Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 5 JANUARI 1935 p-f. p.f. 49E JAARGANG N°- 412c AMERIKAANSCHE BRIEVEN DE NOOD DER UIENTELERS NIEUW HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND HERZIENING WETTELIJKE TIJD p.f. begun- N'icuvv- hegun- geluk- jaar. toote Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en Z A T E rt U A G, ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Diënstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. DE GASFABRIEKEN Er is een tijd geweest, dat de gemeenten liet eene bedrijl na het andere aan zich trachtten to trekken, in den regel waren dat winstgevende objecten. De socialisten, die togen indirecte belastingen waren, aarzelden niet om uit die bedrijven een zoet winstje te halen, alleen in Amsterdam Was dat een slordige 13 milliocn. De gemeente bezat een monopolie en kon daardoor haar prijs zoo stellen, dat het maken van winst verzekerd was. Doch ook daarvoor is de goede tijd vei idwenen, inzonderheid de liclitbedrijvcn hebben een geduchte concurrent aan de petroleum gekregen, welke tegen een dum- pingsprijs op de markt wordt gebracht. Dat is niet alleen op het platte land zoo, ook in de steden, zelfs de grootste steden, holt liet gasverbruik met een razende vaart achteruit, de gasfabrieken hebben aanmer kelijk minder afname, door aanschaffing jan petrolcum-gasstellen behelpt men zicli zelf veel goedkooper. Men zoekt naar iets goedkoopers, het leven stelt nu eenmaal de harde eisclr van bezuiniging, geen wonder is het dat men daarbij teruggaat op de petroleum, welke door toepassing van de nieuwste vindingen zeer zuinig in gebruik is en goed licht en Warmte geeft. Zooals het nu staat levert straks de gas- t'abricage verlies op. Voeg daarbij het feit, dat verschillende gemeenten een ontzettend dure fabriek hebben, zoodat zij voor groote kapitaalslas- ten zitten, want rente en afschrijving van de fabrieken moet er op tijd zijn, dan heeft men de redenen waarom de gasfabriek van Dirksland op de begrooting van 1935 reeds een verlies raamt Jan f 330. De electricitcit mag het gasverbruik iets doen dalen, de groote concurrent is zij niet, dat is de petroleum, welke ruime perspec tieven opent voor den particulier als bezui- nigingsobject. In Oudc-Tongc (de fabriek Oost-Flukkce) zal dit ook wel voelbaar zijn. De linancieele opzet van zulke bedrijven is in den regel te groot; in vele plaatsen Sverken de gasfabrieken reeds met verlies. Velen nemen tot drastische middelen hui ioevlucht; door het invoeren van een zeer laag tarief bij, oververbruik tracht men zicli staande te houden, doch dan moet de pro ductie door het nemen van die maatregel ook opgevoerd kunnen worden, anders gaat men dubbel achteruit. Voor onze gemeenten wordt het een reu- Zenpuzzlc om op te lossen. Vooral met het oog op deze omstandig heden is het juist gezien, dat de combinatie der gasfabrieken niet doorgevoerd is, want dan zou er een groot kapitaal gestoken zijn in bedrijven, welke straks wis en zeker Verlies* zullen opleveren en zou daardoor de financieele toestand der gemeenten nog desolater worden. Op het graf der „Uiver"- slachtoffers „PELIKAAN" EN „IJSVOGEL" TE BAGDAD Op Oudejaarsdag hebben de bemannin gen en de passagiers van de „Pelikaan" en .•Ijsvogel", die elkander te Bagdad ont moetten, op hun reizen resp. na®.- Ned.- Indië en Nederland, een gezamcnlijkcn tocht ondernomen naar de laatste rust plaats van bemanning en passagiers van den verongelukten Uiver. De kleine stoet verwijlde eenigen tijd bij het graf der zeven Nederlanders. De plaats vervangend-directeur van Aneta-Holland, Mr Chr. A. de Vries, die zich per „Pelikaan" onderweg naar Nod.