Gemeenteraad van MSddeSharnis MAAS- EN SCHELDERODE ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 Dinsdagmorgen om half tien kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester L. J. den Hollander. Aanwezig zijn alle leden. De voorzitter gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Enkele goedkeuringen van raadsbesluiten. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten betreftende de jaarwedden van de wethouders. Gedep. Staten verzoeken den raad zijn oordeel over de vastgestelde norm. f 300 per jaar, uit te spreken. De heer C. v. d. M e ij d e n s^elt voor dit bij de begrooting te behandelen. De voorzitter: De jaarwedden worden vastgesteld door Gedep. Staten. De begroo ting moet nop goedgekeurd worden. Dat kan nog wel een paar weken duren. Gedep. Staten stellen de post vast buiten den raad om. De begrooting heeft er niets mee te maken. Al zouden we nog zooveel beschou wingen houden over dit punt het helpt niets. De heer Vogelaar: Het staat buiten de begrooting. Over deze brief moet voor 31 Dcc. beslist worden. De begrooting kan nog teruggekomen zijn. De heer Vroogindewey: Zonden we de begrooting thans niet kunnen goedkeu ren? Dan is de zaak in orde (vroolijkheid). Het is veel wat er tegenwoordig af gaat voor de ambtenaren. Het. is een zevendel Men moet op den duur wel geld overhouden bij het Rijk! De heer .T. v. d. M e y d e n vraagt hoe B. en W. erover denken. Als B. en W. zeggen: wij hebben geen bezwaar er tegen, wanneer wc minder krijgen, dan is liet wat anders. Do voorzitter: B. en W. stellen voor overeenkomstig liet verzoek van Gedep Staten te beslissen. Aldus wordt besloten. Een zelfde verzoek is ingekomen betref fende de presentiegelden van raadsleden. B. en W. stellen voor de presentiegelden op 1' 2 per zitting te handhaven. De hoer Vroegindewey vindt ook dat liet beter is dit te houden zooals het is. De heer J. v. d. Meyden zegt dat dit de zesde vergadering is. De wet schrijft voor: de raad heeft zes vergaderingen. Laten we liet hierop houden en niet lioogcr gaan De voorzitte r: Wij stellen voor het zoo te houden. De heer J. v. d. Meyden: Laten we een vast cijfer nemen, ik stem tegen. De' andere heeron stemmen voor het voorstel van B. en W. Ingekomen is een adres van de Chr. Be sturenbond om de toeslagen van de uitk. uit dc vverkloozcnkas op de oude voet voort te zetten. Teven wordt gevraagt een brand stoffenbon te verleenen. B. en W. stellen voor dit voorstel af te wijzen. De heer v- ik Kooy: Zou dit punt bij de begrooting niet behandeld kunnen worden? Mocht de raad dat wol willen dan merkt spr. op, dat de georpaniseerden, wanneer die toeslagen niet verleend worden, tot 2e rangs burgers worden gemaakt. Het ver schil met ongeorganiseerden is gering. Do voorzitter: Dat is zoo, maar wij betalen een groote uitkeering aan de kas. De heer v. d. Kooy: Met 1 Jan. wordt dat anders. De Minister geeft subsidie op die toeslag. Het kost de gemeente dan zooveel geld niet meer. Spr. stelt voor die toeslag to verleenen. j (r De heer C. v. d. Meyden stélt-voor dit bij de begrooting te behandelen. Ingekomen is een verzoek van ,T. M. van Paasschen om een strookje grond in erf pacht te geven van de gemeentetuin. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen, omdat de heer J. v. d. Wcyden dan een stuk van zijn tuin, die hij huurt, af zou moeten staan. De heer Koote: De een verdient er z'n brood aan, de ander niet. De heer J. v. d. Meyden is voor het voorstel van B. en W. Ook de andere lieeren stemmen ei' voor. Aan J. v. d. W. wordt de huur van de gem. tuin met zeven jaar verlengd. Ingekomen is een verzoek van de bewo ners van het Oostersch Voorgors om den weg te verbeteren, B. en W. Stellen voor dit verzoek in te willigen. De heer V r o e g i n d e w e y zegt dat het op den weg \an de huurders ligt om bij B. on W. te komen en niet bij den Raad. B. en W. hebben indertijd beloofd, dat de weg in orde gebracht zou worden. De v o o r z i 11 e r: Dan zullen B. en W. dit afhandelen. De hoor J. v. d. M e v d e n: B. en W. moe ten doen wat ze op ziob genomen hebben. Tot zijn spijt zegt spr. dat zijn verzoek om verlichting niet is ingewilligd. De voorzitter: Hier zal voor gezorgd worden. Wethouder Struik: Do weg moet eerst door de houwers verhard worden. Ingekomen is een verzoek van de Chr. Landarbeidersbond om het bijgebouw van hét gemeentehuis beschikbaar te stellen voor stempellokaal, aangezien liet „nacht hok" van de politie te klein en de plaats daar te gevaarlijk is, wegens het drukke verkeer. B. en W. stellen voor het voormalig Gasthuis daartoe open te stellen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van den Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders om verlaging van de personeele bejasting. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, ingevolge een besluit van den raad in de vorige vergadering, de personeele belasting te verlagen. Dc lieer Vroegindewey vraagt hoe veel vermindering dat geeft. De voorzitter: Ik geloof 500 gulden! De lieer Vroegindewey: Waar moé ten we het vandaan haien? De heer P.v.dMeyden: De invloed van den heer J. Vroegindewey op den raad is groot! De raad besloot de vorige maal, met aig. stemmen, hiertoe over te gaan. Ze schij non nu onder hypnose te zijn gekomen. De voorzitter: Ik heb den raad ge vraagd of ze bleef hij haar besluit. De lieer Vr. vraagt nu inlichtingen. Ik weet ook niet waar de golden vandaan moeten ko nten. De lieer Vermaas: De heer P. v. d. Meycle zegt dat wij onder invloed komen van de heer Vr. Ik geloof dat liet zoo erg niet is. De voorzitter: We zitten hier niet om uit te maken, wie hier de belangrijkste rol speelt (vroolijkheid). We zijn allemaal erg gewichtig. Het voorstel van B. en W. om de ver] ging toe te staan, wordt aangenomen. Tegen zijn de hecren Vroegindewey en Korte. Ingekomen is eén schrijven van J. Vroeg indewey om salarisverhooging. B. en W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen. De heer Korte vindt het onbillijk, dat iemand mot 45 dienstjaren zooveel minder krijgt. Bij de begrooting zal hierop worden terug gekomen. Ingekomen is een verzoek van de Flakk. Besturenbond om bij de Regeering aan te dringen op verbetering van de steunuitkee- keering en werkloozónzorg. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Het is niet go- wenscht allerjei verzoeken tot de Regecring te richten. De heer v. d. Kooy staat er over ver baasd, dat B. en W. voorstellen dit voor kennisgeving aan te nemen. Het is geen voorstel, maar een verzoek om de uitkeerin gen iets te verhoogon. B. en W. kunnen op de hoogte zijn. De uitk. zijn te laag. Spr. stelt voor de Begeering te verzoeken daarop wel in te gaan. De heer J. Vroegindewey vindt het allemaal heel aardig. Ik geloof ook dat de arbeiders op Flakkee de minste steun heb ben aldus spr. Het is echter meer een zaak van B. en W. om er over te donken dan de Raad Spr. wi! het bij B. en W. laten! Wan lieer uitgaven van gemeente gevergd wor den zonder dat we kunnen overzien, dat ze gedekt zijn, kan de raad er zich niet over uitspreken. De lieer Vermaas zegt dat dit een zaak voor de Kamerleden is. De beer v. d. Kooy: Het helpt toch niet om er langer over te praten. De heer Koote is voor het voorstel v,an den heer Kooy, de mensolien hebben, dit uit armoe gedaan. De hoer Vogelaar is er tegen, omdat men steeds weer zal blijven stuiten op andere verzoeken, die gedaan worden. We moeten, aldus spr., onze superieuren daar mee niet lastig vallen. Het heeft geen zin. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de lieeren Koote, Kooy, C. v. d. Meycle en J. v. d. Meydo aangenomen. Ingekomen is een verzoek over betaling van schoolgeld van Schol. De heer Vogelaar: Laat die man in de gemeente waar hij woont zulk een verzoek indienen. De voorzitter: We zullen dit in ge heirne zitting behandelen. Een verzoek van J. Boeter e.a. om nirt- invoering van de straatbelasting, zal bij de begrooting behandeld worden. Aangeboden wordt do balans- verlies- en winstrekening van de Emgo. De heer Koote- 11; dacht dat ze vorig jaar een winst van ,f 14000 hadden. Nu maar f 3000. Dat is een groot verschil! De balans- verlies- en winstrekening wordt goedgekeurd. Enkele adressen zullen bij de behandeling van de begroeting ter sprake gebracht wor den. De voorzitter deelt mede dat het gymnastiekonderwijs niet afgeschaft be hoeft te worden op de openb. school, aange zien liet salaris van den betrokken leeraar verminderd kan worden. Ingekomen is eer, verzoek van de Chr. Besturenbond om toekenning van een kerst- gave. B, en W. stellen voor dit af te laten handelen door B. en W. B. en W. zullen eon kerstgave verleenen. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten om de samenvoeging van de jongens en meisjesschool B. en W. hebben de zaak bekeken. Ophef fing van de jongensschool is in liet belang van het onderwijs zelf. Gedep. Staten drin gen erop aan. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan. De heer J. Vroegindewey heeft de combinatie van klassen gehoord. Die is te groot. De inspecteur heeft al voorgesteld dat de voorgestelde maatregel nuttig zóu wezeil. Is men liet op de school zelf er ook over eens. Ook de oudercommissie? Welk voordeel voor de gemeente is er in? Een schoolhoofd komt op wachtgeld. Alleen brandstoffenonkosten worden minder. Het zal weinig schelen. Het hoofd krijgt z'n volle salaris tot '30. Dan wordt het langza merhand minder. Spr. gelooft dat de school de kracht wei kan gebruiken. Wanneer Gedep. St. zeggen het moet gebeuren, moe- ten wij het echter doen, maar als de raad er over kan beslissen, laten we het hoofd dan zoo lang mogelijk aanhouden. Het is voor die man toch ongelukkig, vooral nu het zoo weinig scheelt voor de gemeentekas. De voorzitter: Klassecombinatie brengt in 4 en 5, 52 leerlingen. Dat is heel moeilijk, 7 en 6, 55. Voor een onderwijzer wordt de taak onmogelijk. In één school alles samengebracht zijn zeer zeker ook groote klassen! De grootste klas is 53 leer lingen! Elke klas heelt dan een leerjaar. Al zijn we geen onderwijsmensdien. tocli kunnen we wel nagaan, dat liet beter is. Oj) goede gronden is dat niet te' weerleggen. Het Hoofd komt op wachtgeld. De inspec teur zal z'n best doen om de wachtgelder te benoemen, wanneer een vacature ontstaat. Momenteel is liet onaangenaam, maar ik geloof wel dat hij in aanmerking komt voor een benoeming bij een andere school. Bestelling van boeken, verlichting en ver warming worden in éen hand gebracht en is voordeeliger. De heer J. Vroegindewey zegt dat hij er niet tegen is. iïij wil graag ingelicht worden. Eén lokaal moet er vcideeld worden. Alle klassen behoeven niet gecom bineerd te worden. Het gaat over de klasse van het hoofd. Het hoofd van de jongens school zal moeten verdwijnen. Het is een flinke man. De inspecteur heeft het bij zijn benoeming zelf ook gezegd. Wanneer het onderwijzend personeel de oudercommissie enz. liet zéif voorgesteld hadden, was het voor de raad gemakkelijker geweest! Nu is het voor mij moeilijk om zoo iemand aan de dijk te zetten. De heer C. v. d. Meyden 'zegt dat er in de Onderwijswet nergens sprake is van sa menvoeging. Moeten we de jongensschool opheffen dan krijgen alle leerkrachten ont slag en moeten ze opnieuw solliciteeren. Kan er gevraagd worden of ze automatisch over kunnen gaan? De zaak is toegelicht meer dan voldoende. Het eene hoofd zegt; het onderwijs lijdt ei' onder, de andere zegt' neen. Ze ziin partijen, dus moet de raad zélf een oordeel vormen. Spr. vraagt wat er niet de jongens moet gebeuren, wanneer de meisjes handwerk- onderwijs hebben? Moeten ze de straat op? Spr. wijst er op, dat ér twee bijz. scholen zijn met 100 leerlingen, welken niet onder het mes komen, éen openb. school met een veel grooter aantal leerlingen moet er wel onder. Dat lijkt spr. onbilliijk. De heer J. v. d. Meyden zegt dat er aan de traditie getornd wordt. Daar wil hij niet aan mee doen. Onze voorouders hebben een jongens- en een meisjesschool gesticht. De inspecteur heeft indertijd gezegd dat hij het wenschelijk zou vinden, twee viermans- scholan er van te maken! Financieel is de bate voor de gemeente: nihil. Er is totaal geen aanleiding voor samenvoeging. Er zit totaal geen nut in, ook voor het onderwijs niet. De hoofden maken partijen uit. De heer van Loo zou in salaris vooruit gaan. Over de conclusie van de hoofden zelf zegt spr. dat liet egoïsme hier aan het woord kan zijn. Spr. is tegen samenvoeging. De heer Doornbos zegt, dat het begrij pelijk is dat de heeren v. d. M. met al de vezelen van hun ziel gehecht zijn aan hun 1 onderwijs. Niemand »zal ze dat kwalijk ne men. Ik heb in de vorige vergadering reeds gezegd, dal deze zaal; uitgesteld behoorde ie worden. Dan zouden deze lieeren zelf tot de overtuiging gekomen, zijn dat het in het belang van het onderwijs is. Wanneer we de cijfers bij concentratie nagaan, dan is dat heel wat voordeeliger. Het doet echter onaangenaam aan, dat zoo'n school gaat verdwijnen. Men verbeeldt zich misschien dat tt.it door tegenstanders gedaan wordt. Dat is niet waar! Wij hebben allen belang bij goed openb. onderwijs. Deze maatregel blijkt in liet belang van het onderwijs te zijn. Dan moeten wij dit toejuichen. Waar om, zoo is gezegd, me twee openb. scholen aangepakt en waarom met de mjz. schoten?' (Jok uat zou gewenscht zijn. Ik zou een uit spraak in dit opzicht toe willen juichen. Spr. is voor beter onderwijs en voor tman- tiuele bezuiniging. Wethouder Slis zegt, dat op de Ouder avond twee partijen waren. Spr.'s vaste overtuiging is, wanneer w e alle bijzaken op zij zetten: één school is een ideaal! Een 2- klasse School is uit den booze! De heer Ivoese zegt dat de Ouderavond hem gezegu lieeit dat de voordeelen tegen over elkander staan. Waarom moet er ecii ter alleen aan één kant bezuinigd worden? En niet over het geheel; dus oak over de bijz. scholen. Spr. is liet eens met den heer Doornbos. De lieer C. v. d. M e ij d e n zegt dat hij ook de onderwijspeisonen gesproken hoeft. Zij zeggen: er is géén bezuiniging. Het on derwijs is er niet moe gediend! De lieer Vioegindeweij zegt, dat de lieer J. v. d. M. gezegd heelt, dat een twee maal vierscliool net zoo goed zou wezen. Als dat ook zou kunnen, zou sjn. dat ook liever zien. De inspecteur hecht er veel waarde aan. De neutraliteit van den inspec teur is niet te ontkennen. Wanneer er geen scliade inzit kunnen we dat beter doen. Spr. is zoo nu en dan ook „den-heer-v. d. Meyden-aclitig', om de oude tradities te hand haven. Ik ben voor Chr. onderwijs, ik wil openb. onderwijs niet minder achten. Wethouder Struik wil er weinig aan toevoegen. Dat de inspecteur twee vierman- scholen zou willen, is onjuist. De 1-klassige school is door lieui veel beter geacht. Hot cardinale punt is niet de finantiön. maar het onderwijs. Dat hot bijz. onderwijs niet aangepakt wordt, betreurt spr. ook. De lieer J. v. d. Me ij den: Betreur het maar, dat ze niet allemaal in één school zitten! Weth. Struik: V moet niet interrum- peeren; u krijgt straks hpt woord De Voorzittei: U moet de leiding aan mij overlaten. Wethouder Struik merkt nog op, dat het liandvverkondervv ijs slechts enkele uren beslaat. De heer Koote zegt, dat we voor het on derwijs het beste moeten zoeken. Gehoord de verschillende sprekers en liet advies van den inspecteur, ben ik tot de conclusie ge komen, dat het in liet beiang van het onder wijs is om de scholen te combineercn, al dus spr. De lieer J. v. d. Me ij den merkt op, dat iiij zeer scherp heeft zitten luisteren naai den inspecteur. Wel degelijk heeft hij uitge wezen, dat we deze school in een viermans- school zullen kunnen wijzigen. Weth Slis: Sindsdien zijn de toestanden geheel veranderd. Steeds minder kinderen komen op school. De leeftijdsgrenzen zijn twee ja'ar lang opgeschoven en de geboor ten zijn minder geworden. De Voorzitte r zegt dat, de hoofdzaak gezien moet worden, lloe is men gekomen tot dit voorstel? De inspecteur lieeit nauw keurig uitgostipjicld wat er in het belan, van de school moet gebeuren. Ged. Staten zeggen, de.l de opheffing moet gebeuren. Ze zullen dat niet doen, wanneer het .niet nood zakelijk zou zijn! Wanneer dit voorstel niet wordt aangenomen komen we voor gioote moeilijkheden te staan. De heer Doornbos: Fr is gezegd: wat moeten we met de jongens doen, wanneer de meisjes handwtrkondeiwijs hebben? Dat ts heel eenvoudig. Dc meisjes krijgen hand- werkondervvijs, de jongens krijgen gewoon onderwijs. De meester blijft voor ile klas. De lieer Koe se is het er niet mee eens. De meisjes raken dan achterop. De Voorzitter: Och, dat is gemakke lijk te voorkomen. Dc inspecteur lieeft de zaak voldoende bekeken. De heer C. v. d. Me ij den: Het is ophef fing en ontslagverleetiing; dus aan onder wijzers moet ontslag verleend worden. De Minister moet dispensatie verleenen. Dat is een gevaar! De Voorzitter: Dacht u dat geen dis pensatie verleend werd? Natuurlijk! Het voorstel van B. en W. wordt mot de stemmen van de lieeren Ivoese, C. v. d. Mei den, J. v. d. Meyden en Kooy tegen en de heer Vroegindoweij blanco, aangenomen, Dan komt aan de orde de vaststelling van de rekening van het Burg. Armbestuur. De lieer Vroegindewey zegt, dat er een wagen met ajien in de gemeente is ge weest. Daarvoor is f 11.50 uitbetaald voor vervoer. Spr. stelt voor voortaan geen apen moer te bezoldigen uit het. armbestuur. (Groote vroolijkheid). Dan zijn ei- men schen geweest die elke dag 2 Kilo vleesoh hebben gekregen zoodat ze er ziek van zijn geworden. De rekening heeft aan inkomsten f 31277.80, uitgaven 131366.29%, alzoo een nadeelig saldo van f 88.43. De commissie stelt voor de rekening goed te keuren. ,Dg Voorzitter: Il-et komt voor dat er woonwagens komen. Die hebben geen geld voor de overtocht, Spr. wil liet echter niet afschuiven op zijn plaatsvervanger. Juist om het gezin niet ten koste van de gemeen te te laten komen, heeft hij geld voor over tocht gegeven. In het belang van het arm bestuur is dat geld gegeven! Weth. Struik: Die man kon het was net zoo'n dag als vandaag geen kunsten tentoonstellen met die apen! Hij had geen geld; hij was druipnat en had kindertjes bij zich. Hij stond te bibberen van de kou. Spr, heeft hem toen een beiwijs voor overtocht gegeven. De lieer Doornbos: Ook voor die apen? Weth. Struik: Ik ben nog al aapachtig. De Voorzitter: Er is verder inderdaad veel vieesch gegeven aan di-en man, waar over de heer K. sprak. De menschen mogen zich er niet ziek aan eten! Wetli. Struik: ür Knops had op een pa piertje gezet twee ons; ze hebben er toen aan geknoeid en er twee pond van gemaakt. Hij was nogal eerlijk, want z'n vrouw had er ooik nog van gehad (vroolijkheid). De rekening wordt goedgekeurd. Aan de orde is de rekening van de gas fabriek. De heer Vermaas: Het staat niet op de agenda. De heer .T, v. d. Meyden: Het rapport van de commissie' is bij den secretaris. De scietaris leest het rapport voor. De commissie bevreemdt het dat de héér Blokhuis nog niet op het kantoor was, na de uitspraak van het ambtenarengerecht. De heer J. v. d. Meyden: We hebben f 1200 gevonden voor liet schoonmaken van een teerput. Wij achten ons niet bevoegd hierover te oordeclen. De heer Vermaas zegt, dat hij inlich tingen geil aagd heeft. Dc put n as 25 