Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gsmeenteraad van Herkinpn waarborgt ZATERDAG 12 JANUARI 1935 49E JAARGANG N°. 4127 Deze Courant verschijnt eiken WütlNSDAU en 'Z A 1 K I) A G. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post t 0.90 bjj vooruitbetaling. BUITENBAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN U1K.EVEKIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMEI.SDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentïen 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen t 1.per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. GEVOLGEN Op de meeste plaatsen is men nood gedwongen over moeten gaan tot het in werking stellen van de steunregeling, vroa- ger toen het aantal werkloozcn niet zoo groot was, gat men zooveel mogelijk werk .verschaffing. Maar bij het ontzettend groot aantal werkloozen, hetwelk zich nog steeds uit breidt, is dat, enkele uitzonderingen nu daargelaten, onbetaalbaar. Men moet niet alleen rekening houden met wat wij liet liefst hebben, maar ook bovenal met het financieel mogelijke. Nu is door het voortduren der crisis het aantal werkloozcn ontzettend groot gewor den, ook de groei der werkloosheid heelt dingen in de hand gewerkt, welke anders nooit hun toepassing gevonden zouden hebben. Op velerlei en op vaak uitnemende wijze wordt er gezorgd voor de werkloozen, wij kunnen gerust zeggen dat in 't algemeen gedaan wordt wat mogelijk is om het leed te verzachten. Maar nu schijnt hij velen de gedachto post te vatten, dat de hulp der overheid primair moet zijn, van meet af hebben wij tegen dat verderfelijk beginsel positie ge nomen. Zeker wij erkennen ten volle, dat de overheid een taak heeft, zelfs een zeer be langrijke, maar haar hulp moet steeds van lijdelijken aard zijn, en zich terugtrekken zoo spoedig ais slechts mogelijk is. Zooveel mogelijk moeten de natuurlijke organen voor hulpverschaffing intact gela ten worden, hulp van familie, kerk, parti culieren en Burgerlijk Armbestuur dient in zijn volle waarde erkend en toegepast te Worden. Nu treft men het telkens aan, dat als iemand iets behoeft, hij maar dadelijk, met voorbijgaan van de natuurlijke organen, bij de overheid aanklopt Dat kwaad is reeds zoo ver voortgewoekerd, dat zelfs trouwe belijdende leden der kerk, vaak hun kerk voorbijgaan en voor hulp naast de steun aankloppen bij de overheid. Men gevoelt als lid der kerk, de hoog heilige band der broederschap schijnbaar niet meer. Maar dat moet weer anders wor den, als een arme broeder om hulp aan komt kloppen, mag daar niets vernederends in schuilen, men is als kerk immers ver plicht de arme broeder om Christus' wille te helpen. Dc kerk zal haar leden dat beginsel weer voor moeten gaan houden. Wel is het ge makkelijk, dat steunen op do overheid, maar het is tevens zeer verderfelijk. Wij zullen weer terug moeten en de be ginselen gaan verbreiden, want zooais het nu dikwerf gaat, loopt het uit op de hul diging van het staats-socialisme. De overheidssteun is alleen voor valide arbeiders on niet voor de vervulling van allerlei nooden en behoeften. antwoordelijkheidsgevoel is bij velen aan merkelijk afgesleten. Dat moet weer anders worden, wij moe ten ons los maken uit die roode greep en ons beginsel weer meer en beter dan te vu ren uit dragen. Het demoraliseerende van dit standpunt laat zich nu reeds gevoelen. Er dienen we gen gezocht, om geleidelijk weer op gezon der basis te komen cn ons los te maken uit de knellende greep van de roodo be ginselen. Er zijn twee zeer onderscheiden terreinen van staat en maatschappij, door God iodor met een eigen taak en roeping bedeeld. In al ons werk dat wij nu op touw zetten om den nood te lenigen, moet het onze ernstige roeping zijn, dat scherpe onderscheid steeds zoo zuiver mogelijk te bewaren, opdat