Van Rotterdamsehe jongens uit den Spaanschen tiid Kerk en School MAAS- EN SCHELDEBODE 2ATERDAG 26 JANUARI 1935 BEGROOTING LANDBOUW CRISISFONDS HET TEELTPLAN-1935 LANDEN TUINBOUW Op steunvermindering aangedrongen Al of niet autarkie? I-Iet Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer is verschenen inzake de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1933. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat steunverleening aan den landbouw in den ruimsten zin des woords noodzakelijk is en binnen afzienbare tijd ook nog niet kan worden gemist. Verscheiden dezer leden zouden echter wenschen, dat deze vermindering van de steun zich in een versneld tempo voltrok, daar op den duur de steunverleening aan de landbouw niet in de tegenwoordige om gang te handhaven is. De landbouwsteun verhoogt de kosten van het levensonderhoud of houdt in' ieder geval de noodzakelijke kostendaling tegen. Daardoor remt de steunverlcening de dringend noodige aanpassing van ons ge ilede bedrijfsleven. Weer andere leden zagen in het streven naar vermindering van de steun aan de landbouw een gevaar, liet is er nog ver van daan, dat de bedrijven in het algemeen loo- nend zijii. In de veehouderij en vooral in den tuinbouw worden nog steeds zware ver liezen geleden. Het is geheel onjuist, te klagen over hooge lasten, welke de land bouwsteun op de niet landbouwende bevol king zou leggen, zoolang een zoo groote wanverhouding bestaat tusschen de beloo- ning van de arbeid in de landbouw en die van de overige bevolkingsgroepen. De vaste lasten Verscheiden leden wenschten een duide lijke uiteenzetting van de voornemens der regeering op het punt van verlaging van de vaste lasten van de landbouw. Verscheiden andere leden voegden daaraan toe, dat zij verlaging vooral noodig achtten, omdat nu de landbouw steun yoor een niet gering deel ten goede komt aan personen, voor wie deze niet bestemd is. Deze leden drongen ook aan op spoedige indiening van het ont werp- pachtwet. Volgens weer andere leden kan tegen een zekere, onder de tegenwoordige omstandig heden zeer matige pacht en rentevergoe ding geen bezwaar worden gemaakt. De pachten zijn reeds zeer sterk gedaald. Deze leden waarschuwden tegen de aandrang tot herziening van hot pachtrecht om crisisver schijnselen tegen te gaan en voorts tegen het streven om van overheidswege in te grijpen in het hypotheekwezen. De heffingen op granen Verscheiden leden zouden wenschen, dat lie heffingen (invoer- of monopolierechten) op granen en aanverwante artikelen zooda nig zouden worden verhoogd, dat daardoor de verbouw van granen en voedergewassen automatisch loonend werd. liet verkregen heffingsbedrag zou ten minste 160 millioen groot zijn. Dit zou in des eerste plaats moe ten worden besteed voor restituties aan andere bedrijven, welko daardoor in moei lijkheden zouden komen, en voor steunver lcening aan de veehouderij en andere niet loonende bedrijfstakken. Hooge heffingen op granen zullen ook leiden tot een zoo intensief mogelijk ge bruik van onze bodem. Op bezwaren van handelspolitieke aard mag de verwezenlij king van deze plannen niet afstuiten. Verscheiden andere leden waarschuwden ernstig tegen deze denkbeelden. Met vol doening zagen zij, dat de regeering zich te gen zulk een streven naar vérgaande autar kie blijft verzetten. -«£1 Bevordering van uitvoer Verscheiden leden drongen er op aan, tien export van landbouwproducten in den ruimsten zin, en in het bijzonder dien van tuinbouwproducten, zooveel mogelijk te be vorderen. Te ver gaande reglementeering. Verscheidene leden waren van meening, 'dat bij het thans gevolgde systeem van steunverleening een te ver gaande regle- imenteering plaats heeft en dat daardoor dieper in het bedrijfsleven wordt ingegre pen dan strikt noodzakelijk is. Naar hun oordeel dient de Regeering zich te beper ken tot het vastleggen van de groote lijnen ien het toezicht op de uitvoering der steun maatregelen. De uitvoering zelf behoort aan de boeren en hun organisaties te wor den opgedragen. Van verschillende zijden werd er bij de Regeering op aangedrongen, de belangen der landarbeiders zoo goed mogelijk te behartigen. De suikerbiet. Sommige loden tyaren van meening. dat verdere -steunverleening aan de verbouw van suikerbieten hier te lande niet verantwoord is; in ieder geval behoort h. i. de suikerbieten teelt zoo snel mogelijk aanmerkelijk, te worden ingekrompen. Dit is een gebied, waarop economische samen werking met Ned.