Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche eH Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES 1935 WOENSDAG 23 JANUARI 1935 49E JAARGANG N°. 4130 ANTIREV. KIESVEREEN. IN ZUID-HOLLAND de Bruine, dale Zaken, uinoordkerk 2 ar bij haar dig zal zij Java, waar •kenhuis te - Een foto dochter „Gat van jennen de eloodsen ze neer zijn de ut in geval Waterwe?- uist. in Dam zijn 'banken, die ïtsteken en zeehon Ion, aagje water Tvaart vond esten ervan de vuur- roet aan. do rracht, tink ;olven. naar nrh-j ringen en wordt f.an- zee, golft, iet bruine dat noemen tie" emaakt met rlie haven op zee- Waterweg der kaart! zij het werk' e toepassing nog eens een kievit, idden in de )p de juiste nige Neder- stel, sei, tot liet veel. haamsdeel, mee doen, alt erg mee. eens harder zitten niet mpier. Dan oe nu eens ai ais altijd X m o g e 1 ij k mooie prijs en dan llie tot vol- jnaart. Wei, prijkte in lorde nooit is voo r li u nog nieis toch vast imt er over iefje vragen belooning ns een heel Iaat ik do jken. Overi- je op mij telkens nog at een var an huis, en worden we mdheid, als irt. gr. aan Wat heb Ha, Jannfe, as ook lang needoet. Bij Tante. Truus ag goed 'k ting en dan elijk. Houd mijn liarte- P- Nu beter werd wel dat je toch reep zeker 1 had weer door. Hoe zoo ijverig weer eens. ol. mpHmentje en? Leer :omen luis- ïtes hooren aar komen dat Is na- toch niet tie anderen 'E TIN'E Deze Courant verschijnt eiken VV E N S U A en Z A T in d D A C. ABO.NMEMENTSPK1JS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITEN 1,AND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK TeL Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. HET HUISGEZIN liet huisgezin is de grootste kracht voor de instandhouding onzer geestelijke volks kracht. Want dat is liet orgaan van waaruit de loden straks hun intrede doen in staat en maatschappij. Dat is de bron van waaruit de verschil lende levenskringen worden gevoed en ge sterkt. Daarom hechten wij zulk een hooge waarde aan de heilighouding van het ga zin, want oen volk dat zijn gezinsleven ver- verwaarloost, plukt daar straks de wrange vruchten van Wij zullen daar geen geleerd betoog over opzetten. Ieder die leeft bij den Bijbel weet welk een onschatbare waarde een gaaf ge zinsleven vertegenwoordigt. Juist op liet beste wat wij bezitten, wor den de felle aanslagen der revolutionairen ondernomen. Zij willen liet gezin ondermijnen, het afnemen van liet hooge voetstuk waarop het Gode zij dank nog .-taat. Door toepassing van die ideeën gaan wij naar den kelder, zal ons volk een donkere toekomst wachten, zullen dn revolutionaire theorieën de overhand krijgen. Daar moeten wij als christenen ons tegen wapenen, niet in de eerste' plaats op ver- .gaderingen en in de pers, maar in onze ge zinnen zelf. Wij moeten zooveel als in ons is zorgen, dat liet gezin beantwoordt aan zijn hooge roeping. De opvoeding en samenleving moet zon zijn, dat er werkelijk van een familieband gesproken kan worden. Het moet de plaats zijn waar wij zeer gaarne vertoeven, wetende dat er gezellig heid en «en christelijke geest heersclvt. Alleen als zoo in de practijk liet gezins leven hoog gehouden wordt, als allen mede werken die sfeer hoog te houden, zal er van onze gezinnen een invloed ten goede uitgaan. Het moet geen plaats zijn waar wij al leen samen komen om te eten en te slapen, maar liet moet zoo zijn, dat wij daar de plaats weten waar wij behooren, waar du echte huiselijke sfeer ons trekt. Dau zal de uithuizigheid bestreden wor den door heel gewone practische middelen, dan kost het weinig moeite de kinderen aan huis te binden, dan zal