-Indië bevindt, heeft een krans op het graf gelegd namens de Aneta-vennootschappen te Batavia en 's-Gravenhage en in een korte toespraak den stichter der Aneta-bedrijven, wijlen den heer D. W. Berretty, herdacht. Oader de passagiers van de „Pelikaan" bevindt zich ook een dochter van den heer Berretty, onderweg naar Java. De „Leeuwerik" op de terug reis. liet vliegtuig De Leeuwerik, dat te Roetibali en Bagdad is geweest in verband met het onderzoek n%mr de ramp van de Uiver, heeft de terugreis aanvaard. Het vliegtuig is gisteren te Amman aangeko men en vliegt vandaag door naar Cairo. Vrijdag vvoj'dt tot op Schiphol verwacht. Hoe een doorsnee Amerikaan zich Holland voorstelt De naam Holland is hier op alter lippen geweest. Dat kwam door de Melbourne- race, waar de Hollandschc Uiver ate no. 2 aankwam. Dat hoeft ons Hoikmdsehe hart goed gedaan! Wij behoeven ons hier in dit groote land met zooveel velschillende na tionaliteiten, onze afkomst niet te schamen. Dat, kleine land met zijn grootsehc geschie denis weet zicli ook in dezen tijd te iiand- ha\ en. De Mel(bourne-race heeft ons Holland een groote bekendheid gegeven, iets wat wel tens noodig wos, want liet begrip, dat men bier \un Nederland boeit, is over liet algemeen niet veel. Men denkt zicli een Hollander steeds uls oen vissclierman, met een wijde broek aan, groote houten klom pen, en het land stolt men zicli voor als een brokje vlak land, me< wat zeedijken en een paar watermolens. Dat is Holland, zoonis de dooisnee-Aiiiarikaan zieli dut voorstelt. En dat is ook al de kennis, die de .public school" van ons oude vaderland aan zijn leerlingen bijbrengt, waar men ook vertelt, dal 's-Gravenhage de hoofdstad is. Dat Nederland hier zio weinig gekend wordt, komt vooral door de Hollanders zelf, hoe vreemd dit ook klinken moge. De emi granten, die Hier in dezo streek wonen, zqn voor liet meerendeel menschen, die uit de uithoeken van liet. land kwamen en die zelf bijna geen onderwijs gehad hebben. Hoe kunnen die dan weten wat eigenlijk hun nude vatte-.lailtl is. en zoo kunnen zij oók niets aait hot jongere geskioht vorder ver tellen. Hadden de vroegere emigranten maar wat meer ontwikkeling geliad, dan zouden, in streken, als Michigan en Jovva, waar zooveel Holland eis zicli gevestigd hebben, nu wel aan de Staatsuniversiteiten een Ilollandsclie leerstoel zijn, iets wat wij nu missen, maas- wat Engelscben, Duilschers en Eranschen nu wel bezitten. De Amerikanen, die Holland bezoeken, zien er niet veel anders dan Volcndum, Urk, cn misschien nog eens een glimp van Amsterdam, maar dat is ook al- Zoo is liet wel te verklaren, dat kinderen, wier ouders toch in Nederland zij'.i geboren niets moer voor dat land voeten. Jleoi kort geileden ontmoette ik een zeer ontwikkeld meisje, dat als verpleegster iu een vatj onze ziekenhuizen werkt, cn zij verklaarde mij onomwonden: „I ltatc Dutch", d.w.z.: ik haat liet HollandscJi. Ik vroeg direct verbaasd naar de roden daarvan, want ik wist, dat zij toch van Holiandbdlie afkomst wjus. „Wel", zei ze, ,-ik voel al niets voor die taal, als men tien Hollanders hoort spreken dan hebben zij ulle tien een andere taal. En dan die mensolien zijn daar zoo achterlijk. Een kind van zes jaar moot daar op de koeten passen, de arbeid'öis eten daar droog brood, en in de slachttijd krijgen zij van den boer de vette darmen, die hij zijn eigen gezin niet wil voortzetten, dat is dan liet feest maal van de arbeiden». Mijn grootmoeder heeft het mij zelf verleid. En daarvan hoor de ik ook, dat haar oude»* soldaten in huis moesten nemen, die lum brood opalen, en die hun liet kerk gaan moesten beletten. En haar zuster werd onder de oogen van haai ouders mishandeld!" Ik had haar rustig laten uitspreken, maar toen zei itk, dat ik van haar als ontwikkeld meisje wel verwacht had, dat zij meer studie