Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 9 MAART 1935 VERKOOPINGEN HOOFDREDACTEUR VAN „HET VOLK" BEDREIGD Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN Nu zijn stijfheid in da spieren en hard lijvigheid verdwenen Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren weer een typisch Kruschen geval. De heer IC te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlijvigheid en stijfheid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in bewe ging kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Krusclien Salts, wilde ik het ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aanraden. De stijfheid in de spieren is ver dwenen en van hardlijvigheid heb ik geen Jast meer. Kruschen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven. L. K. te R. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoer- organen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts spoort lever, nieren ext inge wanden aan tot krachtiger werking: do afvalstoffen en ovex-tollig urinezuur worden uit het lichaam vei-wijderd, pijnen en stijf heid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor hardlijvig heid, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.U0 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam llown- tree Handels-Maatschappij Amsterdam, voor komt (Adv.) GEMENGD NIEUWS „Ik kom protesteeren" Donderdagmorgen belde een man, die later voorgaf communist te zijn en zijn woonplaats in Den Haag heeft, waar hij naar zijn zeggen de vextegenwoordiging uit oefent van een Nederlandsch en een Belgi sche firma de redactie van het dagblad „Het Volk" te Amsterdam, op, met het ver zoek om een onderhoud met den hoofdredac- teur, den heer J. F. Ankersmit. Onder voorwendsel een zeer belangrijk bericht te hebben, dat hij alleen aan de hoofdredactie kon afgoven, wist hij om twee uur inderdaad tot de kamer van den hoofd redacteur door te dringen. Bij zijn binnenkomst, voegde hij don heer Ankersmit toe: „Ik kom protesteeren over den communistischeii lasten, dien U ver spreidt". De heer Ankersmit heeft toen opgemex-kt, dat tie man zich dus met valsche voorwend selen tot hem had doorgedrongen en hij ver zocht den man onmiddellijk de kamer en het gebouw te verlaten. Toen de man dit weigerde gaf de heer Ankersmit ziin secretaresse oen wenk om den portier te waarschuwen, om den man te verwijderen. Op datzelfde oogenblik trok de man een pistool, die naar later bleek, met drie scherpe patronen was geladen. Jaarvergadering der Vereeniging „Sommelsdijk" De Vei-eeniging ter bevordering van de Verkrijging van onroerend goed door land arbeiders „Sommelsdijk", gevestigd te Som melsdijk, hield op 6 Maait haar jaarver gadering in hotel Spee. De voorzitter, de heer Johs. van den Nieuwend ijk, opent de, vergadering met de aanwezigen hai-telijk welkom te heeten. Hij bespreekt de financieele toestand der vereeniging en de houding van sommige leden met betrekking tot het betalen dei- pacht. Na voorlezing der notulen wordt mach tiging verleend tot verkoop van een stuk grond aan den Langeweg voor de stichting van Oen plaatsje en tot aanvaarding van een voorschot van ten hoogste f „600. De hoeren J. Bom en J. Holleman hebben de rekening onderzocht als commissarissen ,Van toezicht. De hee.r Born brengt van dit onderzoek verslag uit. De administratie en het geldelijk beheer zijn in orde; hij oefent critiek op de achterstal ligt betalers. De rekening wordt vastgesteld. Vervolgens krijgt do secretaris, de heer Jan Kn ape M.zn, het woord om een over zicht te geven van de gebeurtenissen in de vereeniging gedurende het jaar 1931. Spr. zegt, dat hij dat doet met een beklemd hart, omdat de moeilijkheden zich ieder jaar meer en meer opstapelen. Het geven van een jaaroverzicht is een zeer ondankbaar werk, omdat de meeste menschen niet gaar ne .over onaangename dingen liooren spre ken. Spr is echter voornemens om die on- aangenamo dingen terdege van alle kanten te bekijken, omdat hij dit noodzakelijk acht Ilij wil allereerst de vraag ter sprake bren gen: Hoe is momenteel de belangstelling voor de vereeniging. Spr. zou daarop een kort antwoord kun nen geven.. Hij zou kunnen volstaan met enkele cijfers te noemen. Daarvoor is de v raag evenwel te belangrijk. Want het ant woord, dat op de v:-aag gegeven wordt, zal ons den arbeider leeren kennen in zijn ver houding tot de tegenwoordige tijdsomstan digheden. He; zal ons tegelijk antwoord geven op de vraag: heeft de arbeider nog cenig vertrouwen in de toekomst? Is er nog reden om vertrouwen te hebben? \Vaar moeten we nog op hopen? Is onze be schaving en cultuur, ;s onze maatschappij is ons geslacht scans aan het