jaar lang niet schoongemaakt. De boekhouder heeft mij dat gezegd. Daarom heb ilk er niets van gezegd. Wet.li. Struik: Over de post f 100 „gas- stichting" heeft de heer v. d. M. ook iets opgemerkt. Hel is gebleken, dat het lid-zijn van de gasstichting wel noodig is. Daarom is die post op f25 gebracht. De gascommissie was zeer ontstemd over de post betreffende de, teerput. De directeur had hierover moeten spreken. Spr. heeft ge zegd: wat ben je aan het schouwen, mijn heer Blokhuis, toen spr. er langs kwam, terwijl ze er aan bezig waren! Hij zei toen: Dat is noodig. Struik! Het kost maar heel weinig, werd er door hem gezegd. Later bleek, dat bet f 1200 bedroeg. Ook de teer werd voor niets geleverd. De heer Koote: Franco thuis! Wethouder Struik: Die teer hadden we kunnen verkoopen De rekening wordit daarna goedgekeurd. Daarna wordt met de behandeling van de begrooting begonnen. lie lieer Vermaas ojient de aig. beschou wingen met te zeggen, dat de toestand van de gemeente in de teekenen van het heden staat: de crisis. Terugkeer tot God, is de oplossing. De moeilijkheden in de gemeen- te zijn grooter geworden door toetreden tot Emgo en waterleiding. Steeds meer voelen wij, dat de lasten te zwaar zijn voor de be volking. Men lieeft destijds verzuimd de steun aan te' vragen uit de provinciale en landelijke kas. Verlichting van lasten is geboden. De kosten worden in het eene tra ject grooter dan in het andere. Voor de stichting der waterleiding is het geboden de opzet zoo eenvoudig mogelijk te houden. Spr. herinnert aan het, feit, dat de gemeen te grond cadeau lieeft gegeven a f 2350. Is do stichting dankbaar daarvoor? Welke lij nen treden voor haar naar buiten? De grond was bestemd voor bouw van een kantoor. Het Legrootingsbedrag was f25000. Kort en goed, liet wordt aanbesteed, liet wordt gegund tot een bedrag van f 18000. Een kapitaal kantoorgebouw zal verrijzen. De eilandbewoners zijn er goed voor! De positie van do Emgo is eeniigszins an ders. Ze lieeft geduchte concurrentie van gas en petroleum, vooral nu de tijden 'slecht worden. Velen gaan tot petroleum over. Ten eerste moet getracht worden naar uitbrei ding vail bet streeknet, ten tweede naar be snoeiing van de alg. onkosten (f11175). ten derde naar conversie van de kapitaalschuld, ten vierde naar vernieuwing van he-t con tract met Dordrecht, aangaande stroomleve- ring en verliezen; ten vijlde naar verlaging van de kosten per kilowatt en ten zesde, reorganisatie van het bedrijf. Ten aanzien van de gasfabriek zegt spr., dat noodig is, ten eerste goedkoopere wijze van produceeren; ten tweede, is lipt systeem van twee kamerovens goed bekeken? ten derde, ook het vastrechitsysteem? ten vier de, zijn reeds plannen ontworpen t.a. van de eventueele fusie van de verschillende gas fabrieken? Spr. merkt vervolgens op, dat het hem bevreemdt lieeft, dat de gascommissie op zulke losse gronden een proces lieeft ge waagd. De gascommissie moet niet langer de fouten aar. één kant zien! Zelfs na de uitspraak van het ambtenaren-gerecht durft men nog in hooger beroep gaan, terwijl ntr Koert hen gezegd heeft dat hij geen hoop gaf. Welke nieuwe rechtsgronden heeft de commissie, die haar gegronde hoop geeft hol proces met succes voort te kunnen zet ten Daarbij heeft het college van B. en W. de Raad niet correct ingelicht. Oj) 22 Nov. zegi het college, dat de gascommissie nog geen besluit genomen heeft of zij in hooger be roep zou gaan. Spr, heeft echter een schrij ven van mr Koert aan rnr v. Nieuwkerken, van 23 Oct., waarin deze mededeelt, dat. de gascommissie in hooger beroep wil gaan. Spr. geeft deze feiten ter beoordeeling aan de publieke opinie'. Spr. wijst er oji, (lat het te betreuren is, dat de belastingen Vérhoogd moeten worden! Spr. betwijfelt of B en W. het juiste beleid voeren. Hij herinnert aan het feit, dat de voorzitter nog kort geloden door wilde drij ven, de Voorstraat met keislag te laten be slaan. Sjir. zegt .dat de straatverlichting vermin derd kan worden. B. en W. hebben daar naar niet gestreefd Spr. herinnert aan het teekenen van lie't contract, waarbij de ge meente zich looi- twintig jaar bindt. Spr. wijst erop. dat de wethouders zich verbon den hebben tot de benoeming van een ge meentearchitect, die f 1200 hoven het vast gestelde salaris verdient. Voor (1c persoon en de bekwaamheid heeft spr. respect, maar dc uitgave is ongeoorloofd. Over het onderhouden van straten en we gen, zegt spr., dat rie post voor toezicht ver- geloken daarmee, niet in overeenstemming is Over de werkloozenzorg stelt spr. volgen de vragen: ie. schenken B. en W. aandacht aan het 60-millioen ïijn van den Minister? Hebben ze voorstellen ingediend en welke? 2e. Hebben B. en W. gelet op de resultaten van de werkverruiming in Noord-Brabant? 