Kantongerecht Sommelsdijk Gemeenteraad van Ooltgensplaat Gemeenteraad van Ouddorp Van Rotterdamsche jongens uit den Spaanschen tijd MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 16 JANUARI 1935 1 I' Make- G. Tr., electrician., te Middelhamis, staat terecht, omdat liij zijn auto zonder verlich ting heeft laten staan op de Voorstraat. Verd. zegt, dat de auto in het licht van zijn winkel stond. J. A. P., 56 jaar. vrachtrijder, te Stad aan 't Haringvliet, verklaart, dat de wagen niet in het volle licht heeft gestaan. Air Nijgh, de verdediger, zegt, dat in het proces-verbaal staat, dat zij in het licht heeft gestaan. Get. D.: Hij stond buiten het licht, voorbij void's huis. Daar staat hij altijd! De kantonrechter vraagt: Zij stond dus buiten de lichtkring, de lichtkegel? Verd.: Ja! Het proces-verbaal leest de griffier voor. Daarin staat,dat de auto wel hl het licht stond. Verd. had nog een vrouw in de auto zit ten. Do zaak wordt aangehouden tot het lioorcn van deze vrouw. 'Jac. M>, te Middelhamis, staat terecht, om dat hij links van den weg geiietst had. Daarbij geleidde hij een paard. Verd. zegt. dat he majoor hem nooit heeft kunnen zien. Verd. heelt tweemaal de overtreding ge pleegd volgens de majoor. De Ambtenaar elscht een geldboete van f5 subs, twee dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt bom tot fa boete subs, twee dagen hechtenis \V. B. en J. T. (niet verschenen), staan terecht, omdat zij in de Oostduincn te Oud- dorp geloopen hebben. Verd. zegt, dat er geen borden staan. Get. 't Mannetje, verklaart, dat zij langs een bordje gekomen moeten zijn. Ze zijn over de draad gekomen en hadden strikken gespannen. Veird. zegt, dat hij door een hek gekomen is. Het is een gewone weg! Get. 't M.: Er mag niemand door! Het is geen weg. Ze moesten langs een bord ko men. Het is terrein van de Materleiding! De Ambtenaar eischt een geldboete van f 3 subs. 1 dag hechtenis. De uitspraak is conform. Corn. P., (niet verschonen) staat terecht omdat een koe van P. op do weide van Witte heeft geloopen. N. W-, 17 jaar, een dochter van W., ver klaart, dat zij liet. cezien heeft. De Ambtenaar eisciit een geldboete van f 71/,, subs, drie dagen hechtenis. Het von nis Is f G subs, drie dagen hechtenis. M. v. D. en De J., uit Stellendam, staan terecht, omdat hun honden schapen zouden hebben vermoord. De vorige maal hebben \erd. ontkend. Get. M-, landb. te' Melissant, verklaart, dat twee honden op een schaap zaten. Get. v d VI., 19 jaar, te Stellendam, zegt, dat de hond van De Jager een geit van hem heeft aangevallen. Verd. De J.: Dat was een andere hond. Die was van mijn zoen. Ik kan bewijzen, dat de schapen al veel vroeger gedood zijn. N. M., 10 jaar, zoontje van M., verklaart dat hiij de bonden ook gezien heeft. Get. M. zegt, dat de politie voetafdruk ken heeft genomen van de honden, maar verd. hebben hun honden gauw afgemaakt. W. Blokland, landb. te Stellendam, ge tuige a décharge, zegt, dat hij de schapen 's morgens om elf uur dood had zien liggen. A. Blokland verklaart, dat 't schaap, toen hij het zag. onder water moet hebben ge- legbrrpdat was goed te zien! Het moet dus V oor 'hoogtij gebeurd zijn. Verd. de Jager: En op dien dag was het hoogtij om 6.ifl uur 's morgen. W. de J., en A. J.. 37 jaar, landarbeiders, verklaren, dat dc honden aan een dood schaap „lagen" te bijten. De Ambtenaar zegt, dat niet is komen vast te staan, dat de honden gevaarlijk wa ren. Spr. vraagt vrijspraak. De uitspraak luidt conform. J. V. en H. T„ te Nieuwe Tonge, staan lei echt, omdat zij niet aan wilden sluiten hij de waterleiding. Verd. worden veroordeeld tot f 3 boete, 6ubs. twee dagen hechtenis. - M. v d B., 23 jaar, landli. te Melissant, 6taat lorerlit, omdat hij zijn hond niet vasi gehouden liad, die achter wild aan gezet-en had. De zaak wordt aangehouden voor het hoaren van andere getuigen. W. 44 jaar, beurtschipper te Ooltgens- plaat, staat terecht wegens het vervoeren van goederen Zonder goedkeuring van de bevraclrtingscommissie Vcird. zegt, dat hij niet wist, dat liij ui Overtreding was. De Ambt"naar eischt een geldboete van f4, subs, twee dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelt verd. tot f3 boete' subs, twee dagen hechtenis. R. B., (niet