8SK GLIM „POLDERLAND" ZWANENBERG MAAKT WAT SMAAKT WÈW mp& Missla MAAS- EN SCHELDEBODË WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 ZATER1 EILANDERS, Koopt van Klanten! o.m. 5.448.067 K.G, UIEN; OLIEVERKOOPKANTOOR „ILO" MARGARINEPRIJS bet. YffTflfilOQTt 'ïïfflflti ..v - r; HET VETRAPPORT DE UITWIJZING VAN HONGAREN UIT JOEGO-SLAVIE MODERNE VERLOVINGS ^_L_BRUNOTT Gramofoon DECENTRALE PROEFTUIN JAN KNAPE Mz., BOEKHOVEN'S BOEKHANDEL heeft het boek voorradig URINE-ONDERZOEK 50 ct. DE SALAMANDER KIPSTRAAT 5B ROTTERDAM Advententien Nassaukade 158 Amsterdam Telefoon 81431 N.V. FABRIEK OVERSCHIE J^*m-w*&' iï&mm Deze Coura ABONNEM vooruitbetal AFZONDE] AUTO De socialis zich er op, t< of zelfstandigl Wij juichen ïlat zij daar t Want welke ineest in geva oorzaak dat moest verleei roodo stadsbe ten? Naast de ah 'der crisis, km zeggen, dat d< .voteeren van doeleinden, he een ingrijpen In verschillc tie wethouder: de federatie pf moesten st( De zelfstanc werd geljeel deze lamlendi schillende roo gedwongen wi mannen welk wilden bukkei Voe.g daarn; woordelijkheid werd, dan heb gevaar voor opgesomd. Daarom moe zoo hoog van hun roekelooi deuk aan de Als Rotterd heer, geen een markt kon lee de roodc stadsl was, en daarc tractementen gevaar liep, h ongeschokt sta Als dan de !de regeering 01 was die in stai idaartoe natuu Naleving vat 'de gemeenten maar toch het gelijk de zelfst De regeering zij kon niet gemeentebèstu Verwoest werd Daarom mc zwijgen en vol boezem steken Doch die nei hen tevergeefs TOC] Toch is met gemeenten nu te financieele nergens zonde grooting siuite Voeg daarbij met den eiscli !van het voord gens bestaat men, dat niet spanning de kan worden. Vooral de foeir het moeili drogen op, nie horen. Laten onze lantwoordelijke Vooral nu, een ping van hen In deze gewi loof hebben in 'de zal men kr moeilijke taak Alleen die g tijdig de nood blijken het lai nomie te bew: WEG Wegens het 'den zal het d N.W. Weg van gestremd tus van 17 Decern! Eenige en Algemeene Kennisgeving Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Echt genoot, Broeder, Zwager en Oom, de Heer JACOB VAN PAASSCHEN. in den ouderdom van ruim 61 jaar. Uit aller naam, Wed. A. V AN PAASSCHEN, geb. Kleijnenberg. Nieuwe-Tonge, 9 Dec. 1934. De Engelschen kochten dit jaar van U koopt U voortaan voor auto en bedrijf ENGELSCHE SMEEROLIE! Monsters en prijzen worden gaarne verzonden door: ROTTERDAM NIEUWE HAVEN 126 Verkoopkantoor W. B. Dick Co. Ltd., Londen Heden overleed door een noodlottig ongeval, ons ge liefd Zoontje en Broertje, AART WILLEM, in den ouderdom van 1 jaar en 4 maanden. De Heere sterke ons in dit zoo zwaar verlies. De diepbedroefde Ouders en Zusje, C. KEYZER A.Wzn. M. KEYZER-van Prooyen. Fijnaart, 9 December 1934. Overspannen JTffP Moedeloos Drukkend gevoel op het hoofd „DE ZENUWEN ZUN HAAR DE BAAS Altijd moede, nooit uitge rust, zelfs niet bij het opstaan, prikkel baar, .slapeloosheid, gejaagdheid, beven der en knieën. Al deze stoornissen kuntU overwinnen door een regelmatig gebruik van Koline van Apotheker H. van Aken, specialist te Selzaete. fs zenuwsterkend en opwekkend. Koline maakt een ander mensch van U. Velen hebben bij het gebruik van Koline baat gevonden, zelfs In gevallen waarin andere middelen faalden* Koline zal ook U helpen. Koline is een uitkomst voor zenuwlijders. Verkrijgbaar bij Apolfiekers en Drogisten d Fl. 2^0 per Flacon. IMPORTEUR* SCHUITE EN THIEMe POSTBUS 55- MIDDELBURG Is deze aanzienlijk hooger dan 20 cent? Wat zegt het vetrapport? Wij lezen in de a.r. Rotterdammer: Door ens >s op de