Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES r- Ouderavond Christelijke School Sommelsdijk &£AI -WOED 'T WATÊR.... IN DE PIJP WOENSDAG 6 MAART 1935 50E JAARGANG N<>. 4142 A Dezt Courant verschuilt eiken WUONÜUAU en Z A 1 it. K L> A U. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post i 0.90 bij vooruitbetaling. BUl'lENI.ANI) bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UiH.EVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMEI.SDIJK 'iel. latere. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Acp'erteiitien 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen L-- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Vs STRANDTENTVERGUNNING TE OUDDORP De uitspraak van de Hoogc Raad inzake de Zondagssluiting van een strandtent te Ouddorp, hectt dan nu een eind gemaakt aan de onzekerheid welke daar sinds lang Ueerschte, Het ging tenslotte over de vraag, oi een verordening welke door den raad vast gesteld was, bindend was voor het geheeie grondgebied der gemeente. De Commissaris had een strandvergun- ning verleend, was nu die vergunning ook onderworpen aan do bepalingen der ge meenteverordening? Dat was de vraag waar het over ging. Art. 168 der gemeentewet zegt: „Aan hem [(den raad) behoort het maken van de ver ordeningen, die m het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden yereischt en van andere, betreffende de huishouding der gemeente". Door het verleenen van een vergunning door dc Commissaris valt deze vergunning wel degelijk onder de bepalingen der ge w'eentewet en is zij gebonden aan de ver ordeningen door den raad gemaakt Voor de autonomie der gemeenten is deze Uitspraak van voel belang. In Ouddorp hecrschte een toestand welke lijnrecht in strijd, was met de mcening vau den raad on van de verordening door heoi uitgevaardigd. Nu is echter aan die toestand een eind gekomen, de raad is in 't gelijk gesteld en de verordening verbindend verklaard, ook voor de vergunning door de Commissaiis verleend. Afgedacht van alle bijoogmerken vinden wij deze beslissing gelukkig, want er Jieerschte daar in Ouddorp een toestand wélke een groot gevaar opleverde voor de hestuurszekerheid der gemeenten. Aan die onzekerheid moest een eind ge maakt worden. De bevolking in Ouddorp wil orde en lust op den Zondag. De verordening steunde niet alleon op de meerderheid in den raad, maar op de over groote meerderheid der bevolking. Daarom is voor Ouddorp deze beslissing een gelukkige. Maar deze beslissing heeft een breeder? bcteekenis, want door dc uitspraak van de Hooge Raad, is de gemeentelijke autonomie gehandhaafd tegenover hoogere bestuurs instanties, waarop ten onrechte een beroep gedaan is. Jubileum burgemeester M. Fernhout Op 3'Mel a.s. is het 25 jaar geleden, dat bur gemeester M. Fc nhout, van Middelburg be noemd werd tot burgemeester van Tienhoven. Tot de herdenking van dezen dag heeft zich een - „comité van vrienden" gevormd, dat een interlo- caal karakter draagt. Het bestaat uit de heeren: dr. S. S Smeding, voorzitter; mr. M. W. G. van der Veur, se cretaris; notaris Terp stra, penningmeester; L. Onderdijk, A. Peter- meijer en P. M. Wol- ters, allen te Middel burg; J ,H. Kok en nog twee nader te benoe men leden, te Kampen; dr- G. A. B. Fijn van Draat, te Zwolle (in 1910 te Tienhoven) en nog een vertegenwoor diger van Mijdrecht en Wilnis, nader te be- -benoemen. M. Fernhout Dit comité beoogt de organisatie van een be- Scheiden huldiging. Er wordt een eere-comité gevormd, waarvan de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr J. "W. Quarles van Ufford, het presidentschap Wel heeft willen aanvaarden. DE ZEVENDE CHR. SOCIALE CURSUS Vl-fldas 1 Maart