Gemeenteraad van Sommelsdiik Kantongerecht Sommeisdijk MAAS- EN SCHELDERODE WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 rders ukken ten* elegenheid familie, jaars Uw elegenheid zullen U ENTIE zoo wenschen 1EEFSTES IN 1935 eecls thans :t telen vuu 't lUieden acht ebbenden er tuinbouvv- men dit al- een zekere lucten heeft ichreven ba- lag' worden Uende telers eeld, zonder Tegen do verbaal op- 1931 geheel misschien wordt too- 933 weer de- van goede zullen de meer soepel ing te lieb- ontractueele or het telen men in liet aartoe. VAN I1EEST JDELHARNIS cember stuks. r rr -in. oon 81431; in rkoop- en los- uwe Centrale en brengt geen appelen eo de vorige week. lan is er geen kan men in de :ke hooge prij- )Ider en Haar- elen om deze gevraagd; ver re soorten. He- olgende grijzen 40—2.50. ■s f 2.40—2.50. kilo: 1 in balen van ünvoeren en 5662 ct; 2e alles per kg- koeien f150 le kw 445-1 ct per kg ïren f 47.50; 13 alles pér (90-11U kg) ct; vette var cht; 47 paar- handel niet voor de be'ste week handel stug, voer, handel tamelijk, ban lammeren e handel, prfl lel p p e 1 e n. appelen f I -3.60; Idem imers f 2.80 der Bevelan- >er 341.400 kg (Geldersch- Aange-v «tor 3 laagste prijs Handel kalm Aangevoei d: l.m 12050 b 17—18 bei.de "De f 2.80 apgevoerd in runderen, 414 1095 schapen 6u c. 2e kw >sen 4852 ftte kalveren 0F* c.. vai c, schap.1" Nuchter» tpaarden if 11 iets ruimer, ii'ima koe toi ing handel wil- rima ex. org Is vor. week iandel traag. voor exp~rl pelen D ei s f3 3 t' 5m- eigenhei 3.35; blau- 80—2.25; bra 90 ales per g. Met rede f Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester L. J. den Hollander. Aanwezig zijn alle leden. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de notulen van de vorige vergade ring .gelezen worden en onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Enkele goedkeuringen zijn ingekomen van enkele raadsbesluiten. Ingekomen is een verzoek van God. Staten om een uitspraak van dcu Raad t. a. van de presentiegelden vau de raadsleden. l>c raad besluit op voorstel van B. en W. de presentiegelden te handhaven. Ook t. a. v. de wethouder.-salarissen. Ingekomen is een schr. van J. Sohellevis, waarin hij zegt, de benoeming tot brugwach ter aan te nemen. Ingekomen is bericht van Goedereede, dat J. Troost benoemd is tot lid in het bestuur van de Drinkwaterleiding. Ingekomen een verzoek van de bewoners van de Jacob Banestraat om verbetering van den weg. De VOORZITTER zegt dat reeds opdracht gegeven is om de straa.t te begrintcn. De heer VAN ES: Ik dacht, dat het wel be- ieeixt kon worden. Het is indertijd al eens afgehakt. De VOORZITTER: We zullen het eens be kijken. De resultaten met teeren zijn wel goed geweest. Ingekomen is een schrijven van de Flakk. Besturenbond, waarin verzocht wordt er bij de Regeering op aan te dringen, dat verbete ring wordt gebracht in de werkloozenzorg en steunuitkeering. B. en W. stellen voor om afwijzend te be schikken en dit voor kennisgeving aan te nemen. De Regeering zal zelf wel maatroga len nemen. De heer BLOK Leeft bij de stukken tever geefs gezocht naar een goede inotiveeri'.ig van het voorstel van B. en W. De toelichting van dep Voorzitter is niet heelemaal juist, want volgens spr. werd vroeger wel eens een besluit genomen om bij de Regeering aan te dringen op steun voor bieten- en tar- webouw. De werkloozen verkeeren niet al leen in moeilijke omstandigheden, maar het andere gedeelte van de burgerij, neringdoen den enz., gaat hieronder ook gehukt. De Re geering is op verschillende punten wel ver der gekomen, maar spr. wil speciaal de aan dacht vestigen op het feit, dat vele jongeren werkloos zijn. Het zou geen kwaad kunnen in Eindhoven heeft men liet ook gedaan wanneer adheasie betuigd werd. Wat thans gedaan wordt, is te weinig. Spr. stelt voo; het adres te steunen. Het voorstel van den lieer Blok wordt niet ondersteund. Vervolgens wordt de begroeting 1931 ge wijzigd. Voor groote gezinnen is f 4.20 be schikbaar gesteld voor schoeisel enz. Dat wordt in natura verstrekt. De heer JOPPE: Is dat hoven de steun? De VOORZITTER: Ja. Dat, is voor de crisis ■uitkeering B voor de groote gezinnen, van het crisis-comité. De heer BLOK: Dat heeft dus geen invloed op de steun van de andere uitkeeringen. De VOORZITTER: Neen, dat is nog de oude maaier. Nu krijgen we