"0... Kerk en School Predikbeurten Van Rotterdamsche ion» uit den Soaanschen tiid I 1934 MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 ping ïstel ER Plaatselijk Nieuws. VERKOOPINGEN Marktberichten* lania, door de inden van de n onmiddellijk i schedelbreuk het ziekenhuis •arenden licht onder water, 'eer 3000 tons De bergings- worden mor de haven van het is bescha- na nde sambtenareii er de Belgii den met ben auto wil do loor den korti 11 en dan bij an. auto, waari er het stuur, otste. De 20i op slag gei 25-jarige II, i schot gei te Maastricht Instorting te St, |vond werd en in het zieken- benbosch maakt El. Het justitieel Indhaafd. Ik in te stellen lan een gedeelte flaasbode attent 1932 zich vaarin ook St, kND buitengewoon in kreeken en |gemiddelde zo- wordt dit toe- afvoer door de plaatsen, die Itermaand reeds stonden, graast |N. afgelegd. |e „Graf Zepi Zuid-Am erika bevond, had een millioen. leord. dat nog lis. I niet 2i maal lerend besluit. Iraf Zeppelin'* IWERIJ jERDAM 1006 en 11946 i den [thtigeri suwste h, toe- iizikala naakt: Irs bli|- |ie iden. dan ftange- maar fscoop luist (e wat laften 1st van 1295.- INHAGE SOMMELSDIJK. Door don Burgemeester dezer gemeente is bekend gemaakt, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in het jaar 1916. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Woensdag 16 Januari 1935, des voormiddags van 9—12 uur. Hij, die vrijstelling wenscht wegens broe- derdienst of wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, be hoort daartoe, voor zoover mogelijk, aan vraag te doen bij dc aangifte ter inschrij ving. 'Bij die aangifte bestaat tevejjs gele genheid om, indien de in te schrijven per soon vermoedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunnen doen gelden, ook hier .van opgaaf te doen. Zie verder aanplakbord. De dienstplichtige A. Vroegindeweij Kzn.. van de lichting 1935, is tegen 2 Jan. a.s. in werkelijken dienst geroepen om voor de landmacht te 's-Gravenhage te worden ingelijfd. Voor den dienstplicht, lichting 1936, zullen in deze gemeente 40 personen moeten worden ingeschreven. De prijzen der landbouwproducten zijn in deze gemeente deze week als volgt: aard appelen f 2; paardepeen f 0.25; uien f 1.40; drieling-aardappelen f 1.20 cn poters f 0.40. Alles per H.L. Dinsdagavond (le Kerstdag) zal in do Nod. Herv. kerk met de kinderen van de Zondagsschool evenals vorig jaar Kerstfeest worden gevierd. MIDDELHARNIS. De Ned. Herv. Meisjes- vereen. „Tabitha" heeft op haar gehouden verga dering 290 kieedingstukken uitgedeeld aan behoef tige gezinnen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheeps gelegenheid naar verschillende plaatsen verzonden: 1800 H.L. aardappelen, 1500 balen koepeen. Van af het Havenhoofd per Engelsche zeeboot naar Londen 2000 balen uien. Van den heer Huizer kwam op de Langeweg een vrachtauto aanrijden, geladen met aardappelen, Plotseling vloog het achterwiel van de auto. De chauffeur wist de auto spoedig tot stilstand te brengen. Geen persoonlijke ongelukken, doch we) groote materieele schade. Het dochtertje van den heer A. Visser was aan het spelen, toen zij door een wielrijder werd aangereden, met het gevolg dat zij haar armpje brak. Woensdagavond 6 uur zullen onder leiding van den heer de Pater in de Ned. Herv. Kerk de Zondagsschoolikindereo Kerstfeest vieren. Woens dagmiddag half 3 zal dit plaats hebben voor de Geref. Zondagsschool onder leiding van Ds. Zeil- stra, in gebouw Rehoboth. Woensdagavond heeft de aanbesteling plaats gehad van de werken vcor de aan te leggen ijs baan voor de vereeniging „IJsclub Middelharnis- Soman elsdijik". De uitslag was als voigt: Perceel A (grondwerk) Wijnhoff f 370, Cs. van Groningen 397, Jb. van Dijk f 278.40. Perceel1 B (het plaatsen vao een damwand): P Boeter Jz. f 790, J. Wijnhoff f 690. Massa (grondwerk ea het plaatsen van een damwand1)P. Boeter f 790, J. Wijnhoff f 690. Geraamd was voor het grondwerk f 300 en voor bet plaatsen van de damwand f 300. samen f 600. MIDDELHARNIS. Ter gemeente-secretarie zijn in de afgeloopen drie weken 20 kennisgevingen voor Kuisislachting afgegeven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 29 werkloozen inge schreven. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 1850 H.L aardappelen en 925 HjL. uien.. De heer L. Bra'ber Mzn. heeft zijn benoeming tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Tot kerkeraadsleden zijn herkozen de heeren J- Trommel Ezn. en C. L. van Dijk, die beide hun be noeming hebben aangenomen, terwijl tot notabel is gekozen de heer M Trommel. