MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 ARNOLD SPOEL OVERLEDEN KERSTVEETENTOONSTELLING TE ROTTERDAM Gemengd Nieuws* Zanger, paedagoog, componist Schepper van de Volkszang- beweging Op bijna 73 jarigen leeftijd is Dinsdag namiddag vier uur in „Brcmovo" te Den Haag, na een aldaar ondergane operatie, overleden de bekende musi cus, Arnold Spoel. Arnold Spoel is afkomstig uit Dubbeldam, bij Dordt. In het ouderlijk lvuis werden, zoo als hij eens in een interview verklaarde, psalmen en gezangen gezongen en zijn va der, die hij reeds jong verloor, wilde dat hij onderwijzer inorganist in zijn kerk zou worden. De schoonheid van onze krrk-ko- ralén wist liij al spoedig te waardceren, maar hij had geen instrument dan een tnond harmonica. Daarop begonnen de eerste oefe ningen. Later op de Rijksnormaallessen diri geerde hij een clubje medeleerlingen. Hij was toen 13 of 10 jaar. Bij de mondharmonica was het intus- schen niet gebleven. Hij wist van zijn vader een oude piano los le krijgen en die werd op zolder bespeeld, want beneden mocht het ding niet staan. Later huurde zijn moeder voor hem een bel ere piano. Hij was inmiddels muzieklessen gaan no men en begon ook al zoo'n beetje te compo- necren. Toch slaagde liij er in zijn onderwijzers akte te halen en liij werd aangesteld te Maasdam. Een oom wist te bewerken dat liij in de muziekwereld kwam. Hierbij hielp hem ver bazend zijn a prima visla lezen van muziek. Zoo moest hij eens le Zaandam voor Mes- scliaert invallen en hij zong dien avond zonder de muziek ooit gezien te hebben. Spoel had een omvangrijke stem. Hij kon zoowel tenor als bas zingen. Op 20-jarigen leeftijd kwam bij te Berlijn aan de Hochscliule fiir Musik en werd daar in de opera-klasse geplaatst. Hij leerde daar zijn-toekomstige vrouw kennen, die hem, na een gelukkig huwelijk, ongeveer veertien jaar geleden door den dood ontviel. Twee dochters werden hein geboren, die beide ook zangeres werden. Beiden wonen in Duitsch- Iand. Spoel zelf is wel Hollander in hart en nie ren gebleven. Een verzoek om in Keulen le komen werken heeft hij afgeslagen. De Ha genaars hebben hem toen uit dank een mooien vleugel gegeven. Na te Berlijn lieeft liij nog een poosje in Wesel gewoond. Tc Berlijn terug solliciteer de liij naar de vacature aan de Kon. Muziek- \oor de zangklasse. Op 1 Mei 1S83 werd hij benoemd. school (nu Conservatorium) te Den Haag Met zijn Volkszangavonden begon Spoel ongeveer in lttli, maar zijn liefde voor liet HoUaiulsche lied bestond al zoo lang liij zin gen kon. .AI veertig jaar-geleden zong liij in Den Haag Hollantlsche liederen op een con cert. en dat was toon een evenement. Zelf beeft liij er zeker een honderdtal gecompo neerd. De bekendste zijn wel „Van een Ko- ninasvrouwe" en „Wij willen Holland houen" Eenigen tijd geleden nog verscheen een mooi lied van zijn hand „.Juliana van Nassauen". Spoel beschouwde het als een groot succes van zijn leven, dat liij in ons volk liefde heeft gewekt om in zijn eigen taal te zin gen. Niet alleen in Den Haag, maar ook daar buiten: Groningen, Assen, Hengelo, Almelo, Vlissingen en Maastricht, heeft Spoel succes rijke zangavonden gegeven. Het Koninklijk Huis sympathiseerde met deze avonden zeer. De Koningin zelf is ver scheidene keeren op Spool's avonden ge weest. Ook heeft Spoel eens een zanginid- dag op het Loo gegeven met 4(J0 personen uit de hofkringen en de omgeving. Van die volkszang-beweging is ook een ver edelende invloed op den straatzang uitge gaan. Met zijn Vocaal-Ensemble is Spoel ook ver schillende malen in het buitenland: Belgiii, Frankrijk, Duitschland, geweest, om het Hol- landsche lied le propageeren. Deze bijzondere man, zanger en paedagoog en componist, die vervuld was van liefde voor eigen land en taal en lied, is thans \an ons heengegaan. Velen, zeer velen zul len hem missen. Zijn dood is een nationaal verlies, dat niet licht kan worden goedge maakt. Maar het spoor, dat zijn nuttig leven heeft achtergelaten, zal niet gemakkelijk ver dwijnen, want het is diep. Het Volkszangkoor in Den Haag, dat gis teravond het Kerstprogram voorbereidde voor de volgende, week, heeft zijn geliefden stichter en voorganger herdacht en is van plan hij zijn laatsten gang werken van den ontslapen meester ten gohoorc te brengen. Arnold Spoel was behalve ridder in de orde van Oranje Nassau, officier in de Huis orde van Oranje, begiftigd met do zilveren medaille voor Kunsten en