Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden BERICHT AAN DE LEZERS IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND» De reis van de „Snip" ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 49E 'JAARGANG N°. 4122 KERSTFEEST EEN NATIONALE RAMP Vliegtuigen van de Royal Air Force hebben de „Uiver" tien mijl ten Westen van Rutbah-Wells gevonden. De vliegers konden ter plaatse niet lan den, maar hebben kunnen waarnemen, dat het toestel te pletter is geslagen en verbrand. Er bestaat geen kans dat er over levenden zijn. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en Z A T E rt D A G. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. VV. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tej. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Nog enkele dagen en 't zal weer Kerst feest zijn. 't Is eigenaardig op te merken hoe elke levenskring zich opmaakt op eigen wijze dit feest te vieren. Er zullen maar heel weinig menschen zijn. die zich geheel onttrekken aan wat dan over heel de wereld met min of meer uiterlijk vertoon wordt herdacht. Maar hoe velen hebben ook voor de alles beheerschende beteekenis van Kerstfeest geen oog. Zooals het kort na de geboorte van hef Kindeke van Bethlehem werd geprofe teerd, zoo is t al de eeuwen door geble ven. en zoo is 'tin 1934 nóg. Het zal voor Israël een heerlijkheid zijn, o ja. maar het zal dan toch in Israël tot een val worden. Een licht tot verlich ting der heidenen, maar tevens een teeken, dat bitteren haat en weerspraak zal wekken, en dat de booze gedachten in veler hart openbaar zal doen worden Eerst zóó, alleen mèt die aanvulling is he! Kerstverhaal volledig. Maar dan valt er ook een zware, zwarte schaduw op het liefelijk licht van den Kerstnacht, de schaduw van onze zonde, van de zonde der wereld. Zoo is het ook nu nog, in onzen tijd- zoo vieren wij ook thans weder Kerstmis. Het licht tot verlichting der heidenen heeft ook onder ons. zijn stralen gewor pen. en niet het minst in ons openbaar, in ons staatkundig en maatschappelijk leven is bij de koesterende warmte van dat licht menige sappige levensvrucht gerijpt. Vergeleken met vroeger eeuw, toen onder de heidenen dat licht nog niet scheen, is velerlei ruwe zonde terugge drongen, zijn wreede zielen verzacht, zijn instellingen opgegroeid, die balsem gieten in sociale wonden, is zegen verspreid van menigvuldigen aard door middel van Kerk en School, door rechtsbedeeling en zwak- kenbescherming, door uitdragen en hand haven der ordinantiën Gods op welhaast alle terrein des levens. Zóó gezien, is ook deze belofte, deze Kerstbelofte van Gods Woord niet ledig tot Hem weder gekeerd, maar heeft zij veelvuldige vrucht gedragen. En met name in ons vaderland mogen wij met blijde vreugde Kerstfeest vieren, want het licht tot verlichting der heidenen staat door Gods goedheid niet onder de koren maat, maar op den kandelaar te branden; in ons huiselijk en kerkelijk, in ons maat schappelijk en staatkundig leven verlicht het de duisternis en wijst het ons den weg. dien wij hebben te gaan. Maar ook juist in onzen tijd is de weer spraak van dit wonderteeken feller dan ooit te voren. Met een valsch beroep op Christus' woord; „Geeft den keizer wat des keizers is", verwijst men heel de le venswet van Zijn Evangelie naar het gebied van het persoonlijk leven en leert, dat voor den modernen staat Zijn gebod niet geldt, dat daar alleen de wet van de macht, het recht van den sterkste heerscht. Ja, velen gaan nog verder en verkon digen het rondweg, dat alle religie nog slechts dienst doet ale verdoovings-mid- del voor zwakke zielen, die de harde wer kelijkheid niet durven te aanvaarden var den strijd om de macht. Maar ook wie zoover niet ging, wie op religie nog prijs stelt, wendt zich toch met den glimlach der gewaande wijsheid van de kribbe te Bethlehem af; bij die kribbe kwamen de wijzen uit het Oosten om te aanbidden; thans