had gemaakt van het land waar haar voor geslachten vandaan kwamen, want wat zij nu allemaal verteld hojl, gold voor honderd jaar. Ze was met haar kennis dus nog net zoover als haar grootmoeder, en dan is lie* heel dom om zoon oordeel uit te spreken oiver het Nederland van nu. Toen vertelde ik Baar iets van het Amcri- kaansche leven uit dien tijd, dat. daar dui zenden baby's geboren werden, zonder dat ■er 'n dokter hielp, en dat crook duizenden moeders waren, met kleine kinderen, die zelf een farm beheerden, omdat de vader negeji maanden van het jaar, soms op hon derden mijlen afstands, werkte op houtzaag molens. Dat er ook duizenden menschen stierven aan Besmettelijk ziekten, omdat er geen dokter was om liulp te bieden, dat af- l»s was in dien tijd in Amerika gebeurd. Ik vroeg liaar toen, of jk nu Aimerika ook moest haten omdat er vroeger zulke toe'- standen waren geweest. Verder heb ik haar maar eens aangera den, eene wat studie te maken van liet Ne derland van nu, misschien dat dit haar wel zou meevallen. Het is er nu wel wat anders dan honderd jaren geleden, en wellicht was het in veel op-zichten niet zoo heel veel bij Amerika ten achter. Dat is wel gebleken met de Melbourne- race. Gelukkig, dat onze dagbladen er'zoo breed melding van hébben gemaakt (Deze brief werd geschreven vóór liet tra gische einde van de „Uiver". Red.). Belangrijke vergadering te Dirksland Do gecombineerde landbouvvveieenigingen hielden in Odcon een vergadering, waar, volgens de agenda, gesproken zuu worden over uien-export. De voorzitter, do heer J a e. B u t h, zeide dezen avond geen gemakkelijke taak te hebben. De talrijke maatregelen der liegee ring zullen weldra uitgebreid worden, om dat ook de export der uien in de Crisisvvet- geving zal worden opgenomen. Zeer waar schijnlijk krijgen we contuigeuteeihig, waar- dooi de exporteurs, in verhouding tot hun export in vorige jaren, zij deze 111 handen zullen krijgen. Besliste vroégor de wereld markt en concurrentie over den prijs, dat zal nu anders worden, daar er dan prijzen afspraak mogelijk is en de exporteurs hun winst van te voren kunnen bepalen. Omdat nu voor een gedeelte te ontgaan is liet noodzakelijk, dat de uiensorteersta- tions thans nog een zóo groot mogelijke hoeveelheid kunnen exporteeren, teneinde ook medezeggenschap te kunnen krijgen in het contingentecringspian. Alle besturen du landbouworganisaties zijn liet daarover eens. De sorteerstations hebben wei niet liet resultaat opgeleverd, dut verwacht was, docli door liet groote publiek wordt sterk overdreven. Spreker Heeft een lijstje, waar op het verschil in prijs over zestien weken wordt aangetoond cn waaruit blijkt, dat slechts 'A cent per (it) kg. uien door de sor- t oei-stations minder is uitbetaald dan de handelaars hebben gegeven. Flakkec is Overigens zeer stiefmoederlijk bedeeld. wat betreft baar medespreken in zake de uienteelt. De boventoon wordt ge voerd door menschen. die er niets van weten en de uienteelt als bijzaak beschou wen. Ais men echten- weet, dut alleen Flak kec 42 pet van de geheele uicnoogst van Nederland levert, is dat zeer tc betreuren. Spr. dringt ten slotte dan ook zeer sterk aan om de pogingen van liet bestuur om meer zeggenschap, te ondersteunen. Do lieer J. C. de Bont e, het woord ver krijgende, zegt. dat de uientelers niet tevre den zullen zijn niet alleen, wat de voorzit ter heeft gezegd. Als het alleen om de zeg gingschap voor export to doen is, zal dat niets beteokenen en voor de telers ou niets uitloopen. Het beetje uien. dat we zelf aan do markt brengen, brengt gt-en hout in liet wat-er. Hij wil de door den Voorzittc-r aan gegeven richting niet afbreken, doch Hij hoopt in de gelegenheid gesteld te worden in deze vergadering zijn