voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. ZATERDAG 19 JANUARI 1935 49E JAARGANG N°. '4129 WERKLOOSHEID EN 'ARTICULIERE LIEFDADIGHEID JDeze Courant verschijnt eiken VVUKNSUAU en Z A 1 E ri D A G. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITEN 1.AND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMEI.SD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertenlièn 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent pe regel. Cienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. DANKGEBED IN DEN GEMEENTERAAD In onze gemeenteraden komen enkele keeren soms heel eigenaardige zaken aan de orde, waarvan de oppervlakkige toe. schouwer denkt dat ze zeer principieel zijn. Voor, onze Raadsleden is het dikwijls moeilijk een juiste beslissing te nomen, vooral als zulke dingen bovendien, nog on verwachts, zonder goede voorbereiding ia den raad gebracht worden. Dan ontstaat er soms een berg van moeilijkheden, waar onze menschen zich niet doorheen weten te slaan. Eén van die moeilijke punten is de vraag: Of de raadsvergadering welke met gebed geopend is, ook met dankgebed gesloten behoort te worden. Nu wordt zoon vraag dikwijls daarom moeilijk, omdat men tie juiste verhoudin gen, door God zelf in het leven gelegd, wel eens onbedacht uit liet oog verliest. Bij de behandeling van die vraag moet men altijd karakter en doel van den raad in het oog houden. De raad is de overheid der gemeente. Hi] Is "de hoogste gezagsdrager in de gemeente. Het gebed is daarom de openlijke erken ning, in de hoogste vergadering der go meente, van Gods souvereiniteit De raad stelt zieti door het uitspreken van het gebed, onder liet hoogste gezag, het gezag Gods, on erkent daardoor openlijk dat zijn gezag slechts een flauwe afscha duwing is van het gezag Gods. De gezagskwestie is dus het hoogste cri terium waar alles zicli om behoort te groe peeren. Nu vinden wij in onze raden alle rich tingen vertegenwoordigd. Men kan heusch nog niet zeggen, dat liet altijd pais ei. \rede is. Alleen in een andersoortige vergadering, waar men eenheid van grondovertuiging heeft en die zich op het terrein der parti culiere genade beweegt, kan men zonder bezwaar met gebed beginnen en met dank zegging eindigen. Maar als liet gebed in don raad behoort te zijn een erkenning van Gods souvereini teit, een heilige handeling, waarbij de raad als hoogste gezagsorgaan in de gemeente erkent te buigen voor het hoogere gezag onzes Gods, gevoelt men dadelijk, dat doc-r het groote verschil, hetwelk er tusschen de raad en een andere vergadering bestaat, het karakter van het gebed bepaald wordt. Als wij dat onderscheid scherp vasthou den, begrijpen wij dat, zoo de raad zijn roeping verstaat, ook aan liet dankgebed dezelfde eisch gesteld behoort te worden en zou dus, zij liet in andere woorden, slechts een herhaling kunnen zijn van hei gebed, uitgesproken hij den aanvang der vergadering. Om die reden hebben wij nooit geijverd Voor een dank- of sluitingsgebed in onze gemeenteraden. Wij meenen dat de erkenning van dt souvereiniteit of opperhoogheid Gods, voor ons zoo heilig moet zijn, dat wij, voor een herhaling in een dezelfde vergadering, daarvan ons moeten wachten. Wie uit de practijk eenigszins bekend is met onze raadsvergaderingen, zal erkennen dat ook practische moeilijkheden beletten een dankgebed uit te spreken, want de hei iigheid van onzen God en van het gebeo. moet ons waard zijn, dat wij liet zooveel als zondige menschen dat mogelijk is, ook heilig willen houden. Wettelijke regeling