er van ons ge zinsleven een gezegende invloed uitgaan op de leden, dan zal die gezegende invloed zich verspreiden over het gansche terrein waar haar leden straks zich geven aan den arbeid van verschillenden aard. Alleen als wij zoo allen medewerken zal er vrucht gezien worden, vooral als wij door Gods genade, dien arbeid biddend mogen verrichten. NED. CHR. VROUWENBOND Een afdeeling te Stad aan het Haringvliet opgericht De eerste vergadering. Men schrijft on: Woensdagavond 16 Januari vergaderdein de Chr. School alhier een 30-tal dames, om te komen tot oprichting eener afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Hiertoe was overgekomen mevr. Breed- veld-v. d. Brink, secretaresse van de Propa ganda commissie van den Bond. De lei ding berustte -Dij mevr. NieborgRaven swaaij, die als Presidente was gekozen. Deze opende de vergadering met te laten zingen Psalm 138 1 en las vervolgens Exodus 33 1217. Mevr. Nieborg ging daarna voor in gebed heette hartelijk welkom Mevr. Breedveld, Mevr. Knops, als afgevaardigden van het Hoofdbestuur en Mevr. Weeeda, pres. afd. Middelharnis en allen die dezen avond waren opgekomen om de oprichting me" te maken. Spreekster wijdde enkele woorden van dank aan het bestuur der School voor het. welwillend afstaan van een lokaal, ook dankte zij liet bestuur der Geref. Jongel.- vereeniging die hun jaarfeest voor dezen avond hebben verzet. Dan dankte mevr. Nieborg de dames vlie de zaal na half 4 zoo n gezellig aanzien hadden gegeven. Openingswoord. Daarna sprak spreekster de vergadering toe naar aanleiding van het voorgelezen Schri'ftgcdeelt. Wij zijn zoo straks begon nen met het lezen van Gods Woord, het Woord, dat voor ons hot richtsnoer van ons leven is. Het Woord van God, dat ook de grond slag is voor de N.C.V.B. Daarom hennen we als devies voor dezen avond liet u voor gelezen bcmnitgeueeite gekozen: „Zou Mijn aangezicht moeten meuegaan om u gerust te Stellen?" 'loen anuvouruue Mozes: „in dien Uw aangezicht met medeguua zal, doe ons van nier niet optrekken We nebben benoem- aluus spreeüster aan een veilig geleide; dit geldt niet alleen vuur ons pm ooounju teven maar met min der voor ons vereonigingsieven. We staan gereed ons ais een zelfstandigs afdeeling van de .Yc.V.B. te laten instal- leeren. We gevoelen, we hebben beboette aan Gods genaderijke nabijheid. Wat zal er van onzen Bond in zijn genoel en van elke atdeemig 111 net bijzonder worden, als we ons niet zeker weten van de vertroos tende en ondorssteuuende nabijheid des txeeien. Maar ais God met ons optrekt, dun voelen we ons ook in staat als leden van do N.C.V.B. ons beginsel hoog te hou den. Dan erkennen we Christus als onzen koning en zoeken we do oplossing der Alaatscuappelijke vraagstukken bij het licht van Gods Woord. We weten dat we wel struikelen zullen, maar Hij is machtig ons te bewaren hoe moeilijk onze arbeid wezen zal. En als we ons in uienst stellen van den koning der Koningen, beteekent dit ook trouw aan onze Landsvrouwe en trouw aan ons voikom met Gods hulp de afval van Zijn Woord en de steeds meer opkomende revolutio naire gedachten te helpen bestrijden. Rede Mevr. Breedveld. Daarna kreeg Mevr. Breedveld liet woord. Mevr. Breedveld verheugde zich zeer da zen avond als afgevaardigde van liet Hoofdbestuur deze nieuwe afdeeling te. mogen Instltueeren en wilde eerst wei even doel en grondslag uiteen zetten, voor al ook voor die dames die de, propaganda- avond in Middelharnis niet meemaakten. Spreekster deed dit op de meest uitne mende wijze en legde liet de opgekomen da mes na aan liet harte, dat wij ais vrouwen do roeping, die verre boven 