door ons werk, ook een opvoedend element in ons volksleven uitgedragen worde. Steun aan Peulvruchten Daar gebleken is. dat niet alle telers en handelaars op de hoogte zijn met de steunregeling voor peulvruchten, maakt de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland aan haar telers en aan de inkoopers van peulvruchten in Zuid- Holland bekend, dat zij volledige inlich tingen omtrent deze steunregeling kunnen ontvangen bij haar onderstaande kring secretarissen, bij wie ook de standaard monsters verkrijgbaar zijn: H. van Heest, Middelharnis; C. G. Kleykamp, Varkensslop 67, Brielle en A. W. Viskil, Klaaswaal, DE OORZAAK De oorzaak van die meening rust op een dwaling, welke verder voortgevreten is dan velen wel denken. Daartegen zal beslist positie gekozen moeten worden. Jarenlang heeft de S.D.A.P. ons volk Voorgehouden dat het de taak is der over heid om al haar burgers een verzekerd be staan te geven, om alien te helpen. Zij doe zelt de grenzen tusschen Staat en Maat schappij uit, zij ziet alleen een groote staat- maatsehappij welke alvermogend is. Daarom leert zij, dat de staat al haar burgera in den strijd om het bestaan bij heeft te staan. De staat is verantwoordelijk voor de ontwikkeling en welvaart der gan- sche burgerij. Het diep verderfelijke en onjuiste stand punt van dit socialistische standpunt voeit men dadelijk. Maar hebben wij vooral in deze dager daar wel voldoende positie tegen gekozen 1 Wij betwijfelen dat wel eens, men strijdt wel tegen de socialisten, men moet van de beginselen niets hebben, maar men is dik werf begeerig iets te ontvangen, want be geerte heeft de massa aangeraakt- Door die jiarenlange roode propaganda en door den nood welke er heerscht, zijn wij, laten we het maar eerlijk bekennen, een keel eincl uit de koers geslagen, het ver De nood der Urker visschers TIrker visschers, die hun motoren niet tot het toegelaten maximum van 20 P.K. kon den ombouwen, werden tot op heden uilge sloten van alle steun, niettegenstaande de Minister van Financiën op desbetreffende vragen ten antwoord heeft gegeven, dat zou overwogen worden of het mogelijk is den betreffenden visschers ©enigermate tege moet te komen krachtens de Zuiderzee- steunwet. Thans vraagt het Tweede Kamerlid Van Dis aan den Minister van Econ. Zaken naar de reden, waarom de visschers van steun krachtens genoemde wet uitgesloten wor den en verzoekt hem Ie bevorderen, zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, dat aan de betreffende visschers alsnog een zoodanige steun wordt verleend, dat zij hun bedrijf kunnen gaande houden en met hun gezinnen niet aan algeheele verarming worden prijsgegeven. Het schaaktournooi te Hastings De laatste ronde De negende, tevens laatste ronde van het tournooi te Hastings, heeft in de hoofdgroep niet minder dan drie verrassingen gebracht. De grootste was wel, dat Euvve, mot zwart spelend, er niet in slaagde Norman te ver slaan, Dit was des te meer jammer, aange zien Mitchell, de brave oude Mitchell, op wien wij in onze beschouwing van Zaterdag avond onze laatste verwachting hadden ge vestigd, deed wat eigenlijk niemand serieus geloofde en Sir Thomas versloeg. Door te winnen zou Euwe dus als alleen-overwinnaar uit het tournooi te voorschijn zijn gekomen. De partij werd echter remise, en daar Flohr tegen Mi liner Barry geen fout maakte en won, zijn uiteindelijk Euwe, Thomas en Flohr, ieder met 6% punt, tezamen op de eerste plaats beland. De derde verrassing was, dat Lilienthal tegen Miss Menchik slechts remise kon ma ken, waardoor hij de 5de en 6de plaats moest deelen met Botwinnik, die tegen Capablan- ca remise maakte. Bedrij f skindertoeslag Het voorontwerp tot wettelijke regeling van een verplichten Bedrijfskmdertoeslag, dat de minister van Sociale Zaken in No vember van het vorige