MAAS- EN SCHELnrRODF WOENSDAG 30 JANUARI 1935 GEMEENTERAAD VAN DIRKSLAND Plaatselijk Nieuws* Gemengd Nieuws* VERSCHRIKKELIJK DRAMA TE AMSTERDAM DE WERELDREIS DER K XVIII BINNENLAND DE IN DE PIJP. Land- en Tuinbouw* Vergadering van den Gemeenteraad van Dirksland op Maandag 28 Januari 1935 des morgens 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester Visscher. Nadat de vergadering met gebed is ge opend worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. De Voorzitter dankt den leden voor de ontvangen nieuwjaarswenschen en wenscht hun ook voor hun gezinnen wederkeerig het beste toe. Ieder zal wel overtuigd zijn dat het begonnen jaar een van moeilijk heden zal zijn. Uit de voorgelezen notulen heeft men gehoord dat de begrooting 1935 in mineur gesteld is. Waarschijnlijk zullen er in 1935 complicaties komen die wij niet hebben kunnen voorzien. Spreker hoopt dat het. den Raad met Gods hulp gegeven zal mogen zijn het beste voor de gemeente te hereiken. Worden behandeld de volgende ingeko men stukken: Schrijven van God. Staten dat zij de aan slag regeling voor de Personeele belasting 1935 hebben gestuit. '■Alsvoren een schrijven waarbij zij boven genoemde stuiting weer hebben opgeheven. De begrooting \oor den Keuringsdiens! yan Waren. De goedkeuring van Ged. Staten tot ver huring van een perceel bouwland van het Algemeen Armbestuur aan D. Poortvliet Van 1 September 1935 tot 1 September 1938. Het verslag van de Commissie tot We ling van Schoolverzuim over 1934. Een schrijven van enkele schippers met het verzoek om het abonnement voor het havengeld in gedeelten te mogen voldoen. Daar dit niet in de verordening is gere geld kan hiervan geen afwijking worden toegestaan. De ingekomen stukken worden allo Noor kennisgeving aangenomen. Komt aan de orde de benoeming van de leden van de stembureaux voor de leden \an de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. Tot leden van Stembureau 1 worden ge kozen: de Burgemeester als voorzitter, C. Zoeteman en W. Hagcns als leden en D. iMooijaart en G. Goemaat als plaatsvervan gende leden. Voor stembureau 2: J. Roodzant als voor zitter, J. C. de Bonte en J. Rooij als leden en G. van 't Geloof en M. Rooij als plaats vervangende leden. Wordt benoemd tot lid van de Commis sie tot Wering van Schoolverzuim de heer D. Bakker met 5 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebracht op A. Knops en 1 stein blanco. De aanbeveling luidde 1 D. Bakker en 2 Adr. Knops J.Gz. Wordt met algemeene stemmen besloten opa de jaarwedden van de gemeente-ambte naren te verlagen door een vaste korting Nan 4 Vervolgens wordt gewijzigd de verorde ning tot regeling en de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de Veldwachters. De jaarwedden van de veld wachters worden verlaagd en overeenkom stig het advies gebracht van f 1300.tot 1700.—. Komt in behandeling het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de regeling Nan de jaarwedden van de ambtenaren van den Burg. Stand. De vergoeding voor het voltrekken van hiiWelijken wórdt teruggebracht van f 2.— op i' 1.per huwelijk, terwijl de bezoldi ging voor het overige werk volgens Ged. Staten zou moeten worden teruggebracht Nan f 120.op f 40.Burgem. en Weth. Vinden deze regeling niet gewenscht. Dooi het ziekenhuis is het werk den burg. stand betreffende hier erg uitgebreid. Ook is het een verantwoordelijk werk. Burgem. en Weth. zouden dan ook vooretellen de ver goeding van f 120.zoo te houden. Beslo ten wordt dit aan Ged. Staten te verzoeken. Do door Ged. Staten voorgestelde wijzi gingen van do nieuwe bouwverordening Worden onveranderd overgenomen en vast gesteld. In verband met de in de vorige vergade ring vastgestelde gemeentebegrooting wordt besloten voor 1935 op de gemeentefonds belasting te heffen 75 opcenten, op de Per soneele Belasting' 200 en op de Vermogens belasting 40 opcenten. De begrooting voor het Waterleiding bedrijf wordt onveranderd goedgekeurd. In de rondvraag vraagt de heer de Bonte of er van den Minister nog geen bericht is ingekomen omtrent het in de vorige raads vergadering genomen besluit betreffende de betaling van de premie voor de S.B.Z. Voor de werkloozen. De Voorzitter antwoordt dat van den Mi nister daaromtrent nog geen bericht is ont Vangen. De heer de Bonte informeert waarom Burgem. en Weth. zijn afgeweken van de volgens den Minister vastgestelde begin- fcteunnormen voor de kleine gezinnen. De Voorzitter antwoordt dat het in de bedoeling van Burgem. en Weth. lag om na de raadsvergadering over de steunrege ling te spreken. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. SOMMELSDIJK. De Raad dezer gemeente is door den burgemeester in openbare vergadering bij' eengeroepen tegen Woensdag 30 Januari a.s., des voormiddags te 930 uur. De onderwerpen ter be' handeling zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging Verordening veldwachter. 3. Ambtenarenreglement voor, het gasbedrijf. 4. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Benoeming lid commissie yan beheer gasfabriek. Tegen een ingezetene dezer gemeente is pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding vao het Motor' en Rijwielreglement. Donderdagmiddag a.s. om 2 uur zal in hotel Spee .een bak' en kookdemonstratie gehouden wor den, uitgaande van de Landbouwhuishoudschool. Staat van bevolking over 1934. Bevolking op 1 Jan. 1934: 1788 m., 1739 vr., tonaal 3527. Ver meerdering: door geboorte 24 m., 33 vr. totaal 57; doorvestiging 47 m., 66 vr., totaal 113. Samen 71 m., 99 vrtotaal 170. Vermindering: door sterf te 11 m., 13 vr., tonaal 24; door vertrek 49 m., 76 vr., totaal 125. Samen 60 m., 89 vr., totaal 149. Aldus een vermeerdering van 11 m. en 10 vr., zoo dat de bevolking op 31 Dec. 1934 telde 1799 m. en 1749 vr. of in cotaal 3548 personen. Gesloten huwelijken 22 Ingeschreven echtscheidingen 2. Elders geborenen alhier wonende 2. Alhier gebore- xren elders wenende 1. Kindserkenningen 1. Als le venloos aangegeven (kinderen 1. Elders overlede nen alhier wonende 5. MIDDELHARNIS. Maandagmorgen reed de luxe-auto, bestuurd door B. Hartensveld, beneden aan het Zandpad bij de gasfabriek bij het uitwijken voor een kat n volle vaart tegen de dijk. De auto viel om, waardoor ruiten brakenen de spatbor den werden beschadigd. Geen persoonlijke ongeluk ken. H. reed met groote snelheid. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling zijn op 26 Jan 1935 als werkloos ingeschreven: landarbeiders 89, letterzetters 6, boekbinders 1, timmerkeden 8, metselaars 8, schilders 10, opper lieden 5, betonwerkers 3. diepzeevivsscher§ 15, ma troos groote vaart 1, transportarbeiders 24, kabel monteur 1, broodbakker 1, borstelmaker 1, chauf feur 1, slagersknecht 1, tesamen 175 personen. Woensdag 30 Januari des avonds 6 30 uur zal in de Ned. Herv. kerk optreden Ds. van Hee uit Polsbroek. Donderdag 31 Januari des avonds 7 uur zal in het café Havenzicht door het Onderling Begra fenisfonds de jaarvergadering worden gehouden. Op Woensdag 30 Januari des avonds 730 uur zal in e ender lokalen der Provinciale Wees hui sschool Ouderavond gehouden worden. Van de Gereformeerde Schoolvereeniging alhier. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 1600 H.L. aardap pelen. 1400 H,L. uien en 350 H.L. koepeen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 78 werkloozen ingeschreven -r Zondagavond omstreeks half zeven ontstond brand in de Iandbouwschuur van den landbouwer P. Fokker, wonende alhier. Spoedig stond de ge- heeie schuur in lichter laaie en aangewakkerd door den sterken Noord-Oosten wind. was er van blussch rig geen sprake meer. De burgemeester was spoedig op het cerre'n aanwezig Een paard, een varken, zeven konijnen, 3 boerenwagens, een wind molen en voorts ploegen, eggen, sleepers, rolblok en verdere landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. Een partij hooi van ongeveer 2000 K.G. en eenzelfde hoeveelheid stroo g'tig verloren. Omstreeks 1 uur was het vuur gedoofd. Het geheel "wordt, hoewel laag, door verzekering gedékt. Naar de oorzaak van deze brand wordt door de rijks- en gemeentepolitie een onderzoek in- Gevonden voorwerpen: een damestaschje, in- hcht'ngen bij den gemeente-veldwachter. De rijksveldwachter N. K van Hermon Is met inoang van 1 Februari a-s_ overgeplaatst naar Borssele. Donderdagavond vergaderde de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm van Den Bommel in het gemeentehuis alhier, ter uitreiking van de prijzen behaald bij den laatst gehouden schietwed strijd De commandant van het Verband .Menden der Maas", de secretaris, de heer A. A. Hoge weg en de heer de Jager waren op deze vergadering tegen woordig. De plaatselijke commissie was op twee leden na tegenwoordig. Te 630 uur opende de burgemeester, als voorz. der afdeeling, de vergadering en heette alle aan wezigen hartelijk welkom, inzonderheid den com mandant en den secretaris. Nadat onder feestelijke stemming de prijzeo wa ren uitgereikt, voerde ck commandant, die jammer genoeg met de laatste gelegenheid weer naar Den Haag terug moest, het woord. Ook de secretaris voerde daarna nog het woord, waarna de plaatse lijke leider in korte woorden den voorzitter dank bracht voor deze zoo volmaakt geslaagde verga dering. De muziekvereen. „Eendracht maakt macht" zal a.s. Woensdag te 630 