MAAS- EN SCHELDEBODE Gemengd Nieuws DE SOMBERE OUDEJAARSDAG VOOR EMMER COMPASCUUM HET SENSATIE-PROCES TE FLEMINGTON NICOLAJEF EN ZIJN MEDEVER DACHTEN DOODGESCHOTEN KRACHTIGE SOCIALE MAAT REGELEN IN BELGIE Schipbreuk op den Atlantischen Oceaan Mooi opsporingswerk van de Zwarte Zee" Het Noorsche s.s. „Sisto" is op reis van Detroit naar Belfast op 19 Dec. tijdens zwaar stormweer in zinkenden toestand midden op den Atlantischen Oceaan door de beman ning verlaten. De bemanning is door het Duitsche s.s. „Nevv-York" gered en in Amerika aan land gezet. De Nederlandsche motorsleepboot „Zwarte Zee" heeft meer dan een week gezocht, ten einde vast te stellen of het schip werkelijk gezonken was. Op Oudejaarsavond heeft de „Zwarte Zee het schip nog drijvende aangetroffen op 51.04 N. en 16.39 VV. De brug was geheel weg geslagen, terwijl 't schip zware slagzij had Door de hooge zee was het onmogelijk het schip te bemannen, teneinde een sleeptros over te geven. De „Zwarte Zee" is steeds bij het schip gebleven en ten slotte is het gelukt in den namiddag van Nieuwjaarsdag om de sleeo tros te bevestigen. De „Zwarte Zee" sleept thans het zwaar beschadigde vaartuig lang zaam Oostwaarts. Er stond Dinsdagmiddag nog 'n hooge zee, zoodat het slepen van liet geheel onhandel bare vaartuig met groot risico en zorg ge paard gaat. Ernstig ongeluk bij de Spoorwegwerken Beu doode, een gewonde. Op de Valentijnkade achter de Linnaeus- kade in Amsterdam-Oost zijn in uitvoering de groote werken tot het ophoogcn van den spoorweg. Zware ijzeren constructies, wel ke bij deze werken noodig zijn, worden op zolderschuiten aangevoerd. Woensdagmid dag was een ijzerconstructie met een ge wicht van 30 ton aangevoerd. Bij het op vijzelen zijn de dwarsliggers op de zolder schuit, toen het gevaarte gedeeltelijk daar op nog rustte, aan het glijden geraakt, ten gevolge waarvan de geheele ijzerconstruc tie in het water van de Valentijnkade te recht kwam. Aan boord van de zolderschui' bevonden zich zes personen, vijf werklieden en de uitvoerder van het werk. Twee werk lieden sprongen, om zich te redden, te wa ter. Een van hen kreeg echter nog een klap van het vallende ijzer, waardoor hij ver moedelijk zijn linkerbeen heeft gebroken en een gapende wonde aan het hoofd opliep. De gewonde en de andere werkman konden echter spoedig uit het water worden gered. Do gewonde werd per auto van den Ge neeskundigen Dienst, die spoedig met twee wagens ter plaatse was, naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Een derde werkman, de 22-jarige Stoppelenburg van Alblasserdam, kon niet vlug genoeg van do schuit komen en geraakte tusschen het ijzeren gevaarte en den rand van de schuit bekneld. Het linkerbeen werd hem vrijwel geheel afge knepen. In hopeloozen toestand werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij overleden is. De twee andere werklieden en de uitvoerder wisten tijdig van de schuit op den wal te springen en konden zich zoo in veiligheid brengen. De zware ijzeren constructie ligt op den bodem van de vaart. Onmiddellijk is een onderzoek naar do toedracht van het ge beurde ingesteld, bij het reddingswerk heeft ook de brandweer assistentie verleend De uitvoerder van het werk heeft aan de politie verklaard, dat alle mogelijke maat regelen waren genomen om ongelukken te voorkomen. De vorige week was nog een andere ijzerconstructie met een gewicht van 20 ton op dezelfde wijze vervoerd Ontploffing aan de Hembrug Maandagavond te ongeveer half zeven heeft op het terrein der artille rie-inrichtingen aan de Hembrug een ontploffing plaats gehad. Een der kruithuisjes op het algemeen verdedi gingspark is uit elkaar gesprongen. Het dak vloog in de lucht en de mu ren werden geheel uit hun verband gerukt. De knal was in verren omtrek hoorbaar. Doordat geen personeel in de nabijheid was, hadden geen onge lukkon plaats en blijft de schade tot het matorieele beperkt. Er gaan geruchten, dat sabotage van com munistische zijde in het spel zou zijn. Hoogstwaarschijnlijk betreft het echter hier een geval van zelfontbranding. Het gebouw tje was gevuld met slagsas. In twee dagen is er niemand geweest. De directie der ar tillerie-inrichtingen woonachtig te Haarlem werd onmiddellijk ontboden en bleef een langen tijd voor onderzoek op het terrein. ZIEKENAUTO TEGEN BOOM GEREDEN EN OMGESLAGEN. Inzittende patiënt gedood. Te A r n li em is op den Amsterdamschen- weg bij den Schelmschenvveg een ziekenauto uit Haarlem, waarmede een patiënt van Santpoort naar Venray werd vervoerd, door dat een band sprong, tegen een boom ge botst. Tengevolge hiervan sloeg de auto om. De patiënt werd ernstig gewond. Per zieken auto werd de ernstig gewonde naar het gasthuis te Arnhem overgebracht. Bij aan komst bleek de dood reeds te zijn ingetre den. De andere inzittenden, een verpleeg ster en twee chauffeurs bekwamen geen letsel. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. Te Arnhem is op het Nieuwe Plein een paard, dat voor een boerenwagen was gespan nen, op hol geslagen. De voerman, de 70-jarige J. Peters uit Arnhem, werd van den wagen geslingerd, waarna een der wielen hem over het lichaam ging. Kort daarna overleed de oude man. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. Vijf jonge menschen ten grave gedragen Duizenden namen een ontroerend afscheid Te E m m e r-C ompascuum heeft op den middag van den Oudejaarsdag in de Geref. kerk een plechtige herdenkingsdienst plaats gehad voor de slachtoffers van het auto ongeluk te Munsterscheveld. De lijken van de vier kinderen der familie Buter en het stoffe lijk overschot van mej. Meyer, waren in de consistoriekamer opgebaard. De dienst stond onder leiding van Ds J. H Binnema, Geref. pred. te Emmen. Nadat Ps. 42 2 en 7 waren gezongen, wees Ds. B. in zijn predikatie over Romeinen 8 18: „Want ik houde het daarvoor, dat het lijden dezes tegenwoordigen tyds niet is te waardeeren tegen de heerlykheid, die ons zal geopenbaard worden", de familie er op, dat God de Getrouwe is en blijft, ook al leidt Hij ons in wegen van diepe smart. Spr- besprak vervolgens de waarde van den Doop en zeide, dat de ouders ook troost kunnen putten uit het feit, dat deze kinderen getoond hebben te willen wandelen in den weg van het Verbond. Tenslotte wees spr. op de ernstige roepstem van dit vreeseyk gebeuren. Gezongen werd Ps. 73 13. De plechtigheid in de Geref. kerk werd bijge woond door tal van afgevaardigden van ver- eenigingen en namens het gemeentebestuur door den waarnemenden Burgemeester, den Wethouder van Openbare Werken, J. Wiers- ma. Na afloop van den kerkdienst bestond gele genheid te defileeren voor de in de consistorie kamer opgebaard staande lyken. Gedurende meer dan een uur hebben vele honderden vier aan vier een laatste groet gebracht aan de slachtoffers van het ongeval- Leden van de J.V. van Emmer-Compascuum n Emmen-Erfscheidenveen hebben daarna on der doodsehe stilte van de duizenden belang stellenden de lijken naar de Alg. Begraaf plaats gedragen. Het was een droeve stoet op dezen sombe ren oudejaarsdag onder dof klokgebeier. Op de begraafplaats heeft de waarnemend Burgemeester, de heer J. Wiersma, namens het Gemeentebestuur de slachtoffers herdacht en de deelneming aan de familie betuigd. Vervolgens spraken afgevaardigden van Geref. J.-V. en M.-V., van welke de overlede nen lid waren. Ds Binnema dankte namens de familie. De begrafenis te Groningen. Te half twaalf ongeveer had op het Esser- veld te Groningen, waar ondanks den regen zeer vele belangstellenden, o.w. tal van leden van Geref. Meisjesvereenigingen, aanwezig waren, de teraardebestelling plaats van de 23-jarige mej. Hilly Voslamber. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten sprak Dr. L. van der Zanden, Geref. predikant. Spr. wees er op, dat in hetzelfde graf 7 jaar geleden een zoon der familie, een jongen van 21 jaar was neergelaten. Thans bergt het graf ook een dochter van 23 jaar, begraven op hetzelfde oogenblik waarop in Emmercompascuum de andere slachtoffers van het droeve ongeluk zijn ter aarde besteld. Roept elke Oudejaars dag, elke Oudejaarsavond ons toe, dat ons leven is als het gras, als een bloem des velds, dit graf doet dit vooral. Wijst de prediking der kerk op de vergankeijkheid van het leven, het kerkhof doet dit vooral. Bij dit graf, waarin iemand is neergelaten, die plotseling werd weggerukt, behoeven we niet te treuren alsof er geen hoop was. Dit jonge leven was toegewijd aan Jezus Christus. Zij had het Licht gezien en beleden, dat in