Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Den Bommel Kerk en School 1935 "1 WOENSDAG 9 JANUARI 1935 49E JAARGANG N°. 4126 Land- cn Tuinbouw. Gemengd Nieuws. -]7l anders is 't ~dcz$ tie, kt, I draadloos seined de Uiver aarhcid: noord. iten, bal; reden? il. „Uiver", ots eneden, s. ;en, it: ivas strijd, even, >n, s. breiend hied inden ichtlied". B. L. G, maar wel ia; w, maar wel ia in de os, iet gros. hangt aan da toch heel geen moet liet gaan, van zijn plaats Joel plezier! lofd, dat de resÊ ellje's Kerstfeest ven. Maar daar- en plaats. Daar. je uit. Vind jul- tas er wat vee! atom staat er Maar je wilt wat ruimte af- 't eens anders- iitslag bekend te raadsels te oor ons verhaal, en maar af. Dit uiterlijk is Jan. 1. Over li dag.ui er nieuw werk; .erstv crliaal vet;* jes; Welkom in voornaam ook ijn geschreven! voortaan trouw aan jullie alle-» )e. Fijn gedaan, wacht niet, dat lor als de vorige Toeli deuk ik, lorp. Je prijsje oed. Wegens de niet dadelijk hoe vind jij die Jammer, dat >an had je vast ar toch was 't versjes je op- nog lang niet Groeten aan nu eindig ik. jullie allemaal Moeder, broer- uw weer eens van jullie tante tine. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en Z A 1 E t! i) A G. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN At ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentien 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. ONZE INVLOED De officieuze lijst van candidaten voor de Prov. Staten is nu reeds gepubliceerd, de officieele wordt waarschijnlijk spoedig vast gesteld. Uit de canrtidatenlijst blijkt, dat door het bestuur der Statcnkieskring en door de Kiesvereeniging en wel degelijk rekening is gehouden met de bevoorrechte positie welke Flakkee steeds innam. Een vooraanstaand man, een kenner van landbouwbelangen, welke doorkneed is in de polderzaken, is de man welke wij, zoo God het wil, af zullen vaardigen naar do Staten van Zuid-IIoland. Wij zijn overtuigd, dat do organisatie ge daan heeft wat mogelijk was om onze in vloedsfeer zoo ver mpgelijk uit te breiden, de man op welke de kous viel, is een voor aanstaand Hervormd Antirevolutionair, wel ke als trouw belijder reeds jaren onze par tij gediend heeft en daarom het vertrouwen van zeei' velen genieten mag. De keus achten wij een gelukkige, de taak is nu aan onze Kiesvercen. om te zorgen, dat cr met volkomen eendracht en overgave, met volle energie gewerkt wordt, opdat onze man die plaats verwerft waar hij ook aan spraak op heeft. Do tijden zijn moeilijk, de geesten zijn verward, ons beginsel is telkens hot hechte cement gebleken om iets degelijks, iets blii Vends op te bouwen. In laatste instantie gaat onze arbeid bij een verkiezing of stemming niet in ie eer- ste plaats om een candidaat een plaats te geven, maar om het eeuwig beginsel van Gods Woord uit te dragen, om die beginselen te maintineeren in ons volksleven, opdat zij daardoor zegen en heil van zich zouden verspreid en over ons Vaderland. Daaraan mee to werken zal voor een A.-R. een eere zijn. De derde kruiser Een half jaar vertraging in den bouw Naar wij vernemen is in het bouwen van Hr. Ms. „De Ruyter", de derde Nederland- Eche kruiser, die momenteel bij Wilton te Schiedam in aanbouw is, een belangrijke vertraging ontstaan. Deze is het gevolg van het feit, dat zich bij den bouw der machines bij de Mij. De Schelde te Vlissingen, onvoorziene moei lijkheden hebben voorgedaan. Als gevolg hiervan zijn ook de werkzaamheden te Schiedam ingekrompen, zoodat nog slechts een beperkt aantal arbeiders den bouw voort zetten. De marine-autoriteiten hebben een half jaar uitstel in de opleverings-termijn toege staan. Een geheimzinnig „Uiver"-bericht Het Engelsche tijdschrift „Flight" ver haalt een eigenaardige gebeurtenis in ver band met het ongeluk. Woensdagavond 19 December, omstreeks 7 uur, vroegen twee vreemdelingen, vermoe delijk Nederlanders, aan een bediende te Croydon (het Londensche vliegveld) of de Flying Dutchman (de Vliegende Hollander) al verongelukt was en zij herhaalden deze vraag bij een anderen bediende. Toen dron ken ze een kop koffie en gingen weg. 