ondergaan? De dager, waarin wij leven zijn trooste loos donker Niet alleen voor den arbeider, dat wordt wel eens gedavlit, maar de ellen de, waarin de wereld gedompeld is, is aan niemand voorbij gegaan, ieder wordt opzijn eigen wijze door de tijdsomstandigheden getroffen. Spr. constateert, dat de positie van den arbeider meer dan troosteloos is. En dan heeft hij niet liet oog op de lage steunbe dragen. i-lr wordt al te veel over steun ge sproken. Spr. wijst er met. nadruk op, dat we hier een verkeerde ric-hting uitgaan. Het is voor hem juist do vraag: wat ziet de ar- lieider in de toekomst: steun en nog eens steun! Of ziet de arbeider werk? Waar gaat liet bij den arbeider om: wil hij zijn heele, leven in do steun blijven loopen? Of wil hij weer zoo gauw mogelijk aan het werk? Spr. wil er ook de boeren in betrekken. Hij krijgt den Indruk, dat er veel boeren zijn, die denken, dat de wereld zoo wel zal blijven draaien. Spr. gelooft dat niet- Do arbeider behoort in het land. Wat moet ei- .van de jonge arbeiders worden, die nog geen zes weken van het jaar werk kunnen krij gen? Dat zal men straks ondervinden als 't te laat Is! De hoeren moeten bedenken, dat ook de arbeiders bij het bedrijf behooren. er zijn boeren, dje den arbeider al te gemakke lijk naar de steun hebben gestuurd. Maar spr. constateert ook aan de zijde der arbeiders een groot, tekort. Hij schat, dat ongeveer gedeelte van hot totaal aantal arbeiders in de steun loopt Maar is dat al leen de schuld van de boeren. Zijn er mis schien ook arbeiders, die liever gaan stempe len, dan dat ze. werk hebben. Hot spijt spr., dat hij het zegjjen moet, maar zoo is het in derdaad en dat zijn er misschien meer dan aanvankelijk wel wordt gedacht Spr. wil niet hard over die menschen oordeelcn. De omstandigheden leiden er toe. de ioonen zijn laag en van de steun krijgen ze haast net zoo veel. Als men alles bij elkaar neemt., dan is een steuntrekker er misschien nog heter aan toe dan een arbeider, die geregeld werk'heeft En dan denkt spr. aan de goedkoope margarine, de giften van het crisis-comité, enz. In de Kerstweek kon een arbeider fü verdienen, sommige steuntrek kers hadden f 16 steun. Men gevoelt, dat. hier iets aan het ver keerd loopen is. Het zijn niet alleen de boe ren, die goed vinden, dut de gemeente de arbeiders onderhoudt, ook verschillende ar beiders hebben er vrede mee. Er is hier een wisselwerking, die noodlottig dreigt te wor den. Er wordt, door velen geen moeite meer gedaan om werk te krijgen en omdat de boer ze niet dringend noodig beeft laat hij ze loopen, wat ook weer natuurlijk is. Spr. heeft in zijn roman „Polderland" er op gewezen, dat de arbeiders verplicht zijn om "met. alle gepaste middelen te trachten datgene te verkrijgen, waar zij als mensch en ais schepsel Gods aanspraiak op hebben. Spr. wil dat hier nog eens herhalen. En dan is niet het voornaamste een hoop steun. Dat, is maar een middel om den grooten nood te lenigen, dat mag nooit doel worden. De ar beiders moeten weer gaan streven naar werk. Zooals het nu .gaat kan het, niet lang meer goed gaan! Het platteland gaat onder in stoffelijk en geestelijk opzicht. Dat wordt wol eens anders beweerd en dan spreekt .men over halen waar te halen is. Maar wie dat zegt heeft of geen verstand van de din gen waar hij over spreekt, of hij streeft on eerlijke bedoelingen na. De plaatsen waar nog wat te halen is worden steeds minder, hetgeen spr. nader aantoont. Spr. staat nog even stil bij de schade, die in geestelijk opzicht geleden wordt. Wat moet er worden van het opkomend geslacht, dat niet anders leert dan eenmaal per dag zijn stempelkaart door het loket te steken, en de rook van hun stinkende sigaretten den ambtenaar in het gezicht te blazen. Spr. ziet de groeiende onverschilligheid wel! En voor die onverschilligheid is inderdaad een reden. Dat is het fatalel Wat moeten jongens (en meisjes kunnen er ook wel bij genoemd worden) wel van de wereld den ken waarin ze in verzeild zijn, en van het leven Zoo is het heden, spr. kan het niet an ders zien. Hoe staat de arbeider nu tegen over de toekomst? Er is iets meer belang stelling gekomen voor de vereeniging. Het ledental is wat gegroeid en er zijn meer aanvragen om een perceeltje land, dan vol daan kunnen worden. Er komt meer in teresse. Menschen die nog nooit over land gedroomd hebben probeeren nu zoo gauw mogelijk een stukje land machtig te wor den. Welke conclusies kunnen daaruit getrok ken worden? Zoo oppervlakkig beschouwt zou men kunnen denken, dat de arbeider heter tijden verwacht. Uien en paardepeen Weer een goede prijs! Maar dat is de reden niet. De ware reden is, dat de arbeider