nog subsidie. De heer ROETMAN: Dit zijn steuntrek kende groote gezinnen. Spr. voelt er voor om de lijst nou al vast te stellen. De VOORZITTER: Dat geldt steunuitkee ring A. De lieer ROETMAN: Het kan toch ook wel voor B? De heer VAN ES: Steun B moet van te voren aangevraagd worden. A niet De VOORZITTER: De heer Reetman be doelt, dat de gezinnen, die er voor in aan merking komen, thans reeds op de lijst ga zot worden. Aan de orde is de aanbieding van de be grooting 1935 van de 'gemeente. Voor de gevv. dienst bedraagt het eindcijfer f 31.790,32. Voor de kap. dienst f 7153.30. Een batig saldo van f 6258.40. De begrootin-g van de gasfabriek heeft een eindcijfer van f 113.665.42; van het Burg. Armbestuur f 23.994.02. De heer LE COMTE zegt dat de begrooting Van de gemeente in orde is. Over de gasfa briek i|egt spr., dat het verwijderen van teer vut de teerput f 1148.16 heelt gekost. Daar stond de commissie paf vaal Waarom moest een fa. uit Enschedé er voor genomen wor den? Waarom kan dat niet door eigen men- schen gebeuren, het was nog wel waardeloos materiaal? Spr. vraagt namens de commis sie opheldering. Het komt de comm. verder voor dat de rekening van de ambachtslui hooger is dan bij andere bedrijven. Kunnen de beide gemeente-opzichters van Middelhar- nis en Sommeisdijk die rekening niet na zien. De VOORZITTER: Het laatste kan zeer ze ker gedaan worden. Over het eerste kan ik geen inlichtingen geven! De heer -JOPPE zegt, dat het volgens Blok huis noodig was. Dat moet eens in de 25 jaar gedaan worden. Hij deed er erg geheimzin nig over en wilde eerst niet zeggen hoe duur liet kostte. Daarbij heeft Blokhuis 60 ton teer cadeau gegeven. Rekent dat men voor 1 cent per kilo, dan bedraagt dat f 600 Zoo maar cadeau gegeven! Hij wist er niets van, dat heeft Blokhuis op zijn eigen houtje gedaan! De begrooting wordt goedgekeurd. Do gemeenterekening wordt aangeboden ter vaststelling. Er is een batig saldo van f 16.0S8.09. De heer LE COMTE zegt namens de com missie, dat de rekening is goedgekeurd. Dank wordt gebracht aaij B. en W. e.p de ambtenaren voor hun zuinig en nauvvkeuri' helleer. De rekening wordt vastgesteld. De balans en verlies- en winstrekening van de Emgo worden goedgekeurd. Er is een batig saldQ van f 318.01. De vergoeding ex art. 101 Lag. Ondervv. 1934 voor de Clir. School wordt op f 245.83 gesteld. Het verzoek van Ged. Staten het gem, personeel verlof te geven wanneer dat uit hun lidmaatschap van de Bijz. Vrijw. Land storm voortvloeit of noodzakelijk is, wordt ingewilligd. De jaarwedde van den boekhouder van het Buig. Armbestuur en weeshuis wordt op voorstel van B. en W. verhoogd tot f 280, tengevolge van verplicht pensioenverliaal Op voorstel van B. en W. wordt besloten hijslag te verleencn op de uitkeering van de werkloozenkas, zoodat kasuitkeering en hijslag samen de steun bedraagt. B. en W. stellen voor een Kerstgave te schenken aan de werkloozen, die gedurende 20 weken dit jaar steiyi getrokken hebben en alleen aan gezinnen boven 4 kinderen, Er is een circulaire van den Minister ont vangen, waarin deze zegt, dat aan alle werk loozen 21 pet. op de steun aan Kerstgave kan worden verleend. De heer BLOK zegt dat hij niet meegaat met het voorstel van B. en W. om niet alle steuntrekkers een Kerstgave te schenken. Bat is niet de bedoeling van den Minister: de Minister wil 35 pet. geven aan allemaal, De heer VAN ES is deze meening ook toe gedaan. De heer LE COMTE vindt het oOk billijk dat de regeling van den Minister gevolgd wordt. De heer KNAPE: Een weduwvrouw met kinderen valt er volgens liet voorstel van en W. buiten. Het voorstel van den heer Blok wordt met de stemmen van de hoeren Roetmalt, Dij kers, Mijs en v. d. Doel tegen aangenomen. Aan Buscop wordt het vischrecht over de haven verleend tegen f 1 per jaar voor 1 aar. De VOORZITTER: Vindt u goed, dat B. oil W. de zaa> betr. de commissie van advies afhandelen in hun eerstvolgende vergade ring? De heer BLOK kan zich hiermee vereeni gen. De heer LE COMTE zegt dat het vandaag „hommeles" is geweest hij de steunuitkce- iag. De sleunhitkeering is tijdelijk stojigc- zet, Spr. heeft den lieer Knape gevraagd, ot zij die builen deze zaak staan, geen nadeel zullen ondervinden. Hij kon dit niet garan deeren. De VOORZITTER zegt dal hij vanmiddag maatregelen heelt moeten