's Nachts om twaalf uur vroeg de Uiver nog positie aan Rutbah Wells; om 7 uur 's avonds was er dus geen enkele reden om aan het behoud van do Douglas te twijfelen. Het geval is onverklaarbaar, zegt „Flight". De Nederlandsch-Belgische Handelsbesprekingen Onze delegatie De NedeiTandsehe delegatie voor de han delsbesprekingen met België bestaat uit de heeren A. Th. Lanting; H. A. Hooft, R. P. Boothuis, dr. F. E. Posthuma, ir. F. II. E Guljé, mr. H. van Romburgh, ir. L. A. H Peters, en mr. L. E. M. van Rijckevorsel. Voorts zijn aan de delegatie toegevoegd de heeren dr. A. H. Philipse en S. T. Teppema, terwijl als deskundigen zijn toegevoegd de heeren drs. C. Eygcnraam, handelsconsulent van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) en L. Niemöller, secretaris van het centraal bureau Voor de veilingen in Nederland, Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Donkersloot. Aanwezig zijn alle leden. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze .geopend. De VOORZITTER heet de heeren welkom en wenscht de heeren geluk in het nieuwe jaar. Somberheid was cr toen we het jaar eindigden, aidustspr., loch is er ook dankbaar beid, want ailo raadsleden zijn gespaard. Spr. hoopt dat do raad dc kracht zal krijgen om in 1995 de belangen van de gemeente in harmonie tc dienen. De notulen van de vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd Aan de orde zijn ingekomen stukken. Van God. Staten een verzoek om uc gemeen tenaren, die lid zijn van de Bijz. Vrijvv Lamistorm, bij oproep v an do itegeering vcr- lol te verleencn met behoud van salaris. De raad willigt dit verzoek in. De salarissen van de wethouders worden op hetzelldc peil gehouden. De presentiegelden van de raadsletleen wnlen B. en W. veriagen van f 2.59 op '2 per lid. Dc raad gaat tuci toe over. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen van raausbcsluiten door Ued. Staten. Ingekomen is een schrijven van dc Pen sioenraad, waarin gemeld wordt, dat dooi deze gemeente een bedrag van 11159.24 en f 18.80 te weinig is betaald. B. en W. zijn van moening, dat de con- troie reeds veel eerder plaats had moeten vinden. Torst, wanneer door overmacht do gemeente gedwongen wordt, zullen zij be talen. Ingekomen is een verzoek van do muziek- vereen. „Eendracht maakt macht" om het gymnastieklokaal der oponb. school beschik baar te stcilcj. voor repetities. B. en VV. stellen voor dit verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is de begrooting van de stich ting Duinwaterleiding „Goeroe en Overflak- kce'. Het eindcij.cr bedraagt f 114.510. De bcerooting wordt goedgekeurd. ingekomen is een schrijven over cultured werk voor vverkloozcn. Dc voorzitter licht dit schrijven toe .Dc geldmiddelen ontbreken er voor. In andere gemeenten als Uoitgens- plaat is dit werk een fiasco geworden. Het werd een bende, aldus spr. B. en VV. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen is, proces verbaal van kas en boeken van den gom. ontv. In kas was f 1839.16. Ingekomen is de goedkeuring van do ver ordening betreffende de heffing op besmet telijke ziekte. Ingekomen is bericht van den Minister van Soc. Zaken netrcffende de kerstgave .De kerstgave is reeds verleend. Ingekomen is een schrijven van Van der Sluijs .B. en VV. stellen voor de politie-ver- ordening zoo te wijzigen, dat voor het huis van Van der Sluijs de auto's zonder verlich ting kunnen parkccrcn cn eveneens op de kaai. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde is het vooistel van B .en VV. tot het be noemen van een schoonhoudster voor het ge meentehuis. Er zijn tien sollicitanten geno teerd .B. en VV. hebben do voordracht aldus Opgesteld: Me.'