Kerk en School Van Rotterdamsclie ion» uit dan Snaansctai liid MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 5 JANUARI 193S OUDE GEBOUWEN TE SOMMELSDIJK GEMEENTERAAD VAN 00LTGENSPLAAT GEMEENTERAAD VAN GOEDEREEDE 85 84 79 6(1 29 13 n Stad Kerke- u. De. 6 u. egiude- u. Ds ei-kerk av. Ds lhuijs; (bev. 6 uur splaat e u. ra v. Ds r.« ifsma. n ndeis I A A De Ned. Herv. Kerk Nadat de Kamer der Rederijkers ruim honderd jaren had bestaan, schijnt ze ook hier, evenals elders in ons vaderland, in verval te zijn genaakt, om plaats te maken voor een nieuwe Vereen, van Schuttere, die ziah ten doel stelde, zich in het schieten te oefenen. Zo was verdeeld in vier kwartieren: de Noblesse, de Prince-guarde; de Vreedzame en de Eendracht. Het bestuur bestond uit een kolonel, een kapitein, een luiten*uit, een deken, vier hoofdlieden, oen vaandrig en een secretaris, waarbij naderhand nog twee sergeanten gevoegd worden. Tot de plichten der schutters behoorde, dat ze do maand- schutterijen bijwoonden en ze tegenwoordig moesten zijn bij de begrafenis van de ge storven medeleden; en ook rustte de ver plichting op hen, om zich in hun onderling verkeer bescheiden te gedragen, en zioh op hun bijeenkomsten te onthouden van vloe ken en loszinnige gesprekken op een be paalde boete, waarvan de Regenten het dubbele verbeurden, by elk overtreding. „Uit het Actenboek en de jaarlijkschs re keningen dezer schutterij", zoo lezen we in liet boek v. d. Waal, „blijkt, dat de eeretc •.soheute" is gedaan in „den doel van de busch'', voor en niet last van den heer Bal juw, Koraelis van Dalem, door Komelis Claesse Tliin. Ook blijkt, dat ze toen 50 ,.ge- ineene" loden lelde, behalve de vier hoofd lieden. Uit de handelingen der Schutterij op den 28stcn Maart 1633, valt op te maken, dat de leden oen proces hadden niet den Koning en Deken van de Rederijkeiskainer, over het bezit van den doel met eigendommen, en dat men toen tot oen minnelijke schikking is gekomen. De leden van de Rederijkerska mer zouden afstand doen van 't gebouw en wait ei' bij behoorde, met overlegging van acten on brieven, die onder hun berusting waren, terwijl de Heer van Sommelsdiijk deze Schutterij, in plaats van het vroegere Sebastiaansgild, tiad geconfirmeerd met voorsclnrijving en bevestiging van nieuwe artikelen en privilegiën. Wanneer de broe ders van Sebastiaan deze schikking aanna men, beloofden de hoofdlieden en de deken van do sohutterij, een half vat goed bier. vrij van import, te leveren, opdat do broe ders van Sint Sebastiaan met de noodigc vrooiijkhoid afscheid zouden kunnen nemen. Dit voorstel werd aangenomen en zoo kwam van liet gebouw met aangrenzend bleekveld de „schutte*,-ij van de busch" in liet bezit en don hof, die vroeger het eigendom van het Sint Sebasliaansgild was. Uit de reke ning van den 16don Juli 1633 kan men op maken, dat liet gefbojiw heistelling noodig had. Voor elk van de 56 leden word ter be strijding van de onkosten ƒ6 bijgedragen. De magistraat van Sominielsdiijk stelde jaar lijks een pond kruit voor elke musket, be schikbaar, terwijl men eveneens gebruik mooht malven van dorpsvaiuwtel cm trommel. Tevens word bepaald, dat de oudste hoofd man altijd voor het vaandel zou loopen, en de jongste aohter, dat deed imen om geen jalouzie te verwekken. Ziet u, de menschcn waren vroeger tocli precies eender als nul Tooli schijnt het echter, dat deze vergun ning tot gebruik van liet vaandel, niettegen staande bovengenoemde bepaling, de onte vredenheid van sommigen heeft gewekt, die zich zelfs in baldadigheden, uitte. Tengevolge van deze onaangenaamheden verzochten dc deken en d'e hoofdlieden het Burgerlijk be stuur, om met een eigen vaandel vereerd te mogen worden. Dit verzoek werd hun toe gestaan in het laatst van Maart 1666 en op 6 April doaropvolgende werd in een verga dering van deken, en hoofdlieden bepaald dat de kleur van het vaandel zou zijn hlauw met vergulde slei'ren, met ecu vvitt baan ovenhoeks. waardoor de lus bij de streng en met het opschrift: Getrou tot der dioot; en onderaan liet wapen van Som- melsdijk. Tot vaandrig zou gekozen worden een on getrouwde jongeman, en uit zes voorgestel de jongelui word 20 April tot eersten vaan drik verkozen Nikolaas Miohielse Spanbet Het vaandel met de liverij zon aan hem en zijn opvolgers geleverd worden buiten hun kosten. Het vaandel zou hij moeten be waren tot zijn dood, of totdat hij trouwde (eigenaardige combinatie); in