-Indië uit een oog punt van algemeen Rijksbelang noo dig is. De varkensteelt. Gaarne zou men van den Minister ver nemen, welke politiek de Veehouderijcen trale in de toekomst wil volgen, voor wat betreft de varkensteelt Gevraagd werd, of de Regecring een berekening zou willen overleggen van de opbrengst van de bacon export naar Engeland en van de daaraan verbonden kosten. Men zou gaarne ver nemen, of de pogingen om het Nederland- sche vleeseh met het Deensche te doen concurreeren, geslaagd zijn en of er ge gronde hoop bestaat, dat dit in de toekomst ook zal geschieden. De tuinbouw Vele leden waren van oordeel, dat deze begrooting een voor den tuinbouw zeer ongunstigen indruk maakt, indien het on mogelijk mocht zijn, meer dan D/z mil lioen beschikbaar te stellen voor steun aan de groente- en fruitteelt, zoo werd o.a. ge vraagd, is het dan niet mogelijk, een rege ling in te voeren, waardoor de prijzen op de binnenlandsche markt althans eeniger- mate loonend zouden worden? Verscheidene leden waren van meening, dat de verschillende ten aanzien van bloembollen voorgestelde heffingen op het bloembollenbedrijf, dat tot nu toe hoege naamd geen financieelen steun van de Re gecring heeft ontvangen, te zwaar zullen drukken Op verlaging werd dan ook aan gedrongen. Van verschillende zijden werden ernstige bezwaren ingebracht tegen de Regeerings- maatregelen op het gebied van de pluim veehouderij. Op het terrein van de teeltbe perking achtten zij dwang uit den booze. De pluiraveestapel aldus deze leden past zich zelf wel aan, ook zonder Regee- riugsmaatregelen. Tenslotte drongen verscheidene leden er nogmaals op aan, ook voor de boschbouw krachtens de Landbouw-crisiswet steun maatregelen te nemen, terwijl mede werd aangedrongen op dergelijke maatregelen voor de bijenhouderij, teneinde deze tegen de buitenlandsche concurreptie te bescher men. Verlaging steun voor tarwe en peulvruchten Richtprijs van tarwe op io gulden bepaald Andere regeling voor aardappelen Het groot belang voor de landbouwers om, in verband met de vaststelling van hun teeltplan, tijdig op de hoogte te zijn van do teeltregelingen en richtprijzen voor de Akkerbouwgewassen, wolke zullen gel den voor den oogst 1935, heeft de Minister van Economische Zaken doen besluiten thans mededeeling te doen van de maat regelen, welke de Regeering voor den oogst 1935 voornemens is te treffen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer zich wijzigingen in den toestand voordoen, dit voor de Regeering aanleiding kan zijn de richtprijzen te herzien. Wat betreft de tarvveteelt, evenals het vorig jaar zal wederom 1/3 ge deelte van het bouwland met tarwe mogen worden beteeld. Een uitzondering hierop wordt ge maakt ten aanzien van bedrijven met ten hoogste 1 y2 H.A. bouwland. Het is toegestaan op deze bedrijven telken jare ten hoogste Ve H.A. tarwe te telen, dus op een bedrijf met 1 H.A. bouwland zal H.A. tarwe mogen worden gezaaid. De richtprijs voor de tarwe van den oogst 1935 is bepaald op f 10.per 100 K.G., berekend volgens dezelfde grondslagen als tot dusver. De teelt van de andere granen en de peulvruchten is niet aan beperkingen on derworpen. i Het. bestaande systeem van toeslagen voor rogge, gerst en veldboonen, met dien verstande dat de teler hiervoor zal ontvan gen een prijs liggende tusschen f 7.en 8.— per 100 K.G. resp. voor rogge en gerst en voor veldboonen, een prijs liggende tus schen 8.en 9.— per 100 K.G, blijft gehandhaafd. De richtprijs van groene erwten, blauwpeulerwten en Wijker vale erw ten is bepaald op f 9.