. Bakelaar, mej. Melissant en Mej. II ,v. Dijk. De raad gaat over in ge heime zitting. In openb. zitting wordt geko zen mej. Melissant—Bounian. Dc instructie voor de schoolschoonhoudster wordt daarna vastgesteld. Vervolgens vordt aangegaan een conver- sie-leening van f 19931.59 ten behoeve van de gasfabriek togen 4% pCt. bij do Bank van Ned. Gemeenten. Bij „de Olvch" een geldlee- ning van 1681 en f609; bij do „Utrecht" cn bi; de Nat. Lev. Bank f 2608 en f 15030,95 Vervolgens wordt een nieuwe geldleening voor de gasfabriek aangegaan bij de Bank van Ned. Gemeenten van f 5000 tegen i1/, pCt. voor vernieuwing en uitbreiding. Dc heer M ST vraagt welke vernieuwin gen aangebracht zijn. Spr. ziet er niets van. De VOORZITTER: Wamneer driekwart van een buis versleten is, moet de buis ver nieuwd .vorden. De gomeenteopzichter con troleert dat. Vervolgens stellen B. en W. voor de kolen- focslag aan hen die uit de werkloozcnkas trekken, ook in 1934 te verleenen. De VOORZITTER zegt dat er 'n inspecteur is geweest, die gezegd heeft da' de loonnorm hier met twee gulden verlaagd moet wor den. Zoodat het op f 10 is gekomen. De heer HOKKÉ zegt dat hij het ongeluk kig vindt, dat de loonnorm bepaald wordt naar het loon bij de Iandibouw. De VOORZITTER: Wanneer het loon bij de landbouw genomen werd, zou het op f 9 komen. We hebben dus al een gulden ge wonnen. Zou gauw als het loon naar boven gaat, gaat e loonnorm ook naar boven. Het voorstel van B en W. tot het verlee- van oen kolentoesla.g wordt aangenomen. B. en W. stellen voor een nieuwe pacht overeenkomst aan te gaan voor 7 jaren Aan de heer P. Hoogmoed f 42.50 per H. A. (vroe ger f45). De heer MAST vindt de termijn te lang. De VOOZITTER: Het is usance bij het verhuren. Het is beter voor de zekerheid. De menschen willen het zelf graag. Aan Piffirik zal voor f 42.50 verhuurd wor den; aan Bom voor f 40, aan P. O Jacobs voor f 42.50, aan P. Kroon voor f 45, aan Gebr. v. Drongelen voor i 12.50, aan Gebr. de Bruin voor 142.50, aan W. Bom voor f42.50. Deze gaan er mee accoord. Aan J. O. de Vos voor f 42.50, aan Gebr. Neets voor f 42.50, aan Gebr. v. Gurp voor f 42.50, aan A. Oostelijk, Gcbraat en Van Zan ten voor f iO .Deze moeien nog beslissen. De heer HOUTHUIJZEN vraagt of do heer Kroon geeh f 42.50 kan betalen. De VOORZITTER: Hij ging accoord mot f 45.—. Het is best land. Hij zal wel blij zijn met een doceurtje uit het Burg. Armbestuur De heer MAST: Ik ga meo met den heer Houthuyzen. Hij staat er bij als het bonte schaap. De raad gaat ei mee accoord. Daarna volgt sluiting DE INSTALLATIE VAN KOUDEKERKES BURGEMEESTER. De installatie van den heer J. L. D re g- mans tot burgemeester van Koudekerkc heeft op feestelijko wijze pl a-a Ie gehad ook al was het weer niet erg aanlokkelijk. Wethouder A. J. Content hing den nieuwen burgemeester de ambtsketen om en sprak daarbij de wensch uit, dat God hem de kracht mocht schenken om met wijsheid en beleid zijn taak te vervullen, tot heil der gemeente. De nieuwe burgemeester zeide in zijn installatie-rede, dat hij God dankte, Wiens voorzienig bestel hem naar deze gemeente had geleid. Spr. deed met het oog op do hoogst ernstige tijden een beroep op aller medewerking, ter bevordering van de wel vaart der gemeente. Namens de A.-R. raadsfractie werd vervol gens het woord gevoerd door de heer D e Krul; Ds. A. C. H e y sprak namens de raad der Geref. Kerk; namens de Walcherensche burgemeesters sprak burgemeester Siraonso uit Biggekerke een woord van welkom. Tenslotte voerde nog het woord de gem.