vergaderde te Utrecht de Commissie voor Samenwerking tusschen Chris- teluk Nationaal Vakverbond en de Algemeene Cnr. Sociale. Bonden. t voojrai'lter, de heer K. Kruithof, memoreer de bö de opening- het zilveren jubileum van .de Ned. Luth. ond voor Chr. Soc. Actie op 26 Januari j.l. Met alg-emeene stemmen werd besloten, van tot 13 September a.s. in het Conferentieoord van den Zendingsstudieraad te Lunteren den zevenden Chrlrtelflk-socialen Cursus te hou den. in een op 18 April a.s. te houden verga- cenng zal de commissie de te beheandelen on derwerpen vaststellen, waartoe de aangeslo ten organisaties voorstellen kunnen indienen pe secretaris-penningmeester, de heer J Schip pér, lichtte breedvoerig too een verzoek van de Centrale voor Werkloozenzorg om moree- le en fir.ancieele aanbeveling van de plannen dezer Centrale inzake verschaffen van arbeid aan jeugdige werklozen. Nadat nog eenige besprekingen waren gevoerd over het Zieken- l'ondswezea .werd de vergadering gesloten. Vrijdagavond werd in de Ohi'. school te Sommelsdijk een Ouderavond gehouden. De samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 25 :3 en 4, waarna de heer Mol Joh. 9 las. In zijn openingswoord heeft, da Voorzit ter, de heer Mol, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de sprekers. Spr. hoopte, dat de sprekers de steun van Gods Geest zouden mogen ondervinden en dat de hoor ders een ontvankelijk cor zouden hebben. Ds Koolhaas hield allereerst een rede over 2 Kon. 429 en verder. Spr. begon met op te merken, dat we in een tijd loven, waarin de mocflerzegen niet meer wordt beseft. In het volk van Israël was dat an ders. Een vrouw te zijn en geen zoon te hebben! De Sunamiejische vrouw, wu.tr over het Schriftwoord spreekt, had ge smeekt en gebeden om een kind; toen ze wanhoopte aan de vervulling van ha.ii' wenschen, was het gekomen. D<e profeet Eliza, waarin zij een man Gods zeg, kreeg een kamertje bij haar. Hoe gaarne zou hij iets voor haar doen uit dankbaar!ieid! Echter, het vette der aarde was haar geschonken Als dc profeet hoort, dat zij geen kind hoeft, roept hij haar. Dan spreekt hij u t ivoord dat zij een kind zal ontvangen. Uit het antwoord gevoelt men dc worsteling die in haar geweest is. Lieg niet! Maar ton slotte geloofde zij! En er werd oen zoon go- boren, welk een blijdschap! Een kind, door God geschonken! Maar als wij hier als ouders zitten, aldus spr., dan mogen wij onze kinderen op eenigszins andere wijze ontvangen, toch geldt van ons hetzelfde: wij hebben de kin deren van den Heere cintvangen! Hoe weinig wordt nat gevoeld I Ons kind is geleend door den Heere! Daarom hehben wij ook te vragen: hoe moe ten wij met onze kinderen handelen? Ons kind is geen rijwiel, dat vervangen kan worden, ons kind is van den Iletjul Hij vraagt rekenscha.pt Wij moeten dus aan den Heere vragen: Heere wat wilt Gij dat ik met het kind Joe! Ongetwijfeld zal de Sunamietisuhe baai' kind do eerste beginselen des wegs geleerd hebben! Wij moeten het kind brengen In een om geving, waarin het met den Heere in aan raking komt. Er is een wetsontwerp aangenomen, al dus spr., waarbij onderwijzers met t.b.c. geweerd worden uit school. Die omgeving is gevaarlijk voor de kinderen. Zoo is bet lichamelijk, maar hoe is het geestelijk? Het kind is geschapen met een ziel voor dc eeuwigheid. Daarom begrijpt, spr. niet, dat er nog christenmonschen zijn die hun Kin deren naar de openbare school zenden. De Heere wil, dat wij alles bezien in het licht van Gods Woord! Spr. schetste vervolgens hoe het zoontje van de Sunamietisdhe door een zonnesteek getroffen wordt! Het kind gaat. heen; als het gestorven is, legt zij het kind op het bad van den pro