Wetenschappen van de Koningin, officier de l'Instructiou publique, officier in de Danebrogorde en rid der van den Ronden Adelaar van Pruisen. Verder was Arnold Spoel eerelid van liet Orkest Euterpe e.i Lid van Verdienste van de Kon. Zangverce. iging Cecilia. DE DANK AAN ALBURY De heer Sluiter, die aan liet gemeente bestuur van Albury persoonlijk de dank van Nederland voor de hij de noodlanding van cl? Uivei* verleende hulp zal betuigen, is in Melbourne aangekomen. In Albury zal liij aan den burgemeester een met goud be slagen voorzittershamer aanbieden en aan de wethouders en eenige andere personen zilveren sigarettenkokers. Dinsdagmorgen is de eerste Kerstvee tentoonstelling, georganiseerd door de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Veehandelaren, op de Rotterdam- sche veemarkt opengesteld. Zooals men weet wordt reeds telken jare door dc Holl. Mij. een Paaschvee- tentoonstelling gehouden, die een groofe roep heeft. De veehandelaren achtten het, naar de voorzitter van het bestuur ons mededeelde, nuttig om ook in de wintermaanden de Ilotterdam- sche veemarkt een attractie te geven. Rotterdam heeft de laatste jaren veel concurrentie gekregen van andere markten, zooals Den Bosch en Utrecht, die veel beter zijn geoutilleerd en in afgesloton hallen worden gehouden. Het gevolg is, dat veehouders en vee handelaren daar komen markten en relaties voor Rotterdam verloren gaan. Bovendien vond men het nut lig om juist voor de Kerstdagen een vee-tentoonstelling te houden, omdat het voor de slagers van belang is in de concurrentie tegen de poe liers eerste klas bceslen te kunnen slach ten, die toch veelal op dit soort tentoonstel lingen worden aangevoerd. De v ermelding in do etalage, dat men een kampioen beeft go- slarht is natuurlijk een attractie op zich zelf. Deze eerste tentoonstelling werd gehou den onder dc overkapping op het veemarkt- terrein. Veel feestelijke vlaggen gaven aan de tentoonstelling een fleurige noot; een ver sierde kerstboom deed te midden van het vee wel wat vreemd aan, evenals de radio- muziek, die pakkende Schlagers liet hooren meer Ion gerieve van de slagers dan van het vee. Op de.ze eerste tentoonstelling waren on geveer twee honderd stuks vee ingezonden. In tegenstelling mot de Holl. Mij. voor Land bouw liet liet tentoonstellihgscomité van de veehandelaren ook niet geregistreerd vee toe. Men was n.l. van oordcel, dat onder het niet geregistreerde vee ook veel beesten voor komen, die floot" den handel nog hooger worden gewaardeerd, omdat zij, afgezien van do tnelkgift, uitstekend geschikt zijn vuor lyfokken van goed slacht vee. Onder de inzondingen was verhoudingsge wijs liet spoolingdistrict liet liest vertegen woordigd. Ook was er een pracht-collectie slachtpaarden. Onder de met hard voer gemeste koeien waren echter evenzeer talrijke exemplaren, die de bewondering opwekten van do be zoekers. Onder deze waren ook tal van Bel gische veehandelaren, die speciaal waren uitgenoodigd, omdat dc Ned. Bond van Vee handelaren de relaties met België op zoo lioogen prijs stelt. De voorzitter van het ten- tooiistcllingsconiité, de heer H. Grootenboer, van Dirksiand, heeft daaraan herinnerd en in een toespraak ook de inzenders dank ge zegd. Bekroningen Groep 1. Algew. vette koeien met bard voer gemes': 1. .1. de Bakker, Klundert; 2. R. A de Crocs, Rijswijk; 3. J. L. do Groot C.zii, Zoetcini'er. Groep 2. Vette koeien (6 breede tanden): 1. A. S. v. d. Hoven, Hilversum: 2. A. .1. Swcere, Willemstad; 3, A. Wolleswinkcl Bcnnekom. Groep 3. Vette koeien (4 breede tanden): t. A. Rijnsburger, Leiderdorp; 2. dezelfde; 3. J. Tukker, Brandwijk. Groep 4. Vette vaarzen. 1. J. F. Wolles winkcl Bcnnekom; 2. II. Grootenboer, Dirks land; 3. J. M. de Hoon, Fijnaart. Groep 6. Ossen m. br. tanden: 1. W. Wens veen, Ilillegeiïberg: 2. dezelfde; 3. dezelfde. (jroep 7. Stieren van elke leeftijd: 1. M. Verwaai; 2. S. v d Hol, Usqucrt; 3. W. J. dc Vink. Bodegraven. Groep 8. Vu'te kalveren (Brabantsch): 1. Vork. Ver. N.C.B., Eindhoven; 2. Jos. Wijn bergen, Boxtel: (Gelderscli)1. Gebr Strauss Terborg; 2. Dezelfde. Groep 9 Vette koeien (afgew. met spoe ling geniest): 1. J. v Woerden, Rotterdam; 2. Coöperatie Volharding, Den Haag; 3. P. Graafian I. Ovrscliic. Groep 10. Vette koeien n. afgew.: 1. D. Roodetiburg, Delft; 2. Dezelfde: 3. Coöpera tie Volharding, Don Haag. Groep 10a. Ossen met spoeling gemest. 