Belangrijke dag voor het C.N.V. Wijziging i de Kieswet MAAS- EN SCHELDEBODE MAANDAG 31 DECEMBER 1934 Gemengd Nieuws DE RAMP VAN DE UIVER DE RAMP BIJ EMMEN LJ Overdracht van het geschenk van de aangesloten organisaties Grafsteen op het graf van den heer Rappert De heer W. de Jong tot penningmeester gekozen Het was Vrijdag een •belangrijke dag voor het Christelijk Nationaal Vakverbond. In den morgen Werd door het Comité uit de aangesloten organisaties het geschenk van deze organisaties bij gelegenheid van liet zilveren jubileum van het Vakverbond oificieel qvergedragen. Deze plechtigheid vond plaats in het kan toorgebouw van het C.N.V.Stadhouders- laan. 43—43 te Utrecht. Tot dusver was het kantoor van het C.N.V. alleen gevestigd in het pand Stad- houderslaan 45. Ecnigc tijd geleden is het naastliggende perceel aangekocht en sinds dien zijn de twee panden, die door een doel matige verbouwing tot één geheel zijn samengebracht, ingericht als een kantoor, dat volledig voldoet aan de eischen, die het werk van het C.N.V. st°lt. Twee groote kamers zijn door het weg breken van een wand tot een groote bestuurs kamer verbouwd. Het geschenk van de aan gesloten organisaties bestond nu nevens de film „Opgang", die al eenigen tijd draait, uit de aankleeding en meubi' jering van de bestuurskamer. De meubelfabriek Blanken te Rotterdam leverde een solide bestuurs tafel met stoelen, bijzettafeltjes enz uitge voerd in moderne stijl. De betimmering en verdere stoffeering van de kamer werd in overeenstemming mot dit ameublement waardig en stijlvol uitgevoerd. In deze nieuwe bestuurskamer kwam het Dagelijksch Bestuur van het C.N.V. bijeen met 't Comité en 'n groot aantal belangstel lende hoofdbestuursleden van deze orga nisaties. De voorzitter van het comité de heer D. de Ridder van Amsterdam, richtte zich met een toespraak tot het Dagelijksch Be stuur van het C.N.V., waarin hij zeide, dat de aangesloten organisaties het op prijs stelden, b;: het zilveren jubileum va«j het C.N.V. een blijk van hoogachting en waar deering aan te bieden. Tijdens de viering van het jubileum kon alleen de film wor den aangeboden en voorts de toezegging worden gedaan voor het geschenk, dat nu gereed is. Over de aanbieding van dit go- schenk is een schaduw gevallen, doordat de heer J. S. Ruppert Jr., de penningmeester van het C.N.V., met wien bij de voorberei ding v^n dit werk overleg gepleegd kon worden, door God is weggenomen. Zijn werk en dus ook dit werk moet echter voort gezet worden. Spreker bood het Dagelijksch Bestuur thans officieel het ameublement en de stoffeering aan. Zij zijn uitgevoerd op een wijze, dat men kan zegden, dat de s. heid betracht is en toch ook de soliditeit in het oog is gehouden. Het iblement is stevig, solide, strak van 1 :m. Spr. zou gaarne zien, dat het werk van het C.N.V. ook in de toekomst dat stempel zal dragen zooa'.s het dat in het verleden heeft gedaan. Spr. richtte zich speciaal tot den voorzitter, die nog ongeveer een jaar deze f'iv,"tie zal ver vullen, cn wees er op, dat deze mag zeggen, dat met het 25-jarig bestaan van het C.N.V. voor hem een mooi stuk werk is afgesloten. Hij sprak de hoop uit, dat in de bestuurska mer nog vele verstandige en wijze besluiten mogen worden genomen tot heil van de Christelijke Vakbeweging, opdat daardoor het Rijk Gods worde gebouwd, en het wel zijn worde gezocht van de geheele Christe lijke arbeidersbeweging en van land en volk. Bij het meubilair bood spr. nog aan een voorzittershamer van een bijzondere makelij, in overeenstemming met de stijl van het ameublement. Deze hamer bestaat uit een plaat van hard hout, waarop met een scharnier een klopper van hetzelfde ma teriaal is aangebracht. Op de plaat is een zilver plaquette bevestigd, waarop mede- deeling wordt gedaan van de aanbieding van het geschenk. De voorzitter van het C.N.V., de heer K. Kruithof, sprak namens het dagelijksch bestuur een woord van hartelijken dank. Hij deelde daarin mede, dat hij, toen hij door liet overlijden van den heer Ruppert, zich belast zag met de taak om diens werk ten aanzien van de inrichting van het kantoor gebouw te voltooien, gemeend heeft