— per 100 K.G.; van Schokker erwten, lage en ronde bruine boonen, platte capucijners, Hoornsche zoowel als Mansholtcapu- cijners, rozijn- of wel grauwe erwten op f 10.50 per 100 K.G.; en van witte boonen op f 13.per 100 K.G. Het maximaal voor consumptieaardappel len toe te laten areaal is bepaald op 100.000 H.A. Voor 't telen is oen nltpootvergunning verelscht, waarvoor een teeltheffing van 30.per H.A. is verschuldigd. Deze teeltheffing is niet verschuldigd wanneer men niet meer dan 5 Are ver bouwt, terwijl bij de berekening van de teeltheffing voor elk toegestaan oppervlak een oppervlak van 5 Are wordt afgetrokken Voor niet op de consumptiemarkt te plaatsen aardappelen is wederom denatu- ratie mogelijk, de grootte van de denatu- ratie-vergoedingen kan nog niet worden vastgesteld. De uitpoot van fabrieksaardappelen wordt niet meer geregeld aan de hand van de teelt in voorgaande jaren, doch naar het bedrijfstype. De totale hoeveelheid garan tiebieten is wederom vast gesteld op 15-40 millioen K.G. De toewijzing zal echter anders ge schieden dan voor den oogst 1534. Den telers zal worden toegewezen drie vierde gedeelte van de gaiantie waarvoor ze volgens hun bieten verleden in aanmerking zouden komen, terwijl een vierde gedeelte over de districten onder de aanvra gers zal worden verdeeld, waarbij rekening zal worden gehouden met het bedrijfstype. Voor bedrijven met een maximum bouw land-oppervlakte van 2 H.A. zal garantie kunnen worden gegeven voor een hoeveel heid overeenkomende met de opbrengst van 1/2 H.A. bouwland. De garantieprijs voor de bieten is, geleverd op de gebruikelijke con dities aan grootsclieepsvaarw.it jr en van gemiddeld suikergehalte, vastgesteld op 19.— per 1000 K.G. De bestaande steunregeling voor de cichorei zal gehand haafd worden. In afwijking van de regeling voor de vlasteelt in 1934, waarbij het ge steunde areaal beperkt was tot 6000 H.A., zal in 1935 vermoedelijk een uit breiding van het oppervlak tot 10000 H.A. kunnen worden toegestaan. De toestand op de vlasmarkt, die in den laatsten tijd een gunstige wending nam, laat niet toe, dat reeds thans definitieve steunmaatregelen voor dit product worden vastgesteld. Afgewacht dient te worden hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Het ligt evenwel in de bedoeling van de Regeering om in ieder geval vóór 1 Juni 1935 zich ten opzichte van steunmaatregelen voor het las uit te spreken. Rundveebeperking OPGAVEN VAN TE LEVEREN VEE SPOEDIG GEWENSCHT Hoewel sedert 12 Nov. j.I. reeds ongeveer 90.000 runderen door de Nederl. Veehouderij centrale zijn afgenomen, werd tot. heden nog niet door alle veehouders gebruik ge maakt van de geboden gelegenheid tot leve ring van Hinderen aan de Nederl. Veeliou- derijcentrale. Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt, zal na 1 April a.s. de gelegenheid niet meer aanwezig zijn runderen ter leve ring op te geven. Heeft op dezen datum de opgave nog niet plaats gevonden, zoo zal aangenomen vvor den, dat de betrokken veehouder er de voor keur aan geeft, dat de toewijzing van kal veren.1933 wordt verminderd met het aan tal niet geleverde dieren. Deze toewijzing zal thans spoedig kunnen plaats v inden. Het aantal runderen, dat op het oogenbliik der toewijzing nog niet ge leverd is, zal voorloopig worden afgetrok ken van het aantal toe te wijzen kalveren. Al naar gelang de levering plaats vindt, zal de toewijzing dan worden aangevuld. Het is echter van belang, dat men reeds dade lijk in het bezit komt van de definitieve toewijzing. Aan rundveehouders, die nog geen of nog niet voldoende runderen heb ben geleverd, wordt derhalve aangeraden, de runderen, welke zij nog wenschen te leveren, ten spoedigste ter levering op te geven. Wenscht men, in verband met bij' zondere omstandigheden, nog niet dadelijk te leveren, zoo kan zulks op de aangifte- kaart vermeld worden. Met dezen wensch zal bij de afname zoo veel mogelijk rekening worden gehouden Waarom of vóór 1 Januari geen rekening gehouden kon worden met dringende rede nen, om na 1 Januari te leveren ,is ons nog niet duidelijk geworden. De pressie toen uitgeoefend door de organisatie om jong- draclvtig vee op de markt te koopcu, lijkt ons niet de juiste, zouals we reeds eerder opmerkten. (I'.od.). AFNAME REGEERINGSVEE Week van 1016 Febr. a.s. Voor liet ju de week Aan 1016 Febr. a.3. aan te bieden jong drachtig vee, 't welk lean plaats hebben op de bekende plaatsen en tijden moeten de aan gif te ka ar ten bij die dis tr