1. .1. Poot, Kcthel; 2, 3 en 4. Coöp. „Volharding" Den Haag. Groep 11. Gebruiks- en handclsvee, (kali- dragende koeien geschikt voor export) 1 G Vink, Heyenoord, 2 en 3 C. Alkemade, alhier. (Kampioenschap kalfdragende koe) G- Vink, Heijenoord. Groep 18. 1. J. Oud, Ouderkerk a. d. Am- stel; 2. idem, 3. S. v. d. Hal, Usqucrt. Groep 15 en 16. Zichtbaar kalfdragende koeien. 1 G. Boni, Spmmelsdijk; 2 KI. Bilt, Bommel; 3 J. Oud. Ouderkerk a. d. Amstel. Groep 17. Melkkoeien (gesch. v. d. stier of gestierd, eiken leeftijd): 1 J. Oud. Ouderkerk a. d. Amstel; 2 en 3 L. Saarloos, Hekelingen Groep 18. Koeien geschikt voor de mesterij (eiken leeftijd): 1 M. den Hollander, Nieu- werkerk a. d. IJssel; 2 H. P. Loos, Rijswijk: 3. S. van der Hal, Usquert. Groep 19. Vaarzen (minstens 2 breede tan den): 1 A. Jansen Koks, Ossendrecht; 2 L. Willems. Roozendaal; 3 A. Jansen Koks, Os sendrecht. Groep 20. Pinken. 1. S. v. (1. I-Ial, Usquert; 2 F. J. van der Wolk, Leiderdorp. Groep 21. Vaarskalveren: 1 J P. Kastleyn, Lange Iluigeweide; 2 KI. Kuiper, Gaastmeer; 3. II. J. v. Dijk, Stein bij Haastrecht, eervol le vermelding K. Kuyper, Gaastmeer. Groep 23. Stierkalveren. KI. Kuyper, Gaast meer, 1, 2, 3 en eervolle Vermelding. Kam- pioenstierkalf dezelfde inzender. Groep 24. Dikbillen (minstens 2 breede tanden) 1 A. Jansen Koks, Ossendrecht; 2 II. Grootenboer, Dirksiand; 3 I.. Saarloos, Hekelingen; 3. eervolle vermeldingen H- Grootenboer, Dirksiand. Dikbilpinken 1 en 2 A. Rijnsburger, Leiderdorp. Groep 27. Slachtpaarden (4 jaar en ouder). 1 Joh. v. d. Linden, alhier; 2. E. H. Pin, Cu- lemborg. Eervolle vermelding A. Schippers, Oud-Beijerland. Groep 28. Slachtpaarden (tot 3 jaar): 1. (kampioen) Joh. van der Linden, alhier; 2. E. II. Pin, Culemborg; eervolle ve.rmelding Joh. v. d. Linden, alhier. Groep 29. Slachtschapen en lammeren (hokken van 4 stuks). 1 en 2. G. J. van der Stoel, Wassenaar. Groep 31. Fokschapen, rammen (van eiken leeftijd) T. C. Dekker. Barendrecht; 2. en 3. C. Kooyman, Barendrecht. Collecties: H. Grootenboer, Dirksiand; col lectie dikbilpinken, cup, aangeboden door „De Landbouw" alhier; Coöp. „Volharding", Den Haag, ossen met spoeling gemest, verg. zilveren medaille van de Middenstands- bank, alhier; Klaas Kuyper, Aalsmeer, gras- kalveren, verg. zilveren medaille, van de Vee- en Vleeschhandcl. Vette koeien (met hard voer gemest). Ver guld zilveren medaille, dr. G. H. J. Terwoert, Zwolle, eerv. vermeldingen; L. Stolk, alhier; G. v. d. Slavs, Moerdijk; J. Tukker Jzn., Brandwijk; A. Jansen Koks, Ossendrecht. Ossen met meer dan 2 breede tanden 1. W. Wensveon, Hillegersberg, verg. zilveren me daille van den Bond van Zceuwsche vee handelaren. Vette koeien met 4 breede tanden. Me daille D. Roodenburg, Delft. Gebruiks- en handelsvee (mooiste collectie kalfdragende koeien) G. Vink, Heincnoord. verg. zilv. medaille van de Nat. vereeniging tot hot houden van vee- en paardententoon- stellingen. Mooiste coll. melkkoeien, J. Oud, Ouder kerk a. d. IJssel, med. van den Utrechl- schen Bond van veehandelaren. Vette kalveren, Gebr. Strauss, Terborg, med. van den Ned. Bond van vette kalveren- handelaars. Kalfdragende koeien, afgew., G. Vink, Hei ncnoord, zilveren beker van den Ned. Bond van veehandelaren. Slacbtpaardcn. Joh. van der Linden, alhier, 3 medailles, waaronder die van den Ncd. Bond van Paardenslagers. Vette koeien, 4 breede tanden. A. Rijnsbur ger, Leiderdorp, medaille van de R'damsche grossiersvereeniging. Beste hok lammeren. B. Bos Jr., Overschie verg. zilveren medaille. Voor het kampioensbeest met hard voer gemest, A. Rijnsburger, Leiderdorp, zilv. medaille van Rotterdam. Voor het beste beest Groningsch zwart- blaas, dezelfde medaille van den Groning- schon veeliandelaaishoud. Italic verbiedt invoer van varkens en varkensvleesch Voor Nederland een geduchte slag Naar bet „Alg. Handelsblad" ver neemt, heelt Italic met ingang van Dins dag den invoer van varkens cn xar- keusvleesch verboden. Deze export was voor ons land zéér belangrijk, vooral wat betreft 't spuien van de door do Varkens- Veohou- derij-) centrale opgekochte en ingevro ren varkens. Zoo ging er in October (de Novrmbcr-cijfers zijn nog niet gepubli ceerd) 1,211,000 kg bevroren varkens vleesch naar Italië en in September 1,702,000 kg. Gedurende de afgcloopen tien maan den exporteerde Nederland naar Italië 0,S1G,000 kg bevroren en 2,463,000 kg verscli en gezouten varkensvleesch, be nevens 923 levende varkens, te zauien voor 1 