Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden DE IN DE PIJP, 1 J 1 IN HOC SIGNO VINCES De band der Gemeenschap ZATERDAG 9 MAART 1935 50E JAARGANG N°. 4143 ^eeuui /N mood.. II' A Jk Dezt Umlaut verschuilt eiken W U b. N 8 I) A Ci en Z A I n li I) A U AKONNEMENTSPRUS per drie maanden franco per post 1 O.'JO bg vooruitbetaling. BUITENLAND tig vooruitbetaling 8.50 per jaar. AKy.ONUKKI.IJKK NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN tlllt.EVEKIJ v.h. W. BOEKHOVEN &i ZONEN. SOM MEI.SDU K lel. Intere. No. 202 l'ostbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Anvertentien 20 cent, Keclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. THEORIE EN PRACTIJK Bij de behandeling van de begrootingen in onze gemeenteraden is bij de belasting voorstellen steeds rekening gehouden met de draagkracht der burgers, en wordt de belasting meestal progressief geregeld, d.wz. dat de minst draagkrachtigen ook naar verhouding minder betalen dan de beter gesitueerden. Dat is eenmaal regel. Voor de doorvoe ring van dit beginsel hebben wij heusch geen socialisten noodig, alhoewel de rede voeringen der sociaal-democraten op dat. punt soms roerend zijn, en werkelijk zou den imponeeren zoo de practijk bij hen daarmee in overeenstemming kon worden gebracht. Zij betoonen zich te zijn de strijders voor bet arme verdrukte proletariaat; daarom moet volgens hen de belastingdruk zooveel mogelijk gelegd worden op do schouders van de kapitalisten. Wij hebben dat altijd met eenige reserve aanvaard, want dat zou altijd niet wol door te voeren zijn. .Zelfs een sociaal democratische regeering zou er niet buiten kunnen om van allo bur gers eenige belasting te vragen. Wij verden versterkt in die meening toen wij de wijziging der contributieregeling van de S.D.A.P. onder de oogen kregen. Daaruit blijkt ons, dat voor een inkomen tot en met i' 10.— per week de contributie wérd Vastgesteld op drie cent per week en dat de loongrens voor de contributie van zés eént verlegd werd'van f 15.— tot f 20.— per week. Bij een inkomen van f 20.— be taalt men dus zes cent, bij een inkomen van f 20.tot f 40.tien cent, van f 40. tot f 50.twintig cent, boven de f 50.— dertig cent. Met tweede voorstel van het P.B. behelst een lijdelijke eontributieverhooging voor de cohtributie-kassen van tien, twintig en der tig cent met respectievelijk 1 cent, 3 cent en 5 cent, welke geheel aan de Partijkas ten goede komt. De gehuwde vrouw die lid is betaalt evengoed contributie, zoodat een gezin dus het dubbele betaalt; alleen de vrouw wier man in de eerste loongroep is aangeslagen, betaalt ook drie cent, samen dus zes per week, is f 3.12 per jaar en geen .cent meer ol' minder. Alleen boven do f 50.inkomen pet week, blijft de contributie dertig cent, dat is dus de hoogste grens. Halen wr.ar het zit, is veelal een propa- gandaleus der S.D.A.P., maar zelf doen ze het niet; zij laten juist de groote inkomens vrij, passen daarop tenminste geen stijgen de progressie toe, maar ontzien die veeleer. Als er eens één gemeentebestuur of re- geeritig was, welke aan de hand dezer con tributieregeling zijn belastingvoorstellen indiende, zou men eens iets hooren, en terecht. Terecht zou men er een verwijt van ma ken dat de armen te zwaar belast zouden zijn, n.I. f 3.12 belasting van een gezin met een inkomen tot en met f 10.per week Daar zou men moord en brand over schreeuwen. Wat zich in de socialistische partij af speelt is lijnrecht in strijd met de theorie welke hun woordvoerders in de regeerings colleges voorstaan. De practijk leert dat bij hen