ns! Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES 1935 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 49E JAARGANG No. 4135 DE UIVER-RAMP DE SAARTROEPEN Telen zwaar lie» een conducteur r Bundosstrasso door iieu lawi- glorkner werd '11 bedolven. Men cn gekomen is. 11 te Londen taring spreking plaats ■Tansche minis- erd een officieel als volgt luidt; usschen de Brit» gehouden bij rede door nau- eest van vrien l- evorderen en do timen, die, wan den, de neiging •wapeningswed- vermeerderen. Britsclie cn do emeene situatie nis van de bij- de Volkenbond bepaalde inter- gespeeld en 11 laten toe als be- geest van allo regelingen desl- cli vastbesloten, it de problemen ie van den Vol- voeren, die ge- selfde methoden ■erking. n met 111 iden how" afgeslagen the s.s. „Toeng- zicli 70 Engel- den, 111 handen, zou zijn geval- rheid- geworden, aar op zee door rallen, maar bij overs en de bo il). waarbij een n ander lid der gelukte liet ten ngen liet schip 1925 ook reeds m, bevindt zien Engelsche oor- e Jonk-Baai. m ongedeerd. n een fiets en auto gedood. de 30-jarige 13. Straatweg door geslingerd. Een de chocoiadeta- 1 kon niet meer ga werd aange- lirect aan de bi» tatsschoe- Robinsons! die door pasvorm. :hoen van erker dan ibbele van zoo'n paar je! 36/39 ƒ3.95 Ifden prijs. IV .1 V A t)e/.e Courant verschijnt eiken WOENSDAG en Z A 1 is rt I) A li. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij voormtlietaling. BlJl'l ENI.AN1) Dg vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UUUEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMEI.SDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel, liienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Dat het straks bij de stemming voor de Prov. Staten geweldig spannen zal, staat nu toch ongeveer voor ieder wel vast Door de revolutionaire partijen zal het uiterste beproefd worden om liet geleden verlies van 1933 in te halen, een dankbaar verkiezings-object vormt voor hen de ar moede welke velen tengevolgo der tijds omstandigheden getroffen heelt. Maar tegen die geweldige actie moeten wij tot het uiterste actief zijn, dat zullen wij als goede A.R. gaarne zijn. Wij weten dat het gaat om de hoogste goederen, om het geestelijk goed ons toe betrouwd, daarvoor op de bres te staan zal Voor ons een eer zijn. Want ook bij de staten-stembus spreekt het beginsel wel degelijk mee, dat te laten spreken, als het kan in volle schoonheid laten schitteren, is de taak die op ons rusi Getracht zal worden, de aandacht van de hoofdzaak af te leiden, door het naar voren schuiven van allerlei bijoogmerken, om zoo doende de gansche stemming te vertroe beien. Daarom is de uiterste waakzaamheid ge boden, onder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe. Friesland 15 S0.7G4.— Groningen 15 8.605. Drente 19 13.186.- üverijsel 4 f 2.292.— Gelderland 16 f 8.626.— Utrecht 3 f 1.744.- Noord Holland 45 f 96.25)4.— Zuid-Holland 24 f 28.635.— Zeeland 15 s 12.220.— Noord-Brabant 5 f 2.736.— STATEN-CANDIDATEN De candldaten-Iijst der A.R. partij ia nu officieel vastgesteld. Wij meenen dat do keus oen gelukkige is. No. 1 is J. C. Diepenhorst van Stnjen, aftredend lid en als No. 2 ls gesteld J. A. v. Nieuwenhuizen van Dirksland. Wij mogen wel dankbaar zijn, dat he' recht van Flakkea op een kansgevend zetel ten volle is erkend. Op ons rust nu de taak, te betoonen dat wij zulks waard zijn. De heer Nieuwenhuizen welke jaren lang wethouder van Melissant geweest is, als bestuurslid van verschillende lichamen een vooraanstaande plaats Inneemt, als boer in polderzaken doorkneed is, is onze man. Als man van Herv. huize, bezit hij een onwankelbare trouw aan ons A.R. beginsel het moet voor ons een eer zijn, voor zulk een man