2,0 millioen. Het vraagstuk der zware varkens heeft door dezen maatregel dus in eens weer een geheel ander aspect gekregen, waardoor den optimistische)) verwach tingen der Centrale derhalve de bodem wordt ingeslagen. HERZIENING DIJKSBEHEER DE HOEKSCHE WAARD. Deze week vergaderde de Prov. Staten van Zuid Holland. Bij hot vèorsiel inzake herziening van het dijksbeheor op het eiland De iloeksehe Waard geeft de heer S n e e p (c.h.) uiting aan zijn bezwaren daartegen. De heer Trouw ((lib.) zou naast IJssel- moude ook Vooruc eu Putten li) liet ouder zoek opgenomen willen zien De lieer Van Bos sum (s.g.) acht een verliooging van lusten,'welke van dit voor stel het gevolg zal zijn. in dezen lijd nie.t verantwoord; hij bepleit uitstel voor den lijd van 5 jaren. Indien een meer eenvou dige wijze van beheer z,ou worden toege zegd, zou spr. gemakkelijker met liet voor stel mee kunnen gaan. De heer 1) 1 e p c 11 n o r s t (a.r.) is over- tuigd, dat dit voorstel len zeerste in het be lang van het eiland en zijn bewoners is. Het voorstel dankt zijn ortstaan aan de door braak op 26 November 1023 bij Barendrecht 0)> het eiland IJsselmonde. Daarop liebben God. Staten liet vraagstuk van de reorganisatie van het dijksbeheer op de eilanden in studie genomen nn zij zijn toen begonnen met de Iloeksehe Waard. Spr. bestrijdt liet denkbeeld van uitstel. Men dient dit voorstel thans aan te nemen of te verwerpen. De eventucele geringemeerdere kos ten van de centralisatie zijn volkomen ge rechtvaardigd door de verliooging van do veiligheid voor de bewoners. Dp lieer Van Si een (s.d.) juicht liet voorstel van Ged. Staten ten zeerste toe. Hij betreurt evenwel, dat geen gebruik is ge maakt, van de gelegenheid om voor liet poldcrpersoneel een hetere regeling van rechtspositie tot stand 'e brengen. De heer Schilthuis (v.d.) zegt, dat 't voorstel lot strekking heeft, liet onderhoud van den geheelen ringdijk te verzekeren door het beheer, dat thans over een tiental colleges is verdeeld. Men krijgt op die wijze een financieel krachtig waterschap en men vermijdt in de.toekomst liet bezwaar, dat verbetering van een deel van den ringdijk wordt tenietgedaan door meer of mindere verw aarloozing van een onder ander beheer staand gedeelte van dien dijk. Het eiland moet hier als één geheel worden beschouwd; de binnendijken hebben hier voor de water- keering een ondergeschikte beteekenis. Dat in dc, streek eenige tegenstand tot uiting is gekomen is als verschijnsel be kend. ook van vroegere centralisaties. Na verloop van tijd gaat men in de streek de voordeelen meer en meer inzien. Bij Flak- kec heeft zich destijds eenzelfde verschijn sel voorgedaan, doch hij dc viering van liet 25-jarig bestaan van de centralisatie, is wel ten volle erkend hoezeer deze een zegen voor het eiland zijn geweest. Ook spr. acht uitstel nutteloos. Wat de regeling van de rechtspositie voor het personeel betreft, deze zou niet tot de Iloeksehe Waard beperkt kunnen worden. De heer Von Fis enne (Ged. St.) za! na de uiteenzetting door den heer Schilt huis namens de commissie weinig meer daaraan toevoegen. Spr. dankt voor de me dewerking bij de voorbereiding van dit be langrijke voorstel ondervondende liceren Diepenhorst en Schilthuis hebben liet voor stel op lofwaardige wijze verdedigd. 1-Iot voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Te 5 uur 15 wordt de vergadering ver daagd lot vanochtend 11 uur; zij wordt dan gehouden in de Ridderzaal. STEUNREGELING SUIKERBIETEN 1935 De telers van suikerbieten worden erop op merkzaam gemaakt, dat aan hen zal worden toegezonden een aanvraag-formulier voor garantie-bewijzen voor suikerbieten oogst 1933 met bijbehoorende uitvoerige toelichting. Zij, die voor toewijzing van deze garantie in aan merking wensclven te komen, dienen dit aan vraagformulier, nauwkeurig ingevuld, vóór 4 Januari 1933 in te zenden aan de provinciale Landbouw-Crisis-Organisatie, waarbij zij zijn aangesloten. Ten aanzien van de regeling der torwijzing kan voorts worden medegedeeld, dat voor 1935 ook garantie kan worden ver leend aan die telers, die tot dusverre niet in aanmerking konden komen voor een garantie. omdat door h-en in de jaren 1928, 1929, 1930 en 1932 geen bieten werden geteeltj. Aan beide categorieën van bietentelers wordt in overweging gegeven om, indien zij op 22 December nog niet in het bezit zijn van voor meld aanvraagformulier met bijbehoorende toe lichting, een