Gemengd Nieuws. BUITENLAND. 1935 MAAS- EN SCHELDERODE ZATERDAG 26 JANUARI 1935 HET IJMUIDER VISSCHERIJ- BEDRIJF Probeerze....en ook Gij zuil zege DE VOLKENBOND GER Editia 99 onze igen. e n. elen. zelig urig De lend ezig bij de :ht." de nu iuid. A V X X Ernstig motor-ongeluk te Oldebroek Een doode, een gewonde Men meldt ons uit Oldebroek: Maandagavond kwam op den Zuidcrzee- schen Straatweg nabij Laanzicht, de ma- nufacturier J. H. Wentzel alhier met zijn met een paard bespannen wagen uit de rich ting Elburg gereden. De 40-jarige, onge huwde rijwielhersteller A. van 't IIul Azn., wonende in do buurtschap Stuivezand al hier, kwam hem per motorrijwiel achterop, terwijl op de duo gezeten was de 31-jarige gehuwde landbouwer G. van de Streek Ezn., wonende in het Winkeldorp alhier. Daar Van 't Hul vermoedelijk met gedempt licht reed, omdat hem juist een auto uit te genovergestelde richting passeerde, heelt hij wellicht voormelde wagen te laat be merkt, waardoor hij tegen den wagen op reed. De botsing bleek dermate ernstig te zijn aangekomen, dat Van 't Hul bijna on middellijk aan de gevolgen bleek te zijn overleden. De duo-rijder lag bewusteloos op den straatweg, doch kwam na eenige oogcnblikkcn weder bij kennis; hij was o.m. aan het gelaat ernstig gewond, nn werd door den ijlings ontboden geneesheer dr. S. P. Gualtherie van Weezei uit Fl- burg, onderzocht en op diens advies pre auto naar een ziekenhuis te Zwolle ver boerd. Het paard van Wentzel sloeg met den wagon op hol, en vervolgde, zonder den bestuurder (die eerst naar de slachtoffers van de aanrijding ging kijken) zijn weg, doch belandde, zonder ongelukken veroor zaakt to hebben, bij diens woning. Do wa gen was zwaar beschadigd. Burgemeester en politie stelden een on derzoek in De doodelijke damp Vijl meisjes in een ziekenhuis opgenomen Te Bergen op Zoom heeft zich Za terdag een vrij ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan in de fabriek \an de firma E-, gelegen aan den Noord- singel. In deze fabriek, een regenjasplak kcrij, zijn ongeveer 30 meisjes werkzaam uit Bergen op Zoom en omgeving. In oen der lokalen brandde een kachel, die de oor zaak is van de kolendampontwikkeling. Het meerendeel der meisjes vertoonde lich te vergiftigingsverschijnselen, doch zij on dervonden daar verder geen nadeelige ge volgen van. Wat ernstiger waren er vijf meisjes aan toe, die per autobus op weg waren naar Roosendaal, Oud Gastel en Stampersgat, waar zij woonachtig zijn. Zij werden in de autobus zoo onwel, dat de chauffeur een dokter te Wouw waarschuwde, op wiens advies de meisjes naar het ziekenhuis te Roosendaal werden gebracht. Zij hebben daar den nacht doorgebracht en zijn Zon dagmiddag vrijwel hersteld naar haar «e- ningen teruggekeerd. Do politie stelt in samenwerking met tie arbeidsinspectie een onderzoek in. Gevaren voor alleen-reizende meisjes De oude dame met de koiter Dezer dagen kwam ons een geschiedenis ter oore, die we niet onvermeld willen laten. Zo kan leerzaam zijn, schrijft de „Gelder lander". Een jongedame uit Amsterdam had deel genomen aan een feestje, dat ten huize van haar verloofde te Haarlem was gegeven. Het feestje was tegen twaalf uur afgeloopcn, zoodat voor de reis naar huis terug de laat ste trein van ongeveer half één moest wor den genomen. Naar het station gaande maakte zij in qverleg met haar verloofde het plan om te Amsterdam een taxi te nemen, daar ze op deze wijze veilig thuis hoopte te komen. Ze kocht een kaartje tweede klas, weder om voor de veiligheid. Toen de trein ver trokken was, vertoonde zich in het wandel- gangetje naast de coupé's een „heer", die het meisje eenigen tijd fixeerde. Zij pakte hierop een krant, waarna het heerschap bleek to zijn verdwenen. Iets later kwaim een bejaar de dame met een koffer de coupé binnen, die hijgend vertelde, dat ze per ongeluk in een derde klas coupé was terecht gekomen ofschoon ze een tweede klas kaartje liad. Er werd druk gebabbeld, waarbij de oude dame o.a. allerhande dingen vertelde over haar kleinkinderen. Op de plaats van bestemming vroeg de dame, het meisje haar te helpen met haar koffer. Ze kon zoo slecht loopen. En het was niet zeker, dat de chauffeur van haar zoon aan het station was. Of de jonge dame haar misschien met de koffer even op de tram wilde helpen. Dat werd natuur lijk goed gevonden. Doch toen de dame het station druk