't stoffelijke uitgaat „ons geestelijk bestaan" niet mogen te kort doen, dat daar onder lijden allereerst ons eigen zielleleven, daarna ook cugenen die aan onze zorgen, Hetzij als moeder, of in onze roeping op maatschappelijk terrein zijn toevertrouwd. Spr. stelde als etn schoon voorbeeld en leering voor oogen liet lieflijk beeld van een Maria van Bethanic, die boven liet stoffelijk zorgen verre koos liet zitten aan de voeten van Jezus, om Zijn genadewoor- den op te vangen. Toch was deze Mam niet iemand die overgeestelijk was en zich om liet aardsche niet bekommerde. Dit bleek duidelijk als diezelfde Maria gaal koopen een flescli met kostelijke nardus om Jezus' voeten te zalven. Bij Martha, aldus spreekster, ontbrak het bij haar hartelijke liefde tot Jezus aan het juiste evenwicht, een opgaan in liet eenc sluit liet ander niet uit, daarvoor waarschuwde spreekster ons vrouwen ais we zoo in ons huis en gezin opgaan dat 't ons een God zou kunnen worden. Daarna deelde spr. mede liet ontstaan van de N.C.V.B. in liet beruchte jaar 1918, toen de socialisten een mislukte staats greep voorbereiden en de revolutiegeest in ons land wakker werd. Toen werd het als een tekort gevoeld onze liefde en aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje, niet 'als oen organisatie van Christen vrouwen te kunnen bewijzen. Daarom is het een zegen voor ons volk dat we onze N.C.V.B. bezitten mogen en in haar 15-jarig bestaan getoond Heeft, een ge zonde Chr. organisatie te zijn en omvat alle Christenvrouwen in ons vaderland die on derschrijven Artikel III van den grondslag, die, luidt: „De vereeniging stelt zich op den grondslag dat Christus' Koningschap alom moet worden erkend en de oplossing der maatschappelijke vraagstukken Hij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord moet worden gezocht". Na de rede van Mevr. Breedveld werd 15 minuten pauze gegeven waar we getrac- teerd -werden op een heerlijk kopje thee en zongen we liet Bondslied, begeleid door mej Lo.eflang, van Den Bommel Na de pauze kreeg Mevr. Knops-Geerling liet woord; zij uitte in korte doch hartelijke woorden liaar blijdschap over de oprich ting van deze zustervereeniging en wensen te liet bestuur geluk met dezen avond. Ook mevr. Weeda sprak haar blijdschap uit over de oprichting der nieuwe afdee ling Stad aan 't Haringvliet, hoopte op hartelijke samenwerking, wensclit dat het zoo worden zal op ieder dorp op Flakke" een aid. van onzen Ned. Chr. Vrouwen- Bond. Mevr. Nieborg dankte de dames die hun gelukwenschen overbrachten en hoopte, zeer dat de twee zusterafdeelingen veel aan elkander zullen mogen hebben. Daarna richtte Mevr. Breedveld nog enkele vragen tot de aanwezigen wat tot vrucht had, dat nog twee dames als lid toe traden en verklaarde de afdeeling Stad aan 't Haringvliet als opgericht, feliciteerde haar met haar keuze van presidente en bestuur en hoopte dat onder de uitnemen de leiding van Mevr. Nieborg de afdeeling onder 's Heeren zegen mag groeien tot een flinke organisatie van bewuste Christen vrouwen. Daarna werd dank gebracht aan allen die dezen avond hebben bijgedragen om hem zoo gezellig mogelijk te maken. Daarna eindigde Mevr, Breedveld met dankgebed. Vergadering van het Prov. Comité De candidatenlijsten voor de Staten Zaterdagmiddag vergaderde tc Rotterdam het Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigiu- gen in Zuid-Holland. Na opening dor vergadering op gebruike lijke wijze door den voorzitter, den lieer Tli. H e u k e I s. kwam aan de orde de de finitieve vaststelling der candidatenlijsten, die te voren voorloopig in de Statenkies- kringen waren