feet Zij ging daarop naar den profeet, zij weet dat haar hulp van boven moet komen. Eliza stuurde Gehazi op haar af, om te vragen hoe het met haar ging, maar zij luisterde niet naar hern en ging naar Eiiza! Gehazi brengt do staf van Eliza op dier-s bevel naar bet bel van het kind, en legt haar qp het lichaam van het kind. Maar het helpt niet! De Profeet gaat naai' binnen, sluit de kamer dicht en pleit voor de troon dei- genade! Hij daalt af tot het kind, hij legt zijn mond op de mond van het kind. Hier in ziet spr. een voorbeeld voor de onder wijzers! Hij legt zian op het kind en het kind wordt vvai'm! Weer herhaalt hij die handeling. Het kind niest en slaat de oogen qpl De Sunamivtjsehe wordt geroepen; zij zal gebeden hebben aan de deur van de opper kamer! Ons kind, aldus spr., is dood in zonden en misdaden. De ouderwijzers moeten af dalen tot het kind. Zij moeten het kind zien in zichzelf verloren, maar steeds er aan denken; het moet behouden worden! Eén ding zullen do onderwijzers ervaren: je wordt er vaak moe en koud van, want ze kunnen lastig zijn! De onderwijzer en onderwijzeres hebben daarom gebed noodig. Welk een zegen is bet voor een onderwijzer, wannee,r hij mag bemerken dat er belangstelling komt voo>- het -eeuwige! God geve u, hoofd der school, onderwij zers et} onderwijzeressen, om de genade te mogen f.ien, dat kinderen warm worden voor de dingen van Gods Koninkrijk. Dat is niet genoog, het is daarna noodig, dat de oogen apert, gaan! Onze kinrfaren hebben noodig te zien wie ze zijn en te Vluchten tol Christus! Daartoe is naód'ig gebed! Maar nu wij, wij klagen vvarïeens over onze scholen. Kén ding wii-SbA'. vragen: liet is vandaag 1 Maart! Misschien) zijn er ook hier kinde ren toegelaten. Hiébt gij ouders de onder wijzers opgedragen.' aan de ti'ooij der ge nade? Waar is ons gebed? Spifs bede was het dat wij bepaald mo gen worden, bij de samenwerking in net gebed tusschen Ellza en de Sunainietisehe! In Jezus Christus is er genade. In Chris tus is alles wat ons kind van noode heeft! Spr. liet tenlotle zingen Psalm 866. Vervolgens hield Ds A. de B 10is eon toespraak. Spr. begon met te zeggen, dat hij een Ouderavond niet zag als een gewtotnie ver gadering, waarop do voorgangers van-ver schillende gemeenten b'j elkaar komen als kampvechters. Een Ouderavond mort do ouders en de school dichter hij elkaar brengen. Hier stellen we ons dc vraag: wat -Is het uitgangspunt, van de opvoeding? Sp:\ zag twee uitersten! Er zijn men- sehen die hun kinderen beschouwen ols engeltjes. Het onderwijs moet leiden tot de hemel, van Adai^s val en de verdoemeiij v beid mag niet gesproken worden. Er is een andere groep mensehen, die zeggen dat het duiveltjes zijn: Iemand zei eens: uw kinderen zijn brandhout voor de hel. Geen van beide standpunten is het mijne, aldus spr. Wq mogen naar geen van beide kanten alleon zien. Do waarheid ligt in het midden! Hoe hehben wij volgens Gods Woord de menschen te zien? Niet als duivels maal ais menschen. We hebben do monscli te zien als bondcllng. Bil do hcütge doöp'n-S; ben wij ja gezegd op het „in Christus ge heiligd zijn"! Bij dat ,Jn Christus geheiligd zijn" loven onze kinderen onder het verbond der ge nade. Olivianus heelt gewezen op het we zen van het genadeverbond, en de bedie ning van het genadeverbond. Onder de bediening kunnen we variëren gaan en behouden worden. De kinderen le ven onder de aanbieding der genade in Christus. Daarop heeft de onderwijzer do volle na druk te leggen: Dc Heilige Geest moet ons toeöigenen heteoen we voorwerpatijk ont vangen bobbenWe moeten de volle vuil heid onze kinderen voorhouden i Spr. dacht aan do gelijkenis van Lazarus en de rijke