Efratha's velden is opgegaan en wij mogen gelooven, dat zij thans wandelt in het licht van het Vaderhuis hierboven. Spr. wees erop, hoe de overledene als lid van een Meisjesvereen. haar leven in dienst van anderen en van haar Heiland had gesteld. Diezelfde Heiland, die de Heiland van het overleden meisje was, en Wiens eigen te wezen, de eenige troost in leven en in sterven is, trooste hen, die zoo zwaar be proefd zijn. Namens de familie dankte Dr. v. d. Zanden. EEN „SPORTIEVE" VECHTPARTIJ Te Oss heeft 's nachts een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen den \oorzit- ter der Ossche wielerclub en den directeur van de Ossche wielerbaan. De aanleiding tot deze vechtpartij was een oude veete. De directeur bekwam zeer ernstige snijwonden aan het gelaat, terwijl de bij hem zijnde Van O. eveneens snij wonden aan het gelaat bekwam. Van trachtte nog den directeur naar doktei Stoltz te brengen, doch moest deze poging halverwege opgeven. Nadat de dokter van andere zijde ge waarschuwd was, legde deze een noodver band, waarna de directeur naar het zie kenhuis werd vervoerd. Hier bleek, dat de wonden niet van erastigen aard waren. De voorzitter der Ossche wielerclub bad inmiddels aangifte bij de politie gedaan. De Kon. Marechaussee, in samenwerking met de gemeente-politie, stelt een onder zoek in. NOODLANDING VAN EEN ITALIAANSCH VLIEGTUIG Men meldt ons uit Dinteloord: Woensdagmiddag ongeveer 4 uur maakte een Italiaansch eportvliegtuig een noodlan ding op een perceel land van den heer P. S. M. Vogelaar. De twee inzittenden waren ongedeerd. Zjj moestan dalen wegens een lek in de olie leiding. Ook ie de bestuurder- die van Keu len was gekomen en naar Amsterdam zich zou begeven, blijkbaar dei koens kwijt ge raakt. Na eerst over het Volkerak te zijn gevlogen, had hij de richting Dinteloord ge nomen, waar hij wegens het gebrek aan de olieleiËgng moest landen. Het vliegtuig bleef eerst met den neus in den drassigen grond steken en sloeg daarna over den kop. Het toestel is niet zwaar beschadigd. Het zal door personeel van de Fokkerfabriek worden gedemon teerd. De schade wordt door een Italiaansch e maatschappij verzekerd. Ernstig autobus-ongeluk te Renswoude Vier ernstig-, twee lichtgewonden. Te omstreeks ten uur heeft Dinsdagavond een ernstig autobusongeluk plaats gehad in de beruchte gevaarlijke bocht van de straatweg tusschen l)e Klomp en Renswou de, nabij de Emmikhuizerlaan in de kom der gemeente Renswoude. Een klein model autobus, waarmede een zestal personen voor enkele dagen een be zoek aan Dusseldorp had gebracht, reed op den terugweg naar Amsterdam met groote snelheid aan den rechterbuitenkant van den weg tegen een boom. De autobus werd zwaar beschadigd en de inmiddels toege snelde personen konden slechts met groote moeite de inzittenden uit het puin te voor schijn halen. Vier der inzittenden bleken tamelijk ernstig gewond te zijn. Voor het leven van een der slachtoffers wordt zelfs gevreesd. De gewonden zijn naar Amers foort overgebracht, waar drie hunner in het ziekenhuis de Ligtenberg ter verple ging moesten worden opgenomen. Twee anderen zijn naar het St. Elisabethszieken- huis vervoerd. De zesde gewonde, de 33- jarige heer G. v. Veen uit Haarlem werd te Renswoude door Dr. van Nieuwenhuizen verbonden. Uit het door de politie van Renswoude ingestelde onderzoek is komen vast te staan dat de remmen van den wagen in orde waren. Men neemt dan ook aan, dat het ongeluk slechts toe te schrijven is aan het ie it, dat de chauffeur met te groote vaart door de gevaarlijke bocht is gereden. Het ongeluk vond plaats op ongeveer 100 M. van het gemeentehuis van Renswoude. Naar wij nog vernamen maken de gewon den, die in het ziekenhuis de Ligtenberg 'e Amersfoort zijn opgenomen, het tamelijk goed. Het zijn de hoeren Hony uit Amster dam en Koopi uit Haarlem. Mej. Sternmel, die eveneens te Amsterdam woonachtig is. zal waarschijnlijk zeer spoedig het zieken huis kunnen verlaten In de St. Elisahethsinrichting te Amers foort zijn opgenomen de heeren P. van Veen uit Haarlem, wiens toestand zeer ern stig is en de chauffeur van de autobus de heer Karei Riepen uit Amsterdam. De broe der van den heer P. van Veen, de heer G. van Veen kon inmiddels naar zijn familie te Haarlem terugkeeren. De autobus-onder neming is verzekerd tegen allo risico's. Een familie-drama Haar zwager neergestoken In het dorp Eist, onder Rhenrn, heeft zich een familiedrama afgespeeld De oud ste dochter van C. B. geraakte in een woor denwisseling met haar zwager J Klomp Zij wond zich zoo op, dat zij een mes greep en K. neerstak. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee ionge kinderen. De da- deres is in hechtenis genomen en te Rhe nen opgesloten. Nader vernemen wij. dat de toestand vari K. niet zoo ernstig is als zich aanvankelijk liet aanzien. Zijn verwonding is niet van ernstigen aard en zijn toestand is redelijk wel. Hij is ter verpleging overgebracht naai de kliniek in Utrecht. De temperatuur in 1934 De milde Decembermaand Voorloopig overzicht van het weer in Dec. 1934 en het geheele jaar 1934. Medegedeeld door het Kon. Ned. Niet. Inst. te De Bilt. Ge middeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 4 graden Celcius bnven normaal. De afwijking boven normaal bedroeg in de drie decaden resp. vijf, vier en drie graden. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 5en en 25on, resp. 7V2 graad hoven en 3% graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maxi mum-temperatuur en hel gemiddelde mini mum, waren resp. 3 graden en 5 graden boven normaal. Te De Bildt bedroeg de ge middelde temperatuur op de drie termijn- uren 74 graden Celcius. De afgeloopen maand December was de warmste sedert het begin der waarnemingen in 1349. Tot nu toe had 1852 met 7.3 graden de hoogste De- cember-temperatuur. De reeks van Zwanen burg (bij Halfweg) geeft alleen in 1800 en 1748 een iets hoogere December-temperaluur, nl. 0.2 en 0.1 graad Celcius honger dan in 1934. Te De Bildt bedroeg het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt 2 tegen 14 normaal. De neerslag was in het Westen van het land ongeveer normaal, in Friesland en Groningen 10 tol 30 procent en overigens 30 tot 50 procent boven normaal. Te De Bildt werden 15 tiren zonneschijn waargenomen tegen 41 normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 1 graad hoven normaal. De grootste afwijking kwam voor in December met 4 graden boven normaal, er was ge.en enkele maand met een temperatuur-afwij- king beneden normaal; Maart en Mei, de re latief koudste maanden, waren juist nor maal. De jaarsom van den neerslag was 10 procent heneden het normaal van 705 mm. De grootste afwijkingen vormden Fe bruari en October, met resp. 75 beneden en 24 boven normaal. Het aantal uren zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofd stations, dat normaal 1569 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 46 daarboven. De groot ste afwijkingen kwamen voor in Juli en December, resp. 52 uren boven en 26 uren beneden normaal. JEUGDIGE BOEF GESNAP 1. Te Enschede heeft de politie den 16-ja rigen J. aangehouden, die Zaterdagavond j.l. met een andere verpleegde uit het opvoedings gesticht „De Kruisberg" te Doetinchem was ontsnapt. J„ die uit Enschede afkomstig is, v-as in de „Kruisberg" opgesloten in verband met een inbraak in de zuivelfabriek te Boeke- lo, waar hij 4000 gulden had ontvreemd- De jongen bleek in het bezit te zijn van een re genjas en een pet. welke hij had ontvreemd uit een zomerhuisje nabjj Enschede, waar hij zich verborgen had. Uit het onderzoek der po litie bleek, dat hij in zijn kleeren ongeveer 60 gu'den geborgen had, welk geld hij had buit gemaakt bij een inbraak in de boterfabriek Frisia te Enschede. J. deelde aan de politie mede, dat hij met een anderen jongen des nachts naar Winterswijk was gdoonen, waal lij elk een rijwiel nadden ontvreemd waarme de zij de vlucht hadden genomen. EEN WILDE JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Te Molenbeersel aan de Belgische grens nam een auto in woeste vaart, via het Neder- iandsch grenskantoor te Stamproy, de richting naar Weert (L.). Sommaties om te stoppen, door beambten gegeven, hadden geen resultaat, waarna een achtervolging door de kommiezen begon. Deze losten verscheidene schoten, waarop ook de kommiezen van Weert in actie kwamen en aan de jacht deelnamen. Alles tevergeefs. Ook het beschieten van de smokkelauto had geen resultaat. Toen de twee inzittenden van de smokkelauto