wpimdet V Kerk en School Van Rotferdamsche jongens uit den Snaanschen tiid 1935 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 30 JANUARI 1935 bouw. Gemengd Nieuws GRUWELIJKE MOORD TE ZOETERWOUDE ""£3 Si I 'and... I p. ■Raa» crt yptabak. OOR EIEREN naai verloop bank ta Essen deze bank by nde aanvraag terug is geko- bieraan thans alle ingediende jving voor het den hiervan, is ■swaren, waar- teekent hierbij etahngen met ■erloop zullen ONS erkend bij de mworganisaties emaakte teelt gram aan den i gezonden: ïisaties hebben ie dagbladpers tot verlaging ruunten. il dan niet be ing, gevoelen tegen op te ngrijke beslis- erin op eeniger jnt toch wel m. lerst en nu het in de bedrijfs- wat zonder sjjn syntp'tónen ten. EREN ■oren credieten heeft1 zich hbg sr van Econo- van' het* be- wordt, uit het te gaan ver- an zijn scltrij» wordt medege- ars millioenen en hebben ver- rotesteert, dat eer debiet aan ■ekken en den ng der boeren nadeele van ;eun opbrengen het Crisis Zui- ter beschikking >lenaars de be en vdcultuur de kwaliteit or den Akker-, ►ekend, dat z&ev >rden verwacht gteun.verleendng? 4/1935. aan ge schil do elanghebben-den m minderwaar- out in het wa«> iie" te schillen, ling zal uit® do stokken eii n worden, zul® e tproduct t'-an steun in aan- meerdere par al iteit te water eze te schillen, n weg dus qog eleurstelling te inden ndere cultures or den Akker® ct bekend, dat» tla-nden, die te 5 cultuur, voor aatste maal te izen op de toe- Sociale Zaken, n subsidie voor omzetten van cultuurgronden, én worden ge- tin g- geschikte derhalve aan- der te wenden iten waarin do an kaas ;ht verschenen., dat op grond zgn. prep-aree- door velen de naakt, dat dit fabrikatie der *rdé kaas, het- aar déze 'fabri kaat niets te t ned. aJe af deelingen ite, Gel der land l a.rdéns tam boe k sche algeméeno ng begroet, het de erkenning eligsiche Trek- jestuur om in te n toe ris te 11 in g wierd goedge- Dverij^sel en n voor dén d geuit óver ee.d;g niet tegre- ensch van het certificaten paarden naai" et bureau van laats van aanl niegen, NED. HERV. KERK Beroepen: Te Beesd. C. D. Israël te Hat- tem Ie Jutrijp-Hommerts. I- W. van Barne- veld te Warns (Fr.). Te Ouddorp. 1. Lekker- kerker te Oldenzaal. Te Oud'Beyerland (ooez.) E Klomp te Ede. Te Asten. J. H. Demec, O. I. preJ. met verlof. Te Nieuwe Tonge, Joh. de Bres te St Maartensdijk. Aangenomen Naar Dokkum, W. B. Cohen te Wesperveeo (Dr.) Naar Leeuwarden (Evang.). T. L. v Duykereo te Weesp. Bedankt: Voor Harderwijk en voor Bode graven. J. Fokkema te Amstelveen Bedankt; Voor Randwijk, W. Vroegindewey te Zegveld. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Maassluis, D. J. van Brummen te Driebergen. Herdenking Doleantie Gedenkboek en Archief Er beeft zich een Comité gevormd om ta het begin vao 1936 op bescheiden wijze te herdenken, dat vóór 50 jaren de Doleantie plaats vond. Als voorzitter van dit Comité trad op Prof. Dr. H. H. Kuyper. als Secretaris-Penningmeester Mr. G. H. A Grosheide, Keizerskracht 586. Voorts sijn als leden toegetreden Prof. Dr. F. W. Gros heide. Prof. Dr. A. G. Honig, de heer J. H. Kok. Prof. Dr. J. Ridderbos, Dr. J. C. Rullmann en Ds. J. L. Schouten* In voorbereiding zijo plannen voor het uitgeven van een Gedenkboek en van een kleiner boekje voor de jeugd. Voorts wordt overwogen het aan leggen van een Doieantie-archief en het houden van een samenkomst te Amsterdam BEGRAFENIS Ds. TEN BOKKEL HUEN1NK Vrijdagmiddag is onder buitengewone belangstel ling zoowei uit Numansdorp als uit andere plaat sen het stoffelijk overschot van Dr. J. A. Ten Bokkel Huinink ter aarde besteld. De rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk werd geleid door Ds. Smit, em. pred van Piershil, wonende 6e Apeldoorn, als vriend van den over ledene Terwijl de kist werd binnen gedragen speelde het orgel het Largo van Handel. Ds. Smit las Ps 39 en ging voor in gebed. Na het zingen van Ps. 103 89 koos hij als Tekst Rom. 8 38-3° Het was een korte ernstige redeDaarna zond de gemeente Gez. 130 6-7. Vervolgens hebben gesproken, namens de Sy node. Dr. G