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk doops bediening plaats hebben. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 2de Kerstdag des avonds 6 uur zal D.V. met de kinderen der Zondagsschool Kerstfeest gevierd wrden. Loop der bevolking. Vertrokken: Elizabeth Kiewit naar den Bommel, Lambertus van Hooft naar Dirksland, Maria Verstijnen naar Dirksland, Lambertus van Hooft Jr. naar Dirksland. Ingekomen: Wil'heslmina van Enten van Ensche dé, Marie Kyne van Vlaardingen, Geertrui D. van Putten van Nieuwe Tonge, Jacob Korte weg van Bergen op Zoom, Anthony Bruinse van den Bom mel, Adriana Kreeft van den Bommel, Gerrit C. Landheer van Dirksland, Martina Oosters van Dirksland, Hugo Landheer van Dirksland, Maria Rommelse van Den Haag, Lena Bastiaantje Kloet van Middelharnis Door de gemeenteveldwachters Jordaan en Ipma is tegen M. de W, uit Achthuizen proces verbaal opgemaakt wegens het maken van buren gerucht en het vloekende gebruiken, van den naam van God. Opening bazar io de O. L. School alhier. De burgemeester, het woord nemende, zeide aan vankelijk bezwaar te hebben gemaakt om aan deze vereeren.de uitnooidiging te voldoen, omdat hij meende, dat anderen daarvoor meer aangewezen waren, doch de presidente had met grooten drang deze beswaren weggevaagd (trouwens wie kan een dame iets weigeren!), zoodat hij met genoegen een enkel woord zou spreken bij de opening van deze bazar. Hij schetste het doei van deze bazar, nh om op een aangename wijze met een lach op het gelaat de beurzen te ledigen en het geld te doen stroomen in de tasschen der dames en bun helpsters. Zoo en niet anders is het doel. Maar, vraagt gij wellicht, waar zullen deze gelden dan voor worden besteed en dan is het antwoord: Voor de Zending. Hij meende dat allen bekend waren met wat geschiedt op het terrein van de Zending, gaf een kort over zicht van de groote beteekenis der Zending, voor dezen tijd en de toekomende en sprak zijn vreugde uit dat de dames, die deze bazar hadden georgani seerd, zooveel moeite en zorgen hadden besteed, om zulk een schat van goederen te maken en zoo keurig alles hadden ingericht. Hij bracht ook een woord van dank aan alle inwoners der gemeente, die zooveel hadden beschikbaar gesteld voor deze bazar en ook velen daarbuiten. Een woord van dank bracht spr. aan de firma Van Nelle, die gra tis voor de serveering van thee enz. zorgde; de gasfabriek die een prachtige lamp schonk enz., te veel om te noemen en riep allen op om reclame voor deze firma's te maken en ook veel gas te ge bruiken. Hij herhaalde nogmaals wat de dames van het comité hadden gedaan en riep de talrijke aan wezigen op ook hiertegenover een daad te plaat sen, nl. veel te koopen, aan allerlei spelen en at tracties deel te nemen, opdat het netto-bedrag, dat aan de Zendingscorporaties zal worden overge maakt, zoo groot ♦togelijk zij. Hij verzocht allen zich zoo te gedragen dat deze bazar niet strijd moge zijn met haar doelstelling, n.l. de Zending. Het spreekt wel vanzelf dat de blijde lach en de vfoolijike kout niet mogen entbreken, doch het een en ander mag niet in strijd zijn met het doel waar voor de gelden zullen worden besteed. Met bewondering beschouwt spr. de moed der dames, om in dezen kommervollen tijd een dergelijke bazar te durven houden, doch ge dreven door haar liefde voor de Zending was haar niets te veel, en sprak den wensch uit dat hare verwachtingen niet mogen worden beschaamd, dat de opbrengst der bazar ruim zij en het geheel moge strekken tot uitbreiding van het Koninkrijk Gods, waarna hi) de bazar voor geopend verklaarde. OUDE TONGE. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat gedurende dit leveringstijdvak goed- kcope margarine op bon no. 20 verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier G. v. d. Ouden, School straat, terwijl vleesch in blik tegen inlevering van ben no. 15, bij den slager P. C. v. Markensteyn te verkrijgen is. NIEUWE TONGE. Door de vereen, van Zuid Hollandsche Cichorei-drogers is aan de Nederland- sc'he Akkerbouwcentrale verzocht een zoodanige regeling te willen treffen dat de fabriek met de telers zoo spoedig mogelijk kunnen afrekenen. Uitslag van de gehouden aanbesteding van het verbouwen van een woonhuis van den heer J Nieuwland te Ouddorp: metselwerk a in D# van He'den, timmerwerk aan J. A. Rober, schilderwerk aar. P. J. Kareis, en smid.vwcrk aan M. Breur, voor een totaalbedrag van f 63C Door de Meisjesvereen. „Daagt elkanders lasten" alhier zijn 350 kieedingstukken vervaald gd welke aan de armen dezer gemeente zijn uitge reikt. Een woord van hulde aan deze dames is zeker wel op zijn plaats. De heer W. v. N. had het ongeluk zijn hand zoodanig te verbranden dat hij zich onder genees kundige behandeling stellen moest. Tot bode voor het waterschap „De Oude Polders" is aangesteld de heer Adrs. Kom alhier, 1 De heeren L. Zweer us en J. Bréur hebben hun herbenoeming tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen, NIEUWE TONGE. De IJsclub „Vooruit' hield in het Hotel ,de Gouden Leeuw" haar jaarvergadering. Aanwezig 125 leden. Do voorzitter opent op de gebruikelijke wijze d vergadering. Hierna wordt de agenda be handeld. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Rekening en verantwoording van den Penningmeester over het jaar 1933—34. Hieruit blijkt dat er in totaal is ontvangen f 340.16 en uitgegc ven f 321.88, zoodat de kas met een batig saldo sluit van f 18.28. Hierna werden de heeren H. Lodder en T. v. d. Wenden met algemeene stemmen herkozen als bestuurs leden en in de plaats van den heer K, Timmer, die naar elders is vertrokken, werd met groote meerderheid gekozen de heer G. den Glopper. en tot leden van de haan commissie werden gekozen de heer T dc Bloeme, en voor wijlen de heer P. v. d. Houten, de heer H. Struijk. Ook werden er weer twee rentelooze aandeelen uitgeloot en wel de Nos. 3 cn 5. Daarna spreekt de Voorz. nog enkele woorden over het betalen der contributie, waarna werd besloten dat in de volgend jaren de contributie voor 1 Dec. betaald moet worden. Zij die weigeren te betalen cn weer lid willen worden, moeten eerst hun contributie betalen plus f 0.25 boeten Bij de rondvraag werd door C. Lokker gezegd, dat, wanneer er prijsrijden is, en iemand mee wil doen, hij zes weken van tevoren lid moet zijn. Zulks werd door het bestuur aangenomen. Hierna werd dc vergadering door den voorzitter gesloten met dank voor de tal rijke opkomst. Hierna werden nog plm. 25 prijzen ver loot. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 2200 H.L. aardappelen, 2000 balen peen, 8000 balen uien en 420 H.L. poters. Het distributievl'eesch in blik zal tot en met volgende week Donderdag verkrijgbaar zijn bij slager C. Zoon aan de Zomerstraat. Uitslag van de door den waarnemend Nota ris A. Costermans alhier, gehouden verkooping van: a. een woon- en winkelhuis aan den Straatdijk, verhuurd aan A L. Bakker ingezet door A. L. Bakker op f 3050, afgemijnd door A. L. Bakker op f 3350. b. een perceel bouwland aan den eersten Stoof- weg groot 1.87.20 H.A. (4 gem. 23 R V.M.) ver huurd aan J. Wesdijk tot blootsohoof 1939, inge zet door J. Brooshoofd op f 820 per gemet of in totaail op f 3343, gemijnd door den heer Van Paaschen te Middelharnis op f 870 per gemet of in totaal op f 3546.70. c. een perceel bouwland aan den eersten Stoof- weg groot 1.43.70 H.A. (3 Gem. 39 R V.M.) ver huurd tot blootschoof 1939 aan H. C. Bakker en G. van 't Geloof, ingezet door C. Both op f 870 >er gemet of in totaal op f 2441, gemijnd door A. L. Bakker op f 840 per gemet of in totaal op f 2629. Door de meisjesvereeniging „Tabitha" werden vorige week ruim 500 kieedingstukken aan be hoeftige gezinnen uitgereikt. Zondagmorgen en -avond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra jaarlijksohe collecte wonden gehouden voor noodlijdende kerken en personen. HERRINGEN. Door de Ncd. Herv. (Geref.) Jongelingsvereen. „Timothcus" alhier is dezer da gen een bibliotheek aangekocht, bestaande uit 2000 deelen, w.d, studiewerken van groote waarde. Zoodra een en ander geordend zal zijn, zullen een gedeelte dezer boeken nog dezen winter ter lezing beschikbaar worden gesteld. Een kind van C. van t Hof kreeg j.l. Woens dag tijdens het eten van olienooten een dezer pit ten in de luchtpijp. Ingeroepen geneeskundige hulp achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling stonden deize week 52 werkzoekenden ingeschre- De rente van spaargelden bij de Boerenleen bank alhier zal een wijziging ondergaan in ver band met de tijdsomstandigheden. MELISSANT. A.s. Zondag zal des voorm. 