opgemaakt. Do eindbeslis sing daarover is n.l. voorbehouden aan de vergadering van het Provinciaal Comité. Zonder of na korte bespreking konden de lijsten voor Rotterdam, Den Haag. Leiden Gouda Delft en Ridderkerk worden vast gesteld. Over enkele noodzakelijk geachte kleine wijzigingen werd onmiddellijk over eenstemming verkregen. Langdurig werd beraadslaagd over do lijst voor den Statenkieskring Dordrecht, wolke ton slotte niet op twee na algemeeno stem men kon worden vastgesteld. De candidatenlijsten in Zuid-IIollaud lui den thans als volgt: Rotterdam: 1. J. Schouten; 2. Th. Hcukels; 3. Mr. A. de Jong; 4. K. Verhoeven JJLzn.; 5. Mr. Ib B. Bonman; 6. A. Hane- maayer; 7. B. Nederlof; 8. A. Reyersj'O. Dr J. Hekman; 10. A. Ilogcweg. Den Haag. 1. Jhr. Mr. J. M. M.v. Asch v. VVyièS2 I. v. d. Loo; 3. Dr. J. W. Note boom; 4. J. A. Knctsch; 5. A. Mastenbroek; 0. J. Ruissaard; 7. A. A. Klapwijk; 8. Mr. L. Lindeboom; 9. M. A. Potter. Leiden. 1. W. Warnaar, Sassenheim; 2. Dr. C. Bcekenkamp, Leiden; 3. J. G. v. Es, Leiden; 4. A. Warnaar J. zn., Ilazerswoude: 5. Chr. Eggink, Voorschoten; 6. H. v. Zonne veld, Sassenheim; 7. T. S. Gosiinga, Leiden: S. F. Eikerbout, Leiden; C. A. Veltkamp, Katwijk aan Zee; 10. I'. Boot Jr., Leiden. Gouda. 1. C. J. Iloogcndijk, Ouderkerk a.d. IJssel; 2, P. v. d. Bas, Moordrecht; 3. G. M. Herngreen, Alphen a.d. Rijn; 4. Jac. Bie- mond, Bleiswijk; 5. Mr. Y. Langhout, Voor burg; G. J. Aalbers, Krimpen a.d. I.Jssel; 7. P. I). Muylwijk, Gouda; 8. C. v. Baren, Ze venhoven; 9. Mr. E. P. Verkerk, Boskoop; 10. B. Offringa, Ilazerswoude. Delft: 1. Mr G. van Baren, Delft; 2. V. Pli. Valstar, Naaldwijk; 3. II. Crezee, De Lier; 4. Mr P. A. Schwartz, Maassluis; 5. A. van Rijn Pzn, Vlaarelingen; (1. A. Hoek, Schiedam; 7. B. G. Iloogendmn, Schiedam; 8 .J. van Rijn Mzn 's-Grcvenzunde; 9. P. Mail:, Schiedam; 10. jac. Biomond, Bleiswijk. Dordrecht: 1. G. R. Sterk, Leerdam; 2. J. A. J. Jansen Manenschijn, Zwijn- drecht; 3. Mr E. J. E. G. Vonkenberg, Gor- cum; 4. K. Aantjee, Blcskensgraaf; 5. A. van Houvveling, Peursuin; 6. A. Pieiihegen, Street kerk; 7. A. BiKker, Noordetcos; 8. C. Vink, Ottolaud; 9. II. Wetselaar, Dordrecht; 10. G. J. O. Vermeer, Noordeloos. Ridderkerk: 1. J. C. Diepenhorst, Strijen; 2. J. A. van Nieuwenhuyzen, Dirks- lands; 3. G. van Andel, Zuidland; 4. A. van Vliet, Ridderkerk; 5. J. P. Kögeleir, Zwijn- drecht; 6. W. J. Donkersloot, Ooltgcnsplaal. 7. II. v. d. Berg, '6-Gmvendeel; 8. L. de Jong, Zuid-Beijerland; 9. It. Sterk, Nieuwe Tongc: 10a. C. A. Potter, Dirks land. Besloten werd c-rn niet meer dan 10 namen op een lijst te plaatsen. Bij uitvallen zal worden opgeschoven. Als algemeen advies werd liet parool: Stemt no 1 uitgeêeven. Aan liet bestuur werd opgedragen te ge legener tijd tc beslissen over de verbinding der lijsten. Als gemachtigde voor de ver binding werd de secretaris ,de heer C. Wil denberg, ie Den Haag, aangewezen. Plaats vervanger de heer II. Smit-kamp, Den Haag. Uitvoerig werd gesproken over de te voe ren propaganda. Belangrijke ondetdeelcn daarvan gaven aanleiding tot gedachten- wisseling. Het bestuur deelt mede, dat bijzondere omstandigheden voorbehouden op 9 Maart a.s. te Botterdam een groote propaganda- vergadering zal worden gehouden. Zij zal 's middags le 3 uur beginnen. De vergadering kenmerkte zich door een kloeken geest van vastberadenheid, welke iu overeenstemming was met den zwaren strijd, die wacht, maar ook met de groote ernst van do beslissingen waaronder zeer moeilijke die moesten worden geno men. De belangen dei- anti-rev. partij in de provincie Zuid-Holland en de eisohen voor ecu deugdelijke