Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 5 JANUARI 1935 Piaatselijk Nieuws. VERKOOPING Boeken en Geschriften. Handelsberichten Schaakrubriek SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Mr. Dr. M, J. de Gast is benoemd tot voorzitter van den Landraad Soerabaja. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd ge durende de maand December 1.1. gepasseerd door 13 schepen. Bieronder zijn niet begrepen de sche pen met abonnement en beurtschepen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven: 160 landarbeiders, 9 havenarbeiders, 4 schilders, 1 op perman, 2 metselaars, 2 typografen, 4 losse-werk- lieden, 4 landbouwersknechts, 6 timmerlieden, 1 beurtschippersknecht, 1 smid, 1 voorman koksmaat, 1 chauffeur en 1 stoffeerder Hiervan waren 1.1. Zaterdag 182 personen werkloos. Gedurende de maand December 1.1. vestigden? zich alhier 10 personen; 10 ingezetenen werden af geschreven; 3 kinderen werden geboren; 1 ingeze tene overleed, terwijl 5 huwelijken werden voltrok ken. De in de Ned. Herv. Kerk alhier Oudejaars avond gehouden collecte voor prsdikantsweduwen en -weezen heeft opgebracht de som van ruim f 17, terwijl de collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft opgebracht f 14.35. De prijs der uien is in deze gemeente f 1.75 per H.L. MIDDELHARNIS. Van mej. Vos is haar rijwiel, dat zij onbeheerd had laten staan, gestolen. Bij de politie is aangifte gedaan Door de firma Bol en Polak wordt een dagelijksche beurtvaart geopend van Mid delharnis naar Rotterdam. Aan de kade zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 28.000 kilo's aardappelen. Ds W. F. Laman, predikant der Chr. Geref. Kerk, alhier, heeft voor de beroepen yan Nieuwpoort en Werkendam bedankt. Woensdagavond heeft in de consistorie der Chr. Geref. Kerk uitbetaling plaats ge had van de uitgelote obligaties. Woensdag is een nieuwjaarsgift uitge reikt aan behoeftigen in de consistorie der Ned. Herv. Kerk, welke gift goed te pas komt. Naar Londen zijn twee Engelsche zee booten vertrokken van het havenhoofd, met 25.000 balen ajuin. Zondagmorgen zal in de Geref. Kerk de bevestiging plaats hebben van de geko zen ouderlingen de heeren Van de Valk, Maan en Van der Stoepl En tot diaken de heer J. Koudijzer. De heer D. Jansen, hoofd Groen van Prinsterer-school, die tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk was benoemd, heeft voor de benoeming bedankt. Bij den correspondent der Arbeidsbe middeling waren 29 Dec. als werkloos inge schreven: 81 landarbeiders, 6 letterzetters, 1 boekbinder, 7 timmerlieden, 5 metselaars, 9 schilders, 3 opperlieden, 2 betonwerkers 15 diepzeevisschers, 1 zeeman groote vaart, 22 transportarbeiders, 1 broodbakker, 1 slagers knecht, te zamen 154 personen. 9 Januari a.s., des nam. 2 uur, zal er gelegenheid zijn tot inschrijving voor de nationale militie, voor personen, die in 1016 zijn geboren. Met ingang van 1 Januari is er een wijziging in de Burgerl. Stand Bij geboor te of overlijden zijn geen getuigen meer noodig. Loop der bevolking over de maand December: ingekomen: van Goedereede, E. But; Nieuwertoerk a. de IJssel: W. van der Zwaan; Capelle' a. de IJssel: A. v der Gevel; Tilburg: H E Kooperberg; Sommelsdijk: F G Heintjes: den Helder: J P Andeweg geb. Snijder; Goedereede: S C Roos; Stellendam M C v Gelder. Vertrokken naai*: Rotterdam C v den Niemwendijk; Ooltgensplaat: L B Kloet; Nieuw-Vosmeer: Com. M. Buijs; Som melsdijk: E KoppenJhel, J Kerkhof; Leeu warden: P Hofstra. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze ge meente werden de vorige week vervoerd 1875 H.L. aardappelen en 1900 balen uien. Voor de uien werd deze week f 2 per H.L. besteed. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 35 werkloozen ingeschreven. Bij de gehouden verkooping van een huis met erf bewoond door wijlen den heer L. Keijzer is dit ingezet door M. Koppenaal Azn. op f 2275. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat de staat van gemeente-eigendommen tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. De gemeentebegrooting, dienst 1935, is goed gekeurd van Gedep. Staten terugontvangen. De inschrijving van de dienstplicht, lichting 3936, zal in het bijzonder plaats hebben op Zater dag 12 Januari 1935 des voormiddags van 10 31.30 uur. In de maand December 1934 hebben zich geen personen in deze gemeente gevestigd en vertrokken er ook geen. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente geen producten ver voerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 76 werkloozen ingeschreven. Uitslag aanbesteding landbouwschuur voor den heer Jan Mijs Jbz., te Den Bommel: Timmer werk: P. Dorsman f 683, Gebrs. Mosselman f 8.14, en Fl. Osseweijer f 1090 Metselwerk: S. van Nieu- waal f 2140; G. van der Welle f 2273,80, K van Ree f 2338 en J. van Ree f 2389. Smidswerk. Gebr. Geelhoed f 486.40, M. A. v. d. Sluijs f 498.60. Schilderwerk: D. Landheer f 59, P. J Bruggeman f 59 en H. J. Jansen f 106. Vertrokken: A. Bruinse en gezin naar Oolt gensplaat, J. M. Hameeteman naar 's-Gravenhage. Ingekomen: D. Holleman van Oude Tonge, J. Looij van Middelharnis, Bliz. Kievit van Oolt gensplaat. Op 1 Januari 1934 waren er in deze gemeente gevestigd 993 mannen en 922 vrouwen. In het af geloopen jaar zijn er in deze gemeente geboren: 28 mannen en 28 vrouwen; overleden: 3 mannen en 5 vrouwen; ingekomen: 40 mannen en 53 vrou wen en vertrokken: 36 mannen en 57 vrouwen. Op 1 Januari waren er dus in deze gemeente gevestigd 1022 mannen en 941 vrouwen, te samen 1963 in woners. OOLTGENSPLAAT. Bij de correspondent der Arbeidsbemiddeling stonden 226 werfc- loozen ingeschreven. Bij B. en W. is een verzoolt ingekomen tot het plaatsen van een motor van 5 P.K. door A. Waling op een perceel aan den Dorpsweg; door A. Holting voor een motor van 3 P.K. op een perceel in de Nieuw- straat en door de Landbouwvereeniging oor een motor yan 3^ P.K. op een perceel aan den Havendijk, alles voor het bewerken van landbouwproducten. Vorige week stonden 239 werkloozen ingeschreven; deze week waren er 252. Dinsdag 8 Januari des avonds 6.30 u. zal zitting gehouden worden ter gemeente secretarie tot aangifte voor de Militie van jongelieden geboren in 1916 en bestemd voor de lichting 1936. Donderdag 10 Januari des avonds te 6.30 uur hoopt in de Hervormde Kerk voor het comité van winterlezingen op te treden Dr. K. Dijk, Geref. predikant te 's-Graven hage. Onderwerp: Wereldarmoede en God delijke rijkdom. Steuntrekkers worden opmerkzaam gemaakt, dat wanneer zij te veel in een café vertoeven of misbruik van sterken drank maken, zij van steun worden uitge sloten. NIEUWE TONGE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden 120 werkloozen ingeschreven. Aan de beurt van aftreding als kerkvoogd zijn de heeren J. van Rossum en J. van Vliet. De heeren G. van Es en Anth. Holleman zijn herkozen als bestuursleden van de Dorpsvereen. ter bevordering van den landbouw. Tot administrateerend diaken der Ned. Herv. Gem. zal fungeeren de heer M. J. van Driel. De werkzaamheden voor rekening van de gemeente zijn voor dit jaar opgedragen aan C. Hol leman timmerwerk, L. v d. Velde metselwerk, H. Schipper schilderwerk, H. Tieleman smidswerk. De heer A. van Alphen Pz. heeft bedankt als bestuurslid van het Begrafenisfonds „Eigen Hulp". DIRKSLAND. Vanuit deze gemeente werden verscheept 1615 H L. aardappelen, 2080 balen peen, 328 H.L. poters en 3560 H.L. tarwe. J.l. Zaterdag stonden bij de arbeidsbemidde ling als werkzoekenden ingeschreven: 145 landar beiders, 3 metselaars, 9 timmerlieden en 1 schilder. Totaal 158 werkloozen tegen 154 in de vorige week. Het distributievleesch in blik zal tot en met volgende week Donderdag verkrijgbaar zijn bij den slager P. van Zuuren aan het Achterdorp. Zie die vorderingen ten laste der gemeente hebben over 1934 moeten daarvan hun nota's ter secretarie inleveren, voor 15 Januari a.s. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor noodlijdende kerken en personen bracht ruim f 28 op. HERRINGEN. De prijs der uien gaat momenteel in stijgende lijn. Deze week werden ze verkocht voor f 1.75 per H.L. en op sommige plaatsen zelfs hooger. A s. Dinsdag 8 dezer komt de Raad dezer gemeente des voorm. half 10 uur in openbare zit ting bijeen. J.l. Donderdagavond trad voor de Geref. Gemeente alhier op Ds. van Dijke van Nieuw- Beijerland. A.s. Zondagavond zal voor de Herv. Gem. alhier optreden Ds. Bouw van Melissant, in welke dienst de bevestiging zal plaats hebben van de nieuwgekozen kerkeraadsleden. Tevens zal in die dienst een extra collecte worden gehouden. GOEDEREEDE. Van den landbouwer M. Hoek stierf een best werkpaard aan koliek. Het dier was niet verzekerd. A.s. Dinsdag 8 Jan. des nam. 8 uur zal in de Ned. Herv. Kerk verkiezing plaats hebben van 1 kerkmeester en 2 notabelen wegens periodieke af treding resp. van B. Jongste en P. Voogd en J. de Ronde. De eerste is herkiesbaar, dc beide laatsten niet. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der arbeids bemiddeling als werkloos ingeschreven: 66 landar beiders, 1 wagenmaker, 2 schilders, 2 metselaars, 1 timmerman, 2 garnalen- en 13 Noordzeevisschers, samen 87. Zoo hoog is het aantal werkloozen hier nog niet geweest. Ter gemeente-secretarie zijn in de maand December 42 aanvragen ingekomen voor huisslach ting. De vorige week werden door den commis- sionnair J. Franke 1100 balen uien verhandeld. De volgende week zullen op de gewone uren de ouderdomsrente worden uitgereikt. Prijs dér veldvruchten: Juin van f 1.801.90, blauwe aardappelen f 2. peen f 0.25, alles per H.L., erwten 10—11 ct. per kilo. Loop der bevolking over de maand Dec. '34: Vertrokken: E. Buth en Sara Catharina Roos naar Middelharnis; Jacomijntje Tanis naar Ouddorp. Ingekomen: Jannetje v. d Linde, Adriaantje Ba- kelaar en Christiaan Westdijk en gezin, allen van Ouddorp. OUDE TONGE. In de afgeloopen week meldden zich bij den Agent, der Arbeids bemiddeling als werkloos aan: 196 land arbeiders; 2 chauffeurs; 8 landbouw- knechts; 3 transportarbeiders en 1 metse laar. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat gedurende dit leveringstijdvak goed- koope margarine tegen inlevering van bon no. 22 verkrijgbaar is bij den winkelier L. Kieviets, Kaai, terwijl busvleesch op bon no. 17 bij den slager P. C. van Marken- sleijn, Molendijk, te verkrijgen is. Tijdens de Oudejaarsavond kerkdienst is een extra gift van f 25.— voor de kerk gecollecteerd. Doopouders die hun kinderen Zondag a.s. de Heilige Doop willen laten bedienen, kunnen hiervan Vrijdagavond tusschen 7—8 uur in de consistoriekamer aangifte doen. Tegen den arbeider de B. alhier is proces-verbaal opgemaakt, wegens bet ver strekken van valscbe opgaven van zijn verdiensten ter verkrijging van steun. Donderdagmiddag vond alhier de dis tributie plaats van de kaas, die door de Crisis Zuivel Centrale, door tusschenkomst van de gemeentebesturen, aan werkloozen tegen zeer lage prijs, beschikbaar was ge steld. Ongeveer 140 K.G. kaas vvera koste loos aan verschillende «personen rond- gedeclds Ingekomen: Hendrik van den Doel uit Alkmaar; Maria J. E. Poots uit Zandvoort; Lena van Noord uit Dirksland; Lijdia C. Joppe uit Sommelsdijk; Maatje J. van Loon uit Amsterdam; Joh. S. A. van Vugt uit Rotterdam. Vertrokken: Jan Fr. M. Viergever naar Sommelsdijk; Maatje W. de Leeuw naar Ooltgensplaat. OUDDORP. Deze week werden in de Ned. Herv. Kerk maar 7 zitplaatsen verloot De oogst- coldecte heeft in deze ke»k ruim f 1200 opgebracht. De vrouw van Joh. Knape had het ongeluk toen zij haar haar moeder op visite was te vallen en haar been zoo te verwonden dat geneeskundige hulp noodig was. Door C. van Noord en A. Grinwis is aan B. en W. vergunning gevraagd voor het bouwen van een woonhuis. Op de beurs van Donderdag werd voor de uien f 1.80—1.90 besteed, sjalotten geen vraag, blauwe aardappelen f 2, erwten 10—11 cent, koe peen 25 cent Zaterdagavond a.s. zullen de schietoefenin gen voor de B.V.L, niet worden gehouden. Dit jaar werden door de gemeente de volgen de werkzaamheden gegund: metselwerk P. v. d. Nieuwendijk, timmerwerk wed. J. Mierop, smids werk M. C. Roozemond, schilderwerk gebr. Tanis. Dezer dagen ontvingen 80 werkloozen ieder 1 kilo vette kaas. Bij Krijn Grin/wis aan de Kooiweg staat nog een appelboom in bloei. Naar men verneemt is door het bestuur der visscherijen ter algemeene kennis gebracht, dat met ingang van 31 Dec. j.l. tot wederopzegging toege staan zal zijn het brengen of hebben van Platte of Fransche Oesters in de Zeeuwsche stroomen. Ook op de door het bestuur verpachte perceelen, mits daar ontheffing is verleend. De heer P. Voogd Dz. behaalde op de pluim veetentoonstelling te Sommelsdijk 2 eerste prijzen met Witte Leghorns. A.s. week wordt op het postkantoor de ouder domsrente uitbetaald en wel van Maandag tot Vrij dag des voorm. 