ver wacht, dat er van de zomer weer weinig werk zal zijn. Daarom is spr. toch blij met iIe vermeerderde belangstelling in de ver eeniging, omdat er uit blijkt, dat er toch nog arbeiders zijn, die al liet mogelijke doen om tenminste wat werk te hebben. Het stemt iritusschen wel tot ernstig na denken en het geeft ons wel een somber beeld van de misère, waarin we zitten. De Landarbeiderswet beoogt het schoone doel, om den arbeider aan een perceeltje land te helpen, om dat in zijn vrijen tijd te bearbei den! Wat een fiascol De arbeiders hebben tegenwoordig bijna niet anders meer dan' vrijen tijd! Dan begint spr. over de pachten. Die ko men miserabel slecht binnen. Daarvoor zijn factoren aan te wijzen, die als oorzaak daarvan kunnen gelden. I>: landbouwpro ducten brengen weiuig op en de arbeider heeft bijna geen werk. Maar daar is nog Iets anders. Spr. venjeelt op grond van zijn ervaringen de pachters in drie groepen. De eerste groep is gelukkig nog de grootste, die bestaat uit menschen, die nog trouw beta len, of althans alle mogelijke moeite doen om te betalen. Als ze niet betalen, dan komt dat doordat de tijdsomstandigheden hen werkelijk boven het hoofd zijn gegroeid. Ze kunnen het niet, ze zeggen het niet graag, maar ze meencn liet ee-iijk. De tweede groep doet minder sympathiek aan. Dat zijn de menschen die zeggen: nou ja, het is crisis, en ik zal mijn best doen om te betalen, maar gaat het niet,, dan kan ik er ook niets aan doen. Het mankeert er nog aan, dat ze er bij zeggen: ik heb er vrede mee. Het zijn de menschen, die er eerst het hunne van nemen en dan maar kijken wat er nog voor de vereeniging overschiet. De derde gi-oep zegt: het is crisis düs we betalen niet. Soms ruien ze nog anderen op om ook niet te be telen. Dat zijn menschen die misbruik ma ken van de tijdsomstandigheden. Spr. wil ook over hen den staf niet breken omdat hij in hen ziet de slachtoffers van den tijd, die zoo vreeselijk de geest ontreddert. Ook daaruit blijkt weer, dat de geestelijke ontreddering hand over hand toeneemt. Het mag arbeiders en boeren wel tot bezinning brongen. Daar is maar een middel om de ontbinding der geesten te keeren, en dat is dit: dat boeren en arbeiders samen de moeilijkheden leeren dragen van dezen cri sistijd. Geen verdere verwijdering, maar toe nadering, samen gaan werken aan een nieuwe toekomst, samen gaan probeeren om nog te redden wat er nog te redden valt. Uitvoerig gaat snr. na de maalregelen, die door het bestuur zijn genomen om de achter stallige pachten in te vorderen. Het is het vaste voornemen van het bestuur om de vereeniging overeind te houden. Nadat nu nog enkele cijfers en feiten Wor den gereleveerd eindigt spr. zijn ovrziebt. waarna wordt gepauzeerd. Na de pauze worden als commissaris van toezicht gekoren de heeren F. Koote en A. 'rijgsman (de heeren Holleman en Bom stelden zich niet meer herkiesbaar), terwijl als bestuurslid werd herkozen de heer Jb. Kieviet Czn. Tenslotte droeg de heer Jan Knape Mzn. zijn nieuwste novelle getiteld: „De Moeder". Daarna sluiting. Aanlegplaats te Galathea Begin Mei hoopt men te varen Aan de haven van de Galathea is men be gonnen met de voorbereidende werkzaam heden voor het maken van een aanlegplaats. Naar men ons meedeelde zijn de voor waarden door het Ministerie van Waterslaat aan toegezegde subsidies verbonden nog niet zonder meer aanvaardbaar en voorzag het Stichtingsbestuur, dat de onderhande lingen zeer langen tijd zullen vorderen. Er is daarom beslot enom buiten verband van rijks- en provinciale subsidie om met spoed, zelfstandig de noodige maatregelen te tref fen om op korten termijn tot varen te ko men. Er bestaat dan ook gegronde verwachting, dat ongeveer begin Mei met varen zal wor- d onbegonnen. De exploitatie van de stoombootdienst is opgedragen aan de firma v. d. Schuyt en Co. te Rotterdam. MIDDELHARNIS. De verkoop van het huis van den heer T. Ho.leman, staande aan de Hobbemastraal, hetwelk was inge zet door den heer Stal uit Sommelsdijk voor f 2200 is aangehouden. Vanaf het havenhoofd is een Engelsche zeeboot met bestemming naar Londen ver trokken met 3000 balen ajuin. Bij den correspondent, der arbeidsbe middeling hebben zich 134 personen als werkloos doen inschrijven, nl. zeevisschers 15, slagers 1, borstelmakers 1, chauffeurs 1, kabelmonteurs 1, timmerlieden 4, opperlie den 5, schilders 5, betonwerkers 1, metse laars 4, transportarbeiders 19, zeelieden groote vaart 1, landarbeiders 6-1, broodbak kers 1, boekbinders 5, letterzetters 5, smid bankwerkers 1. Vrijdag 15 Maart, des avonds te 730 uur, hoopt Ds. v. d Boogaart, Ned Herv. pced. te Zuid-Beijerland een lezing te houden over .Augustinus", in de zaal van het Prov. Geref. Weeshuis te Mlddelharn s, vco rde afdeeüog M d- del'harnis-Sommelsdijk der Ned. Chr. Vrouwen bond. STAD AAN T HARINGVLIET. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 38 werkloozen inge schreven, De keuring voor den dienstplicht zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelharnis op 9 April 1935, des voormiddags 1.30 uur ia de be waarschool P. J. K. had het engeluk bij het kunstmest- zaaien zijn pols té verdraaien. De pols ging zoo opzetten, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Bij Koninklijk besluit van 20 Febr. j.l. is aan P. van Splunter alhier toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas.*-au verbonden eere-medaille, voor 40-jarige gedouwen dienst bij den heer J. Joppe alhier. Zondag a.s zal in den voormiddagdienst in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot doopsbe- dien ng. Aanmelding aan de pastorie. Dien dag zal er tevens b.dstond voor het gewas wccden ge houden. OOLTGENSPLAAT. De afdeeling Ooltgens plaat van de Zuid-Hollccidsche Vereeniging „Het Groene Kruis" vergaderde :o hotel Hobbel De Voorzit.er, de heer W. Donkersloot, U-, opent de vergadering, heet allen welkom, spreekt zijn dank uit aan de getrouwen, die steeds tegenwoordig zijn. De secretaris, de heer J. Bol, leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Voorts brengt Dr. K r a ra e r s als afgevaardigde naar de aigemeene vergadering verslag uit. Naar aanleiding van dit verslag bespreekt de heer v. d. Houten de kwestie aanstelling van schoolartsen. De voorzitter en anderen zijn wel van het nut dcor drongen, het is voor 't oogenblik meer een finan cieel bezwaar; een film dienaangaande tot meerdere fcelangs.elling wordt overwogen. Uit het verslag van den penningmeester de heer Voogd blijkt, dat de ontvangsten zijn f 4689 90 De uitgaven f 1848.27. zcodat een badg saldo aan wezig is van f 2841.63. De loopende rekening over 1934 is echter aan inkomsten en u'tgaven ongeveer gelijk. Dit jaar zal op m'nder contributie en meer uitgaven voor aanschaff'ng van ma.eriee! gerekend moeten worden. Door de subsidie voor de t.b.c.- bestrljdiog was deze rekening ook gunstig, doch alle subsidies hangen tegenwoordig in de lucht De t.b.c.-reken ng sluit in ontvangsten en uitgaven met f 670 66. Bij de rondvraag vraagt de heer v, d. Ho u- e n warneer bij ongunstig weder de wijkzuster de Langstraat onmogelijk kan bereiken, of een zieke dan hulpeloos blijft l.ggeo De Voorzitter zegt, dat een zieke in geen geval hulpbehoevend mag blijven Mgger»; in zulke buitengewone gevallen mag de zuster een auto ne men, maar het moet uitzondering blijven. Hierna w«>rd de vergadering met een woord van dank gesloten. Van de lichting 1936 zijn wegens broeder- dienst vrij van diens.plicht gesteld; Adrianus van Dravik. Joh, van Kempen, Krijn Kreeft, Jan Neels. I. Pipping, C. van Putten, K. van Rossum, T. van der Veer, J, Verker! J Vervloed. J. V. H. Vetter. Deze week zijn werkloozen te werk gesteld voor de veerverb od ng Ooltgensplaa.—Dlntelsas. Door den winkelier H. is bi] de politie aan- aifte gedaan van de vermissing van een pak krui denierswaren B. en W. zijn voornemens de tuin bl) de openbare school te verhuren. Inschrijv-iig vóór 13 Maart ten 12 uur. De driemaandelijksche collecte voor „De Macht van hei Kleine" heeft opgebracht f 1835. Tot leden der Oudercommissie van de-open- hare school zijn herkozen W. de Vos Jz. en Jan Leydens In de vacature-Jac vaa Nimwegen (niet herkie haar) werd gekozen J. Overbeeke Jz. Door de Politierechter is J. H. veroordeeld tot f 20 boete wegens vernieling. Het zoontje v- B. de R. viel van een stoel od de kachel. Beide handen werden ernstig ge brand. Dr. Kramers verleende de geneeskundige hulp. Het aantal werkloozen bedroeg heden 179. OUDE TONGE. Dinsdag 12 Maart houdt de S.B.Z. een aigemeene vergadering in de vergader zaal alhier. Goedkoope margarine is gedurende dit leve ringstijdvak tegen inlevering van ben no. 31 te verkrijgen bij den winkelier P Gebraad, alhier Op Maandag 11 cn Woensdag 13 Maart a.s. des nam. 7,30 uur zal het kinderkoor „Jong Le ven" in hotel Van Veen, onder leiding van den directeur P. Vis, een uitvoering geven. NIEUWE TONGE De prijs der veldvruchten is alhier: uien f 1.40, aardappelen f 1.40, peeo f 0.25 de H.L. De heer J. van Vliet is herkozen als bestuurs lid der Vereen. Steun bi) Ziekephuisverplegrig. De kiezerslijst 1935—1936, vastgesteld door B. en W., ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage eD is tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 725 H L. aardappelen, 1040 balen uien, 3160 balen peen en 140.000 K-G