nemen, daar de taak van den agent, die toch al zoo heel moeilijk is, door de arbeiders nog moeilijker werd g-enufikt. Spr. waarschuwt daartegen. Iemand, die buiten de zaak staat zal er geen schade van ondervinden! De heer VAN ES zegt dat de heer Dijkers hem in do vorige zitting lot leugenaar ban gemaakt. In de notulen van S Dec. 1931 en 27 Oct. '32 komt het echter duidelijk uit. uai n.a. van de voorstellen dootr hem ingediend de Enigo is gaan bezuinigen. Wethouder DIJKERS zegt, dat do heer Van Es heel listig de zaak verdraait. De be zuiniging hoeft wel plaats gevonden na de opmerkingen van den heer Van Es, maai niet naar aanleiding van hem. Afgedacht van al liet „gezwam' 'van den lieer Van Es, heeft de Emgo dat gedaan! De VOORZITTER: Tut-tutl Wethouder DIJKERS: In een conferentie van B. en W. met de Emgo zijn bezuinigin gen aangebracht. De lieer VAN ES loont nogmaals aan, aan de hand van uitlatingen van den Voorzitter en van wethouder Mijs, dat hij wel degelijk de ooi zaak is geweest van de bezuinigingen. Noemt wethouders Dijkers dat gezwam, wan neer een raadslid bezuinigingen voorslaat? Sjir. begrijpt niet, dat een wethouder derge lijke uitlatingen bezigt. Dat schokt het pres tige \an de raad. De VOORZITTER: Ik ben het met u eens, dat mag met gezegd worden. Het is ook niet waar! Wethouder DIJKERS: De hoor Van Es liectt tot vervelens toe over deze zaak in de raad gesproken. Al dat gepraat, laat ik liet zoo zeggen, heeft niets geholpen. De heer VAN ES: Het was een voorstel van mij! Wethouder DIJKERS: Nee, van de Emgo zelf! De lieer LE COMTE zegt, dat op de Enigo vergadering nooit anders gesproken werd dan over extra-bezuiniging. Aanmoedigingen van raadsleden zijn niet noodig. De heer VAN ES: Die zijn wel noodig! De VOORZITTER: Dit punt is nu af. Aan het eind van do vergadering gekomen zijn de, spreekt do Voorzitter zijn waardeering erover uit, dat de raad op zoo vlugge wijze 21 punten van de agenda heeft afgewerkt. Dat doet spr. goed. De heer BLOK waardeert het dat B. on W met waardeering spreken over de Raad, maar wanneer dan cru wethouder het siie ven van een lid \an den Raad, omaaar zijn beste welen in het belang van de gemeente, le handelen, met „gezwam" betitelt dan hen ik liet met den heer Van Es ecus, dat een dergelijke redeneering niet op zijn plaats is. (Applaus op de tribune). Wethouder MIJS: Het is al verbeterd. Daarna gaat de Raad in geheime zittin Vrijdagmorgen en -middag werd de zit ting van liet Kantongerecht gehouden. K., landbouwer te Stellendam, staat te recht wegens liet laten loopen van koeien op verboden grond. Verd. zegt, dat hij gerechtigd was. Ilij heeft een vergunning gehad voor de ge- heolc dijk. Mr. Nijgh, de advocaat van verd., ver klaart dit ook. De heer van Heest, sccr. van de Generale Dijkage, verklaart, dat alleen het bescherm de deel, het voorste gedeelte van de Schar- dijk verhuurd is volgens de notulen. Vtrd. beroept zich op zijn insclirijvings- biljct, waarin hij zegt, dat hij de geheelo dijk wilde huren. Mr. Nijgh vraagt of na ontvangst van het inschrijvingsbiljet verd. bericht is, dat hij de geheele dijk had. Get. van H.: Ja, dat is bericht. Wij had den gedacht, dat verd. wel begrepen zou hebben, dat het onbeschermde gedeelte hier niet onder viel. Wij zijn te poeder trouw geweest, maar K. heeft het be schaamd. De Ambtenaar: De andere inschrijvers boden f 30 voor de dijk, K. f 60. Dat is tweemaal zooveel. Het beschaafde spraak gebruik verslaat onder de nieuwe Scharre- zeedijk de geheele dijk? De lieer v. H. zegt, dat hij duidelijk van te voren heeft gezegd, wat er bedoeld was. De Ambtenaar zegt, dat de geheele dijk door verd. gehuurd is en vraagt vrijspiViak. De verdediger sluit zich bij het requisi toir aan. Verd. wordt vrijgesproken. M. v. d. G. staat terecht wegens het aan rijden van een koe. K. R., 19 jaar, koewachter te Goedereede, verklaart dat verd. de koe aangereden heeft. De Ambtenaar eischt f 15 subs. 5 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot f 15 subs. 5 dagen hechtenis. G. C. L„ 60 jaar, molenaar, Oollgens- plaat, staat terecht wegens overtreding van tarvvevvet. Verd. heeft de vorige maal er kent. Get. V., 52 j. te Alphen aan de Rijn, con troleur tarvvewet, zegt dat verd. inderdaad te laat de noodige vitatarwe heeft gekre gen. Hij had wel tijdig besteld. Get. kon