pratend uitliep, zag ze daar op eens de bewuste auto. Die was dan toch gekomen. De „chauffeur" deed echter wat zonderling. Hij stopte niet bij de verlichte stations-uitgang, maar een vijftig meter ver der, waar het donker was. De „dame" mop perde wat over de onhandigheid van „het personeel" en Jiet zich door het meisje de koffer naar de auto dragen. Hier ging ze moeizaam de wagen in waarop het meisje haar de koffer in het duister aanreikte. Wat er nu volgde duurde slechts een oogenblik. Plotseling kreeg het meisje een geweldige duw in den rug. Zij viel languit in de auto, terwijl het portier met kracht werd dichtgesmeten. De „chauffeur" had even te voren aan de „dame" gevraagd of ze haar zakdoek had. (Die zou voor de be dwelming moeten worden gebruikt). Geluk kig droeg het meisje schoenen met liooge hakken, waartegen het portier sloeg. Hel veerde daardoor weer met kracht open. Het meisje wist zich niet meer te herinneren, of ze gegild had, maar toen ze weer op straat stond, reed de auto zonder lichten weg en kwamen van alle kanten menschel! aanloo- pen. Bij aangifte aan de politie zeide deze, dat tegen lieden als hier opereerden, meestal geen maatregelen konden worden genomen, daar hij herkenning en zelfs bij het opgeven van het auto-nummer bijna altijd elk be wijs ontbreekt. Soms zijn de ontvoerden al uren lang ingescheept, voor men de ver missing thuis bemerkt. %^TiemjdUém.hoa in hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van 1#%IN DOOZEN 'O van30ct.- Oude heer dood gevallen Door loopjongen gevonden Men meldt ons uit Den Haag: Maandagochtend is, aldus het Vad., de schoenwinkelier F. Scharrel' uit do Hoogstraat te Den Ilaag dood achter zijn winkel gevonden. Toen de loopjongen der firma om ne gen uur als gewoonlijk aan het werk wilde gaan, vond hij de deur van het magazijn nog gesloten. Hij bleef wach ten. maar om tien uur was nog steeds geen teeken van leven in den winkel te bemerken. Later is de zoon van don heer Scharrer ge komen en toen 't om half 11 nog doodstil in liet huis bleef, begon men te vreezen, dat den lieer Scharrer iets overkomen was. Hij moest op 't oogenblik alleen in het huis zijn, daar zijii echtgeiioote uit de stad was en de doch ter buitenslands vertoeft. De zoon is toen bij buren op no. 20 gaan vragen, of bij door dit perceel probeeren mocht achter in liet huis te komen. Hij klom met den loopjongen op het dak, vandaar op het dak van den schoenenwinkel en de loop- iongen wist over een platvorm en door een raam open te schuiven aan de achterzijde het huis binnen te komen. Even later kwam hij doodelijk ontsteld te ug langs den weg, waarlangs hij het huis was binnen gekomen. Hij vertelde, dat hij iemand onder aan de trap van do eerste ver dieping had zien liggen, badend in zijn bloed. De zoon is toen naar het politicbureau ge- loonen en even later drong de politie het mis binnen door bet opengeschoven raam. Zij vond inderdaad 't lijk van den heer Schar er onder aan de trap der eerste verdieping- Recherche en G.G.D. werden op de hoogte ge steld van deze tragische vondst. I)e politic stelt een onderzoek in. waarbij met alle mogelijkheden omtrent de doodsoor zaak rekening wordt gehouden. Omtrent liet onderzoek van de politie ver nonion wij nog liet volgende: Het is vrij zeker, dat do heer Scharrer van de circa 5 M. liooge, steil" trap is gevallen, e:i daarbij met zijn hoofd op den marmeren vloer is terecht gekomen. In zijn vat heeft hij een schilderij, dat naast de trap aan den wand hing, niedegesleurd, en bij zijn val werd hij door de glasscherven van dat schil derij bloedig verwond. Aangezien tbed van den heer Scharrer niet beslapen was, vermoedt men, dat het onge luk reeds Zaterdagavond laat gebeurd moet zijn. De omstandigheden wezen er op. dat de heer Scharrer zicli laat op de avond nog naar beneden heeft willen begeven, vermoedelijk om de melk, welke nog beneden stond, i« ïalen. Op dat moment moet het droevig on geluk hebben plaats gehad. Het lijk is 's middags door den G.G.D. naar het ziekenhuis Zn'd wal overgebracht. Dr Rochat, die een onderzoek naar de doodsoorzaak instelde, is eveneens van mee ning, dat deze aan een val moet worden toegeschreven. EEN KERKDIEF GESNAPT Toen de kerkeraad te Ruincrwold-Koe- kange bijeenkwam bleek, dat in het kerkge bouw ongewenschte bezoekers waren ge weest. Hoewel in de kerk vrij wat geld aan