meening omtrent do toekomst der uienteelt te mogen uiteen ze) ten. De Vooa-zitter geeft alsnti een nadere toelichting op de onderdeden van zijn eerst gesproken woord, waarna de vergadering eenparig verklaart aan de uitnoodiging van den Voorzitter gevolg te geven cn -hun uien voor oen groot gedeelte aan liet sorlcersta- tion at te leveren. De Voorzitter verleent thans het woord aan den lieer de Bonte opdat deze zijn ge zichtspunten omtrent de uienteelt kan mec- dcelen. De heer do Bonte wijst cr op, dat hier maatregelen zijn besproken, welke op zich zelf wel cenige beteekonis hebben om de positie der uientelers bij de te verwachten contingentccring tc versterken, doch dit zal nooit tot gevolg hebben, dat die versterking dat zat brengen, wat noodig is, n|. een teelt waarvan tenminste de productiekosten wor den beloond. Spr. geeft hierna een overzicht over den toestand van de uienteelt vanaf 1921'28, waarbij uit de cijfers blijkt, dat in do ge noemde töeltjurcn slechts een jaar r.l. 1922 voorkwam, waarbij do prijs zoo laag was, dat verlies op de teelt werd geleden. En nu na 1928" Vanaf dat jaar tot 1931 zijn de prijzen van dien aard geweest, dat in deze oogst jaren slechts een jaar (1931) van een loo> nende prijs gesproken kon worden. Hieruit is de conclusie te trekken, dat 't met den verbouw van uien misloopt, wan neer gee-i maatregelen worden getroffen die de telers waarborg geven den teelt te kunnen voortzetten. De oorzaaken van deze teruggang na 1928 is tc vindon in cie velschillende maatrege len, die den handel belemmeren. Uitvoerig toont spr. aan. welke markten voor onze uien gesloten zijn en wijst er voi der op, dat we sle'chts een kant met dit product uit kunnen n!. Engeland, en dat wij duarem maatregelen moeten nemen, dat deze markt voor ons behouden blijft. Waar hier gesproken wordt over midde len, die voor de verwachte contingenteering eenig goeds doen, verwachten, stolt spr. er tegenover, dat slechts een teejtregcling met een daaraan verhonden garantieprijs, die ge baseerd moet zijn op een loonende teelt, redding voor de uientelers kan brengen. Deze eisc-h kan aan de Regeering woeden gesteld, daar h-ct hier een levensbelang be treft van oen zeer groote groep kleine hoe ren en arbeiders, die bij de teelt betrokken zijn. In de eerste plaats de positie der kleine boeren. Het besef dringt steeds dieper tot dezen door, dat de steunmaatregelen voor den landbouw niet brengen, wat zij er van verwacht hebben. Dat is gemakkelijk te verklaren', want een groote boer, die bv. 3d gemot tarwe mag zaaien en daarop een winst maakt van, laten we zeggen 30x125 i» f750. heelt daar in al heel wat levensonderhoud, terwijl een kleine boer, die slechts drie geraet mag zaaien 3x125 is 1 75 o» ei houdt en dat dus geen aarde aan den dijk brengt. Bovendien Hoeft, de tarvveteelt bij groote boeren voel economiscljer plaats, die de vvijist, in vergelijking met die der kleine Boeren, nog grooter maakt. De kleine boer is aangewezen op een teelt, van vruchten, die veel arbeid cischen, hetgeen met uien bet geval is. Wanneer door regeeringsmaatregeli-ii de productie kosten kunnen worden benaderd, wordt in ieder geval de arbeid betaald. Spr. toont niet cijfers aan, dat in ieder geniet uien minstens f 120 arbeidsloon zit en welk loon dan betaald zou worden. De uienteelt is niet alleen voor de kleine boeren, maar ook voor de arboidei's wan groote liet eek-en is gezien 'liet vele arbeid» ioon, dal mot deze teelt gemoeid is. Op grond van al deze dingen doet spr. een beroep oo alle aanwezige uientelers om maatregelen van de Regeering te vragen, opdat do uienteelt kan blijven bestaan. Ife vrije handel, zooals we die tot 1928ge had hebben is voorbij en In t is niet te ver wachten, dat die