man. Als de laatste in do hel zijn oqgen op slaat, roept hij: „Vader Ahratliem!" dat is de verboadsbet rekking! En vader Abraham roept: „kind!" Zoo verloren gaan, dat zal vreeselijk zijn! Dat moeten wij onze kinderen voorhou den. Daarbij moeten wij gedurig vragen' Och schonikt Gij ons do hulp van Uwen Geest Er zijn in onze tijd twee soorten van menschen: de cene verwerpt het oude. voor het nieuwe, de ander verwerpt het nieuwe voor het oude! Spr. was huiverig voor vee! van het nieuwe, maar met het dwepen met de oude tijd moeten wij ook voorzichtig zijn. Ze willen met, een boekje in een boekje! Ge tuigt dat van een levend geloof? Wij .m?e- nen van niet. Onze godzalige Vederen lig gen in het grafj wij, hun nageslacht, volgen hen on. Elisa vraagt: waar !s de God van Elia! Als de God ven Elia r-ns nabij is: „Want deze God is onze God", dan blijven we niet in ziekelijk conservatisme bij het oude maar voegen ons naar liet nieuwe, in het besef dat de God van Elia altijd Dezelfde, blijft. „Hij laat nooit varen wat Zijn hand begon." Spr. wees tenslotte lp het vengoten bloed van Jezus Christus en ..oopte, dat allen met instemming, zij het in anderen zin dan de Joden het voor Pilntus deden, mochten zeggen: Zijn bloed kome over ons en onze kinderen! De vergadering zong na de rede van Es de Blois Psalm 103 9 De Voorzitter deelde, na de pauze, waarin de vergadering op een kopje koffie was getracteerd, mede, dat van inspecteur Brandsma bericht van verhindering was in gekomen. Spr. heette voorts welkom den burgemeester, den lieer L. J. den Hollander Vervolgens werd door den heer J. v. d. Poel een rode gehouden over een opvoed kundig onderwerp. De voorstanders vau het openbaar onder wijs zeggen, aldus spr., dat dc tijd, die bij ons aan het onderwijs in de Bijb. Geschie denis besteed wordt, verloren tijd is. Welke waarde heeft echter het hoofdvak, de Bijbeische Geschiedenis, voor het kind'' Spr. citeerde enkele gedichten, waarin dc wondere bekoring var de Bijbeische Ge schiedenis prachtig uitkomt. Het liberalisme, dat in ons vaderland de Bijbel uit de schooi bende, heeft aan dui zenden kinderen van ons volk een misdadi ge roof gepleegd, aldus Spr.- Kerk. en Zon dagsschool hebben g.vracht dit te ve.goe den; die tijd was eohter lang niet voldoen de. Er is zooveel goddelijke eenvoud naast kinderlijke eenvoud, dat het kind steeds meer wórdt geboeid. Een schat van in drukken krijgt het kind mee. De school brengt hen die hij! Tegenstanders zeggen: Wat zouden kin deren van de Bijbelsohe verhalen begrijpen Wij untwooi-den: voor do wijzen en verstan- digen is hot verborgen, maar don kinder- kens is het geopenbaard! Zeker, een kind begrijpt niet alles, maar is dat een reden om de Bijbel voor het kind gesloten to houden? Wij kennen ook niet het wondere proces van roodo en witte bloedlichaampjes. O, k het kind begrijpt dat niet! Onthoudt men hot kind dus liet voedsel? Zoo ook is het geestelijk voedse] noodi-j' Laten de kindoren lang niet alles begrij pen, er kunnen later tijden komen dat re geen tijd hebben om de Bijbel te lezen! Het Woord dat vele jaren lang schijnbaar zen der inhoud voor hen was, kr ijgt dan vaak een nieuwe beteekenis, omdat ei' een heer lijk licht-op valt. Ilct komt er echter niet alleen op aan' zalig te sterven, maar ook getroost te leven Het onderwijs in de Bijbeische Geschiede nis dient daartoe. Do Bljbelveitcllingon vol doen aan do behoefte van de kinderiantasi- Vele begrippen komen er mee naar voren. Het is dus geen verloren tijd! We moren voor de uitkomst blind zijn, we wachti n op Gods zegen, op Zijn tijd. Hoe rijker de vrucht van dit onderwijs is, des terneer wordt de volkskracht gesteund, aldus