Gemeenteraad van Oude Tonae Het MAAS- EN SCHELDERODE WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 MAA Plaatselijk Nieuws* VERKOOPING Gemengd Nieuws V Donderdagmorgen 0111 10 uur kwam de Daad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig alle leden. De VOORZ. opende de vergadering en heet te allo leden hartelijk welkom. Dc notulen werden onveranderd vastge steld. Hierna gaf de VOORZ., volgens traditie, een korte beschouwing over liet. afgeloo'pen jaar. Na alle leden met hun gezinnen, bene vens de pers, zijn beste wensohen te hebben aangeboden, bracht spr. een woord van dank aan alle ingezetenen voor de overweldigende belangstelling welke hij van die zijde morlit ■ontvangen Voorts wees spr. op de groote som berheid, welke liet jaar '34 van zicli werpt. De raad dezer gemeente, zoowel als het corps ambtenaren, bleef in '34 onveranderd. De opbrengst der belastingen w as in door snee bevredigend. Het aantal werkzoekenden was iets gunstiger. Spr. weer er voorts op, dat de financiën der gemeente reden tot bezorgdheid geven en maant'tot groote voorzichtigheid. Er zijn ook ongetwijfeld lichtpunten. Bij eendrachtig ver richten arbeid kan veel bereikt worden. De toekomst is in Gods hand. Laten we daar om in deze ernstige tijden op Hem alleen vertrouwen, want Hij alleen regeert en van Hem alleen is uitkomst en redding te ver wachten. Dc VUORZ. stelt hierna de ingekomen stuk kon aan de orde. Ingekomen bericht van B. en W., dat bij kasopname gebleken is, dat liet saldo over eenstemt met dc boeken. Schrijven Prov. Bestuur behelzende goed keuring aanvulling Rcg. Burg. Armbestuur eilzoovoorts. Schrijven Flakk. Besturenbond betreffende ziekenfonds. De betreffende zaak is in onder zoek, doch daar nog geen antwoord is ontvaa gen, stelt de Voorz. voor dit nog even aan te houden. De ingezonden begrooting der waterleiding wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek der R.K. Sclioolvereen. en Vereen voor Chr. Schoolonderwijs tot vaststelling der rekening resp. voor f 10S7.85 en f 1077.1) wordt toegestaan. Schrijven veldwachter betreffende hand having pensioengrondslag zal bij de Pen sioenraad aanhangig worden gemaakt Schrijven best. gasfabriek i.z. een viertal ■conversieleeningen, wordt goedgekeurd. Ingekomen is voorts een schrijven van Ged Staten, waarin voorgesteld wordt het salaris van don ambtenaar der Burg. Stand terug te brengen op f 00 met f 1 per huwelijk. De VOORZ. deelt mede dat B. en \V. voor stellen, gezien de verantwoordelijke en veel omvattende taak, de bestaande regeling van f 2 per huwelijk en f 140 voor de andere ar beid, te handhaven. Aldus wordt besloten. Enkele wijzigingen begrooting '31 worden aangenomen. De VOORZ. deelt medo, dat aan den heer P. Gebraat, in zijn functie als weger, nu hij de pensioengerechtigde leeftijd Heeft bereikt, vervol ontslag wordt verleend. Spr. brengt den heer Gebraat dank voor zijn verrichtte arbeid en wensoht ljcm een rustige oude dag toe. B en W stellen voor, in zake deze vacature, ten kleine verandering te brongen in do be staande regelingen en niet een vast garantie bedrag te stellen, maar sollicitanten op te roepen tegen een vast weekloon van f 15 ge durende de maanden Oct., Nov., half Dec. e.i ■daarna 30 ct. per uur. De heer BLIJER kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. In dc drukke periode heeft een weger een werkdag van 1 I j/I, uur, wat neerkomt op een loon van 20,8 et. per uur. Spr. wijst er op dat in werkver schaffing, waar het Joon tocii al treurig laa, is, nog meer wordt verdiend. Het voorstel van B. en W. is ongehoord en men maakt misbruik van de omstandigheden, daar men weet dat er natuurlijk zat sollicitanten voor zullen zijn. Spr. moet zich dan ook heslist verzetten tegen dit voorstel. De lieer DE WIT merkt op dat B. en W. in zake brug I nog met voorstellen tot wijzi ging zullen komen en gelooft dat het beter is, deze zaak nog eens in z'n geheel te bezien en de behandeling uit te stellen tot de vol gende vergadering. De lieer VAN SCHOUWEN is het met het voorstel-de W it, totverdaging, eens, maar za. gaarne handhaving principe van liet voorstel v ail B. en W., weekloon of uurloon. De VOORZITTER zegt toe dijt eeij en an- iler door B. en W. nader zal worden bezien on op de volgende vergadering aan de orde gesteld zal worden. De VOORZ1TTEER steil nu aan de orde benoeming leden voor het stembureau. Benoemd worden: Stembureau I: De bur gemeester, voorz.; de