelijk toe, hii wist zeker wel wie Huib was, o zeker w'st. hij dat., pater Frenius zou het wel aan ai de broeders hebben verteld on hij zou wel gevraagd hebben of zij allen vriendeliik voor hem wilden aijn. -'Dus zou Huib van dezen monnik geen kwaad te duchten hebben. „Zoo vriend, zit je onzen tuin eens op te nemen", zeide de oude monnik vriendelijk „kom dat vind ik aardig van je. Wij, arme kloos'erlingen werken altijd maar hard achter de dikke kloostermuren, zonder dat er ooit eens menschen zijn, die komen kijken hoe en wat wij wel doen. De meeste menschen gelooven maar, dat wij luie mom niiken zijn, maar jij ziet het vandaag wel anders". „Ja", knikte Huib, blij, dat 4e monnik zoo vriendelijk met hem sprak. „Zou je wel gelooven, dat wij veel doen voor de menschen onzer stad?" Huib keek den spreker vragend aan. Het was duidelijk, dat hij niet begreep, wat dat wel ziin moest. Hij had daarover nooit zoo bijzonder veel hooren soroken. „Ik zal 't je bewijzen", ging de praat grage monnik voort, „ltom ga maar eens Dc senaat bestaat voor drie vierde gedeel ten uit Venizelisten. Gister is een medewer ker van Venizelos, een dor geldschieters voor den opstand, Pistolakis, gearresteerd, evenals dc burgemeester van Drama, die actief aan den opstand heeft deelgonomen. Een Italiaansche torpedojager zal den vroegeron minister-president Ve nizelos naar het eiland Ilhodos over brengen. Een regiment dat weigert zich over te geven? Uit Sofia: Uit Petritsj aan de Bulgaarsch- Grieksche grens wordt door Bulgaarsche autoriteiten gemeld, dat daar van Woens dagmiddag drie uur tot het invallen van de duisternis sterk geschut- en machinege weervuur hoorbaar was Volge-ns mededeelingen van Grieksche grensposten was sprake van een ernstig ge vecht tusschen Grieksche regeeringstroepen en het 22ste regiment infanterie, dat deel uitmaakt van hot vierde legercorps. Dit re giment weigert ziclt ever te geven. Over het resultaat van dit gevecht, dat in de buurt van Drama heeft plaats gehad, zijn tot op het oogenbük nog geen berichten ontvangen. Nadere mededeelingen ATHENE, 14 Maart. Bij de stad Molibos, op het eiland I-esbos, arriveerde gisteren eon van Kreta komend stoomschip. Aan boord bevonden zich opstandige officieren en soldaten, die nog geen bericht hadden ontvangen van dc overwinning der regee ring. Zij werden onmiddellijk gevangen ge nomen. Venizplos heeft de regeering telegrafisch medegedeeld, dat hij de uit de staatskas van Kreta meegenomen gelden, een bedrag van ongeveer 18 millioen drachmen, wi' terugstorten. Hij beschouwt deze som als een persoonlijke schuld. lieden wordt met de demobilisatie der in verband met den opstand opgeroepen reser ves begonnen. Zes generaals, die met de revolutionairen hadden gesympathiseerd, zijn door de ra gocring ontslagen. Italië en Abessynië Gespannen situatie. Abessynië eisebt arbitrage, overeen komstig het verdrag. LONDEN, 11 Maart. De correspon dent te Addis Abeba van de „Daily Telegraph" meldt, dat ten aanzien van het Italiaansch-Abessynisch conflict een gespannen toestand is ontstaan, aangezien de sedert twee weken ge voerde onderhandelingen om instel ling van een neutrale zóne en over de Italiaansche schadevergoedingseischen zonder resultaat zijn gebleven. Abessynië schuift de schuld geheel op Italië. Inmiddels duren de militaire voor bereidingen der Italianen in Oost- Afrika voort. Naar. verluidt, heeft de Abessynische re geering