vertegenwoordiging van de deelen, maar ook van liet geheel, stonden bij allen scherp pp den voorgrond. Daardoor was liet mogelijk om met verblijdende eensgezindheid den juisten, door beginsel en zede geboden weg te vinden. Met bijzondere waardeenng werd kennis genomen van de zeer loyale bonding van een der aftredende Statenleden or, van en kele cand.idaten. die toonden, waar zulks noodig werd geacht, een offer te willen brengen. Dc Voorzitter sprak aan bet eind der vergadering een kort slotwoord, dat veleu zal hebben ontroerd De spankracht des ge- loofs, die voor den strijd om de beginselen onmisbaar is, zal allen hebben te bezielen, die liet antirev. vaandel volgen. Er is thans maar één laak moer voor een ieder, die in de organisatie leiding iieeft te gevcit of ander arbeid heelt te verrichten. Bidden eu werken. Do geestelijke partijeenheid over heerselie aiie geschillen van localen of meer algemecnon aard. die er zouden kunnen zijn. Eén gesloten front hebben we te toonen tegen allen die ons op liet felst zullen be strijden. Aller beginseltrouw vorme om de anti-rev. veste, waardoor wc de christelijke grondslagen van ons volksleven willen ue- schermen een hooge, sterke muur. En God sterke ons door Zijn kracht tot liet werk door Iiem ons op de handen gelegd. Do welgeslaagde, bemoedigende vergade ring werd na dankgebed van den lieer A. M. Brouwer, van Gorcum, door den voor zitter gesloten De grootmeesters spelen simultaan Capahlanca, Lilienthal en Tartakower te Rotterdam Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van liet Rotterd. Schaakgenootschap werd 'n massa-simultaanseance gegeven. Daartoe waren uitgenoodigd de drie groot meesters van het schaakspel: Capahlanca, Lilienthal en Dr. Tartakower, welke allen de uitnoodiging hadden aanvaard. Zoo gaf de groote zaal van Tivoli .Zaterdagavond een feestelijke aanblik. Drie groepen van 30 borden waren opge steld en daarbij had zich de keur van Rot- terdamsche schakers geplaatst. De belang stelling was groot. O.a. werden opgemerkt de burgemeester van Rotterdam, Mr. Droogleever Fortuyn en de consul-generaal van Cuba. De Cubaansche schaakmeester Capahlanca had verreweg dc sterkste spelers tegen zich gekregen. Toen te ruim 8 uur, nadat de voorzitter, de heer Miechielser» Sr., de aanwezigen welkom had geheeten, de wedstrijd begon, trok het bekende isnelle spel van Lilienthal dadelijk de aandacht. H^j speeklè verbazend snel, de te genspelers hadden weinig bedenktijd en reeds had hy een dorijn spelen beëindigd, toen de andere meesters nog maar drie (Tartakower) en een «'«apablanca) hadden voltooid. Zijn 24ste party (18 gewonnen, 1 verloren) was beëindigd, toen de anderen pas drie borden vrij hadddon. In pen kwartier waren op alle dertig borden van Lilienthal reeds 8 zetten gedaan. Binnen de 2Ys uur was zijn laatste tegenstander over wonnen en de uitslag van deze simul laanrace wais, dat hy 23 partijen had gewonnen, 5 re mise had gemaakt. (J. Prudon, J. Klappe, T. de Koning, A. Gerritse en J. Stakenburg). Van twee had hij het verloren, nl. van A. Wielenga en W. J. Mühring Kalmer speelden de andere meesters. Capa hlanca had in 4 uur, om 12.15 uur zijn taak volbracht. Van de 30 waren 26 gewonnen door hem, geen verloren en met vier CA. Zuidweg, J. van Wering, T. T. van der Tol en J. J. Boer) speelde hij remise. Met Tartakower duurde het nog langer. Toen de laatste koning neergelegd werd was het 12.50 en had hij 26 partijen gewonnen, 2 verloren (van A. L. de Gelder en X. A. van den Heuvel) en twee remise (met J. H. Cas- teleyn en L. Croonsberg). Een reddingsboot van dc „Pelen" brengt op varenden