8.3011 uur. n.m. 2—3 uur, des avonds 5.30—7 uur. Zaterdags alleen des voorm. 8.30—11 uur. Naar men verneemt zal op Zaterdag 5 Jan. In hotel Spee de vergadering plaats hebben van de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten". Aanvang 7 uur. P. Hanson heeft onderhands verkocht een perceel bouwland aan H. Hoek Jr. De garnalenvisschers hebben de vorige week met de zeilscheepjes in twee dagen 100 kilo garna len gevangen. De motorschuiten hadden het dub bele. Alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 15 cent per kilo. In de weervlsscherijen werd geen zalm gevangen. Voor de betrekking van gemeenteveldwach ter hebben zich ruim 40 sollicitanten aangemeld. Op de gehouden houtverkooping in den Oost- dijk liepen de prijzen van f 5—15 per koop. Donderdag stonden bij de arbeidsbemiddeling 154 werkzoekenden ingeschreven. Burgerlijke Stand MIDDELHARNIS. Geboren: Aren, z. van Cornelis van der Linde en Elizabeth Menheer; Jacomina, d. van Marinus Aup- perlee cn Kathalina Grootenboer; Jan Hen drik, z. van Jacob Berend Rosenboora en Margaretha Geertruida Kamphuis; Jan, z. van Marinus Willem Wielaart en Keeltje Jacoba Borstlap; Dirkje, d. van Jacob van der Sluis en Cornelia Jacoba van Gronin gen; Aria, d. van Jan van der Wende en Lena van Beek; Yvonne Marie, d. van Ca- milus Joseph Wildenboer Schut en Corou tine Comee; Pieter Servaas, z. van Adria- nus Krijgsman en Johanna van der Valk. Overleden: Maaike Waarts, 71 j., echtgenoote van Leendert Nagtegaal; Maria Noordijk, 69 j., weduwe van Leendert Maartten Born. Ondertrouwd: Johannis Verolme 22 j. en Dirkje Overwee, 22 j.l beiden wonen de te Middelharnis. STAD AAN >T HARINGVLIET. Gebo ren: Aartje, d. van Jan van der Valk en M. Looij. DEN BOMMEL. Geboren: Jelier, z. van Cornelis Kievit en Adriana Vervloet; Heijltje Adriana, d. van L. Koppenaal en M. W. Polak; Arendje, d. van J. van den Boogert en L. van Noord; Cornelis, d. van Z. Koene en Pr. van der Maden. HERKINGEN. Geboren: Adriana Cor nelia, d. van Jan Looij en Johanna Bogert. SOMMELSDIJK, Geboren: Klaasje, d. van Jan Groenendijk en Cornelia Faasse. Ondertrouwd: Machiel Looij 27 j. te Middelharnis en Johanna Lodder 22 j. al hier. Gehuwd: Klaas Vroegindeweij 24 j. en Leentje Troost 25 j., beiden alhier. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Gerrit Pieter Vogelaar 38 j. te Oud-Beijerland en Maria Johanna Hameete 33 j.; Willem Rie- dijk 22 j. en Cornelia Brooshoofd 17 j. Overleden: Cornelia Peekstok, 3 m., d. van M. C. Peekstok en E. J. Buth; Nies- je de Graaff 88 j. weduwe van W. Zaayer. OOLTGENSPLAAT. Geboren; Eliza beth, d. van Jacob Johannis Crezee en Jan na van den Berg; Martinus, z. van Pieter van der Vliet en Maatje Willempje de Leeuw; Petronella Catharina, d. van Cor nelis Adrianus Jacobs en Maria de Boet; Fijgje, d. van Daniel Vermaas en Cornelia Troost; Gerarda Cornelia Theresia, d. van Theodorus van de Klundert en Adriana Legier-se; levenloos aangegeven kind van A. J. Hobbel en Grietje Moerkerk. Overleden: H. P. Waling, 78 j., we duwnaar van Krijntje Dorsman; Gerard Nicolaas Breur, 60 j., ongehuwd; Paulus Hoogmoed, 66 j., echtgenoot van Maria Su- sanne Korteweg. GOEDEREEDE. Geboren: Johannes, z. van Gerrit Groenendijk en Adriaantje 't Mannetje. Gehuwd: Jacob van Ham 25 j. en Klaasje Lokker 21 j.; Jacob Tanis 27 j. van Ouddorp en Jacomijntje Tanis 25 j. Overleden: Pitter Witte 56 j., man van Aagtje Zoeteman; Maria Roos, vrouw van Jan van Heest. OUDE-TONGE. Geboren: Gerardus Pe trus, z. van Adrianus Legierse en Catha rina A. v. Otzel; Ilendrikus Petrus z. va» Ilendrikus J. Meijer en van Anna IT. T. Achman; Gerarda Anthonia, d. van Rienier Krouwer en Maria J. Schwiebbe; Anthonia Theodora, d. van Johannes Hameeteman en Hendrina C. de Waal; Johanna Maria, d. van Anthonij W. R. Krouwer on Johan na M. Nijsse; Johannes, z. van David van den Tol en Handrika Ve"seput; Theodorus Gerardus Maria, z. van Levinus van Vugt en Bertha