gisteravond een nota naar Rome gezonden, waarin zij weigert de Italiaan sche" eiscn'en vérder te behandelen wanneer niet van te voren een onpartijdig onder zoek plaats vindt. Van Italië wordt een duidelijk antwoord geëischt of het bereid is het conflict aan een arbitrale beslissing te onderwerpen, overeenkomstig het Italiaansch-Abessynisch verdrag. Geruchten over aftreding van Mac Donald Verlangt hij een minder spannende functie? Uit Londen: Dc verkoudheid van Mac Donald heeft geruchten in om loop gebracht omtrent den politieleen toekomst van den premier. De „Eve ning News" verklaart, dat niet alleen onder de aanhangers der regeering, maar ook onder de leden van het kabinet ernstige bezorgdheid heerscht over den onmiddellijkon toestand van Mac Donald. De geruchten over een voor de deur staand aftreden van de.n eersten minister zijn weer opgedoken. Onder zijn medewerkers is het een bekend feit, dat hij zeer afgemat is en den lauts'eu tijd geleden heoft aan slapeloosheid. Poli tieke vrienden van Mac Donald zouden er van overtuigd zijn aldus meldt het blad verder dat hij reeds zou hebben beslotor Downingstreet binnenkort te verlaten en zich te belasten met een minder inspannen de functie, welke het hem mogelijk zou maken in het kabinet zitting te houden. Hij zou b.v. voorzitter kunnen worden van den staatsraad in plaats van Baldwin, die dan het minister-presidentschap op zich zc u kunnen nemen. mee", en eer Huib het wilde of wist, liep hij achter den monnik aan, don grooten kloostertuin in. „Kijk eens hier", zei de kloosterling, ter wijl hij achter in den tuin bij een paar bedjes bleef staan, „zie je de planten, die op deze bedjes groeien?" Huib knikte weer van „Ja", spreken vlotte nog niet best. „Heb je die planten wel eens eerder gezien?" „Neen", zeido Huib, .zulke planten zag ik nooit eerder.' „Dat wil ik ook wiel gelooven", ging de monnik voort, „want het zijn geneeskrarh tige kruiden. Uit de zaden en de wortels we'en wij hier in het klooster geneesmid delen te bereiden. Kijk, die planten daar, kweeken wij alleen om hun wortels. Die wortels worden fijn gesneden en gekookt en vermengd met nog enkele andere stoffen leveren zij dan een uitstekende zalf voor bran'hvonden, brandzalf noemen wij die altijd." Iluib vond het werkelijk aardig van den monnik, dat hij hem zooveel moois ver- tolde. Hij was daardoor werkelijk zijn angst en zijn zorg eenigen tijd vergeten. „Maar kom", zeide de monnik nu, „ik moet weer aan mijn werk, da zon is al aai'dig aan het dalen en ik heb voor zij onder is nog heel wat te doen. Zeg", ging hij voort, „wil jij imij niet een beetje helpen?" Ja, dat wilde Huib wel. Pater Frenius had immers ook pezend, dat hii maar wat welken moest in don tuin. Dat kwam dus goed uP. Hij had !"lf niet om werk! durven vragen, maar nu Ernstig lawine-ongeluk Negen dooden In Beneden Tauern (Oostenrijk) zijrt negen deelnemers en deelneemsters aan een ski-cursus uit Weenen door een lawine gedood. Dertien personen werden door de sneeuwmassa meege sleurd. Vier ervan konden zich redden. Tot gisteravond waren zes van de ne gen lijken gevonden door de uit Schladming gekomen reddingsexpedi- tie. Dit is het derde groote lawine-onge luk in Beneden Tauern sedert het be staan van dc ski-sport in Oostenrijk. In 1028 eischte een lawine op den Sonnblick 15, in 1910 een andere op den Schneeberg 13 dooden. Alfoersch recruut maakt amok Verscheiden dooden en gewonden! TJIMAHI. 