dit te moeten doen door de geheele inrichting in overeenstemming met het geschonken ameublement, sober doch solide, te maken. Spr. wijdde hier een gevoelvol woord van gedachtenis aan den heer Ruppert. De aan bieding van de film en de wijze, waarop deze is uitgevoerd, heeft spr. bekeerd van zijn bezwaar tegen de film. Spr. kan niet anders zeggen, dan dat deze schitterend is. Thans kan spr. ook het andere deel van het geschenk zien en er zijn groote waardeering voor betuigen. Het Comité dankend voor het werk, dat het hiervoor heeft verricht, en de aangesloten organisaties voor de bereid- llet gedenkteeken, dat vanwege Tiet C.N.V. op 'f graf van wijlen den heer J. S. Ruppert, penningmeester van t Verbond, is geplaatst. willigheid om eraan mede te werken, gaf spr. uiting aan zijn groote erkentelijkheid voor het feit, dat de voorzitter van het Co mité met de woorden stevig, solide, strak van lijn, het ameublement cn daarin het werk van liet C.N.V. heoft willen karalüe- riseeren. Spr. hoopt, dat ook in de toekomst het werk van het C.N.V. in dezen geest ge leid mag worden. De moeilijkheden van dezen tijd leidden er makkelijk toe, dat men onder den invloed komt van allerlei strevin gen. Wie zich ernstig rekenschap geeft van de verantwoordelijkheid, die de tunctie in de Christelijke vakbeweging meebrengt, zal zich daarvoor wachten en beseffen, dat hij in dit werk heeft te dienen God en het be lang van de menschen. Deze plechtigheid was hiermede ten einde Bij het graf van den heer Ruppert De aanwezigen begaven zich in een twee tal autobussen naar de Derde Algemeene Begraafplaats te Utrecht, waar op 19 Octo ber liet stoffelijk overschot van den lieer J. S. Ruppert Jr is tei aarde besteld. De familie van den lieer Ruppert was voornemens op diens graf een zerk te laten aanbrengen. Toen bleek, dat ook het C.N.V. een gedenkteekei: wilde plaatsen, zijn deze plannen gecombineerd. De oudste zoon van den heer Ruppert ontwierp daarop een go- de, ikteekcn, uitgevoerd in zwart Zweedscli graniet. De liggende zerk word door de fa miüo hekosligd. het staande gedeelte werd het gedenkteeken van het Christelijk Natio naal Vakverbond. Do teksten op zerk en gedenkteeken aangebracht, werden uitge voerd in letters van wit metaal. Behalve de belangstellenden uit den kring van liet Christelijk Nationaal Vakverbond waren op den dag van gisteren de familie leden van don lieer Ruppert uitgenoodigd om bij het graf aanwezig te zijn. Toen allen zich rondom de groeve ge schaard hadden, trad de lieer K. Kruit hof naar voren om namens het C.N.V. hel gedeelte van liet gedenkteeken, dat voor rekening van dit Verbond kwam, aan de familie over te dragen. Ook hier sprak hij weer een woord van nagedachtenis aan den overleden Verbonds-penningmeester. voor wien de mannen der Christelijke vakbewe ging een zoo groote vriendschap bobben kunnen koesteren om liet wenk, dat hij in de vakbeweging heef' mogen doen. Met dankbaarheid gewaagde spr. ook van de goede samenwerking, die verkregen werd 0111 gezamenlijk dit gedenkteeken aan te brengen. Den oudsten 70011. den heer .1. S. Ruppert die bii ongesteldheid van zijn moe derde familie Ruppert representeerde, droeg sur. liet gedenkteeken, voor wat het aan deel van het C.N.V. betreft, over, daarbij de beste wenschen voegend voor bet hor stel van mevrouw Ruppert. In het bijzonder dankte spr. den lieer J. S Ruppert voor bet ontwerpen van 't gedenkteeken, waarin hij zoo goed geslaagd is en dat zijn vader waar dig genoemd mag worden. De heer J S. Ruppert dankte namens zijn familie het C.N.V. hartelijk voor liet bliik van waardeering voor zijn vader 011 richtte ook woorden van dank tot den steenhouwer. Ben nieuwe penningmeester gekozen Des middags om half drie ving een bui tengewone algemeene vergadering van het C. X. V. aan, waarvan het voornaamste punt was de verkiezing van een gesalarieerd lid van het Dagelijksch Bestuur ter ver vanging van den heer J. S. Ruppert Jr. Bestrijding van kleine partijen De uitsluiting van de vrijgestelden Volgens 't voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging cn aanvulling van de Kieswet, de Provin ciale wet en de