iets- seoretariiSisen der Gewestelijke Landbouw crisis - Organisatie ingezonden worden vóór 2 Feb. 1035 (in ZeeLand tot 5 Febr, a.s.) DE ZEEUWSCHE LANDBOUW BEDRIJVEN Vergadering van het Hoofdbestuur Op de vergadering van het Hioll') ;V uur de? ZeeuiWsohe La/ndibouwmaatsieihappj j. deelde de Voorzitter mede, dat de Minister voornemens ia uit het crisdsfonds 1533 en 1934 steun to verloenen op basis van de lammeremnventari- satie 1933. Vóór behoud van den landbouw steun. De secretaris is er niet gerust op dat de steun aan tarwe ongewijzigd zal blijven. Ook voor andere gewassen die'gt er gevaar. Daarom moet de boerenstand piraat. zijn. De teeltegeldng voor tarwe zal wel zoo blijven, maar van de prijzen weten we niets, De rage- ling van de bieten is gepubliceerd. De Secretaris kan meded en, dat de tegen woordige aar dap pel steun regeling met al haar rompslomp zal verdwijnen en dat daarvoor in de plaats zal komen een heffing bij de bron. Die heffing zal bedragen 2340 per H.A. Maar we hebben dan niet de zeker heid dat dit bedrag bij den boer terugkomt. De garantie voor loonende prijzen is er niet. Over dit punt wordt zeer breedvoerig van gedachten gewisseld. Algemeen is men van oordeel dat in ieder geval minimumprijzen moeten worden vastgesteld. De vergadering verklaart zich voor minimum prijzen, liefst zonder eenige, maar desnoods met een heffing. De garantie op de suikerbieten kan volgens het oordeel der vergadering niet meer ver laagd worden, wil de teelt nog rendabel blijven De vergadering betreurde het algemeen dat er van de prijzen van de verschillende gewas sen nog zoo weinig bekend is Betreffende het rundvee werd er over geklaagd dat de rundvee-centrale het gewicht dor vaarzen te hoog stelt. Daardoor ontstJ-un moeilijkheden. Men kan er in bepaalde deelen van Zeeland niet aan voldoen. Het seoretariaat had een uitvoerig rapport ingcdichd over den toestand der kleine u <?- drijven. Deze bedrijven verkeeren i«i groo- ten nood. Uit het ingesteld onderzoek blijkt dat van de bedrijven in Zeeland 48.1% 15 H.A. groot was, 17% van 510 H.A., 14.7% van 10 tot 20 H.A.. 15.8% van 21 tot 50 H.A. -1.2% van 50 tot 100 H.A. en 0.2grooter dan 100 H.A. De volgende maatregelen worden voorg ateld voor de kleine bedrijven: 1. Verlaging van vaste lasten (Hierbij moet worden erkend dat sommigen soms tegen on verstandige prijzen hebben gekocht of ge pacht, zelfs nog dezer dagen, toen gronden van de Spoorwegen werden verpacht); 2. Mc-rdere bedirijfsvodrlk'httng en onderwijs; 3. Invoering van minimumprijzen voor aardappelen: 4. Ver- leenen van meerdere garantie voor den ver bouw van aardappelen en suikerbieten; 5. De verbouw van tuingewassen in zeer kleine be drijven vrij te laten (Hierbij zal echter groote voorzichtigheid noodig zijn); 6. Verleen en van meer biggenmerken en kalversohetsen7. Be vordering van meer werkgelegenheid in de grootere bedrijven, eventueel plaatsing in de werkverschaffing; 8. Verschaffing van goed koop bedrljfscrediet. Dit rapport wordt na een korte discussie goedgekeurd. De Groninger Boerenbond heeft onlangs aan gesneden de kwestie van de regeling der kar- w ij t e e 1 t. In Groningen "il men ter bestrij ding van de karwijmot een jaar geen karwij verbouwen, het e^ne jaar niet benoorden en het andere jaar niet bezuiden Zwolle. Hieroyer heeft de «kktrbouwcommissie der Z.L.M. een rapport uitgebracht. Ze komt tot dez«» conclusm: De teelt van karwij worde in Nederland beperkt tot e<en jaarlijksche opper vlakte van 5000 H.A. 2. Indien nood-ig worde door regeering eer zekere hoeveelheid karwij uit de markt gekocht, waarvoor de gelden gevoteerd kunnen worden door het Landibouwcrisisfonds. 