tarwe. De Chr. leeszaal en bibliotheek is tot nadere bekendmaking gesloten. De boeken kunnen thans geruild worden in het koor der Ned. Herv. Kerk. MELISSANT. Uitslag van de gehouden schiet oefening der B.V.L. op Dinsdag 5 Maart: W. van Veen 97 p., D. Sielmg 93 p., Adr Medissant 92 p., D, Doornhen 91 p., J. Troost 89 p., L. de Geus 88 p.. D. Gootjes 86 p.. J. Schans 86 pL. W. Mljnders 87 p., G van Beek 87 p., A. Sleling 86 p.. Adr. Dcornheiu 84 p., C. Tieleman 85 pJ Wiegel 82 p., Joh. Krijger 82 p., Koos 80 p.. M. Schans 81 p., A. Groctenboer 77 p., M Stalk 75 p., G. Wiegel 73 p., P. L. Vos 58 p. Te behalen punten 100. Heden, Vrijdag, herdenkt de oudste inwoner dezer gemeente, de heer C. Goedegebuur, zijn 93sten verjaardag In het laagst dezer maand is Goedegebuur 67 jaar getrouwd De oudjes zijn bei den nog kras; de man tuiniert nog voor een ander en kan vanaf zijn woning, ongeveer 300 a 400 M. ver, oog op de torenklok zien hoe laat het is. Tot chef-bakker aan de coöp. bakkerij en ver- bruiksvereeniglng is benoemd de heer Boelaars ui*. Ouddorp. Naar men verneemt hebben voor deze betrekking zich 29 sollicitanten gemeld. HERRINGEN. De 87-Jarige heer G Bruggeman had deze week het geluk met één schot hagel n.et minder dan 22 musschen .egelijk dood te schieten Deze week arriveerde .n de haven alhier een sleepschip geladen met kunstmest, wat weer enke len werk verschafte. JJ. Maandag heeft de pas opgerichte Gemeng de Zangvereen. haar repetities aangevangen in hei leegstaande schoollokaal. Op 20 en 21 Maart zal te Middelharnis 1. de garage W.tvliet worden vertoond de Laadstrcwr film „Sluit de gelederen". Voor leden van den B.V.L. gratis toegaakelijk, anderen f 0.50 entrée. Bewiizen van toegang verstrekt de plaatselijk leider OUDDORP Er kan gemeld worden dat met ingang van 4 Maart het Zeevischbesiuit in werking is getreden. Iedere zee- of kus.visscher, die de zee- visscherij uitoefent, moet voorzien zijn van een uit vaar tvergunnjig en moet van de bruto-opbeengst der gevangen visch 1 procent heffing betalen. Het zoeken, ra >en en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren is tot en met 28 April 1935 toegestaan, zooals van waterhoen tjes, kemphanen. scholeksters, wulpen, gruto's, t»> reluurs en meerkoeten. Niet toegestaan is het zoe ken en vervoeren van eieren van gzozen, eenden, wanen alle soorten dinkers, watersnippen en coudplevieren, Door het stormweer is aan een groot gedeelte mosselperceel en veel schade toegebracht De huurders van tuingronden, grooter dan 5 Are, die hun producten wenschen te verkoopen. rijn verplicht te voldoen aan de door ds Regeering vastgestelde bepalingen die getroffen zijo voor den tuinbouw. Tegen e~n vrachtschipper Is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op de even- red.ge vracht verdeeling. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Donderdag 128 werkloozen .ogeschreven. Heden, Zaterdagavcnd, zullen vanwege de B.V.L, schietoefen'ngen worden gehouden Op 20 Maart zal te Middelharnis in de garage van Wit vliet vertoond worden de geluidsf.lm „Sluit de ge lederen"'. Toegangsbewijzen worden a.s. Zaterdag hij de schietoefeningen verstrekt. Gemeld wordt, dat alie aanvragen voor teelt- vergunn'ngen voor aardappelen zijn toegestaan. Id het geheel is 90.000 H.A. aangevraagd, terwijl er 100.000 HA toegestaan kan worden. Voor de kiesgerechtigden weedt er de aan dacht c-p gevestigd, dat zij desgewenscht in hun nieuwe woor.p'aats deel kernen nemen aan de s.emm'ng. Zij zijn dan verplicht uiterlijk 14 dagen voor den dag der stemming aldaar ter gem.-secre- tarie hiervan kennis te geven. Op Vrijdag 8 en 15 Maart 1935, te Sommels dijk, in Hotel Spee, respectievelijk bi] veiling en afslag: A. beide dagen 's avonds 7 uur van: Een huis met pakhuis, erf en grend (eeuwigdu-ende -erf pacht) te Sommelsdijk achter de Kaai. kadaster Sec .e D nommers 722. 23 en 72-* tezam-n groot 2 Aren 67 Centiaren, eigendom van den neer Jan Mackloe Senior te Sommelsdijk. B Beide dagen - avonds half uur, van 2.37.10 H.A (5 G 49 R.V Maat) Bouwland, te Middelharnis. in den der het OurKand a'.n den 2en Groenenweg, kadaster Sectie B Nonmers 1102 en 1103. Verauurd rot öloocscuoof i939 voor f 237.10 per jaar. Benoorend tot de nalatenschap van den heer jacs. Kabas. Wnd Notaris A. COSTERMAN& Op Woensdag 13 Maart 1935 's avonds 7 urn- te Nieuwe Tonge ter herberge van L. Osseweijer bij veiling en op Woensdag 20 Maart d-a.v 's avonds 7 uur ter herberge van P. M Schipper bij afslag van een huis met schuur, bouwland, erl en grond te Nieuwe Tonge 'f den polder Klinker- land nabij Duwenwaardschen rijk, kad Sectie B. no. 67 groot 1.47.60 H.A. (3 