bemerkten, dat de ambtenaren niet opgaven en de snelheid van hun auto opvoerden, vermeerderden ook zü hun snel heid en in Weert geen anderen uitweg ziende, namen zij in razende vaart de richting langs de Zuid-Wllemsvaart naar de Belgische grens te Loozen, denkende in België veilig te zullen zijn. De smokkel-auto passeerde veilig de Neder landsche en Belgische grenskantoren, maar 'n eindje verder op Belgisch gebied stond een tweetal douane-beambten opgesteld, die de spijkerplanken over den weg legden en sommeerden tot stoppen, waaraan direct werd voldaan. Bij onderzoek van de wagen bleek deze 1500 K.G. Belgische suiker te bevatten, welke werd in beslag genomen, terwijl de beide smok kelaars werden aangehouden, doch na verhoor over de grens werden gezet. BEN BLOEDIGE OVERGANG In den nacht van oud- op nieuwjaar heeft aam den Weurtschon Weg te Nijmegen een vechtpartij plaats gehad, waarbij een per soon zeer ernstig werd gewond. De betrok kenen waren zes personen, die bijeen wa ren in verband mot de jaarwisseling en zich 11a twaalven met kaartspelen vermaak ten. Men kreeg ruzie en is daarop de straat 0( gegaan om de zaak uit Ie vechten. Een zekere J., die een klap had gekregen, trok een me6, waarop G-, die een steekpartij wilde voorkomen, J. een klaip tegen het hoofd gaf. De man viel achterover met zijn hoofd legen den rand van het trottoir en bleef bewusteloos liggen. Eenige voorbijgan Kers waarschuwden de politie, die weldra ter plaatse mas. mol den gemeentelijken geneesheer, dokter Woltering. Deze consta teerde. dat J. een ernstig» schedelbreuk tad bekomen en gedeeltelijk verlamd was. De man werd per politie-bra 11 card naar het Wilhelminaziekenhuts vervoerd. Gister avond was hij nog niet bij kennis. G. werd door de politie een verhoor afgenomen en heden weer op vrije voeten gesteld. Na het gebeurde eindigde de vechtpartij. De man nen bladen allen eenigszins onder invloed van sterken drank te verkeeren. EEN ZWAAR BEZOGHTE FAMILIE Naar het N v. d. D. weet mee te deeleri is de moeder van prof. dr F. W Walrh, die op zoo tragische wijze bij de ramp van de „f li ver" tiet leven heeft gelaten, overleden Mevrouw VValch was reeds gernimen tijd ziek. Dat do vreeselijke tijding van het ongeluk, haar zoon overkomen, haar toe stand heeft verergerd is zeker. In één teer tijd volgden elkaar in den dood vadet. dochter, zoon en moeder. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY NAAR INDIË Naar „Aneta" meldt uit Batavia, zal Al derman Waugh, burgemeester van Albury, op 6 Januari te Tandjong-Priok aankomen. In zijn gezelschap bevindt zich ae heer Tietyens, president \an de Albury Racc- clttb. HET MERK OP DE KALK-EIEREN. Kalk-eieren behnoion ingevolge de Eieren- wet voorzien te zijn van een merk, waardoor bet verschil met versche eieren wordt aange toond. Een Delftsche grossier in eieren had 45.000 stuks van het merk voorzien, en vervolgens in de ka'kputten ter bewaring gelegd. Doch, toen hii na eenige maanden zijn eieren voor raad wilde aanspreken, bleek dat van alle 45.000 eieren het merk was verdwenen. En omdat hij nu in overtreding was, werd de man bekeurd. Voor den kantonrechter te Delft betoogde de mnn, d»t over liet verdwijnen van de mer ken in de kalkputten algemeen wordt ge- k'aagd. Wettelijk is niet voorgeschreven welke inkt moet worden gebruikt om het merk te handhaven; alleen wordt gezegd, dat het merk duurzaam moet zijn. Maar volgens den getuige hebben alle kalk-eieren-bewaarders met het euvel van verdwijnende merken te kampen. De ambtenaar van het OM. wi'de bij zjjn cisch rekening houden met het feit, dat verd. voor aflevering de eieren na het bewaren in de kalk, opnieuw van een merk voorziet, en daarom vorderde hij in dit geval f 6 boete. De kantonrechter sprak, omdat verd. in eer ste instantie aan de wet had voldaan, eie ren-handelaar vrij. HET ZACHTE NAJAAR. Gunstige invloed op de bloementeelt. Het zachte najaar blijkt op de bloementeelt in het Westland zulk een gunstigen invloed te hebben, dat de omzet aan de bloemenveilingen aldaar belangrijk hooger zijn dan in najaar 1933. Toen zijn n.l. door de vorst groote hoeveel heden bloemen bevroren, zoodat de aanvoer niet zoo groot was. Vooral van de chrysanten, die in het West- land vrij veel worden gekweekt, zijn heel wat door de vorst van begin December 1933 ver nietigd. Ook de prijzen der bloemen zijn thans wat gunstiger. De bloemenveilingvereeniging „Het West- land" te Poeldijk zag door een en ander haar omzet stijgen met 26.5 n.l. tot f 72.277.30, terwijl de Coöp. Centr. Westl. Snijbloenfen- veiling te Honselersdijk een omzet had van f 650.122.40, hetgeen f 112.727.91 meer is dan in 1933. WONDERLIJK BEWAARD Op don onhewaakten overweg bij de Kantstecg te Oss (N.