wezig was en alles overhoop gehaald was, hebben de dieven niets ontvreemd. De offer bussen, die de collectes van een geheel jaar bevatten, zijn onaangeroerd gebleven. De brandkast is iels beschadigd, maar ook liier is liet niet verder gekomen. In verband met den diefstal in de Ned. Herv. Kerk, die den vorigen dag was ge pleegd, heeft de majoor van de Rijksveld- waclit te Meppel aangehouden den. 22-jari- gen Chr. G. J. D. te Steenwijk, vroeger klompenmaker te Meppel. De aangehoudene was reeds meermalen verdacht van het ple gen van kerkdiefstallen in andere plaatsen, o.a. te Amersfoort en te Epe. Hij heeft toe gegeven, op het terrein van de kerk geweest te zijn. juist passeerde, kón slechts den dood van liet slachtoffer constatceren. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zieken huis te Almelo. Uit het onmiddellijk ingestelde politie onderzoek is gebleken, dat de vrachtwagens geheel ter rechterzijde van den weg reden cn dat zij van reflectoren waren voorzien. De verdere inzittenden van de auto, mevr. Knippers uit, Borne, die verwondingen aan bet gelaat en been had bekomen, en haar zoontje, dat aan liet gezicht gekwetst was, konden gemakkelijk uit den wagen worden gehaald. Na te zijn verbonden zijn zij naar huis vervoerd. Briefwisseling met Albury Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Een aantal kinderen van een Chr. School alhier hebben op initiatief van den lieer Haasnoot, onderwijzer aan die school een aantal briefjes gezonden naar kinderen van een school te Albury, de plaats in Australië die om de gebeurtenissen in den Uivernacht wel niet spoedig uit ons geheugen zal gaan Men liad reeds een brief terug ontvangen van den burgemeester van Albury, welke brief wij eenigen tijd geleden reeds publi ceerden. Thans heeft men van schoolkinde ren een zestigtal briefjes ontvangen waar van er veertig aan een persoonlijk adres wa ren gericht. De briefjes bevatten allerlei foto's van Albury en van de Uiver, waar mee de Katwijksclie kinderen natuurlijk zeer in hun schik zijn. Er was ook een brief bij van een schoolhoofd uit Alliury die een school met 1190 kinderen regeert terwijl voorts een zekere mej. J. F. Allon een brief heeft geschreven met een nauwkeurig re laas van den Uivernacht. De heer Haasnoot zal zijn schoolkinderen nog behulpzaam zijn met een antwoord aan hun Australische kameraadjes en het is lang niet onmogelijk dat er op deze manier nog een blijvende briefwisseling ontstaat tusschen Alliury en Katwijk, al zal deze na tuurlijk niet zoo omvangrijk blijven als thans in het begin het geval is. Jacht op een smokkelauto Twee smokkelaars gewond Op den weg RoermondVenlo heeft 's nachts een achtervolging plaats gehad tusschen een smokkelauto en een auto, waarin douane-beambten gezeten waren. Onder Reuven is toen de smokkelauto door de douanebeambten beschoten, met het ge volg dat de auto stuurloos werd en met groote vaarj tegen een langs den weg staan- den boom rteed. De beide inzittenden werden gewond. P. uit Roermond, de eigenlijke smokkelaar, bekwam ernstige verwondingen aan het gezicht, doch kon naverbonden te zijn naar zijn woning worden vervoerd. De tweede inzittende B., eveneens uit Roermond, bekwam ernstige verwondingen aan hoofd, handen en beenen, en moest naar het ziekenhuis te Roermond worden over gebracht. De smokkelauto, waarin zich siga rettenpapier bevond, werd ernstig bescha digd. ONDER EEN WAGENWIEL GEDOOD Men meldt ons uit Sasscnheim: Dinsdagavond ging de voerman K. de Hol lander met paard en kar huiswaarts. Nabij zijn woning aan de Warnionderdam pas seerde hem de tram, waar liet paa>rd van schrok en liet jilotseling oji een hollen zette. Door den hevigen schok viel do lieer kreeg de voerman liet wiel o\er zijn hootd. IC van zijn driewielkar. Ongelukkigerwijze De óhtboden geneesheer, dr. Huelier, liet. hem in bcwusteloozen toestand naar liet Bernardus-gesticht vervoeren en consta teerde een ernstige schedelbreuk. Eenige tijd na aankomst is do lieer De Hollander zonder meer bij kennis te zijn gekomen overleden. HET „ARGUMENT" VAN EEN ZWIJNENKOOPMAN Te O s s (N.