- secretaris Zonneville en Ds. v. Kooten, namens de Ned. Herv. Kerk. DAAN HOEKSEMA OVERLEDEN De bekende en populaire teekenaar voor kinderen Daan Hoeksema is te Amsterdam na een korte ongesteldheid op 55-jarigen leeftijd gestorven. Hij was Drent van ge boorte, uit Roden waar zijn vader koeke- bakker was en was bestemd voor het vak van zijn vader, maar zijn teekenlust bracht hem weldra naar de winter avond teeken- school in Groningen. Van avondleerling werd hij dagleerling en ging vervolgens naar de kunstnijverheidschool. Daai afge studeerd, begon hij vrijwel dadelijk aan „kinderwerk" waarvoor hij. zooals hekend, juist geknipt was. Onuitputtelijk scheen hij in hel verzinnnen van iets nieuws, waarbij hij altijd graag van lelie kleuren gebruik maakte, omdat de kinderen daarvan hou den. Langen tijd heeft hij ook aan de kin derkrant van het Alg. Handelsblad meege werkt. DE RUNDVEEAFNAJVIE Volgens de minister geen reden voor pessimistische verwachtingen Op de bezwaren tegen de rundveebepër- kirvg die de Nederl. Slagershond den minie- ter heeft kenbaar gemaakt, is door Z.Exc ge antwoord dat adressanten de te verwachten resultaten van de verlaging van de crisishef fing op rundvleesc.h te laag aanslaan. De hef fing zal tengevolge van de nieuwe afslach ting niet over een 1 an geren termijn besten digd blijven, zooals de Nederlandsche Sla gershond ten onrechte meende. De getroffen maatregelen zijn er juist mede op gericht een ontwrichting van de markt voor slachtvee te voorkomen niet aUeen voor de naaste toekomst doch ook voor later. De verruimde beschikbaarstelling van blik- vleeech betreft maatschappelijke groepen, die anders niet in staat zouden zijn vleesch te koopen. De inlevering van vee loopt bevredigend. In erband met de omstandigheid, dat de prijzen voor in te leveren vee onder geen omstandig heid verhoogd zullen worden, zullen de vee- prijzen niet kunnen oploopen. De minister besluit met te zeggen, dat er geen enkele aanleiding bestaat voor d© pessi mistische verwachtingen van den Nederland- schen Slagershond, doch dat veeleer met ver trouwen een gunstig resultaat ook voor de door den Bond voorgestane slagersbelangen kan worden afgewacht. SPEKPRUZEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de pry zen voor het door haar in te nemen versche spek tot 12 Januari 1935 ongewijzigd blijven. GEWICHTSGRENZEN KALVEREN. Door de Nederlandsche Veehouderij centrale wordt bekend gemaakt, dat ten aanzien van de kalveren, waarvoor een identiteitsbewys- 1934 vereischt is, met ingang van 1 Januari 1935 als gewichtsgrenzen zullen gelden: a. voor mannelijke, al dan niet gecastreerde, dieren: 140340 K.G.; b. voor vrouwelijke dieren; 160-270 K.G. LANDBOUWBELANGEN Op de vergadering: der drie centrale land bouworganisaties, gehouden te Den Iiaag op 2 Jan. 11)35, kwam o.m. het volgendo ter sprake Uitvoer van uien en de uiencontrole Mededoeling werd gedaan, dat 14 Doe. 11)34 do C.L.U. in een aan den Minister van Econ. Zaken gericht schrijven ©r op hebben gewezen, dut het' weer ruim een maand is geleden, dat de U.L.O. hebben verzocht de voorstellen t.a.v. do regeling en de controlo van den uitvoer van uien in ernstigo overweging te nemen en op dracht te geven aan den betreffenden Dienst om de zaak met den groots'ten spoed af to doen opdat de uitvoerregeling met de uitvoercon- trole por 1 Janaurl a.s. zouden kunnen in wer king treden. Verzocht is aan den Minister een einde te willon maken aan liet draineeren van het U.C.B. c.q. het Centraal Bureau der Tuin bouwveilingen cn in deze een beslissing to wil len nemen. Steun aan de griendcultunr Uitvoerig werd van gedachten gewisseld om- tren»t den steun aan de griendcultunr, waarbij naar voren kwam, dat in plaats van oen dui delijke formuleering van de hulp, welke dooi de Regeering wordt geb.odon, men heeft moe ien genoegen nemen met een vage toezegging, hetwelk een nudeeligen invloed hoeft gehad op de prijzen, welke op de verknopingen konden worden bedongen. Besloten werd bü de Regecring er op aan te dringen duidelijk haar gedragslijn ton aanzien van den steun aan de grieudculfuur