C. E. G. Koenraadt; Johannis Martinus, z. van Adrianus Buijs en Kom- mertje Koole. Overleden: Johanna van Wintersch- laden, 49 ja, „HOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het juiste middel vond Hier volgt weer een schrijven, waaruit blijkt, dat voor allen voor wie beweging en frissche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeerlijk is. „Ik wil U even schrijven om te zeggen, hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had on draaglijke hoofdpijnen en voelde mij dik wijls ellendig. Ik probeerde allo soorten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toon heb ik het ook 'een paar maanden lang geregeld ingenomen, met 't gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaai bevrijd heelt. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit". Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander middel, dat de pijn stilt en verbeeldt U zich dan, dat U genezen bent? Maar de oorzaak der hoofdpijnen be staat meestal in een gedeeltelijke constipa tie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zittend leven hebben. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zouten in Kruschen neu traliseeren ophooping van schadelijke zuren in het lichaam cn voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipatie omdat ze de af voerorganen zachtjes aansporen tot geregel de werking, zooaïs de Natuur dit bedoeld heeft. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inberepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rownfree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. Veiling op Donderdag 3 Januari 1935 in het logement van G. van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 10 Januari d.a.v. in het logement van A. J v. d. Vliet aldaar van: Huizen en erven, een pakhuis en erf en de opstal van een schuur, aan den Zuiderl. dijk en Kerkring te Oude Tonge. ten verzoeke van de Erven den Heer Adr. Pluit Mzn. Notaris VAN ISPELEN Zaterdag 5 Januari 1935, des avonds 6 uur te Ouddorp, in het Logement Akershoek, van groen hout op stam, onder Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op. Donderdag 10 Januari 1935, 's nam. 2 uur, te Oude Tonge, in hotel Van Veen, veiling; en Op Donderdag 17 Januari 1935, 's-nam 2 uur, te Oude Tonge, in hotel de Weerd, afslag, van: a. De hofstede genaamd „Bouwlust" en gevolgen staande en gelegen te Oude Tonge, in den polder „Het Oudeland" en te Nieuwe Tonge, in den polder Battenoord, groot 27.62.80 H.A. (60 Gem. 48 R. V. Maat). Verhuurd de bouw- en weilanden tot blootschoof 1936 en de gebouwen tot 1 Maart 1937 aan den heer G. van Nieuwenhuyzen te Oude Tonge. b. 1.36.20 H.A (2 Gem. 290 R.V Maat) Bouw land te Nieuwe Tonge. in den polder Battenoord. Verhuurd tot blootschoof 1936 aan den Heer H Sneep te Nieuwe Tonge. Behoorend tot de nala tenschap van wijlen den heer W. van Putten te Oude Tonge^ Breeder omschreven bij notitie die na. 2 Januari 1935 te verkrijgen is. Notaris'J. VAN ISPELEN te Oude Tonge en wod. notaris A. COSTERMANS te Dirksland. Ds J. E. VONKENBERG. Een levens beeld, door J. Snoep Jr. (Uitgave Melneima, Delft), Ds Vonkertborg is gestorven. Het „uit het oog uit het hart" geldt van hem niet, Het kan voor hem niet gelden. Hij leeft in de harten van duizenden. Zijn werk in het be lang van de Geref. Jongelingsvereenigingen verricht, is van dien aard, dat, zoolang er nog één Jongelingsvereeniging zou zijn. zij'.t naam zal worden genoemd. Zijn werk is ge grift in ieders hart, die meegeleefd heeft. De beoordeeling over zijn pensoon en werk wordt ons in genoemd boek op zeer vlotte wijze be schreven, zoodat er een bron is, waaruit wij kunnen putten, en wij bewaard worden voor velerlei verhalen, die zich zoo lioht om zulke personen groepeeren. De schrijver heeft jaren in zijn dienst gestaan, en heeft Ds V. ,-van nabij" leeren kennen; loeren kennen als een stoere werker, een hoogstaand karakter. Zijn fouten heeft hij willen bekennen, ook tegen over zijn ondergeschikten. Dat siert hem. Wans van valsohheid, die eigen daden van zonde of verkeerdheid bedekt, of langs sluwe wegen de onschuldige toch schuldig tracht te ven-klaren, zoodat we wel eens spreken van een „Judas-karakter". Zoo heeft Ds