heeren Gebraat en van Schouwen, leden. Plaatsvervangers: de heer Be ij er, voorz.; de heeren v. d. Berg cn Jonker leden. Stembureau II: de heer v. d. Boogert. voorz.; de heeren de Wit en Faasse, leden. Plaatsvervangers: de lieer Prince, voorz.; dc heeren Kaufmann en Polleman, leden. Dan wordt aan de orde gesteld een schrij ven van Ged. Staten inzake de begrooting 1935, waarin er op gewezen wordt dat de re serve niet voldoende is en deze verhoogd moet worden door uitg. beperking en opv. pers. belasting tot 200 opcenten wettelijk tarief. De heer VAN SCHOUWEN begrijpt niet dat Ged. Staten ons noodzaken tot belasting; i erhooging, terwijl de Rijksregeering hij anonde van den Premier onlangs nog gezegd üieeft dat belastingverhooging uit den booze as en dat naar verlaging gestreefd moet wor telen De VOORZITTER merkt op, dat de grens •tocli eigenlijk al is overschreden en wijst op do moeilijkheid der kwestie. B. en W. hebben deze zaak reeds ter berekening aan de R.-K. en S.D.A.P-fractiee in handen ge geven, welke een advies hebben uitgebracht ■ongeveer gelijk aan liet voorstel wat door B. en W. was klaar gemaakt. Warm be veelt hij daarom het voorstel van B. en W. tot een Progressieve heffing van 120—340 opcenten aan. De lieer GEBRAAT had het beter geacht als B. en W. hun voorstel eerder bekend hadden gemaakt. De berekening dor fracties iw-as dan overbodig geweest. De VOORZITTER: Ten deele. De lieer DE WIT meent, dat men over itleze zaak heel kort kan zijn gezien de ge lijkheid van berekening terwijl het voor do kleintjes de beste -oplossing is. De heer BEYEIÏ dacht, dat het voorstel van B. en W. was 200 opc. zonder meer en wist niet dat men al met o'en ander voor- stel in de zak liep. Do VOORZITTER: We móeten de zaak eu-iver stellen. Dit was toen nog niet het geval. Eerst later. De lieer GEB,RAAT vraagt naar de op brengst dezer heffing. De VOORZITTER: Die is f 12.430.10. liet voorstel van B. en W. wordt aange nomen en zal bij de begrooting aan Godep. Staten worden aangeboden. De VOOPiZITTER deelt vervolgens mede, Hat do vraag van den lieer Gebraat (vorige Vergadering) om uitleg over eenige begroo- lutgscijfers inmiddels was beantwoord, ter wijl op oen vraag van den heer Prince do secretaris hel antwoord zou voorlezen. De heer PRINCE is liet opgévallen, dat er zoo weinig lichtpunten zijn, terwijl toon liet begrootingscijfer even hoog als andere jaren is. De VOORZITTER deelt mede dal dit ligt aan liet veej langer branden der lantaarns, waardoor de kosten even hoog, indien niet liooger zijn. Hij zal echter de zaak eens na gaan en waar noodig, meer lantaarns aan laten steken. Vervolgens doet Spr. mede- deeli-Pg, dat Wethouder Faasse B. en W. een ioto heeft aangeboden van oud-Burge meester Simon Eland Anema, die van 1850 tot 1891, de burgemeestersplaats oj> dit dorp beeft vervuld. Deze folo wordt in dank aan vaard en zal een plaats in de raadszaal krijgen. De lieer DE WIT vraagt of er nog geen antwoord van den Minister is ontvangen, inzake de ingezonden voorstellen van o-p- jecten voor werkverschaffing. De VOORZITTER antwoordt, dat bij dc Minister hc-eft opgebeld, en h-em is mede gedeeld, dat het spoedig zou worden af gezonden. In verband hiermede merkt hij op, dat liet heel moeilijk zal zij-u dit jaar arbeiders uit te zenden naar de Rijkswerk- verschaffing', daar dit de gemeente het vo rig jaar f 24 lier week cn per persoon heeft gekost. Dat kan de gemeentekas niet dra gen. Het verschil is te groot. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Hoe men in Ooltgensplaat een Crisis-Comité vormt Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u een plaats voor liet volgende ingezonden stuk. Naar aanleiding van liet ingezonden stuk van den lieer J. A. van Nieuwenhuyzen, lid van den Gemeenteraad te Ooltgensjilaat,, in „Onze Eilanden", d.d. 30 Januari 1935: „Hoe men in Ooltgensplaat een crisis-comité vormt" achten wij ons verplicht genoemden heer voorloopig van antwoord te dienen. Onlangs vernamen wij dat de lieer J. A. van Nieuwenhuyzen er niet aan dacht zich bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen te laten candidateeren wegens de vele besoignes, welke op verschillend terrein zijn geheele persoon eischen. Uit zijn ingezonden stuk blijkt ons het te gendeel. Hij begint thans reeds heel vroeg een beroep te doen op de kiezers, vermoe delijk omdat hem de vrees bekruipt bij de verkiezingen met de kous op de kop uil de