w Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES LEIDEN in LAST D"E in De pijp. )35 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 4l> 49e JAARGANG NO. 4140 ■en. ELLET. I ll<3 I maai' «orlijk liets, arl locht cdou idor. idea vers kre- ■rga- i ici- We Ider- wat oclit Ook lden hot hot Da wea ijs. ideii :s is wil één Deze Courant verschijnt eiken WOKNïSUAG en ZAliiKLtAU. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post t 0.90 by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per raar AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BUEKHOVEN ZONEN, SOMMEI «SDI JK Tel. Interc. No. 2U2 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstdanvragen en Dienstaanbiedingen 1.—per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. ONZE INVLOED Jaren van harde inspanning heeft hef. gekost om cl™ invloed onzer beginselen in de Staten gevestigd te krijgen. Onder aanvoering van onze beste men schel! hébben wij jaren lang moet strijden oni de linkse he overheeraching te over winnen. Laat nu rood ons toch niet van onze po sitie afdringen. Daartoe roepen wij in de komende dagen allen op om ons beginsel fe propageeten tegenover dc holle leuzen uiet welke rood ons volk tracht te ver leiden. Want juisi in de Prov. staten is de zegenrijke werking onzer rechtsche begin- t den zoo te waardeeren. Door haai werkingssfeer welke zoo veel het gewone leven omvat verspreidt zij zulk oen zegen. Denk slechts aan de behartiging der pol derzaken, volksgezondheid, krankzinnigen- wezen en de verkiezing van leden der Eer ste Kamer. Daarom is de beteekenis der Statenver kiezing zoo ontzettend groot. Een rood lie stuur zou een ramp voor onze Provincie zijn. Het particulier initiatief welke onder rechtsche in\ loed tot ontwikkeling gebmcht is en dat zulk een schoone vruchten diaagt. zou waarschijnlijk smadelijk om hals ge bracht worden.' Daarmede zou liet uit zijn, met de goed koope wijze van regeeren, welke nu in Zuid-Holland regel is. Daarom mogen wij, wat door onze man- hen in lange, harde kamp bevochten is en door hun arheid tot stand gebracht is, niet overgeven, maar zijn wij verplicht de wacht te betrekken bij het beginsel. NATUURLIJK VERLOOP De strijd op politiek terrein is een strijd der beginselen. Trots alle belangenpartijen welke zirii ook in deze dagen weer aan diénen houden wij dat staande. Steeds en ten allen tijde zijn iiet de be ginselen geweest welke liet leven beheerscht hebben en daaraan leiding en stuur gaven. Daarom moeten wij vooral nu voorzichtig zijn, want de verwarring der geesten is groot, ontzettend groot. Velen die jaren lang trouw de sociaal democratie gesteund hebben, verlaten weer even gemakkelijk die partij, omdat zij zich in hun verwachtingen bedrogen zien. Zij verwachtten dat liet beginsel van Marx, waarop het zegt te stoelen, ook be leefd en beleden zou worden en inplaats daarvan zagen zij een aanpassing in de firactijk aan het leven, zooals een burger lijke partij het haast niet zou kunnen ver beteren. In de propaganda trachtte men de arbei ders op te zweepen, aan te sporen tot on gehoorzaamheid en kweekte men een geest van ontevredenheid, welke de sociaal- democratie zelf nooit zal kunnen bevredi gen. De vruchten van die jarenlange propa ganda openbaart zich nu allerwege, ook reeds op ons eiland, doordat nu de commu nisten de leiding der socialisten trachten over te nemen. En nu mogen de socialisten de commu nisten met veel bravour