V. een rijke vracht op zijn arbeid mogen in- oogsten. Eerlijk strijder, strijder met wettige middelen. De vijand strijdt met lage midde len. Maar in wiens hart do vreeze Gods woont, zoo iemand kan geen gebruik maken van de wapenen, door satan verstrekt, al treffen deze schijnbaar. Als geloofsheld heeft hij geloofsmoed betoond. We zijn zeer dank baar, dat het levensbeeld in dit hoek go- teekend is op een wijze, dat wij ons zullen verblijden, indien het door de jongelingen wordt gelezen, terwijl de ouderen van thans na lezing aangespoord zullen worden om met die jongeren mee te leven. Wij zijn als oude ren niet te oud om uit het levensgedrag van Ds V. in dezen voel te leeren. C. D. HISTORISCHE JUISTHEID VAN HET OUDE TESTAMENT, door Sir Charles Marston, vertaald door W. J. A. Roldanus. (Uitgave Meinema. Delft). Wie thans tot de ouderen behoort, zal zioh herinnaren, hoe het Modernisme vroeger alles in het werk stelde, om door kritiek de echtheid van den Bijbel te bestrijden. In naam van „de Wetens chep'' werden wij opgeroepen oan den Bijbel vaarwel te zeggen. Nu weten wij, dat als God het leven in het hart van den zondaar werkt door Zijn Geest, de kritische beshoiuwing het leven des geloofs niet kan dooden. De leveitdge- maakte hield zioh vast aan de Godsopen baring. Maar twijfelaam werden door die kritici op het pad van twijfel geleid. Ja, „d e Watenschap" heeft diit aan het lioht gebracht en dat... Wat is er overgebleven van „de Weten schap"? Men leze dit prachtboekWe ontdekken, dat Gods weg in onze dagen zoo is, dat Hij de wijsheid der wereldwijzen in het rechte licht stelt, cn dat de getrouwe belijders van Zijn Naam laat zien, uit de opgravingen van Jerioho, Aï enz., dat het geen in den Bijbel vermeld wordt, historisch juist is. God Vloei de wijzen, die van Heim niet willen weten, in eigen zwaard vallen. Men sprak, yan „de Wetenschap". t Welnu, de wetenschap be vijst, dat de mo derne critici te vroeg „victorie" hebben ge roepen. „Hun wetenschap" blijkt thans duidelijk „dwaasheid" te zijn. Wjj ver heugen ons, dat de firma Meinema de resul taten van het onderzoek in dezen ter perse heeft gelegd. Van heeler harte bevelen wij dit boek ter lezing aan. Wie het leest, zal dankbaar zijn, dat hij het boek heeft ge lezen. C. D. Veilingbericht van Vrijdag 28 December 1934 Savoy e kool 25.70, Rood 9 kool 2.103.70 andijvie 1, per 100 stuks; Spruiten 4.50 12.30- witlof 1—16, Boerekool 3.10, vekMa 5, Selderij 2.10, Gieserwildemans 14, Kleiperen 6.50—13.40, Lauwtjes 14.50, Beurré Alex Lu cas 21, per 100 Kg.; Boter 75 per 100 pond. Veilingbericht van Maandag 31 Dec. 1934 Veldsla 3.40—3.60, Witlof le 12.80—13.20, id. 2e 9.50—10, Spruiten 14.50, per 100 Kg.; Boe rekool 30 per last. Marktbericht van Makelaar Jac. Knoop, in aardappelen, groenten en fruit, N&ssau- kade 158, Amsterdam. Ei' komt geen opleving in dien aardappel- handel, het weder is te zacht en speculan ten willen gaarne vorstig weder, opdat de prijzen zullen aantrekken. Alleen voor Bon ken en Bevelandere en Industrie blijft vraag omdat dit de goedkoopste aardappelsoor ten zijn. Bij de jaarwisseling wensch ik de lezers een gelukkig 1935. Heden, 31 Dec. 1934, werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuw: Bonten 3.203.50, dito blauwen 3.40—3.60, dito bonten poters 2.502.60- dito blauwen poters 2.30—2.50, di to Bevelanders en Industrie 2.402.50, bon ken 2.402.50, Flakk. Eigenh. 2.803, Spui- sche Eigenh. 2.80—3, Anna Paulowna zand 2.703, Hillegommer zand 2.703, alles po: 70 Kg. Verder per 100 Kg.: Drentsohe en Overijsselsche zandaardappelen 34.80. BINNENLANDSCHE GRANEN. (Voorlooptg bericht). De aanvoeren waren heden zeer klein, zooaat geen noteering i'3 opgemaakt BUITENLANDSCHE GRANEN op de (con.U- tiën van de Rotterdamsche Graanfreurs btf min stens 5 last gezond boordvrij. (Medegedeeld door A. MakkreH. Malelaar. Rottordam). Stem ming prijshoudend. ROGGE. 74-5 kg. Bahia Blanca disp. f 8.05; 76 kg. Hongaarsche disp. 8.05 dito gekleurd disp 5.05, 74-5 kg Poolsche dito 5.05 per 100 kg. GERST. 64-5 kg. Laplata disp 119, Canada no. 3 disp. 120; Perzische disp. 110, dito gewacht f 107, 59-60 kg Marokko stoomend 110, 62-3 kg Donau disp. 118 per 2000 kg HAVER. 