regeu-ingspersconferentie gevraagd naar de margarineprijs, welke wij (zie ons blad'van 20 Nov.) aan de hand van mededeèlingen van de Vema met 20 cent wel betaald achtten. Wij meenden, dat door deze prijs op 40 tot 46 cent per K.G. (plus 40 cent heffing) te honden, den margarinefabrikan ten extra-winsten toegeschoven worden. Het antwoord luidde, zooals men zich zal herinneren, dat „met de meeste stelligheid kan worden verzekerd", dat bij de tegen woordige productielioeveelheid de kostprijs van onvermengde margarine te onzent aan zienlijk hooger ligt (dan in België). Dat dit schriftelijk antwoord ons niet bevredigde zal men begrijpen; echter werd ons niet de gelegenheid geboden op dit ant woord nader in te gaan. Maar in tegenspraak met wat_ de Re- gecringscommissaris beweerde, lezen we nu .in het Vetrapport, waarvan het eerste deel dezer dagen gepubliceerd werd: „Voor de margarine is aangenomen een kostprijs van 20 cent per kg. Of deze prijs juist is, kon de commissie bij gebrek aan gegevens over de productiekosten van het margarinebedrijf niet vaststellen. Wel kwam dit cijfers haar op grono van de volgende overwegingen zeer aannemelijk voor. Toen het systeem van de Crisis-Zuivelwet werd ontworpen, bewoog de commissienotee ring zich op een niveau van plm. 1.— per kg. en werd, na voorafgaand ondêYzoek, als overeenkomstige basisprijs voor de marga rine een bedrag van 30 ct. per kg. aangeno men. Inmiddels is de boterprijs op de wereld markt met ruim 55 gedaald en beweegt de commissie-noteering zich op een niveau, dat gedurende de achtereenvolgende weken van het laatste halfjaar niet boven een prijs van 0.43 per kg. is uitgekomen. Daalt nu op de wereldmarkt de boterprijs, dan zullen de andere vetproducten inclusief de mar garine en de grondstoffen daarvoor, den te rugslag hiervan ondervinden. Dit blijkt ook thans liet geval te zijn 'geweest; want de. groothandelsprijs voor margarine lag in Engeland dezen zomer beneden 20 cent per kg. en ondanks de lage prijzen aldaar voor margarine, is het aantal margarinefabrieken in dat land nog uitgebreid. Bovendien zijn de grondstoffen voor de margarine-industrie hier te lande sinds de inwerkingtreding der Crisis-Zuivelwet met 3055 gedaald." Hieruit blijkt, dat de prijs, die wij noem- 'den op 9 Nov. (de dag, dat onze jiiragen voor de persconferentie ingediend moesten zijn) •.'geheel' gelijk was 'aan die waar-toe' Opheffing van het boter- meng-gebod De melktoeslag kan gëhdndakaafd blijven li Door de drie Centrale Landibpuworgauisa. ties en de F.N.Z. (Alg. Ned. Zuiveïb'dnd) is' een commissie ingesteld om;',de vraagstuk ken verband houdende met liet crisisbeleid' inzake zuivel-aangelegènhedori en', te hemen nieuwe maatregelen. Allereerst is behandeld'de vraag: Is het. nractisch m tgelijk het botermenggebod op te heffen met handhaving van 'den thans betaalden toeslag? Over andere voorgelegde vragen zal nader gerapporteerd worden. Allereerst wordt nagegaan hoe de huidige toëslag is en welk bedrag hiervoor beschik baar is. Per K.G.- melkvet wordt sedert 28 Januari 1934 een regeeringstoeslag verleend van 80 cent. In totaal-word» gesteund 106 milljoen KG. melkvet, zoodat noodig is 84.S00.000. De heffing op boter a 1 per KG. brengt op 58.500.000 waarin begrepen 10.500.000' vóór boter welke in mar garine is verwerkt. De heffing op mar garine a 32 cent bracht op 13.120.000. Mei andere heffingen komt men tot totale inkomsten f 88.295.000 waar af gaan 3.500.000 kosten, zoodat voor steun overblijft f 84.795.000. Hieruit volgt dat de toeslag kan worden be taald uit de heffing. Na 23 