bestrijden, zij mo gen ze als de grootste vijanden der arbei ders brandmerken, maar laten zij toch niet Vergeten, dat zij het zelf geweest zijn, die die geest jarenlang er in gehamerd hebben en'dat zij in de communisten niets minder hebben te zien, dan hun natuurlijke kin deren. De velen die de tweeslachtige houding moe zijn, werpen zich in de armen van het communisme, want zij hebben niets te ver hezen. Daarom, omdat dit het natuurlijk verloop der zaken is, omdat ook verkeerde begin selen doorwerken en hun funest werk ver richten, moeten wij zeer actief zijn; vooral nude, verkiezingen in zicht zijn en de roode vogelaar weer liefelijk fluit en tracht door zijn gelonk onze arbeidende bevolking achter zicli ie krijgen, moeten wij onze waarschuwende stem laten hooren, om ons .volk te bewaren voor de roode vloedgolf. Het hoogste, het edelste dat wij bezitten, onze christelijke traditie, het geloof, staat op. het spel. Tweede ontwikkelingsdag Een leerzame dag Donderdag werd de tweede ontwikkeling; dag gehouden van de drie landbouw-jeugd- organisaties op Flakkec. De heer M. B. Smits, do eere-voorzitter, spreekt het openingswoord. De vorige maal, aldus spr., heeft de ontwikkelingsdag groot succes gehad.Men achtte een tweede dag noodzakelijk. Spr. twijfelde er niet aan of da onderwerpen zullen aller belangstelling wegdragen Spr. geeft het woord aan den heer Eige man, die een lezing houdt o\ r den pltin- ten-zietkten&undigen dienst van Wape ningen. De heer Eigeman begint met de orga nisatie te schilderen .van de, dienst en ver volgt met het aangeven van de taak van da dienst: het- bevoj dbVeit van. de bestrij ding van plantenziekten en het keuren van land- en tuinbouwproducten. Spr. schetst de Tjestrijd-ilhg van planten ziekten en zegt dat voor het geven, van advies noodig' is, dat de zieke plant zorg vuldig wordt verpakt in. versolt gras, wan neer heit een gewoon plantendeel is. Het snelst kan men iets bereiken, wan nee: mén de districtsambtenaar waarschuwt die dan komt kijken. Flakkee is echter moeilijk te bereiken zoodat opzending van hieruit noodzakelijk is. Het adres is: de Inspecteur van de plantenziekten kundigen dienst te Wagen in gen. Spr. geeft nog andere manie ren van voorlichting aan, iti tijdschrift artikelen, tentoonstellingen, enz. Do dienst stelt vervolgens correspondenten aan, die in correspondentie staan mei de dienst. Spr. wees erop, dat dé dienst voorlichting geeft n.a.v. het onderzoek in tuinen cn buiteu- landschc laboratoria. Spr. behandelt dan de vratzieklc, welke in deze omgeving niet voorkomt en geeft aan wat er tol bestrijding gebeuren moet. (Onvatbare rassen) Alle landen hebben maatregelen geno men om de wratziekte te beperken. De in voel' van aard-appelen met wrat-ziekte wordt vaak verboden. In oils land i- de regeling van de! bestrijding van de wratziekte reeds vroeg ter hand genomen. In Oct. 1915 is zij m ons land waargenomen. Toen is er een wet gekomen, waarbij bepalingen vastge steld zijn, waardoor het telen van aardap pelen op besmet terrein v-irbodicn is en teeltvergoiMiing-en noodig werden geacht, Om onvatbare aardappelen te kweeken heeft men eveneens middelen gevonden, uit voeng gaat spr. hierop in. Twee methoden van onderzoek zijn er: te, Oldanrbt door dr. Oortwijn Botjes cn te Wageningen in het laboratorium. .Spr. geeft voorts aan, dat er ras-onderzoek ks. Waarom bestond er be hoofte aan rasbepaling door lirlitkiemen Omdat loof en -knollen niet zoo