Gemeentenet, bestond bij verscheidene leden in het algemeen beden king tegen het nemen van wettelijke maat- regelen tegen bestrijding van kleine par tijen. Niemand aldus de hier aan het woord zijnde leden zal kunnen volhou den, dat in liet algemeen genomen de stem, welke die partijen of partijtjes, elk voor zich hebben doen liooron, niet het have heelt hijgedragen tot de ontwikkeling van liet staatkundig leven in ons land en tot do vor ming van de politieke constellatie, welke wij thans kennen. Worden de kleine par- tiicn in haar voortbestaan en ontwikkeling belemmerd, dan zat de voortgang, van de toten geschetste wisselwerking, worden tegengehouden en een verstarring van de thans groote partijen plaats hebben, welke aan liet politieke leven niet ten goede kan komen. Eenige leden konden in de hierbedoelde maatregelen niet voel anders zien dan een toegeven aan het verlangen van de groote politieke partijen, om ten koste van do kleine partijen baar macht en die harcr leiders te vergrooten. Verscheidene andere leden achtten met dc Regeering liet treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakelijk. Zij wezen er op, dat het karakter van een groot deel van het Nederlandsche volk de neiging met zich brengt tot splitsing in kleine, zelfstandig optredende groepen met denkbeelden, wel ke min of meer van die der overige groepen afwijken. Weliswaar treft men overal ter wereld grootere of kleinere groepen aan, welke zich, met voorbijzien van de groote lijnen in bet stajatsbestnur op concrete pun ten, niet zelden door eigenbelang gedicteerd vereenigen; in Nederland doet dit verschijn sel zich wel in bijzonder sterke mate voor. Een kiesstelsel, dat geen rekening houdt met deze nationale eigenaardigheid, dient te worden gecorrigeerd, opdat worde voor komen, dat. die eigenaardigheid tot uitwas sen leidt, welke het politieke leven bedor ven en de grondslagen van dit stelsel aan tasten. De waarborgsom Vele leden 'daarentegen achtten de ge dachte, dat een rem moet worden aangelegd aan het indienen van lijsten, welke geen kans hebbc-n het voor een zetel benoodigde aantal stemmen te verzamelen, zeer gezond. Het gevolg toch van de aanwezigheid van zoogenaamde snipperlijsten is, dat bij elke verkiezing voor het opmaken van den uit slag een betrekkelijk groot aantal stemmen verloren gaat. Daardoor wordt het beeld, dat de samenstelling der Volksvertegcnwoor diging van de politieke constellatie in don lande behoort te geven, verwrongen. Verscheidene leden wezen er op, dat do eisch, waaraan moet worden voldaan, wil men recht hebben op het terugontvangen .vt'. de Jong De vergadering werd geopend met samen zang \an Gezang 273 vs. 1, 2 cn 7, waarna de voorzitter, de heer K. K r u i t h 0 f, voor ging 111 gebed, en voorlas Psalm 90 112. Zij-.i openingswoord, dat slaande werd aan gehoord, was ook gewijd aan de nagedach tenis van den heer J. S. Ruppert Jr., die 15y? jaar het C. N. V. heef*, ntogen dienen en wien men in dien tijd volkomen vertrou wen cn vriendschap voor zoover dat onder menschen mogelijk is, liectt kunnen schen ken. Op deze vergadering rust de moeilijke laak iemand aan te wijzen in zijn plaats, die het werk verricht zooals hij da', ge- wenscht zou hebben. Spr. bad, dat God de vergadering daartoe zou bekwamen en dat bij de keu/.e als doel in liet oog zal worden gehouden de begeerte om de Ctir. vakbewe ging om Gods wil te dienen. Nadat enkoio mededoolingen waren ge daan, ging de vergadering zonder bespre king over tol de stemming. Door de ^on gesloten organisaties waren candidaat ge steld de hoeren 1'. P. I'uykschot (secretaris Ned. Vereen, tan Oir. Kantoor- cn Handels bedienden), C. Grashoff (secretaris Ned Ch,. Bond in de Kledingindustrie en van •en Rot'ordatnschen C.lir. Besturenbond I. tut W. de Jong (secretaris Bond van Oir. Politieambtenaren). Bij eerste stemming werden uitgebracht 123 stemmen, waarvan 20 op den heer Fuyk sciiot, 3S op den heer Grashoff en tió op den heer W. de Jong. De laatste was dus ge kozen. De voorzitter wees er op, dat alle drie de candiduten \oor de functie bekwaam waren De keus was dan ook zeer moeilijk geweest De heer