to bepalen, d.w.z. bekend te maken of zij doze cultuur wensrht tc steunen op zoodanige wijze, dat de praktijk weet in welke richting zij moet gaan. Ontginningsboerderijen Besloten werd om naar aanleiding van hot door den Minister v. Econ. Zaken aan do C L.O. gezonden antwoord, betrcffendo do verminde ring van de lasten der ontginningsboerderijen, de aandacht van den minister er op te vestigen dat, waar de ruilverkavellngsrento en de jacht- rente vullen worden verlaagd en do rente van de voorschotten voor het stichten van land- arbeidovsplaatsjoB reeds Is verlaagd, er even eens alle aanleiding bestaat om de rente van dc voorschotten voor het stichten van de ont- ginnlngboerderüon to verlagen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bodegraven, J Fokkema te Amstelveen. Te Vrouwepolder (toez.). H. M. j van Duyne, caud, ce Temeuzen. Te Randwijk, W. Vroegindeweij te Zegveld Tc Harderwijk, J Fokkema te 'Amstelveen. Aangenomen: Naar Westmaas, A. W. La- zonder, cand. te Tienhoven (U-) GEREF KERKEN Tweetal: Te Rijswijk (Z.H.), H. J lager te Voorthuizen en P. G. Kunst te Deventer. Aangenomen. Naar Echten (Fr.), cand. B. Slingenberg te Zaandijk. Bedankt* Voor "s-Gravenhage-Oost, W. H v. d. Vegt te Goes. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Oosterbeek, J. Jongelcen te Apeldoorn. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Rijssen, G. H. Kersten te Rotterdam. JUBILEUM Ds. G. LANS Een bekende figuur in de Ned. Herv. Kerk. inzonderheid in den kring der jongelingen van Gereformeerde denkrichting, Ds. G. Lans te Huizen, hoopt Woensdag zijn zilveren ambts jubileum te herdenken. Rotterdammer van geboorte Ds Lans is 55 jaar oud was Ds. Lans aanvankelijk bestemd voor den kantoorboekhandel (van zijn vader) bekwaamde zich voor onderwijzer, doch in dien tijd rijpte bij hem het verlangen, Zende ling te worden. Dit is helaas om gezondheids reden niet bereikt; hij werd onderwijzer te 's-Gravenzande, doch in 1900 zette de toen 21-jarige zich aan de studie in de klassieke en moderne talen, lo 1904 verliet Ds. Lans het onderwijs, ging studeeren te Utrecht en deed 9 Jan, 1910 -ijn intrede als predi- ant van de Ned. rit.v. Kerk te Doeveren. Be halve deze gemeente diende hij St. Annaland, OoltgenspJaat, Monster, Ouderkerk a. d. IJssel en Suawoude; sedert 1931 staat Ds. Lans te Hui zen. De drie levenskringen, welke buiten de Kerk de liefde van den a.s. jubilaris hebben, zijn: Zen ding, jeugd en onderwijs. Als voorzitter van den Bond van Ned. Herv Jongelings-Vereenigingen op Geref. Grondslag is hij sedert 1924 een bekende en algemeen geëerde leider. Voorts schreef Ds. Lans meditaties in bladen, preekenseries. verzorgde het Zendingsblad „Alle den Volcke", schreef roosters Bijbelsche geschie denis en is ook eindredacteur van het „Huizer- Kerkblad". In Huizen is Ds. Lans o.a. voorzitter van de Chr. Schoolvereeniging „Eben-Haezer", voorzit ter van de Zondagsschoolvereeniging en eere voorzitter der Chr. Jongelingsvereeniging. DE NIEUWE KERK TE DELFT Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Delft hebben tot 31 Dec. in totaal f 81.425 voor de restauratie van de Nieuwe Kerk ont vangen. GOUDEN SCHOOLJUBILEUM Dezer datren heeft de school met den Bij bel te Oud dorp (Z.II.) haar Vijftigjarig bestaan herdacht. Daartoe uitgenood igd hield Ds Lekkerkerker, Ilerv. predi kant te Oldebrooi;, een gedachtenisrede. Aan de hand van Ps. 78 58 ontvouwde spr. eenige gedachten over dc opvoeding der jeugd in huisgezin en op school daarbij bc- toogende. dat die heide op elkaar zijn aan- ewezen en aan elkaar moeten aanpassen. Tenslotte droeg Ds. Lekkerkerker in Y, vurig dankgebed don nood van dc school den Hccre op. Een familiedrama te Goes Poging tot zelfmoord Zaterdagmorgen heeft de administra teur van het gasthuis te Goes gepoogd zich zelf, zijn 38-jarige vrouw, en zijn 16-jarigen zoon door gas verstikking om het leven te brengen. Het plan werd door tijdige ontdekking door den zoon, eenig kind van het echtpaar, verijdeld De man en de vrouw zijn naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. De man verkeert in ernstig overspannen toestand. De vrouw is er het ergst aan toe. Juist dezer dagen is men bezig met het accountants-onderzoek van do boeken van hot gasthuis. 