zelfs de minst draagkrachtige leden een flink be drag aan contributie moeten betalen en dat juist van de kapitaalkrachtigen geen offer wordt gevraagd. Dht is een practijk welke de socialisti sche bestuurders veel kan leeren. Auto rijdt twee wandelaars aan Een doode, een gewonds Te Groningen heeft aan het Dam- sterdiep bij de Ruisrherhrug een cliauffeui van een taxi uit Delfzijl een jongen en een meisje die aldaar liepen te wandelen, aan gereden. De jongeman, de 22-jarige J. W, Gerlofs, wonende te Noordwijk. werd zwaar gewond en naar het Diaconessenhuis te Groningen vervoerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. Het meisje bleef ongedeerd. Door hel krachtige remmen van de taxi werd een der inzifteniien. de heer Dijk uit Groningen, door glasscherven van Te voorruit gewond Door de polit'e wordt een onderzoek naar bet gebeurde en de schuldvraag ingesteld. Rede Mr. G. v. Baren Maandagavond sprak Mr. G. vanBaren, burgemeester van Delft, in de Geref. Kerk te Slad aan 't Haringvliet voor de a.r. kiesver- eeniging .Nederland en Oranje." De vergadering werd .geopend met het zingen van Psalm 84:6, waarna de voorzit ter, de heer Van Splunter las Psalm 37 van af ve.s 20 en voorging in gebed. De Voorz. heette allen hartelijk wel kom, in 't bijzonder de spreker en spéak daarop een kort herdenkingswoord bij het overlijden van Staatsraad Idenburg, dien hij schotste in zijn eenvoud en in zijn groote trouw aan het antirevolutionaire beginsel. Hij bracht Gode de eer voor dit rijke groo te leven. Vervolgens kreeg Mr. v. Baren het woord Spr. begon met op te merken, dat oók de antirevolutionairen behoefte hehbbn om met elkander de .stroomingen van den tijd te be spreken. Ook hiertoe was deze vergadering belegd. Spr. liet de tijd van de wereldoorlog de revue passeeren en wees erop hoe alle op timistische verwachtingen de bodem inge slagen is. Hoe duidelijk gevoelen wij, dat God in de historie gesproken heeft en nog doet, aldus spr. Geweldige gebeurtenissen hebben er plaats gevonden. Het jaar 1034 herinnert ons aan de moord op Dolltnss. op den koning van Joego Slavic en op den minister van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk. Barthou. Spr. las een gedeelte van de Heilige Schriit voor waarin hij liet zien, dat God het lot van koningen en werelïigróo'feh in handen heelt. Hij breekt af en houwt óp! De eigenlijke crisis zag spreker in het ver laten van God! Vervolgens wees spr. erop, dat ons land weliswaar buiten de oorlog gebleven is, maar toch gaat het mede'onder de gevolgen gebukt. Na de oorlog hebben de volken huu landen afgesloten met de tariefmuren. Het onzinnige van dit systeem is meerdere malen door Dr. Colijn geschetst In 1927 heeft hij er reeds tegen gewaarschuwd en op de eeono mische conferentie van 1930, waarop de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken van alle landen tegenwoordig waren, heeft hij voor de laatste maal gewaarschuwd. Men gaf hem gelijk maar men volgde zijn raad niet op. Ook hierin ziet men, aldus spr. hoe de leidslieden met verdwazing zijn geslagen. De landen zitten zoo in hun eigen politiek verward, dat ze er niet uit kunnen komen! Engeland is begonnen met devaluatie, het scheen de eerste tijd goed te gaan, de uit gestrektheid van het Britsche imperium gaf in dat opzicht grond voor goede verwachtin gen, echter, thans is er weer een inzinking en naar evenredigheid is er meer werkloos heid dan in Holland. En wat zal AmeriWa brengen met zijn on zekere politiek. Telkens probeert Boosevelt met nieuwere maa'regelen het bedrijfsleven aan te wakkeren. Van