jaar bij den Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt zal door een commissie uit dien Raad worden onderzocht. De instelling dezer commissie is nog deze week te wachten, naai' „Het Volk" verwacht. Het voorzitterschap zal worden waargeno men door mr C. P. M. Romme. De ramp van de „Uiver" Naar wij vernemen, wordt bij de regec- ring dé instelling van een officieele com missie tot onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de Uiver in zeer ernstige overweging genomen. Zijn wij goed inge licht, dan is de instelling van een zoo danige commissie zeer waarschijnlijk. Dinsdagmorgen kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Visscher. Tegenwoordig zijn alle leden. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend. Enkele goedkeuringen van Gcd. Staten zijn ingekomen. Ingekomen is een schrijven van J. v. Eek te Nieuwe Tonge om reductie van de pacht van het Burg. Armbestuur. Adressant vraagt 10.vermindering. Wethouder Van Eek: Ik wou, dat die man maar afstand teckende. Na bespreking wordt besloten de huur zoo te houden. Ingekomen is proces-verbaal van kas cn boeken van den gemeente-ontvanger. In kas was 1079,57. Eveneens van liet Burg Armbestuur. In kas was 571,34. Ingekomen is een verzoek van Ged. Staten om dn ambtenaar van de Burg. Stand het volgende salaris tcgeven: 1.— per huwelijk cn voor de rest 40. Wethouder Van Eek zegt, dat Munters, die gulden ook moet hebben. Hij is de eer ste ambtenaar. De Voorzitter: Die heeft oen vast salaris. Ilct verzoek van Ged. Staten wordt inge willigd. Ingekomen is een verzoek van do land arbeiders om verstrekking van vleesch cn een Kerstgave. Wethouder Van Eek zegt, dat de ge meentekas al berooid genoeg is. We zitten hier niet voor één categorie maar voor alle burgers. Ilct spijt spr., dat er geen wethou- dersvergadcring gehouden is. Van de agenda wist spr. niet af. Dat bevalt ook spr's col lega, wethouder Van Kempen, niet. De Voorzitter zegt, dat er alleen maur ingekomen stukken zijn. Die liggen altijd ter inzage. De heer De Geus vraagt, dat wanneer overal een Kerstgave gegeven wordt, waar om dan in Herkingen niet? Spr. zegt, dat men aan zes gulden ook geen vuile maag zal krijgen. Spr. stelt voor een Kerstgave van 35 pet. te geven. Wethouder Van Eek: De gemeente kan het niet betalen, ik wil niet zeggen, dat hot niet noodig is. De Voorzitter is het met den heer De Geus eens. Waarom kan het in Herkingen niet? Do heer De Geus: Ik vind het treurig van wethouder Van F-ck om zoo'n houding aan te nemen tegenover den werkman. Wethouder Van Eek: Ik schud het alle maal van me af. Ik heb een breedo rug. Ik neem geen houdingaan togen den arbeider. Maar we moeten als gemeente ook rond koincn. De Voorzitter zegt, dat in de begron ting door Ged. Staten het subsidie-percen tage op 53 pet, is gesteld. Dat wordt ook op de Kerstgave gegeven. De heer R i e d ij k vraagt, wanneer dat het geval is, waarom moeten we 't/dan in Herkingen niet doen? Het voorstel van den heer De Geus om 35 pet. te geven wordt met de stemmen van de hoeren Van Eek. Van Kempen, v d Linden en v. d. Volde tegen, verworpen. Voor zijn de heeren de Rietdijk Kieviet en Do Geus De Wethouder vraagt bij de stemming of het niet schriftelijk'kon. De Voorzitter: Nee, er wordt monde ling over zaken gestemd. Wethouder Van Kempen: Ik ben tegen. De heer v. d. Li n d e n zegt, dat hij niet stemmen wil. Hij wil niet bevloe.kt wezen. De heer R i e d ij k Daar trek ik me niets van aan. Als ze huiten staan hebben ze een groote mond, ais zo bij de burgemeester komen dan durven ze niet. De heer v. d. Linden zegt, dat hij er voor is, maar in dit geval tegen zal stemmen. Een verzoek van de landarbeidersbond om de kolentoeslag te verhoogen wordt op voor stel van den lieer De Geus ingewilligd. De kolentoeslag wordt op 75 ets. gebracht. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ont vangen de gemeentebogrooting 1935. Dan is aan de orde het benoemen van een helpster aan de bewaarschool. Er zijn dertien candidaten: N. M. Riedijk, L. Hogeweri'. A J Dooi-nheim, Loesje Huizer Corn. Kieviet, A. v. Eek, Com. Overbeek, A. Witvliet, R. v. d. Wende, S. Kieviet, IL Wis se, G Huizer en B v Zielst. Bij eerste stemming ontvangt A. M. Rie dijk drie stemmen, S. iKoviet één stem, G. Huizer twee stemmen en B. v Zielst één stem. Bij de herstemming krijgt. N. M. Rie dijk drie stemmen, S. Kieviet twee stemmen en G. Huizer twee stemmen. Bij de derde stemming tusschen deze personen krijgt N. M. Riedijk twee, S. Kieviet één en G. Huizer twee stemmen. Bij de stemming tusschen mej. Riedijk en Huizer wordt gekozen mej. Huizer. I-Iet reglement van de bewaarschool wordt vastgesteld. Wethouder Van Kempen zegt, dat hij in de instructie wil plaatsen, dat bij huwe lijk de betrekking vervalt. Dan is aan de orde de schoolgeldverorde- ning. De verordening wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt weth. Van Eek wanneer de bewaarschool geopend wordt. Dat moet de raad nog besluiten en moet op de agenda geplaatst worden. Dc Voorzitter: Dat kan u niet op de agenda plaatsenden het behoeft geen offi cieel raadsbesluit te zijn. De school gaat ge woon open. Op voorstel van wethouder Van Eek wordt tenslotte besloten de politieverordening aan te vullen met de bepaling, dat voortaan op elke laatste Vrijdag van de, maand do stoe pen en straat geschuurd moeten worden één meter buiten de gevel. Daarna volgt sluiling. Dc Chr School te Ouddorp HERDENKTNG VAN HET 50-JARIG BESTAAN Rede van Ds, J. Lekkerkerker In een ovorvollc kerk trad des avonds te half zeven als spreker op Ds. J. Lokker- kerker van Oluobroek. De voorzang J=r gemeente was Ps. 68 10 en 14. Gelezen werd I's. 110 124; daarna volgde net gebed, la een inleidend woord werd hel een verheugend feit genoemd, dat de School met den Bijbel Ie Ouduorp 50 jaar bestaat Niet zoovelen onder ons weten 't, wat hel zeggen wilde, een halve eeuw terug een Chr. School te stichten. Er waren er toen uog wei onder dc onderwijzers aan do oponb. school, aan wie men. als Christen zijn kinderen kon toevertrouwen, dech meest was tiet motto boven de Openbare School: „Bijbel verboden", zooals er boven elke herberg staat: „Verlof- vergunning." Hier cn daar werd over God >nz gesproken maar hot ging op een manier, die leek op .smokkelhandel. Wie met oen Chr. School be gon, ondervond niet zelden: nijd, baat, vijand schap, zooals monigen Chr. onderwijzer, cn ook den spreker in zijn ceislo gemeente overk wam. Een Christen-Staatsman als Groen van Prinstorer en anderen met hem, werden terug geschoven en de liberaal Thorbjcue moest verheerlijkt worden. Spr. wensehte te handelen over: De 'ank der Kerk, met als uitgangspunt I's. 78 4 tot 8. I. Gods gave in de openbaring van Zijn waarheid; II. De taak dc, gemeente, III De bede, die daarbij oprijst. God hooft zich In het bijmaner geoeen- baard uan Zijn volk Israël, door Wet en Profeten; vervolgens aan de wereld en du volkeren, door Zijn Zoon en de Apostelen. Het is do taak der gemeente, der kerk- dit olies door te gc\on, ook op school, wat voorzeker met veel gebrek gepaard gaat. Zeg niet. dat kinderen liet niet, begrijpen Win zal zeggen, wat de kindoren uit Gods Woord loeren verstaan? Daarom nemen vo onze kinderen mede naar de kerk en zen Ion 'e. naar de Chr. School. E'.i wat verlangen de doopvragen? Ouders, neemt het ter harte, als gij met uw kinderen voor den doop staat. En lutcr, wat geeft uw kir.da- ren houvast, als zij op later leeftijd op een dwaalspoor komen? Niet do vermaning© i der ouders, die menigmaal verkeerd ge bruikt worden. Niet ,»e vriennen. Dit som» alleen, onder Gods