P. van Itterzoo; namens het Prov Kerkbestuur, Ds. P. Bokma van Schiedam: namens het Class Bestuur, Ds. Meier van Dubbeldam, namens dén Ring Oud-Beijerland. Ds. Jonkers van Goudswaard; namens den Kerkeraad. ouderling H. E. v. Dis: namens de Zendingsbocid Ds, Cronsaz; namens bet Ned Bijbelgenootschap. Ds. Mobach Namens de burgerij sprak de Burgemeester van Numansdorp. de heer de Zeeuw. Na bet zingen van Ps. 72 11 en het uitspreken van den zegen s-erbet de schare bet kerkgebouw en toog men naar den doodenakker. Een groote schare volgde de lilkbaar. Op het graf werd door Ds. Smit Rom 8:25—39 gelezen en ging Ds. Bokma voor in dankzegging. Mevr. Ten Bokkel dankte diep geroerd voor de buitengewone blijken van belangstelling. PROTESTANTSCHE KERKMUZIEK Te Den Haag is opgericht de Vereeniging voor Protestantsche Kerkmuziek, ter behar tiging van - de belangen van alles, tvat op dit. gebied1 betrekking heeft.r - - In het bestuur hebben zitting genomen namens de Ned. Herv. Kerk ds. Poot; na mens de Vrijzinnige Kerkgenootschappen dr. J. C A. Fetter, Remonstrantsch predikant; de musici B. v. d. Sigtenhorst Meyer, mr. H. Stnedes, A. Engels, organist, jkvr. J. Repelaer van Driel en Johanna de Geus. De Vereeniging wil een band vormen tus schen alle protestanten, die voor hun kerk muziek voelen en roept daartoe allen op, die door hun moreelen steun hieraan willen bij dragon. Zij stelt zich voor in verschillende centra van ons land een koor van zeer ge schoolde stemmen op te richten, teneinde de moeilijkste psalmen van Sweolinck en de motetten van Bach in studie te nemen, en zij zoekt samenwerking met kerkbesturen, om deze werken op hooge feestdagen te doen uitvoeren. Zij beschikt over een bibliotheek, waarvan ook bestaande kerkkoren kunnen profiteeren, mits zij zich als lid aanmelden. Aan het lidmaatschap zijn geen financiocle verplichtingen verbonden. Het correspondentie-adres is: Johanna de Geus, Dr. Kuyperslraat 13, Den Haag. GEDENKBOEK AFSCHEIDING Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen bij den uitgever J, H. Kok te Kampen verschijnen het Gedenkboek der van 1012 October tc Utrecht vanwege de Geref Kerken gehouden Her denkingsdagen Afscheiding 1834. onder den titel: „Van 's Heeren Wegen". Alles wat er te Utrecht gebeurd is, vanaf de openings der Tentoonstelling tot aan het slotwoord van Vrijdagmiddag, met de voorgeschiedenis van de Herdenking, vindt men in dit boek vermeld. Het is een boek, dat aao het nageslacht vertellen zal hoe de zonen en dochters der Scheiding de daden Gods van 1834 dankbaar hebben herdacht. Het wordt zeer royaal uitgegeven en Is verlucht met portretten van de verschillende sprekers, een foto .-an de Kerk te UIrum en een overzichtsfoto van de Tentoonstelling. Jubileum Prof. Dr. A. van Veldhuizen Prof. Dr. A. van Veldhuizen, kerke lijk hoogleeraar aan de Universiteit te Grcoingen, herdacht Vrijdag ondeir groote belangstelling zijo zilveren professoraat. Zeer talrijk waren de bloemstukken die ten huize van den jubilaris wareo bezorgd door vele vrienden en namens het huldigingscomité, terwijl eeo apart nummer van de Nieuwe Theol Studiën dec jubilaris aau den vroe gen morgen reeds op aangename wijze ver raste. Maar daarbij bleef het niet. Op instigatie van het huldigingscomité had des middags een grootsche huldiging plaats in het gebouw waar de jubilaris zijo onderwijs geeft, de academie, terwijl daarna velen gaarne ge bruik maakten van de geboden gelegenheid onf den jubilaris geluk te wenschen en tevens daarin te betrekken diens echtgenoote, die gelukkig na ernstige ongesteldheid in staat was deze groote dag mee te maken. Ds Hoen overhandigde den jubilaris (liiiks) een oorkonde met de namen der schenkers, die een aanzienlijke huldigingsbij drag e schonken. TER NAVOLGING! De kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam- Zuid (Katendrecht) heeft besloten, twee candidaten te benoemen, opdat de arbeid in de gemeen >e beter geschieden kan dan tot op dit oogenbhk. De pre dikanten hebben voor dat doel een bedrag bijeen gebracht met steun van enkele