10 uur Zondagsschool worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. A.s. Zaterdagavond zal van 5-—9 uur weder om zitting gehouden worden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk voor het betalen der zit plaatsenhuur. Woensdagmorgen kreeg L. v. O. tijdens het tarweladen in de opslagplaats, een stapel zakken met tarwe, welke omviel, tegen zijn rug Van O. kwam te vallen en verwondde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp nooddg was, welke eenige da gen rust voorschreef. Woensdag is voor een in grooten getale op gekomen publiek een filmavond gehouden door de vereen. „Het Hoogeland", Reeds voor half zeven waren de beide lokalen der school gevuld met be langstellenden. De heer J. Baart opende deze avond met gebed en het laten zingen van Ps. 84 3 en sprak een kort openingswoord, waarna de films werden vertoond van het gevangeniswezen in Nederland, een vertraagde film en de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K, H. Prins Hendrik. Ds .de Valk van Stellendam sloot deze avond met te laten zingen Ps. 143 10 tn dank gebed. GOEDEREEDE. De gemeentebegroting over het dienstjaar 1935 zal tot 28 Dec eiken werkdag van 9—12 uur ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Prijzen der veldvruchten: gewone juin f 1.40 per 60 kilo. blauwe aardappelen f 2.10, eigenhei mers f 1.70 per H.L.. sjalotten 6—632 ct. enschok- kcrerwten IOJ/211H cen£ Per kilo, koepeen 25 cent per mud. Handel' lusteloos. Donderdag werd werd er 100.000 K.G. ge droogde cichorei aan boord geladen van „De Zwa luw", schipper K. Sandifort, met bestemming Daif- sen. Dinsdagavond werd in het buurtschap Oost dijk met de kinderen der school (die opgeheven is) Kerstfeest gevierd. Hoewel de lokalen vrij worden gegeven, was de belangstelling zeer gering Het werd op de gebruikelijke wijze gevierd, doch de stemming ontbrak, waarom? Ja. misschien wel om dat ze waarschijnlijk zal worden opgeheven. Ook sprak aan het eind in dien geest een der onderwij zers. Er werd ook niet gecollecteerd. Het bestuur van de Zcndagsschoolvereenl ging is voornemens om het Kerstfeest met de kin deren te vieren op 26 Dec. e.k., aanvang des avonds 5.3 Ouur, in het Zondegsschoolgebuw. Van wege de weinig plaatsruimte kunnen dc ouders der kinderen niet worden toegelaten. OUDDORP. W. Koole had het ongeluk van een paard te vallen en een been te breken. Dinsdagavond was er in de Doopsgcz. Kerk bezichtiging van de goederen die in den loop van het jaar vervaardigd waren door de Doopsgcz. Jonged. Vereen. „Werkt zoolang het dag is". Er waren 216 stuks, waarbij veel breiwerk. Ook aan 't naaiwerk was te zien, dat de meisjes er veel zorg aan besteed hadden. Naar men verneemt zal op Donderdag 27 Dec. in hotel Flohi-l vergadering plaats hebben van de konijnen-pluimveevereeniging. Donderdag werd op de beurs besteed voor de uien f 1.401 45, blauwe aardappelen f 2.10, eigenheimers f 1.70, sjalotten 6—6} 2 cent- koe peen. 25 ct., erwten 10—11^ cent. A.s. Zaterdag zullen vanwege de B.V.L, schietoefeningen plaats hebben. Donderdag stonden bij de arbeidsbemiddeling 150 werkloozen ingeschreven. De heer W. Rijnbrandt is herkozen tot ouder- RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST Gevoel „ol haar rug zou breken" Pijnen in enkele weken verdreven Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen' bevrijd was, voelde een vrouw zich door dankbaarheid gedrongen ons den volgen den brief te schrijven: „lk had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschcn Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben \cel opgewekter cn in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen.'' Mevr. M. II. De meeste rheumatische pijnen of zwel lingeu zijn liet gevolg van een overmaat, an urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, ver moeiende pijnen bevrijden, omdat het 't overtollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes verschillende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewan den cn nieren aan tot geregelde wer king, zoodat alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de kleine dage- lijksche dosis" zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook an de rheumatische pijnen bevrijd blijven, Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers 'en drogisten a 0.90 cn 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam, voorkomt. (Adv.) Op Donderdag 20 December 1934 bij Inzet in het Café Smits; Op Donderdag 27 December 1934 bij-Afslag in het Café Peekstok telkens des namiddags 3 uur te Stad aan 't Haringvliet. Een Burgerwoonhuis met erf aan de Nieuwstraat te Stad aan 't Haringvliet. Ten verzoeke van de Erven van den Heer L. Keijzer Sr. te Stad aan Haringvliet. Notaris VAN BUREN Aangiften voor de verkooping van groenhout co der Ouddorp en Goedereede worden ingewacht vóór of op Zaterdag 22 December, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Veiling op Donderdag 3 Januari 1935 in het logement van G. van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 10 Januari d.o.v. 111 het logement van A, J. van der Vliet, aldaar van; Huizen en erven, een pakhuis en erf en den opstal van een sdhuur aa nden Zuiderlandschedij'k en Kerknng te Oude Tonge, ten verzoeke van de erven-den heer Adr. Fluit Mizn. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 28 December 1934 voorm. 10 uur van 6-jarig hout om te hakken op land van den Ouden Oostdljik onder Ouddorp, behoorend aan Mej. T. M. Goekoop te 's-Gravenhage en in huur bij M. Tanis Gzn, te beginnen bij den Lagen Weg. A. KOSTERMAN, wnd. Notaris. ling in de Ned Herv. Kerk en J. Grinwis Tz. tot diaken. -De garnalenvisschers J. Zand'burg en Th Grinwis hadden het ongeluk op de visscherij de visdhnetten zoodanig te scheuren, dat ze een schade van ruim f 20 opliepen. De garnalenvisscher C. Mierop kreeg op de schuit een schijfblok. die uit de mast viel, op zijn hoofd en werd bloedend verwond. Mej. E. Flege behaalde op de kattententoon stelling te Haarlem, afdeeling Nat. Fokkerklasse de lc prijs. MIDDELHARNIS. Geboren Aren. zoon Cornells van der Linde en Elizabeth Menheer. Jacomina, dochter van Maninus Aupperlee en Kathalina Grooteniboer. Overleden: Grietje van Leeuwen, oud 78 jaar, dochter van Frank van Leeuwen en Grietje Westerdijk, beiden overreden. Maria Pieter- nella Goemans, oud 73 jaren, gehuwd met Jacobus Kleeuwens. Getrouwd: Anteunis Adrianus Cornelis de Mooi), 30 jaren, en Wilhelmina Neeltje Struijk, 21 jaren., beiden wonende te Middelharnis. Charles Ludovicus van der Straten, 27 jaren en Sara Klazdna Kortweg, 19 jaren, beiden wonende te Middelharnis. SOMMELSDIJK. Overleden: Cornelia Groe nendijk, d. v. Johannis Groenendijk en Klaartje Jordaan. NED. HERV. KERK Drietal: Te Amsterdam (var. Krom- sigt), VV. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee, G. Grootjans Th.zn. te Vlaardingen m Dr. H. J. llonders te Wassenaar. Beroepen: Te Oude Pekela (t.vz). P. van Leeuwen te Beveskes-Oterdum. Te Banneveld, G. Alers te Dordrecht. Te Witmar- sum, cand. C. J. van Roijen te Utrecht. Te Westmaas (toez.), A. W. Lazonder, cand. te Tierahoven (U'.j. Aangenomen: Naar Nieuwpoort, A. v. d, Kooij, cand. te Maarssen. Naar Benthuizen. W, Bieshaar, cand te Utrecht. Naar Ind. Kerk, G. W, C. Vunderink Ce Zeerijp. Naar Arnhem (met als speciaal toegewezen taak het pred.-direc- teurschap). A. Keers te Roermond. Naar Vries (Dr.), W. Tj. Klamper te Noorddijk (Gr.). Naar Heemse (Ov.). C. Warmolts te Staveren Bedankt: Voor Jutrijp-IIommerts, C Warmolts tc Statoren. Voor Lange rak bez. dc Lek, A. van der Kooij, cand. tu Maarssen. Maarssen. Voor Rotterdam, J. H W. War« ners te Alkmaar. HULPPREDIKERS Bij de Ned. Herv. Kerk te Arnh e m is be noemd tot hulpprediker Drs. J. F. L. A. B e c h cand. aldaar, GEREF. KERKEN Beroepen: Te Laren (N.H.), Th. A. van At-.-dri, tand. te Zuiöland. Te 's-Gravenhage- Oost, W. H, v, d. Vegt te Goes. CHR. GEiREF. KERK T w e e t a 1: Te Assen, L. Floor te UIrum en M W. Nieuwenhuizen te Franeker. Beroepen: Te Rotterdam-Zuid, D. Driessen te Amsterdam-Oost. GEREF. GEM. Beroepeo; Te Katwijk a. Zee, D. Barth te Borssele. Dr. BROEKHUIZEN OP DINGAANSDAG In de Westerkerk te Amsterdam In de Godsdienstoefening, Zondagmorgen io de Westerkerk te Amsterdam geleid door den gezant van Z. Afrika Dr. H, D. Broekhuizen, heeft deze gepreekt over Exodus 1:12. Hij heeft daarbij ook ir.et dankbaarheid herdacht wat Nederland voor Zuid-Afrika heeft gedaan, niet het minst ook voor Paul Kruger en de Boeren-generaals Christiaan de Wet en de zijnen en hij sprak den wensch uit. dat in en door dezen herdenkingsdienst de banden tus- schen de beide volken zullen zijn versterkt. Tenslotte herinnerend aan het plan vao enkele Nederlanders om hier te laode een' standbeeld voor Paul Kruger te stichten, sprak dr. v. Broekhuizen den wensch uit, dat dft plan in 1938, als de hon derdjarige herdenking van de overwinning van Dingaan io Afrika op grootsche wijze zal worden herdacht, zal zijn verwezenlijkt. Dc dienst werd besloten met het zingen van de eerste verzen van het Nederlaodsche en het Trans- aaische volkslied, Tweetal: Te Aagtekerke, J. D. Barth te Borssele en M. Heikoop te Utrecht. GEREF. KERKEN (H.V.) Bedankt: Voor Middelburg, M. Hlolopen te Amstelveen. TERAARDEBESTELLING Ds. J. J. IMPETA Deze week heeft te Kampen onder vrij groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen ds, J. .1. Impeta, emeritus-predi kant der Geref. Kerk te Katwijk aan Zee, de laatste jaren woonaciitig te Kampen, Ten sterfhuize werd een korte lijkdienst gehouden waarin voorging de wijkpredikan.t ds. J. de Waard, waarna naar den doo- denakker werd gereden. In de aula der be> graafplaats werd het woord gevoerd door ds. H. Ph. Ingwersen, Geref .predikant te Katwijk aau Zee, opvolger in die ge