Lenin zegt men, dat hij een vijfjarenplan ontwierp, maar Roose velt maakt 5 plannen per jaar (Vroolijk- heid). Dat het met de scheepvaart in Engeland zoo rooskleurig gaat is niet waar; spr. haalt aan wat een vooraanstaand Engelschman zeide: de scheepvaart in Engeland is nog niets! Hitler' heft in Duitschland de werkloos heid op door 100.000 jongens in het bosch te laten harken. Dat is een grapje en doet een ernstige regeering niet. Spr. behandelde vervo'gens de maatrege Ten van de Nederlandsche regeering. Over de bedrijfssteun zeide spr., dat niet de boer gesteund wordt, maar de bedrij ven; tot het bedrijf behoort ook de ar beider. Wanneer het bedrijf van den boer gesteund wordt rust op deze de zedelijke verplich ting zooveel mogelijk de arbeiders in dienst te houden. Dat is de gedachtegang geweest van do regeering. De regeering wil niet de rijke boer steunen, maar zij wil voorkomen, dat het land braak ligt. De werkloozenzorg kost miilioenen. In een middelmatige gemeente als Delft is deze 1 millioen gulden per jaar. Spr. wees er op, dat we geen vijanden van de steunregeeiing mogen zijn, maar vrienden. Er zijn twee zonden, waaraan men zich dikwijls schuldig maakt. Ten eerste dat men maar denkt:.a's ik er. nog maar doorkom: dat is de zonde tegen de naastenliefde. Aan de andere kant is er de zonde van de ja'ouzie, vtm de „kift" zooals de volks mond het uitdrukt, bij degenen, die hun welvaart zien zakken. De band der gemeenschap moeten we voe len trekken meer dan t oi't Laten we elkaar daarvoor waarschuwen. Geen klacht moge er rijzen over hetgeen de Regeering doet voor de werkloozen. We moe ten trachten te heipen. En als we helpen, moeten we dat. zoo zuinig moge'ijk doen. want wie zal zeggen hoe lang het duurt! Dat de belastingen hoog zijn is vanzelf sprekend. echter de inkomens zijn gewel dig gedaald. In '31—':$ waren ze totaal 92 m'llioen gulden, nu de helft. Dat is het beeld van alle finantiën, zoo wel gemeentelijke al.- in de bedrijven. De reserves worden opgebruikt, zoodat een groo te verarming komt. Do gevolgen daarvan komen eerst latei' aan de dag. Het bezuinigingsontwerp van de Itogee ring zal vele nuttige zaken afkappen. De concentratie van de openbare scholen wordt doorgevoerd en men klopt thans bij 't bijzonder onderwijs aan. Wij hebben de plicht daarin mede ie werken, onder handhaving van de vrijheid van richting. Men klaagt aan de overzij dat het bij zonder onderwijs niet opschiet, daartegen wil spr. twee dingen zeggen: Mr G. van Baren Ie Concentratie van de openb. school is een kwestie van een half uur verder loopen: het zijn scholen van één soort, één richting. Bij het bijz. onderwijs is dat niet liet go- val. Dan is het bijzonder onderwijs altijd wat zuiniger geweest. In de loop der jaren heeit het miilioenen bezuinigd Ondanks dat is het bijzonder onderwijs loch gehouden mee te werken aan bezui niging. Men verwijt den Minister van Binnenland- sche Zaken ,dat hij de autonomie van de ge meenten aantast. Het eigenaardige is, Minister de Wilde heeft hét in de Kamer reeds gezegd, dat de soc.-democraten altijd met dit verwijt ko men wanneer de te nemen maatregelen hen niet aanstaan. Zelf stellen zij dingen voor. die de autonomie wegvagen, in 't bijzonder als het gaat over concentratie van gemeen ten, Wat het loonpeil betreft, er zijn al dus spr., de laatste jaren vooal in plaatsen, waar dc soc.