anderen, zoowel binnen als buiten de gemeende, zoodat een even- tueele benoeming vao hulppredikers buiten bezwaar kan blijven van de kerkelijke kas. GEREF- GEMEENTEN Partic. Synode van het Zuiden Na een bidstond op den voorafgaand en avond geleid door Ds, Hofman, die sprak over. Ps. 289. is Woensdag te Middelburg de Portie. Synode der Geref. Gem- van; het Zuiden geopend. (Die .van hét Noorden komt Woensdag a s, te Utrech samen). Tot voorzitter werd. nadat Ds. Verhagen namens de roepende kerk de Synode had verwelkomd gekozen Ds. Verhagen, tot diens secundus Ds. Hofman, tot scriba J. j. v. Klinken en W. Meyaard. Quaestor was H. Ójsouw. Rapport werd uitgebracht van de Zendingscom missie. 460 Bijheb zijn verspreid, benevens tal van andere boekjes Ook werd op die plaatsen Evan- getiseerend opgetreden- Op dezelfde wijze zal worden voortgegaan. Inzake de vraag van Middelburg over het standpunt, dat de kerken hebben in te nemen to.v, reclasseering s-v ereeniglngen, oordeel, de de Synode, dat elke kerkeraad hebbe in elk particulier geval te oordeelen. Geen kerkeraad mag medewerken tot verkrachting van het recht en ontduiking van straf. Echter kunnen er gevallen voordoen van leden die overtreden hebben, doch die gezien hun geheele leven door voorwaarde lijke veroordecling kunnen behouden worden, in het bijzonder ook voor hun gezin. De classe Tholen vroeg dringend hulp In de predikantennood. Overtuigd van den grooten nood, draagt de Synode deputaten naar de Noordelijke op. eiken predikant twee beurten per jaar te verzoeken en voorts te trachten aan deze beurten eenige regeling te geven, opdat de eene gemeente niet overvloedig bevoorrecht wordt boven de andere. De volgende Synode zal einde Januari 1936 te Krabbendijke gehouden worden. De praeses sloot met een enkel woord van er kentenis voor de vredige en leerzame Synode de vergadering. Op zijn verzoek ging Ds. Kersten voor in gebod. DE KATHEDRAAL VAN REIMS De wereldoorlog heeft dit beroemde bouwwerk, dat dateert uit de 13e eeuw. ontzettend gehavend Na de vrede werd met de restauratie begonnen. In October 1931 werd de kathedraal weer openge steld. Thans is het herstel van buiten voltooid en zijn de steigers verwijderd. Motorrijder tegen een boom gereden Twee personen gedood Zaterdagavond beeft op den Am- sterdamschestraatweg te Maarsseu een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen t leven lieten. Tusschon balt negen en negen uur is op genoemden weg een motorrijder na eerst in botsing te zijn gekomen met een jongeman, die met een liets in de hand langs den weg liep, tegen een boom gereden. De motorrijder, de 24-jarige Van Laar uit Utrecbt, werd bij de botsing vrijwel op slag gedood; de op de duo gezeten 26-jarige De Bruin, eveneens uit Utrecbt, overleed enkele oogenbllkken na bet ongeluk. De stoffelijke overschotten van do bcido slachtoffers zijn naar het lijkenhuisje van do Algemenno Begraafplaats te Maarssen overgebracht. De motorrijder kwam uit do richting Ara sterdam en was op weg naar Utrecht De jongeman, die met de motor in aanraking was gekomen, bleef ongedeerd. Omtrent de juiste toedracht van dit onge luk is nog niets met zekerheid te zeggen. Auto-ongeluk te Overschie Een zwaar- en een lichtgewonde Donderdagmiddag omstreeks half vijf had op den Nieuwen Rijksweg onder Overschie een ernstig auto ongeluk plaats, waarbij een persoon ernstig en oen tweede licht gewond werd. Aan de rechter zijde van den weg stond een vrachtauto van de firma Zanen en Verstoep. Geheel onverwacht wilde de bestuurder van den wagen, zonder dat hij daartoe een teeken had gegeven, gaan draaien. Achter de vrachtauto kwam een personenauto aan rijden, bestuurd door den heer C. J. Lan- genberg, met een snelheid van ongeveer zestig kilometer. Toen de bestuurder de vrachtauto plotseling voor zich zag, remde hij krachtig en wtlde hij omhalen, hetgeen echter niet mogelijk was door het verkeer van den tegenovergestelden kant. De wa gens botsten toen tegen elkaar en werden van voren geheel ingedrukt. Do heer L. kreeg verwondingen aan gelaat en handen hij kon ter plaatse worden verbonden. De naast hem zittende kantoorbediende v. d Linde ging met het hoofd door do voorru't. Zeer ernstig gewond is hij per Rcode Kru-.s auto naar een der ziekenhuizen te Rotter dam vervoerd. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. De chauffeur van dezen wagen kwam met den schrik vrij. Ernstig auto-ongeluk bij Nieuw Millingen Een doode en een zwaargewonde Omstreeks half elf Woensdagavond is op den Arnersfoortschen straatweg bij N i e u w M i 11 i n g e n een personenauto uit Zutien na aanrijding met een vrachtauto tegen een boom gereden. De beide inzittenden van do personenauto werden emstig gewond. De bestuurder, de 23-jarige K. uit Zutfen, brak belde beenen. terwijl de andere, H., ernstige hoofdwonden opliep. Zij zijn per zieken auto naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar K. gistermorgen is over leden. De toestand van H. baart veel zorg. Do personenauto, die de beide slachtoffers hadden gehuurd van de garage Enterman te Zutfen, is grootendeels vernield. EEN REISJE OP DE BUFFERS. Bij de aankomst van den sneltrein uit Eindhoven omstreeks 7 uur 's avonds be merkte het stationspersoneel te Roermond op de buffers tusschon twee wagons een mau, die zonder treinplaatsbewijs blees te zijn. Bij het onderzoek dat de politie instelde, bleek, dat do man in Eindhoven ongemerkt op de buffers van den trein was geklommen en zoo de reis naar Roermond had meege maakt De man had naar Amsterdam willen komen op doze goedkoope manier. Hij had echter den verkoerden trein genomen. De man bleek een 21-jarige Pool ta zijn. Hij had 12 francs op zak. Door broer van zijn meisje Het anders zoo rustige plaatsje Zoe- terwoude is Zondagavond in beroering gebracht door oen moord, welke te ongeveer negen uur gepleegd werd in een woning aan don Hooge Rijndijk. Het slachtoffer, de ongeveer 25-jarige los werkman uit Leiden, van Polanon, werd door een broer van het meisjo van Klave ren, met wie hij sedert cenigen tijd tegen den wil van haar familie omgang had, op beestachtige wijze in den gang der woning vau de familie v. K. door een twaalftal messteken zóó ernstig gewond, dat hij tij dens het transport naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, aan de gevolgen is overleden. Te ongeveer negen uur vervoegde v. P. zich aan de woning van zijn meisje, dat hij te Leiden, waar zij als dienstbode in betrekking is, had leeren kennen. Zijn klop pen aan de deur werd eerst niet beant woord. Van P., die wist, dat de familie thuis was, bleef in de nabijheid van de woning en probeerde nog eenige miion toe gang tot het huis te krijgen. Inmiddels had de familie van K. van zich laten hoeren en nadat over en weer scheldwoorden waren gewisseld, werd v. P. toegelaten. Op de gang van de woning werd hij evenwel door den 23-jangen broer van zijn meisje verrast Deze man bad zich, gewapend met ec-n slagersmes achter de deur opgesteld en toen v. P. binnenkwam werd hij overvallen. Door een groot aantal messteken Dr. de Bruyne uit Leiderdorp, die spoedig gewaarschuwd was, consta teerde een twaalftal werd hii on schadelijk gemaakt Hevig bloedend zeeg de Loidenaar ineen. Dr. de bruyne gelastte overbrenging r.aar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, doch onderweg stierf de man aan de be komen wonden. Van K. Jr. en zijn vader, een 52-jarige los werkman, zijn door de politie gearres teerd en naar Leiden op transport gesteld. De officier van Justitie in Den Haag is van het gebeurde in kennis gesteld. Voor zoover kan worden nagegaan, be stond tusschon den dader en zijn slacht offer alleen van wege diens omgang met het meisje v. K. oneenigheid. Indertijd was het ook reeds tot handtastelijkheden geko men. Omtrent den gruwelijken moord, die Zon dagavond heeft plaats gehad in het huis van de familie Van Klaveren, Hooge Rijn dijk F 252 b te Zoeterwoude, vernemen wij nog het volgende: Omdat de ouders van het meisje v. Kla veren niet van den omgang met Van Pota- nen wilden weten, was het meisje het huis uitgoloopen en naar haar aanstaando schoonouders gegaan, die op de