meente, van wijlen ds. Impeta. Spr. rele veerde wat ds. Impeta was geweest voor de gemeente te Katwijk en roemde den arbeid in die gemeente door den overledene ver richt. Die gemeente plukt nog de vruchten van dien arbeid, terwijl nog op de door hem gelegde fundamenten wordt voortgebouwd De Geref. Kerk te Katwijk was vertegen woordigd door zes afgevaardigden van den kerkeraad, doch bovendien waren circa vijftig belangstellenden uit die gemeente overgekomen om bij de ter aarde bestelling aanwezig te zijn. Het woord werd verder nog gevoerd door een drietal kerkeraadsleden uit Katwijk, en vervolgens door Ds. If. II Sc hoemakers, namens de Gerei, Kerk te Kampen, die schetste hoe ds. Impeta opge nomen was in het Kamper kerkelijk leven In de jaren dat ds. Impeta te Kampen woon plaats had werd hij gerekend te behooren tot de Kamper-predikanten. Ten slotte sprak Dr. C. N. Impeta, zoon van den overleden, geref. predikant tc Kam pen een. woord v an grooten dank aan God voor de gave die hij in zijn vader mocht hebben. Spr. schetst de liefelijko verhou dingen tusschen hen in warme bewoordin gen. Een liefdevoller vader had spr. niet kunnen begeeren. Spr. releveerde nog de liefde van zijn vader voor liet kanselwerk. De Zondagen waren voor hem steeds hoog tijdagen geweest. Spr. bracht ontroerd dank voor de groote belangstelling bij dit ver scheiden. niet in het minst aan de velen die uit Katwijk waren overgekomen. Hierna daalde het stoffelijk hulsel van den ge trouwen dienaar in de groeve. DE ZENDING EN HAAR GELDMIDDELEN Met 1 Jan. 1935 zal de regeering op haar subsidies ten behoeve van den Zcndiugs arbeid verdere bezuiniging toepassen. Tot nu toe betaalde de regeering der kosten van uitrusting en overtocht voor Europeesch me disch personeel, eveneens van dc overtochts- kosten hij verlof. Deze subsidie ver valt thans geheel. Dat is geen gering bedrag, dat nu nieuw ten laste der Zending komt. Ook de subsidie voor medicijnen wordt per 1 Januari a.s. grootendcels ingehouden Stellig zal dit aan elk hospitaal eenige dui zenden per jaar kosten. Gelukkig zijn ook de uitgaven gedaald de salarissen zijn verlaagd, de levensmid delen werden 50 lager in prijs, de import van Japansche goederen maakte andere be- noodigdheden, o.a. linnen en lijfgoederen goedkooper. En men hoopt de bijdiensten (medische zending en schooldienst) nog tc kunnen handhaven. Maar dc toekomst toch niet zonder zorg. Indien de drult nog toeneemt, zal de eisch lot inkrimping van de bijdiensten op menig terrein urgent vvor den. OP ZONDAG 23 DECEMBER EN DE KERSTDAGEN NED. HERV. KERK Dirkeland: il/z u. Ds van der Wal. 6 u. de heer Baart Goedereede: nam. Ds Langhout, van Den Bommel Herkingen: 9'/2 u. en 6 u. de heer Overwoei Melissaiu: Num. 2 -u. Ds Bouw. II. Doop Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Leenanuns, van Delft Dinsdaigvm. en av. de heer De I'ater, van Goudera, k Nieuwe Tc®ge: 91/, u. Ds Kleijne, van Ooll- gensplaat, u. Leesdienst Ooltgensplaat: 9y2 u. Leesdienst. 6 u. Ds Islcyne Dinsdag: 9'ó u. en 6 u. Ds Klevne Ouddorp Vm. Leesdienst; nam. Is d. Wal. Dankstond Oude Tonge: 9^/2 u. cn G u. Ds Verkerk. Sommelsduk: Vm. en 's av. Ds van Aoch Ilinsdagv-m. Ds van Asch Woensdag vm. Ds van Aselr GEREF. KERKEN Middelharnis: Vin. cn 's av. Ds Zsilstra Dinsdag: Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9'/o u. en 6 u. Ds Reenders Dinsdag: 9y> u. en 6 u. Ds Reende.s Ouddorp: Vin. Leesdienst. Num. Ds de Valk van Stellendam Dinsdag vm. en nam. Land. Leiiigkeek Woensdugvm. Land. Lengkeok CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en s av. Ds Lam an Dinsdag Ds Lainian GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9>/o u. en fi u. Ps d? Blois Herkingen: SP/o u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's av. Leesdienst Dinsdag: Leesdienst Ouddorp; Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Hei-kinaen: 9 u. en 2 u. Leesdienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leendienst DOOPSGEZINDE KERK Ouddoi'p: Vm. Ds Foppema CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van 18 Dec.. Bergamotten 3.10—11.40; Armgaard le 18.60—19; Armgaard 2e 13.70; Spruiten 1.5011,50; Witlof 3.706-40 aiies per 100 kg.; Bloemkool 9.50—10.40; Bloemkool 2e 4— 5.50: Saivoye kool 4.508.20: Andijvie 551 per 100 stuks: Boerekool 17.50—19 per kist. Veiling van 20 Dec Kippeneieren 60-62 kg 2.95-3.05; id 57 kg 2.75—2.95; id 48-50 kg 1.902.05; id bru n 60 -kg 3. Aanvoer 7000 stuks. In de Kerst- en Nieuwjaarsweek wordt 's Maan dags inplaats van D.osdags groenvenveiling ge houden. IIROEK OP E.WGENDIJK. 