spr. Ware godsvrucht geeft vrede met God en mot da menschen. Zo was het geheim vin de kracht der martolaren, zij was de veer, die ons volk wondere kracht deed ont plooien op sohier alle levensterrein. Toen het liberalismo het bijbeische onder wijs van de school weerde, sneed hot ne zenuw van de volkskracht door. Do Bijbeische Geschiedenis is en blijft voor gemoed en verstand het hoofdvak van onze school, aldus besloot spr. Tenslotte hield Ds L a m a n een slotrede Spr. begon met op to merken, dat hij eens van den beroemden violist Caprivi, ge-lezen heeft, dat toen hij eens in een theater te Londen op zou treden, er tijdons het stemmen van zijn viool twee snaren spron gen. Dc deide snaar werd gespannen en ook die sprong. Tenslotte bleef er maar éen snaar over. Maar hierop vertolkte hij een variant van geluiden. Als spr. dc rij van sprekers nagaat, dan wil hij de vergelijking niet zoo doorvoet- n, dat do snaren gesprongen zijn. Neen. elke snaar gaf zijn eigen nuance, zij vielen all -n samen tot één snuar, waarop het éène ge luid gegeven werd van: Jezus, de Kinder vriend I Op alle terrein des levens gaat In vervul ling: laat de mensoh zich uitleven! Men roept, aldus spr., het beest wakker in den mensoh. Alle gulden woorden van den Ghristus worden aan stukken getrok ken. Spr. vraagt: waarom staat het woord- „tenzij gij wederom geboren zijt, enz.' in het middelpunt vau liet Christelijk onder- wijs? De voorstanders van het Chr. onderwijs aldus spr., maken critiek op het Chr. on- aérwijs, en hierbij herinnert spr. aan het geen de woordvoerder van h«t openbaar onderwijs onlangs in Sommelsdijk gezegd heeft hierover maar den tegenstanders ontneemt spr. hot rooht om tc zeggen; zie je wel, daarom is de neutrale school het! Gods Woord is het toetsmiddel voor het Chr. onderwijs. Spr. wees op twee gevaren, die er tn Christelijke kring zijn: le. het gevaar van methodisine en 2e. van liet universalisme! Spr. lichtte dit uitvoerig toe. De noodza.keh.jkiheid der wedergeboorte moet gezien worden. Daar moot een wonder aan u en mij gebeuren! Dat wil niet ze gen, dat. op ons geen verplichting rust. Het is als met Eliza, die zijn levens warmte uitstrekte tot het kind, zoo moeren wij ook gaan tot onze kinderen. Maar, aldus spr., wij zijn geen Eliza's. Daar zit het op vast Wij zondaren en zondaressen, moeten zelf weer warm worden. Wat het gebed vermag in het Koninkrijk der Hemelen is onnareken baar. Twee biddende handen, één biddende zondaar is in staat God ie verbidden. Als een biddend volk werk krijgt met God, dan is het in staat nog veel legen te houden. Laten w>?. om de geest der genade den Heere aaiilorpen. Hoe kunnen wij weer levend worden? Dat kan alleeeh, omdat, do Zoon van God zich vrijwillig in den dood heeft gegeven. Hij heeft de dood voor eeuwig- gedood. Hij breekt straks de kluisters vau don do- d kapot, en treedt als levensoverwinnaar naar voren. Spr. besloot mot den wensch uit te spre ken, dat.dyze school gedragen moge worden door een biddende ouderschaat'. KOULBLOEDPAARDEN NAAR DUITSCHLAND Zij, dié bereid en tn staat zijn, vóór 31 Maart 1035 een aantal Roudbloedpaaxden uit Neder land naar Duttscliland uit te voeren, kunnen zich, ter bekoming van inlichtingen te dien aanzien, wenden tot den secretaris der com missie voor den uitvoer van koudhloedpoarden naar Duitschland, Lange Burcbtstraat 33, te Nijmegen Bij voorbaat echter wordt hun erop gewe zen. flat voor den Invoer in Dultaehlnnd ver- eischt wordt een afzonderlijke vergunning, verstrekt door of namens de Duitsche Regee ring, terwlil ook de vereisclite deviezen ter beschikking van hen, respectievelijk hun Duit- Sühc afnemers, zullen moeten