verschenen) staat terecht,om dat hij gejaagd had op verboden terrein. J. v O., 65 jaar, landb. te Ooltgensplaat, verklaart; dat liet zijn grond is. Verd wordt veroordeeld tot f30 subs 15 dagen hechtenis P. K., 37 jaar, reiziger-winkelbediende te Middelhamis, staat terecht, omdat hij zijn auto tegen een stilstaande auto heeft aan gereden en over het trottoir was gereden. ■Verd. zegt, dat van der K's auto, waar mee hij in aanraking was gekomen, mid den op den Weg stonu. P. L. v. d. II., 45 jaar, commissionair te Dirkstand, zegt dat hij niet achteruit kon. Verd. reed roekeloos. Get. stond stil met zijn auto. Get. noemt dit buitengewoon ver keerd rijden. De ambtenaar vraagt een geldboete van f 30 sulis. 10 dagen hechtenis. De aanrij ding acht spr. niet bewezen. Verd. wordt vrijgesproken voor het eerste feit, voor liet rijden over liet trottoir wordt hij veroor deeld tot f 10 boete subs. 4 dagen hechte nis. A. v. D. te Stellendam wordt veroordeeld wegens het varen met een zeilschip zon der voldoende verlichting, tot f 3 boete subs 2 dagen hechtenis. J. K., 36 jaar te Middelhamis wordt we gens overtreding van de leerplichtwet ver oordeeld tot f 1 boete subs 1 dag hechtenis. R. P. V., niet verschenen, wordt wegens het rijden met een auto op de Westdijk op verboden uur veroordeeld tot f 5 boete subs, 2 dagen hechtenis. J. H. de 11., wordt wegens het berijden van een rijwiel zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subbs 2 dagen hechtenis. A. v. E., wordt wegens overtreding van de leerplichtwet veroordeeld tot f 3 boeto subs 2 dagen hechtenis. G. D., eveneens. H. de Br., 42 jaar, Dirksland, wordt we gens overtreding van de leerplichtwet ver oordeeld tot t 0.50 boete subs 1 dag hech tenis. L. I'., 38 jaar, Melissant, veldarbeider, wordt wegens hetzelfde feit veroordeeld tot 1 0.50 subs 1 dag hechtenis. B. V., niet verschenen, wordt wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot 1 5 boete su lis 3 dagen hechtenis. J. J. Kr., en Jac. T„ niet verschenen, staan terecht wegens liet stroopen in de duinen, Zij worden veroordeeld tot f 30 boete subs. 15 dagen. Dezelfde staan terecht wegens het loopen op verboden grond. Zij worden veroordeeld tot f 3 hoete subs 2 dagen. J. Com. van K., niet verschenen, wordt wegens, het rijden zonder licht veroordeeld tot f 5 boete ->ubs 3 dagen hechtenis. P. B., niet verschenen, wordt wegens overtreding van de leerplichtwet veroor deeld tot f 0.50 boete subs 1 dag hechtenis. II. S., 30 jaar, landbouwer te Ouddorp, staat terecht wegens hot in voorraad he.i- ben van boter zonder Rijksmerk. Hij wordt veroordeeld tot twee geldboeten van f 10 of tweemaal 5 dagen hechtenis. M. KI., te Ouddorp, wordt wegens het zelfde feit veroordeeld tot twee geldboeten van f 5 subs 2 dag„n hechtenis en een geld boete van f 10 subs 5 dagen hechtenis. L. B. v. K., landbouwer te Sommelsdijk. staat terecht wegens het laten trekken van een wagen door een verwond paard. De zaak wordt aangehouden tot het lioo- ren van den verbalisant. L. B., niet verschenen, wordt wegens overtreding van de leerplichtwet veroor deeld tot f 3 hoete subs 3 dagen hechtenis. M. de W., niet verschenen, wordt we gens het fietspn zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subs 3 dagen hechtenis. J. T., eveneens. H. de B., 18 jaar. landarbeider te Oolt gensplaat, wordt wegens verstoring van de nachtrust van de bewoners veroordeeld tot f 3 boete subs 2 dagen hechtenis. P. v. d. Sp., niet verschenen, wordt we gens liet rijden zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subs 2 dagen hechtenis. L. de V., eveneens. C. II. Sp., Corn. Sp., H. v. d. H, CES, niet verschenen, worden wegens hot staan in een portiek zonder toestemming van den eigenaar, veroordeeld tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. J. A. P., niet verschenen, wordt veroor deeld tot f 6 boete subs 3 dagen hechtenis wegens het toelaten van personen, die zich tc buiten gaan aan sterken drank in zijn vcrlofstokaliteit. H. O. v. D., 24 jaar, chauffeur te Ooltgens plaat, staat terecht wegens liet besturen van cpn auto zonder signaal te geven. Ver dachte zegt dat hi geblazen heeft. L. V., drukker te Ooltgpnsplaat, getuigt dat verd. geblazen heeft. J. v. G., chauffeur, verklaart hetzelfde. De zaak wordt aangehouden tot de vol gende zitting tot het hooren van den ver balisant. W. de K., wordt wegens overtreding van de leerplichtwet veroordeeld tot f 3 boete subs 1 dag hechtenis. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente i:i vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Donkersloot. Na de gebruikelijke opening wordt over gegaan tot beöediging van het nieuw be noemde raadslid den lieer C. Korteweg Lzn. De VOORZITTER feliciteert den lieer K. en noemt liet een groote onderscheiding ge kozen te worden door de burgerij. Hot ver heugt spr., dat hij naast zijn vele anden werkzaamheden, ook nog zitting heeft willen nemen in de gemeenteraad. Spr. is er van overtuigd dat de lieer Korteweg het belang van de gemeente zal dienen. Spr. hoopt dat hij de kracht daartoe zal krijgen van Hem, van M'ien hij het verwacht. De lieer KORTEWEG dankt voor de woor den tot hem gesproken. Spr. hoopt, dat do Heere hem zal steunen en dat Hij do don kere tijden zal wegvagen. Spr. zal wol eens de degen moeter. kruisen maar steeds zal hij liet gemeentebelang hopen te dienen. De raadsleden f elicit eeren-den heer Korte weg. De.VOOllZITTER brengt vervolgens de wis seling van het jaar ia herinnering. Het jaar 1931 was somber. Voor ons land en voor onze gemeente. Spr. herinnerde aan het heen gaan van de hoeren Hobbel en Waling. Met weemoed en droefheid zouden we dit jaar ingaan als we op de omstandigheden zouden letten, aldus spr. Maar als we omhoog blik ken, dan weten we dat God regeert. Spr. wenscht. de hoeren kracht «n moed toe om liet werk te doer., dat God hen op de schou ders heeft gelegd. Vervolgens werden de notulen van de vo rige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten. De beslissing i.z. de wijziging van de bouwverordening is verdaagt. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen van raadsbesluiten. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten lietr. de Burg. Stand. Voorgesteld wordt een bezoldiging voor de ambtenaren vast te stellen op f 1 (vroeger f 1.50) per huwelijk en voor de andere werkzaamheden f 50 (vroe ger f 150). B. en W. vinden dat een groote sprong. Zij willen plm. een derde verlagen en wel van I 150 op f 100. B. en W. stellen voor do eer ste ambtenaar met f 85 te lionorecren en de tweede ambtenaar met f 15. De huwelijks voltrekking willen B. en W. op f 1 brengen, daartegen hebben B. en W. geen bezwaar. Aldus wordt besloten. Goedgekeurd is terugontvangen van den Min. van Soc. Zaken de exploitatierekening van de Emmastraat. De uitgaven waren f 4786,28, de inkomsten f 26131.88, zoodat er een tekort was van f 21157.40. Het Rijk be taald daarvan f 1650,80, de gemeente moet de rest betalen. Ingekomen is een verzoek van de R.K. school te Achthuizen om het toekennen van het voorschot, waarop zij volgens do wet recht heeft. Dit verzoek zal ingewilligd wor den. Dan volgt de wethoudersverkiezing, in de vacature-wijlen wethouder Waling. Bij eerste stemming ontvangen de heeren van Es en van Gurp allebei 5 stemmen en is er 1 stem blanco. Bij de tweede stemming is dc uitslag weer zoo. Dan wordt er gestemd, zonder dat de hee ren van Gurp en van Es mee mogen stem men. Dan ontvangt de heer van Es 5 stem men en de he'er van Gurp 4 stommen. De VOORZITTER vraagt of de lieer van Es zijn benoeming aan wil nemen. De heer VAN ES zegt dat hij dankt voor het vertrouwen in hem gesteld. Reeds 11 ja ren mag spr. met de Raad en den voorzitter samenwerken. Spr. hoopt dat hij ook als wet houder van God de kracht zal mogen ontvan gen. Spr. zal zich deze benoeming laten wel gevallen. De VOORZITTER heet de heer van Es wel kom in hot college van B- en W. Spp. is met vriendschapsbanden aan hém verbonden. Nu wethouder Waling hem ontvallen Is en ook weth. Jacobs zijn ambt eerlang zal moe ten neerleggen, was spr. wel huiverig, wie hij thans naast zich zou krijgen. Het ver heug! spr., dat liet een geestverwant van spr. is. Ook al zijn de andere heeren hem ook sympathiek! De heer van Es was het vaak mot eens met B. en W. Nu zal hij zelf in het college zitting nemen en zal hij verschil lende zaken anders gaan zien. Spr. felici teert hem hartelijk. De raadsleden wensclion hem eveneens geluk. Tot leden van liet stembureau 1 