Waard- gracht te Leiden wonen. Deze Zondag was zij weer teruggegaan naar het ouderlijk huis. Van Polanen vvas daar 's rrüddag§ geweest en toen, is ruzie ontstaan omtrent de uitzet van liet meisje, maar deze ruzie was weer bijgelegd en v. Polanen is naar huls gegaan, 's Avond» keerde hij met de Boskoopscbe bus van kwart over acht naar den Hoogen Rijndijk terug. Hij schijnt toen eenigszins ondoi den invloed van sterken drank te hebbel, verkeerd. Toen hij in het huis van Van Klaveren werd binnengelaten, heeft eerst zijn aanstaande schoonvader, de 53-jarige A v. Klaveren, hom een klap op 't hoofd gegeven: daarna is de 23-jarige broer van het meisje, Freek v. Klaveren, hem met een slagersmes te lijf gegaan. Hij bracht hem twaalf steken toe tn de hartstreek, in de zij en op het hoofd. Van Polanen strom pelde hevig bloedend het voor het huis ge legen tuintje in. Het meisje volgde hem en heeft een auto aangeroepen om een dokter te doen waarschuwen. Dr. G. A. de Bruyne, van Leiderdorp, heeft het slachtoffer verbonden. Inmiddels verschenen hoofdrijksveld- wachter De Haan en de gemeente-veld wachter Van Vliet ter plaatse. Van Polanon werd per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ge bracht Onderweg is hij aan zijn wonden bezweken. Het lijk is in beslag genomen en zal door dr. Hulst gerechtelijk worden ge schouwd. Vader en zoon Van Klaveren zijn ge arresteerd en naar het politie-bureau te Leidon overgebracht De vader bekende, dat hij Van Polanen op het hoofd heeft geslagen, naar hij be weerde met een stuk hout Maar men heeft later een stuk gaspijp gevonden, waaraan bloed kleefde. Men neemt aan, dat hij daarmede geslagen heeft Ook Freek Van Klaveren heeft bekend. Beiden zijn opgesloten. Van Polanen was opperman-metselaar. Beide Van Klaverens zijn werkeloos. De moord heeft te Zoeterwoude groote opschudding te weeg gebracht De vorige week ie door een groote vilslaandebrand 't fabrieksgebouw van de, IV.V. Papier-' industrie van Straten en Boon aan de Waldorpstraat te Den Haag geheel vernield. Een. oude man van 75 jaar, die in liet gebouw timmerwerk verrichtte, is waarschijnlijk bij dezen brand om 't leven, gekomen. Men heeft liem althans niet meer gezien. Poging tot vergiftiging te Veur Droef echtelijk drama Ten huize van de aannemer B., te'Veur, heeft zich een afschuwelijke pogtag tot moord voorge daan. door middel van vergiftiging. Hoewel de zaak eerst eenige dagen stil was gehouden, ver namen we gistermiddag nog de volgende bizonder- heden. Toen de vrouw van B. Zondagmorgen uit de kerk kwam en als gewoonlijk een kopje koffie gebruikte, werd ze al heel gauw gewaar, dat er een wansmaak aan de koffie was, en tusschen de tanden een poederachtige stof achterbleef. Gezien de slechte verhouding, die er tusschen haar en haar echtgenoot bestond, ging haar onmiddellijk een licht op en stopte zij het kopje met de resteeren- de Inhoud op een veilig plaatsje in haar wooing weg. De vreeselijke gedachte, dat zij het slachtoffer dreigde te worden van vergfffUging werd nog ster ker bij haar toen ze zich herinnerde eenige tijd te voren In een kast een zakje poeder te hebben ge vonden. waarop de naam van de apotheker L< uit Wassenaar stond vermeld. In alle stilte heeft de vrouw die moeder is van zes kinderen zich Maandagochtend laten onderzoeken door Dr van Zeeland. Deze heeft inderdaad giftige stoffen opgespoord en het bleek, dat nien hier te doen had met loodwit. E)e politie werd met het gebeurde op de hoqgte gebracht, waarop deze onder leiding van de opper wachtmeester der marechaussee de heer Bos, een uitgebreid onderzoek instelde, nadat de man Woensdag was gearresteerd. Vast is komen te staan, dat er loodwit In de koffie is gedaan, maar helaas ontbreekt het bewijs, dat B. daaraan schul dig is. Daar komt nog bij, dat B. loodwit uoodig had voor zijn zaak. zoodat het in voorraad hebben ervan op zichzelf weinig te beteekenen beeft. Hier door was de politie genoodzaakt de man weer op vrije voeten te stellen. Omtrenr de verhouding tusschen de echtgenoo- ten vernamen wij nog, dat deze al een jaar