3. Mócht d* oogst van een zeker jaar zeer gunstLg uitvallen, zoo kan in een of meer vol gende Jaren een grootere beperking voor den uitzaai -worden voorgeschreven. tfm-eindc daar door de gelegenheid te scheppen ck door de regeering uit de markt gekochte voorraden geleidelijk te liquideeren, zonder een prijsval te veroorzaken. Uit de discussies bleek wel dat de vergade ring er niets voor voelde om de teelt in Zee land. waar men geen last van dp karwijmot heeft, te beperken ter wille van Groningen. Men verklaarde zich wel voor prijsregeling, maar is tegen het Groningsche plan om de teelt een jaar stop te zetten. NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam. Dr. H. van Oyen te Breda. G. Groeneboer te Doetinchein en J. S Hartjes te Vlisslngen. Drietal: Te Haarlem-Noord (Schoten), G van Veldhuizen Azn te Iloutum, Dr M. v. d. Voet te Roodeschool en A. T. W. de Kluis te Vlissingcn. Beroepen: Te Voendom (Evangelisatie), C. Nieboer, cand. te Hilversum. Beroepen: Te Dinteloord, P. Bouw te Me lissant. Te Barneveid, H. Bout te Genemuiden. Beroepen: Te Amsterdam (vac-Kromsigt) Dr. H. J. Hcnders te Wassenaar. Te Roermond (toez.), H. C. J. Hoogendijk te Sittard. Tc Gar deren, B. C. G. Steenbeek te Bennekom. Aangenomen: Naar Vrouwepolder (toez.). H. M. J. van Duyne, cand. en hulppred. te Ter- i euzen. GEREiF. KERKEN Drietal: Te Loppcrsum. Dijk te Sellingen. W. Scheeie te Hoogersmilde en H. Vogel te Roden GEREF. GEM. Beroepen: Te Dordrecht, M. Heikoop te Utrecht. Prof. Barth HERST. EV. LUTH. KERK Bedankt. Voor Den Helder, B, E. J. Bil te Enkhuizen. PROF. KARL BARTH TE UTRECHT Naar ons gemeld wordt, zijn de pogin gen van het Co- mité-Karl Barth in zooverre geslaagd dat de Bonnsche hoogleeraar, d i e aee 1' w a a x s c h ij n 1 ij k een Katheder te Bazel zal k r ij- gen, te Utrecht eenige colleges zai geven. Het eerste college op 8 Febr. 5 uur. Deze staan liet in universi tair verband. Men verwacht, dat de toeloop uit andere Acade miesteden van dien aard zal zijn, dat een zaal buiten de Universiteit gezocht moet worden. Ds. G. HOFSTEDE Ds. G. Hofstede, predikant bij dc Doopsgez. Gem. te Blokzijl, zal met Juni a.s. met emeritaat gaan en zich dan metterwoon vestigen te Leersum. Ds. Hofstede is eerst kortgeleden afgetreden als lid van dc Prov. Staten van Overijssel en buiten gewoon lid van Ged. Staten. Ds. Hofstede, die 35 jaar voor de Anti-Rev. partij geijverd heeft en lid was van het Centraal Comité dier partij alsme de bij herhaling Kamcrcandidaat, is thans overge gaan tot de Nat. Socialistische Beweging (N.SB.). Van zijn hand is een brochure op de pers gegaan waarin hij onder den titel: „De Chr. religie in haa; beteekenis voor staat en maatschappij van zijn overgang publiekelijk rekenschap geeft Ds. Hofstede heeft als predikant 43 dienstjaren en stond achtereenvolgens te Baard. Aardenburg en sedert 8 Maart 1903 te Blokzijl. Hij is de eenige orthodoxe onder de Doopsgez, predikanten. JUBILEUM Ds. M. VAN EMPEL Hen zoowel in als buiten zijn Kerk bekend en in velerlei arbeid zijn lust hebbend leeraar: Ds. M. van Empel, predikant van de Ned. Heiv. Kerk te Middelburg, viert vandaag h% feit, dat hij 25 Middelburg vierde Woensdag het feit, dat hij 25 jaren geleden zich verbond aan de gemeente van Zeelands hoofdstad. Ds. van Empel, te Dordrecht in 1S8I geboren, werd in 1905 candidaat, en diende van 1906— 1910 de gemeente vatl Biggekerkc, waarna hij op 23 Jan 1910 zijn intreoe te Middelburg deec In 1911 reeds werd dc /jbilaris Godsdienstonderwijzer aan de Rijkskweekschool te M'dcb'burg. Voorts is hij praetor van den Ring Middelburg, voorzitter van het classicaal bestuur in de classis Middelburg en voorzitter van den Bond van Nederland^che Predikanten. Buiten den kring van het kerkelijke leven is Ds. van Empel o.m.: sedert 1918 bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek tc Middelburg. Hij werkte mede aan de oprichting van de Openbare Lees zaal en was van den beg'nne af haar voorzitter; verder is hij hoofdbestuurder van de Centrale Ver. van Openbare Leeszalen en lid van de Staatscom missie van advies inzake het Bibliotheekwezen. Tot de oprichting van den Chr. Besturenbond gaf ds. van Empel den stoot en de afdeeling Mid delburg van den Chr. Werkmansbond heeft in hem haar eerevoorzitter. Dan is hij oprichter en nog steeds voorzitter van de Vereeniging tot be strijding der t.b.c. en de afdeeiing Middelburg van de Vereeniging tot verbetering van gevangenen. Bij 'de oprichting van het plaatselijk crisiscomité trad ds. van Empel als voorzitter op. doch dit werk heeft hij onlangs aan mr. F. B. Evers over gedragen. ZONDAGSHEILIGING Ook in Z. Afrika is men in zorg over <le verzwakking