s|Kiedig wederkeert. Verwijzende naar de sluiting van onze grenzen door liocge invoerrechten en beta lingsmoeilijkheden komt steeds meer de drang naar ordening en regeling der pro ductie en distributie naar voren, waaraan we ons zullen moeten aanpassen. We mogen ook verwachten, dal een zoo belangrijke groep der bevolking van Flakkee cn Zee land, dat Hij de uienteelt is betrokken, niet aan haar lot map worden overgelaten. De nionprijs toch, die spr. noemde, van na 192S. doet zien, dat dit onvenaiijdelijk dé ófidereartfc beicekent van velen. Do drang naai- maatregelen moet van dc belanghebbenden zelf komen en daarvoor kan de Regeering niet doof blijven. De Voorzitter dankt den lieer De Bonte voor zijn goed betoog en is liet ge heel met spreker eens. Door een dor aanwezigen werd alsnu een motie voorgesteld waarin de nood der uien telers wordt uitgesproken, maatregelen moe ten worden getroffen en deze ter uitvoering in handen te leggen van de boerenbonden. Deze motie werd, met op één na alge nieeno stemmen aangenomen. Stecnkolenbond te Ooltgensplaat De algemeene vergadering. De algemeene vergadering werd gehouden in hotel Vinke. Aanwezig waren 86 leden. Do voorzitter A. ve n Pu tten opent de vergadering, beet allen welkom cn spreekt zijn genoegen uit over de flinke opkomst, waaruit blijkt dat de belangen der vcreeni- ging bun Ier harte gaan en spreekt, den vvensch uit dut de besprekingen aangenaam en ill liet belang der verecniging zullen zijn. Vervolgens worden door den secretaris C. de Vos dc notulen gelezen cn onder dank vastgesteld. Bestuursverkiezing. Met algemeene stem men worden do, hecren Jae. Overbeekc Jz. en C. de Vos Joiiz. herkozen. In de vacature Joh. Buseop werd met meerderheid van stemmen gekozen Cornells Buseop Joiiz. Tot commissaris van orde werd met meer derheid van stemmen gekozen P. van Maas tricht. Tot het nazien der volgende rekening worden benoemd C. Fun, Wouter Duim, C. Hokke Az., reserve W .Groenendijk. Voor liet lossen der steenkolen in 1935 zijn 3 biljetten ingekomen: J. Fun en anderen 10 7/10 ct„ C. Hokke Az. 11% ct. en W. M. de Vos 1C% ct. De gunning volgt later. Op een vraag waarom liooger is inge schreven krijgt C. van Niniwegen Jz. ton antwoord dat voor het. thuisbezorgen uit 1 schip slechts 5 et. iuplaats van 10 ct. bere kend mog worden. Bij de rondvraag verzoekt C. Hokke voor laan Hollandsehe inplaats van Duitsche ko len te betrekken met bet oog om de binnen- landsehe en niet de builcnlandsche industrie te steunen. Na een toelichting van den voor zitter en den secretaris wordt dit voorstel met 59 tegen 26 stemmen aangenomen. Een voorstel van W. Duim om voortaan de zegels zelf tc betalen en niet door de ver ecniging wordt met 80 stemmen voor aan genomen. Hierna sluit de voorzitter onder dans aan do leden en een opwekking dat ieder lid propaganda moet voeren voor den bond, deze vergadering. Behartiging van de belangen op Zuivelgebied Dr. Colijn spreekt te Amsterdam Op 26 Januari a.s. Op Zaterdag 26 Jan. a.s. zal door „Do groote Club" en „De Industrieele Club" te Amsterdam een koffiemaaltijd worden ge houden. Dr. H. Col ij n, voorzitter van den Raad van Ministers, is uitgenoodigd mede aan te zitten. Wij vernemen, dat de Minis ter-president deze uitnoodiging heeft aan vaard en dat hij bij die gelegenheid een rede zal houden. Zaterdag j.l. is de tekst gepubli ceerd van het nieuwe Nederlandsch- Duitsche Handelsverdrag tot regeling van het goederenverkeer tusschen beide landen voor 1935. Deze tekst luidt als volgt: Artikel I: Van de in de bijlage vermelde voort brengselen van den Nederlandschen bodem en de Ncderlandsche nijverheid zullen bij hun invoer in het Duitsche douanegebied geen andere of hoogere invoerrechten worden geheven