uitverkoopen Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter regeling van de uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf. Hot van do hand doen van moeilijk ver koopbare artikelen mag niet tegengegaan worden, wel het ontijdig aanvangen van seizoen- en balansopriiimingen e.d. Het ge volg van deze praktijk, waarbij enkelingen tal van vakgenooten met zic.h medesleepcn en hun zoodoende vaak aanzienlijke verlie zen berokkenen, doet ook bij de producen ten en groothandelaren zijn schadelijken invloed gevoelen. Naar het den minister voorkomt, is een regeling bij de wet de eenige uitweg. Het is de bedoeling, in de vvetniot anders dan de hoofdlijnen der beoogde regeling vast te leggen. De practische uitvoering wordt overgelaten aan de Kamers van Koop handel, Landbouwver. Nieuwe Tonge „Protenose" Woensdagavond werd in het hotel Osse- wyer een vergadering belegd door do vor- eeniging tol bevordering van de landbouw te Nieuwe Tonge, waar do lieer Bonneville, landbouwkundige dor slijfsel- en glucosc- fabriek Ie Sas van Gent sprak over de voederleer met betrekking tot de producten die aan de bovengenoemde fabriek gemaakt worden en in oen kort tijdsbestek een zeer groote opgang gemaakt hebben. z Spr. begon met mede le doelen, dat hij allereerst een inleiding zou houden over vce- voedering in 't algemeen, daarna zouden de verschillende producten der fabriek bespro ken worden om ten slolte stil te slaan hij liet nieuwe product „Protenose". De voe- dingsbestamldoelen zijn: eiwit, vet, kool hydraten, (zetineel-suiker-glurose), minera len (o.a. phosphor en kalk). Eiwit is noodig voor de vorming van stikstolhoiidonde weef sels. Jonge dieren en ook drachtige dieren hebben veel eiwit noodig. Ook voor de melkproductie is eiwit van belang. Men hoeft de volgende cijfers gevonden: een melk gevende koe hoeft noodig voor zijn onder houd per 1000 kg. levend gewicht per dag 0.5 kg. eiwit, voor dc productie van 1 liter melk per dag 0.055 kg. eiwit. Een drachtige koe heeft de laatste twee maanden der dracht 0.2 kg. eiwit noodig. Deze "cijfers zijn voor allo dieren niet dezelfde; zoo Hoeft een mestvarken voor toename in gewicht van 1 kg. 0.1 kg. eiwit noodig; een inestkoc voor dezelfde toename 1 kg. eiwit. Vervolgens wijst spr. erop, dat niet alle eiwitten evenveel waard zijn. Er is verschil. Zoo heeft men gevonden, dat biggen, ge- voord met ntais, slechts profijt hebben van 23 pet. van 't aanwezige maisoivvit. Do rest gaat verloren. Worden biggen gevoerd met lijnzaad, dan komt slechts 17 pet. tot zijn recht Voert men daarentegen drie-vierde deel mais en een vierde deel lijnzaad, dan stijgt dit percentage tot 37 pet., terwijl hij voedering van mais, lijnzaad en ondermelk dit lol 62 pet. oploopt. Biggen, gevoerd met 113 kg. mais en 113 kg.gcrst gedurende ze keren tijd, waren 36.1 kg. in gewicht toege nomen, bij voedering van 92 kg. mais, 92 kg. gerst en 276 kg. ondermelk bedroog de gewichtstoename 61.1 kg. Hoe komt dit.' Spr. geeft nu een uiteenzetting over de sa menstelling van eiwit uit atnlden (amino zuren) waaruit blijkt, dat gezorgd moet wor den, dat tot ophouw van 'i dierlijk eiwit verschillende soorten eiwit of atnlden in het voedsel aanwezig moeten zijn. Voedings middelen, rijk aan amiden, verhoogen dc melkproductie (jong gras, bieten). De voe ding moet dienen voor de ontwikkeling van warmte, arbeidskracht en vetvorming. Hier van kan eiwit dienen, doch dat is voor dit doel te duur. Vet en koolhydraten zijn hier voor veel geschikter. Onder tie koolhydraten heeft vooral glucose