-Br.) ontstond op de veemarkt oneenigbeid tusschen twee Nijmeegsche var kenskooplieden. De twist liep zoo hoog, dat de mannen elkaar spoedig te lijf gingen. Een der vechtersbazen haalde een bierglas uit een café en wierp dat zijn tegenstander naar het hoofd. De getroffene had een vrij ern stige verwonding ojigeloopen en moest on der geneeskundige behandeling worden ge steld. De vechtersbaas werd aangehouden. Ernstig auto-ongeluk Een doode; twee gewonden Woensdagavond te circa half zeven had op den straatweg van Almelo naar Borne, nabij Bavinkel een ern stig auto-ongeluk plaats, dat aan den heer B. Knoeff, leerhandelaar te Enschedé, het leven heeft gekost. Op dat tijdstip reed op genoemden weg de vrachtrijder Wooidrik uit Oldenzaal met eenige wagens, beladen met bootnen. Hij hoorde plotseling een geweldige slag achter zich en- bemerkte, dat een auto tegen den achtersten wagen was gereden. De gevolgen waren ontzettend. De auto was van voren geheel in elkaar gedrukt en de bestuurder zat bekneld achter het geheel verbogen stuur. Met eenige moeite slaagde men erin, den ongelukkige te bevrijden, die daarop werd binnengebracht in een nabijzijnd boe renhuis. Dr. Nanninga, van Hengelo, die Sterkere industrialisatie en vernieuwing der vloot Eenige tijd geleden werd den Minister een uitvoerig rapport aangeboden, in zake de reorganisatie van liet visschers- bedrijf te Uitluiden. Wij zijn 'thans in staat uit dit zeer belangrijke rapport, waarin de volledige reorganisatie van het trawlvisschcrijbedrijf wordt uiteen gezet, liet een cn ander te publiceeren. Wij wijzen er nog op, dat een der meest flagrante punten in dit rapport, nl. de oprichting eener Visscherijcentrale, reeds werd verwezenlijkt. De opmerkingen over dit centrale orgaan, die de com missie, die liet rapport samenstelde, maakte, behouden echter, gezien do nog geringe ontwikkeling van de Vis scherijcentrale in alle opzichten hun oogenblikkelijke waarde. Ook de visschorij groeide van kleinbedrijf tot grootindustrie. Zeer opvallend is echter het feit, dat wat tengevolge van moderne bedrijfsleven wel gedaan is, hier achterwege gebleven is. Men heeft iti het visschcrijbe- drijf nimmer zorg besteed aan een afzetge bied en aan een prijsregelingspolitiek, welke o.m. liet aanzijn schonk aan kartelvorming en productiebeperking. Het visscherijbedrijf kenmerkt zich door een vrijwel niet be- heerschte productie en een volkomen on macht ten aanzien van de afzet. Dit gaf tij delijke, maar gsen blijvende welvaart, ook omdat, in Nederland niet regelmatig viscli wordt, gegeten. In ieder geval staat de zaak zoo, dat de viscli zelfs in meerdere streken, vooral in Brabant en Limburg, onmogelijk uit IJmui den is te betrekken, doch uit het buiten land moet worden geïmporteerd. In 1933 is nog zes millioen Kg. ingevoerd; en in 1928 slechts een millioen Kg. En dat in een tijd, dat de IJmuider vis- schersvloot. van 200 tot circa 80 visschcnde schepen terugsloeg. De productie Voorts moeten wij op het merkwaardige feit wijzen, dat ondanks de uitgebreide en tot concurreeren in staat zijnde scheepswer ven, die zich in ons land zelf bevinden, hel materieel, waaruit de vloot bostaat, grooten deels tweedehands in het buitenland is op gekocht. Van de pl.m. 200 trawlers, die in IJmuiden thuis hooren, zijn een ISO-tal 30 jaar en ouder. Naar schatting zullen van de 120 schepen, die thans opgelegd zijn, zeker een zeventigtal onexploitabel blijven. Vele schepen zijn meermaien van eigenaar veranderd, tengevolge van faillissement van de combinaties. Het onderhoud der schepen laat ook even eens veel te wenschen over, meestal wordt hieraan slechts het hoog noodige ten koste gelegd, waardoor de uiteindelijke kosten sterk worden opgevoerd. Het vangen der viscli en het schoonmaken aan boord ge schiedt ook niet op de meest economische manier. Wanneer men met aandacht de ontwik keling van het Nederlandsche visscherijbe drijf volgt, dan blijkt, dat welhaast nergens een initiatief tot verbetering van liet be drijf in Nederland is uitgegaan. Wanneer tenslotte de viscli gelost wordt en verpakt in kisten geveild, vinden de rec- ders een krachtig georganiseerden handel tegenover zich, die zich -op tal van wijzen voordeelen heeft tracht,en to verwerven en dit nog steeds doet. De distributie Hel organisme, dat de distributie verzorgt, bestaat uit grossiers, handelaren, winkeliers en venters. Deze groepen zijn onderling in organisaties vereenigd. De onmogelijkheid om viscli tebewaren' cn dus het groote gevaar om onverkochte viscli snel te moeten weggooien, dwingt hen zoo weinig mógelijk in voorraad'te ne- inen. Hierdoor wordt