54-55 kg Zuid-Russ disp 6.7o; 50-tfl kg Laplata disp. 6.45, 54-55 leg Clipped disp. 6.55 per 100 kg. MAIS. Gele Laplata disp. 108, dito aangek f io6107.50 dito morgen gewacht 106. La plata Cinquantine disp. 111, Witte Afrik, no 3 disp. 111. Gele no. 4 disp. f 114 Witte roode no. 5 disp 110, Gele Afrik ronde no. 6 disp 113 per 2000 k.g. KORTRTJK. 29 DECEMBER CICHOREI. Wegens de Kerstdagen werd er biina niets verhandeld op de markt. Disponibele koopwaar werd tegen 6465 fr. verhandeld, ter wijl voor den nieuwen oogst 60 fr aangeboden werd. AMSTERDAM, 31 Dec. Vee. Aanvoeren en prijzen: 416 vette koeien: le kw 5762 ct; 2e kW 48—55 ct; 3e kw 38—46 ct per kg slacht- gewicht: 68 melk- en kalfkoeien f 150190 per •stuk; 145 vette kalveren: le kw 4452 ct; 2e kw 35—42 ct beide per kg levend gewicht; 54 nuchtere kalverén'f 47.80; 66 schapen f 1518 ales per stuk; 497 varkens: vleeschvarkens (90 110 kg) 3839 ct; idem zwaardere 3738 ct; vette varkens 3637 ct ales perk g slachtgew 26 paarden f 60100 ?er stuk Aan het abattoir werden heden4 wagons ge slachte runderen aangevoerd, afkomstig uit Denemarken Runderen: gewone aanvoer, handel goed en prijshoudend Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel vlug en vaste prijzen Varkens: behoorlijke aanvoer, handel stug en prijshoudend AMSTERDAM, 3l Dec. Aardappelen. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer: 150.800 kg ROTTERDAM, 31 December 1934. Vee. Aan gevoerd totaal 2639 dieren, w.o. 225 magere runderen, 57o vette runderen, 343 vette kalve ren, 61 nucht kalveren, 16 graskalveren, 828 schapen of lammeren, 587 varkens, 9 bokken of geiten. Prijzen- per kilo: Vette koeien le kwal. 56 58 ct, 2e kwal. 4852 ct, 3e kwal. 3238 ct, vette Ossen le 4852 ct, 2e 4446 ct. 3e 38- 40 ct. vette kalveren le 8590, 2e 7075. 3e 5560 ct,; varkens (lev. gewicht) 313130 ct.; schapen 383430 ct, lammeren 4035— 30 ct.. nuchtere slacht kalveren 17138 ct; slachtpaarden 12107 ct. Vette koeien en ossen aanvoer korter, han del sitroef. prijzen als vor. week. Prima koei cent, beste os 6 cent hooger. Vette kalver aanvoer als vor. week, han del willig, prijzen hooger, prima kalf 10 cent hooger. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, han del kalm, prijzen iets lager.. Aanvoer varkens ruimer, handel vlug later kalm, onveranderde prijzen. dag 1.1. 274 runderen en J2 graskalveren uit de Door de Veehouderij Centrale werden Zater- markt genomen. Heden pl.m. 225 runderen. Enkele partijen schapen werden voor trans- pont gekocht. ROTTERDAM, 31 Dec. Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers f2.90 3.40; Zeeuw?che blauwe f3.103.35; idem eigen heimers f 2.702 90;; idem bonte f3.103.35; Drielingen f22.30; Braro's f 2.003.20; blau- ROTTERDAM, 2 Jan. Vee Totaal aanvoer 2560 dieren, w.o. 153 paarden, 2 veulens. 648 mag. rundeenr, 483 vette rund. 53 vette kalv. 991 nucht. kalver., 82 graskalv. 12<> schapen ol lammeren, 28 bokken of geiten. Prijzen p. kiic vebte koeien le kwal. 5658 ct 2e 4862 ct 3e 3238 ct. vette ossen le 4852, 2e 4446, 3e 3840 c; stieren 4850, 44—46 en 3640 ct, vebte kalveren 8590 7075 en 6560 gra* kalveren 42—38—34 ct, schapen 38—34—, lammeren 40—35—30; nucht. slacht kalv. 24 ct, slachtpaarden 373227 ct. Prjjzan per stuk van mage„ vee: schapen f x —13—8; lameren f 12—10—7; nuchtere slacht kalveren f765; nuchtere fokkalveren f 16 128; slachtpaard f 15011070; werkpaarden f 215—140—90; hittenf 85—65—50; stieren f250 200140; kalfkoeien f 220180120; melk koeien f 215—180—120; vaorzen f 130—100—70, pinken f 10080—60 Vette koeien en ossen; aanvoer kort, handei sleepd, prijzen onveranderd. Een pima koe tot 2 ct boven noteering Stieren: aanvoer kort, handel vlugger en hoo gere prijzen Vette kalveren: aanvoer zeer kort, handel vlug, prijzen als 3i Dec 1.1. Een best kalf van 510 cent boven noteering Schapen en lameren aanvoer kort, handel Is kalm, .prijz al's 1.1. Maandag Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer rui mer, handel willig, prijzen Iets lager Paarden, aanvoer korter, handel traag, prij zen als vor. week. Kalfen melkkoeien korte aanvoer handel stug, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken korte aanvoer. handei prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer kort, hanle! vlot prij zen stijver. Bijna uitsluitend voor dood goed aangevoerd BROEK Ol* LANGENDIJK, 31 December. Roode kcol 1.10—2.50 en 1—1.30, gele kc'ol ƒ.11.40, Deensclie Witte kool 0.70120' f Ad i l* fnrAe f 2-50—2 drlellnfl.n 1 i An f,0-90 ct 'Moemkool f 10.10 11.60 en l.fio alles per 100 stuks. WOORD-SCHARWOUDte. 