of zevfen zeer gespannen is. Niettegenstaande de vrouw zeer goed bekend staat en een voorbeeldige moeder is voor haar kinderen, behandelde B. haar ruw en hardhandig. Zoo heeft bij eens ge probeerd haar uit het raam te gooien, wat de kin deren verijdelden. Hij onderhield betrekkingen met een meisje, voorts met een moeder van twee kin deren en voerde correspondentie met een Duitsche en een Hollandsche dienstbode Reeds herhaalde lijk had hij de wensch te kennen r^geven. Ik wou dat ik maar van je af was. Ook heeft de vrouw een maal een geladen revolver to zijn kleeren ge vonden. terwijl de man destijds getracht heeft haar krankzinnig te laten verklaren. Hieruit blijkt wel, dat de situatie allerdroevigst is en dat de vrouw ditmaal niet om het leven is gekomen moet vermoedelijk worden toegeschreven aan het feit. dat zij onmiddellijk na het gebruiken der koffie een hoeveelheid melk heeft gedronken. Auto te water Bstuurder overleden Men meldt ons uit Hoogezand: Een vertegenwoordiger van N.V. gist- en spiritusfabriek tc bappemecr, de heer Bronda uit Groningen, reed met zijn 4-persoons Chevrolotauto op den weg GroningenWin schoten. Onder Hoogezand kwam het rechtervoor wiel van de auto in aanraking met een ver hooging langs het trottoir.. De wagon werd hierdoor tegen een boom geslingerd en ge raakte daarna in het langs den weg loopen- de Winschoterdiop. In een ommezien van tijd verdween de wagen in de diepte. Direct echoot van alle kanten hulp toe. Toen hot gelukte om den heer Bronda uit de wagen te trekken bleek hij reeds te zijn overleden. Een eveneens iu do wagen gezeten dame werd weer bij kennis gebracht Dokter Blonk uit Hoogezand, voor wiens huis het ongeluk gebeurde, verleende de eerste hulp De auto is later opgehaald. Parasiet op de Uiver-ramp Leurt met poststukken! De Commissaris van Politie dei' afd. TS. te 's-Gravenhuge maakt het volgende be kend: Gebleken is, dat eenige poststukken, welke deel uitmaakten van de mail, vervoerd dooi' het verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Uiver", in handen zijn geraakt van onbevoegden. Vermoedelijk heeft iemand, zich noemende Philip W. Ireland, thans verblijvende te Londen, die omstreeks het tijdstip van de ramp te Rutbah Wells vertoefde op de plaats van het ongeluk die poststukhen ver zameld en niet overgegeven aan de bevocg. de instantie ter verzending aan rechtheb benden. Vast is komen te staan, dat hij thans tracht die poststukken hier te lande te ver. koopen. Eventueele koopers worden echter ge waarschuwd, dat deze door hen van Ireland te betrekken poststukken, waarschijnlijk van misdrijf afkomstig zijn. Tevens verzoekt voornoemde Commissaris van Politie in gevallen verband houdende met vorenstaande mededeeling, hiermede ten spoedigste in kennis te worden gesteld. BUITENGAATS ZIJNDE SCHEPEN KONDEN NIET WORDEN GELOODST Tengevolge van den zwaren Noordoosterstowa die Zaterdavccd, gepaard gaande met enkele ha gelbuien, woedde, kocden de zich op zee bevinden de schepen, die op weg waren naar IJmuiden, niet worden geloodst, zoodat zij in het barre weer bui tengaats moesten bh]1, e;: Ia de late avond is bet s.s. „Helder" van de K N.S.Mvan Amsterdam vertrokken doch het was vrijwel zeker, dat heï schip in IJmuiden zou vasnnaken, DE SPOORWEGBOEKHANDEL Naar de Msb. verneemt, heeft de directie der Ned. Spoorwegen verboden, dat zede- kwotsende buitenlandsche geïllustreerde bladen openhaair aan den stationsboekhandal worden opgehangen. Ook langs de treinen zal dergelijke lec tuur niet meer te verkrijgen zijn, daar den Ako's dit niet meer in handen mag worden gegeven. ps- 'r EEN BEETJE PRESTO. DOET EEN GROTE WAS (18 Zii waren op het bericht, dat Bossu Rot. terdam had overrompeld, naar het stadhui» gesneld met het doel straks als bemiddelaars op te treden tusschen den geweldenaar en do burgerij. Indien hij voor niemand terug deinsde, dan zou hij toch zeker eerbied heb hen voor een paar Roomsche geestelijken, Ach, de goede mannen wisten niet dat de Spaansche soldaten er niet voor terugge deinsd waren, om de Dominikanor mou'.ii ke11 