Juli 1934 is de heffing op margarine gebracht op 40 cent. Hierdoor wordt een meerdere o-rbrengst van 3.280.000 verkre gen, waarmed» de thans betaalde toeslag van 83 cent per KG. melkvet ruim kan worden gehandhaafd. Nu is bij' de opzet om het huidige botermenggebod te laten vervallen uit gegaan van een prijsverhouding tus- sciien boter en margarine van 3 tot 2 Bij de C Z.C. is deze verhouding toe gepast op boter en ijemenqde marga rine, die natuurlijk meer waard is De kostprijs voor de boter wordt berekend op 40 cent, dje voor marga rine ->p 20 cent. De heffing on resp. 85 en 55 gedacht en een marge voor de ftisschenhandèl van 25 cent aanne mend komt de commissie tot een détail- prijs van .f 1.50 voor boter en 1 voor margarine. 'Het verbruik van boter margarine was was in 1929 116.6 K.G.. in de volgende jaren achtereen,volgens 12ft.fi; 123.4; 120 en 104.5 K.G. i'ii is gemakkelijk tot 105, zoo mogelijk tof 110 te brengen, vooral als de prijs daalt. Uit de.geschiedenis der laatste jaren blijkt, dat in voor veehouders slechte tijden de zuivelbereiding steeds t baar heil gezocht heeft in vérgrboting van den boteraJzet in bet -binnenland en dat deze de margarine Maar, vragen we dan nu nog eeta, wor den dan den margarinefabrikanten geen extra Hooge winsten toegeschoven? Zelfs voor de werkloózenmargarine krij gen-deze nog 40 cent van de gemeentebe sturen,.- ri, T, Pist'mag wel eenige^jflj^jdJjjftWBO*»- heeft teruggedrongen en voorbij gestreefd. Om deze reden dient dan ook, naar het oor deel der commissie, bij het nemen van maat regelen, welke bedoeld zijn om de veehou derij te steunen, met vorengenoemde om standigheid terdege rekening te worden ge houden en is het onjuist, een gemiddelde te nemen van de in het binnenland ver bruikte hoeveelheden boter in voorafgaande jaren. Óp grond van deze overwegingen en mede gezien het feit dat hét totaal verbruik aan boter on margarinein de als normaal te beschouwen jaren 1921/1931 regelmatig is toegenomen (van 12 Jot 15.5 KG.), .meent dé, commissie met het opnemen in haar be rekeningen van een bmuehlandscji verbruik aan boter van 7.3 KG.' per hoofd der bevol king en aan margarine van 5.S K.G. per hoof der bevolking, of voor boter en mar garine samen ruim 1 KG een redelijke ver deeling te hebben aangegeven en tevens aan den veiligen kant te zijn gebleven. Verder berekent bet rapport, dat uit de heffing bij opheffing van het botermeng gebod er verbruik van 105 mill. KG (58.5 mill. KG. boter en 46.5 mill. KG. margarine) de toeslag op melk gelijk kan blijven als hij nu is. Het stelsel zal volgens de opzet der com missie de -olgende veranderingen in den bestaanden toestand brengen: Voor de zuivelbereiding: Haar product, de boter, behoeft in het binnenland niet meer gedeeltelijk te worden verkocht door de margarine-industrie. Voor de margarine-industrie: Zij zal 5.5 mill. KG. onvermengde marga rine meer kunnen plaatsen dan thans het geval is .terwijl de heffing met 15 cent wordt verhoogd. Voor de consumenten: Een verlaging van de boter- en de man garineprijzen, waarvoor een geldbesparing van, stel lu, resp. 5—6 mill, gulden wordt verkregen. Omtrent het doel van de instelling van het menggebod werd indertijd gedacht dat dit de mogelijkheid zou openen om daar mede een overschot aan boter en andere zuivelproducten te kunnen wegwerken. De regeering was nl. van oordeel, dat het meng gebod een uitweg zou scheppen om de kaas productie te beperken. Het daardoor vrijge komen melkvet zou worden verwerkt op boter en de toegenomen hotel-productie zou gedeeltelijk kunnen worden