uur nn, haar eerste jaarvergadering houden in café v. d. Plaat. OOLTGEIISPLAAT. Vanwege Ged'. Staten van Zuid-Holland is Maandag aanbesteed het on derhouden van de** havendam alhier. Laagste in schrijvers waren J. Ie Com te en C le Com te Jr. te Sommelsdijk voor f 920. Onze dorpsgenoot A. J. Brinkman, theol. stu dent aan de Rijksuniversiteit te Utrechc, slaagde Zaterdag ji. voor het propaedeutiscfa examen in de Godgeleerd hei d De Ned. Herv. Jongelingsvereen „Prediker 12" hoopt D V. Woensdag 30 Jan. haar 6e jaar vergadering te houden in de Chr. Nat. School. Alhier is opgericht een plaacselijk crisis-co mité. Het doel is, hen steun te ver'.eenen die uit geen anderen hoofde worden geholpen. De heer W. J. Donkersloot is voorz., de heer K. Korteweg secr. en de heer P. van Es pecmlngm. Heden stonden bij de arbeidsbemiddeling 261 personen ingeschreven. De gemeentewoning, bewoond door J. Rade- maker, is toegewezen aan mevr. van Keulen; de woning van J de Waal aan Jac. Snaauw De burgemeester maakc bekend, dat gedurende de maand Februari voor een ieder ter gemeente secretarie is neergelegd de aiphebetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden volgens artikel 17 van het InkwartieringsbeduiL Bij den landbouwer L. J. Jacobs stierf een rund, hetwelk voor de consumptie is afgekeurd en onder politietoezicht begraven. OUDE TONGE. Donderdagavond hield de Ned. Herv. Meisjesvereen. „Dorcas" haar jaarver gadering in het Ver. gebouw alhier. Nadat door den weleerw. 'heer Ds Verkerk op gebruikelijke wijze de vergadering was geopend, verkreeg eerst de secr., mej. Kievit, gelegenheid om het jaarverslag uit te brengen. Daarna bracht de penningm.esse mej. Les op zeer origineele wijze haar financieel verslag uit, waaruit bleek, al zijn de tijden voor „Dorcas" somber, dac er nog niet gewanhoopt behoeft te worden, mits de steun die zij in het verleden mocht ontvangen, in het toeko mende niet zal ontbreken. Het zakelijke gedeelte van het jaarverslag was hiermede afgeloopen. Daarna werd een gevarieerd programma afge werkt, bestaande uit zang, voordrachten enz. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de vervaardigde kleedingstukken te be zichtigen. Het was een ware keurcol'lectie, de uit- deeling, waarvan menig vroolijk hart zal worden gemaakt, in deze gemeente. Na nog een „onderwerp" en een zangnummer werd de vergadering, die flink was bezocht, na het zingen van 72 11 door Ds. Verkerk gesloten. Op de beurs van Vrijdag j "L werden de na volgende prijzen genoteerd; aardappelen f 1,90, grove idem f 1, ongekeurde poters f 0.50, goedge keurde poters f 1.50, uien f 1,80, drielingen f 0.45. pickels f 0.90, koepeen f 0.20 per H.L., schokker erwten 1011 ct., erwten 910 ct., bruine boonen 10—11 ct., maanzaad 14—15 ct., gerst en haver 56 ct. per Kg. Handel slap. Ouders die op Zondag 3 Febr. a.s. de H. Doop aan hun kinderen wenschen laten te bedie nen. kunnen daarvan op Vrijdagavond a.s tusschen 7—8 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk aangifte doen. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 209 landarbeiders, 4 chauffeurs, 3 transportarbei ders, 8 1 andbouwkn echis, 1 metselaar en 1 timmer man. Vanwege de afd. Oude Tcoae van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren zal op Donderdag 31 Jan. a.s. des nam 6.30 uur ia de Oude School een openbare vergadering worden gehouden. Als spreker hoopc op te treden de heer Rinzema, terwijl tevens een film „Boerenleed en Boerenhoop" zal worden vertoond. De Raad dezer gemeente is tegen Donderdag 31 Jan. a s. des v.m. 10 lïur bijeengeroepen. O.m. komen in behandeling: Conversleleening gasfabriek. Wijziging gemeentebegroodg dienst 1934 Wijzi ging gemeente-begrooting dienst 1935 en in ver band daarmede verhooging opcenten personeele belasting tot gemiddeld 200 opcenten. NIEUWE TONGE. Inplaats van Donderdag avond zal er Vrijdagavond door de B.V.L. schiet oefeningen worden gehouden. De vorige week werden van hier vervoerd: 2500 balen uien, 800 balen peen, 650 H L. aard appelen, 1200 poters. Uitslag van de gehouden schietoefeningen der B.V.L. alhier. A. M. Nieuwkerf 46, L. Oud- zegel 48, W. Koppenaal 46, L. Zweerus 47, P. van Prooyen 46, A. van Schouwen 48, L. Wal'ng 44, A van Alphen Lz. 43, W. Drooger Jz. 49, J. Versepul 41, B. Holster 43, A. Boon 45. A. Tiele- mao 49, M. Knips 44, D. van Alphen 44, C. Sneep 48, Jac. v. Alphen 40, M. Holster 41, C. Versepul 42. J. Simcnse 45, A. Kievit 43, M. Zweerus 35, Jac. Westdorp 46, L. v, Zielst Sr, 41 punten. Bij de Ned Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. J. de Bres te Si. Maartensdijk. De }.l. Zondag in de Ned. Herv. kerk