duidelijk uit sluitsel igven? aldus spr. De kenmerken zijn hiérbij: de kleur van do kleine wortel puntjes, de adeiiihaliiigsopeuingen, (witte puntjes bij sommige rassen), de mate van beharing onder lichtkiemen, en vooral de kleur. De kiemen hebben een lengte van ;1 of 4 c.m. Voor 'liet bepalen van kleur moet men kiemen van gelijke ouderdom en van ge lijke betrekking iiebben. Dan' is er toezicht op het, zaaizaad. Ook het vraagstuk van de iepenziektè heeft dé belangstelling van de dienst. Het is niet gelukt een bestrijdingsmiddel te vinden, wel heeft, men de verspreider gevonden, dc lepenspintkéver. Men schorst -de boomen, opdat de kever niet naar buiten kan ko men. Het keuren van gewassen enz. is ook ter hand genomen. Het bestrijden van de schadelijke insec ten heeft ook groot succes gehad. M«n heeft een sluipwëspje ingevoerd uit Ame rika, dat parasiteert op dc! bloedluis op de appelhoomen. De invoer mag een groot suc ces genoemd worden. Vooral de vorige zo mer. Het voor- en nadeel van liepaalds de, vogels wordt eveneens vastgesteld. Spr. komt vervolgens tot de tweede taak van de dienst: het keuren van de produc ten. aardappelen, bloembollen, zaden, ver- sclhe en gedroogde vruchten enz. Alle in specties worden vow de verpakking uitge voerd ter bevordering van de uitvoer van vruchten. Spr. deelt tenslotte mede, dat het kantoor van het district Zuid-Holland gevestigd is Willem Buitenw-echstraat 113c, Rotterdam. Bij de discussie vraagt de heer Joppe over de aaltjesziekte, of het plantgoed daar mee besmet een groot gevaar is. De heer Eigeman acht dit een zeer groot gevaar. Do heer V i s k i I vraagt welke soorten carboleum goed zijn. De heer Eigeman noemt enkele goede merken, Krimpen, Arbusta, Asepta, Nedteer De heer Joppe vraagt hoe de bladluis bestreden moeit worden. De heer Eigeman zegt, dat ecu nico- tinebespuiting afdoende is. De heer Sniits zegt., dat. men'in Melis sant veel last'heeft van besmetting van blad luis in -de bewaarplaatsen. Men heeft daar autostratsch gebruikt maar die was niet vol doen dei De heer Eigeman- Nicatinebespuitmg is beter. Men moet er niet te lang inblij- ven ..en na enkele uren luchten. Spr. waar schuwt, dat nicotinedamp vergiftig is. De faer.Vaa Leeuwen vraagt, of de sluipwesp in -de wintin,- -door oaz'holeum- bespuit ing gedood wordt. De heer Eigeman gelooft niet, dat- het daarvan komt. De sluipwesp zit in het. om hulsel van de bladluis. Spr. gelooft, dat de wesp in het, voorjaar (e weinig bloodlui» vindt, om ziclt voort te kweekon. Di heer Smits vrnagl, hoe of het on derzoek is afgeloopcn naar de kwade har ten in de etrwten. De heer Eigeman antwoordt, dat hiér o\ er nog' niets bekend is. De heer v. d. Velde dankt de sprekw voor zijn rede. Na de pauze spreek! de heer T. L. Poikz. directere van het Wétkluigenbureau van' de Friesche Mij v. Landbouwover: „Dé kortsjé iveg van fabrikant tot gebruiker". Spr. begint met op te merken, dat- 4" Fricschè Mij wérkt in dé richting van,ver eenvoudiging van hot distributie-systeem: Ër wordt niet-gewerkt op vernietiging van d_ plattelandsnriddcnstand. Wanneer er man solien geraakt tvonlon, is dat mogelijk, maar dam is dat Jiun eigen schuld, omdat zij ïftp: medewerken. Spr. noemt de (alrijke schakels, welke, ké' zijn van fabrikant tot boer. De verkoepsc- kosten zijn daardoor met 80 geste.;vil Niemand kan liet tegendeel beweren. Hol werktuïg-ei rf>uroau wil slechts één schakel: do smid. Wij willen geen handel doen met