deze gevallen moest het vaandel en de liverij aan den 'teken worden overhandigd, waarop dan een under jong vrijgezel moest gekozen worden 12 Mei trok de schutterij op voor de wo ning van den Baljuw, die het nieuwe vaan del pan de gekozen vaandrig overroiktc, met den wenscli dat Hij het trouw zou bewaren. Terwijl oen algeimeene losbranding dei' mus kotten liet zegel drukte op deze plechtigheid. Deze verseniging heeft zeer lang stand gehouden en was in de tweede helft van de 18e eeuw nog zoo bloeiende, dat man jïn een vergadering op 22 Jan. 1768 besloot, fle oude vergaderkamer, liet doelhuis en tlo schutsmuren, door den tijd in verval ge raakt, door een nieuw gebouw te daan ver vangen. Men open-de een insclirij ving j>n- der de leden. Bij wijze van tontine (d. i. do naam van een kapitaal, dat door verschillen de p9rsonen bijeengebraolrt en waarvan men de rente Iaat oploopcn, onder bepaling, dat liet fonds op zeker tijdistip onder de alsdan nog levenden zal worden verdeeld). Do bc etuurdere verbonden zioh tot aanzienlijke jaarlijikselie bijdragen, en zoo bracht men een som bijeen van ruim 4800, waarvan liet tegenwoordige gebomv gesticht werd. In het jaar 1803 werden voor de laatste maal de deken en dc hoofdlieden verkozen, ver mits in het volgende jaar de schutterijen in de Bataafsohe Republiek werden opgeheven. De Vei'eenlging bleef eöhter bestaan, en hoe wel do bussen en geweren niet meer ge bruikt werdien on het -,wit" niet meer door boord, de opvolgers der vroegere Rederij kers hielden nog hun geregelde samenkom sten, gewijd aaii gezellig verkeer, en jaar lijks werden nog de armen op Flora- of Koppermaandag verblijd door een uitdoe- ling van brood, gebakken van de zak tar we, welke dc molenaar, volgens liet 42ste Artikel van het „Instrument der Rederij- keus", aan do vereeniging verschuldigd is. Laten we nu overgaan tot, het nader be zien van do Ned. Herv. Kerk te Sommels- dijk en u iet,s van zijn roemruchte geschie denis vertellen, want deze toren heeft oen grootsch verleden. Het eerste, wat ons op valt, is het opschrift aan de voorzijde van het portaal: „O, Heere, mijn God, dat Uwe oogen open zijn, Nacht en Dag over dit Iluis, over deze plaats" (1 Kon. 8 29). Aan de linkerzijde lezen we datAnna Elizabeth van Bosheider den eersten steen van dit portaal gelegd heeft op 20 Juni 1794. We treden binnen, 't Binnenste maakt een zeer aange name indruk. Rechts, omhoog liet keurige front van liet orgel, links aan de Noord- en Zuidkant banken, en in 't midden lange rijen stoelen; in liet kruis aan weerszijden van den preekstoel weer banken, waarvan de achterste te ver naar achter zijn ge plaatst, dan daf men nog het ruim der kerk geheel in oogcusehoiiw kan nomen. Als u even de moeite neemt om naar boven te kijken, ziet u twee beschreven borden, Op deze borden staan dc lotgevallen van do kerk beschreven, de rampen, die haar heb ben getroffen, de uitreddingen, welke haar ten deel zijn gevallen. Of is dit niet. een zware ramp, waarvan liet bovenste bord ge waagt? En is de dankbaarheid, die uit het volgende vers spreekt, niet op z'n plaals na zulke een ramp? Hier, waar voor een twintig jaren, De vlam verwoed ton hemel steeg, Waar toen voor luide jammerklachten, Dc stem van plicht en orde zweeg, Hier is uit de assche en puin verrezen- Een, tempel, waar weer als voor dezen, De heilige godsdienst wordt verricht, Terwijl thans ook door offergaven Der Eod'lcn onder ons en braven, Een prachtig orgel is gesticht1'. Op liet andere bord lozen we; In de maand Mei vim den jare 1499 is deze kerk voor hot eeret volbouwd, toegelegd, en in den jare 1632, nadat dezelve met den toren, als toen op het kruis der kerk staande, afgebrand, wederom begonnen herbouwd fc worden, en met eeivcn nieuwen toren tegen den West gevel gebouwd voleindigd Ao 1635. Den 23steD Sept. 1799. Volgen de nomen van do „kertkmecstoren", van de toenmalige domi nee Montljn, onder uien dc kerk is afge brand en weder opgebouwd. Deze borden bevallen bijna het heele verleden der kerk tot 1821. Zo spreken van rampspoedige ja ren, maar ook van gelukkige dagen; van verwoesting, maar ook van hendel. Dc Werkloosheid Gaat nog altijd omhoog Van 19 t.m. 24 November was het werk loosheidspercentage 28.9, van 3 tot 8 Per. 30.6. In dezelfde week van 1933 was het 35.2, maar toen was het zoo hoog door dc vorst. Op 8 Dec. waren er 383.283 werk- loozen. Niettegenstaande de vorst was vorig Jaar het