worden ge kozen tot voorzitter de burgemeester, tot lo den de heeren P. van Es en J. van Gurp en lot plaatsvervangers de heeren L. Hokke en C. Korteweg. Tot leden van het stembureau 2: voorzitter J. van Nieuwaal, Brinkman en van Kernpen en tot plaatsvervangers de heeren P. C. v. d, Mast en B. Noordijk. Tot leden van liet stembureau 3: voorzitter wethouder Jacobs, de heeren Vermaas en J. Hokke en tot plaatsvervangers de heeren G. Kroon en J. H. van Nieuwenhuijze. Tot leden van liet lioofdstembureau wor den gekozen (de burgemeester is ambtshalve voorzitter) de hoeven Jacobs, van Nieuwaal, Van Es en Van Gurp. Tot plaatsvervangende leden worden gekozen de heeren Vermaas Brinkman en W. van Kempen. Tot leden van de schattingscommissie wor den gekozen burgemeester Donkersloot, voor zit.ter; en de heeren J. van Gurp, J. Jacobs en J. Hokke. Tot, lid in het Bestuur van de Waterlei ding in de vacature van wijlen wethouder Waling, wordt gekozen de heer P. van Es, Ingekomen is een reclame van de admi nistrateur van liet Burg. Armbestuur, betref fende de aanslag in de straat.belasting. B. en W. stellen voor ontheffing te ver- leonen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van T. Troost om ontheffing van straatbelasting wegens gebrek 'aan middelen. Zulk oen verzoek is ook ingekomen van J. Beyer. B. en W. stellen voor om in een volgende vergadering te beslissen over deze vorderin gen oninvorderbaar verklaard kunnen wor den. B. en W. stellen vervolgens voor om 170 M3. keislag aan te koopen tegen f 050 oin do weg o.a. van H. van Nieuwenhuvzen tot de schaapskooi t.e verbeteren. De gelden zijn hiervoor aanwezig, omdat de gemeente over 1934 f 700 minder in de kas van het Burg. Armbestuur behoeft te storten. B. en W. willen dit plan aan Gedep. Staten voorleg gen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister van Sociale Zaken betreffende de wo- ntnghuur. Er is thans nog 1' 2250 over voor huurverlaging. De voorloopige gewcnschte huurverlagin- gen kunnen ingevoerd worden. De VOORZITTER voegt er aan, dat de achterstallige huren eerst bekeken moeien worden. Spr. wil deze zaak in geheime zit ting bespreken. Eerst wordt de rondvraag gehouden. De heer VAN NIEUWAAL vraagt over de lantaarn, waarover hij in de vorige zitting gesproken heft, of die al geplaatst is. De VOORZITTER: Als het mogelijk is, zal ik hem verplaatsen. Do heer VAN IIOBBE vraagt, of voor wij ziging van de waarborgsommen een machti ging van den Minister noodig was. De VOORZITTER: Neen, die kan de raad vaststellen. De lieer VAN NIEUWENHUIZEN gelooft, dat het moeilijkheden schept, wanneer men de achterstallige huur met do waarborgsom gaat betalen. Wethouder VAN ES: Ja, dan schept men presedenteu! Do VOORZITTER: Ja, het is moeilijk, maar wij moeten de rente ran 4% pCt. liotalen van die waarborgsom. Do waarborgsom is gestort om dergelijke situaties te voorkomen. Wethouder VAN ES: Kunnen we dan niet beier alle waarborgsommen terugstorten, De VOORZITTER: Dat zouden ze wel wil IonNeon, daar ben ik tegen! Wethouder JACOBS: Die waarborgsom is gestori om de huurbetaling zeker te stellen. De heer VAN GL'RP vraagt of het reeds bekend is, dat sommige menschen voor één woning twee aanslagen hebben ontvangen De VOORZITTER: Als er een tout is, dan moeten de mensohen ermee komen. Er kun nen twee aanslagen zijn van bebouwd en on bebouwd. De lieer VAN NIEUWENHUIZEN merkt op, dat liet biljet niet duidelijk is. Mén kan niet zien wat bedoeld wordt. De lieer VERMAAS vraagt of de polder sloot achter Buys niet uitgehaald kan wor den. De VOORZITTER zegt, dat do sloot een besmettingshaard is van typhus. Er zijn reeds twee gevallen van typhus, bij één per soon wordt voor het leven ingestaan. Wij zullen de polder voorstellen of ze do ge nieente toestemming wil vorleenen om die sloot uit te halen. De polder is in verzuim. We moeten trachten te verhalen op do pol der wat wij er aan doen. Die besmettings haard moet weg! De heer IIOBBE: Aoht u het niet gevaar lijk, dat de menschen de sloot uithalen, waar in de faecaliéii terecht komen van menschen die typhus hebben. De VOORZITTER: Het moet gebeuren on der technisch toezicht. De dokter zal geraad pleegd worden. Daarna sluiting. Minister-president Colijn voor het huis van