ge houden extra maandelijksche collecte heeft opge bracht de som van f 26.50. A.s Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. kerk alhier de Bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen Vrijdagavond 78 uur in de consistoriekamer. A.s. Zondagmorgen hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden Ds. Kleyne van Ookgensplaat, terwijl des avonds hoopt voor te gaan Ds. Leenmans van Delft. DIRKSLAND. De mannenzangvereea. alhier zal a.s. Donderdagavond haar jaarlijksche uitvoering geven in het Koor der N. H. Kerk. Medewerking voor dezen avond zullen verleenen de vereenigin gen van Ouddorp, Stellendam, Herkingen, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Mlddelharnls. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Remme van Amsterdam Te vens zal er dan een extra-collecte voor denGeref. Zend-'ogsbond worden gehouden. Het rundvleesch in blik en gehakt in blik zal deze week verkrijgbaar zijn bi) den slager P. Zoe teman en de distributiemargarine bij mej. de wed. A. Jelier aan den Straatdijk. Op de wekelijksche beurs was de prijs van de uien f 1.75, bij matige vraag; voor peen was geen vraag. Bij de arbeidsbemiddeling stonden jJ. Zater dag als werkzoekenden ingeschreven: 51 landarbei ders, 3 metselaars, 7 timmerlieden en 1 schilder. Totaal 162 tegen 156 de vorige week Zaterdag GOEDEREEDE. Vrijdagochtend werd een schoorsteenbrand gebluscht met zout in het loge ment „De Gouden Leeuw". De schade aan behang, zolder en schoorsteen Is nog al belangrijk. Zondag e.k. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Dcop. Aangifte Zaterdagavond 7 uur bij den Ker- keraad De volgende week zal op de gewone uren aan het postkantoor de ouderdomsrente worden uitbetaald. Zaterdag j.l. stonden bij de arbeidsbemidde- l'cg als werkloos ingeschreven: 61 landarbeiders. 1 wagenmaker, 2 metselaars, 2 schilders, 1 garna len- en 14 zeevisschers Vervoer landbouwproducten: per tram 1800 balen uien en per schipper K. Sandifort: 43 ton tarwe, met bestemming Rotterdam. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 3040 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers besomden van f 80—100. OUDDORP. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur brak een hevige brand uit bij den meubelhandel Joh. Dorsman, welke vermoedelijk door schoorsteen brand was ontstaan. De motorsbraudspuic was spoedig ter plaatse en gaf volop water uit de Nor- tenpomp op het dorp. Na ongeveer drie kwartier was het gevaar geweken. Behalve zeer veel water schade aan de winkelgoederen enz. had het dak zooveel geledeo, dat het vernieuwd moet worden. Verzekering dekt de schade. In deze omgeving wordt door enkele hande laren spinaziezaad gecontracteerd tegen 22 cent per kilo. Indische Kers van 25—30 cc. Donderdag stonden bij de arbeidsbemiddeling 145 werkloozen ingeschreven. De laatste drie weken zijn uit deze gemeente vervoerd ruim 1000 kippen. De oorzaak ligt voor al aan de lage prijs der eieren, hetgeeo voor de kippenhouders cl et loonend is Naar men verneemt Is hier ruim 200 gemeten witlof gecontracceerd. Vorige jaren werden hier in deze omgeving veel verschillende soorten boonen gecontracteerd, die veel werkzaamheden met zich brachten. Naar men verneemt is dat door de lagere noteeringen, minder geworden eo zal dit jaar niet veel gecon tracteerd worden. Voor déze omgevihg'zal dit weer veel schade geven. Naar men verneemt zal aan de kaas- en bo ter bereiders (uit de z.g. zuivelpot) f 1 per koe worden uitgekeerd. Wel een geringe uitkomst. Van de 49 ingeschreven dienstplichtigen 1935 is door 23 personen vrijsrelling aangevraagd we gens broedend ienst. Alhier zal weer eenig natuurschoon verdwij nen, doordat de meeste boomen. staande in den Smousenhoek. dicht bij den landbouwer C Breen, die door iepenziekie zijn aangetast, opgeruimd moeten worden Vorige week werden van hier vervoerd per tram en beurtschipper 2500 balen uien, 350 H.L aardappelen, 50 H.L erwten, 50 balen sjalotten. De afgeloopen week hebben de garnalen vis schers met de zeilscheepjes 3 dagen gevischt en daarbij gevangen 60 kilo garnalen per dag; de mo torschuiten 120 kilo per dag. Alles werd afgeleverd aan de pellerijen. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij C. Tanis Tz. een geit in één jaar tijd 1200 liter melk gaf. Tijdens den storm van Vrijdag zijn de duinen aan het Noorderstrand weer afgenomen. Ook zijn verscheidene betonnen paaltjes uit de grond gerukt. De vereen, der zaadje Iers heeft vergaderd. De vereeniging, die vorig jaar werd opgericht met aanvankelijk 21 leden, is nu gestegen tot 67 leden. De aan de beurt van aftredng zijnde bestuursle den A. Klein en W. W.estdijk, werden herkozen, Op de vergadering werd door de leden besteld Yi millioen Westlandsche uicoplan.en Na nog eenige besprekingen werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Dezer dagen wordt hier een schip tarwe voor de Regeer.ng geladen. De heeren W. de Vogel en C. Grinwis, die de vorige week benoemd waren als lid der comm. tot wering van schoolverzuim, hebben deze benoe ming aangenomen. Bij publicatie is door B. en W. bekend ge maakt, dat de lijst van paardenhouders in de maand Febr. op de secretarie ter inzage ligt Aan de haven alhier is tot weger van de fair- bank aangesteld de heer T. Tanis Tz., zulks in de plaats van D. Breen. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk leesdienst worden gehouden. MARKTBERICHT van Makelaar Jac. Knoop in aardappelen, groen ten en fruit. Nassaukade 158, tol. 81431, A'dam Een flauwe toestand -blijft in den aardappelen- handel te Amsterdam, de aanvoer isgrooter als de verkoop, zoodat de prijzen langzaam terugloopen, vooral van de soorten waar schot aangekomen is. Voor blauwen poters grove blijft goede vraag en zdjn er weer weinig aan de markt Voor bonken is ook niet zooveel vraag meer. De goedkoopste soorten zijn het meeste gevraagd. Heden 28 Januari 1935 werden de volgende prijzen gemaakt' Zeeuw Benten 3.15—3.40 Zeeuw; Blauwen 3-30 tot 3 50 Zeeuw; Eigenheimers 2.10—2.50 Zeeuw; Industrie en Bevelanders 2.10—250; Zeeuw Beo- ten en Blauwen poters 2.60—2.70; Hiüegommer zand aardappelen 2.80—3; Anna Pauwlowna zand- aardappelen 2.803 Flak en Spuische eigenhei mers 2.10—2.50. Alle soorten Bonken per 2.50 per 70 kilo. Verder Drentsche en Overijsselsche Zand aardappelen per 100 kilo 34.60. CENTRALE VEILING VAN MIDDELHARNIS Uienveiling Zaterdag 26 Januari 1935. Drielingen uien f 0 72 per heele baal is pl.m. 60 ct. per H.L. netto. Pickers uien f 1.288 per baal is pijn. 1.25 per H.L. netto. CENTRALE VEILING VAN MIDDELHARNIS Stoofperen 1150—12; arm gaard 151950, wit lof 3 50—9.40; spruiten 5.20—8.50, veldsla 5 per 100 kg. Boter 67—70 per 100 pond. Boerekool 10 per kist; Slager door zijn vrouw doodgestoken Op de eerste etage van een perceel aan de Nieuwe Heerengracht te Am- sterdam heelt zich Haandagavond te kwart voor zeven een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een jonge vrouw heelt daar tijdens een hevige ruzie met haar echtgenoot, die slager van be roep was, een groot mes gegrepen en daarmede den man enkele steken toe gebracht, waarvan één, die de hart- streek raakte, doodelijk was. Het slachtoifer zakte Ineen en bezweek kort daarna aan zijn verwondingen. Omtrent dit vreeselijk drama vernamen wij nog de volgende bijzonderheden: Op de eerste etage van perceel 211 woont het gezin v. d. B., oestaande uit een 37-jari- gen man, oorspronkelijk slager van beroep, doch reeds langen tijd werkloos, zijn iets jongere vrouw en een 11-jarig meisje uit 't eerste huwelijk van laatstgenoemde. Een kamer van de woning was verhuurd aan een matroos. De verhouding tusschen de echtelieden, die een jaar getrouwd zijn, liet reeds gerui- men tijd alles te wenschen over en her haaldelijk hebben er tusschen beidon hef tige ruzies plaats, somwijlen in tegenwoor digheid van het meisje, dat dan meestal in wanhoop de straat opliep. Zoo geschiedde ook Maandagavond. Ter wijl de vrouw en haar dochtertje in het keukentje de tafel hadden gedekt en zouden gaan eten, kwam de man thuis. Hij ver keerde onder den invloed van sterken drank en mede daardoor vielen er reeds dadelijk woorden, met het gevolg, dat het meisje ijlings het huis verliet. Zoo heftig laaide de ruzie op dat de man, die in het gangetje naar de keuken stond, zijn vrouw, al schel dend en vloekend een kop en schotel naar het hoofd gooide en plotseling met groote stappen op haar toetrad, klaarblijkelijk om haar te lijf te gaan. De vrouw greep in haar angst het eerste het beste voorwerp, dat op tafel lag; in dit geval een groot slagersmes. Zij maakte daarmede een stekende beweging naar haar man, welke steek hem in de hartstreek trof. Wankelend liep hij naar de kamer van den .commensaal, die zich ge wend als hij was aan de huiselijke ruzies niet vertoond had. Hij zag echter onmiddel lijk dat er een ernstig drama was geschied en hiel> het slachtoffer op den divan. De ge troffene, die zwaar ademhaalde, was niet meer in staat om een woord te zeggen. De commensaal begaf zich daarop naar buiten en waarschuwde op liét Kadijksplein een agent, die onmiddellijk met hem meeging, Inmiddels had ook de vrouw, die niet wist dat haar echtgenoot er zoo ernstig aan toe was, de woning verlaten om de hulp van een dokter -in -te roepen. Toen zij met den