aantal werkzoekenden rond 5000 lager. De berichten der K 18 De K 18 zal volgens reisplan op 18 Jan a.s. van Dakar naar Pernambuco vertrek ken. Naar men van bevoegde zijde meedeelt, is het niet onwaarschijnlijk, dat naar mate de tocht vordert, geen rechtstreeksche com municatie met de K 18 te krijgen is. Dit mag geen aaneiding zijn tot ongerustheid! EEN GEMEENTERAAD MET GERIDDERDEN. In verhand met de benoeming van den heer A. Dominicus tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, hebben in den raad van Wemeldinge, die uit 7 leden bestaat, thans 4 leden zitting (w.o. de beide wethouders) die geridderd zijn. Deze 7 raadsleden tellen in totaal 457 jaren. De raadsvergaderingen staan altijd op hoog peil. Alle voorstellen worden op zake lijke wijze behandeld. Voor zijn bekwamen jeugdigen voorzitter, burgemeester P. J. Kcijzer (a.r.), die nog geen 30 jaren telt, maar niettemin als een bekwaam raadsvoorzitter bekend slaat, en die heel goed met zijn Raad kan opschie ten, ondanks liet feit, dat niet minder dan 6 politieke partijen vertegenwoordigd zijn, lijkt bet ons een grootc eer voorzitter der vergaderingen van zoo'n degelijken raad to zijn. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Ai- wezig, de heer L. llokke. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de raadsleden zich van hun zetel verheffen om een kort woord ter nagedachtenis aan het verscheiden van don Wethouder Waling aan te ifooren. De Voor zitter zegt zich gedrongen te gevoelen thans een enkel woord te wijden aan den over leden Wethouder. Spr. brengt dank en hulde voor hetgeen dc overledene voor dc gemeente heeft gedaan. 19 jaar hebben de kiezers hem liet vertrouwen geschonken hem als afgevaardigde in den Raad te be noemen. Daarvan is do ontslapene 3 jaar Wethouder geweest. Eenvoudig doch recht-, schapen heeft hij de belangen der gemeen schap gediend en wat door hem gedaan is zal in dankbare herinnering voortleven. Ten tweede male lich ik in 1931 droeve klanken moeten doen hooien door het ont vallen van onze medeleden, doch naast deze droefheid is er ook weer reden voor blijdschap. Vandaag viert onze nestor wet houder Jakobs zijn 7Gsten verjaardag. Moge God hem. sparen en krachten geven m>g lang in ons kringetje to blijven, moge hij gespaard blijven voor zijn familie, do ge meente en onzen Raad. Daarna worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal va'.i kasopname hij den ge meenteontvanger waaruit bleek dat in kas was overeenkomstig hoeken en bescheiden een bedrag van f 4243.53. Van de gemeente Dordrecht de begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor liet jaai 1935. Van do lndustrieclo Mij. Mabeg cc. rekening voor vernieuwing van het buizen net. Van den heer C. P. I-Iokkc bericht dat Hij zijn uenoemmg tot Boekhouder van het Armbestuur aanneemt. Al deze stukken worden voor kennis geving rangenomen. Van ue Stichting Drinkwaterleiding Goe roe e.i O.erflukkec dc begrooting voor 193" Deze wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekc-urd. Een verzoek van de Postduivenvorceui- ging „De Reisduif' om het Gymnastiek lokaal der O.L. School te mogen gebruiken voor Jiet houden van een Tentoonstelling. Dit stuk is niet in B. en W. behandeld doch de voorzitter meent uit een oogpunt van hygiène dit verzoek to moeten af wijzen. Do lieer BRINKMAN wil het maar toe slaan omdat de verontreiniging wel niet zoo 'n vaart zal loopen. liet voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met de slem van Van Nieuwaal en Brinkman tegen. Een verzoek van C. Kamp utn verlaging van schoolgeld wordt afgewezen, aange-ien het verzoek te laat is ingekomen. Daarna worden door dc hoeren Vermaas en Van Nieuwaal de geloofsbrieven onder zocht van den heer C. Ivorteweg l.zn welke in orde worden bevonden. B. en W. stelden voor liet reglement van orde te wijzigen omdat in do laatste ver gadering een velschil van mecning uit slaan was over een te houden stemming. Deze onduidelijkheid wordt nu serieuze t omschreven en alzoo vastgesteld. Venolgcns stolden B. en W. voor een Kerstgave te verstrekken ingevolge de Ministrieele beschikking. De kosten voor do gemeente zullen plm. f '2-46.liedragen. De lieer VAN NIEUW 'ENIIITYZE meende dut die regeling toch nog eiiKcle onbillijk heden inhoudt. Do VOORZITTER gaf zulks toe doch daaraan is nu eenmaal niets te verande ren, er kan voor de organisaties een vin gerwijzing in zitten zich tot den Minister tc