stembus ie komen. Iiilussclien meenen wij met genoegen te constateeren dat hij zich waarlijk ontpopt als een man van onverdachte vrijzinnige be ginselen. Sedert jaren heeft, de groep waar voor hij zitting heeft in den Gemeenteraad zich bij de kiezers aangediend als een be langengroep, die geen enkel politiek prin cipe voorstond, docli zich vóór alles geroepen voelde de gemeentebelangen op de juiste wijze te behartigen. Sedert tal van jaren is door den voormaligcn lijstaanvoerder, wijlen den heer L. A. Hobbel de verkiezingspro paganda alzoo- gevoerd, en vele argelooze kiezers hebben hem gelooid en getrouw hun stem op deze lijst uitgebracht. Thans vernemen wij van den lieer Van Nieuwenhuyzen een ander geluid. Hij pre dikt de kiezers niet de politieke neutraliteit, maar deelt hen mede dat hij als man van onverdachte vrijzinnige beginselen steeds op de bres .zal staan om te waken tegen al wat door de rechtsche groepen gedaan wordt wat naar zijn meening in strijd is met do voorschriften van lioogere autoriteiten en het algemeen belang. Het bekennen van kleur van den heer Van Nieuwenhuyzen in zijn ingezonden stuk moeien wij toejuichen. Overigens spreekt uit zijn schrijven weinig kennis van zaken cn haat tegen de Rechtsche groepen nl. anti revolutionairen en roomsch katholieken. Dat hij politiek ongeschoold is blijkt hieruit, dat hij zijn toevlucht neemt tot een onwaardige propaganda en gelieele foutieve voorlichting van de kiezers, een politieke actie waardoor hij de greep op de kiezers verliest. Volggns de heer Van Nieuwenhuyzen be staat het plaatselijk crisis-comité uit anti- rev. en katholieken. Onder leiding van burgemeester Donker sloot is in overleg met -het Nationaal Crisis- Comité te 's Gravenhage gevormd een plaat selijk crisis-comité. Het N'.C.C. te 's Graven hage heeft zich juist tegen een eenzijdige samenstelling van iiet plaatselijk C. C. ver zet en er oj) aangedrongen dat dit comité moet bestaan uit vertegenwoordigers van de voornaamste plaatselijke organisaties en in samenwerking met de bestaande instellingen 0111 individucelen nood to lenigen. Derhalve is het Comité samengesteld uit liet College van Burgemeester en Wethouders, uitma kende het. Burgerlijk Armbestuur, Ds. J. D. Kleyne, als vertegenwoordiger van de Ned Herv. Diaconie, Ds. K. Reenders voor de Diaconie van de Geref. Kerk, B. D. Koopen, kapelaan, voor de Roomsch Katholieke Pa rochie, de heer T. Vetter voor de Langstraat de heer H. van Rossurn als agent der ariieicls bemiddeling en werkloosheidsverzekering, een afgevaardigde van de Moderne Land- arbeidersorganisatie, één van de R.K. en één van de Chr. Landarbeidersorganisatie. Voorts een algevaardigde van de Landbouwveree- niging „Landbouwbelang" en één van de R.K. Patroonsvereeniging. Al deze organisa ties konden zelf uit hun midden een verte genwoordiger aanwijzen. Van de zijde van den burgemeester is er niet de minste in vloed op uitgeoefend wie voor genoemde organisaties in liet plaatselijk crisis-comité zitting zouden nemen. Voorts is de heer Van Nieuwenhuyzen al zeer slecht op de hoogte met de werkwijze van het comité. Volgens hem worden door het comité gesteund wie al te lang hebben moeten leven van steun of werkloozenkas. Deze veronderstelling is er glad naast. De doelinstelling van het comité is niet om werkloozen te steunen, maar bij zijn steunverleening blijft het comité ten streng ste volhouden aan zijn doelinstelling „het lenigen, zooveel mogelijk in samenwerking niet bestaande instellingen, van individuee- len nood, welke het gevolg is van crisisver schijnselen". Het steunen van kleine midden standers, die tengevolge van de aanhoudende crisis in grooten nood zijn geraakt en uit geen anderen hoofde worden gesteund. Wij achten de stof welke de heer Van Nieuwenhuyzen als verkiezingspropaganda heelt gebruikt niet erg gelukkig gekozen om zich langs dezen weg bij dé komende ge meenteraadsverkiezingen beleefd bij de kie zers aan te bevelen. Wij willen het hierbij voorloopig laten. Later hebben wij wellicht gelegenheid om óp verschillende andere zaken de aandacht te vestigen. Mot vriendelijken dank voor (1e plaatsing. Uw dw., EEN ANTI-REVOLUTIONAIR SOMMELSDIJK. Tegen een iiiwcner dezer ge meente werd proces- ver ba al opgemaakt wegens openbare dronkenschap, terwijl tegen een ander proces-verbaal werd opgemaakt wegens mishande ling. De Wil'helmioabrug dezer gemeente werd ge durende de maand Januari 1.1, gepasseerd door 15 schepen, waaronder ui-et zijn begrepen schepen met abonnement en beurtschepen,. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven: 167 landarbeiders, 11 havenarbeiders, 6 metselaars, 4 schilders, 2 opperlieden,. 5 landbouwersknechts1 voorman koksmaat, 1 smid en 1 los-werkman. Hier van waren 1.1. Zaterdag 156 personen werkloos. Gedurende de maand Januari 1.1. vestigden zich alhier 10 personen, 22 ingezetenen werden afgeschreven, 9 kinderen werden geboren, 5 per sonen stierven, terwijl geen huwelijken werden vol trokken. MIDDELHARNIS. Rectificatie. Op de Ouder avond van de Geref. School refereerde de heer Autsrna niet over „Kinderbeperking", maar over het onderwerp „Ouders, kinderen en de geestelijke crisis". Overzicht der bevolking over Januari: Inge komen: M. Holleman van Siad aan 't Haringvliet; C. Noordijk van Vorden; A. Ph. J. J. L. van der Most met gezin van Schiedam; H. van der Oegst van Monster; Carel Wil-lem Rappart van Weer den; G, W, J. ten Braak net gezin vai. Amsterdam. Vertrokken: C. L. van Streaten mer gezin naar Zierikzee: E. H. Groen naar Sommelsdijk; P. Kranst naar Sommelsdijk; 1. P. H. var. Dongen naar Oegstgeest; J. C. de Vos naar Sommelsdijk; Sebilla Gazan naar Amsterdam. Tot ouderling bij die Geref. Gemeente is her kozen de heer J. H. Koppelaar en tot diaken de heer J. Vroegindeweij Wz, Donderdagavond half 7 zal voor de Geref. Gemeente optreden f)s. J. Verhagen van Middel burg. Dinsdag 7 Febr. zal in het Zondagsschool gebouw Rehoboth de Banjoemas-film vertoond worden, des middags 4.30 uur voor kinderen en 's avonds 7.30 uur voor volwassenen. - Woensdagavond 7 uur hoopt d'e Meisjesver- eeniging „Ora et Labora" in het koor der Ned. Herv. Kerk haar 16e jaarvergadering te houden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 2200 H.L. aardappelen en 700 balen ui-en. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Maandag j.l. 54 werkloozen ingeschreven. Bij een vechtpartij in Oude Tonge liep J. K., koopman al-hier, zoodanige verwendingen op, dat hij zich coder geneeskundige 'hulp moest stellen. Van een en ander :s aangifte bij de politie gedaan. Op Woensdag 6 Febrauri des avonds 7 uur zal in café Smits voor de Vrijheidsbond alhier op treden de heer Greenewoud van Hees bij Nijmegen. Debat vrij. De Ned. Herv. Meisjesvereeniging ..Dorcas alhier hoopt Donderdag 7 Febr. a.s. des avonds 7 uur in het gymnastieklokaal der o. 1. school haar 4e jaarvergadering te 'houden. In de o. school zal cp Woensdag 13 Febr. a.s. algemeene ledenvergadering S.B.Z# gehouden worden. OOLTGENSPIAAT. Vorige week zijn ver scheept 97.500 Kg. aardappelen en 84.700 Kg. uien. Tot bestuursleden der A.R. Kiesvereen. zijn herkozen W. J. Donkersloot Lz., P. Troost Dz. en C. Korteweg Lz. Mej. J. v. d. Kluiidert slaagde te 's-Graven- hage voer het diploma kraaraverpleging. Aan R. C. van Putten is door dpn minister van Defensie wederom een jaar uitstel verleend van dienstplicht wegens studie-belangen De Herv. Meisjesvereen. „Martha" houdt a.s. Woensdag in de bijz. school haar 5de jaarverga dering. OUDE TONGE. De afdeeling Oude Tonge van den Bond van Landpachters en Hypotheekboereci had tegen Donderdag 31 Januari een filmavond georganiseerd. De belangstelling van de zijde der landbouwers was niet bijzonder groot en het was voor een ruim voor de helft gevulde zaal, dat de heer M. Vogel zijn openingswoord uitsprak. Hierna werd het woord verleend aan den heer Rinzema, propagandist van den Bond, die een ver klaring gaf van de film „Boerenleed cn Boeren- hoop", waarna tot de vertconing daarvan werd overgegaan. Na afloop dier vertooning was het wederom de heer Rinzema, die een korte rede uitsprak. Spr. toonde o.a. aan dat dc steunmaatregelen reeds tot hoogere pachtprijzen hadden geleid. De prediking der aanpassing werd door hem sterk afgekeurd. Hij eindigde met de boeren nogmaals op te wekken lid der organisatie te worden, waarvan hij het be lang naar voren bracht. Met eveneens een opwek king om lid der organisatie te worden sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. De heer A Kar.ters heeft onderhands twee perceelen bouwland, gelegen in den polder „Bat tcnoord", aan den -heer P. Munters alhier verkocht. Donderdagavond a.s, hoopt de Knapenver. der Ned. Herv. Gem. alhier haar eerste jaarverga dering te houden, dn het vereenigingsgebouw staan de aan den Stationsweg alhier. Aanvang 7 uur. I-n de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 