wijlen minister Iialff, waar hij een conde leancebezoek aflegde. Het dankgebed Zaterdagmorgen kwam de Raad dezer gemeente iu vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Gobius du Sart. Aanwezig zijn alle loden, behalve de heeren J. Westhoeve en Mastenbroek De Voorzitter gaat voor in gebed, waarna hij hen die blijken van belangstel ling hebben gezonden bij de wisseling de3 jaars hartelijk dank zegt en wederkeerig een gelukkig jaar toewenscht. Spr. hoopt, dat de landbouwbedrijven dit jaar een beter jaar zullen hebben dan in 1934. Spr. hoopt, dat de persoonlijke ideeën dit jaar op de achtergrond zullen blijven en meer die din gen naar »yren gebracht zullen worden, die in het beiang van de gemeente zijn. Spr. wenscht allen Gods besten zegen tor-. De heer A b r. Dad m o s wenscht weder keerig den burgemeester en de wethouders een voorspoedig jaar toe namens de raads leden. De heer J. Padmos wenscht ook nog wat te zeggen, maar zal liet bewaren tol hot eind vuil de vergadering Do secretaris leest de notulen van de vo rige vergadering, welke onveranderd wor den goedgek tirri. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen s een dankbetuiging van den lieer J. C. van Nierop voor zijn benoeming tot gemeente-opzichter. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten over de Burg. Stand. De vergoeding per huwelijksvoltrekking zal op ,f 1.— ge bracht moeten worden. De verdere arbeid willen zij beloonen niet 60.—. Dc Voorzitter zegt, dat deze betaling van do werkzaamheden veel te gering is. Het salaris van 150 is niet omhoog ge- guun iu de mobilisatie-jaren Daarom stei- len B. en W. voor, gezien de verantwoor delijkheid, dit salaris op 150 to laten en de vergoeding per voltrokken huwelijk op 3,te houden. Do lieer Boslan d vindt deze bezuini ging belachelijk. Waarom komt men niet met andere bezuinigingen? Spr. gaat ac- coord met B. en W De voorzitter zegt, dat er geen be zwaar is om het voorstel van Ged. Stater in toejiassing te brengen bij een nieuw tc benoemen ambtenaar. De lieer A b r. Padmos gaat accoord met liet voorstel van B. en W. De Baad kan zieli er mee vereenigen. Dan komt aan de orde do behaiidclin van de gemeentcbegrooting 1935. De heer P Tanis zegt namens de com missie, dat de begrooting in orde is bevon den. Er is een eindbedrag van 81.693,20. De voorzitter z"gt de commissie dank voor liet werk do begrooting na te kijken en den lieer Tanis voor liet rap port van de commissie door hem uitge bracht De begrooting 1935 wordt daarna met al gemoeno stemmen aangenomen. Do voorzitter brengt dank, dat de raad door zijn stilzwijgen, de begrootin goedkeurt. Spr doet dit genoegen. Clitiel is goed, maar men moet er wat anders te genover kunnen stellen. Het doet spr ge noegen, dat de begrooting van B. en XV zoo aanvaard wordt. Ook de begrooting van het Burg Armb" stuur wordt goedgekeurd (er is een eind bedrag van 2023,86). De belastingen moeten gewijzigd worden, De opcenten op de vermogensbelasting moeten op 40 worden gebracht (vroeger 505 op de grondbelasting ongebouwd en ge liouvvd I-esp. 80 en 20 opcenten: op de per- soneele belasting 200 opcenten en op de g- meentefondsbelasting 75 (vroeger 100) op centen. De bolastingv erordeningen worden goed gekeurd. Tot leden in de commissie tot wering van schoolverzuim stellen B. en \V. naar aanleiding van liet besluit van de raad in de vorige zitting genomen, voor te benoe men den lieer C Grinvvis of R. Goedcge- buur, in de eerste vacature (v d. Kemp), in de 2e vacature (Troost) den heer XX'. de Vogel of J. P. Flikvveerd. Gekozen worden dc heeren C Grinvvis en M'. de Vogel, ds eerste neemt zijn benoeming aan. De voorzitter zegt, dat "t Mannetje onmogelijk meer dan f voor zijn vvo ning kan betalen. B. en W'. stellen voor die woning voor v ijf jaren tegen 2.