een zeer groote waarde als voedingsmiddel. Vervolgens komen de mineralen phosphor en kalk ter sprake. Deze zijn van groot be lang voor dc vorming van liet beenderstel- sel. Tevens wordt gewezen op de belangrijk heid der vitaminen A en D. 1) is van belang, omdat deze vitamine liet mogelijk maakt, dat de. kalk cn de phosphor uit het voedsel ook werkelijk in 't beenderstelsel wordt op genomen. A bevordert do groei. Daarna komen de producten der fabriek Sas van Gent aan de. beurt. In deze fabriek wordt alleen mais verwerkt, waaruit bereid wordt: maïsolie, glucose, maizena, stijfsel, dextrine cn de veevoederproducten argo, glutine, protena en .protenose. Deze laatsten worden aan een grondige bespreking on derworpen. Spr. geeft de sanjeöstelling van boveng-noemde producten, waarna zij ge toetst worden aan de door hem gegeven in leiding of zij voldoen aan de eischen, die men aan een goed veevoeder mag stellen. Zij doorstaan dien toets glansrijk. Argo. Dit. bevat '25 pet. eiwit, 7 it 8 pet. vet en 50 pet. koolhydraten. Het heeft een groot dijvermogen en is een uitstekend voet voor mestvarkens. Glutine. Dit bevat eiwit, vet. kool hydraten en mineralen (phosphor en kalk). De aanwezige amiden prikkelen de melk- klier. Glutine verhoogt dan ook de melkproductie. Het is een melkvoer. Hot vet gehalte der melk zal echter iets dalen, daar om verdient liet aanbeveling do glutine te vermengen met Protena, dat eveneens eiwit, vet, koolhydraten en mineralen beval, doch in een andere samenstelling. De kwaliteit der melk wordt er heter door. Protenose. Dit is een samengesteld voeder. Het bevat: eiwit, vet, maisglucose, andere koolhydraten, phosphorzure kalk en levertraan. De bijvoeging van levertraan is gedaan, omdat ze vitaminen A en D bevat. Protenose komt voor in drie vormen, n.l: le. meel voor jonge kalveren (1 week oud), 2e. korrels voor veulens; 3e. schilvers voor paar den en rundvee. Het bevordert uitstekend den groei en is dan ook vooral geschikt voor jonge dieren. Er moet echter voor gezorgd worden, dat het meel nooit gegeven wordt in water, doelt in volle- of ondermelk. Spr. geeft tal van voorbeelden -uit de practijk, waaruit de gunstige werking van proteno se blijkt en wijst tevens op proeven, welke met protenose genomen zijn of worden, o.a. bij het leger (met paarden, ter vervanging van haver). Deze boeiende en leerzame rode werd door de aanwezigen onder de grootste stille aan gehoord. Ten slotte kreeg ieder een monster tan de vier voodorproducl.cn benevens twee brochures cadeau om deze producten eens nader te loeren kennen. Van de gelegen heid tot vragen stellen werd nog een druk gebruik gemaakt. Ieder werd naar genoegen door den spreker beantwoord. Jaarvergadering Jehovah Nissi" Ned. Hexv. J. V. te Sommelsdijk Woensdagavond hield dc Ned. Herv. J. V „Jehovah Nissie te Sommelsdijk haar jaar vergadering in het Zondagssclioolgchouw. Na de gebruikelijke opening leest de voor zitter, de heer P. d. Boogert, Philip. 3 1li, waarna Hij hot welkom toeriep tot alle aanwezigen, in lipt bijzotulcz tot Da. \au Asch, die een toespraak zou houden. Ds. tan Asch begint zijn toespraak met do verceniging Reluk te wcn.srhen met haar jaarvergadering. Spr. hoopt dat vele jongelui door deze avond er toe gebracht zullen wor den lid te worden van deze vcreeniging. Spr. wilde wijzen op hetgeen do llcere Jezus tot Martha gesproken heeft: „Martha, Martha, gij bekommert u om vele dingen", enzoov oort. Temidden van een tijd van zenuwprikke ling, van sport, kunst en techniek, worden wij geroepen lot