197 landarbeiders, 2 metselaars, 4 chauffeurs, 7 landbouwknechts en 2 transportarbeiders. Op de Vrijdag j.l. alhier gehouden beurs werden de navolgende prijzen genoteerd: aardap pelen f 0.90, goedgekeurde poters f 1.50, ongekeur. de poters f 0.50, uien f 1.60, dri-elinguien f 0.40, pikkels f 0.80, koepeen f 0.30 per H.L., schokker erwten 10—11 ct., erwten (kl. gr.) 9—10 ct., brui ne boonen 1011 ct., maanzaad 14—15 ct., gerst en haver 5—6 ct. per kilo. Handel matig. NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand Januari. Vertrokken personen: P. v. d. Ouden naar Rotterdam, Joh. Siesse en gezin naar Duivendijke (Z.). Ingekomen personen: C. L. de Vos van Oude Tonge, L. Tanis van Sommelsdijk - A.s. Vrijdag zal in de zaal van het Weeshuis alhier vergadering van de B.V.L. worden gehou den, Alsdan zullen de prijzen, welke behaald wer den bij de gehouden schietoefeningen, uitgereikt worden. - Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 110 werkloozen ingeschreven. - De vorige week werden van hier vervoerd: 4500 -balen uien, 1700 balen peen, 400 H.L. aardap pelen, 800 H.L. poters. A.s. Donderdagavond zal er door de Kiesver. .Eendracht Maakt Macht" vergadering worden gehouden in het Weeshuis. - De zor/n van den heer A. v. N. had het on geluk in de sloot te vallen. Met de schrik en een nat pak moest hij huiswaarts keeren, A. Donderdag 14 Februari 1935, des vcormid- dags. 10 uur te Nieuwe Tonge. Om contant geld. Twee paarden, zeven varkens, rijtuigen, landbouw werktuigen, mestput, hooi, st-roo, bieten, erwten, enzoovoort. B. Donderdag 14 Februari 1935 bij inzet in café Schipper. Donderdag 21 Februari 1935 bij afslag in het café de Witte te Nieuwe Tonge, telkens des avonds 7 uur Een huis aan den Duivenwaart- schen dijk met daarachter gelegen landbouw schuur en wagenhuis te Nieuwe Tonge. In 3 perceelen en combinatiën, Notaris VAN BUUREN. De beroepen herder en leeraar Ds. J. de Bres van Sint Maartensdijk hoopt a.s. Woensdagavond 6.30 uur voor de Ned. Herv. Gem. op te treden. DIRKSLAND. De distributiemargarine is deze week verkrijgbaar bij den winkelier J. Walraven aan de Burgem. Zaayerlaan. Bij de arbeidsbtfniddeli-ng stonden j.l. Zaterdag als werkloozen ingeschreven: 153 landarbeiders, 3 metselaars, 7 timmerlieden en 1 schilder. Totaal 164 tegen 162 de vorige week Zaterdag. Tot bestuursleden van de Chr. leeszaal en bibliotheek zijn gekozen de heeren A. v. d. Siuys Dz. en D. Mooyaart. HERKINGEN. Bij de gebrs. Kardux werd vo rige week niet minder dan 25 H.L. erwten per ge- met gedorschen. Deze week zal de Ned. Herv. Meisjesvereen op G. G. Dorcas" met haar onderafd. „Mirjam" in de Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering vieren, onder leiding van haar eere-voorz. de eerw. heer J. Overweel. Als bestuurslid der Werkinanskiesvereeniging is gekozen A. v. d. Veer, zulks in de plaats van M Breur, d-ie voor deze functie bedankt had. Deze week zal op de bekende opensteliings- uren ten hulpposikantore de uitbetaling der ouder domsrente plaats hebben. Voor de afd. Herkingen van den Ned. Chr. Landa-rbeidersbond hoopt Donderdag 7 Febr. in het; leegstaande schoollokaal een- spreker op te treden. De ouderavond bij de Oir. school op Geref. grondslag, welke bepaald was op Maandag 4 Febr., kon wegens verhindering van Ds. Verhage van Middelburg, die eere-voorz. der vereen, is, niet doorgaan en is uitgesteld geworden. MELISSANT. In verband met oefeningen zal de propaganda-avend der B.V.L. niet op 8, doch op 12 Febr. worden gehouden. De vcrige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijksche collecte heeft ruim i 48 opgebracht. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school met den Bijbel is benoemd de heer J. Vreeke van Oost- Souburg. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de lijst ter invordering van paarden voor deze gemeente ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. In deze gemeente is weer een aanvang ge- maakt met de werkverschaffing. Een 20-tal werk loozen zijn, evenals vorige jaren, te werk gesteld in den Kroningspolder. OUDDORP. Als een zeldzaamheid kan gemeld w,orden dat bij C. v. d. Klooster een konijn 22 jorigeq ter wereld heeft gebracht. Maandag stonden bij de arbeidsbemiddeling 131 werkloozen ingeschreven. Met de garnalenvisscherij gaat het niet naar wensch. Vele visschers moeten 3 a 4 weken stil liggen. Dit is zoodoende een ramp voor de ge meente, omdat er met garnalenpellen nog wat te verdienen viel. De afgeloopen week zijn hier door de schrale handel weinig landbouwproducten verkocht. A.s. Woensdag hoopt de beroepen predikant Ds. Lekkerkerker van Oldebroek een bezoek aan deze gemeente te brengen en zal dan 's avonds 6.30 uur optreden in de Ned. Herv. Kerk. De vorige week werden uit deze gemeente vervoerd 700 H.L. aardappelen, 10 balen sjalotten en 200 balen uien. Zondagmiddag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbedienimg plaats hebben. Aanmelding Vrijdagavond in de kerkekamer. Zaterdagavond a.s. zullen in een lokaal der o. 1. school schietoefeningen van de B.V.L. plaats hebben. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij den heer v. d. Wende een geit in 307 dagen 1203 kilo melk gaf met 4]/^ pet. vetgehalte. Naar men verneemt zal Donderdagavond a.s. in hotel Spee namens de geitenfokvereeniging als spreker optreden de heer Zonnewijlen, land bouwkundige van de stijfsel- en glusosefabriek. Verslag van de jaarlijksche vergadering van de Coöp. Broodbakkerij „Tot Nut van 't Alge meen". Door den voorz., de heer T. Breen, werd deze vergadering geopend. Spr. heette alle aanwezigen welkom. De opkomst was goed. De notulen en jaarverslagen werden voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek diat er nu al 146 leden zijn ingeschreven. De omzet van bakkerij en win kel bedraagt ruim f 10.000. De dividenduitkeering werd op 11 pet. gesteld. Besloten werd dit jaar weer een lading turf -te bestellen, hoofdzakelijk voor de leden. Daarna volgde verkiezing van twee aftredende bestuursleden, nl. de heeren T. Breen en Kl. Akers- hoek, die beiden met alg. stemmen werden herko zen en hun benoeming aannamen. De heer M. Voogd, commissaris der vereen., werd bij accla matie herkozen. Verder werden nog eenige bespre kingen gehouden, waarna de vergadering werd ge sloten. Ernstig ongeval te Melissant Jongen uit de "tram gevallen Zaterdagmiddag is de 13-jarige Ambachtsscholier L. de Goede van Stellendam onder Melissant ach terover uit de tram gevallen. Dit ongeval werd door niemand bemerkt, de tram reed dan ook door. De jongen was nog in staat naar Stellendam te loopen, maar toen hij daar aankwam, voelde hij zich zeer versuft. De geneesheer, die den knaap overbracht, con stateerde een lichte hersenschudding, terwijl een der armen op twee plaatsen gebroken -bleek. De jongen is in het ziekenhuis ite Driksland op genomen. RECTIFICATIE Een" vergissing in de zetterij was oorzaak, dat de benoeming van den heer Dijkers i-n het blad van Zaterdag j.l inplaats van onder het raadsverslag van Sommelsdijk onder dat van Middelharnis kwam te staan. Zware brand te Rosmalen Vier woningen in de asch gelegd Brandweerlieden gewand Een brand, die weldra een groote omvang aannam, brak Zaterdagmid dag te omstreeks vier in het dorp Rosmalen (N.-Br.) uit. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de woning van den ijshan- delaar Verhagen. Onmiddellijk werd do brandweer gewaarschuwd en be gon men den inboedel naar buiten te dragen. Het vuur greep door den sterken wind snel om zich heen en weldra stond ook het naastgelegen huis, bewoond door den heer v. d. Donk en zijn gezin in lichter laaie. Van den inboedel kon niet veel wor den gered. De brandweer was intus- scheu op het terrein verschenen en met man en macht werd de strijd mot het vuur aangebonden. Het vuur breidde zich nog steeds uit; twee woningen, ook 1ot liet complex be- hoorende en bewoond door de gezinnon Heyman en Vos, stonden weldra in brand. De brandweer stond vrijwel machteloos te gen de vuurzee en moest zich beperken tot het nathouden van de belendende percee len. L7e R.K. jongensschool, die vlak in de nabijheid staat, liep ernstig gevaar en de brandweer had veel moeite het gebouw vol doende nat te houden, temeer daar dooi den sterken wind de vonken honderden meters ver stoven. Nog tot ongeveer half acht lieett het ge duurd voor de brandweer liet vuur meester was cn liet gevaar voor uitbreiding geheel was geweken. Het was, dank zij liet krach tig optreden van de brandweer, die assist™ tie had gekregen van de brandweer te Hin tham, gelukt de school te behouden, die echter veel waterschade opliep evenals de andere aangrenzende woningen. De schade wordt voor een gedeelte door verzekering gedekt. De huizen zijn het eigendom van Gebr. van Crey. De brand was op groote afstand zicht baar en velen hadden zich naar de plaats des