niets ten nadeele van verd. zeggen. De Ambtenaar zegt dat rekening gehou den moet worden met het feit, dat de vita te laat kwam. Hij had echter toch moeten wachten. Spr. eischt een geldboete van f 15 suhs. 4 dagen hechtenis. Verd. zegt, dat hij met winst moet ma len, daarom moet hij wel eens vooruit malen. Verd. wordt veroordeeld tot f 15 boete suhs, 5 dagen hechtenis. J. G., niet verschenen, wordt veroordeeld wegens overtreding van de Leerplichtwet tot 50 cents boete subs. 1 dag hechtenis. A. d. B„ 57 jaar, opzichter, Ooltgensplaat, staat terecht terzake dat hij geloopen heeft op verboden grond. Verd. zegt dat hij er geloopen heeft. Hij was gerechtigd volgens het kadaster om daar te komen. De Ambtenaar: Dat zegt niets! De verdediger, mr. Höpink, vraagt of de veldwachter niet verklaard heeft dat de grond van den heer v. Oosterom was. Spr zegt, dat dit niet het geval was. De Ambtenaar zegt dat hem de zaak nog niet duidelijk is. De zaak wordt aangehouden. H. M., slager te Sommeisdijk, niet ver schenen, wordt wegens overtreding van de- Arbeidswet, het laten verrichten van arbeid door een minderjarige jongen, veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. M. V., niet verschenen, wordt wegens het bouwen op verboden grond veroordeeld tot f 15 subs. 5 dagen hechtenis L. G., niet verschenen, J. G., 20 jaar, ar beider te Ouddorp, Xaat terecht wegens baldadigheid. Verd. zegt, dat hij niet op de vensters geslagen heeft. Verd. weet niet wie er geslagen heeft. Er waren veel men- schen op den weg. L. v. d. L., 57 jaar, koopman te Ouddorp, verklaart dat tegen zijn woning geslagen is. Hij weet niet wie het gerjaan heeft. Er waren geen menschen meer op de straat toen hij buiten kwam. H. Gr., 20 jaar, loodarbeider te Ouddorp, zegt dat hij verd. niet gezien heeft. De Ambtenaar: Wie hebt u dan ,wel ge zien? Get.: Vliedland, Poortvliet, L. Grinwis Verd. heeft hij niet gezien. De Ambtenaar: Ze waren bij elkaar? Get.: Ja. Get, W. V. verklaart, dat hij in de hel- lioek is geweest. Verd. was er ook. De Ambtenaar: Weet u dat zeker? Get. V.; Ja. De Ambtenaar: Er worden hier mein- ceden gepleegd! De Kantonrechter tot H. Gr.: Blijft u er bij, dat verdachte er niet hij was'! Get. II. Gr.: Ik weet het niet zeker meerl Dan komt voor H. Gr. als verdachte we gens dezelfde overtreding. Verd. zegt, dat hij niets gedaan heeft. Ilij heeft niets ge zien ook. A. II., niet verschenen, IV. VI,, 20 jaar, arbeider te Ouddorp, komt vervolgens als verd. wegens liet zelfde feit voor Verd. heeft liet niet gedaan en gezien. J. P., niet verschenen. De Ambtenaar zegt, dat hij geen verdere getuigen wil hooren, omdat hij het afleg gen van meineoden w il voorkomen. Bij gebrek aan bewijs vraagt hij vrij spraak. Alle verd. worden vrijgesproken. P. v. D., 25 jaar, landarbeider te Oud dorp, wordt wegens overtreding van de crisiskockenwct veroordeeld tot f 10 suhs. 5 dagen hechtenis. P. Kr., 26 jaar, landbouwer te Ooltgens plaat, staat terecht wegens het voorhanden bobben van een gomzenbuks zonder dc vergunning. Do Ambtenaar eischt f 10 boete suhs. dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot f 10 subs, dagen hechtenis. P. J., G. v. d. N., II. C, van W, en C. v VV„ le Goeroe en Stellendam, staan terecht terzake dat zij als eigenaars van liuizci geen aansluiting wilden Dij de waterleiding P. J. verklaart dat hij niet tegen de vva tcrleiding is, maar dat hij niet wilde tcc- kenen. Daar is hij pertinent tegen. G. v. d. N. zegt, dat hij niet tegen de aanleg van de. waterleiding is. Ik wil och ter geen voorwaarden teekenen, die ik niet na kan komen, aldus verd. De andere verd. verklaren hetzelfde. Get. C. v. li.: Welk artikel geeft aan, dat ik moet teekenen? De Kantonrechter: Dat staat er alle maal in! De Ambtenaar: De verordening zegt het De H. II. heelt uitgemaakt dat gedwongen kan worden tot het teekenen van een oon tract. Sjir. vraagt voor allemaal 1 5 boete suhs. t dag hechtenis. P. J. zegt dat hij een valsch stuk teekent wanneer in liet stuk staaf, „op uw aan vrage is voldaan De Ambtenaar; Dan zou de waterleiding een valsche verklaring aanbieden. O. v. d. N.: Ik kan de waterleiding niet betalen. Verd. worden veroordeeld tot f 3 subs, dagen hechtenis. K. Z„ 31 jaar, schippersknechf te Dirk. land, wordt wegens het vervoeren van een doode haas zonder dat