Van RotterdamschB ionras uit den Snaanschen tiid MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 Gemeenteraad van Ooltgensplaat Gemengd Nieuws* UIT HET SOCIALE LEVEN DE KEERZIJDE Huurverlaging gemeentewoningen 21 tele- Vev Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester W. J. Dopkersloot hijeen. Aanwezig zijn alle leden, behalve wethou der Waling, wegens ziekte. Do VOORZITTER gaat voor in gebed. Spr. zegt in zijn openingswoord dat hij had ge hoopt. dat weth. Waling aanwezig zou zijn. Maar het heelt niet zoo mogen zijn. We ho pen, dat hij spoedig weer in den Raad zal mogen zijn. Do notulen van de vorige vergadering wor- den gelezen. De heer VAN NIEUWENHUIZEN zegt, dat do secr. zich er wel wat al te gemakkelijk van heeft afgemaakt. Hij zegt bijv. dat op de kantooruren in de volgende vergadering teruggekomen zou worden. B. en W. zouden echter met een voorstel komen. Dat staat er nie* in. De VOORZITTER: Het personeel heeft er geen bezwaar tegen. Vanaf 1 Jan. zal het kantoor tot 5 uur open zijn (niet voor het publiek). De notulen zullen veranderd wor den. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten. waarin het oordeel van de raad wordt gevraagd over de presentiegelden, besloten. Ged.. Staten za ldit bericht worden. Eenzelfde schrijven is ingekomen betr. de wethouderssalarissen. B, en W. stellen voor het salaris op f220 te houden. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER zegt dat er f 200 ge raamd is. Dat is het minimum. Er kau geen geld op toegegeven worden. Een werkmans afgevaardigde verlet een heele middag. Dat wordt hem wanneer dit bedrag verminderd zou worden, veel te duur. B. en W. stellen voor dit bedrag aan te houden. Aldus wordt besloten. en r Ingekomen is de goedkeuring van Tiet raadsbesluit tot het aangaan van de roke- ning-courantovereenkomst, de goedkeuring van de wijziging van het reglement van het Burg. .Armbestuur enz. Ingekomen is een verzoek van de Ned. Landarbeidersbopd afd. Ooltgensplaat, om een Kerstgave. De VOORZITTER zegt dat volgens de Pers bet Ministerie f 2 millioen daarvoor beschik baar zal stellen. Wij hebben nog niets ge hoord, zoodat er nog geen beslissing geno men kan worden. De Raad zal er wel geen bezwaar tegen hebben wanneer het Rijk de Kerstgave geeft. Indien dat niet het geval is, wordt er eerst nog met de Raad over onder handeld. De heer L. HOKKE: Vroeger betaalde het Rijk niets? De VOORZITTER: Neen. Wij bobben het lljer nooit gedaan. De heer BRINKMAN: Het Rijk -gaf vorig jaar tweederde. De VOORZITTER: Wanneer een bedrage van do gemeente gevraagd wordt, zal hier over met den Raad gesproken worden. Eerst zullen we wachten wat het Rijk doet. Do Pers heeft het al bericht, maar wij moeten atgaan op de officieele stukken. Ingekomen is een schrijven van de com missie van beheer van de Geref. Kerk met het verzoek de sloot achter de pastorie te dempen. De commissie zal de kosten zeil dragen. De VOORZITTER: Daar hebben B. en W. geen bezwaar tegen, vooral omdat het geen geld kosst. Deze demping slu.t aan hij de uemping door de Ned. Herv. Kerk verricht, lnplaats van een open riool wordt het een dicht riool. B. en W. steller, voor het verzoek in te willigen. Met de commissie Zal overleg gepleegd worden. Als er meer van derg. ge vallen zijn, bevelen we ons graag aan! De Raad sluit zich hierbij gan. Het verzoek wordt ingeWilligd. Ingekomen is een schrijven van de Chr. Landarbeidersorganisatie, waarin een erken ning van enkele leden als kostwinners wordt gevraagd; vioorts de georganiseerden ook de wachtweek mee te laten maken, en tenslotte wordt een kolentoeslag gevraagd. Ook aan de andere Bonden zijn dergel. ver zoeken ingediend. De VOORZITTER: Voor de toeslagen kun nen geen finantieele bronnen gevonden wor den. B. en W. stellen wel voor de georgani seerden, die uit de werkloozenkas trekketi, een kolentoeslag te verleenen. Dat komt op I 500. Anderen deze toeslag geven is heel moeilijk. De steunbijslag kunnen wij niet be rekenen. We betreuren, dat de Minister in de kolentoeslag niets wil betalen. De kolentoe slag voor de menschcn uit de werkloozen kas trekkend zal telegrafisch aangevraagd worden. Reeds 130 werklooze menschen heb ben zich in Ooltgensplaat gemeld, in Acht huizen zijn het er wel 100. Dit kost enorm veel geld. B. en W. stellen voor hen die uit de steun t-ekken de wachtweek door te betalen tot zij uit. de werkloozenkas trekken. Degenen, die voor .de eerste maal steun trekken en de wachtweek doormaken vallen hier ook ou der. De heer BRINKMAN: Met nieuwjaar kan torh wel een berekening gemaakt worden? Dan krijgen de anderen ook nog een toeslag. De VOORZITTER: Dan zullen we een be rekening