dan die, welke in de bijlage^ bepaald zijn. Artikel *11: Voorzoover dc Ncderlandsche regee ring den invoer van goederen in Nederland be perkt of in de toekomst beperken zal, zal zij daarbij met de Duitsche uitvoerbelangen op pas sende wijze rekening houden. Artikel III: De Nederlandsche en de Duit sche regeering zullen den invoer van Neder landsehe en Duitsche kolen van alle soor ten evenals tot dusverre welwillend behan delen. De invoer van steenkolen,' steenkool briketten en cokes uit Duitschland wordt voor het jaar 1935 gccontingeuteerd en wel volgens de navolgende grocpcnvcrdecling: huisbrandkolen, industrickoleu, steenkool briketten en cokes. Artikel IV. Iedere regcering zal een tc» geeringscommissie instellen, gevormd door ambtenaren der betrokken ministeries. Deze commissies hebben tot taak in doorloopend contact de met de uitvoering van dit ver drag samenhangende vraagstukken te be handelen. Over dc samenstelling der regee- ringscommissie^ zullen beide regecringen el kander mededeeling doen. Artikel V. Dit verdrag zal worden bekrach tigd. Het treedt den vijftienden dag na de uitwis seling der bekrachtigings-oorkooden, welke tc s- Gravenhage zal plaats vinden in werking en zal gelden tot den 31 sten December 1935. Ingeval zich ingrijpende wijzigingen in de occo- noraische betrekkingen tusschen de beide landen mochten voordoen, kan dit verdrag vóórdien wor den opgezegd. Een ingrijpende verandering in de oeconomischc betrekkingen tusschen de beide lan den moet geacht worden zich eveneens voor te doen. indien een van de beide regeeringen, in het afgemeen of door afzonderlijke maatregelen, van de tot dusverre geldende richtsnoeren harer douane-politiek afwijkt en daardoor een niet on belangrijke benadecling voor den uitvoer van het andere land ontstaat Is volgens de opvatting van cén van de ver dragsluitende partijen do voorwaarde van dc vo rige alinea aanwezig, dan zal deze partij in den regel nochtans na voorafgaande bespreking dór regceringscommissies dc andere partij zoo spoedig mogelijk het voornemen tot opzegging mededeelen. Is dit het geval, dan moeten de re. geeringscommissies bijeenkomen en trachten het door de wijzigingen van de oeconomische verhou dingen verstoorde evenwicht van het verdrag door een daarvoor in aanmerking komende verevening weer te herstellen. Brengen deze besprekingen geenerlei uitkomst, dan n.oet zulks in een door de beide voorzitters der regceringscommissies onder teekend zittingsprotocol worden vastgesteld: In dit geval kan ieder van de beide verdragsluiten de partijen het verdrag met een termijn van veer tien dagen aan het einde van een kalendermaand opzeggen. Goedkoope familiegesprekken met Indië Op de Zaterdagmiddagen. Met ingang van 12 Januari zal de gele genheid worden opengesteld tot het houden van familiegesprekken met Indië tegen ver laagd tarief, alleen op de Zaterdagmidda gen. De kosten per gesprek van drie minu ten hedi-agen f 21 voor de lsto Indische zone (Java en Madoera) en f 24 voor de 2de Indische zone (Noord-Sumatra en Celebes) (Makassar). Voor elke minuut meer wordt f 7 resp f 8 berekend. De gespreksduur mag ten hoogste zes minuten bedragen; behandeling van zake lijke aangelegenheden is in deze gesprekken niet geoorloofd. Dringende gesprekken zijn niet toegelaten. Deze familiegesprekken worden afgewik keld na de volbetaalde gesprekken in voU orde van de ingekomen aanvragen. Indien een gesprek op den gewenschten Zaterdagmiddag door toedoen van den aan vrager of van den opgeroepene niet tot stand kan worden gebracht, kan het koste loos óp den eerstvolgenden Zaterdagmid dag worden overgezet. Worrlt overzetting ge vraagd op een anderen spreekdag, dan wordt 1' vol tarief berekend. Overigens gelden voor deze