do handel, die hier in Nederland is. Niet, dat wij hun geen bestaan gunnen, zij kunnen meedoen. Man spreekt over overproductie, maar volgens spr. kan in no^ \oel meor behoeften voorzien worden door uitschakeling van den tnsschcnhandoll De kostprijs moest met SO verloog d worden eau de verkoopsprijs te krijgen. Was de verkoop 100, den kwam er door r'fe ll and ei ƒ80 bij. Dit distributie-systeem is te kostbaar en wil het bureau van werktuigen- voorziening bestrijden. Tegen huurkoop en afbetalingsysteem wordt ook da strijd aan gebonden. De oimsten worden er door ge troffen. Dal systeem is zoo vergaand, dat een wringer voor een wasc. .machine 25 kost bij afbetaling, terwijl de kostprijs was ƒ6 of 7. (Applaus). In de algemeene samenleving slaat een machtige greep van economisch in wel stand levende fabrikanten cn arbeiders, daartegenrwer staan de boeren, die in groo te armoede leven. Daartusschen in staat do groep, die parasiteert op d« werkenden. De. ovorheersching van groote steden op het platteland is te groot geworden. De werktuigcomnaissie van de Hol 1. Juj van Landbouw is de eerste, die oogenblik kelijk met spr's idééën meeging. Orgenblik kelijk heeft men de zaak aangevat. Men ziet niet. ontstemming, dat de over vloed van productie ons in de ellende heeft gestort. De handel heeft zich niet in de zelfde male ontwikkeld als de energie. De handel heeft zich niet aangepast, de handel werkt remmend op de behoeftebevrediging. De invloed van óns bureau in Friesland was groot. Maaimachines van ƒ260 verkoch ten wij voor 160, ploegen van 141 voor ƒ78, stofzuigers waren 75 minder in prijs enz. Een stofzuiger-fabriek, aldus spr., rede neert als volgt: door jullie lubben we werk, want nu koopen de mensoben die anders niet konden-koopen. Ziet men de noodzake lijkheid van ons streven? Het bevordert, in veel sterker mate de behoeftebevrediging. Op welke wijze kan men de werktuig voorziening bevorderen? Men kan do ci'ders indienen bij eigen werktuigvoorziening! Elk artikel ivordt bij ons gekeurd. Wij staan in verbinding met. werktuigconsulenten en landbouwconsulehten, met ieder die ons vaa een daad-werkelijk goed advies wil dienen. Voorts kan men zoo vroeg mogelijk or ders indienen. Dat is van het grootste be lang. Men moet niert. wachten tot. de laatste dag, aldus besloot spr. (Applaus). Hierop volgt een uitvoerige gedachten- ivisseling. Ir v. d. Steen spreekt in de avondverga dering over de inpoldering van de Zuider zee. De lieer v. d. Steen lort aan de hand van lantaarnplaatjes zien, dat de Wierïngermeer polder in Augustus 1930 nog' niet voor uit gifte geschikt was. Da polder stond neg in verschillende doelen omior water. De polder is ingedeeld in kavels van 20 H.A. Het graven van dte.kavelslooten ging ma chinaal. Bij het graven van greppels voor de afwatering hebben 2000 arbeiders ge werkt, ook machines wei-den daarvoor ge bruikt. Nadat het land verkaveld was, kon het nog niet uitgegeven wordien, omdat de grond zout water bevatte. De drainage ging met veel moeite gepaard. Verschillende metho den werden toegepast, eindelijk is men er in geslaagd. Dan laat spr, zien, dat door verstuivingen de slootn vaak verzandden. Zandgronden waaronder klei zat, moesten .een speciale be werking ondergaan met een Duitsche ma chine. De klei moest op-der liet zand opge hoord wórd-en en werd daarna over het zand verspreid. Ifet zout moest uit. de g'rond geregend worden. Boerd-orijcn werden ge bouwd, 65 in