zijn» Wolhandkrab te Ouddorp De schrik der visscherij Op enkele oosterbanken is de zoozeer ge vreesde wolhandkrab of Chineesche krab aangetroffen. Een dezer gevangen exemplaren is bij de autoriteiten ingeleverd, zulks tot nader onderzoek. Afkomstig uit China, schijnt het dier met ballastwater in de haven van Hamburg te zijn gekomen in 1912. Het heeft zich door Duitschland verspreid, om in 1931 ook ons land met zijn bezoek te vereeren; reeds ver schillende streken zijn sedert gebleken met dit zonderlinge dier bezet te zijn. Voor de visscherij en de schelpdierenteelt zou het, zeker als 't getal groot werd, een ramp kunnen worden, want het aantal eitjes bij een moederdier wisselt tusschen 250.000 en een millioen. Het zou do voorkeur geven aan schelpdieren en aldus zou het kweekers van oesters en mossels met de scharen en kaak- pooten heel wat schade kunnen berokkenen. Feitelijk behoorende tot dc bewoners van de zoogenaamde brakke wateren, heeft de wol handkrab een bijzonder aanpassingsvermo gen om zoowel in zout- als zoetwater te leven en voort fe telen. Het dier bezit bo vendien een verbazende levenstaaiheid. Avondteekenschool te Middelharnis Overgang en uitreiking van eind-diploma's cursns 1934/1935 Leerlingen die overgaan van de eerste naar de tweede klasse: Timmerlieden: J. van de Polder, tc Sommelsdijk; A. Snijder, Oude-Tonge; B. Stander, Oude-Tonge. Smeden (Mach. Bankw.): H. van Immerzee!, Melissant; L. W. van Immerzeel, Melissant. Schilders: B. Roetman, Sommelsdijk. Metselaars: W. Mooijaart, Oude-Tonge Leerlingen, die overgaan van de tweede naar de derde klasse: Timmerlieden: J. J. Appel, Som melsdijk; J. A. de Jong, Nieuwe-Tonge; A. Nicuwland, Dirksland; A. M. Prins, Middel harnas; L. Visser, Sommelsdijk. Metselaars: J. Robijn, Melissanl; G. Overweel, Middelharnis. Leerlingen, die overgaan van de derde naar de vierde klasse: Schilders: C Koster, Middelharnis; J. Vogel, Middelharnis; P. Volaart, Oudc- Tongp. M o t s c 1 a a r s H. Bezemer, Oude-Tonge; F. van Wezel, Middelharnis. Leerlingen, die overgaan van de vierde naar de vijfde klasse; Timmerlieden: J. Grinwis, Melis- sant; G. A. van Kopjien, Stellendam; N. de Looze, Oude-Tonge; J. H. M. Vetter, Ooitgens plaat; D. P. Vroogiudeweij, Middelharnis. S m eden (Ma c 'hi n c B ank w.) G. J. Campfens, Middelharnis; J. Goemaat, N'iou- we-Tonge; Th. D. Knapc, Sommelsdijk; A. Konings, Middelharnis; J. J. C. de I.ignie. Dirksland; L. van den Xieuwendijk, Muidel- harnis; W. M. vau den Tol, Oude-Tonge. Schilders: IL van Eijken, Sommels dijk; S. B. Groen, Middelharnis: M. Schel- levis, Sommelsdijk; H. J. A. Schipper, Mid delharnis; P. Bakker, Stellendam. Metselaars: J. Guldemeester, Dirks land; J. Olivier, Dirksland. Leerlingen, die overgaan vau de vijfde naar dc zesde klasse: Timmerlieden: J. Camphens, Nieu we-Tonge; P. B. Dorsman, Ooltgensplaat; J Mosselman, Nieuwe-Tonge; C. A. Tiemens, Middelharnis; Lieven Vroegindeweij, Mid delharnis; P. J. Wielhouwer, Sommelsdijk. Smeden (Mach. Bankw.): Jac. Lod der Jzn., Sommelsdijk; J. G. t an Balen, Mid delharnis. Leerlingen die een eind-diploma hebben verworven: Timmerlieden: M. van Driel, Som melsdijk; A. Robër, Nieuwe-Tonge. Smeden (Mach. Bankw.): Jac. Ap pel, Middelbands; St. Kastelein, Dirksland G. Sarelse, Middelharnis. Schilders; Jac. Driocc Bzn., Middel harnis. Douwt Egberts Echte Friesche Heeteti-Baai tt Vannas Melange van rijpe tabakken Schuttevaer Algemeene vergadering van de afdeeling Sommclsdijk-Middelharnis Deze vergadering werd gehouden onder presidium van den heer L. J. den Holla 11- der, burgemeester. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd met een liatig saldo van 5.61. terwijl een bedrag van 234.79 nog staat op de boerenleenbank t.e Sommelsdijk. De heer J. Bus cop, die periodiek aftrad, werd herkozen. De heer Pen, aftredend, stelde zich niet ■meer herkiesbaar. In die vacature wérd ge kozen de heer J. Visser te Sommelsdijk. .Do lieer A. J. Hoek kon zich wegens zijn Imo gen leeftijd bij deze periodieke aftreding niet meer herkiesbaar stellen. In diens plaats werd gekozen de heer J. Polak te Middelharnis. Besloten werd op de jaarvergadering, die te Brielle zal worden gehouden, als punt op de agenda o.a op te geven het baggeren van de kleine Beer als zijnde zulks zeer nood zakelijk voor de scheepvaart. Twee bestuurs leden zullen de afdeeling te Brielle verte genwoordigen. Nog werd besloten een schrijven te rich'» ten tot het gemeentebestuur van Middelbar- nis om aan te dringen oj) enkele verbeterin gen voor de scheepvaart, o.a. liet aanbren gen van een lantaarn op de sluis met groen licht voor klaar en rood licht voor onklaar. 0|i voorstel van den heer Verschelling werd besloten te verzoeken aan het gemeen tebestuur van Sommelsdijk tot het aanbren gen van een eenvoudig remwerk aan de Sommelsdijksche brug. Aan liet einde der vergadering richtte de voorzitter het woord tot het afgetreden be stuurslid, de heer A. J. Hoek, die ook als secretaris onpgeveer veertig jaar met bij zondere ijver en toewijding de belangen van Schuttevaer op zoo'n voortreffelijke Wijze heeft behartigd. Den heer Hook werd een mooie stoel aan geboden, welk geschenk door den heer Hoek onder hartelijke dankbetuiging werd aan vaard. De lieer Hoek word onder hartelijke in stemming der vergadering, op voorstel van den voorzitter, benoemd tot eerelid van de afdeeling. Daarna sluiting, waarna de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen bleven. De gevolgen van een gouden bruiloft Donderdagnacht werd de politie te Naald wijk gealarmeerd voor een krankzinnige, die in den Boschpolder rondzwierf. De man ging t'ch te buiten aan de zonderlinge liefheb berij op de ramen te bonzen en tegen deu ren te schoppen van de huizen in den polder. De politie werd gewaarschuwd. Weldra bleek dat deze gebeurtenis in nauw verband stond met een gouden bruiloft, die door één van de polderbewoners werd gevierd. Daartoe waren vrienden en magen bjjeen gekomen, die aanvankelijk veel dorst, vervol gens ruzie, en daarna strijdlust kregen. Op haar nachtelijk onderzoek kwam de po litie eerst twee personen tegen, die op weg waren naar een dokter. De mannen zaten vol bloed, en alleen hun mindre vaste gang ge tuigde dat nog iets -meer was gebeurd dan vechten. Verder in den polder trof de poli tie nog een man aan, die als de krankzinnige gesignaleerd was. Hij bleek nog steeds vecht lustig- te zijn, en was alleen op h.;t oorlogspad getogen, waarbij hij iedere woning als een veste beschouwde, die moest worden overwon nen. Tenslotte kwam de politie aan de wo ning van het gouden echtpaar. Ook daar wa ren de sporen van het „feestelijk samenzijn" waarneembaar. Er was vrijwel geen ruit in de woning heel: de kamer geleek op een vroo lijke keuken. De glazen waren zeer geschik te projectielen geweest om een ruzie te be slechten en er was een ware verwoesting on der het meubilair aangericht. In een hoek van de kamer zat de gouden heer des huizes, die na het strijdrumoer van de overwinning genoot, en daarbij volkomen vrede bleek te hebben niet de offers die er voor gebracht waren. Twee vrouwen beweenden de eebro- ken ruiten, glazen en stoelen; hier behoefde de politie geen hulp meer te verloenen. De rtrijdende familie, zoo ongeveer twintig per sonen, was naar eigen huis en liar.rd weer gekeerd.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1