een remmende invloed uitgeoefend op de consumptie. Winkels voor versche viscli komen in liet binnenland bijna niet voor, terwijl de viscli als bijproduct ook niet wordt verkocht. Ten 'pzichte van de moderne behande ling van voedingswaren, heeft het artikel viscli een geweldige achterstand in te halen. In toenemende mate ziet men de viscli als visch in blik of in glas in de winkels ver schijnen. In dezen vorm is zij een handels artikel. Middelen tot verbetering Indien men tot een wezenlijke verbetering van dc toestanden in het- IJmuider vissche rijbedrijf zal willen komen,, is een centraal orgaan gewensclit, niet medewerking van de regeering en belangstellénden,'-dat in de meest uitgebreide zin de richtlijnen uitwerkt, volgens welke liet bedrijf moot worden, gere organiseerd. Dit kan wat de treeder betreft, bereikt worden door: a. regularisatic van den viecliaanvoer; b. betere verzorging van de visch met het oog op liet voorkomen van snel bederf' c. stelselmatige besparing op bedrijfskos ten door een zoo economisch mogelijke in richting van liet bedirijf; d. het oprichten of in stand houden van of het deelnemen in nevenbedrijvcn, welke geconserveerde viscli vervaardigen, clan wei de daarvoor in aanmerking komende viecli te verwerken tot visohmeel; e. het instellen van pi'ijslimitcn op den afslag voor consumptievisch, conserven- visch en visch voor visch meel fob rieken. Voor zoover de distributie betreft: o. dc organisatie van een intensief wer kend distributiesysteem met centrale pun ten in liet land, ter voeding vaii een locale onder-distributie; b. hetero voorzorg tegen achteruitgang in kwaliteit van de visch in den loop van het distributiesysteem (koelinstallaties): c. levering van viscli in hygiënische toe stand en in een vorm, die een minimum van bewerking Dij de consumptie geeft (vol pakt, gefileerd, in blik, enz.); d. intensieve en suggestieve voorlichting van het publiek door hiervoor geschikte pin pagauda. Van overheidswege client een geregelde keuringsdienst in liet leven te worden g> roepen. De verwerkelijking dezer mogelijkheden Het centraal orgaan zal voor liet vissche rijbedrijf niet alleen een reguleercndo cn een controlcerende bemoeienis moeten hpbben, doch liet zal- goziew-vte achterlijk heid .van hot visscherijbedrijf tevens een taak moeten vinden in de ontwikkeling van dit bedrijf. Dit lichaam zal de wetenschap pelijke, technische en ook economische voort lichtingsdicnst moeten vormen. Voorts zal men moeten overgaan tot liet inrichten van een centraal inkoopbedrijf voor do behoef ten der reederijen. liet toezicht houden op liet onderhoud en de uitrusting van dc vloot. Het initiatief nemen tot het stichten van vischbcwcrkingsbedrijven (fileeren, in maken in blik, vischmeel, etc.). Het inrich ten van een centraal verrekenkantoor tus schen reeders, grossiers en handelaren. Het voorlichten van de overheid in ver band met het uitreiken van vischvergunnin- gen, vervoerverg'unningën e. d. Ten slotte regelend optreden ten aanzien van do prij zen met het oog op de verkoop en de ver werking van visch en het bevorderen van liet tot stand komen van maatregelen, ten einde zooveel mogelijk een regelmatige cn economische aanvoer van visch te verkrij gen. Teneinde het centrale orgaan to vormen en in werking te brengen, zul liet eerst noodig zijn een bekwaam leider aan la stellen. Tot de maatregelen, riic thans genomen kunnen worden, behoort het definitief ui1 de vaart, nomen van oude schepen, terwijl de bouw van nieuwe schepen aangemoedigd dient te worden. Aan liet aankoopen en in dc vaart brengen van verouderd buiteniandsch materiaal, moet paal en perk geslekl w orden. Men ga zoo sjióedig mogelijk over tot georganiseer- de samenwerking van de betrokken bedrijfs groepen. Ten behoeve van don export van ion geil naar Frankrijk, yorglg^eeH ge ut rille in liet loveii geroejieir. Hof-sfuitcir van een casco-verzekering (verzekering van schip met toebelioorcn, takels en masten), moet worden ondergebracht bij de Centrale Werk gevers-Risicobaak. Ten slotte zal tijdelijks hulp op bescheiden schaal van geval op geval tot de mogelijkheden moeten feeliooren. De Tïedarifajtdsclie fandfiasta, is onbetwistbaar de beste. Het slot van de raadszitting Een overwinning van de kleine staten. De Volkenbondsraad hoeft Maandagavond zijn:zitting beëindigd, zonder in de drie za