3e. Welke opvatting hebben B. en W. over de mededeeling van den Min. van Sociale Zaken betreffende heit. cultureel werk voor werkloozen? -ie. Kan de goedkoope marga rine niet door dc winkelstand geleveid wor den? Spr. besluit met enkele vragen over toet havengeld van de schippers. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot half twee. Na de pauze worden de algemeene be schouwingen hervat. De voorzitter zegt, dat hetgeen dc heer V. gezegd heeft, hem teleurgesteld heeft. Hij is vele jaren teruggegaan, zelfs over de benoeming van een gemeenteop zichter, die reeds 2 jaren in functie is, heeft hij gesproken. Zeer zeker zijn uitga ven gedaan, die heter achterwege hadden kunnen blijven. Wij hebben misschien, zoo als vele gemeenten, boven onze stand ge leefd. Wat betreft de werkverschaffing kan spr. zeggen, dat de Regeering bereid is de werkverschaffing te steunen tot een bedrag van 12, 14 of 16 duizend gulden. Spr. betreurt het dat de heer V. geen richtlijnen heeft aangegeven, waarin een oplossing om uit de impasse te ge raken. Wie had kunnen zien dat we in deze impasse zouden raken Het is buitengewoon gemakkelijk om te zeggen wat niet deugt. Spr. achtte liet verkeerd, dat liet zwaarte punt gelegd wordt op de critiek. Er moet nuttig werk gedaan worden. Dan is eet, raadsvergadering een steun voor B. en W. Wij moeten elkander helpen. Hoeveel pret tiger is dit niet voor liet college dan het uitoefenen van critiek. Wethouder Struik zegt dat het zijn be doeling niet is een pleidooi te houden als of hij voor het ambtenarengerecht stond. De comm. heeft gedaan wat noodig was in het belang van de gemeente. Al verlie zen we het hooger beroep ook, dan zijn de baten, die we ontvangen, door het feit, dat de directeur een jaar weg is, veel grooter! U kunt dit gerust aanteekenen, dat zal ik u duidelijk maken. Spr. herinnert aan de uitkeering van f 7000 winst aan de gemeenten zonder dat effecten verkocht werden. De voormalige directeur van Rotterdam heeft de gemeen te eens een bezoek gebracht. Die heeft gezegd: j-ullie bedrijf is goed, de gasprijs is echter te hoog. De comm. van beheer heeft de gasprijs toen met 1 et,, verlaagd. Er wordt 600.000 M.3 gas geleverd, dit be- toekende dus f 6000 minder. In één jaar is f 20.000 afgelost, omdat de directeur weg is! Hij gaf ze uit! Dat is bewezen door de teerput. 's Jaarlijks verkofhten we f 1800 ikooltcer, in 1933 was liet slechts 500. Al moest het zijn dat ook dit proces ver loren werd, dan weegt het nog n-tet op tegen het feit dat de directeur vertrokken is, de baten zijn zeer groot. De voorzitter deelt mede, dat giste ren door de Emgo een conversie-besluit genomen is voor de groote leening van de pensioenraad, dit ten antwoord aan den lieer Vermaas. Wethouder Struik zegt nog, dat de levering van kolen ook gewijzigd is. Toen de directeur er nog was was de kolenprijs duur. De gascommissie heeft gedaan ge kregen, dat ze met 70 ets. verlaagd is. Dit beteekent voor de gemeente een winst van f 420. Bij (len heer Blokhuis is jarenlang teveel betaald. De heer Vermaas repliceert en zegt, dat hij terug heeft nioeten gaan naar de oorzaken van de te laken toestand. Spr. wijst erop, dat B. en W. zich af hebben laten schilderen liet gemak van electrisch licht enz. Mijnsinziens, aldus spr., hebben ze zicli niet afgevraagd wat is de kost prijs? Al heb ik niet gezegd: welke richt lijn, tocli lieb ik cll; jaar gewezen op de oorzaak! De voorzitter lieeft niet ont kend, dat op de begrooting van de ge meente elk jaar f 1200 en meer teveel is blijven drukken en nog drukt. Wat de verkverschaffing betreft: spr. heeft wat anders gevraagd^ n.l. over liet 60-millioen-plan. De voorzitter: Dat geldt voor werk verschaffing! De heer Vermaas: Zijn er plannen gemaakt? De Voorzitter: Ja zeker, ze zijn in gezonden. De lieer Vermaas zegt vervolgens tot de wethouder Struik: Hij heeft alles gedaan in liet belang van de goede zaak. Zoolang ais de wethouder geen overzicht geeft, zoo dat ik de zaak kan vergelijken, twijfel ik daaraan. 11; moet het geheel kunnen over zien. Naar spr.'s meetiing heeft de Gas commissie niet voldoende verbetering aan gebracht. De drukking van de kolenprijs is niets bijzonders. In Februari is zoo iets niet mogelijk, in Maart kan het gemakke lijk gaan. In de vergadering van 2 Novem ber lieeft u gezegd, dat er geen besluit ge nomen is, terwijl u in October naar mr. Koert is geweest! Wethouder Struik zegt, dat de heer V. liet totaal mis lieeft. De gascomtn. heeft besloten, wanneer het een bepaald bedrag- niet overschreed, in hooger beroep te gaan Dat ik op 2 November gezegd zou hebber dat er nog een besluit genomen is, heelt de lieer Vermaas uit de duim gezogen. De voorzitter hamert. De lieer Doornbos: Nee, neel De heer Struik: U heeft uw gegevens van den directeur, ol van zijn verdediger Men moet niet pro- of