dergelijk aan-raagforinulier als nog aan te vragen bij du provinciale Dan d bouw - Crisis-Organisatie waarbij zij als teler zijn in geschreven. Ook deze aanvraagformulieren zul len vóór 1 Januari 1935, nauwkeurig ingevuld, weer in het bezit der Landbouw-Crisis-Örgani- satie moeten zijn. Aanvragen, welke na dezen datum binnenkomen, zullen als regel niet moei in behandeling wordèn genomen. Belangheb benden, die op een toewijzing van garantie prijs stellen, dienen hiermede rekening te houden. Directie „Bank of London" uitgewezen Maatregelen van de Justitie De justitie heeft maatregelen geno men tegen „The Bank of London", welke eenige jaren aan de Heeren gracht te Amsterdam is gevestigd. Tal rijke klachten kwamen over deze in stelling bij de politie binnen eri het ge volg hiervan is geweest, dat de politie een uitvoerig rapport samenstelde. Op grond hiervan heeft de minister van justitie den Duitsehen directeur en het buitenlandscho personeel doen aanzeg gen, dat zij het land hebben te verla ten. Het personeel bestond hoofdzake lijk uit buitenlanders. De directeur stelt thans pogingen in het werk om het besluit van den minister ongedaan te maken. De moord te Hoofddorp Tegen den verdachte 10 jaar gecischt De Haarlemsche Rechtbank beeft behandeld de zaak tegen den 24-jarigen W. K., verdacht van doodslag op zijn pleegvader, den 40-jari gen electricien J. P., van Brussel, te Hoofd dorp gepleegd in den nacht van 5 op 6 Sept. In deze zaak waren niet minder dan 20 ge tuigen a charge gedagvaard. Het slachtoffer werd op 8 September gevon den door iemand, die zich aan de woning ver voegde en die toen hij geen gehoor kreeg, door een raam in de werkplaats keek. Daar zag hij het bebloede lichaam van den electri cien voorover op den grond liggen. De politie, die direct gewaarschuwd werd, constateerde, dat de schedel van het slachtoffer met een hard voorwerp was ingeslagen. De pleegzoon K. werd evenals de vrouw van Van B. met wie hij een liefdesverhouding had, gearresteerd. Zij ontkenden beiden. De vrouw werd weer vrijgelaten, doch tegen K. werden bezwarende aanwijzingen gevonden, zoodat do justitie tegen hem een vervolging wegens doodslag instelde. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de verstandhouding tusschen K. en zijn pleegvader vaak minder goed was- De vrouw van het slachtoffer had er wel eens op gezinspeeld, dat het voor haar een opluch ting zou zijn als haar man er niet meer zou zyn. Tegen eon der getuigen had K. eens ge zegd, dat hij ïau B. in de Hoofdvaart zou gooien, als hij" nog eens ruzie met hem kre^g. Ken buurman van den vermoorde had in den nacht van 5 op 6 September gestommel in de werkplaats gehoord en daarna iemand op een fiets hooren wegrijden. De Officier van Justitie achtte op grond van de getuigenverklaringen het ten laste gelegde bewezen en eischte 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling van verd waartoe de rechtbank geen termen aan wezig achtte. 3 Uitspraak 20 December. EEN KLOOSTER PORTIER ALS OPLICHTER De Tilburgsche politie heeft daar ter ste de een oplichter aangehouden, die eenjgen tijd Brabant omeilig heeft gemaakt. De man, A. Clerbois, een Belg van geboorte, was lot voor kort portier in een van de grootste kloosters van Brabant en daardoor geheel op de hoogte met den toestand en de gewoonten in die huizen. Eenigen tijd gere den legde hij dezen werkkring neer en be gon hij rond te trekken van het ecne kloos ter naar het andere. Ü\crai vertelde hij, d it eerstdaags eon bepaalde kerkelijke hoog waardigheidsbekleder een bezoek zou ko men brengen. Het goedgeloovige klooster- bestuur leende hem daarna geld, genoegen nemend met de verzekering, dat een ander aangewezen klooster dit zou restitueeren. Ilij'had vrjiwel altijd hetzelfde verhaal, maar als hij bijgeval hij zijn binnentreden ergens een missiebusje zag hangen, vroeg hij maar niet om geld, doch nam het busje mee, zonder de terugkomst van de zustei- portierstCr af te wachten. Behalve kloosters heeft hij ook kans ge zien eenige winkeliers, o.a. in Tilburg en Den Bosch, op te lichten. Hij kwam dan ooi- zijn klooster zoogezega een bestelling doen, streek dan reeds bij voorbaat de provisie op of maakte van do gelegenheid gebruik den winkelier een paar gulden afhandig te maken. De man is eindelijk in de val geloopon liet Meek, dat hij ook nog een inbraak had gepleegd. EEN BURGEWEESTER WET DE NOORDERZON VERTROKKEN Korten lijd geleden is de