12 Maart (Aneta). De Alfoer sche recruut van het eerste depot-bataljon, Djoemati, maakte amok. Hij stak den Euro- peoschen fuselier van het negende bataljon L. B. van Stenus grlioren in Indië en den korporaal Atmadja dood. Voorts bracht hij den Kuropeeschen sergeant G. C. v. Dioton. geb. te Wijk bij Duurstede, zware verwon dingen toe. evenals den stukkenrijder Ka riodimedja. De toestand van do gewonden van Van Dieten en Kariodimedja is zorgwekkend. Van Dieten kreeg twee steekwonden in de bals en Kariodimedja een steek in don rug welke tot in de nieren doordrong, bene vens een steek in de borstkas. De amokmaker werd overmand en neer geslagen, waarbij hij een arm brak. De verwondingen van de slachtoffers zijn met een kapmes toegebracht. Admadja kreeg een steekwond in de rechterschouder. Wijlen van Stenus werd in het hart ge troffen. Het proces-Rintelen Uit Weenen: Bij dc verdere behandeling van het proces-Bintelen is nog een reeks onbeteekenende brieven, die de laatste da gen ontvangen waren, voorgelezen. Hierme de is de verzameling van het bewijsmate riaal vrijwel beëindigd. Dc president deelde mede, dat vandaag nog eenige minder be langrijke brieven zullen worden voorgele zen, waarna liet O. M. cn de verdedigers hun pleidooien kunnen houden. Het vonnis kan hedenmiddag ongeveer 4 of 5 uur verwacht worden. De verlenging van den diensttijd in Frankrijk Ernstige strubbelingen in de Kamer PARIJS, li Maart. De vergadering van de Legorcommissie dor Fransche Kamer die de kwestie van den militairen diensttijd be handelde, had een bewogen verloop. Een motie van -anti-ouwen die dn rechterzijde togen de regeering had ingediend, wegens de door deze betoonde te groote toegeeflijk heid tegen de rad. socialisten Werd slechts met moeite verworpen. De pers verwacht morgen een bewogen debat in de Kamer over de kwestie van verlenging van den diensttijd. Zooais is aangekondigd zal Minister Flan- din een verklaring afleggen terwijl de socia listische fractie door Léon Blum een intcr- pellatieverzoek heeft laten indienen. In de „Populaire" geeft Léon Blum te verstaan, dat zijn politieke vrienden niet tevreden zijn met een verklaring van uitstel. De socialisten zullen in elk geval stelling nemen tegen de plannen der regeering en zorgen, dat het tot een directe beslissing komt. De rechterzijde is voornemens morgen een voorstel tot onmiddelijk". invoering van den tweejarigen diensttijd te stemmen. Wanhoopsdaad door honger PARIJS, 14 Maart. Te Ni mes heeft een veertig jarige weduwe zich met haar drie dochters van 18, 6 en 4 jaar van het leven beroofd. Uit het politieonderzoek is geble ken. dat honger de ongelukkigcn tot hun daad heeft gedreven. NEW-YORK OPNIEUW IN FINANCIEELS MOEILIJKHEDEN. NEW-YORK, 14 Maart. Het, gemeentebe stuur van de stad New-York, onder teidtng van burgemeester La Guardia, dreigt voor een nieuwe financioeie crisis te komen, aan gezien de rechtbank in hooger beroep grs teren een uitspraak beeft gedaan, waar door het gemeentebestuur kan worden ge dwongen tot betaling van 25 millioen dol lar achterstallige salarissen van het ge- raeentepersoneel. deze goede monnik het hem vroeg, greep hij liet met 'beide handen aan. 