-dqmocraten het bewind voer den, politieke loonen gegeven. Men gebruik te ze als'reclamemiddel. Het komt vocir, dat een ongeschoolde ge meente werkman f35 en een geschoolde Rijksarbeidér f 40 verdient Een Rijksambtenaar verdient hier en daar f22 en een gemeente-arbeider f40. Dat gaat toch niet! Daarin moet verandering ge bracht worden. Het staat vast dat de gemeenten, die goed geregeerd hebben, absoluut niet hebben te klagen over aantasting van de autonontie: In Delft hebben wij. dit zegt spr. zonder zelfverheffing, direct maatregelen genomen. Van aantasting van de autonomie hebben wij dan ook geen „sikkepitje" last gehad. Dat zegt spr. niet om een bedankje te krijgen maar als oorbeeld van gemeente lijke plichtsbetrachting. En wat is nu het onaangename aldus spr., in deze tijd? Elke partij heeft haar beste mannon gele verd voor de Regeering. Dit nu is het pijn lijke, dat menschen die er buiten staan en geen verantwoordelijkheid dragen van de economische inzinking gébruik maken om nolitiek gewin daaruit te slaan. Spr. wees allereerst op de Chr. Dem. Unie, wier politieke gedragslijn dezelfde is als van de S. D. A. P., zoodat de söc.-democraten de heer Van Houten de kleine Albarda noemen! De heer Van Houten, die in 1920 nog zoo bang was, dat de souvereiniteit in eigen kring zoo in gevaar kwam, komt nu met het principe, dat de particuliere eigendom aan de gemeenschap moet komen. Deze menschen vinden het verkeerd lid te zijn van de burgerwacht en bijz. vrijw. land storm. M'enschen die dit beweren, daarvan zegt spr.: houdt ze in de «aten! Ds. Buskcs heeft op de vraag: hoe hij dacht over de bedwinging van een burger oorlog gezgd: daarover moet ik eerst nog studeeren! (Hilariteit) Gelukkig dat anderen het ai weten! De CbivDem. Unie maakt van de stembus een spel. Men wil premievrij staatspensioen, steunverliooging enz.! Het zijn groote ((ho vers, maar waar moet liet geld vandaan komen? Dat is het eieren eten! Men wil afschaffing van liet leger! Defen sie vraagt 89 millioen gulden, daarvan is 55 millioen loon! Waar wil dc Chr. Dem. Unie met al die menschen blijvenl Of deze menschen het in hun geweten aan genaai.. hebben, moeten ze zelf maar uitma ken, aldus spr. Dan is er een andere goep, de S.G.P.'ers. Ze hebben een geinakkeijk en aangenaam leven I Bij de S.G.P. kan alles er mee door. Als er ooit een groep is afgezakt dan is hot de S.G.P. Ze moge- begonnen zijn met de geest, ze zijn geëindigd in het vleesch. Op een vergadering in Utrecht zijn de ver schrikkelijkste verwe. schingon naar het hoofd van dc regeering geslingerd. De Anti s werden gescholden als calvinistische sjagge- raars, die het volk verraden hebben. Van de Ik igeenng is gezegd, dat het niet lang. meer zou duren <-f de biddagen zuli-n verbodenworden. Staatkundig zijn deze monkchen niet, of ze Gerefo.inoerd zijn -s oen zaak van hun consciëntie, Eén van do fine fleur zit bij spr. in de gemeenteraad: Ds Zandt. Spr. beeft zijn Igediagslijn kunnen voigen: ik kijk door ue ipilitiUk van deze heeren heen! alduS In het begin van de S.G.P. heeft spr. zich afgevraagd: is er oorzaak? Door grondige studie is hem gebleken, dat dit niet het geval lsr De pra'ctisohe politiek van haar is men' dar. erg. 'Nooit zal men een gelegenheid vóór hij laten gaan om de Regiering te critisee- ren, 'wétten noemt men bloedhonden, bloed zuigers. Wanpepr zoo de. leiders voorgaan in het gebruik van dergelijke ophitsen- d.e taal dan worden de menschen klaar gemaakt voor de partijen waarbij de criti'-k slechts aan één voorwaarde behoeft te vol doen, n.I. dat het orifiex is. Het is te betreuren dat een massa een voudige, oprechte menschen zoo misleid worden. Dertien jaar is de S.G.P. er als een Staat kundige Partij: nog steeds blijft elk ge schrift over beginselen