burgemeester van Overslag (Z.) met de Noorderzon uit zijn gemeente vertrokken, en aldaar tot heden nog niet teruggekeerd. Naar men thans verneemt heeft de man eervol ont slag gevraagd als burgemeester. DOOR DEN TREIN VERMORZELD Tc Heemstede is eenige meters ten Zuiden van den overweg Boekenrode, op de spoorlijn het lijk gevonden van een jongeman die blijkbaar door den passcerenden trein was overreden en gedood. Uit de op hem gevonden papieren bleek, dat het slachtoffer een 21-jarige Amsterdammer was. Een heerenrijwiel lag op eenige meters afstand van het ontzield lichaam. De plek van het ongeluk is ge legen op de lijn Heemstede—-Aerdenhout. TWINTIGDUIZEND GULDEN VERDUISTERD De 40-j. C. H. te Eindhoven is voor den Off. van Jus. te Den Bosch geleid, verdacht van fraude van f 20.000 uit de kassen van de Protest. Wo ningbouw Vereeniging „Helpt Uzelf door samen werking". waarvan hij drie jaar lang administra teur was. Hij heeft dit bedrag weten te verduiste ren door de cijfers op de girobiljetten te veran deren. De fraudes loopen van Juli tot het vorige jaar. Sinds April van dit jaar is er een onderzoek gaande, Auto tegen een boom verpletterd DE BURGEMEESTER VAN LEMSTERLAND GEDOOD Tegen aciit uur Maandagavond heeft te Seharnegoutum bij Sneek een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de burgemeester van Lemsterland 't leven verloor. Toen de hoer J. H. Slump, burgemeesfc; van Lemsterland, van een vergadering van de kamerkringen en statenkringen Fries land van de Chr. Hist. Unie te Leeuwarden komende, met zijn auto op den neg reed, verloor hij de macht over zijn stuur en reed tegen een langs den weg staanden hoorn. Hevig bloedend en zwaar gewond bleef hij tusschen de resten \an zijn geheel vernielde auto liggen. Op het moment, dat het ongeluk geschied de, bevond zich niemaud ter plaatse. Een in do nabijheid wonend persoon, die de hevige knal had gehoord, welke door de botsing veroorzaakt was, waarschuwde on middellijk de politie, welke eenigen tijd later uit Sneek arriveerde, vergezeld door een doktor. Per politiebrancard werd het slachtoffer naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het liij aankomst is over leden. Re hoer Slump was oorspronkelijk werk zaam in het verv enersbedrijf van zijn vader. In 1007 kwam hij voor de Chr. Hist. Unie in den Gemeenteraad van Lemsterland. die hem in 1913 als Wethouder koos. In 1931 volgde hij wijlen burgemeester Pollema .als burgemeester op. In 1923 deed liii zijn intrede in dc Prov. Slaten van Friesland. Re lieer Slump, die den leeftijd van 54 jaar bereikte was o.m. voorzitter van den Veenpoldor va"n Echten. DOOR SMOKKELAARS BEETGENOMEN Een inwoner van Helvoirt had te Tilburg twee personen uit de smokkelwereid ontmoet, die hem hadden aangeboden tegen civielen prijs Belgische suiker te verkoopen. Overeengekomen werd. dat den man drie zakken suiker geleverd zouden worden a raison van i 42. Daar de hccren op dat oogenblik geen suiker in voorraad zeiden te hebben, werd besloten, dat de suiker zou worden geleverd op nader te bepalen tijd en piaats. Hen der laatste middagen werd dc man opgebeld vanuit Udenhout. Dc hceren vertelden aldaar te zijn en vroegen waar zij den suiker konden depo- nccren. De man begaf zich direct er heen en ont moette drie personen met een luxe auto. die. zoo als ze zeiden, de gekochte suiker bij zich hadden. Hij moest maar zeggen, waar de zakken konden worden afgeladen. De koopcr vond hiervoor de beste plaats bij zijn oom te Udenhout. De leveran ciers hadden erg veel haast en vroegen of hij het geld vlug wilde geven. Me: bekwamen spoed werd dc suiker afgeladen en na het geld in ontvangst te hebben genomen, verdwenen de drie „leveran ciers". Toen zij weg waren besloot de kooper den suiker rn andere zakken over te brengen Tot zijn niet geringe verbazing ontdekte hij echter, dat de balen inplaats van suiker, zand bevatten. De gedupeerde heeft de zaak bij de politie aan gegeven. Deze schijnt dc oplichters op het spoor te zijn. DF, DOODSLAG TE PRINCENHAGE In Hooger Beroep stond als verdacht van dood slag voor het Bossche Gerechtshof terecht, de ?9-)arige landbouwer j O. te Princenhage. Hij was door de rechtbank te Breda tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op 13 Juli j 1. den 30-jarigen C. de Koning op beestach tige wijze mei een cpadc den schedel had inge slagen. Er werden geen getuigen gehoord. De Advocaat-Generaal acht-e niet. zooais de