zegen, wat in do kin derjaren op school uit Gods Woord werd beluisterd. Daarom: Christenouders begco reu voor hun kinderen ook op do school Chr. Onderwijs. Ilierin ligt Gods genade gave, dat Hij ons bekend mankt Zijn wil en met den weg der verlossing in Christus Jezus, ook voor kinderen. Dien Jezus heb ben we allen noodig, als Profeet- Priester cn Koning. Dus verlangen wij op onze shoot liet gebruik van den geheelen Bijbil. in zijn klare volheid, in zijn volle zuiver heid. Geen critiek over onzen Bijbel; want wie daaraan begint, houdt niet anders over dan een leege omslag. Groot is dc taak voor allen, die in en voor de Chr. School arbeiden: onderwijzers met onderwijzeressen, ouders en bestuursle den. Een goede samenwerking, onderling, is hierbij een eerste vcreischte. Het bestuur moet toezien, dat alles op de school ordelijk gaat. Dat zijn ze verplicht; dat is l.uvt taak., 't Personeel heeft to bedenken, dat do ouders hun kinderen aan de meesters en juffrouwen overgeven, aan hen t o e- vertrouwen. Bij alle vaalten van on derwijs leve het besef, gehonaen te zijn aan God en Zijn Woord, 't Zou torli wat zijn, als kinderen, door God aan ons toever trouwd, ons later zouden verwijten: Er is met me over alles gesproken maar gezwe gen is over" het ééne noodige in leven en in sterven. Naar welke school, ouders, zendt gij uw kinderen? Eeri ieder leze eens met aandacht wat er in de verzen 4 tot 8 van Ps. 78 staat, en dan gaan wij verder: Wie daarvan door drongen is, zal zien zijn gebrek, zijn tekort en zijn fouten. En toch eischt liet rerht Gods na te komen, wat er in den tekst staat. Maar 't is ook genade, dat God het eischt. Daarom met alles naar den genade- troon! Allen: gemeente, ouders, onderwij zers der School met de'.i Bijbel, het bestuur ervan. Aan den voet van de genadet/oou met de nood der kerk en die der school. Wat is het gelukkig, dat de Heere z°lf Zijn werk voortzet! Telkens worden de rijen, dun'ner dergenen, die voor en bij hot Chr. Onderwijs hebben gearbeid. Dan ontvalt ons deze, dan neemt God gene weg. Daar om moet er altijd een geslacht zijn, dat de laak der ouderen overneemt; anders kunnen do ledige plaatsen niet worden bezet. Groot voorrecht daaraan te moge'a medewerken: Ncd. Her\. Kerk te Sommelsdijk Do laatste maal hebben we dc geschiede nis vim Sommelsdijk en ineci in 't bijzon der die van de N'od. Ilerv. Kerk moeten af breken. Gaan vve nu haar geschiedenis van haar oprichting af, eens na! De kerk is gebouwd, om te voldoen aan de bepaling, die in een reeds vernielde arte is genoemd, dat n.l. do bedijkers '.er <'ore Gods cn de Maagd Maria een kerk bouwen zouden. Natuurlijk werd hier de Rooniscli- Kutholiekc godsdienst beleden, want in 1499 werd Luthers stem tegen Rome nog niet gehoord. Ruim een eeuw daarna zon pas zijn bazuin hier weerklinken. Deze R.K. kerk van Sommelsdijk was, volgens het Register dei Utreclitsi'lie kerk, ingelijfd in liet kapittel an Zobl org, en werd bediend door een pastoor en een ka pel aan. Het hoog altaar was gewijd aan de II. Maagd Maria. Behalve dit, waren ei nog andere altaren, als dat van Si. Geer- truid, van fit. Barbara, van St. Joris e. a. Daarenboven was or can vicary aan 't al taar van Geertruida. Toen deze was open gevallen door den dood van Evvoud Basti- aanszooir, Is de heer Theodorus C.anee, een priester uit het bisdom Kamerijk, den 20 September van het jaar 1571 benoemd. Nog was er een vicary aan het altaar van Si. Goris. Op den 5den Fe.br. 1573 is do eei-ste vicary met die van tiet altaar van St. Goris, die dooi' Theodorus Ganee bekleed werd, voor zijn leven vcreenigd geweest In deze kerk waren nog van-schillende an dere stichtingen ten behoeve van den pas toor, den' kapelaan en deil koster. Ook vv.t- ren er eenige broederschappen ingesteld, n.l. die Ier core van