Hem, Die ons dc hoogste waarden geeft, aldus spr. Spr. nam lot tekst: En roepen uzelf tot godzaligheid, want de lichamelijke oefening is tot weinig nut, enz. De apostel Paulus heeft gesproken van de godzaligheid de verborgenheid Gods is groot. Een leven uit de goddelijke weldaad, dat God Zijn Zoon geschonken heelt, dat is de verborgenheid der godzaligheid. Hel woord godzaligheid heeft niets te ma ken met uitgestreken vroomheid, waar de wereld terecht aanmerking op maakt. Wan delen uit liet geloof, dat niet uit zichzelf Heeft, maar alles in Christus, dat is godza ligheid. Zij wordt uit genade geschonken. Tot die godzaligheid behoorl volgens de apostel Paulus Timothous zich te oefenen. Wij worden gewaarschuwd voor hetgeen onder hot werkverbond geschiedt. Het „oefe nen" kan hierin dan ook niet liggen in ont houding van allerlei lichamelijke dingen, maar dat wij ons gedurig bezig zullen hou den met het onderzoeken van het geheim der godzaligheid. Dat is, Schriftonderzoek, school gezin, en ook Jongeli.igsvereenigirtg! Het is goed van die dingen een vaste regel le maken, omdat het ons voortdurend herin nert aan de dingen, die hoven zijn! De lich. oefening is tot weinig nut!, zegt de apostel. Bij de jeugd gaat de sport een bij zondere plaats innemen! Het is mooi, een gezond liehaarp te hebl/en. Wie zijn lichaam verwaarloost, verwaarloost de tempel des Heiligt» Geestes! Kaai ons er echter niet in opgaan. I.aat de sport niet de godsdienst vervangen! De heerlijkheid is alleen in Christus. De ware godzaligheid legt beslag op het geheelc leven! Eén ding is noodig: Jezus Christus alleen. Dat is dc ware god zaligheid. Daarin alleen wordt God ge- eerd! De voorzitter dankt ds. Van Asch hartelijk voor de mooie rode door hem uit gesproken. De heer Van Drie! brengt het jaarver slag uit. Het ledental bedraagt 21. De vre emdging heeft een voorspoedig jaar gehad. De penningmeester, de heer V a a s s c, zegt dat er oen batig slot van f 4S.55 is. De bibliothecaris,, dc voorzitter, zegt in rijmvorm, dat er 1066 boeken zijn, 66 meer dan vorig jaar. Na de jaarverslagen worden enkele inlei dingen gehouden. Vriend K. Kieviet over: „Satans overwinning en nederlaag"; vriend A. v. Zetten over: „Joannes Eucolampedius; vriend ir. J. C. Mulder over „Uzzia"; vriend J. Lodder over: „Abrahams Offerande"; vriend B. v. d. Veer over: „De Watergeuzen" en vriend J. C. v. Dricl over: „Paul Kruger". Vriend P. v. d. Boogert droeg tenslotte een gedicht voor „Op ten strijde". Daarna werd deze gezellige avond beëin digd, waarvoor zooveel belangstelling be stond. Ds. G. Hofstede en de N.S.B. Naar de Prov. Ov. en Zw. Crt. verneemt, moet het bericht, als zou Ds. G. Hofstede, uit Blokzijl, bij dc a.s. Statenverkiezingen optreden als gewestelijk verkiezingscom- missaris en lijstaanvoerder van de N.S.B., volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Ds. Hofstede moet het voornemen hebben in Augustus a.s. de provincie Overijssel met terwoon te verlaten. ONAFH. SOCIALISTISCHE PARTIJ EN REV. SOC. PARTIJ Weer fusieplannen De Onafhankelijke Soc. Partij en de Rev. Soc. Partij hebben opnieuw besprekingen ge houden over een eventueele fusie. Reeds wrrd besloten gezamenlijk aan de a.s. Sta ten verkiezingen deel te nemen in alle pro vincies, behalve Brabant en Zeeland. De af deelingen krijgen spoedig bericht over de samenstelling van de candidatenlijsteu, Particuliere steun zal niet meer afgetrokken worden Overleg met gemeentelijke steunorganen gewenscht In de steunregeling voor werkloozen was bepaald, dat inkomsten, welke