maken. Aan de orde is de benoeming van een ad ministrateur van het Burgerlijk Armbestuur. Allereerst wordt de instructie gewijzigd. Op de voordracht slpan: 1 P Bom, 2 L. klok ke, 3 C. P. Ilokke, 4 A. de Vries, 5 Jac. van Nimwegen, ti A. v. Hassent, 7 T F. Beijo, 8 G. Verkerk, 9 W. Korteweg Mzn., 10 11. J. E Visch, 11 J. Hage, 12 Joh van Gui'p eu 13 Elias Huijer. Aan het eind van de vergadering, wan neer eerst in geheim, zitting over de sollici- I,anten gesproken zal zijn, zaï tot benoeming worden overgegaan. Dan wordt de rekening van het dokters huis ingediend. De heeren Brinkman, van Gurp en J. Hokke zien de rekening op ver zoek van den Voorzitter na. De heer Brinkman zegt dat de bescheiden in orde zijn bevonden. De inkomsten bedra gen f -400, de uitgaven f 302.03, zoodat een ba tig slot van f 37.03 genoteerd wordt. De com missie adviseert tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek tot het beschik baar stellen van liet gymnastieklokaal van de openli. lagere school no. 1 voor het hou den van een bazaar op Dec. 10, 20 en 21, ton bate van den Geref. Zendingsboml en de Zonding van de Geref. Kerken. B. en W. stellen voor dit verzoek in te wil ligen. De heer BRINKMAN Komt het volksonder wijs niet in het gedrang? De VOORZITTER: Het hoofd van de school heeft bericht dat dit op 12 Dcc. zal worden verplaatst. De heer BRINKMAN: Wio betaalt de kos ten van verlichting enz.? Dn VOORZITTER: Dat moot de bazaar be talen, want de gemeente is misschien nog armer dan de Zendingscorporaties. Dan komt aan de orde het voorstel van B. en W. om mej. M. Boutkan eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de openli. lagere school no. 1 onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De heer BRINKMAN zegt dat het afbraak- systeem ook in deze gemeente wordt toegee past. Hij is er tegen. De VOORZITTER: Dat is jammer. Ook wij betreuren liet, maar U zult de middelen aan moeten geven, waardoor dit ontslag niet door zou behoeven te gaan. De finantieele omstandigheden dwingen er toe. Zoo is het ook met de Minister. De heer BRINKMAN: Ik noem het een af braaksysteem. Het mindere kind wordt el door getroffen. De VOORZITTER: Ook de kinderen van tieter gesitueerden worden er door getroffen. Wanneer B. en \V. nog een middel kunnen vinden om het ontslag te voorkomen, zullen zij dat zeker doen. De heer VAN ES: Kan Volksonderwijs liet salaris van die juffrouw niet betalen? De heer VAN NIEUWENHUIZEN vraagt naar de stand van de school en het salaris van de juffrouw. De VOORZITTER zegt dat de juffrouw be reid is 3 maanden gratis te werken, mits ze dan ook langer mag blijven en het versrhit tussclien wachtgeld en salaris wordt Dij po past. Het onderwijs wordt dan echter f 500 duurder voor de gemeente, wanneer we de juffrouw aanhouden. Particuliere kassen zul len bij moeten springen. Ook op de bijz. school wordt dat gedae/i. We kunnen er lang over praten, wij hebben de pretentie, dat we naar ons beste weten voor liet openbaar on derwijs hebben gezorgd. Wc kunnen de kos ten echter niet meer dekken. De heer VAN NIEUWENHUIZEN: Als het aantal kinderen nu grooter wordt, kan dan weer een leerkracht aangesteld worden? De VOORZITTER: Dan moet een jaar ge wacht worden. De heer BRINKMAN: Kan ik op de volle medewerking van B. en W. rekenen? De VOORZITTER: Nu wantrouwt U ons! Hier betreuren wij het ten zeerste en we zul len toezeggen dat we alle mogelijke moeite zullen doen om het te voorkomen. De heer VAN GURP: Dat zeggen niet al leen B. en W. maar pok de Raad. Het is in het belang van het onderwijs wanneer deze juffrouw aangehouden kan worden. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Vervolgens worden enkele wijzigingen goedgekeurd van de gemeentebegrooting 1934. Dan komt aan de orde de vaststelling van de verordening ingevolge art. 122 der Ge meentewet, de inning van rechten wegens het gebruik van het gemeente-aanplakbord, het heffen van leges op de jachtacten enz. De verordening wordt goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het toetreden tot de gemeenschappelijke regeling voor on derlinge hulpverleening bij brand wordt uit voerig door den voorzitter toegelicht en daar na door de Raad aangenomen. Ingekomen is 'n schrijven van de Holl. Mij. van Landbouw, waarin van de Raad ge vraagd wordt, dat hij het houden van een landhouwhuishoudcursus noodig acht. An ders kan de Maatschappij geen rijkssubsidie ontvangen. Op voorstel van B. en W. legt de Raad deze verklaring af. Dan is aan de orde de vaststelling van het kohier van de straatbelasting. Er zijn G61 aanslagen tot een totaal bedrag van f 4098.11. Hierbij zijn inbegrepen de aan slagen van het Burg. Armbestuur, waarvoor vrijstelling bestaat. Dit is een bedrag van 1' 40, hetwelk hiervan af moest. De VOORZITTER zegt dat 3800 geraamd was. De minimum-aanslag bedraagt 25 ets. Ingekomen is een verzoek van den lieer Lodewijk uit Roelofarendsveen om vrijstel ling van betaling van schoolgeld. e« restitu tie van het teveel betaalde. De VOORZITTER zegt, dat hij op tijd ge eclameerd heeft. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Ingekomen is een schrijven van A. Kreeft, Galatheesdiedijk, waurin hij verzoekt om steun, al was het maar dat hij het gemeente huis voor de helft van do huur zou mogen betrekken. Adressant is niet in staat tot werken De VOORZITTER zegt, dat deze zaak bij het Armbestuur behoort. De Herv. Kerk heeft deze zaak ook in behandeling. Op het oogen- blik kan de Raad wettelijk hierover niet he slissen. Dan gaat de Raad over in geheime zit ting. Rij opening van de openbare vergadering wordt overgegaan tot stemming over de be noeming van een administrateur bij het arm bestuur. Uitgebracht worden op P. Bom 3 St., op C. Hokke Pzn. 2, op L. Paasse 2, op G. Verkerk 1 en op J. v Nimwcgen 1. Dan volgt de tweede vrije stemming, weer vallen de stemmen op dezelfde personen. Dan volgt een stemming over C. Ilokke, I.. Paasse en P. Bom. Het blijkt echter dat dn heeren een ver schillende. opvatting hebben over liet regle ment van orde. De ééne partij (voorzitter, secretaris en de heer van Gurp) is van mecning, dat bij de derde stemming, wan neer meerdere personen de meeste stemmen hebben eerst een tusschonstemming plaats moet vinden over de twee personen, die hetzelfde aantal stemmen hebben verkregen bij de tweede stemming. De heer van Nicu wonhuizen en de overige heeren zijn van meening, dat over de menschen, die de meeste stemmen hadden, nog eens gestemd moet worden. De raad spreekt zich hierover gunstig uit. Bij de dorde stemming krijgt de heer Ilokke ti stemmen en P. Bom 4 stemmen, zoodat de eerste gekozen is. Dan komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot verlaging van de huren der gemeentewoningen. Vele huren zijn ver laagd, andere, zijn op het peil van heden gehouden. Het voorstel wordt met alge meeno stemmen aangenomen. Bij de rondvraag stelt de heer v. NIEU WENHUIZEN de vraag, binnen welke tijd mot liet aanbrengen van de verbeteringen van de aanlegsteigers voor de veerverbin- ding begonnen zal worden. De VOORZITTER: Binnen zoo kort moge lijken tijd. Eerst moet de concept-overeen komst goedgekeurd worden. De heer VAN NIEUWENHUIZEN: Hoe lang zal dat gelden? De VOORZITTER: 25 jaren. Zoodra het contract gotcekend is, zal met de verbete ringen begonnen worden. Eerst zullen voor loopige voorzieningen worden getroffen. Wanneer wij officieel verzekerd zijn van de subsidies van Rijk en provincie zal met het groote plan begonnen worden. Spr. wijst er op, dat op een rechtbankzitting gezegd is. dat de R.T.M. er tusschen zit. Dit is abso luut onjuist. De heer v. NIEUWENHUIZEN feliciteert de stichting met het gevoerde beleid. Daarna volgt sluiting. Zes auto's op één moment defect Vrijdagavond is op de Nieuwe Rijksweg tus schen Overschie en Delft in de buurt van Pijnacker omstreeks 8 uur een uit Rotterdam komende auto gereden tegen een defecte vrachtauto, die aan de kant van de weg stond. In de nabijheid zijn kort daarna twee personenauto,'s tegen elkaar gebotst en bijna tegelijkertijd reed een personenauto tegen een vrachtauto aan, zoodat in een ommezien zes defecte autos langs de weg stonden, waardoor het verkeer korte tijd 'werd ge stremd. Twee auto's konden na ter plaatse te zijn gerepareerd, op eigen kracht verder rijden. De vier andere moesten worden weg gesleept. Er waren twee gewonden. Eén van hen, die 51-jarige Duitsche jour nalist L. H. A. W., uit Schiebroek, had eenige hoofdwonden opgeloopen. Na op het politiebureau te Overschie voorloopig te zijn verbonden door Dr Donkorsloot, is W. per Roode Kruis auto naar zijn woning vervoerd. Doodelijk tramongeluk Men meldt ons uit Den Haag: Op den Waalsdorperweg bij den Raatnweg i6 een CO a 65-jarige heer, vermoedelijk G. D., uit de Van Diepcnburchstraat, door de Blauwe tram aangereden en onmiddellijk gedood. Het lijk is door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Auto tegen boom verpletterd Een doode; drie zwaar gewonden Zondagochtend heeft op den straatweg Heerlen—Aken even over de Nederlaiidsche grens een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Doordat de auto, welke werd bestuurd door Becker uit Heerlen een hond aanreed, ver loor de chauffeur de macht over het stuur en vloog de auto tegen een boom. De wagen werd geheel vernield. Becker was op slag dood. De drie overige inzittenden