Officier van Justitie te Breda, moord aanwezig, wei doodslag. Wegens dit feit cischtc hij vijftien jaar gevangenisstraf. Uitspraak 21 Dcc. a.s. GALGENHUMOR Te Den Hout (N.Br.) ;s in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. bij cc kinderen van L. een pas geslacht varken u t de kuip gesfo'en. Des morgens vond de pastoor, toen hij zijn woning verliet, aan de bel van zijn vvon'ng twee zijden spek van dezen diefstal afkomstig hangen. Door de politic wordt naar de dieven gezocht. Rr. COLIJN BELEEDIGD. De rechtbank te Arnhem heeft A. J. M. uit Oistervvyk, oud 29 jaar, die terecht heeft gestaan wegens beleediging van minister Colyn, in een openbare vergadering, veroor deeld tot f 100 of 30 dagen hechtenis. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING Maandagavond is hij de marechaussee te Oss bericht ingekomen dut de 16-jarige v. d. Hommel u:t Oss, die dezer dagen werd vermist per fiets bij zijn familie te Weert is aangekomen. Hij nas vorige week op staanden voel uit zijn heirekking ontslagen en uit vrees voor straf besloten de wereld in te trekken. De jongen is door zijn familie per auto afgehaald. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Men meldt ons uit Ede: Dinsdag geschiedde er op de spoorweg overgang Utrecht-Ede een ernstig ongeluk. Het achtjarig dochtertje van de arbeider N., dat deze overgang moest passeeren en de eerste trein liet voorbijgaan, lette er niet op dat van de tegenovergestelde richting nog een trein naderde. Het kind werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Hevig bloedend werd het opgenomen. Bij geneeskundig onder zoek bleek, dat het dochtertje een groote wonde had bekomen aan de arm en het been. Na voorloopig verbonden te zijn is het per auto vervoerd naar het ziekenhuis te Utrecht. DRAMATISCH. Te Amsterdam kreeg een meisje van 38 jaar ruzie niet haar verloofde. Dit dramatisch moment bracht haar dermate van streek, dat zij in het water by het Kattenburgerplein sprong. De verloofde viel van schrik flauw. Toen hy bijkwam stond liet meisje druipend van het_ water, doch overigens gezond, naast hem. Voorbijgangers hadden haar uit het water, dat ter plaatse erg ondiep is. gehaald. EEN ZONDAGAVOND TE OUDENBOSCH. Te Oudenbosch kwam het Zondagavond in een café in den Kalfshoek tot een handge meen tusschen bezoekers. Twee personen, die bij deze ruzie betrokken waren en bloe dig aan het hoofd werden gewond, gingen dc marechaussee waarschuwen, die spoedig verscheen en eenige vechtersbazen inre kende. Eenigen tijd later werd opnieuw gevoch ten, ditmaal op den Wagenlioek. De twist had nu zulk een omvang dat van alle kan ten nieuwsgierigen kwamen opdagen. Toen politie en marechaussee ter plaatse ver schenen. waren een vierhonderd personen op de been. Ze moesten tenslotte met den gummistok worden uiteen gedreven. Eenige herriemakers zijn gearresteerd. Eenige per sonen, die niets met de ruzie te maken hadden, hebben rake klappen opgeloopen, Ernstig scheepsongeluk te Antwerpen Als door een wonder g®en persoonlijke ongelukken Uit Antwerpen: Dinsdagavond lieeft zich-op de reede van Antwerpen een zeer ernstig scheepsongeluk voorgedaan. De Engelsche stoomboot Kittvkwakw kwam om half zeven de Schelde opvaren. Het schip had bijna de kade voor vak 9 be reikt, waar vastgemaakt moest worden. Op die plaats bevindt zich evenwel het wrak van het acht dagen geleden gezonken bin nenschip Helena. Boven het wrak waren natuurlijk twee lichtboeien aangebracht om de gevaarlijke plaats aan te geven. Het is nog niet precies komen vast te staan, wat is gebeurd: of men de lichten ie laat heeft gezien of dat de Kitty kwaker stuurloos is geraakt. De manoeuvres waren evenwel zóódanig, dat niet voorkomen kon worden, dat de Kittvkwaker niet groote kracht op den kademuur liep. Dit gebeurde met zulk een lievigheid, dat vuur en vlam men uit de steen en sloegen. Vervolgens schuurde het schip langs de kade, sleurde vier muurpalen mede en kwam terecht tus*- sclien de kade en het Engelsche stoomschip Malines van de Hanvich-lijn, dat gereedlag voor het vertrek. De kabels en meertouwen, waarmede de Malines aan de kade was bevestigd, wer den alle kapot getrokken en de meerpalen uit den kademuur gerukt. De Malines kwam op drift. Gelukkig was de boot onder stoom Doordat de bemanning dadelijk ingreep kon bet schip spoedig in veiligheid worden gebracht. De Kittvkwaker heeft groote schade op geloopen. De Mal ine? liep schade