van de voor Florida op een rif geloopen Havana. HET MAUSOLEUM DER ORANJES Een prachtig geslaagd initiatief Zelden zal oen plan, dat in deze moei lijke tijden weinig kansen op verwezenlij king schoen tc hebben, zoó snel met volle dig suc.es zijn bekroond als dat van mevr. J. B. v. Bare nV a n der Voo r n Grootf' nl'ocr, de Delftschc burgemees tersvrouw, die bij de onthulling, op 13 Mei 1933 van een viertal nieuwe glas-in lood ramen in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, getroffen werd door den verwaarloos den aanblik van de 7 nog overgebleven ven sters, die evenzoovele doode plekken vorm den in den muur. Want ruim anderhalf jaar later slechts bleek de Xederlundsche vrouwenactie een zoo weergaloos succes tc bobben afgeworpen, dat men, zonder zich aan overdreven verwachtingen te buiten te gaan, kan vaststellen dat de vulling van alle 7 nog „doode" ramen in liet koor der Nieu we Kerk verzekerd is. Zeven ramen en niet één! Daarmee zal aan den onwaard'gen toestand, waarin liet nationaal huldeblijk, dc Koningin bij Tiaar zilveren regeerings jubileum in 1923 door bet gehecle volk aan geboden tot op don huidigon dag verkeert een eind zijn gemaakt. Do stand van zaken is momenteel zóó, dat liet Comité oen drietal ramen beeft besteld. Amsterdam en Rotterdam zijn on gov eer gereed, uit beide steden hebben groepen flames herhaaldelijk een bezoek aan tic kerk gebracht en gehoopt mag vvor den dat de t.\vee grootste steden dos lauds elk bet ge^d voor één raam zullen op brengen. Ook Prinses Juliana hooft een raam ge schonken, waarvoor zij zelf het onderwerp hooft aangegeven: do polij'kon.is van dc ta lonten. Dit raam is, evenals de drie van bet Comité hnrejds besteld. Dank zij de actie der Nederlandsohe vrou wen mag het dus vrijwel zeker worden go acht, dat alle nog resteorende ramen in bet koor der Nieuwe Kerk zullen worden ge vuld, teiwijl er alles Op zal worden gezet om do plechtige onthulling in September a.s. te doen plajifs hebben. Do ramen zullen worden ontworpen door Wille m v a n K o n i j n e n b u r g. De voorstellingen zullen, twee aan twee, aan liet Oude en het Nieuwe Testament zijn ontleend Verder zal er waarschijnlijk nog een raam aan de geschiedenis van liet Oranjehuis worden gewijd en zullen d< overige waarschijnlijk eveneens meet Bij belsche motieven worden gevuld. Langzaam maar zeker keert de Xie'uwi Kerk tc Delft terug tot een staat, die baai den naam „nationaal monument" waardig doet zijn. De restauratie van bot schip en de zijbeuken gaat gestadig voort en is fi nancieel vrijwel verzekerd. Het oud-Kamerlid Braat naar de N.S.B. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de lieer Braat, oud-Tweede Kamerlid zij planned om deel te nemen aan de ver kiezingen voor de Prov. Staten met den ouden Platte landersbond Heeft opgegeven. Hij heeft zieli aan gemeld voor hel lidmaatschap van de N. S. B. De gang der werkloosheid Een vergelijking tusschen 1933 en 1934 In aansluiting cip de door ons reeds ge publiceerde cijfers over den huidigon stand der werkloosheid, geven ,vij hieronder een overzicht van de werkloosheidspercentages in de jaren 1933 en 1931. Deze waren als volgt: 1933 1931 Verschil 34.3 —3.3 Februari 34.8 2S.6 —6.2 25.1 —4.8 April 26.5 23.9 —2.6 Mei 25.6 25.1 —0.5 Juni 24.4 24.8 +0.4 Juli 26.1 1.9 Augustus 23.6 26.2 +2.6 September 24.3 26.0 +1.7 October 24.5 26.7 +2.2 November 25.7 28.3 +2.6 36.3 32.1 —4.2 Voor zooveel de werkloosheid betreft, liet. de aanvang van liet jaar 1931 zich in verge lijking tot den aanvang van liet jaar 1933 hoopvol aanzien. In den zomer van liet jaar 1931 weid de toestand echter