onheils gespoed om hij het blusschings- werk behulpzaam te zijn. Nog langen tijd was men bezig met nablusschen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Bij de'nablus- sching zijn twee brandweermannen gewond. Bij het inslaan van een ruit liepen de brandweerlieden K. van Giinsven cn v. d. Eist verwondingen aan de handen op. K. v. Grinsven, waarvan een ader werd geraakt, is nadat het eerste ver hand was gelegd, de woning van een dokter binnengedragen. Felle brand te Berkel Varkens in vlammen Zaterdagmiddag heeft te Berkel aan den Westsingel in een landbouwschuur van den tuinder K. Vogelaar een felle brand gewoed. In de schuur; waarin eenige hon derden rieten matten lagen geborgen, be nevens een auto en tuinbouwgereedschap- pen, waren ook varkens gehuisvest. Onmid dellijk na liet uitbreken van den brand laaiden de vlammen, aangewakkerd door een feilen wind, hoog op. De brandweer werd gealarmeerd, docli liet duurde eenigen tijd voor de motorspuit verscheen. De ge heelc loods was toen reeds bijna tot den grond toe afgebrand. Vijf arbeiderswoningen, welke dicht hij het brandende perceel staan en groot ge vaar liepen, bleven behouden. De loodsen achter deze woningen evenwel vatten vlam en verbranden stuk voor stuk. Dertig var kens zijn verbrand, alsmede een vracht auto, eenige rijwielen en verscheidene land bouwgereedschappen. Verzekering dekt de schade. Burgerlijke Stand SOMMELSDIJK, Geboren: Willem, z. v. .Comelis Groenen-dijlc en Pietertje Schellius. DIRKSLAND. Geboren: Willem, z. v. Pieter Comelis Hagens en Jannetje Knops. Getrouwd: Cornelis Witvliet, 38 j. en Kaatje Grootenbcer, 32 j NIEUWE TONGE. Geboren: Suzanna A-rima, d. v. P. J. de Man en Mt C. Blind. Overleden.: Krijn Prirrce, oud 70 jaar, we duwnaar van G. v. d, Broek Verstekeling gaf den moed niet op! In de Rotterdamsche haven is Zaterdag met het Duitsclie s.s. Ramses aangekomen de 25- jarige verstekeling A. H., een Duitscher, dia te Hannover geboren is. Deze jongeman heeft in Frankrijk en in Marokko heel wat avonturen meegemaakt. Hij heeft tot tweemaal toe in Noord-Afrika een poging gedaan om uit de hel van het vreem- oelingen-legioen te ontsnappen, hetgeen tel kens mislukte. De derde maal was hij gelukkiger. In den zomer van het vorige jaar wist hij op clan destiene wijze in Marseille te komen, doch toen hy bezig was daar een schip te zoeken, lat hem naar het lieve vaderland zou terug brengen, werd hij weer gegrepen. Na eenige maanden „brommen" zou hij weer naar Ma rokko worden overgebracht, doch op het laat ste oogenblik wist hij voor de vierde maal den dans te ontspringen. Op den avorid, voordat liij naar Afrika zou worden overgebracht, liep liij in een van do gangen van de strafgevangenis, toen een dienstdoende officier hem staande hield met dc vraag of hij een van de boodschap penjongens was. De jonge Duitscher be greep dadelijk dat zich hier een prachtkans voordeed om te ontsnappen en gaf een be vestigend antwoord. Samen met den offi cier gelukte het liem zonder eenige moeite den wacht te passeeren en zoodoende kreeg hij wel heel ongedacht de vrijheid terug. Na eenig zoeken in de haven van Marseil le wist hij ongemerkt aan boord te sluipen van liet Duitsclie s.s. Ramses en reeds den volgenden morgen voer hij reeds op zee het vaderland tegemoet. Bij aankomst te Rot terdam werd hij overgegeven aan den Vreemdelingendienst, waar hij nog vertelde dat hij op 19-jarigen leeftijd naar Marokko was gegaan. Van de zes jaren, dat hij in het Vreemdelingenlegioen heeft gediend, heeft hij 4 jaar doorgebracht in de cel! Wanneer de Ramses van Rotterdam naar Hamburg vertrekt, zal hij weer aan boord van dit schip worden gebrac,ht4 Verstekeling tegen wil en dank Een heel ander avontuur heeft de 26-jarige Fgyptenaar Mosa Massoud meegemaakt, die Zondag met het s.s. „Fostatt" te Rotterdam arriveerde. Mosa Massoud was met nog een aantal Egyptenaren te Port Said belast geweest met het laden van kolen aan boord van het schip. Hij is toen in slaap gevallen op een bescha duwd plekje, dat ook nogal een verborgen plekje bleek. De Egyptenaar werd wakker toen het schip al varende was. En zoo moest hy de reis naar Rotterdam meemaken. De Vreemdelingendienst heeft zich over hem ont fermd. Hij zal zoo spoedig mogelijk met een schip naar Egypte worden teruggezonden. Inbraak met springstof Vijf mille uit de „ontplolte" brandkast Te Amsterdam is in een klein kan toor van den steenkolenhandel „Oranje