werden allen zwaar gewond. Het waren Biesmans, Wolff en Waay- foort, die alle drie naar het ziekenhuis te Heerlen zijn overgebracht. Ook het stoffelijk overschot van Becker is daarheen vervoerd, Becker bekleedde de functie van ambtenaar bij de Oranje Nassaumijnen, waar B. en W. eveneens werkzaam waren. Waayfoort is leeraar aan het handelsin-stituut „Studio'' te Heerlen. De moord in den Grooten IJpolder Aanwijzingen tot opheldering Men meldt ons uit Amsterdam: Men zal zich nog herinneren, dat in den nacht van 27 op 28 September 1933 Gerrit Verhoeven, toen hij met zijn meisje in een schuur uclr ter de Ilornhoeve in den Grooten IJpolder vertoefde, door een revolverschot werd ge troffen en kort daarop overleed. Nooit heeft mon den dader gevonden. Er zijn nu aan wijzingen, die wellicht dezen moord kunnen ophelderen. In de strafgevangenis te Haarlem zitten op het oogenblik twee Amster dammers wegens rijwieldiefstal. Zij hebben verklaard, dot een zekere C. S., die thans ook wegens rijwieldief stal te Haarlem gevangen zit, hot schot op Verhoeven zou gelost hebben. Deze S. is kort na den moord aange houden onder verdenking hem te heb ben gepleegd. Ook toen waren er reeds aanwijzingen, maar wegens gebrek aan bewijs heeft men S. toen na negen weken voorarrest vrij moeten laten, Boide bovengenoemde mannen verklaar den, dat op don morgen na den moord, S. de revolver met eon blikken doosje met patronen bij een vriend van hem in bewa ring heeft gegeven. De revolver hoeft S. den dag daarop weer gehaald, maar hot doosje met patronen heeft hij hem laten houden Niet wetende, wat met het doosje vord -r te doen, is het in de Prinsengracht gewor pen. Dozo vorkla. 'ngen zijn door de Haar iomsche justitie naar Amsterdam doorge zonden. Na eenige dagen was de vriend op gespoord, die de verklaringen kon bevesti gen en ook aanwees, «aar het doosje in de Prinsengracht was verdwenen. Niet zonder moeite is inderdaad het doosje mot do pa tronen uit de gracht opgovischt. Door de justitie zal met deze aanwijzin gen getracht worden de zaak tot klaarheid te brengen. Een geheimzinnige verdwijning De 16-jarige v. d. Hommel uit Oss moest Vrijdag JI. voor het kantongerecht te Den Bosch verschijnen voor een klein verkoetv- vergrijp. Hij begaf zich derhalve, vergezeld door zekeren Van B., die bij do familie v. d. Hommel inwoont, per fiets naar 's-Boscb. Na afloop van de terechtzitting roden de jongens huiswaarts, doch ter hoogte van de brug over den Dommel, aan het Hinthamer einde te 's-Hertogenbosch, bemerkte v. B. plotseling, dat zijn metgezel, die even tev ren nog nanst hem had gereden, verdwenen was. Hij zocht overal, doch zijn pogingen bleven vruchteloos. Er was geen spoor van den vermisten knaap meer te ontdekken. Van B. keerde dientengevolge alleen naar huis terug, waar hij zijn kostbaas (den va der van den vermisten jongen) van het gebeurde op de hoogde stelde. Onmiddellijk deden do ouders aangifte bij de politie. N'ea steeds is de jongen zoek. Een broer van de moeder van den vermiste, zekere J. v. .1. Pas, werd twee jaar geleden eveneens ver mist en later, door revolverschoten gedood, in een weiland onder Oss teruggevonden. ONTVLUCHTE FLESSCHENTREKKER GEARRESTEERD Door de politie te Nijmegen Is gearresteerd de "19-jarige P. J. B., die voor eenigen tijd ontvluchtte toen hij met een bewaker van het gesticht te Ave- reest, waar hij verpleegd wordt, te Amsterdam vertoefde. De man. die zich beurtelings Hooykaas en Oosterom noemde, heeft enkele dagen in het gezelschap van een juffrouw doorgebracht. In ver schillende restaurants en hotels werden verteringen gemaakt, zonder dat betaald werd. Ook wist hij in winkels zonder betaling goederen los te krijgen DOOR EEN PAARD DOOD GETRAPT Het zoontje van den landbouwer V., te Aardenburg die vorige week een trap van een paard kreeg en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Brugge werd vervoerd, is thans aan de gevolgen daan au overleden. DE GOOISCHE INBREKERSBENDE In het begin van dit jaar zijn in het Gooi een groot aantal inbraken gepleegd: het ge lukte de politie de daders een zevental nog jonge mannen, te arresteeren. Zij hadden o.m. ingebroken in een benzinestation van de A.P.C. te Hilversum en in den winkel \an de firma v. d. Meer, modemagazijnen. Voorts hadden zij een liezoek gebracht aan een bananenpakhuis aan het Wandelpad te Hilversum. Dit is slechts een bloemlezing uit het groote aantal. Alleen te Hilversum zijn elf inbraken gepleegd door deze tiende, voorts ook te Bussum, Laren, Naarden en Utrecht. In totaal zijn er 18 a 20 aan deze verdochten toe te schrijven. De rechtbank veroordeelde H. v. K. tot een jaar en zes maanden, G. E. tot een