B. Reeder, voorzitter van den Bond van Oir. Politic-ambtenaren, wees er op, da', zijn organisatie in den heer De Jong een groote kracht zal missen en vroeg voor het geval de heer De Jong de benoe ming aanneemt, om bij liet bepalen van tiet tijdstip van zij 11 indiensttreding clementie 'c willen gebruiken. Bij de rondvraag deelde de voorzitter me de, dat bet in de bedoeling ligt in de maand Januari een algemeene bestuursvergadering te beleggen, die ook toegankelijk zal zijn voor belangstellende hoofdbestuursleden In deze vergadering zal de voorzitter spreken over de vertegenwoordiging van de hootd- ai'beiders in de bedrijfsraden en de heer H. Amelink over het wetsontwerp verbindend verklaring ondernemers-overeenkomsten. Na dankgebed werd de vergadering hierop gesloten. £)e fi'ee'r De Jong, die telefonisch van zijn benoeming op de hoogte werd gesteld, deelde mede, dat hij bereid is deze te aanvaarden van do gestorte gelden, wel zeer hoog is gesteld. Do werking van dit middel moet zijn, dat elke nederlaag in den stembus strijd met een boete wordt gestraft. Beulingen in de Tweede Kamer De opvatting der Regeering, dat bet ge- wenscht zou zijn door liet lidmaatschap der Tweede Kamer het optreden als volksver- vertegenwoordiger van door kleine partijen geeaiidideei-den onmogelijk te maken wérd door verscheidene leden met klem bestreden Een voordeel van de aanvvpf» heid van een aantal eenlingen in de Tweede Kamer noemden sommige leden het, dat deze op bepaalde oogenbtikken bij liet uiten van hun gevoelens onafhankelijker kunnen zijn dan 'e leden der Kamer, die rekening moe ten houden met het oordeel van niet geheel gelijk denkende geestverwanten. Verscheiden leden stelden hiertegenover dat de arbeid der Volksvertegenwoordiging wordt vertraagd door de redevoeringen, welke de genoemde vertegenwoordigers zich verplicht achten over schier elk onderwerp te houden. Daarbij zijn de groepen, welke hen hebben afgevaardigd, voor een groot doel zóo klein cn zóó weinig op liet alge meen belang gefundeerd, dat dez.e vertegen woordigers geen verantwoordelijkheid voor den gang van zaken gevoelen of zouden kunnen gevoelen. De drievoudige kiesdeeler 7 ete leden achtten 't in liet ontwerp ver vatte voorstel, bet verkrijgen van driemaal den kiesdeeler als voorwaarde te stellen voor het verwerven van een zetel, in strijd met artikel 82 der Grondwet. De wetgever is niet bevoegd, hetgeen met wiskundige nauwkeurigheid evenredig te verdeden is, opzettelijk en met voorbedachten rade niet evenredig te verdeelen. Andere leden stelden op den voorgrond, dat op zichzelf het voorstel van de Regeo ring veel aantrekkelijks heeft. Bovenal heeft het dit vooi'dc-el, dat het recht op het doel afgaat. Intusschen bestond er ook voor de bier in de laatste plaats aan het woord zijnde leden aanleiding tegenover het hier bespro ken voorstel een groote reserve in acht le nemen. Deze leden achtten het niet een vaststaand feit. dat een regeling als de on derhavige mej de Grondwet in strijd is. Zij stelden echter do vraag, of het, nii op zeer ernstige gronden de grondwettigheid van dit voorstel betwist wordt, geen aanbeve ling verdient bet terug te nemen, wij] voor al in dezen tijd zeirs de schijn van grond wetschennis angstvallig behoort te worden vei-meden. Vele leden, waaronder er zich ook bevon den, die tegen het voorstel der Regeering zoowel aan de Grondwet ontleende als an dere bezwaren hadden te berrie gebracht, vestigen de aandacht op de mogelijkheid van een andore oplossing .in dien zin, dat liet land in enkele, bijv. drie, vier of vijf zon mogelijk even groote kiesdistricten in gedeeld wordt. Uitsluilng van vrijgestelden Ook bet voorstel iot uitsluiting van zgn. vrijgestelden van het lidmaatschap van lagere publiekrechtelijke colleges ontmoette bij vele leden bedenking. Deze leden wezen er op, dat dit voorstel een terugkomen be oogt op een niet zoo heel lang geleden door de Tweede Kamer met 48 togen 30 stem- men genomen beslissing. Het gaat zelfs nog verder dan liet destijds niet aanvaarde voor stel, dat zich bepaalde tot bezoldigde be stuurders, terwijl thans alle bestuurders in dc uitsluiting