-Br.) passeerde pe*- rijwiel de circa 30-jarige J. de Brok. Juist toen hij den overweg overstak, werd zijn aandacht afgeleid door een hond, tenge volge waarvan hij niet opmerkte, dat er een trein in aantocht was. Toen de R. den sneltrein, uit Nijmegen zag naderen, wa» het reeds te laat. Hij werd aangereden en e»n eind weggeslingerd. Zijn fiets bleef aan de locomotief hangen en werd meege sleurd. Het slachtoffer, dat hevige pijn leed aan den voet, was niet in staat te loopon, doch daar er niemand in de huurt was. die hem zou kunnen helpen, is hij op han den en voeten naar de dichtstbijzijnde woning gekropen. 11e bewoners hebben onmiddellijk ge neeskundige hulp ingeroepen, waarna de B. naar het ziekenhuis is overgebracht Zijn voet bleek deerlijk verminat te zijn Eén der teenen was afgerukt. De machinist van den sneltrein heeft in de duisternis de aanrijding niet opgemerkt. Een eind verder werd evenwel ontdekt, dat een vernielde fiets aan de loromohc, hing. waarna een onderzoek werd inge stcld. De biesland van het slachtoffer is bevredigend. BUITENLAND Bruno Hauptmann verdacht van dc ont voering vai'. de baby van Lindbergh NEW-YORK, 2 Jan. Te Wilnington, in New-Jersey begint lieden het proces tegen Richard Hauptmann, die ervan verdacht wordt de baby der Lindberghs te hebben ontvoerd en vermoord. Naar de meening der twaalf jury-leden bestaan er volgens de wet van de slaat New Jersey slechts twee mogelijkheden de electrische stoel of vrij spraak. Men zal zich herinneren, dat Bruno Hauptmann, een man van Duitsche ge boorte, bij een benzinestation te New York een 10 dollarbiljet in betaling had ge geven, dat hem. om kort te gaan, verried als bezitter van het grootste deel der som, die in 1932 aan Lindbergh is afgeperst toen diens kind ontvoerd was. In den nacht, van 2 April van dat jaar was het pakje bank papier door een hegopening aan nn Condon Lindberghs vertrouwde, als ios- p rij s overhandigd. Het geld bleek in Hauptmanns huis te Bronx te zijn verhor- gen. Men had ook nog een ladder met ge broken sport gevonden, die door een tini merman of mecanicien met zelf-vervaar- digde gereedschappen moest zijn gemaakt. Tal van gegevens leidden ertoe Bruno Hauptmann te verdenken. Enkele perso nen herkenden hem en schriftkundigen vonden overeenkomst van zijn handschrift met die van de losgeld-briev en. Gedurende de instructie heeft Haupt mann zich ertoe bepaald te zwijgen. At leen verklaart hij onschuldig tc zijn. De vraag is nu maar of de jury mate riaal genoeg zal hebben om het schuldig legen Bruno Hauptmann op voldoende ste vige gronden te kunnen uitspreken. Er zijn verscheidene getuigenverklaringen, die el kander tegenspreken. NEW YORK, 2 Jan. De kleine stad Fle- mington in den Staat New Jerssey wordt door het heden beginnend» proces tegen den vermoedelijken ontvoerder van het kind der familie Lindbergh, waarschijnlijk gedurende maanden het midden van de belangstelling der geheele wereld. Hel gebouw, waarin Hauptmann terecht zal staan, is ongeveer 100 jaar oud. I11 allerijl heeft men de rechtszaal moeien gereedmaken voor het reuzenproces. Er zijn 132 telefoon verbindingen naar alle groote steden van Amerika en zelfs naar hel buitenland aangelegd. De paar kleine hotels van het stadje zijn, evenals alle andpre logeergelegenheden, overvol. De nog steeds toenemende stroom van nieuwsgierigen schept in het stadje verkeersproblemen die men tot nog toe niet heeft gekend. Groote zorg baren de kosten van het pro ces. De staat New Jersey zou in dit opzicht echter het gemeentebestuur van Flemington te hulp komen. Tijdens het proces zullen ongeveer 200 ge tuigen verhoord worden. De openmg.