te mogen werken. ONJUIST Wij hebben veel waardeering voor de Christ. Hist, partij, maar de manier waaroj zij nu propaganda voert op ons eiland lijkt ons niet de juiste. Wij stellen het op prijs dat zij schijnbaar zoekt naar hetgeen samenbindt, maar haar doelstelling is niet juist. Zij dient zich aan „dat zij even princi pieel is als de A.R. partij, maar een eigen oordeel heeft over verschillende kwesties' Dat is op z'n minst genomen niet geheel juist Wij verlangen niets liever dan een goede samenwerking, maar om zich op die ma nier met de A.R. partij te gaan vergelijken gaat. te ver. Anderzijds is het een verheugend teeken dat zulks gebeurt want dit bewijst toch dat de oude beproefde A.R. beginselen ook in hun oogen nog zoo kwaad niet zijn maar het hechte fundament voor onze sa menieving kunnen vormen. Het Belgisch Koningspaar naar Nederland Naar verschillende geruchten uit ons land en uit België zal het Belgisch konings paar na het beëindigen van de hofrouw aldaar over enk°le dagen) de gebruikelijke bezoeken aan genahuurdc hoven brengen. Ook onze Konfngin zal bezocht worden dadelijk na de bezoeken aan Parijs en Londen en nadat de hofrouw hier is ge ëindigd. L. de Visser Het communistische Tweede Kamerlid L de Visser is vrij ernstig ongesteld Hij schijnt door een inzinking van krach ten overvallen te zijn. Zaterdag 's mor gens was hij nog in den Raad is hij in elkaar gezakt. Niet onmogelijk is overspan ning de oorzaak vaa deze ongesteldheid, De Landbouw-Onderlinge De maandelijkschc groei 1 Jan. 1935 trad por provincie het hier- Totaal 158 255.102.- Per 1 Januari 1935 traden als lid der 't uin bouw Onderlir>~e toe: 29 werkgevers uitbe talende aan loou ,t' 32.182.—. Sedert 1 Novomber 1933 traden als lid toe bij de Lndbouvv Onderlinge 1555 werkgevers uitbetalende J 2.507.295.loon; Tuinlióuw- Onderlinge 288 werkgevers uitbetalende 304.572.loon. Landbouw-Crisis Organisatie voor Zuid-Holland (district 28) Wijziging in den Bedrtjfsvorm Het is de landbouwers en handelaren heusch niot kwalijk te nemen ais zij niet precies alle voorschriften kennen, die thans worden gegeven voor het op gang houden van landbouw en handel. Toch is men er niet mode. af, als men in overtreding is, door te zeggen, dat wist ik niet. Dan krijgt U al spoedig ten antwoord, dat iedere Nederlander wordt geacht do wet te kennen. Daarom acht ik het nuttig cn wensche'.ijk om onder Uw aandacht te bren gen, dat van alle wijzigingen, betreffende uw bedrijf hv, het overgaan van een bedrijf, hetzij geheel of gedeeltelijk, aan anderen, verandering van adres, wijziging van den rechtsvorm, do statuten, vennootschapsacte enz., biunen 7 dagen nadat die wijzigingen ingevolge de Handelsregisterwet hadden moe ten worden opgegeven, schriftelijk kennis moet worden gegeven aan de Ned. Akker bouw Centrale. Blijft men in gebreke, dan stelt men zich bloot aan een tuchtrechtelijke vervolging. H. VAN HEEST, Distr. Secretaris Middelharnis, 5 Febr. 1935. Ouderavond te Nieuwe Tonge Op 31 Jan. jl. werd de Ouderavond gehou den van de O. L. School alhier. Na bezich tiging door de ouders van het schriftelijk werk, de teekeningen en handwerken in de schoollokalen, heette de heer P. C. T ij 1 de talrijke aanwezigen, waaronder de heer Sterk, Burgemeester en de heer Brandsma, Inspecteur van het Onderwijs, hartelijk wel kom, en gaf de leiding over aan den heer L. van Groningen, Hoofd der School. Deze hield een rede over: Het bevorderen der leerlingen. Spreker schetste de houding, die de onder wijzer, de ouders en de leerlingen te dezen opzichte dienen aan te nemen. De toehoor ders betuigden door hun aandacht en ap plaus hun volle instemming met het ge sprokene. Daarna volgde een voodracht door kinde ren, getiteld: „Sinterklaasavond Deze. viel hij de oudere zeer in do smaak. Mej. Prince, onder wier leiding de opvoering plaats vond, had eer van haar werk. Hierna voerde de heer Inspecteur het woord. Hij wees o.a. op het groote nuf van de ouderavonden, vooral, als ze, zooals deze, goed geleid worden. Tenslotte vertoonde de heer Koppenaal nog een film, die leerzaam en mooi was. Tijdens de pauze dienden jonge dames th.ee en koekjes rond, gratis beschikbaar gesteld door de inwoners. De heer Van Groningen sloot met een dankbetuiging aan allen, die aan het wel slagen van deze avond hebben meegewerkt Begrafenisfonds „Eigen Hulp" te Nieuwe Tonge Algemeene Vergadering De algemeene vergadering vau het onder ling begrafenisfonds, „Eigen Hulp" werd ge houden in het Weeshus alhier Aanwezig 56 leden, later 01. Voorzitter J. van Vliet. De voorzitter wees er op dat deze vergade ring later als gewoonlijk wordt gehouden; dit vindt zijn oorzaak in de ziekte van onzen boekhouder. Ik meen, zegt Spr., dat het de eerste keer ls in de dertig jaar dat hot ltc- grafenisfonds bestaat, dat hij hier niet aan wezig-is. De ziekte van hem is zcor ernstig geweest, maar gelukkig is do vrees veran derd in de hoop van herstel. Wij weijschen hot hom dan ook van harte toe én dat hij nog vele jaren als boekhouder in ons midden mag zijn. Hierna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Nu \olgdou jaarver slag en rekening van den penningmeester, die eveneens worden goedgekeurd. Dan ko men de volgende rekening van den penning meester aan de orde. De ontvangsten bedroe gen saldo in kas op 1 Jan. 1934 ,f 349; Con tributie 1.175.151/2; Inleggeld f 23.26%: Huren 512.79 Rente 036.32 Terugbetaalde onkosten dreef f 15.16. Aflossingen 175.00. Totaal 2.886.991/3. De uitgaven liedroegen. Uitkeeringcn 3. 1 lid van 120 en 3 levenloos geborenen 3 X f 18 totaal J 174. Vergaderingkoston 16.26. Salarissen f 186.00. Bureaukosten J 1 i0.79.Onderhoud eigendom 129,45. Aan belastingen ,f 67.40. Reductie 161.40.-.Gestort op de Boerenleenbank 1.953.12. Totaal 2.828.42. Alzoo in kas op 1 Januari 1935 Jf 58.57%. Saldo op 1 Januari 1934 op de Boe renleenbank f 1.698.16. Gestort in hel jaar.- 1934 1.953.12. Alzoo op de Boerenleenbank 1 Jan. 1935 .f 3.051.28. Overzicht van de bezittingen: Huis en landswaarde 6320; Hypotheken 6450; Lee ningen gemeente Nieuwe Tonge j 4550; Kas saldo Boerenleenbank 3.651.28; In kas op 1 Jan. 1935 58.57%. Totaal 21.029.85%. Het boekjaar 1935 is begonnen met 936 le den en wel als volgt: 612 leden boven de 18 jaar; 105 loden van 12 tot 18 jaar; 106 le den van 6 tot 12 jaar en 111 kinderen be neden de 6 jaar. Punt 3 van de agenda was: rapport com missie van onderzoek hetwelk werd uitge bracht door den heer W. Koppenaal Tzn. Alles was door de commissie in orde bevon den. Overgegaan werd tot de. verkiezing van bestuursleden in de plaats van dn hoeren G. v. d. Kroon (aftredend) en van don heer A. van Alphen wegens vertrek, zoodat er twee verkiezingen plaats moesten hebben. Eerste stemming voor G. v. d. Kroon (aftr.). uitge bracht werden 56 stemmen, daarvan ver kreeg de, heer G. v. d. Kroon 45 en enkele andere personen 2 stemmen. Alzoo met groo te meerderheid gekozen de heer G. v. d. Kroon, die op de, vraag van den Voorzitter zijn benoeming onder dankzegging aan vaardde. Tweede stemming in de plaats van A. van Alphen, uitgebracht. 