achterwege. Er is geen partij die haar beginselen zoo verdon keremaant als deze. Wij kunnen wijzen op de geschriften van Groen van Prinsterer, Kuyper en Colijn. De A.R. schamen zich hun beginsel niet. Wanneer do S.G.P. een verkiezingsreee- voering houdt, is er 99% critiek op de A.R. 11e; is te begrijpen, wanneer men zelf niets te zeggen heeft, moet men zijn tijd vullen door over anderen te tuiten. Men gebruikt vrome termen, maar daw - mee is het regeerbelcid nog niet vastgeste'd N<g nooit heeft spi. van Us Zandt ant woord gehad op de vraag waar spr. met cl die Hoomscho menschen moest blijven. Er zijn nog anti-revolutionairen, die mee- non dat de S.G.P. zwaar is, liet is eohter het lichlstc wat er bij loopt. Spr. heeft in den raad van Delft eens een debat gehad over de Zondagsheiliging en daarbij er op gewezen, dat do A.R. beweren dat de Zendag een rustdag is. De burge meester moet er voor zorgen, dat zooveel mogelijk hot. werk stilstaat De overheid moet elke belemmering van de Zondags heiliging wegnomen. Daarom geen muziek en optochten. De S.G.P. zegt: zoover gaan we mee, maar nu moet de Overheid er nog voor zorgen, dat de Zondag geheiligd wordit. Do A.it. zeggen: dat moeten de menschen zelf we ten. De S.G.P. wil ue menschen met de po litie naar de kerk jagen. [let antwoord van )s Zandit was niets. Men durft zich niet uitspreken over eigen beginsel. Een redelijke, eisch, die aan elke politieke beweging gesteld moet worden. De N.S.B. Spr. kwam vervolgens tot de N.S.B. Deze beweging bestaat v.n.l. uit men schen, die nooit aan politiek hebben ge daan. Een ieder heeft de plicht om aan pr- lit.i\k te doen, maar zij hebben die pncht verzaakt. Dat. zijn ze dus achter bij >nsi Ook bier op 't eiland zijn ze al, naar spr hoort. Hij dacht niet, dat men op zoon friseh uiland als Flakkee ook al in de war kon raken. De N.S.B. heeft het program van den heer Hitler in slecht Hollandsch vertaald en overgenomen. Hoe is het mogelijk, dat wij nuchlere Hollanders nog iets gevoelen voor de fes- eisten en hun tirelantijntjes. De heer Mus- sert zegt dat hij geen onwettige middelen zal gebruiken. Persoonlijk kan hij dat wel meencn, maar het beginsel, dat hij aan hangt, kan hem drijven op een weg, dien hij zelf op 't oogenblik afwijst Daarvan geeft de historie vete vooroeel- den. Keizer Marcus Aurelius was een groot man, een schitterend regeerder, maar hij heeft do Christenen vervolgd omdat zij de overwinning predikten van hot rijk van Jezus Christus op het Ro-meinsche Rij!-.. Daar zat de drang van het beginsel achter: Dc aard van hot beginsel, de -staats- almacht, kan niet nalaten de Kerk te knechten en het vrije onderwijs te knotten Duidelijk ziet. men dit in het tegenwoor dige Duitschland, waar op 't oogenblik de vertegenwoordiger van de belijdeniskcrken, Dr Mahrarens uit zijn ambt is cintzet. De N.S.B. staat vierkant t.o. liet christe lijk beginsel. Ze spréken van gezag, van sterk gezag, dat moesten ze niet doen: ze willen macht. Het antirevolutionair begins. 1 zogt dat de overheid reg.i* i bij de gratie Gods. Daaraan ontleent Je overheid haar gezag. Hoe schitterend is dit antirevolutionaire begins 1 in onze wetgeving bewaard ge bleven. In welk land ier wereld vindt men dit nog? De overheid is gebonden aan Gods YVoord Spr. behandelde vervolgeus de sociaal- democratie. Hoe is zij, de machtige sociaal- democratie, vernietigd! Is het wonder? Neen, de sociaal-demo cratie is uitgegaan van een mensoli, die niet bestaat. Spr. liet dit zien aan de hand van de t rugkeer van de Saar naar Duitsch land. Vaderlandslief