anti-directeur zijn, maar in liet belang van de zaak handelen. Al die onzin van den lieer Vermaas kun nen we gevoegelijk laten rusten. De voorzitter hamert. Wethouder Struik zegt, dat het alle inaal niets te beteekenen lieeft. Dc heer Doornbos is bang, dat er iets belangrijks weggedoezeld wordt. Het is zoo gegaan. Er werd verondersteld, dat er in beroep gegaan zou worden. De raadsleden bielden rekening met de kosten. Ik heb toen aan den lieer Struik gevraagd „Is de gascommissie' van plan in beroep te gaan. ja dan neen?" Deze vraag stelde ik op grond van art. 17 van de gem. overeen komst, omdat, wanneer de gasc. in beroep zou gaan, ze dan door de raad gemachtigd moest worden. Toen lieeft Struik zuiveg dit gezegd: dat weten we nog niet of we in be roep zullen gaan. Door mij is gezegd, indien de gascommissie in beroep zou gaan, dat dan geen gelden gevoteerd moesten worden, Nu is gebleken, dat Struik liet wél wist Dit is liet allerzwaarste! Spr. had graag ge iden, dat direct antwoord was gegeven. Hij hceit er om heen geredeneerd en diet ont kend. Spr. roept alle raadsleden op om liet gesprokene van 2 Nov. nog eens in hun her innering op te roepen. Er is nog een lid van de gascommissie hier en spr. wil hem vra gen: of hij wist, dat ze in beroep zouden gaan. Ik hoop, dat de lieer Struik zijn fout bekent, want anders vind ik het onvergeef lijk! Do heer Koote zegt, dat hij ten zeerste teleurgesteld is in dnn Raad. We hebben alle middelen beproefd om de directeur tot andere gedachten te brengen. We hebben gedacht, dat we de zaak van de gemeente zouden dienen. Zooals Struik al gezegd heeft het heeft heel wat oordeclen opgeworpen! Als men weet. wat er in 1932 en 1933 is ge beurd, dan kan men het nagaan. Over de teerput had de directeur moeten spreken. Ga dan geen f 1200 weggooien!. Werklieden uit Noord-Brabant moesten komen, kregen nog een fooitje mee! Allemaal uit. de kas van de gasfabriek. We zijn tocli niet ver goten, wat Jongejan aan martelingen heeft ondervonden? Wanneer mijnheer de directeur op de ver gadering moest komen dan moest hij naai de bruiloft van een vriend of de begrafenis van een vriend. Spr. acht dc directeur niet ongeschikt, maar onhandelbaar! Wethouder Struik zegt, dat het kardi nale punt is, dat. hot besluit van de gas- commissie op 2 Nov. nog niet genomen is, De beide andere lieeren kunnen dat getui gen. Later l>en ik naar 1111- Koert ge-gaan Do heer Doornbos: Dat. is niet waar' Dat is voor dien geweest. Hier heb je het bewijs! Weth. Struik: Dat is zeker van mr Nieuwkerken! Die lieeft het Ueele proces door nog niet anders gedaan dan liegen De voorzitter hamert. De .heer Koe se: Het zijn dezelfde tegen standers als de vorige keer. We moesten er mee ophouden. (Rumoer). De' heer Vermaas zegt, dat het kardi nale punt verduisterd wordt. Weth. Struik: Voorzitter, waarom moet hierover nog langer gesproken worden? Moet we weer met al die onzin beginnen De Voorzitter: Laat u den lieer Ver maas uitspreken Ik verzoek den lieer Ver maas zich te bekorten. De heer Vermaas zegt nogmaals, dat de heer Struik niet de Raad gevraagd heef! de gelden voor het proces te voteeren. Dan, wat de vergadering van 2 Nov. betreft: nog maals: ik laat het over aan de publieke opi nie om haar oordeel te vellen! Wethouder F I i s zegt. dat wat de waterl. en de Emgo betreft, B. en W. niets anders gedaan hebben dan uit t.e voeren, wat de raad besloten heeft. De Voorzitter mérkt op, dat de raad iliet vergeten moet, dat er op de begrooting 20.000 staat voor werkloozenzorg. Datliad- len we vroeger niet! De he'er Vroegindewey merH op, dat hij niet wil spreken over do eleetriciteit en de gasfabriek. De belastingen worden ver hoogd, een straatbelasting wordt geileken, die echter maar op enkele personen rust. Spr. vindt dat onbillijk. Spr. wijst er voorts op, dat men indertijd vee! werk had om de tram te kriigen. Danm-i is er niets me'er van gehoord. Spr. is bij de minister ge weest 011 heeft niets van hem gehoord. Een ander is e>- geweest en die zegt, dat het Rijk wel subsidie wil geven. Er moeten meer booten komen, de tarieven moeten lager worden. Kunnen B. en W. Tiie< voorstellen liij Gedep. Staten indienen? liet veer moot goedkooper worden! „MAAS"-NYMPHEN. KERSTMIS Hoor een heerlijk loflied zingen In het veld van Efrata Het gezang der hemehngen Vol van liefde en gena: „Eer zij God en vrede op aarde! „Ziet, de nieuwe morgen gloort! „Vrede op aarde, 't evangelie Van het vieesch geworden Woord!" Hoor een lieflijk loflied ruischen In de stilte van den nacht Door miljoenen eng'lensternmen Wordt de heilsboodschap gebracht: „Gods Zoon daald' op aarde neder „Als een hulpbehoevend kind Die in gansch verloren zondaars „Eeuwig welbehagen vindt!" Hoor 't vermanend lied der eng'len „Welbehagen in den mensch „Is niet enkel een belofte