ken, die nog op de agenda stonden en dis alle drie betrekking hadden oji de zittings- proredure volgens artikel 11, par. 2 der sta tuten, een beslissing te hebben genomen. Dc kwestie der schade loossstelling voor de tijdens den wereldoorlog door Enge land in beslag génomen Finse he sche pen is verwezen naar een juridische com missie, die zal moeten onderzoeken of net doelmatig is de arbitrage voort te zetten, hetgeen door Engeland en de andere groote mogendheden wordt bestreden. Naar dezelfde commissie werd, met de zelfde vraag, ook dé aangelegenheid van de Zwitsersche eisch tot oorlogs schadèloos'st el 1 i ng verwezen. Het betreft hier liet Zwitsersche geschil met de groole mogendheden ten aanzie. van de oorlogsschade van Zwitsers in Duitschland. Engeland, Frankrijk en Italic. De hiervoor benoemde raadscommissie be staat uit Cantilo (Argentinië), De Madaria- ga (Spanje) en Benesj (Tsjecho-Slowakije). Deze zaak gaat niet alleen Finland en Zwitserland maar alle kleine staten aan, die nlleu reden hebben om de vertegen woordigers der kleine mogendheden in den Volkenbondsraad dankbaar te zijn, dut de zen den Raad belet hebben, de stellingyan de groote mogendheden aan te nomen, dat dc Volkenbondsraad steeds zou moeten wei geren geschillen in behandeling te nemen, die de goede verstandhouding en den vrede niet in gevaar kunnen brengen cn die slechts geldelijke belangen tot onderwerp hebben. De Raad heeft voorts zonder eenige dis cussie besloten, liet vraagstuk inzake de S a a r v 1 u c h t cl in ge n, waarover Laval een memorandum luid ingediend, in studie te nemen, lie Raad heeft acre genomen van dit Fransche memorandum en heeft den rapporteur voor liet vraagstuk der vluchte lingen in liet algemeen, den gedelegeerde van Mexico Najeira, opgedragen; oin in de volgende Raadszitting voorstellen omtrent de Saai-vluchtelingen te doen in samenwer king met de Raadscommissie-Aloisi. Wat ten slotte d c klacht a n Irak in verband niet grensséhending door Pcr/.ië betreft, de arhitragepogingen zullen worden voortgezet tot de volgende Raadszitting. De vertegenwoordiger van Irak verklaarde, dat. zijn receding bereid was zich te onderwer pen aan de uitspraak van het Permanente Hof voor Internationale Justitie, terwijl de Perzische gedelegeerde naar voren brarhtr dat Irak een volkomen omstreden grens regeling tot, uitgangspunt koos voor de her behandeling en dat niet liet oog op de 'om standigheden een beroep op liet Ilaagselic Hof op zijn minst voorbarig was. Het be treft hier de henordeeling van oude oorkon den betreffende de grensbepaling tusschen Perzië en liet voormalige Ottomaansche rijk. Russische functionarissen in den Volkenbond. Uit Genève: Tijdens de openbare Raads zitting van gistermiddag is de nieuwe Rus sische onder-secretaris, generaal Rosenberg, door den Volkenbondsraad beëedigd. Voorts is de Rus Rosenbluni hij besluit van den Volkenbondsraad benoemd tot lid van :1e financiecle' commissie. Verder werd nóg dó Russische tinancicele deskundige Swanydz benoemd tot lid van de economische com missie en dc Russische professor iu de me dicijnen Bronner tot lid van de hygiënische commissie van den Volkenbond. bok in de internationale commissie voor intellertueele samenwerking zal op voorstel van Fransriie' zijde later een Sovjet-liussiscli lid worden opgenomen. Ontploffing in een Amerikaansche mijn Ruim 20 mijnwerkers bedolven. Uit Pottsville (Pennsylvania): In de zesde verdieping van den ongeveer 20 K.M. van hier gelegen steenkoolmijn Silberton is door nog niet bekende oorzaak een ontploffing ontstaan. Ruim 20 mijnwerkers werden be dolven. Reddingsmanschappen zijn aan het werk om de verongelukten te bergen. Het staat nog niet vast of doodelijke ongevallen hebben plaats gevonden. Nader wordt gemeld: D'e ontploffing in de mijn Gilberton heeft tot nu toe reeds acht dooden geëischt. Vijf tig mijnwerkers werden geborgen met ern stige rookvergiftiging. Van 30 arbeiders, die 'óp de zesde' gang werkzaam waren, kon'iiog niemand wor den gered. De bergingswerkzaamheden wor den niet koortsachtige haast, voortgezet. De geheelc schacht is niet dikke rook gevuld. Italië en de moordpartij in Fransch Somaliland Abessinië's lidmaatschap van den Volkenbond. Uif, Rome: De berichten over 't Franscli- Abessinisclie incident trekken groote be langstelling in dc Italiaansche openbare meening. Mon ziet