wenden om deze leemten gewijzigd te krijgen. Daarna wordt besloten deze Kerstgavs eind deze weck te verstrekken. De VOORZITTER zegt, op verzoek van den hoer Brinkman, nog nagegaan le hebben hoeveel het de gemeente zou kos ten wanneer een toeslag gegeven zou v/oi den op de kasuitkeeringen. Pit zou een bedrag vorderen van plm. f 1080.en aan gezien de post steunultkeering slechts een overschot laat van f 339.kunnen B. eti W. daartoe geen voorstel doen. Het kan niet, hoezeer het college ook doordrongen is van de onbillijkheid in de tcgenwoor digo steunregeling. De lieer BRINKMAN: De Minister breekt op deze wijze de organisatie af. De VOORZITTER is dit mei den lieer Brinkman eens, doch had wel liet vertrou wen, nu de organisaties den Minister wil len en zullen overtuigen va'.i die onbillijk heden, dat in 1935 daarin wel verandering gebracht zal woeden. Nog wordt besloten oen kolenbon te ver strekken aan dc werklooze hoofden van gezi&ncn. De gcmcentcbegrooting dienst 1935 weid met af-, en overschrijvingen gewijzigd. B. en W. stellen voor verschillende geld- leeningon, rentende 5 pet. te convertceren in IVi pet. leening. Hiertoe wordt beslolen. De lieer VAN ES vraagt of de gasfabriek ■niet economischor kon werken als de gas- prijs eens verlaagd werd, nu de petroleum een zoo geweldige concurrentie aanbindt. Do VOORZITTER zegt dat zul lts niet kan; dit kost teveel. Bovendien is o.a. in IJirks- land bewezen dat verlaging van den gas- prijs gee'.i verhooging van afname geeft, waardoor de prijsverlaging gecompenseerd zou moeten worden. De gasproductie is hier goed en tegen een lagcren kostprijs dan verschillende andere fabrieken, doch de strop is dat de rente en aflossmgslast door liet annuitcitenstelsel te zwaar is voor dezen tijd. Wij hebben gedacht in combineor-ng van de lichtbedrijven verbetering te kunnen krijgen, doch in de onlangs gehouden ver gadering van het groot comité voor de combineering van de lichtbedrijven te Den Haag, is door Prof. Yisscher beweerd, dat in dezen tijd de uiterste voorzichtigheid bc tracht moet worden bij het combineeren. In de rondvraag vraagt de heer Brink man een aanvulling van de politieverorde ning, waarbij het verboden zal zijn hot berijden van paarden in do gemeente, aan gezien dit spel de laatste weken veel ge vaar op de straat oplevert. Do VOORZITTER zal zien wat er aan te doen is, doch geeft toe dat do jongelui die do paarden tegenwoordig wat luchten roekeloos handelen. Daarna volgt sluiting. dingsassuradeuren. De schrijver besluit zijn artikelen met een schema voor de stichting van een classificatie-bureau voor de Binnen vaart en wijst er tenslotte op, dat het van het grootste belang is voor onze nationale binnenvaart-outillage, dat aan boord van de Rijn- en binnenvloot voldoend geschoolde krachten als schipper en kapitein respectieve lijk motordrijver of machinist van eigen na tionaliteit aanwezig kunnen zijn. Maandagmorgen kwam dc raad dezer ge meente bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Charbon. Aanwezig zijn alle leden. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen is verslag over kas en boeken vaji den gem.on tv anger. In kas was f 3174,02 Goedgekeurd zijn enkele raadsbesluiten door Gedep. Staten. Ingokomen is een verzoek van Gedep. Sta ten om vrijstelling te verieenen voor 't vak licn. oefening aan de cpenb. school. Iliertoe wordt besloten tot 1937. Op verzoek var. Gedep. Staten wordt liet amiit.-reglement aangevuld met een bepa ling t.a. van liet lidmaatschap van de Bijz. Vrijw. Landstorm. Op verzoek van Gedep. Staten wordt het salaris van de wethouders vastgesteld op dezelfde hoogte als tol dusver het geval was. Ook de presentiegelden van de raadsleden worden op hetzelfde bedrag gehandhaafd Op voorstel van B. en \V. en op verzoek van den Minister van Onderwijs, wordt be sloten de verklaring nf te loggen, dat bc landbouw huishoudondèrwijs in deze ge meente gehandhaafd behoort le worden] Ingekomen is het bekende adres van de Flakk. Besturenbond. B. en W. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt bo sloten. Ingekomen is een schrijven van dc com missie tot ondoriingc hulpvcrlecning bil brand. B. en W. stelleij voor too to treden tot (iio gemeenschappelijke regeling. Ingekomen is de hegrooling van dc stich ting drinkwaterleiding 1935. Deze wordt goedgekeurd. Hel jaarverslag van de Emgo 1934 wordt goedgekeurd. Do verordening op dn heffing van be smettelijke ziekten wordi goedgekeurd. Dan komt aan dc orde dc behandeling van dc geni.