worden begrepen. Daarbij komt nog, dat tegenwoordig vele vakbon den van particuliere werknemers arbcids contractanten, in dienst var. publieke liclia inen, onder hun leden tellen, in verband waarmee ook de bestuurders van die vak bonden door de voorgestelde uitsluiting zou den worden getroffen. Naar do meening dei- bier aan bet woord zijnde leden draagt dc op dit stuk voorgestelde regeling een hate lijk uitzonderingskarakter. Immers, naast die door die rege'ing getroffenen zijn er zoo vele anderen, die meermalen als lid van een publiek college voor beslissingen ko men te staan, waarbij liet algemeen belang met de particuliere belangen, welke zij heb ben of vertegenwoordigen, niel in overeen stemming is. Men 'leuke bijv. aan commis sarissen van bepaalde maatschappijen, aan grondspeculanten, bouwondernemeis, \pr- gunninghonders. Gaarne zouden deze lie den zien. dat dc Regeering een uiteenzet ting zou geven, waaruit kan blijken, welke" omvang liet door haar onderstelde kwaad heeft. Vele leden aehtton het voorstel, al is de redactie wellicht voor verbetering vatbaar, juist. Indien zij. die in dienst van eonig pu bliek lichaam staan, van bet lidmaatschap van liet besturende college van dal lichaam worden uitgesloten mede wegens liet be lang, dat zij bij bepaalde door dat college te nemen beslissingen hebben, behoort deze. o\erwesing in sterk verhoogde mate te gel den voor ben wier roeping het is voor de belangen der aldus uitgeslotenen te waken. Sommige leden gaven als bun meening te kennen, dat liet middel tegen de kwaal, welke dc regppring met bel bier besproken onderdeel van liet wetsontwerp wil bestrij den, op geheel ander terrein behoort le worden gezocht, n.l. op dat van zuiverings eed en op dat van de gedachtenwisseling over de jicrsoneelsbelangen. De zuiverings eed zou naar hun oordeel aldus moeten worden gewijzigd, dat beloften aan kleine groepen met betrekking tot haar bijzonder belang, niet langer de brug kunnen vor men waarlangs toegang tot raad of staten wordt verkregen. En de personcelsaangele genheden zouden niet langer punten van behandeling uior openbare vergaderingen van de betrokken colleges moeten uitmaken Plaatsvervangers Enkele loden meenden van de gelegen heid, dat een wijziging van de Kieswet aan hangig is, gebruik ',e mogen maken om aan dacht te vragen voor de bezwaren, verbon den aan het systeem van plaatsvervan ging. dat thans geldt. Het werkt niet be vredigend, in zooverre liet voor de opvol ging een bepaalden persoon aanwijst, waar bij uiteraard van bet toeval afhangt ot de plaatsvervanger den uitgevallene inderdaad naar behooren kan vervangen. Wc) kunnen de partijen, die dc lijsten indienen, door middel van in'erne maatregelen nenigerma- te aan redelijke eischen op dit gebied tege moetkomen: dit neemt niet vveg,. dat het thans geldende stelsel van vervanging in zijn geheel grnomen minder goed werkt dan liet vroegere waarbij, als een Kamerlid uitviel een nieuwe plaatselijke verkiezing werd uitgeschreven. Voorts werd op de reeds meermalen aan gevoerde gronden voor cn tegen afscnaf ling van den stemplicht gepleit. Volmacht Sommige lerien vestigden opnieuw de aan dacht oji iiet feit, dat de thans geldende bepalingen inzake liet stemmen bij volmacht in de practiik groote bezwaren ontmoeten. Naar de hier aan het woord zijnde leden opmerkten, kan een oplossing voor deze moeilijkheid wellicht gevonden worden in een wijziging van liet eerste lid van artikel üfia, waarbij liet den man veroorloofd wordt do in den artikel bedoelde verklaring en aanwijzing ter secretarie van een willekeu rige gemeente, mede namens zijn vrouw, te doen. Wijziging Crisis-Mossel beschikking Do Miivster van Eron. Zaken hooft beslo ten art. 7 van do Crisismosselbcscliikking als volgt te wijzigen: 1. Do minimum-prtip. bedoeld in art. <1. lid 2, onder b. van het besluit, waaronder wordt ver staan ho't minimaal door den oxport°ur als ver koopprijs daadwerkelijk t* ontvangen bedrag, wordt als vol et vastgesteld- 1. bii uitvoer naar Relgië* voo- 1ste soort f 2.10 per 100 kg.; voor 2e soort fl.60 per 100 kg.: II. bjj uitvoer non- Dultschiand: voor lste soort f2.35 per lbo kg.; voor 2de soort f 1.85 per 100 kg.; III. bjj uitvoer naar Frankrijk: voor lste soort f 2.10 per 100 leg.; voor 2de soort f 1.C0 per 100 kg.; IV. b\j uitvoer naar Engeland: voor beide soorten f 0.65 per 00 kg. 2. a. Onder een party mosselen, lste soort, als bedoeld in het vorig lid van dit artikel, wordt verstaan een party mosselen, welke: voor ten minste 50 pet mosselen bevat van 60 m.m. en daarboven: voor ten minste 20 pet mosselen bevat van 55._60 m.m.; voor ten minste 20 pet mosselen bevat van 5055 m.m.: b. onder een partij mosselen. 