01 tusschen dit feit en de po ging tot moord en zelfmoord verband be staat, is niet to zeggen. Of er oen tekort in kr~ is cn hoe groot die eventueel is, is evenmin bekend. In een vergadering van B. en W. is de ad ministrateur, hangende hot accountants-on derzoek, in zijn functio geschorst Dat man en vrouw hun plan weloverwo gen hadden, blijkt uit het feit, dat zij zich omstreeks middernacht naar de slaapkamer van hun zoon begaven, om, terwijl deze sliep, een stop van de gasleiding los te draaien. Naar het schijnt hadden zij do dop der gasleiding daags ie voren losgedraaid. Gelukkigerwijze is de zoon bijtijds wakker geworden en heeft hij het plan kunnen ver ijdelen, hoewel hij reeds in bedwelmende toestand verkeerde. Toen hij de gasiucht rook en zijn vader en moeder bewusteloos zag, had hij nog het besef, hoewel hij door zijn duizeligheid nog van de trap viel, een raampje in de voordeur te openen, om ver volgens, meer dood dan levend naar het po litiebureau te loopen. Vandaar heeft men onmiddellijk hulp ontboden en zich naar de woning begeven. Ernstige brand te Gouda Inwoners gewekt door het blaffen van een hond. Te Gouda werd de heer K. Petit, die aan de Wcsthaven een fotografisch atelier heeft, Zondagmorgen tegen 8 uur wakker door het blaffen van zijn hond. Het eerste dat I'. bemerkte, was een scherpe brand lucht en rook. Óp de gelijkvloersche ver dieping was brand ontstaan. P. kon niet naar beneden om langs den gewonen weg zijn huis te verlaten. Van zijn slaapkamei op do eerste étage liep hij naar de voor kamer, schoof het raam op en riep luid keels „brano!" Vervolgens vluchtte hij door een raam en kwam via een paar platjes in de woning van den heer Bezcmer op de Gouwe. Ook de hond, die wellicht liet leven van zijn haas heeft gered, kwatn in veilig heid. De brand was ontstaan in het kantoortje een klein ingesloten vertrek achter de zaak, Van dit kantoortje sloegen de vlammen over naar den winkel aan de straatzijde en naar het ateljer aan den achterkant. Toen de groote spiegelruit brak brandde het in kor ten tijd in deze brandbare omgeving. De met een motorspuit onder leiding van oppot-brandmeester J. C. den Boer uitge rukte brandweer greep met twee stralen krachtig in. Reeds een tiental minuten la ter was het vuur gcbluscht dat echter ge ducht heeft huisgehouden. De winkel, het aangrenzende kantoortje en het daarachter gelegen ateier zijn gehee! uitgebrand en de gohecle inhoud met den rijken en kost baren voorraad werd vernield. De foto's, de lijsten en het houtwerk in de etalage vie len ten prooi aan de vlammen en in den winkel gingen honderden foto's vele toestel len, talrijke rolfilms, albums en ontelbare andere fotc-artikelen zoo niet door brand-, dan door waterschade verloren. Resten van opnamen en lijsten dreven rond de inge storte vitrine der toonbank en te midden van de zwaar beschadigde wandkasten in het water op den met glasscherven bezaai den vloer. In het kantoor bleef evenmin iets gespaard. Het schrijfbureau en de ver dere inventaris gingen in de vlammen op en voorts zijn alle boeken verbrand. Tenslotte is er ook van het atelier weinig overge bleven. De schade is door de vele verbrande en dure artikelen niet precies op te geven maar loopt ongetwijfeld in de duizenden: guidens. Zij wordt door verzekering gedekt, liet zal voorloopig niet mogelijk zijn in het zelfde pand de zaak voort te zetten. De ooraak moet worden gpzocht in een elcctrische stoof, welke