— tc ver huren. In het huurcontract zal dan de be paling opgenomen worden, dat de gemeen te ten allen tijde de woninghuur op kan zeggen. De lieer Boslan d zegt, dat hij daar tegen bezwaar heeft, want er zijn onkosten, die er voor de gemeente nog bij komen De voorzitter: Tk kan geen andere huurder krijgen. De huur is inderdaad te laag De heep Tanis wil de huur op 2,50 houden. Wanneer het een Ouddorper was, was het vat anders maar liet is nog een Gooreeër ook, aldus spr. Dc voorzitter: Kom, kom Tanis, niet zoo kleingeestig u moet het nieuwe jaar goed beginnen! Wethouder Breen: Wanneer 't Man netje pensiongasten kan krijgen, wil hij meer huur betalen Hot voorstel van L>. en W wordt met do stemmen van de heeren Abr. Padmos en anis tegen aangenomen. De lieer Tanis vraagt bij de rondvraag boe het staat met de stlandkwestie De voorzitter wil dit wel in besloten zitting doen. De heer J. Padmos zegt, dat de zaak an regeeren moeilijk «is. B. en W. worden door het Volk gelasterd en gevloekt. Mijn ader zei altijd aldus spr., gij zult de ovcheid niet vloeken! Och land en volk, mocht de Ileere U nog genadig wezen! Een biddeloos volk is een verloren volk. Spr. stelt voor de vergade ringen voortaan met gebed te sluiten Nie mand kan daar tegen wezen: een rechtsche burgemeester is een rechtsche raad! Wan neer niemand het wil, wil spr. lieL zelf doen. De voorzitter: Ik wil aannemen, dat u er een goede bedoeling mee heelt. Wie heeft er bezwaar tegen? De heer J. Pad m o sri Wie hier tegen is, is tegen God! De voorzitter (verontwaardigd).' Daar moet ik protest tegen aanteekenen, u mag de zaak niet zoo stellen! Bij links zijn er ook nog waarachtige Christenen, die hun knie huigen voor dezelfde God. De heer J. Padmos: God wil het! Wat u zegt, zegt de duivel ook. Dat heeft hij me thuis al gezegd! De voorzitter: O, dat is goed. Er kan nog wel meer liijl Dc heer Tanis is er voor, dat de voor zitter de leiding van de vergadering houdt en met dankgebed eindigt. De lieer Grinvvis heelt er geen bezwaar tegen, dat de lieer Padmos met dankgebed eindigt. De voorzitter: Ik zal het nooit goed keuren. De heer Abr, Pad inos zegt dat we van Gods naam aanroepen geen earricatuur moeten maken. We moeten altijd trachten ons zooveel mogelijk aan te sluiten bij de omstandigheden, Dc godsdienst is vrij, we moeten elkander niet tarten daarin. De lieer Bost and zegt, dat er geen be zwaar is tegen een dankgebed, evenmin als tegen een bcgingebed. De voorzitter zegt, dat de naam Gods niet misbruikt mag worden. De heer Pad mos mag het niet zoo voorstellen, dat als er menschen tegen het voorstel zijn, dat. die menschen tegen God zijn. Er zijn hier, vier linksche raadsleden! De heer J. Padmos: Links is rood! Wctlioud* U'csthoev e zegt, dat als God wel aangebeden mag worden, dan mag Hij toch ook wel gedankt worden. De heer Abr. Padmos is van zijn beginselen afge weken. De secretaris: Laten we toch niet' met God spelen. Er is er maar één! De voorzitter: Mijnheer Padmos, als u met uw vroomheid Gods naam maar niet lastert! De heer Abr. Padmos: We kunncu hier geen kerkelijke zaken gaan behande len. We kunnen hier toch geen hoogeprics- terlijk gebed uitspieken. De secretaris: Dan komen we nog bij Kaiafas terecht! Wethouder W e s t li o e v e: Wanneer de heer J. Padmos zijn voorstel zoo wijzigt, dat de v ergaderingen met dankgebed ge sloten worden ben ik er voor. De heer Abr. Padmos: Wie moet het doen Wethouder Westhoeve: De voorzitter! Do voorzitte r: Dat doe ik niet! De heer Abr. Padmos: Men kan den voorzitter niet tarten! Het voorstel van den heer J. Padmos svordt niet de stemmen van de heeren Breen, Hameetman, Hordijk en Padmos tegen aangenomen. Do heer Tanis is voor, mits de voorzitter het gebed uitspreekt. De heer Abr. Padmos: Maar wie moet het nu doen Dc secretaris: En wanneer? De beer Wesdijk: Laten we maar meteen beginnen? De voorzitter (tot den lieer J. Pad mos): Voelt u liet nou, mijnbeer Padmos! De lieer Abr. Padmos: We komen nog in Rusland terecht. Daar was voor 1917 ook liet mysticisme, dat dergelijke eischen stelde. M o werken zco bet communisme in do hand, want de menschen krijgen genoeg van zulke godsdienst. De beer J. Padmos: God wil het zoo! M'anneer een jongen iets van zijn vadc-r krijgt, zegt hij toch ook dankje. M e leeren het onze kinderen al! De voorzitter: M'e zitten hier niet om theologische beschouwingen te houden! De lieer Tanis zegt nogmaals, dat hij de voorzitter zou willen laten eindigen. Do v o o r z i 11 e r: M'anneer er gedankt moet worden, moet er reden zijn. Er heersclit hier bijna altijd een verkeerde geest. Aan het einde van een raadszitting kan ik onmogelijk danken! De heer J. P a d m o s: Ik wil het doen. De