den II. Jacobus cn An- fonius. De een ter cere van do II. Geer truida, do ander ter e.erc van de II. Bar bara en Anna, do patronessen der bedij kers. Een enkel woord over de „stichtin gen" en de. „broederschappen". In liet hoek van v. (i. Waal vindon we liet volgende hierover. Er bestonden er in deze kerk on geveer 40; lief waren jneest gestirhte her- inneringsdagon, waarvoor sommigen 8 ge meten lands, anderen 5 of 2 of 1 hadden geschonken, met last, dat jaarlijks aan de arm cn moesten uitgedeeld worden van sommigen 3, van anderen 2 maten tarwe brood. Ook moesten er dan waskaarsen branden, die, vaak na liet eindigen der m.- niet geheel vergaan, dan voor de eonc helft aan (Ie kerk kwamen en voor de rest .-iifin den pastoor. Voor de uitdeeling aan de armen ontvingen de pastoor en de koster, nok dikwijls do kapelaan en de andere priesters, G grootcn. De priester, welke de mis las, kreeg daarvoor 10, 12 of li schel lingen. Nu wat de broederschappen betreft. Deze waren en zijn uog een macht voor Ie Roomscho kerk. I>e oudsten, die waarschijn lijk van Engelsche oorsprong zijn, treffen wij aan in de dagen van Bonifacius. Daar zijn het gebodsv creenigingen, verbintenis sen, gesloten met het oog op sterfgevallen, waarborgmaatschappijen met onderlinge bijstand, welker leden voor hun gestorven medeleden allerlei goede werken verrich ten, zooals het opzenden van gebeden, het doen houden van zielemissen enz. om hun geliefde dooden uit het vagevuur te ver lossen. Naderhand, d. i. in do He en 15e eeuw verstond men onder „broederschap pen" van geestelijken en lecken, van man tien oil vrouwen, die zich verbonden tol vereering van een bijzondere heilige, naar wien de broederschap zicli dan ook noem de. In de Middeleeuwen hadden zij haar zetel in een klooster. Minstens ééns in 'le maand, soms ook wel wekelijks, verzamel den zich de leden in de kloosterkerk hij het altaar van hun heilige om hem te ver eeren. Wanneer een lid der vereeniging stierf, werden er zielemissen gelezen et: zijn naam opgeteckend in het. doodenboek, opdat men zich bij liet jaarfeest, den jaar- lijkschen gedenkdag, zijne?' herinneren zou De „broeders" volgden bij de begrafenis en tiet feit, dat de kosten niej zelden door de gcheele vereeniging getlragcii werden, maakte, dat ze vete leden telden. Met groo te pracht en statie werden de talrijke fees ten van de broederschap in buitengewone godsdienstoefeningen gevierd. Bij zulke ge legenheden was ruime aflaat té krijgen voor levenden cn dooden en men zag dan ook rijk en arm aanzitten bij hei vroolijk (eestgelag, dat niet zelden in een slemp partij eindigde. Tol omstreeks 1450 was het aantal broe derschappen niet zoo groot, docli na dien tijd nam liet jaar op jaar toe. En dit was geen wonder. De heiligen-vereering had (oen juist haar hoogtepunt bereikt. De nood der tijden, de desorganisatie va:i Staat en Maatschappij, do vele pestziekten en plagen, die wezenlijk kenmerk zijn van liet vijftigjarig tijdvak dat aan de Refor matie voorafgaat, droegen hiertoe liet hun ne bij. Ook onder den invloed van de Pau sen eu hun inquisiteurs breidde zich lier geloof aan heksen cn toovcnaars al verder en verder uit cn liet gevolg van een en Alleen de naam op een koker zenuw-tabletten dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. maar bovenal een voorrecht, als we zelf nis een levende steen ingevlochten mogen zijr in liet bouwwerk van Gods gunstbewijzen. Gij allen- die Chr. onderwijs voor uw kinderen begeert, bidt voor uw school. De tweede voorzang der gemeente was Ps. 25 2 en 3; de tusschonzang Ps, 7S 2 en 3; en de slotzang Ps. 72 11. ander was, dat men aan de oude heiligen i'n beschermgoden niet genoeg meer had, I n gelijk het in die dagen een alom ver breide gewoonte was geworden de verrich ting der heiligen te