te beslond volgens de socialisten niet. Maar wat gebeurde in de Saar? Meer dan 90 stemde voor liet va derland. Zij gaven liever hun vrijheid dan hun vuderlandl En ook hi' r, nu Hitler in Duitschland regeert, nu zeggen de ent wapenaars: Geef ons toch maar een klein legertje (hilariteit! Ook het idee van de klassenstrijd is een fiasco "geworden.. Men gelooft er zelf niet meer aan. En uit dc vele eischon, die zij stellen blijkt, dat zij in de kapitalistische maat- schai>pij liet grootst mogelijke vertrou ven stellen. Spr. wees er in zijn slotwoord op, dat liet al of niet erkennen van G' ds sou\ reini- teit het vraagstuk is waavop alles zich m de tegenwoordige tijd toesjiitst. Wanneer alle menschen daarmede begon nen, dan zou' de wereld or spotidig n-r uitzien. Wanneer liet gebod God lief te hebben en den naaste als zichzélf meer werd toegepast wat zou er veel gewönnenn zijn! Wélk een prachtige richtlijnen g alt Gods Woord t.o.v. de stroomingen van de tijd rt van het eigen politieke denjken. Gods Wooed verwerpt de souvereiniteit van den enkeling, waaraan do vrijzinnig hoid zich vaak schuldig maakt, het ver werpt dte souvereiniteit van de massa, het socialisme en de souvereiniteit van dq staat lie: fascistisch systeem. Als wij de souve reiniteit "Gods belijden hebben wij een rient- snoer voor ons geheele leven. Dan hebben wij een keur en kenmerk ter .onderschei ding van de teekenen der tijdon. Laten wc de oogen dearvoor open houden In Rusland één man Lenin; in Italic eén man; in Duitschland: één man. De Heilige Schrift zegt ons in de Open baringen. dat er een machtsconcentratie z,, komen, gepaard gaande mot een uitgietir van goddeloosheid. Deze tijdon wijzen er heen. Vanuit Rusland wordt een radio-uit zending verricht, waarin gezegd wordt, dit God de misdadiger is van Rusland. De techniek heeft woud Pon gebracht. Vroeger dachten wij, hoe kan, wanneer de Antichrist zal komen, deze zjjn bevelen over de geheele wereld aankondigen. Titan nu de radio de geheele wereld omspant, i.u gelooven wij het. In dit alles hooren wij het klokgelui der eeuwigheid, waarin deze tijd een belang rijke episode is. De stroomingen zijn te geweldig dan dat ze van voorbijgaande aard zouden zijn. Daarom laten we vasthouden wat we bvb ben. Wat zijn wij antirnvolutionairen toen gelukkige menschen, want wij hebben vasra grond onder de voeten. Het a.r. beginsel is zegenrijk geweest ra het verleden, het is het beginsel voor h»i heden, waarvan verwachtingen mogen war den geko sterd. Spr. wekte allen tensl-tte op bij de a.s. verkiezingen trouw te blijven Tegen een muur doodgedrukt Bij Sittard is de melkrijder G. E. te Btichten-Holtum doordat liet paard op hul sloeg, tussohen de kar en de muur van een huis bekneld geraakt. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Botsing tusschen auto en tram Twee gewonden Donderdagmorgen kwart voor tien is met de tram van half tien uit M i d d e 1 b u t g een ernstig ongeluk gebeurd. Voorbij Souburg, ter hoogte van het vlieg veld, werd de tram aangereden door eet, vrachtauto van de fit'ma Minderboud u>t Vlissingen. !