de jacht open was veroordeeld tot f 10 boete suhs. 5 dagen hechtenis. B. Dr., 21 jaar, stoker te Middclliarnis, staat terecht wegens het stelen van aard appelen. Verd. erkent. Bij elke hoer mag men le zen, dat is een gewoonte. We zitten er krap voor. A. II. verklaart dat hij gezien heeft dal verd. de aardappelen meenam. Get. heelt verd. gewaarschuwd. Hij is reeds eerder gewaarschuwd. De Ambtenaar eischt een geldboete van f 14 subs. 3 dagen hechtenis. Dr. vindt de boete Ie hoog, liet is een oud gebruik. Verd. wordt veroordc>d tot f 8 suhs. dagen hechtenis. H. Bk, 36 jaar, losvverkman te Middel harnis, staat voor een zelfde feit terecht. Verd. heeft een groot gezin, daarom hij gaan lezen. Get. R. verklaart hetzelfde van deze void Verd. wordt veroordeeld tot f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. T. E. T„ 27 jaar, chauffeur te Ouddorp slaat terecht wegens het stelen van voeder bieten. Verd. ontkent, liij heeft de bicten op eigen land gehaald. H. M„ 31 jaar, landbouwer te Ouddorp, verklaart, dal verd. van zijn land afkwam. Gef. heeft niet gezien, dat verd. van het land kwam. De Kantonrechter: O, dan weten we het al! Verd. zegt dat zijn neef M. een wrok te gen hem heeft. De Ambtenaar vraagt vrijspraak. Verd. wordt vrijgesproken. J. de Gr., 61 jaar, landbouwer te Sommels dijk, staat terecht wegens het niet oprui men van een hooischelf, na aanzeggin; van B. en W. Verd. zegt dat hij geen paarden had om de schelf weg te halen. De Ambtenaar vraagt een geldboete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. U.K. II. Prinses Juliana is Donderdag, in degenwoordighei' van hel geheele hoofdbestuur, ■plechtig geïnstalleerd als voorzitster van het Kederl. Roodc Kruis, in dc plaats van tiaar vader, wijlen Z. K. II. Prins Hendrik. Aan dr tafel van het hoofdbestuur t'.t.n.r. de hoofdoffiei r van gezondheid 2e klasse arts J. Boosman, 'Ir V'. baron van Lyndrv. penningmeester, luitenant generaal 0. a. Jhr J. II. Ituell, eerste onder voorzitter, II. K. II. de Prinses. Mr Dr I'. IV. Donker Curtius, secretaris generaal, Jhr II. Bcelaeits i van Blokland en Mr Dr D. A. P. A'. Kooien. C. P. te Ouddorp staat terecht wegens het laten loopen van een koe op verboden grond. Verd. zegt dat het onjuist is. Hij denkt dat hei uit wraak gaat. M. W., voehouder te Ouddorp, verklaart dat de koe oji zijn grond liep. Ook de se cretaris heeft hem al eens gewaarschuwd. J. P., 17 jinar, landarbeider te Ouddorp, verklaart dat hij dien avond is gaan kijken. Allo beesten waren in do wei. Do zaak wordt aangehouden tot het hoo ren van een andere getuige P. D, 21 jaar, schilder, Ooltgensplaat, staat terecht wegens het links rijden op de weg en zonder licht, tengevolge waarvan een aanrijding plaats vond. Verd. zegl dat liet wielrenners waren. Verd. zegt dat hij wel licht had. C. d. Br., timmerman, verklaart dat verd. links van dc weg reed. Ilij heeft geen licht gezien. Ilij vraagt f 2,50 schadever goeding. J. te Ooltgensplaat verklaart hetzelfde. Void, ontkent. De Ambtenaar vraagt f 5 suhs. 3 dagen wegens het rijden zonder licht en voor liet andere feit ook f 5 suhs. 4 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld lot tweemaal 13 boete suhs. 1 (lag hechtenis mot betaling van de schadevergoeding. II. T„ 52 jaar. Nieuwe Tonge, slaat te recht terzake dat hij niet aan heeft willen sluiten hij dc waterleiding. Verd. zegl, dat hij ueen centen heeft. De Ambtenaar: Kont u Jan Koekoek? Verd.: Nee. De Ambtenaar: Iluttckoek dan? Verd.: Nee, nooit. De zaak wordt aangehouden opdat nog enkele getuigen gehoord zullen worden. Jan Iv. te Sommeisdijk, slaat voor het zelfde feit terecht Verd. zegt, flat hij geen geld heeft. Ik zit voor zware lasten. Deze zaak wordt ook ongehouden. Joh. \V„ 51 jaar, landbouwer te Nieuwe Tonge, staat voor hetzelfde feit terecht. Verd. wordt voroordceid tot f 3 suhs. 2 dagen hechtenis. M. v. 1). en A. de J., resp. 50 jaar, schip per te Stellendam, en garnalenhandelaar te Stellendam, slaan terecht wegens het niet vasthouden van honden, die schapen liaiivielen en doodden. M. v. D. ontkent en A. de J. eveneens. Volgens hen was het niet mogelijk, dat de honden in oen kwartier tijds 8 schapen vermoorden. L. M., 19 jaar, landbouwer te Stellendam, verklaart dat hij gezien heeft dat die hon den dc schapen doodden. Met z'n vieren