2de soor't, als bedoeld in het vorig lid van dit artikel, wordt verstaan een party mosselen, welke: voor ten minste pet mosselen bevat van 55 mm. en daarboven: voor ten minste 25 pet mosselen bevat van 5055 m.m. 3. Dc onder I en III genoemde :ninimum-pry- zen worden verhoogd met: f 0.60 per 10C kg. indien het verpakte mosse len betreft; f 0.40 per 100 kg. indien het onverpakte mos selen betreft; f 0.25 per 100 kg. als vrachtvergoeding by levering franco Terneuzen en Antwerpen; f 0.35 per 100 kg. als vrach'tvergoeding by levering franco Brussel, Mechelen en Gent; fn.70 per 100 kg. als vrachtvergoeding by levering franco naar andere plaatsen in België en Frankrijk. 4. Indien een exporteur ten genoegen van do Centrale aantoont, dat h\i gewoon is. voor re kening van een in het buitenland geve&tigden afnemer mosselen te exporteeren, kan de Cen trale, voor zoover die afnemer b'ii haar als goedgekeurde afnemer staat ingeschreven, toe staan, dat de uitvoer geschiedt met inachtne ming van dc ir. het eerste lid van dit artikel genoemde minimum prhzcn, verminderd met de geheele door den exporteur van dien afnemer te ontvangen vergoeding of wel met een ge deelte daarvan. Deze wijziging gaat in op 2 Jan. 1935. Z'n vrouw doodgeschoten Toen Donderdagavond de landbouwer H. te Ruurlo van de jacht terugkeerde, heeft, hij zijn geladen geweer in de keuken neergezet. Op den wensch van zijn vrouw wilde hij het naar een ander vertrek brengen, doch ongelukkigerwijze ging het daarbij af, met het gevolg, dat de vrouw liet geheele schot hagel in hot hoofd kreeg. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. Nog gisteravond is de officier van justitie te Zutphen ter plaa'se gekomen. De vrouw was moeder van vier jonge kinderen. Wat de vlieger Tepas heeft waargenomen Donderdag keerde piloot Tepas met de „Oehoe" uit Inrlië terug en passeerde ook de plaats waar het ongeluk met de „Uiver" is gebeurd. Tepas bracht rapport uit aan directeur Plesman. die bereid was, ons enkele mede deelingen hieruit te doen. Naar de waarnemingen van Tepas heeft men zeker te doen met een ge val van blikseminslag. Op rug en zitvlak der inzittenden vortoonen zich schroeiwonden, terwijl een van hen waarschijnlijk een schrijfmachine op zijn knieën had, waardoor ook op zijn knieën schroei wonden ontstonden. Men kan met zekerheid vaststellen, dat de opvarenden lichamelijk niet hebben geleden. Volgens mededeeling van lief Pompsta tion 113 woedde, toen liet ongeluk jilauts had, een lievig omveer Uit de wolken kwa men een soort vuurballen vatten, zooals wel eens bij blikseinverschijnselen van uitzon dei lijkon aard voorkomen. Sinds jaren is liet vraagstuk van bliksem inslag in studie. Bij wetenschappelijke ver handelingen neemt men aan, dat metalen vliegtuigen in onweer zekere voordeelen hebben. Voor de internationale vliegtechnisch" wetenschap ligt hier een laak van groot bo lang om dit geval te analyseeren. Uit verschillende metalen onderdeden van d" „Uiver" hebben deskundigen kun nen vaststellen, dat er plaatselijk een zeer groote verhitting was De benzinebrand, die waarschijnlijk na liet ongeluk is ontslaan, blijkt slechts van zeer beperkte aaid te zijn geweest. Tenslotte zeide de lieer Plesman, dat de wijze waarop lm Ip was verleend door de autoriteiten van Irak en de Royal Air Force buitengewoon was. Uit alles blijkt, dat er geen kwestie is geweest van landingspogingen. Allo inzittenden zijn waarschijnlijk tcge lijkertijd getroffen waardoor bet vliegtuig stuurloos naar beneden stortte. De lieer Plesman verklaarde nog. dat er met de stof lelijk resten