't Zou voor pater Frenius ook aardig zijn wanneer hij straks terugkeerde en hij zag. dat Huib ijverig aan het werk wasi Dan zou hij toch goed kunne.n merken, dat Huib dankbaar was voor dc vriendschap van den goeden ouden pator. „Hier is je werk", zeide de monnik, „kijk eens, ik heb vanmiddag hier een paar bedden omgespit, daar wilde ik morgen in zaaien cn nu moest jij die bedden eens mooi fijn harken voor me. Wil je dat wel?" „Jawel, dat doe ik graag", zei Huib en terwijl hij de hark aannam, die de pater ham gaf, begon hij met alle macht de ■kluiten van ie zaaibeddon fijn te maken. Huib vond het een geweldig mooi werk eni hij was dankbaar, dat hij liet doen mocht. Hij was zoo geheel in zijn werk verdiept dat hij heelemaa! vergat, dat hij zich in een klooster bevond. De tijd viel hem nu ook allerminst lang en zoo was hem het wachton op pater Frenius ook niet moeilijk. Pater Frenius, dat was waar ook. Ineens schoot het Huib weer te binnen, dat de oude pater er op uit was om hém, den kleinen Watergeus, die zich zoo leeiijk gedragen had tegenover deai ouden vrien- delijken geestelijke. Huib had gelukkig bijna de beide zaai- bedden gereed, toen de gedachte aan pater Frenius hem weer te binnen schoot. Want nu was de werklust in eens over Hij verdiente zich weer in allerlei gissin gen en onder'usschen had de hark rust Daar hoorde hii een sloffend geluid en zag hij den vriendelijken monnik naderen, Militair vliegtuig neergestort Vlieger ernstig gewond Donderdagmorgen onistree-ks elf uur is het -militaire jachtvliegtuig D 16, bestuurd door den reserve-sergeant-vlieger Weber, nabij Gilze-Rijzen (N.-Br.) neergestort Het toe stel is totaal vernield. De bestuurder werd ernstig gewond. Omtrent dit vliegongeval vernemen wij nog het volgende: De reserve-sergeant-vlieger E. A. C. We her, afkomstig uit Amsterdam, was met liet militair jachtvliegtuig D 16 van Soesterberg naar Gilze Rijen gevlogen. Hij is met het toestel op het vliegveld van Gilze-Bijen op de Molenheide neergestort Hoe het onge luk plaats heeft gehad is nog niet vastge steld. De mogelijkheid bestaat dat het toe stel bij het landen is verongelukt. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het militair hospitaal te Breda overge bracht. Hedenmiddag om 1 uur verkeerde de lieer Weber niet in direct levensgevaar Vliegtuig in de Maas De inzittenden gered Om ongeveer half een heeft een tweede ongeval met een militair toestel plaats ge- had.Dit vliegtuig, thuis bchoorend te Soes terberg en op weg van Arnhem naar Venlo, waar op het oogenblik legeroefeningen wor den gehouden, kreeg ter hoogte van Afterden (L.) een motordefect, waarna dc piloot een noodlanding wilde uitvoeren op een weiland nabij do Maas. Deze mislukte echter, met hot gevolg, dat het toestel in de rivier terecht kwam en daarbij over den kop ging. De in zittenden, de bestuurder en de mecanicien, wisten uit de cockpit te klimmen en zijn door een passeerende sleepboot behouden aan wal gebracht. Het toestel, gem. I" 4 107. dat niet noemenswaardig is beschadigd, is naar den kant gesleept. Omtrent het vliegongeval te Afferden ver nemen wij nader, dat de inzittenden w»iyn t» leerling vliegers reserve kei poraals Trui ninga en F.kels. Het toestel was genummerd S 4-107. Het zal ter plaatse worden gede monteerd. Dc doodelijke damp Om ongeveer 1 uur voelden een viertal jongelui, dat in de benedenruimte van de firma Polak en Van Steenwijks Handel Mij aan de Prinsengracht te Amsterdam zat te schaften, zich onwel worden. Een der oudere arbeiders merkte, dat er met de jongens iets niet in orde was. Dego man werd voort- durend gekweld door voortdurend in heftig heid toenemende