60 stemmen, daarvan verkregm de heeren W. Koppenaal 16 ,1.. v. d. Werf 10 stemmen. Alzoo gekozen de heer W. Koppenaal Tzn., die op de vraag van den voorzitter zijn benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen aanvaardde. De voorzitter felici teerde hem met zijn benoeming cn hoopte, dat hij ook ee.n goed bestuurslid mocht zijn gelijk zijn voorganger, en dat hij vele jaren de vereeniging mocht dienen. Voor leden van de commissie om de reke ningen over 1935,11a te zien werden benoemd de heeren C. Noofeboom Pzn., Adr. van Ba len Hzn. en Jac. Kattestaart Gzn. Daarna sluiting door den Voorzitter, v De Bevolking van Nederland Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is gepubliceerd de Statistiek van den loop der bevolking over het jaar 1933. waaraan enkele van de belangrijkste gege vens worden ontleend. De totale bevolkine op het eind van 1933 beliep 8.290 389 zielen, tegen 8.183.392 op liet eind van 1932, zooila' de absolute toeneming der bevolking over 1933 wederom ruim 100.000 zielen bedroeg Dit accres is echter niet gelijkelijk over het geheele land verdeeld. Zoowel de grootste steden als de gemeenten met minder dan 5000 inwoners toonden de geringste toe neming, terwijl de overige steden sterkeren aanwas vertoonden. Een vertrekoverschot bezitten wederom uitsluitend de kleinstp plaatsen. De steden, welke in 1933 in bevol king achteruitliepen, waren Enschedé en Vliss'ngen; Emmcn, een gemeente, die vmr de crisis een sterke afneming vertoonde bezit nu een overschot, dat uitgaat ho\ep het Bijksgemiddelde. Zoowel Rotterdam als Amsterdam blijven hier ver beneden. J aarvergadering Jeugdvereenigingen te Herkingen Donderdag 31 Januari hielden de Ned. Herv. J.V. op G.G. „Tintotheus" en de Kna- penvereeniging „Benjamin" alhier haar jaar vergadering in de Ned. Herv. Keerk. Om kwart voor zeven opende de eere-voor- zitter de lieer J. Overweel do samenkomst, door te laten zingen Ps. 75 1 en 6, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens leest hij Spreuken 4 naar aanleiding waarvan hij een kort openingswoord spreekt. Alle aan wezigen wordt een hartelijk welkom toege roepen, waaronder speciaal de Ringvrien- den, waarvan spreker tiet -betreurt dal er 200 weinigen zijn opgekomen. Meer uitvoerig staat spr. vervolgens stil hij Spreuken 4 18 „Maar het pad der rechtvaar digen is gelijk een schijnend licht, voort gaande en lichtende tot den vollen dag toe". Spr. vraagi of er bij ons in dezen donkeren tijd iets te bespeuren is van dat schijnende licht. Dan volgen de jaarverslagen der J.V. en K V. waaruit we o.a. hoorden dat beide ver- eenigingen een batig saldo hadden en dat het ledental der J.V. 11 en dat der K.V. 13 bedroeg. De Bibliothecaris der J.V. vestigde in zijn verslag de aandacht op de groote voorraad boeken en wekte liefhebbers van lezen op, otn er eon druk gebruik van te maken, Hierna was het wóórd aan vr. L. Kievit van de J.V., die naar aanleiding van Richte- ren 6 een inleiding hield over „Gideons roe ping". Hierop volgde een korte maar aange name bespreking. Vervolgens zong de M.V. „Don/as" „ik heb don vakten grond gevon den". Vervólgen? kregen we van vr. F. v. d. "Duden van de K.V. een inleiding Vadel'l. Ge schiedenis te hooren over „de Gouden S|w>- renslag". Op vlotte wijze wist deze jonge vriend een hem gestelde vraag te beantwoor den. Na hel zingen van het le en 2e couplet van het Bondslied en het gemeenschappelijk zinge-n van Ps. 108 1 en 7 waaronder een collecte werd gehouden die 9.75 opbracht, wordt een oogenblik gepauzeerd. Na deze pauze kregen allereerst de afgevaardigden het woord, nl. die der J.V. „Jehova Nissi' te Middelharnis; „Tintotheus" te Oude Tonge; de M.V. „Dorcas" en haar ohderafd. „Mir jam" alhier. Hierna volgde een inleiding Algemeene Geschiedenis over „Napoleon' door vr. IV. v. d. Haar van de J.V. Vervolgens leverde vr. P. de Gast van de K.V. een godieht, ge titeld „de Biechteling". Dan volgde tenslotte nog een vrij onderwerp van den voorzitter der J.V., vr. R. Witvliet, over „Het Gebed". In aansluiting hierop zong de M.V. „Neem tijd om te knielen". Het slotwoord werd daarna