totaal. Het eerste dierp was Slootdiorp. Daarna wei-3 Jfeerdorp gebouwd, in 1935 zal 't Wi-p-ringerwerf klaar komen. In '34 waren er ree-is kavels, waarop tar we, geest enz. groeiden. In 33 werd niet Douwe Egberts Echte Fnesche Heetïn - 8aai en Varinas Nederlands geurigstc pijptabak. HM. de Koningin en H.K.TI. Prinses Juliana mei gevolg op hel bolcon van. hotel Sternen te L'nterwasser in Zwitserland, waar zij eenige weken hopen te verblijven. ge-ploegd en iverd het zaad zoo op de grond gezaaid, in "Si is men zaan ploegen. Spi'. merkte op, dat groote machines wer den (uekooht (zanimaohines van 6 meter, eg- .machines van 4 (het n'), daarvoor wérden tfctn tractors geplaatst. Doei do boeren van de oude gronden w rdl, aid-its spr., de fout gemaakt, dat men de tractor voor te kleine machines plaatst, it-it is onvoorderiig. De helft van de, oogst werd geschrift. Daarvan is uien teruggekomen, men zet de ge.st mz, in ruiters. Spr. behandelt de volgende vraag: Van neer is de grand geschikt om uitgegeven Ie worden? Men hoeft alle risico van de pach ters af willen nemen. Eerst zijn er drie ge wassen ttp geweest en toen werd gezegd: nu kar. de pachter komen! Allerleii bemesting» proefvelden zijn aangelegd, met st.ikstoflio- mesting en zonclci', niet fosl'orzuurbewer- king en zonder enz. Sjv. behandelt na dé zandgronden, de klei gronden liet gewas op de klei in 1934 laat spr. op de projectie zien Ook een aardappe lengewas en havei'gewas. In 1934 werd het reeds beter. In 1933 kreeg imen op de klei vcoi' het eerst normale gew assen. De aardappelen waren cchtei niet goed van smaak, /.ij kookten nog tot pap. De luivcr was in 1933 1.70 M. lang, de op brengst, was tusschen de 90 en 10Ö mud. Was de kleigrond toen geschikt voar uit gifte? Wat dc opbrengst betreft, wel. Men ioojn echter het gevaar, dat men teveel aan de grond doet. In 1933 werd 1500 H.A. tarwe gezaaid. Gemiddelde opbrengst was 42 H.L. In d-e Ilaa.'lnnn a-meer wris de opbrengst In 1934 43 H.L. De haver had men weinig,, die bracht op 90 tot 92 II L., de zomertarwc 49 tol 51 II.E. Toch heeft men de uitgifte nog niet. aart- gedurfd. Men heeft r.og ecu klaver- en lucerne-gew-as gezaaid. In het najaar van '34 zijn 8 boerderijen geplaatst. Dit jaar ko men or misschien 40. De gronden die ui'.p"- geven worden, liggen in klaver en luce mie! Wanneer het risico eraf is, woédt verpacht Spr. heeft de taak om zelf de pachters vvor te lichten, de helft van de tijd gaat daarmee weg. Hoe wordt uitgegeven? In de kratucn hoeft een oproep gestaan. Van iedere boer derij wordt de pachtprijs vastgesteld, ui'ge- gaan wordt van d-e gegevens van de groote organisaties. Wij hebben gemeend, aldus spr., de pach ter een tegemoetkoming te moeten verleeuen in een lagere pacht. Voor grasland wordt in het 1e jaar f 32, na 2 jaren f 45, na 4 jaren /55, totaal 6 jaar. De kleigronden tegen 50 eerste 2 jaar. na 2 jaren ƒ25 moer, na 4 jaar weer 13 meer. Spr. wijst er vervolgens op, dat het stelsel van mobiele pacht wordt toegekend (Braba.ni Het indexcijfer, waarnaar d-c pacht wordt vastgesteld, wordt vanuit Den Haag opge geven. Wanneer het. indexcijfer boven do 1'150 gaaf, behoeft meu niel meer dan 50 [jacht belalen. Aan welke edschen moet de pachter vol- doen? Iedereen kan zich opgeven, een ter mijn wordt \astgesteld. Menschen met schuld kunnen niet gebruikt worden. Allé ingepolderde grond-en zijn domeingronden, behoorend onder het département, van Fi-i nanciën. De