gesprekken tie gewone bepalingen. Voor- cn tegenstanders in dc Eerste Kamer Ons land ligt niet in Centraal maar in West-Europa Verschenen is liet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tut herziening van de wettelijke tijd Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat de minister na de bede-.ikin- cn tegen den z.g. „Greenwichtijd" eigen lijk is gekomen met een geheel nieuw ontwerp, waarover de Raad van State niet is gehoord. Hot ware, volgens deze leden, ook g-> vvonscht geweest, dat dit geheel gewijzigde voorstel opnieuw door de afdeelingeu der Tweede Kamer ware onderzocht. Door da thans gevolgde wijze van behandelen en den spoed, waarmede het wetsontwerp in ue Kamer is afgedaan, hebben bovendien ue belanghebbenden hun meening niet tijdig kunnen uiten. Aanvankelijk lag het in het voornemen voor den zomer den Midden-Europeeschen tijd. te doen gelden, welke regeling, naar de meenning van verscheidene leden, aan zeer velen in den lande bevrediging zou hebben geschonken. Thans is liet de bedoeling ons land voor het gansche jaar bij de Midden-Europcese.'ie tijdzone in te deelc.i. Vele leden konden zich hiermede uiet vereenigen, omdat op dezo wijze een bevredigende oplossing van het tijdvraagstuk niet wordt verkregen. Zij achtten de thans voorgestelde op lossing maatschappelijk on psycholo gisch niet gcwcnscht. Zij wezen er op, dat ons land niet in Centraal, doch in West-Europa is gelegen in dus ook moet behooren tot de landen .van de Wcst-Europeesche tijdzone. Voor landbouw en veeteelt levert do nu voorgestelde regeling bezwaar op. Als men thans in den winter om half acht begint, zal dit bij invoering van don M.E.T. in zonnetijd tien minuten vóór zeven zijn, wanneer het nng ge heel donker is. Men denke hierbij eens aan het melkbedrijf, waar de melk op een bepaald uur gereed moet zijn voor aflevering aan de afnemers. Ook handelskringen hebben bezwaar, om dat men bij do beurzen in West-Europa ca Amerika betrokken is. Men kan dan de uoteeringen van dc goederenmarkten cn de effectenhandel in die landen niet moer op tijd kennen. Ook voor het scheepvaartbedrijf levert -la M.E.T. bezwaar op. Schepen, die des avonds laat gereed komen in naburige havens als Antwerpen gn Londen, zullen onder de nieuwe regeling een uur minder tijd heb ben om viaar Rotterdam of Amsterdam te v aren, wi! men de volgende morgen zon der tijdverlies niet de arbeid beginnen. Er waren ook leden, die de bezwaren togen de voorgestelde regeling overdreven achtten. Zij meenden, dat de M.E.T. over een langer tijdperk voordeelen kan bieden, wanneer daarbij reeds ia April bij liet lengen der dagen, veertig minuten zonJiriit wordt gewonnen. Eenige leden waren voorstanders van de zonnetijd, terwijl ook eenigen voor de nieuwe regeling waren, omdat -leze aan de wenschen van hen die bij de oostgrens wonen, tegemoet komt. De nieuwe Douglas-vliegtuigen der K.L.M. Veenendaal naar Amerika. Zooals bekend is, heeft de K.L.M. hij de Douglas-fabriek te Los Angeles veertien toe stellen van het type Uiver besteld, welke toestellen voor 1 Mei afgeleverd moesten worden. Dezer dagen is in de fabriek te Los An- geles weer een toestel gereed gekomen. Er wordt onderhandeld om dit toestel, als eer ste van de serie, naar Nederland te ver schepen. Het zou dan begin Februari in Nederland kunnen aankomen. Het staat ech ter nog niet vast, dat de K..L.M. dit toestel zal kunnen krijgen. Volgens het Hbld. gaat de chef-werkmees ter van de K.L.M.V eenendaal die ook hij de levering van de Uiver te Los Angeles ge weest is, binnen enkele dagen wederom naar Amerika. Hij zal er behalve naar de Dou- glasfabrick, nog naai verschillende andere vliegtuigfabrieken gaan.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1