daarin een bevestiging van de juistheid van liet optreden van Italië en van zijn protesten in Addis Abeba, De omstandigheid, dat op de beide Abessini- sche overvallen op Italianen in korten tijd een gelijke overval op Fransche detache menten is gevolgd, jpreekt er duidelijk voor, dat er iets niet in orde is in het Abessini- sche keizerrijk. De „Corriere della Sera" werpt in dit ver band dc vraag op, of een land, dat tegen over zijn onderdanen en J>ij zijn eigen troe pen zolis geen. discipline kan handhaven op een gelijk niveau gesteld kan worden met de waarlijk beschaafde landen. liet is be vreemdend, zoo niet ontoelaatbaar, dat een staat, die als Abessiniö in liet binnenland zoo weinig veiligheid biedt, lid kan zijn van den Volkenbond. Men kan er alleen op wij zen, dat Frankrijk indertijd liet opnemen van Abessinie heeft doorgezet en daarmede ecu onverstandige geste heeft begaan, waai- van het thans het oor,harige karakter moet inzien. Uit Parijs wordt gemeld, dat de moord partij daar diepen indruk heeft gemaakt. De bladen wijzen jr algemeen op. dat de Abes&jnische aanval op F ransch gebied l>e-' Ier dan welke documentatie ook van don abnormalcn toestand blijk geeft, waarin Ethiopië, liet Afrikaansche rijk, waaraan Europa noch zijn vertrouwen noch zijiiliuJp heeft geweigerd, verkeert. Het Fransche ministerie van koloniën pu bliceert een mededeeling over liet bloedig* incident in Fransch Somaliland Volgens deze mededeeling is liet aantal dooden nog aanzienlijk hoogcr. Fr zijn 97 personen om liet leven gekomen, n.l. behalve dc jonge koloniale ambtenaar Bernard, die in 19112 de koloniale school had verlaten, en zijn mili taire soldaten, nog S0 inboorlingen van den oj) Fransch gebied kampeerenden Issa-stani. De overval werd op IS .Januari in de streek van Dikil-Lac-Abbé door den oorlogs zuchtige» stam der Assaimaras gepleegd. De gouverneur heeft thans een politie- ex ped i t i e ui t gezon cl en. In verantwoordelijke Fransche kringen wil men voorloopig geloof hechten aan het zuiver plaatselijke karakter van deze aan gelegenheid cn dc resultaten van het onder zoek afwachten. Tusschen de op Abessi- nisch gebied wonende Assaimaras en de fssa heerscht een oude vijandschap, die reeds in 19;}2 een zestiental slachtoffers van de Issa heeft geëischt. Toentertijd is het bij de achtervolging door de Fransche politie- troepen tot een gevecht gekomen, waarbij de tegenstanders GO man verloren. De minister van koloniën heeft bijzonder heden ontvangen nopens liet incident. Dc administrateur Bernard was naar Aissas, dut dooi* Aissaniaras was overvallen, ver trokken. Hij streed totdat zijn bairnitievoor raad was uitgeput en hij bezweek op liet slagveld tengevolge van tien wonden. Men weet nog niet boe groot de verliezen zijn ge weest aan de zijde der inboorlingen, die 800 man sterk waren. De nagedachtenis van Bernard is hulde gebracht In een dagorder, terwijl hem het legioen van eer werd ver leend. Aan de Quai d' Orsay wordt verklaard, dat liet incident in Fransch Somaliland een zuiver plaatselijke beteekenis heeft en der halve geen diplomatieke gevolgen zal heb* ben. Het proces tegen Hauptmann FI.KMINGTON', 22 Jan. Het net van bewijzen wordt steeds meer rond Haujitniann dicht getrokken, zoodat aan liet slot van de ver handelingen van gisteren bij de toehoorders de indruk bestond, dat het openbaar mi nisterie en de gezworenen thans van de schuld van beklaagde overtuigd zijn. I it de getuigenverklaringen van gisteren is gebleken, dat Haujitniann zich in liet be zit v'atl- 30.000 dollars bevond, hoewel hij op 1 April 1932 slechts 300 dollars op de bank bad. ZëJfs.de verdedigers van Hauptmann scho nen gister wat ontmoedigd. Tor.li kondigden zij weer aan, dat zij een nieuwe reeks ge tuigen ia décharge zullen laten voorkomen, .die een alibi van Hauptmann in den nacht van de ontvoering zullen bewijzen. Een nachtportier uit liet stadsdeel Bronx zal ge tuigen, dat hij Hauptmann in den betrok ken nacht voor een bakkerij in Bronx op zijn vrouw, lieeft zien .wachten. Een andere getuige, ft décharge is bevreesd voor dc werkelijke ontvoerders als Dij ten gunste van Hauptmann getuigt. Hij wil derhalve slechts zijn verklaringen afleggen als hem v'nn politiewege bescherming wordt toege zegd. FLEMIN'GTON, 23 Jan. De procureur-ge neraal 'ilents heeft medegedeeld, dat hij Woensdagmiddag liet