gemeten 64 R.V. Maat) toebehoocend aan C. Knöps Mzn. te Nieuwe Tonge. Wnd. Notaris A. COSTERMANS VERHURING BIJ INSCHRIJVING I. Voor Mejuffrouw de weduwe Jac. van Huizen te Ouddorp. voor 7 jaren, dadelijk ingaande vai een perceel weiland te Ouddorp io den Ouder Oostdijk, aan den Oosterweg. genaamd „de Kraai] groot 69 aren 1 G 151 R.N.M. io pacht geweest bij Paulus Boeland 3. II voor den heer P. Troost Lz. te Goedereede, voor 5 jaren, dadelijk ingaande van een perceel weiland te Ouddorp. in den Ouden Oostdijk, boven in den Oosterweg. groot 0.74.60 H.A 11 G 187 R.V.M. in pacht geweest bij Jan, Westhoeven Klaaszoon. loschrijvingsblljetten kuntten wofden ngeleverd tot en met "Zaterdag 2 Maart ten kanto-e van Notaris van den Berg. Veiling, Donderdag 14 Maart 19335 in het loge ment van G. van Veen te Oude Tonge: Afslag Donderdag 21 Maart d.a.v. in het loge ment van Joh Bezemer. aldaar. Beide dagen des avonds 6 uur a. ten verzoeke van de Erven Wed. A. J. Kerpel van drie huizen en erven aan de Kaal en Oost dijk te Oude Tonge; b. ten verzoeke van de erven Cornelia Dórst, geh. gew. met M. Okkerse, van een huis en erf aan den Oostdijk te Oude Tonge. Notaris: van Ispelen. Het pistool van den Pool De hoofdredacteur dook onmiddellijk onder zijn lessenaar weg en de secre taresse begon te gillen, waarna dadelijk hulp kwam opdagen en de aanvaller overweldigd kon worden vóór hij een schot gelost had. Het bleek, dat de indringer van zijn voornemen had afgezien en zijn wapen op den lessenaar van de secretaresse had neergeworpen. De man was volkomen rustig. De man weigerde het gebouw te verlaten, vétordat de politie verschenen was. Uiter aard liet deze niet lang op zich wachten en beneden in de hall van het gebouw werd de man, die door een paar redacteuren en den portier daar heen was geleid, door de poli tie gearresteerd. Zij nam hem mede naar het bureau Warmoesstraat, waar hij ver klaarde, tót zijn daad te zijn gekomen, daar hij wilde protesteeren tegen de wijze, waar op de S.D.A.P. de Communistische Partij in woord en daad bestrijdt Bij fouilleering werd een brief op hem gevonden, waarin geschreven stond (door hém of door een ander), dat Ankersmit ge dood moest worden wegens zijn houding tegenover het communisme. Uit het onderzoek der politie is komen vast te staan, dat de man, die in Krakau geboren is, werkelijk in Den Haag verblijf houdt en daar hij de Vreemdelingenpolitie staat inge*chreven. Hij zal voorloopig in arrest worden ge houden en Zaterdag voor den Officier van Justitie worden geleid. In verband met den aard van het gepleegde feit en voorts, om dat hy vreemdeling is, denkt de politie er niet aan den man los te laten. Ernstige autobotsing te Wassenaar üj INTERNATIONALE TUINBOUW- MARKTEN (Eigen wekeJjkscb overzicht) Duitschland: Spinazie en uien worden goed verkocht. Het groente-aanbod was overal ruimschoots voldoende. Er werd weer meer Lali- aansche bloemkool aangeboden; dringend aanbod m Spaansche sla Appelen fiauw. Smaasappé^en tegen onveranderde prijzen rijkelijk aangeboden. Engeland: De greenteprijzen veranderden weinig. Spruiten vaster tengevolge van geringere aanvoer. Komkommers en sia tendeeren zwakjeer. Groot aanbod in Canarische tomaten, waarvan de prijzen niet veranderden. De wexiige Enge.sqJae appelen, die aangeboden worden, halen hooge prijzen. De markt is voldoende van Amerikaansch' fruit voorzien. Frankrijk; Er komt veel groente op de markten, die echter sieches sieepend verkocht wordt In de Zu.d-Fransche productiegebieden gaat de afzet van bloemkool vlotter, doordat de verlaagde tarieven, d;e gewoonlijk pas in April gelden, thans reeds van kracht zijn. De producent zeer druk aan den gang. Het product wordt scherp op vorstschade gecontroleerd. Op het continent zijn goede prijzen ie maken. Men verwacht verder oploopende prijzen. Spanje: De verzending van sinaasappelen is vrucht blijft belangrijk grooter dao verleden Jaar.- Hongarije: De voorraden uien zijn in de productiegebieden zeer afgenomen, zoodat de export zeer terugliep. Vooral naar Engeland g-cg heel weinig. Men noteert in Mako 3 75 Pengö per 50 kg. voor den producent MAAR EEN KEUS Alléén Kuhn's zaad voor suiker bietenteelt Er is werkelijk maar één keus, zoo be grit een folder van de afdeeling: Publiciteit van Koniukl. Beetwortel Zaad-cultuur: Kuhn en Co N V.» Naarden, waarin gewezen wordt op wat de toen malige M oisver van Economische Zaken, Mr. T. J. Verschuur, twee jaar geleden zeide bij de installa tie van de commissie, welke advies zou hebben, uit te brengen inzake de propaganda voor Neder landsch fabrikaat: „Het gaai h.er om de bevordering van het ge bruik net alleen van