aanbidt men om gekeerd de wijsheid uit het Oosten, zoo als zij in den vorm van theosofie tot ons komt. En daarnaast dan nog zoovelen. die op den Christennaam wel hoogen prijs stel len, maar Hem loochenen als Gods Zoon, als Zaligmaker en Verlosser der wereld en Zijn Evangelie vervluchtigen en ont zielen tot een leer van algemeenen men- menmin, waarin men wel den naaste wil liefhebben als zichzelf, maar aan het lief hebben van God boven alles, ook boven zich zelf en boven naaste, den rug toe wendt als aan een overwonnen stand punt. Dat alles roept op tot harden, moei lijken strijd. En zoo vieren wij dan ook thans in dezen veelszins zoo donkeren tijd, weder ons Kerstfeest, vol innige dankbaarheid aan God voor wat Hij ons in het Kerst- kindeke wilde schenken; maar wij geven ons daarbij niet over aan illusies van storeloozen menschelijken vrede, die niets zijn dan ijdel spel. Wij putten uit den vrede van den Kerstnacht nieuwe kracht voor den strijd om het Koninkrijk Gods. En zoo juist worden wij dan iets deel achtig van den waren vrede, den vrede Gods, die alle verstand te boven gaat. Afscheid Mr. P. W. A. Corl v. d. Linden Van den Baad van State Aan liet slot van do vergadering heeft de vice-president in een toespraak, mede namens de andere leden, afscheid genomen van mr. P. U. A. Cort van der L i n- d e n, aan wien op zijn verzoek, door If. M. de Koningin niet ingang van 1 Januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als lid van den Raad van State. Jii r. mr. Roe- la e r t s v. Blo k- I a n cl hield een rode, aan liet slot waarvan hij den scheidenden staats raad toewensclite, dat hem, zóólang hij nog in het leven ge- spaaxd blijft, de kracht en de gezondheid moge worden geschonken oni met opge wektheid werk te vinden voor zijn onver- moeiden geest. Mr. Cort van der Linden ant woordde, dat liet een bijzonder grooto vol doening, was, dat met zooveel vvaardeering van zijn arbeid in den Raad is gewag ge maakt geworden. Spr. besloot met te ver klaren, dat mi 'g levensloop hem eenmaal dwong oin been te gaan, hij zich zou voe gen naar Gods ordonnantiën niet dank baarheid in liet hart. Een telegram van H. M. de Koningin De Koningin heeft Woensdag in ver band me}, het afscheid van minister van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Linden van den Raad van State, het volgende telegram aan mr. Cort van der Linden gezonden: Waar gisteren uw afscheid heeft plaats gehad in den Raad van State, is het Mij een behoefte, uiting te geven aan Mijn groot leedwezen, dat u heeft gemeend zich uit den Raad te moeten terugtrekken en dat het college voor taan uw hooggewaardeerde adviezen zal moeten missen. Ik voeg er don wensch aan toe, dat u nog vele jaren voor u en de uwen in ongestoordo gezondheid gespaard zult mogen blijven. Mijn gedachten gaan in dankbare herinnering terug naar do jaren, waarin Ik met u mocht samen werken om liet Vaderland voor do rampen van den oorlog to behoeden. Armenzorg in 1932 Bijna f 111 millioen voor weldadigheid Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte armenzorgstatistiek over 1932, welke bij de Algemeene Landsdrukkerij is verschenen, blijk, dat door de Overheid en 7.680 instellingen van weldadigheid te zamen in genoemd jaar bijna f 110,8- millioen voor maatschappelijk hulpbetoon werd uitgegeven (na af trék van de terugontvangsten). Uitkeeringen, welke ingevolge de Rijksrege ling aan valide werkloozen werden verstrekt en uitgaven 'voor werkverschaffing, welke verbe tering van de arbeidsmarkt beoogt e.d. zijn niet in bovengenoemd bedrag begrepen; in 1932 jn totaal ongeveer f 121,3. millioen. Het totaal bedrag der uitgaven voor maat schappelijk hulpbetoon is .in 1932 met ruim f 9,9 millioen of 9.86 pet. toegenomen, terwijl de vermeerdering van de bevolking. 1.51 pet. bedroeg.