geneesheer terugkwam, zag deze dadelijk dat menschelijke hulp hier niet meer kon baten. Zonder een woord gezegd te hebben, is het slachtoffor aan zijn verwonding bezweken. De agent had, toen hij geconstateerd had wat er geschied was, inspecteur P, A. Ka ter van het bureau J. D. Meyerplein en zijn chef van het bureau Kattenburg, spoedig op de hoogte gebracht Beiden begaven zich naar de woning, waar de vrouw aangehou den en naar eerstgenoemd bureau overge bracht werd. De inspecteurs Kater en Bak ker hebben haar daar een verhoor afgeno men; daarna is dit ook op langdurige wijze geschied door commissaris Dijkstra. Of schoon de vrouw zeer nerveus was, gaf zij omstandig op alle vragen antwoord. Zij deelde o.m. mede dat het geheele drama zich in enkele seconden had afgespeeld en dat zij uit zelfverdediging had gehandeld, Zij is na haar verhoor in arrest, gesteld en zal aan de Justitie, die mede op de hoogte van het gebeurde was gebracht, worden overgeleverd. Bij de woning van den verslagene be woog zich den ganschen avond een vrij tal rijke menigte, welke uiteraard het drama in geuren -en kleuren besprak. Voor het huis was een politiepost ge plaatst. Eerst te elf uur des avonds is het lijk van het slachtoffer vrijgegeven en met een wagen van den G.G.D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd, waar de sectie zal wor den verricht. Bewijzen van meeleven met onze Jantjes Een wijziging in het vaarplan Het Comité „Onze Marine", dat reeds naar onderscheiden aanloophavens der K XVIII versnaperingen voor de bemanning zond, heeft thans een vierde zending gereed, be staande uit een tiental kisten, die met de „Aldami" van Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam naar Buenos Aires zullen worden verscheept, waar de K 18 op 23 Febr. hoopt aan te komen. Aan de samenstelling van de pakketten is zeer veel zorg besteed; met de wenschen en de behoeften van -elk der opvarenden wordt terdege rekening gehouden. Van de opva renden zijn reeds verschillende brieven ont vangen, waaruit blijkt, hoe zeer de belang stelling van het Nederlandsche volk op prijs gesteld wordt, terwijl zij ook buitengewoon dankbaar zijn voor het feit, dat hun familie in staat wordt gesteld, aan elke zending van haar kant aandeel hebben, zoodat via het comité ook het contact tusschen de opvarenden en hun naaste familieleden on derhouden wordt. Plannen voor een eenvoudige huldi ging bij aankomst van de K 18 te Soe- rabaja in Juli de onderzeeboot is be stemd voor de versterking van de vloot in de Indische wateren, met als gevolg, dat de bemanning eerst over drie jaar naar het moederland terugkeert zijn reeds in een beginstadium van voorbe reiding. Het ligt in de bedoeling, de op* varenden een herinneringsalbum of boek aan te bieden, waarin de namen worden vermeld van wie een bijdrage gezonden hebben. Vóór de tocht tot het verleden behoort zal de bemanning echter nog een groot- sche verrassing worden bereid, waarom trent te zijner tijd nadere mededeelin- gen zullen worden gedaan. Waar deze reis niet minder dan een achttal maanden in beslag neemt, heeft het Comité zich van de uiterst moeilijke taak te kwijten, dat gedurende dit tijds verloop het wederzijdsch contact niet verslapt. „Onze Marine" doet mede daar om gaarne een beroep op het Nederland sche volk, dat zeker niet tevergeefs zal zijn. Het gironummer is 42883, Den Helder. Reisroute gewijzigd. De volgende wijzigingen zijn gebracht in het reisprogramma van de K XVIII: Vertrek Pernambuco 24 Januari; aan komst Rio de Janeiro 31 Januari; vertrek Rio de Janeiro 12 Februari; aankomst Mon tevideo 18 Februari; vertiek Montevideo 2? Februari; aankomst Buenos Aires 23 Febru ari; vertrek Buenos Aires 2 Maart; aan komst Mar dal Plata 3 Maart; vertrek Mai dal Plata 7 Maart De Eerste Kamer en de Rijksbegrooting Aan de Memorie van Antwoord inzake de algemeene beschouwingen van de Eerste Kamer over de Rijksbegrooting 1935 ontlee- nen wij hot volgende: Houding tegenover N. S. B. Met betrekking tot het standpunt der re geering tegenover de leden der nationaal- socialistische beweging deelt de regoermg mede, dat haar vooralsnog niet gebleken is van zoodanige veranderingen in de houding dezer beweging tegenover het wettig gezag, dat de uitsluiting üarer leden uit het amb tenarencorps niet kan worden opgeneveu. De landbouwsteun. De vraag of het mogelijk zal zijn don landbouwsteun binnen botrekkelijk korten tijd verder te verlagen, hangt samen mei talrijke andere factoren, welke thans bij de regeering in onderzoek zijn. Dat hierbij ook aan de vraag of de pacht en de hypotheek rente een onevenredig deel van den land bouwsteun in beslag