niet uit ar beid zijn verkregen, ten volle op den-steun iti mindering moeten worden gebracht. Ten gevolge hiervan werden voorheen alle gif ten en uitkeeringen van andere zijde ver kregen, geheel van den steun afgetokken. Voor ecnigen tijd heb ik hierin aldu1- de Minister van Sociale Zaken in een aan de gemeentebesturen verzonden circulaire - ten aanzien van uitkeeringen vanwege dia ronie, parochiaal armbestuur of liefdadig heidsvereeniging, reeds eenige verruiming toegestaan. Ik ben thans bereid, de particuliere liefdadigheid nog ruimere gelegenheid te bicden aan ondersteunde werkloo zen hulp te verleenen; hiertoe kon ik uiteraard slechts overgaan in het ver trouwen, dat van particuliere zijde de noodige medewerking zal worden ver kregen ter voorkoming van onge- wenschte toestanden. De hulp toch, die wordt verleend, mag er nimmer toe leiden, dat de prik kel tot het. zoeken en aanvaarden van werk wordt weggenomen. Met hot oog hierop moet ik aan de verruiming der regeling als bedoeld, de voorwaarde verbinden dat, indien men*van par ticuliere zijde boven de uitkeeringen volgens de steunregeling aan onder steunde werkloozen hulp wil verlee nen, men zich van die zijde, hetzij persoonlijk, hetzij door tusschenkomst van de ondersteunden ter zake in ver binding stelt met het betrokken ge meentelijk orgaan van steunverle ning Op dit orgaan toch rust naast do zorg voor de werkloozen de plicht ervoor te wa ken, dat de hulp, die wordt verleend, geen nadeelige moreele gevolgen heeft voor de betrokkenen en geen schade aan het be drijfsleven berokkent door deze mindering van arbeidslust. Vermits nu bij het verleenen van hulp van twee zijden liet ontstaan van deze euve len niet denkbeeldig moet worden geacht, is evenals bij de Armenverzorging nauw contact en overleg tusschen beide in stanties noodzakelijk. Wordt daarbij voor oogen gehouden, dat de Overheid zich dooi de omstandigheden genoopt gezien heefl.de steunverleening aan werkloozen zelf via het orgaan van steunverleening ter hand te ne men, dan zal het duidelijk zijfi, dat bij het overleg het oordeel van het orgaan van steunverleening omtrent de vraag of en zoo ja, in hoeverre extra hulp aan een goe de werkloozenzorg geen afbreuk doet, be slissend moet zijn; uiteraard behoudens eventueele andere beslissing mijnerzijds. Wijziging van de Steunregeling Pensioen- en rente-aftrek van steun verlaagd De minister van sociale zaken heeft aan de besturen der onderscheidene eemeenten een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: Ingevolge art. 7 van de steunregeling moe ten inkomsten, zoowel van den betrokkene zelf als van de leden van diens gezin, welke niet uit arbeid zijn verkregen, behoudens enkele uitzonderingen, ten volle op het steun bedrag in mindering worden gebracht. Ik heb termen kunnen vinden hierin geringe wijzi ging te brengen en heb besloten, te rekenen van de eerstvolgende steunuitkeering af, pen sioenen, invaliditeitsrente en ongevallenrente, welke door inwonende gezinsleden worden ge noten, voortaan slechte voor 2/3 van den steun te doen aftrekken. Nieuwe Spelling wint terrein Gedep. Staten van Drente voeren haar in Gedep. Staten van Drente hebben be sloten de spelling-Mar chant in het ver volg in alle van hen uitgaande stuk ken te gebruiken. Tot nog toe waren er slechts enkele ge meenten, die de „nieuwe" spelling hadden ingevoerd, zooals o.a. Voorburg. Dit besluit van Drente betcckent voor de spelling- Marchant een flinke stap vooruit. Drente is de eerste provincie, die over cle brug gaat. Verder doelen Gedep. Staten van Gronin gen mee, dat zij niet onwelwillend staan tegenover de nieuwe spelling, maar van meening zijr, dat ze voorloop ig daarmee geen rekening moeten houden, Mijnhardt's Zenuwtabletten. 