verwerkt in da margarine. De Commissie meent hieromtrent het vol gende te moeten opmerken. De ondermelk, welke vrijkomt bij inkrim-, ping van de kaasproductie, krijgt door het menggebod geen bestemming. Voor de eene helft van het vraagstuk kan het menggebod dus geen oplossing geven. Voor de andere; bel ft, het wegwerken van boter, kan de op lossing hoogstens gebrekkig worden ge, noemd, omdat door het menggebod geen vet verdwijnt, uit de markt* genomen wordt, of een nieuwe, niet concurreerende bestemming krijgt. Door het botermenggebod heeft noodzaken lijk een verschuiving der consumptie van de boter naar lagere vetten plaats gehad, waart- toe de volgende omstandigheden in stérke mate hebben meegewerkt: a. door het vermengen der margarine met boter wordt een product verkregen, dat „dichter bij de boter staat" en voor velen, die niet zulke vaste hotelklanten zijn, „aan trekkelijk" is. f). dom- de onjuiste toepassing van een prijsverhouding, welke gold voor boter .en onvermengde margarine, op boter en gS" mengde margarine, is de nrijs geruimen tijd. sterk in liet voordeel van het mengproduct geweest. c. liet gedurende langen tijd onbelast blijven der spijsoliën cn.de hiervoor gemaak te reclame heeft het verbruik zooSvel van boter, alsook van margarine en vetten, na- deelig beïnvloed. De onder c. genoemde factor is thans op geheven en die onder b. genoemd' gedeelte lijk. De onder a. genoemde factor zal slechts door opheffing van tiet menggebod uit den weg geruimd kunnen worden. De commissie -is eenstemmig van oordeel, dat uit haar rapport én de daarin gemaakte berekeningen de conclusie mag worden ge trokken, dat indien de prijzen van de,boter en de margarine worden verlaagd en een redelijke heffing op de verschillende vetproducten worden .gelegd, waarbij voldoende rekening is gehouden met de kostprijzen eenerzijds en de te be dingen engrosprijzen anderzijds, het inderdaad practisch mogelijk zal zijn, 'het botermenggebod op te heffen met handhaving van den thans betaalden melktoeslag, terwijl daarnaast bepaal de voordoden zijn aan te wijzen, z'oo- wel voor de zuivelbereiding en de margarine-industrie als voor de consu menten. BUITENLAND Tragische bijzonderheden Uit Boedapest: Omtrent de uitwijzing van moer dan 2000 Hongaren uit Joego slavië wordt uit Szeged, nabij de Joego slavische grens gemeld, dat de meeste uitgewezenen als vluchtelingen in wan- liopigen toestand en voor een deel be roofd van een belangrijk gedeelte van hun have, over de grens trekken. Sommigen verklaren, dat zij uit hun wo ning zijn gezet onder het dreigement: „Jul lie hebben onzen Koning vermoord. Ga heen naar je eigen land, waar we binnenkort wel zullen binnendringen". De vluchtelingen komen over de grenzen met treinen, waarin elke accomodate ont breekt. De kinderen en zuigelingen lijden het meest. Verschillende uitgewekenen kla gen, dat hun eigendommen en bezittingen in beslag zijn genomen. Anderen, die vroeger de Joego-Slavische nationaliteit hebben aangevraagd, stranden thans in Niemands land, daar Hongarije hen evenmin wenscht te accepteeren. In de gister gehouden Hongaarsche kabi netszitting zouden stappen worden overwo gen, die bij de Joego-Slavische regeering kunnen worden gedaan, terwij] tevens steun maatregelen voor de vluchtelingen zullen worden genomen. De geruchten, dat de diplomatieke be trekkingen met Joego-Slavië zouden zijn VêrJSt-öKénrwötaëri' officiéél tégen gespróken. Internationale Roode Kruis-hulp ingeroepen Van bevoegde zijde te Boedapest wordt medegedeeld, dat in de laatste dagen, tot. gisteravond, 2314 