die om erbarming smeekten voor de stad, onet getrokken degen uit elkaar te jagen. Zij wilden smeeken om het behoud van het leven der burgers, desnoods ten koste .van zware geldelijke offers. Het gekletter van paardenhoeven op de straatstcenen werd gehoord, dat moesten de Spanjaarden zijn. De vroedschap begaf zich naar de pui van het raadhuis, gevolgd door de neide geeste lijken. Inderdaad, daar naderden de Spanjaar den. Het was kennelijk hun bedoeling- het stad, huis ie vermeesteren, doch de burgerwach ten stonden als mannen en lieten niemand door. Ha, daar naderde Bossu. on zijn schimmel gezeten. Zijn ooeen fonkelden van woede, toen hij de vroedschap in kalme waardigheid daar op de pui van het raad huis gewaar werd. Maar vooral die dreigende menigte daar vóór het stadhuis geschaard, wekte de woe de op van den kwaadaardigen Waal. Wat dacht dat volk wel, dat zij hem, den stad houder des konings, keeren honden? Daarin zonden zij zich toch vergissen. Met drift gaf de graaf zijn paard de spo ren, het dier steigerde hoog op. Verschrikt weken enkele mannpn op zij en zoo gelukt het Bossu, het stadhuis zóó dicht te na deren, dat hij met do vroedschap spreken kon. „Zeg mij", klonk het op hooghartigen toon, „waarom heeft men de soldaten van Zijne Majesteit den koning van Spanje, als honden buiten de poort laten staan? Waar om moesten zij smeeken om binnengelaten te worden, alsof zij bedelaars waren?" Er volgde geen antwoord. Daarom ging Bossu met zijn rede voort. „Hebben soms do geestelijke heeren, die ik daaa' ontdekt, de vroedschap geraden alzoo te handelen?" vroeg hij. -JLeeren zii u en uwe burgers zoo weinig eerbied te hebben voor de soldaten van den koning?" Bossu zweeg. Het was duidelijk, dat hij eenig antwoord verlangde op de verschillende vragen, die hij had gedaan. Daarom trad nu de grijze burgemeester Roos zoo ver mogelijk naar voren, om den geweldenaar toe te spreken. Op een wenk met zijn hand, bedaarde het rumoer der burgers boneden hem en met krachtige stem sprak hij: „JTw Excel lentie moet het oponthoud dat zij gehad heeft aan de poort niet euvel duiden aan de vroedschap of aan de burgers. Wat dn .wacht aan dtó jjoctrt heeft gedaan, heeft zij gedaan op mijn bevel. Ik meende daar mede te handelen in het belang dor bur gerij en ik rekende op uw trouw en op uw nobelheid, heer Graaf, toen ik de poort liet openen." Bossu fronste do wenkbrauwen. 't Was duidelijk, dat de woorden van den burgemeester hem niet bevielen. „Wat dae.ht gij dan?" zoo vroeg hij, „dat do stadhouder van den koning gehouden was nobelheid te betoonen tegenover ket ters en prinsenvrienden? Bij San Jago, daar is geen denken aan, het kost mij al groote moeite hen eenvoudig te verdragen. En nu gebied ik u dat die mannon daar. die uw stadhuis bewaken, beveelt terug te keeren. Ik wil uw stadhuis binnentrekken, zonder zulk een e.erewacht", liet hij er spottend op volgen, „en indien zij niet spoedig wijken zullen mijn mannen met hun handbussen er een bres in schieten!" De woorden klonken dreigeud genoeg en de vroedschap begreep, dat het inderdaad meenens begon te worden. Geen verret zou hier meer baten. Toch wilde de trouwe pater Frenius nog een poging wagen. „Heb genade voor onze veste, heer!" smeekte hij, „verbied uwen knechten de weerlooze burgers te vermoorden en ik verzeker u, dat ons Convent met de voor zienige vroedschap gaarne bereid is voor een belangrijke som den hangen moord van uwe knechten af te koopen. Ook wi'- len wij mv volk gaarne als goede gasten in waardschap nemen, alleen maar hevele Uwe Excellentie dut het gruwelijk moor den gestaakt worde". Pater Frenius zweeg en wachtte Bossu's antwoord. Het was den goeden geestelijke aan te zien, dat het leed der stad hem tei harte ging, en dat hij met al zijn vermogen wilde trachten, dat leed te lenigen. Doch hot antwoord van Bossu stoldo ham bitter teleur. e „Wat?" vroeg spottend de Spaansche bevelhebber, „wat, spreekt gij van afkon, pen? Zoo, zoo pater, heeft uw convent geld? Nu heb daarover geen zorg, w;j zullen do zoete zusterkona zelf wel drn sleutel der