jaar, T. S. W. tot een jaar en vier maanden, W. B. tot een jaar en 10 maanden, II. S. tot eon jaar on zes maanden, A. G. de L. tot een jaar en acht maanden en J. A. v. Z, tot een jaar gevangenisstraf. DE TOESTAND ONDER DE SCHIPPERS De relatieschippers en de zwen del met scheepsaimeting. M AAS"-N YM PHEN. W. v. d. M. schrijft m' in een briefje Hoe Sintniklaas is geweest En hoe z'n moederlooze spruiten Wel profiteerden van dit feest. Hij had al weken lang gerekend Er moest wat voor de kind'ren zijn Ook zij zongen van Spanjes stoomboot Van boonien en van maneschijn. Al weken lang had hij gerekend Zijn hoofd gebroken en gespaard Met heel veel moeite van zijn handel Een heel klein overschot bewaard Als die reserve dan verkocht was Flink ivat zou hebben opgebracht Zou 't voor zijn tiental Sinterklaas zijn Hij had hel zich zoo mooi gedacht Een zestal hennen, drie kalkoenen Drie hazen, malsch en moddervet Had hij, als basis der traktatie Al dagenlang apart gezet. De waarde drmid' om twintig gulden Daar kon dan wel een tientje af Waarvan hij dan pan al zijn kind'ren Een Sinterklaasprcsenfje gaf. De jongens wisten van dien voorraad Kenden de plannen voor 't festijn Droomden van ballen, tollen, hoepels Van pepernoten, marsepein. Zc spitsten zich op zes December Den dag van 't ongekend festijn D oudsten dachten nog weemoedig „Als Moeder daar eens bij kon zijn!" Twee dagen vóór den grooten feestdag, Ging vader 's morgens vroeg naar 't hok Vandaag zou hij z'n schat verkoopen En overdragen aan den kok. Maar... wie beschrijft er zijn verbazing Als hij de kooien ledig vindt En dief nam weg, ivat hij bestemd had Voor den verjaardag van den Sint. Nu... geen cadeautjes voor zijn kind'ren Nu... geen gezichten, vroolijk, blij Nu... geen genoegen en geen vreugde Zijn mooiste plan in rook! Voorbij Komt, vriendelijke Nymphrnlezers, Strijkt V eens even over 't hart En laten we te zaam verlichten den Is. Dat saat niet over een paar honderd ton. Neen, dat raakt daar duizend 'tonnen, want daar komt alles aan voor het groote Brabant- sche achterland. Een ander bezwaar ia de zwendel met de scheepsafmeting. Er Is een partü van 500 ton goed. Daar ztfn zeker wel 10 schepen voor. doch de bevrachter heeft een vriendje die h het reisje bezorgen wil. Wat doet hU nu? HU laat heel gewoon vragen een schip van 560 ton. Dat Is er niet. dan juist zün vriendje. Al de Met o, zoo weinig, o, zoo rijk Stuurt allen eens een kleinigheidje Naar ons kantoor in Sommelsdijk. HAKATE. Ds. J. Versteegt deelt in Geos, het orgaan van de Geref. Evangelisatie onder schippers, een en ander mee van een bezoek, dat het Tweede Kamerlid Dr. A. A. I.» Rutgers te Rotterdam bracht aan de schippers, om zich op de hoogte te stellen van hun toestand en grieven. De grootste grief van de schippers is wel gericht tegen de z.g.n. relatlescWippers. Toert de beurt-bevrachting of de evenredige vracht- verdeeling in wei king trad. waren er nok schippers, die in vaste betrekking stonden tot bepaalde fabrieken en die reeds jaren voor de fabriek gevaren hadden. Nu zou het onrecht zün als deze menschen hun werk kwijt zouden raken en prus ge geven worden aan de onvastheid der op do beurs varende schippers. Dus mochten «.«hip te ra, die twee jaar of langer, zulk een ..vas'e relatie" hadden, dat werk blijven doen. Dar ging met over de bevrachtingscommissie. d»o dan ook niet de gebrulkelüke 2 pet. van de vi acht zouden ontvangen. Neemt men nu aan dat 500.000 ton goed op deze wfjze buiten de bevrachtlngs-cominlssle omgaat, dan verstaat men, dat dit. zün onge veer 1000 reizen voor een schip van 500 ton. Dus 20 per week. Dat gaat nu aan de gewone schippers voorbü- Nu kunnen relatle-schippei dag en nacht varen om die 500.000 ton goed weg te krügen en de andere schippers liggen 10 tot 30 dagen aan den wal. Daar komt nog iets andeis bü. Groote fa brieken, die voor een jaar vast werk »bhen, nemen nu nog schippers in vaste relitie aan, dus scheppen, tegen de bedoeling van de wet geving in, weer zulke verhoudingen, eer ten mideele van de particuliere schippers en tot. jj vader- en die kinderSmart. voordeel van den groot-fabrikant. Want nu J v krügt de vaste-relatie-schipper lager iacht: yp 7)l(lkCïl (LCZ6 dVYHC $tU7Hp6VuS dan de gewone schipper en de Ulein-hande- laren of fabrikanten moeten een hoogere door de bevrachtingscommissie vastgestelde vracht geven. Zoo komt dus de klcln-handc- laar in een zeer-ongunstige positie ten '^ziek te van zün grooten concurrent. Met een aantal schippers heeft Dr. Rutgers, daartoe aangezocht door de antirev. Kamer club. aan boord van de „Adelaar", de Evnn- gelinatie-kerkboot van de Geos, de rievew besproken. Een dezer