uitgesproken door den Weled. heer M. v d. Vliet, hoofd der Ned. Herv. School, die een waarschuwend, doeh tevens een op wekkend woord sprak naar aanleiding van 1 Thessalonicensen 5 22 „Onthoudt u van allen schijn des kwaads". Tenslotte dankt de Voorz. der J.V. allen die hebben medegowerkt tot het welslagen van deze vergadering. Er werd nog gezongen Ps. 123 1 waarna de eere-voorz. sloot met dankgebed. Beide ver- eenigingen tnogen op een goedgeslaagden avond met dankbaarheid terugzien. Hulp bij Ziekenhuisverpleging te Melissant Achtste Jaarvergadering Donderdag .SI Januari hield de Vereen. Onderlinge, Hulp bij Ziekenhuisverpleging haar 8e Jaarvergadering in de bovenzaal bij den heer M. v. d. Werf. De voorzitter, de heer Vogelaar, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en hoopte, dat de vereeniging in 15135 een voor spoediger jaar mocht hebben dan in 1934, daar er een groot aantal patiënten voor re kening der kas was weggeweest, doch gezien de financiën behoefde men nog niemand te leur te stellen en komt het bestuur straks nog met een voorstel om evenals vorige ja ren in 3 maanden geen contributie te hef fen. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Dan volgde de secretaris met zijn jaarverslag, waaraan we ontleenen, dat leden door den dood werden ontnomen, dat de vereen, op 31 Dcc. 1933 1221 leden telde en op 31 Dec. 1931 1202 leden, een vooruitgang vanr 41 leden. 7 bestuursvergaderingen wei den gehouden, terwijl enkele malen de Cen trale vergaderingen werden bijgewoond. Uit het verslag van den penningmeester, dat volgde, bleek dat de ontvangsten bedroe gen: f 2.237.36 30.- f 257.26 8.50 7.227.53 9.700.65 Een anecdote? Of is het werkelijk zoo gebeurd? In cen artikelenserie van den defensie medewerker van de ,,N. Rott. Crt." ov»r ..Lloyd George en de generaals" in den oor log 19141918 vónden wij het volgende verhaal. Een anecdote! Ik ontmoette bij den F.n- gekschen gezant eenmaal dén „naval-uil force" officier die hierbij de leiding had. Hij verleide me van zijn trots, toen later de burgemeester van Brugge hem lof had ge bracht voor de kranige vliegers, die nimmer het doel hadden gemist en nooit de stad hadden getroffen. Opeens flitsten me (li aanslagen door het hoofd, die vliegers zg hij vergissing op Goes en Zlerikzee hadden gericht. Hij ontstelde niet het minst en vortelde met schelmschen lach: „Dar vertelden we u maar; maar ik deed liet op zettelijk, omdat u zand en grint vervoerde door het kanaal van Hansweert, ziet u". Misschien herinnert men zich (aldus „dl Tijd") dat deze anecdote nogal wat schade aanrichtte, en dat er zelfs persoonlijke onge lukken te betreuren waren bij dit grapje. Maar natuurlijk, de Engclschen hadden er teveel belang bij, dat de Duitseliers geen zand en grint kregen, om hun piilendoozeii te bouwen, niet waar? En dan teflen neu traliteitsverdragen en burgers van hevrhi' de landen niet zoozeer. Wie sprak er ook weer over „vodjes papier"? Uitvoering Crisis-Zeevisch- beschikking De uitvoefcertificafea Een dezer dagen is de Crisls-Zeevischbeschik- king gepubliceerd, in welke beschikking het Crisis- Zeevischbesluit nader worde uitgewerkt. Hierin wordt als voorwaarde voor het uitvaren ter zee- vischvangst gesteld, dat ten aanzien van het uitva rende schip een uitvaar-certificaat moet zijn ver leend door de Nederlandsche Vtsscherij-Centrale, nadat de betrokkene zich schriftelijk heeft verbon den tot betaling van 1 pet. van de bruto-besom- miing van de aan te voeren visch cen behoeve van het Latjdbouw-Crisisfondis De termijn, waarvoor deze uitvaar-certificaten hoogs'ens kunnen worden verleend ,is voorloopig vastgesteld op twee maanden. Met nadruk wordt de aandacht van be ar.g*hebbenden erop gevestigd, dat de mogelijkheia bestaat, dat na venoop van •b.zen korten termijn aan he: verU-eneu van de uit- va r-certiïicdL...i nacere vooi waarden worden ver- ronden, waaroj rep.t'dh'e ce-'cn zulieo worden aaugelegd t.av. d? eischen waaraan de onderha- v. qe schepen moeten voldoen. Nederl.