ongunstiger dan in dien van het jaar 1933. Dat "de werk loosheid in December 1934 minder was dan in December 1933, kan worden toegeschreven aan liet. feit, dat het vorige jaar strenge vorst hoerschte. I De Goessche Gasthuis-kwestie De geschorste administrateur De Goessche gemeenteraad heeft Vrijdag middag deze kwestie in geheime zitting be handeld. Toen dc openbare vergadering was heropend lieefl de voorzitter de volgende verklaring voorgelezen: Gelijk liet L' bekend is, Heeft het college van B. en W. den administra teur van liet Gasthuis geschorst. Ern stige nalatigheid en grove slordigheid welke aan den dag zijn getreden, motivecren alleszins dit schorsings besluit. In overleg met B. en W. heeft liet Gasthuisbestuur thans aan liet Cen traal Bureau voor Verificatie der Ver een. van Ned. Gemeenten opgedragen een nauwkeurig onderzoek in te stel len naar de grootte van liet bedrag hetwelk hiermede is gemoeid. Aanvan kelijk heeft men den indruk, dat dit bedrag niet groot zal zijn. Wel is aan B. en W. gebleken uit de rapporten van liet Bureau der jaren 1932, '33 en '34, dat dit bureau reeds herhaalde malen bij het bestuur van het Gasthuis aandrong op liet nemen van maatregelen, welke een hetere administratie en liet inhalen van ach terstallige betalingen zouden bewerk stelligen. In dc afgeloopen jaren is hieraan geen gevolg gegeven. Het tlians in functie zijnde bestuur verdient alle lof voor de wijze waarop het zijii taak vervult. Thans Heeft deze aangelegenheid een punt van ernstige beraadslaging uitgemaakt in een conferentie ran B. en \V. met liet Gasthuisbestuur en heeft dit laatste beslo ten de tijdelijke waarneming van de functie van administrateur op te dragen aan den lieer Van Greuningen, welke zich te vens Heeft belast niet liet ontwerpen van een betere administratie en bedrijfsvoering. Zoolang liet rapport van het bureau voor verificatie niet is verschenen, dus niet offi cieel is komen vast te staan de mate van dc bedragen, komt het niet wenschelijk voor de schorsing om te zetten in een ontslag. Niemand der leden verlangde meer in lie£ openbaar liet woord oier deze kwestie! Onze mariniers aan de Saar Zij komen terug in Februari De Volkenbondsraad heeft besloten, dat de internationale troepen met ingang van 1 Febr. a.s. het Saar- gebied zullen gaan ontruimen. De Italiaansche troepen vertrekken bet eerst. Bond van Chr. Geref. J.V. Op 16 Mei a.s. bestaat de Zuid-Hollandsche afdeeling van den Bond van Chr. Geref. J.V. in Nederland 25 jaar. De viering \an dit feit zal op den a.s. Hemelvaartsdag te Rot terdam plaats hebben. In hot jubileum-comité hebben zitting o.m. liet Tweede Kamerlid ds. C. v. d. Z a a 1, oud- voorzitter; liet eerelid J. H. v. N i e 1 e n, oud-secretaris, en A. Alblas, voorzitter van de afdeeling. Belangrijke order uit Sovjet-Rusland Vijl groote sleepbooten De N.V. Verschure en Co., Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam, heeft uit Sov jet-Rusland opdracht ontvangen tot levering van vijf groote sleepbooten voor de zeevaart. De N.V. Verschure, die op het punt stond haar bedrijf te staken, Heeft thans weer voor acht maanden werk. Men verwacht, dat na deze eerste bestel ling meer groote opdrachten zuilen volgen. Haring voor Werkloozen Naar de „Courant" verneemt zal vermoe delijk binnenkort \oor de werkloozen een partij haring worden beschikbaar gesteld. De besprekingen tusschen enkele crisis- bureaux en vertegenwoordigers der ge meenten zullen binnen eenige dagen In Den Haag een aanvang nemen, waarbij men ook de wijze van distributie onder het oog zal zien.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1