grieven is daar zoo even reeds genoemd. Ze werden toegelicht door een schipper, die o.a. ook opmerkte, dat de bur gerij van een lneer vrachtpell niet profiteert. Neem eens aan. dat een relatie-schipper 2 gulden per lact tarwe krügt en een gewone schipper 3 gulden, dat scheelt op een reis van 100 last, 100 gulden, maar wat maakt dat uit op de kostprijs van het brood, bijna niets. Een last is 2000 kilo, dus een gulden meer vracht op de 2000 k.g. tarwe, dat zou het duurder maken met 1/20 cent per kg. Zoo 1» het ook met rüst. rogge, haver, mals en alle andere artikelen. Zulke redeneeringen kunnen geen doorslag geven, als het gaat over het al dan niet laten varen van een gewonen schipper. Men zal zeggen, maar kan dan de gewone schipper ook niet voor t 2.varen. Zeker kan dat als er maar werk genoeg was' Er is echter niet voldoende werk en van dat beetje 'int er is, gaan de relatie-scliippers met een belangrijk deel strü'ken. Een volgende schipper klaagt zijn nood niet alleen over de relatie-schipper. Hü heett andere noten op zün klaagzang. Omdat de „vaarderii" zoo slecht was, is deze schipper een handel begonnen in bunkerkolen te Vianen en verhandelde daar Hollandsche kolen. Mon heeft hem verdreven en het slot is dat hü weer in de vaart is. Ziin zoon ligt nu met een oude kraak in de haven van Vianen, maar zal binnenkort moeten verdwünen. Reden: een groot kolenknntoor werkt hem er uit. niet door lagere prijzen, doch door grooter invloed bü de „autoriteiten", waardoor de ligplaats verboden zal worden. Het mooiste van het geval is. dat de klein" schipper, nationale kolen verkoopt. Het groote fcolcnltantoor. lcoint straks met... Duitsche kolen. Een daarop volgende schipper komt met an dere dingen voor den dag, die zich afspelen ii. Maasbtacht, de groote kolenhaven. Daar is de zaak van dien aard, dat een dringend onder zoek zeer noodig is. De particuliere schipper Is daar vaak slachtoffer \an de groote scheep vaartmaatschappij. Het aandeelenkapitaal stelt men veilig en de belangen der particuliere schippers komen elk oogenblik in gevaar. Zoo komt ook de zaak Vechel aan de orde. Daar is schreeuwend onrecht aan de orde van den dag. cn wel ten opzichte van een stooni- bootmaatschappü die vroeger een deel van het vervoer had, een niet groot deel, doch in de slechte dagen zich geheel terugtrok, die de booten uit de vaart nam en alles liet liggen, die toen een schipper liet varen voor veel te lage vrachten, zoodat er geen brood aan zat, veel minder boter. Deze maat.scnappli kwam direk't bü de even redige Vraehtverdeeling opdagen en... kreeg op eens nipt haar oude portie, doch de heele zaak in handen, zoodat er nu weken voorbü gaan dat niet één reis naar Vechel aangebo- andere schippers blüven staan en de zwendel kraait victorie. Is dat dan te voorkomen? Heel eenvoudig! De bevrachtingscommissie heeft immers het kantoor slechts op te bellen om te weten, hoe groot of werkelijk de paitü is. Blpkt het zwen del, welnu dan is de bevrachter voor de eer ste drie maanden uitgesloten, een volgend keer zes maanden, de dei de keer voorgoed. Dan zal de trek naar zwendel wel vergaan. Wat nu de relatieschippers betreft, in een gesprek met Dr. Rutgers gaf Ds. Versteegt te kennen, dat er wel iets voor is, dat deze men sehen hun werk behouden, even zoo goed als de beurt-schippers. Maar het komt hem voor dat in deze zware tijden het niet rechtvaardig is. een deel van ons varensvolk niet mede te laten dragen aan de zware lasten. Waar gehakt zul worden, daar moeten ook spaanders vallen. Zoo is het in alle rangen en standen en klassen der maatschappij. Zoo zou het ook ziin in de schipperswerold. Een deel van de relatie-schippers die te ver vangen ziin, zou ook in de wilde vaart moeten. Een ander deel zou moeten bijdragen aan de lasten der anderen. Elk op zün beurt dat zou ook hier moeten gelden. Zü. wier relatie- van onvaste formatie was of van wat al te reeenten datum, zü moeten zonder pardon, weer in Ue gewon© vaart. ZEEUWSCHE LANDBOUW- MAATSCHAPPIJ Vergaderingen door de geheele provincie Door de Zeeuwsche Landbouw-Mij worden deze en de volgende week op meerdere plaat sen in de provincie Zeeland vergaderingen be leerd over de crisismaatregelen der regeering. Het gaat natuurlijk niet aan van aj deze ver gaderingen min of meer uitvoerige verslagen op te nemen. We volstaan met iets mede te deelen, Wat door dien voorzitter van de Z.L.M., Mr P. Die- leman, op de eerste vergadering is gezegd. Wat ook sommige consumenten en stedelin gen mogen beweren, aldus spr., de toestand van d«n landbouw is nog altijd hachelijk. We worden den laatsten tijd overstroomd m^t crisismaatregelen, waarvan we soms de portée niet