^ GED. STATEN VAN ZEELAND. De vacature-van Dusseldorp Üo Provinciale Staten van Zeeland heb ben Dinsdag tot lid van God. Staten geko zen in de vacature ontstaan door de benoe ming van mr. R. M. van Dusseldorp tot burgemeester van Goes, den heer A. D F. v. d. Wart (c.h.) met 21 van de 40 stemmen en 14 stemmen blanco. De heer v. d. Wart heeft deze benoeming aangeno men.» Dc sprong over den Oceaan volbracht De „Snip" was Donderdag om ii.io u. (Amsterd. Tijd) over het groote water heen. Men was toen boven Fransch Guyana, op 200 mijl van Pa ramaribo. Om 1240 uur kwam het bericht, dat het vliegtuig boven de stad was en 011112.45 uur werd geland op het vlieg veld, dat 45 K.M. van Paramaribo af ligt. Woensdagavond was 't groole moment op handen, dut de „Snip" haar sprong zou gaan wagen over den oceaan. Vanaf Porto Praia, «aar moest nor- den gestart, bedraagt do afstand tot Paramaribo 3(100 K.M. lie start, welke om 10.115 (A. T.) plaats had, bad een vlot verloop. 5' a 11 der Mole n was al spoedig in verbinding met de K 18 en deelde mede, dat alle weerberichten goed waren doorge komen. ports dankte hij den commandant en bemanning voor de tot nog toe bewe zen diensten. Oin 22 uur zou de eerste pei ling worden genomen. Vervolgens deelde van der Molen mee, dat op dc lieele uren mot do K 18 en op de halve uren met het s.s. „Stuyvesant' dc verbinding zou worden onderhouden. Om 22.20 A. T. was de „Snip" wederom met de K IS in verbinding en gaf de K IS gelegenheid het vliegtuig te peilen, waar voor bij lang strepen uitzond. Dan vraagt v. d. Molen of de K 18 even op 52,7 M. wil luisteren, dan zal v. d. Molen lesten. Om 22.45 uur heeft de K 18 dc „Snip" te pakken en daarna wordt met dc duplex- instalintie gewerkt op PIK) en 52,7 M. Om 22.47 peilt de K 18 wederom. Dan zegt v. d. Molen dat hij om 2.3.00 uur G.XI.T. (23,20 A. T.) terug zal komen en dat bij nu aan de hand van dc ingekomen mcdedeelingen van de K 18 zijn positie gaat berekenen. Paramaribo bericht onderwijl dat de ont vangst van de „Snip" zeer goed doorkomt en gemakkelijk te volgen is. De juiste positie van de „Snip" word! dan door v. d. Molen geseind e.n is om 11,15 uur Amst. tijd: 12 graden 40 minuten Noorder lireedte en 29 graden lG'/fe min. Wester Lengte. De ontmoeting met de K 13 Do K.L.M. meldt ons dat te 0.40 uur G. M. T. do „Snip" vlak over de K IS is heen- gevlogen. De bemanning van de onderzee boot stond aan dek en heeft do equipage van de „Snip" gegroet. De positie was op dat oogenblik 11 graden 55 min. 3 sec. N. Br. en 33 gr. 10 min. W. L. Alles is wel aan boord. Contact met de „Stuyvesant" De Radioberichten van de „Snip" luiden gunstig en toonen aan, dat het vliegtuig goed vordert. Om 3.40 uur (G.M.T.), 4 uur (A.T.), bevond de „Snip" zich op 10 graden N.B. en 36 gr. W.L. Het vliegtuig was toen in geregelde verbinding met hot Nederland scho s.s. „Stuyvesant", dat voor weer berichten voor het vliegtuig moest zorgen. Behalve op de scheepsgolf werkte de „Snip" toen op de 26,8 Meter golf. Gedu rende den nacht drong deze golf slecht tot Nederland door. Om 5.15 uur (A.T.) werkte van der Mo len met radio Natal. Blijkens do bereke ning van de „Stuyvesant" moest het vlieg tuig Donderdagmorgen plm. half zeven in de nabijheid van dit schip kunnen zijn. De positie van de „Stuyvesant" was om ■half 5 Donderdagmorgen 9 gr. 50 min. N.B. en 42 gr. 44 min. W.L., dit is op ongeveer 700 mijl afstand van Paramaribo. Kwart ov er zeven Donderdagmorgen werd via Paramaribo-radio een bericht van de „Stuyvesant" ontvangen, dat de „Snip" het s.s. reeds vliegend met een snelheid van ongeveer 200 K.M. per uur gepasseerd moest zijn. Do „Snip" had toon dus ruim twee derde gedeelte van do .vlucht over den Oceaan achter den rug. Toen ile „Snip" ongeveer het Nederland- sclie s.s. Stuyvesant moest passcereu, wer den van dit s.s. af gedurende een kwar tier uurpeilcn afgeschoten 0111 de „Snip" de juiste richting aan te geven. Op de „Stuyvesant" heeft men het K.L.M.