van het besef, dat Gods ge bod boven alles menscheijke o\er\vegin- gen staat. In 't bijzonder wijst „Die Kerk bode' op de wijze, waarop men er den Zondag doorbrengt: „Ons Afrikaners het nou al dtuardie ge woonte van Sondags te gaan kuier so aan- gcleer, dat dit onnioontlik is om 'n stille Sabbat by die buis deur te bring. Die motor is so gerieflijk, en by bring 'n mens so gou oor die pad. Daarom gaan duisende elke Sondag 11a die strande, en vir die godsdiens, vir die Bybelstudie en vir die gebed is daar nip geleenlbeid niet. As 'n mens eenmaal sv liefde vir die dien van die Heer verloor bet, dan gaan dit baie swaar om dit terug te kry. Ons ver geet dat die Heer ons die vermoö gce om besitter te word van 'n motor, en dit is 'n bewys van ondankbaarheid om daar die rijtuig te gebruik in die diens ian die wereld, terwyl ons die Gewer vergeet. Die liewe Heer het ons ses dae gegee vir werk en vir plesier, maar die Bybel is baie duidelik op die punt \an die heiliging van die Sabbat. Hierin gaan ons volk baic agteruit. Kan ons verwag dat daar die huis vaders en -moeders op die Sondag in die regte gemoedstemming sal wees vir 'n ge ruste en geseënde Sabbatdag? Mat saJ in die toekoms van ons volk word op gods dienstige gebied? Sal ons jongmense hulle oorgee aan verkeerde gewoontes? „MAAS' '-NYMPHEK. JUBILARIS 2'1 Januari is lui 25 jaar qeledc.il dat de Heer IV. J. Donkersloot er., ze,venjarig meisje uit een regenbak redde.- Adv. „MAAS" Juffrouw Kreeft, geboren Hotting Meldt dat W. J. Donkersloot Haar, nu een kwarteeuiv geleden, Redde van een wissen dood. Toen nog een onschuldig schoolkind. Snapte ze 't gewicht nog niet Thans ais vrome, misschien als mor - Is het dat ze 't beter ziet. \der, Als ze daarom naar de pen grijpt Is 't niet enkel een gebaar: Nu ze twee en dertig jaar is Voelt ze dieper liet gevaar Wmrin se, als kind, verkeerde Dat de dood toen dichtbij kwam En ze prijst den „zilv'ren" redder Die haar in zijn armen nam. Die misschien ivel eigen leven Waagde voor het zinkend wicht Mogelijk wist hij dat niet eens meer Was 't vergeten door den plicht Dien men hem wat later oplei In het ambt van magistraat: Hij is naam'lijk Burgemeester Van den Bommel en de Plaat. Hij aanvaardde deze functie. Toen het nog wat beter ging Nu heerscht crisis allerwegen Armoe en ontmoediging. Zal hij ook als Burgemeester Kunnen redden uit den nood? Zijn gemeenten kunnen sleepen Door den ergsten crisis-noodi leder ziet zijn naarstig streven Kent z'ii Burger vader s-hart l)at blijft hopen en blijft strijden Ook al zijn de tijden zwart. Als weer een kwarteeuw voorbij is Hoop ik in dezelfde krant Weer een danktoon te ontmoeten Maar dan 'van Sint-Adolfs-land. (Nadruk verboden.) HAK ATE. Ds. J. A. ten Bokkel Huinink Na een korte ongesteldheid is Dinsdag op 61-jarigen leeftijd overleden Ds. J. A, ten Bokkel Huinink, Ned. Herv. predikant van Nu mansdorp. Ds. Bokkel Huinink is in 1901 candidaat geworden en deed op 20 Oct. 1901 in zijn eerste gemeente Simons- haven intrede. Na van 1906 tot 1920 de gemeente van Well te hebben gediend, ver bond hij zich op 7 Maart 1920 aan die van Numansdorp, waar zijn onverwacht ver scheiden groote ontroering heeft gebracht. - Ds. ten Bokkel Huinink, die met Ds. Crousaz van Strijen de redactie \an ,,De Zondags- bode" voor de Ned. Herv. gemeenten, van de Ringen Oud- Beyerland, Zwijn- drecht en IJsselmon- de voerde, heeft op 20 Oct. 1926 - toen hij dus nog niet lang in Numans dorp was zijn zilveren ambtsjubi leum herdacht en is hem o.a. als praetor van den Ring Oud- Bcijeriand en scriba-quaestor van het Class^ Be stuur van Dordrecht hulde gebracht. Ds. ten Bokkel Huinink heeft zijn ambtswerk te Numansdorp slechts één Zondag moeten onder breken door ongesteldheid. Burgemeester voor de klas Het allernieuwste uit Wijdenes 't Is in Wiidenes niet pluis, zooals men weet. De burgemeester, die de Goede beet is dal volgons sommigen of velen, heele- maal niet. Dij heeft, naar bericht werd, zeltstnndig een hoofd der openbare school benoemd. Waarschijnlijk beschouwt hij nu zichzelf als opper-bovenmeester. Immers schrijft men aan Het Voik* We beleven bier van alles. Als liet z.g.n. iioofd der