begrijpen. Daarom zijn vergaderingen als deze zoo noodig. Spr. kan moeilijk enthousiast zijn over de positie, waarin de Z.L.M. door al deze crislsmatregelen gekomen is. Het leek wel. alsof haar werk geheel ging bestaan in het uitvoeren van crisismaatregelen en de boe ren, in plaats van vrije mannen, regeerlngs- slaven zouden worden, Spr. heeft er dan ook ernstig over gedacht om te bedanken als voor zitter. Maar daarop is hij teruggekomen. Hij wil blijven strijden voor behoud van den land bouw als vrije stand in de maatschappij, en voor opheffing van het platteland. Dat dit nog altijd wordt achtergesteld, zelfs bij de regee ring, blijkt uit de herclassificatieplannen. Ook tegenover de crisisorganisaties moet de Z.L.M. een vrije en zelfstandige positie inne men. Volgens spr. zijn de centrale landbouw organisaties te gedwee tegenover de regeertngs maatregelen. (7 Het schijnt, dat hij nu al aan 't eind van de Noord is, althans tegen den middag waren zij at ter hoogte van Ridderkerk, zoo is mij verteld". ,Dat ziet er voor onze goede stad niet mooi uit", zuchtte vrouw Sybrands. „Ik vrees ook het ergste vrouw", sprak de brouwer, „maar wij zijn in Gods hand. Wij moeten maar afwachten, wat Hij over ons beschikt heeft. Dit weten wij vast, dat er geen haar van ons hoofd vallen zal zonder Zijnen wil". Het was eenige oogenblikken stU in het vertrek. Daarvan maakte Huib gebruik. Vader en moeder waren nu toch zoo som ber gestemd, hij wilde hen wat opvroolijken. Daarom zeide hij: „Dominicus heeft ge zegd, dat wij de poorten voor den neus van de Spanjaarden zullen dichtgooien, als ze hier komen". „Heb je hem dat hooren zeggen, Huib?" vroeg vader. „Ja vader" vertelde Huib, blij dat vader aandacht schonk aan wat hij zeide, „er was een heele hoop volk op de been en ik geloof dal ze het allen met Dominicus en Zwarte Jan eens waren. Die Dominicus is toch een goede man, vader, al. is hij Roomsch. Hij zeide, dat hij er niets van weten wildp. dat hier Spanjaarden kwamen, die hadden hier niets te maken. En daarmee waren do meeste menschen het eens". „Moeder", babbelde Huib nu in een adem door, „moeder ik moet nu toch zeker maar naar Jan Dominicus om de kousen; hij is torh wel een vriend van de geuzen", pleitte Huib, in de hoop, dat moeder hierdoor be wogen zou worden, hem naar den winkel in het Hang te zenden. „We zullen eens zien, Huib" zei vrouw Sybrands. am aar dan in elk geval morgen pas, 't is nu te laat". Of Huib blij was. Nu mocht hij dan toch morgen de bood schap bij den bakker nog gaan doen Maar wat zeide vader daar? „Ik had vanavond zelf eens naar Jan Dominicus willen gaan, op de brouwerij ver telde men dat de bakker een kleine knecht, noodig had en ik dacht, dat kon wel wat voor Iluib zijn". „Ja, dat ken wel zijn", antwoordde de vrouw. „Huib moet noodig een of ander vak leeren. Geurt is al bij Zwarte Jan, 't zou heusrti niet kwaad zijn als Huib bakker werd. Maar volgde er aarzelend: „Jan Domi nicus is Roomsrh". „Dat is geen bezwaar", zei Sybrands. „Jan Dominicus draagt de Gereformeerden een goed hart toe en hij zal zeker niet probeeren mijn jongen Roomsch te maken". „Geon denken aan", dacht Huib, „ik wit een Watergeus worden, net als mijn broer Hendrik en dappere daden doen". Dien avond duurde het lang eer de jon gen sliep, hij tag te denken over de bakkerij en over de Watergeuzen en dan in eens dacht hij weer aan dien ouden pater, dien hij zoo had geplaagd eneneindelijk viel Huib in slaap. HOOFDSTUK IV De Spanjaard klopt aan de poort Zij zaten beiden in het ponthuis van de Oostpoort: Jan Dominicus en Zwart Jan, de smid. De morgen van den 9en April was frisch, doch het hinderde de beide mannen niet, die daar de wacht hielden. Zij stook ten een lustig turfvuur en letten ondertus- schen nauwkeurig op of de vijand ook naderde. De geruchten warer. inderdaad waar ge weest de Spanjaard naderde Rotterdam cn gisterenavond was Hendrik Sybrands nog laat aan het poorthuis geweest, om te zeg gen, dat de Spanjaarden voorbij Kralingen reeds aan land waren gekomen. Ze zouden den nacht nog nel doorbrengen in de schepen, meende Hendrik, maar mor genochtend zoudeh ze stellig voor de poort staan. Hendrik Sybrands was een dapperp kerel. Hij had meegestreden voor Den Briel en was met enkele makkers zoo snel mogelijk naar Rotterdam gekomen. Toen hij de wacht op het poorthuis ge waarschuwd had, keerde hij weer terug. Hij was heel graag naar de Valkensteeg gegaan om den naeht door te brengen in de ouder lijke woning, doch hij rékenda 't zijn plicht den Spanjaard in het oog te moeten houden en dus was hij teruggegaan naar de „Rust- wat". Hij kon daar gedurende den nacht de bewegingen der Spanjaarden