-vlieg- tuig echter niet zien passcereu. Lit de po sitic-opgaven is echter gebleken, dat liet \licgluig omstreeks genoemden tijd de „Stuyvesant" gepasseerd moet zijn. Volgens medcdceling van Pariuiaribo zal de „Snip" om 1U uur 's ochtends (pi. tijd) te Paramaribo aankomen. Volgens de positie-opgaven bevond de „Snip" zich Domlerdagmoriieii 0111 oiiimreek- halt negen op UW1 mijl ul 12UU K.M. van Paramaribo: De „Uiver" te pletter gevallen Alle 7 inzittenden omgekomen Een ramp heeft de K. L. M. en ons heele volk getroffen. Zoo juist komt het bericht binnen, dat de Uiver, met de Kerstpost op weg naar Irdië, in de Syrische woestijn nabij Roetbah Wells is te pletter gevallen. Alle inzittenden (de bemanning en drie passa giers) moeten 0111 't leven gekomen zijn. Men kan dz plaats des onheils nog niet bereiken. Zoo men weet vertrok de Uiver Woensdagmorgen te 3.32 '-an Schiphol. Het laatste bericht van de Uiver is ont vangen in den nacht van Woensdag op Donderdag, toen de marconist meldde, dat Gaza was gepasseerd. Heel ons land leefde in gewe'dige span ning mee. wachtende op nadere berichten. En nu is dat berichi gekomen: Se' toe stel verpletterd, alle inzittenden gedood... Een nationale ramp. AMBTSKRINGEN PER ZUIVEL- VISITEURS Door don Minister va.n Ec<n. Zaken 1s wij zigiiiig1 gebracht in de indeeling der ambt-u- kringvn voor de Rijkszuivelvisiteurs. Thans bestaan de a.mbtskringen Leeuwarden, Zwolle, Amsterdam, Rotterdam en 'y-Hertogen- bosch. Met ingang van 1 Janua.ri a.s, zal het Rijk worden ingedeeld in de volgende ambtskrin- ge le. Leeuwarden, omvattende de provinciën Friesland, Groningen. Drente en Overijssel, be- nev^ns de eilanden Terschelling. Vlieland on Urk; 2e Utrecht, omvattende de provinciën Utrecht en Gelderland; :>c Amsterdam, omvat tende de provincie Noord-Holland, met uitzon dering va.n de eilanden Terschelling, Vlieland en Urk; 4e Rotterdam, omvattende de provin cie Zuid-Hollaindóc 's-Hertogenboseh, omvat tende de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Het volyende nummer van de ..MAAS- EN SCHELDE- BODE" zal verschijnen op VRIJDAG 28 DECEMBER. Het daarop volgende nummer op MAANDAG 31 DEC. In dit nummer hopen wij de NIEUWJAARS ADVERTENTIES op te nemen. In verband met de groote drukte, die de feestdagen vooral dit jaar voor ons bedrijf zullen brengen, ver zoeken wij dringend deze advertenties zoo spoedig mogelijk in te zenden. De advertenties, die te laat binnen komen, zullen wij in het blad van 4 Januari opnemen. Wij hopen, dat onze lezers in dit opzicht zooveel mogelijk hun medewerking zullen verleenen. DE ADMINISTRATIE Autobusdiensten tusschen Rotterdam en omgeving F en commissie van advies, door Gcd. Sta ten van Zuid-Holland ingesteld ter bestu- deering van het vraagstuk der particuliere autobusonrlprnemingen. welke do verbin ding onderhouden tusschen Botterdam en de naaste omgeving, beeft dezer dagen ter Provinciale Griffie met bel an gh ebben den over bet vervoersvraagstuk besprekingen ge voerd. De commissie luid bet voornemen Ged. Staten voor te stellen, alle autobuslijnen die op Botterdam rijden, hun eindpunt aan te u ijzen op de grens der gemeente, zoodat binnen de gemeente de tram niet langer door de bus zou worden beconcurreerd. Van de zijde der autobus-ondernemers rezen daartegen ernstige protesten. Aan de autobus-exploitanten werd ook gevraagd of deze, zoo hun eindstand-punt bleef gehand haafd, er toe geneigd waren voor eiken ver voerden passagier 5 cent te betalen, t. b. v. de Rotterdarnsche Tram. Ook hiervoor wa ren deze echter niet te vinden. Afgewacht moet thans worden, wat de Commissie aan Gcd. Staten zal advisceren. :.S (- T)r bemanning van rle „Uiver", die bij de. v vreselijke ramp om "t leven kwam. Van links naar reclils de herren Beekman fue'atr- voerdcr), Van Steenbergen (tweede bestuurderWaalewijn (werktuigkundige) en Van Zadelliufj (marconist).

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 1