industrieele voortbrengselen van Nederlandschen oorsprong, doch ook van de producten van den Nederlandschen landbouw in zijn verschillende geled ogen. Hoewel zich in de waardeering van hetgeen het eigen land kan opleveren een keniering kenbaar maakt, is nog niet genoegzaam in alle kragen der bevolk'ng doorgedrongen, dat het oneconomisch is van verre te laten komen wat men ook van dicht bij kan beu-ekken." In verband hiermede wijst de folder er op, dat reeds 8 jaar getracht is de Nederlandsche suiker bietenteler er van te doordringen, dat het onnoo- dig en cnjuist is, de eenige 100 pet. Nederlandsche suikerbiet Kuhn P. achter te stellen bij soorten van uitheemschen oorsprong. Als bewijs, dat deze opvatting juist is, worden enkele van de zeer vele uitingen van de Neder landsche pers wergegeven. WiJ men wten hoe deze luiden, dan vrage men deze folder aan bi) de afdeeling publiciteit. Noor der Stationsweg 15, Bloemendaal. Misschien komt men dan tot de uitspraak» dat er maar één keus is, n J. Kuhn P. ONDERNEMERSOVEREENKOMST EN LANDBOUWSTEUN Door het aannemen van het wetsontwerp inzake de codernemersovereenkomsten. is het vraagstuk van de landbouwsteun in een geheel ander stadium gekomen, zegt de Nationale Bead „Laadbouw- Maatschappij" in een adres aan den Minister.' Volgens dezen bond heeft ,óe Kamer met groote meerderheid uitgéniaakt, dat de vrijhandel, waar van de heilzame werking staat of valt met de aan passing van bet geheele loon- en prijspeil aan de wereldmarktprijzen, voor goed zal worden ver laten". Het aangenomen wetsontwerp huldigt de opvat ting, zoo gaat het adres voort, dat de prijzen worden geregeld naar redelijk geachte locnen en belooningen van velerlei aard, doch dat men voor den landbouw nog altijd zooveel mogelijk den vrijhandel als grondslag der prijsbepaling wenscht aan te nemen. Men heeft den landbouw tevreden trachten te stellen door een terugkeer tot den vrijhandel in uitzicht te stellen; nu echter het wetsontwerp i.z. de endernemersovereenkomsten dien terugkeer voor goed heefc afgewezen, nu meent het adres, dat ook voor den landbouw elk verband met den wereldmarktprijs moet worden losgemaakt en de prijzen der Ned. landbouwproducten zoo spoedig mogelijk op een peil moeten worden gebracht, dat een redelijke verhouding van het landarbeiders- loon en andere loonen mogelijk zal maken. Ind'en de Kamer zich daarmede vereenigt, dao zal zij geen genoegen kunnen nemen met de tegen woordige prijzen der bodemproducten. Verhoo ging zou zijn te bereiken door toepassrig van het door Landbouw en Maatschappij voorgestane stelsel. DE DRUIVENTEELT BREIDT ZICH UIT De teelt van druiven, dile zich In de laar.stö jaren in vrij sterke mate heeft ultgeo-eid, blijkt ook in 1934 van meer beteekenis te zijn geweest den ln voorgaande jaran. Geleil-delijk blijft de stroom van doze edele vruchten uit bet Westland aangroeien, en do aanvoerejjfera dier diverse ve/ilmgen in deze streek too-nen aan, dat er laagzame wisse.mg' van deze euluur uitstaat in plaats van diie d ;r tomaten. Deze teelt neemt nl. eenigermate af aan sommige veilingen, terwijl de toename cter druivenaanvoer aan andere veilingen die "aa tomaten overtrof. Aan een der grootste veilingen lu bet Weit- land, nl. te Poeldijk, werd ln 1934 totaal 29.2li '»S Kg. druiven aangevoerd, tegen 26.134.37 Kg. m het voorgaande jaar. In 193U bedroeg de aan voer vap dit product nog geen 2 miLlloen Kg., zoodat ri enkele Jaren de aanvoer met een derde toenam. Daarentegen verminderde de aanvoer van tomaten van 646 088 Kg. in 1930 tot 505.783 Kg. in 1934. Ook aan de veiling Honsel€ir&dij.k nam de aanvoer van druiven toe, en ®teeg van 1.334.65S Kg. in 1933 tot 1.367.827 Kg. in het afgeloopen Jaar. Ann de veMIng W eater tee nam de druiveivian- voer in 1934 met bijna 200.000 Kg. toe. terwijl die van tomaten v<-rmlndetrde. OOLTGENSPLAAT. Overleden: Adriaan- tje Paasse, 92 j., wed. van R. van Purieo. DIRKSLAND. Geboren: Daniël, z% v. Abra ham Vijfhuizen en Leentje van Gulik. Ondertrouwd: Pleter Anne Koster, jm. 26 en Johenna Elisabeth van der Heijden, jd. 21 j. Getrouwd: Cornelis Gebuis, jm 38 j. en Sardrlna Maatje van N'euwenhuljzen, jd. 37 j. Overleden: Maria de Rover, 79 j., weduwe van Pie.er de Groot CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Vdl ng van Dinsdag 5 Maart Witlof f 8.70—16 Spinazie f 22—24. K'e'peren f 12.7012.90. U.en f 1.10. Spruiten f 8.40—8.70. Koolrapen f 1.10. Eierenveiling van Donderdag 7 Maa. Kippeneieren 48—50 kilo f 2 10—2.20. Idem 58-60 kilo f 2.50-2.60. Bruine 60 kilo f 2.65. Eendene ocen f 2.50—2.70. Gagzeneiaren f 5.50—6. Aar voer V3C00 stuks. Op de beurs van Donderdag werd voor