-zitting en vermoedelijk ook de overige zittingen der eerste paar dagen, zullen waarschijnlijk slechts mei formalitei ten gevuld ziin, waart an de voornaamste formaliteit de verkiezing der twaalf jury leden is. Zij worden gekozen uit '50 geselecteerde burgers van Flemington. De samenstel ling van de jury alleen kan reeds eenige dagen vorderen, aangezien zoowel het O.M. als de verdedigers zich moeien vergewissen, dal de gezworenen vrij zijn tan elk voor oordeel. Tot de getuigen hehooren kolonel Lind bergh en zijn troutv de trouw van Haupt mann, de nurse van het ontvoerde kind, Bettv Gotv, die voor dit proces speciaal uit Engeland is overgekomen en de herhaalde lijk genoemde Condon Beide partijen heb hen zirh het recht voorbehouden nog meer, tot nog toe onbekende getuigen te laten hooren. Verscheidene bladen verwachten van deze getuigenvorhooren bijzondere ver rassingen. Hauptmann's vingerafdrukken niet op de losgeldbriefjes De keuze der juryleden FLEMINGTON, 3 Jan. Gistermiddag laat was het proces zoover gevorderd, dat, tien van dc twaalf juryleden waren gekozen en wel vier vrouwen en zes mannen. Er moes ten toen nog twee juryleden gekozen wor den om de jury voltallig te maken. Voor dc verdediging ondervroeg Lloyd Fisher de juryleden, hoewel de zaak zëif geleid zal worden door den advocaat Edward Reilly uit Brooklyn, terwijl namens het O. M. de officier van Justitie, Anthony Ila- luch, de juryleden ondervroeg, hoewel tij dens het proces het OM. zal worden waar genomen door den procureur-generaal van den slaat New Jersey, generaal Wilentz. De eerste sensatie. Geen vinger afdrukken van Hauptmann op de losgeldbriefjes. Reeds de eerste proresdag bracht een sen satie. De Scandinavische Hudson deelde aan persvertegenwoordigers het resultaat mede van zijn onderzoek tot indentificeering van de vingerafdrukken op de losgeldbriefjes, tvelke indertijd door kolonel Lindbergh zijn onlvangen, en legde de opzienbarende ver klaring af, dat Hauptmanns vingerafdruk ken zich niet onder de honderden afdruk ken bevinden, welke hij op de briefjes aan Lindbergh ontdekt heeft. Ik heb weken lang, zoo zeide Hudson, met behulp van mijn assistent, dc vinger afdrukken onderzocht, maar die van Haupt mann heb ik op geen enkel schrijven ge vonden. De jury gekozen. Gistermorgen is te Flemington in New- Jersey het proces begonnen tegen Haupt mann met de keuze der juryleden. De be langstelling was enorm. Men verwacht, dat Vrijdag de jury compleet zal zijn. Hauptmann en Lindbergh zaten slechts op enkele passen afstand van elkander. De eerste persoon, die voor de samenstelling der jury gehoord werd, was een vrouw op leeftijd, Zij weigerde echter een benoeming, daar zij. naar zij verklaarde, tegen de dood straf was. Ongeveer 700 verslaggevers, film operateurs en telegrafisten etc. woonden de zitting bij. D-trein ontspoord PARIJS, 2 Jan. In den afgeloopen nacht is de D-trein Lyon-Marseille tusschen Vauris en Roches de Condrieu ontspoord. Tenge volge van een verzakking van den spoordijk waren op deze plaats de rails eenigszins ver bogen, zoodat vijf wagons ontspoorden. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Wegens den moord op Kirof Uit Moskou wordt gemeld, dat Nicolajef en zijn dertien mede-verdachten zijn ver oordeeld en doodgeschoten wegens den moord op Kirof. Hun bezittingen zijn verbeurd verklaard. Omtrent het proces wordt nog medege deeld. dat uit het onderzoek is gebleken, dat tie vepdarhten, als gewezen leden van de z.g. Zinowjff-oppositie, in de stad Lenin grad een terreux'-organisatie hadden ge vormd, die „Centruns van Leningradwas genoemd. Aan het'hoofd van dit centrum stonden Kotolimof, Sjaski, Kpemiansof, Man- delstamm, Miasnikof, Levin, Sossitski en Nikolajef. Deze terreurgroep is, aldus wordt verklaard, in 1933 en 1934 met haar werk begonnen en heeft den moord op Kirof voorbereid en uitgevoerd. Uit het onderzoek, zoo heet het ver der, is ook gebleken, dat de terroristen in verbinding hebben gestaan met een buitenlandschen consul te Leningrad. Verdachte Nikolajef heeft, naar wordt gezegd, van den consul 5000 roebel als steun ontvangen en heeft met hem on derhandeld over gewapende convgntie. De deken van het consulaire corps to Leningrad, de Deensche consul-generaal Schroder, heeft opdracht gekregen om na mens de buitenlandsche consuls bij de Sov jet-autoriteiten inlichtingen