-bgirrootinjr 1935. Do lieer Lokker zegt, dat do begroeting dbor de commissie in orde is bevonden. De opcenten op de personeele belasting zijn op 150 opcenten gebracht. Do lieer II o n a tt d vraagt hij de rond- vraag of de toestand op het kerkhof niel verbeterd kan worden Men zou klompen aan móeten bobben oni naar een begrafenis 1c gaan, aldus spr. Weth. Lodder zegt, dal de volgende week de paden verbeterd zullen worden. Daarna volgt sluiting. Bruggenbouw over groote rivieren Belangrijke verkeerstoename liet verslag betreffende Verkeerswaarne- mingen in 1932 bevat zeer belangrijke gege vens omtrent de groote toename van het verkeer op wegen, waar bruggen zijn ge bouwd, inplaats van de vroegere veren. Uit deze cijfers blijkt, dat de toename van het motor-wegvei'keer op de wegen zonder bruggen 60 a 70 pet. bedraagt. Op de brug gen te Grave en Keizersveer was daaren tegen een verkeerstoename van 127 en 187 pCt. waar te nemen, d.w.z. een verkeerstoe name, welke twee a driemaal zoo groot is als die op de wegen, waarin do bruggen ontbreken. Het spreekt wel vanzelf, dat de door den bouw dezer tolvrije bruggen geschapen ver- keersmogelijkheden een gunstigen invloed hebben gehad op liet bedrijfsleven der be trokken streken. Anderzijds spreekt het even zeer vanzelf, dat tolheffing een groot gedeelte dezer voordooien wederom zou te niet doen. VERZOEK VAN REGEERINGS- COMMISSARISSEN Het college van Regeeringscommissavissen \oor de uitvoering van de Landbouw-Crisiswet 1533 zou het zeer op prijs stellen, indien schrijvers, c.q., uitgevers van in brochure vorm of als overdruk verschenen artikelen rtdevoeringen, verslagen, etc. de landbouw- trisismaatregelen en do daarmede samenhan gende handelspolitiek betreffende, één, zoo mogelijk meerdere exemplaren daarvan zou den willen doen toekomen aan de afd.Docu mentatie van het Landbouw Crisisbureau, Lange Voorhout 3, 's Gravenhage. Hiermede zou worden bereikt, dat de be voegde instanties voortdurend op de hoogte blijven van eventueele wenschen en bezwaren, waaraan zij dan de noodige aandacht kunnen besteden. De moeilijkheden in dc Binnen scheepvaart Saneering van de Nederlandsche binnenvloot door classilicatie? In het weekblad De Binnenvaart, het offi cieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, liceft de lieer C. A. M. C. van Kasteel, secretaris van de Vereeniging van Hoeders hij dc Binnenvaart te Rotterdam in oen drietal artikelen de vraag behandeld of classificatie de mogelijkheid biedt om de Ne- derlandsch binnenvloot te sanecren en haar kern paraat te behouden. Volgons don schrijver behooren steun en saneering samen te gaan. Deze is alleen mo gelijk door een classificatie van de Neder landsche binnenvloot. Blijvende verbetering is alleen te verwachten van een classificatie, die om de vier of vijf jaren herhaald wordt. Classificatie zal verhinderen dat exploitan ten van goed onderhouden en goed uitgerus te schepen schade lijden door gelijkstelling op dc vrachtenmarkt met niet goed ondei- houden en niet goed uitgeruste schepen. Classificatie acht de schrijver in het be lang van de veiligheid der opvarenden, de veiligheid dor vaart, iii het belang van den eigenaar, van de ladingbelanghebbenden, van dc hypotheekgevers en van casco- en la- OVER DE „MAAS"-NYMPHEN. TOONBANK NED. HERV. KERK Be roep*eu: Te Nieuwerkerk a. d. IJssel, T. v. d. Hec te Polsbroek. Tc Donkerbroek Haulc (toez.). F. A. Scholte, cand. te Hijlanrd Aangenomen: Naar Muntendam, Henzei, em.-pred. te Apeldoorn. Naar de Prot. Kerken in Ned. Indië, W. C. de Jong, cand. te 's-Gravenhage. Naar 's-Heerenberg (toez.), P. A. Stapert, cand. te Sneek. (toez). P. A. Stapert, cand. te Sneek. Naar Oud-Pelka (toez.), P. J, van Leeuwen te Otcr- dum-tHeveskes. Bedankt: Voor Oosterlittens, P. A. Sta pert, cand. te Sneek. GEREF. KERKEN. Drietal; Te Drogeham, J. G. Adema te Opeinde (Gr.), F. de Boer te Achlum on J. A. Gravestein te Oosterzee. Beroepen: Tc Aalst, IToenze-Driel, Rossum en Well, G. F. Snel, cand. te Hauler- wyk. Bedankt: Voor Rotterdam (miss. Dienaar des Woords onder de Joden). E. 1. F. Nawijn te Apeldoorn. Voor Hazcrswoude, R. Bakker te St. Pancras. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Tc Assen. L. Floor te II'rum. Bedankt: Voor Nieuwpoort en Werken dam, W. F. Laman te Middelharnis. Voor Meerkerk, D. Driessen te Amsterdam-Oost. Voor Barendrecht, J. Tamminga te Harderwijk. EV. LUTH. KERK Aangenomen: Naar Amsterdam, Boerlijst), W. J. Kooiman te Deventer. Baas Roos heeft een electro-motor Die hij met E.M.G.O.