hebben ze de honden go volgd. Do Kantonrechter: Staan die honden als gevaarlijk bekend? Get.: Dat weet ik niet. Verd. de J. vraagt of hij gezien heeft dat dc honden liet schaap dood maakten. Get.: Ja, ze zaten' allebei oji één schaap Verd. vraagt waarom get. dan geen au dei'e getuigen meegebracht 1 iccft. De zaak wordt aangehouden tot het boa ren van getuigen. J. G. 15., niet verschenen, staat terecht wegens het spannen van een staaldraad over dc haven van Ooltgensplaat zonder verlof. Van N., vccrschippos, verklaart, dat de doorvaart door die draad belommerd werd Het was gevaarlijk. Dp hoot had stukken De Ambtenaar eischt f 5 of 2 dagen hechtenis. Veril.: Er is een schade van f 10. Kantonrechter: 1' holit geen rekening! Verd. wordt veroordeeld tot f 5 boete suhs. 2 dagen hechtenis. C. J. C. dc 44'., 10 jaar, landbouwer te Ooltgensplaat, staat terecht wegens het in het span hebben van een paard, dat een wond had. Verd. zegt, dat het paard een open wond had, hot dier had er echter geen last van. De Ambtenaar vraagt f S boete suhs. 4 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot f S boete suhs. 4 dagen hechtenis. C. v. 't II., 25 jaar, chauffeur te Dirks land, staat terecht terzake dat hij links heeft gehouden. Verd. ontkent. Ilij moest een wagen links passeeren. II. 4V„ 46 jaar, gemeentewerkman te Me lissant, verklaart, dat verd. een cement- paal stuk gereden heeft. Verd. wordt veroordeeld tot f S subs. 4 dagen hechtenis. L. v. d. 4'., 61 jaar, botermaker te Nieuwe Tonge, staat terecht terzake dat hij boter voorhanden had zonder '1 vercischtc merk. 4'erd. erkent. De merken waren niet vol doende ingedrukt. 4'erd. wordt veroordeeld tot f 10 boete suhs. 5 dagen hechtenis A. C. K„ 28 jaar, hakker te Stad aan 't Haringvliet, staat terecht terzake dat hij een gaskraclitvverktuig heeft laten draaien zonder vergunning. Verd. erkent. Zijn vrouw was ziek. Daar om moest liij op verboden uren laten draaien. Verd. wordt veroordeeld tot f 10 boete suhs. 5 dagen hechtenis. A. J. v. LI., niet verschenen, L. G. St, 64 jaar, koopman te Sommeisdijk, staan (e- recht wegens het niet aansluiten hij do waterleiding. Verd. zegt dat hij niet teekenen wil, om dat liij de draagkracht daarvan niet weet. 4'eldvv. van E., 59 jaar, te Middelbands, bevestigt het ten laste gelegde. D'e beide verd. worden veroordeeld tot f 3 suhs. 2 dagen hechtenis. Verd. St.: Als ik wil zitten, komen zo me dan halen van Es? (Vroolijkheid.) II. v. L. te Den Bommel wordt wegens het vervoeren van aardappelen zonder ver gunning veroordeeld tot t' 6 boete suhs. 3 dageii hechtenis. 1'. 4'., 22 jaar, molenaar te Achthuizen, staat terecht wegens liet rijden mot een auto links van de weg, tengevolge waar van hij omgeslagen en iemand verwond is M. P., 19 jaar, arbeider te U., verklaart dat hij geen eed af wil leggen. De Ambtenaar: Dan moet je gegijseld worden! P. P. verklaart dat hij geen eed af wil leggen. Hij is te jong. De heide jongens worden aangehouden. Daarna wordt de zitting geschorst In de middagzitting leggen de heide jon gens wel de eed af. Eerst worden de getuigen nog gehoord in de zaak tegen I'. V. De. Kantonrechter zegt (lat verd. bekend staat als een woest rijder. De ambtenaar acht het wettig en overt, bewijs geleverd. Er moet tijdig genoeg be steld worden! Hun gedrag als molenaars staat zeer plecht aangeschreven. In het be gin van dit jaar zijn ze nog tol f 14 harte veroordeeld. Spr. vraagt een zware boete tegen C. M. f 300 subs. 30 dagen hechtenis. De anderen vvoiden vrijgesproken. M: Hen ik nu zoo 'n berucht man? De verdediger: Laat liet maar aan mij over .tot 41.). De verdediger zegt, dat C. M. 100 jiCt. inl. tarwa hec.t geru; 1-:i. Er was voor C. M geen aan!, om de tarvvevvet te overtreden. Er was een tekort aan vita-tanve. 4 dagen liet overtuigend bewijs wordt niet gel» i lam; heeft ttezo molenaar zijn molen stil- verd. 4'ord. wordt vrijgesproken. gezet. E- is te langzaam geleverd. Hij boeit A. v. R., landbouwer te Middelharnis, door zijn broer vertegenwoordigd, staat te recht wegens openbare dronkenschap. Zijn broer verklaart, dat verd. zich thans niet meer aan drank te huiten gaat. Verd. wordt veroordeeld tot f 15 hoeio suhs. 5 dagen hechtenis A. v. d. Kr., 34 jaar, landbouwer te Dirksland, staat wegens hetzelfde feit terecht. Verd. wordt veroordeeld tol een geld boete van f 8 subs. 4 dagen. II. Cli. v. II. wordt wegens liet rijden zon der liclit en zonder verlichting van achter nummer, veroordeeld tot tvvoemual suhs. 4 dagen II. de G., niet verschenen, wordt wegens liet rijden zonder licht veroordeeld tot f 4 boete suhs. 3 dagen hechtenis. 