hieromtrent in te winnen. Naar verluidt hebben de buiten landsche ambassadeurs en gezanten te Mos kou medegedeeld, dat zij eenzelfden stap hij het Volkscommissariaat van Buitenland sche Zaken zullen doen. Kamcnef en Zinowjel In balling schap? Te Moskou loopen geruchten, dat Kame- nef en Zinowjef Donderdag j.l. naar hun verbanningsoord zijn vertrokken. Het is echter onmogelijk, hiervan een officieele be vestiging of tegenspraak te verkrijgen. Een uitgebreid complot? Naar te Moskou verluidt, zou de pgpoe op het oogenblik bezig zijn vast te stellen of het terroristen-centrum te Leningrad wel werkelijk alleen heeft gestaan, gelijk wordt nangpnon-vn. Men vermoedt dat er verbindingen begaan met andere geheime organisaties, di<- zich zouden bevinden in de provincie, omdat van Leningrad uit op gezette tijden agenten op reis werden ge zonden. De Ogpoc is er thans mee bezig na te gaan, wat liet doel van deze reizen was. Ondertusschen wordt het onderzoek in zake de te Moskou gearresteerde leden dei- oppositie, onder leiding van Zinowjef en Kamenef, voortgezet. Ook deze groep onder hield een verbinding met de provincie, welke thans wordt nagegaan. Haar activi teit zou editor niet zoo groot zijn geweest als die van de groep te Leningrad. 119 executies in verband met den moord. Uit Moskou: Nadat de doodvonnissen van N:colajevv en zijn dertien medebeklaag- den te Leningrad voltrokken waren, was het aantal der in verband met den moord op Kirow door het militaire college van het hoogste gerechtshof der Sovjetunie go- executeerden gestegen »p 1'.9. Te Leningrad werden op 5 December 39 personen terecht gesteld: te Moskou 29; op 11 December in Minsk 9 man; op 17 December in Kievv 28 en Zaterdag te Leningrad 14. Bovendien zijn volgens officieele Russi sche berichten nog 17 personen in de ge noemde vier steden tezamen met de te- rochtgesteldcn gearresteerd, wier zaak nog door het militair college zal worden onder zocht. Verlichting van de lasten der werkgevers Strenge maatregelen tegen arbeidsschuwheid Sedert 1930 bestaat een centrale kas in België, waarin de werkgevers voor alle ar beiders een bijdrage moeien storten, waar uit de staat geld uitkeert aan de vrouwen naar gelang van het aantal kinderen dat zij hebben. De regeering besloot nu de uitkee- ringen per kind le verlagen, waardoor 80 millioett tres per jaar bespaard wordt en de werkgevers dit bedrag dus minder behoeven op te brengen. Daarentegen besloot de regeering de bij dragen der werklieden in de kosten der werkloosheidsverzekering eenigszins te ver- hoogen. Daardoor wordt aan de werkloozen- zorg nog meer het karakter van een verzeke ring gegeven. Voorts wordt bepaald, dat een werklooze, die weigert een hem aangeboden werk te aanvaarden, van de steunuitkeering wordt uilgesloten. Steunuitkeering zal overigens niet meer worden uitgekeerd dan in geval van be hoeftigheid en eerst nadat men ten minste driehonderd dagen geen beroep heeft uitge oefend. Strenge straffen tegen va'sche verklarin gen worden bedreigd en zelfs is bepaald, dat veroordeelingen per advertentie zullen worden bekend gemaakt. Werkkampen voor jonge werkloozen zul len worden ingericht. ZESTIEN MIJNWERKERS IN VERDRINKENDE MIJN. Uit Kattowitz: Voor een week had de miju- overheid bevel gegeven tot stopzetting van de Baskamijn bij Sosnovvitz, aangezien groote hoeveelheden water de mijn binnen drongen, hetgeen gevaar opleverde. Inmid dels is inderdaad de mijn verdronken. Zes tien van de 110 mijnwerkers echter weiger den, toen zij hoorde 1, dat het bedrijf stilge legd zou worden, de mijn te verlaten, ten einde hiermede een voortzetten van het be drijf af te dwingen. Alle pogingen van de overheid de ongelukkigen te bewegen de mijn te verlaten, zijn tot dusverre vergeefsch geweest. Sinds zeven dagen zijn de man nen nu reeds in de mijn, voortdu-end op de vlucht voor de binnendringende watermas sa s. die met groote snelheid de mijngangen overstroomen. Sinds Maandag is de toestand der man nen vrijwel hopeloos. Zij zijn gevlucht naar de hoogst gelagen mijngangen, waar zij zonder voedsel in volslagen duisternis ,n het ijskoude water staan. De aanwezi*» lucht IS bijna geheel verbruikt en overigens vol mijngas.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5