school verhinderd is om een dag les te geven, gaat de burge meester loor de klas Kwam een dergelijke mededeeling uit een andere plaats, dan zon men ongdoov'ig de schouders ophalen, schrijft de redactie er bij. Maar t briefje komt uit Wijdenes en A ijdenes is bet dorp der onbeperkte moge lijk lieden. Burgemeester De Goede \oor de klas (17 Samen stapten de joi.gens nu de bru#c vveer over, de binnenpoort door en het Oostplein op. Huib deed z'n best om zijn bedroefden [vriend te troosten. ,,Zeg Geurt zeide bij, ,,'zeg wil ik eens wat zeggen, als wij groot zijn, dan worden !we ook Watergeuzen, hé?" Geurt knikte' hij hoorde maar half wat Huib zeide; den met Hoed' besmeurden hamer droeg hij op z'n schouder. „En dan gaan we samen naar Lumey, Eeg", babbelde Huib voort, „je weet wel Lumey, die Den Briel lieeft ingenomen, dat is de baas van dé Watergeuzen; nu dan gaan we samen naar Lumey en dan zeggen we. dat we Watergeuzen willen worden en 'dat we strijden willen voor den Prins van Oranje. Zeg Geurt dan doe je toch mee? Geurt knikte maar weer. Hij was nog veel ïe bedroefd, om plannen te kunnen maken, izooals Huib. Huib was altijd zoo'n plannen maker. Die diep maar altijd mooie bedenksels te maken' va'.i dappere daden, 'die hij doen zou. Maar Geurt was er nog niet zoo heel zeker van, of er van al die [mooie plannen wel heel veel terecht zou Komen. Hij was vandaag geweldig ge schrokken van de Spanjaarden. Dat waren doch ook geweldige kerels. Nu.ja, ze waren gemeen, en ze waren valsch, maar ze li ad- den Zwarte Jan dan toch maar verslagen en dat. was geen kleinigheid, 'n Vijand. die- Zwarte Jan kon verslaan, was in de oogen van Geurt een verbazend vijand, want Zwarte Jan was immers de sterkste kerel uit heel Rotterdam. Geurt had heel wat respect gekregen voor de Spanjaarden en hij voelde, dat hij nooit dapper genoeg zou zijn. om tegen hen te vachten. Maar aan den anderen kant kookte hij toch van boosheid op de Span jaarden, o, als hij kon, als hij eens kon. Hij kneep stevig in de steel van den ha mer, als meende hij dat hij er reeds moest opslaan. Huib babbelde nog maar voort. „En zeg Geurt, dan gaan we met Lumey mee en dan worden we Watergeuzen en dan gaan we ook steden innemen voor den Prins, dan helpen we Lumey om al de Spanjaarden uit het land te verdrijven." „Ja", zei Geurt, „maar dat zal nog zoo ge makkelijk niet gaan, denk er om dat de Spanjaarden ook dappere kerels zijn. „Dat hébben we bij Den Briel wel gezien; om een beetje water gingen ze al op den loop", lachte Huib, „Nu ja, van water zijn ze nu eenmaal bang", antwoordde Geurt- „dat komt, om dat er in Spanje haast geen water is. „Maar laten wij dan een beetje doorloo- pen, want werkelijk, ik moet noodig naar huis. ik ben al veel te lang uitgebleven, maar dat kwam door Hendrik." „Hendrik", vroeg Geurt, „je lnoer?" Het was bem aa'.v te zien dat hij daarin belang stelde, 'n Oogenblik vergat hij zijn verdriet over z'n baas en hij informeel da naar den Watergeus Hendrik Svbrands. Dat was voor Huib een welkome gelegen beid, om een breed verbaal op te hangen over zijn dapperen broer. Geurt luisterde met open mond. „En zou Hendrik jullie nu redden?" vroeg hij. „O, dat doet hij vast", zei Huib, „geloof maar '.liet dat Hendrik zoo bang is voor de Spanjaarden. Hij keek me straks aan met een paar oogen, daar zullen de Spanjaar- dlen bang van worden. Ik was er hcele- maal niet bang van, want 't was immers m'n broer, maar de Spanjaarden, nou ge loof maar dat die schrikken als er zoo n Watergeus op hen afkomt." •Dat geloof ik best", zei Geurt, „van de Watergeuzen moeten ze niet veel hebben, die hebben hen veel te leelijk te pakken ge had, moet je denken. Heeft Hendrik nog wat van Den Briel verteld?" „Weineen, daarvoor had hij immers geen tijd. Dat zal hij vanavond wel doen, als hij bij ons thuis is. Kom je ook? Je mag best. Vader en Moeder zijn niet meer iboos, je mag gerust komen luisteren. Hendrik zal wel mooie verhalen te vertellen hebben." Ze waren nu bij de Goudsche Wagen straat aangekomen. Huib moest nu links om en Geurt rechts om, maar juist toen ze elk zijns weegs zou den gaan, zagen ze aan het eind van de Kip- straat en bij de