geldkist vragen. Vrees niet dat do buit ons ontgaan zal." Eu opeens van toon veranderend ging hij voort: ,En nu nog eens! Terug daar met die mannen, de trappen van uw stad huis moeten vi-ji zijn. Wij willen er heden verblijf houden." Eenige der Spaansche soldaten, die Let meest vooraan stonden hadden ie's van het gesprek gehoord. Blijkbaar hadden zij het woord: .afkoopen" gehoord, althans zij begonnen luide te roepen, terwijl zij drei gend met hun speren zwaaiden: No. no. todo, todo! Dineros, non palabras!" (Neen neen, alles, alles! Geld, geen woorden!) Deze woorden werden door de an lere soldaten overgenomen en weldra daver Je de lucht van de kreten: „Dineros! non palabras!" Daarbij waren er enkelen, die meenden aan hun woorden kracht hij te moeten zetten en eenige musketkogels suisden wel dra door do lucht, over de hoofden der' burgers heen. in de richting van de vroed schap, die daar on haar verheven stand- ploofc; nf«n Rl'fi,ftm()"fl OFlYlfl£. Een kreet van verontwaardiging steer op uit de horsten der burgers. Wat durfden die Spaansche onverlaten wagen? Werden die musketkogels gericht op de vroedschap der stad Rotterdam? Dat was een ondulu- bare beleediging. Zoo woedend waren de burgers, dat zij niet wachtten op de bevalen hunner hoplieden, doch plompverloren op do Spanjaarden aanvielen. Deze waren eerst niet weinig onthutst door een zoo onverhoedschen aanval. Woe dend vielen de burgers nu op de Span jaarden aan en er ontstond een geve-ht, zóó verwoed en zóó bloedig, dat de Span jaarden meermalen voor den feilen aanval der burgers terugdeinsden. Doch op a-u duur waren deze trouwe burgers niet bestand tegen de goed geoefende troepen van Bossu. Het waren speerruiters, die >n ruenigeji heeten strijd hun sporen hadden verdiend en wat zouden daartegen de drie honderd burgers beginnen, gewapend mot hellebaard en bijl, ook al waren zij nog zoo dapper. Al spoedig was het dan ook to zien, dat de burgers den ongelijken kamp zouden verliezen. Toch vuurde de grijze burge meester Jan Janszoon Roos de burger wachten aan. Hij hoopte nog, dat zij stand zouden kunnen, houden, totdat er vei ster king kwam en onverschrokken waagde hij zich aan de overal rondfluitonde musket kogels. terwijl de meeste leden van de vroedschap binnen het stadhuis een vei lige schuilplaats 'hadden gezocht. Pater Frenius en pater Adiiaansz. doelen hun best om den grijzen magistraat het ge vaarlijke van zijn positie onder het oog te brengen. Zij trachtten hem te bewegen ook binnen het stadhuis zich in veiligheid te stellen, terwijl zij lienv tevener op wezen. dat het vergeefsehe moeite was, het raad huis tegen zulk een overmacht te verdedi gen. Doch burgemeester Roos wilde niet hoo- ren. Nu het gevaar daar- was, was iu dezen man de leeuw ontwaakt. Nu wilde hij moe-dig stand houden en niet anders dan over zijn dood lichaam zouden de Span jaarden het bladhuis kunnen binnengaan. Moedig ging hij voort in don naani" van God zijn kloelre burgers aan te vuren, hard- nekikjge^ tegenstand te bieden aan des ko ning» knechten, die blaakten van bloeddorst en die de privilegiën der stad Rotterdam met voeten traden. De Spanjaarden schenen te lregrijpen, dat de oude burgemeester, dara.r hoog op de puj van het raadthuis, hen minstens even veel kwaad deed ats zijn burgers daar be neden. Weer werden eenige kogels afge vuurd in de richting van het stadhuis en helaas, één daarvan trof den ouden burge meester Roos. Met een bloedende hoofdwond zeeg hij neer. „Dat is het einde", zeide Blij tot pater Frenius, die hem in ziin armen opving, „de lloore! neme mijne ziel in genade aan". Iïet bloed vloot Uit de diepe wonde en klem-de de.ii kanten halskraag purpeiTood. En met dat bloed vloot ook liet leven van den grijsaard weg. Toen de burgers hun aanvoerder zagen vallen was hun verzet gebroken. De Span jaarden .«torenden nu de arduinen trappen van het oude raadhuis op. Ze ronden daar den stervenden burgemeester, dien zij met der, degen doodden en verdreven den ver schrikten pater Frenius.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3