-krachtstroom, [drijft En die, naar hartelustmag draaien Mits hij maar uit den spertijd blijft Want dan zou hij ons laten scheem'rerf, Bij 'n lamp van honderdvijftig Watt Vandaar dat hij dus m z'n leiding Daarvoor een sperklok heeft gehad Zoo'n sperklok is een instrumentje Heel zuiver en zeer accuraat Dat, is 't gestelde uur gekomen Geen stroompje meer passeeren laat, Zoo'n ding is soms verbazend lastig: Wanneer je 't gansch'lijk niet verwacht Dan volt hij uit en wordt de motor Heel onverwacht tot staan gebracht Baas Roos had onlangs een karweitje. Het liep gesmeerd, het schoot goed op Nog een klein uur en yt was ten einde. Maar daar stond plots de motor stop. Die lamme sperklok was de oorzaak Dat er ontijdig moest gestaakt En 't werkje, dat toch zoo goed vlotte Nu niet kon worden afgemaakt. Hij vond het jammer dat hij nog niet Wat krachtstroom ter beschikking had Met weinig was hij al geholpen Al had hij maar drie kilo-watt. Hij dacht hardopdat hoorde Janus Zijn brave plichtsgetrouwe knecht Die t steeds op welzijn van de zaak en Dat van zijn baas had toegelegd Vol ijver ging hij naar het schuurtje Daar stond een wagen met één wiel Hij zou eens zien o> dit malheurt je Toch niet te repareeren viel. Hij startte naar 't kantoor der E.M.G.O Hij belde aan en kreeg gehoor En hield de vriendelijke juffrouw Zoo'n hcele grootc turf zak voor:. Juffrouwde sperklok heeft [verhinderd Dat 't werk kon worden afgemaakt „M'n baas vond 't jammer dat juist [nu ul Het vlotte werken moest gestaakt Daarom kom ik maar even vragen Geef asjeblief drie kilo-watt Zet dan maar op den meter dat hij Een extra-voorschot heeft gehadT' (Nadruk verboden.) HAKATE. (vac. GEN DIRECTEUR VAN WOLFHEZEN Tot geneesheer-directeur van het Christelijk Krankzinnigen Gesticht Wolfhezen te Wolfheze is 5enoemd Dr. W. J. Mulder, geneesheer aan het Chr. Krankzinnigengesticht Bloemendaal te Loos duinen. Prof. KARL BARTH NAAR NEDERLAND? Een comité heeft zich gevormd, bestaande uit de hecren: prof. dr. A. M. Brouwer, dr. G. W. Oberman, dr. M. C. Slotemaker de Bruine, G. Lans, J. A. Dankbaar, prof. dr. A. Noordtzij, prof. dr. F. M. Th. Böhl, dr. J. C. S. Locher en dr.' R. B Evenhuis. Dit comité heeft zich afge vraagd of het niet op den weg der Nederlandsche Christenheid ligt, in deze omstandigheden een dringend beroep op prof. Barth te doen, in de eerstvolgende jaren zijn werkkring in ons land te zoeken. Door de theologische faculteit der Utrecht- sche studenten is een adres gericht aan de synode der Ned Herv. Kerk om stappen te overwegen die ertoe kunnen leiden prof. Barth aan dc Utrecht- sche Universiteit te verbinden. Dc financieelc basis van een dergelijke regeling zou stellig voor een groot deel op particuliere bijdragen komen tc rusten. Teneinde een voorloopige zekerheid te verkrijgen omtrent den steun die dit plan in ons land vindt is er een comité van actie gevormd om tot een eventueele stichting te geraken die aan prof. Barth een werkkring hier tc lande zou moe ten aanbieden. Men stelt zich voor, dat prof. Bart 1 zou worden verzocht systematische colleges te ge ven voor theologische studenten en voor predi kanten in verschillende universiteiten en wellicht ook cursussen voor cict-^heologen. Ieder die het belang van deze zaak erkent, wordt verzocht, om aan dr. M. C. Slotemaker dc Bruine, Julianalaan 8, Utrecht, vóór 6 Jan. 1935 zijn sympathie met dit streven te betuigen en te vermelden met welk bedrag hij jaarlijks 5 of 10 of meer) gedurende drie jaren zich wil ver binden de uitvoering mogelijk te maken. EEN ZELDZAME VONDST IN HONGARIJE Dr. Musnal, een Hcngaarsch theoloog in Zeven burgen, heeft tusschen den opengesprongen perka menten band van een Hongaarschen ouden schrij ver St. Geleji den soldaat: ..De verborgenheid der verlossing", verschenen te Varad in 1649 belangrijke resten van een tot nog toe onbekenden Protestantschen catechismus gevonden. De titel luidt: „Het fundament der Chr. leer in korte hoofd som". Deze catechismus, die de praedestinatie loo chent, de drieëenheid bestrijdt en het perfectionisme leert, is niet Gereformeerd, doch zeer waarschijn lijk van Unitarische herkomst. Vermoedelijk is het dezelfde catechismus, die op. den landdag van Dés in 1638 aan bisschop St. Geleji den soldaat, Geref_ bisschop van Zeven burgen, ter fine van advies ter hand werd gesteld. Bisschop Geleji keurde hem wegens zijn vele gebre ken af en de vorst van Zevenburgen verbood dc verspreiding. Daardoor daalde de waarde van het boekske tot dit van scheurpapier en het is wel een eigenaardige humor der geschiedenis, dat dc druk ker het werkje toen schijnt te hebben benut tot ver steviging van den band van een hoofdwerk van denzelfden bisschop Geleji, die het boekske op den index had geplaatst. Dr. Musnaj roept nu de ge leerden op tot onderzoek van meerdere exempla ren van Geleji's Verborgenheid, opdat de ontbre kende resten van den catechismus voor den dag komen en deze verborgenheid van Geleji's Ver borgenheid geheel kan worden opgeklaard. (ii Ja; dat waa waar ook, daaraan had vrouw Sybrands in 't geheel niet gedacht. Neen, nu was de kwestie dadelijk beslist, nu dacht ze er niet meer aan naar het Hang te gaan. Als haar jongen thuis kwam, dien zij in twee jaar niet had gezien, da'.i wilde zij niet in den kelder van Jan Dominicus zitten. Dat was al te dwaas. En thuis komen zou Hendrik nu zeker. Het beviel Huib weinig; hij was zoo graag naar Jan Dominicus gegaan, daar zouden ze veilig ziju, de oude man had liet zelf gezegd. Als God zijn huis bewaarde, zou geen Spanjaard in den kelder de daar .verborgen menschen vinden. Maar ja, om Hendrik kon bet niet. Was Hendrik er maar, dacht Huib. Die zou het zeker wel goed vinden, die zou het Nader en moeder wel aanraden. Doch waar was Hendrik? Zeker was hij nu mee aan 't vechten bij de Oostpoort, om leven en vrijheid van Rotterdam. Kon ik Hendrik maar gaan roepen, peins de Huib. Ik kon dan meteen eens wat van 't vechten zien. Ik ben toch de broer van een watergeus, ik durf best. Maar al durf de Huib best, hij durfde vader toch niet vragen, of hij naar het Oostplein gaan mocht. Dat zou .vader zeker niet toestaan. Ach, Hendrik kon immers nog wel den geheelen dag wegblijven. Hij kon wel sneu velen ook en dan kwam hij nooit meer. Neen, Hendrik moest weten, dat er bij Do minicus plaats was om te schuilen. O kon mocht hij liet maar aan zijn broer gaan zeggen, hij durfde besl. Vader stond op en sloot do dour. Toen liep hij naar de bedstede ia den hoek van het vertrek. Onder liet slroo haalde hij een klein dik boek te voorschijn, een Bijibel. 't Was een Liesveldsche Bijbel, hij had veel geld gekost, en vader bewaar de hem zorgvuldig. Ook nu weer zocht hij een hoofdstuk, dat hij wilde voorlezen. „Luistert, kinderen", zoide Sybrands en toen las hij aan zijn huisgezin den twintig sten Psalm voor. „Dat is een mooi woord", zcido moeder, toen vader ophield mot lezen. „De Heere verhoore u in den dag dor benauwdheid." „Ach ja", zuchtte zij, „mocht dc Heere ons nabij zijn on ook onzen Hendrik bo waren. Wie weet is hij op het oogenblik in gevaar van zijn leven, of ligt liij ge wond op het Oostplein, tusschen stervende vijanden. Iluib rilde er toch van, toen moeder dat zeide. Ja, dat kon een Watergeus allemaal over komen. Dat moest hij over hebben voor do zaak van de vrijheid. Maar dan mocht je wel verbazend dap per zijn. Nu, Hendrik was dapper, daaraan twij felde Huib niet. Laten we met elkander bidden", zeide vader nu. i „Hé ja", dacht Huib, „dat is goed. We moeten den Heere vragen of Hij ons be schermen wil, opdat de Spanjaarden ons niet deren." Eerbiedig vouwde Huib zijn handen. En vader bad tot den Heere. O, het waren eenvoudige woorden, want Sybrands was slechts een eenvoudig man maar die woorden kwamen uit een hart dat den Heere keilde en vreesde. Uit den grooten nood bad deze eenvou dige bierbrouwersknecht tot zijn God. Hij bad om bewaring voor zijn gezin, bovenal om bewaring van zijn zoon, die nu wellicht meestreed om de zaak der vrijheid; bij bad ook om het behoud der stad; hij bad voor den Prins van Oranje. O, Huib luisterde heel goed en bad met vader mee. Hij hoopte hartelijk, dat de Ileero dit gebed zou verhooren. „Amen", zei vader. Ilè, nu was het net of de grootste bang heid hij Huib weg was. Vader had nu alles aan den Heere verteld, nu zou het ook goed afloopon, dacht hij. Als Hendrik er nu maar was. „Zou Huib nog wat brood en een paar bokkingen kunnen halen, vader?" vroeg vrouw Sybrands. „Als bij het vlug doet wel, waar moet hij zijn?" „Hier vlak bij in den Houttuin, ik heli te weinig in huis en hot kon toch gebeu ren, dat we straks onze woning niet meer uit kunnen." „Ja, dat is wel mogelijk, maar laat