44 egens hetzelfde feit B. F. tot f 5 boete suhs. 3 dagen heehtenjs, G. I). te Dirksland, eveneens voor het ze,'!» fe.it, dezelfde boete. J. de_L. eveneens C. v.'G. wordt voop liet autorijden zonder rijbewijs veroordeeld tol f 6 boete suhs. 3 dagen hechtenis. De zaak tegen L. KI. wordt aangehouden. L. A., niet verschenen, wordt wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot tweemaal f 2 boete suhs. 1 dag hechtenis, de tweede voor het rijden zonder reflector. B. A„ niet verschenen, wordt wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot f 10 boete suhs. 5 dagen hechtenis M. de Gr. wordt wegens liet venten zon der vergunning veroordeeld tot f 3 boete suhs. 1 dag hechtenis. J. M- v, d, E„ 11. N., T. v. d. I'. M. Bl„ M. v. d. SI. waarvoor de caféhouder T. als gemachtigde van de anderen gekomen is, staan terecht wegens het aanwezig zijn na sluitingstijd in een café. Verdachten erkennen, volgens gemachtig de. Ze waren echter in de particuliere ver trekken van den caféhouder. De ambtenaar zegt, dat geen sprake is vau belemmering van huiselijk verkee, De huisgenoot en mogen binnen, andere echter niet. Spr. vraagt vrjor ieder oen geldboete van f 6 suhs. 3 dagen hechteni.-. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. A. T., de gemachtigde uit de vorige zaak staat voor hetzelfde feit tot dezelfde straf terecht; de kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. F C. Str., niet verschenencn, wordt we gens het fietsen zonder hel veroordeeld tot f 5 boete, suhs. 2 dagen hechtenis. A. v. d. II. eveneens. 11 15. eveneens. L v. d. .41. wordt wegens links houden veroordeeld tot f 4 boete suhs 2 dagen hech tenis. J L„ landhouwknecht D'land, staat te recht dat hij met een wielslcde heeft ge reden over den weg zonder licht en niet gekoppeld was achter de paarden. 4'erd. zegt, dat hij het niet wist. 4'erd. wordt veroordeeld tot f 3 boete suhs 2 dagen hechtenis. C. Gr. niet verschenen, wordt wegens hel rijden zonder licht veroordeeld tot 1 3 liocto subs. 4 dagen hechtenis. T. G. eveneens. N. D. eveneens. T. A., 20 jaar, landh. te Stad aan 't II. staat terecht terzake dat hij zonder licht had gereden met een wagen en zonder een reflector. Dc ambtenaar vraagt een boete van f 5 subs. 3 dagen voor liet eerste en f 4 suhs. 2 dagen voor het andere geval. 4'erd. wordt veroordeeld tot f 6 boete suhs. 2 dagen hechtenis. G. v. d. L„ 49 jaar, koopman te S'dijk, staat terecht terzake dat hij met een hon denwagen gereden had, zonder dat er een drinkbak enz. er bij was. Daarbij zaten er tw ee personen op. Verd. zegt dat hij buiten de kom van de gemeente was, de kar was gekeurd, de hond ook. Een ligpjank is wel degelijk aanwezig geweest. Er hebben wel twee personen op de kar gezeten, verd. had geen inschrijving» biljet. Majoor Kleinjan zegt, dat het onjuist is wat verd. zegt. Er was geen ligplank enz. De ambt. zegt, dat 4 overtredingen zijn gepleegd. Spr. vraagt voor ieder feit een geldboete van f 3 ^ubs 2 dagen hechtenis 4'erd. wordt veroordeeld tot 4 geldboeten van f 2, suhs. 4 maal 2 dagen. M. B. 29 jaar, te S'dijk wordt wegens Let rijden zonder licht veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen. J C M„ C. M. en M J M M, Sommeisdijk, molenaar, staan terecht terzake dat zij niet voldoende tarvve-vita in huil meel hadden venbruikt. 4'erd. erkennen. De verdediger, Mr. van Ree, erkent dat C. M. de feiten heeft gepleegd. J. C. M. bemoeit zich niet met do molen Get. H, controleur van de tarvvevvet, ve' klaart, dat verd. toegegeven hebben. De verdediger vraagt of de controleur gevraagd heeft, wie verantwoordelijk was. Get. H: Neen! Dat is de tirilia! Get. B., 44 jaar, landb. secr. van de gevv tarvveorg. te Ilerkingen, verklaart, dat om de tarwe gebeld is. zijn '.ank toch niet naar de maan te laten gaan. De eisch van den Ambt is buiten-i gewoon hoog. Deze verdachte is hier, vol gens de ambt. vaak als getuige voor ge weest te in (terg. zaken. Dat zou zijn slechte li na in bewijzen. Spr. hoopt, dat het hij dn justitie geen