personen uit Zuid-Slavië zijn uitgewezen. Voor gisteravond ver wachtte men een nieuw transport v.an zeven spoorwegwagens met rond 400 verde re uitgewezen Hongaren. In Szegedin zou den officieel 500 tol 600 protocollen zijn op genomen, waaruil zou blijken, dat op dit grensstation ook ruim 300 uit Zuid-Slaviö uitgewezen Duitsclie boeren, Zwaben, aan gekomen zijn. Het Hongaarsche Roode Kruis heeft zich, naar verluidt, telegrafisch gewend tot het Geneefsclie Internationale Roode Kruis. Van officieele zijde worden berichten, volgens welke de uitwijzingen uit Zuid-Slavië te wijten zijn aan dergelijke maatregelen van Hongaarsclien kant met groote beslistheid tegengesproken. Uitgebreide hulpactie In een conferentie in het ministerie van binncnlandsche zaken is beden beslolen tot het instellen van een uitgebreide hulpactie. Tegelijkertijd heeft men een aanvang ge maakt mot openbare collectes ter verzach ting van den nood der uitgewezenen. De- avondbladen publieeeren heele kolommen, gesteld in opgewonden termen, over de na dere omstandigheden van de uitwijzingen en don noodtoestand der verdrevenen. De „Pester Lloyd" verklaart, dat de uitgewezen personen, in overeenstem ming met de bepalingen \an het ver drag van Trianon, reeds vele jaren geleden voor Zuid-Slavië geopteerd hadden en daarmede -het Zuid-Stavi- sche burgerschap hadden moeten krij gen, doch dat de Zuid-Slavische over heid het toekennen van deze burger rechten van jaar tot jaar had uitge steld. Tegenover anders luidende berichten wordt medegedeeld, dat zich geen ernstige grensincidenten hebben voorgedaan. Studenten-demonstratie Uit protest togen de uitwijzingen uit Zuid-Slavië hebben de studentenvereenigin- gen gister te Boedapest een demonstralie gehouden, waaraan alle professoren en ruim duizend studenten deelnamen. De studenten trokken na de betooging door de straten en kwamen ten slotte bijeen voor het Hongaarsche nationale gedenkteeken, waar zij het volkslied zongen. Incidenten kwamen inet voor. „Overdreven ijver van plaatse lijke autoriteiten"? Ook Zaterdag zijn nieuwe transporten van uit Joego-Slavië uitgewezenen te Boedapest aangekomen. Onder do tweehonderd thans gearriveerden bevinden zich ook notarissen, advocaten, dokters en kooplieden terwijl tot dusverre slechts boeren over de grens wa ren gekomen. Zij berichtten, dat aan de grens nog groote massa's uitgewezenen op transport naar Hongarije wachten. Te Belgrado wordt officieel medegedeeld, dat do Zuid-Slavische vogee'rkig nooit bevel heeft gegeven tot uitwijzing van alle Hon garen die zicli in Zuid-Slavië ophouden, en waarvan hel totaal aantal bij benadering 27.000 bedraagt. De tot dusverre genomen maatregelen en de uitwijzing van een aan tal I-Iópga'rën, zijn slechts het gevolg van de noodzakelijkheid, waarin de regeering zicli geplaatst ziet om de arbeidsmogelijkheden voor binncnlandsche arbeidskrachten te be-, schermen. Nog. later wordt uti Belgrado gemeld: De minister van Binncnlandsche Zaken! heeft bevolen, onmiddellijk op te houden met. het uitwijzen van Hongaren. Zelfs zij, wier verblijfsvergunningen afloopen, mo gen niet uit het land worden gezet. De uitwijzingen, welke reeds hebben plaatsgehad,, worden voor het meeren- deel toegeschreven aan den te grooten ijver van de plaatselijke autoriteiten bij de toepassing van de Vreemdelin genwet. j In diplomatieke kringen wordt-verklaard, dat ertegenwoordigers der groote mogend heden, onder welke Engeland, de Joegosla vische- regeering te Gonève hebben mede gedeeld, dat liet uitwijzen van Hongaren, zelfs indien dit volgens de wet