van de slachtoffers gebeuren zal, wat de familie wenscht. Echter zal men rekening moeten houden met liet feit dat de netten in Irak voor schrijven. dat lijken die zijn begraven bin nen een jaar niet meer mogen worden op gegraven. Aan liet einde der besprekingen wees de lieer Plesman er nogmaals op, dat het ongeluk met de „Uiver" absoluut e.v ccjitioiieel is. Een onderhoud met een ooggetuige De beer A. Visser, uit Munsterschevcld, een der zeer weinigen, die het vreeselijke ongeval hebben gezien, kwam, zoo vertelde hij, met zes kameraden per auto uit Stads kanaal. De lieer Visser arriveerde even voordat het ongeluk plaats had bij de brug. Hier stopte hij om eenige leden van het gezel schap te laten uitstappen. Mot groote snelheid, minstens 40 K.M., vertelde ons de heer Visser, naderde dc auto, die later bestuurd bleek te zijn door mijn dorpsgenoot Harm Buter. De snelheid was hier, in verband met de le nemen bocht, veel te groot. Ik stond op ongeveer tien Meter af stand van dc brug en zag plotseling de auto tegen de linkerbrugleuning hotsen. De inzittenden begonnen te gillen. Het schijnt, dot de bestuurder trachtte te remmen, waarhij de auto slipte, de voet van den bestuurder zeer waarschijnlijk van liet rempe daal vloog, want plotseling schoot de wagen met kracht tegen de loshan gende rcchterleuning van de brug, cn sloeg over den kop het water in. Wij hoorden nog een slag en toon was alles stil. Van bet voertuig zagen wij alleen nog maar de kajj. Het duurde even en toen zagen wij eer. der inzittenden uit cic wagen klimmen, daar na op de kap gaan staan, terwijl hij een meisje meetrok. Ikzelf ben direct, in mijn auto gestapt heb dokter Bolkman gehaald en daarna de marechaussee cn den gemeenteveldwachter. De heer Visser deelde ons voorts nog mede dat de weg ter plaatse niet verlicht is. Wat een overlevende vertelde De eenige mannelijke overlevende, de 21- jarlge J. \an Bijlen te Zwarteweg. vertelde dat reeds tevoren een afspraak was ge maakt om een zanguitvoering te Stadska naal bij te gaan wonen. Een groote auto was gehuurd, deze bleek echter, toen het gezelschap zou vertrekken niet beschhebaar en men besloot, omdat de entreekaarten reeds waren gekocht, de tucht maar met een kleineve auto te ondernemen. Voorin de auto nam plaats de bestuurder Harm Buter, naast hem zijn broer I.ucas. op wiens knieën Harms verloofde Dient ie Meyer plaats nam. De andere personen za ten achterin. Volgens van Bijien was niet met abnormale snelheid gereden, doch had wel bij liet nemen van de bocht de vaart wat meer ingehouden moeten zijn. EEN AKELIG AVONTUUR Omtrent bet voorval, dat Zondagnacht in de Schelde heeft plaats gevonden met den 64-jarigen A. v. cl. L., die in de modder ge zonken was. verneemt liet „Dagbl. van N Brabant", dat (1e man zwakzinnig is en bo vendien een hulpbehoevend gezin heeft, dat uit een oude moeder en een ongelukkige dochter bestaat. De vader is ook al eens een keer in een krankzinnigengesticht opgeno men geweest. De oude man hoeft tal van honden en om nu zoowel voor dit gedeelte van zijn huis houden als voor vrouw en dochter wat voedsel te hekomen. was bij den gevaarlij ken tocht in de Schelde gaan doen. Het schijnt, dat hij naar mosselen gezocht beeft Vandaar dat de man zich tot bij de visscherij van Baal jen heelt gewaagd. Met liet bekende gevolg. ONTPLOFFING IN EEN SCHOENFABRIEK Verschillende arbeiders gewond Te Waalwijk is in Ivo van Iïaren's schoenfabrieken, in de afdeeling, waar in licht brandbare sloffen worden be waard, zooals benzine en aceton voor het vervaardigen van cementlijm voor eigen gebruik, door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de ontruiming van bel lokaal en de blussching. Plot seling ontplofte met luiden knal een groot vat aceton. Door de uitslaande vlammen werden verschillende arbei ders min of meer ernstig in het gezicht gewond. Hel ernstigst waren er aan toe de arbei ders C. van Oostrum, R. van der Hammen, A. de Brouwer en Van de Bogaert, allen uit Waalwijk en Kogi, een knecht van de firma Schepers uit Heerlen, die in het gebouw aanwezig was in verband met de installatie van een nieuw deel van het gebouw. Deze