75 ct. Mijnhardt's Laxeertabletten60 ct. Miinhardt's Maagtabletten 75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten 60 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed." Dalend bevolkingscijfer in Zeeuwsch- Vlaanderen Een crisis-verschijnsel? liet bevolkingscijfer is over het jaar 193! in de kleine gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen teruggeh open in vergelijking met andere jaren. Vrijwel overal valt in de ze plaatsen een daling van het aantal inwo ners waar te nomen, voornamelijk wat de arbeidersgezinnen betreft, Waarschijnlijk is dit oen gevolg van de verminderde werkge legenheid in vrijwel alle takken van bedrijf ten platteland?, waardoor velen trachten ei ders in grooterc gemeenten werk te vinden. De Rijksmiddelen in do maand December van liet vorige jaar hebben de Rijksmiddelen opgebracht 33.470.117 tegen ƒ34.234.287 in dezelfue maand van 1933. Zij overschreden 1 12 van de raming met 1.2 miiliocn. Het geheelc jaar 1934 geeft een Lelijke tegenvaller te zien. De Rijksmiddelen brucli ten in totaal op ƒ359.313.375 (vorig jaar f 332.034.886), met welk bedrag zij ƒ27.204. 2t onder de raming bleven. Ook de directe belastingen hebben in het afgeloopen jaar minder opgebracht dan in 1933. Het nudeelig verschil bedraagt 6.772.072. De inkomstenbelasting daalde met bijna millioen. De stand der werkloosheid Een stijgend cijfer Blijkens mededeelingen van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, liet do werkloosheid zich in den aanvang van het jaar 1931 in vergelijking met den aanvang van liet jaar 1933 hoopvol aanzien. In deti zomer"van het jaar 1934 werd dc toestand echter ongun stiger dan in dien van het jaar 1933. Dat de werkloosheid in December '1934 minder was dan in December -1933 kan worden toege schreven aan het feit, dat het vorige jaar strenge vorst heerschte. Bij 1062 organen der Openbare Arbeids bemiddeling stonden op 29 Dec. 1934 in to taal 40S.811 werkloozen ingeschreven, waai onder 393.417 mannen. Op S Dec. 1934 bedroeg het aantal werk Inozen bij een ongeveer gelijk aantal organen 383.283. Het aantal werkleven is dus gestegen met 25.528. Een concurrent op de Holland» Indië-lijn Do Deutsche Luft Ilansa heeft hot voor nemen een luchtlijn te exploitecren tusschen Berlijn en Sjanghai. Men vliegt daarbij over Britsch-tndië en zal daarheen passagiers en post vervoeren. Daar de route der Luft Han sa voor een belangrijk deel dezelfde zal zijn als die der K.L.M. en der Imperial Airways zal vermoedelijk van het openen dezer nicune luchtlijn een verscherpte concurren tie zijn te wachten. Dc tocht van de Snip naar Venezuela Geestdriftige ontvangst Naar de „United Press" meldt is de „Snip", die Maandagmorgen om 9.45 van W illem stad is vertrokken op haar toclit langs de vliegvelden van Venezuela 0111 11 uur te Maracaibo geland. De vliegers werden hij de landing door ceil geestdriftige menigte begroet, waaron der zich talrijke lioogc regeeringsambtena- rcii alsmede de leden der Nederlandsche kolonie bevonden. Do president generaal Perez Solo, bood den vliegers in de Country Club in liet Scandia- hotel een lunch aan. Hierbij werden geest driftige redevoeringen gehouden waarbij dc champagne rijkelijk vloeide, 's Middags bood men de vliegers een thee aan. Des avonds werd ter eere van dc vliegers ten huize van generaal Perez Solo een diner aangericht, waarbij ook de Nederland sche consul Da Costa Gomez aanzat. De vliegers zullen Dinsdag verder vliegen. „MAAS' '-N YM PH EN DE TEERPUT Orrr deze teert kwestie Elke week ten nieuw verhaal Ik verslind gewoon de kranten Want ik lees het allemaal Tot voor kort wist 'k absoluut niet Wat een teerput feit'lijk is En precies weet ik het nog niet Misschieiï*noemt U dat gemis Aan de algemcene kennis l)ie i e,n mensch bezitten moet Speciaal als hij brutaalweg Wekelijks in Nymphendoet. 