Botersloot en de Kaasmarkt een geweldigen oploop van volk. Ook draaf den er ruiters heen en weer, dat waren zeker Spanjaarden. „Daar moet ik wat van zien", zei Geurt en hij re, de Kipstraat al in. Toen werd' voor Huib de verzoeking weer te sterk en hij draafde zijn vriend aehterr.a, zonder om liuis, zonder om z'n moeder te denken HOOFDSTUK X Pater Frenius De Rotterdamsehe vroedschap bevond zich in zeer moeilijke positie. Had zij den raad van Zwarte Jan opge volgd' dan zou Bossu tot geen prijs en op geen voorwaarden Rotterdam zijn binnen ge komen. De Spanjaarden waren eenvoudig niet te vertrouwen, zoo had de dappere smid gemeend en het. overgroote deel der burgc-, rij was het met den hopman der burger wacht eens. De stad was immers trouw aan den koning, oproer vond binnen haar nu; ren niet plaats en dus was liet heslist over bodig. dat de Spanjaarden hier hun intrek namen. Maar de vroedschap liad anders geior deeld. Zij waren bang voor het misnoegen van Al va; de soldaten van Bossu den toegang tot de stad weigeren was toch een onheuse be daad, waarover de Landvoógd terecht zeer veront waardigd zou zijn. Aan de andere zijde stond daar echter de burgerij, die het aller minst op den Spanjaard begrepen had. Dien morgen, toen Zwarte-Jan de bood schap van Bossu kwam brengen, had de wij-, ze raad dan ook in geen geringe verlegen heid gezeten. Hoe nu te handelen? Ten slotte had men gemeend een uitweg te hebben gevonden. Als men Bossu den eiscli stelde, niet meer dan vijf. en twintig soldaten tegelijk de stad binnen te laten, die vijf en twintig moesten dan met gedoofde lonten de stad doormar cheeren en de Schiedamsche poort weer uit gaan. Zoodoende zou aan de burgerij niet liet minste leed geschieden, Bossu zou ook lie vredigd zijn, want immers, hij bad niet mee; verlangd dan doortocht door de stad en de woede van Alva zou afgekeerd zijn. Zwarte-Jan had het hoofd geschild, toen burgemeester Roos hem de opdracht gaf dit besluit aan Bossu over te brengen en er met z'n burgewacht voor te waken, dat de over eenkomst werd nagekomen. De smid vreesde h."t eiigsie. Ais de Span jaarden verkeerd wilden, ais ze hun woord braken, wat zou dan de zwakke burger wacht -beginnen- de Spaansche vloedgolf zou immers nooit te stuiten zijn. Doch Zwart a-Jan had tegenover de vroed schap natuurlijk niets in te nrengen. Hij moest eenvoudig gehoorzamen en daarmede was het uit. Wel had hij nog even voorzichtig zijn mee ning geuit, doch burgemeester Roos had hem heel vriendelijk aan het verstand ge bracht, dat de vroedschap dergelijke kwes ties wei onder de oogen zou zien. hij had nu slechts de opdracht, te vervullen. Zoo was Zwarte-Jan dan heengegaan, doch met een hart vol zorg. En de uitkomst had bewezen, dat deze een voudige smid de zaak goed bezien had. De Spanjaard had zijn woord gebroken, implaats van met vijf- en twintig man gelijk, was hij met -zijn lieele troep de stad binnen gevallen en in stede van een vreedzame doortocht was het een roof- en moordpartij geworden. k Nu zat de vroedschap er mee. isteliig zou straks Bossu komen. Hij zou hier in liet Rotterdamsehe stad- hms aan de Rotterdamsehe vroedschap' straks zijn bevclon komen uitdealen. Maar dat was den heeren toch te erg. v En dat was ook te kras in de oogen van de Rotterdamsehe burgerij, die zooiets zon beschouwen als onduldbare dwingelandij waartoe Bossu in liet minst .liet gerechtigd was. Buiten liet stadhuis hadden zich niet min der dan drie honderd burgenvachten, bene vens tal van leden van het wevers- en vleeschhouwersgilde gewapend opgesteld, om don Spanjaarden den toegang tot het raadhuis te 'beletten. Ze stonden daar schouder aan schouder, do dappere Botterdaimsche burgers, voorzien van bijl en hellebaard- een dam va-.i moii- sclielijke lichamen vormend, waar de soidi- tcn van Bossu straks wellicht zouden terug stooten, als de losgebroken stroom tegen een dijk, die de bruisende golven weerstaat. In liet raadhuis zelf waakte de vroed schap en daar bevonden zich ook een paar geestelijke heeren. Het waren pater Frenius en pmicr Adriaar" Adriaansz., beiden priesters van de bagiinen- zusters. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3