nagaan en 'indien er onraad jvas in allerijl do wacht op de Oostpoort waarschuwen. Het wiae goed, dat Hendrik gewaarschuwd had. Zwarte Jan haastte zich naar liet stad huis tegenover (ie Botersloot, waar hij hoe wel liet reeds laat was, den burgemeester Jan Janssom Roos nog aantrof. Deze gat dadelijk bevel de stadhuisktok te kleppen en hoewel het bijna nacht was stroomde er spoedig' een groote menigte menschen naar de pui van het raadhuis aan de Hoogstraat. Zij zagen er den ouden burgemeester Boos, omgeven door een groot aantal leden van de vroedschap: ook de burgerwachten waren er. Zij stonden daar, steunend op hun hellebaard. Aller oogen waren nu gericht op den grij zen burgemeester. De menschen begrepen het, dat het er nu spannen ging. Het was den burgemeester aan te zien, dat hij den ernst van den toestand begreep. Eindelijk nam de burgemeester het woord. Hij wilde de burgers toespreken, hen kai- meeren zoo het mogelijk was. „Poorters van Rotterdam", dus begon hij. 't Was rumoerig gewe'.est onder de menig te, er werd druk gepraat, doch zoodra men de stem van den burgemeester hoorde, werd het doodstil. Allen waren nieuwsgierig, wat hij te zeggen had. „Poorters van Rotterdam, wij hebben u door klokgeklep uit uw woningen geroepen, om u mee te doelen, wat wij zooeven heb ben vernomen. Sedert enkele dagen liep door onze goede stad het gerucht, dat de Spanjaarden onze stede naderden. Met zekerheid was dit even wel niet te zeggen; thans echter is alle twijfel weg. de Spanjaarden naderen nu in derdaad onze stad. In Dordrecht Heeft men de soldaten des konings geen kwartier willen geven cn daarom komen zjj nu naar onze stad". Er ontstond gemompel onder de schare. Men hoorde stommen, die beweerden, dat Rotterdam net moest doen als Dordrecht had gedaan en de Spanjaarden eenvoudig den toegang tot de stad weigeren. De burgemeester vervolgde zijn rede: „Dit bericht behoeft de goede burgers van Rotterdam niet te verontrusten. Wij hébben tooh goede hoop, dat Bossu, de stadhouder des konings, naar Rotterdam komt als goed vriend en niet als vijand. Onze stad toch bleef ondanks alle troebe len, in deze gewesten, trouw aan den ko ning van Spanje, nimmer werd liter iets ge daan tegen de wetten des koning en daar om vertrouwen wij, dat Bossu, als Hij onze stad binnentrekt, zich ook als ecu goed vriend zal gedragen". De burgemeester kon niet verder spreken Een dof gemompel ging door de dichte menigte, na de laatste woorden van burge meester Roos. Blijkbaar was men liet met die woorden lang niet eens. De achtersten hadden de woorden van den burgemeester niet verstaan, doch van mond tot mond werden- ze oververteld en ook in de achter ste rijen dacht men er gansrli anders over. Dit volk gevoelde het, men had van den trouwetoozen Spanjaard niets -goeds te nacht en. Hij hield z'n woord niet, dat wist het volk wel en het was slechts kortzich tigheid van den burgemeester, die hem zoo deed spreken. Of was het iets anders? Intussrhen begreep de burgemeester, dat tiet voik het niet met hem eens was en daar om trachtte hij de opgewonden gemoederen wat te bedaren. „Klaagt niet, omdat de nood aan den man is, zoo sprak Hij. „Denkt aan de spreuk; Eendracht maakt macht! En vergeet ver» der ook niet ,dat Bossu geen Spanjaard is. Mocht er echter gevaar dreigen, clan zul ion de alarmtrom en de klok u oproepen; grijp dan uw wapens en strijdt voor onze stad. Getool't dit, dal wij baar niet zonder meer aan verraad cf geweld zullen over geven. Gaat nu naar uwe woningen terug ei. bereidt u voor op helpeen God de ITeere over ons lioett besloten. Bidt Hem om hulp en steun. De wachters op de wallen zullen met dub bele waakzaamheid acht geven op hetgeen buiten voorvalt en den Spanjaard, mocht hij met geweld komen, tot het uiterste weerstaan. Ik blijf nu waken en de vroed schap evenzoo en indien liet Gods wil is, welnu iu zal op mijn post sterven!" Dat kloeke woord van den ouden burge meester deed de burgera goed. Zoo hoorden zij hem gaarne spieken an nu waren zij ook gerust. Langzamerhand begaven allen zich weer naar huis. Alleen de wachten bleven. Dat was vannacht gebeurd en nu was de dag aangebroken en nog hadden de Span jaarden zich niet vertoond. „Bossu blijft lang weg," zeide Jan Domi nicus, terwijl Hij enkele turven op het vuur wierp. „Hendrik Sybrands zal zich tocli met hebben vergist?" „Daaraan behoeft gij geen oogenblik te denken" gaf Zwarte Jan ten antwoord, „ik ken dien iongen Watergeus hij is een kloe ke borst en hij weet goed wat Hij zegt. Duurt liet wachten tt te leng, vader Domini ons? Ge hebt maar te spreken én ik zul een ander in uw plaats roepen,"

Maas- en Scheldebode | 1934 | | pagina 3