gewoonte zal worden, dat menschen, die vaak als getuigen verschij nen, een zwaardere boete zuüqn krijgen. Hoe zwaar zou ik, aldus spr.. dan niet ge straft moeten worden (vroolijkheid). Spr. overlegt een juridisch jileidooi en vraagt schriltelijko v onnisvvijziging. De Ambtenaar repliceert en zegt, dat er 1 wel degelijk over het verwerken van vitti- jtarwo gesproken wordt. Na (te verwerking mag men '1 pas voorliande/l hebben. Spr. ein digde met enkele juridische opmerkingen. De verdediger antwoordt, dal arresten van de ÏI..R. zoowel ouder verwerken voor handen hebben wordt verstaan als an dersom. De kantonrechter zal seliriftelijk vonnis wijzen. J. St. wordt veroordeeld wegens zonder licht rijden tot f 3 boete of 3 da-gen hech tenis, 44. J. M, uit Ouddorp, werd gedagvaard wegens (e ver aan de linkerkant van Jen weg rijden. De zaak wordt aangehoudosx tol nadere getuigenverklaringen. II. 44. uit Ouddorp wordt gedagvaard, daar hij met een kreupel paard zou gereden hebben. Verdachte verklaart, dal het paard kreupel was geworden op het land, zoodat brij aan het gebeurde niets kon doen. President: P had heter het paard uit kunnen spannen, dan zoo door te rijden. 4 erdachte wordt veroordeeld tot een geld boete van f 6 of 3 dagen hechtenis. C. M. havenmeester te Ooltgensplaat werd gedagvaard wegens liet overtreden van de drankwet. De zaak wordt tot nader nader onderzoek, aangehouden voor onbe paalde tijd. S. 44'., niet verschenen, wordt veroordeeld wegens overtrading van de Jachtwet t( t f 39 boete of 10 dg. hechtenis. C J G., schipper te Stad aan het Haringi vliet, wordt veroordeeld tot een geldboete vail 1 8 of 4 dagen hechtenis, daar hij op onvoorzichtige wijze liet portier van zijn auto, aan do rechterkant van de weg staande, had geopend, wat tengevolge had, dal een passeerend wielrijder kwam te val len en verwond werd. C. Iv uit Melissant, (niet ter zitting verschenen) werd ten laste gelegd, dat hij een boerenwagen passeorend, niet geno»g naar links had uitgeweken wat tengevolge rad, dat wagen en bestuurder in de sloot waren terecht gekomen. Na de verklaringen der getuigen, wordt verdachte schuldig be vonden en veroordeeld tot een geldboete van f 5 of 3 dgn. hechtenis. II. A. v. B. machinist hij ite R T M. wordt veroordeeld tot f 20 hoete of 14 dagen hech tenis, wegens liet onvoldoende signaal geven hij Jiet passeeren van de overweg te Melissant. De bestuurder van een naderen de vrachtwagen, dc tram te laat bemerkend was zoodoende genoodzaakt teem een paal te rijden om erger te voorkomen. J. S. te Middelharnis werd veroordeeld voor twee hem ten laste gelegde feiten, zijnde het aanrijden van een wielrijder en een stilstaande auto. 4'erdachte voert aan dat de auto net om de hoek stond gepar keerd en buiten de lichtkring om, de daar staande lantaarn stond. Het 0.41. vindt liet ten laste gelegde zeer ernstig en vraagt strenge veroordeeling. Verdachte komt er af met oen geldboete van f 12 of 10 dgn hechtenis met vergoeding van de schade, zijnde t 50. .41. 4'. te Stad aan 't Harinvliet veroor deeld wegens het niet opkomen als getuige tot een geldboete van f 3 of 2 dagen hech tenis. 4"oor 't zelfde feil J. v. 't G. tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Idem C. in 't 4'.. Ouddorp, f 3 of 2 dagen hechtenis. 4V. B., gedagvaard wegens loopen op ver boden grond. De zaak wordt aangehouden tot nadere getuigenverklaring. 44'. de G. veroordeeld voor 't rijden zon der licht, f 5 of 3 dagen hechtenis. L. de 44'. voor 't rijden op een verboden weg, f 3 of 2 dagen hechtenis. S. Iv. wordt veroordeeld wegens open bare dronkenschap tot f 16 boete of 5 dagen hechtenis. Joh. de 4V. idem. F. H. Str. voor 't loopen op verboden grond tot f 3 ot 3 dagen. M. C. de M. te Sommeisdijk wordt ver oordeeld voor liet laten staan van zijn auto zonder achterlicht tot een boete van 2 maat f 4 of 2 maal 4 dagen hechtenis. S. Tr. voor hetzelfde feit tot 2 maal f 4 of 2 maal 4 dagen hechtenis. P. N. idem; C. P. idem tot f 5 of 4 dagen hechtenis. Vervolgens werden vele personen veroor deeld wegens het overtreden van de crisis- vvet inzake het verbouwen van groenten zonder lid te zijn van de Centr. Groenten- en Fruitorganisatie. Allen werden veroor deeld tot een hoete van f 10 o.f 5 dagen hechtenis.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3