hoofdpijnen Hij wierp de deur open en bracht nog met moeite de jongens naar buiten. De krachtige inwer king van de frlssehe lucht had tengevolge, dat de slachtoffers, Henk Fabricius, Joseph Waterman, George Roodhardt en Willem Wierd, op straat bewusteloos neervielen. Inmiddels was de brandweer tor assisten tie geroepen. Toen deze arriveerde was het gas door do deuren ontsnapt Bij onderzoek bleek, dat de afvoer van een oven, waarmede pinda's werden ge brand, niet voldoende functioneerde. Waar schijnlijk kwamen er daardoor geringe doelen koolmonoxyde in de toch al niet fris- sche ruimte. De slachtoffers zijn met twee ambulanee- wagens naar het Binnengasthuis vervoerd. Ilun toestand is niet zorgwekkend. Vechtpartij in een café In een rafé aan de Warmoesstraat te Amsterdam heeft Woensdagavond te ongeveer half twaalf een '20-jarige bezoeker ruzie gekregen met den café-houder. De twist liep zoo hoog, dat het tot oen vecht partij kwam, waarbij ook onder do andere aanwezigen een groot tumult ontstond Plotseling slaakte de bezoeker een kreet, waarna hij langzaam inponzaktc. Hij bloed dn uit een diepe wonde aan de horst, welke hem met een mes was toegebracht Eenige oogcnblikken later was do politie ter plaat se; ook de geneeskundige dienst was in middels gealarmeerd en deze vervoerde het slachtoffer in ernstige toestand naar hot Binnengasthuis. De politie arresteerde den caféhouder, aangezien er ernstige verden king togen hem bestond, dat hij de steek met het mes had toegebracht. Ook zijn vrouw en een buffetjuffrouw werden voor een nader verhoor naar het bureau War- moesstraat overgebracht De caféhouder is in verzekerde bewaring gesteld. 88 JARIGE MAN DOODGEREDEN Men meldt ons uit Delft: Gistermiddag is op een bouwwerk aan de Kloosterkade de 88-jarige Z. wonende in die straat, onder een zandauto geraakt en ge dood. De man was blijkbaar het grooten- deels afgesloten bouwwerk opgeloopen cn hoeft de zandauto, die achteruit het werk opreed, niet gezien of gehoord. De chauffeur heeft den man niet opgemerkt, doordat hij links uit de auto zijn te volgen weg afkeek, terwijl de man rechts van de auto liep. He.t slachtoffer is naar liét Gasthuis gebracht. die hem straks aan het werk had gezet. Haastig vatte. Huib de hark weer op en zette zijn arbeid voort. „Zoo, zoo, sta je eens een beetje te rus ten?" vroeg de vriendelijke man, „nu dat mag ook wel, want ik zie, dat je haast net werk gereed hebt, kom, geef mij nu de hark maa.r, dan zal ik het afmaken." Maar dat wilde Huib niet. „Ik ben nog heelemaa! niet moe" be weerde hij, „ik kan best deze beide bedden afmaken." „Geef mij nu do hark maar, er is rm voor jou ander werk. Zie eens wie daar ginds den tuin inkomt." Huib keek om: het was pater Frenius, die daar naderde. Nu was de jongen niet moer te houden; hij gaf de hark aan den ouden monnik over en rende op den ouden kloosterbroe der af. „Kom hier maar zitten, Huib", zeide de Vriendelijke -pator, ,dan zal ik je mijn wedervaren eens verteilen." Huib ging op de talk zitten naast den grijzen kloosterling. Zoo zaten ze daar samen in de schaduw van een eeuwenoude linde, die zijn nog ibladerloozj; takken over hen uitspreidde. „Je zult vannacht nog maar bij ons moe ten blijven, Hui'l)", bejion de oude man, „want de deur zit bij jullie in het slot" Huib keek den gees'elijke met een teleur gesteld gezicht aan. De tranen sprongen hem in de oogen. Maar spreken deed hij niet, zijn blijde hoon werd nu zoo opeens de bodem in geslagen, dat hij nog maar niet dadelijk zijn spraak terug had, NED HERV. KERK Beroepen; Te Raamsdonk (toez.), J. v. d. Heide te Minnertsga. Te Zundert, cand. H. Coolsma, hulppred. te Brunvmen. Aangenomeo: Naar Noordhom, J. K. Lof vers te Garsthuizen. Naar Haarlem-Noord (Schoten). M v. d. Voet te Rcodeschool Naar Rotte valle-Drachtster-Compagnie, K. Terp stra te Drimmelen. Bedankt: Voor Almkcrk, F. K. van E\ert te Hellevoetsluis. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zuidhorn, A J Boss te Nij megen. Aangenomen: Naar Oldensaal, cand. Joh. Karsten te Meppel. CHR GEREF. KERK Tweetal: Te Drachten. D. Biesma te Droge- harn en P. Dijkstra te Broek onder Akkerwouae. Ds. A. J. A. VERMEER f Uit Doorn wordt, gemeld: In don nacht van Dinsdag op Woensdag jl., omstreeks 2 uur, werd plotseling de eme ritus predikant Ds. A J. A. Vermeer, sedert 1 Mei alhier woonachtig, weggenomen. Overeenkomstig zijn wensch zal do heg ra fenis in alle eenvoud plaats hebben op Za terdag 16 dezer, des n.m. 2 uur. De pastor loei zal op zijn verlangen den rouwdienst in huis leiden, terwijl aan liet graf door een der oudste Haagsclie predikanten gesproken zal worden. Dr. J. VAN LONKHUYZEN In de Araerik. Wachter schrijft Dr. J. van Lonk- huyzen, Geref. pred. te Zicrikzee, dat hij in Juni naar N. Amerika hoopt te gaan, om zijn zoon. die aan het Calvin College te Grand Rapids studeert te bezoeken. Door den kcrkcraad is hem bereids verlof verleend. Feile brand te Zevenbergen VEE IN' DE VLAMMEN OMGEKOMEN Men seint ons uit Zevenbergen: De bewoners van de Lange Noordstraat werden Donderdagmorgen omstreeks 4.30 opge schrikt doordat de groote landbouwschuur van den heer P. Bax, staande in die straat, in de kom der gemeente, in brand stond. Daar de brand reeds fel woedde, werd de brandklok geluid en werd, terwjjl politie en marechaus see de straat afzetten, door de brandweer het vuur krachtig met twee slangen op de water leiding en drie op de brandspuit aangetast, onder leiding van den opper-brandmeester De Gouw. De geheele schuur met inhoud, w.o. zes koeien, 1 paard, drie beste kippen, een geit en een hond, en voorts veel hooi en stroo en landbouwwerktuigen, ging verloren. Het huis van den heer van Opstal, dat na genoeg aan de schuur grensde, liep een tijr] lang gevaar, doch kon gelukkig worden behou den. Verschillende ruiten van belendende per- ceelen, waarvan drie groote etalageruiten, sprongen dooi de felle hitte. Ook kregen de belendende huizen veel waterschade. De oor zaak van dezen hevigen brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. EEN „LIEr" NEEFJE 'ie Amsterdam vond een echtpaar na een visite hij de familie zijn woning in wanor delijken toestand en daar het veiligheidsslot niet verbroken was. kregen zij vermoeden tegen een neef. AangTte volgde. De neef weni opgespoord er, de 16-jarige knaap viel spoedig door de mand. Dit was echter niet het eenige misdrijf dat hij gepleegd had. Tijdens de visite bij zijn ouders heeft de knaap de garderobe der gasten onderzocht Hij vond een bos huissleutels en begaf zich daarmede na.ar het huis van zijn oom. Daar haalde hij, zooals gezegd, alles onderstebo ven, doch hij vond niets van zijn gading. Tenslotte maakte hij den inhoud van de meter» buit en verdween daarmede naar huis, waar men zijn afwezigheid niet had ofigemerkt De jeugdige bandiet moet zich ook nog schuldig hebben gemaakt aan