financiën moeten dus in orde zijn, aldus spr. De lieer Ver w e tj vraagt, waarom cj«> rhaincertmizen zoo diep in de grond liggen Is 1.80 JE niet te diep? Ir v. d. St een zegt, il-at dit ge-daan is in verband met de klink Als men de (gezegde diepte niet houdt, moot over'drie of vier jaar weer gedraineerd worden Daarbij is een droi nee ring beter, want het gevaar van verstopping is veel minder. De lieer J o p p e vraagt, of ook bieten- en tarivegaranties ver.ischt zijn. Ir v. cl. Steen antwoordt, dat de Zui-1 derzeepolders eveneens raider de rage.enrie.- maatregelen vallen. Er mag niet meer dan 6000 H.A. tarwe verbouwd worden. Da bieten garantie houdt een paar luilliorn kilo in. he heer Van Es vraagt, lioe liet komt dat liet suikergehalte nooit lager komt dan 20 Ir v. dó Steen qui woord t, dat do oerzaal; daarvan niet bekend is. Vermoedelijk zit er veel keukenzout lil de grond. De heer v. d. Velden merkt oj), dol er'in de kranten een bericht gestaan heeft dat uil Duitsohland gevluchte Israëlitische emigranten gratis grond ontvangen bobben. Spr. vraagt, of dit waar is. Ir v. d. Steen antwoordt, dat dit bericht onjuist is. Zij worden gelijk behandeld als alle anderen. De Voorzitter dankt Ir v. d. Steen voor zijn prachtige rede en wekt ten slotte tillen op, zich aan te Muiten bij de organi saties, die deze dag georganiseerd hebben en herinnert aan de ie houden tentoonstel lintr, waarvoor hij aller m-adewarking vraagt Daarna werden enkele films vertoond. De steunverleening kerkelijke of particuliere steun en maatsch. hulpbetoon Men meldt ons: In verhand met de mededeeling van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeen tebesturen dat zij in den vervolge in be- paaide gevallen geen rekening meer behoe ven te houder, met hetgeen van kerkelijke .en particuliere zijde aan steun aan werk- loozen wordt uitgekeerd, zal de Ver. van Directeuren van Maatsch. Hulpbetoon, ui overweging dat op dit gebied nog tal van voetangels en klemmen liggen, ter voorlich ting van de organen van steunverleening en van de kerkelijke en particuliere armbe sturen een vergadering houden in het ge bouw voor K. en W. te Utrecht op 28 dezer des middags om half drie, in welke verga dering de heer G. W. F. van Hoeven, refe rendaris aan het Departement van Socialf Zaken, in het bijzonder belast met de uit voering van de steunregeling, aanwezig zal zijn. om ter zake nader gcwensclite in lichtingen te verstrekken. De vergadering zal staan onder leiding van den voorzitter der vereen., den heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatsch. Hulpbetoon te Haarlem. Geref. Vereen, voor Drankbestrijding Prov. Zuid-Holl. Bond De 11e jaarlijksche algemeene vergade ring van den Prov. Bond van Afdeolingen van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding in Zuid-Holland zal Zaterdag 30 Maart a.u in hel gebouw „De Eendracht" te Rotter dam worden gehouden onder presidium van den heer W. C. F. Schcps van Den Haag, die een openingsrede zal houden ge tileld: „Niet traag in het benaarstigen". De heer M. Goote zal een inleiding hou den over de positie van de Prov. Boncj in het raam der vereeniging, terwijl na af handeling van het agendum Ds H. de Valk, Geref. jired. te Stellendam, óud-v'oorzitter van de studentcnrlub „Dr. J. C. de Moor' aan de Tlicql. School te Kampen, een op wekkende rede zal houden. Prov. Zeeuwsehe Bond Naar wij vernemen zal de jaarlijksche al gemeene vergadering'van den Prov. Zeeitw- schen