'k Blijf dus aan dc oppervlakte En daal in dien put niet af Wetenschapp'lijke problemen Blijft een leek maar liever af. Maar ter zake: deze teerput Houdt me bezig dag en nacht In de ge kste oogenblikken Heb ik al aan teer gedacht 'k Droomde d.at 'k was aangewezen Voor dat groote schoonmaakfeest Dat ik teeder met een teerkwast Aan het tee ren ben geweest, 'k Droomde, dat ik van 't bezinksel Als maar pillen draaien moest: Het ocr-oud probate middel Tegen „vastgezette" hoest. Toen werd me die put een kwelling 'k Zag niets anders meer dan teer Bruine, kootteer en black-va/rnish En nog honderd soorten meer. Wi< verlost me uit dien teerput Wie mankt er een einde aan? Laat het nu toch cind'lijk uit zijn Dat ,.m'n beurt voorbij moet gaan" Waarde gascommissiclcden Zet het zaakje nu. maar stop: Er zit steeds aan teer een teerlucht En daar rijmt juist: eerzucht op. (Nadruk verboden) HAKATE, Minister Kalffs overlijden Dr. Oolijn Minister van Waterstaat a. i. Bij Kon. besluit is tijdens de ontstentenis van een Minister van Waterstaat liet beheer van het Departement van Waterstaat ad interim opgedragen aan Dr. H. Olijn, Mi nister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers. De uitvoer der Limburgsche Mijnen Iets grooter dan in 1933 Blijkens de gepubliceerde jaarcijfers o\c 1-1934 is de uitvoer van steenkolen, rokos, bruinkolen cn briketten in dit jaar iets liooger geweest dan in 1933. In laatst genoemd jaar werd 5.7775.000 ton ton uit- gevoerd tegen in 1931 5.797.000 ton. Hot was voornamelijk rokes, waarvan eeu hooger kwantum werd uitgevoerd. Middenstandszorgen TRAGIEK DER STATISTIEK Uit de jongste publicatie van het Econo misch Instituut voor den Middenstand, naar aanleiding van een gehouden onderzoek hij een uiigezochte groep kruideniers, slagers, melkhandclaren en groenten-winkeliers, naar kosten en winsten, blijkt hij vergelij kingen tusschen de jaren 1928 en 1933: le. Een daling der omzetten met. respec tievelijk 21.134.1; 39,3 en 31.5 pCt. 2e. Een afname der bruto-winst van resp. 16.0; 13.2; 17.7 en 25.2 pCt. 3e. Een vermindering van de netto-winst met resp.. 43.43.2; 26.8 en 56.1 pCt. 4e Dat de bedrijfskosten voor de eerste categorie met 1.6 pet. gestegen zijn, terwijl de drie volgende eategoriën deze lasten met resp. 0.4; 8.9 en 6.0 pCt. zagen afnemen. 5e. Dat op huren en looncn, die tezamen gemiddeld 60 pCt. der bedrijfskosten uit maakten, in totaal maar weinig tc bezuini gen viel. 6e. Dat ondanks de verminderde, omzet in geld en de sterk gedaalde netto-prove- nus der betrokken middenstanders, het aan tal in de onderzochte zaken werkzame per sonen in 1933 hooger was dan in 1928. 7e. Dat de belooning der arbeidspresta ties van eigenaars en huisgenoot en bij ei- kaar bij de kruideniers in dezelfde periode daalde van f IS 18 tot f 993; Dij de slagers van 1 2704 tot^ f1761; bij de melkhandela- ron van f2275 tot f1571 en bij de groen- tenhandelarcn van f1874 tot fSS2. Een sombere statistiek, voorwaar!

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1