nemen, een onderzoek wordt gewijd, spreekt vanzelf. Bij herhaling neemt de regeering maat regelen tot steun van de kleine bedrijven, die naar evenredigheid somtijds gunstiger behandeld worden dan de grootere. De re geering heeft bovendien de moeilijkheden, waarvoor deze bedrijven geplaatst zijn, op nieuw in studie genomen. Belastingverhooging uitgesloten! De regeering heeft geen behoefte zich omtrent de vraag, of verdere belastingver hooging kan worden opgelegd, door eon- commissie,- te doen voorlichten. Haar over tuiging, dat belastingverhooging uitgeslo ten moet worden geacht en men integen deel, zoodra zulks maar eenigszins moge lijk is, tot belastingverlaging zal moeten overgaan, is daarvoor te vast gefundeerd. Tot opheffing van het bankgeheim is de regeering niet bereid. Arbeid voor jonge werkloozen Plannen worden overwogen, welke reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding zijn, om de geheele organisatie van den arbeid voor jonge werkloozen op pen breeder basis te plaatsen, waardoor tevens mogelijk zal zijn, het kampwerk voor do jongeren met meer kracht dan tot nu toe mogelijk was, aan te vatten. Tegenover het vraagstuk der vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten door man nelïjke staat de regeering in beginsel nipt afwijzend. Dit onderwerp vormt nog een punt van studie. Waar intussrhen ook hier het vraagstuk van de productiekosten do mineert, schijnt de kans om langs den wea van overheidsingrijpen ter zake noemens waardig resultaat te bereiken niet groot. I)at er door de ondersteunde werkloozen honger zou worden geleden, kan de regee ring niet erkonnen. Het cumulatie-probleem en de herclassificatie Het streven van de regeering is er voort durend op gericht om voor zoover hei dienstbelang daardoor niet geschaad wordt bij benoemingen cumulatie van inkom sten zooveel mogelijk te vermijden. Met de toegezegde verdere wettelijke be strijding van cumulatie van ambten, wed den en pensioenen wordt de vereischte spoed betracht. Het wetsontwerp is in be handeling bij do Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaars- zaken. De regeering heeft in de geuite be zwaren geen voldoende aanleiding kunnen vinden, haar voornemens in zake herclassificatie van de gemeen ten goheel terug te nemen Uiteraard zal de regeering bij haar be slissing ter zake met de geuite bezwaren, voor zoover zij deze gegrond acht, zeer ernstig rekening houden. Hei vraagstuk van de nationale vlag is bij de regeering in behandeling. De regeering onderschrijft ten volle den aandrang tot den bouw van goedkoope ar beiderswoningen. Zij is in die richting werkzaam en op het platteland worden in derdaad goedkoope woningen gehouwï Op de huren van particuliere woningen kan de regeering niet rechtstreeks invloed oefenen; wel kan gezegd worden, dat een huurdaling in gang is, maar deze gaat, ook naar het oordeel der regeering, te lang zaam. £e-N SPMKEC? in DECAND... Douwt Egbtm tdite TWettht -8aj» en Ba*! "Tabak. Nederlands geurigste pyptabaU. Burgerlijke Stand DIRKSLAND. Gcboreo: Sara J acom'ca Geertrui d v. Patilus Groenendijk en van Maafe Adriaantje Voshol; Neeltje d. v. Andries Cornelis Krijn van der Klooster en van Maria van Oosten- brugge; Johanna d. v. Christiaan Wilkes en van Hendr'ka Troost. SOMMELSDIJK* Geboren: Maria, d. v. Mattheus Hol.'aar en Adriaantje Schellevis. Jacob, zoon van JohaiKiis Jordaan en Pietertje Jongejao. DEN BOMMEL, Overleden: Mattheüs Melissant, oud 17 jaren, zoon van Cornells Melis- ragt en Maria -Kegvelaar., DEVIEZEN-OVERSCHRIJVING VOOR EIEREN Met Februari weer een normaal verloop Door de Gommerz en Privatbank te Essen is bericht gezonden, dat de door deze bank bij de Ueberwachungsstelle ingediende aanvraag van een deviezenoverschrijving terug is geko men met de aanteekening, dat hieraan thans niet kan worden voldaan. Naar de bank verneemt zijn alle ingediende verzoeken om deviezenovenschrjjving voor het artikel eieren afgewezen. De reden hiervan, is bij de bank niet bekend. Het Weekblad van Kruidenierswaren, waar aan we dit bericht ontleenen, teekent hierbij aan te verwachten, dat de betalingen met Februari weer een normaal verloop zullen hebben. OVER ONS, ZONDER ONS De organisaties niet erkend bij de richtprijsverlaging. Door de drie centrale landbouworganisaties is in verband met het bekend gemaakte teelt plan 1935. het volgende telegram aan den Minster van Economische Zaken gezonden: „Drie centrale landbouworganisaties hebben, heden tot haar versazing in de dagbladpers gelezen het belangrijke besluit tot verlaging richtprijzen van tarwe en peulvrucnten. Buiten beschouwing latende al dan niet be staande noodzaak