31 December. Uien 2 ;2—2'4n drielingen f 1,30—1.40, srove f 3 40 —2.60, roode kool i 10—2.30 en 1—2.10 eile f °n Vn ?V30 en ,Deé"»«ona witte kool 0.701 alles per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Januari. Dien «40 grove 2.60. roode kool 1.20—2.20 idem div soorten 11.10, Deensche witte 0 701 10 idem div» coonten 0.70—0.80 alles per 100 kg -30, P17 No. 465 (Prijs) L. REIJNDERS, Eindhoven Eindh. Dagblad 1934 Wit: Kd6, Dh5, Te7, Lbl, pi.d7 en h7 iZwart: Rf6, Lf7, Pg6 en h8, pi.h2, e6 en g7] Wit geeft mat in twee (2) zetten Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 26 Jan, De stand na 465 geeft den winnaar over December aan. LADDERWEDSTRIJD Stand na 456 B. Wagner (2) 133 2 2 2 Prijs A. Wagner (2) 97 2 2 2 103 F. C. Laas (10) 79 2 2 2 85 J. L. Braber (4) 78 2 2 2 84 J. P. Coppens (7) 73 2 2 2 79 D. Kareis (4) 57 —1 2 2 60 B. Vis (2) 23 2 2 2 29 P. Klein (4) 7 2 2 2 13 De winnaar over November is; B. WAGNER Oplossing Eindspel 551 1. Kf6 glD 2. Lg6f Dg6j 3. Xg6 Lb3 4. Tc4 Lc2f 5. Kh6 e2 6. Td5 elD 7. Te5 De5 paft Eindspel 552 Wit: Ka4, Td5, Lf4 Zwart: Kb2, Pa2 en e2, pi.d4 en h2 Wit speelt en houdt remise CORRESPONDENTIE J. P. C. U heeft gelijk, 't Eenvoudigste l(jkt me, dat U er drie punten bij krijgt. Dit heb ik gedaan en komt overeen uit. U was da eenige. Correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan F. W. NANKING. St. Gerar- duslaan 15, Eindhoven. No. 370 Oplossingen; No. 456; 1. Tg7 dreigt welke twee schaak- jes door zwart inleidt! De beide paardzet- ten moeten goed uitgezocht worden. Men kan^ altijd tot de oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor twee punten enz. Voor een fou tieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht. (Minimum aantal punten is nul). Voor de maandelijksche prijs van f 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men tien keer achtereen geen oplossing ingestuurd, dan ver liest men zijn aantal punten. Een onoplosbaar probleem vervalt voor de wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- termjjn op circa vier weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel te zamen tegeljjk kunnen inzenden. Problemen voor den wedstrijd No. 464 J. P. COPPENS, Amsterdam Eerste plaatsing Wit: Kb2, Dd4, Tb8, La7 en g4, Pe7, pi.c3 Zwart: Kc7, Pa5 en a8, pi.b3, d6 en g5 Wit geeft mat in twee (2) zetten NED. HERV. KERK Goedereede: Nam. Ds. Polhuije van Stad a. h. Haringvliet (Bevestiging Kerke raadsleden). Herkingen: 9.30 de heer Overweel; 6 u. De. Bouw (Bev. Kerkeraaa en 4e Coll.) Dirkeland: 9V& u. Ds van der Wal. 6 u. de heer Baart. Middelharnis: voorin, el1 av- Ds. Vroeginde weij, van Zegveld. Ooltgensplaat. O1/^ u. Leesdienst. 6 u. Ds Kleyne Oude Tonge: 9Vé u. en 6 u. Ds Verkerk (das v.m. bediening H.D.) Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; 's av. Ds Ds. van Asoh. Stad aan 't Haringvliet: Vm. Ds Polhuijs; nam. Leesdienst. Nieuwe Tonge: 9.30 u Ds van Asch (bev. ouderlingen en diakenen); nam. 6 uur Leesdienst Ouddorp: Vm. Ds. Kleine van Ooltgensplaat sam. leesdienst. Den Bommel: 9y2 u. Ds Langhout. 6 u. dezelfde. GEREF. KERKEN Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Stad aan 't Haringvliet: Vm. en av. Da de Graaff Ouddorp: Vm. Leesdienst; nam. La de Valk van Stellendam. Den Bommel: 9.30 en 2 uur Ds. Schaafsma. GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9.30, 2 en 6 u Leesdienst. Dirksland: 9!/2 u. en 6 u. Ds i1e BI. is Middelharnis: Vm. en 's av. Leesdieust Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst CHR. GEREF. KF.RK Middelharnis; vm, en 's av. Ds Laman Ooltgensplaat: 9-/2 u. en 6 u. Ds Reendeis OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9 u. en 2 u. Leesdiens* DOOPSGEZINDE KERK Ouddoilp: Vm. Ds Foppema.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2