menschen werden per auto naar het zieken huis vervoerd. Eenige andere arbeiders lie pen lichtere brandwonden op. Ook A. van der Heiden uit Drunen is later in het zie kenhuis opgenomen. Ook al in verband mei de installatie van de nieuwe afdeeling waren op dit uur niet alle arbeiders aanwezig. De brand had op zich zelf niet voel te beteckcnen en kon door eigen bluschmiddelen van de fabriek worden gebluscht. De brandweer van Waal wijk, die spoedig ter plaatse was, behoefde niet in te grijpen. De schade is niet aanzien lijk. Bij nadere informatie in het ziekenhuis bleek, dal bij geen der gewonden ernstig levensgevaar bestaat. Locomotief rijdt een huis binnen Een man gedood, twee personen ernstig gewond Te Loon op Zond heeft Donderdag te ruim 8 uur een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks dat tijdstip is een locomotief van. een goederentrein op den Hoogen Steenweg in botsing gekomen met de aanhangwagen van een tractor. De gevol gen waren verschrikkelijk. De locomotief vloog na de botsing uit de rails en reed tegen den gevel van het huis, dat be woond wordt door den landbouwer B. van den Hoven. De locomotief reed de kamer binnen, waarop dat oogenblik de bewoners zaten te kaarten. Alle vier personen werden dooi de locomotief gegrepen. De 87-jarige vader \an den bewoner, do lieer H. van den Hoven werd levensloos ou der de locomotief vandaan gebaald. De 47 jarige zuster van den bewoner werd zoo ernstig gewond, dat zij van de Heilige Sacramenten der stervenden moest worden voorzien. De 19-jarige zoon der huizes bekwam in wendige kneuzingen. Alleen de bewoner zelf. de heer B. van den Hoven, kwam er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men beeft hangende dit onderzoek ter plaats niets veranderd De kamer is totaal verwoest liet Huis is zeer ernstig beschadigd. Oude man dood-gereden Op den Kranenburyweg Donderdagmiddag is op den Kranenburg- weg bij de van Loostraat te Den Haag de 7o- jange J. M. wonende op tiet Stationsplein, aangereden door oen vrachtauto, bestuurd door den 22-jarigen J. H. uit de Loenensche straat. Do bejaarde voetganger, die liet on geval vermoedelijk ean eigen onvoorzich tigheid te wijten had, kreeg een ernstige verwonding aan het hootd en werd in be- wusteloozen toestand vervoerd naar liet Roode Kruis Ziekenhuis, alwaar hij in den loop van den avond is overleden. Laffe aanslag Onder Beilen (Dr.) heeft 's nachts een ernstige vechtpartij plaats gehad. De 27-jarige timmerman J. Padding uit Beilen, die omstreeks middernacht een meisje naar huis bracht, werd op den vveg naar Hoogeveen onverwacht met een elec- trischen zaklantaarn beschenen en daarop van achteren met messen aangevallen. Ilij liep verschillende ernstige snij wonden aan het hoofd op, zoodat medische hulp moest worden ingeroepen. Men denkt aan wraak, daar het slacht offer, dat onlangs ooq bij een snij partij be trokken is geweest, slechts vage vei klarin gen heelt afgelegd. EEN VOLKSGERICHT Sedert een week woonde aan het Bui'onst- vallaat te Dragten (Fr.) een zekere R. B., oud-koloniaal; de man woonde voor de twee de maal samen met een getrouwde vrouw, afkomstig uit Boornbergum, die haar man had verlaten. Ui' nu was niet naar den zin van de be volking. 't Avonds trokken een 50-tal man nen in optocht met ketelmuziek naar het pand, waar B. en de vrouw met een kindje van 1 jaar zich bevonden. Na afloop van het concert werd het huis bestormd en alles kort en klein geslagen. Geen ruit en deur bleef heel; ook in de voorkamer werd alle* vernield. De bewoners vluchtten naar den zolder, doch ook daar bleken ze niet veilig te zijn. De aanvallers maakten een gat in het dak en haalden de bewoners er uit. Zij werden door hun belagers in op tocht meegevoerd naai* de woning van den rijksveldwachter; deze maakte een eind aan de vertooning. De man was zoo door de menigte toege takeld. dat hij zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen. Het kindje van 1 jaar, dat zij bij zich had den, is ongedeerd gebleven cn bij de ouders van de vrouw opgenomen. Do man en de vrouw zijn naar Leeuwarden vertrokken.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3