19 December. Aardappelen robijn 1.20 Roode kool 1.30 2.4f> en 11.50 yele kool 11.50 Deer.#< i e witte kool 11.50 uien 2. grove 2.40 2.50 drielingen 1.401.50 peen 0.801.10 bit ten 1 00, bloemkool 9.5011.10 en 2 alles per looi IIROEK OP LWOKNDIJK, 20 December Roode kool 12.10 en f 1l.tfO gele kool f 1 1.70 Deensche witte f 0.701.60 uien 1.90 2.20 grove uien 2.402.60 drielingen 1.40 1.50 peen 8000 et aardappelen Bevelanders 1.402. Bloemkool 1012.60 en 1 902.50 alles per 100. \oori)-sch Utwoj DE, 18 December. Uien 22.10, drielingen 1.40. grove 2.202.50 gelo nep 1.70. peen 11.20, kleine peen ct Roode kool l2.50 en 1ƒ.51) gele kool '11.60 en 1l-.'A) Deensche witte Kool 0-<0 1.50 en 11.30 alles per 100 kg. 1VOORD-SCH ÏRWOI'DE, 19 December. Uien 2, drielingen 1.30 Roodo kool 1.302.70 en 1 gele kool 1 11.60 Deensche witte koni 1.301.50 en 0.701.20 alles per 100 kg IVOOR lï-SCHAIOVo IDE, 20 December. Lion I SO2.2o drielingen 1.301.40 grove 2.30 —2.40 gele nep 1.60—180. peen 0.80—1.20 kleine peen 60 ct Roode kool 1.102.3(i cn 11.60 gele kooi 11.50 en 1.60 Deen sche witte kool 11.50 en 0.70—1.41) alles per 100 kg. „En welke is dat?" .vroeg Bossu, onge duldig. „Zij slaat u voor imet ongeladen roer en gedoofde lonten als goede vrienden door de stad te trekken. Uw troepen komen de Oostpoort binnen, trekken de stad door en verlaten haar weer door de Schiedamsche poort." Doch één voorwaarde heeft de vroedschap daarbij nog te stellen. Zij wil niet meer dan vijftig knechten tegelijk in dc stad toelnlen opdat de burgerij niet bevreesd behoeft te zijn voor plundering of overlast." Het was Bossu aan te zien, dat deze Voorslag hem in 't geheel niet beviel. Maar hij zelde daarover geen woord. „Het is goed", antwoordde hij, „maar open nu vlug de poort, want te veel tijd ging reeds vqrlorcn door dit oponthoud!" „Geef ons uw eerewoord als edelman, heer", zei de smid nog: hij vertrouwde den graaf niet, „uw eerewoord, heer, of de poort gesloten!" Zwarte-Jan leunde op zijn geweldig' voorhamer, terwijl 'hij deze woorden sprak en wachtte nu op het antwoord van Bossu „Welnu, zooals gij wilt", antwoordde deze, „op mijn woord als krijgsman, doch open nu onmiddellijk de poort!" Lachend draafde Bossu terug naar zijn soldaten. Men zag hoe een groep van vijftig mailt zich van de overigen afscheidde en onder bevel van den kapitein naar de poort opruk te. Bossu zelf stelde zich aan het hoofd van de overblijvende soldaten en trok eveneens langzaam op de Oostpoort aan. Zwart-Jan had intusschen den omgang van de Voorpoort verlaten, hij begaf zich naar beneden om de poort te openen. Juist keerde Dominicus terug. Met enkele woor den deelde de smid hem mede, welk act- coord er was getroffen. ,-Jk vind het gewaagd", zeide de oude bakker. „Ik ook, maar indien de Spanjaard zijn woord niet houdt, hebben zij hier op he' Oostplein onze burgerwacht om hem aan zijn woord te herinneren", antwoordde de smid. „God beware onze stad, wij zullen voot haar strijden", hernam Dominicus. Daarna begaf Zwart-Jan zich naar de poort, om de deuren voor den Spanjaard te openen... i HOOFDSTUK V Huib Is een broer van een Watergeus Hui'b Sybrands had heerlijk geslapen. Dat de stadhuisklok in den voornacht haar alarmgeklep had doen hooren, dat vader het huis had verlaten cn later weer was teruggekeerd, Huib had er niets van vernomen. In de kleine bedstee boven op den zolder had Huib liggen slapen en... droomen. J Hij had zich in de bakkerij van Jan Dominicus bezig gezien versch-gebakken broodjes uit den oven te halen, 't Ging nl verbazend best en Huib wist met een 1 tn- digen zwaai de broodjes netjes in een rij op de trog te schikken. De oude Dominicus stond er hij en had Huib geprezen, omdat hij zoo flink leerde. Maar Dominicus was Roomsch en net toen llui-b zoo mooi aan 't brood-schieten was ging de bakkerij-deur open en stalde een oude pater binnen. Huib liet van schrik den schieter uit z'n handen vallen, want dien ouden pater had hij meer gezien. I-Iet was dezelfde vriende lijke man, dien hij op den Oostzeedijk zoo geplaagd had. Nu dacht Huib opeens aan wat vader had gezegd: Huib moest den pater om vergeving vragen. Maar hij durfde! niet. want dan zou Jan Dominicus immers opeens weten, wat Hij had gedaan en dan werd hij misschien weggejaagd en dan kon hij geen bakkot worden. Wat moest Hij dan beginnen. Maar vader had liet toch gezegd. Wacht fluor slofte de bakker de woonkamer in, nu Huib gouw naar den pater, doch de pater was weg en er stond een watergeus, die aan Huib vroeg wie hij was. „Ik hen de broer van een Watergeus", antworoddo Huib