in liet kantoortje onder het bureau stond. Het apparaat heeft of des nachts ingeschakeld gestaan of het is reeds Zaterdagavond oververhit geraakt In alle geval is de stoof aanleiding tot den brand geworden, want bij het onderzoek na de biussching bleek onder het apparaat in den vloer een groot gat gebrand te zijn. Het hout heeft den geheelen nacht ge smeuld en eerst Zondagmorgen is het van smeulen tot branden gekomen. Auto's tegen een boom gebotst Vier gewonden Te Hoog Blokland heelt op den Rijks straatweg nabii de Vijfhuizen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer 3. de Vries nit Amsterdam reed met een vrachtauto bij het passeexen van een scherpe bocht, vermoedelijk doordat hij met te qroote vaart reed, tegen een langs den weg staanden boom, waardoor de ca bine in elkaar werd gedrukt. Het voorste gedeelte van de wagen kwam tegen de zitbank terecht In de cabine zaten behalve de bestuurder de heer de Vries, de heeren S, de Wolf, even eens uit Amsterdam, J. de Vries uit Dpen- dam en P. Blees uit Landsmeer. De heer W, werd levensgevaarlijk gewond De besturder bekwam ernstige hoofdwonden door glasscherven. De beide andere inzitten den r.ijn er met lichte verwondingen afge komen. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhnis. Tc Heelsum vijf gewonden To Heelsum is een personenauto ui£ Haarlem, waarin vier personen, benevens een tweejarig jongetje gezeten waren, in een bocht van dein Utrcchtscheweg, in volle vaart tegen een boom gereden. Twee der in zittenden, de 30-jarige Mej. J. B. en de chauffeur p. s., beiden uit Haarlem, wer den in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis te Am- hem, terwijl do drio overige inzittenden minder ernstige kwetsuren bekwamen. Het twee jarig jongetje had een schedelbreuk opgeloopen. De oorzaak van bet ongeval is vermoede lijk onbekendheid met den weg geweest, aangezien deze ter plaatse een vrijwel recht hoekige bocht maakt, die, naar de politie later vaststelde, gepasseerd moet zijn met een snelheid van minstens 65 K.M. De auto werd totaal vernield. Een gevaarlijke St. Bernard-hond MOEDER EN DOCHTER AANGEVALLEN Do landbouwer J. H. te Haaksbergen schafte zich onlangs een groote St. Bernard hond aan die, naar spoedig bleek, een ver re van'goedaardig karakter had. Op een: gegeven moment besprong de groote vier voeter zijn meester en bracht den bejaar den man zware verwondingen aan den arm too die van dien aard bleken te zijn, dat de man dit lichaamsdeel nimmer meer normaal zal krijgen. Na dit voorval verkocht hij het beest aan den lieer k. van H. rijksveldwachter ie Haaksbergen, die het dier geducht dresseer de en voor uien het ontzag koesterde. Maar zijn kwaadaardige streken bleken toch niet geweken te. zijn. Toen de rijksveldwachter afwezig was, en diens dochter liet dier wil de voeren, sprong de hond onverwacht op het meisje af, cn heet het in den arm. Het beest hield vast. Op het hulpgeroep kwam de moeder toeloopen en ook deze werd door den hond aangevallen. De veertienjarige zoon van den Rijksveldwachter overzag do gevaarlijke situatie, waarin zich moeder en zuster bevonden en haalde ijlings een repe- teerbuks van zijn vader, waarmede hij het dier een kogel door den kop joeg, zoodat het zijn prooi losliet. Aan het kordate ojv treden van den veldwachterszoon was het te danken, dat het groote heest niet nog meer onheil kon aanrichten. De echtgenoota van den heer van Houten had het er nog betrekkelijk goed afgebracht, maar de doch ter liep vrij ernstige beten in den arm op, die door Dr. G. in het St Anthonius-Gast- huis op tal van plaatsen gehecht moesten worden. BEGEERD BAANTJE Voor de vaceerende betrekking vao gemeente veldwachter te Kerkwerve (Zeeland), eiland Schouwen, een plaats van S00 inwoners, hebben zich 219 sollicitanten aangemeld. X

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1