><ze wagen was bij het passeeren van een andere auto ten gevolge van de gladheid van het wegdek geslipt De gevolgen waren zter ernstig. De tram vloog uit de rails., terwijl de vrachtau'o over den kop ging. Beide inzittenden wer den uit den wagen geslingerd. De bestuurder, werd zwaar gewond onder de auto vandaan geheald. Zijn knecht, die eveneens was gewond, was et minder -ru stig aan toe. Beiden werden naar het zieken huis te Vlissirigen vei-voerd. De trambestuurder en de passagiers van de tram bleven ongedeerd. MAAR.... Douwe Egberrs Echfe Friesche Fleereti-Baai en> Varinas Nederlands geurigsfe pyptabak. N.V. Landbouwbureau Dn N.V. Landbouwbureau te Groningen, vertegenwoordigd dooi dc Fa- I'. Wielhou- wer ie Middelbands, heelt m de loop van December jd. eenige proefveldjes aange legd om do schadelijke werking van het. kojiersitlfaat; dat hier op Flakkee nog veel al voor liet ontsmetten van zaaigranen ge bruikt wórdt, op de kiemkracht van bet znad aan te toonen. Het resultaat was als volgt: Landbouwschool te Sommelsdijk: Ontsmet met Germisan 198, met Kopersul. taai 365 en niet ontsmet 101 Bij den heer J. Koert te Sommelsdijk, ont smet met Germisan 391, met Kopersulfaat, 303 en niet ontsmet 323. Bij den heer C. A. A. Kort te Melissant, ontsmet mei Germisan 159, met Kopersul- taal 130 en niet. ontsmet 113. Te Sommelsdijk werden op de beide proef veldjes telkens iso korrels uitgezaaid, to .Melissant telkens 200 korrels. Deze uitkomsten zoudm met tailooze van elders en van gelijke strekking ie vermeer deren zijn. Het valt dan ook niet te ver wonderen, dat de Plantenziekte n kundige Dienst te Wageningen, het gezaghebbende Staats-Instatuut hier te lande, verklaart, dat. kopersulfaat voor de ontsmetting van. zaai granen absoluut te ontraden is. „Geen ko persulfaat'' zegt ze nog eens nadrukkelijk (zie de Nieuwe Veldbode van Febr. 1935). Wij hopen, dat het gerenommeerde Land- bouwbureau Wicrsum ook op Flakkee het succes met Germisan zal hoeken, dat zo elders met dit superieure ontsmettings middel deed tot voordeel der landbouwers. Resultaten Uienselectieproeven De directeur van het Instituut voor plan tenveredeling te Wageningen deelt mede, dat naar aanleiding van de vergelijkende proeven aangelegd met uienselecties men de volgende eindconclusies omtrent de ver schillende selecties kan geven: 1. Mastenbroek, Fondse, de Jongh en Voogd, zeer productieve, maar tamelijk zachte, waarschijnlijk slecht houdbare uien, waarvan Fondse wat de kwaliteit betreft, de slechtste indruk maakt. 2. Zwaan, Koopnian's Produka en L. Ker sten, van Nieuweuhuizen en van Namen productieve, tamelijk harde uien, welke weinig in kwaliteit verschillen. 3. Kooprnan's M en Hobbel, tamelijk pro ductieve en tamelijk harde uien. Hobbel is waarschijnlijk slecht houdbaar. 4. Kooprnan's en Kersten s Peryka en van dor Ilave's Gistelles, iets minder productie ve uien. De Pervka's hebben een goede hardheid, de Gistelles is iets zachter, Kor- stem's Peryka werd slechts op twee proef velden verbouwd, zoodat geen peil op het opbrengstcijfer kan worden getrokken. 5. Van den Doel, de Zeeuw s A en B en de Jongh's Zwijndrecbtscbe ui, weinig pro ductieve, tamelijk harde uien. Bij een dich te stand zal de Jongh's Zwijndrechtsche ui waarschijnlijk productief zijn. De Zeenw's A en van den Do-t maken de slechtste indruis. In 1935 zullen va.i verdere proefnemingen worden uitgeschakeld Fondse, Kooprnan's M, van den Duel en de Zeeuws A en B. INVOER MALTA-AARD APPELEN Naar men ons mededeelt, zal ais monopolie houdster voor den invoer van aardappelen in het tijdvak van 1 April tot 31 Juli a.s. worden aange wezen de Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale, te 's-Gravenhage. Het prijsverschil, dat aan de monopoliehoudster vergoed zal moeten worden door importeurs be draagt voor de geheeie per ode f 3 per 100 kg. De pubheat e van het hierop betrekking hebben de Koninklijk besluit en de Mïnisterieele beschik king kan binnen konen tijd tegemoet gezien worden. ■M

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1