is de zaalc van Joegoslavië bij den Volkenbond zou schaden. Een Hongaarsch memorandum De Hongaarsche vertegenwoordiger, Vort Eckhardt, heeft de bezwaren van zijn regee ring tegen liet Joego-Slavische memorandum samengevat in een memorandum, dat Zater dagavond is overhandigd aan de loden van den Volkenbondsraad en de pers. Het memorandum herhaalt met- eenige toevoegingen de verklaringen, die Eckhardt reeds voor de pers en Vrijdag in den Raad heeft afgelegd. Het komt tot het resultaat, dat onweerlegbaar is aangetoond, dat da misdaad van Marseille niet in Hongarije is georganiseerd en dat de moordenaar Gero. gieff zich nooit in Hongarije heeft opgehou den en nooit betrekkingen met Hongarije heeft onderhouden. Het is ook buiten twij fel, dat de misdaad niet. in Hongarije is voorbereid. Daarentegen moet er op gelet worden aldus het memorandum dat de voorbereiding van den aanslag heeft ge legen in de banden van een geheime terro ristische gro.ep in Zuid-Slavië. De uitvoering van den aanslag heeft plaats geliad buiten Hongarije cp grond van een'buiten Hongarije geno men besluit der internationale organi satie van Kroatische vluchtelingen. Daar in Hongarije noch het plan is opge vat, noch de voorbereiding" of de uitvoering van de misdaad heeft plaats gehad, draagt Hongarije niet de minste verantwoordelijk heid voor deze misdaad. Indien het Joego-Slavische memo randum het tot een verwijt aan Hon garije maakt, dat eenige der mede plichtigen afkomstig zijn uit Janka Poeszt'a, dan vergeet het, dat juist op Joego-Slavisch zerzoek de uitwijzing dezer emigranten uit Hongarije heeft plaats gehad. Het memorandum besluit met de verklaring, dat de beschuldgin'gén dei- Kleine Entente ongegrond zijn en dat haar actie een „anval op den goeden naam van Hongarije en een politieke- manoeuvre bete ;kent. .rC>\9^cm>tc/ jtuictacl rAYv3 XSJih- ««wudia. botterdam BI N N ENWEC 57 TE KOOP een met 45 platen, voor elk aanneme lijk bod. J. DE BOED, Kranen- dijk, Post Achthuizen. voor GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middeiharnis, (Langeweg) ia op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewensqlit geeft de .tuin man alle inlichtingen die mochten worden yerlangd. HEDEN VERSCHEEN: door een Verhaal uit het Flakkeesche landarbeidersleven Heden overleed te Fijnaart (N.Br.) na een kort en smartelijk lijden ons lieve Kleinzoontje en Neefje, AART WILLEM KEYZER, in den aanvalligen leeftijd van 16 maanden. Uit aller naam, A. W. KEYZER. G. KEYZER—Voogd. Herkingen, 9 December 1934 I AP KNOHP Beëedigd Makelaar in Aard- u1 vappelen, Groenten en Fruii LOS- en VERKOOPPLAATS: CENTRALE MARKT JAN VAN GALENSTRAAT, AMSTERDAM Uitsluitend Commissieverkoop OUD VERTROUWD ADRES! Onkosten, commissie, losloon en Marlctgeld, 32 cent p. 70 K.G. Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een Bankier op Uwe plaats Pe- telefoon te spreken: 's middags van 12 uur en 's avonds van 67 uur Met dankbaarheid en grote blijd schap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje MIA. L. J. v. d. KROON. J. v. d. KROON—Zoon en CORRIE. Rotterdam, 10 December 1934. Berf iiolderstraat 4. Tijdelijk adres: Adriën Milder- st-raat 88. ZÓÓ glimt de vleet gewreven met de aienwe was ven GLIM. Maar klaar in een wip en minder gladl Zelfs geen rubberhak is in staaf om dien glans te bedervenI Dat is de nieuwe vinding van GLIM.de vinding waar alle huisvrouwen opgeto gen over zijn! Onveranderde lage prijs I Alleen verpakt in de be kende gele bussen Na 60 en 61. axip-.#""- J Ijmwk i CS

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 4