secretaris: Net als de farizeeërs! De heer A b r. Padmos (tegen den heer J. Padmos): U bent revolutionair! De lieer Bosland: Laten we deze zaak aanhouden tot de volgende vergadering. De v oorzittcr: Ik sluit de discussie over dit punt. Heeft iemand nog iets in het belang van de gemeente? Niemand vraagt het woord, waarna de vergadering gesloten wordt. (14 Sybrands had nu de grendels weggescho ven en de Sjiaansche kapitano.. trad, ge volgd door zijn drie soldaten, het vertrek binnen. De kinderen schuilden weg achter moeder en de arme vrouw hief smieekend de handen omhoog en smeekte om het leven van haar kinderen. De kapitano keerde zich om en wendde zich tot zijn mannen. „Bindt die ketters de handen!" gebood bij. De soldaten gehoorzaamden. Met een paar stevige touwen werden Sy brands en zijn vrouw de handen op den rug gebonden. Ook de kinderen werden geboeid. Toen gelastte de kapitano hen, dat ze naar buiten zouden gaan. Sidderend over al hun leden traden de ongelukkige men schen het huis uit. Het gelaat, van Sybrands stond strak. Het was hem aan te zien, dat er van binnen een hevige strijd woedde. Doch wat moest de amie man beginnen. Hij was weerloos tegenover de Spaansche beu len. En als weerlooze lammeren moesten zij zich laten wegleiden. Wa,arheen? Ja dat wisten zij niet. Maar zeker zou de dood het einde van deze geschiedenis zijn, mochten bun sle'chts dé NVreède martelingen bespaard worden. Moeder Sybrands zag er deerniswaardig Hik Vanmorgen nog was zij vol goeden moed geweest. Hendrik was immers in de stad, had Huib verteld en hij zou nu vandaag stellig thuis komen. Van uur tot uur had moeder gewacht of zij de bekende stap van haar jongen niet vernam in de Steeg, doch helaas, Hendrik was niet gekomen en ook Huib was niet teruggekeerd. Het scheen wel of de He'ere liet geroep van Zijn kinderen niet had gehoord. Vader h-ad u-el gelijk gehad vanmorgen. Toen hij gebeden had had hij gezegd: „Vrouw, wel licht verhoort de Heere ons gebed niet, want Hij verhoort ons alleen, wanneer het Zijn tijd is." Vrouw Sybrands schrok op uit haar over peinzing. Do kapitano cischte in tamelijk goed Hollandsch, den sleutel der woning. Sybrands wees hem: hij hing aan een spijker naast de deur. De kapitano nam den sleute'l van den spijker en trok de deur achter zich dicht, waarna hij die sloot en den sleutel bij zich stak. Toen nam hij een stuk krijt en schreef een paar Spaansche woorden op de deur. Hij deed liet met groote onbeholpen let ters, docli Sybrands kon er geen wijs uit worden.- 't M'as hem wonderlijk te moede en hij kon niet begrijpen, wat dit alles te be duiden had. Nu gelastte de kapitano zijn soldaten de gevangenen tusschen hen in te nemen, hij zelf ging voorop en gebood ze hem te volgen. Daar ging de droeve stoet heen. Moeder Sybrands wierp nog een langen meevvarigen blik op baar woning; toen volgde zij den geheimzinnigen Spaanschen kapitano, met de ellende in het hart. De stoet liep de Valkensteeg uit, toen sloeg de kapitano rechtsom en ging het Steiger op, gevolgd door de gevangenen en zijn soldaten. De kapitano sprak geen woord. Hij liep met statigen stap voorop. De soldaten spraken met elkander, zij konden niet begrijpen, waarom hun kapi tano zich zoo druk maakte met deze ketters. M'anneer het aan hen had gestaan zouden zij korte motten met hen gemaakt hebben, 't Scheen toch wel, dat hét ketters waren, waarmede wat bijzonders aan de hand was. Maar in elk geval, dat moest de kapitano maar weten, zij hadden slechts te gehoor zamen en dat deden zij ook, al begrepen zij er niets van. Ach, Sybrands ell zijn vrouw begrepen er ook niets van. M'at zou er nu over hun hoofd besloten zijn? Zij pijnigden hun hersens moe over li-et raadselachtige geval. Zouden zij soms als offers moeten vallen was het. den Spanjaarden verraden, dat zij tot de ketters behoorden? 'li Oogenblik dacht vader Sybrands aan den pater waarvan Huib had verteld, maar neen, dat was onmogelijk, die mail kende hen niet eens. Zou er een schavot worden opgericht, een brandstapel waarop hij met zijn gezin zou worden verbrand? Zoovelen reeds hadden dat lot ondergaan, sinds de Heere het licht der gezegende Kerkhervorming in de Nederlanden had doen schijnen. Ilij, Sybrands, was zelf getuige geweest van den moO"d oji de arme slachtschaap- kens Christi, zooals de martelaars zich noemden. Was niet do vrome Anneke aan liet einde van den Oppert in het water gesmoord? 