Maar ook goddelijke wenscli! „Niemand kan den Schepper eeren „Uit een ongeveinsd gemoed „Die niet tevens in het harte „Liefde voor den naaste voedt!" Wordt door ons 't vermaan der eng'len In deez' Kerstmistijd verstaan Brengen wij, naar ons vermogen, Huilp, troost en verlichting aan Voelen wij het leed der armen Der misdeelden droevig lot? In ons werken, ons bedrijven Naar den eisch van dat gebod? Zal ons hart, in deze dagen, Kloppen voor wat treurt, ivat lijdt? Zullen wij het leed verzachten Van wat weent en tobt en strijdt? Wordt de stakkerd, wordt de stumperd, Naar Gods eisch, door ons bemind? Denken wij dan aan die zegels Voor het arm, misdeelde kind. HAKATE. Weth. Slis: Kijk maar naar die apen! (V rooi ij 1; li ei d). De heer Vroegindewey vraagt voorts of op Zondag voor de Sasknechts de sluis niet minder ojien kan zijn, of dat de uren gewijzigd kunnen worden, opdat zij rustig ter kerk kunnen gaan. Voorts wil spr. gaarne, dat de voorzitter het ontheiligen van Gods dag tegengaat door minder toestemming te verleenen tot iiet houden van vergaderingen enz. Het zou spr. spijten, wanneer de centen van de ver makelijkheid op Zondag door (Ie gemeente gebruikt werden. Dat zou eerder een oor deel dan ee.n zegen zijn! Tenslotte vraagt spr. of B. en W. niet kun nen trachten de Rijkssteunverleening ver hoogd te krijgen. Andere gemeenten krijgen 70 en SO pet, wij maar 40 pet. De Voorzitter antwoordt, de kwestie van de brug met Sommelgdijk te zullen be spreken. Wanneer de veerdiensten meer en de tarieven lager worden moeten de kosten-', daardoor hooger worden. Daarvoor is een Rijkssubsidie noodig. Spr. wil gaarne de wenschen van den beer Vroegindewey aan de Prov. Commissie bekend maken. Spr. zegt vervolgens, dat de Rijkssteun verleening gebaseerd is op de belastingdruk Er zijn nog andere gemeenten, die nog zwaarder belastingdruk hebben. De heer C. v. d. Meyden merkt op, dat liet plan-Rijckevorsel door enkele menschen van het eiland, door baantjesjagers enz. in de goot is getrapt, Al sinds drie jaren liad dit. plan uitgevoerd moeten worden. De heer Koe se: Wanneer meer boot-en gaan varen en de tarieven lager worden, kost dit, altijd veel meer! De Voorzitter betwijfelt of het, plan- Rijckevorsel niet meer kosten met zich mee zou brengen. De lieer Vogelaar: Wat hebben wij daaraan, aan dat plan Rijckevorsel? De heer C. v d M. lieert de zaak op z'n kop gesteld. Spr. protesteert er legen, dat de menschen, die streven naar verkeersverbetering baan tjesjagers worden genoemd. Een dergelijke betiteling is niet op zijn plaats' De Voorzitter: U lieeft. gelijk! De heer C. v d M e y d e nDat kan nu w el, maar in andere provincies is liet plan- Rijckevorsel wel uitgevoerd. De Voorzitter: De zaak is niet zoo eenvoudig. Het veer bij Ooltgensplaat zit er ook mee in verband. Meerdere diensten moe ten betaald worden. De heer v. Koot en: Er is toch een rap port-v. Boeyen? De lieer J. v. d. Meyden wijst erop, dat het plan-Rijckevorsel al lang in kannen en kruiken was. Het plan is door commissie leden gesaboteerd. Dc tijd is er inmiddels niet op vooruitgegaan. De heer V er ma as: Ik heb gehoord, dat de Minister De' lieer Vogelaar: In do Prov. Staten! De lieer Vermaas: Ja, dat is zoo. De tram blijft op Flakkee en liet. rapport Rijcke vorsel wordt, uitgevoerd. De heer Kooten: Meer diensten is voor Flakkee voordeel. Spr. vindt het goed, dat de tram intact blijft. Een betere veerboot is noodig. De heer Koe se vraagt of de haventij,den op Zondag nu verminderd worden. De heer Vroegindewey gaat op Zondag ook zijn cen ten verdienen! Do Voorzitter: TJ moet dat niet ver keerd opvatten. De' heer Vroegindewey heeft het oog op liet belang van de sasknechts. Dan -komt dc behandeling van de begroo ting jmntsgewijs aan de orde. De heer j. v. d. Meyden hoopt, dat de heeren thans met liaat en nijd op zullen houden. De secretaris leest liet rapport van de commissie voor. Voorgesteld wordt verschil lende jxisten te verlagen, tot een bedrag van f2634. De heer Doorn hos licht het rapport toe De heer C. v d .Meyden lieeft ook voor stellen. Weth. Struik: Het is vreemd, dat de leden van de commissie zelf ook nog eens met voorstellen komen. DeV oorzitter zegt, dat de heer v d M zelf voorstellen indient. De heer Doornbos zegt, dat het rap port van de commissie eerst behandeld moet worden. De heer v. d. Kooy zegt, dat. hij het den heer C. v d M. hoogst kwalijk neemt hier over niet in overleg Ie zijn getreden met de commissie. Wethouder Slis- Zeer juist! De heer C. v d Mevden: Zaterdagmor gen kwamen B. en W. eerst me» hun voor stellen Daarover kon spr. niet meer met de commissie on cl e rl i a tul el en Post 178. gratificatie rijkspolitie f 50 wordt geschrapt. De commissie stelt voor post ISO- jaar»

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 2