dezer verlaging, gevoelen zij zich gedrongen, er krachtig tegen op te komen, dat een dergelijke belangrijke beslis sing is genomen, zonuer haar hierin op eeniger lei vrij ze te kennen". Door de Crisis-centrales schijnt toch wel eigenaardig gehandeld te worden. De afslachting van jongvee eerst en nu het eveneens zoo krachtig ingrijpen in de bedrijfs regeling van den landbouwer, wat zonder overleg schijnt te geschieden, zijn symptönen van een on. dictatoriaal optreden. MOLENAARS EN BOEREN Millioenen aan bevroren credieten De Als. Ned. Molenaarsborid heeft1 zich hbg ma als gewend tot den Minister van'Econo mische Zaken, naar aanleiding-Ataff-MiBt» be ticht in de pers, dat overwogen wordt, uit het Crisis-Zuivelpotje uitkeeringen te gaan. ver strekken. De bond herinnert aan zijn schrij ven van 24 Nov. 1934, waarin wordt medege deeld, dat de veevoedermolenaars millioenen bevroren credieten aan de boeren hebben ver strekt; waarin hij er tegen protesteert, dat de boeren-coöperaties steeds meer debiet aan deze molenaars pogen te onttrekken en den landbouwsteun dus in den kring der boeren geheel plegen te houden, ten nadeele van groepen, die mede aan dezen steun opbféngen cn tot slot verzocht wordt uit het Crisis Zui- velpotie de noodiga millioenen ter beschikking te willen stellen, om aan de molenaars de be vroren credieten terug' te betalen STEUNVERLEENING GRIENDCULTUTJR Alleen voor werkelijk goede kwaliteit De Regeeringscommlssaiis voor den Akker bouw en de Veehouderij maakt bekend, dat zeer spoedig een beslissing kan worden verwacht ten aanzien van de verdere ste^in.verleenlng/ aan de Griendcultuur, ook&t 1934/1935. Voor zoovex- dit betreft steun aan geschilde griendprodaicteno worden belanghebbenden dringend aangeraden vooral geen minderwaar dige kwaliteit stokken of teenhout in het sva-- ter te zetten met het doel 'deZe te schillen, daar dit slechts op teleurstelling aal uit- loopen. De ei-schen, die aan geschilde stokken eti geschild teenhout gesteld zullen worden, zul len zoodanig zijn, dat alleen he tproduct ^an werkelijk goede kwaliteit voor steun .in aan merking kan komen. Waar gebleken is, dat reeds meerdere par- tiien stokken van inferieure kwaliteit te water zijn geplaatst, met het doel deze te schillen, worden betrokkenen langs dezen weg dus DOS gewaarschuwd, teneinde later teleurstelling ta voorkomen. STEUN AAN RIETLANDEN Geen verdere steun als voor andere cultures geschikt zijn De Regeeringtcommissaris voer. den Akker bouw en de Veehouderij maakt bekend, dat» het i.n het voornemen ligt, rietlanden, dié te gebruiken zijn voor een andere cultuur, vooy den oogst 1034/1935 vooi de laatste maal to steunen. In verband miermede zij gewezen op de toe zegging van den minister van Sociale Zaken, dat verzoeken tot verkrijging van subsidie voor het i.n werkv&vschoffing doen omzetten van griend- en rietlanden in andere cultuurgronden, in welwillende overweging zullen worden ge nomen. Eigenaren van voor omzetting geschikt© griend- en rietlanden worden derhalve aan geraden, zich voor een en ander te wenden tot de besturen van de gemeenten waaritn do gronden zijn gelegen. HET PREPAREEREN VAN KAAS In de dagbladen i.s een. bericht verschéneii, waaritn bekend wordt genvu.a.Lt,. dat op grond van het Crisis Zuivelbesluit het zgn. preparee* ren van kaas is verboden. Het is gebleken, dat hieruit door velen de onjuiste gevolgtrekking fs gemaakt, dat dit verbod betrekking heeft op de fabrikatle der zgn. korstlooze of gepasteuriseerde kaas. het geen echter niet het geval is, daar déze "fabrl- katie met het prepareeren van kaas niets te maken he^ft. STAMBOEK VOOR HET NED. TREKPAARD Gemeld wordt: De provinciale ajfdeelingen NToond-Holland, Groningen, Drente, Gelderland e Overijsseü van het Trek paardenstamboek hielden dezer dagen do jaarlijksche algemeeue vergadering. Algemeen werd met instemming begroet het bereikte resultaat betreffende rle erkenning tusschen het Nedejrlajndscho Beligsiche Trek paarden sta m boe k. Het voorstel van het hoofdbestuur om to 193 j een nationale trekpaardenten toonstelling te 's - Herto ge n bos oh te houden, wterd goedge keurd. De a,fdeeli.ngen Groningen, Dverijssel en Gelderland zullen met inzendingen voor den dag komen. Algemeen werd ontevredenheid geuit óver het feit, dat de regeering nog steeds nfet tege moet gekomen was aan den wensch van het hoofdbestuur om de afgifte van certificaten voor de uitvoer van koudb 1 oedpaarden naar Duitschland op te dragen aan het bureau van het Trekpa ardenstamboekin plaats van aaai liet Vleeschcxportbureau te Nijmegen. f 4 A. U v E.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2