't M'as waar, zij was een Doopsgezinde, maar woedde Philips niet even fel tegen de Gereformeerden? Haatte hij niet allo ketters? Er ontstond eeli hovigo strijd in .het hart van den armen biel-brouwersknecht. Wat moest hij doen, als men hem strak3 op den brandstapel plaatste? Zou hij dan zijn geloof verloochenen: het leven lachto hem nog tegen, hij had vrouw en kinderen waarvoor hij met lust liet dagelijksch brood verdiende En dan nu sterven? In het midden zijner jaren? O, lief zou 'n vreeselijke beproeving zijn. Het kon niet, het kon niet! Maar dan klonk daar een andere stem in zijn binnenste. Zou hij dan zijn Heiland verloochenen Had do Heere Jezus niet gezegd: „Wie vrouw of kinderen liefheeft bóvp,n Mij is Mijns niet waardig." Was dat niet veel erger nog dan bet vuur van den brandstapel, dat toch slechts kor ten tijd brandde? En had de Heiland ook niet gezegd: „Wip Mij verloochenen zal voor de menschen, die zal Ik ook verloochenen voor mijn Vader, die in de hemelen is." Was dat niet vpel erger, dan de vlammen van den mutserd? Het angstzweet brak Sybrands uit. Docli daar herinnerde hij zich het woord- van den Heere Jezus: „En vreest niet voor degenen die het lichaam dooden en de ziel niet. kunnen dooden!" Dat was een heerlijk woord. De beangstigde man leefde weer wat op. Ja, hij wilde aan de vermaning des Hee ren gehoorzaam zijn; niet vreezen voor den vijand, den Spanjaard, niet vreezen ook voor den brandstapel. Moedig het schavot beklimmen, moedig de pijnen doorstaan; dat was des Hoeren wil. In stilte bad Sybrands: O Heere, Gij weet hoe zwak ik ben, hoe zwak ook mijn geloof is, o houdt Gij mij staande als het er straks op aan zal komen Als de beproeving komt, als ik kiezen moet, o Heere maak mij go trouw en bewaar mij er voor. dat ik Uw Naam zou verloochenen, dat de vijanden de overwinning zouden behalen en Uw Naam zouden smaden. Sybrands schrok op uit z'n overpeinzing. De kapitano had „halt!" geboden en de kleine troep stond stil. M'aar waren ze? Sybrands bad er niet op gelet en ook zijn vrouw was te zeer met allerlei gedachten vervuld geweest, dan dat zij had kunnen letten op den weg, dien zij volgden. Ook vrouw Sybrands voelde de bittere be proeving. Ook zij had in stilte den Heere om bij stand en kracht gebeden. Maar liaar nioedei hart was ook met bange vrees vervuld ge neest, over het lot van bare kinderen. Konden die bloeden van kinderen ook ais martelaars moeten vallen? Of zouden ze in een klooster worden opgevoed? Ach, dat was nog erger, dan zou men hen ontrouw maken aan de leer die. haar en haar man zoo dierbaar was. En Huib, waar was bij? En Hendrik; ach zij had zoo verlangend naar hem uitgezien. In geen twee jaren was lnj t.iuis geweest en nu, nu Dij eindelijk weer in Rotterdam was, nu zou zij gestorven zijn eer zij haar lieveling had gezien. Als Hendrik het maar wist, welk lot zijn vader en moeder nu tegemoet gingen, hij zou met z'n dappere M'ateijgeugen hen wei verlossen. Als Hendrik Huib maar vond, dan zou hij wel voor dien wilden klant zorgen. O dat zij hem nog niet eens éénmaal zien ikon, zij had hem nog zooveel te zeggen. Maar de kapitano had „halt" geboden. En de kleine troep stond onmiddellijk stil. Nu eerst zag Sybrands dat zij reeds vlak hij de Groote Markt gekomen waren. Zij hadden het Steiger al bijna achter zich. Daar lag de Groote Markt. Maar wat hij daar zag, deed den ongeluk- kigen man hevig ontstellen. De Spanjaar den waren er reeds en het soheen wel alsof er gevochten werd. Er was een geweldig rumoer en de vrouwen, die zooals gewoon lijk daar in hun kraampjes hun waren had den uitgestald, waren overhaast wegge vlucht. kraam en koopwaar aan hun lof overlatend. Zou daar op de Groote Markt de brand- stanel worden opgprieht? Dp Spanjaarden sprongen als wilde dje- ren over het marktplein heen, zij brulden hun ove'rwinningskreten uit. De kapitano scheen het niet met zich zelf eens te zijn. Langen tijd staarde hij naar de markt en naar liet woelige tooneel, dat zich daar ver toonde. M'at wilde hij toch? (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3