ver schillende diefstallen uit tuinhuisjes, in sa menwerking met eenige vrienden. Tegen den jongen is proces verbaal opgemaakt. Hij is ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. „Ik ben naar den Valkensteeg goweest, Huib", ging de pater voort, „maar zooals ik je zeg, ik vond de deur op slot. Er was met krijt op dc deur geschreven, het leken wel Spaansche woorden. Heel goed kon ik niet. lezen, wat er stond, maar zooveel be greep ik er wej uit, dat de Spanjaarden er al geweest waren cn dat de 6oldaten nu vermaand werden van dit huis af te blijven." Nu begon Huib toch luid te schreien. Dat was dan toch. heel verschrikkelijk. Waren de Saniaarden nu tolt hij hen in huis geweest. Dus nu had liet heelemaa) niet geholpen, dat hij naar liet. Oostpicia was gegaan cn z'n broer Hendrik had rp- gezocht. Nu zouden vader en moeder en al de anderen toch nog vermoord zijn. Och, och, welk een ellende; was hij nu maar thuisgebleven, dan had hij met hen kun nen sterven, dat had hij nu maar liever gewMö. De pater wachtte kalm af, totdat de jongen een weinig bedaard was. Toen ging hij verder. „Wat denk je nu Huib, dat er gebeurd is?" vroeg bij vriendelijk. „Ik denk, dat ze allen gedood zijn, miin heer pater' antwoordde de jongen snik- kend. „Maar vrind, daarvoor heli je in "t geheel geen reden. Denk nu eens even na; als de Snanjaarden werkelijk je Ueelc familie tut gemoord hadden, zouden ze dan zoo orde- liik vertrokken ziin? De deur zat in het slot, en er was niet het minste spoor van geweld te ontdekken, ook zag ik geen bloed". „Maar de Spanjaarden kunnen lien heb- - - ----- „MAAS"-NYMPHEN. DE MAALTIJD Zoo'n poterbal is heusch wel aardig Al raakt het ietwat uit den tijd 't Herinnert je aan vroeg'rc jaren Vooroorlogsche gezelligheid. Dan de.nlc je weer eens aan je opoe Haar kachel met de lange slee De pruttelende koffieketel Waarom z' om 't uur een bakje dcc. Een poterbal was in die dagen Het hoogtepunt in winterpret Men kende toen geen voet- of korfbal Geen kauwgom en geen sigaret. Toen dan ons zwaarbeproefde viertal Genoeg'lijk bij de vrinden zat Bij thee met koekjes en sigaren Zijn wederwaardigheen vergat Verplaatste 't zich in vroeg'rc tijden Elk had zoo een herinnering Aan avondjes, waarbij een ketel Vol poters boven d' aschput hing Omstreeks elf uur zei onze gastvroww: J)c Bevelanders zijn gereed! ,(Nv, moet jc niet meer blijven kletsen „Vertel straks maa.r wat je nog weet!" Een schotel ondermaatsche piepers Werd, dampendvoor den dag gehaald 'k Weet niet of ome gastheer werk'lijl: Tevoren „heffing" heeft betaald. Wat zure uitjes, wat augurkjes Wat stukjes uitgebakken spek En 'n schaaltje met sambal verhoogden Toch werk'lijk wel dc etenstrek. We gaven, zooals 't hoort, dc gastvrouw Voor haar prestaties alle eer Beloofden haar: een volgend' avond Komen, als 't kan, we heel graag weer. Zoo'n poterbal is heusch wel aardig Probeer 't gerust! Het valt je mee! En poters-consumeer end steunen We d' aarpeltelers van Flakkce. (Nadruk verboden.) HAKATE. De Cahijnherdenking te Parijs Opening door Dr. Boegner De studiedagen, door de Vrije Theologische Fa culteit te Parijs ter gelegenheid van de herdCEkiog van het vierde eeuwfeest der versciiij^iing van Calvijns Institutie en var de Cal vijn tentoonstelling in dc Nationale Bibliotheek belegd, zijn gistermor gen in het gebouw der Theologische Faculteit ge opend door den voorzitter vao het uitvoerend co mité Dr. M. Boe