-Belgische handels besprekingen De steenkolen het zwakke puin Bij de Nederlandsch-Belgische handelsbesprekin gen blijft het steenkol-envraagstuk op het oogenblik nog steeds de ernstige moeilijkheid, voor het berei ken van overeenstemm'ng vormen Deze aangelegenheid heeft een punt van bespre king uitgemaakt tusschen den minister-president, den minister van Economische Zaken, van Buiten- ladsche Zaken en van Financiën, bij welke bespre king tevens tegenwoordig waren de voorzitter van de Nederiaridsche delegatie, de heer Lamping, alsmede de voorzitters van de subcommissies voor agrarische en industrieele vraagstukken, te weten de heeren dr. Posthuma en mr. van S pa en- d o n c k. 's J 1 if f f - f f s 1 .295.95 21738 115.42 57.66 256.38 153.35 75. 23.05 .161.69 Contributie Subsidie Gemeente Rente Boerenleenbank Terug Doktersnota Balig saldo 1 Jan. 1934 Totaal De uitgaven waren: Doktersrekeningen totaal 33 nota Reiskosten, totaal '22 nota's Vergaderingen totaal 7 nota's Contributie enz. totaal 3 nola's Salaris Bode Salaris Penningmeester en porto Salaris Secretaris Drukwerken Verplegingskosten, totaal 20 nota Totaal 3.346.07 Alzoo een saldo van 6.414.58 waarvan nog ongeveer 500 aan rekeningen moet worden betaald. De Raad van Toezicht verklaarde, bij mon de van den heer Rooi, dat de hoeken en be scheiden in orde waren en adviseerde tot goedkeuring onder dank voor het accuraat beheer, hetwelk ook geschiedde. Hierna kwam het voorstel van 't Bestuur in behandeling om 3 maanden vrijstelling van contributie le verleenen hetwelk weinig tegenspraak ondervond en dan ook werd aangenomen. Na de pauze werd verkiezing ge.houden van een bestuurslid, aftr. A. v. d. Sjiaan Jr., welke met overgroote meerderheid werd her kozen. Dan volgden voorstellen van het bestuur tot reglementswijzigingen o.a. om wanneer de kas tot 3000 is geslonken niet meer voor kleinere dingen te betalen; en eenige wijzi gingen zijn aangebracht aangaande obser vat ie. Bij de rondvraag, welke hierop volgde, werd gevraagd of het Bestuur met drukwer ken enz. zooveel mogelijk rekening hield met de leden, hetwelk werd toegezegd; waar na de voorz. de door 138 leden bezochte ver gadering sloot. Rapport van Dr. Ir. H. J. v d. MAAS Slechte vlieg-eigenschappen van het toestel Wc vernemen dat thans door Dr Ir H. J. v. d. Maas \an de Rijksstudiedienst voorde Luchtvaart, uitgebracht is een rapport ove. de ramp van de l'iver te Rutbah-Wells. Naar de Tel. weet te melden zal dit rap- l'Ort zeil niet worden gepubliceerd, doch zal in handen gesteld worden van de per manente ongevallen commissie, welke dit rapport van Dr. v. d. Maas als leidraad zal genruiken. De uitslag van dit onderzoek zal misschien wel bekend gemaakt worden. Intiissrlien weet het Yad. mede te deelin dat het rapport van Dr v. d. Maas tot cine conclusies is gekomen: Ten eerste sluit hij bliksem inslag als oorzaak van de ramp uit. Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en of vleugelsj niet waarschijn lijk is. Ten derde concludeert hij, dat de oorzaak van het onge luk toegeschreven moet worden aan slechte vlieg- eigenschappen van het toe stel, die in de luchtgolvin gen rondom de onweersbui bij Rutbah Wells noodlot- tlg zijn geworden. D'eze conclusie zal volgens genoemd blad aanleiding zijn. dat de afwikkeling der be stelling van 15 Douglas-machines vertraagd zal worden. Er was door de Rijksluchtvaartdienst voor de I 'iver een voorloopig b e w li a van luchtwaardigheid algegeven, omdat Dr. Ir v. d. Maas van oordeel was dat het nie' geheel voldeed aan de eischen die deze dienst stelt. De inbeslag genomen „Uiver"-post Gaat naar de rechtmatige eigenaars In aansluiting op hetgeen door de politie is medegedeeld omtrent het in beslag ne men van 84 omslagen van Uiver-correspon- dentle, welke door een onbevoegde in den Syrischen woestijn werden opgeraa|it, ten einde deze tegen betaling aan verzamelaars van de hand te doen, wordt nader ter ken nis van belanghebbenden gebracht, da' deze omslagen ter beschikking van de af zenders worden gesteld, indien hun naam en adres daarop voorkomt, terwijl verzen ding aan de geadresseerden geschiedt in dien dat niet het geval is. De „Snip" te Maracaibo Op zijn vlucht langs de Venezolaansche luchthavens heeft de „Snip" den 15den Ja nuari Maracaibo aangedaan, een der voor naamste centra van de petroleumindustrie in Venezuela, waar verscheidene Nederlan ders gevestigd zijn. Zoodra de „Snip" oji het vliegveld Grano de Oro geland was, be groette de Nederlandsche Consul, de heer J. de Costa Gomez de v liegers met een toe spraak in hun moedertaal, waarna liet „Wilhelmus" gespeeld werd door de „Ban- da del Estado Zulia". Daarop sprak de consul de aanwezige autoriteiten toe, onder wie zich de presidente van den staat Zulia bevond. Driemaal maakte de „Snip" een rondvlucht met leden van de Nederland sche Kolonie aan boord. De Douglas-machines zijn betrouwbaar Conclusie van oflicieel onderzoek Deskundigen van den Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat en van den Rijksstudiedienst voor do Lucht vaart hebben, gelijk wij hebben gemeld, luj de Donglasfabriek in Amerika aan de harm van cijfers, metingen en berekeningen, cen onderzoek ingesteld naar de kwaliteiten van de. Dougiasmachines. Deze deskundigen zijn thans van hun bezoek uit Amerika in Nederland teruggekeerd. Naar wij vernemen, is de conclusie van hun onderzoek, dat de Douglas- machines volkomen betrouwbaar zijn en dat de keus van de K.L.M., welke op deze vliegtuigen was gevallen, in alle opzichten gerechtvaardigd kan worden geacht. Er behoeft dan ook geen bedenking te worden gemaakt tegen de uitbreiding van de K.L.M.- vloot met 14 nieuwe Douglas-machi nes, zoo verzekerde men ons. Het terugtrekken in deze ïtiaand Lit Saarbrücken: Het hoofdkwartier van de internationale troepen in hetSaargebiQd heeft den \olkenbond, resp. de op 't oogen blik in Home confereeronde Commissie vhn Drie, voorstellen doen toekomen inzake het terugtrekken van de internationale troepen- contingenten. Naar echter uitdrukkelijk uit eengezet wordt ligt de definitieve beslissing en de regeling der afzonderlijke er mede samenhangende kwesties bij de Volken- bondsinstantieü, Volgens de tot niets verplichtende voorstellen van het hoofdkwartier zou den de Nederlandsche- troe pen op 16 F e b i' u a r- i, de Zweed- sche troepen op 18 Februari, de Italia nen een der daarop volgende dagen en de Engelschen als laat sten in ver schillende etappes van 20—27 Febr. uit het Saargebied vertrekken. Men yenvacht hier echter niet dat de Commissie van Drie aanleiding zal vinden wijziging te brengen in deze voorgestelde, termijnen, zoodat men een spoedige verkla ring van goedkeuring verwacht. President Knox zal waarschijnlijk te Ho me gelegenheid vinden deze kwestie met de Commissie van Diie te' bespraken. Men hoopt hier dat eon spoedige beslissing tot stand zal komen, opdat de voorbereidingen tijdig kunnen worden aangevangen. Heeds heeft do regeoringscommissie een oproep bekend gemaakt om alle nog,niet ingedieli- de rekeningen voor leveranties aan de in ternationale troepen uiterlijk Dinsdag 12 Februari aan te bieden.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1