specialiseeren, d. w. t. den één uilsluitend deze, den ander weer een andere functie te doen uitoefenen, zou kreeg men nu, ook als hulp tegen de nieu we nooden des tijds, een nieuwe menigte van heiligen, die al heel spoedig zekere po pulariteit verwierven, nadat ter eere van hen die broederschappen werden opgericht, waarbij monniken, wereldlijke geestelijken cn liooge kerkvorsten groote ijver aan den dag legden. Zoodanige broederschappen waren ook de Sommclsdijksche, ter eerq van de genoemde heiligen. In 1490 was Adriaan Kornelisz. pastoor. Hij was regent van de Parochiekerk. Zijn opvolger was in 1520 Corvinus Hendriksz.? die voor zichzelvrn en voor zijn dochter, Magdalena een altijddurend jaargetij sticht te. Het moest gehouden worden op Sinf Leonardusdug. De pastoor zou dan omvan gen 4 stuivers, de kapelaan eu de koster elk twee en iedere priester één, behalve nog twee ponden was. Was dc mis geëin digd dan kregen de kerk en de pastoor het; overschot; de armen zouden één pak brood ontvangen. Corvinus Hendriksz. overleed iu de maand October van het jaar 1525. De laatste pastoor in 1570 was Theodorus Ganee, een priester uit liet bisdom Kamerijk. Reeds voor dezen tijd zien we ook te Sommelsdijlc het licht der Hervormingsdagen, ook reeds bestrijden. Wat Ds. Haack, in 1777, leeraar dezer ge meente hiervan schrijft, zullen vve de vol gende keer zien. Dc bouw van de tweede Statendam Een opdracht aan Wilton-Fijenoord om een ontwerp te maken Naar wij vernemen heeft de Holland- Amerikalijn aan Wilton-Fijenoord te Schie dam opdracht gegeven een ontwerp te ma ken voor den bouw van een nieuw groot passagiersschip. - De laatste weken heeft men over den bouw van een tweeden Statendam niets meer gehoord, doch do plannen zijn niet van de baan. De opdracht aan Wilton-Fijenoord draagt uit den aard der zaak nog een zeer voor- loopig karakter. Bij het Schiedamsche be drijf is men thans druk bezig alles in teeke- ning te brengen om oen zoo juist mogelijke calculatie van de bouwkosten etc. mogelijk te maken. Het is nog niet bekend of de order in Nederland met regeeringssubsidie dan wel in het buitonland-zal worden on dergebracht. In ieder geval is het kort dag, wil de tweede Statendam nog vóór het zo merseizoen 1936 in de vaart komen. Plaatsing bij Werkverschaffing De Minister van Sociale Zaken heeft den inspecteurs voor de werkverschaffing op gedragen, aan belanghebbende gemeente besturen in hun ressort een, brief te doen toekomen, waaraan hier liét volgende is ontleend: Tot nog toe kunnen hoofden van gezin nen en kostwinners eerst voor plaatsing b.j de werkverschaffing in aanmerking komen zoodra zij den leeftijd van 23, c.q. 18 jaren hebben bereikt. Voor liet verkrijgen van steun geldt deze leeftijdsgrens niet. Ten einde nu in dit opzicht overeenstemming aan te brengen zal, te beginnen met 1 Fe bruari a.s. een bepaalde leeftijdsgrens voor plaatsing in de werkverschaffing komen Ic vervallen. Gehandhaafd blijft echter de be paling, dat zij, die na 1 April 1934 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd,-niet als ge huwden worden geplaatst, dan nadat zij na hun huwelijk ten minste drie maan den in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Diegenen, die gaan huwen, terwijl zij als kostganger waren geplaatst, kunnen mits dien ook na hun huwelijk voor plaatsing als kostganger in aanmerking blijven ko men, zoolang zij nog geen drie maanden in liet vrije bedrijf hebben gewerkt. Het ligt voor de hand, dat slechts zij als kost winner mogen worden beschouwd, van wie werkelijk vaststaat, dat zij in het levens onderhoud van het gezin, waartoe zij be lmoren, kunnen voorzien. De regeling van de plaatsing van kost gangers hij de werkverschaffing blijft on veranderd van toepassing.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1