geer. voorzitter van ds „Fe deration Protestante de France". Uit Nederland zijn aanwezig Prof. Dr. H. H. Kuyper, Prof. Dr. V. H Rutgers, voorts Prof. Dr. D. T. Th. VoUechoven, eveneens van de Vrije Universiteit te Amsterdam, vele studenten der Vrije Universiteit en enkele Geref. predikanten. Na Schriftlezing en gebed heette de voorzitter in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom, speciaal de vertegenwoordigers uit Zwitserland, Engeland, Hongarije, Amerika en Nederland. Ver der sprak hij den wensch uit. dat zoowel de deel nemers uit het buitenland als die uit Frankrijk door het onderling contact op deze dagen sullen worden verrijkt en versterkt. Hierna sprak prof. Eug. Choisy uit Genève over ..Calvijr en de ^echedd der kerken' op welke rede een geanimeerde gedachtenwisscling volgde. Middagvergadering In de jTucoagvergaderiiig. die eerst door prof. H Mcctver, doyen van de Theologische Faculteit van de Universiteit van Parijs en vervolgens door prof. Lecerf uit Parijs werd voorgezeten, werd eerst het woord gevoerd door Ds. E. de K u 1 i fay, predi kant van de Hongaarsche zending te Parijs over ..De invloed van het Calvinisme op de Hongaar- sche Reformatie" en vervolgens door ds. J. Cour- voisier uit Genève over ..Het religieuse onder wijs te Straatsburg en te Genève". Gisteravond heeft de faculteit de buitenlandsclie gasten in het faculteitsgebouw ontvangen, welke ontvor.jv een intiem karakter droeg. OUDERUNGEN-CONTERENTIE TE GOES Dc jaarl ijk sche conferentie van Zecuwsche Geref Ouderlingen zal dit jaar op 8 Mei te Goes worden gehouden. Sprekers zijn; in de morgcnvcrpadcring de heer J. Hooger- heide te Wemeldinge over: „Huisbezoek en vakorganisatie", cn in dc middagve^a- dering prof. dr. G. M. den H a r t o g h van Kampen over „De ambtelijke opwekking tot zelfonderzoek". JOHN. R, MOTT De bekende Zendingsmaa John R Mott, die te Yokohama is aangekomen voor een bezoek aan Japan (tot 6 April) en China, hoopt 25 Mei a.s, den 70-jarigen leeftijd te bereiken. De N.GS V. en de Ned. Zendingsraad zijn bezig, geiden te ver zamelen voor het aanbieden van een bewijs van vriendschap en dankbaarheid. licn weggevoerd", opperde de jongen, „om hen op een andere plaats om 'het leven (e brengen". „Ik denk niet, dat ze daarvoor zooveel omslag zouden maken; wat ik op m'n tocht door de stad gezien heb, geeft mij wel reden, om dat te zeggen. Orh^ och, wat hebben de Spanjaarden huis gehouden". De oude man zweeg; hij scheen na te denken over het moeilijke geval, waarin zij beiden verkeerden. „Misschien zijn ze toch nog wc} in den kelder van Jan Doniinicus terecht geko men, maar ik weet alleen geen raad met die Spaansche woorden, ik begrijp maar niet, hoe die op de deur gekomen zijn". ..Is u niet bij Dominieus gaan vragen?"* vroeg Huiba aaji-zelend. „Dat was mijn plan wel en ik ben er ook heen gegaan, maar lieve jongeji, et was geen doen aan, om er t.e komen. De heele Groote Markt was vol soldaten en je begrijpt toch wel, dat het voor mij niet mogelijk was het huis van den bakker te naderen en al had ik er kunnen komen, dan zou ik het nog niet gewaagd hebben bin nen te gaan en te vragen of daar Sybrands ook was. Daarmede, had ik immers de ge heele zaak kunnen bederven, Huib." Ja, dat begreep Huib nu toch ook. „Maar wat moeten we dan toch doen?" vroeg de jongen, die zich steeds ellendiger ging gevoelen. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3