dc wten f 1.25 en voor blauwe aardappelen f 2 ld besteed. D'nsdag 12 Maart, des namiddags half drie, te Ouddorp, voor de woning- en ten verzoeke var mej. H Suman, op het dorp, om contant geld, van meubilaire goederen. Notaris VAN DEN BERG. Op D'nsdag 19 Maart 1935, *s avonds 7 uur te Oo.'tgensplaat in hotei de Ruiter, velling; en Op Drisdag 26 Maart 1935, 's avonds 7 uur al daar in hotel Vinke afslag, van: a. Een huis. bestaande uit 2 woningen, erf, tuin, schuur en een perceel tuingrond, geschikt voor bouwterrein, te Ooltgensplaat aan de Langstraat. Kad. Sectie B nos. 289, 290, 838 en 839, tezamen groot 8 Aren 5 cA in onderdeeico en massa. b. 1.24.00 HA. (2 gemeten 145 R.P.M.) bouw land aldaar in den Ga'a.eeschen Polder. Kad. Sec tie nr# 1576, ten verzoeke van deo heer R van Eek té Ooltgensplaat-Langstraat. A. COSTERMANS, wnd. Notaris te D'rksland. OP ZONDAG 10 MAART NED. HËRV. KERK Don Bommel: 0i/2 u. en 6 u. Ds Langhout Bidstond vöor het gewas- Herklngen: 914 u. en fi u. die hoer Orarw.jeJ \1eliss<iiit Vrn. en av Ds limiw Nieuwe Tonge: M/z u. Leosdienst. 6 u. Ds Rolhuys va.n Stad aan 't Hai-ingvltet Ooltgensplaat' fly^ u. Da Kleyne. 6 u. Lees- diensL Vm. Bidstonvoor het gewas Ouddox-p: Vm. Ds v-aix Asch. Nrn. Leesdionst Oude Tonge: 9V2 u. en K u. I»s Verkerk Stad aan 't Haringvliet: Vm. Its Rolhuijs, Nam. Loesdienst Sommelsdijk: Vm. Leesdicnet; 's av. I)s van Vsch Middelharnis: Vm. en 'sav. Ds Leenimans te te Delft GF.BEF. KTIKFN Den Bommel 0V2 11 en 'i u. Os Schaafemn Bidstond voor het gewas Ooltgeneplaat: 9% u. en 6 u. Leesdienet Ouddorp: Vm. en nam. Ds van A-.ikel, van Botterdam Sla.) aan 1 Haringvliet: Vm. en av. Ds de Graaft Middelharnis: Vm. en 's av. Da Zellstra CHR. GERF.F. KERK Middelharnis: Vm, en 'sav. Ds de Jong, van Den Haag HKHK0". GEMEENTE Herklngen: 9% u., 2 u. en fi u. Loesdienst Ouddorp: Vm. en nam Leesdienst Middelharnis: Vm. en 'sav. Ds La,main, van Rotterdam OU DG ER KF. GEMEENTE Hefkingen 0 tl. en 2 u. Leesdienst Oude Tonge- 9 u. an 2 u Leesdienat DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oud-dorp: Vm. Ds Foppema Drie personen gewond Tn de gemeente Wassenaar heeft Don derdagmiddag een gecompliceerde auto botsing plaats gehad, waarbij twee per sonen zwaar gewond werden, terwijl een derde iets minder ernstige kwets uren opliep. Omstreeks half drie reed op den Leid- schen Straatweg een vrachtauto, die uit de richting Leiden kwam en bestuurd werd door B., uit Oegstgeest. Naast den bestuui*- der had v. <1. B., eveneens uit Oegstgeest, plaats genomen. B. wilde een voor hem in dezelfde richting rijdende personenauto, be stuurd dorxr den heer T„ uit Utrecht, pas- soeren en kwam deze dan ook on Jij juist toon uit de tegenovergestelde richting een auto, bestuurd door K„ uit 's-Gravenzande, was genaderd. Vermoedelijk reed nog een vierde wagen naast de auto uit 's-Graven zande. Op een gegeven oogenblik lagen hier dus drie en misschien zelfs vier auto's naast elkaar op den weg, die daarop natuurlijk geenszins berekend is. Een ongeluk was dan ook vrijwel niet te ver mijden. De wagen uit Oegstgeest kwam in botsing met die uit Utrecht, met het gevolg, dat beide tegen een boom vlogen. Vervolgens was het de auto uit 's-Gra venzande, die tegen de Utrechtsche reed. Toon medische hulp arriveerde onder lei ding van dr Iluhbeling, gemeente-ai-ts van Wassenaar, bleek, dat de dubbele botsing niet zonder ernstige gevolgen was gebleven. Buit Oegstgeest had een zware hersen schudding en diverse kwetsuren bekomen, terwijl v. d. B.. die naast hem had gezeten, een beenbreuk en verschillende verwondin gen had opgelopoen. De beide zwaargewon den zijn nxet een Haagsche ziekenauto over gebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den. De heer T„ uit Ut'-echt, was ernst ig aan het hoofd, gewond en had bovendien verschillende sniiwonden. Zijn toestand was echter niet zoo ernstig als die der beide in zittenden van de vrachtauto. Ook de heer T. is naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De heer K. was geheel ongedeerd gebleven evenals de andere inzittenden van dezen wagen. De drie auto's, die zoo goed als geheel v- nield waren, zün opgesleept naar de poFtte- gai-age van Wassenaar, waar zij in beslag zijn genomen ln verband met het onderzoek dat is ingesteld, nadat pivxces-verbaal was opgemaakt De ravage onmiddellijk na de botsingen was groot. Daar de gehavende wagens schuin over den weg stonden, ondervond 't verkeer op dozen veelbereden weg geruimen tijd stagnatie, waardoor een groote drukte ontstond. Er was echter genoeg politie aan wezig om regelend op te treden. f

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2