op aan het achterschip, doch werd na onderzoek zeewaardig verklaard. Met een uur vertra ging kon het schip naar Harwich vertrek ken. t De kademuur is over een lengte van -i M. geheel ingedrukt. Aan boord van de Harwich-boot ontstond op bet oogenblik van de aanvaring een ge weldige paniek, zonder dat zich evenwel persoonlijke ongelukken voordeden. Ruwe Zeden Te Gassel (N.Br.) gedroegen vier 'dron ken jongemannen uit Cu\ k zich zeer on hebbelijk tegen de dochter van een kroeg houder, die zich alleen in de gelaekamer bevond. De belhamels maakten het het meisje zoó lastig, dat zij weigerde hen van drank te voorzien. Hierop trachtten de luid luchtige caté bezoekers zelf bier te tappen en drongen liet meisje op ruwe wijze in den hoek aohter het buffet. Op dit oogenblik trad de herbergier bin nen. Toen hij zas, dat zijn dochter lastig ge tallen werd, wilde hij haar te. hulp ko men. Hij pakte een der jongens beet, ten einde hem achter de tapkast vandaan- te krijgen. Dit was evenwel niet naar den zin van de kameraden, die op hun lieurt den kastelein aanvielen. Er ontstond een ver woede worsteling, waarbij den caféhouder met een stomp voorwerp, waarschijnlijk een bierglas of een stoel, eenige zware slagen op het hoofd werden toegebracht Bewuste loos zakte 't slachtoffer ineen. De man had een gapende hoofdwonde opgeloopen. Onmiddellijk werd de gemeentepolitie ge tvaarschuwd. fntusschen hadden de helden hot hazepad gekozen en zich per fiets in de lichting Grace begeven, waar de mare chaussee de bende inrekende. Vrouwenhandelaar aangehouden Een achttienjarig meisje uit Wolvega, dat in Leeuwarden naar een betrekking zocht, werd aangesproken door een jongen man, die haar vertelde, dat zij wel bij zijn vader in Groningen als dagmeisje in dienst kon konten. Hij noemde zicli Dick Deen en sprak met het meisje af. dat zij naar Gro ningen zou komen. Zij ging per bus naar Groningen en toen bleek haar dat hij haar wilde plaatsen in een café, waar zij niet voor dienstmeisje, maar voor andere doelein den werkzaam zou zijn. Zij wenschte dat niet en kennissen brachten haar naar huis teing. De recherche te Groningen heeft den jonger, man, den lS-jarigen D. B. opge spoord en aangehouden. B. had het meisje voorgesteld om met hem naar Amsterdam te vertrekken waar veel geld te verdienen was. Deze jongeman had dus klaarblijkelijk het opzet om ..dit meisje op het verkeerde pad te brengen. Dc reis van dc Snip Dc Snip vertrekt in den nacht. ari Vrij dag 14 op Zaterdag 15 December om half één naar de West. DE AFFAIRE VAN DE VALSCHE AANDKELEN. Naar wij vernemen zal als verdediger van de Pool Wulf, die van geboorte een Estlander is, optreden Mr. Th. Muller Massis. Faarde- kooper wordt verdedigd door Mr. L. Wij ten- horst. Wulf houdt nog steeds vol. te goeder trotivr te hebben gehandeld. De instructie zal waar schijnlijk slechts betrekkelijk zeer korten tijd in beslag nemen, zoodat binnenkort deze' ge ruchtmakende zaak ter openbare terecht zitting zal worden behandeld. EEN LEKKEND KANAAL. Er komen uit de laag gelegen Limburgsche dorpen tusschen het nieuwe Juliana-kanaal en de Maas alarmeerdende berichten over water snood. Ten Zuiden van liet dorp Stein, waar de groote kolenoverlaadhaven aangelegd is, staan vele hectaren weiland blank. De bewoners hebben er veel last van het opdringende kwelwater. Erger is het gesteld te Urmond. Het laaggelegen gedeelte aan de Maasstraat is bijna onbewoonbaar geworden. De keuter boertjes, die er wonen, zaten des avonds aan tafel toen plotseling Het water door de vloer op kwam borrelen. In een boomgaard staat het water tot aan de kruin der boomen. De boeren hebben al hun kelders moeten leeg halen en hun goederen, vooraj aardappelen, naar hooger gelegen gebied moeten bergen. De bewoners van Obbicht hebben planken bruggetjes moeten aanleggen om hun huizen te bereiken. Het water stroomt met groote snelheid door het dorp. ERNSTIGE AANVARING. Men meldt ons uit Moerdijk: In het vroege morgenuur had een aan varing plaats tusschen de in het Hellegat even buiten het HoIIandsch Diep gelegen schokker van schipper B. Kantens alhier en een voorbijvarende stoomboot. De schokker werd geramd cn bekwam ernstige averij en lekkage. De schipper met zijn zoons, waarvan een nog door den vader tijdig gewekt werd, konden zich in hun roeiboot, welk© zich aan een schokker bevindt, ter nauwernood redden.

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 5