do jongen bet dan vlug doen. Huib, zoo gauw mogelijk als 't kan hoor." „Neen, het kon best nog", zei vader weer „alles is hier in de buurt nog Tustig en als Huib voort maakt kan hij met eon kwar tier weer terug zijn". Nu was moedor lieclemaal gerust gesteld, liet was toch maar goed, dat zo nog wat liet halen. Men kon nooit eens weten en dan, Hendrik kon immers ook thuis komen. Dan moest er tocli eten genoeg in huis zijn. O, heel haar moederlijk hart verlangde naar haar oudsten jongen; zij wilde hem grtag bestol ijk ontvangen en daarom moest Huib er nog gauw op uit om lekker brood en mooie bokkingen te gaan koopen. In een oogenblik was Huib gereed. Moeder beduidde hem, wat hij koopen moest en waar hij moest zijn, en toen liet ze hem do deur uit, na hem nog eer.» op liet hart gedrukt te hebben, dat hij toch vooral vlug moest voortmaken. Huib knikte, maar door z'n hoofd flitste opeens een gedachte, die alle andere ge dachten en beloften verdreef en in plaats van den Houttuin in te gaan rende hij zoo hard liij kon liet Groenendaal laugs. HOOFDSTUK VI Huib is een vermetele jongen De afspraak was nu gemaakt. Bossu had aan Zwarte Jan op zijn krijas- manswoord beloofd, niet meer dan vijftig soldaten tegelijk de stad in te zullen zen den en hen allen met gedoofrte lonten de Hoogstraat langs te zulten laten marchee- ren. Bossu draafde terug naar zijn troepen, sprak enkele woorden met den kapitein, die dien morgen al bij de Oostpoort was geweest en weldra zag men dien kapitein niet vijftig man naderen. De brug tusschen de Voorpoort en Binnenpoort daalde, de grendels werden weggeschoven en de poort geopend. De sollat mi knepen tusschen vinger on duim do lont uit en marcheerden de poort binnen. De kapitein bleef voor dc poort wachten koek omhoog naar den wal en ontdekte daar den hopman, die met strakken blik den intocht der troepen aanschouwde. „Nu", riep hij, „wij \oldoen stipt aan uw wil, ziet gij wel, brave wachter?" ,,'t Is niet meer dan afspraak!" gaf de snud 'barsch ten antwoord. Hij wilde nog meer zeggen, doch opeens werd zijn aandacht afgeleid. Wat was dat? Er schalden plotseling klaroenen, helder en klaar, en toen de smid op keek, zag hij Bossu als een stormwind aan hot. hoofd van zijn troepen do stadspoort naderen. Hij begreep onmiddellijk, dat er verraad in liet spel was. Bossu behoefde immers niet zoo '11 haast to maken. Eerst moesten deze vijftig soldaten de Schiedamsche poort weer uit zijn, vóór er een nieuw vijftigtal de Oostpoort zou binnengelaten worden. „Dominicus! Nicols!" schreeuwde Zwart Jan van den stadsmuur, „verraad! Sluit de poorten!" De burgers hadden het hevel van den hojunan gehoord en haastten zich aan dat bevel te voldoen. Zij trachtten de deuren in allerijl te sluiten, doch de Spanjaarden beletten liet hun en de kapitein riep zijn mannen in het Spaansch toe: „Haast u, soldaten! Doet naar welgevallen!" Maar nu sprong Zwarte Jan van- den stadsmuur. Hij zag hoe Bossu de poort was genaderd en gereed stond, die binnen te lijden. Snel wierp de smid den hellebaard weg, greep zijn geweldigen voorhamer in de rechterhand en plaatste zich onverschrok ken in de poort vlak voor Bossu's paard. „Terug! terug." bulderde de smid, „uw woord is een leugen! Terug. Mannen, hier, sluit do poort! Is dat uw krijgsmanswoord?. Vijftig mail en geen enkelen meer!" Bossu antwoordde niet doch trok aan do teugels, waarop zijn paard steigerde, en nog net bijtijds sprong de smid terzijde, voor dat hij een trap van het paard kreeg. Doch het zwaard van den graaf trof hem op den ijzeren helmhoed en Zwarte-Jan voelde hoe de lioed hem diep oji het hoofd werd gedrukt. Als uitgevaste wolven, die ecu prooi zien, zoo ronden de Spanjaarden nu van alle zijden op de poort aan en drongen achter hun bevelhebber op. Doch nog altijd stond de smid daar in de smalle poort, bijgestaan door een aan tal trouwe burgerwachten. Helaas, zij vermochten niet den Spaan- schen vloedgolf te keeren, die met onstui mige kracht aanrolde om Rotterdam te verzwelgen. „Terug!" bulderde de smid opnieuw Den degen in de vuist sprong Bossu nu op Zwarte Jan toe. Reeds lagen enkele dood Spanjaarden voor de voeten van den smid, getroffen door zijn geweldigen moker of gedood door het scherpe zwaard, dat hij ui de linkervuist gekneld hield. Nu daalden de slagen van Bossu's degen neer op den dapperen smid, doch hij wist die te keeren. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3