Nassau" in de Havenstraat bij den Ainstcl veenscheweg een brutale inbraak gepleegd, waarhij de daders van springstof gebruik hetlvn gemaakt. Het bedrijf van deze onderneming grenst aan den achterkant aan liet spoorterrein van liet Willemsparkstation, waar do op slagplaatsen zijn gevestigd; aan de straat zijde tegenover de gevangenis, bevindt zich liet kantoortje. De daders zijn vermoedelijk door een tuimelraam binnengekomen, waar zij een lessenaar hebben opengebroken. Hun hoofdwerkzaamheid heeft zich eclitcr be paald tot het achtergedeelte van het kan toor, waar zich een brandvrije kluis be vindt, afgesloten door een zware stalen deur. 17ed aders hebben in de wand van de kiuis een gaatje weten te boren, waarna zij dit hebben gewild met springstof, die zij bij zich hadden; terwijl zij zelf uiteraard op flinken afstand zijn gebleven, hebben zij de springstof tot ontploffen gebracht, waardoor do wand van do kluis met het slot verbrijzeld werd. Do daders hebben daarna de wand van de kluis verder verwijderd, waar na zij ziclx van vier geldkistjes, die te zamen een bedrag van ongeveer f 5000 bevatten, hebben meester ge maakt. Een dezer geldkistjes is ledig op de spoor rails achter de onderneming teruggevon den. De politie tan liet bureau Overtoom, dio de zaak in handen Heeft, heeft eon zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de da ders is tot nu toe nog geen spoor gevon den. De fraude met de Uiver-post Dader rcarresteerd en nog 84 enveloppen gevonden. In aar 'uiting op liet 26 Januari j.l. reeds medegedeelde betreffende brieven van de Uiver-post, maakt de Commissaris van Po litie der afd. B. te 's-Gravenhage thans be kend, dat de Amerikaan Philip W. Ireland, die in liet onwettig bezit was van poststuk ken, belioorende tol dc Uiver-mail, dezer dagen op verzoek der Haagsche Politie dooi de Engelsche Politie is aangehouden. In zijn bezit werden gevonden 36 enve loppen, allen belioorende tot de Uiver-post. In het geheel zijn Si enveloppen toege zonden aan het Hoofdbestuur der P. T. T. te "s-Gravenhage, alwaar voor een spoedige toezending aan de rechthebbenden zal wor den zorggedragen. De fabrieksbrand te Culemborg Het blusschingswerk gesaboteerd Op liet terrein van de sigarenfabriek dor firma t an der Tak Co. te Culemborg, is het vuur opnieuw opgelaaid. Men trachtte het te blussclien met eigen materiaad van de fabriek, doch kon geen water krijgen, liet te blusschen met eigen materiaal van van de gemeente gebluscht Wij vernemen in verband hiermede, dat gebleken is, dat de straalpijp, die aangesloten moet worden op de waterleiding met zakken was dichtgestopt, zoouat het brandbluscli- materiaal van de fabriek onbruikbaar was. Zooals bekend, is reeds onmiddellijk na het uitbreken van den brand geconstateerd, dat er brandstichting in het spel moest zijn Thans blijkt, dat ook het brandblusch- materiaal tevoren onbruikbaar was gemaakt. De politie onderzoekt thans ook deze zaak. Ernstig auto-ongeval De heer W. v. d. Laan, wethouder van Voorhout cim 't leven gekomen Te Heer Hugowaard (N'.H.) reed 's naclils op den Middenweg een vierpersoons auto, bestuurd door den heer Van der K. uit Lei den. In de auto had tevens plaats genomen de heer Van der Laan, wethouder van Voor hout. Vermoedelijk tengevolge van onbe kendheid met den weg ter plaatse is de auto ter hoogte van de R.K. kerk in voile vaart tegen een boom gereden. De heer Van der Laan bekwam een sche delfractuur eii overleed vrij spoedig na het gebeurde. De bestuurder Van der K. bekwam eenige wonden en spierkneuzingen in het linkerdijbeen. De gewonde is naar liet zie kenhuis te Leiden vervoerd. De auto. welke totaal is vornield, is door de politie in be slag genomen. VUILE LECTUUR IN BESLAG GEN MüN Wegens liet invoeren uit Frankrijk van pornografische lectuur cn afbeelding™ was dezer dagen een boekhandelaar te A m - sterdam door de politic gearresteerd eu ter beschikking van de Justitie gestold. Thans heeft de zedenpolitie, die daarbij vergezeld was van een rechercheur van het Rijksbureau ter bestrijding van den handel in vrouwen cn meisjes, een huiszoeking ra zijn zaak, Singel 379, gedaan. Deze had tot. resultaat, dat honderden pornografische af beddingen en geschriften werden gevonden en in beslag genomen. Per politie-auto, die- meer dan half vol was, is de voorraad over gebracht naar liet bureau van de zedenpo litie. IN Ret de

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2