vol trots en toen nam de Watergeus hem ineens op en... Huib opende z'n oogen. „Moeder" zei hij, „De broer van den watergeus was bezig z'n tijd te verslapon", zeide moeder vrien delijk, „kom gauw jongen, je moet immers een paar bondschappen voor me doen." O ja, dat was waar ook; Huib moest naar het Hang, naar Jan Dominicus. Dus hij was nog niet hij den baas aan 't bakken. Alles was maar een droom geweest. Moeder had Huib hooren zeggen: „Ik ben de brber van een watergeus." In een oogwenk was Huib aangekleed en beneden. Daar wachtte -hem z'n inorgen- boterham Vader was al naar de brouwerij. „Als er gevaar dreigt," had hij gezegd, „kom ik dadelijk naar huis." Sybrands 'be hoorde niet tot de burgerwacht. „Ik heb mijn oudste afgestaan voor de zaak der vrij heid." placht hij te zeggen „en daarnieo heb ik mijn plicht gedaan. Dreigt er eenig gevaar, dan behoor ik mijn gezin te be schermen." Zou er gevaar dreigen? Huih vroeg er moeder naar en de vrouw vertelde hem, wat er 's nachts was gebeurd. „We moeten nu maar afwachten, wat er gebeuren zal, maar zorg in elk geval gauw terug te zijn. Huil)." Huib beloofde zijn moeder zich te zullen haasten en ging zoo snel mogelijk naar het Hang. Het Hang was een smalle bochtige straat De vissohers waren altijd gewoon geweest daar hun netten te drogen te hangen en daaraan had die straat haar naam ontleend. Op don hoek \an liet Hang nu, aan den kant van de Groote Markt, bevonden zich twee woning-en, die bei-de aan Jan Dominicus toebehoorden. Het hoekhuis was van stcon gebouwd en voorzien van een f raaien luifel. Aan het geheele gebouw was te zien, dat de bewoner oen welvarend man was. In dat huis dreef Dominicus zijn handel in kousen, sajet, garen, slaapmutsen 011 visscherswan- ten. Of eigenlijk dreef Domincus dien han del niet, maar zijn vrouw cn zijn dochter zorgden er voor, terwijl hij z'n handen vol had met de bakkerij. Het bakkeiwhedrij f werd uitgeoefend in liet kleine houten huis, dat naast liet steenen hoekhuis stond. Geen wonder dus, dat de hakker een web arend man was geworden, waar hij twee winstge vende bedrijven had. Huib stapte flink door. Hij had zich vast voorgenomen nu eens vlug z'n boodschap te doen, maar zou toch tevens niet. nalaten de bakkerij eens goed op te nemen. Dat was immers z'n toekomstige werkplaats. Vader zou er over gaan spreken en dan kwam de zaak wel in orde, daaraan twijfelde hij niet. Zoo, nu was hij al op de Grote Markt, daar had-je de Romeinsteeg, daar de Wijde Marktsteeg. O Huib kende de straten on stegen bier op z'n duimpje. Hij liep langs het arduin-steenen stand beeld van Erasinus heen. Vroeger had daar een houten beeld gestaan, had vader ver teld, maar dat was in 1557 vergaan en toen had men er dit geplaatst. Ha, daar zag Huib het hoekhuis van het Hang al. Er stonden op de Groote Mart enkele kra men: oude vrouwtjes zaten er bij en tracht ten hun groenten te verkoopen. Huib lette er niet op, bad groote haast, wilde immers vlug z'n boodschap doen voor moeder. Doch opeens bleef Hij staan en deed geen stap verder. Hij had liet geraas van de winkelbel van Jan Dominicus gehoord en onwillekeurig op gekeken. Dorli o schrik, daar zag hij den ouden pater de winkel uitkomen, dozelide pater van den Oostzeetlijk. Ineens bleef Huib staan, durfde niet ver der ioopen nu, uit vrees, dat de pater hem zien zou. Doch Huib begreep, dat liet toch al te dwaas was, om daar zoo plotseling als een standbeeld te blijven staan. Daroni liep hij nu langs de kramen, ijverig de koopwaar bekijkend, die daar lag Uitgestald. Maar ondertussclien hield hij den ouden pater in liet oog. Deze zag den jongen in 't geheel niet; liep de Groote Markt dwars over, groeltc vrien delijk dezen en genen, dien hij ontmoette en verdween eindelijk in de Wijde Marktsteeg. Huib slaakte een zucht van verlichting. Dwaas toch, om zoo bang te zijn, dacht hij. De oude man zou mij toch niet meer hebben herkend. Opeens dacht Huib aan wat vader had gazegd. „Als ge den pater weer ontmoet, denk er dan om, dat ge om vergeving vraagt." En 1111 htid bij den pater gezien, cn hij had niet om vergeving gevraagd. Laf toch eigenlijk. Ais hij hem weer zag, zou hij beter op passen Huib nam het zich stellig voor. '11 Oogonblik later stond Huib in den win kel van Jan Donrnicus. De oude man was zelf in den winkel, maar 't scheen we! als of hij juist gereed stond weer te vertrekken. „Vrouw," riep hij, „hier is een klant, een jongen van... toe vent help me eens, ik ken je wel „Van Sybrandts uit de Valkcnsteeg," vulde Huih vlug aan. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5