Bond, Afd., van de Geref.' Vereeniging voor Drankbestrijding, Zaterdag 2 Maart a.s. te Goes worden gehouden. Het ledental van het C.N.V. Over 1934 drie pet. achteruit; in het 4e kwartaal drie-tientje pet. In liet lieden verschenen, nummer .van „De Gids" wordt de kwartaalstaat pel' 1 Januari 1935 gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat liet ledental \an liet C.N.V. in het jaar 1934 terugliep van 117.193 tot 113.506, ecu teruggang met 3627 of iets meer da'i 3 pet. In liet laatste kwartaal liep het ledental terug van 113.914 tot 113.550, een verlies van 378 of even drie-tiende procent. Het grootst is dc teruggang geweest in het derde kwartaal. Ilct hoogste ledental, dat het C.N.V. ooit bereikte is 148.817 (1 April 1931). Titans is liet daarvan bijna ip/i pet, verloren. Gezien o\ er het gcheelo jaar 1934 konden alleen de organisaties van belastingambte naren (90), grafische arbeiders (79), siga renmakers (20j en werkmeesters (41) du d.'varhij vermelde winst hoeken. Dc diamant bewerkers hieven op liet zelfde aantal staan. ITe andere 17 organisaties gingen iu ledental achteruit, n.l. de ambtenaren met 319, bouwarbeiders met 127, fnbrieks- en transportarbeiders niet 900, houtbewer kers met 108, kantoorbedienden met 51. kleermakers niet 100, landarbeiders met 272, metaalbewerkers met 692, wegwerkers met 70, personeel in publioken dienst met 286, politieambtenaren met 34, postperso- lieel met 10, spoor- en trampersoneel met 101, technici met 30, textielarbeiders met 595, verzekeringsagenten met 25 en voe- dings- cn genotmiddelen-arbeiders met -5 •eden. In het vierde kwartaal van 1934 gingen de organisaties van belastingambtenaren (17), fabrieks- cn transportarbeiders (55), grafische arbeiders (19), kantoor- en han delsbedienden (24), sigarenmakers (27;, voedings- en genotmiddelen-arbeiders (301 ca werkmeesters (19) nog vooruit. Verbos werd genoteerd door de ambtenaren (102), bouwarbeiders (9), houtbewerkers (36), kleermakers (5), landarbeiders (H7), metaalbewerkers (91), mijnwerkers. (17)', personeel in publieken dienst (42), politie ambtenaren (10), postpersoneel (2), spoor wegpersoneel en tramwegpersoneel (32), technici (15), textielarbeiders (57) eü veizo keringsagenlen (11). De Christelijke Vereeniging van Diamant bewerkers heeft aan het C .N.V. bericht, dat de mededeeling, als zou genoemde vereeniging per 1 April a.s. haar lidmaat schap van het C.N.V. beëindigen op een misverstand berust, waarom zij verzoent heeft, deze mededeeling te beschouwen a!3 niet te zijn gedaan. De Griendeultuur HOUTEN OF IJZEREN HOEPELS OM HARINGTONNEN? Uit "en correspondentie naar aanleiding van vragen van lezers gevoerd met N e d. Fabrikaat vermelden we het volgende: F-en deskundige had beweerd, dat een vat met houten hoepels verbonden, absoluut niet order behoeft te zijn dan een niet ijzeren hoepels, maar dat alleen voor hef, verbin den met hout meer arbeidskrachten noodig zijn. In verband met deze opmerking zou de vraag kunnen worden gesteld of juist door dat meer arheidskraclilen noodig zijn. het vat duurder wordt, wanneer houten- in plaats van ijzeren banden worden ge bruikt. Ilet.Besluur van Ned. Fabrikaat meent, dat zulks juist is. Echter, juist in verband met het feit, dat houten hoepels meer werkgelegenheid geven heeft liét he- stuur deze zaak onder de aandacht van de rijksdienst der Werkloosheidsverzekering gebracht.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1