getuigenverhoor zal beëindigen, nadat nog zeven getuigen a charge, gehoord zijn. De lioutdeskundige Koehler, die in onge veer 4Q.00U. lioutzaken een onderzoek heeft ingesteld naai' de herkomst van het hout \an dep ladder, waarmee de ontvoering is gepleegd, zal heden een verklaring afleggen, dat ecu deel van dc ladder vervaardigd is uit planken an de zolder van Ilaujitmamis huis. Twaalf ambtenaren der GepeOe veroordeeld 1 it Moskou: Hot militaire college van liet Opperste Gerechtshof heeft twaalf ambtena ren van de Gepeoe te Leningrad, o. w. de vroegere chef Medwed, veroordeeld wegens laakbare handelingen en vergrijpen tegen de wet- tot bescherming van den staat. Zij werden in liet geheel voor den duur van 37 jaar verbannen en bovendien allen tot gevangenisstraffen veroordeeld. Medwed wordt verweten, dat hij niet vol doende maatregelen heeft genomen ter be scherming van liet leven van Kirof; in hot bijzonder heeft hij niet verhinderd, dat cte moordenaar van Nicolajef het paleis, waar- inKirof werd vermoord, kon binnendringen legen het vonnis kan geen beroep wor den aangeteekend. Alle veroordeelden zijn oude leden der communistische partij. Het vonnis heeft in politieke kringen te Moskou sterk de aandacht getrokken. Mijnongeluk in Zuid-SIavië 11 dooden, 7 zwaar-, 5 lichtgewonden. Bij Sajetsjar in .Serv ië is Dinsdag tenge. volgc van een gasoxjilosic een zeer ernstig mijnongeluk ontstaan. Do „Fraude" meldt, dat op het oogenblik der ontploffing verscheidene honderden mijnwerkers onder den grond aan liet werk waren. Volgen- een mededeeling van den mijneigenaar zijn echter slechts 24 mijn werkers door liet ongeluk getroffen. Waar van tot dus verre zes als lijken geborgen zijn. De mijneigenaar, de voormalige minister George Gentsjitsj, verklaarde echter, dat de ze "mededeeling niet definitief was; aange zien Dij slechts moeilijk telefonisch contact kon krijgen niet Sajetsjar. Elders publiceert de Prawda in dezelfde editie oen gerucht, volgens hetwelk liet aan tal dooden tot dusverre 30 zou bedragen. Het blad verklaart, dat liet onmogelijk is nauwkeurige berichten te krijgen, aange zien men in Sajetsjar zelf niets hejiaalds weet omtrent den omvang van de ramp. Een later bericht van Gentsjitsj meldt, dat volgens de laatste nog niet bevestigde belichten liet aantal dooden 11 bedraagt en dat 7 mijnwerkers zwaar- en 5 licht gewond zijn. Een mijnwerker worilt volgens dezo mededeeling nog vermist. ZWARE SNEEUWVAL IN ITALIË. Boerenhofsteden bezwijken onder sneeuwlast. Uit Rome: In de nabijheid van Bari, in de provincie Apnlie, zijn verscheidene boe renhofsteden onder den sneeuwlast, die oji de daken lag, ingestort. Niet minder dan 27 gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden Gewond werd niemand. VERRASSENDE ONTHULLING lit Now York: Een bewoner van Alpine, in den staat New Jersey, Russell lley, ging m October j.l. met zijn vrouw picknikkon op een rots aan de Hudson, toen hij door twee mannen werd overvallen, die hem van do 000 voct liooge rots naar heneden wier pen. Gelukkig kwam Jiij terecht op een 50 voet lager gelegen plateau, en liep liij slechts lichte verwondingen op, waarvan hij sjióedig herstelde. De politie, die indertijd van liet voorge vallene oji dc 1 loogt e was, en een onderzoek instelde naar de daders, deed dezer dagen den gerecklen echtgenoot een verrassende mededeeling, toen zij zijn vrouw kwam ar resteeren. Het bleek n.l. dat Mrs Lucille Hey zonder medeweten van haar man een levensverzekering van tienduizend dollar op zijn naam had gesloten, cn twee mannen, Charles Mucci en Edward Price, had ge liuui'd, om op deze plaats haar man naai' beneden te werpen, waardoor zij zicli in liet bezit van de premie hoopte te stellen. Ook dc brille medeplichtigen konden gearres teerd uorilcn en de drie arrestanten zullen thans terecht staan wegens poging to.f moord. TEGEN HANENGEVECHTEN In Frankrijk, waar evenals in Sjjanje veel gedaan wordt aan hanengevechten, is men van jilan de belasting oj) die wreede kijk spelen zóó hoog op te voeren, dat de ge vechten practisrh verboden zullen zijn. Do Bond, die toezicht, op de gevechten houdt en 12d0 vereenigingeii van tezamen 60.000 leden omvat, heeft oen afvaardiging naar de regeering gezonden om haar te verzoe ken (Ie belasting te verlagen of te laten ver vallen.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5